#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
06/10/2010 16:26
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Προς τους οικονομικούς φωστήρες της Κυβέρνησης





Το έλλειμμα της Ιρλανδίας   ανήλθε  στο 32% του ΑΕΠ .

Οι  αρχικές εκτιμήσεις την περασμένη  Ανοιξη έλεγαν ότι δεν θα υπερβεί το 15%!

Δεν  άκουσα κανέναν  να μιλάει για «Τιτανικό».

Ούτε  κατηγορείται η κυβέρνησή  ότι  έδινε  ψεύτικα στοιχεία στη Eurostat.

Προφανώς δεν υπάρχουν Irish statistics!

Σήμερα  ο οίκος αξιολόγησης Fitch υποβάθμισε  «την αξιολόγηση του μακροπρόθεσμου χρέους της Ιρλανδίας σε Α+ από ΑΑ- με «αρνητική προοπτική».

Μπορεί κάποιος από τους πολυάριθμους συμβούλους του κ.Παπανδρέου να απαντήσει στις παρακάτω ερωτήσεις:

Η Ιρλανδία  με έλλειμμα 32%  του ΑΕΠ  πως τα καταφέρνει και βρίσκεται εκτός …Μνημονίου;
Εμείς,  γιατί τρέξαμε να αναζητήσουμε …Μνημόνιο όταν το έλλειμμα μας ήταν περίπου το 1/3 της Ιρλανδίας;
Γιατί η Ιρλανδία μ’ αυτό το έλλειμμα έχει καλύτερη αξιολόγηση από την Ελλάδα;

Δεν περιμένω απαντήσεις. Ένα είναι βέβαιο. Κάθε μέρα που  περνάει ο ελληνικός λαός θα πείθεται όλο και περισσότερο ότι ο κ. Παπανδρέου πρέπει να μας εξηγήσει με τρόπο  πειστικό γιατί  μας οδήγησε εδώ.

Δεν θα μπορεί να το αποφεύγει για πολύ καιρό ακόμα.

Και κυρίως πρέπει να μάθουμε, επιτέλους, ποιοι ήταν και είναι οι κερδισμένοι από την υποταγή της Ελλάδας στο ΔΝΤ.

Κώστας Ροδινός

Υ.Γ. Επειδή  από χθες ακούω  πάλι για αναθεώρηση του ελλείμματος προς τα πάνω, ελπίζω ότι δεν το κάνουν για να δικαιολογήσουν την  αποτυχία του Μνημονίου και να μας προετοιμάσουν για νέα μέτρα.

Τι σοϊ ειδικοί είναι αυτοί , που εδώ και ένα χρόνο δεν μπορούν να βρούν άκρη; (εκτός και αν δεν θέλουν)

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Greg avatar
    Greg 06/10/2010 16:46:45

    Οι διάφορες εκδοχές του ελλείμματος δείχνουν ότι πρόκειται για νούμερο πολιτικοοικονομικό και όχι σκέτα οικονομικό. Δεν είναι η μία εκδοχή σωστή και η άλλη λάθος. Εξαρτάται από τις συμμαχίες τί μπορείς να κρύψεις, τί να φανερώσεις, που να κάνεις δημιουργική λογιστική. Κάπου διάβασα ότι η Ιρλανδία πρόσθεσε στο έλλειμμά της τη χασούρα από τη διάσωση μιας τράπεζας γι΄αυτό και η εκτόξευση στο 32%. Δεν υπάρχει αλήθεια και ψέμα, υπάρχουν συμφέροντα, διαβουλεύσεις, διαπραγματεύσεις. Τις διεργασίες αυτές τίναξε στον αέρα ο ΓΑΠ όχι μόνο συκοφαντώντας την Ελλάδα, αλλά κατηγορώντας και την ίδια την ΕΕ! Γι’αυτό φτάσαμε σήμερα ως εδώ..

    • Orestios avatar
      Orestios @ Greg 06/10/2010 16:51:56

      Την Αnglo-Irish εννοείς?
      Με τα λεφτά των άλλων οι τραπεζίτες παιρνούν ζωή χαρισάμενη.
      Οι Ιρλανοί πληρώνουν την νύφη.
      Εδώ ξέρεις πόσα έδωσε το GAP στους τραπεζίτες?

      • Greg avatar
        Greg @ Orestios 06/10/2010 17:00:17

        Οι ιρλανδοί πληρώνουν, αλλά δεν έχουν μνημόνιο. Και έχουν και βασικό μισθό κανα διχίλιαρο..

      • Orestios avatar
        Orestios @ Orestios 06/10/2010 17:11:23

        Έχουν ανθρώπους μάλλον, που κάνουν δουλειά, όχι τουρισμό στον πλανήτη και ψώνια στην ΝΥ, όπως οι δικοί μας.

    • tiramola avatar
      tiramola @ Greg 06/10/2010 17:30:24

      Και για αυτό τον βράβευσαν για την ειλικρίνιά του στην χώρα-πυλώνα της ΕΕ για να τον πιάσουν γλύψιμο.
      Τους εκβιάζει...

      • Orestios avatar
        Orestios @ tiramola 06/10/2010 17:32:36

        Βρε τιραμόλα, εσύ δεν έβριζες τους Γερμανούς, τότε με το GAP και το στημένο εξώφυλλο του Focus?

      • Επώνυμος avatar
        Επώνυμος @ tiramola 06/10/2010 17:33:00

        Τον βράβευσαν επειδή εξυπηρετεί τα συμφέροντά τους καλύτερα από οποιονδήποτε άλλον.

        Εσύ δεν ήσουν κοψοχέρης που δεν θα ξαναψήφιζες ΓΑΠ;

        Θα μου πεις, ίσως μετά τη βράβευση να άλλαξες γνώμη. Ε, με τέτοια τιμή που του έκαναν!

      • Φαινότυπος avatar
        Φαινότυπος @ tiramola 06/10/2010 17:33:01

        κι η Ευρώπη όλη απορεί
        πώς με δόξες και πλούτη
        αλλά δίχως εμάς
        ούτε στιγμή δεν μπορεί

      • loretta avatar
        loretta @ tiramola 06/10/2010 17:40:37

        Πρωτη φορα βλεπω να δινετε βραβειο με προσχημα την υποτιθεμενη ειλικρινια σε εναν πρωθυπουργο....και μαλιστα πριν καν φανουν τα ολοκληρωτικά καταστροφικα αποτελεσματα της ειλικρίνειας του...!!!

        δηλ....οταν θα εχει ισοπεδωσει την ελλαδα ο ΓΑΠΙΤΑΣ οταν θα τα εχει ξεπουλησει ολα ο ΠΑΜΠΟΥΚΑΡΟΣ...τι θα του δωσουν?ΝΟΜΠΕΛ του πιο γρηγορου εξολοθρευτη μιας ολοκληρης χωρας????

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ Greg 06/10/2010 17:51:48

      Greg,
      Σωστά το επισημαίνεις ότι πρόκειται για πολιτικοοικονομικό στοιχείο και όχι απλώς οικονομικό.

      Μόνο που ή δική μας η κυβέρνηση έβγαινε δημοσίως και συκοφαντούσε τη χώρα ενώ παράλληλα επιδιδόταν σε αλχημείες για να αυξήσει τα νούμερα προκειμένου να δικαιολογήσει την ασυνέπεια λόγων και έργων.

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ Greg 06/10/2010 17:53:33

      Και έτσι είναι, και ακόμη χειρότερα είναι. Σωστός και λάθος φυσικά και υπάρχει, απλώς υπάρχει τεράστια διαστρέβλωση και τεράστια υποκειμενικότητα. Δεν είναι αντικειμενική η ανυπαρξία "σωστού και λάθους", είναι υποκειμενική. Κάποιοι δηλαδή θέλουν το ίδιο πράγμα να του δουν ως σωστό και κάποιοι άλλοι το ίδιο ακριβώς ως λάθος.

      Ας πάρουμε ένα παράδειγμα: Ομάδα ανθρώπων συγκεντρώνεται και αποφασίζει ότι ένας άλλος άνθρωπος πρέπει να θανατωθεί. Και δίνουν εντολή σε άλλους ανθρώπους να τον σκοτώσουν. Αυτοί οι τελευταίοι άνθρωποι τελικά τον σκοτώνουν. Έχει διαπραχθεί δολοφονία;

      Με αυτό το ιστορικό η πιθανότερη απάντηση που θα έδινε κάποιος είναι "ναι". Αν όμως σου πουν κιόλας ότι η πρώτη ομάδα ανθρώπων ήταν κανονικό δικαστήριο και η δεύτερη ομάδα ανθρώπων το εκτελεστικό απόσπασμα, η απάντηση γίνεται αυτομάτως "όχι".

      Θα έλεγα λοιπον ότι βάση της υποκειμενικότητας είναι οι ελλιπείς πληροφορίες, σε πρώτη φάση, και σε δεύτερη φάση η ιδιοτελής προσέγγιση. Αναλόγως δηλαδή του "τι μας συμφέρει".

      Όμως τα γεγονότα παραμένουν ίδια, ασχέτως του πώς τα βλέπουμε.

      Κάτι παρόμοιο συμβαίνει φυσικά και στην περίπτωση της Ελλάδας. Γι' αυτό ακριβώς το έγκλημα της "κρίσης χρέους" που περνάμε είναι όλο, ΟΛΟΚΛΗΡΟ του ΓΑΠ.

      Γενικώς, πάντως, πολύ εύστοχη η παρατήρησή σου.

  2. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 06/10/2010 17:37:10

    Tiramola,

    Μάλλον τον ...βράβευσαν διότι ...συνεμορφώθη προς τας υποδείξεις...

  3. pikras57 avatar
    pikras57 06/10/2010 17:42:19

    ...και να σκεφθεί κανείς ότι το 2008 η eurostat μετά από αλλεπάλληλες επισκέψεις φιξάρισε τα οικονομικά στοιχεία, απέσυρε τους "αστερίσκους" και συνεχάρη τη χώρα μας για την πρόοδο που παρουσιάσαμε στην αποτύπωση αξιόπιστων στοιχείων!
    Μετα από χρόνια οι ίδιοι θα αναθεωρήσουν εκ νέου ...τις αναθεωρήσεις τους!
    Τελικά είχε δίκιο η γάτα Παπακωνσταντίνου ο οποίος μόλις ανέλαβε, διαμόρφωσε αυθάιρετα το έλλειμμα στο 14,8% και απαίτησε απο την ΕΣΥΕ να το υιοθετήσει! Το έχει αναφέρει ο Κοντοπυράκης που αρνήθηκε να υπογράψει τα στοιχεία αυτά.(τελικά δήλωσαν στην eurostat 12,7%)

    Το έργο όμως αυτό πρέπει να τελειώσει!
    Μέχρι πότε η τρομοκρατία του ελλείμματος θα χρησιμοποιείται για την επιβολή και άλλων επώδυνων μέτρων;

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ pikras57 07/10/2010 00:06:24

      λες με τη νέα αναθεώρηση του ελείμματος από την ΕΕ στο 15% να μας το παίξει αυθεντία ο παπακ ? θα δούμε κι άλλη βράβευση? ήμαρτον!

  4. Orestios avatar
    Orestios 06/10/2010 17:47:27

    Μήπως να στέλναμε το GAP σε νέα ταξίδια στο εξωτερικό ώστε να επιδοθεί αυτή τη φορά σε δυσφημιστική εκστρατία εναντίον της Ιρλανδίας?
    Μήπως να στέλναμε τον Πάγκαλο εκεί να τους πεί πως μαζί τα φάγανε?

    Είμαι σίγουρος πως δεν θα έχουν αντίρρηση.
    Το GAP θα μπορούσε να λέει: Εκτός από τον Τιτανικό υπάρχει και ο Βρεττανικός.
    Κάτι τέτοια κουλά είναι πρόθυμο να τα κάνει.

    • Misha avatar
      Misha @ Orestios 06/10/2010 17:53:31

      Έχουνε βαριά άπερκατ οι Ιρλανδοί.
      Άσε που μπορεί να θυμηθούνε τον ΙΡΑ ξανά και να κρεμάσουν τον μεν ΓΑΠ από τον μύστακα (τον ως γνωστό φερετζέ κλπ) , του δε Παγκαλου να χρησιμοποιήσουν το λαρδί για τις μακριές κέλτικες νύχτες

  5. mitsosms avatar
    mitsosms 06/10/2010 18:31:24

    Απλό το ερώτημα. Η Ιρλανδία παραμένει εκτός του μηχανισμού γιατί οι Ιρλανδοί παίρνουν μέτρα από μόνοι τους. Εμείς δεν θα τα παίρναμε στον αιώνα τον άπαντα. Θα ξεσηκώνονταν οι εργατοπατέρες και θα τα έκαναν λίμπα. Οι ίδιοι που μας έφτασαν ως εδώ με την στάση τους κάθε φορά που κάποιος προσπαθούσε να κάνει μια μεταρρύθμιση της προκοπής.

    • Orestios avatar
      Orestios @ mitsosms 06/10/2010 18:51:14

      Δεν μπορούσαν?
      Δεν είχαν κανένα σχέδιο θέλεις να πείς.
      Γι' αυτό και έγιναν συνεργοί στο έγκλημα του ΔΝΤ.
      Όσο για τους εργατοπατέρες ομολογείς πως είναι υποχείρια της κυβέρνησης, αφού με άλλη θα έκαναν τα πάντα λίμπα.

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ mitsosms 06/10/2010 19:07:43

      Φυσικά και το ομολογεί. Το ΠΑΣΟΚ τελικά είναι γνήσιο φασιστικό κόμμα, δεν είναι κρυφοφασιστικό, όπως νομίζαμε παλιότερα.

      • Orestios avatar
        Orestios @ Επώνυμος 06/10/2010 19:21:53

        Σας τα έλεγα εδώ και 1 μιση χρόνο.

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ mitsosms 07/10/2010 00:09:25

      και σε ποιό κόμμα ανήκουν οι εργατοπατέρες Μήτσο, μας λες?

  6. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 06/10/2010 18:46:20

    Γιατί μας κυβερνάνε ανυπόληπτα άτομα, άσχετα, πουλημένα, γλύφτες ξένων που μοιράζουν βραβεία αλήθειας στους ψεύτες.

  7. lahunas avatar
    lahunas 06/10/2010 18:48:15

    Οι Ιρλανδοι ειναι διαφορετικη περιπτωση.

    Εχουν αλλο βιοτικο επιπεδο-πολυ ανωτερο του ελληνικου,εχουν δυνατοτητες
    παραγωγης πλουτου, εχουν γεμισει τις αγορες με προιοντα(τυρια,μπυρες ,ουισκυ) δεν εχουν τις εξαθλιωμενες ορδες μεταναστων που
    μαζεψε το Ελλαδισταν (που υποτιθεται οτι ειχαμε αναγκη)
    με λιγα λογια δεν ειναι μεταξυ δυσης και Τριτου κοσμου οπως ειναι η Ελλαδα ,η Τουρκια ,η Αργεντινη κλπ.

    Μην συγκρινουμε ανομοια πραγματα.
    Η Ιρλανδια θα ξεπερασει τα προβληματα της και θα παρει μετρα απο μονη της.

    • Misha avatar
      Misha @ lahunas 06/10/2010 19:29:01

      Tι ακριβώς παράγει η «κέλτικη τίγρη»;
      Σολωμούς Βόρειας Θάλασσας και γούνα φωκιας;
      Aν αποκλειστεί η Ιρλανδία μπορεί να επιβιώσει, να παράξει τα όσα χρειάζεται ο πληθυσμός της;Η Ελλάδα μπορεί.

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ lahunas 07/10/2010 00:23:11

      πήγα ένα σύντομο ταξίδι εργασίας στην Ιρλανδία γύρω στο 1995. Οι οπτικές μου εντυπώσεις (ξενοδοχείο, γραφεία δημοσίων υπηρεσιών) παραπέμπουν σε ... μεταπολεμικές σοσιαλιστικές προδιαγραφές. Η έννοια του βιοτικού επιπέδου είναι εντελώς διαφορετική απ' ό,τι η δική μας. Και η νοοτροπία μίζερη. Εκτός από τη μουσική και το ποτό. Εκεί ταιριάζουμε (η φτώχεια θέλει καλοπέραση...).

  8. mitsosms avatar
    mitsosms 06/10/2010 18:59:52

    Σωστά! Έτσι είναι!

  9. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 06/10/2010 19:06:56

    Φτάνει πια με την αυτοϋποτίμησή μας! Κι εμείς έχουμε ένα πολύ πιο υγιές τραπεζικό σύστημα από της Ιρλανδίας, μια οικονομία που κυριαρχεί στα Βαλκάνια και προοπτικές ανάπτυξης πολύ μεγαλύτερες από το να είμαστε η πύλη της Αμερικής στην Ευρώπη - μια προοπτική που αυτή τη στιγμή δεν έχει κάπιο ιδιαίτερο potential για την Ιρλανδία, με δεδομένα τα χάλια της Αμερικής.

    Το κυριότερο: Η Ελλάδα είναι σήμερα σε ΠΑΡΟΜΟΙΑ χάλια με την Ιρλανδία, ΧΩΡΙΣ να είναι σε τάξη.

    Σκέψου δηλαδή να μπει και σε τάξη, τι τεράτιο potential που έχει η δική μας χώρα.

    Σε αυτή τη νοοτροπία μόνιμης μιζέριας βασίστηκε ο ΓΑΠ και μπόρεσε να μας υποτάξει στο ΔΝΤ. Επειδή "το αξίζαμε".

    Φτάνει πια!

    • Orestios avatar
      Orestios @ Επώνυμος 06/10/2010 19:21:15

      Το GAP όμως βάλθηκε να τα καταστρέψει όλα για ίδιον όφελος.

    • lahunas avatar
      lahunas @ Επώνυμος 06/10/2010 19:26:13

      Φιλε Επωνυμε.

      Τα πραγματα με την Ελλαδα ειναι απλα .

      Η χωρα ΔΕΝ μπορουσε να δανειστει και να ταισει το δημοσιο-τερας που εχει.

      Ετσι μπηκε στο ΔΝΤ.
      Ο ΓΑΠ δεν ειναι μαζοχιστης να θελει να τον βριζουν οι πολιτες που μπηκαμε στο ΔΝΤ.

      Βρεθηκε απλα σε αδιεξοδο.

      Οσο για τη συγκριση με την Ιρλανδια,φιλε η Ιρλανδια ειναι ΔΥΣΗ.

      Η Ελλαδα ανοικει σε αλλη σφαιρα.
      Εχεις ιδεα για το τι μισθους εχουν στην Ιρλανδια;

      Το βιοτικο τους επιπεδο δεν συγκρινεται καν με το Ελληνικο, ειναι πολυ ανωτερο και το κυριοτερο
      εχουν πληθος προιοντων και αλλη κουλτουρα.

      Δεν λεω οτι ειναι τελειοι εχουν πολλα προβληματα
      αλλα μη συγκρινουμε τη βουρτσα με τη ......

    • Orestios avatar
      Orestios @ Επώνυμος 06/10/2010 19:33:37

      lahunas
      Για πήγαινε να δείς αν ερχόμαστε.
      Νομίζεις ότι μιλάς σε πρόβατα της κλαδικής?

    • (A)θανάσης avatar
      (A)θανάσης @ Επώνυμος 06/10/2010 19:48:37

      Κάποτε μου μετέφεραν κάτι φίλοι την συζήτηση που είχαν με ΙΣΡΑΗΛΙΝΟΥΣ επιστήμονες που επισκέφτηκαν την Ελλάδα (Καβάλα) για ένα συνέδριο.
      Οι Ισραηλινοί, αφού ξεναγήθηκαν (μιλάμε για την περιοχή της Καβάλας ΜΟΝΟ), εξέφρασαν τον θαυμασμό και την τεράστια έκπληξή τους.

      -Ρε παιδιά, εσείς εδώ: Βγάζετε μάρμαρο, κρασί, πετρέλαιο ιχθυοκαλλιέργειες, διάφορα αγροτικά προϊόντα, έχετε υπέδαφος, φύση, παραλίες, υδροηλεκτρικό δυναμικό, φωτοβολταϊκό δυναμικό, ανεμοηλεκτρικό δυναμικό, δάση, μέλι, ζωική παραγωγή...

      Εμείς στο Ισραήλ, με το 10% αυτών, θα ήμασταν βασιλιάδες...

      Νά τι ξεπούλησε το Γκαπ.

    • 11888 avatar
      11888 @ Επώνυμος 06/10/2010 23:44:15

      Γεμισε το μπλογκ πρασινα τρολια.

  10. τηλέμαχος αναγνώστου avatar
    τηλέμαχος αναγνώστου 06/10/2010 19:27:50

    Ρε παιδιά έλεος! Η διαφορά μας είναι ότι το δημόσιο χρέος μας είναι 115% του ΑΕΠ ενώ της Ιρλανδίας γύρω στο 60%.
    Όχι ότι δικαιολογείται το μνημόνιο αλλά η παραπάνω είναι ουσιώδης διαφορά για λόγους (ύψος τοκοχρεωλυσίων που είναι μεφάλο ποσοστό του ΑΕΠ και απορροφά μεγάλο μέρος των εσόδων ...) προφανείς.

    • Misha avatar
      Misha @ τηλέμαχος αναγνώστου 06/10/2010 19:43:09

      τοκοχρεωλύσια σημαίνει τοκογλυφικά επιτοκια, σα να λεμε μιζες όπλων , λαδια για γερμένα υποβρύχια κλπ

      Η ουσιώδης διαφορά είναι πως αλλού έχουν τα άντερα να διαπραγματευτούν προς όφελος της χωρας τους ενω εδώ παριστάνουμε τους μπιντέδες για να ξεπλένει η πόρνη ΕΕ τις βρωμιές της.

    • lahunas avatar
      lahunas @ τηλέμαχος αναγνώστου 06/10/2010 19:45:47

      Φιλε Τηλεμαχε μπραβο,σωστη παρατηρηση για το χρεος.

      Φιλε Misha το αντιστρεφω το ερωτημα και ρωτω ,η Ελλαδα τι παραγει;

      Η Ιρλανδια παραγει Ουισκυ ,μπυρες ,τυρια και εχει κατακλυσει τις αγορες με τα προιοντα της.

      Εχει επωνυμα προιοντα και πουλανε.

      Οπως και η Δανια, Ολλανδια κλπ

      Ξερεις τι μισθους εχουν;

      Η Ελλαδα και στην υποτιθεμενη αναπτυξη επι Σημιτη της ειχε τους εργολαβους
      και τους ΔΥ που ετρωγαν και τους αλλους φουκαραδες που τους κοιτουσαν.

      Ειχαμε μαζεψει εξαθλιωμενους αλλοδαπους (που εφεραν φτωχεια ,εγκλημακλπ) και καναμε δρομους φυλακες και Ολυμπιακους,τσιμεντοποιησαμε την Ελλαδα.

      Κι αυτο τωρα ηταν αναπτυξη.

      Ας δουμε επιτελους την πραγματικοτητα ,ας αλλαξουμε μεσα μας οι ιδιοι, ας γινουμε περισσοτερο ανθρωποι και μη περιμενουμε
      απο κανενα κινεζο η ΝΔ και ΓΑΠ να μας σωσουν.

      • Misha avatar
        Misha @ lahunas 06/10/2010 19:59:00

        Nα μη σε τρομάξω lahunas, αλλά:

        1. Αν το ιρλανδέζικο ουίσκυ και η μαύρη μπύρα ξελάσπωναν την Ιρλανδία δε θα έφευγαν μαζικά μετανάστες.Σε κάθε περίπτωση τι καλύτερο έχει το ουίσκυ τους από το ούζο, το τσίπουρο και τα κρασιά μας;
        2.Οι εξαθλιωμένοι αλλοδαποί δε ήλθαν εδώ επειδή γούσταραν εξτρημ σπορτς στα ναρκοπέδια του Εβρου ή στις σκυλοπνίχτρες στο φουρτουνιασμένο Αιγαίο. Κάποιος τους διώχνει από τις χώρες τους , κάποιος τους φέρνεις εδώ ΚΑΙ Η ΕΕ (με το Δουβλίνο 2) ΤΟΥΣ ΕΓΚΛΩΒΙΖΕΙ.

        3.Συμφωνώ με το τελευταίο που λές υπενθυμίζοντας πως η παραγωγική μας βάση διαλύθηκε λόγω ΕΕ , ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ

  11. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 06/10/2010 19:53:26

    Πέρα από τους αριθμούς, αυτό που για μένα έχει σημασία είναι η πολιτική διαχείριση της κρίσης.
    Η συμπεριφορά της πολιτικής ηγεσίας.
    Το έλλειμμα τους διπλασιάστηκε σε λιγότερο από έξη μήνες.
    Κανένας δεν βγήκε να μιλήσει για απάτες, για ψεύτικα στοιχεία και όλα όσα ακούγαμε και ακούμε ένα χρόνο τώρα.
    Αυτό το θέμα κυρίως ήθελα να αναδείξω.

    • τηλέμαχος αναγνώστου avatar
      τηλέμαχος αναγνώστου @ Κώστας Ροδινός 06/10/2010 20:15:45

      Διαπραγματεύεσαι αλλιώς αν το χρέος -που είναι το κυριο βάρος- είναι χαμηλό ή αμελητέο και αλλιώς αν έχει ξεπεράσει το ΑΕΠ που παράγεις σε ετήσια βάση. Με μηδέν χρέος, και πέντε φορές να ανέβει το έλλειμμα -από 2% σε 10% του ΑΕΠ ας πούμε- δεν θαγίνει μεγάλο θέμα.
      Η ουσία είναι αλλού: Η δημιουργία του χρέους οφείλεται στους πολύ χαμηλούς φόρους που πλήρωναν ή δεν πλήρωναν και καθόλου οι επιχειρήσεις και οι μη μισθωτοί. Στην πλευρά των δαπανών το ελληνικό κράτος ξόδευε όσο και η Ευρώπη των 15 ενώ τα έσοδα ήταν 6% του ΑΕΠ χαμηλότερα κάθε χρόνο. Αυτά τα ετήσια ελλείμματα συσσωρεύθηκαν και δημιουργήθηκε αυτό το όντως δυσβάστακτο χρέος. Τώρα όμως αντί να πληρώσουν όσοι ξέφευγαν όλα αυτά τα χρόνια, το βάρος πέφτει πάλι στους μισθωτούς, η φορολόγηση των ΑΕ από 40% είναι 24% και οδεύει προς το 20% με νόμο του Αλογοσκούφη - που φυσικά σέβεται απόλυτα το πασόκ- και απλώς μας ταϊζουν ιστορίες για αγρίους με τους επώνυμους -που διατηρούν την ανωνυμία τους- με τα γιωτ που συλλαμβάνει κάθε τόσο το ΣΔΟΕ. Η δε ΝΔ πλειοδοτεί στη "φορολογική ελάφρυνση" των επιχειρήσεων και για τους πλούσιους τσιμουδιά.
      Δεν ξέρω αν ο γαπ πήγε στο μνημόνιο επίτηδες ξέρω όμως σεβαστά τμήματα της ελληνικής κοινωνίας (λέγε με ΣΕΒ) που μαζί με το μπάμπη, τον κώνστα, τον καψή, τον πάσχοντα κα έχουν καταχαρεί με το δώρο που τους έλαχε (βλέπε τα χτεσινα περί ΕΓΣΣΕ).

  12. lahunas avatar
    lahunas 06/10/2010 20:22:37

    Φιλε Misha

    Οι Ιρλανδοι επαναλαμβανω εχουν 4-5 φορες καλυτερους απο της Ελλαδας.
    Η αναπτυξη τους επιασε τοπο ,ο πλουτος περασε στην κοινωνια και η κοινωνια τους για χρονια ευημερουσε.
    Αντιθετα η μη ΔΥ Ελληνες ζουσαν με σουβλακι τζατζικι και φιλοτιμο
    α λα Ξανθοπουλος.

    Ουζο φιλε δεν πινει ο Ολλανδος η ο Γερμανος ,Ουισκυ και μπυρα ομως πινουν.

    Οσο για τη μεταναστευση Ιρλανδων φιλε, ασ το στο σπιτι του κρεμασμενου δεν μιλανε για σχοινι.

    Η Κυπρος σε λιγο θα βουλιαξει απο τη μεταναστευση των Ελληνων.

    Φιλε το Ευρω θα συμφωνησω εβλαψε τελικα την Ελλαδα.

    Ενδιαφερον εχουν συνεντευξεις του αριστερου καθηγητη Φωτοπουλου
    που ειχε προβλεψει οτι το ευρω θα προκαλουσε οικονομικο αδιεξοδο στη χωρα.

    Η Ελλαδα αν ειχε δραχμη θα υποτιμουσε το νομισμα της σταδιακα και ισως ετσι απεφευγε τις περιπετειες .
    Υποθεσεις.

    Και φιλε Misha δεν ξερω τι κομμα εισαι ,εγω δεν εχω καν ιδεολογια.
    Δεν ειμαι τιποτα.
    Ελευθερος επαγγελματιας ειμαι και βλεπω πως με ποδοπατα το κρατος.

    Οσο για το Δουβλινο 2 εχεις δικιο.

  13. carcass avatar
    carcass 07/10/2010 00:06:27

    >>Η Ιρλανδία με έλλειμμα 32% του ΑΕΠ πως τα καταφέρνει και βρίσκεται εκτός …Μνημονίου;
    >>Εμείς, γιατί τρέξαμε να αναζητήσουμε …Μνημόνιο όταν το έλλειμμα μας ήταν περίπου το 1/3 της Ιρλανδίας;
    >>Γιατί η Ιρλανδία μ’ αυτό το έλλειμμα έχει καλύτερη αξιολόγηση από την Ελλάδα;

    Γιατί εμείς έχουμε πολύ μεγάλο δημόσιο χρέος, ενώ αυτοί όχι (ακόμα). Τα ελλείματα προκαλούν χρέη φυσικά.

    Άλλο έλλειμα, άλλο χρέος. Διαβάστε και λίγα στοιχειώδη οικονομικά...

  14. Aggelos avatar
    Aggelos 07/10/2010 10:21:38

    "Οι Ιρλανδοι επαναλαμβανω εχουν 4-5 φορες καλυτερους απο της Ελλαδας.
    Η αναπτυξη τους επιασε τοπο ,ο πλουτος περασε στην κοινωνια και η κοινωνια τους για χρονια ευημερουσε.
    Αντιθετα η μη ΔΥ Ελληνες ζουσαν με σουβλακι τζατζικι και φιλοτιμο
    α λα Ξανθοπουλος."


    η Ιρλανδια κολλησε τον καπιταλισμο της αγγλοσαξωνικης φουσκας..
    γιαυτο και κατερευσαν τοσες τραπεζες εκει..
    οι Ελληνικες τραπεζες ειναι οι ασφαλεστερες που υπαρχουν..μπετον αρμε..γιατι?γιατι δεν ρισκαραν με βρωμικα προιοντα..

    η ιρλανδια ειναι κατεχομενο κρατος ουσιαστικα,,με μιση και λιγοτερη εκταση απο την Ελλαδα και 4εκ πληθυσμο..

    δεν ειναι αυτνομο κρατος με αυτονομο στρατο κλπ..ουσιαστικα ειναι μια φτηνη αποικια της αγγλιας..,

  15. yannis avatar
    yannis 07/10/2010 10:22:51

    I ellatha then mporouse na thaneistei apo tis agores. Gia auto anagkastike na paei stin Troika. I irlanthia mporei akomi na thaneistei (poly akriva) apo tis agores. Ean auto gai kapio logo ginei poly thiskolo (kai eimaste poly konta se auto) tote kai i Irlanthia kai isos i Portogalia tha pane stin Troika. Isos ean eihame parei ta metra pous mas anagkazoun tora na paroumai apo ton Noemvri tou 2009 na eihamai apofygei tin Troika. Otan omos ypograftike to mnimonio i moni ennalaktiki itan stasi pliromon me oles tis synepeies gia tous me pronomiouhous Ellines.

  16. karabacardish avatar
    karabacardish 07/10/2010 15:57:15

    Χρέος Ιρλανδίας: 2007 28% ΑΕΠ, 2008 37% ΑΕΠ, 2009 58% ΑΕΠ, 2010 υπολογιζόμενο
    περίπου 115% ΑΕΠ, βλέπε άρθρο Λ. Βατικιώτη στα Επίκαιρα 30.09.2010 και http://www.tovima.gr/default.asp?pid=2&ct=17&artid=355433&dt=19/09/2010
    Συνολικό εξωτερικό χρέος Ιρλανδίας 1052%(!!) ΑΕΠ, Ελλάδος 163% ΑΕΠ, βλέπε
    http://www.insurancedaily.gr/blog/?p=20157&cpage=1
    Για τις απίστευτες απατεωνιές της Anlo-Irish bank, βλέπε http://www.ethnos.gr/article.asp?catid=11826&subid=2&pubid=27694948