#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
05/09/2012 14:21
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Προς κυβέρνηση: Ιδού πως δεν θα κοπούν τα ειδικά μισθολόγια



Γράφουμε και σε προηγούμενη ανάρτηση για τα 555 εκατ. ευρώ που χρωστάνε οι τράπεζες στο κράτος, από την ανακεφαλαιοποίησή τους επί ημερών Γ. Αλογοσκούφη και κυβέρνησης Καραμανλή.

Το θέμα αποκάλυψε πρόσφατα στην Βουλή ο υποδιοικητής της Τράπεζας της Ελλάδας Γ. Παπαδάκης. Υπενθυμίζεται ότι οι τράπεζες είχαν λάβει τότε «ένεση» ρευστού 5 δισ. ευρώ -στο πλαίσιο του πρώτου πακέτου των 28 δισ. ευρώ- έναντι προνομιούχων μετοχών και όφειλαν να αποδίδουν ως μέρισμα το 10% για τα επόμενα πέντε χρόνια. Ωστόσο, αυτό συνέβη μόνο την πρώτη χρονιά. Στη συνέχεια το χρέος των τραπεζών "ξεχάστηκε" μέσα στο γενικότερο χαμό.

Κατά την διάρκεια της σχετικής συζήτησης στην Βουλή ο αναπληρωτής υπουργός Οικονομικών Χρ. Σταϊκούρας, έσπευσε να καλύψει το θέμα λέγοντας ότι η Ένωση Ελληνικών Τραπεζών διαπραγματεύεται με το Ελληνικό Δημόσιο, ώστε να επιστραφούν στο κράτος τα χρήματα αυτά.

Με ποιους από το δημόσιο "διαπραγματεύονται" οι τραπεζίτες, αν διαπραγματεύονται; Και πόσο θα κρατήσουν οι διαπραγματεύσεις; Θα ζούμε ή θα έχουμε πεθάνει μέχρι τότε;

Το λέμε επειδή την ώρα που το δημόσιο "διαπραγματεύεται" με τις τράπεζες για να του δώσουν μερικά ψωροεκατομμύρια (γι αυτές) την ίδια στιγμή ρίχνει χιλιάδες ανυπεράσπιστους πολίτες στον Καιάδα με τις περικοπές στα ειδικά μισθολόγια.

Αν δεν κάνουμε όμως λάθος η συνολική δαπάνη για τα ειδικά μισθολόγια που θα κοπούν ανέρχεται στα 360 εκατομμύρια. Αν λοιπόν το κράτος απαιτήσει να εισπράξει άμεσα τα 55Ο εκατομμύρια που του χρωστούν οι τράπεζες και δεν θα αναγκασθεί να κόψει τα ειδικά μισθολόγια και θα περισσέψουν και 200 εκατομμύρια για να γλιτώσουμε κάποιο άλλο επαχθές μέτρο.

Διαβάστε κι αυτό: Παρέμβαση Πεπόνη, για το χρέος μισού δισ. των τραπεζών, στο Δημόσιο

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Νίκος avatar
    Νίκος 05/09/2012 14:29:00

    Μόνο που ξεχνάτε ότι ουσιαστικά μας κυβερνούν οι τραπεζίτες

    • Factorx avatar
      Factorx @ Νίκος 05/09/2012 14:43:42

      Ο λαός ψηφίζει και ανεβάζει ή κατεβάζει κυβερνήσεις. Κάτι άλλο χρήσιμο έχεις να προτείνεις;

      • franc avatar
        franc @ Factorx 05/09/2012 14:59:41

        Ο λαός+ο εκλογικός νόμος φάκτωρ, για να είμαστε δίκαιοι.
        Εγώ ψήφισα τους 50 της αντιπολίτευσης που τούς πήρε "μπόνους" η κυβέρνηση. Αρα μπορεί να ψηφίζει ο λαός Ω αλλά στην κυβέρνηση να του βγαίνει Α...

        • Factorx avatar
          Factorx @ franc 05/09/2012 15:44:57

          frank, εσύ είσαι από τους ελάχιστους σε ηλικία σύνταξης που ψήφισες ΣΥΡΙΖΑ. Άρα δεν έχεις πρόβλημα. Και μην τρέφεις αυταπάτες περι συριζαικής κυβερνησιμότητας. Δώρο Θεού σε αυτήν την κυβέρνηση είναι ένα αριστερό κόμμα που παριστάνει την αξιωματική αντιπολίτευση. Φοβίζετε τον κόσμο περισσότερο από τα μνημόνια

          • dimitrtf avatar
            dimitrtf @ Factorx 05/09/2012 17:07:24

            Μας φτανει η κυβερνησημοτητα του εκτρωματος της φερομενης κυβερνησης .Σημερα στην εφορια που πηγα το ταμειο δεχοταν οσα μπορουσαν να δωσουν τα ταλαιπωρα υποζυγια οσο και ειναι το ποσο που χρωστανε. Εχει διαλυθει το κρατος και τους φταιει και παλι οσυριζα το λομπυ της δραχμης .ξερεις την παροιμια τησ κοντης ψ..λης της φταινε οι τριχες???

          • Παύλος avatar
            Παύλος @ dimitrtf 05/09/2012 17:56:18

            Αν έβαζες και τόνους,
            αν φρόντιζες να ξεκινάς με κεφαλαία μετά από τελεία
            και αν μας αξίωνες με την χρήση ελληνικού , και όχι Αγγλικού ερωτηματικού,
            θα ήσουν, ίσως , πιο αναγνώσιμος, κ. dimitrtf , ασχέτως ουσίας λεγομένων, που , έτσι κι ' αλλιώς δεν ....λένε !

          • franc avatar
            franc @ Factorx 05/09/2012 18:37:02

            Oπως τα λες αγαπητέ Φάκτωρ. Δεν έχω κανένα πρόβλημα συνήδεισης γιατί δεν ψήφισα φίλους του εχθρού της πατρίδας μας (και των άλλων φτωχώτερων χωρών της ΕΕ)που είναι οι Υπερτραπεζίτες. Το πρόβλημα είναι οτι αυτή τη σωστή ψήφο μου την έκλεψαν και πάλι και μου βγαίνουν απο πάνω όταν τα λέω του Πολύδωρα, οτι εγώ τον ψήφισα...Σε λίγο ο κόσμος δεν θα έχει τίποτα να φοβηθεί. Τότε θα αλλάξουν πράγματι ΟΛΑ.

          • Factorx avatar
            Factorx @ franc 05/09/2012 20:11:09

            Ψήφισες Σόρρος και δεν έχεις πρόβλημα συνείδησης; Αυτό λεω κι εγώ.

          • Bohemian avatar
            Bohemian @ Factorx 05/09/2012 20:39:47

            Εσύ Κλίντον; χαχαχα

        • Enzo avatar
          Enzo @ franc 05/09/2012 18:31:58

          ρε φιλε ο νομος εγινε για να μην υπαρχει ακυβερνησια στην χωρα διαφορετικα ακομα και σημερα εκλογες θα καναμε.

  2. ΣΠΑΡΤΙΑΤΗΣ avatar
    ΣΠΑΡΤΙΑΤΗΣ 05/09/2012 14:32:02

    Αυτά τα 550 εκατομμύρια, ακόμα κι αν τα πάρει το κράτος, θα είναι έκτακτα έσοδα, όχι τακτικά. Μία φορά θα δώσουν τα λεφτά οι τράπεζες, δε θα τα δίνουν κάθε χρόνο. Στόχος είναι η επίτευξη πρωτογενούς πλεονάσματος, και για να γίνει αυτό χρειάζονται τακτικά έσοδα. Αν το κράτος πάρει αυτά τα 550 εκατομμύρια, που πρέπει να τα πάρει, και προκύψει για παράδειγμα 50 εκατομμύρια πρωτογενές πλεόνασμα, την επόμενη χρονιά με τα ίδια στοιχεία θα υπάρχει 500 εκατομμύρια πρωτογενές έλλειμμα, επειδή τα λεφτά θα δοθούν μια φορά μόνο. Συνεπώς η λύση για τα ειδικά μισθολόγια δεν είναι αυτή [και το μνημόνιο αν το δεις αποκλείει την εγγραφή έκτακτων εσόδων, όπως αυτών από τις αποκρατικοποιήσεις, για την επίτευξη των στόχων]. Πρέπει να διεκδικηθούν τα λεφτά, αλλά θα χρησιμοποιηθούν για άλλους λόγους, δε μπορούμε να τα θεωρούμε ως ισοδύναμα

    • Αριστερός Ψάλτης avatar
      Αριστερός Ψάλτης @ ΣΠΑΡΤΙΑΤΗΣ 05/09/2012 14:45:17

      Ορθώς, πρόκειται για έκτακτα έσοδα αλλά μην ξεχνάμε ότι αυτή τη χρονική περίοδο αναζητούμε έσοδα κι από άλλες πηγές, ακόμη κι αν είναι έκτακτα. Πρέπει να κλείσει η χρονιά με τις λιγότερες δυνατές απώλειες για τα εισοδήματα «ευαίσθητων» κοινωνικών ομάδων. Μην ξεχνάμε επίσης, ότι αυτή την ώρα παίζεται το θέμα της επιμήκυνσης του προγράμματος προσαρμογής το οποίο θα δώσει ανάσα στα οικονομικά, θα ελαφρύνει τα σκληρά μέτρα και θα οδηγήσει στην ανάπτυξη νωρίτερα. Επομένως, αν είχαμε τα 550 εκατ. θα γλίτωναν οι ένστολοι τις περικοπές της μιας χρονιάς, αλλά θα δημιουργούνταν οι προϋποθέσεις για να πάρει η Ελλάδα ανάσα.

      • Άλεξ avatar
        Άλεξ @ Αριστερός Ψάλτης 05/09/2012 16:10:49

        «Ευαίσθητες» κοινωνικές ομάδες είναι οι στρατιωτικοί, οι δικαστικοί, οι γιατροί και οι μητροπολίτες???
        Τι άλλο θα ακούσουμε!

        Οι συνταξιούχοι δηλαδή και οι μισθωτοί που έχουν πει το σκατό τους παξιμάδι πληρώνοντας ΜΟΝΟ ΑΥΤΟΙ ΣΥΝΕΧΩΣ νέους φόρους και χαράτσια τι κοινωνική ομάδα είναι?

        Για τους συνταξιούχους βέβαια, τα θέλανε και τα πάθανε αφού όλα τα γερολιμέντα πήγαν και ψηφίσαν δαγκωτό Αντωνάκη και Βαγγελάκη.

    • ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
      ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. @ ΣΠΑΡΤΙΑΤΗΣ 05/09/2012 22:19:20

      Ναι, μπορεί να είναι έκτακτα έσοδα αλλά θα καθυστερήσουν τα μέτρα για τα ειδικά μισθολόγια κατά ένα χρόνο. Μέχρι τότε θα έχει πάρει μπρος η οικονομία και θα επαναδιαπραγματευτούμε από καλύτερη βάση

    • Δικερως avatar
      Δικερως @ ΣΠΑΡΤΙΑΤΗΣ 05/09/2012 23:35:55

      "Αν δεν κάνουμε όμως λάθος η συνολική δαπάνη για τα ειδικά μισθολόγια που θα κοπούν ανέρχεται στα 360 εκατομμύρια".
      Λαθος δεν κανετε,αλλα,οπως και οι παραπανω σχολιαστες σημειωνουν,
      προκειται για τακτικα,ετησια,εξοδα που περικοπτονται,ενω τα 550 εκ.
      ειναι μη εγγεγραμενες απαιτησεις του Ελλ.Δημοσιου εκ της χρηματοδοτησης--εγγυοδοτησης απο την μερια του,προς τις τραπεζες.
      Εξ'αλλου,εαν ολα αυτα τα εκτακτα εσοδα εγγραφονταν ως μισθοι,οπως
      πχ. στην περιπτωση αυτη,θα αποτελουσαν εξοδα,αρα δεν θα επεφεραν
      μειωση του ελλειματος(εστω και λογιστικα).
      Τελος παντων,επειδη οι τραπεζες αδυνατουν να τα καταβαλλουν,ισως
      θα 'ταν σκοπιμο να αντισταθμισθουν με αναδιαρθρωση ιδ.δανειων,ανεργων ειδικων κατηγοριων πχ.,μετα απο μια συμφωνια κυριων με την Κυβερνηση.

  3. Θόδωρος avatar
    Θόδωρος 05/09/2012 14:50:01

    Προς κ. Σαμαρά, Πρόεδρο Ελ. Κυβερνήσεως:
    Βιαστείτε όσο μπορείτε! Απευθυνθείτε και εξηγείστε στον λαό, μην περιμένετε να παράξετε πρώτα έργο, ίσως να είναι αργά τότε, η υπομονή εξαντλείται γρήγορα!

    Προς Έλληνες συμπολίτες: Έχετε υπομονή λίγο ακόμα...


    "Έχετε εξουσία πάνω στους ανθρώπους, μέχρι την στιγμή που τους πήρατε τα πάντα. Όμως από τη στιγμή που τους αφήσατε χωρίς τίποτα, τότε τους χάσατε, είναι ελεύθεροι"

    Αλεξάντρ Σολζενίτσιν, 1918-2008, Ρώσος συγγραφέας, Νόμπελ 1970

  4. andreas avatar
    andreas 05/09/2012 14:51:29

    ΓΙΑΤΙ ΡΕ ΦΙΛΕ ΝΑ ΜΗΝ ΚΟΨΟΥΝ ΤΑ ΕΙΔΙΚΑ ΜΙΣΘΛΟΓΙΑ ΑΛΛΑ ΜΟΝΟ ΤΙΣ ΣΥΝΤΑΞΕΙΣ ΜΕΓΑΛΗ Η ΕΥΑΙΣΘΗΣΙΑ ΣΟΥ ΞΕΡΕΙΣ ΚΑΤΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟ ΛΕΣ

  5. Ανεμος avatar
    Ανεμος 05/09/2012 15:06:19

    ΓΙΑΤΙ ΡΕ ΦΙΛΕ ΝΑ ΜΗΝ ΚΟΨΟΥΝ ΤΑ ΕΙΔΙΚΑ ΜΙΣΘΛΟΓΙΑ ΑΛΛΑ ΜΟΝΟ ΤΙΣ ΣΥΝΤΑΞΕΙΣ ΜΕΓΑΛΗ Η ΕΥΑΙΣΘΗΣΙΑ ΣΟΥ ΞΕΡΕΙΣ ΚΑΤΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟ ΛΕΣ


    ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΜΗΝ ΔΙΑΛΥΣΟΥΝ ΤΟ ΕΣΥ , ΤΑ ΣΩΜΑΤΑ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΕΝΟΠΛΕΣ ΔΥΝΑΜΕΙΣ;;;; ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ ΟΛΑ ΙΔΙΩΤΙΚΑ ΚΑΙ ΟΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΝΑ ΠΛΗΡΩΝΕΙ ΝΑ ΕΠΙΒΙΩΝΕΙ. ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΥΠΟΛΟΙΠΟΥΣ ΕΧΕΙ Ο ΘΕΟΣ.....!!!
    ΕΧΕΤΕ ΓΙΝΕΙ ΟΛΟΙ ΟΙΚΟΝΟΜΟΛΟΓΟΙ , ΟΧΙ ΜΕΤΑ ΔΙΚΑ ΣΑΣ ΧΡΗΜΑΤΑ, ΑΛΛΑ ΜΕ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΤΩΝ ΑΛΛΩΝ.
    Υ.Γ. ΜΕ ΤΗΝ ΦΟΡΟΔΙΑΓΥΓΗ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΡΑΓΕ;;; (ΦΠΑ, ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ....)

    • bawagpsk avatar
      bawagpsk @ Ανεμος 05/09/2012 15:39:36

      Υ.Γ. ΜΕ ΤΗΝ ΦΟΡΟΔΙΑΓΥΓΗ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΡΑΓΕ;;; (ΦΠΑ, ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ….)

      Τίποτα δεν μπορεί να γίνει και τίποτα δεν θα γίνει. Ούτε βούληση υπάρχει, αλλά ούτε και διάθεση από εμάς τους πολίτες. Αν δεν γίνει συνείδηση ότι το να ζητάμε απόδειξη ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΛΥΤΗ ΑΝΑΓΚΑΓΚΗ, παντού και πάντα, δεν θα αλλάξει τίποτα.

      Και για να μην κατηγορούμε μόνο τους πολιτικούς (ασχέτως αν το αξίζουν), πόσοι από εσάς δηλώνεται ΟΛΟ το εισόδημα σας; Όταν λέμε όλο εννοούμε όλο!

      • Άλεξ avatar
        Άλεξ @ bawagpsk 05/09/2012 16:21:44

        Εγώ δηλώνω ΟΛΟ το εισοδημά μου γιατί είμαι μισθωτός όπως και άλλοι 1-2 εκατομμύρια.

        Εμείς πληρώνουμε τόσα χρόνια για ΟΛΟΥΣ εσάς που είτε δεν το δηλώνετε όλοκληρο, είτε καθόλου... με την μόνη διαφορά οτι βαρέθηκα να σας πληρώνω!!!

        • bawagpsk avatar
          bawagpsk @ Άλεξ 05/09/2012 16:58:36

          ΟΛΟΥΣ εσάς

          Αδελφέ, αν αυτό περιλαμβάνει και εμένα έχασες! Είμαι αυτή την στιγμή μετανάστης στην Γερμανία. Φρέσκος, τώρα κλείνω χρόνο... Και όπως κατάλαβες δούλευα στον ιδιωτικό τομέα.

          Αλλά δεν το έπιασες το νόημα. Το θέμα είναι τι κάνει ο καθένας από εμάς.

          Σκέψου το τρελό χρήμα που έρχεται κάθε χρόνο στα νησιά μας. Σκέψου τώρα και πόσο αυτό δηλώνεται και φορολογείται κανονικά.

          Μόνο αυτό να γινόταν, έστω και σε ένα 80%, δεν θα κοβόταν τώρα καμία σύνταξη.
          Αλλά νομίζουμε ακόμα όλοι ότι το κράτος είναι ο εχθρός. Μας έχει μείνει κουσούρι. 400+ χρόνια ήταν αυτά....

        • Παύλος avatar
          Παύλος @ Άλεξ 05/09/2012 18:04:14

          Με όλο τον σεβασμό Alex,
          Πώς έγινες μισθωτός ;;;;;
          Δικαιούμαι να σε ρωτήσω -και εύχομαι να είσαι εξαίρεση- γιατί όλοι γνωρίζουμε ότι επί σαπηλο-ΠΑΣΟΚ κυρίως, η μισή Ελλάδα έγινε μισθωτή "Κρουεζικώ" Δικαίω !!!!!!!!!!!

          • Άλεξ avatar
            Άλεξ @ Παύλος 05/09/2012 19:01:26

            Μισθωτός στον ιδιωτικό τομέα και μακρυά απο κάθε πολιτικό κόμμα.
            Όσοι μπαίνουν εδω μέσα δεν είναι μόνο κομματόσκυλα, αλλά και normal ανθρώποι.

      • noldor avatar
        noldor @ bawagpsk 05/09/2012 17:02:59

        http://www.zougla.gr/greece/article/to-daktiliko-apotipoma-tou-eglimatos

  6. Αναστάσιος Καλφαντής avatar
    Αναστάσιος Καλφαντής 05/09/2012 15:10:14

    Η συνολική δαπάνη για τα ειδικά μισθολόγια που θα κοπούν ανέρχεται στα 360 εκατομμύρια, για κάθε οικονομικό έτος. Αρα το δήθεν ισοδύναμο των 550 εκ € θα επαρκούσε για 1,5 έτος περίπου και μετά θα έπρεπε να βρεθεί άλλο ισοδύναμο.

  7. ορεσείβιος avatar
    ορεσείβιος 05/09/2012 15:32:57

    Τα ειδικά μισθολόγια να μην πειραχτούν και όλοι οι άλλοι ας πάνε να.....

    Οι άλλοι τι είναι ρε παιδιά? Παιδιά ενός κατώτερου Θεού...Εδώ κόβονται λεφτά απο ανέργους και αρρώστους και κλαίμε για τον μισθό των δεσποτάδων ?(ειδικά μισθολόγια και αυτοί..)

  8. Χμμμμ avatar
    Χμμμμ 05/09/2012 15:39:38

    Προς τι η διαπραγμάτευση;
    Με την ανακεφαλαιοποίηση ας δοθουν 550 εκατ λιγώτερα στις τράπεζες συν τους τόκους καθυστέρησης υπερημερίας κτλπ. οτι δηλαδή θα πληρώναμε εμείς σε μια τράπεζα αν καθυστερουσαμε την δόση επι τόσα χρόνια.

  9. nestrom avatar
    nestrom 05/09/2012 15:43:32

    Τα ειδικά μισθολόγια των χρυσοκάνθαρων στα πανεπιστήμια δεν μπορούν να συγκριθούν με αυτά των Ικάρων ας πούμε.
    Τα μεν να πετσοκοπούν, τα δε να διπλασιαστούν.

    • tasos1 avatar
      tasos1 @ nestrom 05/09/2012 18:36:17

      Συμφωνώ και επαυξάνω!

    • ΣΠΑΡΤΙΑΤΗΣ avatar
      ΣΠΑΡΤΙΑΤΗΣ @ nestrom 05/09/2012 22:56:40

      Ορθό. Και γενικά μετά τις περικοπές πρέπει να ερευνηθεί σχετικά με τα ειδικά μισθολόγια ποιοί παίρνουν επιδόματα, ποιοί τα δικαιούνται και πώς προσαυξάνεται ο μισθός [πχ, στους πανεπιστημιακούς με ερευνητικά προγράμματα], όπως έγινε με τις συντάξεις και τα προνοιακά επιδόματα

  10. Mετοικος avatar
    Mετοικος 05/09/2012 17:06:57

    Μόνο ένα είναι ειδικό μισθολόγιο αυτό των δικαστικών. Τα άλλα είναι κατ΄όνομα και μόνον (Στρατιωτικοί, Διπλωμάτες, Σωματα Ασφαλείας). Οι Πανεπιστημιακοί και οι Κληρικοί έχουν πολλά παραπλήσια τυχερά(προγραμματα, έργα πανεπιστημίων, τυχερά και άλλα. Όταν ο Πρέσβυς και ο Στρατηγός είναι πολύ κάτω από τον Πρωτοδίκη(!), όχι τον Πρέοδρο Εφετών ή τον Πρόεδρο του Αρείου Πάγου τοτε κάτι σάπιο υπάρχει ακόμα στην μεταπολιτευτική Δανιμαρκία μας...

    • romeo avatar
      romeo @ Mετοικος 05/09/2012 18:38:05

      Έτσι ακριβώς είναι! Και ντροπή και τσίπα δεν υπάρχει! Αυτοί είναι πατριώτες;

  11. μαρια τσωνη avatar
    μαρια τσωνη 05/09/2012 17:35:23

    Σωστο το ερωτημα και το σχολιο αλλα ρητορικο.
    Γιατι απο οσο γνωριζω τα εντοκα εξαμηνης διαρκειας ,που βγαζει καθε τοσο η κυβερνηση οι τραπεζες τα αγοραζουν.
    Ειναι πολυ μπερδεμενη η κατασταση.
    Ενα ειναι βεβαιο ,ακομα δεν ειμαστε σε θεση να χρηματοδοτησουμε το δημοσιο μονοι μας και αυτο ειναι μεγαλο προβλημα.

  12. Κρίτων avatar
    Κρίτων 05/09/2012 17:52:11

    Αν κάνει το λάθος ο Σαμαράς και αφήσει απείραχτα τα ειδικά μισθολόγια βάζω στοίχημα ότι δεν θα χρονίσει! Και δεν χάνω εύκολα πολιτικό στοίχημα.Είναι δυνατόν να κόβεις από τους αδύναμους και επειδή οι ισχυροί σε απειλούν να τους βγάζεις από την λίστα.Γίνονται αυτά; Το ποσό ,η κλίμακα,ο χρόνος ναι να τα συζητήσουν και να βρουν την χρυσή τομή. Όχι όμως και να διαβάζω συνέχεια για τα ειδικά και ειδικά..Που είναι η "ειδική αντίδραση" των "ειδικών αμοιβομένων " στην κατρακύλα του κράτους. Δεν πήγαμε στρατό; Δεν είδαμε μόνοι μας ;Δεν βλέπουμε αστυνομικούς να προάγονται οικονομικά και να παίρνουν μισθούς ταξιάρχου που στον ιδιωτικό τομέα ούτε πρόβατα δεν θα τους εμπιστεύονταν; Δικαστικούς ,αρχιερείς να σκέφτονται την πάρτι τους. Θα στιγαρίζεται όλη η κοινωνία και αυτοί απέξω! Δεν πάμε καλά.Οι αρχιερείς δηλαδή να μην πειραχτούν ! Γιατί έχουν περισσότερα έξοδα από τους οικογενειάρχες ! Θεέ και κύριε.

  13. panos avatar
    panos 05/09/2012 18:00:16

    ΕΙναι αστειο να μιλαμε για 50 100εκατομμυρια η 100δις
    Θελουν να παρουν οτι εχει η Ελλαδα και αυτο θα γινει μονο αμα φτωχεινει ο λαος
    Τα υπολοιπα ειναι παραμυθια που μονο ενας γερος που βλεπει mega πιστευει

    ΟΛοι στους δρομους η αυτοι η εμεις

  14. panos avatar
    panos 05/09/2012 18:00:16

    ΕΙναι αστειο να μιλαμε για 50 100εκατομμυρια η 100δις
    Θελουν να παρουν οτι εχει η Ελλαδα και αυτο θα γινει μονο αμα φτωχεινει ο λαος
    Τα υπολοιπα ειναι παραμυθια που μονο ενας γερος που βλεπει mega πιστευει

    ΟΛοι στους δρομους η αυτοι η εμεις

    • panos avatar
      panos @ panos 05/09/2012 18:18:43

      Φιλε συνωνοματε και χωρις τονικο βαλε αν θες κατι διπλα στο panos για να μη μπλεκομαστε μιας και εχουμε το ιδιο ονομα, εκτος και αν θες να βαλω κατι εγω.

      • ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
        ΚΥΘΗΡΙΟΣ @ panos 05/09/2012 20:09:09

        Ἄς βάζει ὁ ἕνας τούς τόνους...

  15. Enzo avatar
    Enzo 05/09/2012 18:18:10

    απο κατω εχετε αλλο αρθρο με τιτλο :

    Επιμελητήρια: Τρεις προτάσεις για να πέσει το χρέος στο 120%

    Eδω αλλο αρθρο με τιτλο :

    Προς κυβέρνηση: Ιδού πως δεν θα κοπούν τα ειδικά μισθολόγια

    Eγω εχω να σας πω οτι ειστε ολοι βλακες γιατι η κυβερνηση ξερει καλυτερα απο ολους μας, σωστα?

  16. xp avatar
    xp 05/09/2012 18:28:54

    Η Ελλάς είναι το Νο2 πλυντήριο διεθνώς μετά το Μεξικό! Μεγάλη απάτη με τα 106 δις παράνομες εισροές...............

  17. Ioustinianos avatar
    Ioustinianos 05/09/2012 19:21:18

    Δεν θέλουμε άλλα δάνεια από τους Ευρωπαίους ή τους Αμερικάνους ή τους Ρώσους.
    Άμεση κήρυξη του χρέους μας ως επαχθούς και άμεση έξοδος από το ευρώ με ταυτόχρονη απαγόρευση εκποίησης οποιουδήποτε περιουσιακού στοιχείου της Ελλάδας σε ιδιώτες για τα επόμενα τουλάχιστον 10 χρόνια.
    Στήριξη της ελληνικής μικρομεσαίας επιχείρησης αφού πρώτα στραφεί η αγροτική οικονομία σε παραγωγή προϊόντων για φαγητό και βιοκαύσιμο και όχι για χωματερή.
    Πλήρης εξοπλισμός κάθε ελληνικής οικογένειας με πολεμοφόδια και οργάνωση μορφών εθνοφυλακής, για αποτροπή κάθε πονηρής βλέψης των ξένων..
    Με λίγα λόγια σχέδιο για την Ελλάδα και όχι για τους γερμανολιγούρηδες....

    • ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
      ΚΥΘΗΡΙΟΣ @ Ioustinianos 05/09/2012 20:12:26

      Καί τόν ἐπόμενο μήνα πού ἐγῶ,ἐσύ(;),καί πολλοί ἄλλοι,χρειαζόμαστε τό μισθό γιά νά ταΐσουμε τά παιδιά μας,τί θά γίνει;

      • ορεσείβιος avatar
        ορεσείβιος @ ΚΥΘΗΡΙΟΣ 05/09/2012 21:50:46

        Ασε τα σάπια και πιάσε τα κατσαβίδια και τα σφυριά και βγές να πιάσεις τα γιοφύρια...Απο κεί θα περάσουν οι πονηροί.
        Μέχρι να φέρουν τον βαρύ οπλισμό,ακόντια τόξα και ασπίδες οι λεγεωνάριοι του αυτοκράτορα είσαι υπεύθυνος να σταματήσεις τα άρματα μάχης του εχθρού.
        Ξηρά τροφή δεν χρειάζεται.Θα την πάρεις απο τον εχθρό.

        Δεν χρειαζόμαστε μισθό...Το χρήμα διαφθείρει...

        • ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
          ΚΥΘΗΡΙΟΣ @ ορεσείβιος 05/09/2012 23:33:53

          Καί ὁ θάνατος ἔρχεται.Θά προγραμματίσω νά ἐνταφιαστῶ...

  18. panos avatar
    panos 05/09/2012 19:35:13

    Φιλοι μου ξεχνατε οτι οι πολλοι των ειδικων μισθολογιων εχουν αλλες παροχες που χρεωνουν το κρατος με υπερογκα χρηματα. Πρεπει το κρατος να καταργησει τις δαπανες για τα ΤΟΥΡΙΣΤΙΚΑ ΘΕΡΕΤΡΑ ανα την Ελλαδα προς οφελος πολλων κατηγοριων των ειδικων μισθολογιων (κατασκηνωσεις-θερετα δικαστικων κ.λπ.),και αν τις θελουν ας τις πρηρωνουν απο τη τσεπη τους. Και κατι ασχετο για τους κυριους δικαστες που διερωτατε ο καθε πολιτης τι κανουν αυτοι οι κυριοι και δεν προχωρανε καραμπινατες υποθεσεις φοροδιαφυγης, οπως στα καυσιμα στην εμπορεια ναρκωτικων στο λαθρεμποριο κ.λ.π. (δεν θελω να πιστευω οτι κανουν τα στραβα ματια η οτι ταυτιζονται με τους μεγαλοδικηγορους λαμογια που τους υπερασπιζονται εναντι τεραστιων ποσων.........................).

  19. αναγνωστης avatar
    αναγνωστης 05/09/2012 21:27:40

    Δηλαδή μόλις κυκλοφόρησε η ανάρτηση του antinews ασκηθηκε δίωξη από τους δυο οικονομικούς εισαγγελείς;

    http://www.antinews.gr/2012/09/05/177731/

  20. ο αποτέτοιος avatar
    ο αποτέτοιος 05/09/2012 22:11:04

    υπάρχουν και μεγαλόμισθοιτ ων ειδικών μισθολογίων,δεν είναι όλοι των 900 ευρώ..
    και κάτι ακόμα δεν βλέπω την ίδια ευαισθησία για τους νεοδιόριστους εκπαιδευτικούς και τους νεότερους που και αξιοκρατικα διορίστηκαν με ΑΣΕΠ και τους έχουν ρίξει από τα 1100 και 1200 στα 580 και στα 700...ως νέοι βρίσκονται για χρόνια πολλά εκτός έδρας,επομένως νοίκια και μεταφορικά...και φανταστείτε ότι λογικό ήταν ένας νέος εκπαιδευτικός ρην Ρόδο π.χ να θέλει να πάρει και κανένα έπιπλο κτλ για το νέο του σπίτι με κάρτα φυσικά και ξάφνου του κόβουντ ον μισό μισθό!έχει και το νοίκι και τα άλλα έξοδα...
    γενικά οι νέοι εκπαιδευτικοί είναι από τους πλέον ριγμένους των νέων περικοπών και η πλάκα είναι πως θέλουν να τους κόψουν και τα ήδη πετσοκομμένα δώρα τους...λίγη τσίπα

  21. panas avatar
    panas 05/09/2012 22:45:33

    Υπάρχει κάτι που δεν καταλαβαίνουν όσοι πληρώνονται με ειδικά μισθολόγια.
    Μέχρι τώρα υπήρξαν τεράστιες μειώσεις σε ορισμένους κλάδους του δημοσίου και κυρίως στον ιδιωτικό τομέα στα πλαίσια της εσωτερικής υποτίμησης εντός του ευρώ, κάτι που επέλεξε και ο ελληνικός λαός κατά πλειοψηφία.
    Αν δεν μειωθούν και τα ειδικά μισθολόγια στην ουσία θα υπάρξει ένας μεγάλος αριθμός συμπολιτών μας ( 250000 περίπου) που θα συνεισφέρει ποσοστιαία λιγοτερο από όλους, αν και ήταν αρκετά ευνοημένος μέχρι τώρα...

    Ξεχνάμε πως πίσω από τον μάχιμο αστυνομικό, τον ίκαρο, τον καταξιωμένο πανεπιστημιακό κρύβονται και οι υπάλληλοι της βουλής οι υπάλληλοι των ΔΕΚΟ, οι υπαλληλοι της ΕΡΤ και πολλοί με πολλά προνόμια που δεν μπορούν να τα διανοηθούν οι υπόλοιποι απλοί και ανυποψίαστοι πολίτες που δεν ήταν συγγενείς αυτών που κυβέρνησαν όλα τα χρόνια. Το ίδιο ισχύει και με τους συνταξιούχους.
    Ξανά: Πολλοί παρασιτικοί υψηλόμισθοι υπάλληλοι κρύβονται πίσω από τον νέο αστυνομικό και στρατιωτικό δείχνοντας τον πενιχρό μισθό τους, ενώ θέλουν να αποκρύψουν τα προνόμια που αναξιοκρατικά απέκτησαν.

    Πρέπει να υπάρξει επιτέλους ένας εξορθολογισμός συνολικά με συμπιέσεις των μισθών στα ειδικά μισθολόγια από τα πάνω προς τα κάτω.

    Κάποτε κάποιος υπάλληλος με απολυτήριο λυκείου μιας ΔΕΚΟ έπαιρνε τα διπλάσια χρήματα από έναν δάσκαλο. Δεν μπορεί να ζητά να παίρνει τώρα τα τετραπλάσια. Δεν είναι πια εφικτό να προσπαθεί κάποιος σε αυτή την ΠΤΩΧΕΥΜΕΝΗ χώρα να διεκδικεί μισθούς πάνω από 1500 -2000 ευρώ καθαρά, όσο σφιχτά και να είναι εναγκαλισμένος με την εξουσία...
    Είναι ανήθικο.

    • Θησειώτης avatar
      Θησειώτης @ panas 05/09/2012 23:18:34

      Έχεις δίκιο σε γενικές γραμμές. Όμως οι περισσότεροι νομίζουν ότι δεν έχουν πειραχθεί τα ειδικά μισθολόγια. Σε διαβεβαιώ λοιπόν, ότι σε στρατιωτικούς/σ.α. με μισθό στα τέλη του 2009 περίπου 1500, σήμερα πέρνουν περίπου -250 και πάνε και για άλλη μείωση.

      • panas avatar
        panas @ Θησειώτης 05/09/2012 23:47:27

        Συμφωνούμε. Εγώ λέω πως δείχνοντας εσάς πολλές άλλες κατηγορίες θα κρύψουν και θα διατηρήσουν με υποκριτικό τρόπο προνόμια που δεν αξίζουν...

  22. Ioustinianos avatar
    Ioustinianos 05/09/2012 23:07:04

    Κυθήριε,
    πιστεύω ότι είσαι πιο έξυπνος για να πιστεύεις το παραμύθι με τα ταμειακά διαθέσιμα.
    Λοιπόν, τον Αύγουστο φέτος η Ελλάδα, δανείστηκε από τις αγορές (sic) (τις τράπεζες δηλαδή) με επιτόκιο 4,7% για τρεις μήνες το ποσό των 6δισ. Με τα λεφτά αυτά πλήρωσε το ομόλογο που έληξε προς την ΕΚΤ, 3,2δισ και περίσεψαν ακόμη 2,8δισ. Αυτά χρησιμοποιούνται για τις ανάγκες μισθοδοσίας του δημοσίου έως και το τέλος Οκτωβρίου.
    Βέβαια κανονικά και σύμφωνα με το Μνημόνιο η λλάδα έπρεπε να δανειστεί μόνο 2 δις τον Αύγουστο γιατί το ομόλογο της ΕΚΤ θα πληρώνονταν από τη δόση που έπρεπε να έχουμε λάβει στις 20 Αυγούστου ύψους 31δις.
    Μας κοροϊδεύουν φίλε μου, μιας και ποσό των 31δις έπρεπε να το πάρουμε από τη στιγμή που ψηφίσαμε ευρωπαϊκά (δηλώσεις Μπαρόζο και Βαν Ρομπάι του Μαϊου).
    Το πρόβλημα με τα 6δισ είναι ότι απλά προστέθηκαν στο χρέος της χώρας μας και θα αποπληρωθούν σε τρεις μήνες (πληρώνοντας το ποσό των 6 δισ και 300 εκατομμυρίων ως τόκο στις τράπεζες). Φυσικά η ελλάδα δεν είναι δυνατόν να πληρώσει το ποσό αυτό το Νοέμβριο, οπότε τι θα κάνει; Θα ξαναβγει στις αγορές του αλ χαλίλι και θα ζητήσει νέα δανεικά για να πληρώσει το χρέος που δημιούργησε μόλις προχθές. Θα δανειστεί λοιπόν 6,3 δις με 4,65% επιτόκιο και θα πρέπει τον Φεβρουάριο να πληρώσει στις τράπεζες 6,3δις + 310 εκατομμύρια για τόκους.........
    Φαύλος κύκλος.
    Αυτό πρέπει να σταματήσει πάση θυσία. Και θα σταματήσει μόνο αν οι Ευρωπαίοι καταλάβουν ότι εδώ στην Ελλάδα δεν αστειευόμαστε και δεν ανεχόμαστε να μας κοροϊδεύουν και να μας κλέβουν τα χρήματα για τα οποία αγωνιζόμαστε μια ζωή.

    • ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
      ΚΥΘΗΡΙΟΣ @ Ioustinianos 05/09/2012 23:20:50

      Δέν ἀντιλέγω Ioustiniane,σέ πιστεύω καί,ἄν καί δέν γνωρίζω τίποτε ἀπό οἰκονομικά,φοβᾶμαι ὅμως ὅτι αὐτά πού προτείνεις,ὅπως ἄμεση ἔξοδος ἀπό τό εὐρῶ,στροφή τῶν ἀνθρῶπων στήν παραγωγή τροφῆς,δηλαδή τήν προσπάθεια γιά τροφική αὐτάρκεια καί τήν ὀργάνωση τῶν μορφῶν ἐθνοφυλακῆς,ὅπως λές,ὅτι αὐτά δέν εἶναι ἄμεσα ἐφαρμόσιμα ἀπό τή μιά μέρα στήν ἄλλη.Γι' αὐτό καί ἡ ἀνησυχία μου γιά τήν ὀμαλή συνέχιση τῆς προσπάθειας γιά ἐπιβίωση.Τί νά πῶ...

  23. ΠΗΛΕΑΣ avatar
    ΠΗΛΕΑΣ 05/09/2012 23:51:36

    Και γιατί τόσο "ειδικά" μισθολόγια; Αν περικοπεί ο μισθός του Ικάρου πχ, 20% δεν θα έχουν ζήτηση οι θέσεις τους; Των δικαστικών;
    Μάλλον παραβλέπετε, πολλοί, ότι τα Ελληνόπουλα ΕΞΑΚΟΛΟΥΘΟΥΝ να έχουν σαν κύρια επιλογή τους τον διορισμό στο Δημόσιο, πόσο μάλλον στις "ειδικές" θέσεις. Αυτό θα πάψει όταν επικρατήσει λογική: Όταν, δηλαδή, η αμοιβή μιας θέσεως στο Δημόσιο δεν θα ξεπερνά το 80% της αντίστοιχης θέσεως του Ιδιωτ. Τομέα.
    Τα περί "ισοδυνάμων" προϋποθέτουν να θιγούν άλλοι. Λϋσεις όπου όλοι κερδίζουν, ανήκουν στη σφαίρα της ουτοπίας.

    • πολιτης avatar
      πολιτης @ ΠΗΛΕΑΣ 06/09/2012 12:46:49

      ποιων μισθων του ιδιωτικου τομεα? των δηλωμενων ή και των μαυρων μαζι?

  24. Δεν έχει σημασία avatar
    Δεν έχει σημασία 06/09/2012 00:39:10

    Για τα παλληκάρια που προσπαθούν να δικαιολογήσουν τις περικοπές με ανόητες συγκρίσεις, δύο πράγματα:
    1) παραιτήθηκα από καθηγητής ΑΕΙ όταν ο μισθός μου το 2012 έφτασε στο 65% του μισθού μου το 2009, και
    2) αν είχαν μειωθεί σε αντίστοιχο ποσοστό και οι ρεμούλες δημοσίου χρήματος προς "κατασκευαστές", "προμηθευτές" και "τραπεζίτες" ο προϋπολογισμός θα είχε πλεόνασμα.

    • ορεσείβιος avatar
      ορεσείβιος @ Δεν έχει σημασία 06/09/2012 06:51:22

      Να υποθέσουμε ότι οι πληρωμές δια την πρυτανικήν χέστρα υπάγονται στις παραπάνω προυποθέσεις (2) κε καθηγητά?
      Πάλι ακριβή μας βγαίνει.

      Ως προσωπική σας θέση και στάση όμως μπράβο.Οποιος διαφωνεί με τον μισθό που μπορεί,θέλει κλπ να του δωσει μια επιχείρηση φεύγει..
      Είναι απλό.

  25. kat avatar
    kat 06/09/2012 07:36:19

    Η απόφαση ειναι πολιτική.Για μένα ασφάλεια(στρατός, αστυνομία,ιατροί) και παιδεία θα πρέπει να είναι προτεραιότητα. Δυστυχώς οι πολιτικοί ηθελημένα τα υποβαθμίζουν εξαθλιώνοντας τους λειτουργούς τους έργω και λόγω.

  26. Φιλιππος avatar
    Φιλιππος 06/09/2012 09:14:33

    Δεν καταλαβαινω γιατι παρεμβαινεται στην ασκηση πολιτικης της κυβερνησης.Η κυβερνηση αυτη εξελεγει υποσχομενα τα κομματα που την απαρτιζουν επαναδιαπραγματευση,δικαιη κατανομη των βαρων,αναπτυξη και κυριως οτι ειχαν μελετησει κωδικο προς κωδικο ολα τα ισοδυναμα μετρα.Και ολα αυτα αμεσα εφαρμοσημα.Τωρα βεβαια και αφου μας την εφεραν,μας εμφανιζουν τις γαστρονομικες προτιμησεις της Μερκελ σαν επιτυχια του ταξιδιου Σαμαρα,τις αρνησεις αξιωματουχων των τοκογλυφων να συναντησουν το Τσιπρα,σαν εμπρακτη αποδειξη της μοναδικοτητας που εχουν οι τωρινοι σωτηρες και το χειροτερο,οτι ποτε δεν μας ειπε ο σημερινος πρωθυπουργος πως τα μετρα που υποσχεθηκε ειναι αμεσα,αλλα σε βαθος τετραετιας.Ισως ο πιο αισιοδοξος ανθρωπος σ'αυτη τη χωρα.

  27. πολιτης avatar
    πολιτης 06/09/2012 10:17:34

    θεωρω οτι η προσεγγιση ειναι σωστη. δεν ειναι μονο αυτα τα 500 αλλα και πολλα αλλα 500 αρικα που στη συγκεκριμενη χρονικη περιοδο που το ζητουμενο ειναι να κλεισει ο φετινος προυπολογισμος, θα βοηθουσαν ωστε να ειναι λιγοτερες οι μειωσεις σε ολους. το θεμα δεν ειναι μονο τα ειδικα μισθολογια- που γιατι τα εχουν βαφτισει ετσι δεν καταλαβα. το ζητουμενο ειναι να διασφαλιστει ενα κατωτατο επιπεδο διαβιωσης απο τη μια και απο την αλλη να σταματησει ο φαυλος κυκλος της υφεσης ωστε η οικονομια να σταθεροποιηθει και να αρχισει παλι να μεγενθυνεται το ΑΕΠ της χωρας.
    κι επειση δεν ειμαι οπαδος του "ολοι μαζι τα φαγαμε" πρεπει επιτελους να πληρωσουν το μαρμαρο αυτοι που τα εφαγαν.....και μεσα σε αυτους ειναι και οι τραπεζες που ηταν κυριες υπευθυνες για το παρτι δισεκατομμυριων αφου χορηγουσαν δανεικα και στην κουτση μαρια χωρις καμμια επιχειρηματικη λογικη. δεν καταλαβα γιατι να πληρωσουμε την proton του λαυρεντιαδη 1,2 δις? ας εκλεινε με κατασχεση ολων των περιουσιακων στοιχειων του εν λογω βαθυπλουτου -ακομη!!- κυριου. αλλα ας βαλουν χερι και σε καμια γερμανικη επιχειρηση που χρωσταει αλλα 500 εκατ οπως η hohtief στο ελ.βενιζελος και κανει το παπι αφου ειναι στο απυροβλητο ελεω μερκελ και σοιμπλε !!!που μας κουναν το δαχτυλο!!

    ας τελειωνει επιτελους το αρμεγμα των συνηθων υποζυγιων. η αγελαδα αυτη στερεψε και μαζι της και η χωρα!!!

    στοιχεια εχουν για να ξεκινησουν σε πρωτη φαση. cd με τα εμβασματα, καταθεσεις σε ελβετιες κι οχι μονο, μεγαλες φορολογικες υποθεσεις ΦΑΒΕΕ ΑΘΗΝΩΝ....ας μαζεψουν αμεσα αυτα κι ας αφησουν το φτωχο στη φτωχια του !!!!!

    και ας βαλουν χερι στους δικαστες να τελειωνουν και τιποτε επιτελους!!!!οχι ολα σε εκκρεμοτητα εις υγεια του κοροιδων....

    εκει βρισκεται το λιπος κες και κοι κι οχι στη μισθωτη εργασια του υπαλληλου και του απομαχου συνταξιουχου.......