#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
28/06/2011 07:15
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Πρόκειται για την αξιοπρέπεια ενός ολόκληρου λαού



Υπάρχει ένας δρόμος που μπορεί να τον βαδίσει μονάχα ένας. Ποιος; Εσύ! Πού πηγαίνει; Μη ρωτάς Βάδισέ τον!

Είναι ένα από τα αποφθέγματα που ταιριάζουν αυτές τις δύσκολες για τους Έλληνες, ημέρες. Την Τρίτη και την Τετάρτη οι βουλευτές του ελληνικού κοινοβουλίου μέσα σε αυτό και οι πολίτες έξω από αυτό έχουν να βαδίσουν το δικό τους δρόμο. Κατά τη γνώμη των περισσότερων, δεν είναι δύο οι δρόμοι. Δεν είναι "Μνημόνιο" και "όχι στο Μνημόνιο". Η επιλογή που πρέπει να κάνουν όλοι είναι αν οδηγούμαστε σε απίστευτα δεινά, αν η Ελλάδα που ξέραμε θα ζει και αργότερα. Και δεν εννοούμε την Ελλάδα της λαμογιάς, της διαφθοράς, της ρεμούλας, των χιλιάδων προσλήψεων στο Δημόσιο, της απουσίας κοινωνικού κράτους και κοινωνικής δικαιοσύνης. Αυτά τα έχουν καταδικάσει όλοι σοβαροί άνθρωποι αυτού του τόπου.

Δε μιλάμε μόνο για την ουσιαστική αλλαγή που πρέπει να επέλθει στην ελληνική κοινωνία και είναι ευπρόσδεκτη.

Μιλάμε για την αξιοπρέπεια ενός λαού, για την περηφάνια του, για τα μεγάλα ναι και τα μεγάλα όχι που δεν τα λες πολλές φορές στη ζωή.

Ο δρόμος που λέει ο Νίτσε είναι ένας και ο κάθε πολίτης πρέπει να τον βαδίσει μοναχός και παράλληλα μαζί με όλους τους άλλους. Χωρίς να κοιτάξει που πηγαίνει, αρκεί να πιστεύει σ’ αυτόν.

Ακόμη κι αν τις επόμενες ημέρες ψηφιστούν όλα αυτά τα άθλια μέτρα, δεν έχουν τη νομιμοποίηση της κοινωνίας και δεν θα μπορέσουν να υλοποιηθούν.

Όταν θα επιστρέφονται στις εφορίες τα μπιλιετάκια για την έκτακτη εισφορά.

Όταν θα βουλιάζουν τα κρατικά ταμεία γιατί κανείς δε θα μπορεί να πληρώνει τους φόρους του.

Όταν η λαϊκή οργή θα είναι τόσο μεγάλη που η πίεση στην κυβέρνηση θα είναι αφόρητη.

Όταν από Σεπτέμβριο που θα γυρίσει ο κόσμος από τα μπάνια του θα καταλάβει στο πετσί του τι σημαίνει εκτελεστικό νόμος.

Τότε θα είναι θέμα χρόνου η πτώση της κυβέρνησης. Διότι η κυβέρνηση Παπανδρέου κάνει ένα πολύ μεγάλο λάθος. Νομίζει ότι έχει τη στήριξη του λαού.

Και για να κλείσουμε όπως τελειώσαμε, δηλαδή με απόφθεγμα του Νίτσε διαβάστε γιατί η κυβέρνηση Παπανδρέου θα πέσει σύντομα:

«Το κράτος είναι το πιο ψυχρό απ' όλα τα ψυχρά τέρατα: ψεύδεται ψυχρά και να το ψέμα που βγαίνει απ' το στόμα του: «Εγώ, το κράτος, είμαι ο λαός».

Αριστερός Ψάλτης

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. kiki avatar
    kiki 28/06/2011 07:33:45

    Ενα υπεροχο τραγουδι, " μη ρωτας βαδισε τον"
    Τι κοινη μοιρα εχουμε με την Λ.Αμερικη?
    Τωρα ελπιζω και ειμαι σιγουρη οτι βρηκαμε και τον Κορια μας.
    Θα χορεψω τανγκο μολις πεσουν, στο Συνταγμα.

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ kiki 28/06/2011 07:50:28

      H Λ.Αμερικη ειναι πολυ πιο εξαθλιωμενη.Δεν εχουν βρει καποιους σαν τους Βορειοευρωπαιους για να τους αρμεγουν οπως οι Ελληνες.Οι αξιοπρεπεις πληρωνουν τα χρεη τους και δεν κανουν το χαζο.
      Εν πασει περιπτωσει οταν φθασουμε το βιοτικο επιπεδο του Ισημερινου θα δουμε τι θα λεμε.

      • Επώνυμος avatar
        Επώνυμος @ ψυχραιμια 28/06/2011 09:17:08

        Πωπω, δικέ μου, επιχείρηση σπάσιμο του ηθικού. Είσαι κι ο πρώτος. Να ζητήσεις αύξηση.

        Να σου θυμίσω λοιπόν ότι η Γαλλία του 1789 ήταν η πιο ανεπτυγμένη χώρα του κόσμου.

        Η μείωση του βιοτικού επιπέδου, η οποία οδηγεί ένα λαό στο να επαναστατήσει, είναι πάντοτε σχετικό μέγεθος. Μετριέται δηλαδή με το προηγούμενο βιοτικό του επίπεδο. Και εδώ η πτώση σε σχέση με το προηγούμενο βιοτικό επίπεδο είναι/θα είναι υπερβολικά απότομη. Γι αυτό και δημιουργούνται σταδιακά επαναστατικές συνθήκες.

        Μετάφερέ το, σε παρακαλώ, στα αφεντικά, αφού έχουν τεχνογνωσία για να ελέγχουν τα επαναστατικά ξεσπάσματα, μην τυχόν και δεν το ελέγξουν και αντί για αύξηση, έχεις μείωση του μισθού.

      • gavros avatar
        gavros @ ψυχραιμια 28/06/2011 09:37:31

        Οι αξιοπρεπεις πληρωνουν τα χερη τους.
        ==
        Ποια χρεη ?? Η Γερμανια συνεργαστηκε αψογα με την συμμορια ,υπερτιμολογησε τα υποβρυχια,τη Ζημενς,τα βαγονια κλπ κλπ και δανειζε την συμμορια..
        ΕΓΩ γιατι να χρωσταω?? Ας παει να "τα βρει με τους αλητες "πρωην" η και νυν συνεργατες τους..
        Το ιδιο και η Γαλλια . Εκπροσωπος της ΝΤΑΣΣΩ δηλωσε δημοσια οτι "λαδωσε" "μιζωσε" τους αλητες και πηρε τη δουλεια για την "απατη του αιωνα"..
        Ας παει να τα παρει απο τους αλητες που συνεργαστηκε..
        ΕΓΩ γιατι να χρωσταω???

      • Αρματιστής avatar
        Αρματιστής @ ψυχραιμια 28/06/2011 10:52:04

        Ψυχραιμία εσύ και πολλοί άλλοι μας έχουν πρήξει με τους αξιοπρεπείς βορειοευρωπαίους που πληρώνουν και τα διάφορα άλλα επιχειρήματα της πλάκας.

        Η μυρωδιά όμως από τους φούρνους των ναζί ακόμη δεν έχει φύγει. Η αξιοπρεπείς Γερμανοί έχουν τα χέρια τους βουτηγμένα στο αίμα και το χειρότερο αρνούνται να αποζημιώσουν τα θύματά τους. Αρνούνται να επιστρέψουν το κατοχικό δάνειο και τους πολιτιστικούς μας θησαυρούς που έκλεψαν. Αυστριακό τάγμα είναι αυτό που ενέχεται στη σφαγή των Καλαβρύτων.

        Αυτά τα λίγα και σταμάτα να διακατέχεσαι από αισθήματα εθνικής μειονεξίας και επιπλένον να μας πρήζεις.

        • ΒΙΣ avatar
          ΒΙΣ @ Αρματιστής 28/06/2011 12:11:14

          Ας διαβάσει λίγο ο Ψυχραιμία τη συνέντευξη του Άγγελου Αγγελόπουλου στον Σοφοκλή Δημητρακόπουλο, που έχει κυκλοφορήσει και ως βιβλίο ("Από την Κατοχή στον Εμφύλιο"). Ο Αγγελόπουλος είχε μελετήσει σε βάθος το θέμα του δανείου της Κατοχής.

          • ψυχραιμια avatar
            ψυχραιμια @ ΒΙΣ 29/06/2011 09:20:36

            Αξιοπρεπεις δεν ειναι μονο οι Βορειοευρωπαιοι αλλα και αρκετοι Νοτιοευρωπαιοι.
            http://www.enet.gr/?i=arthra-sthles.el.home&id=287663

      • ΒΙΣ avatar
        ΒΙΣ @ ψυχραιμια 28/06/2011 12:09:37

        Είσαι σοβαρός Ψυχραιμία; Εχεις δει τι έχει κερδίσει η Γερμανία απο τις πωλήσεις των ελληνικών προϊόντων; Νομίζεις ότι μας δανείζουν από ελεημοσύνη και από αγαθά συναισθήματα αλληλεγγύης; Η ίδια η αυστριακή υπουργός Οικονομικών είπε με αριθμούς το κέρδος που έχει βγάλει η χώρα της από τον δανεισμό της Ελλάδας!
        Αν συμφωνείς με το υβρεολόγιο του γενίτσαρου Πορτοσάλτε καθημερινά κατά των Ελλήνων, πες το καθαρά και θα έχεις την κατάλληλη αντιμετώπιση!

      • ΙΩΝΑΣ avatar
        ΙΩΝΑΣ @ ψυχραιμια 28/06/2011 15:39:55

        Φίλε Ψυχραιμία, τόσο πολύ σου αρέσει να αποτελείς παραφωνία?

        • ψυχραιμια avatar
          ψυχραιμια @ ΙΩΝΑΣ 29/06/2011 09:23:35

          Ναι γιατι εχω συνηθισει.Ημουν στη ΔΑΠ τη δεκαετια του 70 οταν ειμαστε κατω απο 10% γιατι ολες οι σοφες γαιδουροκεφαλες του φοιτητικου κινηματος προβλεπαν την επικρατηση του σοσιαλισμου.
          Δεν παρασυρθηκα απο το δημαγωγο Ανδρεα Παπανδρεου και ειναι αργα για να παρασυρθω τωρα απο δεξια αντιγραφα του.

      • kiki avatar
        kiki @ ψυχραιμια 28/06/2011 16:21:06

        asi que no les pago yo
        Psicremia, o frio sangre, saludos .

      • kiki avatar
        kiki @ ψυχραιμια 28/06/2011 16:22:08

        Frio sangre, hola.

    • ΕΛΛΑΣ avatar
      ΕΛΛΑΣ @ kiki 28/06/2011 10:43:26

      Μάχη του Μαραθώνος
      11η Σεπτεμβρίου 490 π.Χ.
      Πριν από τη μάχη των Ελλήνων εναντίον των Περσών στον Μαραθώνα, ο στρατηγός των Αθηναίων Μιλτιάδης, απευθυνόμενος στους Έλληνες, είπε:…

      «Εάν τους νικήσουμε αυτοί έχουν πατρίδα να επιστρέψουν.
      Εάν μας νικήσουν εμείς δεν έχουμε πού αλλού να πάμε»,

      • gavros avatar
        gavros @ ΕΛΛΑΣ 28/06/2011 10:54:28

        απευθυνόμενος στους Έλληνες
        ==
        Μια μικρη διορθωση.
        ΤΟΤΕ ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΑΝ ΕΛΛΗΝΕΣ. Ηταν Αθηναιοι ,Σπαρτιατες,Θηβαιοι κλπ κλπ ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΕΛΛΗΝΕΣ..
        Η ονομασια "Ελληνες" επεβληθηκε/επικρατησε καπου στις αρχες του 19ου αιωνα.
        Απο την φιλικη εταιρεια. Δεν υπαρχει ΠΟΥΘΕΝΑ στην ιστορια Ελληνικο εθνος και Ελληνες πριν απο αυτο..
        Εκτος ισως μια πλακα του 4ου π.Χ αιωνα και μια αναφορα του Μ.Αλεξανδρου,"Ελληνες πλην Λακεδαιμονιων κλπ "..
        οταν εστειλε κατι λαφυρα "πεσκεσι" στην Αθηνα...

        • sawas avatar
          sawas @ gavros 28/06/2011 11:46:37

          δεν νομίζω.....

          ...βαρβάρων δ’ Ἕλληνας ἄρχειν εἰκός, ἀλλ’ οὐ βαρβάρους … Ἑλλήνων· τὸ μὲν γὰρ δοῦλον, οἱ δ’ ἐλεύθεροι.

          h**p://www.poesialatina.it/GrP/Testi/Euripides/Iphigenia_Aulidensis.htm

        • Enzo avatar
          Enzo @ gavros 28/06/2011 11:59:17

          ανιστορητος εντελως ο γαυρος.

          • NM avatar
            NM @ Enzo 28/06/2011 13:34:11

            +1000000000000

        • kabisios avatar
          kabisios @ gavros 28/06/2011 12:49:39

          "Έστιν ουν Ελλάς και η Μακεδονία", Στράβων. Αγράμματε.

        • Αρράκις الراقص avatar
          Αρράκις الراقص @ gavros 28/06/2011 13:14:55

          Το επίγραμμα του Σιμωνίδη που τοποθετήθηκε στη μνήμη των 192 πεσόντων, στη μάχη του Μαραθώνα, αναφέρει:
          Ἑλλήνων προμαχοῦντες Ἀθηναῖοι Μαραθῶνι χρυσοφόρων Μήδων ἐστόρεσαν δύναμιν.

          Συνεπώς, γράφετε μπούρδες

          • gavros avatar
            gavros @ Αρράκις الراقص 28/06/2011 13:38:58

            Ελληνικο κρατος και Ελληνικο εθνος ΓΙΑ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ στην ιστορια αναφερεται το 1830 .
            ΠΟΤΕ ΠΡΙΝ.

            Ο Θουκυδιδης αναφερει τον πολεμο Σπαρτιατων Αθηναιων σαν
            Πελοπονησιακο πολεμο ,οχι σαν .."εμφυλιο". ..
            Ο Μ.Αλεκος κατεσκαψε την ΘΗΒΑ και πουλησε τους κατοικους σαν σκλαβουν γιατι τολμησαν να ζητησουν την ελευθερια τους..
            Μπεεε.

          • Dal avatar
            Dal @ gavros 28/06/2011 14:55:38

            "To Eλληνικόν Έθνος είναι από το ίδιο αίμα και ομόγλωσσον, έχει ναούς αγάλματα θεών και θυσίαι κοινά και ήθη ομότροπα...Εφ' όσον ο ήλιος ακολουθεί την ίδια οδόν την οποία πορεύεται σήμερα, ποτέ οι Αθηναίοι δεν θα συμφωνήσουν με τον Ξέρξη προ δίδοντας τους Έλληνες" (Ουρανία 144, Ηροδοτος )
            Και έθνος και εθνική συνείδηση υπήρχε.

          • gavros avatar
            gavros @ Dal 28/06/2011 15:41:41

            Λυσε μου μια απορια.
            Ο Ξερξης (και ο αρταξερξης) οι περσες τελος παντων βρηκαν αντισταση στις Θερμοπυλες ,στον Μαραθωνα και στην Σαλαμινα..
            ΠΩΣ ΚΑΙ δεν βρηκε ΛΑΜΜΙΑ αντισταση καπου στην Χαλιδικη ας πουμε,,καπου στον Ολυμπο ας πουμε καπου στην Θεσσαλονικη ας πουμε????
            Ε??
            Τι γιναν αυτοι οι ανδρειοι Μακεδονες ?? Συνεργαστηκαν με τους Περσες η δεν ..πηραν χαμπαρι τιποτα??

            Να σου πω εγω τι συνεβη. Ηταν βαρβαροι για τους Αθηναιους,Σπαρτιατες ,Ερετριεις,Θηβαιους και λοιπα "ελληνικα φυλα"..

          • ΚΜ avatar
            ΚΜ @ Dal 28/06/2011 20:14:21

            Δεν τα ξέρεις καλά Γαύρε.

            Ο τότε βασιλιάς των Μακεδόνων Αλέξανδρος ο Α' (πρόγονος του Φιλίππου Β' και του Μεγάλου Αλεξάνδρου), παρόλο που αναγκάστηκε να αναγνωρίσει Περσική επικυριαρχία, υπέσκαψε στη συνέχεια τα πλάνα των Περσών. Για παράδειγμα, προσέφερε ενίσχυση στους Έλληνες και πληροφορίες για τα σχέδια των Περσών προ τις μάχης των Πλαταιών, που στάθηκαν καθοριστικές για την έκβασή της.

            Αργότερα, κατά την υποχώρηση των Περσών, τους τσάκισε στον Στρυμώνα ποταμό.

            Άλλωστε, οι ίδιοι οι «Χαμουτζήδες» της εποχής του απέδωσαν για την στάση του μεγάλες τιμές. Άν τότε αυτοί του αναγνώρισαν πατριωτική στάση, εσύ μώκο.

          • ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
            ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. @ gavros 28/06/2011 15:45:55

            Γαύρε,

            Είσαι κολλητάρι του Τατσόπουλου; Ναι; Έτσι εξηγείται! Να μην ξεχάσεις να πάρεις αύριο πρωί πρωί την Καθημερινή που θα έχει ο Βερεμής άρθρο για τις ιστορικές καταβολές της απαράδεκτης ανυπακοής των Ελλήνων στα κελεύσματα της εθνοσωτηρίου κυβερνήσεως

          • gavros avatar
            gavros @ ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. 28/06/2011 16:06:48

            Ειπαμε. Αρχικα λεγοταν Ελληνες καποιοι στην Θεσσαλια .
            Κανεις δεν ξερει πως μας προεκυωε το Ελληνες. Ο Αριστοτελης εχει την δικη του εκδοχη.
            Ιστορικα το Γραικος ειναι αρχαιοτερος του Ελληνας.
            Και Ρωμιοι λεγομασταν για δυο χιλιαδες τοσα χρονια.
            Εγω Γριακος γεννηθηκα και Γριακος θα πεθανω,ποιος το πε?
            Το Ελληνας ειναι δημιουργημα της φιλικης εταιρειας.
            Και σκοπον ειχε να συσπειρωσει και να εμπνευσει τους υποδουλους Γραικους ,ρωμιους ραγιαδες σε ενα ΕΝΑ ΕΘΝΟΣ.
            Και οτι ειναι απογονοι καποιων αρχαιων Ελληνων που καναν τα αγαλματα και προοδρευσαν στις τεχνες και τα γραμματα..
            Η ιστορικη αληθεια ειναι αυτη. Και εγω Ελληνας ειμαι και τιμω και θαυμαζω τους αρχαιους Αθηναιους. Αλλα αλλο το ενα αλλο το αλλο..

          • ΙΩΝΑΣ avatar
            ΙΩΝΑΣ @ gavros 28/06/2011 16:47:34

            Χαίρε ώ ανθέλλην απόγονε του 6ου αμερικανικού στόλου.

          • ΔΗΜΗΤΡΗΣ avatar
            ΔΗΜΗΤΡΗΣ @ gavros 28/06/2011 17:07:16

            ....ΓΑΒΡΕ....
            ...ΕΥΤΥΧΩΣ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙΣ,..
            ΓΙΑ ΝΑ ΞΕΧΩΡΙΖΟΥΝ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ...
            ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ, ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΝ ΣΑΝ ΠΡΟΒΑΤΑ...''ΜΠΕΕΕ''..
            ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΜΙΛΑΝΕ,ΕΔΩ ΚΑΙ ΑΙΩΝΕΣ ΚΑΙ ΛΕΝΕ ΣΕ ΚΑΤΙ
            ΟΜΟΙΟΥΣ ΣΟΥ : ΟΥΣΤ!!!!!

          • gavros avatar
            gavros @ ΔΗΜΗΤΡΗΣ 29/06/2011 07:41:32

            Xa! Τοσοι πολλοι (?) πεσατε νε με φατε επειδη ειπα μια
            ιστορικη αληθεια..

            Καλο αυτο απο μια αποψη. Αποδεικνυει το φρονημα των
            Ελληνων παραμενει ισχυρο..
            Κακο απο την αλλη γιατι αποδεικνυει ποσο ευκολα
            χειραγωγειται η "μαζα" απο μια επιθετικη προπαγανδα και
            πλυση εγκεφαλου..

            Ειμαι σιγουρος οτι αν αποκαλεσω τον μ.αλεκο τον
            μεγαλυτερο σφαγεα ΟΛΩΝ των εποχων θα ζητησετε την
            κεφαλην μου επι πινακι!!
            Οι ιδιοι ομως εσεις δεν εχετε κανενα ενδοιασμο να
            αποκαλεσετε τον μεγαλυτερο σφαγεα και μακελαρη ΟΛΩΝ των εποχων
            τον χιτλερ...
            Δικιο εχετε. Αλλα μονον παρεπιμπτοντως.
            Η ιστορια κατεγραψε και τον ενα και τον αλλο σφαγεις.
            Απλα η "ελληνικη" ιστορια επιμενει να θεωρει τον μ.αλεκο
            σαν .."εκπολιτιστη" που μετεφερε τον .."ελληνικο" πολιτισμο στους βαρβαρο
            στους βαρβαρους...
            Μονον που οι βαρβαροι δεν του το ζητησαν ..
            Ασε δηλαδη που με την Μακεδονικη αυτοκρατορια που
            δημιουργησε βοηθησε και την αναδειξη την μετεπειτα
            Ρωμαικης αυτοκρατοριας αλλα και στην εξαπλωση του
            Χριστιανισμου.

            Και οι "ελληνες" που παρεμειναν πιστοι στους αρχαιους
            προγονους τους .ας απουμε Αθηναιους και λοιπα
            κυνηγηθηκαν σαν εγκληματιες επι Ανατολικης Ρωμαικης
            αυτοκρατοριας (της και βυζαντινης λεγομενης),η οποια
            κρατησε υποδουλους επι 1650 χρονια τους απογονους
            των αρχαιων ελληνων (+400 τουρκικα μετα).
            Ελληνες γρηγορειτε..

            Ελληνικο εθνος και κρατος ΣΧΗΜΑΤΙΣΤΗΚΕ ΓΙΑ ΠΡΩΤΗ
            ΦΟΡΑ το 1830..
            Ποτε πριν.
            Το πιστευετε δεν το πιστευετε ,αυτη ειναι η ΑΛΗΘΕΙΑ.

        • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
          Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ gavros 28/06/2011 15:26:01

          Γάβρε, βούτα λίγο στη θάλασσα να συνέλθεις.

        • ΕΛΛΑΣ avatar
          ΕΛΛΑΣ @ gavros 28/06/2011 17:54:33

          Όπως λέει ο Ευριπίδης στην Ιφιγένεια εν Αυλίδι, είναι λογικό οι Έλληνες να εξουσιάζουν τους βαρβάρους, αλλά όχι το αντίστροφο: βαρβάρων δ’ Ἕλληνας ἄρχειν εἰκός, ἀλλ’ οὐ βαρβάρους … Ἑλλήνων· τὸ μὲν γὰρ δοῦλον, οἱ δ’ ἐλεύθεροι.

      • juliet avatar
        juliet @ ΕΛΛΑΣ 28/06/2011 11:38:56

        ΑΥΤΟΙ ΕΧΟΥΝΕ ΠΑΤΡΙΔΑ!!!!!!!!!!!!!!ΕΜΕΙΣ;;;;;;;;;;;;;
        ΚΑΙ ΜΙΑ ΖΩΗ ΞΕΡΙΖΩΜΟΜΑΣΤΕ .ΓΙΑΤΙ;;;;;;;;

  2. juliet avatar
    juliet 28/06/2011 08:32:38

    Ετιεν ντε λα Μποετι:''Πως είναι δυνατόν τόσοι άνθρωποι,τόσα κάστρα,τόσες πόλεις,τόσοι λαοί να ανέχονται μερικές φορές έναν μόνο τύραννο,που δεν έχει άλλη εξουσία παρά μόνον αυτή που του παραχωρείται,που δεν έχει δυνατότητα να βάψει παρά μόνο στον βαθμό που τον ανέχονται,που δεν θα μπορούσε να κάνει κακό σε κανέναν,αν δεν είχαν προτιμήσει να τον υποστηρίξουν αντί να του αντισταθούν.''

    • koreatis avatar
      koreatis @ juliet 28/06/2011 13:02:34

      Γιατι πας και τον ψηφιζεις

      • juliet avatar
        juliet @ koreatis 28/06/2011 15:44:37

        Εξ ιδίων κρίνεις τα αλλότρια;Η βλακεία δεν είναι αναγκαστικά μεταδοτική.

  3. ΕΛΛΑΣ avatar
    ΕΛΛΑΣ 28/06/2011 09:13:09

    ΠΙΣΣΑ ΚΑΙ ΠΟΥΠΟΥΛΑ

    • Μακεδόνας Θεσσαλονικιός avatar
      Μακεδόνας Θεσσαλονικιός @ ΕΛΛΑΣ 28/06/2011 11:54:06

      Καλό,πολύ καλό!

  4. Arca Don avatar
    Arca Don 28/06/2011 09:15:24

    Αλήθεια, ποιές θα είναι οι επιπτώσεις, εαν γυρίσουμε τα μπιλιετάκια για την έκτακτη εισφορά στην εφορία?

    • ψήφος κατα υποσεινήδητο avatar
      ψήφος κατα υποσεινήδητο @ Arca Don 28/06/2011 11:04:33

      θα πτωχεύσουμε και δε θα εχεις ουτε γάλα για το παιδί σου.αυτό

      • Σταύρος avatar
        Σταύρος @ ψήφος κατα υποσεινήδητο 28/06/2011 11:46:19

        Αν πληρωθούν τα "μπιλιετάκια" όμως, είσαι σίγουρος ότι τότε θα περισσέψουν χρήματα για το γάλα του παιδιού(σνιφ);
        ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΩ ΤΟΝ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟ ΤΟΥΣ!!!

      • noldor avatar
        noldor @ ψήφος κατα υποσεινήδητο 28/06/2011 12:58:30

        Πως έπαιρνα μέχρι σήμερα το γάλα χωρίς τα μπιλιετάκια;

      • daughter of mercy avatar
        daughter of mercy @ ψήφος κατα υποσεινήδητο 29/06/2011 04:01:08

        Ενώ τώρα πιστεύεις ότι έχουν όλες οι μάνες?
        Θα ζεις σε προάστιο βόρειο ή νότιο δεν εξηγείται αλλιώς.

  5. katalytikos avatar
    katalytikos 28/06/2011 09:17:45

    ¨Το κράτος πάντα το ονομάζουν πατρίδα, όταν ετοιμάζονται να σκοτώνουν κόσμο¨ (Ντιούρενματ Φ).

  6. Κοινὸς νοῦς avatar
    Κοινὸς νοῦς 28/06/2011 10:34:54

    Ἐπειδὴ καλὸν εἶναι νὰ ξέρομε τὶ λέμε, μία ἀπαραίτητη διευκρίνιση:

    Δὲν εἶναι ἁπλῶς τὸ κράτος, εἶναι τὸ βαθὺ κομματικό κράτος.

    Στὸν ἀντίποδα τοῦ βαθέος κομματικοῦ κράτους ποὺ ἔχομε σήμερα, τὸ κράτος δικαίου ποὺ θὰ ἔπρεπε νὰ εἴχαμε.

  7. Δεξιός avatar
    Δεξιός 28/06/2011 10:42:01

    Για να γράψουμε λίγο Ιστορία....
    2009, Οκτώβριος. Ο Κώστας Καραμανλής, κάτω από αδιευκρίνιστες συνθήκες και χωρίς να πει στο λαό όλη την αλήθεια, παραδίδει τη χώρα στο ΠΑΣΟΚ. Στη διάρκεια της θητείας του είπε ουσιαστικά "όχι" στο σχέδιο Ανάν για την Κύπρο, έκλεισε συμφωνίες με τη Ρωσία για τη διέλευση αγωγών πετρελαίου και φυσικού αερίου από την Ελλάδα, έκλεισε οικονομικές συμφωνίες με την Κίνα. Αντιμετώπισε ζητήματα, που θα τα λέγαμε "πονηρά" όπως την πτώση του Σινούκ, το κάψιμο της Αθήνας, τις πυρκαγιές του 2007. Τέλος, τα ΜΜΕ της χώρας τον ρίξανε σε ένα κυκεώνα σκανδάλων, τα οποία τελικά λίγη σχέση είχαν με αυτόν (π.χ. στην περίπτωση Ζήμενς το ΠΑΣΟΚ βρέθηκε υπόλογο, στην περίπτωση Βατοπαιδίου ο Εφραίμ αθωώθηκε από το Πατριαρχείο και ο Ρουσόπουλος πρόσφατα δικαιώθηκε από τα Ελληνικά Δικαστήρια, τα οποία καταδίκασαν ως συκοφάντες τρεις Δημοσιογράφους!!! Κανένας, ούτε τα blogs, δεν αναφέρθηκε σε αυτό!!!!) Όμως , ο Καραμανλής έδειξε ότι δεν είχε την αναγκαία δύναμη να χτυπήσει τα προβλήματα της Ελληνικής κοινωνίας και του Ελληνικού έθνους στη ρίζα τους. Αφού, στην αρχή της θητείας του, του χρεώσανε (δίκαια ή άδικα δεν το μάθαμε ποτέ) ότι αναφέρθηκε στους καναλάρχες-μεγαλοεργολάβους με τον όρο "νταβαντζήδες", ανέκρουσε πρύμνα, δείχνοντας δειλία και τους άφησε να αλωνίζουν, έως να τον ρίξουν. Εμπιστεύθηκε, για να διατηρήσει εσωκομματικές ισορροπίες, σημαντικά υπουργεία σε άτομα που όχι μόνο δε στήριξαν τις βασικές γραμμές της Κυβέρνησής του (π.χ. Γιαννάκου, Ντόρα, κλπ) αλλά, τουναντίον, τον σαμποτάρισαν έως εκεί που δεν έπαιρνε άλλο. Άφησε στελέχη της ΝΔ να συμπεριφέρονται με ΠΑΣΟΚικό τρόπο. Δεν είχε τη δύναμη, ή τη δυνατότητα, να λάβει άμεσα και αποφασιστικά τα όποια απαραίτητα μέτρα για τον εξορθολογισμό της λειτουργίας της οικονομίας και της διοίκησης, μετά από 30 χρόνια ΠΑΣΟΚικής λαίλαπας. Κυρίως, δεν είχε το θάρρος να απευθύνει διάγγελμα στον Ελληνικό λαό όπου να του λέει την καθαρή αλήθεια. Ακούμε σήμερα ότι εκβιαζόταν από ξένα κέντρα, ότι υπήρχε σχέδιο εξόντωσης, κλπ. Αν όλα αυτά τα είχε πει στο λαό, τότε δε θα έπρεπε να φοβάται τίποτε. Κι αν ακόμα κατάφερναν να τον εξοντώσουν; Θα γινόταν ήρωας. Αυτό είναι το καθήκον του σωστού πολιτικού. Συνοψίζοντας, ήταν ένας μικρός πρωθυπουργός, αλλά με μεγάλες ιδέες και Ελληνική σκέψη.
    2009, Οκτώβριος. Αναλαμβάνει το ΠΑΣΟΚ την εξουσία. Τις πρώτες 100 μέρες διακυβέρνησης βάζει τις βάσεις της οικονομικής εξαθλίωσης. Αναστέλει, παγώνει ή ματαιώνει όλες τις συμφωνίες της προκάτοχης κυβέρνησης με Ρωσία και Κίνα. Παίζει λογιστικά παιχνίδια ώστε να αυξήσει το έλλειμμα της Δημόσιας διοίκησης από 6% στο 16% περίπου. Δυσφημίζει την Ελλάδα στο εξωτερικό, ως προς την πιστοληπτική της ικανότητα. Αρχίζει τις διαδικασίες εκχώρησης δημόσιας περιουσίας με αδιαφανή κριτήρια (fast track). Αρχίζει να δείχνει τί σημαίνει "πράσινη ανάπτυξη" (εμπλεκόμενες εταιρείες ΗΜΕ που ανήκουν σε αδέλφια, φίλους, ΜΚΟ απροσδιόριστων συμφερόντων, κλπ.) Όταν φτάνει την Ελλάδα στο απροχώρητο την οδηγεί σιδηροδέσμια στα νύχια των Διεθνών Οικονομικών Συμφερόντων. Τελικά το πιστόλι ήταν πάνω στο τραπέζι, μόνο που δεν κατευθυνόταν στις αγορές αλλά στον ίδιο τον Έλληνα! Παίρνει μέτρα δυσβάσταχτα για το Ελληνικό νοικοκυριό, καταστρέφει την αναπτυξιακή πορεία της Ελληνικής οικονομία, βυθίζοντάς τη σε ένα ατέρμονα κύκλο υποβάθμισης (μέτρα - υποβάθμιση - νέα μέτρα - νέα υποβάθμιση). Χρησιμοποιεί ακόμα και τα ίδια του τα μέτρα προς το σκοπό αυτό: το περισυνό μέτρο των αποδείξεων αποδείχθηκε ένα από τα "ωραία" άλλοθι για τα φετεινά καταστροφικότατα μέτρα. Υποβαθμίζει με δήθεν πρασινοαναπτυξιακά μέτρα την αξία της Ελληνικής έγγειας ιδιοκτησίας. Κι αφού ουσιαστικά ρίχνει τις τιμές σε ό,τι Ελληνικό (ιδιοκτησία, εργοδοσία-την κατέστρεψε, εργασιακό κόστος-εδώ παίζουν ακούσια μεγάλο ρόλο οι λαθρομετανάστες που φέρνει στη χώρα) την παραδίδει στην Παγκόμια Κυβέρνηση των Τραπεζών. Επομένως, το ΠΑΣΟΚ, όλο το ΠΑΣΟΚ, βαρύνεται με το έγκλημα της εσχάτης προδοσίας απέναντι στη χώρα, μετά δόλου. Για το έγκλημα αυτό μια είναι η κάθαρση: ΘΑΝΑΤΟΣ!!!
    Συμπέρασμα: Η Ελλάδα είναι το πείραμα που, αν πετύχει, θα οδηγήσει τον κόσμο στη στιγνότερη μορφή δικτατορίας και καταπίεσης που γνώρισε ποτέ, στην Παγκοσμιοποίηση. Το ΠΑΣΟΚ είναι ο μοχλός για την επιτυχή ολοκλήρωση αυτού του πειράματος. Άρα, σε τούτη τη χώρα για μια ακόμα φορά κρίνεται το μέλλον του ανθρώπου. Οι "Μήδοι" δεν πρέπει να περάσουν. Πρέπει να γεννήσουμε και μάλιστα ΑΜΕΣΑ Μιλτιάδες, Θεμιστοκλήδες, Ηράκλειους, Λέοντες, Βουλγαροκτόνους. Πρέπει να αποτελέσουμε τον κυματοβραχίονα. Αυτό κάναμε πάντα κι αυτό πρέπει να κάνουμε τώρα.

    • ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
      ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. @ Δεξιός 28/06/2011 15:53:58

      Σωστά ως προς τον κυματοθραύστη.

      Αντί για φυσικό θάνατο στους προδότες προτείνω τον οικονομικό τους θάνατο με δήμευση όλης της περιουσίας τους, με ταυτόχρονη αίτηση αναγνώρισης δικαιώματος αναγκαστικής κατάσχεσης τυχόν περιουσίας τους σε οποιαδήποτε χώρα του εξωτερικού με την οποία έχουμε σύμβαση δικαστικής συνδρομής και με ισόβια αφαίρεση πολιτικών δικαιωμάτων. Αυτό θα τους πονέσει περισσότερο και δεν θα τους κάνει ήρωες στα μάτια των ολιγοστών έστω αμετανόητων βολεμένων οπαδών τους (υπαλλήλων κυρίως των ΔΕΚΟ αλλά και του υπολοίπου δημοσίου τομέα).

    • Ioustinianos avatar
      Ioustinianos @ Δεξιός 28/06/2011 20:18:47

      Ο μόνος Θεός του ΠΑΣΟΚ, ήταν, είναι και θα είναι ο ΜΑΜΩΝΑΣ....
      Το χρήμα. Η μόνη αξία που αναγνωρίζει ο σκατό δήθεν σοσιαλισμός του Παπανδρέου... Το χρήμα μας διέφθειρε όλους, γιατί βλέπαμε να ανεβαίνει κοινωνικά μια καθαρίστρια ενός (για παράδειγμα) σχολείου, που άρχισε να παίρνει 1500€ απλά γιατί καθάριζε δύο ώρες την ημέρα το σχολικό κτίριο. Τα ίδια χρήματα με έναν ΛΕΚΤΟΡΑ του Πανεπιστημίου της Κτηνιατρικής ή της Νομικής σχολής. Χάθηκε από την χώρα αυτή η ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΗ της αξίας της Πνευματικής των ανθρώπων. Όλα άρχισαν να αποτιμώνται σε χρήμα. Γι' αυτό και τώρα διαλυόμαστε. Γιατί όταν ψηφίζαμε το 2009, ψηφίσαμε με ελεεινά κριτήρια. "ΛΕΦΤΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ" υπόσχοταν η μαριονέτα του ΔΝΤ, και μεις ΑΒΟΥΛΑ όντα, υποχείρια του ΘΕΟΥ ΧΡΗΜΑ, παραδώσαμε τη χώρα.
      Πρέπει να ξυπνήσουμε όσο πιο γρήγορα γίνεται. Πάντα υπάρχει χρόνος να ανακτήσουμε πρώτα απ' όλα την ΑΞΙΟΠΡΕΠΕΙΑ μας και μετά τη χώρα μας....

  8. koreatis avatar
    koreatis 28/06/2011 10:43:56

    Ποια χρεη ρε φιλε? Ειχες εσυ (σαν λαος) ποτε συμμετοχη στις αποφασεις για τις δανειοδοτησεις, τις προμηθειες και γενικοτερα τη διαχειρηση του δημοσιου χρηματος? Μονοι τους, ερημην μας, τα διαχειτιστηκανε (ποια? τα δικα μας λεφτα) και τωρα που τελειωσανε μας ζητανε κι αλλα, αντι να μας ζητανε συγνωμη.

    Μας λενε οτι μαζι τα φαγαμε γιατι δεχτηκαμε το μπαξισι τους, τους διορισμους δηλαδη. Μα ο λαος ειχε ποτε γνωση των πραγματικων αντοχων της οικονομιας? Ηξερε αν μας "επαιρνε" για τα δωρακια που του δινανε? Του λεγανε "ελα να παρεις" και πηγαινε κι επαιρνε. Σαν το παιδι με το χαρτζιλικι. Τι ευθυνη μπορεις να του ζητησεις? Ή μηπως εχει ευθυνη που εγινε η Ελλαδα, χωρα παραγωγης αερα κοπανιστου? Ο λαος ηταν υπευθυνος για τις επενδυτικες στρατηγικες που θα επρεπε να ειναι στοχευμενες ή ηταν υπευθυνος να δημιουργησει επενδυτικο κλιμα ωστε να προσελκυσει κεφαλαια? Ο λαος εργατης ειναι. Οτι δουλεια του δωσεις θα την κανει. Κι αμα του δωσεις κατι που μπορει να πληρωνεται κανονικα αλλα να δουλευει λιγοτερο, ακομα καλυτερα.

    Τους ψηφισαμε λενε. Μαλιστα. Γιατι παντα, ΑΛΛΑ λεγανε κι ΑΛΛΑ κανανε. Τους ξαναψηφισαμε ομως. Μαλιστα. Γιατι αλλαζε ο μανωλιος, φαινοταν αλλιως και παλι ΑΛΛΑ ελεγε κι ΑΛΛΑ εκανε. Γκεμπελικες καταστασεις. Γνωστες. Μη ζηταμε ευθυνες απο τον κοσμο που περιμενει καποιον να ερθει ωστε να γαντζωθει επανω του και να στηριξει τα ονειρα του. Και πανω στην απελπισια του, πιστευει και πραγματα που δεν πρεπει. Δεν φταιει αυτος. Συγνωμη ομως ακομα δεν ακουσαμε.

    Και εν τελει, και αυτο αποτελει προσωπικο επιχειρημα ωστε να μην πιστευω στην αποτελεσματικοτητα των εργων τους και των μνημονιων τους:
    1. Προσπαθουν να αυξησουν τα εσοδα σε μια χωρα αντιπαραγωγικη αυξανοντας τα φορολογικα εσοδα, οταν το προβλημα ηταν ανεκαθεν το εξοδα και αυτα ΔΕΝ τολμουν να τα αγγιξουν παρα μονο τα χαιδευουν και το χαδι προσπαθουν να μας το παρουσιασουν σαν "τομες".
    2. Προσπαθουν να αυξησουν τα φορολογικα εσοδα αρμεγοντας αυτους που ειναι δεδομενο οτι τρωνε πλεον τις οικονομικες σαρκες τους και δεν πλησιαζουν αυτους που εχουν τονους οικονομικου λιπους. Αυτους που χρωστανε δις απο φορους, ΦΠΑ, εισφορες, κλπ. Δεν πλησιαζουν τους γιατρους με τα φακελακια και τα εκατ στην τραπεζα, τους κατασκευαστες με τα μαυρα που τα ονομαζουν "επισκευαστικο δανειο" (ολες τα χαρτοφυλακια των τραπεζων γεματων ειναι), κλπ.
    3. Δεν εχουν πει κουβεντα για αναπτυξη, για αναδομηση της οικονομιας. Το μονο που τους νοιαζει ειναι να βγει κι αυτη η βδομαδα, να πληρωθουν τα χρεη.

    Εν ολιγοις ειναι προφανες οτι δεν εχουν σχεδιο.

    • juliet avatar
      juliet @ koreatis 28/06/2011 12:13:29

      Φταίγατε και ξέρεις γιατί;Γιατί έφευγε απο την υπηρεσία και πήγαινε να ψωνίσει και κατέβαζε τα πάντα και η καημένη η πωλήτρια έτρεχε να μαζέψει τις στοίβες απο τα ρούχα που άφηνε στη μέση.
      Φταίτε, γιατί οταν μπήκατε ,γίνατε κάποιοι και κοιτούσατε αφ΄υψηλού το μεροκαμματιάρη.Φταίτε,γιατί δεν μπήκατε στο δημόσιο να δουλέψετε, δικαίωμα του κάθε ανθρώπου να ζει αξιοπρεπώς δουλεύοντας,αλλά για να τα πάρετε,και να νοιώθετε οι εκλεκτοί.
      Φταίτε,γιατί είσαστε οι πρώτοι που μόλις σας είπε ο σωτήρας σας ότι λεφτα υπάρχουν τρέξατε να τον ξαναβάλετε στο θρόνο,σαν καλοί υπήκοοι.Ξέρεις τι είναι να τρέχεις μέσα στους δρόμους όλη μέρα και να σκέφτεσαι ότι αφού σε στύψουν τα καλύτερα σου χρόνια ,όταν μεγαλώσεις θα είσαι άχρηστος γιατί θα πάρει νεώτερους.Είδα γυναίκα που όταν έγινε εξαγορά της ΣΑΝΙΤΑΣ να θέλει να πέσει απο το παράθυρο γιατί η απόγνωση δεν ξέρεις που φτάνει.Αρα ακόμη και στις μέρες των παχιών αγελάδων για κάποιους ,υπήρχαν και οι διαφορετικοί ,αυτοί που ζούσανε ΔΟΥΛΕΥΟΝΤΑΣ.Είδα ανθρώπους που πήρανε επιδοτήσεις και οι χθεσινοί ...έγιναν θαμώνες των καζινο και οι καλύτεροι πελάτες ...της αλλοδαπής πορνείας.
      Δεν φταίει αυτός που έμεινε να φυλάει Θερμοπύλες και τώρα πάει να του πιεί το αίμα ,το ελεύθερο αέρα.
      Ξέρεις τι είναι ένα τσούρμο παιδιά να έχουνε δικό τους ένα Μύρτο ,να είναι οι αφέντες του αγριεμένου Μύρτου!να παίζουνε με τις φώκιες και τώρα τον πουλάνε.Τι ποιό ατιμωτικό να σου πουλάνε αυτό το κομμάτι γης, που θα είναι πάντα ο τόπος που γεννιέσαι,εκεί που υπαρχουν οι τάφοι των γονειών σου.Ποιός τους έδωσε το δικαίωμα να μου ποδοπατούν την αξιοπρέπεια, εμένα που δεν χρωστάω σε κάνενα κόμμα ,σε κανέναν .....κερατά.Εγώ ,οι Ελληνες που δεν τα έφαγαν με κανέναν.
      Εμείς οι υπόλοιποι τι φταίμε να μείνουμε χωρίς ΠΑΤΡΙΔΑ; Ξέρεις ,φίλε, τι είναι να είσαι ΑΠΑΤΡΙΣ;Ξ έρεις τι είναι να είσαι ΥΠΟΔΟΥΛΟΣ; Ξέρεις όμως τι είναι να παραδεχτείς το λάθος σου και να δώσουμε τα χέρια; ΕΙΝΑΙ Η ΛΥΤΡΩΣΗ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ.

      • koreatis avatar
        koreatis @ juliet 28/06/2011 12:43:18

        Δε δουλευω στο δημοσιο.

        • juliet avatar
          juliet @ koreatis 28/06/2011 13:35:55

          Αν δεν ήσουνα του κόμματος ούτε και δουλειές έπαιρνε και αν ήτανε να πάρεις η μίζα ήτανε το διαβατήριο που λέει και ο Μπέννυ ...Γι΄αυτό σου λέω, άστα βρωμάνε ,σαθροί άνθρωποι προσπάθησαν να σαπίσουν τα πάντα για να γίνουν όλοι ίδιοι.Νόμιζες ότι σου έδιναν χωρίς κέρδος; Θα πεις κέρδιζα και εγώ.Οχι ,κανένας άλλος εκτός απο αυτούς δεν κέρδισε και ο χρόνος το απέδειξε.Κέρδισαν εκείνοι που ''έπρεπε''.

  9. katalytikos avatar
    katalytikos 28/06/2011 11:35:42

    ΕΡΩΤΗΣΗ:
    Τι προεξοφλεί το χρηματιστήριο και ανεβαίνει τώρα 2,18%???

    • Enzo avatar
      Enzo @ katalytikos 28/06/2011 12:26:05

      ΑΠΑΝΤΗΣΗ:
      οτι θα πεσουν οι Παπανδρεου

      • katalytikos avatar
        katalytikos @ Enzo 28/06/2011 12:47:53

        +1000

  10. Jean avatar
    Jean 28/06/2011 12:02:12

    Στάλθηκε σε όλους τους βουλευτές:

    Αξιότιμοι εκπρόσωποι του Έθνους

    Πριν ψηφίσετε σε λίγο το μεσοπρόθεσμο πρόγραμμα σκεφτείτε.
    Δεν ψηφίζετε αν η χώρα σωθεί ή πτωχεύσει. ΟΧΙ αυτό είναι λάθος, είναι ψευτοδίλημμα.
    Ψηφίζετε στην πραγματικότητα αν αυτή η χώρα θα πορευτεί στην δημοκρατία ή θα μετατραπεί σ' ένα υποτελές κρατίδιο, υπόδουλο σε υπερεθνικά ή άλλα άνομα κέντρα. ΑΥΤΗ είναι η πραγματική αλήθεια. ΑΥΤΌ το πραγματικό, το αληθινό δίλημμα.
    Γνωρίζετε σαφώς ότι στις χώρες που λαοί δεν αποφασίζουν για το μέλλον τους δεν υπάρχει ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ.
    Αλήθεια ρωτήσατε τον εαυτό σας από που αντλείτε, την συνταγματική, ηθική και πολιτική νομιμοποίηση αυτής της απόφασης; Μήπως από την ψήφο που πήρατε πριν 20 μήνες; ΟΧΙ το ξέρετε πολύ καλά αυτό. Ποτέ δεν πήρατε τέτοια εντολή από εμάς, για τέτοιου είδους αποφάσεις. Ποτέ, ούτε στο ένα εκατομμυριοστό, δεν τέθηκαν στον λαό, τέτοια ερωτήματα το 2009. Μια τυπική περιστασιακή πλειοψηφία που έχει απωλέσει προ πολλού την λαϊκή της αναφορά δεν σας νομιμοποιεί.
    Γνωρίζετε πολύ καλά ότι στις δημοκρατίες δεν υπάρχουν αδιέξοδα. Το απέδειξαν πρόσφατα Ισλανδοί, Πορτογάλοι, Ιρλανδοί γιατί όχι οι Έλληνες; Γιατί δεν μας ρωτάτε για το μέλλον μας; Γιατί δεν μας εμπιστεύεστε; Γιατί δεν μας δίνετε την δυνατότητα να αποφασίσουμε για την μοίρα μας. Γιατί μας στερείτε την μόνη δυνατή δημοκρατική επιλογή; Τις εκλογές;
    Τις ζητάει ο λαός. Τις ζητάνε οι πλατείες. Τις ζητάνε όλα τα κόμματα της αντιπολίτευσης. Τις ζητάνε και οι βουλευτές του ΠΑΣΟΚ για να ελευθερωθούνε. Γιατί και ποιοι δεν αφήνουν να γίνουν εκλογές; Αυτό δεν είναι ύποπτο, δεν είναι υποτιμητικό για το λαό μας;
    Αν υπήρχε το σύνταγμα του 1974 ο Πρόεδρος της Δημοκρατίας θα είχε διαλύσει την βουλή λόγω προφανούς δυσαρμονίας μεταξύ λαού και κυβέρνησης. Δυστυχώς όμως φρόντισαν να μας αφαιρέσουν κι αυτό ακόμη το ελάχιστο δικαίωμα.
    Ποιοι θεωρούν λοιπόν τους εαυτούς τους ανώτερους από τον λαό; ΣΩΤΗΡΕΣ; ΔΗΜΟΚΡΑΤΕΣ ή ΤΥΡΑΝΟΙ;

    Αξιότιμοι εκπρόσωποι του Έθνους

    Δώστε μας το δικαίωμα να αποφασίσουμε για το μέλλον. Κάντε μας υπερήφανους για την δημοκρατία μας. Κάντε μας ισότιμους πολίτες της Ευρώπης που επιθυμούμε.
    Σας παρακαλούμε. Σας προκαλούμε. Σας φωνάζουμε με όλη την δύναμη της ψυχής μας

    Αν έχετε τιμή. Αν έχετε πατρίδα. Αν έχετε φιλότιμο και καθαρή καρδιά.

    Ανάποδα, ανάποδα γυρίστε την ψηφίδα

    και δώσετε την μοίρα μας στα χέρια μας ΞΑΝΑ.

    ΕΔΩ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΕΚΛΟΓΕΣ

  11. firiki2010 avatar
    firiki2010 28/06/2011 12:39:23

    “Υπάρχει ένας δρόμος που μπορεί να τον βαδίσει μονάχα ένας. Ποιος; Εσύ! Πού πηγαίνει; Μη ρωτάς Βάδισέ τον!”
    Ωραία λόγια ποιητικά Να τραβάς όμως ένα δρόμο που δεν ξέρεις που πηγαίνει; Μόνο αν έχεις βγει για βόλτα!

  12. ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
    ΝΙΚΟΛΑΣ 28/06/2011 13:19:53

    Αφιερωμένο στον ψυχραιμία και άλλους αυτομαστιγωνένους.
    Αρθράκια από ολλανδικές και γερμανικές πηγές για το πως οι αξιοπρεπείς σύμμαχοι μας τρώνε σε βάρος μας, διαφθείρουν όσο μπορούν και συγχρόνως κρύβουν επιμελώς τις αμαρτίες και τα χρέη τους. Αυτούς τους υποκρίταρους θέλετε να πληρώνουμε... Καλά, περιμένετε..

    1) The anti-Greece campaign of the Dutch media
    h__p://roarmag.org/2011/06/greek-debt-crisis-international-media/

    2) How The Netherlands is cooking the books to hide 1 billion euros in student debts
    h__p://maria-technosux.livejournal.com/226432.html

    3)How German Companies Bribed Their Way to Greek Deals
    h__p://www.spiegel.de/international/europe/0,1518,693973,00.html

    4) Τελευταία εξέλιξη Ferrostaal soll 177 Millionen Euro Strafe wegen Korruption zahlen, δυστυχώς έτσι πάει για κουκούλωμα.
    h__p://www.spiegel.de/spiegel/vorab/0,1518,770535,00.html

    Τέλος το άρθρο του εκλεκτού αναλυτή Β.Βιλιάρδου όπου παρουσιάζει το βρώμικο παρασκήνιο και τον ύπουλο ρόλο της οργάνωσης "Διεθνής Διαφάνεια"
    h__p://www.casss.gr/PressCenter/Articles/1720.aspx

  13. yossarian avatar
    yossarian 28/06/2011 13:20:48

    ΛΩΤΟΦΑΓΟΙ..

  14. Igor Rasputin avatar
    Igor Rasputin 28/06/2011 13:35:07

    Θα επαναλάβω αυτό που λέω εδώ και ημέρες.
    Αύριο είναι η μέρα που όλοι οι Έλληνες θα πρέπει να ξέρουμε ποιοι από τους εκπροσώπους που στείλαμε στο Ελληνικό Κοινοβούλιο, είναι: Έλληνες και προσπαθούν για το καλό της χώρας και του λαού της και ποιοί είναι Ανθέλληνες και ενδιαφέρονται για τον εαυτούλη τους, την καρέκλα τους και την τσέπη τους.

    Είναι η ώρα τωνμεγάλων αποφάσεων, είναι η ώρα που θα ξεκαθαρίσει η ήρα απ το στάρι. Είναι η ώρα που πρέπει να αποκαλυφθούν τα προσωπεία των προδοτών της πατρίδας.

    Οι βουλευτές των κομμάτων -οποια και αν είνα αυτά- που θα ψηφίσουν το μεσοπρόθεσμο πρόγραμμα -μνημόνιο 2- να ξέρουν ότι θα είναι οι σύγχρονοι Εφιάλτες, που άνοιξαν την νεα Κερκόπορτα.
    Αν αυτό το αντέχουν για τους ίδιους, για τα παιδιά τους -που θα πηγαίνουν στο σχολειό τους και θα τα δείχνουν τα αλλα παιδακια λέγοντας: είναι ο γιος ή η κόρη του προδότη- για τους γονείς τους, που σίγουρα έζησαν περήφανα και εργάστηκαν για να προκόψουν αυτοί και οι οικογένειές τους, ας πάνε να ψηφίσουν.
    Εγω πάντως αυτό θα κάνω από αύριο σε όσους στηρίξουν το μεσοπρόθεσμο, θα τους δείχνω με το δάχτυλο και θα τους θυμίζω κάθε μέρα, ότι πρόδωσαν την Ελλάδα και θα φωνάζω ότι πρέπει να κατηγορηθούν για ΕΣΧΑΤΗ ΠΡΟΔΟΣΙΑ κατά των παιδιών τους, των γονιών τους, κατά της ελληνικής κοινωνίας.

    Είναι η ώρα των πιο κρίσιμων αποφάσεων, είναι η ώρα που γεννιούνται οι άνθρωποι και σβήνουν τα θρασίμια.

    • juliet avatar
      juliet @ Igor Rasputin 28/06/2011 13:48:08

      Το να στρεσάρεις το παιδί του είναι ή πιο γλυκιά εκδίκηση, τα δικά μας παιδιά τι διαφορετικό έχουνε,αυτά είναι προνομιούχα γιατί ζούνε απο το αίμα μας ,ενω τα δικά μας ζούνε απο τον δικόμας ιδρώτα.

      • Igor Rasputin avatar
        Igor Rasputin @ juliet 28/06/2011 15:35:03

        +10000

      • Igor Rasputin avatar
        Igor Rasputin @ juliet 28/06/2011 15:41:07

        juliet, δεν είναι στις προθέσεις μου να στρεσάρω κανένα παιδι στον κόσμο. Μακριά από εμένα αυτά. Δε θα το έκανα ποτε για κανένα λόγο. Αυτά δε φταίνε σε τίποτα.
        Αλλα ολοι ξερουμε οτι και εκεινα ζουν στο δικο τους σκληρο κοσμο και δε χαριζονται. Αυτο περιγραφω απλως.
        Αυτο που θα συμβεί την επομενη ημερα.
        Γιατι τα παιδιά, μερικές φορές μέσα στη αγνότητα τους γίνονται πολυ πιο σκληρα με τους συνομίλοικους τους.

        • juliet avatar
          juliet @ Igor Rasputin 28/06/2011 17:28:52

          Φίλε ,έχεις δίκιο τα παιδιά είναι σκληρά δεν χαρίζουν.Δεν υπάρχουν συμφέροντα για τα εμποδίσουν.
          Σε τελική ανάλυση εκείνος έχει την υποχρέωση να διαφυλάξει το παιδί του ,και ξέρεις η υστεροφημία είναι ότι αφήνουμε στα παιδιά.

  15. ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
    ΝΙΚΟΛΑΣ 28/06/2011 13:40:58

    Χειρότερος κι από τον Βερέμη είσαι.

  16. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 28/06/2011 13:59:50

    Σταρκ: Για την Ελλάδα υπάρχει μόνον το σχέδιο Α.-

    "Η Ελλάδα αποφασίζει για το μέλλον της Ευρώπης"

    xaxaxaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa ΟΥΣΤ ΡΕ ΠΕΡΙΕΡΓΕ !

    ΑΥΤΟ ΛΕΩ Κ ΕΓΩ !! ΜΕ ΤΟ ΟΧΙ ΜΑΣ !!! ΣΩΖΟΥΜΕ ΤΗΝ ΕΥΡΩΠΗ !!!
    Διαφωνεις ρε εντεταλμενε τοκολαγνε?

    ΠΠ

  17. ΣΠΥΡΟΣ avatar
    ΣΠΥΡΟΣ 28/06/2011 14:14:06

    ΌΛΟ το σκηνικό θα τελειώσει με την χρεωκοπία της ΕΛΛΑΔΑΣ ΜΑΣ το πολύ σε 12-18 μήνες. ΠΟΙΟΣ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟΤΕ ΠΡΩΘΥΠΟΥΡΓΟΣ;

  18. η Dimi avatar
    η Dimi 28/06/2011 14:40:14

    Reuters: Γενικό Ξεπούλημα της Ελλάδας γιά μιά χούφτα ευρώ.
    «Α Βig Fat Greek Real Estate Sale».

    Ο Κατάλογος με τις σχεδιαζόμενες αποκρατικοποιήσεις της κυβέρνησης για την περίοδο 2011-2015, σύμφωνα με προσωρινό πίνακα που επισυνάπτεται στο κείμενο έκθεσης της τρόϊκας, το οποίο περιήλθε στην κατοχή του Reuters αργά την Τετάρτη. http://www.newscode.gr/oikonomia/story/37488/o-katalogos-olwn-twn-apokratikopoihsewn-apo-thn-ekthesh-ths-troikas

    Wall Street Journal TOP World Stories: «Ailing Greece Tries National Tag Sale. Debt-strapped Greece is about to hold an Εpic yard Sale» http://on.wsj.com/k7grHT

    Σημείωση: Στην αρχή του σχετικού WSJ video, ο δημοσιογράφος Charles Forelle, ειρωνικά προσφωνεί: «Welcome to Greece, Ηome of the World’s Largest Garage Sale».

    Σε ελεύθερη απόδοση:
    Kαλώς ήλθατε στην Ελλάδα, Σπίτι ενός Παγκοσμίως Επικών Διαστάσεων Γενικού Ξεπουλήματος (στο γκαράζ!!!), αχρείαστων πλέον, προσωπικών αντικειμένων. Εύκολα, Γρήγορα κι Απλά (fast track)..

    Επίσης, σε ολιγόλεπτη εμφάνιση, επιβεβαίωνει «την ύπαρξη πολιτικής βούλησης» αλλά και τα «ΕΜΠΟΔΙΑ», γιά το ξεπούλημα, ο ασύλληπτος και μέχρι σήμερα ατιμώρητος, ο πανίσχυρος με ανεξόφλητα δανεικά, ο αμετανόητος «εκσυγχρονιστής» της Πυραμίδας του Χρηματιστηρίου και όχι μόνο, Γιάννος.

  19. ΚΩΣΤΑΣ ΑΠΕΡΓΗΣ avatar
    ΚΩΣΤΑΣ ΑΠΕΡΓΗΣ 28/06/2011 15:05:20

    Εκ των πραγμάτων η σημερινή μέρα , είναι μέρα ιστορική, αφού ο κυριαρχος λαός , στην πλατεία Συντάγματος , σε εκείνη την πλατεία που συμβολίζει τους διαχρονικούς αγώνες του για την λαική κυριαρχία, με την επίκληση του ακροτελεύτιου άρθρου του Συντάγματός ,θα αμφισβητήσει την αντιπροσωπευτικότητα της εκλεγμένης την 4/10/2009 Βουλής(Κοινοβουλευτικής Αντιπροσωπείας), που στηρίζεται , στο κόμμα που τότε είχε πλειοψηφίσει , να νομιμοποιεί με τη παροχή ψήφου εμπιστοσύνης μια κυβέρνηση που ασκεί πολιτική εκ διαμέτρου αντίθετη με εκείνη που είχε υποσχεθεί προεκλογικά και τοχειρότερο τελεί σε πλήρη δυσαρμονία με την λαική βούληση.
    Προσωπικά πιστεύω ότι αν είχαμε σφυρηλατήσει ισχυρούς πολιτικούς θεσμούς, οι κινητοποιήσεις , θάταν περιττές και ο κ.Παπανδρέου αντί να περιφέρεται στην υφήλιο διαπομπεύοντας την Χώρα μας, θα έπρεπε να καθίσει στο εδώλειο του κατηγορουμένου, όπως ο συνάδελφος του ,στην Ιρλανδία και να εξηγήσει το πώς από τα λεφτά υπάρχουν φτάσαμε στην πλήρη χρεωκοπία και την αφαίμαξη των ασθενέστερων κοινωνικά τάξεων. Γιατί ο ίδιος χρησιμοποίησε τις Ευρωεκλογές του 2009, ως Δουρειο ίππο κατά της νόμιμης κυβέρνησης , με ακραία συνθηματολογία του τύπου Σοσιαλισμός ή Βαρβαρότητα, υπονομεύοντας την στήριξη άκριτων αιτημάτων και με την συνέργεια φαύλων συνδικαλιστικών στελεχών, που ανήκουν στην παράταξη , απειλούσε την κοινωνική ειρήνη στην Πατρίδα μας και την συνοχή των πολιτών, αν δεν αποχωρούσε η ΝΔ.
    Δυστυχώς, στην Χώρα που ένας από τους Νομπελίστες της ο αθάνατος Ελύτης, την περιέγραψε , ως τοπίο , που ανατέλλει, της Δικαιοσύνης ο Ηλιος ο νοητός , η θεσμοθετημένη δικαιοσύνη μας, βρίσκεται σε πλήρη λήθαργο . Και κατά συνέπεια, επικρατεί γενική ανομία και ατιμωρησία, πράγμα που οδηγεί τον κυριαρχο λαό στις πλατείες, για να ξαναδώσει οξυγόνο στην τυραγνισμένη Δημοκρατία μας. Ο όρος «δημοκρατική αρχή», υποδηλώνει τον γενικό κανόνα που διέπει την συγκρότησιν και την λειτουργία δεδομένης εννόμου τάξεως, κατά τον οποίον η υπερτάτη εντός αυτής θέλησις που αποφασίζει και επιβάλλεται πρωταρχικώς και εις τελευταίον βαθμόν είναι η θέληση του λαού ....
    Mε αυτά λίγα λόγια ο κορυφαιος Ελληνας συνταγματολόγος, ο αξέχαστος Αριστόβουλος Μάνεσης, περιέγραψε πυκνά το πιο σημαντικό θεμέλιο της δημοκρατικής ζωής των Ελλήνων, την δημοκρατική αρχή, που είναι η κορωνίδα , των συνταγματικών μας διατάξεων από το 1864Εκατό χρόνια μετά στις 17 – Νοεμβρίου του 1964.Τι ιστορική ειρωνεία, ακριβ,ως 9 χρόνια μετά την ανεπανάληπτη εκείνη ομιλία, τα Ελληνικά νιάτα , στο μετερίζι του Πολυτεχνείου, σαν τους Ιερολοχίτες του Υψηλάντη, θαδιναν σαρκα και οστα ,στο βασικό της περιεχόμενο. η υπερτάτη εντός αυτής θέλησις που αποφασίζει και επιβάλλεται πρωταρχικώς και εις τελευταίον βαθμόν είναι η θέληση του λαού ....

  20. jkr avatar
    jkr 28/06/2011 20:33:17

    Παραίτηση όλων των βουλευτών του αντι-μνημονίου ΤΩΡΑ!

  21. tp avatar
    tp 29/06/2011 09:31:39

    Οι πολίτες της Ελλάδα διαβάσετε

    Δικαιώματα του Ανθρώπου από τον Thomas Paine 1791

    "Αν και η αρχαία κυβερνήσεις μας παρουσιάζουν μια άθλια εικόνα της κατάστασης του ανθρώπου, υπάρχει μια που πάνω απ 'όλα τα άλλα ίδια εξαιρεί από τη γενική περιγραφή. Εννοώ την δημοκρατία των Αθηναίων. Βλέπουμε περισσότερο για να θαυμάσουν, και λιγότερο για να καταδικάσουν, σε εκείνη την μεγάλη, εξαιρετικοί άνθρωποι, σε σχέση με οτιδήποτε που προσφέρει ιστορία. "

    http://www.rightsofman.org/thomas-paine/content/7-rights-of-man-greek-version