#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
09/02/2011 16:34
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Που είναι ο Πρωθυπουργός;





Εάν πρόκειται να αναλάβει καμιά ….διεθνή αποστολή, πρώτος και καλύτερος!

Εάν πρόκειται να συναντηθεί με αμφιλεγόμενους κερδοσκόπους, ανοίγει το Μέγαρο Μαξίμου!

Εάν πρόκειται για κάποια συνεδρίαση της Σοσιαλιστικής Διεθνούς, δεν χάνει την ευκαιρία!

Εάν πρόκειται να μιλήσει για την «πράσινη ανάπτυξη», του περισσεύει χρόνος!

Εδώ και μέρες εκατομμύρια έλληνες πολίτες   ταλαιπωρούνται από τις απεργίες γιατρών και φαρμακοποιών και ο πρωθυπουργός της χώρας παρακολουθεί ως  άβουλος θεατής τα γεγονότα!

Προφανώς  έτσι θα τον συμβούλευσαν οι επικοινωνιολόγοι του για να μην τραυματιστεί το ήδη καταρρακωμένο προφίλ του!

Ουδείς δοξάστηκε κρυπτόμενος!

Κ.Ρ.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 09/02/2011 16:36:22

    Φερετζες...

    ΠΠ

  2. anonymous avatar
    anonymous 09/02/2011 16:42:31

    no money no honey...

  3. Γιάννης Φαίλτωρ avatar
    Γιάννης Φαίλτωρ 09/02/2011 16:49:08

    Ο αείμνηστος παππούς του νυν πρωθυπουργού, Γ. Παπανδρέου ο Ά, γνωστός και ως Παπατζής, είχε πεί το εξής αναφερόμενος στον στρατηγό Γρίβα:
    Εδοξάσθη κρυπτόμενος και κατεποντίσθη εμφανιζόμενος!
    Για τον εγγονό ισχύει μάλλον το: Δοξάζεται κρυπτόμενος (από την ΥΕΝΕΡΤ) και καταποντίζεται εμφανιζόμενος παριστάνοντας τον ανίδεο.

    Α ρε Καραμανλή. Εσύ φταίς για όλα!

  4. STATHIS avatar
    STATHIS 09/02/2011 16:49:45

    Μα (τί ερώτηση κι αυτή ?)πίσω απο τις ΚΟΥΪΝΤΕΣ ........ ΕΛΕΓΧΕΙ ("κόβει" τη κίνηση) ΤΟ ΣΚΗΝΙΚΟ !!!!!

    Ως μέγας "σκηνοθέτης" ...... ΚΑΙ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗΣ αλλά ΚΑΙ "ΣΩΤΗΡΙΑΣ" .!!!!
    (να μη ξεχάσω και ΙΑΤΡΟΣ - ΔΙΑΝΟΗΤΗΣ και φυσικά Ο ΜΟΝΟΣ ΚΑΤΕΧΩΝ ΤΗΝ ΑΥΘΕΝΤΙΑ ΤΗΣ ΑΛΗΘΕΙΑΣ).



    *Μιά άποψη.- (πιθανά πικρόχολη)

  5. man8os avatar
    man8os 09/02/2011 17:15:20

    Ισως κρυβεται γιατι δεν ξερει τι να κανει...
    Αλλα θελω να σκεφτειται κατι.
    Μηπως περιμενει να εξοργσιτει ο κοσμος για να στειλει την εκπαιδευμενη ταξιαρχια σπιτια τους, να τους ξυλοκοπησει και να τους αναγκασει να επιστρεψουν στη δουλεια τους?

  6. ΙΩΑΝΝΗΣ ΚΑΣΤ. avatar
    ΙΩΑΝΝΗΣ ΚΑΣΤ. 09/02/2011 17:26:26

    ΕΛΙΚΟΠΤΕΡΟ ΨΑΧΝΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΠΡΟΛΑΒΗ ΝΑ ΦΥΓΗ,ΔΕΝ ΜΠΩΡΕΙ ΝΑ ΒΡΕΙ ΠΙΛΟΤΟ!!!.ΚΑΝΕΝΑΣ ΔΕΝ ΑΝΑΛΑΜΒΑΝΗ ΝΑ ΤΟΝ ΠΑΕΙ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ.

    • manos avatar
      manos @ ΙΩΑΝΝΗΣ ΚΑΣΤ. 09/02/2011 17:50:25

      μπορεί να προσλάβει τον παληοκώστα. Και αρ@@@@@ έχει, και ελικόπτερο πετάει άμα λάχει ¨-)

    • TED avatar
      TED @ ΙΩΑΝΝΗΣ ΚΑΣΤ. 09/02/2011 19:29:54

      Να θυμήσω εδώ ότι τον Τσεαουσέσκου τον"έδωσε" ο αξ/κός πιλότος του ελικοπτέρου του...

      • Orestios avatar
        Orestios @ TED 09/02/2011 21:21:02

        Υπομονή. Η ιστορία κάνει κύκλους πολύ πιο σύντομα από ότι νομίζουμε.

  7. Είμαστε πολλοί avatar
    Είμαστε πολλοί 09/02/2011 17:34:17

    Δουλειά δεν έχεις όλη μέρα ρε φίλε?

    *Μια ερώτηση.- (πιθαν-ώς πολλών από το πρήξιμό σου σε όλα τα ποστ)

    • STATHIS avatar
      STATHIS @ Είμαστε πολλοί 10/02/2011 08:11:06

      Προφανώς ΔΟΥΛΕΥΕΙΣ ΕΣΥ ΓΙΑ ΜΕΝΑ κυρίως ως ΜΕΤΡΗΤΗΣ ΠΡΗΞΙΜΑΤΟΣ ............

      ΚΑΛΗ ΣΥΝΕΧΕΙ ΣΤΗ δουλία ΣΟΥ !!!!


      *Μιά άποψη .- ( μετα βεβαιώτητος)

      • STATHIS avatar
        STATHIS @ STATHIS 10/02/2011 08:47:54

        Και κάτι ακόμη :
        ΟΣΟ ΠΟΛΛΟΙ ΚΑΙ ΝΑ ΕΙΣτΑΙ , ΜΠΟΡΏ ΝΑ ΣΑΣ ΑΝΤΙΠΑΡΕΛΘΩ ....... ΕΥΚΟΛΟΤΑΤΑ !!!!!!!



        *Μιά ΣΙΓΟΥΡΗ άποψη.-

  8. Orestios avatar
    Orestios 09/02/2011 17:47:10

    Το GAP είναι φοβισμένο. Μετά το εμπόδιο που του έβαλαν και τελικά δεν πήγε στην Αίγυπτο να κάνει χαριτωμενιές στις κάμερες είναι στεναχωρημένο.
    Όσο για τους Έλληνες τους έχει γραμμένους κανονικότατα.

    • man8os avatar
      man8os @ Orestios 09/02/2011 17:50:36

      Δεν ειναι φοβισμενος. Σε καποιο ταξιδι θα ειναι και δεν θα ξερει τι να πει...
      Αλλα την ταξιαρχια την εκπαιδευει καλα.

      • Orestios avatar
        Orestios @ man8os 09/02/2011 17:57:05

        Λες να κάνει "ιστιοπλοία" στην Σουηδία?

        • STATHIS avatar
          STATHIS @ Orestios 09/02/2011 18:02:16

          Υπουργικό συμβούλιο ...είναι αυτό , να μή κάνει serfing στο luptop ........ να πάρει ΙΔΕΕΣ(από τις έτοιμες ντέεε , κονσέρβα !! ) ????



          *Μιά άποψη.-

          • Orestios avatar
            Orestios @ STATHIS 09/02/2011 18:36:41

            Έφερε και τον ξιπασμένο Φίσερ. Γερμανική κατοχή

  9. Orestios avatar
    Orestios 09/02/2011 17:47:52

    Όσο και να κρύβεται, δεν θα ξεφύγει από το πεπρωμένο του.

  10. mixalios avatar
    mixalios 09/02/2011 17:55:22

    μην ανυσηχείτε. θα γυρίσει στο λοτσάρι.

  11. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 09/02/2011 18:00:56

    Ουδείς δοξάστηκε κρυπτόμενος!

    Ναι, αλλά και του φευγάτου η μάνα δεν έκλαψε ποτέ!

  12. tiramola avatar
    tiramola 09/02/2011 18:52:28

    Ο Παπανδρέου είναι παντού.
    Τώρα αυτά που γράφει ο Κώστας είναι στα πλαίσια της αντιπολιτευτικής προσπάθειας αποδόμησης του ΓΑΠ.
    Τα χάλια της ΝΔ που κρύβεται παντού και σε όλα ο Κώστας περιέργως δεν τα βλέπει...

    • Orestios avatar
      Orestios @ tiramola 09/02/2011 18:55:16

      Πού είναι ο έλαφος τιραμόλα?
      Τώρα τον νοιώθεις παντού? Ωχ, άρχισαν οι παραισθήσεις.

      • tiramola avatar
        tiramola @ Orestios 09/02/2011 19:08:01

        Ορέστιε το νου σου, σου πίνουν το νου-νου σου

        • Orestios avatar
          Orestios @ tiramola 09/02/2011 20:07:16

          ΧΟ ΧΟ ΧΟ
          Με την χάρη του ελαφιού θα χορέψει τιραμόλα.

          Έρχεται σφαλιάρα.

    • Σοσιαληστής avatar
      Σοσιαληστής @ tiramola 09/02/2011 19:12:48

      Ναι είναι παντού, ρε τι καμμένοι πασόκοι υπάρχουν σε αυτή την ζωή.

      • loretta avatar
        loretta @ Σοσιαληστής 09/02/2011 19:52:19

        Και καμενοι και καημενοι...αφου προσπαθουν να υπερασπιστους το εργο του ανυπαρκτου σοσιαλιστη που μεχρι και τις συναθροισεις απαγορευει...!!

        σοσιαλισμος σου λενε μετα....

        για πες μας κιαλλα τιραμολα..!!

        τζαμπα ειναι.

        • Orestios avatar
          Orestios @ loretta 09/02/2011 20:11:25

          Κι όμως είναι αυστηρά Σοσιαλιστική πολιτική η πολιτική του GAP.
          Πραγματοποιεί το Σοσιαλιστικό όραμα, όπως έκαναν όλοι οι Σοσιαλιστές. Φτιάχνει εξαθλιωμένους για να ζεί η Σοσιαλιστική ληστοσυμμορία πλουσιοπάροχα.

          • loretta avatar
            loretta @ Orestios 09/02/2011 20:27:16

            τοσο αχορταγοι βρε Ορεστιε??? μα τοσο??? εχουν γινει απανθρωποι.

          • Orestios avatar
            Orestios @ loretta 09/02/2011 21:22:35

            Δες τί έκαναν τα καθάρματα του Σοσιαλισμού.
            GREED (και όχι green) IS THE NEW COLOUR

        • Makedonas Thessalonikios avatar
          Makedonas Thessalonikios @ loretta 10/02/2011 00:36:38

          Na po kai ego kati Ioretta;
          Ta exete walei oloi me ton Tiramola,oloi sas !
          Kserete ti thelo;Stis epomenes ekloges (opote kai an ginoun) na nikisei to komma tou kyriou Samara,dioti mono tote tha katanoisete oti i politiki tou den apexei kai toso poly apo to "Tsowola dosta ola","i Ellada anikei stous Ellines",kai apo tis epikoinoniakes taxydaktilourgies ton pasokon.
          Mia apo ta idia diladi,alla to orama,orama.
          Kai i elpida;
          Einai krymeni piso apo to orama.
          Oloi emeis mporoume na synexisoume na oneireuomaste.

          Parepiptontos,exthes eida esena kai ti Foteini sto oneiro mou.
          Piname retsines kai tsipoura stin ano poli,se ena koutoukaki.
          I Foteini fonaze sa daimonismeni: Ferte ki allous mezedes....
          Esy isoun apla thampomeni apo tin omorfia tis Thessalonikis.
          I Foteini etroge kai apo to diko sou piato !

    • TED avatar
      TED @ tiramola 09/02/2011 19:31:34

      Ωπ! Καλώστονε!
      Καλή βάρδια Τιραμόλα.

    • Enzo avatar
      Enzo @ tiramola 09/02/2011 19:39:09

      δεν ειν΄ στον βουδα
      δεν ειν΄ στον κουδα
      δεν ειν΄ στο μνι τσ' αρκουδας

      λες να ειν΄ στον θανάϊς τον Καλιακουδα?

      που ειναι?

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ tiramola 09/02/2011 20:07:27

      Αγαπητέ Τiramola,
      κάποια στιγμή πρέπει να το πιστέψετε οτι αυτός ο άνθρωπος κυβερνάει τη χώρα.
      Δεν κάνει αντιπολίτευση ούτε δημόσιες σχέσεις.

      • tiramola avatar
        tiramola @ Κώστας Ροδινός 09/02/2011 20:46:35

        Καλά σοβαρολογείς?
        Είχαμε πολλά χρόνια να δούμε πρωθυπουργό να κυβερνά.

        • Κώστας Ροδινός avatar
          Κώστας Ροδινός @ tiramola 09/02/2011 21:01:18

          Η Τρόϊκα μας κυβερνάει και απορώ πως το ανεχόμαστε ακόμα!

          • tiramola avatar
            tiramola @ Κώστας Ροδινός 09/02/2011 21:09:44

            Δεν κυβερνά η τρόικα, υπό επιτήρηση είμαστε εδώ και πολλά χρόνια.Μόνο που τώρα είναι στενή προκειμένου να πάψουμε επιτέλους να κοροιδεύουμε.

          • Κώστας Ροδινός avatar
            Κώστας Ροδινός @ tiramola 09/02/2011 21:14:13

            Δεν κυβερνάει η τρόϊκα;
            Δηλαδή την οικονομική πολιτική της χώρας την αποφασίζει ο κ. Παπανδρέου και το επιτελείο του;
            Εγώ είπα οτι κυβερνάει η τρόϊκα για να σε ...διευκολύνω!

          • tiramola avatar
            tiramola @ Κώστας Ροδινός 09/02/2011 21:20:06

            Την οικονομική πολιτική επί Καραμανλή όπου 2 φορές μπήκαμε σε επιτήρηση μέσα σε 6 χρόνια ποιός την καθόριζε?
            Ο Ραφηνάτος?
            Έλεος...
            Όλες τις μεταρρυθμίσεις και το πολιτικό κόστος ποιός το σηκώνει?
            Η τρόικα?
            Τις αλλαγές ο Παπανδρέου θα τις έκανε ούτως ή άλλως.
            Η παρουσία της τρόικας είναι για πάρει τα λεφτά πίσω που αναγκαστικά δανειστήκαμε αφού ο άλλος που "κυβερνούσε" δεν άφησε σάλιο.
            Αυτά είναι γνωστά στο πανελλήνιο...

          • Orestios avatar
            Orestios @ Κώστας Ροδινός 09/02/2011 21:24:21

            Ο Καραμανλής παρήλθε τιραμόλα.
            Τώρα κυβερνά το GAP.

          • MatrixRevolutionEra avatar
            MatrixRevolutionEra @ Κώστας Ροδινός 09/02/2011 21:25:20

            Είπες και μια αλήθεια. "Τις αλλαγές ο Παπανδρέου θα τις έκανε ούτως ή άλλως." 'Η αλλιώς "Την καταστροφή ο Παπανδρέου θα την έφερνε ούτως ή άλλως". Όταν μιλάς πολύ (ή γράφεις)αναπόφευκτα καρφώνεσαι.

          • Κώστας Ροδινός avatar
            Κώστας Ροδινός @ Κώστας Ροδινός 09/02/2011 21:27:03

            Βέβαια θα τις έκανε τις μεταρρυθμίσεις!
            Το είχε πεί άλλωστε και προεκλογικά!
            Οχι στην αύξηση των ορίων ηλικίας!
            Οχι στη μείωση των συντάξεων!
            Οχι στην αύξηση των εισφορών!
            Οχι στην αύξηση του ΦΠΑ!
            Αυξήσεις πάνω από τον πληθωρισμό!

            Θυμάσαι τι έλεγε στον Καραμανλή όταν ανακοίνωσε πάγωμα μισθών για μια διετία;
            Οτι λεφτά υπάρχουν!

            Ακόμα και πριν τις δημοτικές μας υποσχόταν ότι δεν θα πάρει άλλα μέτρα και ο εισιτήριο έφτασε στο 1.40!

            Και πολλά άλλα.
            Ελεος!
            Εχουμε τον πιο αφερέγγυο άνθρωπο που κυβέρνησε αυτή η χώρα!

          • MatrixRevolutionEra avatar
            MatrixRevolutionEra @ Κώστας Ροδινός 09/02/2011 21:29:24

            Κύριε Ροδινέ όσον αφορά το αθάνατο "λεφτά υπάρχουν" είπε αλήθεια. Απλώς δεν απευθυνόταν σε εμάς.

          • MatrixRevolutionEra avatar
            MatrixRevolutionEra @ tiramola 09/02/2011 21:18:10

            Μια χαρά συνεχίζετε και κοροιδεύετε, άρα η στενή επιτήρηση δεν απέδωσε. Ώρα να τα μαζεύετε.

  13. φωτεινη avatar
    φωτεινη 09/02/2011 19:13:51

    καλωστηνε την περδικα, που περπαταει λεβεντικα.

  14. kiki avatar
    kiki 09/02/2011 19:20:22

    Σε υπουργικο συμβουλιο , με τον εξαιρετο πρασινο υπουργο Γιοσκαρ Φισερ, λαμπρο ανθρωπο , του κινηματος των Πρασινων, που εσπερνε βομβες στον πολεμο της Γιουγκοσλαβιας, με εμπλουτισμενο ουρανιο, για την καλυτερη καλλιεργεια πτωματων, και διασπορα καρκινου και εντος των δικων μας συνορων, γιατι το ουρανιο δεν κρατιεται απο συνορα.
    Ισως γιατι ηταν ελαστικα.

    • Orestios avatar
      Orestios @ kiki 09/02/2011 20:09:07

      Πράσινες βόμβες. Τότε τις έλεγαν "έξυπνες".
      Και το GAP έκανε χαρούλες μαζί με τα άλλα Σοσιαλιστικά καθάρματα

  15. φωτεινη avatar
    φωτεινη 09/02/2011 19:24:56

    ορεστιε,σκαλωσε.

    • Orestios avatar
      Orestios @ φωτεινη 09/02/2011 21:25:48

      χο χο χο
      Μόνο σκάλωσε?
      Φιάσκο ολκής ο έλαφος του τιραμόλα.
      Μια αποτυχία προσωποποιημένη.

  16. ΑΠ avatar
    ΑΠ 09/02/2011 19:38:49

    Βασικά κάνει εντατικά μαθήματα σε αερολέσχη... μαθαίνει πως ανοίγουν τα αλεξίπτωτα μπας και καταφέρει να γλιτώσει!

  17. butcher avatar
    butcher 09/02/2011 19:47:51

    Που είναι ο Πρωθυπουργός;
    ==
    Λαθος ερωτηση.

    "που εχουν κρυψει τον πρωθυπουργο"?? ειναι η σωστη.

    Δεν πιστευω οτι ειναι σε θεση να λαβει ο ιδιος την αποφαση να κρυφτει.
    (Αν και δεν θα μου εκανε καμμια εντυπωση να τον εβλεπα στο ποδηλατο).

  18. Κρης avatar
    Κρης 09/02/2011 20:25:09

    μετά το 3:00
    http://www.youtube.com/watch?v=TqYWhasxYQw

  19. popolaros avatar
    popolaros 09/02/2011 20:45:31

    Έφερε τον φίσερ στο υπουργικό συμβούλιο.......
    Τι άλλο θα δούμε θεούλη μου.
    Τα πάντα για μια φωτογραφία...ουσία μηδέν.

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ popolaros 09/02/2011 21:02:37

      Εδώ συναντήθηκε στο Μέγαρο Μαξίμου με τον Ρουμπινί;
      Ο Φίσερ είναι το πρόβλημα.

      • Orestios avatar
        Orestios @ Κώστας Ροδινός 09/02/2011 21:26:34

        Και με τον Σόρος και την Goldman Sachs.
        Από πού να αρχίσουμε?

  20. MatrixRevolutionEra avatar
    MatrixRevolutionEra 09/02/2011 20:54:00

    χαχαχαχαχαχαχα!Να είσαι καλά...Με έκανες και γέλασα. Δεν γελάω πολύ τελευταία γιατί είμαι απλήρωτος λόγω του αρχηγού σου.Εύχομαι να το νιώσετε όλοι σας.....

    • MatrixRevolutionEra avatar
      MatrixRevolutionEra @ MatrixRevolutionEra 09/02/2011 20:56:42

      Η αλήθεια είναι ότι εύχομαι κι άλλα για πάρτη σας που έρχονται σε ευθεία αντίθεση με την εντολή του Θεού μου(αγάπατε αλλήλους, άγνωστη εντολή για εσάς). Και παραδόξως δεν νιώθω καμία τύψη....

  21. ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ avatar
    ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ 09/02/2011 21:07:33

    WANTED


    GAP


    DEAD OR NOT ALIVE

    • Orestios avatar
      Orestios @ ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ 09/02/2011 21:27:00

      lol

    • MatrixRevolutionEra avatar
      MatrixRevolutionEra @ ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ 09/02/2011 21:35:05

      NO REWARD NEEDED AS MOTIVATION

      • Orestios avatar
        Orestios @ MatrixRevolutionEra 09/02/2011 21:50:49

        +1000

  22. Underdog avatar
    Underdog 09/02/2011 21:21:08

    Τον Μπεν Αλή και τον Μουμπάρακ τους διέγραψε από τη Σοσιαλιστική Διεθνή; Πρόεδρος της δεν είναι; Φίλοι τόσα χρόνια δικτάτορες και δημοκράτες;
    Μήπως ντρέπεται για αυτό κρύβεται;

  23. romel avatar
    romel 09/02/2011 21:56:04

    ειμαστε η μονη χωρα που εχουμε πρωθυπουργο παρτ ταιμ.ευελικτη μορφη εργασιας του ζητησε η τροικα και αυτο κανει ο ανθρωπος.

  24. romel avatar
    romel 09/02/2011 22:04:36

    αλλωστε τι να κανει εδω μηπως αυτος κυβερναει?

  25. LOKROS avatar
    LOKROS 09/02/2011 22:05:11

    O Toλμών νικά
    Ο πρωθυπουργός λοιδορείται επειδή ταξιδεύει στο εξωτερικό ως μεγάλος πατριώτης και πρωταθλητής του καθήκοντος. Ενώ κανείς δεν θα ενοχλείτο αν περιόδευε στις καφετέριες της χώρας σφίγγοντας χέρια οπαδών και xτυπώντας πλάτες .Απόσπασμα από την ομιλία του Πρωθυπουργού της Ελλάδας, κυρίου Γιώργου Α. Παπανδρέου, ( Η ώρα της αφύπνισης των υγιών δυνάμεων της κοινωνίας μας, αυτών που θέλουν να αλλάξουν πραγματικά και οριστικά τη χώρα μας, να γυρίσουμε μαζί σελίδα. Να αφήσουμε πίσω όλα όσα διέλυαν κυριολεκτικά τη χώρα μας για χρόνια, λέξεις που δυστυχώς μπήκαν στο καθημερινό μας λεξιλόγιο μίζα, ρουσφέτι, λαμογιά, κουτοπονηριά, νεοπλουτισμός, βόλεμα, αδιαφορία, αρπαχτή, το πρώτα εγώ αυτά είναι που πρέπει να αφήσουμε πίσω)
    Η χώρα μας γύρισε σελίδα.
    Όλα αυτά τα χρόνια η ανάπτυξη στην χώρα μας, ως γνωστών, στηρίχτηκε στην κατανάλωση και στις δημόσιες δαπάνες. Όμως τα δανεικά τελείωσαν, δεν μπορούμε πλέον να συνεχίσουμε να καταναλώνουμε άκρατα όπως στο παρελθόν.
    Δυστυχώς οi παραδοσιακοί πυλώνες της Ελληνικής οικονομίας, το εμπόριο, ο τραπεζικός τομέας και οι κατασκευές δεν μπορούν πλέον να είναι οι μοχλοί της ανάπτυξης, μιας και δεν υπάρχει πηγή νέου χρήματος στην παρούσα κατάσταση εφόσον ο δανεισμός από τις αγορές έχει οριστικά παγώσει.
    Βρισκόμαστε λοιπόν σε ένα κομβικό σημείο στην ιστορία μας. Πρέπει να διαλέξουμε το που θα βάλουμε τα τελευταία μας πολεμοφόδια. λέγετε καινοτομία, Την καινοτομία που αλλάζει την οικονομία μιας χώρας την παράγει η εφευρετικότητα,
    Να είστε αισιόδοξοι και όχι απαισιόδοξοι. Αυτή είναι η δύναμη των νέων ανθρώπων. Μην μιζεριάζετε ακούγοντας όλους γύρω σας να μεμψιμηρούν για μια κατάσταση. Τολμήστε. Κάντε τη διαφορά. Σταμάτα να λες τι θέλεις και κάνε αυτό που μπορείς και σταμάτα να λες ότι θα το κάνω Τόλμα επιτέλους τι χειρότερο μπορείς να πάθεις από αυτό που ήδη έχεις πάθει.Το παράνομο δεν μπορεί να το νομιμοποιήσεις κανείς και το νόμιμο δεν μπορεί να το θεσμοθετήσει κανείς στις σχέσεις του με τους άλλους. Η κυβέρνηση έχει δρομολογήσει συγκρούσεις και αλλαγές βάθους σε τομείς που οι έμπειροι της πολιτικής ήξεραν να αντιμετωπίζουν με δέος. Η διοικητική και αυτοδιοικητική αναδιάρθρωση, η δημοσιονομική εξυγίανση, το ασφαλιστικό, η απελευθέρωση των μεταφορών κλπ. Ολοι παραδέχονται ότι, χωρίς τον εξωτερικό περιορισμό, το πολιτικό μας σύστημα θα ήταν αδύνατο να σώσει τη χώρα από τη χρεοκοπία στην οποία το ίδιο την έριξε. Απο το η τύχη βοηθά τους τολμηρούς του Βιργίλιου μέχρι το η τόλμη είναι το μυστικό της ανόδου του Thomas Moore, όλοι συνηγορούν στο Ο Τολμών Νικά στους δύσκολους καιρούς που περνάμε οικονομικά. Καλύτερα να ζήσεις με το κόστος παρά να κοστολογείς την ζωή για να ζήσεις. Ο τολμών ζει.

  26. anonymous avatar
    anonymous 09/02/2011 22:37:12

    Εκει που ήταν πάντα στον κόσμο του, κάνει stretsing

  27. romel avatar
    romel 09/02/2011 22:42:21

    πιστευει κανεις οτι αυτοι που μας εφεραν ως εδω ειναι αυτοι που τωρα θα μας σωσουν?η κοινωνια αργα η γρηγορα θα γεννησει το καινουριο .ποσο στριμωγμα και ποση ταπεινωση θα αντεξει ακομα ο ελληνας?το φιλοτημο του ελληνα δεν εχει χρεωκοπησει απλως ειναι μεχρι να σηκωθουν οι πετρες απο κατω..........

  28. ΔημΒας avatar
    ΔημΒας 09/02/2011 22:59:15

    Αγαπητέ Λοκρέ (άς το έγραφες τουλάχιστον ελληνικά) ο υπαλληλίσκος δεν έχει χρείαν λοιδωρίας... Τα καταφέρνει και μόνος του.
    Όμως δεν αναλογίζεσε (πρίν να καύσεις τόσους λιβανωτούς) πώς ένας άνθρωπος που είναι τριάντα περίπου χρόνια υπουργός τώρα μόλις διαπίστωσε όλα τα ελλαττώματα των Ελλήνων και αποφάσισε να τα...διορθώσει;
    Και κάτι ακόμη, για τις ρεμούλες των συντρόφων και των παρατρεχάμενών του όλα αυτά τα χρόνια δεν πήρε μυρωδιά; Άν είναι έτσι τότε δύο τινα συμβαίνουν: ή είναι παντελώς ή είναι ΣΥΝΕΝΟΧΟΣ...
    Διάλεξε...

  29. vildanden avatar
    vildanden 09/02/2011 23:46:13

    Υπάρχει πρωθυπουργός.

    • vildanden avatar
      vildanden @ vildanden 09/02/2011 23:46:45

      Συγνώμη, εννούσα "μα που πήγε ο πρωθυπουργός;".

  30. thanos avatar
    thanos 10/02/2011 00:29:11

    Σίγουρα όπως γράφετε: "εκατομμύρια έλληνες πολίτες ταλαιπωρούνται από τις απεργίες γιατρών και φαρμακοποιών".
    Θα προσθέσω και των εργαζομένων στα ΜΜΕ, αν αρχίσουν κ οι αγρότες θα κοπεί η Ελλάδα στα δύο.
    Αναρωτηθείτε όμως γιατί οι γιατροί, ναι οι ΓΙΑΤΡΟΙ, βγήκαν στους δρόμους.
    Εμένα μου φάνηκε παράξενο, μέχρι που διάβασα ότι οι ΝΕΟΠΡΟΣΛΑΜΒΑΝΟΜΕΝΟΙ γιατροί θα ξεκινούν με 600 ευρώ.
    Μετά από τόσα χρόνια σπουδών με μια δουλειά που εξαρτώνται ζωές, τι να πω?

  31. soulis avatar
    soulis 10/02/2011 00:50:42

    Μονο εγω εχω καταλαβει οτι ο αρθρογραφος ειναι αγανακτισμενος "πρασινος" πολιτης που ζηταει των γιωργακη να παρει μετρα, για τα "εκατομυρια των πολιτων που ταλαιπωρουνται" ?

    Να παρει κανα μετρο για τα εκατομυρια των πολιτων που ο ιδιος ταλαιπωρει , δεν σε ειδα να ζητας μεγαλε.
    Παρεπιπτωντος, αναρωτηθικες ποιοι ταλαιπωριουνται ?
    1) εργατες cosco
    2) Εργαζομενοι οτε ?
    3) Δημοσιοι υπαλληλοι που εχασαν δωρα και μισθους ?
    4) Συνταξιουχοι που εχασαν συνταξη και δωρα και επιδοματα συνταξης ?
    4) Ιδιωτικοι υπαλληλοι που εχασαν το δικαωμα αποζημιωσης, αυτοι που προσλαβανονται με 592 ?
    5) Ταξιτζιδες ?
    6) Φορτιγατζιδες ?
    7) Φραμακοποιοι
    8) Γιατροι ?
    9) Αυτοι που μενουν απο ιδιωτικο τομεα καθε μερα ανεργοι στο ονομα του σοσιαλισμου ?
    10) Αυτοι που μενουν στην κερατεα ?
    11) Αυτοι που μενουν στον Παντελεημονα ?
    12) Μηπως οι Αγροτες ?

    sory θελω πραγματικα να μου πεις ποιοι ταλαπωριουνται και παρακαλαν τον γιωργακη να τους σωσει απο τους κακους γιατρους και τις απεργιες τους.

    Μαλλον δεν βγαινεις και πολυ εξω, γιατι οπου και αν βρεθω ακουω κατι ευχες του στυλ "μακαρι να ερθει η ωρα να τον πυροβολησουν" "μακαρι να βγαλει καρκινο" "μακαρι να βγει ο στρατος και να των κρεμασει". Οσο για τους γενικα παεργους. Συνηθος ακουω μακαρι να γινουν 5 εκατομυρια οι απεργοι και να του ριξουν την χουντα που εχει κανει.

    Αν εσυ ξερεις καποια αλλη κοινωνικη ομαδα που πιστευει κατι διαφορετικο, ελα να μας το γραψεις εδω.

  32. ΔημΒας avatar
    ΔημΒας 10/02/2011 11:52:46

    Αγαπητέ Λοκρέ (άς το έγραφες τουλάχιστον ελληνικά) ο υπαλληλίσκος δεν έχει χρείαν λοιδωρίας… Τα καταφέρνει και μόνος του.
    Όμως δεν αναλογίζεσε (πρίν να καύσεις τόσους λιβανωτούς) πώς ένας άνθρωπος που είναι τριάντα περίπου χρόνια υπουργός τώρα μόλις διαπίστωσε όλα τα ελλαττώματα των Ελλήνων και αποφάσισε να τα…διορθώσει;
    Και κάτι ακόμη, για τις ρεμούλες των συντρόφων και των παρατρεχάμενών του όλα αυτά τα χρόνια δεν πήρε μυρωδιά; Άν είναι έτσι τότε δύο τινα συμβαίνουν: ή είναι παντελώς χαζός (επιεικώς) ή είναι ΣΥΝΕΝΟΧΟΣ…
    Διάλεξε…