#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
25/10/2010 21:58
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Πρωθυπουργός υπό προθεσμία



Όσοι είχαν την υπομονή να παρακολουθήσουν την  διακαναλική συνέντευξη του κ. Παπανδρέου και ανησυχούσαν για την πορεία της χώρας, θα έχουν πολλούς λόγους να ανησυχήσουν ακόμα περισσότερο.

Όσοι περίμεναν απαντήσεις, άκουσαν ανούσιες γενικολογίες.

Όσοι περίμεναν  μια ελπίδα αισιοδοξίας, άκουσαν τεχνικά διλήμματα, απειλές και εκβιασμούς.

Ο κ. Παπανδρέου θα πρέπει να είναι σε μεγάλο πανικό για αυτά που βλέπει  ότι έρχονται.

Αν με τη συνέντευξή του πίστεψε ότι θα τα σταματήσει, μάλλον στοιχημάτισε και έχασε.

Μετά τη σημερινή του εμφάνιση, ο κ. Παπανδρέου είναι πρωθυπουργός υπο προθεσμία.

Πρωθυπουργός υπό αίρεση!

Με άλλα λόγια είπε στον Ελληνικό λαό, ότι έχει μια ευκαιρία να τον αλλάξει!

«Προσκλητήριο ευθύνης»

«Προσκλητήριο ευθύνης», ζήτησε  ο πλέον ανεύθυνος πρωθυπουργός μετά τη Μεταπολίτευση, που ενώ κέρδισε τις εκλογές με το σύνθημα «λεφτά υπάρχουν», οδήγησε τη χώρα στα «Καυδιανά Δίκρανα» του Διεθνούς Νομισματικού Ταμείου.

Κατά τα άλλα, από την συνέντευξη του πρωθυπουργού μάθαμε ότι:

Η χώρα δεν είναι μόνο υπό επιτήρηση, αλλά υπογράψαμε και ένα μνημόνιο με επαχθείς όρους

Αν είμαστε  συνεπείς, θα βγούμε από το Μνημόνιο του 2013

Δεν μπορεί να μειώσει τους φόρους, επειδή οι κοινωνικοί εταίροι δεν τον διαβεβαίωσαν ότι θα εισπραχθούν όλοι οι φόροι!

Το θέμα της ακρίβειας, λύθηκε με τη μάχη που έδωσε εναντίον των …φορτηγατζήδων.

Θα κάνουμε μια …διατροφική γεωργία.

Δεν μπαίνεις κανένας στην κυβέρνηση χωρίς αξιοκρατικές διαδικασίες.

Έχουμε πιο δίκαιη φορολογία!

Όλα τα  στοιχεία όλων των φορολογουμένων θα αναρτώνται στο διαδίκτυο!

Ότι έρχονται σοβαρές επενδύσεις στη χώρα.

Τα επόμενα χρόνια (δεν είπε πόσα) θα έχουμε επενδύσεις 45 δις ευρώ που θα φέρουν 200.000 θέσεις εργασίας.

Κυρίως όμως δεν μάθαμε, ποιος κυβερνάει αυτή τη χώρα. Γιατί στο ερώτημα αυτό ο κ. πρωθυπουργός δεν  έδωσε απάντηση!

Εκβιασμοί και διλήμματα

Ο κ. Παπανδρέου επειδή προφανώς είχε τρικυμία εν κρανίω κατηγόρησε την αντιπολίτευση για παιχνίδια, χωρίς να προσκομίσει ούτε ένα επιχείρημα. Ποια είναι άραγε τα παιχνίδια που παίζει η αντιπολίτευση; Μήπως η υπεράσπιση των μικρομεσαίων που βάζουν λουκέτα; Ή μήπως η υπεράσπιση των ανέργων που δεν βλέπουν φως ελπίδας;

Εμφάνισε το Μνημόνιο ως σωτηρία της πατρίδος, όταν ακόμα και οι ίδιοι που το συνέταξαν ομολογούν ότι απέτυχε και χρειάζεται αναθεώρηση.

Παρέμεινε αμετανόητος σε μια πολιτική που μαθηματικά οδηγεί σε αδιέξοδο.

Αντι να προτείνει λύσει, οχυρώθηκε πίσω από εκβιαστικά διλήμματα.

Αντί να δώσει ελπίδα,  επένδυσε στο φόβο.

Έφτασε στο σημείο να υποστηρίξει ότι δεν πρέπει να καταψηφίσουμε την κυβέρνησή του, για να μην στεναχωρήσουμε τις αγορές!

Τα πράγματα είναι πλέον ξεκάθαρα: Μετά τη σημερινή εμφάνιση του κ. Παπανδρέου οι ψηφοφόροι έχουν κάθε λόγο να προσέλθουν μαζικά στις κάλπες.

Να πουν ένα δυνατό όχι, σ’ αυτόν που σπέρνει το φόβο, καλλιεργεί την ανασφάλεια για να υφαρπάξει για δεύτερη φορά την ψήφο τους.

Να στείλει ένα μήνυμα ότι οι αντοχές της κοινωνίας ήταν μέχρι εδώ και δεν αντέχει άλλο.

Να στείλει ένα μήνυμα ότι θέλει έναν πρωθυπουργό που τον ενδιαφέρει περισσότερο τι λένε οι Έλληνες και όχι τι λένε οι ξένες αγορές!

Να στείλει ένα μήνυμα ελπίδας.

Κώστας Ροδινός

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΓΙΑΝΝΗΣ - ΑΛΙΜΟΣ avatar
    ΓΙΑΝΝΗΣ - ΑΛΙΜΟΣ 25/10/2010 22:12:30

    Φάκτωρ άνοιξε και ένα θέμα για τον πίνακα που έκρυψαν με εντολή GAP για να μάθει ο Έλληνας ποιοί τον κυβερνούν...http://www.zougla.gr/page.ashx?pid=80&aid=190495&cid=122#

  2. ΑΡΚΑΣ avatar
    ΑΡΚΑΣ 25/10/2010 22:13:09

    Tο "... υπό προθεσμία..." μου αρέσει...... καλά δεν ε΄΄ιδατε τι έγινε σήμερα; Έχει μείνει άφωνη ολάκερη η Ελλάδα και μαζί με την Ελλάδα και εμείς οι Έλληνες του Εξωτερικού!

    Παιδιά του κάνω τα εισιτήρια να την "κάνει" με ελαφρά πηδηματάκια. Του προσφέρω Α΄ θέση εισιτήριο για τον πιο μακρινό προορισμό χωρίς επιστροφή!!

    Αυτό που λέει και ο ίδιος "one way".........HMAPTON

  3. δημης avatar
    δημης 25/10/2010 22:16:58

    "Πρωθυπουργός υπό αίρεση!" υπό ΔΝΤ....
    "Το χαρτί των πρόωρων εκλογών έβγαλε ο πρωθυπουργός στη διακαναλική " γάφει το in.gr....και εμείς πρό καιρού έχουμε βγάλει και του κουνάμε τα μαντήλια...

  4. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 25/10/2010 22:22:46

    Οταν ένας πρωθυπουργός, μόλις ένα χρόνο μετά τη νίκη του, θέτει θέμα πρόωρων εκλογών και μάλιστα εκβιαστικά, αυτό δεν υποδηλώνει τίποτα άλλο παρά την αδυναμία του να κυβερνήσει.

    • ΑΡΚΑΣ avatar
      ΑΡΚΑΣ @ Κώστας Ροδινός 25/10/2010 22:25:39

      Συμφωνώ απολύτως!

      • Κώστας Ροδινός avatar
        Κώστας Ροδινός @ ΑΡΚΑΣ 25/10/2010 22:30:04

        Το χειρότερο δεν είναι αυτό. Το χειρότερο είναι οτι ο ίδιος καλλιεργεί την αίσθηση ανασφάλειας επειδή αφελώς πιστεύει ότι αυτό δήθεν θα τον βοηθήσει προεκλογικά να συσπηρώσει την εκλογική του βάση.
        Η σημερινή του εμφάνιση υπαγορεύτηκε απο μικροκομματικά συμφέροντα.

    • trans avatar
      trans @ Κώστας Ροδινός 26/10/2010 07:36:26

      Απο την απάντηση στην τελευταία ερώτηση φάνηκε πως έκανε ένα διάγγελμα τρόμου στόν Λαό, καλά προετοιμασμένο

  5. Γιάννης Φαίλτωρ avatar
    Γιάννης Φαίλτωρ 25/10/2010 22:37:16

    Η θλιβερή εμφάνιση του κυρίου πρωθυπουργού δεν ξέρω αν πρέπει να μας χαροποιεί ή να μας θλίβει.
    Πρέπει να είναι κάποιος πολύ καλοπροαίρετος για να προσπαθήσει να βρει έστω και ένα θετικό σημείο στη σημερινή του εμφάνιση.
    Ανερμάτιστος, απληροφόρητος, αγχωμένος, χωρίς στόφα ηγέτη. Έκαψε όσο πολιτικό κεφάλαιο του είχε απομείνει.
    Δεν του έχουν πει ότι οι ηγέτες περιορισμένης κυριαρχίας είναι αναλώσιμοι?
    Είναι πρωθυπουργεύων υπό περιορισμό με ημερομηνία λήξης.
    Έχω την υποψία ότι το σύστημα της κυρίαρχης ελίτ θα προσπαθήσει να βρει άλλη "λύση" σε αυτό το έλλειμα ηγεσίας. Το φύλλο αυτό είναι καμμένο.
    Όποις από την κυβέρνηση είχε τη φαεινή ιδέα αυτής της συνέντευξης πρέπει να το έχει μετανοιώσει πικρά.

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ Γιάννης Φαίλτωρ 25/10/2010 22:39:13

      Γιάννη,
      Εμένα μου δημιούργησε την εντύπωση οτι αναζητεί ευκαιρία για να ...δραπετεύσει.

      • Αυριανιστής avatar
        Αυριανιστής @ Κώστας Ροδινός 25/10/2010 23:27:06

        Σα να φώναζε στους υπερατλαντικούς πάτρωνές του:

        "Rescue Me!!!"

      • tsilivithras avatar
        tsilivithras @ Κώστας Ροδινός 25/10/2010 23:33:13

        ...or "bury me"...

    • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
      Γιάννης Φαίλτωρ @ Γιάννης Φαίλτωρ 25/10/2010 22:48:25

      Πολύ πιθανό. Άλλωστε δε θα μείνει χωρίς εργασία. Κάποια θέση σε κάποιον διεθνή οργανισμό θα εξασφαλίσει.

      Τέτοιο έλλειμα ηγεσίας πάντως δεν έχω ξαναδεί. Το βλέμμα του ήταν χαρακτηριστικό. Φαντάσου να του έκαναν και πιο δύσκολες ερωτήσεις (Τ10, Άστακός, Ναυπηγεία, Αιγαίο αλλά κυρίως την ουσία της δανειακής σύμβασης)
      Είμαι περίεργος να δω τις αυριανές αντιδράσεις των βαρώνων.

      • Κώστας Ροδινός avatar
        Κώστας Ροδινός @ Γιάννης Φαίλτωρ 25/10/2010 22:50:59

        Οι ερωτήσεις των δημοσιογράφων είναι άλλη ιστορία
        Το καλύτερο σημείο πάντως ήταν όταν η Τρέμη είπε το conditio sine qua non!

      • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
        Γιάννης Φαίλτωρ @ Γιάννης Φαίλτωρ 25/10/2010 23:01:03

        Εντάξει, η Τρέμη έχει βγάλει και τη Νομική η κοπέλα. Ο Γιώργος χωρίς σκονάκι πως να το καταλάβει αυτό.
        Δεν τον λυπούνται ή ήταν επικοινωνιακό κόλπο ότι και καλά καταλαβαίνει και λατινικά?

      • ΒΙΣ avatar
        ΒΙΣ @ Γιάννης Φαίλτωρ 26/10/2010 07:52:25

        Το ζήτημα γιατί οι ερωτήσεις δεν ήταν συγκεκριμένες δεν είναι μικρό, είναι μεγάλο.
        Ο Κύρτσος έχει ολόκληρο άρθρο στη σημερινή CityPress για παραγγελία υποβρυχίων 1 δις στα Ναυπηγεία Σκαραμαγκά, ως προίκα για την κοινοπραξία - αραβική μάλλον - που θα τα αναλάβει. Η παλιά καλή μέθοδος, όπως είδαμε με τα προηγούμενα υποβρύχια (έχουμε τέτοια εμπορική ναυτιλία και αναγκάζονται οι εφοπλιστές να κατασκευάζουν έξω τα καράβια τους...).
        Γιατί δεν τον ρώτησαν τέτοια ζητήματα;
        Και οι ερωτήσεις που του έκαναν φυσικά για το θέμα της λαθρομετανάστευσης ήταν πολύ ασαφείς και ελαφριές. Κάτι πήγε να πει ο Λιάτσος με νούμερα, αλλά δεν επικεντρώθηκε εκεί η ερώτησή του και την "έκαψε".

      • ΒΙΣ avatar
        ΒΙΣ @ Γιάννης Φαίλτωρ 26/10/2010 07:54:53

        Υπήρχαν φυσικά και οι συνήθεις ασυνταξίες του. Μέτρησα κάμποσες.
        Δεν είμαι σίγουρος αν είπε "να αναδείξει τα προϊόντα" ή "να αναδύσει τα προϊόντα". Δεν παίρνω όρκο, αλλά μου φαίνεται ότι άκουσα το δεύτερο.
        Ισως να μιλούσε για καλλιεργημένα φύκια...

    • tsilivithras avatar
      tsilivithras @ Γιάννης Φαίλτωρ 25/10/2010 22:59:38

      Γιάννη

      "Ανερμάτιστος, απληροφόρητος, αγχωμένος, χωρίς στόφα ηγέτη."

      Αυτά τα ξέραμε κι από πριν.Δεν περιμέναμε ΑΛΛΟ ΕΝΑ τηλεοπτικό event για να διαμορφώσουμε άποψη για έναν "άνθρωπο περιορισμένης ευθύνης".
      Αν πέρσυ μπορούσαν να δικαιολογηθούν ψηφοφόροι που έφαγαν το παραμύθι του ΓΑΠ, απόψε ο κοσμάκης επιβεβαίωσε ότι είναι υψίστης σημασίας αυτός ο άνθρωπος να απομακρυνθεί από οποιαδήποτε θέση ευθύνης...ΑΜΕΣΑ.

      Τα υπόλοιπα χρήζουν προσοχής και ανάλυσης φυσικά καθώς δεν είναι δυνατόν να πιστέψουμε ότι η μεγαλύτερη προπαγανδιστική πολιτική κλίκα στην χώρα έπεσε σε ένα τέτοιο λάθος με έναν "αρχηγό" εγνωσμένων ανικανοτήτων.


      Μακάρι απόψε να είναι η αρχή του τέλους για το ΠΑΣΟΚ.
      Μακάρι να τελειώνουμε με δαύτους.

      • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
        Γιάννης Φαίλτωρ @ tsilivithras 25/10/2010 23:11:22

        Για το ΠΑΣΟΚ δεν ξέρω. Ο Παπανδρέου πάντως είναι τελειωμένος μετά το αποψινό. Δεν ξέρουμε ακόμα ποιον θα σηκώσουν από τον πάγκο.

        Αυτό που θα ήθελα να τελειώσει κάποτε είναι ο "Πασοκισμός" ο οποίος δεν αφορά μόνο το ΠΑΣΟΚ. Σφυρηλατήθηκε εκεί μέσα αλλά ως νοοτροπία διασπάρθηκε σε όλο το πολιτικό φάσμα εκποιώντας τη χώρα. Αυτή η νοοτροπία της μαζικής "εκδημοκρατισμένης" μικρομεσαίας φαυλοκρατίας.

      • tsilivithras avatar
        tsilivithras @ tsilivithras 25/10/2010 23:13:53

        ΠΑΣΟΚ-ισμός...

        Agreed 1000%.

        Είναι καιρός να ξεφορτωθούμε και τις πηγές της δυστυχίας μας όμως και όχι απλά να "μαντάρουμε" τα συμπτώματα.

      • tsilivithras avatar
        tsilivithras @ tsilivithras 25/10/2010 23:19:47

        Για την ώρα χαίρομαι που 2 πανούργοι υπέργηροι άνθρωποι απόψε για πολλοστή φορά αναγκάστηκαν να διασύρουν το όνομά τους επειδή τα παιδιά τους είναι "περιορισμένης ευθύνης"..!

        Χαίρομαι σκεπτόμενος την δυστυχία μιας ζωής βουτηγμένης στην μονομανία και την εγωπάθεια να ζει αρκετά ώστε να δει την πλήρη αποτυχία του παιδιού της.

        Αποτυχημένοι άνθρωποι που δεν θα λείψουν σε κανέναν.
        Άνθρωποι που είχαν την τύχη να μεγαλουργήσουν και την έχ*σαν κανονικά.

        Στα τσακίδια όλοι τους.

      • Μαύρος Ιάκωβος avatar
        Μαύρος Ιάκωβος @ tsilivithras 25/10/2010 23:27:42

        Μπράβο Γιάννη Φαίλτωρ τα είπες όλα.Οτι πιο εύστοχο διάβασα σήμερα,άρτιος ο ορισμός σου για τον πασοκισμό.Ο Τζέφρυ είναι αναλώσιμος,υπαλληλάκος της πλάκας κ της φάπας,αυτό που πρέπει να εκλείψει απο τη χώρα είναι ο Πασοκισμός όπως ευστοχα επισημαίνεις κ η ψευτοαριστερόστροφη θολοκουλτούρα θα πρόσθετα εγώ που την είδαμε να εξευτελίζεται τον Σαββατοκύριακο στο τόπο εθνικής αντίστασης που λέγεται Άγιος Παντελεήμονας

      • tsilivithras avatar
        tsilivithras @ tsilivithras 25/10/2010 23:30:34

        Ηere here!!!

  6. Σοσιαληστής avatar
    Σοσιαληστής 25/10/2010 22:45:40

    Tiramola γράσαρες το ελικόπτερο;

    • Tassos avatar
      Tassos @ Σοσιαληστής 25/10/2010 22:57:44

      Εγραψες!!!

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ Σοσιαληστής 25/10/2010 23:21:57

      Ό,τι και να ζεστάνει ο τιραμόλα, όλο και θα βρεθεί (και στην Ελλάδα) ένας... Βασίλε Μαλουτάν.

      (Ο πιλότος του ελικοπτέρου των Τσαουσέσκου, που προφασιζόμενος βλάβη το προσγείωσε κάπου βόρεια του Βουκουρεστίου με αποτέλεσμα να συλληφθούν και να έχουν τη γνωστή σε όλους μας τύχη.)

  7. Tassos avatar
    Tassos 25/10/2010 22:58:08

    Ερχεται η ώρα του Αντώνη.

  8. Μάνος avatar
    Μάνος 25/10/2010 23:00:52

    Θλιβερή εικόνα, ενός πρωθυπουργού, που δεν μπορεί να εκφέρει σκέψεις και προτάσεις με στοιχειώδη νοηματική συνάφεια και συνέχεια, βάζοντας στον καθένα μας το ερώτημα, αν είναι ποτέ δυνατό αυτός ο άνθρωπος να κατέχει αυτή την κρίσιμη στιγμή για τη χώρα μας το αξίωμα του Πρωθυπουργού. Αλλά τα λόγια νομίζω περιττεύουν, όταν ακούς ένα Πρωθυπουργό να μιλάει για 200000 νέες θέσεις ...ανεργίας..Γλώσσα λανθάνουσα τ' αληθή λέγει.. Καληνύχτα κύριε Παπανδρέου

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ Μάνος 25/10/2010 23:07:43

      Πολύ φοβάμαι ότι θα δημιουργήσει περισσότερες θέσεις ....ανεργίας με την πολιτική του.

  9. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 25/10/2010 23:19:12

    Ο πατριδοκάπηλος, έβαλε και ένα μονόχρωμο μπλε φόντο στον τοίχο πίσω του μπας και συγκινήσει τους αφελείς. Είμαι περίεργος τι πίνακα έχει κανονικά κρεμασμένο εκεί, και οι επικοινωνιολόγοι του έκριναν σκόπιμο ότι έπρεπε να τον κρύψει.

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ Αυριανιστής 25/10/2010 23:36:24

      Ηταν ο πίνακας του Θ. Βρυζάκη "Η Ελλάς Ευγνωμονούσα" που κοσμούσε το γραφείο του πρωθυπουργού, αλλά προφανώς δεν αρεσε στον κ. Παπανδρέου και δεν μάθαμε ποτέ για την τύχη του

      • Αυριανιστής avatar
        Αυριανιστής @ Κώστας Ροδινός 25/10/2010 23:40:47

        Ευχαριστώ πολύ για την ενημέρωση, δεν το γνώριζα. Τώρα, αν εικάσω ότι στη θέση του εν λόγω πίνακα ίσως να αναρτήθκε ακριβές αντίγραφο του γνωστού εμβλήματος που βρίσκεται στην πρόσοψη της αμερικανικής πρεσβείας στη Βασ. Σοφίας, θα γίνω πολύ κακός;

      • ΤΗΕΟ avatar
        ΤΗΕΟ @ Κώστας Ροδινός 26/10/2010 00:49:43

        http://www.zougla.gr/page.ashx?pid=80&aid=190495&cid=122#

        ΑΥΤΟ ΗΤΑΝ ΦΙΛΕ.

      • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
        ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Κώστας Ροδινός 26/10/2010 09:22:46

        THEO,
        σοβαρα μιλας?? αυτον τον πινακα εχει πισω του??

        ΠΠ

      • Άργος avatar
        Άργος @ Κώστας Ροδινός 26/10/2010 09:54:54

        THEO έγραψες! :-)

    • ΒΙΣ avatar
      ΒΙΣ @ Αυριανιστής 26/10/2010 07:58:25

      Αυτό το φόντο είναι εντελώς αντιαισθητικό.
      Ο Θεόδωρος Βρυζάκης μπορεί να μην ήταν η μεγαλύτερη μορφή της νεοελληνικής ζωγραφικής, έχει όμως μία ιδιαίτερη αξία ως ένας από τους πρώτους ζωγράφους του νεοελληνικού κράτους και οι πίνακές του είναι πλέον μέρος της νεοελληνικής πολιτισμικής κληρονομιάς. Αλλά επειδή είναι συνδεδεμένοι με τον ελληνικό πατριωτισμό (έστω του 19ου αιώνα!) προφανώς ενοχλούν τον άπατρι και διεθνιστή GAP.

      • Κώστας Ροδινός avatar
        Κώστας Ροδινός @ ΒΙΣ 26/10/2010 11:30:40

        ΒΙΣ,

        Ο συγκεκριμένος πίνακας είχει ένα συμβολισμό.
        Για αυτό και κοσμούσε το πρωθυπουργικό γραφείο επι δεκαετίες.

  10. MAXIMOS avatar
    MAXIMOS 25/10/2010 23:30:37

    και θυμηθειτε οτι οι βαρωνοι βγαζαν τον Εβερτ σαρδαμακια, και σημερα παραολουθησαμε τον αχρηστο να μην μπορει να εκφερει ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΛΟΓΟ

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ MAXIMOS 25/10/2010 23:35:56

      Του Έβερτ, πέρα από την υπονόμευση που δέχτηκε από τους νεοφιλελεύθερους προεξάρχοντος του Δρακουμέλ, δυστυχώς τα... τράβαγε και ο οργανισμός του. Όταν βγαίνεις στο προεκλογικό μπαλκόνι και φωνάζεις ρυθμικά "Καρ-δί-τσα! Καρ-δί-τσα!", τότε ακόμα και ο Σημίτης των Ιμίων σε κάνει μια χαψιά...

  11. MAXIMOS avatar
    MAXIMOS 25/10/2010 23:32:28

    ΕΝΑΣ ΚΕΡΑΤΑΣ ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΟΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΤΟΝ ΡΩΤΗΣΕΙ ΤΙ ΕΓΙΝΕ ΜΕ ΤΟ Τ10 ΚΑΙ ΤΗΝ ΥΠΕΡΩΤΗΣΗ ΤΗΣ ΒΑΣΟΥΛΑΣ ΣΤΗΝ ΒΟΥΛΗ ;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ MAXIMOS 25/10/2010 23:38:05

      Να ήταν η μόνη ερώτηση που δεν του έκαναν...

  12. aris. A avatar
    aris. A 25/10/2010 23:34:26

    Κώστα Ροδινέ.

    Αν είναι αλήθεια ότι η πρόταση για συνέντευξη Παπανδρέου είναι πρόταση Ραγκούση γιατί μου περνάει από το μυαλό ότι κάποιοι προσπαθούν να ξεφορτωθούν τον Παπανδρέου και ότι ο αποψινός τηλεοπτικός διασυρμός του είναι σχέδιο σταδιακής απαξιωσής του και προώθησης Ραγκούση στην αρχηγία.

    Είναι δυνατόν όταν είναι γνωστό ότι ο Παπανδρέου μιλάει τα πλέον ακαταλαβίστικα Ελληνικά αυτοί που τον έπεισαν να δώσει συνέντευξη να μην γνώριζαν ότι θα παρουσιάσει τέτοια τραγική εικόνα.

    Γιατί κάτι μου λέει ότι ο Γιώργος πάτησε την μπανανόφλουδα που κάποιοι μέσα από το κόμμα του του έβαλαν.

    Αν αύριο τα μέσα ενημέρωσης ξεκινήσουν με αφετηρία την αποψινή συνέντευξη την αποδόμηση και γελιοποίηση Παπανδρέου θα σιγουρευτώ.

    Ηδη ο Πρετεντέρης, Διαμαντάκου, Τριανταφυλλίδης στο ΜΕΓΚΑ ξεκίνησαν το θάψιμο.

    Είναι τυχαίο.

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ aris. A 25/10/2010 23:38:22

      Ο Πρετεντέρης, αργά αλλά μεθοδικά, το έχει ξεκινήσει από το καλοκαίρι κιόλας -κυρίως από τη στήλη που έχει στα Νέα, αλλά εσχάτως και από το Μέγκα.

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ aris. A 25/10/2010 23:40:46

      Αρη,

      αυτό δεν το γνωρίζω.
      Ξέρω ομως οτι οι τελευταίες δημοσκοπήσεις τους θορύβησαν πολύ. Και επειδή ο κ. Παπανδρέου θεωρείται ως το βαρύ χαρτί τους είπαν να το ρισκάρουν μήπως και αλλάξουν το κλίμα την τελευταία στιγμή.
      Τα αποτελέσματα τα είδαμε.

      • aris. A avatar
        aris. A @ Κώστας Ροδινός 25/10/2010 23:51:42

        Κώστα

        Αν δεν κρύβει δόλο η παράσυρση Παπανδρέου στην αποψινή συνέντευξη τότε η ομάδα φίλων του που τον συμβουλεύει διαβουλεύεται και κυβερνά την χώρα μαζί τους είναι ανεπαρκής και επικίνδυνη για την χώρα.

        Εαν δεν έχουν καταλάβει την ανικανότητα του Παπανδρέου να συντάξη μια στοιχειώδη πρόταση και να γίνει κατανοητός στον μέσο τηλεθεατή φαντάζομαι τι μας περιμένει από τις διαπραγματεύσεις με τον Ερντογάν.

        Για αυτό την κοπάνησαν οι Καταριανοί είδαν με τι ερασιτέχνες έχουν να κάνουν και έφυγαν.

        Βοηθειά μας.

      • Αυριανιστής avatar
        Αυριανιστής @ Κώστας Ροδινός 25/10/2010 23:55:26

        Άρη,

        ο χαμπουργκεροπώλης της Πάρου δε νομίζω ότι έχει λόγο να βιάζεται να εκθρονισει τον ΓΑΠ, καθώς έχει εξασφαλίσει (όχι φανερά, αλλά αυτό δεν έχει πολλή σημασία) το "δαχτυλίδι" από τον ίδιο τον ΓΑΠ, τους μηχανισμούς του, και -κυρίως- από τον Ψυχάρη με τις γνωστές "αγιογραφίες" κάθε τόσο.

      • ΒΙΣ avatar
        ΒΙΣ @ Κώστας Ροδινός 26/10/2010 08:00:37

        Πιστεύεις ότι μία κατάρρευση του ΓΑΠ δεν θα συμπαρασύρει τον Ραγκούση;
        Μπιφτεκάκι για χάμπουργκερ θα τον κάνουν οι σιωπηλοί και υπάκουοι (προς το παρόν) μεγαλοπασόκοι...
        Ετερόφωτος ειναι ο Ραγκούσης, δεν εχει τα φόντα.

      • Αυριανιστής avatar
        Αυριανιστής @ Κώστας Ροδινός 26/10/2010 08:11:34

        @ ΒΙΣ

        Γιατί, ο αχαμνός λογιστάκος, "ο καθηγητής του ενός συγγράμματος" όπως τον έλεγαν οι συνάδελφοί του στην Πάντειο, ήταν αυτόφωτος; Τα σαπροκάναλα των νταβατζήδων τον ανέδειξαν, και αυτά τον έριξαν όταν ήρθε η ώρα. Γιατί να μην κάνουν το ίδιο και με τον χαμπουργκεροπώλη της Πάρου;

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ aris. A 25/10/2010 23:48:10

      Να θυμηθούμε εδώ και κάτι άλλο.

      Κάπου μέσα στο 2008, ο γνωστός (πράσινων αποχρώσεων) τραπεζίτης Ν. Καραμούζης οργάνωσε στο σπίτι του "icebreaking" σουαρέ με τιμώμενο πρόσωπο τον ΓΑΠ και προσκεκλημένη την ανφάν γκατέ της επιχειρηματικής Αθήνας. Γράφτηκε μάλιστα κατά κόρον ότι κάποιοι από αυτούς του είπαν ανοιχτά "επιτέλους, κάντε κάτι εσείς", εν είδει... απέλπιδος εκκλήσεως για την οικονομία. Αμέσως μετά από αυτό το σουαρέ, όλως "συμπτωματικώς" άρχισε από τις φυλλάδες και τα σαπροκάναλα η επιχείρηση "αναστήλωσης" του ΓΑΠ, τον οποίο είχαν κατ' επανάληψη "τσαλακώσει" τα προηγούμενα χρόνια. Και φυσικά, δεν άργησε κι εκείνος να πάρει τη σκυτάλη και να προαναγγείλει τον εκβιασμό με την προεδρική εκλογή. Τη συνέχεια, την ξέρετε...

    • zackii avatar
      zackii @ aris. A 26/10/2010 11:44:51

      Κανείς πιό αγνώμονας από αυτόν που ευεργετείς. Και όταν του δίνεις τέτοιες εξουσίες περιοπισμένης νοητικής ικανότητος ών..την έβαψες.
      Να δείτε ότι δεν κατάφερε ο Βενιζέλος θα το επιτύχει ο εκ Πάρου ορμώμενος ξενοδόχος..

  13. deldio avatar
    deldio 25/10/2010 23:37:47

    Τώρα τελειώσαμε το φαγοπότι και την κρασοκατάνυξη με τους φίλους παρακολουθώντας Giorgo σπάζοντας πλάκα.

  14. ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ avatar
    ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ 25/10/2010 23:45:37

    Η ψηφος μας, τορπιλα στη νεοφιλελευθερη αρμαδα του.

  15. Tasos avatar
    Tasos 25/10/2010 23:47:26

    Εμένα γιατί το όλο "εργο" μου φαίνεται στημμένο και ότι η αποκαθήλωση ΓΑΠ είναι ένα αναγκαίο κακό (για τους σκηνοθέτες της ευρωΔΝΤροϊκας)? Ο ΓΑΠ επαιξε το ρόλο που έπρεπε προκειμένου να μπούμε στο μνημόνιο και τώρα που χάθηκαν δικαιώματα/κεκτημένα δεκαετιών, το επόμενο επεισόδιο απαιτεί χρεωκοπία. Και για να έρθει χρεωκοπία απαιτείται ένα ωραίο άλλοθι και το άλλοθι θα είναι οι "αγορές" που θα "διαβάσουν" το εκλογικό αποτέλεσμα ως πτώση της κυβέρνησης άρα 2000 το spread. Ετσι θα έχουν πετύχει σε 1 χρόνο τα εξής:
    1. ΠΑΣΟΚ στην εξουσια - ισοπέδωση οποιασδηποτε αντιπολίτευσης
    2. Εισοδος στο μνημονιο και ισοπέδωση κοινωνίας
    3. Πτωση κυβέρνησης και χρεωκοπία
    4. Οικουμενική κυβέρνηση κατοχής χωρίς κανεις να μπορεί να βρει διέξοδο.

    Τυφλα να χει ο Κισινγκερ...

  16. hope avatar
    hope 25/10/2010 23:58:47

    Άνευρος, χλωμός,κρύος και φοβισμένος.Είναι ο πρωθυπουργός της Χώρας. Καμία λύση, σε κανένα πρόβλημα.
    Χωρίς όραμα για τον τόπο και με μοναδική βοήθεια την διαπλοκή. Πιστεύω, ότι η άνοιξη κρύβει εκπλήξεις. Θα φανεί τότε, εάν ο βασιλιάς έπεσε τον οκτώβρη.

  17. προδικος avatar
    προδικος 26/10/2010 00:15:45

    για λυπηση.....

  18. aris. A avatar
    aris. A 26/10/2010 00:20:33

    Είναι πολύ πιθανό να ετοιμάζουν ένα σενάριο Σημίτη όπως το 1996 που απόσυραν τον γέρο Παπανδρέου και έβαλαν τον Σημίτη που είχε προφίλ που πέρναγε στον μέσο ψηφοφοφόρο.

    Μάλλον δεν είναι τυχαίο ότι ο Ραγκούσης είναι σε ένα υπουργείο χωρίς εμφανή κυβερνητική φθορά που ελέγχει όμως τον κρατικό μηχανισμό.

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ aris. A 26/10/2010 00:23:13

      Εκεί όμως υπήρχε μια διαφορά. Ο Ανδρέας ήταν ημιθανής στο Ωνάσειο και κουμάντο έκανε η Μιμή με τον μάγο Θωμαδάκη, ενώ τώρα ο ΓΑΠ τα δίνει όλα στο γυμναστήριο, στο ποδήλατο και στο κανώ!

      • (A)θανάσης avatar
        (A)θανάσης @ Αυριανιστής 26/10/2010 10:11:57

        Και τώρα ο Γαπ τριγυρνάει από χώρα σε χώρα, και κουμάντο κάνει ο Σαραγκούσης. Όσο καταλάβαινε τι γινόταν ο Σιδερένιος, τόσο καταλαβαίνει και ο Γαπ σήμερα. Ότι του γράψαν είπε, κι ότι θυμόταν από παλιότερες συνεντεύξεις του Παπ.

    • pastel avatar
      pastel @ aris. A 26/10/2010 05:26:14

      Να δω στο φλυτζάνι και τη συνέχεια...
      Νταλάρας υπουργός πολιτισμού φαίνεται να μου δείχνει,,

  19. lahunas avatar
    lahunas 26/10/2010 00:38:47

    Ολοι οσοι ειστε κατα του μνημονιου τι προτεινετε;

    Επιστροφη στη δραχμη;

    Εαν γινει αυτο τα ξενα προιοντα θα ειναι απλησιαστα και τα ελληνικα
    οι παραγωγοι θα τα πουλανε εξω αφου θα εισπρατουν ευρω.

    Μονη λυση ειναι να σοβαρευτουμε και να απολυθουν ΔΥ.

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ lahunas 26/10/2010 00:54:21

      Πάλι καλά που βγαίνουν πού και πού οι μνημονιολάγνοι και πετάνε πυροτεχνήματα για απολύσεις και δυστυχία, ώστε να μην ξεγελιέται κανείς για το τι εννοεί η ληστοσυμμορία του ΓΑΠ. Ο λαός δεν ξεχνά τι σημαίνει... μνημόνιο!

    • ΒΙΣ avatar
      ΒΙΣ @ lahunas 26/10/2010 08:02:21

      Το ζήτησε και η Σία Κοσιώνη χτες. Η πλέον φιλική προς τον "πρωθυπουργό" δημοσιογράφος.

      • Αυριανιστής avatar
        Αυριανιστής @ ΒΙΣ 26/10/2010 08:12:26

        His master's voice του Μπάμπη ήταν. Οι ερωτήσεις τής είχαν δοθεί εκ των προτέρων.

    • MatrixRevolutionEra avatar
      MatrixRevolutionEra @ lahunas 26/10/2010 08:34:30

      Τι μου θύμισες τώρα...Τον Σπύρο Παπαδόπουλο πριν 10χρόνια να διακυρήσει "Με το € καλύτερα"....Την τελευταία φορά που πήγα λαική πρίν το € πήρα ένα ματσάκι μαιντανό 100 δρχ. Και την πρωτη φορά μετά το € το πήρα 1 €!!Αχ αναμνήσεις....Το μόνο που δεν άλλαξε από τότε στη ζωή μου είναι το ύψος του μισθού μου......Αχ αναμνήσεις!!

    • (A)θανάσης avatar
      (A)θανάσης @ lahunas 26/10/2010 12:27:45

      Αν σκοτώναμε και καμιά 200αριά χιλιάδες συνταξιούχους lahuna, δεν θα ήταν πιο σίγουρα τα πράγματα?
      Και να ευνουχίζαμε και τα μη-μέλη του ΠΑΣΟΚ, μη και ξεμείνει από στελέχια ο παπανδρεοσοσιαλισμός.
      Να επαναφέρουμε και τη μοναρχία με ισόβιο άρχοντα το Γαπ και διάδοχο το Σαραγκούση?

      Πές τα, μη ντρέπεσαι! Είσαι απ'τα ελάχιστα μνημονιακά λουλούδια που τολμάν ν'ανθίσουν πλέον. Μη χαθεί και το είδος!

  20. theod avatar
    theod 26/10/2010 00:44:28

    Να απολυθούν οι συμβασιούχοι που έβαλε το ΠΑΣΟΚ και μονιμοποίησε ο Πάκης της ΝΔ.....

    • hope avatar
      hope @ theod 26/10/2010 01:10:42

      αχ τι είπες τώρα!!!!

  21. Kostas D avatar
    Kostas D 26/10/2010 00:52:00

    Προς aris A:

    Για σενάριο Σημίτη δε νομίζω.... είναι τεράστιες οι διαφορές και άλλες οι
    εποχές κτλ Τώρα το πασόκ σβύνει οριστικά, και εννοώ μήπως τον χρήσουν
    αρχηγό σε νέο κόμμα που θα αντικαταστήσει το πασόκ, αλλά πάλι ευτυχώς
    ΟΛΟΙ οι πολιτικοι που στήριξαν το μνημόνιο οπως και ο Ραγκουσης είναι
    πλέον στιγματισμένοι και με αμφίβολο εως ανύπαρκτο πολιτικό μέλλον..
    Τι να πούνε μετά από 5 χρόνια πχ... " Ναι ξέρετε εμείς είμαστε που κάποτε
    είχαμε στηρίξει το μνημόνιο, τώρα ζητάμε ξανά την ΄ψηφο σας για νέα καταστροφή..?? " Εχουν σταμπαριστεί πλέον οι προδότες....
    Σε αυτές τις εκλογές οπως και στις εθνικες που θα έρθουν, δεν υπάρχουν τα κόμματα.... Είναι οι πατριώτες εναντίον νεοταξιτών/μνημονιακών/παπανδρεικο μητσοτακικών και οτι άλλο βάζει ο νους σου, και οποιουδήποτε θέλει την Ελλάδα μικρή ,μίζερη και φτωχή.. και τους Ελληνες να την απαξιώνουν μοιρολατρικά, να μην ξέρουν ποτέ την αληθινή μοναδική αξία αυτής της χώρας.. Όπως πχ τη μοναδική γεωγραφική της θέση.. που ελέγχει Ευρώπη, Αφρική, Ρωσία, Μεση Ανατολή, Ασια κτλ.. Γιατί αραγε συμβαινουν όλα τα περίεργα στην Ελλάδα....?? Αν θέλω να σε κυβερνήσω πρεπει να σε κάνω να
    αισθάνεσαι μικρος κι ασήμαντος.. και το "κομμάτι γης" που έχεις να μην
    καταλάβεις ποτέ την αξία του (υπέδαφος, στρατηγική θέση κτλ)

    Εν πάσει περιπτώση.. ξέφυγα λίγο από το θέμα που είναι να προσέχουμε πολύ τον Ραγκούση..... είναι επικίνδυνος..και ίσως μελλοντικός αντιπαλος
    που ίσως βάλουν απέναντι στο Σαμαρά, ελπίζω να μη γίνει φυσικα..

  22. Kostas D avatar
    Kostas D 26/10/2010 00:59:14

    Προς aris A:

    http://greek-radar.blogspot.com/2010/10/eurostat_26.html

    βλέπεις όλο λαμογιές και κουτοπονηριές είναι ο ραγκουσης, έχει κάνει
    και πολλά εντος κόμματος εναντίον του παγκάλου πχ πρόσφατα..

  23. ΤΗΕΟ avatar
    ΤΗΕΟ 26/10/2010 01:05:56

    1)ΦΟΡΟΛΟΓΙΑ 5% ΣΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
    2)ΚΑΤΑΠΟΛΕΜΗΣΗ ΤΟΥ ΠΑΡΕΜΠΟΡΙΟΥ.
    3)ΜΑΝΑΤΖΜΕΝΤ ΤΩΝ ΔΕΚΟ ΚΑΙ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΩΝ ΣΕ ΞΕΝΕΣ ΕΤΑΙΡΙΕΣ
    4)ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΑΓΩΓΟΥ ΜΠΟΥΡΓΚΑ-ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ
    5)ΑΝΟΙΓΜΑ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΩΝ ΣΥΓΓΕΝΩΝ ΤΩΝ ΠΟΛΙΤΙΚΩΝ
    6)ΦΟΡΟΛΟΓΗΣΗ ΚΑΝΑΛΙΩΝ
    7)ΣΤΑΔΙΑΚΗ ΚΑΤΑΡΓΗΣΗ ΤΟΥ ΕΣΥ.
    8)7-10% ΦΟΡΟ ΣΤΙΣ ΞΕΝΕΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΙΣ. ΕΛΕΟΣ ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟ 45%.....
    9)ΜΕΙΩΣΗ ΦΠΑ ΕΔΩ ΚΑΙ ΤΩΡΑ.....
    10)ΑΝΩΤΕΡΗ ΣΥΝΤΑΞΗ ΣΤΑ 2000 ΕΥΡΩ ΚΑΙ ΚΑΤΩΤΕΡΗ ΣΤΑ 900.

  24. 309 avatar
    309 26/10/2010 01:15:54

    Ο κολοτουμπας ειπε κατι ωραιο σημερα μετα την συνεντευξη.....¨μια ακομα εμφανιση και οι υποψηφιοι του Πασοκ θα βρεθουν με μονοψηφιο νουμερο "! Οσο για τον Γιωργακη...να τον κλαιν και οι ρεγγες....αν αυτος ειναι πρωθυπουργος εγω ειμαι...πλανηταρχης....! Ας τον χαιρονται οσοι τον ψηφισαν !

  25. firiki2010.wordpress.com avatar
    firiki2010.wordpress.com 26/10/2010 03:06:38

    "Διακαναλικές απορίες" στο http://firiki2010.wordpress.com/

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ firiki2010.wordpress.com 26/10/2010 11:33:04

      Firiki,
      Εύστοχος όπως πάντα.

  26. NONOS avatar
    NONOS 26/10/2010 04:59:59

    Εσκαψε το λακο του κι επεσε μεσα ο ΓΑΠ τι φταίμε ομως κι ολοι εμεις που μας παρασερνει σ'ενα Ζαλογγο απελπησίας,ανευθυνότητας,δηλείας,και απογνωσης.
    Ο ανθρωπος δεν εχει αρίδα ειναιεκτος τοπου και χρόνου ζει σε αλλο πλανητη και νομίζει πως με υφος Ν

  27. kiki avatar
    kiki 26/10/2010 05:02:04

    Να συμπληρωσω
    και ελεγχο των συμφωνιων που εχει κανει με την Τουρκια,για την συνδιαχειρηση του Αιγαιου.
    Πατριωτες το χασαμε ,μεχρι τον 25ο παραλληλο μπορουμε.Οουτε πανω απο ελληνικα νησια δεν μπορουμε να παμε.

  28. NONOS avatar
    NONOS 26/10/2010 05:07:19

    Εσκαψε το λακο του κι επεσε μεσα ο ΓΑΠ τι φταίμε ομως κι ολοι εμεις που μας παρασερνει σ'ενα Ζαλογγο απελπησίας,ανευθυνότητας,δηλείας,και απογνωσης.
    Ο ανθρωπος δεν εχει αρίδα ειναι εκτος τοπου και χρόνου ζει σε αλλο πλανητη και νομίζει πως με τα ταξίδια και τα παρακαλια θα σωσει την Ελλάδα που κι αυτός μαζί με πολλούς αλλους στο παρελθόν συνετελεσε για ναρθει στο σημερινό χαλι.
    Π΄νατως οσοι τον συμβούλεψαν να καλλιεργήσει κλίμα φόβου στον κοσμάκη υπο την απειλή" η μας βγαζετε η βουλιάζετε" απετυχαν καθόσον βασική αρχη της διαφωτισης ειναι οτι οποιος φοβαται δεν σκεπτεται με οτι αυτο συνεπαγεται.
    Ο θεός να μας λυπηθεί

  29. varanus komodoensis avatar
    varanus komodoensis 26/10/2010 05:34:21

    απεδειξε για μια ακομη φορα την ολιγιστοτητα του..πνιγηκε στα συγγραματα των..επικοινωνιωλογων του. ΕΞΑΚΟΛΟΥΘΩ να απορω πως αυτος ο ανθρωπος ελαβε 3 εκ. ψηφους...τι να πω...ΤΖΕΦΡΥ ΠΗΓΑΙΝΕ ΝΑ ΜΑΖΕΨΕΙΣ ΡΑΠΑΝΑΚΙΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ. ΑΝ ΚΑΙ ΑΜΦΙΒΑΛΛΩ ΕΑΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΙ ΑΥΤΟ...

  30. nicname@ta lefta iparhoun.gap avatar
    nicname@ta lefta iparhoun.gap 26/10/2010 05:45:51

    με έπεισε ο GAP, ήλθε καπάκι και ο επίτιμος που επειδή δεν θέλω να τους χάσω τον μεν GAP λόγω εκλογων τον δε επίτιμολόγω φυσικών αιτίων , Σγουρό και Καμίνη για να σωθεί η πατρίδα!!!

  31. ΚΡΗΤΙΚΟΣ avatar
    ΚΡΗΤΙΚΟΣ 26/10/2010 05:48:47

    Ήταν επιεικώς τραγικός, δεν απάντησε σε τίποτα απολύτως, απλά αναμάσησε τις βλακείες που λέει κάθε μέρα. Δεν απάντησε σε τίποτα από τα θέματα που απασχολούν τον κόσμο. Δεν μας είπε γιατί δεν έκανε τίποτα από τον Οκτώβριο μέχρι τον Μάρτιο, γιτί αυξήθηκαν τα spreads, γιατί διάλυσε το υπουργείο ναυτιλίας και το λιμενικο σωμα, γιατι κατάργησε το υπουργείο τουρισμού, κλπ. Όλα τα παραπάνω δεν έχουν σχέση με το μνημόνιο, έχουν σχέση με τιην ικανότητά του ή μη να κυβερνήσει ή όχι!!! Είναι με διαφορά ο πιο ανικανος πρωθυπουργός που έχεει περάσει από την Ελλάδα !!! και μας έχει μπλέξει άσχημα !!!

  32. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 26/10/2010 05:56:39

    Κλωσσα ειναι. Φανταζομαι το στυλ του οταν μιλαει με τους δανειστες μας...
    Μας εχει προδοσει στο χειριστο βαθμο.
    Στρατοδικειο και οχι Ειδικο Δικαστηριο.

    ΕΣΧΑΤΗ ΠΡΟΔΟΣΙΑ.

    ΠΠ

  33. popolaros avatar
    popolaros 26/10/2010 07:31:11

    Έτσι είναι Κώστα Ροδινέ.
    Η ΓΑΠιος παρένθεση πλησιάζει την ημερομηνία λήξης της.
    Λίγες βδομάδες έμειναν.
    Από την αρχή φάνηκε ότι ήταν μια κυβέρνηση προθεσμίας και συγκεκριμένων συμβολαίων.
    Μια κυβέρνηση που θα καιγόταν γρήγορα.
    Η μόνη έγνοια του ΓΑΠ τώρα είναι να ταιριάξουν οι ημερομηνίες για την επόμενη πρόσληψη του στο διεθνές πόστο που του έχουν τάξει.

    Πάντως θα ήθελαν πολύ μια επόμενη κυβέρνηση mixed-grill φίλων του μνημονίου.

  34. popolaros avatar
    popolaros 26/10/2010 07:48:12

    Τον Μιχαλάκη τον Gold μην τον ξεχνάτε.

  35. john avatar
    john 26/10/2010 07:48:22

    ΤΟ ΠΑΣΟΚ ΠΕΘΑΝΕ ΟΡΙΣΤΙΚΑ ΧΘΕΣ..

  36. Ανώνυμος avatar
    Ανώνυμος 26/10/2010 08:04:37

    φαίνεται ότι τα 2.5 πέσανε και άρα ο Γιωργάκης δεν έχει άλλο αντικείμενο. Την κανά που λένε

  37. Χαρις Ποντικός avatar
    Χαρις Ποντικός 26/10/2010 08:20:06

    Απάντησε σε καμια ερώτηση χθες?

    Καταλαβαίνει ελληνικά τελικά ή όχι?

    Ας μου απαντήσει κάποιος σας παρακαλώ!

    • Misha avatar
      Misha @ Χαρις Ποντικός 26/10/2010 09:35:17

      Tα ελλήνικος τα μεταφράζει πρώτα στη μητρική του γλώσσα για να τα κατανοήσει , και με την αντίστροφη διαδικασία μιλαει.

      Αν συγκρίνεις τον τρόπο που μιλα τα αγγλικά με τον τρόπο που μιλα τα ελληνικά θα το δεις ευκολα.

  38. ΤΡΙΖΟΝΙ avatar
    ΤΡΙΖΟΝΙ 26/10/2010 08:27:58

    Μεγάλο ΚΑΤΑΝΤΗΜΑ για την πατρίδα μας να την κυβερνάει αυτός ο άνθρωπος. Λυπάμαι, ντρέπομαι και φοβάμαι.

  39. denkserotipota avatar
    denkserotipota 26/10/2010 08:57:52

    Ενα από τα πολλά, που δεν κατάλαβα χτες είναι

    "η πρωτεύουσα της πόλης"
    έτσι είπε ο πρωθυπουργός.
    Μπορεί κάποιος να κάνει explain?


    Δυστυχώς τα ελληνικά του δεν είναι καλά, αυτό είναι δεδομένο.

    Ως υπουργός παιδείας, φρόντισε παρόμοια παιδεία με αυτόν να έχουν σήμερα τα ελληνόπουλα και αυτό είναι το ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ κακό που θα αφήσει πίσω του, πέρα από τον οικονομικό και ψυχολογικό μαρασμό της Πατρίδος.

  40. Liberty avatar
    Liberty 26/10/2010 09:02:40

    Εχτές τον ρώτησαν για την βαριά φορολογία στις επιχειρήσεις, το 45%, για τις μεγάλες εταιρίες που σκέφτονται να φύγουν από την χωρα. Και αυτός απάντησε για την φορολογία των μερισμάτων καi αλλα λόγια να αγαπιόμαστε. Γιατί ρε παιδιά δεν του τα λέτε στα αγγλικά να τα καταλαβαίνει. Για το corporation tax μιλάμε k. Παπανδρέου όχι για τα dividends, for goodness sakes.

  41. eleos avatar
    eleos 26/10/2010 09:13:47

    Επιτέλους εξηγήθηκε το φαινόμενο ΓΑΠ. Αυτός είναι εκλογομανής . Είναι άσχετος με την πολιτική. Κάνει ότι του ορίσουν τα αφεντικά του χωρίς να έχει αίσθηση της ξεφτίλας του.
    Ακόμη χειρότεροι οι δημοσιογράφοι του αίσχους οι οποίοι κατάφεραν να κάνουν πρωθυπουργό έναν αναλφάβητο ασύντακτο μετρίου επιπέδου αλλοδαπό και προσπαθούν με κάθε τρόπο να τον διατηρήσουν ακόμα και αν καταστραφεί η χώρα.
    Δυστυχώς αν δεν παρθούν άμεσα πρωτοβουλίες από όλους τους χώρους και να αναλάβουν την διακυβέρνηση της χώρας πραγματικοί ΕΛΛΗΝΕΣ θα συμβούν τραγικά γεγονότα που θα τα ζήσουν πολλές γεννιές ΕΛΛΗΝΩΝ.

  42. ευτυχια avatar
    ευτυχια 26/10/2010 09:18:45

    Προφανώς δεν είμασταν ο πραγματικός στόχος του κ.Παπανδρέου. Αμφιβάλλω ακόμη κι αν τον ενδιέφερε να μας πείσει για οτιδήποτε ή να εκμαιεύσει οποιαδήποτε ψήφο απο μάς. Μάλλον ο στόχος του ήταν κάποια άλλα αυτιά που είτε τον πιέζουν υπερβολικά ( μια που είναι γνωστό το "μάθανε πως ....., πλακώσανε κι οι γύφτοι")είτε τον "εκβιάζουν".Ακριβώς για αυτό τον λόγο πιστεύω οτι η διακαναλική οργανώθηκε με τον συγκεκριμένο τρόπο:δημοσιογράφοι Β΄εθνικής, ερωτήσεις "πάσα" και συντονιστής ο Κυβρνητικός εκπρόσωπος (!!!!).Τύπου Β.Κορέας σχεδόν.Ακριβώς για αυτό ήταν τόσο βαρετή και ανούσια. Ακριβώς γι αυτό μετανιώσαμε που δεν είδαμε την ταινία της ΕΤ1.

  43. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 26/10/2010 09:24:55

    Αυτο το "εδω ο Καστρο απολυει".. πως το ακουσατε??

    ΠΠ

  44. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 26/10/2010 09:27:28

    Φακτωρα δεν ανεβαζεις τα σημερινα πρωτοσελιδα να ευθυμισουμε??

    ΠΠ

  45. spiros avatar
    spiros 26/10/2010 09:35:12

    Σκε΄φτηκατε ότι η συνέντευξη άφησε να φανεί καθαρά ότι ζητάει εντολή για την υπογρφή του "μνημονίου 2" με ταυτόχρονη παράταση του χρέους; Σκεφτήκατε ότι μπορεί να δημιούργησε με την συνέντευξη μύνημα για νέο ράλυ αύξησης των sprend αμέσως μετά τις εκλογές; Σκέφτεστε την αδυναμία διαπραγμάτευσης να τη φορτώση στους Έλληνες και να υπογράψει τα πάντα για να μας εκδικηθεί;
    Θεωρώ ότι όλα είναι πιθανά .

  46. spiros avatar
    spiros 26/10/2010 09:38:10

    Σκεφτηκατε ότι η συνέντευξη άφησε να φανεί καθαρά ότι ζητάει εντολή για την υπογρφή του "μνημονίου 2" με ταυτόχρονη παράταση του χρέους; Σκεφτήκατε ότι μπορεί να δημιούργησε με την συνέντευξη μύνημα για νέο ράλυ αύξησης των sprend αμέσως μετά τις εκλογές; Σκέφτεστε την αδυναμία διαπραγμάτευσης να τη φορτώση στους Έλληνες και να υπογράψει τα πάντα για να μας εκδικηθεί;
    Θεωρώ ότι όλα είναι πιθανά .

  47. LS avatar
    LS 26/10/2010 09:43:45

    Το πιστεύετε ρε παίδες ότι κατάφερε να με φοβίζει πραγματικά; Μιλώ για φόβο που πέρασε απ΄το στομάχι μου. Αντικειμενικό.

    Πίστευα δεν ήρθε η ώρα μας ακόμη, αλλά τώρα θαρρώ πως πρέπει! Είναι τόσο επικίνδυνος αυτός ο άνθρωπος!...

    Όχι απλά δεν απήντησε σε τίποτα... Συνεχώς έλεγε αυτά που ήθελε να πει με ψιλό-αλλαγμένα λόγια ( στο μέτρο της ευφυίας του ).

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ LS 26/10/2010 11:21:54

      Πάντα έτσι ήτανε.
      Απλώς το πρόβλημα τώρα είναι οτι μιλάει ως πρωθυπουργός.

  48. Άργος avatar
    Άργος 26/10/2010 10:22:14

    1. Στοιχειώδης λογική : Η ίδια η απειλή εκλογών υπονομεύει την αξιοπιστία της χώρας στις αγορές.

    Άρα δεν τον ενδιαφέρουν ούτε τα spreads ούτε τα cds. __Άλλος είναι ο στόχος__.

    2. Το παραπάνω αποδεικνύεται επίσης από το ότι ΔΕΝ απάντησε στην εξ ίσου στοιχειώδου λογικής ερώτηση πώς θα έχει επενδύσεις με τέτοια φορολογία (προσθέτω : και β) με τέτοια γραφειοκρατία και γ) με μείωση των δημοσίων επενδύσεων) Η απάντηση ήταν ότι δεν το διαβεβαίωσαν οι κοινωνικοί εταίροι ότι θα εισπράξει τους φόρους.

    3. Το ότι ΔΕΝ τον ρώτησαν για ζητήματα ουσίας (π.χ. με 150% του ΑΕΠ το '14 και χρέος πάνω από 450 έναντι 340 σήμερα Π'ΩΣ θα τα βγάλει πέρα η χώρα) αποδεικνύει ότι ήταν 'στημένη' η συνέντευξη. Ντροπή τους.

    Συμπέρασμα:

    Η συνένταυξη ΔΕΝ είχε να κάνει με τα εσωτερικά πράγματα, δηλαδή πολικές και κοινωνικές ισορροπίες και δυναμικές στην χώρα.

    Γι' αυτό φοβάμαι ότι είμαι υποχρεωμένος να δεχθώ ότι είχε να κάνει με αλλους, ξένους στόχους (βλπ. 1) όντας μήνυμα στους 'ξένους'. Τους αποδεικνύει, δηλαδή, ότι το σχέδιό τους πια ίσως δεν είναι διαχειρίσιμο ως έχει.

    Η ελάσσονα αίσθηση θα ήταν ίσως ότι προετοιμάζεται το έδαφος για κυβενήσεις συνεργασίας ως πάγιο εργαλείο επιβολής του καθεστώτος εφεξής, στο οποίο συνηγορεί η _ταυτόχρονη_ δήλωση περί στήριξης του ΠΑΣΟΚ από το κέντρο ισχύος του αξιότιμου κυρίου Επιτίμου.

    --------------
    "Όταν συμφωνούν μαζί μου, φοβάμαι ότι κάνω λάθος." Oscar Wilde.

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ Άργος 26/10/2010 11:20:51

      Αργος,

      Η πρώτη πρόταση τα λέει όλα: η απειλή των εκλογών υπονομεύει την αξιοπιστία της χώρας στις αγορές.

      Και ύστερα παραπονιέται οτι του φταίνε άλλοι.

  49. Ελένη avatar
    Ελένη 26/10/2010 10:45:36

    Ή είμαι χαζή και δεν καταλαβαίνω όταν κάποιος μιλάει ελληνικά (λέμε τώρα) , ή πραγματικά δεν απάντησε σε καμιά ερώτηση . Αναρωτιέμαι είναι όλοι τόσο πουλημένοι και χωρίς ήθος που ούτε ένας δε βρέθηκε να του πει : "Κύριε Πρόεδρε άλλη ήταν η ερώτησή μου" ...

    • LS avatar
      LS @ Ελένη 26/10/2010 13:16:12

      Πράγματι, έλλειψη αιδούς!

      Και χειροκροτητής πρασινοφρουρός να ήμουν, θα αναρωτιόμουν: «γιατί απλά δεν εκφράστηκε δια μέσω ενός απλού διαγγέλματος;». Έστω με έναν συνομιλητή.

      Θέλει πολυφωνία όμως. Είναι «Δημοκράτης» όπως χαρακτηριστικά τόνιζε.

      Κι αυτή η κομπλεξική Τρέμη, την έχετε παρατηρήσει; Δεν μπορεί να κοιτάξει άνθρωπο στα μάτια... ή κάτω θα κοιτάει ή οπουδήποτε ή θα ψιλό-κοιτάει σαν ένα δεκάχρονο ντροπαλό κοριτσάκι.

      Δεν είχε μικρόφωνο στο αφτί όμως. Δεν το σκέφτηκε να ρωτήσει: «Κύριε Πρόεδρε, άλλη ήτο η ερώτησή μου»!

  50. Θραξ Αναρμόδιος avatar
    Θραξ Αναρμόδιος 26/10/2010 13:24:26

    Πάμε για αποχή κοντά στο 40. Χώρια τα λευκά και τα άκυρα.

    Μ' όποιον συζητήσεις, εκτός ελαχίστων, διαπιστώνεις απογοήτευση και αηδία από το πολιτικό σκηνικό.

    Η αξιωματική αντιπολίτευση δεν θέλει να κυβερνήσει τώρα. Μετά...
    Θα μου πεις γιατί πιέζει τότε; Δεν ξέρω. Θάχει τους λόγους της.

    Τι στο καλό τελικά παίζεται σ' αυτές τις εκλογές;

    Κι ο χθεσινός εκβιασμός ποιον είχε αποδέκτη;

    Θραξ Αναρμόδιος

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ Θραξ Αναρμόδιος 26/10/2010 14:07:00

      Θράκα,

      Πρώτον, ο χθεσινός εκβιασμός είχε πολλούς αποδέκτες.

      Δεύτερον, τον ζήτημα για την αξιωματική αντιπολίτευση, κατά την γνώμη μου, είναι να ζητήσει πρόωρες εκλογές ή να τον αφήσει να τις προκηρύξει ο ίδιος, ομολογώντας την αποτυχία του;

      Τέλος, η αποχή,το έχουμε ξαναπεί αυτό, λειτουργεί πάντα υπέρ των κυβερνήσεων.

  51. Κ avatar
    Κ 26/10/2010 14:15:20

    Λάθος κίνηση η χθεσινή συνέντευξη, μετά απο αυτή υπάρχει η αίσθηση ότι η χώρα θα χρεοκοπήσει (εννοώ κανονικά) γιατί - ως γνωστόν - έχει ήδη χρεοκοπήσει.
    Από την άλλη ο "κυριάρχος" λαός είναι πάντα σοφός; Οποιος διαβάζει Ιστορία θα γνωρίζει περί Βενιζέλου (που αν και ηταν Μεγας ο λαός τον καταψήφισε!). Δηλαδή είμαστε άξιοι της μοίρας μας... Εκλέξαμε δις τον καταλληλότερο, και μάλιστα στις δεύτερες εκλογές λίγες ημέρες αφού κάηκε η μισή χώρα!!!
    Να θυμίσω ότι ο λόγος που επικαλέστηκε ο ΚΚ το 2007 για να πάμε για πρόωρες εκλογές ήταν η ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ!!!Προφανώς ήθελε να ολοκληρώσει τη δουλειά...
    Ο ΓΑΠ ένα χρόνο πρωθυπουργός και τον έχουμε απαξιώσει πλήρως, να κριθεί για το έργο του και όχι για την ευγλωττία του (αν θέλετε ρήτορες να σας κυβερνούν, ξέρω κάτι φοβερούς δικηγόρους και πωλητές...
    Ειμαι αντίθετος στις πρόωρες εκλογές, η κυβέρνηση εκλέγεται για 4 χρόνια, αλλιώς να κάνουμε εκλογές κάθε χρόνο!
    Εχω ξενερώσει ρε μάγκα μου κι με την πάρτι μας, για να το πω λαικά. Αν δεν αλλάξουμε νοοτροπίες όχι δεκαετιών αλλά χιλιετιών προκοπή δεν βλέπουμε! Ακούς Προκόπη;;;

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ Κ 26/10/2010 14:21:06

      Το θέμα των πρόωρων εκλογών άνοιξε με ευθύνη του κ. Παπανδρέου. Η Ν.Δ. μέχρι τώρα δεν έθεσε θέμα εκλογών.
      Απλά να σας θυμήσεω ότι τον Μάρτη του 2008,μόλις έξη μήνες μετά τις εκλόγές, ο κ. Παπανδρέου είχε καταθέσει πρόταση μομφής κατά της κυβέρνησης Καραμανλή με αφορμή το Ασφαλιστικό και ζητούσε πρόωρες εκλογές!