Προπηλακισμός Βαρουφάκη στα Εξάρχεια
29/04/2015 10:40
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Προπηλακισμός Βαρουφάκη στα Εξάρχεια

Είναι αδιαμφισβήτητο και αδιαπραγμάτευτο. Οποιαδήποτε επίθεση σε βάρος πολιτικού αντιπάλου είναι φασισμός και ξεφτίλα της Δημοκρατίας. Ομοίως και η επίθεση που δέχθηκε ο Γ. Βαρουφάκης και η γυναίκα του στα Εξάρχεια είναι απαράδεκτη και προσβάλλει κάθε δημοκρατικό πολίτη.

Είναι αδιαμφισβήτητο και αδιαπραγμάτευτο. Οποιαδήποτε επίθεση σε βάρος πολιτικού αντιπάλου είναι φασισμός και ξεφτίλα της Δημοκρατίας. Ομοίως και η επίθεση που δέχθηκε ο Γ. Βαρουφάκης και η γυναίκα του στα Εξάρχεια είναι απαράδεκτη και προσβάλλει κάθε δημοκρατικό πολίτη.

Αν δεν μπορεί κάποιος να φάει ήρεμα με τη γυναίκα του όπου και όποτε γουστάρει τότε έχουμε σοβαρό πρόβλημα ως χώρα. Από αυτή την έννοια οι τζάμπα μάγκες αντιεξουσιαστές που πήγαν να χτυπήσουν τον Βαρουφάκη και τη σύζυγό του, είναι καταδικαστέοι.

Αλλά θα πρέπει να πούμε και ορισμένα πράγματα, μερικές αλήθειες οι οποίες βεβαίως δεν μπαίνουν στη ζυγαριά με την ωμή καταδίκη της επίθεσης.

1.Έχουμε τονίσει κατά καιρούς ότι οι μπαχαλάκηδες των Εξαρχείων έχουν κηρύξει πόλεμο στην κυβέρνηση ΣΥΡΙΖΑ επειδή στην αρχή του άφησε ελεύθερους να κάνουν ό,τι γουστάρουν και στη συνέχεια αποφάσισε να τους μαζέψει. Η επίθεση στον Βαρουφάκη και ό,τι άλλο κάνουν από εδώ και στο εξής είναι η «απάντηση» στην απόφαση του Τσίπρα και του Πανούση να εγκαταλείψουν τη λογική της απόλυτης ανοχής και να μαζέψουν λίγο τους αναρχικούς που ήταν σα να… συγκυβερνούσαν. Η κυβέρνηση πληρώνει την ανοχή της σε παραλυτικά φαινόμενα που πρόσβαλλαν τη δημοκρατία και τη δημόσια τάξη.

2.Πράγματι να καταδικάσουμε την επίθεση στον Βαρουφάκη, αλλά μήπως να θυμίσουμε τις επιθέσεις σε υπουργούς και βουλευτές της Νέας Δημοκρατίας και του ΠΑΣΟΚ; Στον Πάγκαλο, τον Πεταλωτή, τον Κωστή Χατζηδάκη που τους έδερναν, τους έβριζαν, τους κρατούσαν ομήρους. Να θυμίσουμε μήπως ότι τότε στα επεισόδια εκείνα συμμετείχαν στελέχη του ΣΥΡΙΖΑ; Δεν ήταν αναρχικοί, «αγανακτισμένοι» πολίτες ήταν που είχαν βγει στη γύρα γιατί το σημερινό κυβερνών κόμμα τους είχε νομιμοποιήσει. Ο ΣΥΡΙΖΑ τα προηγούμενα χρόνια νομιμοποίησε το μπάχαλο, την εκτροπή, την επίθεση σε βάρος πολιτικών αντιπάλων επειδή δεν τους άρεσαν οι απόψεις τους. Τώρα λοιπόν πληρώνει τα επίχειρα της ανοησίας της.

3.Όταν ακόμη και σήμερα ο ΣΥΡΙΖΑ και κορυφαία στελέχη του προπηλακίζουν λεκτικά τους πολιτικούς τους αντιπάλους ακόμη και μέσα στη Βουλή γιατί έξω από αυτήν να μην ξεσαλώσουν οι μπαχαλάκηδες; Όταν ακόμη και σήμερα χαρακτηρίζονται μνημονιακοί, μερκελιστές, ανθέλληνες, προδότες και τόσα άλλα προσβλητικά εκείνοι που καλώς ή κακώς πήραν κάποιες πολιτικές αποφάσεις, γιατί οι αντιεξουσιαστές να μη σηκώσουν το χέρι τους; Ο ΣΥΡΙΖΑ έστρωσε το χαλί για το… χάλι της Δημοκρατίας τα τελευταία χρόνια.

4.Σε ότι αφορά τον Γ. Βαρουφάκη και τη γυναίκα του να πούμε τα εξής: Παρά το γεγονός ότι είναι φανερό πως ο άνθρωπος πολιτικά βρίσκεται εκτός τόπου και χρόνου και έχει κάνει κακό στην πατρίδα του με τη στάση του, πρέπει να του αναγνωρίσουμε ότι έχει κάθε δικαίωμα να πηγαίνει όπου θέλει. Και το ότι δεν έχει συνοδεία αστυνομικών να του κρατούν ομπρέλες ή πάει με τη μηχανή του στα… ταπεινά Εξάρχεια τον τιμά. Από εκεί και πέρα όμως, και ο ίδιος έχει προκαλέσει. Δεν μπορεί από τη μια να το παίζεις αντισυμβατικός και ροκάς και από την άλλη να κάνεις life style φωτογραφήσεις με φόντο την Ακρόπολη και τη λίμνη Κόμο. Και φυσικά ουδεμία σχέση με τη φτωχολογιά έχει το εν λόγω ζευγάρι αφού μην ξεχνάμε ότι η οικογένεια Στράτου ήταν από τις πιο πλούσιες της χώρας και η Πειραϊκή Πατραϊκή έχει «φεσώσει» με δεκάδες εκατομμύρια το κράτος.

Εν πάση περιπτώσει, για άλλη μια φορά οι επιθέσεις τέτοιου είδους δείχνουν ανθρώπους δειλούς και γι’ αυτό πρέπει να τις καταδικάζουν όλοι. Αν δεν το κάνουν τότε να μην απορήσουν όταν θα βλέπουν να παίζει ξύλο ο κόσμος στο δρόμο.

Η ανακοίνωση με την οποία ο κ. Βαρουφάκης περιγράφει το περιστατικό έχει ως εξής:

«Χθες το βράδυ (Τρίτη 28η Απριλίου), στην περιοχή των Εξαρχείων, η σύζυγός μου Δανάη Στράτου κι εγώ δεχθήκαμε επίθεση από ομάδα αντιεξουσιαστών στο εστιατόριο όπου δειπνήσαμε. Αντίθετα με τις εικασίες που ακούστηκαν, δεν επρόκειτο για οργανωμένο επεισόδιο, προσπάθεια σοβαρού τραυματισμού μας, προβοκάτσια ή για μέρος της συνολικότερης προσπάθειας πολιτικής «αποδόμησής» μου των τελευταίων ημερών.

Τα γεγονότα εξελίχθηκαν ως εξής:

Κατά τις δέκα το βράδυ συνάντησα την Δανάη και μία φίλη μας στην υπαίθρια αυλή του εστιατορίου Γιάντες στην Οδό Βαλτετσίου, όπου και δειπνήσαμε. Δύο ώρες περίπου αργότερα, αφού είχαμε ολοκληρώσει το δείπνο μας, εισέβαλε στην αυλή ομάδα αντιεξουσιαστών. Με απειλητικές διαθέσεις, καλυμμένα τα πρόσωπα, ύβρεις και ρήψη γυάλινων αντικειμένων προς εμάς (τα οποία δεν μας χτύπησαν) κινήθηκαν σχετικά αργά προς το μέρος μας απαιτώντας την απομάκρυνσή μου από τον «χώρο τους».

Στόχος τους, έχω την εντύπωση, δεν ήταν ο τραυματισμός μας καθώς, αν ήθελαν να με τραυματίσουν, είχαν την ευκαιρία, και την συντριπτική «αριθμητική» υπεροχή, για να το πετύχουν. Εκτιμώ ότι στόχος τους ήταν να με οδηγήσουν σε άτακτη φυγή με ελαφρά, εξευτελιστικά χτυπήματα. Αυτό όμως δεν μπορεί να επιβεβαιωθεί επειδή η Δανάη, πριν έρθουν δίπλα μας οι αντιεξουσιαστές (και πριν προλάβω να την σταματήσω), σηκώθηκε όρθια και με αγκάλιασε με δύναμη, στρέφοντας την πλάτη της προς αυτούς έτσι ώστε να πρέπει να χτυπήσουν πρώτα εκείνη πριν χτυπήσουν εμένα.

Η κίνηση εκείνη της Δανάης φαίνεται ανάγκασε την «εμπροσθοφυλακή» (δύο άτομα) να προσπαθήσουν για μερικά δευτερόλεπτα να με «πετύχουν» χωρίς να χτυπήσουν εκείνη. Πολύ γρήγορα όμως υποχώρησαν και, συνεχίζοντας τις ύβρεις και τις απειλές, βγήκαν από την αυλή και μας περίμεναν έξω από το εστιατόριο. Ένα τέταρτο της ώρας αργότερα, και αφού οι υπόλοιποι θαμώνες του εστιατορίου αποχώρησαν χωρίς να εμποδιστούν, βγήκαμε με την Δανάη κατευθυνόμενοι προς την μοτοσυκλέτα μας που ήταν σταθμευμένη ακριβώς έξω από το εστιατόριο, επί της Βαλτετσίου. Οι αναμένοντες αντιεξουσιαστές, υβριστικοί μεν αλλά από απόσταση μερικών μέτρων, μας υποδείκνυαν να εγκαταλείψουμε τον «χώρο» τους.

Ανεβήκαμε στην μοτοσυκλέτα αλλά την ίδια ώρα ξεκίνησα διάλογο μαζί τους, δηλώνοντας ότι θέλω να τους ακούσω ακόμα κι αν αυτό απαιτεί να με χτυπήσουν. (Έσβησα μάλιστα και τον κινητήρα, κατέβηκα, και συνομίλησα με μια ομάδα 5-6 από τους πιο θυμωμένους εξ αυτών). Μετά από περίπου 15 λεπτά έντονης αλλά μη βίαιης συνομιλίας τα πνεύματα ηρέμησαν και αποχωρήσαμε (με την μοτοσυκλέτα μας) χωρίς καμία απειλή.

Το εν λόγω περιστατικό επιβεβαιώνει κάποιες σκέψεις και συναισθήματα που είχα από την εποχή που ζούσα στην περιοχή των Εξαρχείων (2000-2006) καθώς και κατά την διάρκεια «εισβολών» ατόμων του ίδιου χώρου στα αμφιθέατρα της Οδού Σίνα όπου δίδασκα. Τώρα δεν είναι η στιγμή για να αναπτύξω εκείνες τις σκέψεις.

Αρκούμαι να δηλώσω, άλλη μια φορά, την πάγια θέση πως, όσο φόβο και απέχθεια να μας προκαλεί η άσκηση αυθαίρετης βίας, η απάντηση στον θυμό αυτών των ανθρώπων και στις βίαιες εκδηλώσεις τους, δεν μπορεί και δεν πρέπει να είναι ούτε η άτακτη υποχώρηση ούτε η βίαιη καταστολή.»

Αυτόπτες μάρτυρες του περιστατικού επιβεβαίωναν ότι έτσι εξελίχθηκε το επεισόδιο κι ότι ο κ. Βαρουφάκης ήταν απολύτως ήρεμος λέγοντάς τους ότι αυτό ζούσε πολλά χρόνια πριν στα Εξάρχεια και δεν καταλάβαινε γιατί έπρεπε να φύγει.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. airman avatar
    airman 29/04/2015 10:54:36

    Οι κουκουλοφόροι, ως άνθρωποι χωρίς πρόσωπο, δεν είναι αναγνωρίσιμοι. Και συμπεριφέρονται/δρουν με τον ίδιο τρόπο, ασχέτως προσώπων. Δεν αναγνώριζαν, δεν αναγνωρίζουν και δεν πρόκειται να αναγνωρίσουν τίποτα. Κάποιοι εξ αυτών ούτε την ίδια την ανθρώπινη ζωή! Γι΄αυτό άλλωστε και δε θέλουν να αναγνωρίζονται. Αν και κάποιοι μεταξύ τους γνωρίζονται!

  2. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 29/04/2015 11:22:00

    Το σημαντικο σε αυτα που λεει ο Βαρουφακης ειναι ότι του ζητησαν να εγκαταλειψει το "χωρο τους". Οι αλητες αυτοι θεωρουν οτι εχουν ενα αυτονομο κρατος στα Εξάρχεια και μπορουν να απαγαορευσουν σε ενα υπουργο της Ελληνικης Δημοκρατιας την παρουσία του εκει.Τη λογικη αυτη την στηριζουν έμμεσα πολλοί συμπαθούντες που κατα καιρους έχουν πει ότι είναι προκλητικός ο Άδωνις που είχε βιβλιοπωλείο εκει και γιαυτό το έκαιγαν ή η αστυνομία και τα παρόμοια. Είναι καιρός η ΝΔ να πει τα πράγματα με το ονομα τους: να εξαγγειλει για το μελλον όχι αντιμετωπιση γενικως εγκληματιών αλλά την αποκατάσταση της εδαφικής ακεραιότητας του κρατους με την κατάλυση και εδαφικά του κρατους των Εξαρχείων με την εγκατάσταση αστυνομικου τμήματος στην πλατεια και τη συντριβή καθε αντιστασης με ολα τα μεσα.Όχι άλλες υποχωρήσεις τυπου Ρωμανού.Έχουμε προηγουμενα απο το 2008.Τσακίστε τους αναρχικούς.

    • Παρατηρητής avatar
      Παρατηρητής @ ψυχραιμια 29/04/2015 11:35:55

      29/04/2015 Όλα τα λεφτά είναι η δήλωση του Φίλη: α) ο Βαρουφάκης ΔΕΝ ζήτησε παρέμβαση των ΜΑΤ! (Άρα η αστυνομική καταστολή αποκλείεται και οι αναρχοφασίστες μπορούν να συνεχίσουν να δρουν ανενόχλητοι στο γκέτο των Εξαρχείων). β) Μια μορφή βιαστών είναι και οι δανειστές μας (Σε απλά ελληνικά, η μπάλα στα τσιμέντα). Συμπέρασμα: οι κουκουλοφόροι έχουν την αιώνια ασυλία του ΣΥΡΙΖΑ και οι βιαιότητές τους θα αντιμετωπ´ιζονται με την απέραντη κομματική στοργή. -- Με την ευκαιρία, τότε που είχε καεί το χριστουγεννιάτικο έλατο στο Σύνταγμα (2008) ΠΟΙΑ εφημερίδα είχε γράψει: "Βρε θα σε κάψω μια βραδιά και ας έχεις μπάτσους στα κλαδιά";

    • Παρατηρητής avatar
      Παρατηρητής @ ψυχραιμια 29/04/2015 11:42:46

      η Επόμενη κυβέρνηση της ΝΔ πρέπει να κάνει όσα δεν έγιναν τα τελευταία 30 χρόνια και ιδιαίτερα τα τελευταία 5. δεν δουλεύει πλέον το ντάντεμα των πελατών. σας κάρφωσαν στην πλάτη. Ξεχάστε τους . Προχωράτε με τη λογική διότι δεν υπάρχει αύριο. ξεκινώντανς από αυτά τα καρακιοζάκια που δηλώνουν αναρχο κάτι

    • ΠανΖ74Μεσ avatar
      ΠανΖ74Μεσ @ ψυχραιμια 29/04/2015 11:45:20

      Έχετε απόλυτο δίκιο!

  3. οδυσσεύς Κ. avatar
    οδυσσεύς Κ. 29/04/2015 13:16:50

    Πάντως, και αυτό το συμβάν αποδεικνύει καθαρά οτι οι ανιεξουσιαστές-μπάχαλοι δεν έιναι τελικα ΣΥΡΙΖΑΙΟΙ όπως νομίζαμε κάποτε...

    • Λιψ avatar
      Λιψ @ οδυσσεύς Κ. 29/04/2015 13:34:41

      Και βέβαια είναι Συριζαίοι, αλλά κοψοχέρηδες Συριζαίοι. Οταν ο Σύριζα επανέλθει στα φυσιολογικά του ποσοστά του 4% θα τον ξαναψηφίσουν. Προσωρινά μόνο έχουν απομακρυνθεί από τον εσμό-κόμμα. Ελπίζω πάντως τα αστικά κόμματα να έχουν βάλει στο μεταξύ μυαλό και να καταλάβουν ότι η Αριστερά διαχρονικά μόνο τον χωροφύλακα φοβάται. Τϊποτα άλλο...

      • οδυσσεύς Κ. avatar
        οδυσσεύς Κ. @ Λιψ 29/04/2015 13:43:43

        . Ακόμα κι αν είναι έτσι φίλε Λιψ, οι κουκουλοφόροι δεν είναι ΣΥΡΙΖΑΙΟΙ . Άλλο κοψοχέρηδες Συριζαίοι που μπορεί και να ψηφίσουν Σαμαρά για να πάει τον Σύριζα ξανά στο 4%. Οι κοψοχέρηδες του εκάστοτε κυβερνώντος κόμματος φέρνουν πάντα την αλλαγή. Αλλοιώς απο το 1981 έως σήμερα, θα είχαμε ακόμα ΠΑΣΟΚ...

  4. Μεγάλες στιγμές avatar
    Μεγάλες στιγμές 29/04/2015 15:05:50

    Υπάρχει νομίζω αρκετή υπερβολή σε αυτήν την ιστορία.Οπως και σε κάθε ιστορία που σχετίζεται με τον Γιάνη.

  5. Στυλιανός Παπαδόπουλος avatar
    Στυλιανός Παπαδόπουλος 29/04/2015 15:10:21

    Εμένα τώρα του καχύποπτου γιατί μου "βρωμάει" η περίπτωση στημένο παιγνίδι, για να τονωθεί λιγάκι το image του Μπαρουφάκη που έχει καταντήσει χαρακτηριστικό δείγμα ridicule;

    • Αργόστροφος avatar
      Αργόστροφος @ Στυλιανός Παπαδόπουλος 29/04/2015 17:22:08

      Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου. Με ''αυτούς'' πρέπει να είμαστε, τουλάχιστον, υποψιασμένοι. Κανείς δεν μπορεί να με πείσει ότι ο υπόλοιπος ακροαριστερός συρφετός, στράφηκε εναντίον ενός μέλους του και μάλιστα την στιγμή που άρχισε το στριπτήζ, της (πρώτη φορά αριστερά) κυβέρνησης. Από το πρωί σχεδόν μονοπωλεί στα δελτία ειδήσεων και τις ενημερωτικές εκπομπές. Οι πρυτάνεις της προβοκάτσιας και της προπαγάνδας τα έχουν για ''πρωινό'' αυτά. Ενώ θα έπρεπε να γίνεται ένας χαμός από το πρωί, για το ''βραβείο κολοτούμπας Ιωάννης (με 2 ν) Μελισσανίδης'', αντιθέτως, το ενδιαφέρον μονοπωλεί ο αστείος αυτός τύπος.....

    • roadrunner avatar
      roadrunner @ Στυλιανός Παπαδόπουλος 29/04/2015 19:55:36

      Προσπάθεια για ηρωϊκή έξοδο του Γιάν(ν)ην..(το τερπνόν) για να τραβήξει και τα φώτα της δημοσιότητας από την κωλοτούμπα της κυβερνώσας αριστεράς (το ωφέλιμον)... Αριστοτεχνική σκηνοθεσία της επικοινωνιακής ομάδας του σύριζα ως τώρα ...

  6. Aνωνυμος avatar
    Aνωνυμος 29/04/2015 19:48:00

    Μπαρουφάκης ή ντροπή ,η κατάρα και καταστροφή της πατρίδας μας. Η άκρατη εγωλατρία και ο παθολογικός αυτοθαυμασμός του που όπως και ο Νάρκισσος ερωτεύτηκε το ίδιο του είδωλο που το έβλεπε να καθρεπτίζεται στο νερό μιας πηγής που αυτοκτόνησε από το μάταιο πάθος του. Ο Ναρκισσισμός του αποτελεί την ουσία της βαριάς ψυχικής του παθολογίας. Για τον Μπαρουφάκη που έχει εμπλακεί στον ναρκισσισμό, υπάρχει μόνο μια πραγματικότητα, η πραγματικότητα των δικών του σκέψεων, των δικών του αισθημάτων και αναγκών. Δεν νιώθει ή δεν αντιλαμβάνεται τον εξωτερικό κόσμο αντικειμενικά, δηλαδή πως υπάρχει με τους δικούς του όρους, με τις δικές του συνθήκες και ανάγκες. Αυτός, η Κωνσταντοπούλου και η Δούρου βράζουν στο ίδιο καζάνι. Όλοι οι άλλοι έτσι όπως το τραβάνε θα έχουν άσχημο τέλος.

  7. makis avatar
    makis 29/04/2015 21:20:57

    Video ντοκουμέντο από τον προπηλακισμό Βαρουφάκη στα Εξάρχεια https://shar.es/1px5xa

  8. πΔπ avatar
    πΔπ 29/04/2015 21:37:50

    Αν οι άπλυτοι ήθελαν να φάνε τον Μπαρούφ, θα το είχαν κάνει χωρίς πολλά-πολλά και φιοριτούρες. Όπως πολύ σωστά γράφουν κι άλλοι σχολιαστές πιό πάνω, επικοινωνιακά φτιασιδώματα της καρατόμησης είναι. Όλοι σήμερα ασχολούνται με το ξύλο που ΘΑ έτρωγε από την καρατόμησή του " λόγω βλακείας"! Του πέταγαν γυάλινα αντικείμενα που δεν τους πέτυχαν αλλά και κανείς άλλος δεν τραυματίστηκε. Ούτε τραπέζια αναποδογύρισαν και καράκλε σπρώχτηκαν. Ναι, και μετά ήρθαν οι μέλισσες με τα μελισσόπουλα και με τα παιδόπουλα!!!

    • ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
      ΚΥΘΗΡΙΟΣ @ πΔπ 29/04/2015 21:58:21

      Μα τι λές! Εδώ τον έσωσε στο τσάκ η πλάτη της Δανάης..

      • Vassilis avatar
        Vassilis @ ΚΥΘΗΡΙΟΣ 29/04/2015 22:49:45

        Καλο....

      • πΔπ avatar
        πΔπ @ ΚΥΘΗΡΙΟΣ 30/04/2015 06:49:21

        Στο τσακ ή ο Chuck?! Πες μου να χαρείς!!!

  9. Άλυτη Εξίσωση avatar
    Άλυτη Εξίσωση 29/04/2015 21:49:23

    Δεν έχει ανάγκη ο κ.Βαρουφάκης από...ηθική συμπαράσταση, όσον αφορά την επιθετική συμπεριφορά των σαλεμένων ΑναρχοΕξαρχειωτών. Μιά χαρά ξέρει να τους μηδενίζει τους τραμπούκους είτε στα σαλόνια των Βρυξελλών, είτε στ' ...αλώνια της Αθήνας. Μαγκιά του που τους αντιμετώπισε με την ευφυϊα και τον τσαμπουκά του, χωρίς να ζητήσει την παρέμβαση της αστυνομίας. Συμπέρασμα : Όταν ο άντρας φέρεται σαν ΑΝΤΡΑΣ στη ζωή και δεν ξοδεύεται μόνο στα λόγια, παντού μάγκας θα στέκεται. Αξιοπρεπής και ψύχραιμος, ποτέ και για κανένα λόγο δεν θα καταδέχεται να το βάλει στα πόδια σαν φοβισμένος ασβός, όποιοι κι αν διανοούνται να τον απειλήσουν.

    • οδυσσεύς Κ. avatar
      οδυσσεύς Κ. @ Άλυτη Εξίσωση 29/04/2015 22:00:30

      Ωφείλω να ομολογήσω οτι λες ΑΛΗΘΕΙΑ! Κι αν και δεν είμαι φαν του Βαρουφάκη, αρχίζω να τον συμπαθώ.

      • F?te??? avatar
        F?te??? @ οδυσσεύς Κ. 29/04/2015 22:21:31

        Hmm, interesting. . .you found someone to share your feelings, how coincidental!!!

        • Άλυτη Εξίσωση avatar
          Άλυτη Εξίσωση @ F?te??? 30/04/2015 06:53:25

          Χμμμμμ, ενδιαφέρον.....βρέθηκε κάποιος να ενοχληθεί από την αντίθετη άποψη! Ω, ποία έκπληξις, πόσο ασυνήθιστο που αυτός, είναι η Φωτεινή !!!! :-)

          • Φωτεινή avatar
            Φωτεινή @ Άλυτη Εξίσωση 30/04/2015 15:44:56

            Ο ΦΙΛΟΣ ΣΑΣ ΚΑΙ ΕΣΕΙΣ ΑΠΟΤΕΛΕΙΤΕ ΜΙΑ ΕΝΟΧΛΗΤΙΚΗ ΠΑΡΑΦΩΝΙΑ ΣΤΟΝ ΑΝΤΙ. ΕΓΩ ΠΑΝΤΩΣ ΔΙΑΒΑΖΩ ΟΛΑ ΣΑΣ ΤΑ ΣΧΟΛΙΑ ΚΑΙ ΘΑΥΜΑΖΩ ΜΕ ΠΟΣΗ ΑΝΕΣΗ ΥΠΕΡΑΣΠΙΖΕΣΘΕ ΤΗΝ ΣΥΡΙΖΕΙΚΗ ΠΡΟΠΑΓΑΝΔΑ.

          • Άλυτη Εξίσωση avatar
            Άλυτη Εξίσωση @ Φωτεινή 30/04/2015 19:30:21

            ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΑΓΑΠΗΤΗ, ΣΑΣ ΠΗΡΕ ΛΙΓΟ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΧΡΟΝΟ, ΑΛΛΑ ΜΗΝ ΑΝΤΕΧΟΝΤΑΣ ΑΛΛΟ,...ΑΠΟΚΑΛΥΦΘΗΚΑΤΕ !! ΠΩΣ ΕΙΠΑΜΕ ΟΤΙ ΑΥΤΟΧΑΡΑΚΤΗΡΙΖΕΤΑΙ ΤΟ ΑΤΟΜΟ ΠΟΥ ΘΕΩΡΕΙ ''ΕΝΟΧΛΗΤΙΚΗ ΠΑΡΑΦΩΝΙΑ'' ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ ΓΝΩΜΗ; ΕΛΑΦΡΩΣ Φ_ _ ΄_ _ΑΣ MHΠΩΣ ?? :-) ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ ΠΟΥ ΔΕΝ ΣΑΣ ΑΡΕΣΕΙ ΚΑΙ ΓΙ ΑΥΤΟ ΤΗ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΖΕΤΕ ΩΣ....''ΣΥΡΙΖΑΙΪΚΗ ΠΡΟΠΑΓΑΝΔΑ'', ΕΙΝΑΙ ΦΑΝΕΡΟ ΟΤΙ ΦΑΝΑΤΙΚΗ ΟΥΣΑ, ΜΗ ΔΙΑΘΕΤΟΥΣΑ ΨΥΧΡΑΙΜΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΗ ΜΑΤΙΆ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΣΕ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΚΑΙ ΓΕΓΟΝΟΤΑ, ΑΥΤΟΜΑΤΩΣ ΑΠΟΔΥΝΑΜΩΝΕΤΕ Η ΙΔΙΑ ΤΙΣ ΚΡΙΣΕΙΣ ΣΑΣ. Υ.Γ : 1) ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΖΕΤΕ ΟΟΟΟΛΑΑΑ ΤΑ ΣΧΟΛΙΆ ΜΟΥ, ΜΕ ΚΟΛΑΚΕΥΕΤΕ & 2) ΚΙ ΕΓΩ ΣΑΣ ΑΓΑΠΩ. ΕΙΝΑΙ ΑΜΟΙΒΑΙΑ Η ΣΥΜΠΑΘΕΙΑ. ΔΕΝ ΤΟ ΣΥΖΗΤΩ....

          • Φωτεινή avatar
            Φωτεινή @ Άλυτη Εξίσωση 01/05/2015 00:15:43

            Η ΑΝΘΡΩΠΙΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΟ ΠΡΟΝΟΜΙΟ ΣΑΣ ΚΑΙ ΤΟΥ ΣΥΡΙΖΕΙΚΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΣΑΣ. ΥΓ. ΔΕΝ ΑΞΙΖΕΙ ΝΑ ΣΥΓΚΡΙΝΩ ΑΛΕΞΗ ΜΕ ΑΣ. ΠΟΛΙΤΙΚΑ, ΗΘΙΚΑ, ΚΑΙ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΑ ΑΠΕΧΟΥΝ ΠΑΡΑΣΑΓΓΑΣ. ΠΟΛΥ ΣΥΝΤΟΜΑ ΘΑ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΕΤΕ, ΦΟΒΑΜΑΙ ΜΟΝΟ ΜΗΝ ΕΙΝΑΙ ΑΡΓΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΑΤΡΙΔΑ.

          • Άλυτη Εξίσωση avatar
            Άλυτη Εξίσωση @ Φωτεινή 01/05/2015 15:20:26

            ΤΑ ΠΕΡΙ .....ΑΝΘΡΩΠΙΑΣ ΚΑΙ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΟΤΗΤΑΣ ΤΗΣ, ΝΑ ΥΠΟΘΕΣΩ ΟΤΙ ΤΑ ΦΑΝΤΑΣΤΗΚΑΤΕ ΕΤΣΙ?? Υ.Γ : 1) ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΚΑΝΕΤΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΣΥΓΚΡΙΝΕΤΕ, ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΛΟΓΙΚΟ ΝΑ ΣΥΓΚΡΙΝΟΥΜΕ 2 ΠΟΛΙΤΙΚΟΥΣ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗΣ ΙΔΕΟΛΟΓΙΑΣ, ΗΛΙΚΙΑΣ ΚΑΙ ΕΝΤΕΛΩΣ ΜΗ ΣΥΓΚΡΙΣΙΜΗΣ ΧΡΟΝΙΚΑ, ΠΟΡΕΙΑΣ.... Ο ΧΡΟΝΟΣ ΚΑΙ Η ΙΣΤΟΡΙΑ, ΘΑ ΑΠΟΦΑΝΘΟΥΝ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΔΥΟ ΚΑΙ ΘΑ ΤΟΥΣ ΧΡΕΩΣΟΥΝ ΣΧΕΤΙΚΑ, ΑΝΑΛΟΓΩΣ ΜΕ ΤΑ ΕΡΓΑ ΚΑΙ ΤΙΣ ΗΜΕΡΕΣ ΤΟΥΣ. 2) ΜΑΘΕΤΕ ΝΑ ΑΝΕΧΕΣΤΕ ΤΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΑΙ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ ΓΝΩΜΗ, ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΠΙΤΙΘΕΣΤΕ ΑΠΟ ΑΔΥΝΑΜΙΑ ΣΤΗ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ ΘΕΣΗ.

      • Eva avatar
        Eva @ οδυσσεύς Κ. 30/04/2015 10:52:48

        ΜΠΡΑΒΟ στον συριζα. Υποκλίνομαι.

    • roadrunner avatar
      roadrunner @ Άλυτη Εξίσωση 29/04/2015 22:15:30

      Δηλαδή, όταν υπάρχουν θύματα των κουκουλοφόρων-αντιεξουσιαστών φταίνε τα ίδια τα θύματα επειδή δεν είναι καθηγητές και "δεν το έχουν" το sprechen όπως ο ΥΠΟΙΚ ; Πρωτότυπη προσέγγιση ομολογώ.

      • Άλυτη Εξίσωση avatar
        Άλυτη Εξίσωση @ roadrunner 29/04/2015 23:28:03

        Δηλαδή, όταν έχουμε ...κουκουλοφόρους που είτε είναι αντιεξουσιαστές, είτε υπάλληλοι μυστικών υπηρεσιών, είτε έμμισθοι φασιστοτραμπούκοι, εφόσον δεν τους συλλάβαμε και δεν καταφέραμε να τους τις κατεβάσαμε τις κουκούλες τελικώς, όσο πολύ και να μας ''βολεύει'', δεν δικαιούμαστε να καταλογίζουμε επιπολαίως τις όποιες ευθύνες κατά τα γούστα μας ο καθένας, αριστερά ή δεξιά. Τα ...υπόλοιπα περί θυμάτων που αυθαιρέτως μόνη σας λέτε, μόνη σας καταλαβαίνετε, μόνη σας συμπεραίνετε, δεν είναι πρόβλημά μου. Σε όλες τις περιστάσεις της ζωής, ο καθένας και τα όπλα του. Δεν θα κατηγορήσουμε κι όλας τον ικανό πιανίστα, για το ταλέντο του!!

  10. toxo avatar
    toxo 29/04/2015 22:51:27

    Αν δεν είναι στημένη ιστορία,τότε μάλλον έβαλαν τις κουκούλες μόλις έγινε νόμος η αποποινικοποίηση της κουκούλας και μάλιστα και με την ψήφο του Βαρουφάκη.

    • Aνωνυμος avatar
      Aνωνυμος @ toxo 30/04/2015 07:14:01

      Ακόμα και απόπειρα μαϊμού αυτοκτονίας είναι ικανός να κάνει ο Νάρκισσος μόνο και μόνο για να μείνει στην επικαιρότητα .

  11. Berlusconication avatar
    Berlusconication 29/04/2015 23:56:34

    Ο φασισμός στο πιάτο σας! Αυτά είναι γεύματα, στο τσίρκο, όχι στην πλήξη των συναδέλφων...