#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
30/08/2010 00:57
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Που είναι ο υποψήφιος της Ντόρας στην Κρήτη, οέο;



Για στρατηγεία της Ντόρας διαβάζουμε, στο βορρά, στο νότο και πεδινού πυροβολικού…

Για πραότητα ακούμε, για μη βιασύνη, για ψυχραιμία και για όλα αυτά τα ωραία.

Πολλή βουή, μεγάλη αντάρα, αλλά όνομα απο την Κρήτη δεν ακούμε.

Που είναι άραγε εκείνο το “κόμμα της Κρήτης”; Που είναι “ο υποψηφιος περιφερειάρχης της Ντόρας” που έβγαινε “πρώτος” στις δημοσκοπήσεις; Δεν θα γίνει “η μάχη της Κρήτης”;

Ο Μαρκογιαννάκης λέει δεν παίζει πια ( Το μητσοτακαίικο άδειασε τον Μαρκογιαννάκη). Ο Πλακιωτάκης τα πήρε όλα απο τώρα και έφυγε. Και βλέπω τον Σαμαρά να παίρνει και την ...Κρήτη.

Ούτε που διανοούμαι να μην έχει υποψήφιο η Ντόρα στην Κρήτη. Θα μας φάει η ανία.

Το ΠΑΣΟΚ και με  3 περιφέρειες, θα … κερδίσει, αφού θα πέσουν όλοι να μας φάνε, συγνώμη να μας πείσουν, ότι πήγε καλά.

Ενώ αν κατεβάσει η Ντόρα υποψήφιο στην Κρήτη, το πράγμα αποκτά ενδιαφέρον. Θες οι δηλώσεις, θες το κλίμα, θες η μενταλιτέ των Κρητικών, θες το εντός έδρας της Ντόρας, δεν θα  πλήξουμε καθόλου.

Τώρα,  αν όπως αντί γιά κόμμα είδαμε … φόρουμ, δούμε τελικά αντί για υποψήφιο περιφερειάρχη, υποψήφιο … δήμαρχο στα Χανιά, στοίχημα δεν βάζω. Η Ντόρα ως γνωστόν έχει υιοθετήσει τις βασικές αρχές του αντάρτικου: αιφνιδιασμός, ευελιξία, μεταβαλλόμενες θέσεις.

Όλα είναι πιθανά. Δεν είδατε τα αποτελέσματα της Σούπερ Λιγκ την 1η αγωνιστική;

Η πορεία διαφυγής απο την “τανάλια Σαμαρά” δεν είναι απλή υπόθεση. Είναι ένα εργαλείο στρατηγικό και η χρησιμοποίηση του θέλει δεξιοτεχνία, μαστοριά, πονηριά.

Η υποχώρηση θα ονομασθεί σύμπτυξη και η νύχτα μέρα.

Μ.Ο.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Kennan avatar
    Kennan 30/08/2010 01:19:05

    Ρε παιδιά η Ευρυτανία έχει θάλασσα;

    • μικρός οδυσσέας avatar
      μικρός οδυσσέας @ Kennan 30/08/2010 12:17:01

      Μόνο το Καρπενήσι

      • η Dimi avatar
        η Dimi @ μικρός οδυσσέας 30/08/2010 18:15:33

        Που;;

  2. Αφροδίτη avatar
    Αφροδίτη 30/08/2010 02:14:12

    Θεατρική παράσταση είχε σκηνοθετήσει και μέσα από αυτήν έστελνε μηνύματα προς τους υπηκόους της, όσους της έχουν απομείνει ακόμα, ότι είναι παρούσα και δυνατή! Νόμιζε πως και τώρα το κλίμα στο νησί θα είχε πάλι κάτι από την οσμή της 29ης Νοεμβρίου, όπου κάποια πρωτοπαλίκαρα σύντεκνοι και κολίγοι της οικογένειας, επέλεγαν «αυστηρότατα» ποιος θα φθάσει ως την κάλπη και ποιος όχι και ποιος δεν πρέπει να βγει,εκείνη την Κυριακή, από το σπίτι του!
    Όλο το θέατρο στήθηκε για πάρτη της, αλλά έπρεπε να βρεθεί ο τρόπος ώστε να μην αποκαλυφθεί καθόλου ότι ονειρεύεται η ίδια τη θέση της Περιφέρειας Κρήτης! Είχε αφήσει μέσα στο κόμμα τους ελάχιστους μπιστικούς της, ως εφεδρείες για τα μελλοντικά της σχέδια και κυρίως για να αποχωρούν όταν εκείνη κρίνει, πως ο ντόρος «βλάπτει σοβαρά» τον Αντώνη!
    Του Μαρκογιαννάκη ειδικά του έλαχε να του υποσχεθεί πρωταγωνιστικό ρόλο, με αποτέλεσμα να μην τον «χρησιμοποιήσει» ούτε για κομπάρσο. Όχι ασφαλώς για να τον προστατέψει, αλλά για να προστατευθεί η ίδια!
    Η μειοψηφία των Χανίων δεν πρέπει να αποκαλυφθεί στις πραγματικές της διαστάσεις! Άρα ο ρόλος τώρα θα πρέπει να δοθεί σε μη Χανιώτη. Θα βρει κάποιον να παρασυρθεί και να δεχθεί την «τιμητική» πρότασή της και μέσω αυτού θα μετρήσει προσεκτικά τα κουκιά της! Έτσι θα μπορέσει να αποφασίσει, αν θα πρέπει να προχωρήσει σε μετεξέλιξη του forum σε κόμμα, ή αν θα πρέπει να αναζητήσει ποιο αποτελεσματικούς τρόπους υπονόμευσης του Αντώνη.
    Καλά, δεν της έχει μιλήσει κανείς για τους κινδύνους που διατρέχει, όταν κουνιέται σπασμωδικά στην κινούμενη άμμο;

  3. Olympia avatar
    Olympia 30/08/2010 09:22:26

    Τι λέτε βρε κακεντρεχείς; Δεν είδατε πως περιποιείται η Ντόρα τους δικούς της ανθρώπους; Μετά την αποθέωση που επεφύλαξε στον Μαρκογιαννάκη, προμηνύεται συνωστισμός στην Δ. Αρεοπαγίτου. Ποιός άλλωστε δεν θα ήθελε να γίνει παρολίγον υποψήφιος περιφερειάρχης;
    ΥΓ. Αυτές οι δημοσκοπήσεις που έδειχναν τον Μαρκογιαννάκη με 60% στην περιφέρεια τι έγιναν;

    • μικρός οδυσσέας avatar
      μικρός οδυσσέας @ Olympia 30/08/2010 12:17:59

      Τυλίγουν ψάρια 60% μπαγιάτικα

  4. ataktos avatar
    ataktos 30/08/2010 10:44:19

    το εγγονάκι έχει τώρα ευκαιρία να προώθηση ...

  5. Κρητικάτσι avatar
    Κρητικάτσι 30/08/2010 11:22:44

    Ζω, αναπνέω και ποθώ την τιμημένη ώρα,
    πρωθυπουργό για να σε δω, συντέκνισσά μου Ντόρα

    Αστέρι της πολιτικής, με δάσκαλο πατέρα,
    σίγουρο είναι θα γενείς πρωθυπουργός μια μέρα

    Από καρδιάς σας εύχομαι ετούτη εδώ την ώρα,
    να δω την Όλγα υπουργό, πρωθυπουργό την Ντόρα

    Ποιος είδε θαλασσόλυκο να γίνεται δραγάτης;
    Ποιος είπε πως η Ντόρα μας θα κάθονταν στ’ αβγά της

    Ζεϊμπέκικο ο Γιώργος μας με τα τουρκοκοπέλια,
    όμως η Ντόρα είναι μπροστά, ξέρει και τσιφτετέλια.

    Τη θέλει ο Σχέδιος Ανάν κι ο πρόεδρος Ομπάμα,
    γι’ αυτό, λοιπόν, θα βάλει γκολ μ’ ένα βολέ στο γάμα.

    Η Κρήτη κι αν πρασίνισε, μαζί κι η Σπιναλόγκα,
    θε να γενεί πρωθυπουργός, κι εσύ Κωστάκη βόγκα.

    Πόσα πουλιά ο ουρανός και πόσα απίδια ο σάκος;
    Θοδώρα κάμε γρήγορα, τι καρτερά ο Κυριάκος.

    http://ta-anilia.blogspot.com/2009/11/blog-post_22.html

  6. Στέργιος avatar
    Στέργιος 30/08/2010 11:40:09

    Προτείνω τη Ντόρα για περιφερειάρχη Ουρουγουάης.

  7. Kennan avatar
    Kennan 30/08/2010 12:11:05

    Από μόνη της η κα Μπακογιάννη επιλέγοντας να αναμετρηθεί με τον Σαμαρά στην Κρήτη μπαίνει στο περιθώριο της κεντρικής πολιτικής σκηνής.
    Προσωπική στρατηγική στην Κρήτη όταν φιλοδοξούσε να γίνει πρωθυπουργός;

    • μικρός οδυσσέας avatar
      μικρός οδυσσέας @ Kennan 30/08/2010 12:22:47

      Θεωρητικά επιλέγει αναμέτρηση σε θεωρητικά προνομιακό πεδίο. Πρακτικά μήπως το ξανασκέφτεται;

  8. loretta avatar
    loretta 30/08/2010 12:56:46

    την αποκαλουμε τη μει0ψηψια του 1% των χανιων και την ευρητανιας οποτε βρε συ factora τωρα χωρις την κρητη ....σε τι ποσοστο να την καταταξουμε την ΜΑΝΤΑΜ???

  9. loretta avatar
    loretta 30/08/2010 12:58:18

    την αποκαλουμε τη μει0ψηψια του 1% των χανιων και την ευρητανιας οποτε βρε συ factora τωρα χωρις την κρητη ....σε τι ποσοστο να την καταταξουμε την ΜΑΝΤΑΜ???

    ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΤΑ ΝΟΥΜΕΡΑ ΣΥΝΤΟΜΑ ΕΤΣΙ!!!!

  10. Σοσιαληστής avatar
    Σοσιαληστής 30/08/2010 13:31:46

    Αερίστηκε η νύφη σχόλασε ο γάμος.

    • Σοσιαληστής avatar
      Σοσιαληστής @ Σοσιαληστής 30/08/2010 13:39:09

      Αφού την ώρα που ανάβει το κερί δεν έπεσε η εκκλησιά, τελικά ισχύει αυτό που λένε "κοιμήθηκε ο Θεός"

  11. Νίκος Θ. avatar
    Νίκος Θ. 30/08/2010 15:03:20

    Η κα Μπακογιάννη συνειδητοποιεί κάθε μέρα οτι βρίσκεται στο κενό. Η αμέτρητη φιλοδοξία (μωροφιλοδοξία καλύτερα), η εγωπάθειά της και η έλλειψη πολιτικού acumen φαίνονται επιτέλους ξεκάθαρα, χωρίς τις τεχνητές πινελιές που τόσα χρόνια τόσο πολλά κέντρα και σφουγγοκολάριοι προσπαθούσαν να " ωραιοποιήσουν".

  12. Neoptochos avatar
    Neoptochos 30/08/2010 17:52:38

    Θεωρείτε ότι το πολεμικό κλίμα που καλλιεργείται από την Ρηγίλλης κάνει καλό στην παράταξη.
    Ξεχάσαμε το ΔΝΤ και το ΠΑΣΟΚ και φροντίζουμε μόνοι να διαλυθούμε.
    Η Ντόρα προς το παρόν είναι ανεξάρτητη βουλευτής.Γιατί πρέπει να την αναγάγουμε σε ανταγωνίστρια.
    Δεν έχουμε να ασχοληθούμε με κάτι πιό εποικοδομητικό, όπως " αντοπολίτευση" στο κυβερνών κόμμα.
    Μήπως μας βολεύει η εσωστρέφια ώστε να μην πηγαίνουμε κόντρα στον Γιώργο και να τον αφήνουμε να καταστρέφει την χώρα ανανόχλητος.
    Δεν ξέρω αν θα το αναρτήσετε αλλά σκεφτείτε το.

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ Neoptochos 30/08/2010 22:45:50

      ο Γιώργος αυτοκαταστρέφεται, δεν χρειάζεται τη συμβολή μας!

      (είπαμε, να μην ξελιγωνόμαστε με τα δελτία των 8, αλλά και λίγη παρακολούθηση, για να είμαστε μέσα στο κλίμα, δεν βλάπτει...)

  13. η Dimi avatar
    η Dimi 30/08/2010 18:29:20

    Το ‘να χέρι στο μέλι, τ’ άλλο στο λάδι..

    • μικρός οδυσσέας avatar
      μικρός οδυσσέας @ η Dimi 30/08/2010 20:40:17

      Λαδόμελο, ρακόμελο, λαδόξυδο

      • η Dimi avatar
        η Dimi @ μικρός οδυσσέας 30/08/2010 20:50:07

        και χανιώτικο γαμοπίλαφο

  14. kouklos avatar
    kouklos 30/08/2010 23:28:56

    ΤΩΡΑ Η ΠΟΡΦΥΡΟΓΕΝΝΗΤΗ ΝΤΟΡΑ ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΡΧΗΣ ,Ο ΕΠΙΒΗΤΩΡ ΙΣΙ -ΔΩΡΑΣ ΑΡΧΙΕΠΙΣΚΟΠΟΣ , Η ΜΑΡΙΚΑ ΒΑΣΙΛΟΜΗΤΟΡΑ , Ο ΚΟΥΛΗΣ ΥΠΟΥΡΓΟΣ , Ο ΠΡΙΓΚΗΨ ΚΩΣΤΑΣ ΔΗΜΑΡΧΟΣ , Η ΠΡΙΓΚΙΠΙΣΣΑ ΑΛΕΞΙΑ ΑΝΤΙΒΑΣΙΛΙΣΑ ΚΑΙ ΕΠΕΤΑΙ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ...

    ΗΜΑΡΤΟΝ ΘΕΕ ΜΟΥ ΑΛΛΑ ΕΠΙΤΙΜΕ ΞΕΦΤΙΛΙΣΑΜΕ ΤΗΝ ΧΩΡΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΑ ΘΕΣΜΙΚΑ ΑΞΙΩΜΑΤΑ

    ΑΙ ΣΙΧΤΙΡ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΒΡΕ ΑΠΛΗΣΤΟΙ Ι….
    ΦΤΑΝΕΙ ΤΟ ΑΡΜΕΓΜΑ .. . ΣΑΣ ΠΗΡΑΜΕ ΧΑΜΠΑΡΙ…

    ΟΙ ΚΛΕΦΤΕΣ, ΟΙ ΔΙΑΠΛΕΚΟΜΕΝΟΙ ΚΑΙ ΟΙ ΜΙΖΑΡΙΣΜΕΝΟΙ, ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΒΗΜΑ ΚΑΙ ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΣΤΗΝ ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΖΩΗ ΤΗΣ ΚΑΤΑΧΡΕΩΜΕΝΗΣ ΧΩΡΑΣ…

  15. ΡΩΜΑΝΟΣ ΚΑΡΝΕΖΗΣ avatar
    ΡΩΜΑΝΟΣ ΚΑΡΝΕΖΗΣ 31/08/2010 10:26:06

    Η ΝΤΟΡΑ ΕΙΝΑΙ Ή ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΦΕΝΤΙΚΟ ΣΤΗΝ ΚΡΗΤΗ. ΤΟΥΣ ΚΡΗΤΙΚΟΥΣ ΤΟΥΣ ΡΩΤΗΣΕ; ΠΑΝΤΩΣ 100 ΚΑΛΑ ΝΑ ΤΗΣ ΚΑΝΕΙΣ, ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΝΑ ΔΙΑΦΩΝΗΣΕΙΣ, ΣΕ ΑΦΟΡΙΖΕΙ. ΑΥΤΟ ΣΗΜΑΝΕΙ ΑΓΙΑ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ. ΓΙ΄ ΑΥΤΟ ΘΑ ΜΕΙΝΕΙ ΜΟΝΗ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ. ΟΤΙ ΕΧΤΙΣΕ Ο ΜΠΑΜΠΑΣ ΤΗΣ ΘΑ ΤΑ ΓΚΡΕΜΙΣΕΙ ΠΑΡΑΥΤΑ. ΜΕ ΦΑΝΑΤΙΣΜΟ, ΚΑΚΙΑ, ΕΓΩΪΣΜΟ ΚΑΙ ΜΩΡΟΦΙΛΟΔΟΞΙΕΣ ΔΕΝ ΠΡΟΧΩΡΑΣ ΣΤΗΝ ΠΟΛΙΤΙΚΗ. ΑΣ ΕΙΝΑΙ. ΕΤΣΙ ΚΙ ΑΛΛΙΩΣ ΟΥΤΕ Η ΠΑΡΑΤΑΞΗ ΤΗΣ Ν.Δ, ΟΥΤΕ Η ΠΑΤΡΙΔΑ ΘΑ ΚΕΡΔΙΖΕ ΚΑΤΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΤΗΣ. ΕΠΙΔΕΡΜΙΚΕΣ ΓΝΩΣΕΙΣ ΓΙΑ ΟΛΑ. ΒΑΘΟΣ ΜΗΔΕΝ. ΔΕΝ ΦΤΑΝΕΙ ΜΟΝΟ Η ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ ΚΑΙ ΤΟ "ΠΛΑΣΤΙΚΟ" ΧΑΜΟΓΕΛΟ.

  16. eiraman avatar
    eiraman 31/08/2010 12:02:15

    ΕΛΛΑΔΑ ΕΧΕΙΣ ΤΑΛΕΝΤΟ!