Προσδεθείτε, απογειωνόμαστε!!!
07/10/2015 06:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Προσδεθείτε, απογειωνόμαστε!!!

Αυτός δεν θα είναι αρχηγός... Υπερηχητικό θα είναι...

Όπως ξέρετε όσοι είστε από επαρχία, κάθε χωριό έχει και τον... τρελό του ή στην καλύτερη περίπτωση τον γραφικό του. Για να λέει αστεία, να κάνει κόλπα, να ξεχωρίζει με τις τρέλες του και όλοι μαζί να γελάνε και να περνάνε ωραία. Δεν είναι κατ' ανάγκη κακός, αντιθέτως έχει καλές προθέσεις. Αλλά πώς να το κάνουμε. Δεν το έχει, δεν μπορεί να ξεχωρίσει για κάτι διαφορετικό πέραν της γραφικότητάς του.

Έτσι και στο «γαλατικό χωριό» της Νέας Δημοκρατίας τον παραπάνω ρόλο έχει πάρει ο Άδωνις. Πληθωρικός, φωνακλάς, γραφικός, τρελός με τα social media, με φανατικούς εχθρούς και φίλους, ο «μπουμπούκος» κατά δήλωση της Ευγενίας του, είναι αυτός που ξεχωρίζει για τα όσα λέει. Και όλοι μαζί γελάμε για να περάσει η ώρα της πολιτικής όμορφα και χωρίς εντάσεις.

Τις τελευταίες ημέρες έχει αποδυθεί σε αγώνα για τις καλύτερες ατάκες και πράγματι υπάρχει ένα κρεσέντο από δηλώσεις του που συζητιούνται στις παρέες, εκεί που ο καθένας θέλει να κάνει... συκώτι από τα γέλια.

«Εγώ την Ελλάδα θα την απογειώσω» δήλωσε στην εκπομπή του Νίκου Χατζηνικολάου, «στον ενικό» ο υποψήφιος για την ηγεσία της Νέας Δημοκρατίας, Άδωνις Γεωργιάδης.

«Είστε σε ένα πιλοτήριο και έχετε δύο λεβιέδες για να πιλοτάρετε δεξιά και αριστερά το αεροπλάνο. Ο ένας λεβιές είναι οι φόροι, ο άλλος οι μεταρρυθμίσεις. Αν πας γρήγορα στις μεταρρυθμίσεις, μπορείς να κρατήσεις πίσω τους φόρους. Εγώ την Ελλάδα θα την απογειώσω», είπε χαρακτηριστικά.

Αυτός δεν θα είναι αρχηγός... Υπερηχητικό θα είναι...

«Θέλω να στείλω ένα μήνυμα στα μέλη των τοπικών τους οργανώσεων, ότι αν είμαι εγώ ο αρχηγός τους, φαινόμενα του να κερδίζουμε και να κλείνουμε τα κινητά και να τους ξεχνάμε δεν πρόκειται να υπάρξουν. Η νίκη θα είναι συλλογική».

Δηλαδή με αρχηγό τον Άδωνι η ΝΔ θα αποκτήσει... δική της εταιρεία κινητής τηλεφωνίας. Και γιατί όχι; Να εξαγοράσει και το twitter για καλύτερη επικοινωνία.

«Η δική μου υποψηφιότητα έχει ένα συμβολισμό. Είμαι ο μοναδικός από τους τέσσερις που δεν είμαι από τζάκι. Εγώ δεν έχω τζάκι. Είμαι ο Άδωνις Γεωργιάδης, ο γιος ενός βιβλιοπώλη και είμαι ο ίδιος βιβλιοπώλης».

Να που έγινε και ο... Νίκος Ξανθόπουλος ή ο Βασιλάκης Καϊλας της ΝΔ. Σαν πολλές ταινίες βλέπει.

Ωστόσο υποστήριξε ότι ο ίδιος είναι ο μοναδικός που μπορεί να κερδίσει τον Αλέξη Τσίπρα. Και γιατί μόνο αυτός; Τον βλέπει ο Αλέξης και τρέμει. Για σκεφτείτε debate με τους δύο. Θα του πετάξει κανένα... βιβλίο στο κεφάλι και θα τον αφήσει ξερό τον πρωθυπουργό. Για να μην πούμε για την κόντρα... Περιστέρας – Ευγενίας. Κατά κράτος κερδίσει η παγκοσμίου φήμης μαέστρος.

«Όταν θα είμαι αρχηγός της Νέας Δημοκρατίας, θα δείτε πως θα ανοίγω το στόμα μου στη Βουλή, αρκεί να με ψηφίσουν οι Νεοδημοκράτες», υπογράμμισε. Μα αυτό ακριβώς φοβούνται όλοι. Μην ανοίξει το στόμα του ο Άδωνις και ποιος μας ξεπλένει.

Θα ακούσουμε κι άλλα γραφικά από τον «μνηστήρα» που πέτυχε την 50η υπογραφή του να την πάρει από το «πρωτοπαλίκαρο» του Αλογοσκούφη, τον Τοκάκη. Μακάρι να διαρκέσει πολύ η διαδικασία για να γελάσει το χειλάκι μας μετά τις τόσες πίκρες που μας προσφέρει ο Αλέξης.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Jim Beam avatar
    Jim Beam 07/10/2015 08:16:56

    Ο Τζιτζικωστας ειναι το μέλλον της ΝΔ, ο Αδωνις ειναι το μέλλον της παράταξης !!!!

    • ΧΜΜΚ avatar
      ΧΜΜΚ @ Jim Beam 07/10/2015 14:38:46

      Mε χρυσόβγουλα μαζί...

  2. airman avatar
    airman 07/10/2015 08:47:48

    "Μακάρι να διαρκέσει πολύ η διαδικασία για να γελάσει το χειλάκι μας μετά τις τόσες πίκρες που μας προσφέρει ο Αλέξης." Θυμίζει λίγο την "ευχή" Τσίπρα προς τον Πρόεδρο της ΚΟ της ΝΔ στις πραγραμματικές ή μου φαίνεται;

  3. κατωυποστάθμης avatar
    κατωυποστάθμης 07/10/2015 09:13:45

    εκει στο συριζα δεν εχουν τέτοια προβλήματα εξέλεξαν τον ...καλύτερο και μαζί με τον επίσης εσωκομματικα εκλεγμένο ψεκασμένο κυβερνουν μια χαρά και ασε τους αλλους να τρεχουν να βρουν λεφτα για δημοκρατικές αρχαιρεσίες [ολοι οι Ελληνες πολίτες μονο με 2 ευρω παρακαλώ] η ιστορία θα τους γράψει γιατι οι Ελληνες μαλλον την γραφουν ηδη

  4. greg avatar
    greg 07/10/2015 09:58:04

    ..."Έτσι και στο «γαλατικό χωριό» της Νέας Δημοκρατίας τον παραπάνω ρόλο έχει πάρει ο Άδωνις. Πληθωρικός, φωνακλάς, γραφικός, τρελός με τα social media".... Λένε μάλιστα, ότι από μικρό κι από τρελό μαθαίνεις τήν αλήθεια. Τούς άλλους, πού φυλάγονται, γιά νά τά 'χουν καλά μέ όλους καί μέ όλα, τούς λέμε λογικούς.

  5. μιστερ μαξ avatar
    μιστερ μαξ 07/10/2015 11:50:38

    Αδωνις στον #enikos. Τραγικός. Συνειδητός ψεύτης καθ' ομολογία του. Α)Είπε οτι λέει ψεμματα για το καλό της παράταξης και του έθνους, και εφερε το παράδειγμα του καρκινοπαθους με 1 εβδ ζωή και πως ο γιατρός του δεν πρεπει να του πει την αλήθεια. Αυτο φυσικά ειναι εναντια σε καθε εννοια ηθικης της ιατρικής οπου ο ασθενης πρεπει να ειναι ενημερος. Το θέμα ειναι πως το αληθές ειναι και εθνικο και το εθνικό πρέπει να είναι αληθές. Αν καποιος χρησιμοποιει την αληθεια εργαλειακά, όποτε θεωρεί πως οι καταστάσεις ειναι καταλληλες για να ειπωθουν αλήθειες, αυτόν τον άνθρωπο δεν θα τον εμπιστευόμουνα ποτέ. Β)Ο Αδωνις ειπε πως η ΝΔ εχει προβληματα σοβαρα τα οποια θα πει μετα απο χρονια, γιατι ο λαος συνεχισε να λεει, πως πρεπει να τα ξέρει αυτά, αλλά δεν τα λέει τωρα για να μην βλάψει την παράταξη. Ανω ποταμων και αυτη η δηλωση του γιατι ετσι συντηρουνται τα προβληματα και ενα παθολογικό κομμα (κατα την εκτιμηση του) θα παρει την εξουσία της Πατρίδας, αλλά αυτό δεν τον απασχολεί μιας και θα ειναι ο ιδιος ηγέτης. Γ)Δεν απάντησε στο τι θα κάνει με τους πρόσφυγες, παρα είπε πως θα τους στείλει σε άλλες χώρες (αν είναι δυνατόν να ειναι τοσο ευκολο- τον περιμένουν οι φινλανδοι ενω οι αγγλοι νομίζω ειπανε πως θα δεκτουν 13) Γ)Είπε πως θα κόψει φορους και θα κανει μεταρρυθμισεις, χωρίς ομως να απολύσει κοσμο. Η σταθερή λαοπλάνα συνταγή. Ενα παραμυθι που να δουλεύει δεν θα βρούνε να μας πούνε; Σαν να λεεί ο προπονητης οτι με ιδιους παίκτες θα ενισχύσει και επιθεση και αμυνα. Για ανόητους μας περνά. Δ)Το παίζει αυτοδημιουργητος και το παιδι του λαου, ποιος; το παιδί της Εκάλης. Ε)Ανθρωπος που περνάει με κόκκινο φανάρι, είναι επικίνδυνος, οχι για να ειναι στο τιμονι της χωρας, αλλα και σε ο,τι με τροχους. Στ)Στο πολυτεχνείο θέλησε να ειναι και με τον χωροφύλαξ και με τον αστυφύλαξ. Ο "περήφανος Δεξιός". Ζ)Προσπαθεί να ανέβει στο άρμα Σαμαρά, να το παίξει σαμαρικός, ενω ειναι γνωστό πως ο Σαμαράς δεν ανακατεύεται. Ο Βορίδης πολύ καλά έκανε και πήρε αποστάσεις απο το διαφαινόμενο τσίρκο.. υγ-το οτι πέρασε με κοκκινο φανάρια, οχι μονο ενα, δειχνει πως αντιλαμβάνεται τον νομο και την τάξη...

  6. Aνδρέας avatar
    Aνδρέας 07/10/2015 12:12:35

    "Για σκεφτείτε debate με τους δύο (Άδωνι-Τσίπρα)..." Αυτό σκεφτόμαστε και θα πάμε να ψηφίσουμε Άδωνι. Φανταστείτε debate με έναν από τους άλλους τρεις, οι δέκτες τις τηλεόρασεις θα κλείσουν από νωρίς...

  7. kee avatar
    kee 07/10/2015 13:59:57

    Αυτό όμως που μου κάνει εντύπωση είναι το πόσο γρήγορα ξεχάστηκαν οι βρισιές του Άδωνι στην ΝΔ, όταν ο Άδωνις ήταν στο ΛΑΟΣ. Υπάρχουν πάντως όλα στο you tube. Αν όμως η βάση θέλει Άδωνι, ε, τι να κάνουμε. Θα πέσει πολύ γέλιο!

  8. ΣΠΑΡΤΙΑΤΗΣ avatar
    ΣΠΑΡΤΙΑΤΗΣ 07/10/2015 14:18:45

    Τον κο Τζιτζικώστα θα τον δούμε ποτέ στην τηλεόραση να μάθουμε και εμείς οι μη κάτοικοι βορείου Ελλάδας τι πιστεύει ή δεν το βλέπετε;

  9. Psiras avatar
    Psiras 07/10/2015 14:51:25

    Μην υποτιμάτε τον Αδωνι. Και ευφυής είναι, και ξέρει να χειρίζεται πολύ καλά τα media. Και κυρίως είναι ο μόνος από τους τέσσερεις που έχει ολοκληρωμένη πρόταση για την ΝΔ και την χωρα. Και επισης, νομίζω ότι ο Αδωνις έχει μεγαλύτερη διείσδυση στον μέσο ψηφοφόρο από ότι οι Αλλοι Να μην εκπλαγείτε λοιπόν αν εκλεγεί.

  10. Φιλελεύθερος avatar
    Φιλελεύθερος 07/10/2015 18:48:56

    Φοβάμαι ότι κανένας από τούς υποψηφίους δεν έχει..... το ανάστημα να αναμετρηθεί με τον τσιπρανδρέα στο άμεσο μέλλον και αυτό γιατί τον κόσμο δεν τον ενδιαφέρει ο εσωκομματικός....πόλεμος, αλλά η πρόταση και η προοπτική εξόδου της χώρας από το...βάλτο και την καταστροφή που έχει περιέλθει. Το έχω ξαναγράψει ότι το 2014 θα αργήσει πολλά χρόνια να το ξαναδούμε και αυτό γιατί ο Σαμαράς με τα όποια του λάθη είχε δώσει μια προοπτική διεξόδου από την κρίση(το λένε όλοι οι δείκτες), αλλά δυστυχώς ο....σοφός Λαός όπως πάντα έδωσε τη ψήφο του σε ένα συρφετό ανίκανων που φαίνεται στη πράξη μέρα με τη μέρα στην πραγματική οικονομία. Προσωπικά το μεγαλύτερο ΕΓΚΛΗΜΑ ΣΤΗΝ ΠΑΤΡΙΔΑ έγινε με την πτώση της κυβέρνησης Σαμαρά και αυτό θα το διαπιστώσει ο κόσμος σύντομα.

  11. ΓΕΩΡΓΙΟΣ avatar
    ΓΕΩΡΓΙΟΣ 07/10/2015 19:23:22

    είμαι περίεργος νά δώ τί θά γράφετε μετά τίς έσωκομματικές έκλογές.....γιά νά δούμε

  12. δημήτρης avatar