#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
02/09/2009 18:25
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Πρόωρες εκλογές ανήγγειλε ο Καραμανλής

 



Προτάσσοντας την δύσκολη οικονομική κρίση για τα δύο επόμενα ο κ. Καραμανλής αποφάσισε να ζητήσει νωπή λαϊκή εντολή προκειμένου να ληφθούν τα αναγκαία αλλά μη ευχάριστα μέτρα για την αντιμετώπισή της χωρίς καθυστερήσεις. Στο διάγγελμά του προς τον ελληνικό λαό ο  Πρωθυπουργός επιτέθηκε επίσης στον αρχηγό του ΠΑΣΟΚ. Γ. Παπανδρέου επειδή με τις επανειλημμένες δηλώσεις του για την εκλογή Προέδρου της Δημοκρατία οδηγεί την χώρα σε αναπόφευκτες εκλογές στις αρχές του 2010 και σε μια μακρά προεκλογική περίοδο που δεν αντέχει ο τόπος.

 Ο κ. Καραμανλής ενημέρωσε ήδη τον Πρόεδρο της Δημοκρατίας τον οποίο θα επισκεφθεί αύριο προκειμένου να του ζητήσει το κλείσιμο της Βουλής και τη διενέργεια πρόωρων εκλογών

Αποσπάσματα από το διάγγελμα

«Η χώρα βρίσκεται σε κρίσιμο σταυροδρόμι …δεν αντέχει προεκλογική περίοδο μέχρι το Φεβρουάριο..

Οι συνέπειες της διεθνούς κρίσης είναι ορατές …τα επόμενα δύο χρόνια είναι κρίσιμα

Ένας είναι ο δρόμος, να πάρουμε όλα τα αναγκαία μέτρα για την αντιμετώπιση της οικονομικής κρίσης αλλά και να μπουν γερά θεμέλια για τα επόμενα χρόνια

Ο τόπος χρειάζεται πρώτον αυστηρό έλεγχο των δημοσίων δαπανών, δεύτερο  πόλεμο κατά της φοροδιαφυγής και τρίτον τολμηρές διαρθρωτικές αλλαγές που θα θίξουν προνόμια και θα προκαλέσουν αντιδράσεις συμφερόντων.

Εύκολες λύσεις δεν υπάρχουν. Ανεφάρμοστες υποθέσεις δεν βοηθούν. Τα αναγκαία μέτρα δεν είναι ευχάριστα, αλλά μόνο αυτά μπορούν να εξασφαλίσουν την πρόοδο…

Είναι η ώρα να πάρουμε σημαντικές αποφάσεις... Πρέπει να ξεκαθαρίσει το πολιτικό τοπίο από μια

Οι αυταπάτες μπορεί να ανακουφίζουν, αλλά δεν λύνουν τα προβλήματα. Τα επιδεινώνουν

Η αξιωματική αντιπολίτευση κληρονόμησε στον τόπο βαρύτατα φορτία…

Το ζητούμενο δεν είναι η απόδοση ευθυνών αλλά το πώς θα υπερβούμε τα προβλήματα τα δύο δύσκολα χρόνια που έρχονται…

Ο λαός θα αποφασίσει ποιός διαθέτει σχέδιο και βούληση για την Οικονομία ...

ΣΧΟΛΙΑ

  1. εναςάσχετος avatar
    εναςάσχετος 02/09/2009 18:42:53

    σαν βρεγμενη γάτα καταρρέει κάνοντας τόπο για τον δεύτερο χειρότερο.

  2. Dubai Expatriate avatar
    Dubai Expatriate 02/09/2009 18:43:12

    Πέπλο μυστηρίου πάνω από το βασίλειο της Δανιμαρκίας.

    Πάντως δεν υπάρχουν αξιόπιστες πληροφορίες ότι υπάρχει κρυφος άσσος ή "χαρτί" του Κ.Κ ώστε να δικαιολογεί εσπευσμένες εκλογές.

    (Όχι σε ότι αφορά τη Μήζενς, αλλά σε άλλα θέματα).

    Ως εκ τούτου και μέχρι να υπάρξει ουσιαστικότερη πληροφόρηση, θα μείνω χωρίς καμία πειστική απάντηση για τη συγκεκριμένη κίνηση, η οποία μπορεί μεν να συσπειρώσει τη ΝΔ κτλ-θα πολωθεί το κλιμα-κτλ, αλλά αφήνει στη μέση κάποιες πολύ σημαντικές εκρεμμότητες, οικονομικής και όχι μόνο φύσεως.


    Τα σενάρια ότι κάποιος πάει για να χάσει γιατί μυστήριες δυνάμεις του το είπαν η λόγω κούρασης είναι για μικρά παιδιά.

    Άρα δύο είναι τα ενδεχόμενα

    1) Εξελίξεις που δρομολογήθηκαν σε άκρα μυστικότητα και τις ανεμένουν -στη ΝΔ- το ερχόμενο διάστημα


    2) Προσδωκούν στη ΝΔ ότι το κλίμα θα πολωθεί τόσο που θα ισοφαρίσουν με ΠΑΣΟΚ και απο εκεί και πέρα θα επιδιώξουν τη νίκη, εάν λάβουμε υπόψη ότι το ΠΑΣΟΚ δεν ξεπερνά σε ποσοστό ακόμα και με τη σικέ δημοσκοπηση του ΜΠΟ, το 37% (σε αναγωγή ψήφων), με το ΣΥΡ και τους οικολόγους τελειωμένους και το ΚΚΕ σε τέλμα.


    Είδωμεν.

    • zonitis avatar
      zonitis @ Dubai Expatriate 02/09/2009 19:16:39

      Dubai, επεσες εξω στις προβλεψεις σου τις σημερινες....ουτε κοντος ουτε ψηλος.....χοντρος μας βγηκε, αν και λιγο αδυνατισμενος οπως λενε οι φιλοι εδω.

    • Χι avatar
      Χι @ Dubai Expatriate 02/09/2009 19:33:27

      Αιγαίο-Κύπρος-Σκόπια μας κάνει;

      Να μας κάνει, γιατί τα γράψαμε.

      • Nick avatar
        Nick @ Χι 02/09/2009 19:41:56

        Το έπιασες το νόημα. ;)

      • Χι avatar
        Χι @ Χι 02/09/2009 21:58:11

        Το νόημα το έχουμε πιάσει αρκετοί και μαλλιάζει η γλώσσα μας εδώ και καιρό. Το θέμα είναι να μη μας πιάσουν κάτι άλλο, ή έστω, να είναι τρυφεροί μαζί μας και να χρησιμοποιήσουν τα κατάλληλα βοηθήματα. Πονάνε ωρέ τα παλληκάρια;

  3. Νικόλας avatar
    Νικόλας 02/09/2009 18:45:50

    Πάντως τον λεπταινε το σκουρο σακακι...η εχασε κιλα μεσα στο καλοκαιρι

  4. bgt avatar
    bgt 02/09/2009 18:47:23

    Γιατι κανουμε εκλογες παλι??

    • Νικόλας avatar
      Νικόλας @ bgt 02/09/2009 18:51:34

      Γιατι παλι θα μου βγει 3ημερο με την εκλογικη αδεια :-D

      • bgt avatar
        bgt @ Νικόλας 02/09/2009 19:09:21

        Δε μπορω να διαννοηθω πως αυτος ο ανθρωπος κερδισε δυο εθνικες εκλογες. Αντε να δουμε τι μας επιφυλλασει το μελλον, ετσι οπως τα βλεπω τα πραγματα ουτε ο Χαρρυ Ποτερ δε μας σωζει.

  5. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 02/09/2009 18:48:03

    Μάλιστα,

    η ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ προκηρύσσει εκλογές για να ΚΥΒΕΡΝΗΣΕΙ

    παγκόσμια πρωτοτυπία, και δυστυχώς η χώρα δεν πρέπει να αλλάξει σελίδα (...όπως οι πράσινοι φίλοι απαγγέλλουν) αλλά να αλλάξει βιβλίο.

    ΥΓ

    8,2% το έλλειμμα, ζήτω οι πλαστικές σημαίες και οι σημαιοφόροι τους....

  6. Ο Φυγάς avatar
    Ο Φυγάς 02/09/2009 18:49:32

    Απίστευτα πράγματα. Ο μοναδικός παγκοσμίως πρωθυπουργός που προκηρύσσει πρόωρες εκλογές για να τις χάσει. Εκτός αν έχει κάτι άλλο στο μυαλό του. Πάντως τα δένδρα έχουν καεί. Βέβαια μπορεί να θέλει έστω και την ύστατη αυτή ώρα να λειτουργήσει σαν γνήσιος Καραμανλής δηλαδή μόλις τα πράγματα γίνουν στριμόκωλα απλά μεταμορφώνεται σε Τριανταφυλλίδη.

  7. occultist avatar
    occultist 02/09/2009 18:52:47

    Αντιπροσωπευτικός τίτλος: ΑΠΟΘΑΝΕΤΩ Η ΨΥΧΗ ΜΟΥ ΜΕΤΑ ΤΩΝ ΑΛΛΟΦΥΛΩΝ. ο Καραμανλής είναι μνησίκακος και εκδικητικός. Εβαλε τον Αβραμόπουλο στο Υγείας για να φανεί η γύμνια του και να του ξεπληρώσει το φτύσιμο που του έκανε στον Διόνυσο. Τοποθέτησε ΥΠΕΞ την Ντόρα για να φανεί η ανεπάρκειά της. Και τώρα πάει να κανει πρωθυπουργό τον Γεωργάκη ξέροντας την ανικανότητα του. Παραδίδει την Ελλάδα στους πουλημένους μειοδότες για να εκδικηθεί τους πολίτες της. Τα δύσκολα σε όλους τους τομείς έρχονται. ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ πώς; ΣΚΟΠΙΑΝΟ πως;, ΚΥΠΡΙΑΚΟ πως;, ΑΙΓΑΙΟ πως; με ζειμπεκιές;
    ΑΝΑΤ. ΘΡΑΚΗ πως; με διαβατήριο;,

    • Ψάλτης απορών avatar
      Ψάλτης απορών @ occultist 02/09/2009 20:24:16

      Δηλαδή πριν την (τωρινή) υπουργοποίηση υπήρχαν πολλοί που θεωρούσαν ότι ντόρα - αβραμό έχουν ικανότητες;
      Αν ναι, πού τις έδειξαν;
      Πάντως όχι στη δημαρχία

  8. artzimpourtzi avatar
    artzimpourtzi 02/09/2009 18:53:30

    καποτε ειχα γραψει εδω ότι η νδ λειτουργεί σαν κολημβυθρα του πασοκ , μάλλον σαν επιβεβαίωση βλέπω την προκηρυξη των εκλογών .... δεν λαβανε την προειδοποιηση του 2007 οτι τελειωσε το ξεπλυμα και κατα λαθος κερδισανε και δευτερη θητεια , το σχεδιο ομως δεν ελεγε αυτο και ο ΚΚ επιτελους το καταλαβε ,

    αναμενονται "λυσεις" στα εργασιακα και εθνικα θεματα , τα "λιγα μετρα γης" ειναι κοντα οι συναντησεις με τους τραπεζιτες και οι στροφη των συγκροτηματωβ προς τον ,καποτε, γιωργακη ειναι η επιβεβαιωση

    βλεπουμε το τελος της νδ και μετα απο μια τετραετια ισως δουμε και του πασοκ .... τι θα εμφανιστει μετα ? θα δουμε ..... οι απογονοι των ιδρυτων θα ειναι αυτοι που θα κλεισουν τον κυκλο των κομματων τους

  9. DIKAIOS avatar
    DIKAIOS 02/09/2009 19:00:30

    Εγώ πάντως δεν βρίσκω καμμιά λογική σ'αυτά που συμβαίνουν....μπορεί να μην ξέρω κάτι....αλλά έτσι νοιώθω....

    • donaE avatar
      donaE @ DIKAIOS 02/09/2009 19:03:39

      Το τελος των Δυναστειων ισως.

  10. sawas avatar
    sawas 02/09/2009 19:01:05

    ...καλλίτερα ένα φρικτό τέλος παρα μια φρίκη χωρίς τέλος!!!

  11. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 02/09/2009 19:02:46

    Πάντως επειδή υπάρχει χιούμορ στο σύμπαν:

    -Καραμανλής ή Παπανδρέου
    -Αλαζονεία ή αυτοκριτική
    -Ποιος έφαγε περισσότερα
    -ποιος έκλεψε λιγότερα
    -συγχρονισμός ή επανίδρυση
    κλπ

    ....Ελληνικά ελλειμματικά διλήμματα των τελευταίων 55 χρόνων....

    ΥΓ

    -αν νικήσει η ΝΔ θα κυβερνήσει ....μετά από 5 χρόνια
    -αν νικήσει το ΠΑΣΟΚ θα συναινέσει η ΝΔ στην πολιτική του ΠΑΣΟΚ;(...επειδή ήδη όλοι με γλείφουν πάλι (προεκλογική περίοδος γαρ) θα έχει αποφανθεί ο "σοφός λαός")

  12. γάιδαρος avatar
    γάιδαρος 02/09/2009 19:04:20

    Τώρα είναι που αγοράσουμε και δεύτερο πληκτρολόγιο.

    Από πού να αρχίσουμε.

    Από ότι θυμάμαι ο Στάλιν είχε και μερικούς κολλητούς που συζήταγε τα βράδια στο ξυλόσπιτο και μετά αφού τους έβαζε να χορεύουν για να κάνει πλάκα, το ρίχναν όλοι μαζί στη βότκα μέχρι να πέσουν ξεροί. Εδώ ο ακαταλληλότερος αποφάσισε μόνος του γράφοντας στα παλιά του τα παπούτσια όλο το Κόμμα.

    Κάνει εκλογές για να πάρει μέτρα λόγω οικονομικής κρίσης. Και ποιός σου απαγόρευσε να πάρεις τα μέτρα σήμερα ; Εκτός άν εννοεί ότι κάνεις εκλογές για να πάρει τα μέτρα το ΠΑΣΟΚ. Είναι μία άποψη και αυτή.

    Ο Σουφλιάς δημπράτησε τα έργα χθές, για να τα αναθέσει το ΠΑΣΟΚ και να λένε οι εργολάβει ότι είναι διακομματικής συννενόησης ;

    Οι βουλευτές επαρχίας θα τρέχουν για ψήφους στα χωριά ή στην Αρεοπαγήτου για ραντεβού με την Ντόρα ;

    Έχουν να δούν πολλά τα μάτια μας. Μεγάλη αναστάτωση, ενδιαφέρουσα κατάσταση.

  13. Βανζέλ Παπαντό avatar
    Βανζέλ Παπαντό 02/09/2009 19:06:26

    Μα τόσο ανεπαρκής τελικά ή απλά μηχανορράφος;

  14. DIKAIOS avatar
    DIKAIOS 02/09/2009 19:08:24

    Very nice Giorgaki...

    now you can go to Massachousetts to become Governor!

    God Bless America! God bless us all!

  15. Lostttttt avatar
    Lostttttt 02/09/2009 19:10:48

    Αν κoιτάξει κανείς τήν πρόσφατη πολιτική ιστορία τού τόπου θα δεί ότι όταν τα πράγματα για τη χώρα έφταναν στό απροχώρητο ο πολίτης φώναζε πάντα τήν κεντροδεξιά να βγάλει τό φίδι απο την τρύπα...

    Οταν η κατάσταση έστρωνε έβαζε πάνω τούς ανεύθυνους κηφήνες τού ΠΑΣΟΚ οι οποίοι - αφού έτρωγαν για τον εαυτό τους τό καταπέτασμα ωραίοι και καμαρωτοί - βύθιζαν και τη χώρα πολιτικά καί οικονομικά με τις ασυναρτησίες πού εφαρμόζουν σάν πολιτικές..
    Οταν ξαναφτάναμε στό πάτο έφερνε πάλι την ΝΔ...

    Τό ΠΑΣΟΚ θα ήθελε οι επόμενοι μήνες να περάσουν ως εξής...

    Η ΝΔ να λύνει το ένα πρόβλημα πίσω απο το άλλο κάνοντας τομές και εκσυγχρονίζοντας τή χώρα (με το ανάλογο πολιτικό κόστος βέβαια) καί ταυτόχρονα ο Γιωργάκης να τσιρίζει ότι άν ήταν αυτός θα τα έκανε όλα καλύτερα, καί ο πολίτης θα ζούσε σέ ένα παράδεισο λύνοντας όλα τα προβλήματα (εξωτερικής πολιτικής, οικονομικά, γρίπες, τρομοκρατίες, εσωτερικής ασφάλειας, μετανάστευσης κλπ) με το μαγικό του ραβδάκι....

    Θά έβαζε επίσης τα συνδικάτα να κάνουν απεργίες διαρκείας όλο το χειμώνα στό δημόσιο και τον ιδιωτικό τομέα...

    Ειδικά στό δημόσιο είναι δεδομένο (καρατσεκαρισμένο) ότι θα είχαμε την μία απεργία πίσω απο την άλλη...

    Ενδιάμεσα θα έκανε και μιά πρόταση μομφής για να δείξει ότι η κοινοβουλευτική ομάδα τής ΝΔ δέν έχει συνοχή...

    Τέλος τόν Μάρτιο και ενώ οι (δεδομένες ούτως η άλλως ανεξαρτήτως κυβέρνησης) δύσκολες αποφάσεις θα είχαν ήδη παρθεί θα ερχόταν ωραίος και καμαρωτός να αναλάβει την κυβέρνηση....

    Ηταν ένα σχέδιο βγαλμένο κατευθείαν απο το μυαλό τού Γιωργάκη...

    Καταλαβαίνετε...

    Ε, αυτό το σχέδιο δέν θα τρέξει...


    Έτσι ήταν πάντα η Δεξιά. Όπως μίλησε απόψε ο Καραμανλής... πάνω απ'όλα το συμφέρον του τόπου κι ας πάει στην Αντιπολίτευση... βέβαια όλα αυτά θα είχαν ανταπόκριση αν απέναντι υπήρχε μεγαλύτερη σοβαρότητα...

    • Naruto avatar
      Naruto @ Lostttttt 02/09/2009 19:41:44

      lol

    • Βανζέλ Παπαντό avatar
      Βανζέλ Παπαντό @ Lostttttt 02/09/2009 20:05:46

      ...και του μπογιατζή ο κόπανος...

  16. zonitis avatar
    zonitis 02/09/2009 19:13:22

    Μπραβο Κωστακη!
    Ο Καραμανλης ειναι ο μονος πρωθυπουργος που θα μπορουσε να κανει πρωθυπουργο τον Γιωργακη.
    Ειναι διπλα μου η κορη μου (15 χρονων) με βλεπει να γραφω θυμωμενος και με ρωταει γιατι. Της εξηγω οτι θα γινουν εκλογες στν Ελλαδα και με ολη της την αθωοτητα με ρωταει: Γιατι? Πριν απο λογο καιρο δεν εγοναν παλι? Τι να της απαντησω Κωστακη? Οτι κυβερνας 5, 6 χρονια αλλα ακομη φταιει για ολα η αντιπολιτευση? Απογοητευση μεγαλη........Καληνυχτα (με ολη τη σημασια της λεξεως)

  17. Αρράκις الراقص avatar
    Αρράκις الراقص 02/09/2009 19:20:50

    @Dubai Expatriate
    Μπα, δεν το νομίζω, απλώς όπως έδειξε και στο διάγγελμα θα το πάει σε προσωπική σύγκρουση (και σύγκριση) με το Γιώργο και έχει την βεβαιότητα (ή ψευδαίσθηση) πως θα κερδίσει. Θα δείξει

  18. Χι avatar
    Χι 02/09/2009 19:35:53

    Δεν ξέρω αν κάποιοι το έχουν καταλάβει, αλλά οι εκλογές δεν είναι παιχνίδι τύπου Football Manager.

  19. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 02/09/2009 19:57:54

    Οταν οι προβλεψεις μας πεφτουν εξω σημαινει οτι η θεωρια που εχουμε αναπτυξει δεν ειναι σωστη.Η θεωρια του Dubai λοιπον επεσε.
    Σε προηγουμενο ποστ ανεπτυξα τη θεωρια (υπονοια ειναι) οτι μετα το 2000 ολες οι εκλογες ειναι σικε.
    Το 2000 ο Καραμανλης αρνηθηκε να θεσει ζητημα νοθειας απο ξενους αερομεταφερομενους και δημιουργηθηκε το κομμα Καρατζαφερη.
    Το 2004 το ΠΑΣΟΚ εκανε παιδαριωδη λαθη οπως η διαγραφη 10 βουλευτων ως κλεφτων μεσα στην προεκλογικη περιοδο (υποθεση Παχτα) και η προσληψη Μανου - Ανδριανοπουλου που προκαλεσαν ιδεολογικη συγχυση λες και ηθελε να βγει η ΝΔ.
    Το 2007 παλι εγιναν περιεργα πραγματα με Γεννηματα και Πατουλιδου και πολυ κακες εμφανισεις Παπανδρεου.
    Τωρα αντιθετα ο Καραμανλης προκηρυσσει εκλογες ενω ειναι πισω στις δημοσκοπησεις.
    Η θεωρια αυτη στεκεται και διοτι δεν υπαρχουν πολυ μεγαλες διαφορες μεταξυ των κομματων.βεβαια με το να ψαχνεις εξηγησεις στα ανεξηγητα δε βρισκεις ακρη.

    • Naruto avatar
      Naruto @ ψυχραιμια 02/09/2009 20:00:11

      Οτι τα εχουν κανει πλακακια ειναι σιγουρο. Συναδελφικοτητα βλεπεις.
      Το θεμα ειναι σε τι βαθμο και ποιες φατριες του μεν με ποιες του δε

  20. Σπατζιώτης avatar
    Σπατζιώτης 02/09/2009 19:58:16

    Και πάνω που έλεγα να αράξω κανα-δυο μήνες ακόμα στην επαρχία μπας και γιατρέψω την κατάθλιψή μου, να οι εκλογές. Επέστρεψα άρον-άρον, αδύνατον να χάσω αυτό το πανηγύρι - χρειάζομαι αδρεναλίνη.
    Αγωνιστικούς χαιρετισμούς στον Strange Attractor και τους άλλους παλιόφιλους των Αντινέων...

    • Factorx avatar
      Factorx @ Σπατζιώτης 02/09/2009 20:18:48

      Καλώς τον

    • Προφήτης avatar
      Προφήτης @ Σπατζιώτης 02/09/2009 20:45:43

      Καλώς ήλθες

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ Σπατζιώτης 03/09/2009 06:50:32

      Καλώς ήρθες. Μας έλειψες.

  21. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 02/09/2009 20:00:23

    Και για ποιο λόγο είναι σικέ; Για συνεχή εναλλαγή των δύο κομμάτων στην εξουσία;

    • Naruto avatar
      Naruto @ αλλενάκι 02/09/2009 20:06:51

      Seems to be working doesnt it?
      και οπως λενε και οι περα απο τον ατλαντικο φιλοι μας :
      If it aint broken dont f... fix it.

      • αλλενάκι avatar
        αλλενάκι @ Naruto 02/09/2009 20:22:41

        Στην Ελλάδα το λένε: Μη θίγετε τα κακώς κείμενα.

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ αλλενάκι 02/09/2009 20:45:53

      Μια λογικη ειναι τα εθνικα θεματα.Οχι ομως τα εθνικα θεματα οπως εδω τα εννοουν με φωνασκιες αλλα οι πραγματικοτητες.
      Η κυβερνηση Σημιτη - ΓΑΠ ειχε προνομιακες σχεσεις με τη Γερμανια και τις ΗΠΑ του Κλιντον.Τις σχεσεις αυτες τις χρησιμοποιησε για να μπει η Κυπρος στην ΕΕ.Εαν το 2000 δεν εβγαινε ο Σημιτης η εισοδος αυτη ηταν αμφιβολη.Αρα ο Καραμανλης καθησε και παραδεχθηκε την ηττα του παρα τη νοθεια για να προχωρησει η υποθεση αυτη.Ωστοσο οι Αμερικανοευρωπαιοι εβαλαν ορο για την εισοδο της Κυπρου την αποδοχη του σχεδιου Αναν και δεσμευσαν τους Σημιτη - ΓΑΠ.Οι Ελληνες ηθελαν εισοδο της Κυπρου χωρις σχεδιο Αναν.Επομενως το 2004 επρεπε να βγει αλλος -ο Καραμανλης- για να αθετησουμε την υποσχεση οπως και εγινε.
      Ο Καραμανλης ηταν επισης αναγκαιος για να βαλει βετο στα Σκοπια.Απο τη στιγμη που εξελεγη ο Ομπαμα η χρησιμοτητα του περιορισθηκε.Πρεπει να βγει καποιος που εχει γνωριμιες στην Αμερικη γιατι ερχεται νεα φαση διαπραγματευσεων.
      Καταλαβαινω οτι αυτη η οπτικη-οτι δηλαδη οι Ελληνες πολιτικοι συνεννοουνται για να ξεγελασουν τους ξενους παιζοντας με τις εκλογες-δεν μπορει να περασει σε ενα περιβαλλον καταστροφολογιας και θεωριων εξαρτησης.Ωστοσο επιβεβαιωνεται απο τα γεγονοτα.
      Αν το 2000 ειχε βγει ο Καραμανλης η Κυπρος δεν θα ηταν στην ΕΕ.Και αν δεν ειχε βγει το 2004 θα ειχε περασει το σχεδιο Αναν.
      Ειναι απλως μια υπονοια που ομως ταιριαζει.

      • αλλενάκι avatar
        αλλενάκι @ ψυχραιμια 02/09/2009 21:06:43

        Μάλλον για παιδιαριωδη λάθη - όπως λες - πρόκειται, όχι για προσυνεννοήσεις. Το ότι επιβεβαιώνεται από τα γεγονότα μάλλον είναι τυχαίο. Αν το εσωτερικό περιβάλλον ήταν πιο εύρρυθμο μπορεί να έστεκε ως θεωρία. Και οι ξένοι τρώνε κουτόχορτο;

      • ψυχραιμια avatar
        ψυχραιμια @ ψυχραιμια 02/09/2009 21:09:56

        Η κοντοληζα Ραις ειχε πει οτι οι "Ελληνες μας κοροιδεψαν" με το σχεδιο Αναν.Τι θα μπορουσαν να κανουν;
        Οταν εγινε η ξαφνικη στροφη κατα του σχεδιου η ενταξη της Κυπρου στην ΕΕ ειχε κλεισει.

      • αλλενάκι avatar
        αλλενάκι @ ψυχραιμια 02/09/2009 21:22:16

        Πιο πολιτική αυτή η θεωρία από τις διάφορες άλλες θεωρίες τύπου μυστήριων σχεδίων, αλλά τόσες φορές να πετύχουν τη στόχευση λίγο δύσκολο νομίζω.

      • archaeopteryx avatar
        archaeopteryx @ ψυχραιμια 02/09/2009 21:49:39

        ενδιαφέρουσα άποψη ψυχραιμία.. είμαστε τόσο σοφιστικέ;

      • ψυχραιμια avatar
        ψυχραιμια @ ψυχραιμια 02/09/2009 22:03:14

        Γιατι να μην ειμαστε;Εκεινο που ειναι γεγονος ειναι οτι μιση και παθη μεταξυ των πολιτικων δεν υπαρχουν πια.Ολοι ειναι καλοι φιλοι-ανταγωνιστες αλλα ολοι στο κολπο.
        Δεν ειναι δυσκολο να συνεννοηθουν.

      • (Α)θανάσης avatar
        (Α)θανάσης @ ψυχραιμια 02/09/2009 23:00:51

        Δηλαδή μηχανορραφούν εν αγνοία μας για το καλό μας και το καλό των εθνικών θεμάτων???

        Το site http://www.altfactor.ath.cx/ το γνωρίζεις μήπως?

  22. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 02/09/2009 20:04:09

    Δηλαδη τωρα ο ΚΚ δινει το δαχτυλιδι στον ΓΑΠΠ ??

    Αυριο βραδυ θα σας εχω νεα "εκ των εσω"....

    ΠΠ

  23. DIKAIOS avatar
    DIKAIOS 02/09/2009 20:09:54

    Προφανώς θεωρέιτε όλοι σας τους 7 μήνες προεκλογικής περιόδου μια νορμάλ υπόθεση εν μέσω κρίσης...ή μήπως και η κρίση είναι και αυτή μαϊμού?

    • Βανζέλ Παπαντό avatar
      Βανζέλ Παπαντό @ DIKAIOS 02/09/2009 20:14:18

      Μήπως όμως εσύ θεωρείς ότι η μόνη έξοδος από μια κρίση είναι οι εκλογές;

      • DIKAIOS avatar
        DIKAIOS @ Βανζέλ Παπαντό 02/09/2009 20:18:21

        Να σου πω θα προτιμούσα αντί για εκλογές να βγεί και να αναγγείλει 3 ριζοσπαστικά μέτρα όπως π.χ.:α) Πλήρη απελευθέρωση ΟΛΩΝ των επαγγελμάτων 2) Πλήρη απελευθέρωση ωραρίου 3) Κατάργηση παν/κού ασύλου.

        Να γίνει μετά της εκδιδομένης γυναικός...και να καταλάβουν όλοι τι εστί μεταρρύθμιση....

    • bgt avatar
      bgt @ DIKAIOS 02/09/2009 20:15:17

      εκανε κατι σωστο η κυβερνηση τις μη προεκλογικες περιοδους για να ανησυχησουμε για τους 7 μηνες? μη μας τρελαινεις με τις δικαιολογιες του πισινου, να κρατηθουν στην εξουσια θελουν πονταροντας οτι οι αλλοι δε θα κερδισουν ανετη πλοιοψηφια και δωστου νεες εκλογες το Μαρτιο. Μεγαλη υπευθυνοτητα... Γιατι δε τις καναμε μαζι με τις Ευρωεκλογες αληθεια?

      • Ψάλτης απορών avatar
        Ψάλτης απορών @ bgt 02/09/2009 20:30:41

        Δηλαδή όσες ευρωχώρες έχουν 'απελευθερωμένο" ωράριο, 'ελεύθερα' επαγγέλματα και δεν έχουν άσυλο πάνε καλά...
        Αλήθεια ποιες είναι;

      • kostas avatar
        kostas @ bgt 03/09/2009 10:09:29

        Εμ, μήπως οι περισσότερες χώρες της Ευρώπης;;;;

  24. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 02/09/2009 20:14:53

    αντε, μην γκρινιάζετε. Θα ξεκινήσει σαν μια από τα ίδια. Στην αρχή όλο και κάποιες αρλούμπες θα ειπωθούν, για να διασκεδάσουμε. Κάποιο απροβλεπτο γεγονός θα μας ταράξει. Μια από τα ίδια όπως τα τελυταία 3000 χρόνια.

    Εγώ, αν με εκλέξουν, θα καταργήσω τους εταιρικούς φόρους (3% ενιαίο σκέτο συντελεστή). Θα απλοποιήσω τους προσωπικούς φόρους. Καταργώ φόρο εισοδήματος. Κεφαλικός φόρος από 1.000 έως 100.000 ευρώ το άτομο και θα σας πω ποιός θα δώσει τι, 1 μήνα αφου αναλάβω. Αυτόματη τυχαία κατάργηση του 2/3 των νόμων. Random. Μα_ακίες λένε ούτως ή άλλως. Κατάργηση της δωρεάν Ανώτατης Εκπαίδευσης. Κατάργηση του 4/5 των υπουργείων. Εάν δεν το κάνω με εισήγηση σε ένα μήνα, τυχαία random κατάργηση την επόμενη μέρα. Εξαιρείται το Αμυνας, Οικονομίας και Εξωτερικών. Κατάργηση κάθε μορφής χρηματοδότησς στην Τοπική Αυτοδιοίκηση και 2 ετής φυλάκιση σε όσους δεν εξαφανιστούν σε 3 μέρες από τα κατα τόπους "καταστήματα", νομαρχίες κλπ. Καταργείται η δωρεάν νοσήλευση αλλά κουπόνια υγείας αξίας 100.000 σε κάθε έναν που δεν έχει εισόδημα. Ακυρώνω την μεταβίβαση του ΟΤΕ στους Γερμανούς. Αναθεωρώ το Σύνταγμα και "πουφ" εξαφανίζομαι.

    • Naruto avatar
      Naruto @ archaeopteryx 02/09/2009 20:19:26

      Με ποιον κατεβαινεις ? Σχετικα ρεαλιστικα ακουγονται αυτα που λες σε σχεση με αυτα που ακουμε και θα ακουσουμε.

      Αν δωσεις και relocation package για αλλη χωρα της επιλογης μας - μεσα στο budget σου - εγω σε ψηφιζω και θα βαλω και την γιαγια μου να το ριξει για παρτι σου :P

    • (Α)θανάσης avatar
      (Α)θανάσης @ archaeopteryx 02/09/2009 23:03:28

      Ας έλεγε και κανένας νεοφιλ κάτι καινούριο και τι στον κόσμο...

  25. T-Rex avatar
    T-Rex 02/09/2009 20:21:21

    Κατά τη ταπεινή μου γνώμη, προκήρυξη εκλογών αυτή τη στιγμή σημαίνει απλά ότι ο Κ.Κ. δεν θέλει να καταρτίσει προϋπολογισμό. Καλώ τον ιουρασικό αρχαιοπτέρυγα - καλή η πλάκα, αλλά... - να μας πει τι άμεσες επιπτώσεις νομίζει ότι θα έχουμε στην οικονομία, νομίζω ένα θέμα που μας αφορά όλους.

  26. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 02/09/2009 20:31:36

    χωρίς καμμία πλάκα, η οικονομία είναι στην δική τη τροχιά, και τίποτα δεν θα την βελτιώσει η θα την χειροτερεύσει εκτός από ότι παροχές μας δώσουν οι ...Γερμανοί. Και επειδή βαρέθηκα τους Γερμανούς και τις παροχές τους, θα ήθελα να γίνω μηδενιστικός, αλλά δεν θα με ακούσουν. Δύσκολο β' εξάμηνο, η ύφεση είναι μπροστά μας, τίποτα δεν μπορώ να προβλέψω (δεν έχουμε καμπύλη επιτοκίων στην Ελλάδα) και φοβάμαι το "απρόβλεπτο". Αν μου πεις Τ-Rex ποιό θα είναι το "απρόβλεπτο", θα ψυχανεμιστώ την συνέχεια. Κοινωνικό? Κλιματικό? Εθνικό? Γεωλογικό?

    Δεν θα ήθελα να καταρτήσω προϋπολογισμό. Θα ήταν ανέκδοτο για την αντιπολίτευση να διασκεδάσει και εμένα να χλευάζω. Πες στην όποια Κυβέρνηση, ότι τέτοιες μέρες δεν κάνουν προϋπολογισμούς, διαχειρίζονται το ταμείο και ο σχεδιασμό είναι τριμηνιαίος. Τα άλλα είναι garbage in, garbage out.

    Τον λυπάμαι τον όποιο φουκαρά, θεσμικό ή εξωθεσμικό προκύψει... Και ποιό πολύ λυπάμαι τα παιδάκια που μεγαλώνουν, γιατί οι γονείς τους δεν θα έχουν ξαναζήσει δύσκολα.

    • Ο Ιθαγενής avatar
      Ο Ιθαγενής @ archaeopteryx 02/09/2009 21:01:11

      "... στην όποια Κυβέρνηση, ότι τέτοιες μέρες δεν κάνουν προϋπολογισμούς, διαχειρίζονται το ταμείο και ο σχεδιασμό είναι τριμηνιαίος. Τα άλλα είναι garbage in, garbage out."

      ...έχει ξανά γίνει, δωδεκατημόρια και κάθε μήνα κάνουμε Ταμείο.
      Το πρόβλημα δεν είναι, δυστυχώς η εναλλαγή κομμάτων στην κυβέρνηση, αλλά δομικές αλλαγές.
      πχ
      -θα καταργηθεί η αυτοτελή φορολόγηση, ισχυρών κομματικών κοινωνικών ομάδων;
      -θα γίνει η σύνταξη ανταποδοτική;
      -θα γίνει διασύνδεση Ιατρείων-Φαρμακείων-Ασφαλιστικών Ταμείων;
      -θα γίνει ηλεκτρονική διασύνδεση και διασταύρωση στοιχείων στο ΚΕΠΥΟ;
      κλπ

      ΟΧΙ,
      ...οπότε θα συνεχίσουμε η καθαρίστρια της Βουλής να λαμβάνει 16 μισθούς και αμοιβές υψηλότερες από χειρούργο ιατρό, ο Πρόεδρος της ΓΣΕΕ να λαμβάνει 100,000 ετησίως για συμμετοχή σε ΔΣ, οι Τοπική Αυτοδιοίκηση να υποβάλλει ισολογισμούς κάθε 2-3 χρόνια αλλά να χρηματοδοτούμε την πρόσληψη διοικητικών υπαλλήλων, να έχουμε 10,000 κενά στην Υγεία, στην πυροσβεστική κλπ, να έχουμε περισσότερους αστυνομικούς από τη Γαλλία και η εγκληματικότητα να είναι στο κόκκινο κλπ.
      Γιατί απλά όλα τα παραπάνω έχουν όχι κοινωνικό κόστος, αλλά οπαδικό που μεταφράζεται σε ψηφουλάκια...
      Καληνύχτα Ελλάδα,
      -η Κυβέρνηση ζητά να την ψηφίσουμε για να ΚΥΒΕΡΝΗΣΕΙ
      -το ΠΑΣΟΚ έχει σχέδιο αλλά είναι μυστικό
      -το ΚΚΕ αναλύει τον Στάλιν
      -οι άλλοι ασχολούνται από τον Αλέκο και τον Αλέξη ποιον να διαλέξω δεν μπορώ
      -ο κουφός μοιράζει έργα
      -η ψηλή αναμένει
      -ο ΛΑΟΣ περιμένει

      Εκτός από αλλαγή πισινών σε καρέκλες η επομένη των εκλογών ποια δομική αλλαγή που χρειάζεται η χώρα θα επιφέρει;
      Γιατί αλλαγή στη διαχείριση ίσως γίνει ορθολογικότερη, αλλά πάλι διαχείριση της μιζέριας είναι...
      και πριν αρχίσει κάποιος να φωνάζει έλλειμμα από +7% στο -3% χωρίς γκρέμισμα υφισταμένων δομών δεν γίνεται, οι μάγοι υπάρχουν μόνο στα παραμύθια....

      • Naruto avatar
        Naruto @ Ο Ιθαγενής 02/09/2009 21:04:50

        Godlike. Δηλωνω fan boy.

      • Shalai avatar
        Shalai @ Ο Ιθαγενής 02/09/2009 22:43:30

        @Ιθαγενή...

        Άψογος.

    • leon avatar
      leon @ archaeopteryx 03/09/2009 08:14:24

      Κρατα το γεωλογικο Αρχαιε...

  27. Ψάλτης απορών avatar
    Ψάλτης απορών 02/09/2009 20:33:13

    Μήπως (και οι δύο που έκαναν δηλώσεις σήμερα) έβαλαν ουσιαστικά θέμα συγκυβέρνησης;
    Μήπως η όλη προσπάθεια "θέλει" ένα '89 πάλι;
    Δηλ. όχι αυτοδυναμία;
    Μήπως λέω. Δεν έχω τις βεβαιότητες πολλών που προλάλησαν

  28. ΜΑ avatar
    ΜΑ 02/09/2009 20:33:47

    αχ τι καλά!!! η αλήθεια είναι πως αν το σκεφτόμουν λίγο καλύτερα δεν υπήρχε λόγος να πάρω άδεια μες στο σεπτέμβρη, καλά θα κάνουν και θα μου την κόψουν!η αλήθεια επίσης είναι πως τα επιτόκια των πιστωτικών καρτών έχουν κάπως μειωθεί, οπότε μπορεί η χώρα να βγάλει μια visa, μια diners, κάτι βρε παιδί μου και να πάρει άλλο ένα δανειάκι για να καλύψουμε τα έξοδα των εκλογών! εδώ που τα λέμε τώρα που το σκέφτομαι και οι καινούριες σειρές κάθε χρόνο στην τηλεόραση πατάτες είναι για να μην πω για τις υπόλοιπες βλακείες που βλέπουμε, όποτε καλύτερα πολιτικές εκπομπές και συνεντεύξεις μακιγιαρισμένων και κυρίως-λόγω εποχής-ηλιοκαμμένων υποψήφιων βουλευτών!! τέλεια θα περάσουμε πάλι...άσε που τώρα τελευταία είχε πέσει πολύ βαρέμαρα στη δουλειά, σκουριάσαμε...άντε να κινηθούμε λίγο, να τρέχουμε σαββατοκύριακα, να γίνει πανικός!!! για να μην πω πόσο μου έλειψαν τα debate!!!!τι καλά τι καλά!!! βρήκαμε κάτι βρε χριστιανέ μου να ασχοληθούμε πάλι! γιατί η αλήθεια είναι ότι εμείς οι έλληνες δεν έχουμε και τίποτα άλλα σημαντικά προβλήματα!για το καλό μας γίνονται όλα! τι καλοί άνθρωποι και ο κωστάκης και ο γιωργάκης και οι διαπλεκόμενοι! υπέροχα...Άντε μακάρι να έρθουν πολλές τέτοιες εκλογικές αναμετρήσεις και να μη βγει κυβέρνηση, να πέρασει κάπως και ο ανιαρός χειμώνας!!! Φιλιά!

  29. Underdog avatar
    Underdog 02/09/2009 20:34:50

    Ακόμη και ο Ιπποπόταμος ή Hippopotamus Amphibious διαθέτει το αίσθημα της αυτοσυντήρησης. Στην περίπτωση μας, λέτε να μην ισχύει;
    Μήπως ξέρει ή νομίζει ότι το ΠΑΣΟΚ δεν παίρνει αυτοδυναμία όπως βέβαια και οι οικονομικοί παράγοντες της χώρας;
    Αλλά και αν το ΠΑΣΟΚ πάρει αυτοδυναμία με πόσους βουλευτές;
    Ο χειμώνας που έρχεται θα είναι άγριος. Η πιάτσα και όσοι ξέρουν από οικονομικά θέματα λένε θα γίνει του Αγίου Βαρθολομαίου.
    Το ΠΑΣΟΚ καλείται να βγάλει τα κάστανα από τη φωτιά. Αν τα καταφέρει Καραμανλής τέλος. Θα τα καταφέρει όμως με την σκληρή πραγματικότητα;
    Αλλοιώς η συνέχεια επί της οθόνης.
    Είναι μια άποψη , εκτός αν μας βγεί Gallus domesticus

  30. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 02/09/2009 20:36:55

    ή, να το πω αλλιώς. αν οι νεοεκλεγέντες πρέπει να φτιάξουν προϋπολογισμό, θα έχουμε απανωτές εκλογές, μέχρι να βγεί μη πολιτικός δικτατορίσκος, που θα πει ό,τι του καπνίσει ατιμωρητί.

    • Orestios avatar
      Orestios @ archaeopteryx 02/09/2009 23:47:54

      Εγχώριος?

  31. andr3as avatar
    andr3as 02/09/2009 20:37:26

    Λοιπόν,έχουμε και λέμε:
    1)ο Καραμάν-αλής δήλωνε μετά τις εκλογές οτι έχει 18 μήνες ακόμα να κυβερνήσει (έτσι λέει ο Τράγκας κάτι μήνες τώρα)
    2)ο καημένος ο Αλογοσκούφης με νύχια και με δόντια κρατούσε το χρέος στο 3%
    3)με το που παρήλθε το 18μηνο τον αλλάζει και φέρνει τον Παπαθανά ο οποίος απο το 3% το πάει στο 8% ενω ταυτόχρονα μας αλλάζει τα φώτα στους φόρους.
    Κάνω λάθος?Ας συεχίσει κάποιος πιό σχετικός τον συλλογισμό μου..

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ andr3as 02/09/2009 20:50:26

      Μη συγκρινεις καταστασεις προ της κρισης (Αλογοσκουφης) με την κριση.
      Η Αγγλια εχει 12% ελλειμμα τωρα.ολοι εχουν ελλειμμα αυτη τη στιγμη.

  32. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 02/09/2009 20:39:34

    Η συγκυβέρνηση είναι η μόνη εναλλακτική από τον μη πολιτικό δικτατορίσκο.Αλλά τι συγκυβέρνηση; εδώ πέντε σχολιαστές που έιναι ΝΔ είναι ικανοί να σφαχτούν. Τι υπουργικό συμβούλιο θα βγάλουν, με ποιον τζανετάκη ή φωνφων?

  33. T-Rex avatar
    T-Rex 02/09/2009 20:46:18

    Η δική μου σκέψη είναι περισσότερο ολιστική. Ας κάνουμε την υπόθεση εργασίας ότι η κάλπη του Οκτωβρίου δεν βγάζει αυτοδυναμία και αντιθέτως λόγω της συσπείρωσης και της πόλωσης, τα ποσοστά των δύο κομμάτων είναι σχετικά κοντά (διαφορά < 3%). Μία κυβέρνηση συνεργασίας, διάρκειας 6 μηνών θα μπορούσε θεωρητικά να καταρτίσει έναν προϋπολογισμό που θα εκτελούσε τα εξής: α. με συναίνεση θα περιείχε τις βασικές διαρθρωτικές αλλαγές που θέλει η Ε.Ε., β. θα γινόταν αποδεκτός με σχετική κοινωνική ηρεμία και γ. θα βοηθούσε να ξεπεραστούν δύο κρίσιμα τρίμηνα (Δ 2009 και Α2010) με σχετικά μικρές απώλειες. Ακολούθως και με το πρόσχημα του Π.τ.Δ. ξαναπάμε σε εκλογές (με το νέο νόμο) και εκεί κρίνεται η αυτοδυναμία. Το σενάριο εξυπηρετεί δύο σκοπούς: 1. η οικονομία δεν βουλιάζει και 2. ο δικομματισμός επιζει της χειρότερης κρίσης του. Πως σου φαίνεται?

    Δεν προβλέπω κανέναν ορατό γεωλογικό κίνδυνο. Γιατί ρωτά ειδικά αυτό?

  34. Naruto avatar
    Naruto 02/09/2009 20:47:25

    2)ο καημένος ο Αλογοσκούφης με νύχια και με δόντια κρατούσε το χρέος στο 3%

    Αυτο πιστευω οτι ειναι χιουμορ.
    Και εγω αν δεν πληρωσω κανενα για οσο θελω σου κραταω το χρεος σε οτι επιπεδο μου το παραδωσεις. Μετα ερχεται καποιος του παραδιδω, δεν γινεται να καθυστερησει αλλο τις πληρωμες και παει στα υψη.
    Ετσι προκυπτουν τα περίφημα "Greek Statistics" που κανουν πλακα οι Ευρωπαιοι. Α και αν νομιζεις οτι ειναι 8% βαλε και τα φεσια και δες που φτανει.

  35. Κασσάνδρα avatar
    Κασσάνδρα 02/09/2009 20:49:06

    Κοίτα που το παιντί της μάμι θα παρακαλάμε να μείνει και πρωθυπουργός για να έρθει η Ντόρα.

    Αρε κατακαημένη ελλαδίτσα τι σου 'μελε να πάθεις... από Μιμή σε Κινέζο και από Δάμαλο σε ΓΑΠ και Ντόρα... πόσο να αντέξει τούτος ο τόπος;

  36. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 02/09/2009 20:52:17

    Τα πολιτικά δεν τα καταλαβαίνω, ωστόσο το "δίλημμα του φυλακισμένου" λέει ότι δύσκολα συνεργάζονται δύο φυλακισμένοι για έξη μήνες για να δούν ποιος θα αποδράσει σε έξη μήνες... Κλασσική περίπτωση. Εκτός αν το κεφάλαιο τους το επιβάλει...αλλά ποιό κεφάλαιο? Το ιδιωτικό? το κρατικοδίαιτο? το γερμανικό? Συνήθως το κεφάλαιο συνεργάζεται όταν υπάρχει λουφές απ' έξω (τρούμαν, ντελόρ, τέτοια)

    Καθόμουν στο γραφείο μου στο ...Αλεποχώρι, το μεσημέρι και ξαφνικά 4,4 ρίχτερ. Τι να σου πω. Το βιβλίο λέει ότι όταν ετοιμάζεται διαίρεση δια του μηδενός, κάτι απρόβλεπτο συμβαίνει: singularity point. είναι λίγο μεταφυσικό.

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ archaeopteryx 02/09/2009 23:07:02

      διαιρεση δια του μηδενος !!! καλυτερα δεν θα μπορουσες να το παρουσιασεις.. "εκρηξη" στο συν πλην απειρο η εξισωση. Αρμαγεδων.

      να βγαζαμε τον ΓΑΠ Αρμαγεδωνα ?? ψηνομαι.. κ αυτος αλλα δεν το ξερει ακομη....

      Συγχαρητηρια.

      ΠΠ

  37. Esopos avatar
    Esopos 02/09/2009 21:00:54

    Σήμερα ο Πρωθυπουργός μου θύμισε πάλι το.. Λύκος στα πρόβατα βοήθεια.
    Για να δούμε θα τον πιστέψουν πάλι οι Έλληνες.

  38. perastikos avatar
    perastikos 02/09/2009 21:02:06

    Mε την προκήρυξη τον εκλογών ( κατά τη γνώμη μου η προκήρυξη εκλογών στην παρούσα φάση ήταν υπεύθυνη και παλικαρίσια πολιτική πράξη) το πρώτο που πρέπει να εξετάσουμε είναι αν υπάρχει ερώτημα, διαφορετικά ο επιφανειακός ανταγωνισμός που συνήθως επικρατεί θα δημιουργήσει συνθήκες τέτοιες που θα οδηγήσουν σε αδυναμία κατανόησης από το ψηφοφόρο των πραγματικών πολιτικών μηνυμάτων της συγκυρίας που είναι και το ζητούμενο.

    Κατά τη γνώμη αρκετών, αν τα πολιτικά κόμματα είναι υπέρ των συμφερόντων της χώρας μας και των πολιτών της στις εκλογές του Οκτωβρίου δεν πρέπει να έχουν ως στόχο το εκλογικό αποτέλεσμα.
    Στόχος πρέπει να είναι η νέα σύνθεση του κοινοβουλίου. Όποιο κόμμα κερδίσει το στοίχημα της ανανέωσης δεν θα χάσει τις εκλογές.

    Αν τα πράγματα εξελιχθούν "φυσιολογικά" τότε είναι πολύ πιθανό να οδηγήσουν σε απρόβλεπτες συνέπειες το πολιτικό σύστημα.

  39. T-Rex avatar
    T-Rex 02/09/2009 21:06:18

    Μπορεί και να έχεις δίκιο, δεν ξέρω πραγματικά. Το σενάριο των έξι μηνών και του συναινετικού προϋπολογισμού εξασφαλίζει (τουλάχιστον) ότι το όποιο "απρόβλεπτο" μπορεί να απορροφηθεί χωρίς υπερβολικούς κοινωνικούς κραδασμούς. Το κεφάλαιο που πιθανόν θα επιβάλλει μία τέτοια λύση θα είναι σαφώς εγχώριο και κατασκευαστικό, αυτή είναι η άποψη μου. Το πακέτο υπάρχει, λέγεται ΕΣΠΑ δεν έχει διανεμηθεί επαρκώς και θα τολμούσα τη πρόβλεψη ότι η πίτα θα μοιρασθεί περισσότερο γεωγραφικά, μόνο και μόνο επειδή το μεγαλύτερο μέρος του αφορά τη περιφέρεια. Αυτό πρακτικά σημαίνει ότι οι δέκα μεγαλύτερες συμπράξεις κατασκευαστών θα αναλάβουν περίπου μία περιφέρεια ο καθένας και με την έννοια των αυτοχρηματοδοτούμενων έργων θα εισπράτουν τα λεφτά του κοσμάκη.

    Μην σε ανυσηχούν μικρές σεισμικές ακολουθίες, όπως η σημερινή. Απλά έτυχε να είσαι κοντά στο επίκεντρο. Έγιναν συνολικά πάνω από 7 σεισμοί μετά από αυτό που αισθάνθηκες με μειούμενη ένταση και μέγεθος 2,6 Ρίχτερ και πάνω. Η ακολουθία δείχνει να σβήνει. Καλό site είναι το νέο Ευρωπαϊκό Παρατηρητήριο Σεισμών.

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ T-Rex 02/09/2009 21:11:09

      μου έκανες την καρδιά περιβόλι... θα σκάψουν την επαρχία. Βρε _αμώ το!

      • T-Rex avatar
        T-Rex @ archaeopteryx 02/09/2009 21:20:34

        Sorry, δεν ήταν αυτός ο σκοπός μου. Αλλά η επαρχία ήδη σκάβεται, τα Γιάννενα έχουν γίνει μία μικρή Αθήνα.

        Το link για κατάλληλη και άμεση πληροφόρηση είναι:
        http://www.emsc-csem.org/index.php?page=home

    • Ο Ιθαγενής avatar
      Ο Ιθαγενής @ T-Rex 02/09/2009 21:16:32

      ...μάλιστα, μόνο που τι σχέση έχει το μοίρασμα του ΕΣΠΑ με τις ανάγκες και τις προοπτικές της χώρας;
      και μην ξεχνάμε ότι τον επόμενο προϋπολογισμό δεν θα τον εγκρίνουν οι 151 ψήφοι της Βουλής, αλλά ...ο Αλμούνια.

      ΥΓ

      και έχει ήδη διαρρεύσει: κόψιμο δώρων και επιδομάτων σε συνταξιούχους, εξομοίωση ορίων, μείωση δαπανών, αποκρατικοποιήσεις κλπ
      Θα ήθελα να δω κυβέρνηση συνεργασίας να αντιμετωπίζει την εξομοίωση ΤΕΙ - ΑΕΙ και τα επαγγελματικά δικαιώματα, τα ιδιωτικά ΑΕΙ, την αύξηση των ορίων συνταξιοδότησης, τις μηδενικές αυξήσεις για το 2010-2012 κλπ ....

  40. christos avatar
    christos 02/09/2009 21:17:32

    γιατί κανένας δεν αναφέρει το γεγονός ότι σήμερα το πρωί ανατινάχτηκε το κτίριο του χρηματηστηρίου!!!

    και το βράδυ ο πρωθυπουργός προκήρυξε εκλογές;

    Τόσες μέρες οι νταβατζήδες μας έπρηξαν με τις πρόωρες εκλογές...σήμερα που υποτίθεται πως ο Καραμανλής θα έλεγε κάτι...ανατίναξαν(δεν ξέρω ποιοι)το χρηματηστήριο!!!

    Ίσος εγώ να είμαι πολύ καχύποπτος...αλλά κάτι δεν μου κολλάει....

    • christos avatar
      christos @ christos 02/09/2009 21:18:43

      οκ ίσως...

      • qaz avatar
        qaz @ christos 02/09/2009 21:24:01

        Πράγματι, όπως έδειξε η ΕΤ1 πριν λίγο (και μόνον αυτή), η έκρηξη στο ΧΑΑ ήταν ισχυρότατη..
        μήπως έως χθες το βράδυ παιζόντουσαν κάποια πράγματα ακόμη;

  41. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 02/09/2009 21:23:05

    Πάντως για να επιμείνω λίγο, γιατί κάνουμε εκλογές;

    • Κασσάνδρα avatar
      Κασσάνδρα @ Ο Ιθαγενής 02/09/2009 21:30:01

      Θέλουν οι νταβάδες ισχυρή κυβέρνηση...

    • Beyond The Stars avatar
      Beyond The Stars @ Ο Ιθαγενής 02/09/2009 21:48:21

      Εκλογές θα κάνουμε για να έρθει το ΠΑΣΟΚ στην εξουσία,
      και να βγάλει την χώρα από την κρίση.
      Κρίση στην οποία οδηγήθηκε η χώρα απο την ανεπάρκεια και ανικανότητα της κυβέρνησης Καραμανλή.

      Το ΠΑΣΟΚ εγγυάται την πρόοδο και την ανάπτυξη της Ελλάδας
      και της Ελληνικής οικονομίας με ανθρώπινο πρόσωπο,
      με δράσεις που ενισχύουν τη κοινωνική συνοχή και ευμάρεια,
      σε ένα περιβάλλον αειφόρου ανάπτυξης
      μέσω της εφαρμογής των πλαισίων και κανόνων της οικολογίας
      και της Πράσινης ανάπτυξης, του οράματος δηλαδή
      του προέδρου του ΠΑΣΟΚ για μιά Ελλάδα δυνατή
      και σεβαστή από όλους, μιά Ελλάδα με μεγάλη οικονομική άνθηση
      η οποία ταυτόχρονα με την πορεία ποσοτικής και ποιοτικής ανάπτυξης,
      θα βρεθεί -με τη στιβαρή καθοδήγησή του- σε πραγματική τροχιά ευημερίας, κοινωνικής ευθύνης, και σοσιαλιστικής προοπτικής...

      • Vachus avatar
        Vachus @ Beyond The Stars 02/09/2009 22:02:44

        Τα λες σοβαρα αυτά ή είσαι πιωμένος?

      • ΓΙΑΝΝΗΣ avatar
        ΓΙΑΝΝΗΣ @ Beyond The Stars 02/09/2009 22:06:44

        α καλαααα, εσυ πρεπει να εχεις παρει πολλαααααα...!!

      • Κασσάνδρα avatar
        Κασσάνδρα @ Beyond The Stars 02/09/2009 22:09:46

        Απλά ειναι της κλαδικής τυπικό δείγμα.

      • Χι avatar
        Χι @ Beyond The Stars 02/09/2009 22:11:24

        Επειδή έχεις τον Ήλιο της Βεργίνας στο ιστολόγιό σου, θα κάνω κάποιες νύξεις για εθνικά ζητήματα. Ρώτα τον πρόεδρό σου:

        1) τι είχε συμφωνήσει με τα Σκόπια to 2001, πέρα από το όνομα
        2) αν έχει επαφή με το ΕΠΣΕ, αν συμφωνεί με τις θέσεις του και αν είχε προταθεί θέση ευρωβουλευτή σε άτομο που σχετίζεται με αυτό
        3) αν είναι υπέρ διευθετήσεων στο Αιγαίο με παραίτηση δικαιωμάτων της Ελλάδας
        4) ποιο είναι ακριβώς το έργο των ελληνοτουρκικών επιτροπών που εξετάζουν "πολιτισμικά" ζητήματα (νόμος 2929) και αν οι προτάσεις τους υλοποιούνται από συγκροτήματα ΜΜΕ και τον κύκλο τους

        Εδώ είμαστε, αν πάρεις απαντήσεις.

      • andr3as avatar
        andr3as @ Beyond The Stars 02/09/2009 22:11:35

        Ώ οι αμόλυντοι - οι πεντακάθαροι - οι παρθένες.
        Beyond The Stars ελπίζω να περιμένεις να σε βολέψει εσένα ή κάποιο παιδί σου ο Τζόρτζ,γιατι αν τα πιστεύεις αυτά που γράφεις τα λόγια μου και κάθε χαρακτηρισμός είναι περιττός.
        Υ.Γ και πράσινα άλογα..χαχαχαχα

      • Beyond The Stars avatar
        Beyond The Stars @ Beyond The Stars 02/09/2009 22:30:39

        Χα χα χάαα!

        Γιατί ρε, δεν πιστεύετε οτι το ΠΑΣΟΚ μπορεί να πραγματοποιήσει αυτά που υπόσχεται?

        Αφού όλοι οι λογικοί άνθρωποι του πλανήτη γνωρίζουν οτι το ΠΑΣΟΚ
        είναι το κόμμα με τους περισσότερους αγιοβασίληδες...
        Θα έρθει στην εξουσία και θα μοιράσει δώρα!

        Χα χα χα χααααα!

        [Μεταξύ μας, δεν έχω ψηφίσει ποτέ ΠΑΣΟΚ ούτε πρόκειται να το κάνω...πρώην Νέα Δημοκρατία και τώρα πιά ΛΑΟΣ!]

        Και κύριε Χι, συμφωνούμε!
        Στις ερωτήσεις σου, θα ήθελα και γώ κάποιος ΠΑΣΟΚος
        [που γράφει εδώ] να μας δώσει τις απαντήσεις...

      • occultist avatar
        occultist @ Beyond The Stars 02/09/2009 22:38:30

        Καλά τσιμπίσατε άπαντες; Μπορεί να είναι πέρα από τα άστρα το παιδί αλλά, φως φανάρι είναι ότι, κάνει πλακίτσες. Πως λέμε και καμμιά μακακία για να περνάει η ώρα;

      • Χι avatar
        Χι @ Beyond The Stars 03/09/2009 10:48:51

        Χαίρομαι που συμφωνούμε, λοιπόν.

        Επικοινώνησε με τον Λοβέρδο, που είναι υπεύθυνος αυτού του τομέα και αν πάρεις απάντηση, γράψε μου.

  42. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 02/09/2009 21:26:19

    -για να κυβερνήσει η κυβέρνηση;
    -για να κυβερνήσει η αντιπολίτευση;
    -για να κυβερνήσουν και οι δύο;
    -για να διαλυθούν και οι δύο και να γίνουν τέσσερις;

    ...και δεν εννοώ να φύγει ο κάποιος για κάποιον άλλον, αλλά τι διακυβεύετε και τι επιδιώκει η κάθε ομαδούλα (πολιτικών, ρευμάτων, οικογενειών, ΜΜΕ, κατασκευαστών)

  43. SPIROS avatar
    SPIROS 02/09/2009 21:31:42

    Επιτέλους και αισιοδοξώ όπως χιλιάδες άλλοι ελπίζω , τέλος. Να πάρει ανάσα ο τόπος να σταματήσει αυτό το μπάχαλο το αλαλούμ. Αλλά Γιώργο σήκωσε μανίκια άνοιξε υποθέσεις βάλε κλέφτες στη φυλακή ,δικούς σου η από τους άλλους δεν έχει σημασία. Δώσε ελπίδα και βοήθεια σ αυτό το ταλαιπωρημένο μεροκαματιάρη όπου κι αν ζει όποιος κι αν είναι που τόσα χρόνια τώρα τον πατάνε και συνθλίβουν την ύπαρξη του την ελπίδα του τα όνειρα του.Βοήθα το λαό να ξεχάσει τους δύο εφιάλτες , πρώην και νυν πρωθυπουργούς

    • Κασσάνδρα avatar
      Κασσάνδρα @ SPIROS 02/09/2009 21:51:26

      τα θέλεις και τα λες η σου ξεφεύγουν;

  44. Προφήτης avatar
    Προφήτης 02/09/2009 21:31:59

    Η εξήγηση φαίνεται ένας συνδυασμός παραμέτρων :

    1. Έχει στα χέρια του δημοσκοπήσεις που δείχνουν την διαφορά 2-3% (ξεχάστε τα μπομπολογκάλοπ), άρα στα όρια του στατιστικού λάθους, άρα παλεύεται, άρα η αυτοδυναμία είναι αμφισβητούμενη. Και να βγει πρώτο το ΠΑΣΟΚ χωρίς αυτοδυναμία, πάλι θα το παλέψει στην επαναληπτική εκλογή, με λιγότερες πιθανότητες βέβαια. Και σε τελική ανάλυση θα χάσει αξιοπρεπώς.

    2. Δεν σκοπεύει να καθαρίσει αυτός τον δρόμο για να κάνει βόλτα ο Γιώργος. Εδώ ανατρέπει την πάγια στάση της Δεξιάς να βγάζει τα κάστανα από τη φωτιά, γινόμενη αντιπαθής.

    3. Βάζει τους ψηφοφόρους ενώπιον των ευθυνών τους σχετικά με την πασίδηλη μειωμένη ικανότητα του Γιώργου και την ανευθυνότητα του κόμματός του. Μοιάζει να λέει «Αυτός πιστεύετε ότι θα σάς σώσει ; Ωραία, πάρτε τον».

    4. Σκοπεύει να «εκβιάσει» πάλι τους ψηφοφόρους. Τού έπιασε μια φορά, το 2007, με το «με τα άκρα δεν συνεργάζομαι, δώστε μου εντολή».

    5. Έχει στοιχεία για άμεσες μελλοντικές εξελίξεις, σε σκάνδαλα ή άλλα, που θα τον ευνοήσουν.

    6. Μην παραβλέπεται η εύλογη για τον Καρ. άρνηση να κυβερνήσει για ένα πολύ δύσκολο 6μηνο έχοντας στο τέλος του σίγουρο το να κριθεί σε εκλογές που ρητά δήλωσε το ΠΑΣΟΚ πως θα προκαλέσει.

    7. Δείχνει υπευθυνότητα, θάρρος και πολιτική τόλμη, που βέβαια δεν θα του αναγνωρίσει μια μερίδα των εδώ σχολιαστών, για τους γνωστούς εσωτερικούς τους λόγους.

    8. Ενδεχομένως έχει και δυσμενή γι’ αυτόν γκάλοπ. Τότε, με τις πρόωρες εκλογές, επιδιώκει να μειώσει το εύρος της ήττας. Αλλά και πάλι αποδεικνύεται υπεύθυνος, δίνοντας στον λαό αυτό που θέλει, χωρίς να κατσικωθεί στην καρέκλα του πρωθυπουργού.

    Τα συμπαθή πράσινα αδέλφια μας εδώ μην βιαστούν να χαρούν. Μένει να δούμε αν η παμπάλαιη πολιτική βεβαιότητα, ότι κανένας πρωθυπουργός δεν κάνει εκλογές που είναι σίγουρος πως θα χάσει, θα διαψευσθεί στην Ελλάδα. Κι ο Καρ. διαβάζει Ανδρέα. Και είναι μακράν ο ευφυέστερος όλων των σημερινών.

    • Χι avatar
      Χι @ Προφήτης 02/09/2009 22:27:27

      Μην απορήσεις αν συγκολληθούν τα άκρα. Γιατί νομίζεις πως τα δικαστήρια έκαναν μόκο για την υποψηφιότητα του Φον Τζούνιορ; Τζάμπα μερεμετάκια για φτιασίδωμα ρίχνουμε; Βγάζει από τη βιτρίνα ό,τι χαλάει τη μόστρα και θα πάρει κι άλλες χρυσές μεταγραφές. Ως γνωστόν, ο χρυσός μάς φέρνει πιο κοντά.

  45. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 02/09/2009 21:38:16

    ...το μόνο σίγουρο είναι ότι θα βαρεθούμε να ψηφίζουμε.
    Αν δε λάβουμε υπόψη ότι οι μεθεπόμενες θα είναι με λίστα, τον Μάρτιο θα έχουμε και άλλα κόμματα ή συσπειρωτική πόλωση.

    Προσωπικά πιστεύω ότι κερδισμένοι θα είναι ΛΑΟΣ και ΚΚΕ τον Οκτώβριο.
    Τον Νοέμβριο βλέπουμε....

    • donaE avatar
      donaE @ Ο Ιθαγενής 02/09/2009 21:47:26

      Παιζουν που παιζουν παιχνιδια εξουσιας δεν κοιτανε λιγο και την χωρα.
      Μακροπροθεσμα τους συμφερει.

    • αλλενάκι avatar
      αλλενάκι @ Ο Ιθαγενής 02/09/2009 21:51:12

      To ΛΑΟΣ μπορεί να βγει κερδισμένο το ΚΚΕ μάλλον στάσιμο.

  46. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 02/09/2009 21:40:50

    Θα σε φτιάξω τώρα: Αν πιστέψει ότι ο κόσμος ότι η διαφορά είναι μόνο 2-3%, θα τρέξουν όλοι να ψηφίσουν, αυτό δουλέυει υπερ του πασοκ. Αν πιστέψουν οι πασόκοι ότι η διαφορά είναι 16%, θα πάνε για μπάνιο. Πλάκα κάνω Προφήτη, αυτά μου είναι εξαιρετικά βαρετά και αδάφορα...

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ archaeopteryx 02/09/2009 23:26:39

      "Εντος" ΠΑΣΟΚ η διαφορά ποτέ δεν ξεπερασε τις 4 μοναδες.

      Απο σημερα αρχιζουν τα ζορια και η αντιστροφη μερτηση.

      ΠΠ

  47. Lavazza avatar
    Lavazza 02/09/2009 22:07:48

    Και εγώ αναρωτιέμαι Ιθαγενή. Οι λόγοι που επικαλέστηκε για καφρόμυαλους. Το προφανές δεν θέλω να το δεχθώ γιατί ουσιαστικά θα παραδεχθώ την απύθμενη δειλία/αχρηστιλα κλπ. του ΚΚ.
    ΜΗΠΩΣ
    Η περίπτωση μη αυτοδυναμίας οδηγεί σε επαναλ. εκλογες οι οποίες μεταφράζονται σε παραγραφή σκανδάλων εφόσων και εάν προκύψουν? Με το κλεισιμο της βουλής μέχρι ποιάς περιόδου παραγράφτηκαν..? Μήπως εχουμε ανοιχτό τον λογαριασμό της 2ης 4-ετίας?
    Και ετσι και οι μεν και οι δε ειναι ευχαριστημενοι?

    • ε ρε γλεντια avatar
      ε ρε γλεντια @ Lavazza 02/09/2009 22:44:48

      Έχουν παραγραφεί τα πάντα μέχρι Σεπτέμβριο 2007. Από εκεί και πέρα, κάθε υπόθεση έχει περιθώριο δύο τακτικών κοινοβουλευτικών συνόδων (από τότε που συνέβη) για να εξεταστεί. Το Σύνταγμα αναφέρει ότι μια τακτική κοινοβουλευτική σύνοδος δεν μπορεί να είναι μικρότερη από πέντε μήνες.

      • Lavazza avatar
        Lavazza @ ε ρε γλεντια 02/09/2009 23:46:52

        Ευχαριστώ

  48. Θ.Τ. avatar
    Θ.Τ. 02/09/2009 22:18:31

    Τι εκφράζει τη συντήρηση στην ελληνική κοινωνία;

    Μακρυά από μένα οποιαδήποτε λογική στήριξης προς τη Ν.Δ. και προς το Κ. Καραμανλή.Παρόλα αυτά είναι γεγονός πως τέτοια επίθεση δεν έχει δεχτεί άλλος πρωθυπουργός.
    Σε κάθε περίπτωση το τι είναι συντηρητικό στην ελληνική κοινωνία είναι σχετικό. Ποιο κόμμα εκφράζει εν τέλει τη συντήρηση και έχει τη δυνατότητα να επιφέρει την κοινωνική ηρεμία και τν οικονομική σταθερότητα (με πολιτικούς όρους) επιβάλλοντας τη συναίνεση των συνδικάτων και των μεγάλων επιχειρήσεων;
    Με λίγα λόγια το κόμμα που δημιουργεί τις προυποθέσεις κοινωνικής, οικονομικής, και πολιτικής συντήρησης, και που αποτελεί πολύ χρήσιμο εργαλείο διαχείρισης κρίσεων, ιδιαίτερα σε ασταθείς περιόδους είναι και τώρα παρόν...

  49. Χι avatar
    Χι 02/09/2009 22:21:22

    Γιατί δεν λέει κανείς πως μπορεί και ο Καραμανλής να παίξει το χαρτί του Προέδρου; Ένα εναλλακτικό πουλάκι λέει πως ο Παπούλιας μπορεί να αποσυρθεί για προσωπικούς λόγους (ηλικία), ο Παπανδρέου "ιπποτικά" θα προτείνει δεξιό που στήριξε τους Πασόκους ypodomistas, ο Καραμανλής στο μεσοδιάστημα (όλως "τυχαίως") αποκτά λόγους για να μην τον στηρίξει και ξαναβρισκόμαστε στα ίδια μέρη... Στο μεταξύ, λόγω εξελίξεων σε εθνικά ζητήματα, ο ΓΑΠ θα έχει εναντίον του τους βουλευτές της επαρχίας και όλον τον κόσμο, οπότε...

    Αλλά αυτό δεν είναι το σχέδιο Α.

  50. Wolverine avatar
    Wolverine 02/09/2009 22:25:52

    Η απαίτηση του λαού το βράδυ των επερχόμενων εκλογων θα είναι μία:

    ΕΝΑ ΝΩΠΟ, ΥΠΕΡΜΕΓΕΘΕΣ, ΛΑΪΚΟ ΑΝΔΡΙΚΟ ΜΟΡΙΟ

    σε ολα τα κόμματα που βιάζουν κατ'εξακολούθηση εδώ και χρονια τον τόπο και τους ανθρώπους του και κατακλέβουν και κατασπαταλουν τον πλούτο του.

    Ουστ ρεμάλια πολιτικάντηδες!

    • Χι avatar
      Χι @ Wolverine 02/09/2009 22:30:02

      To "Φως. Αλήθεια. Δικαιοσύνη." σε περιμένει, αν κατεβεί και στις βουλευτικές του 2009. Ποιος ξέρει, μπορεί αυτή τη φορά να σπάσει το φράγμα των χιλίων ψήφων.

      • Wolverine avatar
        Wolverine @ Χι 02/09/2009 22:38:53

        Τό ΠΑΣΟΚ και η ΝΔ σε περιμένουν και θα κατέβουν στις βουλευτικές του 2009.

        Ποιος ξέρει, με τη βοήθεια σου, μπορεί αυτή τη φορά τα στελέχη τους να σπάσουν το φράγμα των 1000 off-shores.

      • Χι avatar
        Χι @ Χι 03/09/2009 10:50:00

        Δεν με πιάνεις.

  51. sirxar avatar
    sirxar 02/09/2009 22:26:09

    Τι να πω φιλρακια ο ΚΚ μας πουλησε για μια πενταρα Μπορει να εχει προβλημα δεν το γνωριζω εγω παντος εχω αποκαρδιωθη .Μπορει να των πιεσαν.Τι να πω
    παρεδωσε τα οπλα. Για να παραγραφουν ΟΛΑ και ετσι μελι γαλα για τους μεν καιτους δε .Ζητω το Ελαδισταν συνεχιστε να τρωτε με χρυσα κουταλια
    Ο αρχηγος αυτοκτονησε
    Ζητω η αρχηγηνα

  52. Βανζέτι avatar
    Βανζέτι 02/09/2009 22:30:16

    ΤΕΛΙΚΑ ΕΓΙΝΕ ΑΝΑΣΧΗΜΑΤΙΣΜΟΣ. ΣΤΟΝ ΠΡΩΘΥΠΟΥΡΓΟ.

  53. Βανζέτι avatar
    Βανζέτι 02/09/2009 22:34:46

    ΚΑΙ ΕΙΠΕ Ο ΠΡΕΤΕΝΤΕΡΗΣ...ΜΕ ΕΞΕΠΛΗΞΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΑ Ο ΓΑΠ....

  54. nintendo avatar
    nintendo 02/09/2009 22:45:41

    http://goudelis.capitalblogs.gr/showArticle.asp?id=20034&pg=10000#comment141179

  55. Orestios avatar
    Orestios 02/09/2009 22:47:37

    Τώρα μπορούμε να πούμε σαν έθνος πως πιάσαμε το λαχείο.

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Orestios 02/09/2009 23:28:35

      Γκανιαν στα αλογα και Κιτρινη Φανελλα στην Ποδηλασια.

      Ποδηλατικος Γυρος Ελλαδος.. ΓΑΠΠ δεσου. Γυρω γυρω ολοι στη μεση εμεις ζαλισμενοι.

      ΠΠ

    • Lavazza avatar
      Lavazza @ Orestios 02/09/2009 23:45:46

      Το είχαμε Ορέστιε και πήραμε....., τώρα πάμε για την επομενη κλήρωση........

    • Orestios avatar
      Orestios @ Orestios 02/09/2009 23:49:01

      Τώρα είναι το καλυτερότερο

  56. ΚΡΙΤΙΚΟΣ avatar
    ΚΡΙΤΙΚΟΣ 02/09/2009 23:27:09

    Η ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΚΑΙ Ο ΠΡΩΘΥΠΟΥΡΓΟΣ ΜΕ ΤΗΝ ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ ΠΡΟΩΡΩΝ ΕΚΛΟΓΩΝ ΠΑΡΑΔΕΧΟΝΤΑΙ ΤΗΝ ΑΝΙΚΑΝΟΤΗΤΑ ΤΟΥΣ ΝΑ ΚΥΒΕΡΝΗΣΟΥΝ ΤΗΝ ΧΩΡΑ.
    ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ Η ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΗΓΕΣΙΑ ΤΟΥ ΤΟΠΟΥ ΣΤΕΡΕΙΤΑΙ ΙΚΑΝΩΝ ΑΝΔΡΩΝ ΚΑΙ ΤΟ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΠΟΛΙΤΙΚΟΥΣ ΜΕ ΠΡΟΥΠΗΡΕΣΙΑ ΣΤΟΥΣ ΠΑΡΑΓΩΓΙΚΟΥΣ ΧΩΡΟΥΣ.
    ΑΤΟΜΑ ΔΟΤΑ ΑΠΟ ΤΖΑΚΙΑ ΚΑΙ ...ΚΟΥΜΠΑΡΙΕΣ ΘΑ ΔΙΑΛΥΣΟΥΝ ΟΤΙ ΑΠΕΜΕΙΝΕ.
    ΚΑΛΟΥΜΑΣΤΕ ΟΛΟΙ ΝΑ ΔΩΣΟΥΜΕ ΛΥΣΕΙΣ.
    ΤΑ ΕΠΟΜΕΝΑ ΧΡΟΝΙΑ ΘΑ ΚΡΙΝΟΥΝ ΤΙΣ ΤΥΧΕΣ ΟΧΙ ΤΩΝ ΞΟΦΛΗΜΕΝΩΝ ΑΛΛΑ ΒΟΛΕΜΕΝΩΝ ΠΕΝΗΝΤΑΡΗΔΩΝ ΚΑΙ ΒΑΛΕ ΑΛΛΑ ΚΥΡΙΩΣ ΤΩΝ ΝΕΩΝ ΠΟΥ ΘΑ ΚΛΗΘΟΥΝ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΟΥΝ ΤΑΣ ΤΩΝ ΓΟΝΕΩΝ ΑΜΑΡΤΙΑΣ.
    ΚΟΙΝΗ ΓΑΡ Η ΜΟΙΡΑ ΚΙΑ ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΑΟΡΑΤΟΝ....ΣΕ ΜΙΑ ΧΩΡΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΓΙΝΕΙ ΘΕΑΤΕΣ ΛΟΓΩΝ
    ΚΑΙ ΑΚΡΟΑΤΕΣ ΕΡΓΩΝ
    ΚΑΙ Ο ΝΟΩΝ ΝΟΕΙΤΩ.

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ ΚΡΙΤΙΚΟΣ 02/09/2009 23:29:49

      Με τις Προεδρικες τι θα γινει αραγε?? Σημιτης ? Δρακος.

      ΠΠ

    • greekpoliticalreview avatar
      greekpoliticalreview @ ΚΡΙΤΙΚΟΣ 03/09/2009 01:22:57

      Σιχαμένοι είναι όλοι τους , κι οι πέντε της βουλής , όλοι ξέρουν και κανένας δεν μιλάει αλλά χειρότεροι είναι οι οπαδοί τους..θεατές λόγων και μάλιστα ψεύτικων.

      Πολιτικά είμαστε τελειωμένοι σαν χώρα , το θέμα είναι οικονομικά τι κάνουμε και στο μαγαζί που λέγεται Ελληνική Οικονομία εκλογές σ αυτό το 6μηνο είναι σαν να του ζητάνε τα ανοικτά πίσω.Δύσκολοι καιροί για χρονοτριβές..

  57. Προφήτης avatar
    Προφήτης 02/09/2009 23:38:28

    Από Stratfor. Η εξήγηση : follow the money.
    Δεν μας δίνουν λεφτά. Θα χρειασθούμε 54 δισ € για να συνεχίσουμε τις πληρωμές. Η Γερμανία έχει εκλογές και το να μας σώσει θα προκαλέσει κύμα δυσαρέσκειας στους ψηφοφόρους. (Οι παλιοκουφάλες, όταν ζουν πλουσιoπάροχα από τις BMW, τις Mercedes και τα γυρτά υποβρύχια που αγοράζουμε είναι καλά.)

    Συνεπώς είναι πιθανό να καταφύγουμε στο Διεθνές Νομισματικό Ταμείο.
    Και καμιά κυβέρνηση δεν μπορεί να σταθεί χωρις να πληρώνει.
    Άρα εκλογές. Κι όποιος πάρει την καυτή πατάτα.

    Summary
    Greece’s economic troubles have spilled over into the political arena — in the form of protests and heavy losses suffered by the current center-right government. Greece had one of Europe’s most troubled economies even before the current global recession began. Now, the government is trying to find ways to make it through the economic downturn, even though government spending cuts are extremely unpopular, and borrowing from anyone other than the International Monetary Fund might not be an option.

    Analysis

    Greek Prime Minister Costas Karamanlis’ center-right government suffered heavy losses in the European Parliament elections as the votes were tallied June 7. This comes on the heels of Greek Finance Minister Yannis Papathanassiou’s announcement that he will travel to Brussels this week to speak to the European Commission about his country’s plans to address the ongoing economic recession. One of the most significant items to be discussed is the fact that Greece will need to borrow more than 54 billion euro ($75 billion) this year in order to cover public sector expenses and loan repayments coming due in 2009. The commission has made public its fears that Athens is in a precarious financial position and could be on the verge of bankruptcy.

    Much like the rest of Europe, Greece entered 2009 in recession; the first quarter brought a 1.2 percent drop in gross domestic product (GDP) year-on-year, and forecasts call for a 5.1 percent contraction for the year overall. The country’s shipping industry, which controls 20 percent of the world’s merchant fleet, was hit hard by the economic climate’s harsh turn. More than a quarter of Greece’s shipping vessels have remained anchored as declining global trade has outpaced drops in production. The value of the cargos these ships carry also has dropped significantly since late 2008, with prices declining by more than 70 percent according to some estimates.

    At the very onset of the global economic crisis, STRATFOR pointed out that Greece has one of Europe’s most troubled economies. This is because Athens has poor economic fundamentals across the board, recording a budget deficit of 5 percent of GDP and a public debt of 97.6 percent of GDP in 2008. These figures were not just a result of the financial crisis; they were already high (relative to other EU and eurozone economies) in years prior due to internal political bickering that led to government overspending. Karamanlis had hoped to strengthen his mandate in order to tackle the debt and deficit, but instead he has faced hurdle after hurdle.

    This means that Greece might not have enough cash to cover the current crisis, and thus would be forced to turn to greater borrowing or governmental cost-cutting. But it is not clear that Greece will be able to borrow, as it has to compete for loans on the international bond market with other European countries — as well as the United States — that investors looking for safety view as much more attractive options. In fact, international investors have continued ranking Greek bonds as the least favorable in Europe, with the spread between the yield on Greek sovereign bonds and the German Bund (a hallmark of stability in terms of European sovereign debt) consistently one of the highest in Europe.

    Exacerbating the tenuous macroeconomic situation is Greek banks’ heavy involvement in lending to the Balkan region in the years leading up to the financial crisis, with the banks’ overall exposure to the region at more than 20 percent of GDP. Athens took advantage of the low interest rates associated with the euro to extend credit in the emerging economies of Southeastern Europe, whose interest rates were much higher. While the global economy was booming and construction was on the upswing, this process proved quite successful for Greece’s biggest banks, including National Bank and Alpha Bank.

    But when growth plummeted, these banks faced heavy losses. That is because while the Greek banks made loans in euros, the borrowers’ salaries and incomes were in dinars, forints, lei and other currencies. Once the mass exodus of foreign capital from emerging-market economies began leading these currencies to crash, the loans that consumers in the Balkan countries took out with Greek banks to service their mortgage or car payments started to balloon in real terms as a result of the foreign exchange discrepancies. As the Greek banks had heavily expanded their assets in the Balkans, their nonperforming loan portfolios in these countries expanded as well.

    In response to these growing problems, Athens announced an injection of 28 billion euro — more than 10 percent of Greece’s GDP — late last year to boost liquidity in the Greek economy, with 5 billion euro directed into these banks. But this plan has yet to be fully utilized, and the Greek government has recently extended the plan by another six months in order to shore up the banks’ balance sheets, shedding light on the severity of the situation.

    The economic and financial problems Greece has experienced have already spilled over politically, primarily in the form of social unrest. Protests erupted in December 2008 in large part because of underlying discontent with Karamanlis’ attempts to cut social spending — the primary reason for the Greek state’s heavy indebtedness. Considering the level of social angst toward any cuts in social spending, Athens is unlikely to use tax increases and government budgetary cuts to resolve the current crisis — at least under the current political arrangement.

    Karamanlis’ center-right government is hanging by a thread; the June 7 European Parliament elections dealt a huge blow to his party and elevated the left-wing opposition. The left-right split is the most significant in Greece’s political dichotomy and is becoming ever more crucial as tensions continue to flare. Coupled with the deteriorating economic situation in the country, these developments could spell real trouble for Greece in the months ahead.

    As a result, Greece could very well become the first euro country to face significant economic problems that are beyond its control (with Ireland most likely following close behind). This would put pressure on the European Union, and particularly on the heavyweight economy of Germany, to bail out a fellow EU (and eurozone) member state. This would be problematic, however, considering that German federal elections are only months away, and any move to spend money on bailing out a foreign government could be the kiss of death for the incumbent coalition parties. Greece may therefore become the first eurozone country to reach out to the International Monetary Fund for help — a move that could sap investor confidence in the eurozone as a whole.

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ Προφήτης 03/09/2009 10:16:47

      αν θυμάσαι και εδώ γράφτηκαν τέτοια πράγματα όταν τα spreads των ελληνικών ομολόγων ξέφυγαν. Προσωρινή ανάπαυλα. Στον δε φίλο που δεν με πάει γιατί χαζέυω τα επιτόκια, θα καταλάβεις μια από αυτές τις μέρες ότι έχει κάποια αξία να ξέρεις πέρυσι τι θα γίνει φέτος. Εδώ άλλοι πληρωνουν καφετζούδες και αστρολόγους...

    • Χι avatar
      Χι @ Προφήτης 03/09/2009 10:51:03

      Δεν πρόκειται να πάμε στο ΔΝΤ.-

      • archaeopteryx avatar
        archaeopteryx @ Χι 03/09/2009 10:59:22

        Ούτε εγώ πιστέυω ότι χρειάζεται να πάμε, ή ότι θα πάμε στο ΔΝΤ. Αυτά που θα πει το ΔΝΤ, μπορω να τα πω και εγώ και εσύ και αρκετοί άλλοι ντόπιοι. Είναι θεμα "ποιόν κακό θα επικαλεστούμε όταν κάνουμε τα δύσκολα". Μια τριτοκοσμική χώρα εκτός ΕΕ, ίσως πάει στο ΔΝΤ και επικαλεστεί το ΔΝΤ. Εμείς, θα το κάνουμε μόνοι μας και επειδή είμαστε άνανδροι (με την μεταφορική έννοια), θα επικαλούμαστε την ΕΕ

  58. Lavazza avatar
    Lavazza 03/09/2009 00:42:12

    Στο Αλτερ είχαν την Ντόρα, δεν την έχω δει ποτέ μα ποτέ να μην χαμογελά και απόψε δεν μπορούσε να σκάσει χαμόγελο, τσιτωμένο πρόσωπο σαν φρικαρισμένη. Γιατί? Δεν ήταν από τους εισηγητές των εκλογών? Μου έκανε μεγάλη εντύπωση. Επίσης διαβεβαίωσε οτι ο ΚΚ θα είναι Αρχηγός της ΝΔ και σε περίπτωση που χάσει και με όση διαφορά και αν χάσει!!

    • Wolverine avatar
      Wolverine @ Lavazza 03/09/2009 01:09:58

      Φήμες θέλουν τους Τούρκους, οποιοδήποτε και να είναι το μελλοντικό εκλογικό αποτέλεσμα, να ζητάνε να παραμείνει η Ντόρα ως υπερκομματικός υπουργός των εξωτερικών με όλο το επιτελείο της φυσικά...

  59. Ατσαλάκωτος avatar
    Ατσαλάκωτος 03/09/2009 06:50:19

    Περιμένω τα σχολιανά σας την 5ην Οκτωβρίου 2009.
    Φαντάζομαι τα περισσότερα θα γράφονται ανάμεσα σε πικρό καφέ και σωρούς από αποτσίγαρα

  60. nintendo avatar
    nintendo 03/09/2009 07:35:53

    Τα λεει λοιπον η στρατφορ, γι' αυτο και Προβοπουλος, Παπαθανασιου κλπ δεν εκαναν δηλωσεις, ο ΚΚ οπου φυγει-φυγει ανακουφισμενος (μαλιστα απειλησε τους ιθαγενεις πως θα παρει μετρα αν επανεκλεγει ωστε να ειναι σιγουρος πως θα τον μαυρισουν), ο δε ΓΑΠ στον κοσμο του ετοιμαζεται να σωσει τη χωρα με συνταγη Κατσελη.

  61. Ατακτος avatar
    Ατακτος 03/09/2009 07:52:45

    Για πρώτη φορά οι δυναστείες έχουν χάσει και την μπάλα και το γήπεδο...με την ευκαιρία αυτοί άδειασαν και της κερκίδες

  62. sad, but you
    sad, but you're off your tree 03/09/2009 08:56:27

    για άλλη μια φορά κόβεις το εξαιρετικά μετριοπαθές σχόλιό μου.

    πραγματικά δεν το καταλαβαίνω

    factorx: Ζητω συγνώμη, σβήναμε τα σπαμς και ...παρασυρθηκες. ξαναστείλτο

  63. Xazos Politis avatar
    Xazos Politis 03/09/2009 09:04:55

    Τα λέει όλα, αν και στα Αγγλικά

    http://www.thinkaloo.com/ideas/view/view_idea.php?id=1799

  64. Βανζέτι avatar
    Βανζέτι 03/09/2009 09:28:59

    Έχω την αίσθηση πως ο ΚΚ ήθελε να παραδώσει την εξουσία, προκειμένου το ΠΑΣΟΚ να φάει το δύσκολο αγγούρι...αλλιώς πως να εξηγήσω το διάγγελμα του, που στην ουσία έβαζε επιπλέον μέτρα...

    δε μπορεί να πόνταρε στην υπεύθυνη συνείδηση του ελληνικού λαού που θα αποδεχόταν την αναγκαιότητα αυτών των μέτρων...
    εξάλλου ..δε σκίζουμε ούτε από υπεθυνότητα, ούτε από συνείδηση..ραγιάδες γαρ...και ο ΚΚ το ξέρει αυτό..

  65. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 03/09/2009 10:04:03

    Μάλλον λειτούργησε ένα ένστικτο αυτοσυντήρησης.
    Όσοι επαναληπτικά ξαναψηφίσουν ΝΔ δεν θα έχουν απολύτως κανένα δικαίωμα να διαμαρτύρονται εναντίον των εξοντωτικών οικονομικών μέτρων που ρητά και κατηγορηματικά εξήγγειλε ότι θα λάβει. Να ξέρουν ότι έχουν βάλει από τώρα το κεφάλι τους στη λαιμητόμο.