Πονάνε οι αλήθειες κύριε Τσίπρα
16/12/2014 07:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Πονάνε οι αλήθειες κύριε Τσίπρα

Τι θέλουν δηλαδή ο ΣΥΡΙΖΑ και όλοι όσοι ασκούν κριτική στην κυβέρνηση, στον Στουρνάρα ή σε όποιον άλλον σοβαρό άνθρωπο; Να πουν ψέματα; Να κάνουν το ίδιο λάθος που έκανε ο Γ. Παπανδρέου το 2009 όταν πήρε την εξουσία, πήρε άδεια ταμεία και αυτός μοίραζε επιδόματα;

Ο ΣΥΡΙΖΑ και κάποιοι συστημικοί δημοσιογράφοι αλλά και επιχειρηματίες που έχουν τα κρυφά σχέδιά τους ενοχλήθηκαν από τις δραματικές εκκλήσεις της κυβέρνησης και τελευταία του Γ. Στουρνάρα για επαναφορά στην ομαλότητα.

Τους πείραξε που κάποιοι τους λένε την αλήθεια, τους δείχνουν την πραγματική εικόνα, την πραγματική κατάσταση στην οποία βρίσκεται σήμερα η ελληνική οικονομία. Δεν υπεκφεύγουν και δεν κρύβουν τίποτε από το λαό.

Η ελληνική οικονομία βρίσκεται σε κομβικό σημείο. Ενδεχόμενο πολιτικό χάος θα φέρει σε κίνδυνο όλη τη χώρα. Κι αυτό δεν είναι κινδυνολογία. Πράγματι υπάρχει σοβαρός κίνδυνος ανηκέστου βλάβης. Πράγματι, όπως είπε ο Γ. Στουρνάρας μειώνεται η ρευστότητα. Τι τους πείραξε όλους αυτούς; Που κάποιοι λένε τα πράγματα με το όνομά τους και θέτουν όλο το πολιτικό σύστημα προς των ευθυνών του;

Η Ελλάδα δε μπορεί να βγει στις αγορές με τόσο υψηλά επιτόκια. Οι διαπραγματεύσεις δεν προχωρούν, επομένως δεν εκταμιεύονται και οι δόσεις. Οι Έλληνες δεν πληρώνουν είτε γιατί δεν έχουν είτε γιατί δεν θέλουν. Όμως ενώ τα έσοδα μειώνονται τα έξοδα τρέχουν. Την ίδια στιγμή υπάρχουν πληροφορίες ότι έχει αρχίσει μια μικρή εκροή χρημάτων από τις τράπεζες. Τι θα γίνει για παράδειγμα μετά τη δεύτερη ψηφοφορία στη Βουλή όταν θα υπάρχει πλήρες αδιέξοδο;

Όλα αυτά δεν είναι μείωση της ρευστότητας; Ποιος διαφωνεί ότι η πολιτική αβεβαιότητα τραυματίζει την οικονομία;

Τι θέλουν δηλαδή ο ΣΥΡΙΖΑ και όλοι όσοι ασκούν κριτική στην κυβέρνηση, στον Στουρνάρα ή σε όποιον άλλον σοβαρό άνθρωπο; Να πουν ψέματα; Να κάνουν το ίδιο λάθος που έκανε ο Γ. Παπανδρέου το 2009 όταν πήρε την εξουσία, πήρε άδεια ταμεία και αυτός μοίραζε επιδόματα;

Να αποκρυβεί η αλήθεια όπως έκαναν υπουργοί των προηγούμενων κυβερνήσεων;

Εν πάση περιπτώσει τι θέλουν; Να κλωτσήσουμε κάτω από το χαλί τα προβλήματα της χώρας και να κάνουμε ότι δε συμβαίνει τίποτε; Να κάνουμε χαλαροί εκλογές την ώρα που η οικονομία καταρρέει και οι ξένοι πιέζουν; Να πάμε για κανένα... καφέ όταν το σπίτι μας καίγεται;

Τι επιζητούν οι «μούτσοι» που πρώτοι πηδάνε από το πλοίο όταν αυτό κινδυνεύει; Θέλουν να φιμώσουν τον καπετάνιο, να τον δέσουν χειροπόδαρα και το πλοίο να πάει φουλ για το παγόβουνο;

Εδώ και μήνες λέγαμε ότι η κυβέρνηση και οι αρμόδιοι παράγοντες της χώρας πρέπει να πουν την αλήθεια στον ελληνικό λαό. Πρέπει να του πουν ότι είμαστε σε οριακό σημείο, ότι τα πολύ δύσκολα έχουν περάσει αλλά ότι δεν γίναμε ακόμη... πλούσια χώρα που μπορεί να κάνει ότι θέλει και να μοιράζει αφειδώς χρήμα. Και πρέπει να του πουν ότι έχουμε ακόμη ανάγκη τη χρηματοδότηση από τους ξένους.

Το βασικότερο που έπρεπε να του πουν και που ευτυχώς κάποιοι τολμούν να το κάνουν είναι ότι τσάρτερ με εκατομμύρια και νταλίκες με ευρώ δεν υπάρχουν πια. Εκείνες οι νύχτες που γέμιζαν τα ATM για παν ενδεχόμενο δεν υπάρχουν. Είμαστε μόνοι μας αν επιλέξουμε το δρόμο της καταστροφής.

Η ανευθυνότητα ήταν αυτή που έφερε τη χώρα στο χείλος του γκρεμού. Δεν πρέπει να επιτρέψουμε σε κανένα ανεύθυνο να συνεχίσει το καταστροφικό έργο. Ούτε στον ΣΥΡΙΖΑ που λειτουργεί χωρίς κανένα πατριωτικό συναίσθημα, αλλά ούτε και σε ερασιτέχνες εντός της κυβέρνησης που κοιτάζουν μόνο το προσωπικό τους συμφέρον και την πολιτική τους επιβίωση.

Να μην κάνουμε τα λάθη του παρελθόντος. Γιατί όπως έλεγε ο Τζέιμς Τζόις «Τα λάθη είναι οι πύλες της ανακάλυψης». Ας ανακαλύψουμε λοιπόν την αλήθεια.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Κυθήριος avatar
    Κυθήριος 16/12/2014 07:49:55

    Tο ρητό του Τζέϊμς Τζόϊς μάλλον δεν ταιριάζει στην περίσταση. Την αλήθεια την ξέρουμε, δεν πρέπει να κάνουμε το λάθος για να την ανακαλύψουμε καλύτερα...

  2. ANTILOGOS avatar
    ANTILOGOS 16/12/2014 08:39:50

    Αν ο Προβόπουλος είχε βγει το 2009 και έλεγε ξεκάθαρα στον Ελληνικό λαο για την δυστυχία και κατάρρευση που θα επέρχονταν, ίσως σημερα να είμασταν καλύτερα. Πάντοτε η αλήθεια ενοχλεί. Τώρα ο λαός δεν εχει δικαίωμα να ισχυριστεί οτι δεν γνώριζε.

    • Γιάννης Κιαπέκος avatar
      Γιάννης Κιαπέκος @ ANTILOGOS 16/12/2014 12:27:10

      «Αν ο Προβόπουλος είχε βγει το 2009 και έλεγε ξεκάθαρα στον Ελληνικό λαο για την δυστυχία και κατάρρευση που θα επέρχονταν, ίσως σημερα να είμασταν καλύτερα.» Έχετε την καλοσύνη να μου με ποιο τρόπο θα γινόταν αυτό ;

      • Γεώργιος Τ. avatar
        Γεώργιος Τ. @ Γιάννης Κιαπέκος 17/12/2014 18:53:58

        Ο Προβόπουλος τότε τα είπε αλλά δνε ήθελε ο Καραμανλής και οι δικοί του να ακουστούν δυνατότερα στο εξωτερικό τα χάλια μας και ψιλοκαλύφθηκε το θέμα τότε λόγω μη αναπαραγωγής για αποφυγή έκρηξης των spread, πράγμα που έκαναν οι δηλώσεις του ΓΑΠ άμα τη αναλήψη της πρωθυπουργίας. Τώρα δεν έχει νόημα να κρυφτεί κάτι τόσο σοβαρό μιας που μόνο χειρότερα θα γίνουν τα πράγματα αν δεν ξέρει ο λαός τι έρχεται αν υπάρξει αναταραχή αυτή την εποχή...

        • ΙΚΟ avatar
          ΙΚΟ @ Γεώργιος Τ. 17/12/2014 21:34:23

          Καμμία έκρηξη των spreads έγινε άμα τη αναλήψει της πρωθυπουργίας από τον ΓΑΠ. Τα spreads κρατήθηκαν χαμηλά μέχρι τον Μάρτιο του 2010. Κατεβλήθη εργώδης και εξάμηνης διάρκειας, προσπάθεια του ΓΑΠ για να εκτοξευθούν. Ιστορικά είναι τα γεγονότα, δεν μπορούν να αμφισβητηθούν από κανέναν.

  3. ΓΓΣ avatar
    ΓΓΣ 16/12/2014 09:51:36

    Να δούμε που θα πάνε να σταθούν οι εταιρείες δημοσκοπήσεων και οι " μεγαλοδημοσιογράφοι" που πουλάνε φύκια για μεταξωτές κορδέλες στο "πόπολο", μετά τα αποτελέσματα των εκλογών, ΑΝ γίνουν στο άμεσα προσεχές διάστημα.

  4. ορεσείβιος avatar
    ορεσείβιος 16/12/2014 10:25:28

    Γιατί δεν δίνουν το παράδειγμα οι πλούσιοι τσιριζαίοι, τσακαλώτος και λοιποί που έχουν τα ευρόπουλα στο εξωτερικό και σε διάφορα χρηματιστηριακά κόλπα? Ας τα φέρουν πίσω στις ελληνικές τράπεζες να ησυχάσει ο κόσμος? Η ας βάλουν την χαλυβούργαινα που δηλώνει κιόλας αριστερή και τον κανακάρη τους να φέρουν τα ευρόπουλα από το εξωτερικό και να τα κλείσουν για 2-3 χρόνια?

    • Ρεαλιστης avatar
      Ρεαλιστης @ ορεσείβιος 16/12/2014 11:31:12

      +1000

    • George N avatar
      George N @ ορεσείβιος 16/12/2014 13:39:39

      Αριστεροί δηλώνουν οι άνθρωποι, όχι χαζοί :-)

    • Hunter avatar
      Hunter @ ορεσείβιος 16/12/2014 16:12:49

      Ο Αγγελόπουλος κατέχει 8% της UBS. Την εποχή των παχέων αγελάδων είχε πλημμυρίσει στην Ελλάδα τις εφημερίδες και το ιντερνετ με "φτηνά δάνεια σε ελβετικά φράγκα" (για όσους θυμούνται) κι έφτιαξε μεγάλο portfolio με τα ακίνητα που κατέσχεσε. Τώρα γιατί εξαφανίστηκε από την ελληνική αγορά;;; Επιπλέον, στην αρχή της κρίσης είχε βάλει ειδικά δικηγορικά γραφεία στην Ελλάδα τα οποία βοηθούσαν με τα διαδικαστικά αυτούς που ήθελαν να βγάλουν λεφτά στην Ελβετία... Τους βοηθούσαν να ιδρύσουν εταιρείες GmbH ή AG για να πάρουν ΑΦΜ να ανοίξουν λογαριασμούς, να μεταφέρουν τα χρήματα κτλ. κτλ. Εάν κατά τον ΣΥΡΙΖΑ θα λογοδοτήσει όποιος βγάλει τα χρήματά του στο εξωτερικό (!!!), τότε η Γιάννα τί πρέπει να κάνει;;;;;;; Ή θα λέει κι αυτή σαν τη Βίκυ Σταμάτη ότι "δεν ήξερα από τι δραστηριότητες προέρχονται τα λεφτά που έτρωγα";;;

  5. Ρεαλιστης avatar
    Ρεαλιστης 16/12/2014 11:37:45

    Καλα κανει ο Στουρναρας και λεει την αληθεια. Αν υποθεσουμε οτι βγει ο ΣΥΡΙΖΑ και με τους ερασιτεχνισμους γινει καμια στραβη (σχεδον βεβαιοτητα) τοτε θα ειμαστε αξιοι της τυχης μας. Ο Ελληνας εχει παθει πολλα τα τελευταια χρονια. Πρεπει να ξερει οτι η εξοδος απο την κριση και η ανοδικη πορεια δεν θα ειναι ευκολη, αλλα η ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ η οποια θα ερθει μετα τα πεντοζαλια ( που θα γινουν χοροι του Ζαλογγου ) ειναι ακομα πιο ευκολη

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ Ρεαλιστης 17/12/2014 18:54:18

      Ακριβώς!

  6. Άλυτη Εξίσωση avatar
    Άλυτη Εξίσωση 16/12/2014 12:06:34

    Στο παιδί μου Στο παιδί μου δεν άρεσαν ποτέ τα παραμύθια Και του μιλούσανε για Δράκους και για το πιστό σκυλί
    Για τα ταξίδια της Πεντάμορφης και για τον άγριο λύκο Μα στο παιδί μου δεν άρεσαν ποτέ τα παραμύθια Τώρα, τα βράδια, κάθομαι και του μιλώ
    Λέω το σκύλο σκύλο,το λύκο λύκο,το σκοτάδι σκοτάδι, Του δείχνω με το χέρι τους κακούς, του μαθαίνω
    Oνόματα σαν προσευχές, του τραγουδώ τους νεκρούς μας. Α, φτάνει πια! Πρέπει να λέμε την αλήθεια στα παιδιά. Μ. Αναγνωστάκης https://www.youtube.com/watch?v=CSGWZGyqPqk

  7. Μεγάλες στιγμές avatar
    Μεγάλες στιγμές 16/12/2014 13:57:02

    Ειναι απαράδεκτη η κριτική στον Στουρνάρα για μια αυτονόητη δήλωση που επιβάλλεται και απο τον θεσμικό του ρόλο.Στο κάτω κάτω απλώς επανέλαβε αυτό που γράφει όλος ο ξένος Τύπος

  8. Κυθήριος avatar
    Κυθήριος 16/12/2014 16:01:46

    Τη μόνη αλήθεια την είπε πάντως ο Βενιζέλος πρίν μερικές μέρες στον Τσίπρα και που δημοσιεύουν σήμερα ΤΑ ΝΕΑ...: http://www.newsbomb.gr/politikh/parapolitika/story/533445/venizelos-se-tsipra-agori-moy-tha-se-ga-molis-analaveis

    • Amfidexia avatar
      Amfidexia @ Κυθήριος 16/12/2014 16:35:22

      H ζήλεια θα τονε φάει τον έρμο τον Αντιπρόεδρα. Με τόσες...περγαμηνές και μιά ζωή, Β'. https://www.flickr.com/photos/128390786@N08/ Κα τα πλη κτι κός!!!

      • Κυθήριος avatar
        Κυθήριος @ Amfidexia 16/12/2014 17:23:36

        Να πάει αυτός (στη Μολδαβία). Αλλά πού...

    • ορεσείβιος avatar
      ορεσείβιος @ Κυθήριος 16/12/2014 17:52:34

      Να παρέμβη αμέσως ο εισαγγελέας για παραπλάνηση ανηλίκου. Γιατί το φοβίζει έτσι το παιδί? ας παίξει λίγο με τα βιολιά και τα νταούλια...παιδί είναι.. θα μάθει..και αν γίνει και καμιά ζημιά, εγώ, εμείς, θα την πληρώσω - ουμε που λέει και το λαικόν άσμα.

      • Γεώργιος Τ. avatar
        Γεώργιος Τ. @ ορεσείβιος 17/12/2014 18:54:50

        Τέλειος!

    • Geros avatar
      Geros @ Κυθήριος 16/12/2014 18:51:43

      Είναι σίγουρα η δήλωση της χρονιάς, σηκώνει όμως κάποιες επεξηγήσεις. Και εγώ ακόμα λέω εδώ μέσα καιρό τώρα τι ετοιμάζουν στον Αλέξη αν ποτέ κυβερνήσει, επιμένω μάλιστα ότι θα γίνει με το που αναλάβει, όχι σε τρεις μήνες και ένα χρόνο. Εγώ όμως και όλοι σαν εμένα σενάρια κάνουμε βασισμένα στις εμπειρίες μας, τίποτα περισσότερο, ο Βενιζέλος σενάριο έκανε ? Δεν νομίζω, αυτός συνομιλεί με όλους τους ηγέτες του κόσμου. Όταν λέει "αγόρι μου θα σε γ... με το που αναλάβεις", δεν κάνει σενάριο, δεν κάνει εκτίμηση πολιτική, λέει αυτό που ξέρει ότι θα συμβεί γιατί κάποιος του το έχει πει! Ναι, αλλά το τι θα συμβεί δεν αφορά τον Τσίπρα, τον Λαφαζάνη και το πολιτικό τους μέλλον, δεν μας ενδιαφέρει καθόλου το πολιτικό τους μέλλον, αφορά το μέλλον όλων μας και αν ο κυριος Βενιζέλος ξέρει κάτι πρέπει να το πει σε εμάς πρωτίστως και μετά στον Τσίπρα. Ο Βενιζέλος είναι η τρίτη φορά που πετάει κουβέντες για σχέδιο που θα το ονόμαζα "οικονομικό θερμό επεισόδιο" , πρώτα μίλησε για τις πέντε μέρες που αρκούν για την καταστροφή, μετά μίλησε για τα σενάρια απόλυτης καταστροφής αν αναλάβει ο ΣΥΡΙΖΑ και τώρα αυτό. Κινδυνολογεί ο Βενιζέλος ή ξέρει κάτι? Και μια τελευταία ερώτηση: αν πάμε σε εκλογές και υπάρχουν τέτοια θέματα στον αέρα, νομίζει κανείς ότι την ημέρα των εκλογών θα υπάρχουν τράπεζες ? Τρεις γνωστοί μου σήκωσαν τα χρήματα τους από την τράπεζα και δεν έχουμε φτάσει ούτε στην πρώτη ψηφοφορία για πρόεδρο ...

      • ορεσείβιος avatar
        ορεσείβιος @ Geros 16/12/2014 19:49:54

        Θα καταφέρουμε να φτάσουμε σε εκλογές με ανοιχτές τράπεζες? Λίγο δύσκολο το βλέπω .. Ας φτάσουμε αισίως στο 2016 και να πούμε όλα καλά και μετά έχει ο θεός....μεταξύ 23 και 29 έχουμε 4 συνεχόμενες αργίες με τράπεζες, χρηματιστήρια κλπ κλειστά... Με τις παπαριές που ξεφουρνίζει η κάθε συνιστώσα θα άφηνες κανείς τα ευρά του στην τράπεζα ? Η εμπειρία των προηγούμενων ετών , όπου και στην τελευταία στάνη απέσυραν τα λεφτά τους ,χωρίς να περιμένουν κανέναν να το δηλώσει είναι καταλυτική. Εξ άλλου είμαστε μια μικρή χώρα που τρεφόμαστε από φήμες και απόλυτες αλήθειες τις οποίες μας είπε ο κουμπάρος του ξαδέρφου του μπατζανάκη μας ,ο οποίος έχει άκρες στην τράπεζα τάδε. Βέβαια όταν ο ίδιος ο διοικητής της τράπεζας βγάζει έξω τα ευρά του τι θα κάνουν οι υπάλληλοι , οι γνωστοί τους και μετά ο παππούς στην άνω κολοπετινίτσα? Θα φοβηθεί την αυγή και τις απειλές ότι όποιος βγάλει τα λεφτά του έξω θα πάει φυλακή? Το μόνο που κινδυνεύει είναι να πεθάνει από τα γέλια.

        • Hunter avatar
          Hunter @ ορεσείβιος 16/12/2014 20:56:54

          Φυσικά και δεν θα αφήσει κανείς τα Ευρώ του μέσα στις τράπεζες στο έλεος του Τσίπρα, του Γλέζου, του Λαφαζάνη και των λοιπών κομμουνιστών (κρυφών και φανερών), των οποίων πρώτα θα βγει η ψυχή και μετά το χούι... Και σου φέρνω Ορεσείβιε ένα απλό παράδειγμα, τον πατέρα μου. Ήταν 45 χρόνια μετανάστης στην Γερμανία και στο Βέλγιο. Είκοσιπέντε χρόνια στα ανθρακωρυχεία Gelsenkirchen, Essen, Bottrop, Hamborn, Duisburg, Liege, Namur και μετά το άσθμα, τα μπαλονάκια κτλ. άλλα είκοσι χρόνια με εστιατόρια. Επαναπατρίστηκε πριν 4-5 χρόνια και ζει συνταξιούχος πλέον στην Ελλάδα στην επαρχία. Έφερε κι ένα αρκετά καλό κομπόδεμα μαζί (τριψήφιο αριθμό χιλιάδων), το οποίο έβαλε στο Ταχυδρομικό Ταμιευτήριο (νυν Eurobank). Αυτά τα χρήματα Ορεσείβιε, δεν είναι προϊόν φοροδιαφυγής, ούτε είναι από παράνομες δραστηριότητες! Έχουν κερδηθεί με αίμα, με διαφανείς δραστηριότητες και έχουν φορολογηθεί κανονικότατα στις χώρες που κερδήθηκαν. Επιπλέον πληρώνει περίπου 2.000 Ευρώ εφορία στην Ελλάδα γιατί η σύνταξη που παίρνει από τη Γερμανία μαζί με τη μητέρα μου ξεπερνάει τις 18.000 το χρόνο!!! Από την ήδη φορολογημένη σύνταξη στη Γερμανία δηλ., ξαναπληρώνει εφορία στην Ελλάδα (παγκόσμια πρωτοτυπία)! Πληρώνει περισσότερο εφορία από ότι κάτι ελεύθεροι επαγγελματίες που όλως τυχαίως δηλώνουν όλοι το αφορολόγητο όριο... Τέλος πάντων. Αυτός ο άνθρωπος λοιπόν έχει ένα κομπόδεμα στην τράπεζα και ακούει τους συριζαίους να λένε: - θα καταφύγουμε σε εσωτερικό αναγκαστικό δανεισμό - οι ελληνικές τράπεζες έχουν αρκετά χρήματα, δεν φοβόμαστε τίποτε - θα πληρώσουν οι "έχοντες" - λεφτά υπάρχουν - θα απαλλοτριώσουμε (!!!) τις τράπεζες - ο "πλούτος" ανήκει σε όλον τον λαό - τα εργατικά συμβούλια θα απαλλοτριώσουν τον "πλούτο" και θα κατευθύνουν την παραγωγή και διανομή - οι δημόσιοι υπάλληλοι θα επανέλθουν μισθολογικά στην προ του 2009 εποχή - θα κάνουμε ανακατανομή του "πλούτου" κτλ. κτλ. κτλ. Από αυτόν τον άνθρωπο τώρα εσύ, με αυτά που ακούει, περιμένεις να αφήσει τα λεφτά του στην τράπεζα;;; Παίρνει τον αδεφό μου στη Γερμανία, παίρνει εμένα, "τι να κάνουμε παιδιά;" ρωτάει...

          • Ιαπετός avatar
            Ιαπετός @ Hunter 16/12/2014 22:59:00

            "Τι θα επιθυμούσατε να αλλάξετε στο παρελθόν σας; Τα ρούβλια μου!". Μπροστά στην θεαματική πτώση της συναλλαγματικής ισοτιμίας του νομίσματός τους, του ρουβλίου, που έχασε σήμερα το 20% της αξίας του έναντι του ευρώ και του δολαρίου, οι Ρώσοι αντιδρούν με άφθονο μαύρο χιούμορ.

            Στους δρόμους όπως και τους ιστοτόπους κοινωνικής δικτύωσης τα πικρά αστεία δίνουν και παίρνουν: «Όταν το ρολόι του Κρεμλίνου σημάνει 12, το ρούβλι θα μεταμορφωθεί σε κολοκύθα...» προειδοποίησε ο χρήστης του Διαδικτύου @Fake_MIRF.

            "Βγήκα μόνο για ένα τσιγάρο και να, το ρούβλι μειώθηκε κατά 4 μονάδες" υποστηρίζει ένας άλλος χρήστης, ο @userpig στον ιστότοπο κοινωνικής δικτύωσης Twitter.

            "Σταμάτα να καπνίζεις!" του απαντούν άλλοι χρήστες.

            Έπειτα από πολλές χρηματοπιστωτικές κρίσεις κατά τη διάρκεια των οποίων πολλοί Ρώσοι έχασαν όλες τους τις οικονομίες, οι πολίτες τώρα καταφεύγουν στο χιούμορ την ώρα που το ρούβλι έχει χάσει το 60% της αξίας του έναντι του δολαρίου από τις αρχές του έτους.

            "Έφτιαξα το τσάι μου πριν από 2 ρούβλια και είναι ακόμα ζεστό": ένας μετά τον άλλο οι χρήστες του διαδικτύου ανήρτησαν το αστείο αυτό στους ιστοτόπους κοινωνικής δικτύωσης σήμερα όταν η ισοτιμία του ευρώ ξεπέρασε το απίστευτο όριο των 100 ρουβλιών.

            "Η κεντρική τράπεζα της Ρωσίας ανακοίνωσε ότι σταθεροποίησε το ρούβλι, η ισοτιμία του οποίου τώρα βρίσκεται σε σταθερή πτώση" ειρωνεύτηκε ένας χρήστης αναφερόμενος στην παρέμβαση της ρωσικής κεντρικής τράπεζας η οποία ανακοίνωσε πως αυξάνει το βασικό επιτόκιο στο 17%.

            "Η οικονομία των ΗΠΑ βρίσκεται σε πτώση, όμως το δολάριο είναι σταθερό. Η οικονομία της Ευρωπαϊκής Ένωσης βρίσκεται σε πτώση όμως το ευρώ είναι σταθερό. Η οικονομία της Ρωσίας είναι σταθερή, όμως το ρούβλι σημειώνει πτώση" έγραψε ένας άλλος χρήστης του Twitter.

            "Όταν το δολάριο θα αξίζει 666 ρούβλια, θα φταίει ο διάβολος" σχολίασε ο surkov.russia επίσης στο Twitter.

            Ένας Ρώσος εκμυστηρεύτηκε στην φίλη του ότι όλη του η περιουσία είναι μόλις 100 ευρώ: "Φανταστικό! Σε 5 χρόνια θα είσαι εκατομμυριούχος" του απάντησε εκείνη.

            "Το ρούβλι χάνει την αξία του και ο αριθμός των αστείων αυξάνεται" συμπεραίνει ένας χρήστης.

            Πηγή: ΑΠΕ-ΜΠΕ ΥΓ: Αυτά παθαίνει τό Ρούβλι στήν ισχυρή Ρωσία. Προσπαθείστε νά φαντασθείτε τήν δραχμή στήν ανίσχυρη Ελλάδα.

          • Hunter avatar
            Hunter @ Ιαπετός 17/12/2014 00:25:41

            Μα είναι γνωστό τι θα πάθει Ιαπετέ. Ένα Ευρώ = 1.500 Δρχ. Θα παίρνει ο κόσμος μηνιάτικο 150.000 Δραχμές δηλ. 100 Ευρώ. Μετά να δεις πως θα γίνουν "άπιαστο όνειρο" οι μισθοί Βουλγαρίας των 250-300 Ευρώ...

          • Γεώργιος Τ. avatar
            Γεώργιος Τ. @ Ιαπετός 17/12/2014 18:57:32

            Έτσι είναι δυστυχώς. Και η Ρωσία τα παθαίνει μόνο επειδή οι Άραβες με τις ΗΠΑ συμφώνησαν να γκρεμίσουν την τιμή του πετρελαίου. Σκεφτείτε να μας ορμήσουν εμάς όλοι μαζί λόγω τσαμπουκά του Τσίπρα...

          • Ρεαλιστης avatar
            Ρεαλιστης @ Hunter 17/12/2014 01:17:06

            Πολυ καλο το παραδειγμα σας που ειναι και προσωπικο. Αν σταθουμε στην συνταξη τοτε θα καταλαβουμε γιατι οι Ελληνες ζουσαμε σε εικονικη πραγματικοτητα. Συνταξεις τεραστιες στον ΟΤΕ, στην ΔΕΗ στην ΕΥΔΑΠ ,ΟΑΣ, ΟΣΕ κλπ. ΚΑΙ εφαπαξ ΚΑΙ συνταξη στα 45 (π.χ σωματα ασφαλειας , Ολυμπιακη κλπ. Και εφαπαξ , και επιδοματα σπουδων για τα παιδια , και συνταξη στις ανυπαντρες θυγατερες , και αναπηρικες σε ικανοτατους . Ολα αυτα μας εφεραν εδω.

          • Hunter avatar
            Hunter @ Ρεαλιστης 17/12/2014 01:38:23

            25 χρόνια στα ανθρακωρυχεία (απ' όπου έφυγε και με μεγάλο ποσοστό αναπηρίας λόγω ανεπανόρθωτων βλαβών), σύνταξη 709 Ευρώ (τα υπόλοιπα 800 Ευρώ που παίρνει, είναι από ασφαλιστική εταιρεία από ιδιωτικό συνταξιοδοτικό πρόγραμμα που πλήρωνε επί 40 χρόνια από το μισθό του και συνέχισε αργότερα σαν εστιάτορας). 25 χρόνια στο Δημόσιο στην Ελλάδα, σύνταξη 1.600 Ευρώ και 80.000-100.000 Ευρώ εφάπαξ... Βγάλε συμπέρασμα... Για αυτό φωνάζω για τους δημοσίους υπαλλήλους στην Ελλάδα. Δεν είναι μόνο οι μισθοί που είναι τριπλάσιοι στο σύνολό τους από αυτούς που χρειαζόμαστε. Είναι και τα εφάπαξ. Είναι και ο συντάξεις που ήδη πληρώνουμε σε εκατοντάδες χιλιάδες ανθρώπους οι οποίοι ήταν "αχρείαστοι" και δεν προσέφεραν τίποτε τα 25 χρόνια που έπαιρναν χαϊβάν-μισθό...

        • Κυθήριος avatar
          Κυθήριος @ ορεσείβιος 16/12/2014 21:48:58

          Το θέμα αγαπητέ ορεσείβιε είναι,εμείς τί θα κάνουμε; Όχι για τα πολλά που δεν έχουμε,αλλά με τα λίγα που θα λείψουν από την επιβίωσή μας αν γίνει η στραβή...

      • Κυθήριος avatar
        Κυθήριος @ Geros 16/12/2014 21:45:02

        Ἀγαπητέ Geros,στον προβληματισμό σου με τον οποίο και συμφωνώ,να προσθέσω ότι ίσως και το παρορμητικό του χαρακτήρα του Βενιζέλου,να τον ωθεί σε τέτοιες εκφράσεις. Σίγουρα ξέρει πολλά,και πιστεύω ότι λέει και πολλά.Το θέμα είναι τί από όλα αυτά ισχύουν...

        • in medias res avatar
          in medias res @ Κυθήριος 16/12/2014 21:57:33

          Φίλε Κυθήριε, τον Βενιζέλο τον είχα δάσκαλο το 1986. Από την όποια, λοιπόν, (έστω ασήμαντη) συναναστροφή μαζί του, εκτιμώ ότι αν κάτι δεν διακρίνει τον Βενιζέλο, αυτό είναι ο παρορμητισμός.

          • Κυθήριος avatar
            Κυθήριος @ in medias res 16/12/2014 22:06:38

            Ίσως να κάνω λάθος φίλε in medias res,αυτή την εντύπωση μου δίνει...

  9. Νίκος Αργεάδης avatar
    Νίκος Αργεάδης 16/12/2014 17:27:42

    Να βγαίνει ο πρόεδρος της ΤτΕ και να κινδυνολογεί, ε! αυτό είναι και απαράδεκτο και απαιτεί εισαγγελέα! Ο δε συριζα θα πεί ό,τι χρειάζεται για να αναρριχιθεί στην εξουσία. Σιγά μην διστάσουν. Όλα για όλους, αλλά ΑΓΠ. Υπενθυμίζω όμως τι έλεγε ο πρωθυπουργός τον Ιούνιο του 2011: Ρωτούσε τότε, "μεσοπρόθεσμο ή χρεοκοπία"; ή "η πολιτική λιτότητας είναι η χρεοκοπία" ή "όπως αποδείχτηκε το Μνημόνιο μας έφερε πιο κοντά στην χρεοκοπία". Τι άλλαξε μόλις έγινε πρωθυπουργός και έπραξε ΑΚΡΙΒΩΣ τα αντίθετα; Και συνέχιζε "κάποιοι μας απείλησαν με το μεσοπρόθεσμο ή δραχμή, πρόκειται για προπαγανδιστική εκστρατεία φόβου". Ή " Κάθε φορά που ακούγονται τέτοιες ανοησίες υπάρχει φυγή κεφαλαίων από τις τράπεζες και είναι τεράστια η ευθύνη της κυβέρνησης" Τι συνέβη;

    • Amfidexia avatar
      Amfidexia @ Νίκος Αργεάδης 16/12/2014 17:34:47

      Βρήκαν ΕΜΑΣ τους ...δεκτικούς και τα λένε, αλλά και τα κάνουνε τα απαράδεκτα. ΟΛΟΙ ΤΟΥΣ. https://www.flickr.com/photos/128390786@N08/15850401127/

    • ορεσείβιος avatar
      ορεσείβιος @ Νίκος Αργεάδης 16/12/2014 18:10:42

      Συνέβη ότι η πραγματικότητα δεν μπορεί να ξεγελαστεί σαν τους ψηφοφόρους. Τα βιολιά του χότζα συνήθως αργούν να ακουστούν, ενώ τα νταούλια ή και η μπαλαλάικες εύκολα ακούγονται .. Ομως τελικά αυτοί που χορεύουν είναι οι οργανοπαίχτες, ενώ οι αγορές χτυπούν παλαμάκια. Ας σκεφτούμε πως χοροπηδά σε αναμμένα κάρβουνα η Ρωσία....Η Ρωσία με πετρέλαια, αέριο, βιομηχανίες και παραγωγή τεράστια...καταρέει το ρούβλι και εμείς θέλουμε άδοντες και χοροπηδώντες να σπεύσουμε για δανεικά.. Να ζητήσουμε όχι να τους δώσουμε... Αυτή η σκληρή πραγματικότητα επιβάλει τελικά τις αποφάσεις της. Τα νταούλια και τα βιολιά είναι για τα πανηγύρια, αλλά και εκεί ακόμη θέλουν να πέφτει χαρτούρα για να ακουστούν. Αυτή είναι η πραγματικότητα...Η χαρτούρα και ο κατέχων την. Τα υπόλοιπα είναι για αφελείς ψηφηφόρους, ψεκαμμένους και για τους ναύτες του θωρηκτού ποτέμκιν στο 2015.

      • Hunter avatar
        Hunter @ ορεσείβιος 16/12/2014 18:24:32

        Ορεσείβιε, πολύ σωστά μιλάς. Είχα γράψει και προχτές σε άλλη ανάρτηση ότι η Ε.Ε δεν αφήνει να την απειλήσει η Ρωσία που τροφοδοτεί με φυσικό αέριο το 85% της δυτικής Ευρώπης, θα την απειλήσει ο Τσίπρας που δεν παράγει και δεν εξάγει τίποτε;;;;;;; Η Ρωσία δεν τα καταφέρνει να "απειλήσει", τη στιγμή που το ισχυρό της όπλο δηλ. το φυσικό αέριο και τα πετρέλαια είναι μάλιστα σε κρατικά χέρια. Το όπλο του Τσίπρα ποιο είναι;;; Θα κρατικοποιήσει την ΕΛΑΪΣ και τη ΔΩΔΩΝΗ και θα απειλήσει την Ευρώπη ότι θα την αφήσει χωρίς φέτα;;;;;;;;;

    • βαγγέλας avatar
      βαγγέλας @ Νίκος Αργεάδης 16/12/2014 20:25:55

      Ώστε κινδυνολογεί ο Στουρνάρας; Δηλαδή δεν υπάρχει πραγματικά κίνδυνος ανακοπής της αναπτυξιακής πορείας, ούτε κίνδυνος βλάβης της οικονομίας από την πολιτική αβεβαιότητα... Το να επισημαίνεις τα αυτονόητα, αυτά που σε όλο τον κόσμο επισημαίνουν όλοι οι οικονομικοί παράγοντες, δεν είναι κινδυνολογία. Το να επισημαίνεις στο πολιτικό προσωπικό ότι η ασυνεννοησία και η έλλειψη συναίνεσης ακόμη και για τα βασικά μπορεί να αποβεί μοιραία σε μια χώρα που είναι ακόμη διασωληνωμένη, είναι επιτακτικό. Άλλωστε και ο Προβόπουλος που έκρυβε το έλλειμμα και τα έλεγε μόνο κατ ιδίαν, δεν πέτυχε την αποφυγή της χρεοκοπίας...

  10. βαγγέλας avatar
    βαγγέλας 16/12/2014 18:37:08

    Ο ΣΥΡΙΖΑ θέλει όλοι να το βουλώσουν, ώστε με λόγια ωραία και ηρωικά που θα δρουν σαν αναισθητικό, ανενόχλητοι να οδηγήσουν τη χώρα στη σφαγή που η σύγκρουση της φαντασίωσης και της επαρχιώτικης ιδεοληψίας με την αδήριτη πραγματικότητα, αναπόφευκτα προκαλεί.

  11. Naruto avatar
    Naruto 16/12/2014 19:31:31

    Δεν γνωρίζω αν πονάνε οι αλήθειες αλλά ο κύριος αντιπρόεδρος έκανε απολύτως σαφές στον κύριο Αλέξη το σημείο που θα πονέσει .

    • βαγγέλας avatar
      βαγγέλας @ Naruto 16/12/2014 20:27:43

      Πονάν, ωρέ, τα παλικάρια;

      • Naruto avatar
        Naruto @ βαγγέλας 16/12/2014 21:17:03

        Λες να γίνει όπως στο ανέκδοτο και να φωνάζει << Ωρέ συντρόφια τι χάναμε τόσο καιροοο !!! >>

        • karenin avatar
          karenin @ Naruto 16/12/2014 21:55:56

          Εν τω μεταξύ 10 περιπου επικεφαλείς διάφορων οργανισμών, μεταξυ αυτών και του ΕΚΑΒ, παραιτήθηκαν λέει για να εχουν δικαίωμα συμμετοχής στις εκλογές. Το κύριο προσόν τους, αποτυχημενοι πολιτευτές όλοι. Βασική προσφορά ολων αυτά τα δύο χρόνια, δημιουργία πελατών έτοιμους για το μαγαζί που τωρα θα ανοίξουν.

          • Hunter avatar
            Hunter @ karenin 17/12/2014 00:06:12

            Πού ήταν αυτοί και πού τους δημιούργησαν τους πελάτες;;; Στον ιδιωτικό τομέα;;;

  12. Λαρισαιος avatar
    Λαρισαιος 16/12/2014 21:04:39

    Ο Τσιπρας εξαγοραζει την απελπισια του κοσμου που ειναι σε δυσμενη ή αθλια κατασταση.. για αλλη μια φορα , οπως και με τον λαοπλανο Ανδρεα,εχει παρει μεγαλο κομματι του κοσμου με το μερος του και καθε μερα περνει και περισσοτερους στο πλευρο του.Φυσικα καποια στιγμη ολοι θα καταλαβουν οτι οι φρουδες ελπιδες και τα ταξιματα,θα τελειωσουν.Το θεμα ομως ειναι οτι αφ´ενος ο βρεγμενος τη βροχη δεν τη φοβαται,και η παρουσα κυβερνηση δεν φαινεται πια να πειθει κανεναν οτι ερχονται καλυτερες μερες η εστω σταθεροποιηση της παρουσας καταστασης.Ας βγει ο Σαμαρας να πει στον κοσμο ακριβως την αληθεια και τι μας περιμενει απο το νεο ετος,με το νεο memorandum για την πιστωτικη γραμμη,ας μας δωσουν επιτελους ενα πλανο..κατι!

  13. Θέμις avatar
    Θέμις 16/12/2014 22:51:27

    Ως εργαζόμενη σε τράπεζα, θέλω να μοιραστώ την εμπειρία των τελευταίων ημερών μαζί σας. Οι πελάτες με αξιόλογα ποσά καταθέσεων ευτυχώς παραμένουν στην πλειοψηφία τους ψύχραιμοι, αλλά ανήσυχοι. Αντιλαμβάνονται στην πλειοψηφία τους τις πολιτικές σκοπιμότητες και ως τώρα δεν τσιμπάνε. Δεν υπάρχει έως σήμερα κύμα εκροής καταθέσεων. Αλλά κυβέρνηση και αντιπολίτευση διαγωνίζονται για την πιο ηλίθια δήλωση, δείχνοντας έτσι πόσο ανάξιο σεβασμού θεωρούν τον ελληνικό λαό. Από τη μία έχουμε τα νταούλια και τις αγορές που θα χορεύουν στο ρυθμό της λύρας και από την άλλη φοβέρες για Grexit, για απώλεια ρευστότητας, άδεια ΑΤΜ και χάος. Αν συνεχίσει το πολιτικό προσωπικό της χώρας και ο διοικητής της ΤτΕ να συμπεριφέρονται ανάλογα για πολύ λίγο ακόμη, τότε πολύ μικρή σημασία θα έχει η εκλογή ή μη ΠτΔ, και το ποιος θα είναι κυβέρνηση την επόμενη μέρα, διότι η φυγή των καταθέσεων θα είναι τέτοια που οι Τράπεζες θα χρειάζονται εκ νέου ανακεφαλαιοποίηση και με τα 50δις που δανειστήκαμε για το σκοπό αυτό πριν 2 χρόνια θα έχουμε κάνει μια τρύπα στο νερό.

    • Hunter avatar
      Hunter @ Θέμις 16/12/2014 23:51:46

      Αγαπητή Θέμις, η κυβέρνηση απλώς απαντά στις απειλές του ΣΥΡΙΖΑ και ιδιαιτέρως κάποιων συνιστωσών του. Τι να κάνουν οι έρμοι οι καταθέτες όταν ακούν τον ΣΥΡΙΖΑ να λέει στος ψηφοφόρους του, "θα πάρουμε από τους έχοντες και θα κάνουμε ανακατονομή του πλούτου";;;;;;;;

      • Hunter avatar
        Hunter @ Hunter 16/12/2014 23:52:36

        *ανακατανομή

      • karenin avatar
        karenin @ Hunter 17/12/2014 00:14:03

        Αυτό ακριβώς κάνουν εκεί στας ευρώπας και δεν το έχεις αντιληφθει, ως και το 60% παίρνουν απο τους εχοντες και το αναδιανέμουν στους αδύνατους. Και σύμφωνα με την τροικα αυτή είναι η κυρια αδυναμία της κυβέρνησης ως τώρα, η πληρη αδυναμία φορολόγηση του μεγάλου πλούτου, και η οριζόντια πιεση σε μισθωτούς.

        • Hunter avatar
          Hunter @ karenin 17/12/2014 01:15:08

          Στας Ευρώπας είσαι "έχοντας" από το πρώτο Ευρώ εισόδημα και πληρώνεις στην εφορία αυτό που σου αναλογεί...... Δεν υπάρχει "μεγάλος πλούτος" και "μικρός πλούτος"... Και το ένα Ευρώ είναι "πλούτος" και θα φορολογηθεί κανονικότατα. Είτε 1 Ευρώ βγάζεις είτε 1 εκατομμύριο Ευρώ βγάζεις, η φορολογία κυμαίνεται μεταξύ 40%-55% και θα την πληρώσεις λέγοντας κι ένα ωραίο τραγούδι... "Αδύνατος", "αδύναμος" κτλ. είσαι μόνον εάν είσαι ανήλικος άνευ κηδεμόνα ή ανάπηρος και συνεπώς ανήμπορος για εργασία, οπότε σε αναλαμβάνει η πρόνοια μέχρι να πάρεις σύνταξη... Όλοι οι υπόλοιποι φορολογούνται ΚΑΝΟΝΙΚΟΤΑΤΑ από το πρώτο Ευρώ εισόδημα! Στην Ελλάδα δεν είναι μόνο το πρόβλημα η αδυναμία φορολόγησης των 30-50 μεγάλων επιχειρήσεων. Το βασικό πρόβλημα είναι η αδυναμία φορολόγησης των εμπόρων, αυτοαπασχολούμενων, ελεύθερων επαγγελματιών, ατομικών επιχειρήσεων, μικρομεσαίων επιχειρήσεων κτλ. κτλ., που είναι και οι περισσότερες στην Ευρώπη (αναλογικά με τον πληθυσμό). Έχουμε πολύ λιγότερους μισθωτούς από κάθε άλλη ευρωπαϊκή χώρα αναλογικά με τον πληθυσμό πάντα.

        • Ρεαλιστης avatar
          Ρεαλιστης @ karenin 17/12/2014 01:27:41

          Το θεμα ειναι ποιοι ειναι οι εχοντες. Και ποσο ειναι το ποσον ή η περιουσια. Για καποιους ΄εχοντες΄ ειναι αυτοι που εχουν καταθεσεις πανω απο 50 χιλ. Ευρω. Η καθε συνιστωσα του ΣΥΡΙΖΑ εχει και αλλη αποψη. Απο την αλλη η Γιαννα , η Μαριαννα, καποιοι βουλευτες του Συριζα τα εχουν στο εξωτερικο και ασφαλη. Αντι λοιπον να βαλουν πλατη για να διορθωθουν οι οποιες στρεβλωσεις σπρωχνουν την Ελλαδα στον γκρεμο. Σε λιγο δυστυχως η Βουλγαρια και η Ρουμανια θα ειναι παραδεισος μπροστα στην Ελλαδα. Γιατι και αυτοι εχουν το δικο τους νομισμα . Εχουν και παραγωγη αλλα καμια βελτιωση. Για τον καθε Τσιπρα ή Λαφαζανη αυτες οι χωρες μπορει να ειναι καλες . Για εμας τους Ελληνες ομως θα ειναι κολαση.

          • Hunter avatar
            Hunter @ Ρεαλιστης 17/12/2014 01:49:47

            Συμφωνώ απόλυτα!!! Να μας ξεκαθαρίσει ο ΣΥΡΙΖΑ, κατά πρώτον με πόσα λεφτά στην τράπεζα (ή με πόση κινητή και ακίνητη περιουσία εν πάση περίπτωση) θεωρείσαι "έχοντας", και κατά δεύτερον (εάν αυτα τα χρήματα δεν είναι από παράνομες δραστηριότητες, ούτε προϊόν φοροδιαφυγής) τί σκοπό έχει να τα κάνει. Θα τα "κατασχέσει";;; Θα τα "κουρέψει";;; Θα βάλει τους καταθέτες να τα "δανείσουν αναγκαστικά στο κράτος";;; Θα τα πάρει να τα "ανακατανείμει";;; Θα τα αφήσει εκεί που είναι;;; Να μας πει εκ των προτέρων ο ίδιος ο Τσίπρας με την ηγετική του ομάδα, γιατί από τις συνιστώσες ακούμε πράγματα πέραν πάσης λογικής...

          • Naruto avatar
            Naruto @ Hunter 17/12/2014 10:44:03

            Φίλε Hunter κανένας δεν πρόκειται να αφήσει τα χρήματά του στις τράπεζες για να τα κάνει ο Αλέξης αναδιανομή , ούτε και αυτοί που τα έβγαλαν παράνομα , πόσο μάλλον αυτοί που δούλεψαν σαν δούλοι . Σε περίπτωση όμως που ο Αλέξης και οι σύντροφοί του υλοποιήσουν το όνειρο τους και η Ελλάδα αρχίσει να μοιάζει με Βουλγαρία του 1980 , τότε θα συμβεί οτι ακριβώς συνέβη και εκεί . Δηλαδή στην Βουλγαρία αγόραζες τα πάντα αλλά μόνο με δολάρια στην μαύρη αγορά . Τα είδη πρώτης ανάγκης τα προμηθευόσουν με κουπόνι και το τοπικό νόμισμα σχεδόν διακοσμητικό . Η οικονομία δεν σταματά ποτέ , απλως γίνεται υπόγεια στα χέρια των πάσης φύσεως μαφιών . Να είσαι βέβαιος λοιπόν οτι οι μεγαλόσχημοι που πλευρίζουν τον Αλέξη δεν το κάνουν για να επενδύσουν στην πραγματική οικονομία . Αυτό που με ανησυχεί περισσότερο είναι ότι η Ελλάδα δεν θα μοιάζει με την Βουλγαρία ή με την Β . Κορέα αλλά με την Κούβα πριν απο το 1959 .

          • George N avatar
            George N @ Ρεαλιστης 17/12/2014 06:21:33

            Μια χαρά πάνε η Βουλγαρία και η Ρουμανία. Αλλά και η υπόλοιπη Ανατολική Ευρώπη με εξαίρεση ίσως τα Δυτικά Βαλκάνια και την Ουγγαρία. Οι δομές τους είναι σύγχρονες απλά ξεκινήσανε από πολύ χαμηλά. Οικονομικά σίγουρα θα είναι παράδεισος συγκριτικά με την Ελλάδα η οποία όμως έχει Μεσανατολικές δομές. Δεν μπορεί να υπάρξει σύγκριση όμως σε αυτό το επίπεδο μια και πολιτιστικά ανήκουν σε διαφορετικές σφαίρες.