#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
12/01/2010 16:22
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Προσωπικές ευχαριστίες του Πακιστανού πρωθυπουργού για την ιθαγένεια !!!



ΙΣΛΑΜΑΜΠΑΝΤ, 12 Ιανουαρίου: Ὁ Πρωθυπουργὸς Συέντ Γιουσούφ Ραζά Γκιλάνι καλωσόρισε τὴν Τρίτη τὴν ἀποδοχὴ ἀπὸ τὴν Ἑλλάδα τοῦ αἰτήματος τοῦ Πακιστὰν γιὰ τὴν ἀπόδοση ἰθαγενείας καὶ δικαωμάτων ψήφου στοὺς Πακιστανοὺς μετανάστες. Μιλῶντας στὸ πρωθυπουργικὸ μέγαρο στὸν Δημήτριο Ντάλλη, Πρέσβυ και προσωπικὸ ἐκπρόσωπο τοῦ Ἕλληνα Πρωθυπουργοῦ, ὁ Γκιλάνι ἐξέφρασε τὴν ἐλπίδα ἡ ἐπίσκεψη τοῦ Ἕλληνα Πρωθυπουργοῦ ἀργότερα μέσα στο χρόνο νὰ ξαναζωντανέψει τὶς διμερεῖς σχέσεις μεταξὺ τῶν δύο χωρῶν. Ὁ Γκιλάνι ἐζήτησε νὰ προγραμματισθοῦν διμερεῖς πολιτικὲς διαβουλεύσεις καὶ νὰ συναντηθεῖ μεικτὴ Οἰκονομικὴ Ἐπιτροπὴ πρίν ἀπὸ τὴν ἐπίσκεψη, ὥστε νὰ προετοιμάσει τὸ ἔδαφος γιὰ τὴν ἐπιτυχία τῆς ἐπισκέψεως.

Ὁ Πρωθυπουργὸς διαβεβαίωσε τὸν προσωπικὸ ἀπεσταλμένο τοῦ Ἕλληνα Πρωθυπουργοῦ ὅτι ἡ κυβέρνησή του θὰ συνεχίσει νὰ ἀναλαμβάνει κάθε δυνατὴ προσπάθεια γιὰ τὴν ἀσφαλῆ ἀπελευθέρωση τοῦ Ἀθανασίου Λερούνη, ποὺ ἀπήχθη στὴν κοιλάδα Καλλάς τὸν Σεπτέμβριο τοῦ 2009 καὶ μεταφέρθηκε ἀμέσως στὴν ἐπαρχία Νουριστάν τοῦ Ἀφγανιστάν.

Gilani appreciates Greek legislation for citizenship to Pakistanis

ISLAMABAD, Jan 12 (APP): Prime Minister Syed Yusuf Raza Gilani Tuesday welcomed acceptance of Pakistan’s demand by Greece for legislation to grant citizenship and voting rights to Pakistani immigrants.Talking to Dimitiros Dollis, Ambassador at Large and personal envoy of the Greek Prime Minister here at the PM House, Gilani hoped that the visit of Prime Minister of Greece to Pakistan later this year would reinvigorate bilateral relations between the two countries.Gilani called for scheduling of bilateral political consultations and meeting of Joint Economic Commission......

ΣΧΟΛΙΑ

  1. loretta avatar
    loretta 12/01/2010 16:35:04

    τωρα αν πω καμια βαρια κουβεντα θα φταιω?? Απο σοβαρη χωρα πηραμε τα ευσημα και τις ευχαριστιες !!

    ε οταν εχεις πρωθυπουργο το GAP και τα πρασινα οικολογικα στρουμφακια για υπουργους τι να περιμενεις?

  2. popolaros avatar
    popolaros 12/01/2010 16:36:09

    Να και μια καλή είδηση... :)
    Χαρά ο Yorgo.

  3. EUROTSOPANHS avatar
    EUROTSOPANHS 12/01/2010 16:40:19

    ΑΣ ΠΑΕΙ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΕΝΑΣ ΕΛΛΗΝΑΣ ΤΗΝΠΑΚΙΣΤΑΝΙΚΗ ΥΠΗΚΟΟΤΗΤΑ ΔΗΛΩΝΟΝΤΑΣ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΣ ΟΡΘΟΔΟΞΟΣ.

  4. thespieys avatar
    thespieys 12/01/2010 16:41:49

    O πρόεδρος της Πακιστανικής Κοινότητας στην Ελλάδα Javed Αslam συνελήφθη το Νοέμβριο του 2006 για διακίνηση λαθρομεταναστών κατόπιν διεθνούς εντάλματος σύλληψης από την Interpol.
    "Φιλοξενήθηκε" για λίγο στις φυλακές Κορυδαλλού με χρήματα των Ελλήνων φορολογουμένων και αποφυλακίσθηκε λίγο μετά αφού η ....ΓΣΕΕ κατέβαλε το χρηματικό ποσό της εγγύησης (30.000€), λόγω της αδυναμίας να καταβληθεί από τον ίδιο ή την Πακιστανική Κοινότητα.
    Συνελήφθη ξανά το περασμένο Οκτώβριο.

    http://dhmopshfisma.blogspot.com/2010/01/blog-post_2886.html

    • trellakias avatar
      trellakias @ thespieys 12/01/2010 18:03:51

      Καλό είναι να ψαχθεί οι σχέσεις του ανωτέρω κυρίου με την κομματική βάση του Πασοκ στην β΄ Πειραιά.

  5. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 12/01/2010 16:46:05

    Έχω αρχίσει και αποδέχομαι την βλακεία. Κάπου βλέπω και την ιδιοτέλεια. Τη διαφθορά.. έ λέω να κάνω κόμμα διεφθαρμένων. Αυτό με τους Πακιστανούς που θα γίνουν ...ιθαγενείς δεν μπορώ να το συλλάβω... Το κάνουμε για τις σαλάτες του Μαραθώνα? Για να χασουμε την Θράκη? Η βοηθάμε τον Ομπάμα να αδειάσει το Πακιστάν για να πάνε εκέι οι πεζονάυτες? Η είναι γερμανικό τρυκ να γεμίσει ελληνοπακιστανούς η Αγγλία? Κου-φό...

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ archaeopteryx 12/01/2010 16:52:41

      εκτός αν πάμε για ανταλλαγή πληθυσμών με τους απογόνους του Μεγάλου Αλεξάνδρου χαχαχα...

      • zonitis avatar
        zonitis @ archaeopteryx 12/01/2010 19:03:13

        Χαχαχα...πολυ καλο archaeopteryx!!! Και να δεις που βιαζομαστε για να προλαβουμε τους σκοπιανους...χαχαχα

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ archaeopteryx 12/01/2010 17:13:03

      To κανουμε για να βοηθησουμε τη μεγαλη ιδεα του Μπαρακ ΧΟΥΣΕΙΝ Ομπαμα που ειναι η συμφιλωση της Δυσης με το Ισλαμ.

      • archaeopteryx avatar
        archaeopteryx @ ψυχραιμια 12/01/2010 17:19:25

        χμμμ κάτι ξέρω που δεν χωνεύω τους Δημοκρατικούς...

      • archaeopteryx avatar
        archaeopteryx @ ψυχραιμια 12/01/2010 17:31:38

        41% των Αμερικανών "δεν εγκρίνουν το πως κανει την δουλειά του". 42% εγκρίνουν. πριν ένα μήνα το 50% "ενέκρινε"

        Λες και το CBS είναι συντονισμένο με το press-gr: 45% θεωρεί την Κυβέρνηση "κακή". 32% "καλή" (με 7380 κλικς

        Βέβαια, στο χωριό της θείας μου, η τηλεόραση λέει τι καλά που είμαστε, αλλά τα ξαδερφάκια μου με ρωτάνε πως μπορούν να στείλουν το κομπόδεμα στο ...Λουξεμβούργο.

  6. ndvoice avatar
    ndvoice 12/01/2010 16:48:48

    Άλλο πάλι και τούτο.
    Χαίρεται λέει η κυβέρνηση του Πακιστάν γιατί οι πολίτες της χώρας της θα πάψουν να είναι Πακιστανοί και θα γίνουν Έλληνες.
    Δηλαδή τόσο πολύ δεν τους ήθελε; και ικανοποιείται που τους ξεφορτώνεται;

    • Orestios avatar
      Orestios @ ndvoice 12/01/2010 17:01:59

      Όταν διώχνεις από το κράτος σου τους ταλιμπάν και τους κακοποιούς, μάλλον χαίρεσαι. Έτσι και ο Πακιστανος.

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ ndvoice 12/01/2010 17:04:36

      Η χαρά του οφείλεται στην επέκταση της πολιτισμικής και πολιτικής επιρροής του Ισλάμ. Στο ότι τηρούνται τα προστάγματα του Κορανίου να πλημμυρίσουν τον κόσμο.

  7. Katerina avatar
    Katerina 12/01/2010 16:48:55

    kι έλεγα και γω, ποιος θα τους το πεί, ποιος θα τους το πει? να χαρούμε όλοι μαζί
    Να μάθουν και οι ευρωπαίοι που χώνονται στη Κυβέρνηση, «εμείς είμαστε ανθρωπιστές» θα τους πεί ο ΓΑΠ, και μετά θα «ξυπνήσουν» και αυτοί και θα του πούν ότι το ελληνικό διαβατήριο θα αντιμετωπίζεται διαφορετικά χα! Τι νόμιζες?
    και μη γελάσει κανένας ο Ιταλός το είπε, όχι θα μας ντρεπόταν

  8. Kostas avatar
    Kostas 12/01/2010 16:52:03

    Άντε πάλι με την μετανάστευση και τα εθνοπατριωτικά. Αλλά 200 σχόλια τα ίδια και τα ίδια. Ο Σαμαράς είναι πατριώτης, αλλά είναι και κοσμοπολίτης. Γιατί προσπαθείς με απανωτά άρθρα να καλλιεργήσεις ένα ξενοφοβικό κλίμα στους ψηφοφόρους του?
    Και στην τελική τα σύνορα το 1990 με την Αλβανία ποιος τα άνοιξε? Εγώ? Εκτός αν θεωρείς ότι τότε ήταν ο κακός Μητσοτάκης ενώ ο Σαμαράς διαφωνούσε.
    Και στην τελική πόσο κακό μας έκαναν οι Αλβανοί (εγώ πιστεύω το ακριβώς αντίθετο, δηλαδή ότι βοήθησαν σημαντικά την οικονομία μας, ενώ τώρα έχουν λίγο πολύ ενσωματωθεί στην ελληνική κοινωνία). Και φυσικά δεν λέω ότι πρέπει άκριτα να ανοίξουμε τα σύνορα σε οποιονδήποτε (όπως κάναμε το 1990) ή ότι δεν πρέπει να έχουμε κριτήρια για την ιθαγένεια, κτλ. Αλλά ούτε είναι καλό να αυτοζυμωνώμαστε ως προς το ποιος είναι πιο πολύ πατριώτης και μισεί πιο πολύ τους μετανάστες. Και σε παρακαλώ μην αρχίσεις πάλι να ψάχνεις για συμφέροντα και κρυμμένους δημοσιογράφους (οποιαδήποτε στιγμή θέλεις στείλε μου e-mail να σου δώσω τα στοιχεία επικοινωνίας μου και να καταλάβεις ότι δεν έχω σχέση με τέτοια). Ένας απλός αναγνώστης του antinews είμαι που προσπαθώ με όση δύναμη έχουν τα σχόλια μου να σου περάσω το μήνυμα ότι η καλλιέργεια ξενοφοβίας, εκτός του ότι θολώνει τον διάλογο δεν είναι τελικά και προς το συμφέρον της πατρίδας. Τουλάχιστον κατά την δική μου ταπεινή γνώμη.

    • Γιώργος avatar
      Γιώργος @ Kostas 12/01/2010 18:46:27

      Αγαπητέ φίλε,

      Θεωρείς το ίδιο τους ΑΛβανούς και γενικώς τους Βαλκάνιους με τους Πακιστανούς μουσουλμάνους; Οι τελευταίοι δεν έχουν ελπίδα ενσωμάτωσης, έχουν δημιουργήσει γκέτο και θα λειτουργούν σαν αυτόνομη μειονότητα μέσα στην Ελλάδα. Αλβανοί και Σλάβοι παρά τους μεγάλους αριθμούς τους, έχουν διασπαρεί στην Ελλάδα, χωρίς να έχουν δημιουργήσει γκέτο, δείχνουν σημεία ενσωμάτωσης.
      Γι αυτό χρειάζονται αυστηρές προυποθέσεις για την παραχώρηση δικαιώματος ψήφου και ιθαγένειας. Ακριβώς το αντίθετο απ ότι κάνει η κυβέρνηση.

    • Hase avatar
      Hase @ Kostas 12/01/2010 20:38:09

      Φιλε ο Σαμαρας ανοιξε τις πορτες στους Βορειοηπειρωτες, οχι στους Πακιστανους, στους Αλβανους στους Αβγανους και στους πασης φυσεως αλλοδαπους στην Ελλαδα. Και δεν εδωσε καμια ιθαγενεια.
      Θυμαμαι ομως επι Σημιτη κατι αεροπλανα που ερχοντουσαν απο τις επαρχιες της πρωην σοβιετικης δημοκρατιας απο Κυπρο μερια με μοναδικο σκοπο να ψηφισουν τον λουρακια. Επαυτου εχεις να πεις κατι;

    • mnk avatar
      mnk @ Kostas 13/01/2010 00:23:50

      Αν είσαι εργολάβος, φυσικά και νομίζεις πως οι Αλβανοί έκαναν καλό στην οικονομία. Αν όμως ήσουν οικοδόμος, θα πίστευες το ακριβώς αντίθετο. ;)

  9. Orestios avatar
    Orestios 12/01/2010 16:59:50

    Και βέβαια είναι ικανοποιημένοι αφού ΤΟ ΑΠΑΙΤΗΣΑΝ από το GAP. Μιας και γνωρίζουν πόσο καλός είναι στο να υπακούει εντολές, δεν ήταν δύσκολο να τον πιέσουν. Για να καταλάβετε το ποιόν αυτού που μας κυβερνά. Αν πάλι κάποιος Έλληνας ζητούσε κάτι από την κυβέρνησή του, το GAP θα έκανε τον αδιάφορο και θα τον κατηγορούσε πως έχει λεφτά προσπαθόντας να βρεί τρόπους να του τα αρπάξει. Αυτός είναι ο πρωθυπουργός της Ελλάδας.

  10. Kostas avatar
    Kostas 12/01/2010 17:09:00

    "Άντε πάλι με την μετανάστευση και τα εθνοπατριωτικά. Αλλά 200 σχόλια τα ίδια και τα ίδια. Ο Σαμαράς είναι πατριώτης, αλλά είναι και κοσμοπολίτης. Γιατί προσπαθείς με απανωτά άρθρα να καλλιεργήσεις ένα ξενοφοβικό κλίμα στους ψηφοφόρους του?
    Και στην τελική τα σύνορα το 1990 με την Αλβανία ποιος τα άνοιξε? Εγώ? Εκτός αν θεωρείς ότι τότε ήταν ο κακός Μητσοτάκης ενώ ο Σαμαράς διαφωνούσε.
    Και στην τελική πόσο κακό μας έκαναν οι Αλβανοί (εγώ πιστεύω το ακριβώς αντίθετο, δηλαδή ότι βοήθησαν σημαντικά την οικονομία μας, ενώ τώρα έχουν λίγο πολύ ενσωματωθεί στην ελληνική κοινωνία). Και φυσικά δεν λέω ότι πρέπει άκριτα να ανοίξουμε τα σύνορα σε οποιονδήποτε (όπως κάναμε το 1990) ή ότι δεν πρέπει να έχουμε κριτήρια για την ιθαγένεια, κτλ. Αλλά ούτε είναι καλό να αυτοζυμωνώμαστε ως προς το ποιος είναι πιο πολύ πατριώτης και μισεί πιο πολύ τους μετανάστες. Και σε παρακαλώ μην αρχίσεις πάλι να ψάχνεις για συμφέροντα και κρυμμένους δημοσιογράφους (οποιαδήποτε στιγμή θέλεις στείλε μου e-mail να σου δώσω τα στοιχεία επικοινωνίας μου και να καταλάβεις ότι δεν έχω σχέση με τέτοια). Ένας απλός αναγνώστης του antinews είμαι που προσπαθώ με όση δύναμη έχουν τα σχόλια μου να σου περάσω το μήνυμα ότι η καλλιέργεια ξενοφοβίας, εκτός του ότι θολώνει τον διάλογο δεν είναι τελικά και προς το συμφέρον της πατρίδας. Τουλάχιστον κατά την δική μου ταπεινή γνώμη."

    • κοψοχέρης avatar
      κοψοχέρης @ Kostas 12/01/2010 20:03:14

      Εάν σου στείλω τώρα κανα κοσμητικό επίθετο δεν θα με αφήσουν να ξαναμπώ εδώ μέσα, οπότε πάω να κάνω ένα τσιγάρο να ηρεμήσω.
      Είσαι πάντως άξιος της μοίρας σου.

  11. JOHN avatar
    JOHN 12/01/2010 17:15:03

    Εχουν και στενες θεσεις με τη Τουρκια οι Πακιστανοι.Γι αυτο και αναγνωρισαν το ψευδοκρατος του Ντενκτας,κι επεται και συνεχεια φαινεται κι αυτη τη φορα εχουν και πλατες εντος Ελλαδας.Παλιοτερα η Τουρκια το Ιραν και το Πακισταν ειχαν συγκροτησει και συμαχια με το ονομα ΑΝΤΑΤ,εαν θυμαμαι καλα,η οποια διαλυθηκε με τη πτωση του Σαχη στο Ιραν.Εχει παρελθον ο Γεωργακης ως Υπεξ,χοροι με το Τουρκο ομολογο του στη Καλυμνο,αποδοχη του σχεδιου Αναν για τη Κυπρο και παει λεγοντας.Καποιος πρεπει να τον σταματησει τον ανθρωπο,γιατι γινεται επικινδυνος!

  12. DrNo avatar
    DrNo 12/01/2010 17:20:10

    Εμπιστευτείτε το ΓΑΠ. Έχει σχέδιο για τους Πακιστανούς, όπως έχει και για την Ελληνική οικονομία...

  13. «Κασσάνδρα» avatar
    «Κασσάνδρα» 12/01/2010 17:42:19

    Εχουμε να πάρουμε πολλά συγχαρητήρια

    Πακιστανικό
    Παναλβανικό
    Πανιγηριανό

    Ελα τώρα που γυρνάει ξεπούλημα ιθαγενειών στις καλύτερες τιμές

    Μην ξεχνάτε κάθε χρόνια

    • «Κασσάνδρα» avatar
      «Κασσάνδρα» @ «Κασσάνδρα» 12/01/2010 17:42:58

      εκλογών

    • provato avatar
      provato @ «Κασσάνδρα» 12/01/2010 18:40:00

      Θα αναγνωρίσουν όλοι οι Μουσουλμάνοι το ΄΄καλό΄΄ που τους κάνει ο ΓΑΠ και το ΠΑΣΟΚ στην επόμενη Ισλαμική διάσκεψη, θέτοντας θέμα αυτονομίας της δυτικής θράκης.

  14. «Κασσάνδρα» avatar
    «Κασσάνδρα» 12/01/2010 17:52:54

    Είναι οι απόγονοι των Γκαλας αυτο είναι όλο.

  15. «Κασσάνδρα» avatar
    «Κασσάνδρα» 12/01/2010 17:55:10

    Ορίστε και λινκ γιατί κάνετε μισές δουλειές

    http://www.app.com.pk/en_/index.php?option=com_content&task=view&id=93704&Itemid=2

    • Orestios avatar
      Orestios @ «Κασσάνδρα» 12/01/2010 20:07:32

      Για να φανταστείτε πόσο κουνιοτράμπαλη είναι η κυβέρνηση του GAP, αντί να ΑΠΑΙΤΟΥΜΕ την απελευθέρωση του Έλληνα από τους Ταλιμπάν (όπως ισχυρίζονται ότι έγινε) συμβαίνει το εξής τραγελαφικό. H Αυτού ασημαντότης, το πρωθυπουργό μας GAP, υποχωρεί και δέχεται τα συγχαρίκια των Πακιστανών γιατί επιτέλους κάποιος υπακούει τις ΠΡΟΣΤΑΓΕΣ τους για να αλλοιωθεί η Ελληνική βούληση.
      Όλα κι όλα όμως. Στις προσταγές της Δανίας της Ανατολής (βλέπε Πακιστάν) το ασήμαντο GAP κάνει χαριτωμενιές. Λίγο το έχετε να δίνει ΠΡΟΣΤΑΓΕΣ ο κάθε "ηλιοκαμένος" Δανός της Ανατολής? Είναι πολύ προοδευτικό.

  16. Orestios avatar
    Orestios 12/01/2010 18:05:25

    Αναρρωτιέμαι τί άποψη έχει για όλα αυτά ο Πρόεδρος της Ελληνικής Δημοκρατίας. Αυτός που είναι ο θεματοφύλακας του Συντάγματος και η προσωποποίηση του Έλληνα πατριώτη.

    • ndvoice avatar
      ndvoice @ Orestios 12/01/2010 19:51:42

      Δυστυχώς ο Πρόεδρος της Δημοκρατίας, ακόμα και για να μιλήσει στο λαό, θα πρέπει, σύμφωνα με το Σύνταγμα που αναθεώρησε ο Ανδρέας Παπανδρέου και φυσικά δεν άλλαξε κανένας μεταγενέστερος, να έχει πρώτα εγκρίνει το λόγο του ο εκάστοτε πρωθυπουργός.

      • yangoolas avatar
        yangoolas @ ndvoice 12/01/2010 20:15:36

        δεν μπορεί να πάρει άδεια από την Μ?

      • Orestios avatar
        Orestios @ ndvoice 12/01/2010 20:19:44

        Η Δημοκρατία δεν φιμώνεται. Αλλιώς ο Πρόεδρος να πάει σπίτι του ως ελάχιστη πράξη αντίστασης στους τρομοκράτες της Δημοκρατίας.

        • ndvoice avatar
          ndvoice @ Orestios 12/01/2010 21:07:50

          Προφανώς φίλε Orestios, μιλάς για πραγματική δημοκρατία, όχι για την ολιγαρχία των νταβατζήδων που έχουμε εδώ.

        • Orestios avatar
          Orestios @ Orestios 12/01/2010 21:13:44

          Μάλλον. Αν όμως υπάρχει έστω και μία ρανίδα αγάπης για την Ελλάδα, ο Πρόεδρος οφείλει να πάρει θέση, ως θεσμικός, σε αυτόν τον ευτελισμό.

        • ._ avatar
          ._ @ Orestios 12/01/2010 22:23:26

          H αν δεν πάει, μπορεί τουλάχιστον να προσπαθήσουμε να πάει.

      • Μάρκος avatar
        Μάρκος @ ndvoice 13/01/2010 09:33:34

        Πάντα ίσχυε αυτό. Ακόμη και ο Βασιλιάς για να απευθύνει διάγγελμα, έπρεπε να το εγκρίνει η Κυβέρνηση.

  17. trellakias avatar
    trellakias 12/01/2010 18:26:14

    Μήπως θα πρέπει να αρχίσουμε να σκεφτόμαστε και την πιθανότητα που κατά γενική ομολογία πιστεύται στις σοβαρές μυστικές υπηρεσίες ότι η χώρα του Πακιστάν έχει "αλωθει" από εξτρεμιστές της αλ-καιντα και ψάχνει να βρει τρόπο να αλώσει και τις Ευρωπαικές κοινωνίες, αποκτώντας πρόσβαση στις χώρες με διαβατήρια ευρωπαικής χώρας? Δυστυχώς η ιστορία επαναλαμβάνεται. Ο πατέρας του Jefrey με την αλλήστου μνήμης εξωτερική πολιτική του "τρίτου δρόμου", φιλοαραβική, κατ' όνομα αλλά εξαρτημένη από το άρμα του παναμερικανισμού έφτασε την Ελλάδα να κατηγορείται για υπόθαλψη τρομοκρατών, στρατόπεδα αράβων αεροπειρατών που το τότε αεροδρόμιο του Ελληνικού έδειχνε ως πύλη των τρομοκρατών στην Δύση. Ας φαναταστούμε λοιπόν μετά από λίγα χρόνια με τις αλχημείες του αμερικανοτραφή μπούλη σε ισχύ, πιθανές συλλήψεις πακιστανών τρομοκρατών μελών οργανώσεων με ελληνικά διαβατήρια και ιθαγένεια σε χώρες της ευρώπης, τι φοβερή εικόνα θα είναι για την χώρα μας! Μια γνήσια αραβική δημοκρατία της Ελλάδος, με τραγικές συνέπειες στον τουρισμό, και στην εν γενη εικόνα της ευρωπαικής χώρας που οραματίστικαν οι έλληνες πολιτικοί του παρελθόντος.
    Κοίτα δηλαδή τι ζημιά θα κάνει ο ανικανότατος που μας κυβερνάει, ΓΙΑΤΙ ΘΕΕ ΜΟΥ ΓΙΑΤΙ?????????????????????????????????????????????????????????????

    • strategy avatar
      strategy @ trellakias 12/01/2010 18:40:26

      Λέτε να δούμε καμιά παρέμβαση από την αμερικανική πρεσβεία κατά του ν/σ του GAP;

    • ndvoice avatar
      ndvoice @ trellakias 12/01/2010 19:54:52

      Δηλαδή τι θες να πεις trellakia; ότι μετά τον "καταλληλότερο" θα έχουμε τον "ανικανότατο";

      • trellakias avatar
        trellakias @ ndvoice 13/01/2010 10:46:34

        Πές μου δηλαδή πως το βλέπεις ως ικανό να κόψω τις φλέβες μου τώρα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    • koronia96 avatar
      koronia96 @ trellakias 13/01/2010 15:11:58

      "με τραγικές συνέπειες στον τουρισμό"
      Και για αυτό φταίνε οι Πακιστανοί;

  18. provato avatar
    provato 12/01/2010 18:56:34

    Οι ΄΄ευχαριστίες΄΄ στα φανερά. Πιστεύω οτι εαν ψηφιστεί ο νόμος για την ιθαγένεια θα κυκλοφορούν φυλλάδια σε όλες τις χώρες ΄΄παραγωγής΄΄ λαθρομεταναστών με τίτλους όπως :
    Γίνε Έλληνας για αρχάριους. (περιέχει σύντομο χαιρετισμό του ΓΑΠ)
    Πως να γίνεις Ευρωπέος πολίτης σε 5 απλά βήματα.
    Απο τη Νιγηρία στη Λακωνία.
    Χάρτης Αιγαίου. Top προορισμοί για να μην σε πιάσουν κώτσο οι διακινητές.
    Βρες το κατάλληλο διακινητή απο το Τσιμπουτί.
    Το Ελληνικό εκλογικό σύστημα στα Πακιστανικά. Λεπτομερείς οδηγίες για τις υπερπεριφέρειες.Ένθετο: βρες την Τ.Ο. ΠΑΣΟΚ της γειτονιάς σου.
    Η νυχτερινή ζωή στην Ελλάδα στα Σενεγαλέζικα. Tips για καυτές νύχτες...

    • ndvoice avatar
      ndvoice @ provato 12/01/2010 20:00:02

      Λοιπόν αυτή η κυβέρνηση μόνο με την πλάκα μπορεί να αντιμετωπιστεί, γιατί αν την πάρεις στα σοβαρά και προσπαθήσεις να την αντιμετωπίσεις με λογικά επιχειρήματα, μπορεί να σε τρελάνει.
      Η κατάσταση θα βγάλει γέλιο.

  19. bananiagr avatar
    bananiagr 12/01/2010 19:08:57

    Pakistan’s demand????

    demand????

    Αυτό το είδατε;

    "acceptance of Pakistan’s demand"

    Ε ρε....

  20. bananiagr avatar
    bananiagr 12/01/2010 19:16:01

    Εχμ, συγνώμη αλλά γιατί τα μηνύματα μου περιμένουν moderation ξαφνικά; :-S

  21. exomatiakaivlepo avatar
    exomatiakaivlepo 12/01/2010 19:17:20

    Ευχαριστίες του Πακιστάν...
    Το demand, δεν μου πολυάρεσε σαν έκφραση...
    Τι λέει με λίγα λόγια το πιο πάνω άρθρο :
    "Ο Πρωθυπουργός του Πακιστάν Syed Yusuf Raza Gilani, την Τρίτη καλοσώρισε την αποδοχή από την Ελλάδα, της απαίτησης-αξίωσης των Πακιστανών την για την χορήγηση ιθαγένειας και δικαιώματος ψήφου στους Πακιστανούς μετανάστες.."
    Ε ρε γλέντια...
    Βαβυλωνία και Bollywood θα γίνουμε...

    http://exomatiakaivlepo.blogspot.com/2010/01/blog-post_9707.html

    • bananiagr avatar
      bananiagr @ exomatiakaivlepo 12/01/2010 19:24:54

      Αυτό ακριβώς, ούτε εμένα μου έκατσε καλά. Οχι τίποτα αλλο αλλά για να μη με νομίζω παράξενη. :p

  22. Νίκος avatar
    Νίκος 12/01/2010 19:32:23

    Θα τους παρω δωρο ενα Βλακομετρο εκει στο ΠΑ(ΣΟ)Κισταν. Γελασα με την ψυχη μου. Ο εθνικος(;) σουρρεαλισμος στο απωγειο του.
    Αχαχαχαχαχαχαχαχα!

    • mnk avatar
      mnk @ Νίκος 13/01/2010 00:33:48

      Έχουν. Λέγεται GAP.

      • Naruto avatar
        Naruto @ mnk 13/01/2010 17:06:24

        Αυτο ειναι μαλλον μοναδα μετρησης και οχι οργανο.

        • πολίτης avatar
          πολίτης @ Naruto 14/01/2010 09:31:57

          Αγαπητοί φίλοι, προβληματισμένοι συμπατριώτες μου, όποια άποψη και αν έχετε υιοθετήσει μέχρι τώρα, διαβάστε καλά το νομοσχέδιο και αποφασίστε μετά. Σας ενημερώνω ότι από την Τρίτη το πρωί το νομοσχέδιο, έχει εξαφανιστεί από τη δημόσια διαβούλευση και όταν κάνεις χρήση της συγκεκριμένης επιλογής σε βγάζει στο «σχέδιο Καλλικράτης», αποδεικνύοντας την αδυναμία της κυβέρνησης να δικαιολογήσει το περιεχόμενο του. Απευθύνομαι σε κάθε καλοπροαίρετο πολίτη, αλλά και πολιτικό πρόσωπο, οποιουδήποτε κόμματος, που πιθανόν να έχει λάβει λάθος πληροφορίες. Σας παραθέτω στο τέλος τα επίμαχα άρθρα, όπως είχαν δημοσιευτεί στη διαβούλευση, για αντιληφθείτε το μέγεθος του προβλήματος, με τις εξής παρατηρήσεις:
          Άρθρο 1: Προβλέπεται κτήση ιθαγένειας σε τρεις περιπτώσεις:
          Α) Σε τέκνο αλλοδαπών που κατοικούν μόνιμα και νόμιμα στην Ελλάδα επί πέντε έτη, εφόσον το τέκνο γεννήθηκε στην Ελλάδα. Αυτό είναι το άρθρο που διαφημίζουν στα ΜΜΕ και επικαλείται και ο πρωθυπουργός, για να δικαιολογήσει την αναγκαιότητα της ρύθμισης. Χωρίς να συμφωνώ ούτε και με αυτό, το χειρότερο ακολουθεί…
          Β) Σε τέκνο αλλοδαπών που παρακολούθησε τις τρεις πρώτες τάξεις της υποχρεωτικής εκπαίδευσης, μετά την ενηλικίωσή του και εντός τριών ετών από αυτήν. Αρκεί το τέκνο να κατοικεί μόνιμα, χωρίς να προσδιορίζεται χρονικό διάστημα. δεν απαιτείται να κατοικεί και νόμιμα ή να κατοικούν νόμιμα οι γονείς του. Επίσης δεν απαιτείται να έχει γεννηθεί στην Ελλάδα. Αρκεί η παρακολούθηση τριών τάξεων σχολείου!!!
          Γ) Σε τέκνο αλλοδαπών που παρακολούθησε έξι τάξεις σε ελληνικό σχολείο, χωρίς άλλη προϋπόθεση, χωρίς να απαιτείται να κατοικεί νόμιμα το ίδιο η οι γονείς του.
          Οι περιπτώσεις α και β της παραγράφου 4 υπήρχαν και στο ν.3284/2004, προστίθεται όμως και περίπτωση γ, για όποιον γεννιέται σε ελληνικό έδαφος και ένας από τους γονείς του επίσης γεννήθηκε και κατοικεί εδώ μόνιμα, όχι και απαραίτητα και νόμιμα.
          Στο σημείο αυτό σας επισημαίνω ότι πρόκειται για τροποποίηση του Κώδικα Ιθαγένειας, ενός νομοθετήματος που δεν ρυθμίζει συγκεκριμένη κατάσταση, αλλά ισχύει γενικά και για το μέλλον. Δηλαδή βγάλαμε ανακοίνωση για όλους τους λαούς ανά τον κόσμο, ότι ερχόμενοι στην Ελλάδα παράνομα, θα εξασφαλίσουν για τα παιδιά τους την Ελληνική ιθαγένεια. Αν αυτό δεν είναι πρόσκληση για παράνομους μετανάστες, τότε τι είναι!
          Όσον αφορά την κτήση της ιθαγένειας με πολιτογράφηση, πέρα από το ότι μειώνεται δραματικά ο απαιτούμενος χρόνος της νόμιμης κατοικίας στην Ελλάδα, από δέκα σε πέντε χρόνια, τροποποιείται η προϋπόθεση της επαρκούς γνώσης της ελληνικής γλώσσας, η οποία στον ισχύοντα νόμο (3284/2004, άρθρο 5) έχει ως εξής: «Έχει επαρκή γνώση της ελληνικής γλώσσας, της ελληνικής ιστορίας και γενικά του ελληνικού πολιτισμού» και ορίζεται ως προϋπόθεση η «αόριστη» ένταξή του στην ελληνική κοινωνία και τη συμμετοχή του στην πολιτική ζωή της χώρας.
          Ακολουθεί το προτεινόμενο κείμενο:
          Άρθρο 1
          1. Το άρθρο 1 του Κώδικα της Ελληνικής Ιθαγένειας, όπως αυτός κυρώθηκε με τον Ν. 3284/2004 και ισχύει (ΦΕΚ Α’ 217), αντικαθίσταται ως εξής:
          «Ι. Με τη γέννηση από Έλληνα ή Ελληνίδα
          Άρθρο 1
          Το τέκνο Έλληνα ή Ελληνίδας αποκτά από τη γέννησή του την Ελληνική Ιθαγένεια.
          2. Μετά το άρθρο 1 του Κώδικα της Ελληνικής Ιθαγένειας, όπως αυτός κυρώθηκε με τον Ν. 3284/2004, παρεμβάλλεται νέο άρθρο 1Α ως εξής:
          «Ια. Με τη γέννηση στην Ελλάδα και δήλωση
          Άρθρο 1Α
          1. Τέκνο αλλοδαπών που γεννιέται στην Ελλάδα και ένας από τους γονείς του κατοικεί μόνιμα και νόμιμα στη χώρα επί πέντε συνεχή έτη, αποκτά από τη γέννησή του την ελληνική ιθαγένεια εφόσον οι γονείς του υποβάλουν κοινή σχετική δήλωση και αίτηση εγγραφής του τέκνου στο δημοτολόγιο του δήμου της μόνιμης κατοικίας του. Αν το τέκνο γεννήθηκε πριν τη συμπλήρωση της πενταετίας νόμιμης διαμονής του γονέα στη χώρα, η παραπάνω κοινή δήλωση και αίτηση εγγραφής υποβάλλεται με την παρέλευση της πενταετίας συνεχούς νόμιμης και μόνιμης διαμονής του γονέα στη χώρα.
          2. Τέκνο αλλοδαπών που έχει παρακολουθήσει τις τρεις πρώτες τάξεις υποχρεωτικής εκπαίδευσης σε ελληνικό σχολείο στην Ελλάδα και κατοικεί μόνιμα στη χώρα αποκτά την ελληνική ιθαγένεια με την ενηλικίωσή του εφόσον υποβάλλει σχετική δήλωση και αίτηση εγγραφής στο δημοτολόγιο του δήμου της μόνιμης κατοικίας του το αργότερο εντός τριετίας από την συμπλήρωση του 18ου έτους της ηλικίας του. Την ελληνική ιθαγένεια αποκτά με κοινή δήλωση των γονέων του και αίτηση εγγραφής στο δημοτολόγιο του Δήμου μόνιμης κατοικίας του και το τέκνο αλλοδαπών που έχει ολοκληρώσει την παρακολούθηση έξι τουλάχιστον τάξεων ελληνικού σχολείου στην Ελλάδα.
          3. Εφόσον η δήλωση και αίτηση εγγραφής στο δημοτολόγιο, που προβλέπεται στις προηγούμενες παραγράφους 1 και 2, δεν υποβλήθηκε από κοινού από τους γονείς μέχρι την ενηλικίωσή του, το τέκνο αποκτά την ελληνική ιθαγένεια με δήλωση και αίτηση εγγραφής στο δημοτολόγιο που το ίδιο δικαιούται να υποβάλει στον Δήμο της μόνιμης κατοικίας του το αργότερο εντός τριών ετών από την συμπλήρωση του 18ου έτους της ηλικίας του.
          4. Την Ελληνική Ιθαγένεια αποκτά από τη γέννησή του, χωρίς να απαιτείται δήλωση και αίτηση των γονέων ή του ιδίου, όποιος γεννιέται σε ελληνικό έδαφος, εφόσον:
          α. ούτε αποκτά αλλοδαπή ιθαγένεια με τη γέννησή του ούτε μπορεί να αποκτήσει τέτοια με σχετική δήλωση των γονέων του στις οικείες αλλοδαπές αρχές όταν το δίκαιο της ιθαγένειας των γονέων του απαιτεί την υποβολή παρόμοιας δήλωσης ή
          β. είναι άγνωστης ιθαγένειας ή
          γ. ένας από τους γονείς του έχει γεννηθεί στην Ελλάδα και κατοικεί μόνιμα στη χώρα από τη γέννησή του.
          Άρθρο 2
          Το άρθρο 5 του Κώδικα Ελληνικής Ιθαγένειας, όπως αυτός κυρώθηκε με τον Ν. 3284/2004 και ισχύει, αντικαθίσταται ως εξής:
          «Άρθρο 5.
          Προϋποθέσεις πολιτογράφησης
          1. Για τον αλλοδαπό, που επιθυμεί να αποκτήσει την ελληνική ιθαγένεια με πολιτογράφηση απαιτείται :
          α. να είναι ενήλικος κατά το χρόνο της υποβολής της δήλωσης πολιτογράφησης.
          β. να μην έχει καταδικασθεί τελεσίδικα, κατά την τελευταία δεκαετία πριν από την υποβολή της αίτησης πολιτογράφησης, σε ποινή στερητική της ελευθερίας τουλάχιστον ενός έτους ή ανεξαρτήτως ποινής και χρόνου έκδοσης της καταδικαστικής απόφασης, για εγκλήματα προσβολών του πολιτεύματος, προδοσίας της χώρας, ανθρωποκτονίας από πρόθεση και επικίνδυνης σωματικής βλάβης, εγκλήματα σχετικά με την εμπορία και την διακίνηση ναρκωτικών, τη νομιμοποίηση εσόδων από παράνομες δραστηριότητες, διεθνή οικονομικά εγκλήματα, εγκλήματα με χρήση μέσων υψηλής τεχνολογίας, εγκλήματα περί το νόμισμα, αντίστασης κατά της αρχής, αρπαγής ανηλίκων, κατά της γενετήσιας ελευθερίας και οικονομικής εκμετάλλευσης της γενετήσιας ζωής, κλοπής, απάτης, υπεξαίρεσης, εκβίασης, τοκογλυφίας, του νόμου περί μεσαζόντων, πλαστογραφίας, ψευδούς βεβαίωσης, συκοφαντικής δυσφήμισης, λαθρεμπορίας, εγκλήματα που αφορούν τα όπλα, αρχαιότητες, την προώθηση λαθρομεταναστών στο εσωτερικό της χώρας ή τη διευκόλυνση μεταφοράς ή προώθησής τους ή της εξασφάλισης καταλύματος σε αυτούς για απόκρυψη ή για παραβάσεις της νομοθεσίας για την εγκατάσταση και κίνηση αλλιοδαπών στην Ελλάδα.
          γ. να μην εκκρεμεί σε βάρος του απόφαση απέλασης.
          δ. να διαμένει νόμιμα στην Ελλάδα πέντε συνολικά έτη την τελευταία δεκαετία πριν από την υποβολή της αίτησης πολιτογράφησης. Στον ανωτέρω κατά περίπτωση απαιτούμενο χρόνο δεν προσμετράται ο χρόνος που διάνυσε ο αλλοδαπός στην Ελλάδα ως διπλωματικός ή διοικητικός υπάλληλος ξένης χώρας. Η χρονική προϋπόθεση της πενταετούς διαμονής δεν απαιτείται για αυτόν που είναι σύζυγος
          Έλληνα ή Ελληνίδας ή έχει τη γονική μέριμνα τέκνου ελληνικής ιθαγένειας και διαμένει επί μια τριετία στην Ελλάδα, καθώς και για εκείνον που έχει γεννηθεί και κατοικεί συνεχώς στην Ελλάδα. Για τους συζύγους Ελλήνων διπλωματικών υπαλλήλων που έχουν συμπληρώσει, οποτεδήποτε, ένα έτος διαμονής στην Ελλάδα και υπηρετούν στο εξωτερικό, προσμετράται για τη συμπλήρωση του παραπάνω χρόνου και ο χρόνος παραμονής τους στο εξωτερικό λόγω της υπηρεσίας των Ελλήνων συζύγων τους. Για τους ομογενείς και τους κατόχους ιθαγένειας κράτους μέλους της Ευρωπαϊκής Ένωσης δεν απαιτείται η χρονική προϋπόθεση της πενταετούς διαμονής.
          ε. να έχει επαρκή γνώση της ελληνικής γλώσσας.
          στ. να αποδεικνύει την ένταξή του στην ελληνική κοινωνία καθώς και τη δυνατότητά του να συμμετάσχει ενεργά και ουσιαστικά στην πολιτική ζωή της χώρας, σύμφωνα με τις θεμελιώδεις αρχές οι οποίες την διέπουν.»

  23. bananiagr avatar
    bananiagr 12/01/2010 19:59:04

    http://dhmopshfisma.blogspot.com/2010/01/blog-post_2886.html

    Δεν ήξερα οτι ο πρόεδρος τον πακιστανών ήταν μπλεγμένος σε τέτοιες ιστορίες.

    Ενδιαφέρον. Και τον βγάλανε και έφω απο την φυλακή οι εργατοπατέρες.

    Χα...

  24. bananiagr avatar
    bananiagr 12/01/2010 19:59:26

    http://dhmopshfisma.blogspot.com/2010/01/blog-post_2886.html

    Δεν ήξερα οτι ο πρόεδρος τον πακιστανών ήταν μπλεγμένος σε τέτοιες ιστορίες.

    Ενδιαφέρον. Και τον βγάλανε και έξω απο την φυλακή οι εργατοπατέρες.

    Χα...

  25. πρασινάλογα avatar
    πρασινάλογα 12/01/2010 20:10:16

    Τον έχετε παρεξηγήσει το Γιωργάκη.
    Απλά την έχει δεί νέος Μέγας Αλέξανδρος που προσπαθεί να προσηλυτίσει τους βαρβάρους της Ανατολής στον ελληνικό πολιτισμό.
    Απλά, επειδή οι πόλεμοι και οι εκστρατείες είναι πανάκριβη υπόθεση που δεν τη σηκώνουν σήμερα τα οικονομικά της χώρας, είπε αντί να πάει αυτός στο Πακιστάν να φέρει τους πακιστανούς στην Ελλάδα για να τους προσηλυτίσουμε κατευθείαν στην κοιτίδα του δυτικού πολιτισμού (ΜΕ ΔΙΚΑ ΜΑΣ ΕΞΟΔΑ, ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ!).
    Προχωρημένο, δεν μπορώ να πώ.

    • Jasmin avatar
      Jasmin @ πρασινάλογα 12/01/2010 20:19:53

      Ούτε για αντάξιο του Βουκεφάλα δεν τον έχω...

      • Soustom avatar
        Soustom @ Jasmin 12/01/2010 21:27:39

        ..αχ άν ζούσε ο Βουκεφάλας.......

    • provato avatar
      provato @ πρασινάλογα 12/01/2010 20:36:04

      Καλησπέρα Έλληνες φίλοι. Με λένε Γιασούφ ,εγκο από Αίγυπτο είμαι. Τέλο και εμένα προσηλυτίσει ΓΑΠΑΣΟΚ στο Νέο Ελληνικό Πολιτισμό. Διαβάζω Δραγώνα και Λιάκο στα Αραβικά , επίσης βλέπω συνέχεια μεγκα τσανελε στις 20:00 απο νοβα και έκοψα τον ναργιλέ. Θα πάρετε και εμένα και μερικούς χιλιάδες φίλους μου στην ...κοιτίδα σας; Λέω γυναίκες μου(έχω τρεις δόξα στον Αλλάχ) να κάνουν υπομονή , θα τις γκαστρώσω με το καλό όταν φτάσουμε Ελλάδα. Ελάτε τώρα μην γίνεστε ρατσιστές , όλοι καλοί χωράμεεεεεεε.

      ΥΓ: Έχω πολλά γένια. Λέτε ΓΑΠΑΣΟΚ δώσει και μένα Ιθαγένεια;

  26. Μάρκο Τ avatar
    Μάρκο Τ 12/01/2010 20:31:38

    Mπορεί κανείς να βρει τη συμβολή του Πακιστάν στον παγκόσμο πολιτισμό;
    Για το Μπαγκλαντές δεν ρωτάω πια...
    Η κύρια παραγωγή του Πακιστάν είναι φανατισμένα αγοράκια στα κορανικά σχολεία και κοριτσάκια με μαντήλες.
    Στα κομμάτια και οι σαλάτες του Μαραθώνα, πήχτρα στα λιπάσματα, αν είναι να φορτωθούμε ένα καρκίνωμα στην Ελλάδα. Θα χαιρόμουν αφάνταστα αν αύριο όλοι αυτοί εγκατέλειπαν τη χώρα μας.
    Οπου έχουν εγκατασταθεί οι Πακιστανοί στον δυτικό κόσμο, μόνο υποβάθμιση έχουν φέρει.
    Εδώ δεν θα μπορούσε να είναι διαφορετικά τα πράγματα.

  27. Μορφέας avatar
    Μορφέας 12/01/2010 21:03:20

    μοῦ ἀρέσει τὸ πολυτονικό,νὰ ἀναρτάται περισσότερα κεὶμενα στὸ πολυτονικὸ σύστημα! ΕΥΓΕ!!!!!!!!!

  28. ΔΡΑΚΟΣ avatar
    ΔΡΑΚΟΣ 12/01/2010 21:36:56

    Ο Παυλόπουλος που ευχαριστούσε τους Πακιστανούς σε ποιό κομμα ανήκει;

    • loretta avatar
      loretta @ ΔΡΑΚΟΣ 12/01/2010 21:45:25

      πακι???

  29. Dubai Expatriate avatar
    Dubai Expatriate 12/01/2010 22:02:51

    Μας έχει κάνει ρόμπες ο Τζέφρευς.

    Με το καλό και τα συγχαρίκια απο το Μπαγκλαντές.

    Παρεπιπτώντως, το τελευταίο διάστημα στελέχη του ΠΑΣΟΚ σε τοπικές έχουν αρχίσει το "μάντρωμα" μεταναστών στην πλειονότητα των οποίων Μουσουλμανικής προέλευσης.

    Στοιχεία ασφαλώς και είναι διαθέσιμα προς πάσα ενδιαφερόμενο.

    Η διάλυση της Ευρώπης λοιπόν αρχίζει απο την Ελλάδα.

    Μια ακόμα "αλλαγή" από το κόμμα των σοσιαληστών

  30. B.K.Σ. avatar
    B.K.Σ. 12/01/2010 22:17:08

    κοιτώντας στον φακό λένε:
    ξέρουμε πως μας χρησιμοποιείτε εσείς του πασοκ, ξέρουμε πως είναι γελοία η εικόνα να κρατάμε τα σημαιάκια μας, ξέρουμε πως φαίνεται αφού τα κρατάμε χωρίς ψυχή, αλλά εμείς ήρθαμε να μείνουμε και θα μείνουμε!

    • Orestios avatar
      Orestios @ B.K.Σ. 12/01/2010 22:29:57

      Βασιλική, τους θυμίζουν τα σημαιάκια το μηδικό παρελθόν τους

      http://upload.wikimedia.org/wikipedia/en/4/45/Safavid_Flag.png

  31. Greco avatar
    Greco 12/01/2010 22:20:34

    τον υποτιματε πολυ τον γαπ
    εγω βλεπω οτι αυτα με τα οποια καταπιανεται ειναι καυτες πατατες(το ψητο),θεματα που ομως χρειαζονται να ανοιχθουν

    αν κ ειμαισυντηρητικων αποψεων γενικα,πιστευω οτι δεν ειναι κ για αναθεμα το στιγμα των πρωτων πρωτοβουλιων της κυβερνησης.Δε θα βγει σε καλο η απολυτη ισοπεδωση στους φιλους μου τους φανατικους δεξιους

    οσο για τους αλλοδαπους:δεν ξερω αν οντως ειναι προχειρος ο νομος που ετοιμαζει το πασοκ,αλλα ειναι θεμα που πρεπει να τακτοποιηθει(ισως ειναι ακαιρο τωρα με την οικονομια σε πρωτο πλανο,αλλα εστω μετα πρεπει)

    προσωπικα ειμαι υπερ οποιασδηποτε λογικης αυξησης του πληθυσμου.Ειτε το να ενσωματωθουν οι αλβανοι,να επιστρεψουν καποιοι σλαβομακεδονες προσφυγες,να γυρισουν οι ελληνες αποδημοι μαζι και με τα κεφαλαια τους ισως,να δωθει υπηκοοτητα σε μεταναστες που ζουν χρονια εδω κ στα παιδια τους.(Θα συμφωνησω ομως οτι για τους μουσουλμανους πρεπει να επιδειχθει πολυ προσοχη)

    το να ανοιξει η ελλαδα θα ναι θετικο,θα της δωσει αλλη δυναμικη(ακομα κ ιστορικα η ρωμη και οι ηπα ετσι γινανε υπερδυναμεις,ενω η υπερβολικη καθαροτητα οδηγει σε συρρικνωση)

    Για τους φιλους μου τους νδκρατες που πιστευουν οτι αυτοι θα ναι στρατος του πασοκ,λεω οτι 1)γιαυτο πρεπει ν γινει με σωστο τροπο ωστε να μην γινουν κομματικος στρατος

    2)κανεις δεν μπορει ν ναι σιγουρος οτι εφοσων ενσωματωθουν θα ψηφιζουν μονο το ενα κομμα απτα δυο.Η νδ δεν πρεπει με τιποτα να βαλει στον τοιχο τους μεταναστες

    3)μπορει καποιοι που δεν υπερ-αγαπουν ,για να το πω λαικα,την ελλαδα να φυγουν για αλλες ευρωπαικες χωρες με την ευρωπαικη ταυτοτητα τους

    4)μπορει να γυρισει μπουμερανγκ για οποιο κομμα επιχειρησει ν τους πατρωναρει,οπως εγινε στη γαλλια οπου το σοσιαλιστικο κομμα συρρικνωθηκε εξαιτιας και του οτι ολοι οι ντοπιοι γαλλοι στραφηκαν στη δεξια---ακομα κ για να αισθανονται διαφοροποιημενοι απτους "σοσιαλιζοντες" μεταναστες---

    κ δεν υποστηριζω ν γινουμε πολυεθνικο κρατος,η ελληνικη ταυτοτητα κ ο χαρακτηρας του κρατους νομιζω ολοι συμφωνουμε(εκτος ισως απο μερικους ακραιους νεο-ταξικους) οτι θελουμε να ναι ελληνικος.Αλλα οι μεταναστες ή οι επιμειξιες πολλες φορες δυνουν τεραστια δυναμικη κ ωθηση σε ενα κρατος--αρκει να υπαρχει παντα σοβαροτητα και σχεδιασμος--

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ Greco 12/01/2010 22:43:31

      Αφου συμφωνεις για τους μουσουλμανους ειναι καλο.
      Δυστυχως τα πρωτα σημαδια -οπως οι δηλωσεις του Πακιστανου πρωθυπουργου οτι η Ελλαδα ικανοποιησε την ΑΠΑΙΤΗΣΗ του Πακισταν για ψηφο στους Πακιστανους της Ελλαδος,οι σχεσεις του ΓΑΠ με σοσιαλιστικα κομματα του Τριτου Κοσμου στη Σ.Διεθνη και η συνδεση με Μπαρακ Χουσειν Ομπαμα που στοχος του ειναι η "συμφιλιωση" Δυσης - Ισλαμ δειχνουν οτι θα ειναι αιχμη του δορατος και ο ΚΥΡΙΟΣ ΛΟΓΟΣ που ειναι τοσο ελαστικες οι προυποθεσεις.
      Οταν ο Σαμαρας προτεινει ιθαγενεια στα παιδια που εχουν κανει 9 χρονια ελληνικο σχολειο καλυπτει παρα πολλες περιπτωσεις.Τα 3 χρονια του πασοκικου νομου σημαινουν οτι ερχεται καποιος εδω και βαζει τα παιδια του για 3 χρονια στο σχολειο ,μετα μπορει να φυγει και στα 18 να γυρισουν με τα χαρτια τα παιδια και να παρουν ιθαγενεια.Ειναι ελληνικη ημετερα παιδεια οι 3 ταξεις του δημοτικου;
      Υπαρχουν φυσικα οι φανατικοι που μπορουν να ζητουν να μη γινει καμμια αλλαγη αλλα οι προτασεις Σαμαρα με πολλα ευρωπαικα παραδειγματα ειναι ο μεσος ορος.

    • Orestios avatar
      Orestios @ Greco 12/01/2010 22:48:31

      Ιστορικά η Ρώμη έγινε υπερδύναμη με εδαφική επέκταση της επικράτειας τους, όπως όλες οι υπερδυνάμεις, και συρρικνώθηκε μετά από εισβολή μεταναστών. Αυτή η μπαρούφα έχει λεχθεί παλαιότερα εδώ και είναι ιστορικά ανακριβής. Τότε γιατί δεν είναι υπερδύναμη η Αϊτή, που δέχθηκε πληθώρα σκλάβων? Γιατί όλες οι πρώην υπερδυνάμεις του 19ου αιώνα σήμερα καταδεικνύουν το μεταναστευτικό σαν μείζον πρόβλημα ύπαρξης τους? Που θες να μου το παίξεις και ότι είσαι σκεπτόμενος κιόλας.

    • Orestios avatar
      Orestios @ Greco 12/01/2010 22:52:55

      Κουβέντα βέβαια δεν λες για την απεχθή ΠΡΟΣΤΑΓΗ των Πακιστανών προς την Ελλάδα, την οποία πρόθυμα αποδέχθηκε το ασήμαντο πρωθυπουργό μας, το GAP.

    • ΚΜ avatar
      ΚΜ @ Greco 13/01/2010 01:03:21

      Τους «Σλαβομακεδόνες» ρε συ Greco (που τους αποκαλείς και πρόσφυγες, τρομάρα τους, όπερ κάνει μπαμ τί φρούτο είσαι) από τί κακό να τους μπάσουμε κι αυτούς μέσα; Ό,τι να'ναι είστε μερικοί...

    • Σαος avatar
      Σαος @ Greco 13/01/2010 08:17:54

      Καλά, αυτά τα ΙΕΚ ΠΑΣΟΚ δεν σας έμαθαν να μην χρησιμοποιήτε πασίγνωστες τακτικές.
      Πχ αρχικά πετάς ένα disclaimer («είμαι συντηρητικών απόψεων») και μετά αραδιάζεις ότι ακριβώς πρεσβεύει το ΠΑΣΟΚ και ο ΣΥΡΙΖΑ. Έβαλες και για nickname το Greco για να μας πείσεις ότι είσαι και ελληναράς. Άσε μας ρε Vase Βοσκόπουλε...

      • Greco avatar
        Greco @ Σαος 13/01/2010 14:14:58

        xaxa τι διαολο ειναι το vase?
        εξηγησε μου στη γλωσσα σου,ιδιως αμα ξερεις καλυτερα κ τον βοσκοπουλο

        γραφω πολυ καιρο με αυτο το nickname εδω κ δεν περιμενα τιμητες

  32. ssd avatar
    ssd 12/01/2010 22:26:36

    Τόσες ξεφτίλες πια?

  33. πατριωτης avatar
    πατριωτης 12/01/2010 23:13:08

    Η ΕΛΛΑΔΑ ΑΝΗΚΕΙ ΣΤΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ.. ΑΝΔΡΕΑΣ ΠΑΠΑΝΔΡΕΟΥ .............

  34. πατριωτης avatar
    πατριωτης 12/01/2010 23:30:05

    Η ΕΛΛΑΔΑ ΑΝΗΚΕΙ ΣΤΟΥΣ ΠΑΚΙΣΤΑΝΟΥΣ........... ΓΕΩΡΓΙΟΣ Α.ΠΑΠΑΝΔΡΕΟΥ

  35. «Κασσάνδρα» avatar
    «Κασσάνδρα» 12/01/2010 23:55:53

    Εγώ άλλο σκέφτομαι μιας και έχουμε εύκαιρη την συντρόφισσα Μάγια καλό είναι να ανοίξουμε συντροφικές σχέσεις με όλο τον κόσμο, βουρ στο Ελλαντα που χαρίζει υο γιωργάκη ιθαγένειες ώστε η σοσιαλιστική διεθνή να υλοποιηθεί στην πράξη.

  36. Kὀριννα avatar
    Kὀριννα 13/01/2010 01:00:22

    Οί Πακιστανοί είναι ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ επικίνδυνοι.Αποστολή τους είναι ό εξιλαμισμός τής Ευρώπης,αρχίζοντας από τήν δύστυχη Ελλάδα.Δέν ήρθαν τυχαία.Εχω ζήση σέ πολυπολιτισμική χώρα μέ πολλούς Πάκιδες.Ο Θεός νά μας λυπηθή.Γι'αυτό μήν αστειεύεσθε.Ας κάνουμε κάτι.Είμαστε στό χείλος τού ολέθρου.Ολοι οί ξένοι πρέπει νά φύγουν(εννοώ τούς non Europeans) καί μετά μέ σωστή πολιτική νά καλέσουμε όσους χρειαζόμαστε,καί ποτέ υπηκοότητα,ούτε σέ Ευρωπαίους.Κανένας δέν μάς χωνεύει καί είμαστε περικυκλωμένοι από εχθρικά κράτη.Θά πρέπει νά πάψουμε νά είμαστε χαζοχαρούμενος λαός.
    Αν κάποιος από σάς μέ πεί υπερβολική,τότε απαντώ:θά μέ θυμηθήτε!

    • koronia96 avatar
      koronia96 @ Kὀριννα 13/01/2010 15:29:13

      Αν φύγουν όλοι οι ξένοι ποιος θα παράγει σε αυτή τη χώρα;

    • bananiagr avatar
      bananiagr @ Kὀριννα 14/01/2010 10:18:26

      koronia96

      Ποιος θα παράγει;

      Εσύ και εγώ. Δεν θα μας πέσει ο ποπός να ξαναπιάσουμε τις τσάπες. Μάθαμε τώρα οι νεοέλληνες...

    • bananiagr avatar
      bananiagr @ Kὀριννα 14/01/2010 10:19:34

      Κορίννα δεν είσαι καθόλου υπερβολική, μιλάω με κάτι άγγλους στο νετ και κάνουν σαν τρελοί, πραγματικά τους φοβούνται εκεί έξω και δεν μπορούνε να βγάλουνε άχνα, το σύστημα τους προστατεύει μέχρι αηδίας.

    • koronia96 avatar
      koronia96 @ Kὀριννα 14/01/2010 10:41:34

      bananiagr ξέρεις πολλούς που θα άφηναν τα πληκτρολόγια για να πιάσουν τις τσάπες.
      Όταν εισάγουμε ακόμα και ρίγανη επειδή δε μπορούμε να σκύψουμε να τη μαζέψουμε δεν φταίνε οι non Europeans.
      Εισάγουμε ντομάτες από το Βέλγιο και κουκουνάρια από την Κίνα γιατί οι νεοέλληνες που λες ξέρουν μόνο να "σερφάρουν" και να κάνουν ζάπινγκ.
      Μήπως οι Άγγλοι που μιλάς στο νετ φοβούνται γιατί δεν ξέρουν τίποτα άλλο να κάνουν;
      Μήπως ο μεγαλύτερος εχθρός της Ελλάδας είναι τελικά οι Έλληνες;

  37. KNWD avatar
    KNWD 13/01/2010 01:03:48

    Ο θεός βοηθός από εδώ και πέρα. Το Πακιστάν έχει μία απο τις μεγαλύτερες γεννητικότητες. Δείτε πως τετραπλασιάστηκε ο πληθυσμός του σε μισό αιώνα.
    http://en.wikipedia.org/wiki/Demographics_of_Pakistan#Population_and_growth

    Μέχρι στιγμής ερχόταν κυρίως άνδρες. Αν πολιτογραφηθούν οι υπάρχοντες 50.000 περίπου, το επόμενο βήμα θα είναι να φέρουν και τις οικογένειες τους. Ήδη παραπονιόταν ότι δεν μπορούσαν να τις φέρουν.

    Δείτε τη μελέτη http://www.idec.gr/iier/new/asian_migrants_gr.pdf

    • Σαος avatar
      Σαος @ KNWD 13/01/2010 08:12:07

      Σιγά μην είναι μόνο 50.000 οι πακιστανοί στην Ελλάδα. Μην εμπιστεύεστε στατιστικά τα οποία έχουν βγει από τα μαγειρεία της Εθνικής(???) Στατιστικής Υπηρεσίας.

      • Μάρκο Τ avatar
        Μάρκο Τ @ Σαος 13/01/2010 08:23:07

        50.000 οι Πακιστανοί σε όλη την Ελλάδα;;;
        Θα γελάσω. Ρωτήστε και εμένα που μένω δυτικά του Κηφισού. Αιγάλεω και Νίκαια είναι πήχτρα.

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ KNWD 13/01/2010 08:34:08

      Να προσθεσω οτι οι Πακιστανοι ειναι ιδιαιτερη περιπτωση με εντονη ισλαμικη ταυτοτητα γιατι δεν εχουν κατι αλλο ως στοιχειο πολιτισμου.
      Δεν ειναι π.χ. σαν τους Ιρανους που εχουν και αναφορες σε προισλαμικο παρελθον.
      Οι Πακιστανοι ειναι Ινδοι που εξισλαμισθηκαν.Δε διαφερουν σε τιποτα απο τους Ινδους παρα μονο στη θρησκεια.Αυτο φυσικα εγινε στη διαρκεια αιωνων μετα την κατακτηση της Ινδιας απο τους μουσουλμανους.Το αποτελεσμα ειναι οτι απερριψαν το ινδουιστικο παρελθον τους και προσκολληθηκαν στο ισλαμ ως μονη ταυτοτητα.Η αρνηση τους να συμβιωσουν με τους αλλους ηταν και η αιτια της διχοτομησης της Ινδιας μετα την αποχωρηση των Αγγλων οπως και 3-4 πολεμοι των δυο αυτων μεγαλων κρατων και διαρκης ενταση -και πυρηνικη μαλιστα πια.Αρα η θρησκεια παιζει τεραστιο ρολο αφου αυτο τους διαχωριζει απο 1 δις.ομοφυλους τους στην Ινδια.

      • Eastrader avatar
        Eastrader @ ψυχραιμια 13/01/2010 12:12:15

        Μην τα μπερδευουμε.Δεν ειναι ομοφιλοι ακριβως.Ορισμενοι Πακιστανοι ειναι ομοφυλοι με ορισμενους Ινδους.

  38. Greco avatar
    Greco 13/01/2010 01:18:09

    @KM
    απο ποικιλια φρουτων που δεν ειναι για ταλιμπαν και για σενα σιγουρα...

    @Ορεστιε
    αρχικα λεω τι ναπαντησω σε 15χρονο ,αλλα αφου ειπα ναπαντησω στον ΚΜ,θα λεγα να μελετησεις καλυτερα την ρωμαικη ιστορια--ή την ιστορια της αιτής(ο,τι απτα δυο προτιμας).Οσο για τον γαπ,ναι δεν σχολιασα ,γιατι δεν μπαινω με το μυαλο εξαρχης να γραψω υπερ καποιας κομματικης γραμμης.Πες εσυ κατι που σαι μη σκεπτομενος.

    @ψυχραιμια
    μαλλον θα πρεπε να μασταν στο μες στο μυαλο του καθενος για να καταλαβαινουμε τις προθεσεις του.Παντως το οτι ειναι υπερμετρα φιλοατλαντικος γενικα ,και ειδικα για το μελλον των βαλκανιων ειναι ανησυχητικο(αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα)

  39. Orestios avatar
    Orestios 13/01/2010 02:06:38

    Ευτυχώς που δεν διεκδίκησα τον τίτλο, που μου προσάπτεις, αλλά έχοντας μελετήσει πλείστες ώρες μπορώ να ξεμπροστιάσω την ιστορική ανακρίβεια όταν λέγεται από αυτοχρηζόμενους σκεπτόμενους. Μην φοβάσαι όμως. Δεν σου χρειάζονται τα βιβλία καθώς έχεις, όπως φαίνεται, κατακτήσει την αλήθεια μελετώντας μόνο τον αφαλό σου.

  40. XAPLAS avatar
    XAPLAS 13/01/2010 02:19:58

    KALHNYXTA MAS....

  41. Νίκος avatar
    Νίκος 13/01/2010 05:19:08

    Απο ξενομανια, βλπεω, πασχουν και αλλοι.
    Οι Πακιδες που θελουν να γινουν...Ελληνες, συμφωνα με την ισλαμοκυβερνηση τους.
    ΟΙ Ελληνες που θελουν να γινουν...Αγγλοσαξωνες. Εχουμε και επισημο εκπροσωπο-ατζεντη, την Κα Διαμαντομπιλντερμπεργκοπουλου, υπουργο (μη εθνικης) παιδειας και δια βιου δουλεματος, κια παει λεγοντας.

  42. πατριωτης avatar
    πατριωτης 13/01/2010 08:03:39

    Τον ιουνιο του 2004, οι Ιρλανδοι με ποσοστο κοντα στο 64% απεριψαν με δημοψηφισμα προηγουμενο νομο που εδινε το δικαιωμα της αποκτησης της ιθαγενειας σε οσα λαθρομεταναστοπουλα γεννιοταν στην ιρλανδια. Ειχε παρατηρηθει οτι ενας μεγαλος αριθμος απο ασιατισες, αφρικανες,κλπ πηγαιναν να γεννησουν εκει... Τουλαχιστον τους Ιρλανδους τους ρωτησαν...Εμας μας εχουν δεδομενους?

  43. Μάρκο Τ avatar
    Μάρκο Τ 13/01/2010 08:41:49

    Τον Φοίβο Καρζή του 9.84 θα τον έχετε ακούσει ίσως. Αριστεροφιλελεύθερος εκσυγχρονιστής, της συνομωταξίας Τάκη Καμπύλη και λοιπών "χρήσιμων ηλίθιων"του ισλαμομοφασισμού. Προπαγανδίζει ανοιχτά το Νομοσχέδιο, ακόμα και μέσα στις ειδήσεις (!), με απαξιωτικούς χαρακτηρισμούς για τον Σαμαρά. Όσο για τον "Σφυγμό της Ημέρας", εκεί η προπαγάνδα, γενικώς, πάει σύννεφο. Με ύφος δικτατορίσκου "ξερόλα". Γνώστη των πάντων. Από τις πλέον αντιπαθητικές φωνές της ραδιοφωνίας, κατά τη γνώμη μου.

    Είπε λοιπόν ο Καρζής ότι ο Σωτήρης Χατζηγάκης έγραψε άρθρο και λέει ότι αρκεί με την εγγραφή τα παιδιά των μεταναστών στο σχολείο να παίρνουν την υπηκοότητα, αφού αποδεικνύουν οι γονείς, με το να τα γράφουν σε σχολείο, ότι θέλουν να τα κάνουν Έλληνες! Και διαφώνησε με την πρόταση Σαμαρά.
    Προφανώς, ο κύριος Χατζηγάκης δεν ξέρει ότι εκτός από την εγγραφή, υπάρχει και η φοίτηση...

    Το άρθρο του Χατζηγάκη δεν το διάβασα. Αλλά επειδή τα πράγματα δεν είναι αστεία, να ξεκαθαρίσουμε: Το Μεταναστευτικό δεν είναι μία ενοποίηση ασφαλιστικών ταμείων, όπου και να διατυπώνει ένας βουλευτής δημοσία άλλη γνώμη, καλό ίσως είναι ή, τέλος πάντων, δεν χάθηκε ο κόσμος. ΤΟ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΤΙΚΟ ΕΙΝΑΙ ΑΛΛΗΣ ΤΑΞΗΣ ΖΗΤΗΜΑ.
    Για τον λόγο αυτό, να ξεκαθαρίσει ο Σαμαράς, ειδικά σε κάτι τελειωμένους σαν τον Χατζηγάκη, ότι τέτοιες διαφοροποιήσεις θα επιφέρουν το πολιτικό τους τέλος.
    Και να το ξεκαθαρίσουν και οι ψηφοφόροι της ΝΔ του Νομού Τρικάλων στον κύριο Χατζηγάκη: Αν τα μετέδωσε σωστά τα πράγματα ο Φοίβος Καρζής (που άφησε υπονοοούμενο ότι πίσω του κρύβεται ο Σουφλιάς), τότε υπέγραψε το οριστικό πολιτικό του τέλος.
    Ας τους πάρει τους Πακιστανούς στα πολλά χωράφια του ο Χατζηγάκης. Βουλευτής της ΝΔ που υποστηρίζει την πακιστανοποίηση της Ελλάδας, πρέπει να θεωρείται τελειωμένος.
    Να δείξουμε οι πολίτες ότι δεν παίζουμε. Πάει πολύ να γεμίσει και η δεξιά χρήσιμους ηλίθιους του ισλαμοφασισμού που συναγωνίζονται σε "προοδευτικότητα"῎
    Το ΠΑΣΟΚ είναι εκεί κύριε Χατζηγάκη, πάρε την πολυθρονίτσα σου και πήγαινέ την εκεί, δίπλα στον Κοντογιαννόπουλο, τον Σημίτη και τους λοιπούς τελειωμένους.

  44. Μάρκος avatar
    Μάρκος 13/01/2010 09:30:08

    Demand σημαίνει ΑΠΑΙΤΗΣΗ, όχι αίτημα αγαπητό antinews. Αντιλαμβανόμαστε όλοι τη διαφορά, έτσι; Άλλο Demand, άλλο Request...

    • Naruto avatar
      Naruto @ Μάρκος 13/01/2010 16:59:39

      Ετσι ακριβως ειναι. Ο κ Παπανδρεου που εχει καλη γνωση της αγγλικής πρέπει μα έχει αντιληφθει το συγκεκριμένο DEMAND και μαλλον το εξέλαβε και ως demand από οτι φαίνεται.

  45. Greek avatar
    Greek 13/01/2010 09:55:39

    Έτσι θα κερδίσουμε τις νομαρχιακές και δημοτικές το 2010!!!
    Ζήτω οι "τσάμπα" μάγκες ψηφοφόροι του ΠΑΣΟΚ.
    Λεβέντες μου, σας ΚΟΡΟΪΔΕΨΕ ΧΟΝΤΡΑ ο ΓΙΩΡΓΑΚΗΣ!!!
    Είναι πλέον πασιφανές ότι εκτελεί εντολές έξωθεν...

    Ας ΠΡΟΣΕΧΑΤΕ!

    Δημοψήφισμα εδώ και τώρα!!!

    Υ.Γ.: Που είσαι ρε μάγκα Ευάγγελε Βενιζέλο;

  46. Νίκος avatar
    Νίκος 13/01/2010 13:36:01

    Λοιπον, τι εχουν πετυχει μεχρι σημερα οι νεοταξιτες και πως;

    Η Νέα Τάξη Πραγμάτων λειτουργεί πάντοτε με σενάρια διαπλοκής.
    Το γενικό σκεπτικό για τα Βαλκάνια είναι η δημιουργία μικρών κρατών, πολυεθνικών, πολυφυλετικών, πολυθρησκευτικών και πολυπολιτισμικών, ώστε οι λαοί αυτών των κρατιδίων να είναι διαιρεμένοι σε γκέτο και να μην μπορούν να αντιληφθούν τα σχέδια της Νέας Τάξης και πολύ περισσότερο για να μην μπορούν να αντιδράσουν σε αυτά.
    Για το βόρειο ελληνικό χώρο η Νέα Τάξη προωθεί το εξής σενάριο: Δημιουργία μικρών κρατών στα εδάφη της Αλβανίας, της ελληνικής ελεύθερης Μακεδονίας, των Σκοπίων (ΠΓΔΜ), της Βουλγαρίας, της ελληνικής ελεύθερης Θράκης, της τουρκοκρατούμενης Θράκης, των νησιών του ανατολικού Αιγαίου και της αιγιακής ακτής της Μικράς Ασίας.
    Τα κράτη αυτά, εφόσον το «σχέδιο» προχωρήσει, μπορει να είναι:
    Α) Βόρεια και Νότια Ήπειρος μαζί με ή χωρις τη Φλώρινα με πρωτεύουσα τα Γιάννενα.
    Β) ΠΓΔΜ χωρίς το Τέτοβο και κεντρική Μακεδονία με πρωτεύουσα τη Θεσσαλονίκη.
    Γ) Θράκη (Ελληνική – Βουλγαροκρατούμενη και Τουρκοκρατούμενη) με πρωτεύουσα την Κωνσταντινούπολη.
    Δ) Κρήτη με πρωτεύουσα το Ηράκλειο.
    Κράτη που θέλουν πιθανώς να δημιουργήσουν….
    1. Ελλάς
    2. Ήπειρος
    3. Μεγάλη (;) Αλβανία
    4. Μακεδονία
    5. Θράκη
    6. Κρήτη

    Τα βήματα για όλα τα παραπάνω είναι τα ακόλουθα:

    α) Ανακάτεμα των λαών στην Ελλάδα, που ήταν αμιγής πληθυσμιακά, με εκατομμύρια λαθρομετανάστες, μεταξύ των οποίων ένα μεγάλο κομμάτι είναι Αλβανοί. ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΝΟΜΙΜΟΠΟΙΗΣΗΣ ΤΩΝ ΛΑΘΡΑΙΩΝ, ΕΙΔΙΚΑ ΤΩΝ ΜΟΥΣΟΥΛΜΑΝΩΝ.
    Γιατι Αλβανούς; Ειναι, προς το παρον μαλλον οι πολυπληθεστεροι. Χρησιμοποίηση των Αλβανών και αλβανόφωνων των βαλκανικών χωρών για τη δημιουργία τεχνητών μειονοτικών προβλημάτων. Υπερ: είναι οι πιο υποβαθμισμένοι από πλευράς μόρφωσης και οι πιο ακαλλιέργητοι πνευματικά από όλους τους βαλκανικούς λαούς. Να θυμίσουμε εδώ ότι σύμφωνα με το νέο δόγμα του ΝΑΤΟ, η συμμαχία θα επεμβαίνει χωρίς την έγκριση του Ο.Η.Ε κάθε φορά που κάποια μειονότητα θα καταπιέζεται ή θα προσβάλλεται μέσα σε κάποιο εθνικό κράτος.
    Δηλώθηκε μάλιστα ότι οι ανάγκες των μειονοτήτων υπερτερούν των κυριαρχικών δικαιωμάτων των εθνικών κρατών!
    Ωμό παράδειγμα η «φιλανθρωπική» επέμβαση του ΝΑΤΟ στη Σερβία και το Κοσσυφοπέδιο.
    β) Προώθηση των ελληνικών επενδύσεων στις βόρειες όμορες χώρες ( Αλβανία, ΠΓΔΜ, Βουλγαρία), ώστε η «συνάμιξη» των λαών, που ονειρεύεται ο κ. Γ. Παπανδρέου ( τοτε στο ΥΠΕΞ Ελλάδος) και επιδιώκει η σκοτεινή πλευρά του Σιωνισμού, να έρθει πιο κοντά.
    γ) Εξάρτηση των ελληνικών νησιών του ανατολικού Αιγαίου από τη Μικρασιατική ακτή από πλευράς υδροδότησης, ρευματοδότησης αλλά και υγειονομικής περίθαλψης, πράγμα που γίνεται μάλιστα πολύ επιτακτικό μετά τα αλλεπάλληλα ατυχήματα με τα ελικόπτερα του ΕΚΑΒ.
    δ) Διαρκείς δηλώσεις και αντεγκλήσεις ανάμεσα στο Οικουμενικό Πατριαρχείο Κωνσταντινουπόλεως και την Αρχιεπισκοπή Αθηνών για τις Μητροπόλεις των «Νέων Χωρών». Να θυμίσουμε ότι οι «Νέες Χώρες» παρεχωρήθησαν λόγω της τουρκοκρατίας, διοικητικά στην Αρχιεπισκοπή Αθηνών και πάσης Ελλάδος, ενώ πνευματικά υπάγονται στο Φανάρι. Αυτό έγινε «αχρί καιρού». Δηλαδή «θα δούμε μέχρι πότε». Τώρα το Πατριαρχείο Κωνσταντινουπόλεως θέλει το ποίμνιο του πίσω. Συμπτωματικά όμως το ποίμνιο αυτό (οι Νέες Χώρες) είναι η Βόρεια Ελλάδα, τα νησιά του ανατολικού Αιγαίου και η Κρήτη. Μέρη, δηλαδή, που η Νέα Τάξη θέλει να αποσχισθούν από την Ελλάδα…!
    ε) Αποσύρθηκε ο Ελληνικός στρατός από όλη τη Βόρεια Ελλάδα, πλην του Δ’ Σώματος Στρατού στον Έβρο, αφήνοντας ουσιαστικά πίσω μόνο αποθήκες και μονάδες επιστρατεύσεως.
    ζ) Δημιουργία 5ης φάλαγγας από όλα τα γειτονικά κράτη μέσα στην Ελλάδα με τη βοήθεια του λαθρομεταναστευτικού ρεύματος. Αυτές οι πέμπτες φάλαγγες θα πρέπει να θεωρούνται δεδομένες, διότι μόνο ένας «ηλίθιος» ή προδότης στρατιωτικός ηγέτης ή πολιτική ηγεσία θα άφηνε να πάει χαμένη μια τέτοια ευκαιρία…! Να «φυτέψει» δηλαδή τουλάχιστον 1000 εκπαιδευμένους κομάντος και σαμποτέρ μέσα στην Ελλάδα που θα υποδύονται τους μεροκαματιάρηδες λαθρομετανάστες.
    Προώθηση δια νόμου των νομιμοποιηθέντων και ελληνοποιηθέντων λαθρομεταναστών στο στράτευμα, την ΕΥΠ (Εθνική Υπηρεσία Πληροφοριών), στα γραφεία Υπουργών, ακόμη και στο γραφείο του ίδιου του Πρωθυπουργού. Αναρωτηθείτε…. υπάρχει καλύτερη πηγή πληροφόρησης;
    η) Προώθηση του αιτήματος επαναπατρισμού των «Τσάμηδων» από την Αλβανία και των πολιτικών αντιφρονούντων «Μακεδόνων» από την ΠΓΔΜ και τη Βουλγαρία προς ενδυνάμωση των δημιουργημένων εθνικών μειονοτήτων.
    θ) Δημιουργία μη κυβερνητικών οργανώσεων (Μ.Κ.Ο) και κομμάτων για την επίσημη διεκδίκηση θέσεων που δεν είναι εθνικά συμφέρουσες για τον Ελληνισμό.
    κ) Δημιουργία κλίματος αντίθεσης και μίσους μεταξύ Βορρά και Νότου (ακόμα και με τη βοήθεια του ποδοσφαίρου) ταυτόχρονη ανάπτυξη προπαγάνδας για αποσχιστικές τάσεις της Βόρειας Ελλάδος, της Ηπείρου και της Κρήτης.
    ΘΥΜΑΣΤΕ ΤΙς ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΕΝΟΣ ΑΝΕΚΔΙΗΓΗΤΟΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΕΡΚΥΡΑ;
    ι) Διαρκείς δηλώσεις κορυφαίων πολιτικών στελεχών (Καραμανλής, Σημίτης) για τη δημιουργία Βαλκανικής Ομοσπονδίας με πρωτεύουσα τη Θεσσαλονίκη!
    κ) Τέλος πλήρης αναπτυξιακή εγκατάλειψη της Ηπείρου, της Δυτικης Μακεδονιας και της Θράκης που συγκαταλέγονται στις πέντε φτωχότερες περιοχές της Ευρώπης, με σκοπό την μετά αγανακτήσεως, απόρριψη του Αθηνοκεντρικού κράτους από τους ντόπιους κατοίκους και την προσδοκία μιας άλλης δυναμικής, όπως τη δημιουργία κάποιου αυτοδιοικούμενου μορφώματος όπου «κάποιοι» θα έκαναν επενδύσεις δίνοντας ελπίδες για ανάπτυξη…!
    Από βιβλίο " Δια πυρός και σιδήρου".
    ΤΙ ΠΡΟΒΛΕΠΕΙ Ο ΚΑΛΛΙΚΡΑΤΗΣ; Ημιαυτονομες (κυριως οικονομικα) περιφερειες,ταχα μου για καλυτερη διοικηση.
    λ) Στρατολογηση και επεκταση δικτυου “ακαδημαικων”, κυριως “ιστορικων” οι οποιοι ειναι αφοσιωμενοι στην νεοταξικη διεθνιστικη ιδεα με χρηση των “ανθρωπινων δικαιωματων” ως προπετασμα και την "φιλια των λαων" ως αιχμη.
    μ) Διευκολυνση κυριως μουσουλμανων λαθρομεταναστων οι οποιοι ειναι αδυνατον να ενσωματωθουν. Η εμπειρια της Βρεττανιας και της Γαλλιας αυτο δειχνει. Επισης η δικη μας εμπειρια αναγκαστικης “συμβιωσης” με τους Τουρκους.

    ΚΑΙ ΕΡΧΕΤΑΙ Η ΥΛΟΠΟΙΗΣΗ ΜΕ ΠΡΩΤΟ ΣΤΟΙΧΕΙΟ ΤΗΝ ΑΠΟΝΟΜΗ ΙΘΑΓΕΝΕΙΑΣ.

  47. Νίκος avatar
    Νίκος 13/01/2010 14:20:25

    Kαι να θυμαστε την ρηση της Κας Κουλουρη στο απο το CDRSEE χρηματοδοτημενο πονημα της με τιτλο "Η Τυρρανια της Ιστοριας".

    « Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΞΑΝΑΓΡΑΦΕΤΑΙ ΥΠΟ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ ΠΡΟΟΠΤΙΚΗ ΚΑΙ ΤΟ ΠΑΡΕΛΘΟΝ ΕΠΑΝΑΕΡΜΗΝΕΥΕΤΑΙ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΟ ΣΧΕΔΙΑΣΜΟ ΤΟΥ ΜΕΛΛΟΝΤΟΣ!!»

  48. πατριωτης avatar
    πατριωτης 13/01/2010 22:11:49

    Οι Ελληνες δεν περναμε καλα ( μεταναστες-ανεργια -εγκληματικοτητα-οικονομικη δυσπραγια-φτυσιμο απο παντου), αλλα μας αξιζουν και χειροτερα... ισως τοτε ξυπνησουμε....