#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
02/10/2012 00:03
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Πολύ αργά για κόκκινες γραμμές και πολιτικές διαπραγματεύσεις



Δυστυχώς δεν περιμέναμε να φτάσουμε τόσο γρήγορα να είμαστε σκληροί με την κυβέρνηση. Περιμέναμε ότι τα φάλτσα θα τα κάνει αργότερα και ότι αυτές τις κρίσιμες για την Ελλάδα ώρες θα τιμούσε τις δεσμεύσεις της απέναντι στον ελληνικό λαό.

Με όσα έγιναν τις τελευταίες ημέρες με την τρόικα και με την κατάθεση του προσχεδίου του προϋπολογισμού που δεν έχει ίχνος κοινωνικής ευαισθησίας, αλλά δείχνει ότι οι κυβερνώντες είναι εκτός τόπου και χρόνου, δεν μένει τίποτε άλλο από το να χτυπήσουμε το τελευταίο καμπανάκι στην κυβέρνηση. Έχει 16 ημέρες διορία, μέχρι τη Σύνοδο Κορυφής να κάνει κάτι καλό για την Ελλάδα.

Αν δεν ήταν τόσο δραματικά τα πράγματα και η χώρα δεν κρεμόταν σε μια κλωστή θα λέγαμε ότι το νέο επικοινωνιακό μήνυμα που προωθεί το επικοινωνιακό επιτελείο του Μαξίμου είναι το πιο σύντομο ανέκδοτο των ημερών: «Πολιτική διαπραγμάτευση». Αυτό είναι το νέο τσιτάτο της κυβέρνησης, όμως, εδώ που φτάσαμε είναι ίσως πολύ αργά.

Όταν πριν μερικές εβδομάδες γράφαμε εμείς για την πολιτική διαπραγμάτευση δεν είχαν ανακοινωθεί αυτά τα βάρβαρα μέτρα. Τότε ήταν η ώρα της διαπραγμάτευσης με τους ξένους ηγέτες, όχι τώρα που οι τροικανοί τα έκαναν λαμπόγυαλο.

Ο πρωθυπουργός, σύμφωνα με τα όσα διαρρέονται, εκνευρίστηκε με την προκλητική παρουσία της τρόικας, η συνάντησή τους κράτησε μόλις 40 λεπτά και οι εκπρόσωποι των δανειστών αποχώρησαν εμμένοντας σε ακύρωση μέτρων 2 δις ευρώ. Ο Α. Σαμαράς φέρεται να τους είπε ότι άλλα μέτρα δεν υπάρχουν, ότι κρίνεται η κοινωνική συνοχή της χώρας, ότι θα έχει πολιτικό πρόβλημα αλλά και ότι κινδυνεύει το πολιτικό σύστημα.

Οι τροικανοί επανέφεραν μέτρα όπως οι περικοπές των δώρων στους αγρότες, οι μειώσεις συντάξεων ακόμη και κάτω από τα 1.000 ευρώ ενώ διέγραψαν ως μη εφικτά μέτρα για την παιδεία, την υγεία και την τοπική αυτοδιοίκηση.

Το κακό κλίμα ήταν από νωρίς γνωστό όταν οι τροικανοί έφυγαν από το υπουργείο Οικονομικών χωρίς να δεχθούν καμιά από τις αιτιάσεις του Γ. Στουρνάρα. Έτσι, η διαπραγμάτευση κατέληξε σε νέο ναυάγιο. Νέο ραντεβού στο υπουργείο θα γίνει την Τετάρτη και τις επόμενες ημέρες θα γίνει και σύσκεψη των πολιτικών αρχηγών. Είναι όμως προφανές ότι στο Γιούρογκρουπ της 8ης Οκτωβρίου δε θα κλειδώσει απολύτως τίποτε.

Και αφού οριστικοποιήθηκε το ναυάγιο, άρχισαν τα παπαγαλάκια να βάζουν πάλι νέες, κόκκινες γραμμές την ώρα όμως που ο ελληνικός λαός είχε μάθει τι τον περιμένει μέσω του προϋπολογισμού. Διαδίδουν ότι ο Αντ. Σαμαράς έχει συνεχείς επαφές με τους Ευρωπαίους ηγέτες για να τους πείσει ότι δεν υπάρχει δυνατότητα για άλλα μέτρα. Μα για ποια άλλα μέτρα να μιλήσουμε, όταν σύμφωνα με τον προϋπολογισμό έρχεται απίστευτη φτώχεια στην ελληνική κοινωνία; Όταν κόβονται μισθοί και συντάξεις, οικογενειακά επιδόματα, αφορολόγητα για παιδιά.

Τώρα είναι αργά για κόκκινες γραμμές και πολιτικές διαπραγματεύσεις. Εκτός κι αν στην κυβέρνηση είναι ευχαριστημένοι με τα μέτρα που αποφάσισαν και τώρα κάνουν παζάρια μήπως και χειροτερέψουν αυτά.

Από την άλλη, τι διαπραγμάτευση να κάνεις; Αφού οι τροικανοί εντολές των ξένων ηγετών εκτελούν, είναι σκληροί επειδή έτσι τους έχουν πει να κάνουν.

Εδώ που φτάσαμε, με την τρόικα (δηλαδή οι ξένοι ηγέτες και το ΔΝΤ) να εκβιάζει ξεκάθαρα, αυτό που είχε να κάνει ο πρωθυπουργός ήταν να βγει στον ελληνικό λαό με διάγγελμα και να τους πει ότι δεν υπάρχει γυρισμός από το δρόμο για τον γκρεμό. Ότι οι ξένοι μας οδηγούν στον αφανισμό. Να δώσει στους πολίτες να καταλάβουν πως ό,τι γίνεται αυτή τη στιγμή είναι πάνω από τις δυνάμεις του ίδιου και της κυβέρνησής του. Κι ότι η ακύρωση όλων των προεκλογικών δεσμεύσεων δεν ήταν με τη θέλησή του, αλλά προϊόν ωμού εκβιασμοί των ξένων.

Ίσως τότε ο κόσμος να καταλάβαινε, να έβγαινε στους δρόμους και ο Σαμαράς με τους άλλους να ήταν μπροστάρηδες του αγώνα.

Ας αφήσουν λοιπόν τα περί αγώνα για να πειστούν πολιτικά οι ξένοι και ας πιάσουν το φραγγέλιο. Ίσως τότε να σώσουν την παρτίδα για τους ίδιους και την πατρίδα για όλους.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΑΝΤΙΔΡΑΣΗ avatar
    ΑΝΤΙΔΡΑΣΗ 02/10/2012 00:10:43

    Aργουμε ακομα...εχουμε δρομο μπροστα μεχρι να συνειδητοποιησουν ολοι οτι μελλον εντος Ευρωπαϊκης Ενωσης δεν υπαρχει!! Ευρω ή δραχμη δεν ηταν το δίλημμα πριν τις εκλογες;;;; Τωρα θα παρακαλουν για τη δραχμη.
    Οταν λοιπον το συνειδητοποιησουν ολοι ...τοτε ισως υπαρξει και καποιο μελλον για την Ελλαδα...
    ααα! και σωτηρες τυπου Τσιπρα Παπαραηγα και ΟΛΩΝ των λοιπων αποχρωσεων και κομματων εχουν τελειωσει!

    • SER avatar
      SER @ ΑΝΤΙΔΡΑΣΗ 02/10/2012 00:15:06

      φιλε μου, αυτό που λές στα οικονομικά αυτό λέγεται mundell-fleming.Μια πρωτοβάθμια εξίσωση λύνεις και βλέπεις ότι ο μισθός που μπορείς να έχεις με ευρω είναι 300 ευρώ για παντα.Με δραχμή(δε λέω ότι είναι το μικρό σπίτι στο λειβάδι και η δραχμή) τουλάχιστο θα μπορούσες να εξασφαλίσεις μια άνοδο μισθών και τουλάχιστο να μπορείς να ψωνίσεις εισαγώμενα.....

      • Tassos avatar
        Tassos @ SER 02/10/2012 09:23:58

        Τι αύξηση να πάρεια ρε αδερφέ με μισθούς δραχμής? Από τις 30 χιλιάδες δραχμές στις 35?

        • SER avatar
          SER @ Tassos 02/10/2012 10:17:06

          διορθωση.....οχι μπορεις να ψωνισεις εισαγώμενα, αλλά εγχωρια..στη δραχμη αυτή η αύξηση που λες, λόγω πληθωρισμού γύρω στο 7%, σε βοηθάει στο δάνειο σου γιατί αυτό μένει σταθερό.Επίσης απαραίτητο συστατικό της ανάποτυξης είναι η αύξηση νομισματικής κυκλοφορίας.Με τέτοιο ευρώ δεν μπορείς.Και όποιος έχει καθαρά λεφτά μπορεί να τα βγάλει έξω. Μόνο όποιος έχει μαύρα δεν μπορεί.

  2. xzetta avatar
    xzetta 02/10/2012 00:27:42

    και κάπου εδώ θα ξανακουστεί η λέξη δημοψήφισμα....

  3. Aris. A avatar
    Aris. A 02/10/2012 00:27:48

    Να ζητήσει τι ο Σαμαράς από τον κόσμο;;;

    Να στηρίξει ποιές αποφάσεις ο κόσμος;;

    Να έχουμε φτάσει εδώ που έχουμε φτάσει και ο Σαμαράς και η κυβέρνηση να έπιτρέπουν και να συζητάνε ακόμα:

    Τις διπλές συντάξεις σε βουλευτές και δημάρχους.

    Τους διορισμούς από το παράθυρο στην βουλή με τους 16 μισθούς.

    Τις λίστες με αυτούς που έβγαλαν λεφτά στο εξωτερικό που πάνε από γραφείο σε γραφείο επί τρία χρόνια χωρίς να έχει γίνει τίποτα.

    Την πώληση του golden Hall αντί 80 εκατομμυρίων όταν τα ενοικία που καταβάλει ήδη επί 100 είναι πολύ περισσότερα.

    Οταν στην ΕΡΤ μπήκε ο κάθε πικραμένος για να συνεχίζει να τρώει και να πίνει άκοπα.

    Να μας ζητήσει ο Σαμαράς να τον στηρίξουμε σε τι;;

    Εδώ έχει γίνει ο θεματοφύλακας προστάτης ότι αναχρονιστικότερου έχει να επιδείξει η ελληνική ζωή.

    • ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
      ΚΥΘΗΡΙΟΣ @ Aris. A 02/10/2012 00:46:37

      Μπράβο Ἄρη!

    • BLACKQUEEN avatar
      BLACKQUEEN @ Aris. A 02/10/2012 08:18:18

      ...Πως να διαφωνήσει κανείς όοοοοοσο και να θέλει??

    • ΚΥΠΡΟΓΕΝΕΙΑ avatar
      ΚΥΠΡΟΓΕΝΕΙΑ @ Aris. A 02/10/2012 11:06:29

      Πραγματικά δεν μπορώ να σας καταλάβω. Ο Σαμαράς είναι ότι καλύτερο έχει η Ελλάδα, κάνει την μεγαλύτερη προσπάθεια, που κανένας άλλος δεν έχει κάνει και εσείς λέτε σε τι να τον στηρίξουμε ;;; Εσείς δεν βλέπετε ότι κάποια κέντρα ( μέσα και έξω από την Ελλάδα ) θέλουν να οδηγήσουν σε κοινωνική αναταραχή ;;;; Αντί η κοινωνία λοιπόν να οδηγηθεί σε καταστάσεις βίας, αστάθειας και αναταραχής πρέπει ΟΛΟΙ να εμπιστευτούμε τον Σαμαρά , να δείξουμε πίστη και να στηρίξουμε την πολιτική του. Γιατί αν αποτύχει θα έρθουν τα χειρότερα και τότε δεν θα υπάρχει σωτηρία.

      Τώρα αν είναι αργά για κόκκινες γραμμές και διαπραγματεύσεις έχω να πω , ότι δεν γνωρίζετε καθόλου τις Αντοχές του Αντώνη Σαμαρά ο οποίος , ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ , για το θέμα του ονόματος της ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ ,κράτησε ανοιχτές τις διαπραγματεύσεις για μέρες ολόκληρες και πέτυχε αυτό που ήθελε.

      Σαν αναγνώστρια του ANTINEWS , που το θεωρούσα site αντικειμενικό και ρεαλιστικό , τώρα βλέπω ότι από την μία δεν θέτει καμία ρεαλιστική λύση και από την άλλη λαικίζει απίστευτα.

      • avanti avatar
        avanti @ ΚΥΠΡΟΓΕΝΕΙΑ 02/10/2012 11:10:33

        Γιατί αν αποτύχει θα έρθουν τα χειρότερα ......... Πόσο χειρότερα μπορεί να είναι?
        Και αυτήν την σωτηρία που εσείς τώρα βλέπετε ποιός σας την έχει περιγράψει (πως είναι δηλαδή) και πότε περίπου την προσδιορίζετε χρονικά???
        Ελεος με το λιβάνισμα.

      • tas avatar
        tas @ ΚΥΠΡΟΓΕΝΕΙΑ 02/10/2012 11:17:02

        Αγαπητή μου μάλλον εσύ δεν αντιμετωπίζεις την πραγματικότητα με ρεαλισμό

      • BLACKQUEEN avatar
        BLACKQUEEN @ ΚΥΠΡΟΓΕΝΕΙΑ 02/10/2012 11:32:25

        1) '' Πραγματικά δεν μπορώ να σας καταλάβω. Ο Σαμαράς είναι ότι καλύτερο έχει η Ελλάδα, κάνει την μεγαλύτερη προσπάθεια, που κανένας άλλος δεν έχει κάνει '' --- Έτσι ακριβώς είναι, μόνο που εδώ που έχουμε φτάσει τώρα πια, δεν μας αρκεί να είναι απλά πολύ καλύτερος από τους ...τιποτένιους (που προηγήθηκαν), ΟΦΕΙΛΕΙ ΑΜΕΣΑ ΑΠΟ ΕΥΓΕΝΙΚΟΣ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΗΣ, ΝΑ ΥΨΩΘΕΙ ΣΕ ΕΘΝΙΚΟ ΗΓΕΤΗ. 2) '' Αντί η κοινωνία λοιπόν να οδηγηθεί σε καταστάσεις βίας, αστάθειας και αναταραχής πρέπει ΟΛΟΙ να εμπιστευτούμε τον Σαμαρά , να δείξουμε πίστη και να στηρίξουμε την πολιτική του. Γιατί αν αποτύχει θα έρθουν τα χειρότερα και τότε δεν θα υπάρχει σωτηρία.'' --- Τα χειρότερα αγαπητή είναι ήδη εδώ (για ένα πολύ μεγάλο μέρος της κοινωνίας κι έρχονται σύντομα και τα χείριστα), η εμπιστοσύνη ΚΕΡΔΙΖΕΤΑΙ ΜΟΝΑΧΑ ΟΤΑΝ ΛΕΣ ΟΛΟΚΛΗΡΗ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ σ΄αυτούς που ζητάς να σε στηρίξουν, και η πίστη στις ικανότητες, τις καλές προθέσεις και την ανυστερόβουλη διάθεση προσφοράς, σε καμιά περίπτωση δεν αποτελεί ΛΕΥΚΗ ΕΠΙΤΑΓΗ και εκχώρηση της προσωπικής μας ευθύνης στο ''σοφό''- ''παντοδύναμο'' ηγέτη, γιατί απλά ο superman, ο spiderman και ο tsak norris είναι χάρτινοι ήρωες και ΔΕΝ υπάρχουν. 3) '' Τώρα αν είναι αργά για κόκκινες γραμμές και διαπραγματεύσεις..'' --- ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΡΓΑ ΓΙΑ ΑΝΑΤΡΟΠΕΣ , ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΣΥΝΑΠΟΦΑΣΙΣΟΥΜΕ, ΟΤΙ ΓΟΝΑΤΙΣΜΕΝΟΙ, ΑΛΛΟ ΔΕΝ ΠΑΕΙ...... Επίσης, να σας θυμίσω αν το ξεχνάτε, οτι αγάπη, πίστη, εμπιστοσύνη, δεν είναι πάντα η τυφλή υποταγή, ίσως πολλές φορές (κυρίως εν...πολέμω), να είναι περισσότερο χρήσιμη η αγάπη-αφύπνιση-απαίτηση, που σε ωθεί να υπερβείς τον εαυτό σου.

      • Σταράτα avatar
        Σταράτα @ ΚΥΠΡΟΓΕΝΕΙΑ 02/10/2012 11:44:00

        Απαπητή κυπρογένεια.Κανένας δέν είναι ότι καλύτερο υπάρχει στήν ελλάδα.καί ό τελευταίος έλληνας είναι ότι καλύτερο αρκεί νά κάνει τήν δουλειά του σωστά.άσε τά κέντρά καί απόκεντρα γιατί τό πολιτικό σύστημα ίσως τά ξέρει καλύτερα .γιά τήν μακεδονία κράτα μικρό καλάθι ίσως κάτι ξέρει καλύτερα ό αβραμό.αλλίμονο άν δέν είχε αντοχές.δέν υπάρχει λαικισμός στό antinews παρά μόνο σκέψεις καί ερωτήματα πού είναι καί αντικειμενικά καί ρεαλιστικά καί γόνιμα .παρωπίδες καί μονόδρομους τουλάχιστον εμένα πχ δέν μέ αντιπροσωπεύουν

        • ΚΥΠΡΟΓΕΝΕΙΑ avatar
          ΚΥΠΡΟΓΕΝΕΙΑ @ Σταράτα 02/10/2012 11:57:53

          ΕΙΝΑΙ ότι ΚΑΛΥΤΕΡΟ υπάρχει . Κανένας άλλος δεν θα μπορούσε να διαχειριστεί αυτή την κατάσταση. Και φυσικά δεν αφήνω στην απέξω τις δυνάμεις που επιδιώκουν κοινωνικές αναταραχές , διότι στοχευμένα ανήκουν στο παιχνίδι της αποσταθεροποίησης της χώρας. Ε άμα κατάντησε το antinews να το υπερασπίζονται αυτοί που αμφισβητούν την πατριωτική στάση του Σαμαρά , οκ πάσο.

          • BLACKQUEEN avatar
            BLACKQUEEN @ ΚΥΠΡΟΓΕΝΕΙΑ 02/10/2012 12:09:24

            Mήπως παραείσαστε ...εριστική αγαπητή Κυπρογένεια; Πρέπει να συμφωνήσουν οπωσδήποτε όοοοολοι με την άποψή σας;;; Τότε, ο κ. Α.Σαμαράς θα είχε συγκεντρώσει 97% στις εκλογές και όχι 30% . Θα συμφωνήσω στο οτι είναι πολύ καλύτερος από τους άχρηστους κι επιζήμιους αρλεκίνους που περιφέρονται ασκόπως στην πολιτική σκηνή της χώρας, παριστάνοντας τους επ΄αμοιβή ....σωτήρες!! Όμως, ενώ είναι πολύ καλύτερος από ΄όσο φαντάζεται, αυτοϋπονομεύεται ''διαχειριζόμενος'' απλά την κρίσιμη κατάσταση, μην τολμώντας να επέμβει δημιουργικά και να την επηρεάσει διά της προσωπικής του σφραγίδας. Για την ώρα λοιπόν, ΑΔΙΚΕΙ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΤΟΥ, ΑΛΛΑ ΚΙ ΟΛΟΥΣ ΕΜΑΣ.....

  4. Μαθηματικός avatar
    Μαθηματικός 02/10/2012 00:34:34

    Μόνο ένα συμπέρασμα βγαίνει : την έχουμε άσχημα ....
    Ή για να το πω όπως το λέμε εμείς οι μαθηματικοί : κάτσαμε στον άξονα "z" ....
    Και μου το έλεγε η θεία μου το καλοκαίρι : "πάμε να βάλουμε καμιά πατάτα και καμιά δεκαριά ρίζες ντομάτες". Κάτι ήξερε ....

    • kitsos avatar
      kitsos @ Μαθηματικός 02/10/2012 21:46:42

      Ο z ειναι ο καθετος? :) :)

      • Μαθηματικός avatar
        Μαθηματικός @ kitsos 24/10/2012 01:08:27

        Ακριβώς, ο κάθετος.....

  5. ΣΑΚΑΤΑΚ avatar
    ΣΑΚΑΤΑΚ 02/10/2012 00:38:59

    Οχι, οχι αδύνατον,δεν το πιστεύω. Επιμένω οτι για όλα φταίει ο Τσίπρας..(μην ξεχνιόμαστε)..τόσο αγώνα κάναμε εμείς και το MEGA....

    • Giovanni avatar
      Giovanni @ ΣΑΚΑΤΑΚ 02/10/2012 02:32:17

      Μην ξεχνάς την Χρυσή Αυγή! Αυτοί φταίνε για την κατάντια της χώρας μας!

  6. Tasos avatar
    Tasos 02/10/2012 00:43:16

    Δεν αντιλαμβάνομαι το πνεύμα του άρθρου. Δηλαδή τί ακριβώς προτείνεται; Να βγεί ο Σαμαράς με διάγγελμα και έμμεσα να παραδεχτεί ότι δε μπορεί να κυβερνήσει; Και να ζητήσει από το λαό να μην κάνει επανάσταση για να ρίξει τη κυβερνησή του και τους δανειστές μαζί αλλά να τους υποκινήσει σε μαζική κινητοποίηση μόνο εναντίον των ξένων (αγνοώντας ότι υπάρχουν ντόπιοι εκφραστές τους) ως εργαλείο... διαπραγμάτευσης;
    Δε στέκουν αυτά.
    Δεν υπάρχουν τέτοια κόλπα τώρα. Ή διαλέγει να κάνει το κινέζο, εκτελεί κατά γράμμα ό,τι του πούνε οι δανειστές και περιμένει μπας και βαρέσει κανόνι άλλη χώρα πριν από μας οπότε πάνω στο πανικό της ευρωζώνης ίσως τη βολέψουμε, ή τους στέλνει από κει που ήρθαν και εκτελεί το "σχέδιο Β" (αν έχουν κάτσει κάτω τίποτε συμβολάτορες να το σχεδιάσουν)... ναι αυτό που περιλαμβάνει αυτά που φοβικά λέγανε ότι πρέπει να αποφύγουμε γιατί είναι "μονομερή" και δραχμολάγνα.

    • kitsos avatar
      kitsos @ Tasos 02/10/2012 21:50:15

      Ποιο plan B κυριε μου που το εχουν καψει εξ αρχης και οι δυο ?
      Πως θα πεισουν ξαφνικα τον κοσμο, οταν πριν λιγο καιρο οτι η δραχμη ειναι καταστροφη?
      Εδω ειπε τον ΓΑΠ ανευθυνο για το δημοψηφισμα του για τη δραχμη.
      Πλακα με κανεις που ελεγε και η σαλονικια?

  7. Νικόλας avatar
    Νικόλας 02/10/2012 00:44:19

    Είναι αναμενόμενο να μη βγαίνουν τα μέτρα έτσι. Για κάποιο μυστηριώδη λόγο δε γίνονται απολύσεις δημοσίων υπαλλήλων...

    Χωρίς απολύσεις Δ/Υ δε γίνεται τίποτα.

    Και με απολύσεις Δ/Υ το χρέος το θεωρώ μη βιώσιμο αλλά θα κρατηθούμε στο ευρώ έστω και φτωχότεροι έτσι ώστε να καταλάβουν οι Ευρωπαίοι ότι δεν πάει άλλο και να προτείνουν καμιά λύση καθώς εμείς τηρήσαμε το μνημόνιο ως οφείλαμε, το οποίο ήταν και το αρχικό σχέδιο του Σαμαρά για το οποίο τον ψήφισα.

    Σε άλλη περίπτωση δεν ξέρω τι θα γίνει.

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ Νικόλας 02/10/2012 07:35:58

      Τον ψήφισες και ζητάς απολύσεις ΔΥ; Πότε το έταξε;

    • S.R. avatar
      S.R. @ Νικόλας 02/10/2012 08:15:02

      Απολυσεις πλεοναζοντων Δ.Υ. ????? Τι λες Νικολα ??? Ειναι δυνατον οι γαλαζιοι σοσιαλιστες, οι "λαικοι δεξιοι", να κανουν τετοια πραγματα?? Θελεις να τους πουν "σκληρους νεοφιλελευθερους" ??? Πα-πα-πα... Καλυτερα να πεθανουν τιμιοι, η εστω, να πτωχευση η χωρα ....

    • noldor avatar
      noldor @ Νικόλας 02/10/2012 10:22:59

      Εγώ πάλι λέω να γίνουν ιδιωτικά όλα τα πανεπιστήμια και όσοι σπουδάζουν να πληρώνουν από την τσέπη τους.

      • Σταράτα avatar
        Σταράτα @ noldor 02/10/2012 10:47:15

        εγώ πάλι λέω νά μήν φοροδιαφεύγει κανείς καί τά κάνει γκομενοδουλειές καζίνα μπουζούκια διακοπές αυτοκίνητα σκάφατα σπίτια καί νά τά δώσει στά φτωχά παιδιά νά πάνε πανεπιστήμιο τζάμπα

        • noldor avatar
          noldor @ Σταράτα 02/10/2012 11:41:18

          Η προηγούμενη άποψή μου δεν είναι αυτό που πραγματικά πιστεύω αλλά απάντηση στο Νικόλα που κάνει κηδείες με ξένα κόλυβα. Κατά τα λοιπά συμφωνώ μαζί σου.

  8. giorgos avatar
    giorgos 02/10/2012 00:50:52

    Οπως φαινεται ολα γινονται για το ποιος θα εχει το πανω χερι στη μοιρασια των ιματιων της χωρας.Η Γερμανια που βαζει τα περισσοτερα λεφτα ή οι ΗΠΑ που ειναι τα αφεντικα της περιοχης.Η κυβερνηση παρακολουθει αμηχανα την μαχη,περιμενοντας ο νικητης να δειξει ελεος, ψελλιζοντας κατι αοριστα για πολιτικη διαπραγματευση.Ας ελπισουμε να εχουμε ενα αθλιο τελος παρα μια αθλιοτητα χωρις τελος.

  9. ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
    ΚΥΘΗΡΙΟΣ 02/10/2012 00:51:06

    Μήπως ὅλη αὐτή ἡ φασαρία καί τό πήγαινε ἔλα γίνεται γιά νά περάσει ἀνώδυνα ὁ Προϋπολογισμός;Μέσα στήν παραζάλη ποιός θά τοῦ δώσει σημασία...

  10. Τιγράνης avatar
    Τιγράνης 02/10/2012 01:12:11

    Από διαχειριστή κρίσης ο Σαμαράς εξελίσσεται σε φορέα της. Ληστρικοί φόροι, χαράτσια, μειώσεις από τη μια, ατιμωρησία, ημέτεροι, αδιαφάνεια και κομματικό κράτος από την άλλη. Η συνταγή της αποτυχίας σύντομα θα δρέψει και τους καρπούς της: την, τουλάχιστον, ηθική απονομιμοποίηση των κυβερνώντων.

    • tak avatar
      tak @ Τιγράνης 02/10/2012 13:15:52

      Βρε φίλε, επίτηδες μου το κάνεις; Και το κακό είναι πως θέλω να γράψω τρισχειρότερα! Άσε που ο Δαναός έχει εξαφανιστεί και μας πληγώνει η απουσία του...

      • Τιγράνης avatar
        Τιγράνης @ tak 02/10/2012 13:40:07

        Είτε λουφάζει είτε ετοιμάζει πραξικόπημα

  11. Mara avatar
    Mara 02/10/2012 01:16:31

    Κάποτε από αυτό εδώ το βήμα, η συντριπτική πλειοψηφία των σχολιαστών, εκλιπαρούσε τον Σαμαρά να υψώσει ανάστημα, να μην υποκύψει στους εκβιασμούς και τις πιέσεις.
    Να πεί το μεγάλο ΟΧΙ.
    Ολόκληρη η Ελλάδα θα ήταν μαζί του (ποιός Τσίπρας... και ποιά ΧΑ...)
    Η δύναμη του κόσμου είναι το μεγαλύτερο και το ισχυρότερο όπλο που κάθε ηγέτης ονειρεύεται να έχει.
    Του Σαμαρά του προσφέρθηκε τόσο απλόχερα αυτό το όπλο, όσο σε κανένα άλλον ηγέτη.
    Αλλά.... δεν άπλωσε το χέρι του να το πιάσει....
    Ούτε καν να το αγγίξει....
    Απλά το κοιτούσε από ψηλά... και από μακριά....
    Μέχρι που αυτό στράφηκε... εναντίον του.
    Τότε λέγανε κάποιοι σύμβουλοι του ".... δεν γίνεται να κατέβουμε στους δρόμους, εμείς είμαστε αστικό κόμμα.... δεν είμαστε αριστεροί...".
    Κάποιοι άλλοι πάλι λέγανε είναι νωρίς....
    Στους μεν.. λοιπόν ξύνιζε ο δρόμος....
    Στους δε... φαινόταν νωρίς....
    Τώρα λοιπόν τί έχουν να πούνε???
    Τότε ήταν νωρίς...???
    Τώρα όμως από ότι φαίνεται, είναι πολύ αργά....

    Ο θεός να βάλει το χέρι του....

    • roadrunner avatar
      roadrunner @ Mara 02/10/2012 01:25:42

      Mara είσαι σίγουρη ότι ΜΠΟΡΕΙ να πει ΌΧΙ χωρίς να υπάρχουν άμεσες συνέπειες "αφανισμού του λαού" όπως γράφει το άρθρο σε ένα σημείο ;
      Είναι τυχαίο που δεν μπορεί να πει ΌΧΙ ούτε η Ισπανία, παρά και τα χθεσινά αιματηρά επεισόδια ; ; Και οι λοιπές μεσογειακές χώρες που βρίσκονται στην ίδια μέγγενη ;

      • Mara avatar
        Mara @ roadrunner 02/10/2012 02:39:20

        roadrunner, άστο... καλύτερα.
        Κάποιοι... μας έχουν βάλει τον αυτόματο πιλότο, προς συγκεκριμένη κατεύθυνση.... και εμείς νομίζουμε πως είμαστε οι κυβερνήτες του αεροπλάνου, ή παίζουμε... τους κυβερνήτες.

        • ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
          ΚΥΘΗΡΙΟΣ @ Mara 02/10/2012 07:36:47

          Oὔτε αὐτόματος πιλότος ὑπάρχει Mara,καί τό ἀεροπλάνο χάνει συνέχεια ὕψος...

          • Mara avatar
            Mara @ ΚΥΘΗΡΙΟΣ 02/10/2012 09:13:20

            Κατά τα άλλα.... Κυθήριε, ο κυβερνήτης με τους συγκυβερνήτες μας εύχονται "Καλό Ταξίδι....." και να έχουμε μιά όμορφη πτήση στο... φούντο.

            Καλή σου μέρα!!!

  12. NEKK avatar
    NEKK 02/10/2012 01:18:38

    Κοκκινες Γραμμες;;; Τωρα;;; Μηπως συζηταμε κατι με μια διαφορα 2-3 χρονων;;; Τωρα...τι;;; Διαπραγματευση;;; Στο τι;;; Τωρα δεν πιανουν ουτε τα φρενα... Σκοπος ηταν να μην βαλουμε τις υπογραφες μας. Να καναμε τοτε ΤΟ ΠΑΝ, να μην περασουν τα μετρα, τα μνημονια, τα μεσοπροθεσμα, οι δανειακες συμβασεις, κλπ. Να τους ζητησουμε τωρα τι;;; Να τις αναιρεσουμε;;; Ειμαστε που ειμαστε για κλαμματα, τουλαχιστον να περασουμε παραεξω οτι ηταν επιλογη μας να πεσουμε αμαχητι, γιατι ειμαστε large βρε αδερφε... Το μονο που μπορουμε να κανουμε τωρα ειναι να τους παρακαλεσουμε για οικτο, και να κανουμε καμια προσευχη να μην ξεφυγει η κατασταση στο εσωτερικο ή να βγουμε 4 εκατομμυρια στους δρομους σε ολη την Ελλαδα μπας και καταλαβουν οτι κυλαει αιμα στις φλεβες μας ακομη και δεν ειμαστε κακομοιρηδες. Αυτοι παιρνουν μετρα σε εμας και το ματι τους ειναι στα διεθνη Χρηματιστηρια. Αναλογα με τη διακυμανση, τραβανε τα λουρια! "Κοκκινες Γραμμες"... Να αποσωβησουμε καμια "Πρασινη Γραμμη" σαν και αυτη της Κυπρου καλυτερα εδω που φτασαμε...

  13. Χμμμμ avatar
    Χμμμμ 02/10/2012 01:18:56

    Εγώ ένα δεν μπορώ να καταλάβω
    Αν αυριο το πρωί έτρωγαν σουτ απο το δημόσιο 250.οοο εργαζόμενοι
    δεν θα αυξανόταν η τιμή του πετρελαίου θέρμανσης; Δεν θα αυξανόταν τα διόδια; Δεν θα ακριβαιναν τα εισιτηρια των αστικων συγκοινωνιών; Τα καταστήματα θα σταματούσαν να βάζουν λουκέτα; Δεν θα μειωνόταν οι μισθοί του ιδιωτικού τομέα; Οι τράπεζες δεν θα μας απειλούσαν με κατασχέσεις; Η ΔΕΗ θα σταματούσε να απαιτεί αυξηση των τιμολογίων της ; Δεν θα ξεπουλιώταν η εθνική περιουσία; θα μειωνόταν οι τιμές των βασικών ειδων; θα μειωνόταν η ανεργία; θα σταματούσε το παρεμπόριο; θα έπεφτε ο ΦΠΑ; Θα είχαμε ηπιότερο φορολογικό σύστημα;
    Υποθέτω οτι δεν θα γινόταν τίποτα απο τα παραπάνω αν και είμαι οπαδός της δραστικης μείωσης του κράτους.
    Δυστυχώς είμαστε σε αδιέξοδο
    Ο πρωθυπουργός πρέπει να δει με καθάριο ματι την πραγματικότητα και να αποφασίσει το αυτονόητο
    να σταματησει το πινγκ πονγκ Ε.Ε. -ΔΝΤ που χρησιμοποιεί σαν μπαλλάκι την χώρα μας, κανοντας μια απλή κίνηση. Να το αντικαταστήσει με χειροβομβίδα.

    • Ηλίας avatar
      Ηλίας @ Χμμμμ 03/10/2012 13:10:32

      Να σου θυμίσω ότι τα μέτρα που αναφέρεις παίρνονται για να μειωθεί το έλλειμμα. Το έλλειμμα λοιπόν προκύπτει αν από τα έξοδα αφαιρέσεις τα (λιγότερα) έσοδα. Υπάρχουν 2 τρόποι λοιπόν για να μειώσεις το έλλειμμα. 1ος τρόπος. Αυξάνεις τα έσοδα (αυτό δηλαδή που γίνετε 4 περίπου χρόνια* τώρα).
      2ος τρόπος. Μειώνεις τα έξοδα (αυτό δηλαδή που κάνει ο κάθε καλός νοικοκύρης όταν βλέπει ότι δεν "βγαίνει").
      Οι απολύσεις λοιπόν 250.000 δημοσίων υπαλλήλων θα αφαιρούσαν από τα έξοδα περίπου 4 δις μόνο από τους μισθούς τους και περίπου άλλα 2 από τηλέφωνα ρεύματα ενοίκια κλπ. Φυσικά το 250.000 είναι πολύ μεγάλο νούμερο αλλά πες μου αν έχεις πάει σε δημόσια υπηρεσία και δεν βρήκες κάποιους "αραχτούς".
      * Για να μην τα φορτώνουμε όλα στο κακό ΠΑΣΟΚ, η αρχή έγινε με την αναδρομική αύξηση του ΦΠΑ στις αρχές του 2009 επί Καραμανλή.

  14. Γιώργος Αχαιός avatar
    Γιώργος Αχαιός 02/10/2012 01:22:46

    "Δυστυχώς δεν περιμέναμε να φτάσουμε τόσο γρήγορα να είμαστε σκληροί με την κυβέρνηση. Περιμέναμε ότι τα φάλτσα θα τα κάνει αργότερα και ότι αυτές τις κρίσιμες για την Ελλάδα ώρες θα τιμούσε τις δεσμεύσεις της απέναντι στον ελληνικό λαό"

    Δεν καταλαβαίνω τι διαφορετικό περιμένατε στο αντινιούς από την κυβέρνηση.
    Αν δεν κάνω λάθος ο Σαμαράς και οι άλλοι δύο είχαν σε όλους τους τόνους κάνει σαφές ότι επιθυμούν παραμονή στο ευρώ με κάθε κόστος. Λοιπόν, αυτά που ζούμε τώρα έχουν να κάνουν με το "κάθε κόστος".

    Μία εληλνική κυβέρνηση θα είχε την δυνατότητα να κάνει πράγματα αν είχε τα κατάλληλα εργαλεία. Δεν τα έχει όμως. Κι εφόσον δεν τα έχει περιμένει "λύσεις" απο το εξωτερικό όπου μας αντιμετωπίζουν σαν πειραματόζωα.

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ Γιώργος Αχαιός 02/10/2012 07:39:36

      Ποτέ δεν ήταν στόχος του Σαμαρά να πέσει η κυβέρνηση όμως. Πράγμα που γίνεται πανεύκολα αν δεχθεί τα μέτρα της τρόικας. Επομένως; Να η κόκκινη γραμμή. Η μη οριστική διάλυση της κοινωνίας και η έναρξη φαινομένων Αργεντινής με εξεγέρσεις και αίμα.

  15. ΚΕΝΤΡΟ avatar
    ΚΕΝΤΡΟ 02/10/2012 01:28:32

    Μην περιμενετε να κανει κατι ο ΣΑΜΑΡΑΣ.
    Αυτος τελειωσε περυσι τετοια εποχη περιπου.
    Εσεις εδω μεσα δεν θελετε να το καταλαβετε(Σας κατανοω αλλα...)
    Αν του εχει μεινει λιγο φιλοτιμο και πατριωτισμος ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ
    ΠΑΡΑΙΤΗΘΕΙ.
    Αν συνεχισει αυτην την πολιτικη του ενδοτισμου και της υποχωρητικοτητας
    θα οδηγησει την Χωρα στην καταστροφη.
    Δεν του ζηταμε να αυτοκτονησει(Δεν μπορει να εχει την ψυχη ενος Κορυζη.
    Ψυχη ομως ειχε η προγιαγια του που αυτοκτονησε μην αντεχοντας το δραμα μιας χωρας και ενος Λαου. Αλλες εποχες αλλα ηθη, αλλοι ανθρωποι)
    Ας κανει ενα διαγγελμα προς τον Ελληνικο Λαο και να του εξηγησει οτι
    τελικα δεν μπορει να τηρησει τις δεσμευσεις του απεναντι του και για αυτο παραιτειτε.
    'Η υπαρχουν αλλες δεσμευσεις που τον εμποδιζουν να το κανει;

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ ΚΕΝΤΡΟ 02/10/2012 07:43:10

      Και αν παραιτηθεί θα έρθει ο σωτήρας; ΟΧΙ! Απλά πρέπει πλέον να ετοιμάζει το λαό για το μεγάλο μπαμ, ψυχολογικά και διπλωματικά. Θα χρειαστούμε τρόφιμα και καύσιμα για 3 μήνες. Να δημιουργήσει απόθεμα. Και με ένα διάγγελμα α λα Τάσσου Παπαδόπουλου να δείξει πως η Ελλάδα είναι η μόνη του μέριμνα. Τότε κερδίζει το σεβασμό του λαού και ενωμένοι προχωράμε κολυμπώντας γερά στο ποτάμι το φουσκωμένο κολλημένοι ο ένας με τον άλλο. Ο μόνος τρόπος. Κάλλιο αργά παρά ποτέ λοιπόν...

    • BLACKQUEEN avatar
      BLACKQUEEN @ ΚΕΝΤΡΟ 02/10/2012 08:34:17

      ....Από το να.....αυτοκτονήσει, δεν είναι πιό απλό και χρήσιμο να ΕΠΑΝΑΣΤΑΤΗΣΕΙ κατά του ''λογικού'', καλόβολου, διαλλακτικού και άτολμου εαυτού του; Δε χρειάζεται καθόλου να παραδεχτεί αδυναμία να κυβερνήσει. Χρειάζεται ΠΕΙΣΜΑ, ΠΙΣΤΗ και ΑΠΟΦΑΣΙΣΤΙΚΟΤΗΤΑ για να ΑΛΛΑΞΕΙ τη ρότα της Αργούς, ώστε να κυβερνήσει..... Όσο για τον κόσμο στους δρόμους, απορώ πώς δεν είμαστε ήδη στους δρόμους !!! Τι περιμένουμε; Να κάνει κάποιος ...άλλος την αρχή; Και όλοι αυτοί οι ασυγκράτητοι, οι ένθερμοι επαναστάτες, οι αντιμνημονιακοί σταυροφόροι, οι γενναιόδωρα επιδοτούμενοι από τον κρατικό προϋπολογισμό, οι δημόσιοι υπάλληλοι αρχηγοί κομμάτων και οι ακριβοπληρωμένοι βολευτάδες;;; Τι ακριβώς κάνουν; Παρατηρούν αμέτοχοι τη ζωή μας να καίγεται; Παρακολουθούμε όλοι άπραγοι τη ζωή μας να καίγεται; ΔΟΥΛΟΣ, ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ ΝΑ ΕΡΘΕΙ ....ΚΑΠΟΙΟΣ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΝ ΕΛΕΥΘΕΡΩΣΕΙ. Εγώ πιστεύω οτι ο λαός επιβάλλει στην ηγεσία τη θέλησή του και όχι οτι η ηγεσία καθοδηγεί το ..ποίμνιο. Γιατί όταν ο λαός είναι κοπάδι, θα φτάσει σίγουρα αργά ή γρήγορα ο λύκος, ή το λεπίδι του σφαγέα.

    • ΚΥΠΡΟΓΕΝΕΙΑ avatar
      ΚΥΠΡΟΓΕΝΕΙΑ @ ΚΕΝΤΡΟ 02/10/2012 11:21:29

      Τι είσαι εσύ που λες ότι πρέπει να παραιτηθεί και μάλιστα ότι δεν του ζητάς και να αυτοκτονήσει κι όλας ;;;; Τον Σαμαρά κόσμος τον ψήφισε και τον θέλει στην εξουσία για να μην περάσουμε σε καταστάσεις ΕΘΝΙΚΗΣ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗΣ . Περιμένεις μαγικές λύσεις από τον Σαμαρά;;;; Περιμένεις να αλλάξει η Ελληνική πραγματικότητα σε τρεις μήνες ;;; Μάλλον δεν έχεις συνειδητοποιήσει σε τι κατάσταση είναι η χώρα και πόσο δύσκολα θα ανακάμψει . Η δουλειά που πρέπει να κάνει ο Σαμαράς απαιτεί χρόνο. Η κατάσταση θα αλλάξει αν τον στηρίζουμε αλλά θα περάσει καιρός. Όχι από την μία μέρα στην άλλη. Υπομονή θα δείξουμε για να πετύχει η Ελλάδα τον σκοπό της . Χρόνο πρέπει να δώσουμε στον Σαμαρά και να του δείξουμε εμπιστοσύνη.

      • T.V avatar
        T.V @ ΚΥΠΡΟΓΕΝΕΙΑ 02/10/2012 11:50:01

        Αν πει κανενα ΟΧΙ θα του δωσουμε χρονο, οσο αποδεχεται τις επιταγες της Τροικας και σκοτωνει τον Ελληνικο λαο, ουτε χρονο του δινουμε ουτε λευκη επιταγη. Τι διαφορετικο δηλαδη κανει απο την πολιτικη του ΠΑΣΟΚ;

        • ΚΥΠΡΟΓΕΝΕΙΑ avatar
          ΚΥΠΡΟΓΕΝΕΙΑ @ T.V 02/10/2012 12:04:49

          Ποιός σκοτώνει τον Ελληνικό λαό ;;; Αν βρισκόσασταν εσείς στην θέση του Σαμαρά, θα λέγατε ένα ανεύθυνο όχι και θα οδηγούσατε την χώρα σε εθνική κατασροφή. Λοιπόν για να συννενούμαστε ο Σαμαράς δεν είναι ανεύθυνος ούτε θα παραδώσει την χώρα στο λόμπι στης δραχμής για να λεηλατηθεί στην συνέχεια η Ελλάδα. Αυτές οι κινήσεις είναι εθνοπροδοτικές , γιατί θα πάρουν τα γνωστά 'κοράκια' της δραχμής ότι έχουμε κοψοχρονιά και η χώρα θα έχει να αντιμετωπίσει γεωπολιτικούς κινδύνους στην συνέχεια.

          • tas avatar
            tas @ ΚΥΠΡΟΓΕΝΕΙΑ 02/10/2012 12:15:06

            Eνώ με το ευρώ, τους μισθούς στα 300 και τα πάντα υποθηκευμένα στις τράπεζες ή στην εφορία δεν θα πουληθούν κοψοχρονιά. Δες την μισθωση του κεντρου τύπου και πες μας αν δεν είναι κοψοχρονιά. Όσο για τους γεωπολιτικούς κινδυνους δεκτό και είναι πολυ σοβαροί αλλά μήπως γίνονται σοβαρότεροι με την επιδιωκούμενη εξαθλίωση αλλά και τις προβοκατόρικες αναταραχές μεταξύ ακροδεξιών - ακροαριστερών?

          • ΚΥΠΡΟΓΕΝΕΙΑ avatar
            ΚΥΠΡΟΓΕΝΕΙΑ @ tas 02/10/2012 13:10:54

            Δυστυχώς είμαστε στην φάση που πρέπει να επιλέξουμε μεταξύ του λίγου και του καθόλου. Έτσι είναι τα πράγματα προς το παρόν. Επιλέγουμε το λίγο γιατί όχι μόνο είναι χειρότερο το καθόλου αλλά έχει όπως είπαμε και γεωπολιτικούς κινδύνους. Και οι δυνάμεις που επιδιώκουν την κοινωνική αναταραχή η οποία φυσικά αποσταθεροποιεί την χώρα είναι ο ΣΥΡΙΖΑ, η Χ.Α , ΜΜΕ και εκδότες. Επομένως για αυτό χρειαζόμαστε σταθερότητα όπως κάνει ο Σαμαράς. Και τον στηρίζουμε για να σώσουμε την χώρα μας από τα χειρότερα.

          • T.V avatar
            T.V @ ΚΥΠΡΟΓΕΝΕΙΑ 02/10/2012 13:22:20

            Με το να κανεις τον λαο φτωχο και χωρις μαλιστα μελλοντικη ελπιδα δημιουργεις αποσταθεροποιηση. Ανευθυνο ειναι να κοιτας μονο το συμφερον των μεγαλονταβατζηδων και τραπεζιτων. Το Ευρω ειναι μηχανη παραγωγης χρεους για χωρες οπως η Ελλαδα, δεν μπορεις να συναγωνιστεις χωρες οπως Γερμανια και Γαλλια.

          • ΚΥΠΡΟΓΕΝΕΙΑ avatar
            ΚΥΠΡΟΓΕΝΕΙΑ @ T.V 02/10/2012 13:25:25

            Και θα σωθείς νομίζεις αν πας στην δραχμή ;;; Τότε θα κάνεις τον λαό ΝΕΚΡΟ.

          • T.V avatar
            T.V @ T.V 02/10/2012 14:37:47

            Αν δεν μπορεις να ελεγχεις το νομισμα σου δεν μπορεις να ελεγχεις και την οικονομια σου. Απο τα 12 χρονια στο Ευρω τα 5 ειμαστε σε υφεση.

          • Νικόλας avatar
            Νικόλας @ ΚΥΠΡΟΓΕΝΕΙΑ 02/10/2012 14:58:42

            Σωστός ΚΥΠΡΟΓΕΝΕΙΑ. Συμφωνώ απόλυτα. Καλύτερα λίγο παρά καθόλου.

          • BLACKQUEEN avatar
            BLACKQUEEN @ Νικόλας 02/10/2012 22:15:13

            Oι οπαδοί της μετριότητας πώς λέγονται; Μετριοπαθείς; Ολιγαρκείς; Μίζεροι; Μπα...δεν είναι ελκυστικό. Προτιμώ το Ή ΟΛΑ Ή ΤΙΠΟΤΕ.

      • Haresh Clay avatar
        Haresh Clay @ ΚΥΠΡΟΓΕΝΕΙΑ 02/10/2012 11:53:45

        Για πολλούς γύρω μας αυτό που βιώνουν σήμερα είναι ήδη καταστροφή-οικονομική,επαγγελματική,προσωπική..Αν δεν έχεις τίποτα στην τσέπη σου,τα ηλίθια ψευτοδιλήματα ευρώ ή δραχμή δεν έχουν αξία.Όταν κάνεις περικοπές από το φαγητό των παιδιών σου,ξέρεις οτι δεν υπάρχει αύριο..
        Το επιχείρημα όλων εσάς των "ρεαλιστών" είναι οτι αν δεν συνεχίσουμε στο δρόμο της υποταγής και δουλοπρέπειας,η καταστροφή θα πλήξει περισσότερους-και κυρίως εσάς.Για εμένα δεν μπορεί να γίνει σεβαστό το "επιχείρημα" σας,οχι απλώς γιατί φανερώνει προκλητική δειλία,αλλά γιατί αγνοεί τη στόχευση που είχαν εξ'αρχής εγχώριες και ξένες "ηγεσιές"-εξανδραποδισμός και φελλαχοποίηση-η οποία στόχευση υπηρετείται πιστά και από την τριανδρία της συμφοράς.Οσο για τη μεσσιανική προσύλωση στον Σαμαρά,αυτή έχει καταντήσει απλά κωμική.

  16. λαλακης avatar
    λαλακης 02/10/2012 01:29:15

    Η Ελλας εχει πλεον δυο δρομους
    - Ο ενας να μεινει δεμενη με το γερμανικο αρμα του ευρω και να μετατραπει σε δορυφορος της Γερμανιας.
    Σε τετοια περιπτωση μεχρι το 2020 θα εχουν απομακρυνθει με απολυση η εφεδρεια η οπως θελετε , 450.000 ΔΥ στενου δημοσιου και ΔΕΚΟ.
    Το μεσο εισοδημα θα παει στα 300 ευρω και κατω και τιμες Βρυξελλων.
    Το κυριοτερο προβλημα εδω ειναι η αδυναμια χαραξης νομισματικης πολιτικης
    που μπορει να βελτιωσει τα εισοδηματα μεσω της πολιτικης του κρατους.
    - Ο αλλος δρομος ειναι η δραχμη . Κυρηξη στασης πληρωμων προς πιστωτες
    τυπωμα νεου νομισματος , υποτιμηση κατα 80% των εισοδηματων ,
    αποδεσμευση απο το ΔΝΤ κρατικοποιηση τραπεζων και προσπαθεια
    για φιλολαικη επεκτατικη πολιτικη. Η αρχη θα ειναι πολυ δυσκολη εως τραγικη ,ελειψεις τροφιμων και φαρμακων κινδυνος πραξικοπηματος
    κλπ
    Ωστοσο σταδιακα η κατασταση θα βελτιωθει και το κοστος της προσαρμωγης
    σε νεα δεδομενα θα γινει δικαιωτερα καθως τωρα μονο ο ιδ τομεας πληρωνει
    τη νυφη.
    Τα ελληνικα προιοντα θα γινουν πιο ανταγωνιστηκα λογο δραχμης και το κρατος θα μπορει να αυξησει τα εισοδηματα σταδιακα.
    Το ποια λυση ειναι καλυτερη το ξερει μονο ο Θεος....

    • Νικόλας avatar
      Νικόλας @ λαλακης 02/10/2012 01:39:38

      Λαλάκη μια διόρθωση αν επιτρέπεις.

      Η Ελλάς ΕΙΧΕ δύο δρόμους. Επιλέξαμε με την ψήφο μας τον πρώτο. Πιστεύω ότι ήταν/είναι ο καλύτερος.

      Για μια επιλογή που έγινε δεν έχει νόημα πάντως να συζητάμε αν ήταν ή όχι η καλύτερη δυνατή καθώς δεν αλλάζει τίποτα.

      • noldor avatar
        noldor @ Νικόλας 02/10/2012 10:26:55

        Ο λαός επέλεξε τον δεύτερο δρόμο.

      • Φιλιππος avatar
        Φιλιππος @ Νικόλας 02/10/2012 11:49:09

        Ο λαος επελεξε,εξαπατουμενος,την επαναδιαπραγματευση,την ανακουφηση,την ανακαμψη,την αναπτυξη και αυτα αφου ειχε κατατρομοκρατηθει οτι θα εμενε χωρις τροφιμα και φαρμακα.Προφανως ο δρομος αυτος ειναι ο καλυτερος για σενα γιατι ισως σου εξασφαλιζει τα κεκτυημενα σου.το αν αλλαζει ή οχι θα φανει σε κανα τριμηνο.

        • Νικόλας avatar
          Νικόλας @ Φιλιππος 02/10/2012 14:21:28

          Φίλιππε συγνώμη αλλά και εμένα και την οικογένειά μου μας δυσκολεύει περισσότερο αυτός ο δρόμος αλλά τον προτιμούμε από τη δραχμή. Γι αυτό επιλέξαμε Σαμαρά. Και έχω το θάρρος να λέω ότι καλώς ψήφισα και να μη γκρινιάζω.

          Εσείς όλοι που με κατηγορείτε και ψηφίσατε Σαμαρά για να εφαρμόσει το μνημόνιο και μετά από τρεις μήνες γκρινιάζετε γιατί εφαρμόζει το μνημόνιο είστε καλύτεροι; Δεν επιλέξατε σχέδιο διακυβέρνησης με λιτότητα εντός του ευρώ πριν 3 μήνες; Τότε τι γκρινιάζετε; Έχετε κάποια καλύτερη λύση; Αν δε θέλατε λιτότητα ας μην ψηφίζατε ΝΔ. Δόξα τω Θεώ, από κόμματα άλλο τίποτα στις εκλογές που μας πέρασαν.

          Αλλά κουράστηκα να βλέπω Έλληνες να γκρινιάζουν. Να πω ο ΓΑΠ ότι τους ξεγέλασε με το "λεφτά υπάρχουν" άντε το δέχομαι. Αλλά ο Σαμαράς ήταν ξεκάθαρος και σταράτος ότι θα υπάρχει λιτότητα και όσες θυσίες απαιτούνται/μας ζητηθούν για να μείνουμε στο ευρώ. Αφού τον ψηφίσαμε, εκλογές θα αργήσουν να γίνουν, και ήρθε η ώρα να αναλαβουμε τις ευθύνες μας για ό,τι ψηφίσαμε.

        • dim avatar
          dim @ Φιλιππος 03/10/2012 02:44:16

          Ο λαός ψήφισε, μετά απο 2 αναμετρήσεις, αναλύθηκαν τα πάντα, η κρισιμότητα ήταν ξεκάθαρη και επέλεξε: Παραμονή στο ευρώ, όχι ακύρωση του μνημονίου αλλά επαναδιαπραγμάτευση τους, όχι ως προς τους στόχους του μνημονίου, τους οποίους ο λαός επέλεξε να τους αποδεχθεί, αλλά επανδιαπραγμάτευση για αλλαγή του μίγματος ώστε να καταστεί εφικτή η επίτευξη των στόχων. Η Ελλάδα δείχνει ότι θέλει να πιάσει τους στόχους. Με σκληρή και μονομερή λιτότητα όμως δεν πιάνονται οι στόχοι, και αυτό πια το έχουν καταλάβει οι πάντες, αφού μειώνονται τα έξοδα, αλλά ταυτόχρονα μειώνεται το ΑΕΠ και τα έσοδα, και τα ελλείμματα παραμένουν.

          Το μίγμα λοιπόν πρέπει να αλλάξει, και ο μόνος τρόπος για να αλλάξει είναι η πολιτική διαπραγμάτευση. Εκτός από περιοριστικές πολιτικές που σε ένα βαθμό ήταν έτσι κι αλλιώς αναγκαίες και τώρα με το τελευταίο αυτό πακέτο μέτρων φθάσανε στο μέγιστο δυνατό, πρέπει οπωσδήποτε να πετύχουμε να προστεθούν ως αντάλλαγμα 3 πράγματα: επιμήκυνση, πακέτα για ανάπτυξη, μείωση του χρέους (μέσω διαγραφής των 50 δις και μεταφοράς στην ΕΚΤ, κούρεμα ομολόγων ΕΚΤ, και μείωση επιτοκιων), γεγονός που σε συνδυασμό με την αλλαγή του φορολογικού συστήματος (μείωση συντελεστών κλπ) θα ανατρέψει το κλίμα και θα φύγουμε από τον φαύλο κύκλο της ύφεσης.

          Είναι στη σωστή κατεύθυνση να μπεί ρήτρα απόκλισης, και προς τα πανω και προς τα κάτω, με ταυτόχρονη όμως εισαγωγή και των 3 προαναφερθέντων θεμάτων. Διότι έτσι τους λες: Κύριοι, αν μου δώσετε επιμήκυνση, πακέτα ανάπτυξης, και εμπεδώσουν και οι επενδυτές ότι η χώρα έχει πια βιώσιμο χρέος, εγώ θα προχωρήσω τις διαρθρωτικές αλλαγές, και οι στόχοι θα πιαστούν χωρις την ανάγκη νέων μέτρων. Αν αποτύχω, ενώ εσείς μου έχετει δώσει τις προϋποθέσεις για ανάπτυξη, σημαίνει ότι πάλι καθυστερώ, κοροϊδεύω κλπ, οπότε τα νέα μέτρα θα είναι αναπόφευκτα. Αν όμως πετύχω και με το παραπάνω, τότε θα μπορώ να αποκαταστήσω πιο άμεσα και τις όποιες αδικίες έχουν συμβεί μέσα από αυτόν τον τυφώνα της βίαιης λιτότητας των τελευταίων ετών.

          Χρόνος υπάρχει, διότι ναι μεν πολλές υποκινούμενες ομάδες θα διαμαρτύρονται και θα δημιουργούν κλίμα, όμως τα μέτρα αυτά θα αφορούν από το 2013 και μετά, υπάρχουν λοιπόν αρκετοί μήνες μέχρι να αποφασιστούν τα παραπάνω 3 που είπα, ώστε τα πρώτα δείγματα της ανάκαμψης από το 2013 να λειτουργήσουν ως κύμα ελπίδας και έτσι να γίνουν δεκτές οι θυσίες από την δοκιμαζόμενη μερίδα του λαού. Ο λαός δέχεται να κάνει θυσίες, αρκεί να βλέπει οι θυσίες του να πιάνουν τόπο. Και αυτό θα το δεί από τα μέσα του 2013 και μετά...

          Όταν πχ. η ανεργία από το δεύτερο μισό του 2013 θα αρχίσει να πέφτει, αυτό θα σημαίνει πχ ότι σε μια οικογένεια που φέτος πχ ο ένας ήταν άνεργος και ο άλλος έπαιρνε 1000 ευρώ, του χρόνου, μπορεί να έχει πέσει πχ ο μισθός από τα 1000 στα 900, αλλα θα δουλεύουν πια και οι 2, και το συνολικό τους εισόδημα θα είναι μεγαλύτερο, ακόμα και με τη μείωση του αφορολογήτου κλπ. Όταν πχ θα δημοσιευτούν τα πρώτα πρωτογενή πελονάσματα, όταν πχ θα ανακοινωθούν νέες επενδύσεις, αύξηση των εσόδων κλπ, το κλίμα θα αλλάξει, η οικονομία είναι ψυχολογία, και πρέπει τώρα, στη κρίσιμη καμπή, να δείξουμε υπομονή, γιατί το πιο βαθυ σκοτάδι είναι λίγο πριν το ξημέρωμα.... Έχουμε την τύχη να έχουμε για πρωθυπουργό έναν αληθινό πατριώτη, εναν υπεύθυνο και καταρτισμένο ηγέτη που έχει αποδείξει ότι κινείται πάντα με μοναδικό γνώμονα το εθνικό συμφέρον, αξίζει να τον εμπιστευτούμε και να του δώσουμε λίγο χρόνο να εφαρμόσει την στρατηγική του για την ανάκαμψη της οικονομίας μας...

          • Νικόλας avatar
            Νικόλας @ dim 03/10/2012 02:52:33

            Ακριβώς. Συμφωνώ απόλυτα εκτός από την επαναδιαπραγμάτευση. Δεν υπάρχει κάτι για να επαναδιαπραγματευτούμε. Μας δίνουν λεφτά και μας λένε μέτρα για να εφαρμόσουμε.

            Κατά τα άλλα συμφωνώ. Χρειάζεται υπομονή. Λογικά μέσα στο 2013 θα δούμε πιστεύω τον πάτο του βαρελιού.

          • Νικολαος avatar
            Νικολαος @ dim 03/10/2012 09:50:16

            Πατριωτης ειναι αυτος που αγαπα και μαχεται για τη χωρα του.Ηχωρα ομως αποτελειτε απο ανθρωπους.Τι να το κανω που θα ανακαμψει η οικονομια και η χωρα,αν οντως γινει,οταν ο λαος θα εχει ουσιαστικα εξαϋλωθει;Και πως θα ανακαμψει η οικονομια,με αναπτυξη τυπου golden hall,ΟΠΑΠ,Ελληνικου;Εδω που φτασαμε μονο με τη πραγματικη απειλη του πιστολιου στο τραπεζι ισως αναστραφει το κλιμα.Η επαπειλουμενη εκρηξη της Συριας και τυχων πολεμος Ισραηλ-Ιραν σε σχεση με τη γεωπολιτικη θεση της χωρας ειναι ενα ισχυρο χαρτι στα χερια καποιου που σαν ΕΛΛΗΝΑΣ πατριωτης θα ειναι ετοιμος για ολα.

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ λαλακης 02/10/2012 09:17:23

      "Η αρχη θα ειναι πολυ δυσκολη εως τραγικη"

      Το πρόβλημα είναι ότι ο μαλθακός, καναπεδάτος νεοέλληνας ΔΕΝ είναι διατεθιμένος να σφίξει τα δόντια για αυτή την πολύ δύσκολη νέα αρχή. Προτιμά να σφίγγει για πάντα τα δόντια παίρνοντας 300 ευρώ μισθό και βαυκαλιζόμενος ότι... παραμένει στο "σκληρό πυρήνα της Ευρώπης" (όπως λένε την Ευρωζώνη κάποιοι), παρά να τα σφίξει για 2-3 χρόνια και να θέσει τις βάσεις για αυτόνομη και -κυρίως- παραγωγική ανάπτυξη.

      • ΚΥΠΡΟΓΕΝΕΙΑ avatar
        ΚΥΠΡΟΓΕΝΕΙΑ @ Αυριανιστής 02/10/2012 11:33:00

        Αυτά τα 2- 3 χρόνια που λες, ξέρεις τι σημαίνουν για έναν λαό ήδη ταλαιπωρημένο ;;; Και που ξέρεις ότι θα είναι όντως 2 ή 3 χρόνια και όχι περισσότερα;;Αν βγεις από το ευρώ το βιοτικό επίπεδο αυτομάτως θα μειωθεί στο μισό από το σημερινό. Οπότε μην κλαίγεστε για τα μέτρα που θα πάρει η κυβέρνηση γιατί προτείνετε μία λύση πολύ πιο καταστροφική για τον λαό. Επίσης αν βγεις από το ευρώ δεν θα υποστείς μόνο οικονομικές επιπτώσεις υπάρχουν και ΓΕΩΠΟΛΙΤΙΚΟΙ ΚΙΝΔΥΝΟΙ. Για ποιό λόγο να αφήσουμε εκτεθημένη την χώρα, απομονωμένη διεθνώς την στιγμή που ήδη βρισκόμαστε σε ασταθές γεωπολιτικό περιβάλλον ;;; Αν βγεις από το ευρώ δεν θα μπορείς να καλύψεις τις ανάγκες του λαού για μεγάλο χρονικό διάστημα επειδή δεν παράγουμε αρκετά για την κάλυψη των βασικών αναγκών ολόκληρου του λαού ,δεν είμαστε αυτάρκεις. Δεν μας εμποδίζει η ΕΕ , να γίνουμε παραγωγικοί. Αλλά για να γίνουμε πρέπει να υπάρχει σταθερότητα . Για να υπαρχει σταθερότητα πρέπει να είμαστε συνεπείς στις υποχρεώσεις και δεσμεύσεις μας. Να μπορούν να μας εμπιστευτούν ώστε να προωθήσουμε την οικονομική ανάκαμψη της χώρας. Όταν θα πάρουμε μέτρα ανάκαμψης - ανάπτυξης ( αποκρατικοποιήσεις, προσέλκυση επενδύσεων , κλπ ) τότε θα μειωθεί η ύφεση. Για αυτό υπομονή ώστε η Ελλάδα να πετύχει την ανόρθωση της οικονομίας, της κοινωνίας και της προκοπής.

        • tas avatar
          tas @ ΚΥΠΡΟΓΕΝΕΙΑ 02/10/2012 12:18:34

          Ανάπτυξη της ΕΟΖ και συνδιαχείρηση των ΑΟΖ. Όσο για το βιοτικό επίπεδο ήδη σε αγοραστική δύναμη έχει φτάσει στα επίπεδα της δεκαετίας του 80 σύμφωνα με μελέτες. Μήπως αυτά που φοβόμαστε να πάθουμε ήδη τα ζούμε?

          • ΚΥΠΡΟΓΕΝΕΙΑ avatar
            ΚΥΠΡΟΓΕΝΕΙΑ @ tas 02/10/2012 13:15:25

            Τι λες άνθρωπε μου, εδώ υπάρχουν άνθρωποι που παίρνουν κανονικά τον μισθό τους , οι οποίοι έχουν απλά περιορίσει να άχρηστα πράγματα . Και μάλιστα είναι αυτοί που γκρινιάζουν συνεχώς. Αυτό το κάνουν διότι δεν θέλουν να χάσουν τα προνόμια τους. Για ρωτήστε όμως αυτούς που έχουν χάσει τα πάντα. Ε αυτοί θέλουν σταθερότητα για να φτιάξει η κατάσταση, να αλλάξει το κλίμα υπέρ της χώρας μας ώστε να δημιουργηθούν θέσεις απασχόλησης. Όχι να βγει ο Σαμαράς και να τα τινάξει όλα στον αέρα επειδή κάποιοι βολεμένοι που δεν ξεβολεύτηκαν ποτέ , γκρινιάζουν.

          • tas avatar
            tas @ ΚΥΠΡΟΓΕΝΕΙΑ 02/10/2012 13:32:32

            Αυτοί που έχουν χάσει τα πάντα θέλουν σταθερότητα? Ναι θα κοιμούνται στα παγκάκια περιμένωντας τα πιλάφια στον παράδεισο. Τι ακούμε θεέ μου....

          • Αυριανιστής avatar
            Αυριανιστής @ ΚΥΠΡΟΓΕΝΕΙΑ 02/10/2012 13:37:39

            Πόσοι νομίζεις ότι είναι αυτοί που λες;

            Και το "παίρνω κανονικά το μισθό μου", ειδικά στον ΙΤ, ξέρεις καλά ότι αφορά πλέον τις ελάχιστες εναπομείνασες μεγάλες εταιρείες. Όλοι οι υπόλοιποι "γεύονται" πολύμηνες καθυστερήσεις (στην καλύτερη περίπτωση) στον κατά 30-40% πετσοκομμένο μισθό τους, έχοντας παράλληλα να αντιμετωπίσουν και την απίστευτη φορολαίλαπα των τελευταίων ετών.

            Αυτοί είναι οι "βολεμένοι" που προφανώς εννοείς.

          • Σκεπτομενος κολλιγος avatar
            Σκεπτομενος κολλιγος @ ΚΥΠΡΟΓΕΝΕΙΑ 02/10/2012 21:10:38

            Αυτοι που εχουν χασει τα παντα δεν ψηφισαν Σαμαρα.Εχετε κανει ενα λογικο αλμα και δεν βλεπετε τα ποσοστα.Η τροικα εσωτερικου πηρε 48%.Δεν ειναι η πλειοψηφια του λαου.Δειτε σας παρακαλω την ανθρωπογεωγραφια της ψηφου και ισως καταλαβετε πως κοινωνικα ειμαστε στα ορια του εμφυλιου.Αφηστε τις ιδεοληψιες για τις εποχες των παχιων αγελαδων και γινετε πραγματιστες.Αν δεν εχω χρηματα ουτε το ευρω με σωζει ουτε η Παναγια η ιδια.Οσο για τα γεωπολιτικα διαβαστε λιγο Βυζαντινη ιστορια και την σταση του λαου οταν οι αυτοκρατορες προτιμουσαν να υπερασπιζονται τα συμφεροντα των τσιφλικαδων, οπως καλη ωρα των τραπεζων.

          • BLACKQUEEN avatar
            BLACKQUEEN @ Σκεπτομενος κολλιγος 03/10/2012 11:47:29

            ''καταλαβετε πως κοινωνικα ειμαστε στα ορια του εμφυλιου''. Εμφύλιος; Όχι βέβαια..... Τέτοια ολέθρια λάθη ΔΕΝ ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΟΝΤΑΙ. Σταματήστε και να το αναφέρετε αυτό το ενδεχόμενο. Οι Έλληνες στην πλειοψηφία τους ΔΕΝ έχουν τίποτε να μοιράσουν και κάθε φορά που υπήρξαν ΕΝΩΜΕΝΟΙ, κατάφεραν το ακατόρθωτο.

          • Σκεπτομενος κολλιγος avatar
            Σκεπτομενος κολλιγος @ BLACKQUEEN 04/10/2012 00:59:23

            Θα ηθελα να ταυτιστω με την αποξη σας αλλα αν συνεχιστει λιγο ακομα το κακο πολυ φοβαμαι πως θα ειναι μια πραγματικοτητα.

      • Φιλιππος avatar
        Φιλιππος @ Αυριανιστής 02/10/2012 11:54:50

        Παραγωγικη αναπτυξη ειναι η εκποιηση του golden hall;το ξεπουλημα του ΟΠΑΠ;η παραχωρηση νησιων;

  17. ΚΕΝΤΡΟ avatar
    ΚΕΝΤΡΟ 02/10/2012 01:44:22

    @ ΓΙΩΡΓΟ ΑΧΑΙΕ

    Ποτε δεν μιλησαν οι Τρεις προεκλογικα για παραμονη στο Ευρω
    με καθε κοστος .
    Αυτο ειναι δικη σου ερμηνεια.
    Μιλησαν για την αναγκη να παραμεινει η χωρα στο Ευρω.
    Αλλωστε και ο ΤΣΙΠΡΑΣ υποστηριζε την παραμονη της Χωρας στο Ευρω.
    Αλλα αυτο ειναι αλλο πραγμα.
    Αντιθετως ο καθενας τους ειχε υποσχεθει μη οριζοντια μετρα, αναπτυξη
    οχι υφεσιακα μετρα και αλλα πολλα(ο ΣΑΜΑΡΑΣ ειχε αναπτυξει την δεσμη των 18 μετρων αν θυμασαι).
    Ο πατριωτης σου ο ΝΙΚΟΛΟΠΟΥΛΟΣ πηρε νωρις χαμπαρι την στροφη ΣΑΜΑΡΑ και την κοπανησε.
    Και οπως κατεληξαν τα πραγματα ειχε δικιο.
    Αν οι τρεις τους ελεγαν ξεκαθαρα πριν τις εκλογες οτι θα παραμεινουμε στο Ευρω με καθε κοστος δεν θα επιαναν μαζι ουτε 20%.
    Αλλα υποσχεθηκαν και για αυτο τωρα ειναι στριμωγμενοι.

    • ΑΝΤΙΔΡΑΣΗ avatar
      ΑΝΤΙΔΡΑΣΗ @ ΚΕΝΤΡΟ 02/10/2012 02:08:12

      κανεις λαθος....ποτε δεν θα ξεχασω τον Λυκουρετζο καλεσμενο στην εκπομπη του Χατζηνικολαου στον real fm να λεει ΕΥΡΩ με καθε κοστος...
      Δεν θα ξεχασουμε και αυτα που ελεγαν προεκλογικα.

    • χανια avatar
      χανια @ ΚΕΝΤΡΟ 02/10/2012 11:30:37

      Λαθος κανεις,τουλαχιστον ο Σαμαρας σε μια συνεντευξη του το ανεφερε,παραμονη στο ευρω με καθε κοστος,μια μικρη ερευνα στο google και θα το βρεις

  18. Νικος avatar
    Νικος 02/10/2012 01:50:03

    Όταν λες ευρώ με κάθε κόστος, είναι σαν αυτόματα να τους λες, πιέστε όσο θέλετε, θα σας κάνω κάθε χατήρι με κάθε κόστος.
    Γίνεσαι ο ευκολότερος στόχ(κ)ος.
    Δηλώνεις εκ των προτέρων έτοιμο θύμα να δεχθεί τα πάντα.
    Άρα κι αυτοί θα μας ζητήσουν τα πάντα. Εσύ τους έδωσες το δικαίωμα! Εσύ!
    Και αυτοί το εκμεταλλεύονται.

    Υ.Γ. Αφού τα λεφτά από το Golden Hall πάνε κατευθείαν στην εξυπηρέτηση του χρέους, γιατί οι δανειστές -που έχουν 2 εκπροσώπους στη διοίκηση του ΤΑΙΠΕΔ- δέχτηκαν να μειωθεί το ετήσιο μίσθωμα από τα 8.000.000 ευρώ, που ήταν φέτος, στα 900.000 για πάντα ?
    Δεν θέλουν τα λεφτά τους οι δανειστές ή δεν τους νοιάζει τελικά αυτό ?

    ΔΕΝ πρόκειται περί αποκρατικοποίησης, γιατί έτσι κι αλλιώς είχε παραχωρηθεί από το 2006, για 40 χρόνια, αλλά περί ΑΝΑΠΡΟΣΑΡΜΟΓΗΣ ΤΟΥ ΕΝΟΙΚΙΟΥ ΠΡΟΣ ΤΟ ΧΕΙΡΙΣΤΟ

    350 Εκατ. θα έβγαζε το δημόσιο σε 40 χρόνια, το χαρίσανε για μόλις 81 εκατ. για 90 χρόνια ! Αυτό δεν είναι σκόπιμη ζημιά του δημοσίου?

    Έτσι θα γίνει με όλα?! Αυτό δεν λέγεται ξεπούλημα , αλλά ΧΑΡΙΣΜΑ...

    • tas avatar
      tas @ Νικος 02/10/2012 11:20:58

      Πικρή αλήθεια για αυτούς που βλέπουν πίσω από την προπαγάνδα

  19. δημης avatar
    δημης 02/10/2012 02:13:40

    "Τώρα είναι αργά για κόκκινες γραμμές και πολιτικές διαπραγματεύσεις. Εκτός κι αν στην κυβέρνηση είναι ευχαριστημένοι με τα μέτρα που αποφάσισαν και τώρα κάνουν παζάρια μήπως και χειροτερέψουν αυτά.
    Από την άλλη, τι διαπραγμάτευση να κάνεις; Αφού οι τροικανοί εντολές των ξένων ηγετών εκτελούν, είναι σκληροί επειδή έτσι τους έχουν πει να κάνουν"
    Πιστεύει κανείς ότι ήρθαν με προοπτική να πάρουν κάποτε τα δανεικά;;;;
    Την Ελλάδα ζητούν και άν είναι δυνατόν χωρίς ..Έλληνες επάνω...
    -Πώς γίνεται και όλοι αργούν στη λήψη μέτρων μα...όλοι....;;;;;;;;;;;
    Για τά παζάρια ...ισχύει η καθαρά προπαγανδιστική προσέγγιση....πέσαμε σαν ήρωες και σας γλυτώσαμε ,την τελευταία στιγμή (και αυτό το.."τελευταία" πρώτη φορά το ακούμε) από τα ..χειρότερα ....
    Τι θα λέγατε να ξανασκεφτούμε το άρθρο 120 του Συντάγματος;;;;

  20. akisenv avatar
    akisenv 02/10/2012 02:56:41

    Λίγο αργά για την Μεσαία τάξη η για να ειμαι ακριβέστερος την Ελληνική μικρο μεσαία τάξη να συνειδητοποιει τι ακριβως σημαινει ο αβασιμος και εντελως ψευδης προεκλογικός εκβιασμος " να παραμεινουμε στο ευρω, δεν εχουμε λεφτα για μισθους και συνταξεις τον επομενο μηνα" και αλλα τετοια γελοια που ακουσαμε απο τους εκπροσωπους ΠΑΣΟΚ, ΝΔ, ΔΗΜΑΡ.
    Η πραγματικοτητα ειχε προκαθοριστει λιγες εβδομαδες πριν με τους εφαρμοστικους νομους του δευτερου μνημονιου που μαζικα ψηφιζε η συγκυβερνηση Παπαδημου (που δεν την λες και δημοκρατικη...η απολυτως νομιμη..).
    Οι επιστολες δεσμευσης στο μνημονιο απο τους Σαμαρα και Βενιζελο ειχαν καθορισει το πλαισιο της οποιας διαπραγματευσης, που επι της ουσιας δεν εγινε ποτε τα τελευται 2μιση χρονια.
    Τωρα ειναι αργα για δακρυα....η οικονομικη καταστροφη για το 90 % του Λαου μας ειναι προδιαγεγραμμενη και αποφασισμενη. Ο προϋπολογισμος που κατατεθηκε ειναι σαφεστατος, υφεση, φτωχεια, ανεργια, ακομη περισσοτερη φτωχεια...
    Η "αναπτυξη" του Σαμαρα, η "απαγκιστρωση" του Κουβελη και η "αναδιαπραγματευση" του Βενιζελου εχουν ακριβως την ιδια αξια με το"Λεφτα υπαρχουν" του Παπανδρεου

    • Giovanni avatar
      Giovanni @ akisenv 02/10/2012 03:58:37

      Ο Γιωργάκης όμως πρόλαβε και δραπέτευσε στην Αμερική και τώρα παριστάνει τον διδάκτωρα στο Χάρβαρντ.... βλέπω και τον Παπακωσταντίνου να φεύγει για "δουλιές" εκτός Ελλάδος λίαν συντόμως, πριν σκάσει το πόρισμα για τα αλλιωμένα στατιστικά για το πραγματικό έλλειμα του 2009. Να δω το τρίο Στούντζες πως θα βγάλει την χρονιά όμως...

  21. Νικόλας avatar
    Νικόλας 02/10/2012 03:06:39

    Εσείς όλοι που είστε κατά των μέτρων του Σαμαρά είστε υπέρ της δραχμής; Αν ναι πάει στο καλό, αν όχι τι ακριβώς προτείνετε;

    Εσείς όλοι που στενοχωριέστε για τη φτωχοποίηση της κοινωνίας, τόσα χρόνια δεν υπήρχαν φτωχοί και άστεγοι; Ή μήπως μας ένοιαξε τώρα που έτσουξε η τσεπούλα μας και κινδυνεύουμε εμείς και γίναμε όλοι αριστεροί ξαφνικά;

    Κάποιος αντιμνημονιακός ας πει παρακαλώ την εναλλακτική λύση που προτείνει αν θέλει. Η σκέτη γκρίνια δεν ωφελεί πουθενά.

    • ΒΙΣ avatar
      ΒΙΣ @ Νικόλας 02/10/2012 09:52:51

      Μάλλον δεν έχεις καταλάβει για τι συζητάμε....No worries, mate, κοίτα εσύ την πάρτη σου από την καλή συνοικία όπου καταλαβαίνω ότι ζεις και άσε εμάς την πλέμπα. Μην συγχρωτίζεσαι με τον χύδην όχλο....

    • noldor avatar
      noldor @ Νικόλας 02/10/2012 10:30:53

      Θα σου απαντήσω μόλις τσούξει και σένα η τσεπούλα του μπαμπά σου. Μήπως να μας πεις και τι δουλειά κάνει για να ξέρουμε πόσο νόμιμα τα βγάζει τα χρήματα που ξοδεύεις;

      • Φιλιππος avatar
        Φιλιππος @ noldor 02/10/2012 10:45:14

        Συνηθως αυτοι που γινονται φανατικοι θιασωτες ενος νεου καθεστωτος ειναι αυτοι που ηταν ευνοουμενοι στο προηγουμενο.Εκτος κι ειναι ο Αδωνις ή καποιος μουτζαχεντιν οπαδος των''φιλελευθερων''αποψεων του.

    • Λιογκος avatar
      Λιογκος @ Νικόλας 02/10/2012 10:43:10

      Ρε Μικρέ Νικόλα..σου είπα να βγεις από τον γυάλινο κόσμο που σου χάρισαν απλόχερα οι γονείς σου... άντε αγόρι μου... ασχολήσου με τίποτα άλλο...ή καλύτερα φύγε όσο είναι νωρίς γιατί η οργή του κόσμου θα ξεσπάσει πρώτα σε κάτι τύπους σαν και του λόγο σου.

  22. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 02/10/2012 07:39:24

    Aκομη δεν ειναι αργα για τιποτα.Τα μετρα δεν εχουν ληφθει.Μπορει να κανει διαγγελμα,να εξηγησει οτι οι απαιτησεις των ξενων οδηγουν σε εξαθλιωση και να δηλωσει οτι τις απορριπτει και εν αναγκη θα φυγει απο την ευρωζωνη.
    Δε χρειαζονται ουτε διαδηλωσεις ουτε δημοψηφισματα.Υπαρχει ο κοινοβουλευτικος δημοκρατικος δρομος και ο πολιτικος παιρνει μονος του αποφασεις.
    Εξω απο το ευρω τωρα.
    Μεσα στη ΝΔ θα διαφωνησουν και θα υπαρξει διασπαση ενω ενστασεις θα εχουν και Βενιζελος - Κουβελης.Δεν πειραζει.Τα πραγματα μπορουν να εκκαθαρισθουν με νεες εκλογες οπου ο καθενας θα καθορισει επακριβως τις περιβοητες κοκκινες γραμμες.
    Και καντε το πριν τις αμερικανικες εκλογες να τους κανουμε ολους σαλατα.Αρκετα.

  23. GO avatar
    GO 02/10/2012 08:02:16

    Υπάρχει λίγος ακόμα χρόνος, για μια "ζαριά", με πολύ μεγάλες πιθανότητες να είναι "εξάρες".
    Το ορόσημο είναι οι αμερικανικές εκλογές και η, μέχρι αυτές, εκδηλωμένη εντονότατη ανησυχία του Μπαράκ Ομπάμα για τα ελληνικά και ευρωπαϊκά μελλούμενα.
    Αντώνη Σαμαρά, χαμένος για χαμένος, ρίξτη τώρα, να πάρει ο διάβολος!!!

  24. Γυάλινη σφαίρα avatar
    Γυάλινη σφαίρα 02/10/2012 08:06:44

    Οι τύποι είναι ρομπότ που στον εγκέφαλο τους έχουν εγκατεστημένο ένα ανθρωποκτόνο πρόγραμμα.... Έτσι λειτουργούν: ΟΣΕΣ ΠΑΡΑΧΩΡΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΝΕΤΕ ΠΑΝΤΑ ΘΑ ΖΗΤΑΝΕ ΚΑΤΙ ΠΙΟ ΑΚΡΑΙΟ..... Σαμαρά κάνε μια σταράτη εξήγηση στους Έλληνες, καλλιέργησε κλίμα ομοψυχίας για να αποφύγουμε να χειρότερα (όταν θα μας έχουν πιει το αίμα και θα μας αφήσουν ξέπνοους καταμεσής του δρόμου) και πες τους να πα να γ@μηθούν. Σώσε έτσι την ψυχή σου και τη χώρα σου... Έχει ανοίξει η πόρτα της μεγάλης Εθνικής τραγωδίας και ήδη στέλνει εικόνες φρικαλέες προς τα έξω. Ή την κλείνουμε ή προχωράμε.... μπροστά, στον αφανισμό μας....

    • ΚΥΠΡΟΓΕΝΕΙΑ avatar
      ΚΥΠΡΟΓΕΝΕΙΑ @ Γυάλινη σφαίρα 02/10/2012 11:47:47

      Ο Πρωθυπουργός της χώρας ωφείλει να κάνει προσεκτικές κινήσεις . Όχι να διαλύει έτσι τις συμφωνίες της χώρας. Δεν θα σώσει έτσι ούτε την ψυχή του ούτε την χώρα του. Απλά κάποιοι θα τον κατηγορούν ότι αυτός μας οδήγησε στην δραχμή . Απορώ γιατί κάποιοι 'συμβουλεύουν' τον Σαμαρά να τα τινάξει όλα στον αερά για να τον κατηγορήσουν μετά. Ο Σαμαράς πρέπει να κάνει σταθερά βήματα, σιγά σιγά θα αλλάξει η κατάσταση. Αν η Ελλάδα κάνει βιαστικές-ανεύθυνες κινήσεις, δεν θα καταλάβει πότε θα έχει βρεθεί σε τριτοκοσμικές συνθήκες διαβίωσης .

  25. Διηνεκης avatar
    Διηνεκης 02/10/2012 08:11:06

    Πιστεύω πως ακόμα κ´ τώρα δεν είναι αργά,στέλνεις την τροικα απο εκει που ήρθε,τηρεί τις προεκλογικές δεσμεύσεις,επιμήκυνση,διαγραφή των 50δις απο την ανακεφαλλοποιηση των τραπεζών στο χρέος τις χώρας κ´ όλα αυτα Εδώ κ´ τώρα γιατί έχουμε ένα μεγάλο χαρτί στα χέρια μας,Αμερικανικες εκλογές ούτε ο Ομπάμα ούτε η Μέρκελ ούτε οι κινέζοι Ρώσοι κ´ άλλοι θέλουν χρεοκοποικ´ παγκόσμιο χάος Τουλάχιστον την δεδομένη στιγμή,θέληση κ´ αποφασιστικότητα να υπάρχει

  26. Giovanni avatar
    Giovanni 02/10/2012 08:19:14

    Ελπίζω να μην μας απογοητεύσει ο αρχηγός, έστω και την ύστατη στιγμή.

  27. parsifal avatar
    parsifal 02/10/2012 09:19:41

    Καλό το αρθρο, (στερνή μου γνώση να σε είχα πρώτα...) αλλά τι προτείνει ?
    Διάγγελμα ! Οπου θα πεί τί ο Σαμαράς ? Τι θα είναι αυτό που θα ξεκουνήσει το 50 % του πληθυσμού που είτε γιατί εφαγαν πολλά, είτε γιατί τρώγουν ακόμη, είτε γιατί είναι βλάκες και δεν αντιλαμβάνονται ΔΕΝ αντιδρά !
    Τι είναι αυτό που θα επιτρέψει στον Σαμαρά να αγνοήσει τις δυο μουσίτσες που "συγκυβερνούν" και να ΕΚΒΙΑΣΕΙ ΩΜΑ ΚΑΙ ΑΝΟΙΚΤΑ τους "εταίρους και δανειστές μας " ?
    Μόνο η εσωτερική αφύπνιση και το υστατο επιχείρημα της χώρας : Οτι η γεωπολιτική της στάση ΕΦΕΞΗΣ ΔΕΝ ΕΊΝΑΙ ΔΕΔΟΜΕΝΗ, οτι "ευκολίες", "διευκολύνσεις" σε αλλότρια ακολασία στις Σούδες και τα Ακτια τέλος, οτι Δουβλίνα, "ανθρώπινα δικαιώματα" και "ανοικτά σύνορα" τέλος και μερικά ακόμη.
    Αλλά εστω οτι ο Σαμαράς προτίθεται να το κάμει. Πόσοι συνέλληνες είναι ετοιμοι να χάσουν την "βούλα του ΕΥρωπαίου", του εξαθλιωμένου μέν αλλά ...Ευρωπαίου πολίτη, πόσοι είναι ετοιμοι να αντιμετωπίσουν δεινά λόγω αποσταθεροποιητικών κινήσεων και πιέσεων ?
    Δυστυχώς ΛΕΦΤΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΚΟΜΗ... Για πολλούς μάλλον και η "κρίσιμη μάζα" είναι αυτοί και οχι οι αλλοι που δεν εχουν, που ζορίζονται η ενίοτε ψάχνουν στα σκουπίδια.
    Οπότε πρίν το διάγγελμα, ας σκεφθούμε σε ποιούς θα απευθυνθεί και τι θα πεί.

    • Φανη avatar
      Φανη @ parsifal 02/10/2012 13:51:36

      Η γεωπολιτικη αλλαγη ενεχει πολλους και θανασιμους κινδυνους μεχρι και......τσουναμι.

  28. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 02/10/2012 09:20:59

    Το Spiegel γράφει ότι η Τρόικα εξυπηρετεί πολιτικές σκοπιμότητες...
    Ο Καρακούσης στο "Βήμα" έχει ένα σύντομο, αλλά διαφωτιστικό άρθρο που μας βάζει σε υπόνοιες είτε για το αδέκαστο του Τόμσεν, είτε για την επιστημονική του επάρκεια, είτε για τη γνώση του των πραγματικών αριθμών, είτε για τα τρία μαζί...
    http://www.tovima.gr/opinions/article/?aid=477430
    Όταν ο Στουρνάρας επιμένει ότι με τα μέτρα που προτείνει αυτός εξασφαλίζεται ένα επαρκές πρωτογενές πλεόνασμα, γιατί ο άλλος επιμένει για ακόμα περισσότερα μέτρα;
    Τι συμβαίνει στην πραγματικότητα;

  29. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 02/10/2012 09:43:18

    Aφηστε την ιδεολογικη τρομοκρατια.Το ΑΕΠ επεσε 20% και παει για 25%.
    Μιλαμε για μνημειωδη καταστροφη και σεις οι ευρωφανατικοι θυμιζετε κνιτες οταν επεφταν τα ανατολικα καθεστωτα - οι ανθρωποι περιμεναν ωρες στην ουρα για κρεας και μιλουσαν περι σοσιαλισμου.
    Το ευρω κατεστρεψε την ελληνικη οικονομια.Πανω απο 1 εκατομμυριο ανεργους με δραχμη δεν ειχαμε με τιποτα.Εχουμε ζησει και με δραχμη και ξερουμε.

    • undercover gpr avatar
      undercover gpr @ ψυχραιμια 02/10/2012 11:36:51

      χάκαραν τον ψυχραιμία ή το αλτζχάιμερ άρχισε να φαίνεται?

  30. aristos avatar
    aristos 02/10/2012 09:46:17

    Φαίνεται οτι αυτό που η Γερμανία προσπάθησε με κάθε (παράνομο) και αντιευρωπαικό τρόπο να αποφύγει, δηλαδή την εκλογή Τσίπρα ως Πρωθυπουργού στην Ελλάδα τελικά δεν το κατάφερε, όπως μέχρι σήμερα δεν κατάφερε να επιτύχει σε καμμιά προσπάθεια ανακοπής της κρίσης.
    Αυτό ήταν αναπόφευκτο αφού θέλει να κυβερνήσει την Ευρώπη χωρίς να ξοδέψει μία...Αντιθέτως πιστεύει οτι θα μπορεί μονίμως να αναγκάζει τα υποζύγια του "Νότου" να της χαρίζουν υπέρογκα πλεονάσματα που θα αποθηκεύει αντί να τα ξαναβάζει στην αγορά. Επαληθεύει λοιπόν τον αισχρό αλλα πανούργο Πάγκαλο που είπε οτι η Γερμανία είναι γίγαντας με μυαλό παιδιού...
    Ελα όμως που η βλακεία είναι το μεγαλύτερο αμάρτημα και πληρώνεται ακριβά. Ηδη η Ισπανία ετοιμάζεται για την γενική εξέγερση, ή τις αποσχίσεις Καταλανών και Βάσκων. Η Ιταλία είναι στα κάγκελα και εδώ ουσιαστικά ο Σαμαράς παραδίδει την εξουσία στον Τσίπρα και καλά θα κάνει, είτε ακουσίως είτε εκουσίως (που θα ήταν ακόμα καλύτερα για την Ελλάδα.).
    Για να μην μιλήσουμε για τη Γαλλία όπου ο Ολλαντ αποδεικνύεται Ολλαντρέου ακι μην ξεχνάμε οτι και εκεί οι Κορσικανοί ετοιμάζονται για απόσχιση...

    • ΒΙΣ avatar
      ΒΙΣ @ aristos 02/10/2012 11:25:34

      Φυσικά, καταλαβαίνεις, ελπίζω, ότι άνοδος του Τσίπρα στην εξουσία σημαίνει ότι ο Πακιστανός θα έχει περισσότερα δικαιώματα από τον Έλληνα. Και επειδή δεν θα καθήσουν πολλοί συμπατριώτες μας με δεμένα χέρια να δέχονται τον κάθε wannabe Πολ Ποτ να κάνει πειράματα, το ενδεχόμενο συγκρούσεων είναι ορατό. Αυτό πες το όπως θες...

      • aristos avatar
        aristos @ ΒΙΣ 02/10/2012 15:07:27

        Περισσότερα δικαιώματα ο Πακιστανός θα είχε αν ο Τσίπρας ήταν εντελώς Μακάκας. Ομως ο Τσίπρας πέρασε στο ΕΜΠ μέ Πανελλαδικές εξετάσεις και είναι και Ηπειρώτης που σημαίνει IQ εκατονταπλάσιο του ΓΑΠ και τουλάχιστο ανώτερο απο εκείνο των 299 υπολοίπων της βουλής.
        Μην ανυσυχείς, οι Πακιστανοί με τον Τσίπρα θα γίνουν κανονικοί Ελληνες ως απόγονοι του Μ. Αλεξάνδρου που είναι.
        Οσοι μάθουν σωστά Ελληνικά, μείνουν 10 χρόνια στη χώρα με καθαρό ποινικό μητρώο, και ζητήσουν να πολιτογραφηθούν ως Ελληνες, φέροντες τα ίδια βάρη και δικαιώματα με τους υπόλοιπους γιατί όχι? Ετσι κι αλλοιώς το Δημογραφικό μας με άλλο τρόπο δεν πρόκειται να λυθεί.
        Πρέπει να το καταλάβουμε οτι με τους μετανάστες θα πρέπει να κάνουμε ότι κάναμε και με τους πρόσφυγες της Μικράς Ασίας, αφού βεβαίως πρώτα απορρίψουμε το ΔουβλίνοΙΙ και δώσουμε ταξιδιωτικά έγγραφα προς την Ευρώπη σε όσους θέλουν να πάνε εκεί και όχι να μείνουν Ελλάδα. Η μέθοδος αυτή οφείλει να εφαρμοστεί Πανευρωπαικά, και η κατανομή των μεταναστών στις χώρες της ΕΕ να γίνει αναλογικά με τον πληθυσμό και την οικονομική κατάσταση της κάθε Ευρωπαικής χώρας. Αυτά τα πράγματα μπορούν να γίνουν πράξη ως εξής :
        H κυβέρνηση Τσίπρα να καλέσει σε ένα Χάπενινγκ ΟΛΟΥΣ τους Ελληνε και ΟΛΟΥΣ τους λαθρομετανάστες να καθίσουν στο Σύνταγμα επι 2 τουλάχιστο ημέρες . Να κλήθούν ΟΛΑ τα ΜΜΕ και να δίνουν παγκόσμιες ανταποκρίσεις όπου να επαναλαμβάνεται μονότονα οτι: "Η Ελλάδα ΑΠΑΙΤΕΙ τηνΔΙΚΑΙΑ ΚΑΤΑΝΟΜΗ ΤΩΝ ΛΑΘΡΟΜΕΤΑΝΑΣΤΩΝ ανάμεσα στα κράτη της ΕΕ".
        Και αν το αίτημα δεν γίνει αποδεκτό, να δώσουμε μονομερώς ταξιδιωτικά έγγραφα στους μετανάστες . Αν μας απειλήσουν με κυρώσεις, αν δεν έχουμε ήδη κυρήξει στάση πλήρωμών, να τους το κάνουμε τότε. Αφου άλλη λύση δεν υπάρχει, δεν θα μπορέσουμε να το αποφύγουμε τελικά...

  31. πολιτης avatar
    πολιτης 02/10/2012 09:46:46

    η απογοητευση απο την κυβερνηση ειναι μεγαλη, παρουσιαζοντας διαρκως αυξητικες τασεις. η εμφανιζομενη τακτικη σαμαρα για ανακτηση της χαμενης αξιοπιστιας της ηγεσιας της χωρας και στη συνεχεια επιδιωξη πολιτικης διαπραγματευσης αποδεικνυεται εσφαλμενη. η υποτιθεμενη ανακτηση αξιοπιστιας εχει τετοιο κοινωνικο και εθνικο κοστος που οποιο μετρο ανακουφισης, και αναπτυξης να ληφθει μετα δεν θα αποδωσει γιατι απλα δεν θα υπαρχει κοινωνικος ιστος και παραγωγικο δυναμικο. με την υλοποιηση των μετρων, οπως και ετσι που διαρρεουν, συντελειται η πληρης εξαθλιωση του πολυπαθου και υπερηφανου λαου μας. εχει αναχθει ο κοινωνικος αυτοματισμος σε ζητουμενο και εργαλειο προπαγανδας του συστηματος εξουσιας.
    η βιαιη,αναρχη υποβαθμιση του βιοτικου επιπεδου των ελληνων, που εχει σαν στοχο την μειωση καθε αντιστασης στο ξεπουλημα των πλουτοπαραγωγικων πηγων της χωρας εναντι πινακιου φακης, με τον ταυτοχρονο μετασχηματισμο μας σε τριτοκοσμικο προτεκτορατο και απλη βαση μετασταθμευσης νατιοκων δυναμεων μοιαζει ολοενα και πιο πιθανη.
    δυστυχως κυβερνουμαστε απο ολιγοιστους πολιτικους, μειωμενης αποτελεσματικοτητας και αυξημενων εξαρτησεων. διακατεχονται απο φοβικα συνδρομα υποτελειας, αδυνατωντας να σταθουν στο υψος των περιστασεων.
    κριμα ...
    εν αναμονη του νεου τρικουπη λοιπον, που σημειωτεων δεν ξερω αν εχει ακομη γεννηθει.....

  32. Φιλιππος avatar
    Φιλιππος 02/10/2012 09:54:16

    Οι τελευταιες κοκκινες γραμμες,αν πραγματικα ειχε, του Σαμαρα εξαντληθηκαν το χειμωνα του 12 οταν εκανε τη στροφη των 180 μοιρων και τη ανοιξη με την υπογραφη του στο μνημονιο 2.Τωρα πλεον η κατασταση ειναι μη αναστρεψιμη και ηδη εχει μπει κι αυτος στη σελιδα της ιστοριας μαζι με τους προκατοχους του Σημιτη,Κωστακη,ΓΑΠ.

    • BLACKQUEEN avatar
      BLACKQUEEN @ Φιλιππος 02/10/2012 12:28:41

      ...Εγώ λέω να περιμένω λίγο ακόμα, έτσι ώστε ή να μου το αποδείξει περισσότερο ...εξώφθαλμα, με απροκάλυπτο θράσος και ....προσβλητικότερη αναίδεια, ή να σας διαψεύσει εντελώς..... Δεν μπορώ έτσι κι αλλιώς να ξεφύγω ποτέ απ΄ τον ονειροπόλο μου εαυτό !!! Λατρεύω τις ΟΛΟΚΛΗΡΩΤΙΚΕΣ ΑΝΑΤΡΟΠΕΣ :-)) .

      • Κλέων avatar
        Κλέων @ BLACKQUEEN 02/10/2012 16:49:26

        Η ειλικρίνειά σου αφοπλίζει!
        Και μην γελιέσαι, πολλοί εδώ μέσα από τους γράφοντες, τα ίδια περιμένουν ή ελπίζουν ασχέτως του τι γράφουν.
        Στην πρώτη περίπτωση θα μάθουμε, ίσως, εάν υπάρχει ζωή μετά θάνατον...
        Στην δεύτερη...άσε να γίνει και τα ξαναλέμε. Τουλάχιστον θα έχεις την χαρά της απόλυτης δικαίωσης.

        Εξαίρεση αποτελούν μόνο δύο-τρεις που θα παραμείνουν αθεράπευτα κολλημένοι με τον άνθρωπο, ακόμα και εάν συμβεί το πρώτο από αυτά που αναφέρεις.
        Ευτυχώς είναι πια η απειροελάχιστη μειοψηφία.

  33. factorx avatar
    factorx 02/10/2012 10:00:33

    Με συγχωρείς ΒΙΣ αλλά έπρεπε να διαβάσεις Καρακούση (που του τα υπαγορευει το Μαξίμου -ναι!) που τα μαθαίνει απο τον Ροδινό για να καταλάβεις την ανεπάρκεια του Τομσεν;

    • tas avatar
      tas @ factorx 02/10/2012 11:24:10

      Αγαπητέ factorx θα χτυπήσουμε το σαμάρι για το στραβό δρόμο που παίρνει ο γάιδαρος?

      • Ο Θείος avatar
        Ο Θείος @ tas 02/10/2012 14:33:25

        Φορολογικά: Ο "γάιδαρος" ετοιμάζεται να κάνει "εξυπηρετήσεις". Και σούζες. Νομίζει ότι είναι καθαρόαιμος αραβικός.
        Ακόμη και οι "εντελώς άχρηστοι" ("Troikas taugen nichts"! έγραψε προχθές ο Spiegel) της τρόικα, κατάλαβαν ότι δεν πρόκειται ποτέ ΝΑ ΘΕΛΗΣΟΥΝ να μαζέψουν φόρους από τους "λιπαρούς".
        Ακόμη και ο πρώην εντεταλμένος από τον Μπούς τον πρεσβύτερο να συμβουλεύει τον ...Μιλόσεβιτς, ο πρώην μαοικός από την Κοπεγχάγη, το κατάλαβε.
        Εμείς;
        Για όσους αμφιβάλλουν για τα περί Μιλόσεβιτς:
        "He started working on the former Yugoslavia in 1987: was the Fund’s Resident Representative in Belgrade from 1990 to 1991"
        h**p://www.jvi.org/fileadmin/jvi_files/Conference2010/ThomsenCV.pdf

  34. Komis Montechristo avatar
    Komis Montechristo 02/10/2012 10:06:28

    Καλημέρα σε όλους.
    Μέχρι τις αμερικανικές εκλογές είναι η τελευταία ευκαιρία της χώρας και όλων μας.Πολλοί σχολιαστές,εδώ μέσα,το έχουν τονίσει κατά καιρούς.Θα προσθέσει και ο γράφων τη μικρή δική του φωνή.ΤΩΡΑ είναι η ΕΣΧΑΤΗ ευκαιρία να χτυπήσει η χώρα το χέρι στο τραπέζι και να θέσει πολλά πράγματα,ξανά,από την αρχή.
    Το έχω γράψει εδώ και πολλούς μήνες θα το ξαναγράψω πάλι:Το μνημόνιο δεν βγαίνει με τίποτα...Έχει δημιουργηθεί με τέτοιο τρόπο ώστε να δημιουργήσει ΑΔΙΕΞΟΔΟ...Οδηγεί,με μαθηματική ακρίβεια,στη ΠΛΗΡΗ καταστροφή της χώρας.Από το 2010,η Ελλάδα ΣΑΡΩΝΕΤΑΙ και ΙΣΟΠΕΔΩΝΕΤΑΙ από ΕΦΙΑΛΤΙΚΑ μέτρα!!Μετά τις 6 Νοεμβρίου ουδείς μπορεί να προσδιορίσει το εύρος των εξελίξεων.Κάποιος μπορεί να ισχυριστεί πως ''του χρόνου το φθινόπωρο είναι οι εκλογές στη Γερμανία,υπάρχει χρόνος''.Κατά τη προσωπική μου γνώμη,πρόκειται για λανθασμένη εκτίμηση.Πρώτον,είναι εξαιρετικά μακριά (έτσι όπως έχουν διαμορφωθεί τα πράγματα στη πατρίδα μας δεν μπορεί να γίνει λόγος για μακροπρόθεσμες αναμονές) και δεύτερον μέχρι τότε υπάρχει σοβαρή πιθανότητα να έχουν συμβεί πολλές εξελίξεις.
    Εν κατακλείδι:Θα συμφωνήσω με το τίτλο της κεντρικής ανάρτησης πως ''πολύ αργά για κόκκινες γραμμές και πολιτικές διαπραγματεύσεις''.ΔΕΝ είναι αργά,ΟΜΩΣ,για ΑΞΙΟΠΡΕΠΗ εθνική στάση.Και κάτι ακόμη:ΔΕΝ είναι λαϊκισμός να δηλώσει η χώρα ''ΕΩΣ ΕΔΩ'' ούτε ψευτοτσαμπουκάς.Το ΑΚΡΙΒΩΣ αντίθετο.ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ,ΠΕΡΑ από τους αριθμούς,ΥΠΑΡΧΟΥΝ και οι ΑΝΘΡΩΠΟΙ....Η Ελλάδα ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΕΙ ΑΛΛΟ....αλλά κυρίως ΟΥΤΕ και οι πολίτες της.....

    • Φανη avatar
      Φανη @ Komis Montechristo 02/10/2012 11:13:07

      Yes, yes, yes.

    • Mara avatar
      Mara @ Komis Montechristo 02/10/2012 11:50:21

      Κόμη Καλημέρα!

      Η ΕΛΛΑΔΑ ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΕΙ ΑΛΛΟ....., μπορούσε κάλλιστα να είχε ειπωθεί πέρυσι το Νοέμβριο (ίσως και νωρίτερα).
      Δεν καταλαβαίνω γιατί έπρεπε να φθάσουμε ως εδώ...
      Τί... και ποιούς.... εξυπηρέτησε η καθυστέρηση ενός χρόνου???
      Γιατί έπρεπε να αφήσουμε να γιγαντωθούν σε τέτοιο βαθμό Τσίπρας και ΧΑ???
      Γιατί έπρεπε να αφήσει ελεύθερο το έδαφος να μπουκάρουν.... τα άκρα???
      Τότε λέει...., μας είχαν τελειωμένους....
      Γιατί τώρα τί μας έχουν???
      Συνεχώς τελειωμένοι.... είμαστε τα τελευταία 3 χρόνια.
      Είναι δυνατόν να μην τα υπολόγισε όλα αυτά???
      Όχι πές μου σε παρακαλώ ΓΙΑΤΙ.....???????????

      Κόμη, οι πλατείες ήταν γεμάτες το καλοκαίρι του 2011 και περιμένανε ηγέτη.
      ΗΓΕΤΗ... όμως...., όχι ονειροβάτες θεωρητικούς πατριώτες....

      • Komis Montechristo avatar
        Komis Montechristo @ Mara 02/10/2012 16:51:58

        Αγαπητή Μάρα,εδώ και πολλούς μήνες γράφω και επιμένω πεισματικά για τη χρονική καμπή τέλος Οκτωβρίου-αρχές Νοεμβρίου.Έχω αναπτύξει τη σκέψη μου ΑΠΕΙΡΕΣ φορές.Όσο για τα πελώρια ΓΙΑΤΙ που αναφέρεις,συμφωνώ απόλυτα.Από που ν'αρχίσω και που να τελειώσω.....

    • Μ.Γ avatar
      Μ.Γ @ Komis Montechristo 02/10/2012 12:25:39

      Eχεις απολυτο δικηο.

  35. ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
    ΣΤΕΛΙΟΣ 02/10/2012 10:25:59

    Ηθελα να ελπίζω ,αλλα κατα βάθος ήμουν σίγουρος πως στο τέλος το Σύστημα θα προτιμούσε να οδηγήσει όλον τον Ελληνικό λαό στην δραχμή και στην εξαθλίωση , παρα να απολύσει Δημοσίους Υπαλλήλους.

    Λογικό είναι. καμιά Φεουδαρχία δεν μπορεί να επιζήσει, αν διαλύσει την Πραιτωριανή Φρουρα που την προστατεύει...

    (συγχωρέστε μου τον συνδιασμό δυό διαφορετικών ιστορικών περιόδων στην παραπάνω παρομοίωση!)

    • Σταράτα avatar
      Σταράτα @ ΣΤΕΛΙΟΣ 02/10/2012 11:03:24

      στέλιο τήν φεουδαρχεία εμείς τήν εκλέγουμε 37 συναπτά έτη.εμείς τήν διαβρώνουμε τήν συντηρούμε τήν κανακεύουμε.νά ζητάς τό κεφάλι τους είναι σάν νά κόβεις τό δικό σου γιατί καί τό δικό σου είναι στό ίδιο σώμα μαζί γεννηθήκαμε .Τό νά κόψεις τό κεφάλι αυτού πού τό γέννησε δέν βλέπω νά τό σκέφτεσαι αλλά μόνο τού ζητάς νά θυσιάση τά παιδιά του καί να διαλέξει ποιό είναι τά καλύτερα βάσει τόν δικόσου κριτηρίων.μού θυμίζει σαλώμη μά ηρώδη [συγνώμη γιά τόν συνδιασμό]

      • ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
        ΣΤΕΛΙΟΣ @ Σταράτα 02/10/2012 12:17:34

        Δεν γεννηθήκαμε μαζι ,όσοι δεν είχαν χαρτί της κλαδικής για να διοριστούν στο Δημόσιο ηταν "παιδιά ενός κατώτερου θεού"...

        • Σταράτα avatar
          Σταράτα @ ΣΤΕΛΙΟΣ 02/10/2012 13:29:37

          πάλι δέν κατάλαβες . τήν κλαδική τό ραβασάκι τό οτί ό χρηματισμός θέλει δύο .μαζί γεννήθηκαν γιατί μαζί ψήφιζαμε αυτόν πού τά γέννησε.καί δέν μιλάω σέ στενό κομματικό αλλά πολιτικό.ο θεός δέν είναι ανώτερος 'η κατωτερός συμβολικά.ό θεός είναι άδικος ή δίκαιος μεταφορικά γιατί μάς έκανε κατά εικόνα καί ομοίωση

  36. noldor avatar
    noldor 02/10/2012 10:33:43

    Μη συγκρίνεις ανόμοια.

    • Φιλιππος avatar
      Φιλιππος @ noldor 02/10/2012 12:03:30

      Τι ειναι ανομοια;οταν υπεγραφε το μνημονιο 2 δεν ηξερε τι περιελαμβανε;δεν γνωριζε τις πρακτικες''διαπραγματευσης''και επιβολης της αποψης της τροικα;γιατι αν δεν τα γνωριζε τοτε...

  37. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 02/10/2012 10:37:06

    Κάτι τέτοιο πέρασε και μένα από το μυαλό μου....

  38. avanti avatar
    avanti 02/10/2012 10:38:32

    Τα λέμε και τα ξαναλέμε ίσως για να τα πιστέψουμε (πόσο θέλουμε ακόμη?) αλλά γεγονός είναι ένα, ΔΝΤ & ΕΕ μαμήσανε κάθε έννοια της οικονομικής επιστήμης ....... this is the end!
    Κατά την πολύ ταπεινή μου άποψη ένα πράγμα έχει να κάνει η Κυβέρνηση, να καταλάβει ότι δεν υπάρχει χρήμα για να εισπράξει - πως το λένε αλλιώς δεν ξέρω - δεν υπάρχουν λεφτά, τέλος, δεν παράγεται πλέον χρήμα, άρα δεν θα εισπράξει τίποτα, άρα και αυτός ο προϋπολογισμός θα καταρρεύσει. Με αυτό κατά νού θα πράξει τα δέοντα.

  39. Γιάννης Καλαματιανός avatar
    Γιάννης Καλαματιανός 02/10/2012 10:56:19

    Η υπέροχη ελληνική γλώσσα έχει μια μικρή, τρομερή λέξη : ΟΧΙ.
    Υπάρχει σήμερα Έλλην πολιτικός που τολμάει να την χρησιμοποιήσει;
    Να την πει με θάρρος στους εντός και εκτός της πατρίδας ισχυρούς και όχι στους μικρούς και ανήμπορους;
    Αυτό ξεχωρίζει τον ηγέτη από τον φοβισμένο που πορεύεται καμπουριαστός μια ολόκληρη ζωή, ατενίζοντας αγέρωχα τις μύτες των παπουτσιών του.
    Η απάντηση, δυστυχώς, λίαν προσεχώς.

  40. Λιογκος avatar
    Λιογκος 02/10/2012 11:14:32

    Μερικοί ακόμα εδώ μέσα συνεχίζουν το ίδιο βιολί....στοχοποίηση των ΔΥ, των ΕΕ...λες και αυτοί εάν κατακρεουργηθούν θα λυθεί δια μαγείας το πρόβλημα... εύκολοι στόχοι εύκολα εξιλαστήρια θύματα... αυτό το τροπάριο το ξεκίνησε ο ΓΑΠ με το Παπακι και τώρα το συνεχίζει η παρούσα κυβέρνηση βρίσκοντας τους υπαίτιους στο όνομα το ΕΕ. Εν γνώση τους διαμελίζουν την κοινωνική συνοχή...δεν θέλουν να υπάρχει κοινωνική συνοχή γιατί θα υπάρξουν διαφορετικού είδους αντιδράσεις και εκρήξεις... αυτοί λοιπόν που τα βάζουν με συγκεκριμένες κοινωνικές ομάδες (όχι πάντα άδικα) να μην ξεχνούν ότι όταν καίγεται η αυλή του γείτονα μάλλον θα καεί και η δική σου. Στη παρούσα φάση θα έπρεπε όλοι να ήμασταν ενωμένοι ενάντια στη λαίλαπα των μέτρων, στη φτωχοποίηση και στη ανεργία αλλά εσκεμμένα αυτό υποδαυλίζεται. Και για όσους βιάζονται να κρίνουν δεν είμαι ο Μικρός Νικόλας, δεν είμαι ΔΥ, δεν είμαι ΕΕ, είμαι ένας μ@μημένος ΙΥ. Του ιδιωτικού τομέα που δεν έβαλε το δάχτυλο στο μέλι, που δεν πήρε μέρος σε σκάνδαλα, που δεν συναλλάχθηκε με τους ΔΥ και με τους προϊστάμενους τους, που δεν έβγαλε υπερκέρδη σε βάρος του κράτους και των πολιτών, που δεν ήταν κρατικοδίαιτος (ευτυχώς όχι όλοι), που δεν χρησιμοποίησε νομικά και φορολογικά τερτίπια για αύξηση κερδών.

    Στο κυρίως θέμα... τίποτα δεν θα γίνει από αυτά που περιγράφονται στο άρθρο. Τα μέτρα θα παρθούν, το έργο είναι χιλιοπαιγμένο τα τελευταία δυο χρόνια, τη δόση έστω και σε δόσεις θα την πάρουμε μέχρι την επόμενη όπου πάλι θα δούμε το ίδιο έργο. Το αποτέλεσμα θα είναι μια Ελλάδα γερόντων, μεταναστών, θέρετρο και παράδεισος των ισχυρών, δίχως όνειρα, δίχως μέλλον, δίχως Έλληνες. Ας πρόσεχα αλλά και ας προσέχαμε....

    • S.R. avatar
      S.R. @ Λιογκος 02/10/2012 15:29:08

      @Λιογκος..
      Ποια κοινωνικη συνοχη ειχες ,ρε φιλε, τοσα χρονια, και σου απειλειται τωρα ? Δεν θυμασαι οτι διαφοροι "στρατοι εσωτερικης κατοχης" (π.χ. ΔΕΗ ,ΟΤΑ κλπ) επετιθεντο στην κοινωνια κανοντας "αγωνες εναντια στην εργοδοσια " οποτε γουσταραν? Και πως δεν καταλαβαινεις οτι τα καλουμενα "ισοδυναμα" μετρα, που καταφορολογησαν τους παντες, και εκοψαν μισθους και αγοραστικη δυναμη απο δικαιους και αδικους, και διελυσαν ολη την αγορα, τα "ισοδυναμα" αυτα μετρα παρθηκαν για να μην ΑΠΟΛΥΘΟΥΝ 150000 ΠΕΡΙΣΣΕΥΟΥΜΕΝΟΙ Δ.Υ. ? Ηταν τοσο εμετικα "σοσιαλιστικη" αυτη η αποφαση, και εδειχνε τοσο θρασος, να προστατεψουν τα κομματικα τους φουσατα, εστω και αν ερριχναν στην ανεχεια εκατομμυρια κοσμου, που προκαλει αηδια και σιχαμαρα.. Γιατι απορτεις λοιπον ?

  41. dionisis avatar
    dionisis 02/10/2012 11:15:42

    ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ. ΝΑ ΠΕΡΑΣΩ ΚΑΤΕΥΘΕΙΑ ΣΤΟ ΘΕΜΑ. ΛΟΙΠΟΝ ΠΑΙΔΙΑ ΕΧΩ ΚΟΥΡΕΙΟ ΑΝΤΡΙΚΟ Η ΔΗΛΩΣΗ ΜΟΥ ΗΤΑΝ 18000 ΕΥΡΟ ΚΑΙ ΠΕΡΝΩ ΚΑΙ ΕΝΑ ΝΟΙΚΙΟ 12000 ΣΥΝΟΛΟ 30000 ΕΥΡΟ ΕΙΜΑΙ ΠΑΝΤΡΕΜΕΝΟΣ ΚΑΙ ΕΧΩ 2 ΠΑΙΔΙΑ ΠΛΗΡΩΣΑ ΦΕΤΟΣ ΕΦΟΡΙΑ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΑ ΠΛΗΡΩΣΑ 7000 ΕΥΡΟ ΑΛΛΑ ΤΟ ΘΕΟ ΣΑς ΒΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΜΕ ΤΑ ΙΔΙΑ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΑ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΩ ΕΦΟΡΙΑ 15000-17000?????? ΔΗΛΑΔΗ ΞΕΡΕΤΕ ΤΙ ΚΑΝΕΙ ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ??? ΜΕ ΑΝΑΓΚΑΖΕΙ ΝΑ ΤΟΥ ΔΗΛΩΣΩ ΑΠΟ 18000 ΕΥΡΟ ΠΟΥ ΤΟΥ ΔΗΛΩΣΑ 8000 ΔΗΛΑΔΗ ΤΙ ΚΑΝΕΙ ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΤΡΟΠΟ??? ΧΑΝΕΙ ΤΟ ΦΠΑ ΔΗΛΑΔΗ ΕΣΟΔΑ. ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΠΟΛΥ ΕΚΕΙ ΣΤΟ ANTINEWS ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΠΟΛΥ ΒΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΜΕΤΑΦΕΡΕΤΕ ΕΚΕΙ ΣΤΗΝ ΝΔ ΟΤΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΠΑΝΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΕΙΝΑΙ ΟΛΟΚΑΥΤΩΜΑ. ΗΜΑΡΤΟΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    ΥΓ ΒΑΛΤΕ ΚΑΙ ΤΟ ΟΑΕΕ ΑΛΛΑ 5500 ΕΥΡΟ .

    • Θασίτης avatar
      Θασίτης @ dionisis 02/10/2012 11:45:49

      Στα ίδια νούμερα είμαστε αδερφέ. Όχι μόνον δεν θα τα πάρουν αλλά ήδη οργανώνονται ομάδες που θα χτυπήσουν το ΣΔΟΕ αν τολμήσει ελέγχους και το νησί δεν είναι σύνταγμα. Άντε να σας δω παλικάρια, προχωρήστε να τελειώνουμε με σας...

  42. Κόνδωρας avatar
    Κόνδωρας 02/10/2012 11:18:30

    Ψυχραιμία παιδιά: το παζάρι δεν τελειώνει "πριν τραγουδήσει η χοντρή", όπως λένε τα αμερικανάκια.
    Ο Σαμαράς επέλεξε σωστή τακτική: πήρε τα μέτρα για τα οποία είχε δεσμευθεί η Ελλάδα (και που είναι αναγκαία, αλλιώς το έλλειμα δεν πέφτει), αλλά τα στήλωσε ΛΙΓΟ ΠΡΙΝ τις τελικές υπογραφές με το 90% της συμφωνίας στο τραπέζι. Το δίλημμα γίνεται ακραίο για τους δανειστές (αρκεί ο Σαμαράς να μην κάνει πίσω ούτε χιλιοστό): ΕΙΤΕ δέχονται το πακέτο "ως έχει, επειδή δεν έχουμε κάτι άλλο να δώσουμε", ΕΙΤΕ τα σπάμε, και hello domino effect. Οι ξένοι ΕΤΣΙ διαπραγματεύονται, είτε μας αρέσει είτε όχι: θα πάρουν ό,τι μπορούν με σκληρό παζάρι, και θα συμφωνήσουν λίγο πριν το πραγματικό "walk-out" του άλλου. Παζάρι υψηλού ρίσκου και για γερά νεύρα, πράγματι, αλλά ΔΕΝ υπάρχει άλλη λύση: αρκεί να μην υποχωρήσουμε ούτε χιλιοστό, ώστε να καταλάβουν ότι "όταν λέμε walk-out, εννοούμε walk-out".

    ΟΜΩΣ το καίριο ερώτημα είναι: πότε θα πάρει ο Σαμαράς τα ΑΝΑΠΤΥΞΙΑΚΑ μέτρα. Χωρίς αυτά, καμία περικοπή ελλείματος δεν θα έχει διάρκεια. Ό,τι κόβεις από κάπου, πρέπει να το αναπληρώσεις από κάπου αλλού, δηλαδή από νέες πηγές πλούτου.

  43. Ζωροάστρης avatar
    Ζωροάστρης 02/10/2012 11:21:36

    Εαν η Ελλάδα άφηνε να διαρρεύσει ότι τυπώνει δραχμές, ετοιμάζεται να βγει από το ευρώ και να επαναπροσδιορίσει άρδην την εξωτερική της πολιτική να δείτε στο πότε θα μαλάκωναν τρόικα, γερμανοί και λοιποί.

    Χωρίς σοβαρό plan B, δηλαδή όταν αυτός με τον οποίο διαπραγματεύεσαι γνωρίζει εκ των προτέρων ότι δεν διατίθεσαι να κάνεις τίποτα άλλο εκτός από αυτό που σου προσφέρει αυτός, για τί πολιτικές διαπραγματεύσεις και πράσινα άλογα μιλάμε.

    Από το 2010 ουδείς Έλληνας πολιτικός διαπραγματεύτηκε το οτιδήποτε με τους δανειστές μας. Όλοι υπέγραφαν, χωρίς ούτε καν να διαβάσουν ό,τι τους έφερναν οι εκπρόσωποι των τραπεζιτών προς υπογραφή.

    • aristos avatar
      aristos @ Ζωροάστρης 02/10/2012 15:12:46

      Κι αν το Plan B του Σαμαρά είναι ο Τσίπρας?
      Είσαι σίγουρος οτι δεν θα το χρησιμοποιήσει ο Σαμαράς?

      • Ζωροάστρης avatar
        Ζωροάστρης @ aristos 02/10/2012 18:00:11

        Ο Τσίπρας έχει ήδη "προσκυνήσει" στο εξωτερικό...

    • dim avatar
      dim @ Ζωροάστρης 03/10/2012 02:14:29

      Όλα αυτά που λέτε πολλοί για Plan b έχουν νόημα μόνο αν αφορούν κρυφή προετοιμασία της χώρας, στη περίπτωση ατυχήματος κλπ. Διότι αν είναι να διαρρεύσουμε όπως λέτε για τύπωμα δραχμής, Plan b κλπ. δεν έχετε καταλάβει εσείς που τα λέτα αυτά, ότι πριν καν τεθεί θέμα να δούμε τι θα που οι Ευρωπαίοι, και αν θα μαλακώσουν κλπ., η αγορά θα αντιδράσει αμέσως, θα έχουμε μαζική φυγή καταθέσεων, το τραπεζικό σύστημα θα καταρρεύσει σε μια νύχτα, η οικονομία θα παραλύσει εντελώς, και θα έχουμε βγάλει μόνοι μας τα μάτια μας... Δεν λέω ότι δεν θα χάσουν και αυτοί, αλλά για αυτούς το να χάσουν 1 τρις, κουτσά στραβά θα το αναπληρώσουν, εμείς θα καταστραφούμε και θα ζήσουμε στην εξαθλίωση για δεκαετίες...

      • Ζωροάστρης avatar
        Ζωροάστρης @ dim 03/10/2012 09:19:01

        Χωρίς plan B, διαπραγμάτευση δεν γίνεται.

        Αυτή τη στιγμή γνωρίζει η τρόικα ότι δεν μπορούμε να κάνουμε αλλιώς και μας πιέζουν μέχρι να δεχτούμε, ό,τι αυτοί θέλουν. Γιατί να κάνουν άλλωστε πίσω, για τα ωραία μάτια μας;...

        Εκτός βέβαια εαν δεν θέλουμε να διαπραγματευθούμε, οπότε σφάξε με αγά μου ν'αγιάσω...

  44. Φανη avatar
    Φανη 02/10/2012 11:25:59

    Θα τα στρογγυλευσω:το διακυβευμα ειναι λιγη συνταξη η καθολου, λιγοτερος μισθος η καθολου,λιγοτερα νοσοκομεια η κλεισιμο, λιγοτερα σχολεια η τιποτα,σχετικη ηρεμια η Αργεντινη,λιγοτερα φαρμακα η ανυπαρξια, λιγοτερα ψωνια για φαγητο η αδεια ραφια,ελαχιστο πετρελαιο η ελικοπτερα να ριχνουν ανθρωπιστικη βοηθεια και τελος το σπουδαιοτερο υπαρξη στρατου η ανυπαρξια;;;
    Αυτα παιζονται και δισταζουν να το πουν και μαλιστα ο καθενας για τους δικους του λογους.Κι ας μη περιμενουμε απο τους εξω.Αυτοι ζεστο χρημα θελουν για οσο αντεχουμε και τιποτα αλλο.
    Δυστυχως θα το περασουμε το λουκι και με απωλειες.Χρεος των κυβερνωντων ειναι να φροντισουν να ειναι οσο το δυνατον πιο λιγες.Γι αυτο δε νοιαζονται που φορτωνομαστε δανεια, ας τσουλαει ο καιρος μπας και γινει τιποτα, αφου ξερουν οτι τελικα δεν θα πληρωθει τιποτα, γι αυτο και οι ξενοι βιαζονται, σου λεει οσα προλαβουμε.....

  45. dionisis avatar
    dionisis 02/10/2012 11:51:49

    ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ Η ΔΗΛΩΣΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΣΑΣ. ΑΠΛΑ ΕΙΜΑΙ 48 ΕΤΩΝ ΚΑΙ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΦΟΡΑ ΣΤΗΝ ΖΩΗ ΜΟΥ ΕΙΜΑΙ ΤΟΣΟ ΕΞΟΡΓΙΣΜΕΝΟΣ ΚΑΙ ΤΟΣΟ ΘΥΜΩΜΕΝΟΣ. ΚΑΙ ΝΑ ΞΕΡΕΤΕ ΕΙΜΑΙ ΑΣΤΟΣ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΘΑ ΔΙΣΤΑΣΩ ΝΑ ΠΑΩ ΣΤΗΝ ΑΛΛΗ ΑΚΡΗ ΓΙΑ ΝΑ ΠΡΟΣΤΑΤΕΨΩ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΟΥ.

  46. Απλή σκέψη avatar
    Απλή σκέψη 02/10/2012 11:59:13

    ok! το καταλάβαμε το μήνυμα!
    Δεν μας φταίει τίποτε άλλο παρά μόνον ο Σαμαράς.
    Εύχομαι να τα πάρει στο κρανίο κι΄ο Σαμαράς, τόσο με την τρόϊκα όσο και με την γκρίνια μας εδώ μέσα, να μας παρατήσει, να δούμε ποιος θα είναι ο επόμενος κυβερνήτης. Θα σας πω εγώ ποιος θα είναι: Ο Νταβούτογλου!

    • Φιλιππος avatar
      Φιλιππος @ Απλή σκέψη 02/10/2012 12:10:28

      Συγνωμη χαρη μας κανει;Αυτος δεν ειπε πως θα μας ''σωσει'' χωρις να λογαριαζει το πολιτικο κοστος;αυτος και οι ομοιοι του δεν λενε πως η πολιτικη δεν ειναι δουλεια αλλα υποχρεωση;εξαλλου δεν δειχνει τιποτα πως αυτος ειναι ο πραγματικος κυβερνητης και οχι ενας απλος διεκπεραιωτης των απαιτησεων της τροικας.

      • Απλή σκέψη avatar
        Απλή σκέψη @ Φιλιππος 02/10/2012 12:15:25

        ΝΑ ΒΡΕΙΣ ΝΑ ΣΕ ΚΥΒΕΡΝΗΣΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΑΛΛΟΣ, ΒΡΕΣ ΤΟΝ ΠΡΩΤΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΠΕΣΤΟΝ ΚΑΙ ΣΕ ΜΑΣ.
        ΒΕΒΑΙΩΣ ΚΑΙ ΧΑΡΗ ΜΑΣ ΚΑΝΕΙ!
        ΤΕΤΟΙΟΙ ΠΟΥ ΕΙΜΑΣΤΕ, ΔΕΝ ΜΑΣ ΑΞΙΖΕΙ Ο ΣΑΜΑΡΑΣ.

        • Φιλιππος avatar
          Φιλιππος @ Απλή σκέψη 02/10/2012 12:58:54

          Σε ποιον αξιζει ή οχι ο Σαμαρας και οι προκατοχοι του,ας ρωτησεις αυτους που το χειμωνα θα μεινουν χωρις θερμανση τους ασθενεις χωρις φαρμακα,τους χιλιαδες που μενουν καθημερινα χωρις δουλεια, τους γονεις των παιδιων που αναγκαζονται ακομα και να τα σταματουν απο το σχολειο γιατι δεν μπορουν να μεταφερθουν.Ο τοπος αυτος υπαρχει εδω και χιλιαδες χρονια,λες να χαθει αν τα παρατησει ο Σαμαρας;Και στο κατω-κατω της γραφης δεν ειμαστε ολοι ''τετοιοι'' που να μην μας αξιζει.

          • BLACKQUEEN avatar
            BLACKQUEEN @ Φιλιππος 02/10/2012 15:50:49

            Δηλαδή ο κ. Α.Σαμαράς κατά τη γνώμη σας ευθύνεται για τις αμαρτίες των προδοτών που κυβέρνησαν τη χώρα τα τελευταία 40 χρόνια; Μήπως είναι βολικά απλοϊκή η θεώρησή σας; Και ποιός σας είπε οτι θα ''τα...παρατήσει ο Σαμαράς''; Την ενδόμυχη ευχή σας μας καταθέτετε; Τρεις μήνες και φωνάζετε ήδη ΣΤΑΥΡΩΣΟΝ ΑΥΤΟΝ !!!! (εξαγριωμένοι για προαποφασισμένα και προψηφισμένα εκ των προηγουμένων μέτρα). Έχετε πολύ πλάκα όλοι εσείς, που απαιτούσατε το 2011 να μπει μπροστά στον αντιμνημονιακό αγώνα. Όλοι εσείς που με την πρώτη δυσκολία, με το παραμικρό σας ...ξεβόλεμα, σίγουρα θα τον θεωρούσατε υπαίτιο και θα τον καταδικάζατε. Μάλλον κακώς τον αδικώ που γύρισε την πλάτη του στις τζαμπαεπαναστατικές σας κραυγές. Οι περισσότεροι, μπορείτε μόνο να καταδικάζετε ανέξοδα, με υστερόβουλη εμπάθεια και μικρόψυχη προκατάληψη. Τότε όμως, ποιός αλήθεια σας χρειάζεται; Τόσους ανέξοδα, εκ του ασφαλούς κατηγόρους !!!! Μπορεί οποτεδήποτε ν΄ αυτοπυρποληθεί κανείς κι από μόνος του και να σας ακυρώσει....

        • T.V avatar
          T.V @ Απλή σκέψη 02/10/2012 13:13:56

          Ελεος με την παθογονο προσωπολατρεια....

          • ΚΥΠΡΟΓΕΝΕΙΑ avatar
            ΚΥΠΡΟΓΕΝΕΙΑ @ T.V 02/10/2012 13:20:48

            Έλεος με τις εθνοπροδοτικές θέσεις που ευνοούν το λόμπι της δραχμής .

          • noldor avatar
            noldor @ ΚΥΠΡΟΓΕΝΕΙΑ 02/10/2012 14:40:37

            Μόνο που στην δραχμή οδηγεί το λόμπι του ευρώ

          • Φιλιππος avatar
            Φιλιππος @ ΚΥΠΡΟΓΕΝΕΙΑ 02/10/2012 14:49:21

            Ακομα δεν ελιωσε η καραμελλα του λομπι της δραχμης; Δεν πειθει και δεν τρομαζει πλεον κανενα,γιατι απ'οτι φαινεται αυτοι που θελουν να ''ψωνισουν''θα το κανουν και με ευρω,στο οποιο πρεπει να παραμεινουμε με καθε θυσια.

          • BLACKQUEEN avatar
            BLACKQUEEN @ T.V 02/10/2012 15:52:52

            ΄Ελεος πια με την τυφλή σαρκοβόρα εμπάθεια !!!!

    • Nick avatar
      Nick @ Απλή σκέψη 02/10/2012 12:12:37

      Ο "Μέγας" Νταβούτογλου ας λύσει το Κουρδικό "προβληματάκι" πρώτα και μετά να έρθει να ασχοληθεί με εμάς...

      • Απλή σκέψη avatar
        Απλή σκέψη @ Nick 02/10/2012 12:16:32

        Αυτός ασχολείται με τα πάντα! Εμείς είμαστε ... άντε μην το πω...

    • firiki2010 avatar
      firiki2010 @ Απλή σκέψη 02/10/2012 12:14:43

      Χα, χα! Σωστός ! Κι εγώ κάτι τέτοια σκέφτομαι όταν γράφω ότι φεύγοντας από το ευρώ (ούτε ο Τσίπρας δεν το λέει πια) το επόμενο νόμισμα δεν θα είναι η δραχμή , αλλά το ... γρόσι.

    • aristos avatar
      aristos @ Απλή σκέψη 02/10/2012 15:14:18

      Μην κάνεις απλές σκέψεις...ο επόμενος κυβερνήτης θα είναι: Ο Τσίπρας!

      • BLACKQUEEN avatar
        BLACKQUEEN @ aristos 02/10/2012 15:57:00

        Με συγκυβερνήτες τον Χασάν από το Πακιστάν, τον Αμπντούλ από τη Νιγηρία και τον Σουλεϊμάν από τη Μαλαισία !! Μιλάμε για την ύψιστη χλιδή και την τεράααααστια επιτυχία του σοφού Ελληνικού λαού-λαγού !!!! Για μια ακόμα φορά, πρωτοπόρος και ριζοσπάστης !!

      • Απλή σκέψη avatar
        Απλή σκέψη @ aristos 02/10/2012 19:09:01

        τώρα ησύχασα ....

  47. dionisis avatar
    dionisis 02/10/2012 12:04:08

    ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΑΥΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΕΣ???? ΑΥΤΟ ΕΙΠΑ????? ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΚΛΕΙΝΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΜΙΑ ΤΟΝ ΟΣΕ????? ΓΙΑΤΙ ΚΛΕΙΝΕΙ ΖΗΜΙΟΓΟΝΟΥΣ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΥΣ????? ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΧΑΜΗΛΩΝΕΙ ΤΟΥς ΜΙΣΘΟΥς ΤΩΝ ΚΡΑΤΙΚΟΔΙΑΙΤΩΝ ΜΑΝΔΑΡΙΝΩΝ ΤΟΝ ΥΠΟΥΡΓΕΙΩΝ????? ΕΔΩ ΕΧΕΙ ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ ΤΗΝ ΛΙΜΝΗ ΤΗς ΚΩΠΑΙΔΑΣ. ΗΜΑΡΤΟΝ ΚΑΙ ΕΡΧΕΣΕ ΚΑΙ ΓΡΑΦΕΙΣ ΓΙΑ ΝΤΑΒΟΥΤΟΓΛΟΥ?????? ΜΕ ΕΙΝΑΙ ΣΟΒΑΡΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΑΥΤΑ?????

    • Απλή σκέψη avatar
      Απλή σκέψη @ dionisis 02/10/2012 12:06:37

      Εσύ κατάλαβες τίποτε από αυτά που σχεδιάζονται ποντάροντας στη δυσκολία των καταστάσεων;

      • Απλή σκέψη avatar
        Απλή σκέψη @ Απλή σκέψη 02/10/2012 12:09:30

        κατ΄αρχήν το σχόλιό μου δεν αναφερόταν προσωπικά σε σένα, αλλά στη γενικότερη ανάρτηση και τους σχολιασμούς, αλλά μιας και μου απάντησες ...

      • Diamond Angel avatar
        Diamond Angel @ Απλή σκέψη 02/10/2012 15:14:39

        Με μια κουβέντα , είπες όλη την ουσία. Δεν ξέρω όμως πόσοι μπορούμε, ή θέλουμε να την καταλάβουμε.......

  48. dionisis avatar
    dionisis 02/10/2012 12:11:25

    ΕΓΩ ΞΕΡΩ ΤΗΝ ΔΥΣΚΟΛΙΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΠΟΔΕΧΟΜΑΙ . ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΑΠΟΔΕΧΤΩ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΤΣΟΥΒΑΛΙΑΖΕΙ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ Ε.Ε ΣΤΟ ΙΔΙΟ ΤΣΟΥΒΑΛΙ.

  49. TARAMAS avatar
    TARAMAS 02/10/2012 12:28:01

    Μαλώνετε περί όνου σκιάς. Με δραχμή ή με ευρώ, αν δε διορθωθούν οι παθογένειες της οικονομίας, στα σκ@τ@ θα τσαλαβουτάμε. Άντε και να τυπώσουμε δραχμές. Θα σταματήσει η φοροδιαφυγή; Θα σταματήσει το δημόσιο να πληρώνει μισθούς σε μη παραγωγικούς εργαζόμενους; Θα τελειώσει η γραφειοκρατία; Θα σταματήσουν ισχυρές συντεχνίες και ημέτεροι να λυμαίνονται τον όποιο πλούτο της χώρας; Θα σταματήσει η έντονη οσμή βόθρου να καταπνίγει τα πάντα; Λυπάμαι αλλά είστε σε άρνηση, φοβάστε να ξεβολευτείτε από όσα ξέρετε, ονειρεύεστε επιστροφή στα παλιά και αρπάζεστε από εξιδανικεύσεις περί εθνικού νομίσματος και δυνατότητα τυπώματος και (συνεπώς) υποτίμησης. Αν ήταν έτσι, η Ζιμπάμπουε με υποτίμηση 10 (εις την 25η δύναμη) θα ήταν ο οικονομικός παγκόσμιος πρωταθλητής.

    • Tasos avatar
      Tasos @ TARAMAS 02/10/2012 13:38:20

      Προσωπικά δε θέλω επιστροφή στα παλιά και προφανώς τα εσωτερικά προβλήματα θέλουν λύση, όμως με το σενάριο που εκτελείται έχεις ξεζούμισμα - απώλεια περιουσίας και κυριαρχίας και στο τέλος ίσως και να σε αφήσουν να χρεωκοπήσεις ίσως και όχι. Όμως όταν θα έρθει και η ανάπτυξη κάποια στιγμή αυτή δε θα την καρπώνεσαι εσύ αλλά ο νέος ιδιοκτήτης του οικοπέδου. Στο άλλο σενάριο που φαντάζει πιο βάρβαρο στην αρχή του, θα σου χει μείνει κάτι στα χέρια ως περιουσία να μπορείς να κινηθείς με κάποια ελπίδα.
      Οταν είναι πλέον αποδεκτό πως οι μόνες χώρες που ανταπεξήλθαν σε μεγάλη ύφεση είχαν τη δυνατότητα υποτίμησης (που εμείς δεν έχουμε) σημαίνει ότι μπορεί η διαπίστωσή σου να αντιστραφεί στο ότι κάποιοι εξιδανικεύετε το ευρώ και ονειρεύεστε ότι θα εμφανιστεί από το πουθενά ανάπτυξη με αυτή τη πολιτική. Καμία ανάπτυξη δε θα ρθει έτσι. Μόνο αργή και βασανιστική ύφεση μέχρι το κρισιμο σημείο που οι καρποί της ανάπτυξης θα μπορούν - με νομοθετήματα - να πηγαίνουν σε ξένους. Τότε ναι, θα "επενδύσουν" αλλά όχι σε σένα αλλά στο οικόπεδό σου με σένα ως ενοικιαστή πια.
      Βέβαια δεν αμφιβάλλω ότι κάποιοι ίσως το ξέρουν και λένε ναι "θέλω να χω για πάντα 300ευρώ μισθό παρά να ξεβολευτώ και να περάσω δύσκολα για 1-2-5 χρόνια αγοράζοντας μια πιθανή μελλοντική ανάκαμψη γιατί θεωρώ ότι ποτέ δε θα λύσουμε τις παθογένειες μας και άρα δε θα ρθει ποτέ η ανάκαμψη".

    • firiki2010 avatar
      firiki2010 @ TARAMAS 02/10/2012 13:39:05

      "Με δραχμή ή με ευρώ, αν δε διορθωθούν οι παθογένειες της οικονομίας, στα σκ@τ@ θα τσαλαβουτάμε. ...." Αυτό είναι όλο το ζουμί.
      Και θα προσέθετα: τις παθογένειες έχεις μεγαλύτερες ποθανότητες να τις διορθώσεις μέσα σε μια -πως να το κάνουμε - πιο ορθολογική και οργανωμένη Ευρώπη ή αν αφεθείς μόνο σου να το παίζεις.... Κούβα της Ευρώπης;

      • TARAMAS avatar
        TARAMAS @ firiki2010 02/10/2012 14:32:52

        Συμφωνώ απολύτως και πιστεύω ότι όσοι από τους "μεγαλόσχημους" (πολιτικοί, συνδικαληστές, "επιχειρηματίες", δημοσιογράφοι κλπ) ποντάρουν στη δραχμή, είτε ανοιχτά είτε με το να παίζουν καταστροφικό παιχνίδι πετώντας τη μπάλα, το κάνουν όχι διότι έχουν ψευδαισθήσεις ότι θα γυρίσουν τα ρολόγια δώδεκα χρόνια πίσω, αλλά διότι ξέρουν ότι τότε θα έχουν πεδίο δόξης λαμπρό, χωρίς ενοχλήσεις από κανένα για "άβολες" αλλαγές προς εκσυγχρονισμό της χώρας, που θα τους κόψουν το νταβατζηλίκι τους...

  50. ΚΥΠΡΟΓΕΝΕΙΑ avatar
    ΚΥΠΡΟΓΕΝΕΙΑ 02/10/2012 12:32:10

    Και για να μην λέμε και πολλά, το παραγωγικό κομμάτι της χώρας που είναι οι νέοι ( στους οποίους ανήκω και εγώ ) και οι περισσότεροι είναι άνεργοι, δεν έχουν ούτε μισθό ,ούτε τίποτα, θέλουμε τον Σαμαρά στην εξουσία γιατί μόνο αυτός προσπαθεί πραγματικά για εμάς και συνολικά για τον λαό. Αντώνη ότι και να σου λένε, ότι και να σε συμβουλεύουν , είμαστε υπέρ των σταθερών σου κινήσεων που δεν μας βάζουν σε κίνδυνο. Σε εμπιστευόμαστε, προχώρα και όπως εσύ πολεμάς για εμάς έτσι και εμείς θα πολεμάμε για ΕΣΕΝΑ !

    • Storm avatar
      Storm @ ΚΥΠΡΟΓΕΝΕΙΑ 02/10/2012 13:17:57

      Πρώτο ενικό καλύτερα, όχι πρώτο πληθυντικό...
      Τα στατιστικά δείχνουν πολύ διαφορετικά πράγματα.

    • ΚΥΠΡΟΓΕΝΕΙΑ avatar
      ΚΥΠΡΟΓΕΝΕΙΑ @ ΚΥΠΡΟΓΕΝΕΙΑ 02/10/2012 13:21:49

      :)

    • tas avatar
      tas @ ΚΥΠΡΟΓΕΝΕΙΑ 02/10/2012 13:22:52

      Έχεις διαβάσει τις στατιστικές - δημοσκοπήσεις από τις τελευταίες εκλογές. Ποιοί ψήφισαν και τι?

    • GeorgeK avatar
      GeorgeK @ ΚΥΠΡΟΓΕΝΕΙΑ 02/10/2012 19:43:34

      Τι πίνεις και δε μας δίνεις? Ακούγεσαι σαν το Μπρέζνιεφ!

    • Εμμανουήλ Πρόιος avatar
      Εμμανουήλ Πρόιος @ ΚΥΠΡΟΓΕΝΕΙΑ 02/10/2012 20:32:20

      Παραγωγικό κομμάτι μιας χώρας είναι οι συμετέχοντες στην παραγωγική διαδικασία, άρα εξ ορισμού οι έχοντες τουλάχιστον εργασία και φυσικά όχι οι άνεργοι.Επίσης σωστά σας επισημαίνει ο φίλος Storm πως σε ότι αφορά τις εκλογικές προτιμήσεις των νέων τα στατιστικά σας διαψεύδουν.

  51. Βασίλης avatar
    Βασίλης 02/10/2012 13:14:12

    Θεωρώ οτι οι περισσότεροι σχολιαστές αλλά και ο υπογράφων το άρθρο, κάνετε ένα μικρό λάθος. Προσδίδετε στον Σαμαρά ιδιότητες και χαρακτηριστικά που ίσως τελικά να μην έχει. Ισως θα πρέπει να συνειδητοποιήσουμε οτι δεν είναι ο πρίγκιπας που θα έρθει καβάλα στο άσπρο άλογο, με το ξίφος στο χέρι, θα κατατροπώσει τους άγριους εισβολείς και θα σώσει την Ελλάδα και τον λαό της. Ίσως θα πρέπει να συνειδητοποιήσουμε οτι πολιτικοί με ανάστημα και λόγο, μας έχουν τελειώσει προ πολλού. Έχετε την αίσθηση οτι η τρόικα θα είχε πατήσει το πόδι της στην Ελλάδα αν ήταν πρωθυπουργός ο Κωνσταντίνος Καραμανλής; Ασε που δεν θα είχαμε φτάσει ποτε μεχρι εδώ..... Τέλοσπάντων το πρόβλημα δεν είναι ο Σαμαράς. Το πρόβλημα είμαστε εμείς που περιμένουμε τα πάντα από έναν άνθρωπο. Και αν ακόμα ανρωτιέστε τι μπορούμε να κάνουμε, θα σας πω οτι το πιο απλό και δυνατό χαρτί συνάμα, για τον κάθε πρωθυπουργό, θα ήταν να έχουμε κατέβει στον δρόμο. Αν προχθές αντί για 150.000 κόσμο, υπήρχαν 2-3.000.000 στο δρόμο, σήμερα θα συζητάγαμε σε διαφορετική βάση.

    • TARAMAS avatar
      TARAMAS @ Βασίλης 02/10/2012 14:35:21

      Η τρόικα δεν θα είχε πατήσει το πόδι της στην Ελλάδα αν ήταν πρωθυπουργός ο Κωνσταντίνος Καραμανλής, διότι θα φρόντιζε ο ΚΚ να την κοπανήσει εγκαίρως.. Μια στιγμή, ... περίμενε, ...αυτό έγινε!

    • Νικόλας avatar
      Νικόλας @ Βασίλης 02/10/2012 15:05:23

      Αν ήθελε να κατέβει κόσμος σε πορεία η κυβέρνηση δε θα τους έπνιγε στα δακρυγόνα. Δεν κατεβαίνω σε πορείες ούτε πρόκειται απλά άκουσα ότι (καλώς) τους έπνιξαν στα δακρυγόνα. Άρα δε θέλουν να κατεβαίνει κόσμος στο δρόμο, μάλλον δε βοηθάει όσο λες στη διαπραγμάτευση.

      • Βασίλης avatar
        Βασίλης @ Νικόλας 02/10/2012 16:55:01

        Εχεις δει πουθενα στον κόσμο την αστυνομία να περιμένει τον κόσμο με γαρύφαλα; Από την άλλη είσαι σίγουρος οτι θα γινόντουσαν επεισόδια, αν κατέβαινε στον δρόμο τόσος κόσμος; Τα δακρυγόνα και τα επαισόδια είναι φθηνή δικαιολογία για να καλύψουμε την δική μας ανεπάρκεια....

        @ΤΑΡΑΜΑΣ: Δεν αναφέρομαι στον Κωστάκη, στον Κωνσταντίνο αναφέρομαι....

        • TARAMAS avatar
          TARAMAS @ Βασίλης 02/10/2012 21:31:37

          Ααα πάσο... :)

  52. firiki2010 avatar
    firiki2010 02/10/2012 13:18:08

    Σκληροί με τη κυβέρνηση έχετε γίνει εδώ και αρκετό καιρό. Δεν είναι αναγκαστικά κακό, το "πρόβλημα" είναι πως η "σκληρότητα" δεν πατάει στον ρεαλισμό κι έτσι φτάνουμε σ΄ ένα "δια ταύτα" που περιλαμβάνει διαγγέλματα, τον λαό στους δρόμους με τον Σαμαρά μπροστάρη και άλλα... υπερρεαλιστικά. Με στόχο τι; Ν΄ αλείψουμε τους τροϊκανούς με πίσσα και πούπουλα; Και μετά τι; Τα περί δραχμής μέχρι και ο Σταθάκης τα θεωρεί πλέον καταστροφικά.
    Γίνεται μια διαπραγμάτευση στην οποία ήταν γνωστό από την αρχή ότι δεν έχουμε το πάνω χέρι. Οπως επίσης γνωστό ήταν ότι τα μέτρα και δυσάρεστα θα είναι, και αδικίες θα δημιουργήσουν και υφεσιακά αποτελέσματα θα έχουν. Ατυχώς ευχάριστα μέτρα δεν υπάρχουν (κανένα δεν ακούω να προτείνει) και όσοι προτείνουν άλλα μέτρα από αυτά που εικάζουμε ότι θα παρθούν είναι σταθερά μέτρα για τους .. άλλους (πχ να απολύσουμε μερικές δεκάδες χιλιάδες ΔΥ). Υπάρχουν απλώς μέτρα δυσάρεστα και μέτρα καταστροφικά (ο συνδυασμός των δύο δεν αποκλείεται αλλά δεν είναι υποχρεωτικός).
    Θεωρείτε πως είναι αργά για πολιτική διαπραγμάτευση και πως οι τροϊκανοί είναι σκληροί επειδή έτσι τους είπαν να κάνουν.Δεν ξέρω αν έτσι τους είπαν να κάνουν (βλέπετε οι τροϊκανοί έχουν και διαφορετικούς προϊσταμένους και διαφορετικούς "νόμους και προφήτες") αλλά αν είναι έτσι, είναι ακριβώς ο λόγος για πολιτική διαπραγμάτευση. Στο κάτω- κάτω τα οικονομικά μας θέματα ολοένα και περισσότερο θα είναι θέμα πολιτικής διαπραγμάτευσης (καλό και κακό αυτό) αφού πλέον το μεγαλύτερο μέρος του χρέους μας αφορά κράτη.
    Και κάτι τελευταίο : Νομίζω πως ξεχνάτε πως τα μέτρα που θα παρθούν (όταν οριστικοποιηθούν τα συζητάμε) αποτελούν προϋπόθεση για να πέσει και κάποιο χρήμα σ΄αυτή τη χώρα που αυτή τη φορά ελπίζω να το χρησιμοποιήσουμε σωστά.

    • tas avatar
      tas @ firiki2010 02/10/2012 13:26:16

      Ναι για τις τράπεζες, την αποπληρωμή των φαρμακευτικών και το σωσιμο των εθνικών προμηθευτών. Φτιάξτε λιγους δρόμους ακόμη, είναι έργα σωστής ανάπτυξης. Βρε τι πίνουμε?

      • firiki2010 avatar
        firiki2010 @ tas 02/10/2012 14:37:40

        Εγώ είπα απλώς "σωστά". Αν θεωρείς ότι μπορείς να έχεις ανάπτυξη με διαλυμένες Τράπεζες, με το κράτος να μην εξοφλεί τις οφειλές του και ενδεχομένως διοχετεύοντας τα 31 δις σε διορισμούς στο Δημόσιο για να χτυπηθεί η ανεργία και σε επιδοτήσεις για διπλοτριπλοζυγισμένα βαμπάκια είναι μια... ενδιαφέρουσα άποψη.

      • TARAMAS avatar
        TARAMAS @ tas 02/10/2012 14:44:49

        Ανάπτυξη χωρίς χρηματοδότηση από τράπεζες γίνεται; Με τι ασχολείσθε αν επιτρέπεται;

        • Λιογκος avatar
          Λιογκος @ TARAMAS 02/10/2012 14:48:29

          Τις τράπεζες ποιοι τις διέλυσαν και ποιοι καλούνται να τις σώσουν εάν επιτρέπετε?

        • tas avatar
          tas @ TARAMAS 02/10/2012 18:50:41

          Eλ. Eπ. είμαι. Βέβαια δεν ξέρω ακόμη για πόσο..... Αν και σήμερα είχα μια ιδιαίτερη κουβέντα με συνάδελφο (κόστη κλπ) που άνοιξε εταιρεία στην Κύπρο... Χμ το σκέφτομαι σοβαρά πλέον. Αυτό σου φαίνεται ανάπτυξη? Γιατί αν σου φαίνεται μάλλον θα υποστηρίζεις και τις ΕΟΖ, αλλά και την επιπλέον χρηματοδότηση των μεγαλοεργολάβων για να συνεχίσουν τα έργα τους δίνοντας λίγη δουλειά στα λαθρο-ορκ και όχι στους Έλληνες. Αλλά τι να λέμε εδώ βάλανε χαράτσι για τη νομιμοποίηση των αυθαιρέτων και των ημιυπαιθρίων (και καλά κάνανε!!!) και αντί να καλέσουν όλους τους εμπλεκόμενους τους κατασκευαστές τους εργολάβους τους μηχανικούς να πληρώσουν πρόστιμα-φόρους για φοροδιαφυγή, τους δώσαν και δουλειά από πάνω.

          • TARAMAS avatar
            TARAMAS @ tas 02/10/2012 21:29:36

            Σαν ελ. επ. συνάδελφε, θα ξέρετε ότι όχι μόνο η ανάπτυξη, αλλά και η απλή λειτουργία των επιχειρήσεων, ειδικά τώρα που όλοι πληρώνουν τοις μετρητοίς στους προμηθευτές, στηρίζεται στη χρηματοδότηση από τις τράπεζες.
            Εμ ο συνάδελφος που έκανε επιχείρηση στην Κύπρο από καλοσύνη τόκανε; αυτά λέω...
            Και γιατί θα πληρώσει ο εργολάβος και ο μηχανικός τον ημιυπαίθριο που έκλεισε ο ιδιοκτήτης εκ των υστέρων (άντε να αποδείξεις το αντίθετο), ή το αυθαίρετο που έβαλε ο Χ ιδιώτης το μαστρομήτσο να του χτίσει στο ρέμα;

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ firiki2010 02/10/2012 13:54:56

      Κατά βάση συμφωνώ με το πολιτικό σκέλος της κριτικής σου στο άρθρο. Αλλά ρίξε αγαπητέ μια ματιά στα φορολογικά μέτρα που "διαρρέουν". Είναι στον αντίποδα των πρόσφατων Γαλλικών και πρόκειται για ασχετοσύνες ολκής - σκληρές ταξικές επιλογές και το χειρότερο απόλυτα εχθρικές με την πραγματική οικονομία.
      Αύριο θα μας πουν ότι και για τις βλακείες αυτές τις καθαρά "σπιτικής" έμπνευσης, φταίει πάλι η "τρόικα"; Και τώρα εδώ βαράμε το σαμάρι για να μην πονέσει το τζαναμπέτικο γαïδούρι;

      • firiki2010 avatar
        firiki2010 @ Ο Θείος 02/10/2012 14:25:55

        Είναι γεγονός ότι διαρρέουν απίθανα πράγματα. Στις διαροές δεν έχω καμμιά εμπιστοσύνη Γι αυτό λέω "όταν οριστικοποιθούν (τα μέτρα) τα συζητάμε".
        Στη Γαλλία δεν ξέρω τι ακριβώς συμβαίνει με τα θέματα της φοροδιαφυγής, αλλά εδώ στην Ελλάδα αν πείς ότι αυξάνω μόνιμα ή για δυο χρόνια τους φορολογικούς συντελεστές για τα μεγάλα εισοδήματα πάλι θα πληρώσουν μόνο οι "δηλώνοντες" και όχι οι έχοντες.
        Προσωπική μου άποψη είναι ότι εαν όντως γίνει η διασύνδεασα ταμειακών -εφορίας ώστε αυτόματα να καταλογίζεται ο ΦΠΑ το θέμα της αύξησης των εμμέσων φόρων με μείωση αυτών του εισοδήματος πρέπει να το ξανασκεφθούμε σοβαρά. Ξέρω πως οι έμμεσοι φόροι από πολλούς θεωρούνται εξ ορισμού άδικοι μόνο που στην Ελλάδα της πλέριας φοροδιαφυγής δεν είναι αναγκαστικά έτσι. Διότι υπάρχουν πααααρα πολλά εισοδήματα που δεν δηλώνονται άρα δεν φορολογούνται όμως... καταναλώνονται.

        • Ο Θείος avatar
          Ο Θείος @ firiki2010 02/10/2012 14:39:33

          Ακριβώς:
          Υπάρχουν πααααρα πολλά εισοδήματα που δεν δηλώνονται άρα δεν φορολογούνται όμως… καταναλώνονται.
          Και πολύ πιό πολλά εισοδήματα που δεν μπορούν να κρυφτούν, π.χ. μισθωτοί ή "μπλοκάκια" (από 12.000 έως 26.000), που στην μέν Γαλλία φορολογούνται με 14 %, σην δε Ελλάδα με 35 και 38 % βάσει της ισχύουσας κλίμακας. Και έχει ο Θεός....
          Είναι τραγικό.
          Για τα ισχύοντα στη Γαλλία, δες σχόλιό μου και link πιό κάτω.

  53. T.V avatar
    T.V 02/10/2012 13:23:40

    Αδικα περιμενετε απο τον Σαμαρα ολα οσα λετε. Εαν ηταν θα τα τιναζε ολα στον αερα περυσι το Νοεμβριο που θα ηταν πιο ευκολα για την Ελλαδα, οσο περναει ο καιρος τοσο χειροτερα ειναι για εμας. Ομως τα δεχτηκε ολα, και συγκυβερνησεις με τραπεζιτες, και υπογραφες και δηλωσε μετανοια στη Μερκελ με την εξωδικαστικη αποφαση της Ζημενς και λεγοντας “Ουδεις αναμαρτητος”. Ψαξτε αλλου για το νεο Ηρωα, ο Σαμαρας δεν ειναι, το απεδειξε.

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ T.V 02/10/2012 20:05:11

      Θα περιμένω δυο βδομάδες ακόμη... Μετά θα σιγουρευτούμε όλοι μας!

  54. ΚΥΠΡΟΓΕΝΕΙΑ avatar
    ΚΥΠΡΟΓΕΝΕΙΑ 02/10/2012 13:28:25

    Το τελευταίο Παραμύθι


    Ο ‘ Μύθος ‘ περί δήθεν ‘κοινωνικής ευαισθησίας ‘ από τους κατ’ επάγγελμα εργολάβους αυτής της Αριστεράς ( βλέπε ΣΥΡΙΖΑ ) είναι το ‘τελευταίο χαρτί ‘ που παίζουν αυτοί που θέλουν την υστέρηση της χώρας για να την λυμαίνονται για ‘ ίδιον όφελος ‘ .

    Το πρότυπο της οικονομικής ανάπτυξης που ευαγγελίζεται ο ΣΥΡΙΖΑ το έζησαν οι λαοί της Ευρώπης και είδαμε τα αποτελέσματα και στην οικονομία και στην κοινωνία όπου επικράτησαν και εφαρμόστηκαν .

    Ο Κρατισμός που γεννήθηκε το 1981 και επικράτησε έκτοτε δημιούργησε ‘χονδρικά ‘ δύο ‘εστίες – κέντρα’ πλουτισμού και διαφθοράς . Από την μία τους μετρημένους στα δάχτυλα της μιας παλάμης κρατικοδίαιτους μεγαλοεπιχειρηματίες και από την άλλη τους συνδικαλισταράδες του Δημόσιου Τομέα . Είναι οι δύο όψεις του ίδιου νομίσματος , της ίδιας πληγής .

    Επινόησαν την δήθεν ‘ συλλογική ευθύνη ‘ κατήργησαν την Προσωπική Ευθύνη, το ήθος , την αξιοσύνη , την τιμιότητα και πλαστογράφησαν την λέξη αλληλεγγύη .

    Αυτοί λοιπόν μας οδήγησαν στην φτώχεια , την απόγνωση και την απελπισία .
    Χάσαμε τα πάντα . Μας επέμεινε μόνο ένα όπλο . Το πιο πολύτιμο όμως . Ποιο είναι αυτό ;
    Η Σκέψη , τα γράμματα , η επιστήμη . Να ξανά σκεφτούμε , να ξανά τοποθετηθούμε απέναντι ‘ στα πράγματα , στις εξελίξεις ‘ .

    Πρέπει σαν ‘κοινωνία ‘ να υιοθετήσουμε αξίες σταθερές στις οποίες θα οργανώσουμε εξ’ αρχής την ζωή μας και την χώρα μας .

    Η ανάγκη επιβίωσης ( Κοινωνική Αλληλεγγύη )
    Η ανάγκη ύπαρξης Δημοκρατίας ( φαινόμενα Χ.Α , μπαχαλάκιδων και συνδικαλισταράδων υπονομεύουν την δημοκρατία ).
    Το κτίσιμο μιας οικονομίας της αγοράς και της διάχυσης των ευκαιριών προς όλους και όχι τους λίγους . ( Το τέλος του κρατισμού ).

    Να γίνει η χώρα από χώρα φυτώριο συνδικαλισταράδων χώρα επιχειρηματικότητας και προσπαθειών . Να γεννηθεί ένας ‘Νέος σεβασμός ‘ ανάμεσα στους σκληρά εργαζόμενους και τους εργοδότες που αναλαμβάνουν απίστευτα ρίσκα.

    Αυτό το θεωρώ ‘Θεμελιώδες ‘ και είναι ο πυρήνας της ‘Νέας Σκέψης ‘ που πρέπει να αντιληφθούμε και να υιοθετήσουμε .

    Η Δήθεν ταξική οργάνωση σκέψης και οικονομίας που οδήγησε ;;; Σε δικτατορίες και φτώχεια και δυστυχία .

    Ένα συγκεκριμένο παράδειγμα : Που υπάρχουν οι μεγαλύτερες αποδοχές εργαζομένων ; Στην Αμερική , την Γερμανία . Που οι μικρότερες ; Στην Κίνα , στην Ινδία κλπ.
    Στις χώρες επομένως που υπάρχει Δημοκρατία , κουλτούρα επιχειρηματικότητας , ‘διάχυσης ευκαιριών ‘ προς όλους υπάρχουν και οι καλύτερες αποδοχές εργαζομένων .

    Που θεμελίωσε η Αμερική , η Γερμανία τον πλούτο της ;;;;
    Στην Δημοκρατία , σκληρή δουλειά , το τίμιο κράτος , την επιχειρηματικότητα , την έρευνα , την επιστήμη και την φροντίδα του κράτους προς τους πολίτες του.

    Ερχόμαστε τώρα στην τρέχουσα πολιτική ζωή.

    1) Έχουμε έναν Πρωθυπουργό τον ΑΝΤΩΝΗ ΣΑΜΑΡΑ που μετά από ‘πολλά χρόνια’ πολιτικής διαδρομής αναλαμβάνει τα ηνία της χώρας.

    Κατ’ αρχάς το κύριο χαρακτηριστικό του είναι :

    Η πολιτική Αρετή που τον διακρίνει , η αστείρευτη αντοχή να προωθήσει την ανάπτυξη στην χώρα , το μεγάλο προσωπικό κόστος που ανέλαβε στην πολιτική του διαδρομή ( 11 χρόνια εκτός πολιτικής ) και το πολιτικό του ήθος που του επιτρέπει να ρίχνει τα κομματικά τείχη (ΘΕΜΕΛΙΩΤΗΣ ΤΗΣ ΥΠΕΡΒΑΣΗΣ ) .

    Σας θυμίζω την στενή του συνεργασία με τον αγωνιστή της Αριστεράς Ανδρέα Λεντάκη - παλαιότερα καθώς επίσης και η στενή του συνεργασία με ανθρώπους που προέρχονται από την Αριστερά . Άρα λοιπόν , έχει όλα εκείνα τα ποιοτικά χαρακτηριστικά που του επιτρέπουν να βάζει στην ‘ ΄ίδια ζυγαριά ‘ τόσο τον εργάτη όσο και τον επιστήμονα αλλά και τον επιχειρηματία .


    2) Βλέπουμε τον ΑΝΤΩΝΗ ΣΑΜΑΡΑ να θέτει πολιτικές προτεραιότητες όπως :

    Επίσκεψη στο Βερολίνο ( Μέρκελ ) – Παρίσι ( Ολάντ ) και να ανατρέπει το αρνητικό κλίμα εις βάρος της χώρας μας .

    Επίσκεψη στην Κεντρική Τράπεζα ( Ντράγκι ) για να προωθήσει την οικονομική ανάκαμψη .

    Επίσκεψη στην Ρώμη ( Μόντι ) και να προωθεί την συνεργασία των χωρών του Νότου της Ευρώπης.

    Πολιτεύεται με απίστευτη σεμνότητα και σεβασμό προς τους δύο εταίρους της κυβέρνησης Βενιζέλο – Κουβέλη χωρίς να κάνει τον παραμικρό υπαινιγμό εις βάρος τους παρ’ότι δέχεται ‘ μαχαιριές ‘ κυρίως από την πλευρά Βενιζέλου .

    Τα πιο πάνω αποδεικνύουν ότι ο ΑΝΤΩΝΗΣ ΣΑΜΑΡΑΣ έχει ‘Σχέδιο’ , διακρίνει άριστα τις πολιτικές προτεραιότητες και προχωράει βήμα βήμα προς την Ανόρθωση της χώρας.


    3) Θέλω εδώ να επισημάνω τα εξής :

    Γνωρίζουμε όλοι ότι σε δύο μήνες έχουμε εκλογές στην Αμερική . Επίσης βλέπουμε ότι σε όλο το πλανήτη και κυρίως στην περιοχή της ΜΕΣΟΓΕΙΟΥ ΤΑ ΚΕΝΤΡΑ των ΡΕΠΟΥΜΠΛΙΚΑΝΩΝ προσπαθούν να δημιουργήσουν φαινόμενα Αναταραχής – λαικής εξέγερσης και να τα φορτώσουν στον Πρόεδρο Ομπάμα.

    Επίσης μεταδίδονται συνεχώς ειδήσεις που θέλουν ‘ παράγοντες ‘ της Αμερικής να πιέζουν μέσω του ΔΝΤ την Τρόικα , να χρονοτριβούν για να μην κλείσει η διαπραγμάτευση στην χώρα μας και να μην εκδώσει έκθεση για την οικονομία της χώρας πριν από τις Αμερικάνικες εκλογές . Όλα αυτά οδήγησαν ακόμη και στην ανατροπή της θέσης της Γερμανίας και να δηλώνει μέσω του Σόιμπλε ότι τα κριτήρια παραμονής της Ελλάδας στην Ευρωζώνη δεν θα είναι μόνο οικονομικά αλλά και πολιτικά.

    Γνωρίζουν όλοι ότι ο Οκτώβριος είναι ο μήνας καμπής για την χώρα. Εάν η χώρα λάβει τα 31,5 δις αποκτά ρευστότητα που είναι το ‘αίμα της οικονομίας ‘ και για πρώτη φορά το Ελληνικό δημόσιο επιστρέφει λεφτά στην ιδιωτική οικονομία . ( Μέτρο ανάσχεσης της ύφεσης ) .

    Όλα λοιπόν κρίνονται τον Οκτώβριο.

    Βλέπουμε λοιπόν , τις δυνάμεις του ‘κρατισμού ‘ και της υστέρησης της χώρας μέσω του ΣΥΡΙΖΑ- Χ.Α και των συνδικαλισταράδων κλπ να κάνουν ΠΥΡΙΝΕΣ ΔΗΛΩΣΕΙΣ κατά της πολιτικής ΣΑΜΑΡΑ και να καλούν τον λαό σε ΕΞΕΓΕΡΣΗ . Από πότε ο Τσίπρας ή ο Μιχαλολιάκος έγιναν περισσότερο ευαίσθητοι έναντι της κοινωνίας από τον ΣΑΜΑΡΑ και δεν το πήραμε χαμπάρι ;;;;

    Μήπως από την εποχή που στήριζε το σχέδιο ‘ ΑΝΑΝ’ στην Κύπρο ή την εποχή που θα διόριζε εκατό χιλιάδες Έλληνες στο κράτος ή στις μακρόσυρτες καλοκαιρινές διακοπές την ώρα που ο Άλλος ξημεροβραδιαζόταν στο Μέγαρο Μαξίμου.

    Αυτό λοιπόν , το παραμύθι περί δήθεν κοινωνικής ευαισθησίας και συντήρησης ‘όλων των δομών του κρατισμού ‘ πρέπει να τελειώσει .

    Ο λαός , οι πολίτες αντί να οδηγηθούν σε καταστάσεις βίας , εξέγερσης και κοινωνικής αναταραχής πρέπει να σταθούν δίπλα στον ΑΝΤΩΝΗ ΣΑΜΑΡΑ , να στηρίξουν την πολιτική του και μέρα με τη μέρα , μήνα με το μήνα, χρόνο με το χρόνο η Ελλάδα να βρει το δρόμο προς την Ανόρθωση της οικονομίας , της κοινωνίας και της προκοπής.

    • NIKOS avatar
      NIKOS @ ΚΥΠΡΟΓΕΝΕΙΑ 02/10/2012 14:36:08

      Μιλάς για κρατισμό και φέρνεις για παράδειγμα την Γερμανία ως την χώρα της ελεύθερης οικονομίας και του νεοφιλελευθερισμού. Όχι εγώ, η wikipedia σε διαψεύδει.
      Το γερμανικό κράτος έχει το 100% των Γερμανικών σιδηροδρόμων (228.000 ΔΗΜΟΣΙΟΙ ΥΠΑΛΛΗΛΟΙ), το 17% της Lufthansa, το 32% της Deutsche Telecom, το 30% στα γερμανικά ταχυδρομεία (μέσω της κρατικής τράπεζας Kfw, στην οποία έχει το 100%) κλπ.

      Ξέρεις τι δεν έχει η Γερμανία, κλέφτες, ψεύτες και επαγγελματίες πολιτικούς, είδος που βρίσκεται εν αφθνία στην χώρα μας τα τελευταία χρόνια.

      Ακόμα περιμένω την μοναδικά εξεταστική επιτροπή που θα έκανε ο Σαμαράς - Πως και ποιοι μας έβαλαν στο μνημόνιο. Θα πεθάνω από βαθιά γεράματα, αν δεν με προλάβει ο υποσιτισμός, και η μοναδική εξεταστική επιτροπή δεν θα έχει γίνει
      ΥΓ. Δεν είμαι δημόσιος υπάλληλος, ελεύθερος επαγγελματίας είμαι αλλά έχω ανάγκη και τους δημοσίους υπαλλήλους για να μπορώ να ζω και να πληρώνω τα χαράτσια

      • ΕΛΛΗΝ avatar
        ΕΛΛΗΝ @ NIKOS 03/10/2012 11:49:22

        ''..............Ξέρεις τι δεν έχει η Γερμανία, κλέφτες, ψεύτες και επαγγελματίες πολιτικούς......''

        Αγαπητέ Νίκο έχεις απόλυτο δίκιο

        Το οτι ΤΟ πρόβλημα είναι ο <> Δημόσιος Τομέας είναι το μεγαλύτερο παραμύθι των τελευταίων ετών για να γίνουν τα απαραίτητα (ξε)πουλήματα.
        Ελάχιστοι είναι αυτοί που είναι πλεονάζοντες.

        Αποκρύπτουν οτι εξίσου μεγάλο πρόβλημα είναι και ο Ιδ. Τομέας

        Άν κοιτάξεις γύρω σου θα δεις και τον τελευταίο Ιδιώτη να τρώει απο το Δημόσιο . πχ μέχρι και ένας αγρότης για να ζήσει ο άνθρωπος καταπατάει δημόσια γή ή δηλώνει βουνά για καλλιέργειες (επιδοτήσεις).
        Για να μην αναφερθώ στους Μπετατζήδες-καναλάρχες-τραπεζίτες-τηλεπικοινωνίες................

        ΟΟΟΟΟΟΛΑ αυτά όμως γίνονται με την ανοχή κάποιων...............

  55. dionisis avatar
    dionisis 02/10/2012 13:36:49

    ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΦΙΛΟ ΤΟΝ ΝΙΚΟΛΑ...... ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΕΙΜΑΙ 48 ΚΑΙ ΔΟΥΛΕΥΩ ΑΠΟ 15 ΕΤΩΝ ΣΧΟΛΕΙΟ ΠΗΓΑ ΜΕΧΡΙ 3 ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ ΜΕ ΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ ΔΕΝ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΠΛΕΧΤΩ ΑΝ ΚΑΙ Ο ΘΕΙΟ ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΒΑΛΘΕΙ ΝΑ ΜΕ ΒΑΛΕΙ ΣΤΗΝ ΤΟΤΕ ΣΗΜΕΡΙΝΗ ΟΠΟΤΕ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙς ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΚΑΝΑ ΧΤΕΣΙΝΟς ΟΥΤΕ ΤΑ ΒΡΗΚΑ ΕΤΟΙΜΑ.ΟΠΟΤΕ ΘΑ ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΕΣΩ ΤΑ ΓΡΑΠΤΑ ΣΟΥ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΣΕΜΝΑ.

  56. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 02/10/2012 13:48:58

    Τα λανθασμένα συμπεράσματα του άρθρου προκύπτουν από λάθος στο timing.
    Η ώρα της πολιτικής διαπραγμάτευσης δεν είναι στις 8 Οκτωβρίου.
    Αργότερα, προς τα τέλη του μήνα ή αρχές Νοεμβρίου.
    Αλλά το πρόβλημα με την καταστροφική κυβερνητική λοξοδρόμηση είναι άλλο και προκύπτει από τον τομέα "φοροδιαφυγή - φοροείσπραξη".
    Τα φορολογικά μέτρα που "διαρρέουν", δείχνουν σκληρές ταξικές επιλογές στον αντίποδα των πρόσφατων Γαλλικών φορολογικών μέτρων.
    Ενώ οι Γάλλοι ανεβάζουν τους ψηλούς φορολογικούς συντελεστές των πλουσίων και τους εταιρικούς - και κατεβάζουν τους χαμηλούς, εδώ διαρρέεται το ακριβώς αντίθετο. Μαζί και το βλακώδες flat tax στους ελεύθερους επαγγελματίες (και στα μπολοκάκια), που θα κάνει την φοροδιαφυγή μαζική υποχρεωτική επιλογή.
    Γι αυτά δεν φταίει καμμιά τρόικα: Πρόκειται για σκληρές ταξικές και ιδεολογικές επιλογές - βρωμάει από μακριά νεοελληνικό γκροτέσκο νεοφιλευθερισμό βλαχαδερού τύπου.
    Το χειρότερο, οι άνθρωποι είναι άσχετοι με την πραγματική αγορά και οικονομία. Ποτέ δεν είχα καλή γνώμη για τους Έλληνες Πανεπιστημικούς των οικονομικών τμημάτων (και όχι μόνον). Τώρα έχασα κάθε ιδέα, οι άνθρωποι αυτοί παίζουν με αέρινα ιδεολογήματα του 1980.

  57. Γιάννης Καλαματιανός avatar
    Γιάννης Καλαματιανός 02/10/2012 13:55:05

    Απόσπασμα από την ομιλία του Προέδρου της Ν.Δ., κ. Αντώνη Σαμαρά στη Βουλή, για τον Προϋπολογισμό του 2011 (22.12.2010).
    Είπε για τα πολυτεκνικά επιδόματα :

    -«…Είναι, άραγε, «σπατάλη» το επίδομα των πολυτέκνων που το κόβουν τώρα δραστικά; Και θα καταβάλλεται πλέον, μόνο αν το ετήσιο μεικτό εισόδημα της οικογένειας είναι κάτω από 40 χιλιάδες ευρώ. Δηλαδή 30 χιλιάδες καθαρά. Για όνομα του Θεού! Στους χαμηλοσυνταξιούχους και τους πολύτεκνους βρήκατε να χτυπήσετε τη δημόσια σπατάλη; Λέγεται ότι ο αρμόδιος υπουργός θα πάρει πίσω το εισοδηματικό κριτήριο. Μακάρι! Αλλά η περικοπή του ελάχιστου πολυτεκνικού επιδόματος παραμένει. Δεν έχουν καταλάβει ακόμα ότι η Ελλάδα δεν γεννάει, γερνάει!
    Κι ότι η ενίσχυση των πολυτέκνων δεν είναι σπατάλη, είναι επένδυση στο μέλλον του τόπου…».

    Και διηγώντας τα να κλαις...

  58. Kώστας ΜΠ avatar
    Kώστας ΜΠ 02/10/2012 13:58:43

    Toύτο μας βρωμάει , κείνο μας μυρίζει.
    Ποιά ήταν η σωστή διαπίστωση των τελευταίων μηνών/ετών;
    Πώς η τρόικα- ως άτομα- είναι υψηλόβαθμοι υπάλληλοι, με ιδεοληψίες, με εμμονή στα νούμερα , με αποτυχημένες προβλέψεις, με ενίοτε τιμωρητική διάθεση κλπ. Και έτσι είναι. Και πως είχαμε πει πως θα ξεπεραστεί ο σκόπελος;
    Με διαπραγμάτευση σε πολιτικό επίπεδο με πολιτικούς για να φύγουν( αν γίνεται) οι πιέσεις ΑΝ αυτές βασίζονται σε λανθασμένη τεχνοκρατική αντίληψη ή κολλήματα ή υστεροβουλίες( ΣΕΒ) του Τόμσεν και της παρέας του.
    Φτάσαμε λοιπόν σε αυτό το σημείο. Η κυβέρνηση έφτιαξε το πακέτο περικοπών( που το ξέραμε ΠΡΙΝ τις εκλογές) , ο Τόμσεν ζητάει και άλλα και αυτή η διαδικασία έφτασε σε αδιέξοδο, αφού του απάντησαν "άλλα δεν έχει".
    Το επόμενο λογικό βήμα η συζήτηση με πολιτικούς για να μπουν και οι πολιτικές /γεωπολιτικές παράμετροι της υπόθεσης στο τραπέζι , οι οποίες μας συμφέρουν. Και αυτό γίνεται. Και λέτε πως είναι αργά για πολιτική διαπραγμάτευση;;; Τι μηδενισμός έχει επικρατήσει;
    ( καλά λένε μόνο όταν ακούσουμε τον Σταθάκη ως Υποικ. να δηλώνει "δεν συζητάμε μονομερείς ενέργειες" θα βάλουμε μυαλό. Μόνο που τότε εκτός από Σταθάκη θα έχουμε και Νάσο Θοδωρίδη για το εσωτερικό και θα βαράμε την κεφάλα μας για την ακρισία που μας κυρίευσε, αλλά θα είναι αργά. )

  59. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 02/10/2012 14:10:05

    Δείτε την Γαλλική φορολογική κλίμακα και τον εταιρικό φόρο 33,33% και θα καταλάβετε πόσο "στραβά αρμενίζουμε", άν ισχύουν οι διαρροές για τα φορολογικά.
    Από 12.000 έως 26.000 φορολογητέο ατομικό εισόδημα είναι 14%
    Από 500.000 και πάνω ήταν 41 + 3 + 4 = 48 %
    Από τον Αυγουστο, εισοδήματα πάνω από 1 εκατ. ευρώ φορολογούνται με συντελεστή 75 %.
    h**p://www.worldwide-tax.com/france/french-tax.asp

    • Νικόλας avatar
      Νικόλας @ Ο Θείος 02/10/2012 14:43:24

      Οι Γάλλοι κινούνται στη σωστή κατεύθυνση πιστεύω. Εμείς δεν έχουμε πολιτικούς ικανούς για τέτοια πράγματα γι αυτό "βολευόμαστε" με ό,τι καλύτερο έχουμε.

  60. TARAMAS avatar
    TARAMAS 02/10/2012 14:13:57

    Και τι σε κάνει να πιστεύεις ότι η αποσύνδεση από το ευρώ και την ΕΕ θα σε βοηθήσουν να λύσεις τις παθογένειες που είναι για μένα το θεμελιώδες; Εδώ με το πιστόλι στον κρόταφο και καμία αλλαγή δε γίνεται στην Ελλάδα, φαντάσου και να μην τους πιέζει κανείς...

  61. factorx avatar
    factorx 02/10/2012 14:15:09

    Παρακαλώ, διάβασε καλύτερα

  62. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 02/10/2012 14:16:39

    Αφήστε τους υπαλλήλους της τρόικα και πιάστε την λεγόμενη "φορολογική μεταρρύθμιση". Καθαρά εσωτερική απόφαση, στην οποία δεν ελέγχονται.
    Άν ισχύουν όσα διαρρέουν, έχουν χάσει αυγά, καλάθια και απλή λογική.

  63. η Dimi avatar
    η Dimi 02/10/2012 15:00:38

    “Η Δημοκρατία έχει απαχθεί !" Συγκρούσεις στη Μαδρίτη, με χιλιάδες Ισπανών να έχουν κυκλώσει το Ισπανικό Κογκρέσο http://bit.ly/QUpV5S

    Προσωπική παρατήρηση: οι διαμαρτυρόμενοι Ισπανοί αυθόρμητοι, ακαπέλωτοι, ακομμάτιστοι, απρόβλεπτοι φαίνονται, γι αυτό και υπολογίσιμη Αντίστασης και Διαμαρτυρίας Δύναμη, Είναι. Για τα κοινωνικά ΑΙΣΧΗ Τρόϊκας και ΕΕ, ούτε pro-kat κομματικά μηνύματα, ούτε θλιβερή αντιπολίτευση να κόπτεται "να πιστωθεί" τη λαϊκή οργή, βλέπουμε.. Και ενώ η Ισπανία φλέγεται, η άχρωμη διακοσμητική και στη "Διαχείρηση Κρίσεων" εσαεί απούσα βασίλισσα της Ισπανίας Σοφία και, αδελφή του μόνιμα εδώ σκαφάτου αραχτού στη «πλατεία» Κοκού και, συζύγου της καρπερής Δανέζας συμπατριώτισσας Poul Thomsen (Ιnternational Misery Fund) και, ο βασιλικός πράσινος "οικολόγος του πρωκτού" κι αυτός, Χουάν-Κάρλος, Ολα μαζί τα επίλεκτα Bilderberg-Elite κηφηναριά/συγκοινωνούντα δοχεία, εκ του ασφαλούς Διαδικτυακά να συζητούν, ν' απορούν και να διερωτώνται: γιατί άραγε, ο Ισπανικός και ο Ελληνικός λαός, με ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ εννοούν να φάνε, τα παντεσπάνια της λιτής εξαθλίωσης που τόσο απλόχερα εμείς οι ψυχοπονιάρηδες, προσφέρουμε..

  64. ano-kato avatar
    ano-kato 02/10/2012 15:03:59

    "Τώρα είναι αργά για κόκκινες γραμμές και πολιτικές διαπραγματεύσεις. Εκτός κι αν στην κυβέρνηση είναι ευχαριστημένοι με τα μέτρα που αποφάσισαν και τώρα κάνουν παζάρια μήπως και χειροτερέψουν αυτά."

    Tο παραμυθάκι με τον Χότζα το χωριάτη και το μικρό σπίτι το θυμάστε;
    Αν όχι διαβάστε το συγκρίνετε το με το τμήμα του άρθρο που έκανα επισύναψη και την πραγματικότητα.Τα "σκληρά" μέτρα των 11,5 δις που δεν θα τα δεχόταν κανείς,με αυτή την τακτική της "ρήξης" και "διαφωνίας" με τα παραπάνω που ζητάει και τα υπόλοιπα που ζούμε αυτές τις μέρες,θα περάσουν γιατί στο τέλος θα μας πείσουν πως είναι κάτι σαν χάδι!!!!!!!!!!
    Καιρός είναι να βάλουμε το μυαλό μας να δουλέψει λίγο δεν νομίζετε;

  65. θοδωρης avatar
    θοδωρης 02/10/2012 15:48:51

    Κυριε φακτορ, δεν συνηθιζω να γελαω με τα αρθρα σας, αντιθετως τα διαβαζω με μεγαλη προσοχη, αν και απο αντιπαλο κομμα, διοτι ειναι στοχευμενα, χτυπανε φλςβα ,και λενε παντα την αληθεια.Σημερα ομως με κανατε και γελασα εκει προς το τελους του αρθρου σας.Ο Σαμαρας πλεον δεν μπορει να κατεβασει στο δρομο, ουτε αυτους που διορισε στην ακροπολη .Να κατεβει ποιος, ο οπαδος του Καμμενου, και ορκισμενος εχθρος τουΣαμαρα,ο πρωην πασοκτσης που πηγε στο συριζα γι αυτο ακριβως το λογο ,να κατεβει δηλαδη στο δρομο, και να συγκρουστει με συμφεροντα, ευρωπαιους, και τροικανους, αλλα τον ελεγαν βολεμενο του συστηματος, που δεν θελει να χασει τα προνομια του, η ο νεοδημοκρατης ψηφοφορος, που οπου σταθεις και μιλησεις, σου λεει πως...μα εμεις τα ξεραμε αυτα, και γι αυτο τον ψηφισαμε.Ουτε τους μισους που τον ψηφισαν δεν μπορει να κατεβασει στο δρομο, γιατι δυστυχως εχει απωλεσει την εμπιστοσυνη τους εδω και πολυ καιρο.Ο Σαμαρας για μενα εχει τρεις επιλογες. Η να παρει ολα τα μετρα,για να ειναι ενταξει ως προς τις δεσμευσεις του προς τη μερκελ. και φυσικα να πεσει σαν ωριμο φρουτο απο τους βουλευτες του, γιατι αυτα τα μετρα οχι μονο δεν περνανε απ τη βουλη, ποσο μαλλον να εφαρμοστουν η να καλεσει συμβουλιο πολιτικων αρχηγων, για κυβερνηση εθνικης σωτηριας, με αλλον φυσικα πρωθυπουργο, πραγμα που ειναι δυσκολο να δεχτει ο Τσιπρας, γιατι τοσο ευκολα πρωθυπουργος, οσο θα γινει ο Τσιπρας δεν εγινε κανενας,και το τριτο, ειναι αν μπορεσει να εκβιασει καταστασεις, οπως γραφει ενας φιλος παραπανω, τωρα,πριν τις αμερ.εκλογες, παρουν 5 6 σημεια πισω, με αλλα ισοδυναμα φυσικα, και κερδισει λιγο χρονο.Για να κατεβει ο κοσμος στο δρομο και να σε υποστηριξει, ανεξαρτητως παραταξης και ιδεολογιας, και να του εξυψωσεις το εθνικο φρονημα, θα πρεπει να του πεις την αληθεια στην αρχη, που αναλαμβανεις την πρωθυπουργια, οχι να του ταζεις λαγους με πετραχηλια και επαναδιαπραγματευσεις και αποκατασταση ευπαθων ομαδων Τωρα, το χασαμε το κορμι πατριωτη, που ελεγε και η διαφημιση.

    • Factorx avatar
      Factorx @ θοδωρης 02/10/2012 17:39:00

      Χαρά μας που σας διασκεδάζουμε

  66. rollin avatar
    rollin 02/10/2012 16:33:09

    Δεν θελουν απλα

  67. antikatathlipsi avatar
    antikatathlipsi 02/10/2012 18:36:30

    Θα βρεθεί κανένας σοβαρός σε αυτόν το χώρο να τους πει ότι με ξένα κόλλυβα δεν κάνεις μνημόσυνο; Άλλως, δεν βγαίνει το ρημάδι όπως και αν το βαπτίσουν;
    Και πιο συγκεκριμένα με ύφεση 10% δεν υπάρχουν κρατικοί πόροι;
    Πόσα χρόνια πρέπει να περάσουν, με εφαρμογή των ίδιων αποτυχημένων πολιτικών, για να καταλάβουν τα βλαμμένα του οικονομικού πανεπιστημίου του Λονδίνου ότι δεν πάει έτσι, ότι πρέπει να το πάρουν αλλιώς;
    Τι τους ωθεί να επαληθεύουν τον ορισμό του Αϊνστάιν για την ηλιθιότητα σε κάθε βήμα τους; Δηλαδή ότι με τις ίδιες προϋποθέσεις, τις ίδιες πρακτικές και τις ίδιες μεθόδους δεν μπορείς να αναμένεις διαφορετικά παρατηρήσιμα φαινόμενα από τα αρχικά;
    Θα σοβαρευτούμε επιτέλους ως Λαός, θα τους πούμε άι στο διάολο κομπογιαννίτες ή σφάξε με αγάμ΄ ν΄αγιάσω;

  68. Φανη avatar
    Φανη 02/10/2012 18:50:52

    "επικαταρατος οστις επ ανθρωπον στησει την ελπιδα αυτου"

    • antikatathlipsi avatar
      antikatathlipsi @ Φανη 03/10/2012 17:49:05

      Αναφέρεται το σχόλιο σε τροϊκανούς γενικώς ή στους ευρωλάγνους που περνούν το τεστ της κοινωνικής αναλγησίας; Τους περιμένει βλέπεις κάποια "θεσούλα" των 15 χιλιάδων € μηνιαίως όπως της πίπις της φακιδομύτης. Σε αυτούς αναφέρεσαι;

  69. πολίτης avatar
    πολίτης 02/10/2012 20:04:57

    Δεν έχω ψηφίσει ποτέ τίποτε άλλο εκτός από Συνασπισμό. Και δηλώνω μετά λόγου γνώσεως ότι χ@@2η2α αν θα γίνει ο Τσίπρας ο επόμενος πρωθυπουργός.
    Έχει καμιά σημασία ποιος θα είναι ο επόμενος κυβερνήτης στο φέουδο;
    Όταν οι Έλληνες θα είναι δούλοι στην ίδια τη χώρα τους; Τη διαφορά από τους Πακιστανούς που επικαλούνται προηγούμενοι σχολιαστές, οι ξανθοί εταίροι μας δεν τη διακρίνουν. Ίδιοι είμαστε γι' αυτούς. Λαθραίοι και ανεπιθύμητοι στην πατρίδα μας.
    Δεν έχουμε χρόνο να περιμένουμε μια ανύπαρκτη ανάκαμψη. Ούτε τη σωτηρία όταν η Ευρώπη αλλάξει. Όταν αυτό θα συμβεί, από την Ελλάδα θα έχει μείνει μόνο η ταμπέλα της. Ποιοι γεωπολιτικοί κίνδυνοι; Μας προστατεύει τα σύνορα η ΕΕ και δεν το ξέρω;
    Πριν τις εκλογές των Αμερικανών, όπως σωστά ειπώθηκε. Τι θα πει είναι αργά;
    Ο Σαμαράς δεν έχει το σθένος, θα πρέπει να του το δείξει ο κόσμος. Στους δρόμους.

  70. Εμμανουήλ Πρόιος avatar
    Εμμανουήλ Πρόιος 02/10/2012 20:44:59

    +1000!

  71. Κ. Βέρος avatar
    Κ. Βέρος 02/10/2012 21:15:36

    Το διάβασα χθες στον Πρετεντέρη , αλλά δυστυχώς αυτή είναι η αλήθεια :

    "Τους ζητάμε να δεχτούν και να βεβαιώσουν στην έκθεσή τους ότι θα μειωθούν δραστικά οι δαπάνες στην υγεία, την παιδεία και τους ΟΤΑ χωρίς να κλείσει κανένα νοσοκομείο, κανένα θεραπευτήριο, κανένα σχολείο, κανένα πανεπιστήμιο ή ΤΕΙ και χωρίς να απολυθεί κανείς."

    Γιατί δεν τους διώχνουμε με τις κλωτσιές να τελειώνει το πανηγύρι και μετά θα δούμε τι θα κάνουμε , δεν χρειάζεται να τους το πούμε από τώρα.

    Τι ξεφτύλα είναι αυτή οι εκπρόσωποι των δανειστών να περιφέρονται ανάμεσα σε μηχανάκια και αυτοκίνητα για να φτάσουν στα αρμόδια υπουργεία και οι αγωνιστές (των ΔΕΚΟ και οι τεμπελχανάδες των Δήμων) να τους φτύνουν και να τους γιουχάρουν.

  72. Χρήστος avatar
    Χρήστος 02/10/2012 21:46:22

    Όλη η φιλολογία γύρω από το ευρώ και η χλεύη όσων αρνούνται να το δουν σαν εικόνισμα μου θυμίζει πως αντιμετωπίζονταν όσοι πριν 10 χρόνια αρνούνταν να δουν τους ολυμπιακούς αγώνες σαν εθνική υπόθεση. Τώρα βέβαια όλοι έχουν συνειδητοποιήσει ότι ήταν ζημιογόνοι. Πρέπει κάποιοι να συνειδητοποιήσουν ότι μόνο 17 χώρες του πλανήτη έχουν ευρώ. Έχετε αναγάγει σε ιερότητα ένα νόμισμα. Αν είναι δυνατόν!!! Σε αντίστιξη με την κινδυνολογία περί έλλειψης βασικών αγαθών αν φύγουμε από το ευρώ, ζώντας στη Φλώρινα και επισκεπτόμενος τα σκόπια, σας πληροφορώ ότι, πράγματι, ζουν φτωχικά, αλλά δεν τους λείπει τίποτε από τα βασικά αγαθά. Τονίζω, μιλάμε για χώρα πολύ φτωχότερη από τη χώρα μας. Η ισοτιμία του νομίσματος τους είναι περίπου 1 ευρώ/60 denar. Υπάρχουν χώρες εκτός ευρώ μια χαρά (Σουηδία, Τσεχία, Πολωνία κ.α.). Ακόμα και η φτωχότερη από μας Βουλγαρία ανέβαλε τις διαδικασίες ένταξης στην ευρωζώνη. Γιατί άραγε;

  73. θανασης avatar