#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
31/12/2012 08:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Προσοχή στα ... prions της ΝΔ!!!



της effie B

Τελικά η φύση ειναι μεγάλος δάσκαλος! Μας δίνει άπλετα τόσα παραδείγματα προς διδαχή και μάθηση που μόνο οι ανεπίδεκτοι δεν...

Σοφιστικέ - παράδειγμα και λόγω επαγγελματικής διαστροφής, η επιδημία των τρελών αγελάδων.

Στους πάσχοντες, ένας μικρός αριθμός “ανώμαλων” πρωτεινών, τα prions, μετατρέπουν τις διπλανές όμοιες φυσιολογικές πρωτεΐνες σε ανώμαλες, οδηγώντας τελικά σε θάνατο. Κάτι σάπιο δηλαδή πολύ γρήγορα καταστρέφει κάθε τι υγιές με το οποίο έτυχε να μοιράζονται το ίδιο περιβάλλον.

Έτυχε; Πολλοί φίλοι λένε οτι έτσι απεφάνθη ο κυρίαρχος λαός στις 17 Ιουνίου, μέσα στον πανικό και την οργή όσων προηγήθηκαν. Και έτσι βρέθηκαν μαζί “υγιείς και σάπιοι”. Πολύ σάπιοι όμως …

Παρά του όσα θα είχε να προσάψει κανείς στο κόμμα της ΝΔ για την πρόσφατη διακυβέρνηση του, μια νηφάλεια τοποθέτηση σίγουρα δεν περιλαμβάνει και τον σημερινό αρχηγό της και πρωθυπουργό της χώρας Αντώνη Σαμαρά. Σε πολιτικό χρόνο με αφάνταστη πυκνότητα βρίσκεται σήμερα πρόεδρος μιας τρικομματικής κυβέρνησης σε πεδίο ισχυρότατων ρίχτερ και γράφει ήδη έξι μήνες πρωθυπουργός της Ελλάδας.

Η ρήση –κλισέ πλέον- του Εθνάρχη Καραμανλή “έξω πάμε καλά” του πιστώνεται αποκλειστικά, παρά τις φιλότιμες προσπάθειες του να δώσει “πίστωση” και στους συγκυβερνώντες. Γιατί και μάτια και αυτιά έχουμε και κυρίως μνήμη για να θυμόμαστε: ναι μεν, αλλά όχι, και ίσως, από κάποιους με συνειδησιακά προβλήματα κρυμμένης βαθειά, πολύ βαθειά όμως, αριστεροσύνης, πρόωρες διαρροές και καρφώματα κάτω απο τη ζώνη στον τύπο απο απλήρωτους –δυστυχώς λεφτά δεν υπάρχουν- υπαλλήλους της Ιπποκράτους, διεκδίκηση και σκληρό παζάρι 4-2-1 στις θέσεις φιλέτα του δημοσίου –πόσο γλυκιά είναι η άτιμη η εξουσία σύντροφοι!-, κάψιμο παλιών συντρόφων έτσι για ξεκάρφωμα...

Το «μέσα» φαίνεται το ανυπέρβλητο... Την πραγματικότητα των Eλλήνων πολιτών, την αδικία, την παραβατικότητα που δεν τιμωρείται, το οριζόντιο, τους έτσι, τους κολλητούς, τις ξαδέρφες, τους πεθερούς... Τα εκατομύρια που λείπουν απο δω, οι λίστες που παρέχονται αφειδώς από σχεδόν κάθε σοβαρή τράπεζα του πλανήτη, οι κηπουροί, αυτοί που εκπλήρωσαν το ρόλο τους, οι αποδιοπομπαίοι τράγοι...

Πως όμως να πορευτεί κάποιος με το ΠΑΣΟΚ; Και πως εναγώνια να τους βγάζει καθημερινά απο το κάδρο; Όλο κρυμμένους σκελετούς στις ντουλάπες οι αθεόφοβοι... απ’ όπου και να τους πιάσεις...

Διαβάζω σε πρόσφατη συνέντευξη του ΡΙΚΣΣΥ..κέλευτου Ανδρέα Λοβέρδου: "την ευθύνη της υπαγωγής της χώρας στο ΔΝΤ φέρουν κορυφαία στελέχη της κυβέρνησης του Γιώργου Παπανδρέου αλλά και η εμμονή της Γερμανικής κυβέρνησης”. Αυτός δηλαδή τι ήταν; Δεύτερος η μήπως διαφωνών; Βάζει και τον Βενιζέλο μέσα στα «κορυφαία»; Και ποιός ξεχνάει τις …απειλές που ξεστόμιζε για όποιον τολμούσε να πειράξει τον τότε αρχηγό του και πρωθυπουργό του; Αλλά σήμερα χωρίς αισχύνη και αιδώ διακηρύσσει οτι η νέα του πολιτική κίνηση «επιχειρεί τη ρήξη με το κρατικοδίαιτο, καταχρεωμένο και ανίκανο κομματικό σύστημα της χώρας”.  Αυτός, ναι αυτός και αν θέλετε το πιστεύετε, “θα συμβάλλει στη δημιουργία ενός νέου, ευρωπαϊκού, ριζοσπαστικού μεταρρυθμιστικού κόμματος, που η πλειονότητα των πολιτών διαπιστώνει πως έχουμε ανάγκη». Δυστυχώς για τον ίδιο δεν του σφύριξε κάποιος οτι η πλειονότητα των πολιτών διαπιστώνει το πιο σημαντικό: δεν έχει τον ίδιο ανάγκη! Μπορεί πολύ καλύτερα χωρίς αυτόν! Και όχι μόνον αυτόν. Μπορεί πολύ καλύτερα χωρίς όλους αυτούς που ξαναονειρεύονται εξουσίες και φέουδα, και κόμματα τύπου “ρούχα μαζί που πλύθηκαν κι’ έχουνε γίνει” …απροσδιορίστου χρώματος! Ειδικά το απροσδιόριστο χρώμα βολεύει...

Στον κακό χαμό των δυόμιση τελευταίων χρόνων ο μόνος πολιτικός κορμός που φαίνεται να αντέχει είναι το κόμμα της ΝΔ. Παρά τα όσα κατά καιρούς έχουν έρθει στη δημοσιότητα για «επιφανή» της στελέχη, ο κόσμος της, η βάση της κράταει, και μάλιστα κρατάει γερά! Με ποσοστά γύρω στο 22% παρά τα αλλεπάλληλα εξοντωτικά και πολλές φορές άδικα μέτρα, τις μειώσεις, τις διαθεσιμότητες, την ανεργεία και τα μύριο όσα κακά που μας συμβαίνουν, αντέχει. Και αντέχει η ΝΔ γιατί ο αρχηγός της και πρωθυπουργός της χώρας διαθέτει το ηθικό έρεισμα. Άλλωστε γι’ αυτο ακριβώς τον έξέλεξε κινηματικά στη αρχηγία του πριν από τρία χρόνια. Και είναι γνωστό ότι όσο ένας πρωθυπουργός διαθέτει ηθικό έρεισμα είναι ακλόνητος.  Όλοι θυμόμαστε άλλωστε τι συνέβει στο πρόσφατο παρελθόν!

Αυτό λοιπόν το ηθικό έρεισμα κινδυνεύει από τα …prions. Για πόσο άραγε καιρό μπορείς να προφυλάγεσαι και να παραμένεις υγιής με ένα κόμμα που όλοι γνωρίζουμε - βλ. ΕΟΤ;

Μια λύση θα ήταν η οικειοθελής αποχώρηση των …νοσογόνων οργανισμών. Έκλεισε άλλωστε ο κύκλος τους και θα παρείχαν μεγάλη υπηρεσία στον ελληνικό λαό με την αποχώρηση τους. Δεν εννοώ βεβαίως να μονάσουν προσευχόμενοι για συγχώρεση κατά το παράδειγμα βυζαντινών παρακμιακών αυτοκρατόρων. Και στα σπίτια τους κλεισμένοι καλά είναι! Κανείς δεν θα τους αναζητήσει! Σε κανένα δεν θα λείψουν.

Ας μας αφήσουν και μας να προχωρήσουμε μπροστά γιατί αρρώστιες από “τρελές αγελάδες” οργίζουν και αφηνιάζουν το λαό!

Μέχρι τότε λοιπόν, μέχρι να τους έρθει το μυαλό να σκεφτούν λογικά και να αποσυρθούν, προσοχή ΣΤΟΥΣ …prions…

…για να μην καταλήξουμε και μεις άρρωστοι για τα μπάζα και καταντήσουμε ΠΑΣΟΚ

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Aννουλα του Bορρα avatar
    Aννουλα του Bορρα 31/12/2012 08:12:12

    H μολυνση εχει επελθει τα prions-ΠΑΣΟΚ εχουν μολυνει και την ΝΔ και την ΔΗΜΑΡ

  2. Βασίλης avatar
    Βασίλης 31/12/2012 08:35:41

    Το 22% της ΝΔ που "αντέχει" σκεφθήκατε να μας αναλύσετε;
    Εννοώ να μας παρουσιάσετε στοιχεία σύνθεσης Ηλικιακής και Επαγγελματικής αυτού του ποσοστού.
    Α! Μην ξεχάσετε και τις μετακινήσεις ψηφοφόρων παρακαλώ...
    Προσωπικά γνωρίζω περί τους 15 πρώην εκσυγχρονιστές - Παπανδρεϊκούς που είναι πιο φανατικοί Νεοδημοκράτες από εμάς που ήμασταν από το 1955 με τον Καραμανλή, την ΕΡΕ, τη ΝΔ, τον Ράλλη, τον Αβέρωφ, το Μητσοτάκη, τον Κώστα Καραμανλή και ψηφίσαμε και το Σαμαρά το 2009.....
    Ευχαριστώ.

  3. tak avatar
    tak 31/12/2012 08:50:12

    effie B, ο αρχηγός της και πρωθυπουργός διαθέτει το ηθικό έρεισμα, ευτυχώς για τη χώρα.
    Ελπίζω τώρα να καταλάβουν οι Έλληνες και να του δώσουν τη δύναμη να τραβήξει μπροστά αυτή την έρμη τη χώρα, αλλά πώς;
    Με 25% στις δημοσκοπήσεις και πολύ αναφέρω, δεν του δίνουν τη δύναμη να πάρει το φτυάρι και να πετάξει το σκουπιδαριό!
    Καλή χρονιά σε σένα και τους δικούς σου, υγεία πάνω από όλα και ας θυμάται ο καλός Θεός τον Αντώνη, για να του δίνει δύναμη!

    • Κυθήριος Τ. avatar
      Κυθήριος Τ. @ tak 31/12/2012 14:50:54

      Τάσο,δέν ἀρκεῖ μόνο ὁ Πρωθυπουργός νά διαθέτει τό ἠθικό ἔρεισμα κι ἄλλοι πρωθυπουργοί τό διέθεταν,ἄν μέσα στό κόμμα ἤ στήν κυβέρνηση ἀνθοῦν ἤ θά ἀνθήσουν παρεκλίνοντα...ἀντερείσματα...
      Γι'' αὐτό,ὅπως πολύ σωστά ἀναφέρεις,πρέπει νά...φτυαρίσει πολύ,κέρβερος πρέπει νά γίνει γιά νά μήν πελαγοδρομήσει..
      Καλή χρονιά μέ ὑγεία.

      • tak avatar
        tak @ Κυθήριος Τ. 31/12/2012 17:19:59

        Φίλε μου αντεύχομαι πρώτα υγεία και φυσικά όλα όσα μας ξεχωρίζουν ανθρώπινα στη ζωή.
        Δεν διαφωνούμε, απλά σήμερα και μετά από τόσα που έχει κάνει ο Αντώνης για όλους τους Έλληνες, αξίζει μια καλύτερη μαρτυρία. Εκτιμώ πως αν την είχε, δεν θα ήταν απλά κέρβερος... Θα είχε θάψει βαθιά όλα τα σκουλήκια της πολιτικής και της διαπλοκής...

    • Πέτρος avatar
      Πέτρος @ tak 31/12/2012 18:31:35

      Και που να την δυναμη θεονήστικοι κι εξαθλιωμένοι;

  4. Kostas G avatar
    Kostas G 31/12/2012 09:09:56

    Εξυπνη ανάλυση, επιτέλους έστω και με παραλληλισμούς ήρθε. Αλλά τα prions της ΝΔ υπάρχουν. Και δεν είναι απαραίτητο να είναι τύπου "περιβαλλοντος Καραχάλιου", αλλά είναι και τα prions τύπου ανικάνων υπουργών,(ακόμα δεν άλλαξε κανείς, όλοι τέλειοι είναι?) των αποτυχημένων βουλευτών και αυτών που συμπλήρωσαν συνδυασμούς, των λεγομένων ορφανών της Βουλής ή των Νομαρχιών που ανέλαβαν ισχυρά πόστα στην Τοπική Αυτοδιοίκηση ελέω κόμματος. Δείτε τις προσφατες τοποθετήσεις στις ΔΕΚΟ και αλλού. Πρόσφατα ο Φακτορας ονομάτισε το δίδυμο των υπουργών της Υποανάπτυξης. Οσο ο κ. Σαμαράς ακολουθεί την πεπατημένη και δεν κάνει την υπέρβασή του, να τα αλλάξει όλα (όπως έχει με στόμφο διακηρύξει), όλες αυτές οι εστίες μόλυνσης θα εξαπλωθούν και θα συνεχισθεί η καταστροφή της Χώρας. Και δεν με ενδιαφέρει το κόμμα και η παράταξη με το "μεγάλο" ποσοστό του 22% (κατάντια και το θεωρούν ορισμένοι επιτυχία) γιατί πιστεύω οτι πλέον άν καταφέρει ο κ. Σαμαράς να σώσει την Πατρίδα, δεν θα έχει ανάγκη ούτε προεκλογική εκστρατεία να κάνει. Ας κάνει επιτέλους την υπέρβασή του.


































    0

    • Μεγάλες στιγμές avatar
      Μεγάλες στιγμές @ Kostas G 31/12/2012 09:22:27

      Να σωσει την πατρίδα και να σωσει την πατρίδα....Τραγκέψατε όλοι ή νομίζουμε οτι ο Σαμαράς είναι Σκωτσεζος και θα σηκώσει το κιλτ στους Ευρωπαίους;΄
      Αυτό ελπίζουμε όλοι και εκεί είναι και η ουσία του αρθρου.Να αντιληφθει εγκαιρα τις αστοχίες κάποιων και να συγκρατήσει όποια αντοχή εχει η κοινωνία στο πρόσωπο του.

  5. Ραβινος avatar
    Ραβινος 31/12/2012 09:38:15

    Ευτυχως που σ'αυτο εδω το blog του Antinews κατα ενα αξιοπροσεκτο τροπο ,κατα μια ουρανια συγκυρια, οταν πανε μερικα πραγματα να ξεχαστουν & να τα σκεπασει ο ζελες της ληθης μια αορατη χειρ επενεργει για την επαναφορα της μνημης και της πυξιδας στην πορεια που πρεπει να ακολουθειται .Ετσι και η effie B μας επαναφερει στην μνημη βασικες αρχες και επισημανσεις προς αποφυγη της εγκεφαλικης μολυνσης απο τα prions. Μπραβο της ! Με την ανατολη του καινουργιου χρονου οι ελπιδες για αναταξη της παραταξης αναπτερωνονται εστω και για τελευταια φορα αν και οι οιωνοι δεν ειναι θετικοι .Το ηθικό έρεισμα του Πρωθυπουργου και αρχηγου της ΝΔ Α.Σαμαρα δυστυχως δεν αρκει για να εμποδισει τα prions να μολυνουν οτι ερχονται σ'επαφη !Ας παρουμε την περιπτωση του ΕΟΤ μιας και την αναφερει η effie B θα παρακολουθησουμε την διακριτικοτητα και σεβασμο που αντιμετωπιζουν τα ΜΜΕ την περιπτωση της Υπουργου κατα τα αλλα συμπαθους κ Κεφαλλογιαννη η οποια εδωσε λεει εντολη να διενεργηθει ΕΔΕ για το συμβαν στον ΕΟΤ !Εδω γελανε τα υγιη κυτταρα και πανηγυριζουν τα prions .Παμε τωρα στην αναλογια των 4-2-1 που στελεχωνεται το δημοσιο και οι ΔΕΚΟ κλπ με μια συμφωνια των 3 εκπροσωπων των κομματων της συγκυβερνησης που δυστυχως το ελλειμμα γνωσης χειρισμου καταστασεων βρισκεται στην ΝΔ με τον εκπροσωπο της κ Σταματη στην ομαδα {εκ του αποτελεσματος κρινονται ολοι }.Παρατηρουμε πχ να στελεχωνεται το ΔΣ του ΟΠΑΠ ,του ΙΚΑ,του ΟΑΕΔ ,του ΕΤΕΑ , του ΟΓΑ κλπ κλπ απο στελεχη του ΠΑΣΟΚ της αυλης Βενιζελου και να καλυπτει η ΝΔ θεσεις τριτοκλασατες με το επιχειρημα μην διαταραχτει η ισορροπια της συγκυβερνησης .Μαθαινω {εαν αληθευει η πληροφορια }οτι τοποθετειται Προεδρος του ΔΣ του ΟΜΕΔ ατομο της αυλης {κολλητος } της πρωην Υπουργου Εργασιας του ΠΑΣΟΚ της κας Κατσελη η οποια ειρηστω εν παροδω πολιτικοτροπει με τον ΣΥΡΙΖΑ χωρις ντροπη !Δυστυχως οι ξενιστες των prions εχουν εμφιλοχωρησει παντου και το ροκανισμα του ηθικου ερεισματος του Α Σαμαρα εχει αρχισει να υποσκαπτει την κυβερνησιμοτητα του .Ειθε ο νεος χρονος να αποτελεσει την αφετηρια αναταξης της παραταξης της ΝΔ με την τεκμηριωση καθε ενεργειας των στελεχων της με βασει τα κριτηρια της διαφανειας ,εντιμοτητας , ικανοτητας και προ παντος του δικαιου γιατι ειναι κριμα ενας κοσμος που επιμενει με αυτην να προδιδεται τοσες φορες και για τοσο μεγαλο χρονικο διαστημα

  6. Nikon avatar
    Nikon 31/12/2012 10:08:55

    Θαρραλέο άρθρο effie B!
    Ομως η ζωή μας έμαθε οτι δεν το μαύρο-άσπρο δέν υφισταται. Επικρατούν όλοι οι ενδιάμεσοι τόνοι. Τι γίνεται μοιπόν οταν τα prions "κρατάνε" γερά τους υπόλοιπους; Ποιός θα καθορίσει τα όρια της ηθικής;

  7. Νίκος Αργεάδης avatar
    Νίκος Αργεάδης 31/12/2012 10:22:19

    Καλημέρα. Καταπληκτική η ανάλυση και αναλογία με τα πράϊονς, Έφη. Δίχως πρόθεση ανταγωνισμού, θα ήθελα να πώ πως ο Α. Σαμαράς επίσης θα κάνει ό,τι δυνατόν για να μην ενσωματωθούν στο DΝΑ της ΝΔ (το μέσα όπως λές) παθογόνοι ιοί που μολύνουν και διαδίδονται μέσω των γενεών και ενίοτε πολλαπλασιάζονται (ως συγγενείς) εις βάρος του υγιούς κυττάρου, λύοντάς το επιφέροντας τον θάνατο.
    Καλή Χρονια,, με υγεία και χαρά.

  8. Κ. Γαλλής avatar
    Κ. Γαλλής 31/12/2012 11:52:03

    Τα πολιτικά γεγονότα στην προκειμένη περίπτωση επιβάλλουν εκπτώσεις αλλά και επαγρύπνιση. Καλού κακού οι φύλακες ας έχουν τα μάτια τους ανοιχτά και σε περίπτωση ώσμωσης του κακού, να αποβληθεί πάραυτα.
    Βλέπετε τα κακά είναι πολλά και λαός είναι ευεπίφορος στις υποσχέσεις, οπότε το μη χείρον βέλτιστον.

  9. victoria (true) avatar
    victoria (true) 31/12/2012 12:40:19

    Καλή χρονιά Έφη!
    (και αμήν)

  10. Άπολις avatar
    Άπολις 31/12/2012 12:44:40

    Άψογη Effie B & εξαιρετικά εύστοχος ο παραλληλισμός με τα prions. Δεν είναι κομματάκι δύσκολο όμως, άτομα, που μπήκαν στην πολιτική, για το προσωπικό τους συμφέρον, να "αποχωρήσουν οικειοθελώς", επειδή "τάχα" αυτό είναι το κοινό συμφέρον??
    Καλή χρονιά btw! Υγεία & Αγάπη σε όλους!

  11. Geros avatar
    Geros 31/12/2012 14:03:23

    Αγαπητή effie B υπάρχει νόσος που προκαλείται από prions και στους ανθρώπους , λέγεται Kuru και είναι ενδημική στην Παπούα Νέα Γουινέα. Αιτία που την προκαλεί θεωρείται η κατανάλωση ανθρωπίνων πρωτεϊνών , δηλαδή η ανθρωποφαγία.
    Μήπως αυτοί που ζητάνε την ανθρωποφαγία εντός της παράταξης τελικά την κάνουν να νοσεί?
    Η παράταξη έχει και όργανα και κυρίως ΨΗΦΟΦΟΡΟΥΣ που αν θεωρήσουν ότι κάποιος είναι λίγος μπορούν κάλλιστα να τον πάνε σπίτι του. Όσο αφορά την διαφθορά η δικαιοσύνη έχει αρχίσει να λειτουργεί όπως μας δείχνει και ο συνωστισμός επωνύμων στον Κορυδαλλό , ας την αφήσουμε να κάνει την δουλειά της.
    Δεν χρειαζόμαστε κανίβαλους που κάθε τρεις και λίγο ζητάνε να φαγωθεί και κάποιο πρόσωπο, κάποια τάση, κάποια ομάδα, και αυτό γιατί όλους αυτούς με τους οποίους διαφωνούμε καταλήγουμε να τους έχουμε ανάγκη.
    Πριν ένα χρόνο περίπου κάποιοι ζητούσαν να διαγράψουμε τους μνημονιακούς και να καβαλήσουμε του αντιμνημονιακό τρένο της οργής , τελικά το αντιμνημόνιο οδήγησε σε γραφικότητες για μαγικές λύσεις από τον ουρανό και λεφτά από την Ρωσία με αντάλλαγμα .... μαρούλια και η συνεπής Ευρωπαϊκή στρατηγική φαίνεται να δίνει την λύση.
    Αν κάναμε τότε τις προγραφές που ζητούσαν οι περισσότεροι, θα ανασταίναμε το ΠΑΣΟΚ που θα έπαιζε μόνο του μπάλα στον χώρο της λογικής και εμείς μαζί με τον ΣΥΡΙΖΑ και την Χρυσή Αυγή (θα κάναμε συγκυβέρνηση με τον Τσιπρα άραγε αν μέναμε στο αντιμνημόνιο?) θα τσακωνόμασταν για το ποιος θα πάρει το Όσκαρ για την μεγαλύτερη ανεδαφική αρλούμπα.
    Εγώ δεν θέλω να φύγει κανείς εκτός από τους διεφθαρμένους , αλλά και για αυτούς δεν θα το πούμε εμείς αλλά η δικαιοσύνη. Εγώ θέλω να έρθουν και άλλοι , η λογική του να πάρουμε μια χαντζάρα και να κόψουμε τους "σάπιους" είναι η λογική του φασισμού. Γιατί? Γιατί φασίστας δεν είναι αυτός που έχει φωτογραφία του Μουσολίνι στο σπίτι του , φασίστας είναι ο οποιοσδήποτε κρατάει μια χαντζάρα και ταυτόχρονα ορίζει και τι είναι σάπιο.

    • Ανώνυμος avatar
      Ανώνυμος @ Geros 31/12/2012 22:18:13

      Αν έκανε εκλογές στις 4 Δεκ, θα έπαιρνε πάνω από 45 κοντά στα 50% (..ως προς το συγκυβέρνηση με Τσιπρα)

      • Geros avatar
        Geros @ Ανώνυμος 01/01/2013 14:03:56

        Σιγά μην έπαιρνε και 70%. Υπάρχει έστω και ΜΙΑ δημοσκόπηση που του έδινε τέτοια ποσοστά? Η συνέχιση εκείνης της πορείας ήταν αδιέξοδη και για την χώρα αλλά και την παράταξη , αν θες το αναλύουμε. Στην τελική ο Σαμαράς είναι πρωθυπουργός την χώρας , άρα κάποια καλή τακτική έκανε, κάτι του βγήκε. Έκανε κυβέρνηση Ν.Δ. δυο χρόνια και κάτι μετά που η παράταξη του (με αυτόν ως υπουργό) είχε εκτροχιάσει δημοσιονομικά την χώρα. Αυτό το κατόρθωμα μην το υποτιμάς. Και φυσικά με θέσεις που μπορούν να σώσουν την χώρα , όχι με καπήλευση της οργής.

        • Ανώνυμος avatar
          Ανώνυμος @ Geros 01/01/2013 22:12:10

          Σχολίασα μόνο για αυτό που σχολίασα. Από κει και πέρα για το αν θα ήταν αδιέξοδη, δεν θα το μάθουμε ποτέ. Όσο για το κατόρθωμά του, μα γιαυτό τον στηρίξαμε, τον υποστηρίξαμε, μέχρι και τον σπρώξαμε στις 29/11. Πιστεύω δε θα μας διαψεύσει

  12. Κυθήριος Τ. avatar
    Κυθήριος Τ. 31/12/2012 14:59:37

    Καλή χρονιά effie.Πολύ ὡραῖο ἄρθρο.Μιά ἔνσταση μόνο,πῶς διατηρεῖ τή δυναμική της ἡ Ν.Δ. ἀπό τό 29% τοῦ Ἰουνίου,στό 22% περίπου πού βολοδέρνει;Ἡ καθίζηση μοῦ φαίνεται μεγάλη.Μήπως τά prions φταῖνε τελικά γι' αὐτήν τήν καθήλωση;

    • dim avatar
      dim @ Κυθήριος Τ. 31/12/2012 16:17:14

      Το 29,7% ήταν το εκλογικό ποσοστό επί των έγκυρων... Το 21% - 22% είναι πρόθεση ψήφου, με άκυρα-λευκά-αναποφάσιστου-δεν ξέρω-δεν απαντώ να είναι περίπου 20%-25%... Αν λοιπόν το αναλύσεις σωστά, όντως διατηρεί τη δυναμική της, ενώ αν εξετάσεις και τα παράπλευρα χαρακτηριστικά των ερευνών θα δεις ότι η αποδοχή της κυβέρνησης ξεπερνάει το 45% και η καταλληλότητα του Σαμαρά σε δίπολο, κυμαίνεται από 35% έως και 46%...

      Καθόλου άσχημα για μια κυβέρνηση που αναγκάστηκε να πάρει τόσο επώδυνα μέτρα... Ο κόσμος κατανοεί ότι η μόνη λύση είναι εντός Ευρώπης, με θυσίες, αλλά πρέπει οπωσδήποτε να φανούν τα πρώτα σημάδια ανάκαμψης (επενδύσεις, νέες θέσεις εργασίας) πριν εξαντληθεί η υπομονή του... Και φυσικά δεν υπάρχει πια και κανένα περιθώριο για νέα μέτρα... Νέα μέτρα = Άμεση προσφυγή στις κάλπες... Δεν περνάνε ούτε από τη βουλή ούτε φυσικά και από τη κοινωνία...

      • Κυθήριος Τ. avatar
        Κυθήριος Τ. @ dim 31/12/2012 18:36:11

        Δέν διαφωνῶ dim,ὅμως δέν ἀναφέρομαι οὔτε στήν καταλληλότητα τοῦ Σαμαρᾶ,πού βεβαίως εἶναι ἀρκετά μεγαλύτερη τοῦ 22%,οὔτε στήν ἀποδοχή τῆς κυβέρνησης,γιατί αὐτά δέν μεταφράζονται σέ πραγματικά ποσοστά ἐπί τῆς κάλπης.Συνήθως τό ἔργο μιᾶς κυβέρνησης δέν κρίνεται ἐν τῶ συνόλω του,ἀλλά τό ἐγγύτερα πρός τίς κάλπες παραγόμενο...
        Ὅσο γιά τά μέτρα καί τήν ὑπομονή,μακάρι ἡ τελευταία πρότασή σου νά βγεῖ ἀληθινή καί νά μήν προσπαθήσουν νά περάσουν τίποτε ἄλλο.

  13. Kostas avatar
    Kostas 31/12/2012 16:02:44

    Η σταγόνα που ξεχείλισε το ποτήρι της υπομονής γιά μεγάλη μερίδα παραδοσιακών υποστηρικτών της Ν.Δ. είναι οι βάναυσες περικοπές στα πολυτεκνικά επιδόματα.
    Αυτό μην το υποτιμάτε και θα με θυμηθείτε.

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ Kostas 31/12/2012 18:58:21

      Σωστός! Να δούμε και τι θα γίνει με το επίδομα παιδιών και πως και ότε θα καταβάλλεται. Θα κριθούν και από αυτό.

  14. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 31/12/2012 17:16:16

    Και σε κάτι ..."πριόνες" με κάτι δόντια νάαααα, που έχουν βγάλει. Και "πριονίζουν" όλοι όλους.
    ¨Οχι μόνον μέσα στην ΝΔ...

  15. Γλαυξ avatar
    Γλαυξ 31/12/2012 17:54:29

    Εξαιρετικό άρθρο effie B.
    Ο πρωθυπουργός κ. Σαμαράς πρέπει να είναι τυχερός άνθρωπος διότι του δίδονται συνεχώς ευκαιρίες να πραγματώσει τα διακηρυγμένα πολιτικά του οράματα για την πατρίδα αλλά και τον εαυτό του. Δείχνει όμως μια ανεξήγητη ατολμία ιδιαιτέρως στις περιπτώσεις των νεοδημοκρατικών prions, εκτός κι αν κρίνει ότι δεν είναι ακόμη καιρός για μια αναμέτρηση μαζί τους.
    Οι πολίτες όμως αναμένουμε ....
    Θα ήθελα να ευχηθώ σε όλους Καλή Χρονιά

  16. Σωτηρία avatar
    Σωτηρία 31/12/2012 18:37:12

    Ηθελα μονο για μια στιγμη να γνωριζα καποιον απο σας που τα γραφετε ολ αυτα για να δω πως συμπεριφέρεστε

    Μήπως δεν αντέχετε οσα κανετε και τα γραφετε ουτως ωστε μεσω του γενικου κραξιματος να πεσετε στα μαλακα

    Εκτος κι αν δεν μας εκατσε η θεσουλα και γκρινιαζουμε τωρα

  17. ειδωλοκλάστης avatar
    ειδωλοκλάστης 01/01/2013 13:28:35

    ....this is a worldwide process, in no way restricted or limited to the "Mature Consumer Democracies". Rising angst and aggression, to be sure, is totally predictable when society no longer exists, nations have dissolved into thin air and the economy is run like a spinning roulette wheel, with all eyes on where the shiny ball will pitch, this time, next time, sometime, never. Americans and Europeans, certainly their Trash Politics leaderships, might even confuse this with a leadership phenomenon - the rest of the world is following us down the road to perdition. Yippee! The self-satisfaction and the sniggers will however not last long, because the triumph of Me Too-No Alternative politics, that is Trash Politics, is nothing less than the wilful destruction of civilization.

    Andrew McKillop

  18. Hayek avatar
    Hayek 04/01/2013 03:39:55

    Γιατί effie b δεν λές τις πραγματικές ενδείξεις των τάσεων που τις ξέρει κόσμος στο Μαξιμου; Μαλλον δεν τις γνωρίζεις ή δεν είσαι κοντά τους. Η διαφορά υπερ του Συριζα είναι > 3 % με εμφανή τάση να ανέλθει στο 5%. Εχει ημερομηνία λήξης το καλό διεθνές momentum της κυβέρνησης. Ραντεβού τπν Μάρτιο, όταν τα υπόλοιπα των δόσεων θα έχουν μείνει Βρυξέλλες, λόγω αποτυχίας μέτρων ( σχεδον ολική παυση πληρωμών απο πολίτες, εξ ου και οι φοβίες /παραινέσεις για εθνική ανάγκη πάταξης φοροδιαφυγής. Και,δυστυχώς,ο μικρός πάει νωρίτερα απο τον έχοντα ηθικό έρεισμα , στην Washington...Τα λέμε