Πολύ ρηχό "το Ποτάμι"
25/04/2014 19:29
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Πολύ ρηχό "το Ποτάμι"

«Ρηχά είναι μπείτε»

To πρώτο βίντεο που έφτιαξε το «Ποτάμι» για να παρουσιάσει τις θέσεις του, είχε σκηνοθέτη, τον Σωτήρη Γκορίτσα, έναν πρωταγωνιστή, τον Σταύρο Θεοδωράκη, και πολλές… προτάσεις για τη διακυβέρνηση της χώρας.

Αλλά είναι τόσο εντυπωσιακά… ρηχό το Ποτάμι που ακόμη και να πέσει κάποιος μέσα ούτε που θα βραχεί.

Λέμε για τα κόμματα της μεταπολίτευσης ότι είναι μονολιθικά, υπόσχονται χωρίς όραμα και ιδέες, δεν πρωτοτυπούν και γενικά μυρίζουν μούχλα, αλλά αν βλέποντας αυτό το βίντεο αναλύσει κανείς τον νεόκοπο σχηματισμό που «χτυπάει» διψήφια ποσοστά, τότε καλύτερα το ΠΑΣΟΚ, η ΝΔ και η Αριστερά.

Όταν ένα βίντεο για πολιτικό σχηματισμό ξεκινά με εικόνα το… σακίδιο του Σταύρου τότε καταλαβαίνεις ότι έχει χαθεί η σοβαρότητα. Και αμέσως μετά βλέπουμε τις γνωστές κλοουνίστικες κινήσεις του δημοσιογράφου ενώ από κάτω περνάνε με γράμματα οι προτάσεις του Ποταμιού.

Αυστηρή φύλαξη των συνόρων αλλά και φροντίδα όσων μεταναστών μένουν στην Ελλάδα, μας λέει ο Θεοδωράκης. Τι πρωτοτυπία, μείναμε συγκλονισμένοι με τη μεταναστευτική πολιτική του.

Μείωση της χρηματοδότησης των κομμάτων κατά 50%, μας λέει. Μα έχει ήδη γίνει αυτό, τι το καινούργιο φέρνει το Ποτάμι; Εκλογές κάθε 4 χρόνια. Μένουμε άναυδοι με την πρωτοτυπία.

Μείωση των βουλευτών σε 200 και αναλογικότερο σύστημα. Διαχωρισμός Εκκλησίας – Κράτους. Όχι στους διορισμούς αποτυχημένων πολιτευτών.

Σχολικά γεύματα για όλους τους μαθητές όλων των σχολείων. Γιατί να μην υποσχεθεί και κανένα… μπυρόνι;

Σύμφωνο συμβίωσης για όλα τα ζευγάρια, διότι πώς να λες ότι είσαι προοδευτικός αν δεν το παίξεις φίλος των ομοφυλόφιλων;

Να φύγουν οι επίορκοι και οι διορισμένοι με πλαστά πιστοποιητικά. Μα αυτό δεν έχει γίνει; Μόλις προχθές δεν απομακρύνθηκε διοικήτρια νοσοκομείου αν και στέλεχος της ΝΔ;

Και αφού λέει κι άλλες μπαρούφες κλείνει με το σύνθημα «πολιτική για όλους» κι ένα παιδάκι να πέφτει το ποτάμι.

Αυτό το βίντεο είναι ενδεικτικό της σαβούρας που υπάρχει μέσα στο Ποτάμι αλλά και στο μυαλό του Θεοδωράκη. Και πρέπει ο κόσμος να καταλάβει βλέποντάς το ότι τέτοιους σωτήρες δεν τους έχει ανάγκη.

Δείτε το βίντεο

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Κώστας Σταματάκης avatar
    Κώστας Σταματάκης 25/04/2014 20:18:31

    Πράγματι πολύ εντυπωσιακό... Αυτό που λείπει είναι το γνωστό σύνθημα για "θάλασσα στα Τρίκαλα". Αν το είχαν βάλει θα έδενε καλύτερα με τα υπόλοιπα συνθήματα. Έχουν καιρό όμως για να το διορθώσουν

  2. airman avatar
    airman 25/04/2014 20:27:35

    "Η μόνη πραγματική λύση για την ανεργία είναι να ξαναπάρει μπροστά ο ιδιωτικός τομέας" "Κατάργηση όλων των φοροαπαλλαγών και ειδικών προνομίων" Ζήτω η επανάσταση του αυτονόητου! Καλά παρουσίασε το κόστος του ταξιδιού στην Κρήτη. Μια κοστολόγηση των μέτρων που προτείνονται να ληφθούν είναι επίσης θεμιτή αλλά καλό θα ήταν επίσης να επισημανθεί ότι μέρος αυτών είναι ήδη υπό εξέταση προς δρομολόγηση.

  3. ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ avatar
    ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ 25/04/2014 21:15:09

    To ποτάμι ακολουθεί την τύχη των 68. Αν επιμείνει να κατέβει στις ευρωεκλογές δεν θα πιάσει το 2%. Τσάμπα τα έξοδα και ο κόπος. Οταν δηλώνεις "λίγο απ' όλα", τελικά δεν πείθεις κανέναν...Αλλοιώς αυτό θα έκαναν όλοι για να μας έχουν όλους...Αμ δε.

  4. Άλυτη εξίσωση avatar
    Άλυτη εξίσωση 25/04/2014 22:26:39

    Ερωτήματα :
    - Στο τέλος του βίντεο αυτό που ακούγεται είναι πυροβολισμός; - Αν ναι, τον λαγό τον πετύχαμε; - Ο Σημίτης αλήθεια που είναι; Θα εμφανιστεί μετά τις Ευρωεκλογές ως Guest Star και μόνο αν πιάσουμε το 5%; - Υπάρχουνε ακόμα τόσοι αφελείς, χαζοχαρούμενοι και μωροπίστευτοι ενήλικες στην Ελλάδα, ώστε να εξασφαλίζει ο κάθε γραφικός υποκινούμενος... καριέρα; Πόσο βιάζομαι να έρθει η 25η Μαϊου !!! Το βράδι εκείνο τελικά, φαίνεται οτι ΘΑ ΤΑ ΔΟΥΜΕ ΟΛΑ..... Θα μάθουμε αν υπάρει ελπίδα, ή αν η ....φωτισμένη πλειοψηφία, έχει ασυνείδητα αποφασίσει το χαμό μας.

  5. Μεγάλες στιγμές avatar
    Μεγάλες στιγμές 26/04/2014 09:52:39

    Όχι σε διορισμούς των αποτυχημένων βουλευτών σε δημόσιες θέσεις. Μόνο με αυτήν την πρόταση ,που κανένας ποτέ δεν τόλμησε να κάνει πράξη,ένα 3% να μπει στη Βουλή το πιάνει.

    • Άλυτη εξίσωση avatar
      Άλυτη εξίσωση @ Μεγάλες στιγμές 26/04/2014 20:22:21

      Σιγά την επαναστατική πρόταση που θα του εξασφαλίσει το 3% !!! Οφείλουν πλέον οι Έλληνες ψηφοφόροι να είναι πολύ πιο υποψιασμένοι. Μετά τις συμφορές που ζήσανε, η τόση...αθωότητα κι η ανάλαφρη ανοησία, δεν δικαιολογούνται.

    • ΕΝΕΡΓΟΣ ΠΟΛΙΤΗΣ avatar
      ΕΝΕΡΓΟΣ ΠΟΛΙΤΗΣ @ Μεγάλες στιγμές 27/04/2014 00:28:39

      Μεγάλη μου στιγμή, Η πρόταση είναι λάθος. Υπάρχουν πολλοί σωστοί άνθρωποι, με σπουδές και εμπειρίες που δεν καταφέρνουν να εκλεγούν, λόγω της ρουσφετολογίας, της οικογενειοκρατίας, της δημοσιότητας, της αναγνωρισιμότητας κλπ. Γιατί τους καταδικάζεις ? Γιατί τους θεωρείς άχρηστους ? Ρίξε μιά ματιά στα βιογραφικά όσων δεν βγήκαν βουλευτές από το κόμμα που ψηφίζεις και θα δεις. Μάλλον το αντίθετο θα έπρεπε να γίνει. Να είσαι υποψιασμένος με όσους βγαίνουν βουλευτές...

  6. ΕΝΕΡΓΟΣ ΠΟΛΙΤΗΣ avatar
    ΕΝΕΡΓΟΣ ΠΟΛΙΤΗΣ 27/04/2014 01:08:19

    Έχει γίνει μία παρεξήγηση. Από την στιγμή που έγινε η σωστή διαπίστωση ότι το υπάρχον πολιτικό σύστημα δεν μας καλύπτει και πρέπει να αλλάξει, άρχισαν τα πανηγύρια. Ο κάθε πικραμένος, ψεκασμένος, αποτυχημένος, διαγραμμένος θεώρησε ότι ιδρύοντας ένα νέο κόμμα ή ένα forum (τρομάρα μας), ή ένα think tank (ακούγεται ωραίο), ή μία κίνηση (μπροστινή ή πισινή), θα κάλυπτε αυτή την αναγκαιότητα για το κάτι νέο, και ότι θα «τσιμπολογούσε ψήφους» απ’ όλους αυτούς που περιμένουνε το νέο. Και από τότε έχει αρχίσει η παρέλαση, ή η πασαρέλα καλύτερα. Μετά την Ντόρα είχαμε Λομβέρδους, Μόσιαλους, κινήσεις των 58 έως 65, κηπουρική με δενδρύλλια ελιάς, ποτάμια και λίμνες, ο Πολύδωρας με τον στρατηγό του ανέμου και τον Ζώη, ο Πανίκας (να μην τον ξεχνάμε), κάτι δημιουργίες ξανά και ξανά, plan B, plan B+C, κόμμα της δραχμής και του τάλιρου, και πολλοί άλλοι που δεν μπορώ να τους θυμάμαι. Και οι πληροφορίες μου λένε ότι είναι πολλοί ακόμα στην ουρά, περιμένοντας την 25η Μαΐου για να καθίσει η σκόνη και να κοπάσει ο κουρνιαχτός. Όλοι αυτοί θεωρούν τους εαυτούς τους νέους, αυτούς τους νέους που με αγωνία αναμένει ο λαός. Όλοι αυτοί προσπαθούν να τοποθετηθούν και στο πολιτικό χάρτη. Αριστερός με σάλτσα κεντρώου, καρά αριστερός, κεντροαριστερός με καλοψημένο το κέντρο, δεξιός με ολίγες πατριωτικές μπάμιες, λαϊκός δεξιός με ρυθμούς ρεμπέτικου, εθνικιστής – ναζιστής – νταβατζής (3 κόμματα σε 1 συσκευασία) κλπ κλπ. Τεράστια ποικιλία, μία απέραντη πολιτική λαϊκή αγορά. Και όλα στην φτήνια… Μήπως είναι ψωνάρες ? Μήπως είναι βαλτοί ? Μήπως εξυπηρετούν κάποιες σκοπιμότητες ? Μήπως είναι πράκτορες ξένων κέντρων ? Διαβάζοντας το όνειρο του κυρ Σταύρου (γιατί όχι και πρωθυπουργός), γέρνω προς το πρώτο …

  7. Ellhn-1821 avatar
    Ellhn-1821 30/04/2014 00:19:21

    Ο Γρηγορης καταλαβε οτι δεν παει και την εκανε. Καιρος και για σενα Σταυρο. Εχεις γινει το καλαμπουρι της πολιτικης.