#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
05/12/2009 16:24
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Προφήτης της «νέας Μεταπολίτευσης»


Η εκλογή Σαμαρά επανέφερε στο πολιτικό μας λεξιλόγιο μια ξεχασμένη  λέξη: την Ανατροπή!


 Ανατροπή στα προγνωστικά: που προεξοφλούσαν πλήρη επικράτηση της Ντόρας Μπακογιάννη με «περίπατο». Σε τρεις εβδομάδες ο «περίπατος» έγινε «ντέρμπι» και σε άλλες τρείς εβδομάδες το ντέρμπι έγινε «Βατερλό»!


 Ανατροπή στο χώρο των ιδεών: μέχρι τον Οκτώβριο του 2009 απαγορευόταν κάθε αναφορά σε ιδεολογικά θέματα. Στο όνομα της «καθημερινότητας» είχε αποιδεολογικοποιηθεί πλήρως η Πολιτική! Κι αυτό κατέρρευσε μέσε σε λίγες μέρες…


 Ανατροπή στο χώρο της Πολιτικής: εδώ και δεκαετίες απαγορευόταν στους νεοδημοκράτες να είναι υπερήφανοι για την πολιτική τους ταυτότητα και την παράδοσή τους. Η έννοια του «δεξιού» ήταν μομφή! Αν τολμούσε κανείς τους να μιλήσει για πατρίδα των έλεγαν «εθνικιστή». Αν τολμούσε να μιλήσει για ανταγωνιστικότητα, τον κατηγορούσαν «νεοφιλελεύθερο». Αν τολμούσε να μιλήσει για κοινωνική δικαιοσύνη, την αποκαλούσαν «λαϊκιστή». Τα μισόλογα περί «Κεντροδεξιάς» δεν τον έσωζαν.


 Τον Οκτώβριο του 2009 παρά πολλοί «δεδομένοι» τους εγκατέλειψαν.


Τον Νοέμβριο του 2009 η στρατηγική του μεσαίου χώρου χτυπήθηκε καίρια από το Σαμαρά.


Στις 29 Νοεμβρίου η κοινωνική βάση της Νέας Δημοκρατίας καταψήφισε πανηγυρικά της στρατηγική του «μεσαίου χώρου».


Ανατροπή και στο χώρο της επικοινωνίας: η συμβατική σοφία έλεγε ότι για να κερδίσει ένας υποψήφιος Πρόεδρος έπρεπε να εμφανιστεί σε όλες τις τηλεοπτικές εκπομπές. Χωρίς τηλεοπτική προβολή ήταν χαμένος…


Κι όμως ο Σαμαράς κέρδισε με ελάχιστες τηλεοπτικές παρεμβάσεις! Αντίθετα η Ντόρα, πολύ πιο «τηλεοπτική», «φωτογενής» και «άνετη», έκανε δεκάδες εμφανίσεις κι… έχασε κατά κράτος!


Η τεχνοκράτες των media βίωσαν αληθινό επαγγελματικό διασυρμό: Η «ουσία» της Πολιτικής νίκησε το επικοινωνιακό «περιτύλιγμα»…


 Ο Σαμαράς πίστευε ότι έπρεπε να βγει, μόνο αν είχε κάτι ουσιώδες να πει. Στις τρείς παρεμβάσεις της (στην πρώτη καλός αλλά μουδιασμένος, στη δεύτερη πιο άνετος και πιο ουσιαστικός, στην τρίτη πολύ άνετος και αποκαλυπτικός) τα είπε όλα!


Στο μεταξύ το ευρύ κοινό τον είχε γνωρίσει από την ομιλία του στο γήπεδο του Badminton, από την καίριας σημασίας ομιλία του στο Συνέδριο της ΝΔ και τέλος από την ομιλία του στην προεκλογική εκδήλωση της Αθήνας.


Αλλά η  σημαντικότερη ίσως ανατροπή στον χώρο της επικοινωνίας ήταν ότι ο Σαμαράς έδωσε έμφαση  στα media όπου γίνεται πολιτικός διάλογος ουσίας. Στα blogs δηλαδή και στον Τύπο με αρθογραφία. Απέφυγε την κλισαρισμένη τηλεοπτική εικόνα κι έκανε επικοινωνιακή παρέμβαση Λόγου.


Φαίνεται ότι ο κόσμος είναι ανάγκη να ακούσει πολιτικό λόγο ουσίας.


Χώρια που τα blogs έδειξαν τη ανερχόμενη δύναμή τους για πρώτη φορά στην Ελλάδα με την νίκη Σαμαρά.


 Μέχρι τώρα μας έλεγαν ότι «η Ιδεολογία απαγορεύεται». Ο Σαμαράς έσπασε το ταμπού της αποϊδεολογικοποίησης.


Μας έλεγαν ότι η Πολιτική είναι μόνο Επικοινωνία: Ο Σαμαράς έσπασε και το ταμπού της αποπολιτικοποίησης


Μας έλεγαν ότι η Επικοινωνία είναι μόνο Εικόνα. Ο Σαμαράς έσπασε και το ταμπού του life style και «επικοινώνησε» Λόγο. Δίνοντας μιαν εικόνα λίγο ξεπερασμένη λίγο passé αλλά αυθεντική κι αληθινή…


Ελάχιστα αστραφτερή, ελάχιστα glamorous και για αυτό εξαιρετικά ελκυστική. Γιατί ήταν ανθρώπινη, δηλαδή όχι πλαστικοποιημένη.


 Μας είχαν πείσει ότι ο μόνος επιτρεπόμενος «πολιτικός λόγος» είναι ο …ξύλινος. Ο Σαμαράς έσπασε και το ταμπού της «πολιτικής ορθότητας». Μίλησε ευθέως, μίλησε απερίφραστα, επί της ουσίας, χωρίς στρογγυλεμένα λόγια…


Βέβαια το έκανε με μέτρο. Όχι σαν «ταύρος εν υαλοπωλείο».


Δεν πήρε όλα τα ρίσκα. Αλλά πήρε ρίσκα.


Δεν τα είπε όλα. Αλλά είπε πράγματα τολμηρά. Κι όσο προχωρούσε η προεκλογική εκστρατεία έλεγε και τολμηρότερα.


Και δεν μίλησε «ξύλινα» ούτε μια φορά…


Μας είχαν πείσει ότι έτσι και σου κολλήσουν τη «ρετσινιά» δεν γλιτώνεις με τίποτε. Ο Σαμαράς έσπασε και το ταμπού της ιδεολογικής τρομοκρατίας. Τον είχαν πει εθνικιστή, διασπαστή, αποστάτη και λαϊκιστή.,,


Και τα έσβησε όλα μέσα σε έξη εβδομάδες. Από εθνικιστής έγινε πατριώτης. Από διασπαστής έγινε ηγέτης. Από αποστάτης έγινε ενωτικός. Κι από λαϊκιστής έγινε σύγχρονος φιλελεύθερος (κι όχι, βέβαια, νεοφιλελεύθερος).


Μετά από τόσες ανατροπές που έκανε και τόσα ταμπού που έσπασε, ο Σαμαράς καλείται να κάνει και τη μεγαλύτερη Ανατροπή:


Να οδηγήσει σε νέα Μεταπολίτευση!


Δηλαδή να ανατρέψει το πολιτικό σύστημα πλήρως. Αυτή τη φορά χωρίς να χρειαστεί μια εθνική τραγωδία…


Άλλωστε, το υποσχέθηκε. Κι απ’ ότι φαίνεται είναι άνθρωπος που τηρεί τις υποσχέσεις του. Ή τουλάχιστον δεν υπόσχεται κάτι που δεν το εννοεί.


Το ερώτημα, βέβαια, είναι αν το μπορεί …


Κι απ’ ότι έδειξαν οι τελευταίο δύο μήνες, με τόσες ανατροπές που έκανε σε τόσο λίγο χρόνο, αν κάποιος μπορεί να κάνει μια νέα Μεταπολίτευση στην Ελλάδα αυτός είναι ο Αντώνης Σαμαράς.


Μένει βέβαια να διευκρινίσουμε τι εννοεί με τον όρο Μεταπολίτευση εκείνος.


Και τι περιμένουμε απ’ αυτόν εμείς…


 Θ.Κ.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. donaE avatar
    donaE 05/12/2009 16:48:27

    Η μεγαλυτερη ανατροπη που παρατηρηθηκε στην εκλογη Σαμαρα,ειναι οτι ο κοσμος επαψε να στηριζει τα σογια και την δυναμη που εκπορευεται απο τις διασυνδεσεις τους.
    Ισως να αισθανονται πλεον οι Ελληνες ικανοι να τα βγαλουν περα και χωρις την οικογενειοκρατια.
    Ισως να αλλαζουν και οι προσωπικες σχεσεις μας και να αποκταμε την ελευθερια που ειναι απαραιτητη για τις ανατροπες.
    Με η χωρις τον Σαμαρα κατι αλλαζει.

  2. o Μήτσος avatar
    o Μήτσος 05/12/2009 16:55:29

    Ξυπνήστε παιδιά γιατί η κοροϊδία πέφτει σύννεφο!

    Ο Σαμαράς δεν έχει εξηγήσει ακόμα γιατί κατέστρεψε τα παραστατικά από τα μυστικά κονδύλια όταν ήταν Υπ-Εξ, τα οποία αφορούν πολλά δις. Που πήγαν αυτά τα λεφτά; Θα μάθουμε στα πλαίσια της καθαρότητας και της τιμιότητας της πολιτικής;

    Τι ρόλο είχε παίξει ο Κόκκαλης και ο Αλαφούζος στην απόφαση του;

    Ίσως αν καθαρίσει Ντορικούς τα μάθουμε από αυτούς γιατί ο στενός κύκλος του δεν πρόκειται να μιλήσει για τέτοια "περασμένα-ξεχασμένα".

    • B.K.Σ. avatar
      B.K.Σ. @ o Μήτσος 05/12/2009 16:59:56

      κοίτα Μήτσο επειδή μάλλον παραείμαστε ξυπνητοί και χαλάμε την σούπα, δεν πρόκειται να απαιτήσουμε να καεί με περσινά ξινά σταφύλια. Θα απαιτήσουμε και θα του τσακίσουμε τα πόδια άμα δεν το πράξει, να μην ΞΑΝΑΥΠΑΡΞΟΥΝ ξινά σταφύλια. Με εννοείς φαντάζομαι....

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ o Μήτσος 05/12/2009 17:02:59

      Η εντύπωση που έχω εγώ είναι ότι αυτά όλα είναι συκοφαντίες του Μητσοτάκη, για τον εξής λόγο: Ο Σαμαράς όταν εκδιώχθηκε από ΥΠΕΞ δεν το ήξερε από πριν ότι θα διωχνόταν, ώστε να καταστρέψει παραστατικά. Τον σουτάρανε μέσα στο συμβούλιο πολιτικών αρχηγών και έφυγε την άλλη στιγμή και ανέλαβε ο Μητσοτάκης. Πότε πρόλαβε να καταστρέψει οτιδήποτε;

      Και υπάρχει και το άλλο: Τα μυστικά κονδύλια έχουν παραστατικά; Πώς θα ήταν μυστικά τότε; Ανεξέλεγκτα είναι. Αν δεν είναι τίμιος ο Υπουργός, κλέβει και για πάρτη του όσα θέλει.

      Αυτό που είχα ακούσει εγώ ήταν ότι "έκανε την Πολιτική Άνοιξη με τις σακούλες από τα μυστικά κονδύλια του ΥΠΕΞ που πήρε σπίτι του". Αυτό όμως δεν γινόταν, όχι μόνον γιατί έφυγε απότομα, αλλά και επειδή ξεκίνησε να φτιάχνει την Πολιτική Άνοιξη ένα χρόνο μετά την αποπομπή του. Δεν μπορεί να συνδυάζεται το ένα με το άλλο.

      Δεν μου βγαίνει λοιπόν ως σενάριο και καταλήγω να πιστεύω ότι είναι ακόμη μία από τις συνηθισμένες συκοφαντίες Μητσοτάκη.

      • o Μήτσος avatar
        o Μήτσος @ Επώνυμος 05/12/2009 17:08:36

        Προφανώς δεν είναι υπόλογος σε μένα και σε σένα για τα ποσά αυτά, αλλά σε αυτούς που τον διαδέχθηκαν.
        Εκεί υπάρχει μια μαύρη τρύπα, και μια δικογραφία την οποία δεν ξέρουμε τι την έχουν κάνει και οπου έχει καταλήξει. Θε θα με χάλαγε να μάθαινα τι έπαιξε εκεί, αλλά εκεί παίζουν τα σόγια, οι κολλητοί και οι παρατρεχάμενοι μπάλα. Ούτε ο ίδιος ο Μητσοτάκης έδωσε τα στοιχεία αυτά έξω.

        • Επώνυμος avatar
          Επώνυμος @ o Μήτσος 05/12/2009 17:14:29

          Ρε συ Μήτσο, ποιος έγινε ΥΠΕΞ μετά το Σαμαρά;

        • B.K.Σ. avatar
          B.K.Σ. @ o Μήτσος 05/12/2009 17:15:24

          από πότε οι δικογραφίες κρατάνε 15 χρόνια;
          μάλλον κάνεις τον χαζό και δεν είσαι...

        • Καππαδόκης avatar
          Καππαδόκης @ o Μήτσος 05/12/2009 17:25:36

          @Επώνυμος
          Για όσους έχουν ιστορικές απορίες τους πληροφορώ. Στις 14 Απριλιου 1992 παραιτήθηκε ο Σαμαράς και το Υπουργείο Εξωτερικών το ανέλαβε ο ίδιος ο Μητσοτάκης έως τις 7 Αυγούστου του ίδιου έτους που ανέλαβε υπουργός ο Μιχάλης Παπακωνσταντίνου

        • Καππαδόκης avatar
          Καππαδόκης @ o Μήτσος 05/12/2009 17:30:45

          Αφου ανέλαβε ο Μητσοτάκης ΥΠΕΞ αμέσως μετά τον Σαμαρά, πότε διαπίστωσε την ιστορία με τα μυστικά κονδύλια; Οταν ήταν υπουργός ο ίδιος η όταν δημιουργήθηκε η Πολιτική Ανοιξη, ένα χρόνο μετα, την άνοιξη του 1993;

        • Aris M. avatar
          Aris M. @ o Μήτσος 05/12/2009 17:45:50

          Αφήστε τα αυτά...Είναι δυνατόν να πιστέψουμε ότι θα είχε αποδείξεις ο Μητσοτάκης και δεν θα τις έβγαζε? Συκοφαντίες όπως πάντα...

      • B.K.Σ. avatar
        B.K.Σ. @ Επώνυμος 05/12/2009 17:10:00

        αυτά που αναφέρεις δεν τα γνώριζα και νόμισα πως αναφέρεται στο Υπουργείο πολιτισμού και σε κάτι βλακείες για διορισμούς που είχαν κυκλοφορήσει για να τον ροκανίσουν και επιβεβαίωναν πως τον τρέμαν σαν τον ίσκιο τους και δίκηο είχαν καθώς αποδείχθηκε...
        -ώπα βρε Μήτσο, να σ΄ έχω υπόψιν μου ως υπόδειγμα λασπολόγου και διασπορέα κραυγαλέων και ανιστόρητων ψευδών!

        • o Μήτσος avatar
          o Μήτσος @ B.K.Σ. 05/12/2009 17:13:09

          κοιμήσου τον ύπνο του πιστού οπαδού!

        • B.K.Σ. avatar
          B.K.Σ. @ B.K.Σ. 05/12/2009 17:16:17

          ε, δεν τον κάνεις....

    • nasos avatar
      nasos @ o Μήτσος 05/12/2009 18:04:48

      Σήμερα ο Ιός της Ελευθεροτυπίας επανέλαβε τις συκοφαντίες περί μυστικών κονδυλίων και κάποια πιθηκάκια το επαναλαμβάνουν εν χορώ.

      Νταξ ρε νεοφιλελεύθεροι,το ξέρουμε ότι είστε το ίδιο μαγαζί ασχέτως των φαινομενικών κομματικών διαφορών,αλλά κρατηθείτε και λίγο,
      ούτε μια εβδομάδα δεν πέρασε από τότε που το πουλέν σας ηττήθηκε!

      • B.K.Σ. avatar
        B.K.Σ. @ nasos 05/12/2009 18:10:05

        εμ πέστα χρυσόστομε! γι΄ αυτό εγώ το αγράμματο ντουβάρι δεν το έπιασα με την μία! είναι που δεν με διαπαιδαγωγεί ο ...ΙΟΣ!

        • tiramola avatar
          tiramola @ B.K.Σ. 05/12/2009 20:41:21

          @ΒΚΣ
          Ο Κουρής είναι πιό αξιόπιστος από τον ΙΟ και γιατί κατά την γνώμη σου?
          Μας το κάνεις λίγο λιανά?
          Επείδη συμφώνησες με ευκολία ότι πρόκειται περί συκοφαντιών όπως τις χαρακτήρισε ο άλλος γνώστης ο Νάσος...

        • B.K.Σ. avatar
          B.K.Σ. @ B.K.Σ. 05/12/2009 20:49:21

          Τιραμόλα το παθαίνω κι εγώ αυτό, ρωτάω μια εξυπνάδα και μετά διαβάζω την υπόλοιπη συζήτηση και βλέπω πως έχει εξαντληθεί και εξυπνότερα από μένα.
          τουτέστιν διάβασε παρακάτω τι γράφει ο Θ.Κ.
          (μήπως πρέπει να εξηγήσω μετά απ΄ αυτό γιατί δεν θεωρώ αξιόπιστό τον ΙΟ; αν πρέπει αλλίμονο! να το αναλάβω κι αυτό το βάρος! :Ρ)

      • «Κασσάνδρα» avatar
        «Κασσάνδρα» @ nasos 05/12/2009 18:24:41

        Εμ όταν λέω ότι έχει αρχίσει το ροκάνισμα δεν με ακούτε, πολλά θα δούμε ακόμα το σύστημα βρίσκεται σε οργασμό.

    • Factorx avatar
      Factorx @ o Μήτσος 05/12/2009 20:30:27

      Βλέπω τα ντοράκια δεν εγκαταλείψαν ακόμα. Που τα λές αυτά; Για ρωτα σε παρακαλώ την Αγία Οικογένεια, μετά την απομάκρυνση του Σαμαρα ποιοι απο τους κολητούς της πληρώνονταν απο την υπηρεσία Ενημέρωσης. Και προσοχή πως θα απαντήσεις γιατι εχω χαρτιά.

  3. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 05/12/2009 16:58:16

    Γεια σου παλιόφιλε Θ.Κ.! Μας έλειψες τόσον καιρό!

  4. Jimmy Daras avatar
    Jimmy Daras 05/12/2009 16:59:15

    Tin pleon kali Anatropi tha tin exome otan anatrapi h Anatropi tou Kyriou Pretenderi
    kai den tha akoume pleon tis katefthinomenes ekpombes typou GOEBELS.
    To idio euxomaste kai stis ekpombes ton topikon eidiseon ton Mega kai Ant1
    me tis plisis engefalon typou USA.

  5. T-Rex avatar
    T-Rex 05/12/2009 17:09:11

    Η λάσπη που μπορεί τελικά να πετάξει η Αγία Οικογένεια (ελέω Μήτσου) δεν λέγεται...

    • o Μήτσος avatar
      o Μήτσος @ T-Rex 05/12/2009 18:47:13

      Καμία σχέση δεν έχω με την αγία οικογένεια, ούτε και με την ΝΔ, και μάλλον δεν σκοπεύω να αποκτήσω σύντομα.

      Αυτές οι πληροφορίες, όπως και ότι "έτυχε" να βολέψει η αλλαγή της κυβέρνησης που προέκυψε από την παραίτηση του Σαμαρά, τον Κόκκαλη και τον Αλαφούζο, είναι θέματα τα οποία είχαν δημοσιευτεί και τότε που συνέβησαν τα περιστατικά αυτά στον τύπο. Υποβόσκουν από τότε χωρίς ουδέποτε να ξεκαθαριστούν από καμία πλευρά ανοιχτά και με πειστικά επιχειρήματα.

      Επειδή διαφαίνεται μια φανατική λατρεία στον Μεσσήνιο Μεσσία και Προφήτη, βάλτε τον να σας τα πει με τον πολιτισμένο τρόπο που μιλάει, και διαφωτίστε μας!

      • Factorx avatar
        Factorx @ o Μήτσος 05/12/2009 20:27:22

        Τα έχουμε γράψει χιλιάδες φορές. Βάλε την λέξη που θες στην μηχανή αναζήτησης και θα τα βρεις.

      • «Κασσάνδρα» avatar
        «Κασσάνδρα» @ o Μήτσος 05/12/2009 20:36:22

        Για να καταλάβω το πρόβλημα σου στην πολιτική ζωή αυτού του τόπου είναι ο Σαμαράς;

        Κοίτα προσωπικά δεν τρέφω αυταπάτες γιατί όλοι κρίνονται εκ του αποτελέσματος, αλλά πως το κάνουμε αυτή την στιγμή ήταν η καλύτερη επιλογή.-

        Όσο για τις διαφωτίσεις τα σάπια σε τίποτα περαστικούς.

  6. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 05/12/2009 17:12:56

    Όλα καλά Θ.Κ., δεν υπεισέρχομαι στο περιεχόμενο του άρθρου, όχι ότι δεν το αντελήφθην, απλά μια ένσταση για τον τίτλο:
    Στη σημερινή εποχή να αποδίδονται
    Μεσσιανικά χαρακτηριστικά σε πολιτικούς;
    Οι εκ Μεσσηνίας συμπατριώτες του είναι πολύ χαρούμενοι βέβαια.
    Μετά απο Κρητικούς, Σερραίους, Αχαϊτες να και ένας Μεσσήνιος...

    Πολύ Σαμαρoλoγία όμως μας ενέσκηψε ρε παιδιά.Υπερβολική δοσολογία.

    • Θ.Κ. avatar
      Θ.Κ. @ αλλενάκι 05/12/2009 17:46:49

      Δεν επέλεξα εγώ τον τίτλο.
      Και δεν είμαι Μεσσήνιος.
      Ούτε καν Πελοπννήσιος...

      • αλλενάκι avatar
        αλλενάκι @ Θ.Κ. 05/12/2009 17:50:18

        Α, πάντως δεν ήταν σπόντα για σένα, δεν το σκέφτηκα αυτό, ειλικρινά. Γενικά το είπα. Ποιός τον επέλεξε τον τίτλο; ο @Προφήτης ή αυτός που τον επέλεξε είδε την ταινία "Ο Προφήτης"; :)

  7. trochalos avatar
    trochalos 05/12/2009 17:25:21

    Όπου μπινιά η αγία οικογένεια και οι συν αυτώ μέσα.Αφήστε τον Σαμαρα ήσυχο.Στην πολιτική του σταδιοδρομία δεν έχει ανακατευτεί με σκάνδαλα.Χαθηκάν τα λεφτά από το ΥΠΕΞ;
    Καταλαβαίνετε ποιός μπορεί να τα άρπαξε.

  8. Θ.Κ. avatar
    Θ.Κ. 05/12/2009 17:45:17

    Για την υπόθεση των "μυστικών κονδύλίων" έγινε εισαγγελική έρευνα, κατέθεσαν αντίπαλοι του Σαμαρά, και δεν προέκυψε τίποτε!Η υπόθεση μπήκε στο αρχείο. Οριστικά ήδη από το 1996.
    Το πρόβλημα ήταν ότι στη διαχείριση των μυστικών κονδυλίων δεν υπάρχουν παραστατικά. Γι' αυτό και ήταν εύκολος στόχος ο Αντώνης Σαμαράς...
    Η υπόθεση των μυστικών κονδυλίων έθιξε ιδιαίτερα τον μακαρίτη Μανώλη Καλαμίδα. Ο οποίος πέθανε απο καρκίνο το 1996. Πρόλαβε να πληροφορηθεί, πρίν πεθάνει ότι η υπόθεση καθάρισε απόλυτα και μπήκε στο αρχείο.
    Την πλήρη απόφαση που καθάριζε το Σαμαρά και τους συνεργάτες του, τη δημοσίευσε το ΠΟΝΤΙΚΙ της εποχής εκείνης, το Σεπτέμβριο του 1996, πριν τις εκλογές.
    Την πλήρη δικαίωση του Σαμαρά από την εισαγγελική έρευνα δεν την πληροφορήθηκε το κοινό ποτέ. Τις υποβολιμαίες φήμες εναντίον του για την υπόθεση εκείνη τις δημοσίευσαν όλες οι εφημερίδες κατ' επανάληψιν. Αλλά την πανηγυρική διάψευση μόνο το ΠΟΝΤΙΚΙ.
    Άλλωστε λίγες εβδομάδες άργότερα έγιναν οι εκλογές του 1996 και ο Σαμαράς βρέθηκε εκτός Βουλής. Είχαν καταφέρει να τον στείλουν στην εξορία.
    Όταν επανήλθε δεν τόλμησαν να του πούν ποτέ τίποτε για την ιστορία των "μυστικών κονδυλίων".
    Αυτά...

    • B.K.Σ. avatar
      B.K.Σ. @ Θ.Κ. 05/12/2009 18:03:47

      κι αν τό ΄χουμε ξαναδεί το έργο.... ίσως είναι η πρώτη φορά που δεν κατάφεραν να καταστρέψουν έναν δημόσιο άνδρα με την λάσπη...
      (και τον Ιερώνυμο επίσης, που επανήλθε, χμ, σα νά χάνουν τα μπόσικα τα παραδοσιακά κέντρα εξουσίας...)

      • περαστικός avatar
        περαστικός @ B.K.Σ. 07/12/2009 10:58:57

        Τι πανάθλια υπονοούμενα είναι αυτά; Δεν ντρέπεσαι;

        Δεν υπάρχει στα χρονικά του Ελληνικού κράτους άνθρωπος που να δέχθηκε τόσους τόνους συκοφαντίας εις βάρος του, όπως ο Χριστόδουλος. Με λυπεί που βλέπω ότι συνεχίζει να δέχεται.

        • Blimblomblim avatar
          Blimblomblim @ περαστικός 07/12/2009 11:09:50

          Μάλλον ο Ιερώνυμος ήταν ο συκοφαντηθείς. Εναντίον του Ιερώνυμου είχαν διοχετευθεί φήμες, ανυπόστατες τελικά, για κακή διαχείριση των οικονομικών της Εκκλησίας επί Σεραφείμ.

  9. σταμ avatar
    σταμ 05/12/2009 17:55:12

    ,,,ο σαμαρας παιζει χωρις αντιπαλο,,,,ακτινοβολει και στο χωρο του πασοκ,,,χωρος πλεον χωρις ιδεολογικο λογο αλλα με προσωπειο λογιστου.σε ενα χρονο..αν οχι λιγοτερο θα εχει μαζι του την πλειοψηφια του εκλογικου σωματος.η απουσια του την τελευταια δεκαετια...γινεται μπουμερανγκ στους αντιπαλους του,,,και μεγαλο πλεονεκτημα γι αυτον.

  10. «Κασσάνδρα» avatar
    «Κασσάνδρα» 05/12/2009 18:28:43

    Για να γίνουν λίγο πιστικοί οι επικριτές του Αντωνάκη ας κοιτάξουν τι έγινε πρώτα με την Siemens και τι ρόλους είχαν οι φίλα προσκείμενη σε αυτούς και ας ξαναπεράσουν να πούμε και τα υπόλοιπα.

    Έχει αρχίσει οι μηχανισμοί να λαδώνονται πολλά θα δούμε και θα ακούσουμε ακόμα με στόχο το ροκάνισμα. Ο δράκουλας διψάει, εκδίκηση ζητάει.

  11. ETHEROVAMON avatar
    ETHEROVAMON 05/12/2009 19:58:14

    Υπάρχουν παραστατικά για την χρηματοδότηση των Μ.Κ.Ο από ΓΑΠ και ΜΗΤΣΟΝΤΟΡΑ?
    Για τα 500.000 γιαούρτια της Θεσσαλονίκης θα μας μιλήσει κανείς?
    Υπήρχε καμία σχέση actionAid και ΥΠΕΞ?

    Κάτω η κόζα νόστρα του νότου και της νήσου...

  12. Factorx avatar
    Factorx 05/12/2009 20:21:46

    Να θυμίσω οτι η Αυριανή -που απο τότε προσκυνούσε ευλαβικά την Αγία Οικογένεια - είχε κατηγορήσει και το "Αντί" με τον ...Χρήστο Παπουτσάκη για τα μαύρα κονδύλια. Μιλάμε για μεγάλη ξεφτίλα. Βέβαια, τι έγινε - αφότου έφυγε ο Σαμαρας και ανέλαβε η Οικογένεια - με ένα τεράστιο κονδύλι για την διεθνή προβολή της χώρας που επενδύθηκε νοτίως της ηπειρωτικής Ελλάδας, κανένας δεν το έψαξε.

  13. Factorx avatar
    Factorx 05/12/2009 20:25:33

    Γι αυτόν που ρώτησε: ΥΠΕΞ μετά το Σαμαρά έγινε ο ίδιος ο Μητσοτάκης

  14. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 05/12/2009 20:36:31

    Ο Αντώνης Σ έχει μοναδική ευκαιρία. Σε καιρό ύφεσης, με τις πρασινάδες σύντομα να μουχλιάζουν, εκλεγμένος από τη βάση. Υπερβαίνει την μικρή ΝΔ. Για την Έλλάδα.

    Ο ΓΑΠ θα τους κουράσει τους δικούς του, και οι δικοί του θα κουράσουν την θεία μου την Ζαχάρω (που δεν αντέχει πολλή ανοησία πιά)

  15. larisaios onneditis avatar
    larisaios onneditis 05/12/2009 21:26:30

    Θεωρώ ότι η ήδη η φθορά του πασοκ είναι πολύ μεγάλη και θα γίνεται όλο και μεγαλύτερη λόγω της πίεσης από τις προεκλογικές υποσχέσεις..Με σοβαρή αντιπολίτευση και οργανωτική αναδιοργάνωση μέχριτο συνέδριο, υπάρχει σοβαρό ενδεχόμενο για την μεγάλη επιστροφή της Δεξιάς στο προσκήνιο..Εκτιμώ ότι στην ΔΕΘ του ερχόμενου Σεπτεμβρίου θα έχουμε εξελίξεις..

    • ΠΕΤΡΟΣ avatar
      ΠΕΤΡΟΣ @ larisaios onneditis 05/12/2009 21:29:44

      Χαλαρά Λαρισαίε!
      Δεν πρέπει να βιαζόμαστε!!
      Πρέπει πρώτα να καθαρίσουμε το σπίτι μας!!!

      Και μετά !!! Ολοι μπροστά ΔΥΝΑΤΑ με τον Πρόεδρο!!!

      • Fotini avatar
        Fotini @ ΠΕΤΡΟΣ 06/12/2009 07:13:56

        @Πετρος

        Εξηντα μερες ειναι η 60 μηνες; Γρηγορα βρε παιδια, δεν αντεχουν τα νευρα μου να ειμαι στο ιδιο εργο θεατης! Mαρτιος ερχεται, θα γινη κατι; Μη με κρατα ο Αντωνης σε αγωνια. . .εχω παθει νευρωση στομαχου απο τις 4ης του Οκτωβριου.. . μεχρι ποτε θ΄ανεχωμαι τον ΓΑΠ με το μεληχιο grin;

        Ακομα να καθαρισωμε το σπιτι μας;

  16. Δημήτρης avatar
    Δημήτρης 05/12/2009 21:40:51

    Ας μη βιαζόμαστε να κρίνουμε τι έφερε η εκλογή Σαμαρά. Σίγουρα ήταν ευχάριστο που τόσος κόσμος ανταποκρίθηκε στο κάλεσμα για συμμετοχή στην εκλογή του αρχηγού του κόμματός του. Κι αυτό γιατί αντιπροσωπευτικό μπορεί να είναι το πολιτικό μας σύστημα μόνο όταν και τα κόμματα λειτουργούν αντιπροσωπευτικά και όχι ως κλειστά κλαμπ. Και ήταν ευχάριστο που δεν εκλέχθηκε αρχηγός ένα πρόσωπο που θεωρεί ότι όσο λιγότερο δυσαρεστείς τα ανταγωνιστικά προς εσένα κράτη τόσο περισσότερο ωφελείς τη χώρα σου. Αλλά πρέπει πρώτα να δούμε αν ο Σαμαράς θα έχει το ψυχικό σθένος να υπερασπιστεί καταρχήν τα εθνικά μας συμφέροντα ως αντιπολίτευση για να δούμε τι πραγματικά άλλαξε.

  17. tiramola avatar
    tiramola 05/12/2009 21:40:57

    O αρθρογράφος ΘΚ ξέχασε να γράψει και για την μεγαλοψυχία Σαμαρά αφού φρόντισε να σφουγγαρήσει μετα τον εσωκομματικό εκλογικό αγώνα...
    Επειδή λοιπόν αρέσουν τα σενάρια να συμπληρώσω ότι τα κονδύλια του ΥΠΕΞ τα ανέλαβε ο Αβραμόπουλος μετά την αποχώρηση Σαμαρά.
    Θα μου πεις τώρα τι ψάχνεις...
    Έχουν περάσει τόσα χρόνια.
    Επειδή όμως έχουμε βαρεθεί τις ιδεολογίες κενού περιεχομένου καλό θα είναι να πάμε σε πιό πρακτικά πράγματα.
    Π.χ θα περίμενα η επόμενη κίνηση του να είναι η διαφάνεια στα οικονομικά του κόμματός του και το σχέδιο που έχει στο μυαλό του για να πετύχει την διάφανη χρηματοδότηση.
    Όχι τίποτε άλλο , αλλά επειδή το μαγαζί είναι γωνία καλό θα είναι να είναι και καθαρό...

    • Hase avatar
      Hase @ tiramola 05/12/2009 22:00:15

      Ναι, ναι, σαν το μαγαζι του ΓΑΠ οπου η διαφανεια βγαινει απο τα μπατζακια του.

      • tiramola avatar
        tiramola @ Hase 05/12/2009 22:03:41

        Έχεις ενθουσιαστεί και εσύ Hase με την νίκη Σαμαρά?

        • yangoolas avatar
          yangoolas @ tiramola 05/12/2009 22:24:19

          θα εκπλαγείς τιραμόλα, οι μικροαστοί, αυτοί που πληρώνουν λογαριασμούς, κεντρώοι, ασήμαντοι, γίναμε ΒΑΣΗ. Κάτι σαν το 81, αλλά χωρίς τα κόμπλεξ, και την κάρμινα μπουράνα

        • tiramola avatar
          tiramola @ tiramola 06/12/2009 00:09:48

          Ναι ρε γιανγκούλα...

        • tiramola avatar
          tiramola @ tiramola 06/12/2009 00:37:31

          Δεν με εκπλήσει τίποτα πλέον...
          Ο καθένας παίζει το παιχνίδι του ανάλογα με τα συμφέροντά του.
          Μέχρι πριν δυό μήνες ο συνεργάτης και οι διαχειριστές έδιναν τα ρέστα τους για το δυνατό χαρτί της παράταξης που οδήγησε σε αυτό το χάλι τη χώρα και έδιωξε σχεδόν 1 εκατ. νεοδημοκρατικούς ψήφους...
          Τώρα έχουμε τον μεσία εκ Μεσσηνίας , τον ιδεολόγο , που μαζί με τους ασήμαντους και τους κεντρώους θα καταλάβει τα θερινά ανάκτορα...
          Αν η διαδικασία επιλογής των ΓΓ γινόνταν με τον ίδιο τρόπο όπως προσπαθεί ο Παπανδρέου σήμερα σε μία τυχόν κυβέρνηση Σαμαρά , δεν θα έγραφαν απλά για νέα μεταπολίτευση αλλά για νέο χρυσό αιώνα της Ελλάδας.
          Γράφει ο ΘΚ που τον ξέρει καλά:
          "Κι απ’ ότι φαίνεται είναι άνθρωπος που τηρεί τις υποσχέσεις του. Ή τουλάχιστον δεν υπόσχεται κάτι που δεν το εννοεί".
          Φτιάχτηκες γιανγκούλα?

        • yangoolas avatar
          yangoolas @ tiramola 06/12/2009 07:50:44

          Υποσχέσεις τιραμόλα; Υποσχέσεις; Ποιά ήταν η υπόσχεση του ΑΓΠ; Μας υποσχέθηκε ΕΟΚ και Νατο και παπαριές (Μιμή και Κουτλουμούση παρέδωσε στο τέλος).

          Ο ΚΚ ήταν μια τελειωμένη αδιέξοδη κατάσταση, πες το παραπλανητική κοιμώμενη δημοκρατία. Ο ΓΑΠ βγήκε με το σπαθί του. Έταξε «πράσινη ανάπτυξη» βασικά, αυτή θα παραδώσει. Όλα τα άλλα θα τα κάνει μαντάρα (ελπίζω να είδες την κατάντια της καημένης της Ανούλας Δ χτες. Έταξε λοιπόν αυτά που έταξε ο ΓΑΠ.

          Η πρώτη καταστροφή του Πασοκ, ήταν ο Αρσένης, οι παρσινοφρουροί και η πρώτη οικονομική και πολιτιστική εξαθλίωση μεταπολεμικά. (αλλά μεγαλώσαμε την ...μεσαία τάξη). Η δεύτερη ήταν Deutschland Deutschland uber alles του Σημίτη. (Αλλά λαδώσαμε το αντεράκι μας). Στην τρίτη εξαθλίωση Πασόκ, θα τελειώσουμε σαν χώρα και, αν έχεις παιδιά, πρόσεχε να δεις τι γίνεται γύρω σου. Οι πιθανότητες είναι να το καταλάβεις αργότερα, αν το καταλάβεις (γιατί εσύ θα είσαι μεγάλος η πεθαμένος, και τα παιδιά σου αυτό θα ξέρουν)

          Το πρόβλημα του ΓΑΠ είναι ότι καλός και ευπρεπής, έχει εκχωρήσει σχεδόν τα παντα σε τρίτους, θα γίνει ακριβώς σαν τον ΚΚ σε αυτό, απλά αισθητικά ο ίδιος θα είναι πιο ...λεπτός, και αντί για Ρουσόπουλους και τέτοια θα έχει τα αδέρφια, την σύζυγο και τον Παμπούκη. Το θέαμα δεν θα είναι σαν το χάλια του ΚΚ, αλλά το αποτέλεσμα θα είναι χειρότερο γιατί αυτοί οι άνθρωποι έχουν ατζέντα για μπιζνες. Θα σε πείσουν ότι σου κάνει και καλό. Περίμενε και θα δεις.

          Το 81 ήταν η κάρμινα μπουράνα. Το 2010 θα είναι βουκολικές πρασινάδες. Ανθρωπάκια αδύναμα είμαστε, αδύναμα να αντισταθούμε. Ούτε τότε, ούτε τώρα.

  18. panagiotis avatar
    panagiotis 05/12/2009 22:02:06

    ΜΙΛΑΕΙ ΣΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΜΑΣ Ο ΠΡΟΕΔΡΟΣ ΠΛΕΟΝ. ΜΑΣ ΔΙΝΕΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΣΤΕΡΗΘΕΙ ΤΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ. ΠΕΡΗΦΑΝΕΙΑ ΙΔΕΟΛΟΓΙΚΗ ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΕΛΠΙΔΑ.
    ΜΙΛΗΣΕ ΣΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΜΑΣ ΤΟΝ ΚΑΝΑΜΕ ΠΑΝΤΟΔΥΝΑΜΟ ΚΑΙ ΤΟΝ ΑΚΟΛΟΥΘΟΥΜΕ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΤΑΞΙΔΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΑΤΡΟΠΗ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΟΡΕΙΑ ΣΤΟ ΜΕΛΛΟΝ.

  19. G.K. avatar
    G.K. 05/12/2009 23:31:59

    Οποιος δεν καταλαβε τι εγινε στις 29/11/2009 κακο του κεφαλιου του.Αυτο το τσουναμι δεν ηταν Ν.Δ. Ηταν G.R. Αν το καταλαβει πρωτος ο Σαμαρας , θα το διαπιστωσει και ολη η Ελλαδα τον Οκτωβριο του 2010.

  20. Μαρια Μουρατιδου avatar
    Μαρια Μουρατιδου 05/12/2009 23:40:12

    Απλα....Συγχαρητηρια στον κ.Σαμαρα κ στον ΘΚ............θελει γνωση τολμη κ ικανοτητα.......κ οχι μηχανισμους...................

  21. B.K.Σ. avatar
    B.K.Σ. 06/12/2009 00:28:46

    αυτή είναι πραγματική πρώτη συνέντευξη!:
    http://news.kathimerini.gr/4dcgi/_w_

  22. B.K.Σ. avatar
    B.K.Σ. 06/12/2009 00:37:09

    και η ανάλυση του Χρύσανθου Λαζαρίδη στην ίδια εφημερίδα, όπως πάντα αστραφτερή και λάλουσα. (έχει και άλλων αναλύσεις, φυσικά ετούτη είναι ...μακράν!)
    http://news.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_politics_2_06/12/2009_382229

    • Giorgos_T avatar
      Giorgos_T @ B.K.Σ. 06/12/2009 01:05:57

      @ Θ.Κ. @ Β.Κ.Σ.

      Ο Σρέντερ ειναι σημερα πλασιέ της Gazprom και ο Μπλερ έβαλε δίδακτρα στα προπτυχιακά ΑΕΙ αφήνοντας έξω τις λαικές τάξεις ...

      Ας μην ταυτιζόμαστε μαζί τους. Ο Χ.Λ. έχει εξαιρετικές γνώσεις ιστορίας (και πολλές άλλες!), δεν τους χρειάζεται για την εξαιρετική του αρθρογραφία.

      Αυτοί οι τύποι (Σρέντερ, Μπλέρ) είναι βλαβερά παραδείγματα για την επαγγελία της ανανέωσης που όλοι θέλουμε!

      • B.K.Σ. avatar
        B.K.Σ. @ Giorgos_T 06/12/2009 01:11:55

        έχουν όμως ιδιαίτερη σημειολογία για τον ευρωπαίο δεξηό -άρα και τον Έλληνα, κλέβοντάς του κομμάτια της ιδεολογίας του κατσικωθήκαν στην εξουσία και σολάρανε...

  23. Giorgos_T avatar
    Giorgos_T 06/12/2009 01:23:33

    Αειφορια αλλα οχι με δημαρχους β΄κατηγοριας

    Αναπτυξη αλλα με αξιοκρατικα διορισμενους καθηγητες στα ΑΕΙ, οχι υποχείρια της ΝΔ ή του ΠΑΣΟΚ

    Ισχυρή οικονομία και ασφάλιση αλλά με ποιά δημογραφική πολιτική ;

    Ευκαιρίες για όλους, άρα και για τα καλύτερα μυαλά της χώρας, που στιβάζονται στα ΔΗΜΟΣΙΑ ΑΕΙ και στα δημόσια σχολεία. Όχι με αθρόα ιδιωτικοποίηση της εκπαίδευσης.

    Τα προτάγματα έχουν σημασία. Και πιαθνώς δεν είναι αριστερά ή δεξιά. Τα προτάγματα όμως θα γίνουν πρωθύστερα αν δεν υπάρξουν λύσεις στα προβλήματα.

  24. ΑΝΤΙΔΩΡΟΣ avatar
    ΑΝΤΙΔΩΡΟΣ 06/12/2009 06:12:42

    βασιλιμ κατσε φρονημα να γινεισ νυκοκυρησ,για ν'αποκτησησ προβατα κοπελια και μοσχαρια.

  25. ΑΝΤΙΔΩΡΟΣ avatar
    ΑΝΤΙΔΩΡΟΣ 06/12/2009 06:34:27

    ζησι μαυριμ να φασ τριφυλλ