#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
15/11/2009 15:47
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

«Πολυτεχνείο»: Δεν το κλείνουν το μαγαζάκι που έχουν στήσει να τελειώνουμε;

Γυρίζω τις πλάτες μου στο μέλλον



Μετά 36 χρόνια. Εδώ Πολυτεχνείο, εκεί Πολυτεχνείο που είναι τελικά το Πολυτεχνείο;

Μια ξαναζεσταμένη σούπα θα φάμε το επόμενο τριήμερο με τα όμορφα τραγουδάκια και τη μουσική του Θεοδωράκη, με ανεπισημο-επίσημους να καταθέτουν στεφάνια και να κάνουν τις ίδιες κάθε χρόνο δηλώσεις, με τα πολιτικά κόμματα να προσπαθούν για μια ακόμη χρονιά να οικειοποιηθούν τον Αγώνα του 1973. Μην σας πω ότι θα δούμε και την... Ντόρα (όχι την εξερευνήτρια) να λέει ότι ήταν μπροστά από το τανκ εκείνη την ηρωική νύχτα της Ελλάδας.

Για την πραγματική ιστορία, φυσικά και δεν θα μιλήσει κανείς. Δεν θα ακούσουμε από κανέναν μεγαλόσχημο πολιτικό για το πώς «κρύφτηκαν» όλοι στα λαγούμια τους επί επτά χρόνια και όταν είδαν μερικούς ανεξάρτητους νεολαίους, επαναστατημένους νέους με οράματα, ιδεολογίες αλλά όχι ιδεοληψίες να κατεβαίνουν στο δρόμο, ε τότε αποφάσισαν ότι κάτι γίνεται.

Την ιστορία την γράφουν οι νικητές λένε, όμως, στην περίπτωση του Πολυτεχνείου την έγραψαν οι μετέπειτα βολεμένοι σε κάποια κόμματα, κάποιοι που τώρα έχουν θέσεις στην κρατική μηχανή. Οι αφανείς ήρωες, εκείνοι που δεν ξέρουμε με τα μικρά ονόματά τους πήγαν στο σπίτι τους, σιώπησαν, έκλαψαν για τη χαμένη ευκαιρία αλλά δεν πρόδωσαν όσα πίστευαν. Έγιναν επιστήμονες, έγιναν καλοί οικογενειάρχες, άλλοι έφυγαν στο εξωτερικό και διέπρεψαν, αλλά η συντριπτική πλειοψηφία αυτών δεν εξαργύρωσε τη νύχτα του Πολυτεχνείου. Δεν έγιναν το αριστερό άλλοθι του ΠΑΣΟΚ ούτε καρεκλοκένταυροι σε κάποιο δήθεν αριστερό κόμμα όπως το ΚΚΕ ή ο ΣΥΡΙΖΑ.

Εν πάσει περιπτώσει, το τι έγινε τις ημέρες εκείνες είναι γνωστό για όσους ξέρουν να διαβάζουν πίσω από τις λέξεις, για όσους βλέπουν ακόμη τις εικόνες του Νοέμβρη του ’73 και μπορούν να δακρύζουν. Από εδώ και πέρα τι γίνεται;

Επί 36 χρόνια «σκυλεύουν» όλοι τους «νεκρούς» του Πολυτεχνείου λες και αισθάνονται ενοχές γιατί δεν βρέθηκαν τότε στους δρόμους. Έφτιαξαν την περίφημη γενιά της Μεταπολίτευσης, απέκτησαν εξουσία αλλά έγιναν χειρότεροι από αυτούς που έβριζαν. Γι’ αυτούς τι να πει κανείς...

Από την άλλη, όμως, υπάρχουν χιλιάδες νέοι που πιστεύουν ακόμη πως μπορεί κάτι να αλλάξει, πως δεν χάθηκαν τα οράματα της γενιάς του Πολυτεχνείου και πως η διεκδίκηση γίνεται στους δρόμους, ειρηνικά αλλά πάντα αγωνιστικά.

Δεν είναι οι αμούστακοι ψευτοτρομοκράτες που βάζουν γκαζάκια και κατσαρόλες με βόμβες, ούτε φυσικά οι νεολαίοι των πολιτικών κομμάτων που επαναλαμβάνουν σαν κασέτα τους λόγους των πολιτικών ταγών τους.

Είναι όλοι εκείνοι οι νέοι που μπορούν να ονειρεύονται «της γενιάς τους τα Πολυτεχνεία» χωρίς κατ’ ανάγκη να τα καίνε όλα. Που γι’ αυτούς επανάσταση είναι μια εσωτερική διεργασία για να αλλάξουν πρώτα οι ίδιοι και μετά η κοινωνία.

Που δεν βολεύονται, δεν «λαδώνονται», δεν καρφώνουν και δεν αναρριχώνται στους χώρους εργασίας τους πατώντας επί πτωμάτων αλλά ούτε και σέρνονται σαν ερπετά έξω από τις πόρτες των αφεντικών τους.

Αρκετοί από εσάς μπορεί να πιστεύετε ότι δεν υπάρχουν πολλοί, όμως, δεν είναι έτσι. Ακόμη και όταν κάποιος αναρτά τα σχόλιά του για τα καθημερινά προβλήματα σε ένα ελεύθερο χώρο στο ίντερνετ, κατά βάθος κάνει το δικό του αγώνα.

Εν πάσει περιπτώσει, για να μην σας κουράζουμε ας κάνουμε μια αιρετική πρόταση.

Δεν το κλείνουν το μαγαζάκι που έχουν στήσει εκεί στο Πολυτεχνείο κάθε χρόνο, να τελειώνουμε. Από το να είναι μια γραφική γιορτούλα – άλλοθι και δικαιολογία για όσα εγκλήματα γίνονται καθημερινά - προτιμότερο είναι να βάλουμε λουκέτο μια και καλή.

Γυρίζω τις πλάτες μου στο μέλλον...

 Αριστερός Ψάλτης

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 15/11/2009 15:58:36

    Είμαι πεπεισμένος πως αν τα παιδιά που διακινδύνεψαν πραγματικά (καθότι χόυντα) στα κάγκελα του πολυτεχνείου, ήξεραν πως σε 30 και χρόνια θα είχαμε ΖΙΜΕΝΣ, Ντόρα, Γκερέκου, Τσιντικίδου, Φώφη, Καραχασάν, Τσιώκα, βατοπέδι, Βουλγαράκη, Καγιέν, Άκη κλπ κλπ κλπ., θα τα μάζευαν πάραυτα και θα επέστρεφαν σπίτι τους να δουν το λοχαγό Βαρτάνη στο χαζοκούτι.
    Όπως θα τα παρατούσαν και οι Καραισκάκης, Κολοκοτρώνης κ.ά. αν μπορούσαν να φανταστούν το μέλλον της Ελλάδας, όταν αυτοί αγωνίζονταν πραγματικά, και όχι εκ του ασφαλούς, όπως οι σημερινοί ταγοί μας.

    • markella avatar
      markella @ Strange Attractor 15/11/2009 16:28:19

      strange attractor....
      Ποσο οξυμορο μπορει να ειναι οι Καγιεν , Gucci, Faccnable, να προερχονται απο τα παιδια εκεινα που καναν τους τιμητες τους πολυτεχνειου?

      • kanis avatar
        kanis @ markella 15/11/2009 19:20:20

        markella

        Ακριβώς το ίδιο σκέφτηκα!
        Ξέχασες τα ...γιώτ!

    • monntag avatar
      monntag @ Strange Attractor 16/11/2009 00:31:53

      Κακός είσαι πεπεισμένος ελκυστά. Άλλοτε ο εχθρός λεγόταν Τούρκος, τότε χούντα των Συνταγματαρχών, σήμερα ιδιωτεία, απάθεια, προτεραιότητα του ιδίου συμφέροντος. Ένας αγωνιστής ποτέ δεν παραιτείται. Ό,τι και έπεται, οσοδήποτε στραβό, εκείνος συνεχίζει.

    • anetos avatar
      anetos @ Strange Attractor 16/11/2009 06:52:47

      ξεχασες τον Λαλιωτη που "πηρε" και μερος στον αγωνα ...

  2. sakis01 avatar
    sakis01 15/11/2009 16:13:42

    τα "παιδιά" εκείνα που "κινδύνευσαν" τότε στα δύσκολα χρόνια της χούντας, σήμερα έχουν έχουν κάτι σπίτια με κάτι κάγκελα που ούτε τάνκ δεν μπαίνει... Άτιμε σολιασισμέ....

  3. markella avatar
    markella 15/11/2009 16:29:32

    Δες τον αγαπητο προεδρο του ΤΕΕ...πρωτος τη ταξει..!

  4. Ένας παλιός... avatar
    Ένας παλιός... 15/11/2009 16:31:02

    Από πού προκύπτει ότι υπήρξαν νεκροί στην εξέγερση του Πολυτεχνείου, το ’73; Πότε θα πάψει επιτέλους αυτή η απάτη και η επαναλαμβανόμενη, κάθε χρόνο, παρωδία των αριστεριστών, που θέλουν να μονοπωλούν τους αγώνες του ελληνικού λαού; Τα είδωλα του Στάλιν και του Λένιν έχουν αποκαθηλωθεί εδώ και 20 χρόνια. Δεν είναι καιρός να αποκαθηλωθούν και τα πλαστά εμβλήματα των εν Ελλάδι σταλινιστών;

    • Ορεστιάδα avatar
      Ορεστιάδα @ Ένας παλιός... 16/11/2009 01:47:53

      Ντροπή σου. Αλλά αυτό είναι το μειονέκτημα της δημοκρατίας. Δίνει λόγο σε χουντόφατσες σαν του λόγου σου.

      • ΠΕΤΡΟΣ avatar
        ΠΕΤΡΟΣ @ Ορεστιάδα 16/11/2009 02:00:20

        Ενώ σε "προοδευτικούς" ανθρώπους σαν και σένα ε!!!

        Εάν υπάρχουν νεκροί, μου κάνει μεγάλη εντύπωσυ που οι συγγενείς τους δεν έχουν εμφανιστεί στα Μ.Μ.Ε.

        ΤΙ ΠΑΙΖΕΙ ΑΡΑΓΕ;;;;;

      • sakis01 avatar
        sakis01 @ Ορεστιάδα 16/11/2009 16:25:31

        Το μειονέκτημα της δημοκρατίας είναι ότι επιτρέπει σε ηλίθια αργόσχολα όντα (ομοιάζοντα με -συμπαθή κατά τα λοιπά-τεμπελόσκυλα) να πιθηκίζουν άκριτα επικίνδυνες και φασιστικές ιδεολογίες, όπως το μουλάρι μασουλάει το σανό, να νομίζουν ότι κάνουν επανάσταση και ότι αλλάζουν το κόσμο, ανατρέπουν (νόμιμα ή παράνομα) καθεστώτα, ακυρώνουν θεσμούς κλπ κλπ...

        Εν τω μεταξύ, οι σύγχρονοι υπερασπιστές αυτών διακατέχονται από την ίδια έκδοση Δημοκρατίας και δέχονται την οποιαδήποτε διαφορετική φωνή...

    • sakis01 avatar
      sakis01 @ Ένας παλιός... 16/11/2009 16:37:03

      Μέσα στο Πολυτεχνείο δεν άνοιξε μύτη. Οι εν λόγω νεκροί που τιμούν κάποιοι κάθε χρόνο με μασωνική ευλάβεια είναι παραμυθάκι...

      Πάνω από τέσσερα (4) πορίσματα στέκουν αγέρωχα στο χρόνο και μαρτυρούν μια μοναδική αλήθεια: Ουδείς εφονεύθη εντός του πολυτεχνείου!
      http://www.inout.gr/showthread.php?t=30103

      Βέβαια, τώρα θα μου πείτε "ποιος διεξήγαγε τις έρευνες, ποιος τους ανέθεσε να ψάξουν, σε ποια αρχεία έψαξαν και γιατί, ήταν χειραγωγούμενες από το νέο καθεστώς του ΠΑΣΟΚ" ... Γνωστές κομμουνιστο-φασιστικές παρλαπίπες....

  5. aris53m avatar
    aris53m 15/11/2009 16:32:23

    φυσικά δεν συμφωνούμε.

    όχι να μην το κλείσουν το μαγαζάκι και ας το "καπελώνει" κάθε χρόνο το ΚΚΕ. Λίγο μας νοιάζει. Και ναι θέλουμε να ακούμε τα "όμορφα τραγουδάκια" και ναι θέλουμε να ξαναζούμε εκείνο το βράδυ.

    Σορρυ μπαντ, διαφωνούμε και μάλιστα κάθετα. Και αν μερικοί σπεύδουν να το εκμεταλλευτούν, ε τι να κάνουμε? Τους ξέρεις και τους ξέρουμε, και τους αγνοούμε.

    Βλέπω αρκετά σχετικά άρθρα με το "ύφος" αυτό , να το "κλείσουμε το μαγαζάκι", "ωχ μωρέ πάλι τα ίδια" κλπ. Δεν ξέρω αν είναι "τρέντυ" και "μουράτο", να λέμε και να γράφουμε τέτοια αυτές τις μέρες αλλά μου θυμίζουν πολύ τα στιχάκια στους "Αχαρνής" του Σαββόπουλου

    "σήμερα με χειρουργεί η αλλήθωρη νεολαία ..." κλπ για να κρατήσουμε και το site καθαρό.

  6. Κώστας Θ. avatar
    Κώστας Θ. 15/11/2009 16:35:18

    Tι ωραία φωτογραφία!

  7. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 15/11/2009 16:39:09

    Η προτασούλα πάει πακέτο με την άλλη περί κατάργησης των παρελάσεων '21 και '40; Πριν κυλήσω την οθόνη ήξερα ότι θα υπέγραφε ο Αριστερός Ψάλτης :}

    2 + 1 = 3 (τρεις) ημέρες το χρόνο είναι αυτές, τα είπαμε κι' εκεί. Είναι δύσκολο να αποφευχθεί η καπηλεία ορισμένων στιγμών της ιστορίας. Είναι μέσα στο παιχνίδι κι' αυτό. Το ξέρουμε. Αλλά αυτό δεν αναιρεί το μεγαλείο των στιγμών αυτών.

    Εξάλλου, πως θα είχε εμπνευστεί ο Τσακνής να γράψει το υπέροχο "Γυρίζω τις πλάτες μου στο μέλλον, συνένοχο στο φόνο δεν θα μ'εχετε...";

    Αφιερώστε τη γιορτή, την επέτειο, όπως θέλετε πέστε τη, σε όσους δεν "έγιναν συνένοχοι στο φόνο". Δεν αξίζει λέτε;

    • donaE avatar
      donaE @ αλλενάκι 15/11/2009 17:45:44

      Μην φερνεις τον Τσακνη για παραδειγμα αλλενακι,γιατι χωρις να το ξερεις ισως,αυτοαναιρεισαι παραυτα σε πολυ κοσμο.
      Ητανε οντως μια πολυ ωραια στιγμη στη ιστορια της ελληνικης νεολαιας,αλλα το κακο ειναι οτι δεν δικαιωνεται απο την εξελιξη που ειχανε αρκετοι πρωταγωνιστες της-οχι ολοι.
      Τωρα οποιος θελει ας το γιορτασει,οπως θελει ειναι προσωπικη υποθεση.

      • αλλενάκι avatar
        αλλενάκι @ donaE 15/11/2009 18:07:32

        γιατί, και αυτός "συνένοχος" έγινε; αν είναι έτσι, έμειναν οι στίχοι τουλάχιστον ...

        • donaE avatar
          donaE @ αλλενάκι 15/11/2009 18:14:58

          Δεν ειπα κατι τετοιο.Απλως υπαρχουν και οι πραγματικα χαμενοι.

      • Factorx avatar
        Factorx @ donaE 15/11/2009 19:08:15

        απο την Καρδίτσα είσαι;

    • Factorx avatar
      Factorx @ αλλενάκι 15/11/2009 19:07:31

      Ε οχι και τον Τσακνή αλλενάκι μου. Προς Θεού

      • αλλενάκι avatar
        αλλενάκι @ Factorx 15/11/2009 19:38:54

        δεν τον ξέρω ρε παιδιά, έλεος, στους στίχους αναφέρομαι που βάλατε τίτλο, και η επέτειος μπορεί να ανήκει και σε αυτούς που "δεν έγιναν συνένοχοι στο φόνο", όπως λένε οι στίχοι

    • somis avatar
      somis @ αλλενάκι 15/11/2009 21:06:53

      @ αλλενάκι
      Η επέτειος αυτή δεν ενώνει, όπως το '21 και το '40. Το πρόβλημά της είναι ότι διατηρεί διχαστικά στοιχεία, μεταξύ μας. Σαν τέτοια πρέπει να γιορτάζεται αλλιώς.

  8. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 15/11/2009 16:40:34

    όχι :}

    αλλά :)

  9. tiramola avatar
    tiramola 15/11/2009 17:00:56

    Όχι μόνο το "μαγαζί" δεν πρέπει να κλείσει αλλά να συνεχίσει να υπάρχει για να δίνει το παράδειγμα στους νεότερους να επαναλάβουν στο μέλλον ανάλογες πράξεις ανδρείας και θάρρους αν χρειαστεί.
    Εκτός από αυτους που εσύ αναφέρεις επειδή δεν τους χωνεύεις Strange υπάρχουν και ένα σωρό άλλοι αξιόλογοι για τους οποίους άξιζε τον κόπο...
    Όχι τίποτε άλλο αλλά βάζεις και στην πρίζα την Μαρκέλλα που την κτύπησε το ρεύμα με αποτέλεσμα να "θολώσει" το μυαλό της λες και οι μετέχοντες στην εξέγερση έπρεπε ακόμα και αν συμβαίνει κάποιοι από αυτούς να κυκλοφορούν με Καγιέν και Γκούτσι , να έχουν καταδικαστεί να κυκλοφορούν με ντε σε βο και ταγάρια...
    Φυσικά τέτοιου είδους αναρτήσεις και σχόλια δίνουν το δικαίωμα και στον sakis01 να τα βάλει με τον άτιμο σοσιαλισμό...

  10. citizen avatar
    citizen 15/11/2009 17:04:07

    Eτσι λοιπόν αριστερέ ψάλτη της δεξιάς.Να το κλείσουμε το μαγαζάκι.Μωρέ πόνος που σε βρήκε εσένα καί κάτι ομοίους σου σχολιαστές.Γιατί μωρέ λεβέντες?Τι ενοχές σας κηνυγούν?Τι συμπλέγματα σας κατατρύχουν?Άραγε πως θα θέλατε να είναι σήμερα τα "παιδιά "του Πολυτεχνείου?Φτωχά,ακοινώνητα,μίζερα?Γιά να τα λυπόσαστε?Εσείς οι επαναστάτες του φραπέ καί της από τον καναπέ αγανάκτησης?Τότε είμαι βέβαιος θα γιορτάζατε,φλούφληδες της καλοπέρασης.

  11. Orestios avatar
    Orestios 15/11/2009 17:10:37

    Aυτό το πανηγύρι κάποια στιγμή οφείλει να σταματήσει. Οι νέες γενιές το έχουν ξεπεράσει εδώ και 20 χρόνια. Το δείχνουν με την απουσία τους σε όλη αυτή τη γραφική μασκαράτα. Οι μόνοι που εποφελούνται είναι οι πλανώδιοι πωλητές faux επαναστατικότητας και τάχα ανατροπής. Διώξτε από τα αμφιθέατρα τους τεμπέληδες και αφήστε τους φοιτητές να φτοιάξουν το μέλλον τους. Ξέρουν καλύτερα από όλους αυτούς τους κομπογιανίτες.

  12. αντί avatar
    αντί 15/11/2009 17:17:21

    Συμφωνώ με το άρθρο, αλλά όχι δεν πρέπει να το κλείσουμε το μαγαζάκι.

  13. yannidakis avatar
    yannidakis 15/11/2009 17:27:36

    για να μην παρανοησουμε/ουν τονιζω πως εκεινοι που τα καινε, που γαζωνουν αστυνομικους των 800€ & που καταστρεφουν δημοσια & ιδιωτικη περιουσια δεν εχουν καμια σχεση με αγωνα, επανασταση & με δικαια αιτηματα ή συμβολισμους που σχετιζονται με το Πολυτεχνειο. Ας μην ξεχναμε πως εκεινο το βραδυ το "κρατος" επιτεθηκε στη δημοσια περιουσια & τους νεους κι οχι το αντιθετο.. Εκτος αν οι... "γνωστοι-αγνωστοι" αναπαριστουν το στρατο εκεινης της εποχης!
    Δεν ξερω αν πρεπει να κλεισει το Πολυτεχνειο, ομως καποια στιγμη πρεπει να γιορταζεται. Να γιορταζεται ως ημερα μνημης. Αλλα να γιορταζεται :[

  14. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 15/11/2009 17:59:27

    Ολη αυτη η δυσανεξια με το πραγματικο νοημα του Πολυτεχνειου οφειλεται στο οτι πολλοι που συμμετειχαν ειτε αργοτερα το ηρωοποιησαν ηθελαν πραγματα που δε γινονται.
    Αν στοχος του Πολυτεχνειου ηταν η δημοκρατια αυτο εχει γινει προ πολλου.
    Αν ομως στοχος του Πολυτεχνειου ηταν και ο "σοσιαλισμος" οπως τον εννοουσαν πολλοι αυτο δεν εγινε και δεν μπορουσε να γινει γιατι δε γινεται.

    • anetos avatar
      anetos @ ψυχραιμια 16/11/2009 06:57:59

      σωστος !

  15. PANOS avatar
    PANOS 15/11/2009 18:03:15

    Σε Σας

    Εσείς που ζείτε σε κραιπάλες κι όργια διάσημα
    με βίλες, θερμαινόμενες τουαλέτες και μπάνια
    δε ντρεπόσαστε γι' αυτούς που παίρνουν "Γεωργίου" παράσημα
    στις εφημερίδες να διαβάζετε καμπάνια;

    Ξέρετε σεις οι ατάλαντοι τόσοι και τόσοι
    -με σκέψη μια, ποιος το καλύτερο θα πάρει γεύμα-
    ότι μια μπόμπα ανέσπλαχνη μπορεί να 'χει σκοτώσει
    του υπολοχαγού Πετρώφ το ποδάρι;

    Ω αν μπορούσε αυτός, -στο σφαγείο που 'χετε στείλει-
    ν' αντικρίσει, άξαφνα, πριν να πεθάνει
    εσάς με κολλημένα κρέατα στα χείλη
    να τραγουδάτε "Σεβεριάνι!"



    Για σας που οι μέρες σας περνάνε μέσα σ' οργίων παιάνες
    να πάω εγώ, να σκοτωθώ, λοιπόν όπως κι οι άλλοι;
    Καλύτερα να πάω να σερβίρω τις πουτάνες
    στα καμπαρέ με ανανά χυμού μπουκάλι
    ΜΑΓΙΑΚΟΦΣΚΗ
    ------------
    Όταν ακούω να μιλάν για τον καιρό

    όταν ακούω να μιλάνε για τον πόλεμο

    όταν ακούω σήμερα το Αιγαίο να γίνεται ποίηση

    να πλημμυρίζει τα σαλόνια

    όταν ακούω να υποψιάζονται τις ιδέες μου

    να τις ταχτοποιούν σε μια θυρίδα

    όταν ακούω σένα να μιλάς εγώ πάντα σωπαίνω.

    Όταν ακούω κάποτε στα βέβαια αυτιά μου

    ήχους παράξενους ψίθυρους μακρινούς

    όταν ακούω σάλπιγγες και θούρια

    λόγους ατέλειωτους ύμνους και κρότους

    όταν ακούω να μιλούν για την ελευθερία

    για νόμους ευαγγέλια για μια ζωή με τάξη

    όταν ακούω να γελούν

    όταν ακούω πάλι να μιλούν εγώ πάντα σωπαίνω.

    Μα κάποτε που η κρύα σιωπή θα περιβρέχει τη γη

    κάποτε που θα στερέψουν οι άσημες φλυαρίες

    κι όλοι τους θα προσμένουνε σίγουρα τη φωνή

    θ' ανοίξω το στόμα μου

    θα γεμίσουν οι κήποι με καταρράχτες

    στις ίδιες βρώμικες αυλές τα οπλοστάσια

    οι νέοι έξαλλοι θ' ακολουθούν με στίχους χωρίς ύμνους

    ούτε υποταγή στην τρομερή εξουσία.



    Πάλι σας δίνω όραμα.
    Μ.ΚΑΤΣΑΡΟΣ

  16. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 15/11/2009 18:10:00

    Ίσως είναι οι προσδοκίες που πήραν άλλο δρόμο, ή το βόλεμα που επικράτησε, αλλά μέσα στα πολλά και περίεργα του Πασόκ, είναι ο εκφυλισμός του σοσιαλισμού, και ο παρ' ολίγον εκφυλισμός του νοητού ήλου της δικαιοσύνης. «Παρ' ολίγον» γιατί αντέχει καο ο Ελύτης, και ο Θεοδωράκης, και, ευτυχώς, ο Carl Orff.

    Η επέτειος του Πολυτεχνείου είναι ξεφτιλισμένη, γιατί το Πολυτεχνείο δεν είναι πια αυτό που ήταν. «Πολυτεχνείο» είνια ένα κακόγουστο μνημείο που προσκυνούν αργόσχολοι και κατα παραγγελία επαναστάτες του καναπέ.

  17. thespieys avatar
    thespieys 15/11/2009 18:20:59

    Aπό το "ΕΞΩ ΑΙ ΗΠΑ ΚΑΙ ΤΟ ΝΑΤΟ" στο "ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ ΤΟΥΣ ΑΜΕΡΙΚΑΝΙΚΟΥΣ"!
    Το Πολυτεχνείο είναι νεκρό, τα ζόμπυ κυκλοφορούν ακόμη...

  18. PSILOS avatar
    PSILOS 15/11/2009 18:32:56

    Τι ακριβώς γιορτάζουμε?Τα παιδία του Πολυτεχνείου που σχεδόν όλα είναι η γενία που τελευταία 25 χρόνια κυβερνάει την ΕΛΛΑΔΑ?Τι ακριβώς δώσανε στην χώρα εκτός από την ιδεολογία ότι το κράτος είναι εχθρός του πολίτη?

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ PSILOS 15/11/2009 18:39:08

      Βασικα εδωσαν αυτογνωσια.Οσο υπηρχε το αυταρχικο κρατος της Δεξιας υπηρχε και η ψευδαισθηση οτι οι προοδευτικες δυναμεις ησαν πατριωτικες,γενναιοδωρες και θα εφτιαχναν μια καλυτερη κοινωνια.
      Τωρα ξερουμε οτι ειναι κομπιναδοροι που απλως ειναι περισσοτεροι αριθμητικα απο τους δεξιους κια δε δινουν δεκαρα περα απο τον εαυτο τους.

  19. B.K.Σ. avatar
    B.K.Σ. 15/11/2009 18:50:30

    α, ρε ψυχραιμία...,
    κι εσείς από κει κι εμείς από δώ φάγαμε μεγάλη ήττα.... τουλάχιστον καταλάβαμε πως η τιμηότητα και η αξιοπρέπεια μας ενώνει.

  20. Στέργιος avatar
    Στέργιος 15/11/2009 19:12:20

    Φοίτησα στη δευτεροβάθμια εκπαίδευση κατά τη δεκαετία τού 80, τότε που το ΠΑΣΟΚ έλυνε και έδενε με πάθος και θράσος. Τότε, λοιπόν, η 17 Νοεμβρίου εορταζόταν στα σχολεία σαν υποχρεωτική γιορτή. Δεν είναι τυχαίο που η γενιά μου, αλλά και οι επόμενες, μαθαίνουμε το εξής:

    " Το καλοκαίρι τού 1974 η χούντα τού Παπαδόπουλου έκανε πραξικόπημα κατά τού Μακαρίου με αποτέλεσμα τον Αύγουστο του 1974, οι Τούρκοι να εισβάλουν στην Κύπρο και να κατακτήσουν μονομιάς το 37% τού νησιού. Ο ελληνικός λαός απηύδησε με αυτήν την προδοσία εκ μέρους τής χούντας τού Παπαδόπουλου και τον Νοέμβριο τού 1974, οι δημοκρατικοί φοιτητές ταμπουρώθηκαν στο Πολυτεχνείο για να διαμαρτυρηθούν. Η χούντα έστειλε στρατό, πολλά τανκς, και σκότωσε εκατοντάδες, αν όχι χιλιάδες αγωνιστών. Η κοινωνική κατακραυγή που ακολούθησε έκανε τη χούντα να πέσει. Μετά, προκυρήχθηκαν εκλογές και εξελέγη ο Καραμανλής".

    Καιρός να τελειώνουμε με αυτό το παραμύθι.

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ Στέργιος 15/11/2009 19:43:23

      Όλα όσα γράφεις παραπάνω είναι ανακριβή. Ακόμη και οι χρονολογίες που αναφέρεις. Αν αυτά σε δίδαξαν στο σχολείο, δεν φταις εσύ.

      • Στέργιος avatar
        Στέργιος @ Strange Attractor 15/11/2009 21:25:35

        Μα το ξέρω ότι είναι ανακριβή. Αλλά αυτά πέρασαν στον κόσμο οι επίσημοι ιδεολόγοι τής επίσημης ιστορίας. Καιρός να τελειώνουμε με τα ψέματα.

    • εναςάσχετος avatar
      εναςάσχετος @ Στέργιος 15/11/2009 21:24:21

      Ποτέ η γιορτη του Πολυτεχνείου δεν ήταν υποχρεωτική και ποτε κανείς δεν μίλούσε για εκατοντάδες ή χιλιάδες νεκρών στο Πολυτεχνείο.
      Εγώ ήμουνα στη δευτεροβάθμια εκπαίδευση όταν έγινε το Πολυτεχνείο.

      • trellakias avatar
        trellakias @ εναςάσχετος 16/11/2009 07:29:56

        Φίλε άσχετε στην εποχή του 1985-1989 που η δευτεροβάθμια εκπαίδευση είχε αλωθεί από την πράσινη "μουχρίτσα" και ήταν ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΗ η παρουσία μας σαν μαθητές στην γιορτή του Πολυτεχνείου και τα βιβλία έγραφαν αυτά που λέει ο Στέργιος.
        Νά 'σαι καλά φίλε Στέργιο που τα θύμησες!

  21. Νίκός avatar
    Νίκός 15/11/2009 19:24:23

    το πολυτεχνειο φιλτατοι παραγοντες και συνιστολογουντες ειναι μπιζνες, ειναι ο καλυτερος μηχανισμος παραγωγης ταχα μου αριστερων που κοπτονται για τους ...φτωχους και αδικημενους της κοινωνιας μας -τελευταια προσθεσαν στο νταβατζιλικι τους και τους λαθραιους- και μεσω αυτου και αλλων μηχανισμων παρομοιων πλουταινουν οι νταβατζηδες. ειναι αναλογο θρησκευτικο φαινομενο του καθεστωτικου χριστιανισμου. φροντιζουν για τους ....φτωχους και αδικημενους και ο καλος χριστουλης, ο μαρξ ή ο λενιν ή ο μαο για τους νεοταξιτες ιερεις-διαλεχτε μεσσια- ω! του θαυματος! κανει πολλους αρχιερεις και "επαναστατες" του γραφειου πλουσιοτερους, παχυτερους και γενικα ευημερουντες. η φτωχολογια ειναι μεγααααααλη! βιομηχανια φιλοι μου. γιατι νομιζετε η καθολικη εκκλησια κοπτεται για τους φτωχους του κοσμου; τεραστιο μαρκετ με δυνατοτητες...

  22. B.K.Σ. avatar
    B.K.Σ. 15/11/2009 19:32:47

    μα γι΄ αυτό δεν καταγράφεται πουθενά ως 17 Νοέβμρη ττου 1993 αλλά ως σκέτο 17 Νοέμβρη, τί τους πέρασες χαχόλους αυτούς που μας φτιάχνουν την επίσημη ιστορία...
    Βέβαια υπάρχει και η ανεπίσημη που λέει πως εκείνα τα χρόνια στήθηκε ένα τεκτονικό τάγμα από νέους που λειτουργούσε αντιθετικά ως προς το κατεστημένο των δρακουλένιων (δεχόταν για παράδειγμα γυναίκες) και απ΄ αυτό το μαχητικό και ανήσυχο τεκτονικό τάγμα οργανώθηκε αρχικά το κίνημα της Νομικής και ακολούθως του Πολυτεχνείου. Αλλά σιγά μην ασχοληθούμε εμείς με τις ανεπίσημες ιστορίες! για χαχόλους μας περνάν;

  23. ΜΑΚ avatar
    ΜΑΚ 15/11/2009 19:36:55

    Πολύ ωραία τα σχόλια σας παιδιά αλλά αν προσέχατε λίγο και την ορθογραφία σας , θα ήταν καλύτερα για όλους .

  24. manolis avatar
    manolis 15/11/2009 19:43:18

    ψωμι- παιδεια - ελευθερια τοτε
    Τα ιδια και σημερα. Τι αλλαξε ?
    Καποιοι εξαργυρωσαν τον αγωνα τους με εξουσια και χρημα
    Οσο για ποιος τα προκαλεσε ουτε και εγω που ημουν το 73 μεσα δεν μπορω να πω με σιγουρια

  25. Swell avatar
    Swell 15/11/2009 19:52:42

    Aριστερέ Ψάλτη, μήπως θάπρεπε αντιστοίχως να κλείσουμε και τα άλλα μαγαζιά, τις εκκλησίες; Κι αυτές διαψεύστηκαν, κι αυτών τα στελέχη κυκλοφορούν με λιμουζίνες. Αν συμφωνείς, φαντάζομαι ότι λόγω ιδιότητας, μπορείς να το αναλάβεις εσύ.

  26. koinos_nous avatar
    koinos_nous 15/11/2009 20:05:17

    Η χουντα επεσε απο το πολυτεχνειο ?
    Ποιο ηταν το αποτελεσμα του πολυτεχνειου? Μηπως ο Ιωαννίδης η κανω λαθος?

    • bruno avatar
      bruno @ koinos_nous 02/12/2009 14:58:21

      Λάθος κάνεις.
      Παραθέτεις την άμεση εξέλιξη, όχι το αποτέλεσμα.

  27. Giorgos_T avatar
    Giorgos_T 15/11/2009 20:15:08

    Το Πολυτεχνειο εκπροσωπει κατι: Εκεινη την εποχη, τα πιο καλα μυαλα της Ελλαδας εμπαιναν στο Πολυτεχνειο.

    Αντιθετα, τα παιδια της ελληνικης αρχουσας ταξης σπουδαζαν στην Αμερικη.

    Να μου επιτραπει να πω -και θα ηθελα αντιλογο αν υπαρχει- οτι για τις αρχουσες ταξεις ή για τις μορφωμενες ταξεις που φοβουνται το συναγωνισμο, ειναι ευκολο να παρακαμπτουν το ελληνικο πανεπιστημιο λεγοντας οτι ειναι "μετριο". Τοτε ιδιως, το Πολυτεχνειο σιγουρα δεν ηταν.

    Ο συναγωνισμος ομως με το παιδι του αγροτη, του δασκαλου, του επιστημονα (διοτι πολλοι εμπνεουν τα παιδια τους να ξεκινησουν εδω), ακουγεται προσβλητικος και επικινδυνος για τα περισσοτερα μελη της ξενομανους μας αρχουσας ταξης.

    Το κυρος -αναγκαιογια την πολιτικη σταδιοδρομια στο χαχολιστάν- δεν ειναι δικαιολογια.

    Διοτι κυρος εχει και -και μαλιστα πολυ- το να πας για μεταπτυχιακο απο το Μετσοβειο ή το Πολυτεχνειο Πατρας στο Stanford, Harvard Yale αλλα και στα "φτηνιαρικα" Ευρωπαικα Πανεπιστημια...... (δεν φτανουν οι τελιτσες....)

    Αλλα, τοτε οι οροι εισαγωγης (εδω) και επιλογης (εξω για μεταπτυχιακα)ειναι αλλοι και σκληροτεροι. Και, κυριως, ειναι σημαντικο να ριζωσεις εκει, να δεθεις εκει... στη αμερικη ωστε να το ξερει ο λαος που πειθεται απο αυτο....

    Μια μοδα, τιποτα παραπανω. Σχεδον παντα, με λιγες εξαιρεσεις (ναι, π.χ. το να πας να σπουδασεις Ιατρικη στο Ηarvard εχει κατι οντως ιδιαιτερο- αναμεσα τους και ο Σαμαρας και μπραβο του). Να δεις ομως επισης και τι, το ιδιο καλο οπωσδηποτε, πρεπει να εισαι για να σε παρουν εκει για ειδικοτητα απο την Ελλαδα.

    Αυτο, αν το θυμαται ο Σαμαρας και δει ποσα παναξια παιδια του ελληνικου λαου υπαρχουν γυρω του και περιμενουν, θα αλλαξει τη χλιδατο-κρατια.

    Ναι, σε ολο αυτο το χλιδατο παραμυθι, υπαρχουν λιγες φωτεινες εξαιρεσεις που επιδωξαν οντως το "κατι αλλο". Ελπιζω να γινει ετσι.

    Ομως, αυτα τα αλλα παιδια, οι φοιτητες του Πολυτεχνειου Αθηνων, η πνευματικη πρωτοπορια της Ελλαδας, αριστεροι, δεξιοι, δεν εχει σημασια, οι πιο εξυπνοι αναμεσα σε παρα πολλους, αυτοι εκαναν το Πολυτεχνειο. Οχι οι λιγοι τυχαρπαστοι που σταδιοδρομησαν κατοπιν.

    Και ειναι λαθος πολλων ελληνικων πολιτικων οικογενειων που εστειλαν τα παιδια τους στην Αμερικη για τοκυρος και τα απεκοψαν απο οσα τοτε ζυμωνοταν στην Ελλαδα. Διοτι αυτη η νοοτροπια ασχετου εχει επιδρασει σε πολλους απο τους πολιτικους μας που νομιζουν οτι διοικουν αλλη χωρα.

    Δεν ειμαι χρωματισμενος κομματικα, το ξερετε.

    Ομως...

    Το πνευμα, το εκλεκτο πνευμα, σε ενα σχολειο που τοτε ηταν λιγοτερο ταξικο, που θυσιαζεται για ενα ιδανικο, επανω στην ορμη μιας φοιτητικης συνελευσης, μπορει να ακουγεται πολυ παρορμητικο, αλλα ειναι αξολατρευτο.

    Αν ομως δεν ηταν παρορμητικο το ανθρωπινο πνευμα, αν επαυε να κυνηγα το απιαστο, δεν θα ειχαμε τιποτα, επιστημονικα, πνευματικα, ηθνκα, απο οσα εχουμε ως τωρα.

    • Πάνος avatar
      Πάνος @ Giorgos_T 16/11/2009 00:12:08

      Το βάζεις σε σωστή βάση το θέμα. Η άρχουσα τάξη ποτέ δεν μπόρεσε τα ελληνικά πανεπιστήμια και τον Ελληνικό στρατό (θητεία) . Αυτό συνεχίζετε ακόμα και σήμερα. Αριστεροί κάθε απόχρωσης και μαινόμενες πένες αγραμμάτων στέλνουν τα τέκνα τους στα ιδιωτικά σχολεία και ακολούθως σε πανεπιστήμια της Αμερικής και της Αγγλίας για σπουδές της πλάκας -κοινωνιολογίες , ψυχολογίες , ιστορικούς της τέχνης κλπ- (η Γερμανία και η Γαλλία θέλουν επίπεδο και κότσια). Ακολούθως έρχονται να μας "σώσουν".

  28. Μπαϊλντισμένος avatar
    Μπαϊλντισμένος 15/11/2009 21:10:47

    Τί είναι το "Πολυτεχνείο" σήμερα - πραγματικό περιστατικό:

    Το 2003 η μικρή μου κόρη ήταν 7 ετών. Είχε τελειώσει την Α' Δημοτικού και όλο το καλοκαίρι άκουγε και έβλεπε στην τηλεόραση για τη 17 Νοέμβρη και τον Κουφοντίνα. Την επόμενη σχολική χρονιά, στις 16 Νοεμβρίου μου ανακοίνωσε περιχαρής όταν γύρισε από το Σχολείο της πως "αύριο μπαμπά δε θα κάνουμε μάθημα γιατί είναι η Γιορτή του Κουφοντίνα!"
    Να σημειωθεί πως, για λόγους παιδευτικούς, ποτέ δε σχολιάσαμε στο σπίτι θετικά ή αρνητικά την "εποποιία του Πολυτεχνείου".
    Σχόλια;

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ Μπαϊλντισμένος 15/11/2009 21:34:04

      Έχω ακούσει χειρότερα και από πολύ μεγαλύτερους της κόρης σου.

  29. «Κασσάνδρα» avatar
    «Κασσάνδρα» 15/11/2009 21:55:04

    Μαγαζιά γωνία δεν κλείνουν καθότι και εμπορικά είναι και φανατικούς πελάτες έχουν.

    • donaE avatar
      donaE @ «Κασσάνδρα» 15/11/2009 22:12:47

      Τα ειπες ολα.

  30. ΑΡΗΣ Θ avatar
    ΑΡΗΣ Θ 15/11/2009 22:03:02

    Δεν χρειάζεται "να κλείσουμε το μαγαζάκι". Χρειάζεται απλά να επαναφέρουμε το "Πολυτεχνείο" στις πραγματικές του διαστάσεις. Να το αντιμετωπίσουμε και να το τιμήσουμε σαν μια εξέγερση (καμμία σχέση με την "εξέγερση" του πρόσφατου μπαχαλοΔεκέμβρη) απέναντι σε μια δικτατορία.Σαν μια εξέγερση που είχε αίτημα της την αποκατάσταση των Δημοκρατικών ελευθεριών. Να θυμόμαστε επίσης ότι το τελευταίο πράγμα που ακούστηκε απο τον σταθμό του Πολυτεχνείου ήταν ο Εθνικός Υμνος. Και βέβαια να μιλήσουμε κάποια στιγμή με ειλικρίνεια για τα - πενιχρά κατά τη γνώμη μου - πολιτικά αποτελέσματα του.

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ ΑΡΗΣ Θ 15/11/2009 22:25:46

      Eιναι δυσκολο αυτο.Η συντριπτικη πλειοψηφια των εξεγερμενων ηταν αριστεροι,ανενταχτοι βεβαια οι περισσοτεροι αφου τοτε δε λειτουργουσαν κομματα,που δεν ηθελαν απλως δημοκρατια αλλα και κατι παραπανω,ας το πουμε σοσιαλισμο για ευκολια συνεννοησης περισσοτερο.
      Αυτο το κατι παραπανω απο τη κοινοβουλευτικη δημοκρατια δεν επιτευχθηκε γιατι δεν ηταν δυνστον να επιτευχθει αφου δεν εγινε πουθενα στον κοσμο.Παραμενει ομως ως ανεκπληρωτη επιθυμια και ενισχυει τις φαντασιωσεις πολλων.

      • ΑΡΗΣ Θ avatar
        ΑΡΗΣ Θ @ ψυχραιμια 15/11/2009 23:15:58

        Ψυχραιμία
        Σαφώς και υπήρχαν αυτοί που ήθελαν το "κάτι παραπάνω" απο τη κοινοβουλευτική δημοκρατία (εγώ θα έλεγα "κάτι άλλο" και μάλιστα καθόλου καλύτερο απο τη κοινοβουλευτική δημοκρατία) σημασία έχει όμως ότι το αίτημα γύρω από το οποίο συσπειρώθηκε ο πολύς κόσμος στη εξέγερση του Πολυτεχνείου ήταν η ανατροπή της δικτατορίας. Αν το απόλυτα κυρίαρχο αίτημα δεν ήταν αυτό (για ορισμένους ίσως και για λόγους μόνο τακτικής) το "Πολυτεχνείο" δεν θα είχε γίνει ποτέ.

  31. PARSIFAL avatar
    PARSIFAL 15/11/2009 22:25:53

    Το αρχικό σχόλιο του Strange Attractor είναι αρκετό.Πρέπει να τελειώσει η συντήρηση αυτού του μύθου που πολλούς εβόλεψε, πολλούς αποκατέστησε και αποτελεί το βασικό υπόβαθρο της αλλης απιθανότητος που λέγεται "πανεπιστημιακό ασυλο".
    Ο βασικός λόγος που τράβηξε τόσο πολύ αυτή η ιστορία πέρα απο τα προφανή ωφέλη για την "γενιά του Πολυτεχνείου" ειναι η λειτουργία της ως "πλυντήριο" για το ξέπλυμα μιας ακόμη συλλογικής απάτης : Οτι δήθεν ο "λαός" αντιστάθηκε στην 7χρονη δικτατορία...Δια της μυθοποιήσεως του Πολυτεχνείου ξεπλύθηκε η ΠΛΗΡΗΣ συμμετοχή του "λαού" στην "επανάσταση", στα γήπεδα με τις "πολεμικές αρετές" των Ελλήνων (τις είδαμε εξάλλου το 74 !), στα καραγκιοζιλίκια του Παττακού στα πανηγύρια, στην ομόθυμη αποθέωση του ποδοσφαιρικού κρετινισμού και στο γενικό ...λίγδωμα του εντέρου που εφερε η επταετία. Θυμάται κανείς πότε γενικεύθηκε το σκυλοτράγουδο, η "παραλιακή", το ουίσκυ και αλλα νεολληνικά ξεφτιλίκια ? Ε λοιπόν αυτά ξεπλενει μια φορά το χρόνο το Πολυτεχνείο !

  32. ΤΕΛΕΥΤΑΙΟΣ avatar
    ΤΕΛΕΥΤΑΙΟΣ 15/11/2009 23:00:50

    -ΕΧΩ ΜΙΑ ΑΠΟΡΙΑ..
    ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΤΗΛΗ ΣΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΑΝΑΓΡΑΦΟΝΤΑΙ ΤΑ ΟΝΟΜΑΤΑ ΤΩΝ ΦΟΝΕΥΘΕΝΤΩΝ ΤΗΝ 17η /11/1973 ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΠΡΟΑΥΛΙΟ ΤΟΥ ΠΟΛΥΤΕΧΝΕΙΟΥ;
    ΑΝ ΟΧΙ ΓΙΑΤΙ; ΜΗΠΩΣ ΔΕΝ ΥΠΗΡΞΑΝ ΝΕΚΡΟΙ ΕΚΕΙΝΗ ΤΗΝ ΝΥΧΤΑ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΠΟΛΥΤΕΧΝΕΙΟ;
    ΑΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙ ΥΠΗΡΞΑΝ ΝΕΚΡΟΙ, ΕΙΝΑΙ ΑΔΙΑΝΟΗΤΟ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΥ ΜΙΑ ΠΛΑΚΑ ΜΕ ΤΑ ΟΝΟΜΑΤΑ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΡΑΜΕΝΟΥΝ ΑΓΝΩΣΤΟΙ.. ΓΙΑΤΙ ΤΟΤΕ ΔΙΚΑΙΟΥΜΑΙ ΝΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΑΠΛΩΣ ΔΕΝ ΥΠΗΡΞΑΝ ΕΚΕΙ ΝΕΚΡΟΙ!

    • ΑΡΗΣ Θ avatar
      ΑΡΗΣ Θ @ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟΣ 15/11/2009 23:18:10

      Να το πιστέψεις!

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟΣ 15/11/2009 23:23:29

      Για να μη παρεκτρεπόμαστε. Και μόνο που κάποιοι ανέβηκαν τότε στα κάγκελα ήταν μαγκιά τους, όχι για τίποτα άλλο, αλλά διότι ήξεραν πως αν τους έπιαναν (καθότι χόυντα) θα έτρωγαν το ξύλο της αρκούδας και πιθανόν να έτρωγαν και μερικά χρονάκια σε κανένα μπουντρούμι με τρελαμένους ασφαλίτες και ΕΣΑτζήδες. Δεν υπήρχε τότε ούτε ο Ευαγγελάτος ούτε ο Μάκης για να τους σώσει. Δεν υπήρχαν κινητά για να πάρουν τηλέφωνο στα κανάλια, ούτε Κούγιες ούτε συνηγορίνες με Γκούτσι για να στηθούν έξω από την ασφάλεια και να ζητούν τον αριθμό του μπάτσου. Τότε ήταν χούντα και αν έκανες τη μαγκιά σου και γλίτωνες έχει καλώς, αν όμως σε τσάκωναν την πάταγες για τα καλά. Οότε για αυτό και μόνο αξίζει ένα μπράβο στα παιδιά που τόλνησαν. Τώρα, αν δεν είχε νεκρούς ή αν κάποιοι το εκμεταλλεύτηκαν, ή αν προδώθηκαν τα οράματα κλπ. είναι μια διαφορετική ιστορία. (Εδώ υπάρχει ολόκληρο βιβλίο του Αθ. Στριγκά, που επιμένει πως στο πολυτεχνείο επιτέθηκε εκείνο το βράδυ, λόχος ισραηλινών κομάντος με αρχηγό τον Νταγιάν! και όχι Έλληνες.)

      • ΑΡΗΣ Θ avatar
        ΑΡΗΣ Θ @ Strange Attractor 15/11/2009 23:47:22

        Απόλυτα σωστός Strange! Kαι κάτι άλλο που δείχνει πως εννοείτο τότε ΣΕ ΚΑΙΡΟ ΔΙΚΤΑΤΟΡΙΑΣ η μαγκιά και η εξέγερση. Αν δούμε φωτογραφίες των ημερών εκείνων από τα κάγκελλα του Πολυτεχνείου, τις διαδηλώσεις , τα επεισόδια κλπ δεν θα δούμε ούτε ένα κουκουλοφόρο!

  33. sirmar avatar
    sirmar 15/11/2009 23:41:36

    Το Πολυτεχνειο το κατασκευασαν 73 τα αμερικανακια μαζι με το βλημα τον ιωαννηδη να φανε τον παπαδοπουλο για να παρουν το στρατο απο την κυπρο.
    Η Χουνα επεσε 75 απο την μαλ@@@@ που ξεπουλησαν την κυπρο
    Αυτα για την ιστορια
    Το 73 ημουν στο ναυτικο και επειδη ειχα ανα φωτοτυπιο στη σολωνος και περνουσα εξω απο το πολυτεχνειο το τη βτησιμο και βρησηδη ετρωγα δεν λεγετε
    Τωρα ολα τα αλλα ειναι φουμαρα δια αυτους που τα κονομανε και το ΚΚΕ να πουλα δημοκρατια

    • Gagarin avatar
      Gagarin @ sirmar 15/11/2009 23:51:09

      Μήπως σε βρίζανε διότι είσαι τελείως ανορθόγραφος και μάλλον βραδύνους;

      • sakis01 avatar
        sakis01 @ Gagarin 16/11/2009 21:40:56

        Ενώ εσύ είσαι τετραπέρατος...

    • Στέργιος avatar
      Στέργιος @ sirmar 17/11/2009 17:51:40

      Ο sirmar έχει δίκιο.

      Το Πολυτεχνείο ήταν αμερικανοκίνητο.
      Ήθελαν οι Αμερικάνοι να αντικαταστήσουν τον Παπαδόπουλο με τον Ιωαννίδη, ο οποίος ήταν πιο βολικός για τα δαιμόνια σχέδιά τους περί Κύπρου.
      Δεν είναι τυχαίο ότι "αγωνιστές" και πασίγνωστες "αγωνίστριες" τού Πολυτεχνείου έκτοτε ζουν ζωή χαρισάμενη σε βίλλες στον Διόνυσο χωρίς να έχουν δουλέψει ούτε μια μέρα στη ζωή τους.

  34. Διογένης avatar
    Διογένης 16/11/2009 00:11:33

    Επειδή καλό είναι να μην αερολογούμε:


    Το πολυτεχνείο σε αριθμούς:

    ΣΥΛΛΗΨΕΙΣ:

    866 συλλήψεις (716 άντρες & 150 γυναίκες), ειδικότερα:
    456 εργάτες - οικοδόμοι
    49 φοιτητές του Πολυτεχνείου
    268 φοιτητές άλλων σχολών
    74 μαθητές/τριες γυμνασίων

    ΘΥΜΑΤΑ:

    1. Από τα σώματα ασφαλείας (αστυνομία - χωροφυλακή)
    13 φόνοι
    83 απόπειρες ανθρωποκτονίας (81 άντρες & 15 γυναίκες)
    750 τραυματισμοί πολιτών

    2. Από τον στρατό
    11 φόνοι
    45 απόπειρες ανθρωποκτονίας (45 άντερς & 11 γυναίκες)
    350 τραυματισμοί πολιτών

    Η ΕΠΙΣΗΜΗ ΛΙΣΤΑ ΚΑΙ ΟΙ 16 ΑΓΝΩΣΤΟΙ ΝΕΚΡΟΙ:
    Η λίστα που διαβάζεται κάθε χρόνο στην επέτειο του πολυτεχνείου περιλαμβάνει 88 ονόματα μέσα στην οποιά περιλαμβάνονται τα θύματα της χούντας από την 21/4/1967 έως και την 23/7/1974. Οι επίσημοι νεκροί της βραδιάς του πολυτεχνείου με ονοματεπώνυμο ανέρχονται στους 23. Πρόσφατα βγήκε στην επιφάνεια και μια λίστα 16 ανώνυμων νεκρών για τους οποίους υπάρχουν συγκεκριμένες μαρτυρίες για την τοποθεσία και τον χρόνο της απώλειάς τους.

    OI 23 ΝΕΚΡΟΙ ΤΟΥ ΠΟΛΥΤΕΧΝΕΙΟΥ:

    16 Νοεμβρίου 1973

    1. Σπυρίδων Κοντομάρης (ετών 57, 20.30)
    2. Διομίδης Κομνηνός (ετών 17, 21.30)
    3. Σωκράτης Μιχαήλ (ετών 57, μεταξύ 22.30 & 23.00)
    4. Βασίλειος Φάμελλος (ετών 26, 23.30)
    5. Torill Engeland Magrette (ετών 22, 23.30)
    6. Γεώργιος Σαμούρης (ετών 22, 24.00)
    7. Δημήτριος Κυριακόπουλος (βραδυνή ώρα - κατέληξε 19/11/73)
    8. Σπύρος Μαρίνος (Γεωργαράς) (ετών 35, βραδυνή ώρα)

    17 Νοεμβρίου 1973

    9. Νικόλαος Μαρκούλης (ετών 24 , πρωινή ώρα, κατέληξε 19/11/73)
    10. Αικατερίνη Αργυροπούλου (ετών 76, 10.00, κατέληξε Μάϊο '74)
    11. Στυλιανός Καραγεωργής (ετών 19, 10.15)
    12. Μάρκος Καραμανής (ετών 23, 10.30)
    13. Αλέξανδρος Σπαρτίδης (ετών 16, 10.30-11.00)
    14. Δημήτριος Παπαϊωάννου (ετών 60, 11.30)
    15. Γεώργιος Γερτζίδης (ετών 48, 11.30)
    16. Βασιλική Μπεκιάρη (ετών 17, 12.00)
    17. Δημήτρης Θεοδωράς (ετών 5 1/2, 13.00)
    18. Αλέξανδρος Βασίλειος (Μπασρί) Καράκας (ετών 43, 13.00)

    18 Νοεμβρίου 1973

    19. Αλέξανδρος Παπαθανασίου (ετών 59, 10.00)
    20. Ανδρέας Κούμπος (ετών 63, 11.00, κατέληξε στις 30/1/1974)
    21. Μιχαήλ Μυρογιάννης (ετών 20, 12.00)
    22. Κυριάκος Παντελεάκης (ετών 43, 12.00-12.30)
    23. Ευστάθιος Κολινιάτης (κατέληξε στις 21/11/73)

    ΠΗΓΗ:Ταχυδρόμος, τεύχος 194 - Έρευνα: Πάνος Μπαΐλης

    • mesaios daktylos avatar
      mesaios daktylos @ Διογένης 16/11/2009 14:02:16

      Εάν θυμάμαι καλά στην μεταπολίτευση ανακοινώθηκε οτι συγγενείς θύματων ΜΕΣΑ στο πολιτεχνείο θα έπερναν κάποια αποζημίωση. Γνωρίζει κάποια ΜΗ ΧΟΥΝΤΟΦΑΤΣΑ κάποιον που να πήρε αυτή την αποζημίωση;; Εγώ το μόνο ΄θύμα΄ που θυμάμαι είναι η ''Αλίνα'' φωτομοντέλλο, που τότε διέμενε στην ...Αυστραλία. Factorx μια και ήσουν και εσύ εκεί θα θυμάσαι την αφίσσα ΄΄ΜΗΝ ΕΙΔΑΤΕ ΤΗΝ ΑΛΙΝΑ?????΄΄

    • sakis01 avatar
      sakis01 @ Διογένης 16/11/2009 21:37:18

      Ξέχασεις βέβαια να μας πεις πως ουδείς δολοφονήθηκε εντός του Πολυτεχνείου....

      "....Η έρευνα του κ. Καλλιβρετάκη απαντά και σε ένα ακόμα ερώτημα. Αν υπήρχαν νεκροί μέσα ή έξω από το ΕΜΠ. Όπως προκύπτει, νεκροί υπήρχαν, αλλά είχαν χτυπηθεί στους γύρω δρόμους και μεταφέρονταν στο πρόχειρο ιατρείο που είχε στηθεί από τους φοιτητές...."

      ...από την ίδια πηγή που αναφέρεις και συ...

      • φωκάς avatar
        φωκάς @ sakis01 17/11/2009 00:22:00

        Και έχει σημασία αν ήταν μέσα ή έξω; Δηλαδή αν έφαγε ο άλλος την σφαίρα στην Στουρνάρα ή στην Μπενάκη αλλάζει το πράγμα;

        Τι μπετοστοκιές είναι αυτές;

        Μέσα ο κόσμος ήταν ταμπουρωμένος για ημέρες. Το ξύλο και οι σφαίρες έπεσαν με την εισβολή των τανκ, όταν έτρεξαν έξω και προσπάθησαν να διαφύγουν.

        • sakis01 avatar
          sakis01 @ φωκάς 17/11/2009 14:43:28

          "μπετοστοκιές" είναι το παραμύθι που σας έχουν πουλήσει άμοιρε φίλε... Πλευρό αλλάζετε κάθε χρόνο ή εκεί?

  35. ΠΕΤΡΟΣ avatar
    ΠΕΤΡΟΣ 16/11/2009 00:20:55

    Καλά αυτοί δεν είχαν συγγενείς;
    Που είναι τόσα χρόνια;
    Δεν τους έχουμε ακούσει!!!
    Μόνο την "εκφωνήτρια" και διάφορα άλλα Λ@@@για ακούμε!!!!
    ΕΛΕΟΣ!!!!

    • Δημήτρης avatar
      Δημήτρης @ ΠΕΤΡΟΣ 16/11/2009 09:37:41

      Κάνετε πολύ μεγάλο λάθος. Επανειλημμένα έχουν αναφερθεί τα ονόματα τους και έχουν γίνει και τηλεοπτικές εκπομπές όπου κατέρριπταν το επιχείρημα “ Ποιοι είναι αυτοί?? Γιατί δεν υπάρχει στήλη με τα ονόματα τους κλπ” με αναλυτικά ρεπορτάζ για τις συνθήκες που δολοφονήθηκαν από συγγενείς , φίλους και αυτόπτες μάρτυρες. Θυμάμαι χαρακτηριστικά ένα ρεπορτάζ όπου έλεγε όλα τα Ονόματα , τις συνθήκες και στο τέλος έβαζε την ανακοίνωση του καθεστώτος που έλεγε “Επέμβαση επιτυχής , χωρίς θύματα”
      Ένα ακόμη κρίμα είναι ότι τέτοια νοοτροπία ( με τέτοιες ερωτήσεις ) πολλοί προσπαθούν να περάσουν σε σχόλες των αξιωματικών του στρατού .
      Είμαι 29 και το ξέρω από φίλο μου που μου είπε “Aνακάλυψα την αλήθεια που μας έκρυβαν” και υποστήριζε ότι δεν υπήρχαν θύματα . ευτυχώς μετά είδαμε μαζί κάποια στιγμή μια τέτοια εκπομπή .

      • Ο Ιθαγενής avatar
        Ο Ιθαγενής @ Δημήτρης 16/11/2009 19:59:09

        ...όπου πχ είναι και οι συγγενείς των ΛΟΚΑΤΖΗΔΩΝ της Κύπρου, με τα ίδια δικαιώματα και συντάξεις, αποζημιώσεις κλπ

        Στη χώρα του άμα είσαι "ανώνυμος" δεν έχεις δικαιώματα παρά μόνο να χύνεις αίμα για να μιλάνε οι υπόλοιποι ελεύθερα...

  36. Κώστας Σ. avatar
    Κώστας Σ. 16/11/2009 00:29:55

    Τα ακριβή γεγονότα του "Πολυτεχνείου" κατά τη γνώμη μου δεν έχουν ιδιαίτερη σημασία πλέον. Πάνω στο "μύθο" ή την "αλήθεια" του Πολυτεχνείου στηρίχτηκε η λεγόμενη “Μεταπολίτευση”, ή αλλιώς, η πολιτική και ιδεολογική κυριαρχία της αριστεράς.
    Το σύστημα της Μεταπολίτευσης έχει ανάγκη από το "Πολυτεχνείο" γιατί με αυτό νομιμοποιείται ηθικά. Η αναφορά στο Πολυτεχνείο με τις δηλώσεις, τις εκδηλώσεις, τα αφιερώματα στις εφημερίδες και τα κανάλια και κυρίως με την ετήσια εκδήλωση της “17 Νοέμβρη” εξυπηρετούν την παγιωμένη κατάσταση των πραγμάτων. Τριανταπέντε χρονών πλέον, θυμάμαι τις σχολικές εκδηλώσεις με τις «αναπαραστάσεις» της εξέγερσης και τα λουλούδια στο Πολυτεχνείο ή τους «παθιασμένους» συμφοιτητές μου στα αμφιθέατρα να μιλούν για την «εξέγερση» και άλλα πολλά τέτοια. Επίσης, παρατηρώ πως σχεδόν όλοι σπεύδουν να μας θυμίσουν με τον τρόπο τους τη σημασία των γεγονότων της περιόδου, από τους νεοφιλελεύθερους ή σοσιαλιστές καθωσπρέπει πολιτικούς που μας μιλούν για τα ιδανικά «της γενιάς του Πολυτεχνείου» μέχρι τους αναρχοφασίστες των Εξαρχείων που σχεδόν τελετουργικά και με θρησκευτική ευλάβεια κάθε χρόνο, ή και πιο συχνά ενίοτε, κλείνονται μέσα σε αυτό ονειρευόμενοι την “Επανάσταση” των προλετάριων. Τόσο έντονα μας σημάδεψε το Πολυτεχνείο που ακόμη και οι αριστερίζοντες τρομοκράτες-δολοφόνοι διάλεξαν το όνομα τους από εκείνες τις ημέρες.
    Κάνω και μια σκέψη πιο τολμηρή και παρατηρώ ότι και ο φέρελπις πολιτικός μας και ηγέτης του συνασπισμού που ανήκει σε μεταγενέστερη γενιά, τη δική μου ηλικιακά γενιά, ανδρώθηκε πολιτικά μέσα από τον αγώνα των σχολικών καταλήψεων στις αρχές του ενενήντα, ακολουθώντας έτσι τα διδάγματα και την παρακαταθήκη της «γενιάς του Πολυτεχνείου» και δείχνοντάς μας έμμεσα τους μηχανισμούς πολιτικής δράσης που έχουν στηθεί με τις πλάτες του “Πολυτεχνείου”.
    Το πρόβλημα μου δεν είναι τόσο με τις εκδηλώσεις όσο είναι με την Μεταπολίτευση η οποία ολοφάνερα πια δεν είναι τίποτα από όλα αυτά που έλεγε ότι θα γίνει. Αντιθέτως, πιστεύω ότι με τα χρόνια θα γίνεται όλο και πιο επιζήμια. Και όσο περισσότερο επιζήμια γίνεται τόσο περισσότερο “μύθο” ή “αλήθεια” θα απολαμβάνουμε αυτές τις ημέρες.

  37. Lavazza avatar
    Lavazza 16/11/2009 00:36:16

    Κάπου εδώ μέσα διάβασα για ανιδιοτέλεια των "πεσόντων" κτλ.

    Ανιδιοτέλεια για μένα είναι όποιος "πέφτει" για την ΠΑΤΡΙΔΑ και όχι όποιος "πέφτει" για να φύγει ο μαύρος δυνάστης και να έρθει ο κόκκινος...

    Κάθε χρόνο ακούω τους "Ήρωες" του Πολυτεχνείου να λένε απογοητευμένοι:

    "Δυστυχώς η επανάστασή μας δεν ολοκληρώθηκε. Ο σκοπός δεν ήταν μόνο να φύγει η Χούντα αλλά μετά η Χώρα να μπει στο σοσιαλιστικό μπλογκ"...!!!!!!

    Δηλαδή με λίγα λόγια, να έφευγε η Χούντα για να έρθει η άλλη η Χούντα των Σοβιετ και των Γκούλαγκ...

    Αν αυτό είναι "ανιδιοτελής" αγώνας τι να πει κανείς...

  38. Orestios avatar
    Orestios 16/11/2009 00:41:53

    Πράγματι! Σαν να άνοιξε η γη και τους κατάπιε. Εδώ όλοι οι "αντιστασιακοί" διαλαλούσαν την πραμάτεια τους, και συνεχίζουν ακόμη. Οι συγγενείς των 23 πού είναι?

  39. Ορεστιάδα avatar
    Ορεστιάδα 16/11/2009 02:04:12

    Επιτέλους, πέστα χρυσόστομε. Γιατί εδώ μέσα, κάτι χουντόφατσες θα μας πούνε στο τέλος, ότι δεν μπήκε τανκ, αλλά άνοιξαν την πόρτα με τηλεκοντρόλ.

  40. ΠΕΤΡΟΣ avatar
    ΠΕΤΡΟΣ 16/11/2009 02:11:11

    Τα είπες όλα σε μία λέξη την οποία μάλιστα έβαλες και σε εισαγωγικά.
    "Μύθος" = ΠΑΡΑΜΥΘΙ!!!!

    ΤΕΤΟΙΑ ΜΑΣ ΠΟΥΛΑΝΕ ΤΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ!!!

    ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΕΧΟΥΜΕ ΠΑΡΕΙ ΑΚΟΜΗ ΜΕ ΤΙΣ ΠΕΤΡΕΣ!!!!

  41. Factorx avatar
    Factorx 16/11/2009 02:16:56

    δεν κόβεις τα χουντόφατσες; ¨ησουν εκεί; Εγω ήμουν. Οπότε άσε να κρίνω εγώ ποιός είναι χουντόφτασα και ποιος οχι

  42. ΠΕΤΡΟΣ avatar
    ΠΕΤΡΟΣ 16/11/2009 02:21:13

    ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ!!!!
    ΑΥΤΟ ΕΚΦΡΑΖΟΥΝ ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΚΥΡΙΟΙ ΚΑΙ "ΚΥΡΙΕΣ"!!!!!

  43. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 16/11/2009 05:02:14

    Επειδή κάθε χρόνο ακούμε παχειά λόγια από τύπους που καπηλεύονται κάθε είδους επανάσταση, η κληρονομιά του Πολυτεχνείου είναι ότι η Στορνάρη και Πατησίων είναι σήμερα πιο υποβαθμισμένη από ήταν το 67, αν και από το 65 ενοχλούσαν τα δακρυγόνα στην Κάνιγγος και την Ομονοια. Τα Εξάρχεια, η Κυψέλη, η Κολιάτσου, η Ομόνοι, η Πλατεία Βάθης, η Πλατεία Βικτωρίας, ΟΛΑ υποβαθμισμένα. Απεναντίας, η Κηφισίας, στο ύψος του Αμαρουσίου, εκεί που ηταν εξοχή, έχει γίνει σαν την παλαι ποτέ Πατησίων, μόνο που πολλά από τα γραφεία είναι άδεια και τα βλέπω να μετατρέποντα σε ...οικιστικά. Το Κεφαλάρι έγινε σαν την Φωκίωνος Νέγρη. Η Εκάλη σαν το Ψυχικό, και οι εξοχικές μονοκατοικίες έγιναν μεζονέτες με αυτόνομη θέρμανση και πυλωτές.

    Αυτή ειναι η κληρονομιά του Πολυτεχνείου. Α! και μιλάμε στον ενικό, έχουμε τοπική αυτοδιοίκηση, μόρια, από δύο αυτοκίνητα, και καταργήσαμε ψιλές δασείες και τέτοια.

  44. trellakias avatar
    trellakias 16/11/2009 07:08:02

    Άρε μεγάλε δημοκράτη που σε πειράζει το "μειονέκτημα" της παροχής λόγου στις "χουτντόφατσες" και δεν μπορείς να ακούσεις τον λόγο του συμπατριώτη σου που είναι το χουντικό σταγονίδιο του Καραμανλή και δυστηχώς ανήκει στην τρισκατάρατη Δεξιά. Φίλε, με μόνο αυτή την σκέψη γίνεσαι μεγαλύτερος φασίστας και από τα χουντικά κατάλοιπα, στην Ελλάδα του 2009!

    • kostas k. avatar
      kostas k. @ trellakias 16/11/2009 15:42:46

      Νεκροί υπήρξαν στο Πολυτεχνείο. Δεν ξέρω πραγματικά εάν ήταν μέσα ή έξω, πάντως υπήρξαν. Όπως και πάμπολοι τραυματίες. Πάντως θα συμφωνήσω με τον γράφοντα του άρθρου, ότι θα πρέπει να σταματήσει πια η καπηλεία του όλου γεγονότος. Όπως θα πρέπει να σταματήσει και η καπηλεία ότι "αντίσταση έκαναν μόνο αριστεροί".
      Όποιος πραγματικά αισθανόταν Έλληνας και Δημοκράτης, εκείνες τις δύσκολες ώρες για τον ελληνισμό, ανεξαρτήτως πολιτικού πιστεύω, πάλεψε για την αποκατάσταση της Δημοκρατίας. Τρανό παράδειγμα ο Εθνάρχης Κωνσταντίνος Καραμανλής όπως και πολλοί δεξιοί.
      Ποιος άλλωστε θα ξεχάσει, ασχέτως εάν δεν το προβάλλουν οι¨"δημοκρατικές" και "ευαίσθητες φυλλάδες" ότι ο Γεώργιος Ράλλης το βράδυ της 21ης Απριλίου 1967, προσπάθησε να αντισταθεί στους προδότες συνταγματάρχες, παρακινώντας την αστυνομία και την χωροφυλακή να αντισταθούν ;
      Εν κατακλείδι, το Πολυτεχνείο ας γιορτασθεί με κάποιον διαφορετικό τρόπο, που να προάγει την συλλογική μνήμη και όχι με τον απαράδεκτο πανηγυρίστικο τρόπο που γιορτάζεται σήμερα.

  45. Δωδωναίος avatar
    Δωδωναίος 16/11/2009 07:36:18

    FactorX,
    Αν θέλεις το αναρτάς αν όχι….. τι να κάνουμε;
    Εσύ έχεις το μαχαίρι, εσύ και το πεπόνι….
    Για αυτούς που πιστεύουν ή σκόπιμα και ανενδοίαστα διακηρύσσουν ότι δεν υπάρχουν νεκροί στο Πολυτεχνείο, αναρτώ το επίσημο πόρισμα της μεταπολιτευτικής Πολιτείας που συντάχτηκε από τον εισαγγελέα Τσεβά που ήτανε επιφορτισμένος, επί Κυβερνήσεως Κων/νου Καραμανλή το 1975 για να διεξάγει την προκαταρτική έρευνα, για τα γεγονότα του Πολυτεχνείου.
    Βγάλτε την τσίμπλα και ανοίξτε τα μάτια σας να δείτε πόσοι ήταν οι νεκροί του πολυτεχνείου κύριοι νοσταλγοί της χούντας και εσείς οι άλλοι…. apolitik του καναπέ και της…. θολούρας.

    ΠΟΡΙΣΜΑ ΤΣΕΒΑ
    Νεκροί:
    1. Βασίλειος Φαμέλος, πληγείς δια πυροβόλου όπλου κατά την επίθεση των διαδηλωτών εναντίον του Υπουργείου Δημοσίας Τάξεως, από γειτονική ταράτσα.
    2. Ένγκελανδ Τόρριλ, πληγείσα εις το αυτό μέρος και υπό τις ίδιες συνθήκες.
    3. Διομήδης Κομνηνός, (μαθητής), πληγείς κατά την διέλευση του από το Υπουργείο Δημοσίας Τάξεως, από αποστρακισθείσα σφαίρα.
    4. Μιχαήλ Μυρογιάννης, ετών 20, ιδιωτικός υπάλληλος, πληγείς υπό σφαίρας την 21 -11 -1973, κατά μαρτυρίας εις την οδό Καλλιδρομίου.
    5. Στ. Καραγεώργης, ετών 17, ιδιωτικός υπάλληλος, πληγείς από σφαίρα στην οδό Πατησίων, παρά την Πλατεία Αγάμων.
    6. Δημ. Θεοδώρου, ετών 6, πληγείς από αδέσποτη σφαίρα στη συνοικία του Ζωγράφου.
    7. Νικ. Μάρκουλης, ετών 25, πληγείς από αδέσποτης σφαίρας στη Πλατεία Βάθης.
    8. Βασ. Καράκας, ετών 43, πληγείς από αδέσποτη σφαίρα στην οδό Αχαρνών.
    9. Κυρ. Παντελάκης, δικηγόρος, πληγείς από σφαίρα στην Πλατεία Κάνιγγος, κατά την σύγκρουση με Αστυνομικές δυνάμεις.
    10. Άλ. Παπαθανασίου, ετών 59, πληγείς υπό σφαίρας πλησίον του 16ου Αστυνομικού Τμήματος.
    11. Άνδρ. Κούμπος, ετών 63, πληγείς εις Πλατεία Αγάμων, υπό αγνώστων οπλοφόρων.
    12. Άνδρας, 20 - 30 ετών, άγνωστων στοιχείων, πληγείς εξ αδέσποτου σφαίρας εις το Μοναστηράκι.
    13. Μάρκος Καραμάνης, πληγείς εις σύγκρουση προ του Ο.Τ.Ε Πατησίων.
    14. 'Ελ. Σπαρτίδης, ετών 16, πληγείς εις το αυτό μέρος και υπό τις ίδιες συνθήκες.
    15. Άγνωστος, ηλικίας 20-25 ετών. Ευρέθη νεκρός εις την Λεωφόρο Αλεξάνδρας.
    16. Γ. Σαμούρης, ιδιωτικός υπάλληλος, πληγείς υπό σφαίρας άγνωστων στα Εξάρχεια.
    17. Βασιλική Μπεκιάρη, πληγείσα από αδέσποτη σφαίρα εις την Πλατεία Μεταξουργείου.
    18. Αικατερίνη Αργυροπούλου, πληγείσα εξ αδέσποτου σφαίρας εις την Πλατεία Αγίων Αναργύρων.
    19.Εύστ. Κολινιάτης, τεχνίτης. Κτυπήθηκε με ράβδο, από ιδιώτη την 18 -11 - 73 και απεβίωσε την 21 -11 - 73.
    20.Δημ.Κυριακόπουλος, οικοδόμος. Κτυπήθηκε με ράβδο την 18 -11 - 73 και απεβίωσε την 22 -11 - 73.
    21. Σπ. Κοντομάρης. Προσεβλήθη την 16-11-73 από αέρια εις την Πλατεία Ομονοίας και απεβίωσε αυθημερόν.
    22 Σ. Μιχαήλ. Απεβίωσε εκ της αυτής αιτίας.
    23. Γ. Γερασίδης, πληγείς την 17-11 -73 στα Νέα Λιόσια εξ αδέσποτου σφαίρας.
    Η 17/11/2009 είναι δική σας ημέρα. Είναι η επέτειος για να σας τιμούμε αδικοσκοτωμένα αδέλφια μας που πέσατε για την τιμή, την αξιοπρέπεια, την Δημοκρατία και την προκοπή αυτού του Τόπου.

    • mesaios daktylos avatar
      mesaios daktylos @ Δωδωναίος 16/11/2009 14:20:54

      @Δωδωναίος
      Εάν ο πίνακάς σου είναι πλήρης τότε με δικαιώνεις στο ότι ΕΝΤΟΣ ΤΟΥ ΠΟΛΥΤΕΧΝΕΙΟΥ ΔΕΝ ΥΠΗΡΞΕ ΝΕΚΡΟΣ. Και ξέρεις κάτι, με ενοχλεί να καρπώνονται τα κάθε είδους λαμόγια το ξύλο που ΕΓΩ έφαγα στο Πολυτεχνείο, όταν παρασύρθηκα και παίζοντας το παιχνίδι των Αμερικάνων, έπεσε ο Παπαδόπουλος -γιατί δεν επέτρεψε την σταθμευση και εφοδιασμό των Β52 από την Γερμανία στην Κρητη- και ανέλαβε ο νέος εκλεκτός τους ο Ιωαννίδης.

    • antiathlitikos avatar
      antiathlitikos @ Δωδωναίος 16/11/2009 14:53:06

      Α ρε Δωδωναίε, και σούχω πει μη δίνεις ... "πλήρη" στοιχεία γιατί τα εκμεταλλεύονται οι Αμερικάνοι και παρασύρουν στον όλεθρο και αθώους!

    • Orestios avatar
      Orestios @ Δωδωναίος 16/11/2009 16:44:33

      Όλοι εκτός Πολυτεχνείου. Ούτε ένας εντός. Το ψέμα καλά κρατεί χρόνια. Τελικά, το Πολυτεχνείο τότε ήταν πιο ελεύθερο και ανοικτό από ότι σήμερα.

  46. Βεριώτης avatar
    Βεριώτης 16/11/2009 07:59:35

    " Οι αφανείς ήρωες, εκείνοι που δεν ξέρουμε με τα μικρά ονόματά τους πήγαν στο σπίτι τους, σιώπησαν, έκλαψαν για τη χαμένη ευκαιρία αλλά δεν πρόδωσαν όσα πίστευαν. Έγιναν επιστήμονες, έγιναν καλοί οικογενειάρχες, άλλοι έφυγαν στο εξωτερικό και διέπρεψαν, αλλά η συντριπτική πλειοψηφία αυτών δεν εξαργύρωσε τη νύχτα του Πολυτεχνείου."
    Για εμάς που το ζήσαμε, ήτε φυλώντας τα εγαστήρια στο υπόγειο του πολυτεχνείου από τους βάνδαλους, ήτε, μετά την εισβολή, στα κρατητήρια του τελευταίου ορόφου της ασφάλειας στη Μεσογείων το πιό πάνω κομμάτι είναι η απόλυτη αλήθεια. Σε κάθε επέτειο, υπάρχει ένα πόνος που βιώνεται βουβά, με σφιγμένα τα δόντια, για τις ελπίδες που χάθηκαν.

  47. antiathlitikos avatar
    antiathlitikos 16/11/2009 09:49:56

    Η αλήθεια των συμβάντων το τριήμερο 15-17/11/1973 (ευχαριστούμε Διογένη), εκτός από την ανάγνωση που κάνει ο καθένας εδώ μέσα σύμφωνα με τη σ η μ ε ρ ι ν ή του ιδεολογική βόλεψη – έτσι γίνεται πάντα-δημιουργεί και την ανάγκη να απαλλαγούμε από συγχύσεις που συνοδεύουν τόσο την πολιτική προσέγγιση του γεγονότος, όσο και την ανάγκη να ζούμε ή να μη ζούμε με μύθους.

    Η ανάρτηση είναι ακριβής από πολλές απόψεις.

    Είναι όμως και επιεικής: γιατί κανένα πολιτικό κόμμα, σύντροφοι, απ’ αυτά που είναι σήμερα στη Βουλή δεν ήθελε – και δεν ηγήθηκε – της εξέγερσης γιατί όλα ήταν στις 15/11/1973 ΚΑΤΑ ΤΗΣ ΚΑΤΑΛΗΨΗΣ!

    Άλλοι γιατί ανέλυαν ακόμη το πείραμα Μαρκεζίνη, άλλοι γιατί η θεωρία τους έλεγε ότι οι συνθήκες δεν ήταν ακόμη ώριμες, άλλοι γιατί δεν είχαν «γραμμή» και σφύριζαν κλέφτικα και οι περισσότεροι γιατί ήταν και παρεέμειναν ΣΠΙΤΙ τους.

    Όλες οι συνελεύσεις των Σχολών – πλην της Αρχιτεκτονικής – ψήφισαν να αποχωρήσουμε συντεταγμένα από το ΕΜΠ. Και εμβληματικές φιγούρες του αντιδικτατορικού αγώνα προέτρεπαν τους φοιτητές να φύγουν – και «ο αγώνας συνεχίζεται».

    Αν θέλουμε να μιλήσουμε από την άποψη αυτή για «συμπεράσματα» το βασικό ήταν ένα: στο Πολυτεχνείο το 73 αποκαλύφθηκε για πρώτη φορά η ανάγκη των κομμάτων να ελέγξουν το αυθόρμητο. Και παρότι σε πρώτη φάση σύρθηκαν από αυτόνομες και ανεξάρτητες κινήσεις φοιτητών, στη συνέχεια (και δεν εννοώ εδώ το τριήμερο, όπου η μάχη ήταν ανελέητη) ενέγραψαν τη σχετική παρακαταθήκη της μεταπολίτευσης.

    Είναι περιττό να αντιπαρατεθώ εδώ με αφέλειες ή ύβρεις. Ο καθείς και τα όπλα του!

    Είναι επίσης μάταιο να συζητήσω με απόψεις του τύπου «η κόρη μου καταπιέσθηκε από τους γιορτασμούς και τα έμαθε άλλ’ αντ’ άλλων». Όποιος θέλει να κρατάει το κεφάλι του κάτω από την άμμο μπορεί να το κάνει, αφού έτσι αναπνέει πιο «ελεύθερα».

    Είναι τέλος παντελώς εκτός θέματος να θαυμάσω τα Καγιέν (τους). Υπήρχαν πάντα οι εκμεταλλευτές των μυθοποιούμενων συμβόλων.
    Αλλά Αριστερέ μου Ψάλτη, αν υπάρχει κάποιος λόγος να ΜΗΝ κλείσουμε το μαγαζί είναι για να ελπίζουμε ακόμη ότι κάποια στιγμή θα βρεθούν άνθρωποι με τσίπα ή ενοχές και θα μιλήσουν με παρρησία για το τί κάνανε και τί πιστεύανε πραγματικά εκείνες τις μέρες.

    Κι επίτρεψέ μου, όσο καιρό δε συμμετέχω σε κανένα γιορτασμό της «ληθης», να διατηρώ την αφέλεια της μερικής έστω αποκατάστασης της «μνήμης».

    • ΑΦΡΟΔΙΤΗ avatar
      ΑΦΡΟΔΙΤΗ @ antiathlitikos 17/11/2009 11:47:44

      Απλά έξοχη τοποθέτηση!

      • Eastrader avatar
        Eastrader @ ΑΦΡΟΔΙΤΗ 17/11/2009 15:24:12

        Απλα εξοχο ευχολογιο!ΘΑ βρεθουν ανθρωποι με τσιπα.ΘΑ μιλησουν..........Οταν τους βρεις σε παρακαλω να μας ενημερωσεις γιατι 37 χρονια δεν ειδαμε και κανεναν.Και επ'ευκαιρια θα σε παρακαλουσα να μην απαξιεις και θεωρεις ματαια την συνομιλια με κανεναν.Οτι και εαν εξεφρασε ο συνομιλητης μας πριν ειναι δικαιωμα του και γνωμη του.
        Οχι τιποτε αλλο αλλα τουλαχιστον δωσε μας μια λιστα αξιολογων επιχειρηματων να ξερουμε πως να μιλαμε.
        Επισης,εφοσον ησουν και εσυ εκει,γιατι δεν βγαινεις να μας πεις την πληρη αληθεια?Γιατι να κουραζεσαι να γραφεις ευχολογια και να προσβαλεις?Πες τα μας χυμα να μαθουμε και εμεις.

        • antiathlitikos avatar
          antiathlitikos @ Eastrader 17/11/2009 15:52:59

          Όπα! Μ΄έλιωσες eastrader. Ποιον απαξίωσα αγαπητέ μου;

          Είσαι απ΄αυτούς που πιστεύουν ότι δεν υπήρχαν νεκροί κατά την εξέγερση και θίχτηκες; Καλώς, έχεις τσίπα τότε. Ισχυρίστηκες ότι σε ενοχλεί κάποιος από τους μύθους που πλάστηκε επιμελώς και ιδιοτελώς μετά το 74; Και πάλι καλώς, έτσι έπρεπε αλλά δε θεωρώ δική μου δουλειά να τον αποκαθηλώσεις. Έχεις Καγιέν και δε σου δίνω σημασία; Τρίτη φορά καλώς γιατί με αφήνει αδιάφορο το Καγιέν σου – σχετίζεται, δε σχετίζεται με το Πολυτεχνείο.

          Όσο για την έλλειψη επιχειρημάτων επί του θέματος της ανάρτησης, συγγνώμην αλλά δεν είχα άλλα για σήμερα. Θα φροντίσω να βελτιωθώ!

          Σ΄ευχαριστώ τέλος για το ενδιαφέρον σου σχετικά με την υγεία μου, καθώς και για την καταδίκη του ευχολογίου μου. Θα τα χρειαστώ και τα δύο σα βάλσαμο για τις δύσκολες μέρες που με περιμένουν. Κι όταν αποφασίσω να μιλήσω χύμα θα σε καλέσω να με γιαουρτώσεις.

  48. epidemios avatar
    epidemios 16/11/2009 09:53:37

    Συγγνώμη για το άσχετο, αλλά πρέπει να το πω. Δεν είναι δυνατό να έχετε σε γενικές γραμμές καλή ορθογραφία στο blog σας και να γράφετε "εν πάσει περιπτώσει", βρε παιδιά... Αλλάξτε το (και μάθετέ το).

  49. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 16/11/2009 17:52:53

    Σταχυολόγηση από εφημερίδες 17/18-Νοεμβρίου 1973
    ΒΗΜΑ. Τεθωρακισμένα κατήλθαν στην πόλη. ΝΕΚΡΟΙ ΚΑΙ ΤΡΑΥΜΑΤΙΑΙ ΣΤΟ ΚΕΝΤΡΟ ΤΩΝ ΑΘΗΝΩΝ. Οι σημερινές πρωθυπουργικές ανακοινώσεις σχετικά με τις υπεσχημένες εκλογές πραγματοποιούνται μέσα σε μίαν ατμόσφαιρα ιδιαίτερα βαρειά και διδακτική... .

    ΒΡΑΔΥΝΗ. Αίμα έρρευσε. Νεκροί και τραυματίαι κατά τας συγκρούσεις μεταξύ διαδηλωτών-αστυνομίας. ΑΡΜΑΤΑ ΜΑΧΗΣ ΑΖΩΣΑΝ ΤΗΝ ΑΘΗΝΑ. ΤΗΝ 3.30 εξεκένωσαν το Πολυτεχνείον... Οι φοιτηταί ήρχισαν τότε να ψάλλουν τον Εθνικόν Υμνον και να απευθύνονται προς τα στρατιωτικά τμήματα δια των εξής συνθημάτων: Είμαστε αδέλφια σας. Είμαστε μαζί σας. Στρατός και λαός ενωμένοι.

    ΤΑ ΝΕΑ. Επενέβησαν άρματα μάχης. Συλλήψεις συνεχίζοντο έως τα ξημερώματα. 4 ΝΕΚΡΟΙ ΚΑΙ 130 ΤΡΑΥΜΑΤΙΕΣ. Επενέβη ο στρατός και στην Θεσσαλονίκη. "Μείνετε στους δέκτες σας. Σε λίγο θα σας ανακοινώσουμε νεώτερα", αυτά είπε στις 3 παρά 15 σήμερα το πρωϊ ο εκφωνητής του αντιπροσωπευτικού πομπού των σπουδαστών του Πολυτεχνείου και δεν ακούστηκε ξανά.

    ΤΑ ΣΗΜΕΡΙΝΑ. Στις 3 το πρωϊ κατελήφθη το Πολυτεχνείο από τανκς και αστυνομικούς. ΜΑΧΕΣ ΜΕ 4 ΝΕΚΡΟΥΣ. Κανελλόπουλος, Μαύρος, Ζίγδης, Παπανδρέου υπέρ των διαδηλωτών. Επιθέσεις με κοκταίηλ Μολότωφ κατά υπουργείων. Οι παλαιοί πολιτικοί ακηρύχθησαν υπέρ των διαδηλωτών. Εξτρεμιστικά στοιχεία στο πεζοδρόμιο του Πολυτεχνείου. Ενα Μ48, ένα τεράστιο στρατιωτικό άρμα, κινήθηκε εναντίον της κεντρικής πύλης του Πολυτεχνείου και μέσα σε λίγα δευτερόλεπτα την ισοπέδωσε.

    ΑΠΟΓΕΥΜΑΤΙΝΗ. Τα τανκς κατέστειλαν την εξέγερση. Νεκροί 4, ίσως 10. Φωτιές και οδοφράγματα. Επίθεσις κατά υπουργείων. Οι δύο πρώτοι νεκροί των ταραχών ανεκοινώθησαν επισήμως περί το μεσονύκτιο -είναι ένας φοιτητής και μία αλλοδαπή γυναίκα- αλλά ο αριρμός τους υπολογίζεται να είναι μεγαλύτερος. Οι φοιτηταί έβγαλαν μαζί τους και τραυματίες συναδέλφους τους από σφαίρες καουτσούκ που είχαν χρησιμοποιήσει προηγουμένως οι αστυνομικοί.

    Σάββατο, 17 Νοεμβρίου 1973: Ωρα 11.30 π.μ. Ο ραδιοσταθμοί μεταδίδουν: "Ανακοινούται ότι από της 11.30 πρωϊνής ώρας εκηρύχθη ο Στρατιωτικός Νόμος καθ' άπασαν την Επικράτεια. Ο Πρόεδρος της Δημοκρατίας κ. Γεώργιος Παπαδόπουλος θα απευθύνη την 1 μ.μ. διάγγελμα προς τον ελληνικόν λαόν."

    Δευτέρα, 19 Νοεμβρίου 1973: Σκόρπιοι τίτλοι από την ΒΡΑΔΥΝΗ:

    Επίσημος απολογισμός των συγκρούσεων: 9 ΝΕΚΡΟΙ, 148 ΤΡΑΥΜΑΤΙΑΙ. Τα χθεσινά επεισόδια. Απαγορεύεται η δημοσίευσις ανησυχητικών ειδήσεων. Συνελήφθησαν συνολικώς 866. Αι εκδοθείσαι διαταγαί του Αρχηγού Εν. Δυνάμεων. ΑΠΕΦΑΣΙΣΑΜΕΝ ΚΑΙ ΔΙΑΤΑΣΣΟΜΕΝ. Ονόματα τραυματισθέντων.
    Εις το Στρατοδικείον. Το οργανόγραμμα. Κλεισταί και σήμερον αι Ανώταται Σχολαί των Αθηνών.
    Πρωτάθλημα ξανά την Κυριακή.

  50. parsifal avatar
    parsifal 16/11/2009 19:02:14

    Το "Πολυτεχνείο" συμπυκνώνει ολη την τριτοκοσμική πραγματικότητα της κατά λάθος "ευρωπαικής" χώρας μας.
    Αρχικά η υπερτιμημένη θέση της ιδιας της σχολής στο φαντασιακό του νεοέλληνα ως κυρίαρχης στον αναδιανεμητικό ρόλο του Πανεπιστημίου στην χώρα μας...Το Πολυτεχνείο παράγει τους καλύτερους πολιτικούς μηχανικούς !Την εγκληματική αυτή συμμορία καταστροφέων των πόλεων και του φυσικού μας περιβάλλοντος που αστειεύοντο πρίν το 2004 "επιτέλους να πέσει κανα μπετό ..."
    Το "Πολυτεχνείο" ξέπλυνε την συλλογική, φρενήρη αρπαχτή των νεοελλήνων επί "επαναστάσεως", την μαζική παράδοση τους στον κρετινισμό και την προγονοκάπηλη κουλτούρα των γελοίων "στρατιωτικών", στρατιωτικών που ούτε το αυτονόητο για στρατιωτικό καθεστώς δεν εκαναν : Να αντιδράσουν λεβέντικα και αποτελεσματικά στους βομβαρδισμούς του 67 και στον Αττίλα !
    Το "Πολυτεχνείο" απετέλεσε την βάση χειραγωγήσεως και αναπαραγωγής του πελετειακού πολιτικού συστήματος με νέες ορίζουσες, με "αριστερό" ανοιγμα, εδωσε την "λογιστική υποστήριξη" στο φαύλο αριστερό πια παρακράτος, καθιέρωσε την ασχημία του "Πανεπιστημιακού ασύλου" και οπλισε τα χέρια ημίτρελλων "επαναστατών" η πρακτόρων που ανέλαβαν εργολαβικά την εμπέδωση τηυς νέας εννόμου τάξεως...
    Τέλος, εφοδίασε με πολύτιμα βιογραφικά θολής "αντιστασιακής" δράσεως διαφόρους που και σήμερα συστήνονται ως "αντιστασιακοί" ανευ λοιπόν στοιχείων και απαιτούν ειδική μεταχείριση για να μή ομιλήσωμε για διάφορα περιφερόμενα πολιτικά τσίρκα λαικών αγωνιστών, μετά σταλινικών, κατόπιν "ανανεωτών" και νύν θεσιθήρων...

    • αλλενάκι avatar
      αλλενάκι @ parsifal 16/11/2009 19:27:18

      To Πολυτεχνείο ήταν και εξακολουθεί να ανήκει στις εκλεκτές ελληνικές σχολές, και η δουλειά του είναι η προαγωγή τεχνογνωσίας και η εκπαίδευση καλών μηχανικών όλων των ειδικοτήτων που είναι απαραίτητη σε μια χώρα, και φυσικά όχι μόνο πολιτικών-μηχανικών σκέτων εργολάβων. Το ότι του έλαχε να βρεθεί στο επίκεντρο των γεγονότων και αυτού του μεταπολιτευτικού "φαντασιακού" μάλλον το επιβάρυνε τόσα χρόνια με τις καταστροφές, αλλά δεν αντιλαμβάνομαι τη σύνδεση της παρεχόμενης τότε ή τώρα ποιότητας εκπαίδευσης με τα γεγονότα του '73 που έγινε και παραπάνω από το σχολιαστή Μάρκο_Τ.

  51. o Μήτσος avatar
    o Μήτσος 16/11/2009 19:28:35

    Μη σας πειράζει το Πολυτεχνείο. Την 25η Μαρτίου και την 28η Οκτωβρίου τις έχουν αναλάβει εργολάβοι τελετών ιδίου τύπου, που έχουν διαστρευλώσει την ιστορία και τα γεγονότα έτσι ώστε να "συμφέρουν".
    Π.χ πόσα χρόνια μας εμφανίζουν τον φασίστα Μεταξά να κάνει αντιφασιστικό αγώνα;
    Ή την εκκλησία να προΐσταται της επανάστασης του 1821 και πολλά άλλα που όχι μόνο δεν έγιναν, αλλά σύμφωνα με ιστορικούς αναλυτές έγιναν έτσι που καλύτερα να μην πολυμιλάμε για αυτά...

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ o Μήτσος 16/11/2009 19:31:54

      Ανοίγεις βαθιές πληγές.

      • o Μήτσος avatar
        o Μήτσος @ Strange Attractor 16/11/2009 19:36:28

        Εγώ τις ανοίγω; Ανοιχτές είναι πολλά χρόνια!

        • Ο Ιθαγενής avatar
          Ο Ιθαγενής @ o Μήτσος 16/11/2009 19:54:23

          Τις μάχες τις δίνουν αγωνιστές, οι περιθωριακοί της καθεστωτικής τάξης της κοινωνίας, τις διαχειρίζονται οι "πνευματικοί" και τις νίκες τις καρπώνονται οι νικητές.
          Έτσι γινόταν, γίνεται και θα γίνεται πάντα.


          ΥΓ

          Αν μιλήσεις σε ορισμένους ότι η σημαία μας, θα είχε σταυρό και μισοφέγγαρο εκατέρωθεν αν καθυστερούσαν οι Βρετανοί στα Επτάνησα, ότι η εκκλησία μας πρόκρινε τον Πορθητή, ότι τα πρώτα θύματα της επανάστασης ήταν οι πρωτεργάτες της επανάστασης του 1821 (όλοι ξέρουν το επίθετο Κουντουριώτης ελάχιστοι τον Οικονόμου), για τα παραστρατιωτικά τάγματα των Κρητικών του Βενιζέλου που τα διαδέχθηκαν τα βασιλικά, για Ιδιώνυμα ή Γέρους και Εμφύλιους κλπ θα σε κοιτούν.
          Η Ιστορία στην χώρα δεν είναι ότι έγινε αλλά ότι βολεύει....

          To Πολυτεχνείο λοιπόν, και το λέω εγώ ένας δεξιός, ήταν η σύγχρονη μετενσάρκωση του Αρμόδιου και του Αριστογείτονα, ο Δήμος που έγινε Εκκλησία και η Σύγκλητος που κατάντησε αυτοκράτορας, και το διαδέχθηκαν οι δεξιοί και οι αριστεροί των Παρισίων που έγιναν κυβέρνηση, εξουσία, καθεστώς, τζάκια.
          Τίποτα παραπάνω τίποτα παρακάτω, ένα όνειρο που σαν όλα τα όνειρα το σκότωσε η διαχείριση της καθημερινότητας.

        • o Μήτσος avatar
          o Μήτσος @ o Μήτσος 16/11/2009 20:26:16

          Ιθαγενή,
          καλά τα λες, και ας δηλώνεις δεξιός!

    • Swell avatar
      Swell @ o Μήτσος 16/11/2009 20:04:50

      Eυτυχώς ο Σκαρίμπας πέθανε νωρίς...

      • Ο Ιθαγενής avatar
        Ο Ιθαγενής @ Swell 16/11/2009 20:11:03

        Δυστυχώς ναι, όπως όλοι οι αληθινοί πνευματικοί άνθρωποι, από Σπαθάρη ως Μαλβίνα και από Χατζιδάκη ως Μποστ...
        και απομείναμε με τους ...επιδοτούμε νους των Μεγάρων ....

    • parsifal avatar
      parsifal @ o Μήτσος 16/11/2009 20:36:45

      Του ελαχε η οχι να πεί το ΟΧΙ ? Το είπε ? Τέλος ! Παραμύθια είναι αυτά που μας σερβίρουν εντεύθεν του 1974, περί "οχι του λαού", λές και βγήκαν στα καφενεία οι Ιταλοί και εκαμαν...δημοσκόπηση αν τους θέλει ο λαός !

      • Ο Ιθαγενής avatar
        Ο Ιθαγενής @ parsifal 16/11/2009 21:07:59

        Ο Μεταξάς φίλε μου είναι ένας από τους καλύτερους επιτελικούς στρατιωτικούς αξιωματικούς που έχει βγάλει αυτή η χώρα.
        Το είχε αποδείξει και στο 1912-13 και στη Μικρασιατική εκστρατεία όπου έφυγε γιατί ανάλυσε τους λόγους αποτυχίας και στην προετοιμασία του Ελληνικού στρατού πριν την εισβολή.
        Τα εφόδια, οι ικανότητες και η γνώσεις που είχε δεν αναιρούν το γεγονός όμως ότι ήταν δικτάτορας.
        Είχε καταλύσει τη κοινοβουλευτική βασιλευομένη δημοκρατία, είχε περιορίσει δικαιώματα και ελευθερίες.
        Οποιος και να ήταν στη θέση του όχι θα έλεγε, με τις συνθήκες της εποχής.
        Το όχι το είπε όπως είχε πορευτεί σε όλη του τη ζωή, με την πεποίθηση ότι οι Σύμμαχοι θα νικούσαν (συμπέρασμα που είχε καταλήξει με βάση αναλύσεων και σκέψεων, που θα έπρεπε να διδάσκονται οι σημερινοί "διπλωμάτες") και με την υποταγή του στο παλάτι ως γνήσιος Αντιβενιζελικός.
        Τόσο απλά, όλα τα άλλα είναι σκοπιμότητες.
        Αυτό δεν μειώνει ούτε την συνεισφορά του ούτε όμως και τον αθωώνει ή τον ηρωποιεί.

        • ψυχραιμια avatar
          ψυχραιμια @ Ο Ιθαγενής 16/11/2009 22:39:42

          Το ζητημα βεβαιως δεν ειναι οτι ειπε το ΟΧΙ ο Μεταξας διοτι αυτος το ειπε.
          Το ζητημα ειναι οτι αυτο το ΟΧΙ ειχε καποια αξια,οτι δηλαδη ηταν δυνατον να υλοποιηθει.Διοτι αν ο στρατος ηταν στην κατασταση που βρισκοταν το 1935 οταν εγινε το βενιζελικο κινημα και η κυβερνηση καλωντας εφεδρους τους εδινε ενα περιβραχιονιο γιατι δεν ειχε στολες και μαγκουρες γιατι δεν ειχε τουφεκια ειτε ΟΧΙ ελεγε ειτε ΝΑΙ θα ηταν το ιδιο : οι Ιταλοι σε μια εβδομαδα θα ηταν στην Αθηνα.
          Βεβαιως ο Μεταξας ηταν δικτατορας.Το ερωτημα ομως ειναι ΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΗΤΑΝ δικτατορας στη μεσοπολεμικη Ελλαδα.Πριν τη δικτατορια Μεταξα ειχαν προηγηθει βενιζελικα πραξικοπηματα (1909,,1922,1925,1933,1935) και μια ξενη επεμβαση το 1916-17.Το οτι ειναι γνωστο το πρωτο δεξιο πραξικοπημα και δικτατορια που εγινε ενω αγνοουνται τα 5 προηγουμενα βενιζελικα ειναι φυσικη συνεπεια των οσων διδασκονται στην Ελλαδα μετα το 1974.

        • o Μήτσος avatar
          o Μήτσος @ Ο Ιθαγενής 17/11/2009 00:32:35

          @ Anonymous 17/11/2009 at 12:04 am
          Ενώ η Νέα Δημοκρατία ήταν και Νέα και Δημοκρατία αλλά την ρίξανε οι κακοί αριστεροί bloggers. Τα πιστεύεις αλήθεια αυτά που λες;

          Η ΝΔ έπεσε μόνη της. Και μάλιστα λόγω αδράνειας.

  52. ΠΕΤΡΟΣ avatar
    ΠΕΤΡΟΣ 16/11/2009 19:45:32

    ΑΛΛΕΝΑΚΙ
    ΝΑ ΘΥΜΑΣΑΙ!!!
    ΠΑΝΤΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΝΑΣ MYTHOS!!!!

    ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΥΧΑΙΑ Η ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ ΤΗΣ ΟΜΩΝΥΜΗΣ ΜΠΥΡΑΣ!!!!

    ΚΑΤΙ ΞΕΡΟΥΝ ΚΙ ΑΥΤΟΙ!!!

    • αλλενάκι avatar
      αλλενάκι @ ΠΕΤΡΟΣ 16/11/2009 20:07:54

      Εγώ νομίζω ότι η στιγμή αυτή ήταν μια αυθόρμητη έκρηξη, και όλες οι δυνάμεις που εκρήγνυνταν συνέκλιναν στο Πολυτεχνείο. Πολλοί από αυτούς που συμμετείχαν "πήγαν σπίτι τους" μετά και δεν μίλησαν ποτέ. Έχω ακούσει δεξιούς να λένε με συστολή και περηφάνεια ότι "ήταν εκεί, πέρασα κι' εγώ". Όσοι δεν ήμαστε εκεί λόγω ηλικίας τα μάθαμε λίγο μετά από τις διηγήσεις και τα βιβλία αργότερα και ψάχνοντας.
      Αλλά η φωτογραφία του τανκ να πολιορκεί και ρίχνει την πύλη δεν λέει ψέματα, υπήρξαν 23 νεκροί στην Αθήνα από ελεύθερους σκοπευτές και πολλοί τραυματίες από τις συμπλοκές γύρω από το Πολυτεχνείο, όπως ανάρτησε παραπάνω το επίσημο πόρισμα του Τσεβά. Το αν σκοτώθηκαν μέσα ή έξω έχει λίγη σημασία τελικά.
      Βασικά υπήρχε η αντίδραση (ή δυσφορία αν θες) στη δικτατορία που ίσως κορυφωνόταν την εποχή του Πολυτεχνείου. Μετά ακολούθησε η προδοσία της Κύπρου. Δηλαδή από ένα χρονικό σημείο και μετά όλα έγιναν σε χρονική αλληλουχία μεταξύ τους, για άλλους συνδέονται, για άλλους όχι οπωσδήποτε.

      Πάντως επειδή θίχθηκε το θέμα της στήλης, θα μπορούσαν να συμφωνήσουν οι φορείς να τοποθετηθεί στήλη μέσα στο Πολυτεχνείο με τα ονόματα.

    • Giorgos_T avatar
      Giorgos_T @ ΠΕΤΡΟΣ 16/11/2009 21:48:27

      To ;oti

    • Giorgos_T avatar
      Giorgos_T @ ΠΕΤΡΟΣ 16/11/2009 21:56:25

      Την εκταση της εξεγερσης δειχνει ακριβως το γεγονος οτι οι νεκροι ηταν εξω απο το Πολυτεχνειο

      Το ιδιο το Πολυτεχνειο ηταν ενα εναυσμα, καλως ή κακώς υπολογισμένο. Αυτή τη γενναιότητα, των πιο προικισμένων νιάτων της Ελλάδας εκείνου του κςιρού, κανείς δεν πρέπει να την αμφισβητήσει.

      Αυτό που είναι χυδαίο, είναι να μην λένε οτι οι νεκροί ήταν απλοί πολίτες και όχι φοιτητές του Πολυτεχνείου. Και ότι αυτοί και όχι οι φοιτητές ήταν οι μάρτυρες.

      Αυτά, θα τα ακούσει από εκείνους που ηταν μεσα, αλλα δεν έγιναν διασημοτητες.

      Ο φανατισμός αλλωστε -ο οποιος ως εγωιστικος ευκολα περιεχει και ιδιοτελεια- δυσκολα διακρινεται απο την αυτοθυσια...

  53. parsifal avatar
    parsifal 16/11/2009 21:55:18

    Δηλαδή εγώ τι είπα ?

  54. kalis avatar
    kalis 16/11/2009 22:03:03

    Ευχαριστώ τον Αριστερό Ψάλτη και τη σελίδα antinews γι'αυτό το όμορφο κείμενο. Χωρίς να το θέλουν μου συμπαραστάθηκαν. Τους ευχαριστώ και εύχομαι να συνεχίσουν το ίδιο ειλικρινά.

  55. Lavazza avatar
    Lavazza 16/11/2009 22:28:17

    Ο Μεταξάς είπε το ΟΧΙ στον Ναζισμό!

    Δεν το είπε ο ελληνικός λαός ο οποίος κοιμόταν τις 03:00 η ώρα...

    Με το σκεπτικό του Μήτσου πιο πάνω, το "ευχαριστούμε τις Η.Π.Α" από το Βήμα της Βουλής δεν το είπε ο Σημίτης αλλά το είπε ο ελληνικός λαός...

    Εγώ επιμένω οτι το είπε ο Σημίτης όπως είπε κι ο Μεταξάς το ΟΧΙ.

    Χάρη στο Μεταξά έχετε σήμερα ΙΚΑ ενώ πιο πριν εάν δεν είχες 2 χωράφια δεν έπαιρνες ούτε ασπιρίνη.

    Χάρη στον Μεταξά καθιερώθηκε το 8άωρο ενώ πιο πριν δουλεύατε από Ήλιο σε ήλιο...

    Όσον αφορά το Πολυτεχνείο, έχω τις εξής απορίες:

    Γιατί ο λαός στην Επαρχία δεν αντέδρασε;;;

    Μήπως επειδή τους έβαλαν στην επταετία τη βρύση στην κουζίνα ενώ μέχρι τότε επί δημοκρατικότατων καθεστώτων έπρεπε να πηγαίνουν με τη στάμνα μέχρι τη Βρύση του χωριού στην πλατεία;;;

    Μήπως επειδή τους μπήκε πλυντήριο στο πλυσταριό που μέχρι τότε κατέβαιναν με τα μουλάρια στα ποτάμια οι γυναίκες και κοπανούσαν τα ρούχα;;;

    Μήπως επειδή τους πήγε το ρεύμα και στα πιο απομακρυσμένα χωριά και σταμάτησε ο κόσμος να πεθαίνει από τις αναθυμιάσεις των μαγγαλιών;;;

    Μήπως επειδή τους πήγε το δρόμο από την πόλη και δεν έπρεπε πλέον να κάνουν δυό μέρες με τα μουλάρια στο δρόμο όπως οι Βεδουίνοι;;;

    Μήπως επειδή περπατούσαν στο δρόμο (καί στις πόλεις) οι γυναίκες με τα λεφτά στο χέρι πηγαίνοντας στον μπακάλη ενώ τώρα περπατάνε με τις τσάντες σφιχταγκαλιασμένες και κοιτάνε δεξιά κι αριστερά μήπως περάσει κανα μηχανάκι και τις σύρει 50 μέτρα προκειμένου να της πάρουν τηντσάντα;;;

    Τώρα, θα μου πεις δεν υπήρχε ελευθερία του λόγου και του τύπου (ΑΥΤΑ ΗΤΑΝ ΤΑ ΜΟΝΑΔΙΚΑ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ ΤΩΝ ΑΘΗΝΑΙΩΝ ΠΟΥ ΚΑΤΕΒΗΚΑΝ ΣΤΟ ΠΟΛΥΤΕΧΝΕΙΟ) αλλά τί να κάνουμε βρε αδερφέ;

    Ζούσαμε και χωρίς την Μενεγάκη, την Μπεζεντάκου, την Ανίτα Πάνια, τον Βαλλιανάτο και τους λοιπούς ξεβράκωτους...

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ Lavazza 16/11/2009 22:33:39

      -Δεν το είπε ο ελληνικός λαός ο οποίος κοιμόταν τις 03:00 η ώρα…-
      Ο Μεταξάς όμως ήταν ξύπνιος εκείνη την ώρα διότι:
      α)Περίμενε από διαίσθηση τον Ιταλό πρέσβη, για να πεί το ΟΧΙ
      β)Είχε καούρες από κάτι λουκάνικα που είχε τσιμπήσει
      γ)Είχε αυπνίες διότι τον βάραιναν οι ευθύνες του Έθνους.
      δ) Έβλεπε τη Ζούγκλα στο χαζοκούτι

  56. Lavazza avatar
    Lavazza 16/11/2009 22:38:57

    Strange,

    δεν περίμενα οτι πιάνει τόπο η προπαγάνδα 70 ετών και σε ευφυής ανθρώπους...

    Αλλά άμα σου τσαμουνάνε επί 70 χρόνια μια συγκεκριμένη εκδοχή αυτό θα πιστεύεις...

    Ο Μεταξάς είπε το ΟΧΙ και ο λαός ακολούθησε!

    Εκτός εάν strange μου είσαι και εσύ από αυτούς που ευχαρίστησαν τους Αμερικάνους μαζί με το Σημίτη...

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ Lavazza 16/11/2009 22:45:57

      Χαλάρωσε λίγο και απόλαυσε κάποια ψήγματα χιουμορ. Όσο για το 3:00 πμ, οι Ιταλοί είχαν ήδη μπουκάρει παράλληλα με την επίσκεψη του πρέσβη στον Μεταξά, και κάποιοι φαντάροι μας στα σύνορα τους πολεμούσαν από ώρα. Ευτυχώς δεν τους είχε πάρει ο ύπνος στη σκοπιά ή και στα φυλάκια. Και ούτε περίμεναν το Όχι του Μεταξά ή του λαού ή δεν ξέρω ποιού άλλου.

  57. Lavazza avatar
    Lavazza 16/11/2009 22:39:56

    Είναι γνωστό τοις πάσι ότι οι Η.Π.Α. εκείνη την εποχή επιθυμούσαν την ανατροπή του αείμνηστου Γεώργιου Παπαδόπουλου, εξαιτίας της άρνησής του να παραχωρήσει τις βάσεις της Σούδας στους Αμερικανούς για να βοηθήσουν με τη σειρά τους το Ισραήλ κατά τον αραβοισραηλινό πόλεμο. Έτσι χρησιμοποιώντας έναν άνθρωπο αφελή, το Δ. Ιωαννίδη, ο οποίος τότε ήτο πανίσχυρος ως διοικητής της Ε.Σ.Α., άρχισαν να πριονίζουν την καρέκλα του πρωτεργάτη της 21ης Απριλίου.
    Πριν λοιπόν ο Παπαδόπουλος δημοκρατικοποιήσει το καθεστώς, ετέθη σε εφαρμογή το σχέδιο με μοχλό πίεσης τους φοιτητές και τους νέους ανθρώπους, τα αιώνια θύματα δηλαδή της παγκόσμιας τάξης. Είναι σύντροφοι τουλάχιστον ρομαντικός όποιος πιστεύει ότι οι φοιτητές έριξαν την επταετία, αφού έφεραν το ιωαννιδικό καθεστώς, το οποίο υπήρξε σαφώς αυστηρότερο του προηγουμένου (25-11-73).
    Επανερχόμενοι στη χρονική σειρά των γεγονότων την 14-11-73 στο κτίριο της νομικής συγκεντρώθηκαν 400 φοιτητές, ενώ στο κτίριο του Μετσόβειου περίπου 500. Αυτοί ενωμένοι αποτέλεσαν την πρώτη μαγιά μιας καλοσχεδιασμένης υπόθεσης, ώστε την 15-11-73 έξω από το πολυτεχνείο ευρίσκοντο 5.000 άτομα. Κατά τη 16-11-73 το πλήθος ενισχυθέν από πάσης φύσεως στοιχεία, έφτασε τις 10000. Τα επικρατούντα συνθήματα ήταν σαφώς αναρχοκομουνιστικά.
    Η αστυνομία αδυνατούσα να δώσει λύση, εζήτησε δια του υπ' αριθ. Ε54256 Φ 002.5/16-11-73 τη βοήθεια του στρατού. Στις 01.15 πρωινή ώρα της 17-11-73 αφίχθησαν τα τεθωρακισμένα και στις 02.00 οι δυνάμεις των τιμημένων αλεξιπτωτιστών. Στις 03.00 περίπου το άρμα μάχης έρριπτεν την πόρτα και οι καταδρομείς εισήρχοντο ενώ οι έγκλειστοι αποχωρούσαν ήρεμα.
    Συνελήφθησαν 866 άτομα από τους οποίους οι 475 ήταν εργάτες και ουδεμία σχέση είχαν με τις πανεπιστημιακές αίθουσες. Η επιχείρηση έληξε στις 04.00, ενώ τα επεισόδια συνεχίστηκαν μέχρι τις 19 Νοεμβρίου. Απολογισμός: Νεκροί 12 (κανείς μα κανείς εντός ή πλησίον του πολυτεχνείου).Τραυματίες: αστυνομικοί 61,ιδιώτες 366. Συλληφέντες συνολικώς:2060.
    Με την έλευση της Ν.Δ. άρχισε η πλέον σχιζοφρενική και παρανοική ιστορία που γνώρισε ποτέ η Ελλάς. Το 1978 κατά παράβασιν του κανονισμού της, η βουλή κατέθεσε στεφάνι και ο πρόεδρος της κήρυξε τη λύση της συνεδριάσεως. Συγχρόνως ασύστολα ψεύδη άρχισαν να γράφονται στα σχολικά βιβλία. Έτσι ο εισαγγελέας Τσεβάς με το υπ' αρ. 677/1975 βούλευμα και την 723/1975 απόφαση του 5μελούς εφετείου απεφάσισε ότι εφονεύθησαν 23 άτομα, άπαντες έξω και μακρυά του πολυτεχνείου και σε συνοικίες της πρωτεύουσας.
    Στα χρόνια της απόλυτης "αλλαγής" και δημοκρατίας του ΠΑ.ΣΟ.Κ., ο αστυνομικός διευθυντής Σαμπάνης έπειτα από εντολή του τότε υπ. Σκουλαρίκη και κατόπιν έρευνας κατέληξε σε 12(!) μόνο νεκρούς. Αποφασίστε επιτέλους σύντροφοι πόσοι ήταν τελικά; Εκείνη την εποχή ο Γ.Α. Μαγκάκης, εξήγγειλε πως το τεχνικό επιμελητήριο απονέμει τιμητικές συντάξεις. Φυσικά κανείς δεν προσήλθε για να συνταξιοδοτηθεί. Επίσης ο Ιωάννης Ροζάκος δήλωσε ότι θα δώσει 200.000 για όποια απόδειξη θανάτου εντός του πολυτεχνείου. Μέχρι τώρα δεν έχει εμφανισθεί κανείς. Όλοι τέλος θα θυμάστε εκείνο το δυστυχή πρώην δήμαρχο Αθηναίων Μπέη, που ακόμη ψάχνει να βρει τους ομαδικούς τάφους.
    Να θυμηθούμε ότι η Σύγκλητος με την υπ'αριθ. 33437 απόφαση της 11-10-75 προς τον εισαγγελέα Τσεβά δηλώνει ότι ουδείς εφονεύθη εντός ή πέριξ του πολυτεχνείου (το ίδιο κατέθεσε ο πρύτανης ως μάρτυρας του εφετείου 20-1-1975). Να μην αναφερθούμε στο αισχρό δημοσίευμα της ψεύτικης Ηλένιας, της δήθεν αγαπημένης κάποιου Ηλιόπουλου ( πρόκειται για μια φωτογραφία του γνωστού μοντέλου του Λονδίνου, Νάνσυ Κρηντλαντ).
    Αλήθεια τι έχετε να πείτε πράσινοι σύντροφοι για τη δήλωση του Ανδρέα ότι "ο αγώνας του Νοέμβρη δεν απέβλεπε στην αποκατάσταση της δημοκρατίας. Δεν ήταν αντιχουντικος...". Παρ' όλα αυτά στο προσκλητήριο νεκρών στις 17-11- 1983 αναφέρθηκαν 58 ψεύτικα επώνυμα χωρίς ονόματα και μεταξύ αυτών του ευέλπιδος Μεσαρχάκη, ο οποίος αυτοκτόνησε στη σχολή σε άσχετο χρόνο. Ψέμα στο ψέμα δηλαδή οι σύντροφοι της αλλαγής. Στις 28-1-82, 8 βουλευτές της Ν.Δ. κατέθεσαν επερώτηση στη βουλή για το "ποιοι οι νεκροί του πολυτεχνείου" για να λάβουν την
    απάντηση από τον Πέτσο(16-2-82), "αυτούς που τιμούσατε κι εσείς επί πέντε χρόνια. ".

    • Lavazza avatar
      Lavazza @ Lavazza 16/11/2009 22:41:27

      Το παραπάνω το διάβασα δημοσιευμένο και το έκανα copy εδώ για να ακούγεται και μια άλλη άποψη πέραν αυτής των Σταλινοφασιστών...

  58. parsifal avatar
    parsifal 16/11/2009 23:15:09

    Σωστά τα λεει ο Lavazza. Ακόμη σήμερα υπάρχουν νησιά που οι μοναδικοί δρόμοι εγιναν απο την ΜΟΜΑ το 67 - 73, υπάρχουν χωριά που είδαν ρεύμα και νερό τότε και ολα αυτά δημιούργησαν το κλίμα συμπάθειας για την "επανάσταση" στην επαρχία οπου επιπλέον ο πατριδοκάπηλος και θεοκρατικός λόγος της κυβερνήσεως ευρισκε ευήκοα ωτα στα εκεί καθυστερημένα στρώματα. Στην Αθήνα επρυτάνευσε αλλη λογική, αυτή της αρπαχτής και του εκχυδαισμού σε κάθε εκφανση της κοινωνικής ζωής. Τώρα πώς ολοι αυτοί βγήκαν αντιστασιακοί (αλλά με λιγδωμένο το αντερο !)μετά το 1974 μόνον η αλλοίωση του ADN των νεοελλήνων μπορεί να το εξηγήσει.

  59. blakas avatar
    blakas 16/11/2009 23:34:33

    Είσαστε πολλοί δεξιοί εδω μέσα ε; Γι' αυτό έχει τόσο χαμηλό επίπεδο αυτό το μπλογκ. Είναι κανόνας αυτός: Ο αριθμός των δεξιών συμμετεχόντων είναι αντιστρόφως ανάλογος με το επίπεδο του μπλογκ.

    Κύριε ιδιοκτήτη του blog μην σβύσεις αυτό το σχόλιο, όπως έκανες με το χθεσινό μου, δεν πρέπει να σε πειράζει αυτό που γράφω, μην το παίρνεις προσωπικά, I'm just doing my job.

    Οι νέες έρευνες δείχνουν ότι και τα μπλογκς με χαμηλό επίπεδο είναι αναγκαία στην μπλογκόσφαιρα, γιατί εκτονώνονται εκεί οι προβληματικοί δεξιοί και έτσι γλυτώνουν πολλές οικογένειες από άλλου είδους τραγωδίες και δράματα.

    • loretta avatar
      loretta @ blakas 16/11/2009 23:43:08

      κοιτα να δεις πως καθε μερα εμφανιζονται αριστεροι με φασιζουσες αντιλήψεις περι του δεικτη νοημοσυνης και των αντιληψεων των αλλων
      σχολιαστων.

      Τωρα οσο για την μπολγκοσφαιρα...δε το ηξερα οτι επρεπε να εχουμε πιστοποιητικο ΑΡΙΣΤΕΡΩΝ ΦΡΟΝΗΜΑΤΩΝ για να συνδιαλεγόμαστε.

      • Orestios avatar
        Orestios @ loretta 16/11/2009 23:49:45

        Οι αριστεροί είναι original φασίστες με ίνδαλμα τον σοσιαλιστή Χίτλερ, αλλά ντρέπονται να το ομολογήσουν. Δεν υπάρχει πιο φασιστική σκέψη να μην είναι ελεύθερα τα Πανεπιστήμια και οι φοιτητές από το να υποβάλλουν φόρο τιμής σε κατά φαντασία επαναστάτες

    • Υ. avatar
      Υ. @ blakas 16/11/2009 23:47:49

      Καλώς τον αριστερό. Welcome.
      Γεια θύμισε μου ρε σύντροφε, ποιός νοματαίος είπε, “είναι καλό να είσαι αριστερός, με διαβίωση δεξιά”? (παραφρασμένο)

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ blakas 17/11/2009 00:29:22

      Νομιζω σου απαντησα και χθες.Ναι ,εγω ψηφιζω ΝΔ απο το 1981,εντελως αντιδραστικος που δε συγκινηθηκε ουτε απο το σοσιαλιστικο μετασχηματισμο της κοινωνιας που εκανε το ΠΑΣΟΚ ουτε απο τον υπαρκτο σοσιαλισμο που προβαλλε το ΚΚΕ,ουτε απο τον αναρχικο παραδεισο που φτιαχνουν τα παιδια με τις μολοτωφ.
      Συμφωνω και με τη λειτουργια του μπλογκ ως εκτονωτικου.Αν λειτουργουσε προς εκτονωση και το υψηλης νοηματικης σταθμης μπλογκ indymedia ετσι μπορει να γλυτωναν και μερικα μαγαζια.Να το εισηγηθεις στους υψηλου επιπεδου αγωνιστες του "χωρου".

    • sakis01 avatar
      sakis01 @ blakas 17/11/2009 14:47:48

      Είναι απορίας άξιον πως καθυστερημένοι "blakes" είναι σε θέση να χειριστούν υπολογιστή, να μπουν στο διαδικτυο και να πουν την μ@λ@κια τους ελεύθερα....

  60. Υ. avatar
    Υ. 17/11/2009 00:55:46

    Και η Ελλάδα, θες να πεις ψυχραιμία

  61. NorthCat avatar
    NorthCat 17/11/2009 09:22:37

    Εγώ πάντως το παιδί μου δεν το έστειλα σήμερα στο σχολείο.

  62. antiathlitikos avatar
    antiathlitikos 17/11/2009 10:58:55

    Να λοιπόν και οι "παράγωγοι" λόγοι, φίλε Αριστερέ Ψάλτη, που το μαγαζάκι ΔΕΝ πρέπει να κλείσει:

    1. Μας διδάσκει ότι σε blog σα το παρόν έχουν εμφυλοχωρήσει κάτι παράξενα αριστερά alien.

    2. Αυτό μπορεί να είναι επιπλέον ενδιαφέρον, γιατί τα φασιστοειδή αυτά δίνουν την ευκαιρία στους ακραιφνείς δημοκράτες να αποτινάξουν την αριστερή τους καταπίεση και να ξιφουλκήσουν ανεμπόδιστα εναντίον της ιστορικής παραχάραξης.

    3. Εκτός όμως από τα παραπάνω ευεργετήματα έχουμε τη δυνατότητα να «διαφωτιστούμε» και για την de facto σύγκλιση Χίτλερ και σταλινικών στην απέλπιδα προσπάθεια των ανωτέρω δημοκρατών να απαλλαγούν από φαντάσματα και ενοχές.

    4. Μαθαίνουμε επίσης ότι η επανάστασις δε χρησιμοποίησε τον στρατιωτικό εξοπλισμό της χώρας μόνο για να κατεδαφίσει την πύλη του ΕΜΠ, όπως αυθαιρέτως και μονομερώς ισχυρίζονται τα ως άνω alien, αλλά και για την διάνοιξη δρόμων πολύ πριν το φασιστικό σημερινό καθεστώς τα κάνει πλακάκια με τα διαπλεκόμενα. Έβαλε έτσι τα γυαλιά σε κάτι αφελείς αριστερούς που ανακάλυψαν λίαν καθυστερημένα την έννοια της «κοινωνικής» θητείας.

    5. Λαμβάνουμε εξάλλου δωρεάν μαθήματα τοπολογίας – που στο Πολυτεχνείο άλλοι παιδεύονται χρόνια να αφομοιώσουν – όπου το «εντός» νεκροταφείο διαχωρίζεται με μαθηματική αυστηρότητα από το «εκτός» νεκροταφείο και όπου οι εξωστρακισμοί σφαιρών δε συναντούν το «εντός» των ανθρώπινων ψυχών αλλά το ψεύδος των γκαιμπελίσκων του αντιστασιακού μύθου.

    Και τί δε μαθαίνουμε φίλε Αριστερέ Ψάλτη.

  63. Α.Κ. avatar
    Α.Κ. 17/11/2009 12:26:19

    προσωπικά, πιστεύω ότι είναι το καλύτερο άρθρο που διάβασα στο blog αυτό. Αυτό που γίνεται εδώ και χρόνια σε σχέση με το Πολυτεχνείο είναι
    -σκύλευση και προσβολή στη μνήμη των νεκρών,
    -εκμετάλλευση και εξαργύρωση του αγώνα,
    -άλωθι για εκδίκηση,
    -προπέτασμα καπνού για μια δήθεν επαναστατικότητα,
    -πιστοποιητικό αριστεροφροσύνης,
    -βόλεμα σε αριστερόστροφες καρέκλες κάποιων εξουσιομανών,
    -ευκαιρία για κλείσιμο των σχολείων,
    -ευκαιρία για επεισόδια και αλλαγή της αντζέντας της επικαιρότητας για κάποιες μέρες
    -ζαλιστικό υπνωτικό σε μια κοινωνία που νομίζει ότι με 1 ημέρα εκδηλώσεων κάθε χρόνο και σπάσιμο καταστημάτων εξιλεώνεται για τα εγκλήματα που διέπραξε κατά της Δημοκρατίας και της έννοιας του "πολίτη" σε όλη τη διάρκεια της μεταπολίτευσης. Και εξακολουθεί.

    Τα είπα και ξελάφρωσα !!

  64. rs avatar
    rs 17/11/2009 12:38:20

    Faktor(ες),
    είναι κρίμα στο όνομα της "ελεύθερης γνώμης" να μαζεύονται τόσα "λουλούδια" εδώ.
    Ακόμα και η "πρόκληση" είναι θέμα.... αισθητικής.
    Η ανωνυμία εκτρέφει τελικά τον κάθε χυδαίο και θρασύδειλο.

    • loretta avatar
      loretta @ rs 17/11/2009 13:01:10

      rs και εσυ ανωνυμος δεν εισαι αν δεν κανω λαθος??

      ξαφνικα αν δεν συμφωνουμε με το υφος η το ηθος των σχολιαστων τους καταγγελουμε??

      ειλικρινα δεν μπορω να καταλαβω αυτη την λογικη.

      αν θελετε να λετε επωνυμα την γνωμη σας δεν νομιζω να σας σταματαει κανεις

      • rs avatar
        rs @ loretta 17/11/2009 16:27:57

        Για τον faktor δεν είμαι ανώνυμος. Έχει πλήρες το ονομά μου σε αντίθεση με πολλούς άλλους εδω μέσα.
        Ένα απλό mail, με ψευδώνυμο επίσης, συνεχίζει να χαρακτηρίζει κάποιον ανώνυμο.
        Όσο για το νόημα του σχολίου μου είμαι σίγουρος οτι το γνωρίζεις αλλά προφανώς δεν το κατανοείς.
        Η όποια περαιτέρω συζήτηση επί των χυδαίων σχολίων είναι άνευ λόγου.

  65. Kurosaki Ichigo avatar
    Kurosaki Ichigo 17/11/2009 15:09:38

    Και επί Χίτλερ στην Γερμανία του ’30, ο μέσος γερμανός είδε πρωτοφανή ανάκαμψη και ευημερία συγκριτικά με το παρελθόν και τις συνθήκες της εποχής. Στις σοβαρές χώρες όμως όπως αυτή, αν κάποιος πει σήμερα «Sieg Heil» εξυμνώντας το παρελθόν και αγνοώντας προκλητικά τους τρόπους και τις μεθόδους που επετεύχθει αυτή η «ανάκαμπψη», τον πάνε μέσα σηκωτό. Εδώ απ’ την άλλη, όταν κάποιος επαινεί την χούντα με επιχείρημα «τα καλά που είδε ο τόπος επί επταετίας», δεν πέφτει ούτε ένα αυγό.

    • Beyond The Stars avatar
      Beyond The Stars @ Kurosaki Ichigo 17/11/2009 22:55:59

      Είναι επειδή ο Χίτλερ ήταν ένας απλός Γερμανός δικτάτορας,
      ενώ επι της εποχής του εθνικοσοσιαλιστή Παπαδόπουλου
      [ο οποίος ως γνωστόν αιματοκύλισε τον μισό πλανήτη]
      ο μέσος έλληνας είδε πρωτοφανή ανάκαμψη και ευημερία
      συγκριτικά με το παρελθόν και τις συνθήκες της εποχής.
      Έτσι εξηγείται το γεγονός οτι εδώ
      όταν κάποιος επαινεί την χούντα με επιχείρημα
      «τα καλά που είδε ο τόπος επί επταετίας»,
      δεν πέφτει ούτε ένα χρυσό αυγό...

  66. χριστινα π... avatar
    χριστινα π... 17/11/2009 17:25:56

    διάβασα με προσοχή όλα τα σχόλια προσπαθώντας να καταλήξω κάπου, αλλά μάταια. είμαι δασκάλα και σήμερα στο επετειακό μάθημα διαβάσαμε την συνέντευξη του 20χρονου τότε οδηγού του τανκ. αναφέρει χαρακτηριστικά ότι δεν σκότώθηκε κανείς μέσα στο πολυτεχνείο την ώρα της εισβολής του άρματος. ωστόσο λέει ότι υπήρχαν κάτω σώματα πεσμένα που δεν μπόρεσε να διακρίνει αν ήταν νεκροί ή τραυματισμένοι φοιτητές. ήθελα να αναφέρω και το εξής:από τότε που θυμάμαι αυτή την επέτειο, μιλάμε για νεκρούς. έτσι μας έμαθαν, ότι αυτό γιορτάζουμε και τιμούμε αυτή την ημέρα. πού είναι η αλήθεια; τι πρέπει να λέμε στα παιδιά;ακροβατούμε ανάμεσα σε χούντα και κομμουνισμό. τα παιδιά ρωτάνε.και εμείς τι τους λέμε;ή μήπως να σιωπήσουμε όλοι τούτη τη μέρα; φοβάμαι μήπως γιορτάζουμε κάτι που δεν υπήρξε ποτέ.όσο πραγματικά δεν ξέρω τι να πιστέψω. υπάρχουν και κάποιοι που λένε για τους ανύπαρκτους συγενείς των θυμάτων. το έχετε ψάξει τόσο καλά; έχετε δει όλα τα δελτία, έχετε διαβάσει όλες τις εφημερίδες από εκείνη τη μέρα μέχρι και σήμερα;αναρωτιέμαι ποιος μπορεί να είναι τόσο σίγουρος τελικά.

    • αλλενάκι avatar
      αλλενάκι @ χριστινα π... 17/11/2009 22:31:11

      Χριστίνα δεν χρειάζεται να ακροβατήσεις πουθενά. Το διαδίκτυο είναι ένας ωκεανός. Βούτα άφοβα.
      Ψάξε πηγές, δες τις φωτογραφίες των παιδιών κλεισμένων μέσα στο Πολυτεχνείο να κρέμονται σαν τσαμπιά από τα κάγκελα, δες τις ΕΛΛΗΝΙΚΕΣ σημαίες και όχι τις κομματικές σημαίες που κάλυπταν την πύλη και τους ορθοστάτες και τα κάγκελα, και αναλογίσου.
      Δες τις φωτογραφίες με τον κόσμο απέξω συντονισμένο με τον κόσμο μέσα να πάλλονται, δες το τανκ να φωτίζει και να στοχεύει την πύλη, δες το να προχωρά, δες την γκρεμισμένη πόρτα, διάβασε τα πορίσματα παραπάνω με τους νεκρούς, διάβασε και όσα αμφισβητούν τα γεγονότα. Οι νεκροί υπήρξαν και δεν είναι ένας και δύο. Και στο κάτω κάτω όποιος θέλει να το αμφισβητήσει δεν έχει παρά να ζητήσει επίσημη αναψηλάφηση των γεγονότων.
      Μπροστά στα μάτια σου είναι αν θέλεις να το δεις.
      Τώρα αν το πυροδότησε η σία, η μοσαντ, ο σόρος, οι αμερικάνοι, ή η γιαγιά μου, δεν ενδιαφέρει καθόλου και δεν έχει καμία σχέση με την αυθόρμητη προσέλευση ενός κόσμου νέων, φοιτητών, μαθητών, εργαζόμενων, απλων ανθρώπων, που είχε κουραστεί (σου φτάνει η λέξη;) από τη δικτατορία, για να μιλήσω αποστασιοποιημένα.
      Και μην το συγχέεις με την όποια καπηλεία έγινε μετά.

      • αλλενάκι avatar
        αλλενάκι @ αλλενάκι 17/11/2009 22:58:27

        Και Χριστίνα, από όλη τη συνέντευξη του στρατιώτη Α. Σκευοφύλακα που διάβασα και εγώ αυτό κράτησες μόνο; Αν έπεσαν μέσα οι νεκροί ή απ' έξω; Τι σημασία έχει τελικά;
        Δεν διάβασες που λέει ότι δεν θα ήθελε να έχει οδηγήσει το τανκ Έλληνας αυτός εναντίον άλλων νέων παιδιών Ελλήνων και συνομιλήκων του;
        Αυτό δεν είναι το δίδαγμα που πρέπει να κρατήσουμε; Αυτό δεν είναι το απόσταγμα;

        • Strange Attractor avatar
          Strange Attractor @ αλλενάκι 17/11/2009 23:06:12

          Σωστόν!

        • χριστινα π... avatar
          χριστινα π... @ αλλενάκι 18/11/2009 15:14:27

          φυσικά και δεν έχει καμία σημασία το αν οι νεκροί ήταν μέσα ή έξω από το πολυτεχνείο. έχει όμως σημασία αν υπήρχαν νεκροί, για μένα τουλάχιστον. μας μαθαίνουν λάθος την ιστορία, το καταλαβαίνεις; και μήπως τη λέμε κι εμείς λάθος; η συνέντευξη του Σκευοφύλακα θεωρώ ότι είναι για πέρα αληθινή και συγκλονιστή.το πιο συγκινητικό είναι όταν δηλώνει ότι δεν υπήρξε ποτέ 20χρονών.και ότι ο Α. Σκευοφύλαξ πέθανε σε τροχαίο... έχω δει ξανα και ξανά όσα μου λες να δω. και κάθε φορά ανατριχιάζω. πρώτη φορά στη ζωή μου έψαξα για το πολυτεχνείο και αυτά που διάβασα με ταρακούνησαν. εγώ τότε δεν είχα γεννηθεί, δεν μπορώ να ξέρω. όμως τόσοι άνθρωποι που τα λένε αυτά δεν μπορεί να μιλάνε στον αέρα.νομίζω είναι πολλά που δεν θα μάθουμε ποτέ. πίστευα ότι δεν υπήρχε αντίλογος, και να που υπάρχει. και να που είναι πολλοί που έχουν την ίδια γνώμη. τυχαίο;και γιατί τόσα χρόνια που ενημερωνόμουν από την τηλεόραση δεν άκουσα ποτέ τίποτα τέτοιο; αλλενάκι ευχαριστώ για την απάντησή σου

        • Strange Attractor avatar
          Strange Attractor @ αλλενάκι 18/11/2009 15:22:49

          Όλα τα ιστορικά ζητήματα θέλουν ψάξιμο. Ακόμη και τα πολύ πρόσφατα. Μην επαναπαύεσαι στα του σχολείου. Συνέχισε.

  67. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 17/11/2009 22:37:15

    Κάθε χρόνο τέτοια εποχή, βγαίνουν από τη τρύπα τους οι βρικόλακες, τα βαμπίρ, τα σταγονίδια, οι νοσταλγοί, και κάθε είδους φρούτο, που είτε ευδοκίμησε επί χούντας, είτε νομίζει πως θα ευδοκιμούσε, αν ήταν περισσότερο τυχερός και την είχε προλάβει. Και σαν να μην ήταν μόνο αυτοί, έχουμε και μια ολόκληρη φουρνιά, δήθεν συνειδητοποιημένων, δήθεν μοδάτων, μπλαζέ τυπάδων, που με διάθεση κήνσορα, πάντα εκ του ασφαλούς, και λίγο πριν βγουν για να "διασκεδάσουν" σαν ζόμπι που είναι στην Αλεξανδράτου, αρχίζουν και σπέρνουν το δηλητήριο τους, και όποιον πάρει η μπάλα. Για να μη μιλήσω και για τους πολύ νεότερους, που μπερδεύουν τον Γλέζο με τον Γκλέτσο, και τον Καραϊσκάκη με τον Γιακουμάτο… Αυτοί απαλλάσσονται λόγω ηλικίας.
    Επειδή λοιπόν, έζησα ως παιδί τη χούντα, και οι θλιβερές αναμνήσεις της παραμένουν καρφωμένες στον εγκέφαλό μου, θα ήθελα να τις μοιραστώ με τους φίλους μου στο ΑΝΤΙ.
    Η χούντα λοιπόν, όπως εγώ τη θυμάμαι, ήταν στρατιώτες με πλήρη εξάρτηση σε κάθε τετράγωνο της πόλης, και ατσαλάκωτοι χωροφύλακες που άμα τη εμφανίσει τους, έπεφτε βουβαμάρα. Παπάδες που σε χαστούκιζαν στο δρόμο αν δεν έτρεχες να τους φιλήσεις το χέρι. Κεφάλια κουρεμένα γουλί. Καφενεία όπου κανένας μα κανένας δεν τολμούσε να μιλήσει για οτιδήποτε πολιτικό, μη τυχόν και βρεθεί σε κανένα ξερονήσι να σπάζει πέτρες. Εθνικόφρονα εμβατήρια νυχθημερόν. Κουστουμαρισμένες καρικατούρες "μαφιόζων" με μαύρα γυαλιά, που έβγαζαν αυστηρά διαγγέλματα του τύπου: "Αποφασίζομεν και διατάσσομεν…" μέσα από τρεμάμενες ασπρόμαυρες οθόνες.. Παρελάσεις, γυμναστικές επιδείξεις και … ποδόσφαιρο. Πολύ ποδόσφαιρο. Τεράστιες πινακίδες παντού, που ανέλυαν τα κακά του κομμουνισμού, μόνιμοι υπολοχαγοί με μόρφωση δημοτικού, που όμως διέθεταν απόλυτη εξουσία (και όχι μόνο μέσα στα στρατόπεδα). Ασφαλίτες, ρουφιάνοι, καρφιά, δωσίλογοι, χαφιέδες κλπ. κλπ. Στο δε σχολείο; Σφαλιάρα για το παραμικρό, και η βέργα ως πανάκεια δια κάθε νόσον και πάσα μ….., και πάει λέγοντας.
    Αυτή είναι η χούντα που εγώ θυμάμαι. Μια καρακιτσαρία και ένα ψευδοκράτος, που ζούσε μέσα στο φόβο και στην υποκρισία. (Αν αίφνης διακτινίζετο πίσω στο χρόνο κανένας σύγχρονος "οργισμένος" εικοσάρης, θα πάθαινε εγκεφαλικό στα πρώτα πέντε λεπτά. Αν επιβίωνε, θα τον πλάκωναν στις σφαλιάρες ούτως ή άλλως). Και όλα αυτά που περιγράφω συνέβαιναν στην Ελλάδα, την ίδια εποχή που σε όλο τον υπόλοιπο δυτικό κόσμο, γίνονταν ένα είδος επανάστασης. Επανάσταση στη μόδα, στο ντύσιμο, στα μαλλιά, στη μουσική, στο σεξ, στη πολιτική, στη παιδεία, στα δικαιώματα του ανθρώπου κλπ. Επανάσταση παντού. Ο κόσμος όλος συγκλονίζονταν συθέμελα, και η Ελλάδα παρέμενε στο γύψο. Εκείνοι άκουγαν Rolling Stones και εμείς Κοινούση, (Οι πιο ροκάδες άκουγαν … Πασχάλη) . Αυτή ήταν η χούντα που εγώ θυμάμαι. Και δεν μου λείπει καθόλου.
    Και ξαφνικά βρέθηκαν κάποιοι εικοσάρηδες, και σκαρφάλωσαν στα κάγκελα του πολυτεχνείου (και άλλων σχολών) και φώναξαν για τα αυτονόητα. "Ψωμί, παιδεία, ελευθερία". Και έφαγαν τα μούτρα τους, όπως άλλωστε το ήξεραν πολύ καλά. Διότι δεν ανέβηκαν στα κάγκελα προσδοκώντας να γίνουν διάσημοι, ούτε κάλεσαν τα κανάλια για να πουν το πόνο τους! Ήταν χούντα, και ήξεραν πως αν τους μπουζουριάσουν, δεν θα ζήσουν το όνειρο… αλλά τον εφιάλτη. Το γνώριζαν. Δεν συμμετείχαν σε ρεάλιτι αλλά στο real thing. Και αν τους έχωναν μέσα, ούτε δικηγορίνες με μπλάκμπερρι θα μαζεύονταν έξω από την Ασφάλεια, ούτε ο Μάκης θα τους αφιέρωνε εκπομπή. Θα τους έτρωγε η μαρμάγκα. Το ήξεραν. Και για αυτό και μόνο, εγώ προσωπικά τους βγάζω το καπέλο, και τους τιμάω κάθε 17η του Νοέμβρη.
    Άλλο τώρα αν το όνειρο ξέφτισε, όπως άλλωστε ξεφτίζει κάθε όνειρο. Αν κάποιοι εκμεταλλεύτηκαν τα 15 λεπτά της παρουσίας τους εκεί, για να τα εξαργυρώσουν με κομματικά και πολιτικά αξιώματα. Αν το ψωμί και η παιδεία μετατράπηκαν σε Καγιέν και North College. Αν η ελευθερία κατάντησε απλά σε ελευθερία επιλογής καναλιού ή μάρκας κινητού, αυτά δεν με απασχολούν. Γνωρίζω αρκετή ιστορία ώστε να ξέρω, ότι αυτή είναι νομοτελειακά η κατάληξη κάθε είδους επανάστασης, πόσο δε μάλλον μιας απλής τριήμερης εξέγερσης. Στενοχωριέμαι όμως, όταν κάθε χρόνο, εκτός από την αναμενόμενη απαξίωση που είναι φυσικό να υπάρχει καθώς οι γενιές εναλλάσσονται, βλέπω να κυριαρχεί και μια προσπάθεια ακύρωσης των νέων εκείνων. Λες και εκείνοι φταίνε που δεν προέβλεψαν τη ΖΙΜΕΝΣ, τον Κοσκωτά, το Βατοπέδι, και τα μαύρα μας τα χάλια. Λες και φταίνε, επειδή σκαρφάλωσαν στα κάγκελα, αλλά δεν προφήτευσαν το μέλλον. Ενώ φταίμε εμείς, που είμαστε το μέλλον. Και αντί να θεωρούμε τους εαυτούς μας τυχερούς, που πολλοί εξ αυτών δεν είναι καν εξηντάρηδες, και ζουν ανάμεσά μας… αντί να τους αγκαλιάζουμε, εμείς τους λοιδορούμε.
    Κι όταν κάποτε στο μακρινό μέλλον, η 17/11 θα συνεχίσει να γιορτάζεται, έχοντας καταντήσει κάτι τo άυλο, το μακρινό, όπως είναι για εμάς η 25η Μαρτίου, και όταν τα μελλοντικά ελληνόπουλα θα έχουν μυθοποιήσει στο μυαλό τους, τους ήρωες της εξέγερσης, όπως εμείς μυθοποιήσαμε τον Καραϊσκάκη ή τον Ανδρούτσο… που και αυτοί ήταν απλοί άνθρωποι, που και αυτοί δεν προβλέψανε το σημερινό μας χάλι… Ε λοιπόν, αυτή την εικόνα μόνο να σκεφτούμε, και θα αντιληφθούμε πόσο τυχεροί είμαστε, διότι αν μη τι άλλο τους προλάβαμε. Με όλα τα καλά τους αλλά και με όλα τα ελαττώματά τους. Όπως κάποιοι κάποτε πρόλαβαν τον Κολοκοτρώνη….
    S.A.

    • Gagarin avatar
      Gagarin @ Strange Attractor 17/11/2009 22:55:41

      Ο Γιακουμάτος σύγχρονος Κολοκοτρώνης; Χα χα

    • Beyond The Stars avatar
      Beyond The Stars @ Strange Attractor 17/11/2009 23:48:30

      @ S.A.

      Να σκεφτείς μόνο ότι,

      Τις ίδιες εμπειρίες [και πολύ χειρότερες όπως γνωρίζεις]
      βιώνουν σήμερα οι Παλαιστίνιοι απο τον Χουντικό-κατοχικό
      στρατό του Ισραήλ. Εκεί να δείς Real thing!
      Αλλά οι Παλαιστίνιοι, δεν έχουν δικαιώματα έτσι δεν είναι?

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ Beyond The Stars 17/11/2009 23:52:50

        Δεν σε καταλαβαίνω αλλά: Αν σου πω ότι το 81 ζήτησα να πάω εθελοντής στο Λίβανο μέσω PLO, τι θα έλεγες;

        • Beyond The Stars avatar
          Beyond The Stars @ Strange Attractor 18/11/2009 00:07:23

          @ S.A.

          Θάλεγα οτι αυτό είναι μιά ακόμα απόδειξη
          του πόσο θάθελαν οι Ισραηλινοί
          να διεισδύσουν στο αντίπαλο στρατόπεδο...

          Αλλά άστο τώρα. Άς μιλήσουμε για το πολυτεχνείο.

        • Strange Attractor avatar
          Strange Attractor @ Strange Attractor 18/11/2009 00:13:37

          Πέρα από τα άστρα πέρα από τη λογική, δεν σου ξεφεύγει τίποτα εσένα. Γάτα με πέταλα. Αερικό. Κάνε αίτηση μέσω ΑΣΕΠ για την ΕΥΠ, ή έστω κανένα ΚΕΠ. Ή πάνε στον αντένα ως μένταλιστ. (Ρίξε και καμιά σφαλιάρα στον Γκέλερ καθότι οβριός)

      • tiramola avatar
        tiramola @ Beyond The Stars 17/11/2009 23:53:39

        Αστροκαλόγερε μυρίστηκες ρασοσυζήτηση και εμφανίστηκες...

        • Strange Attractor avatar
          Strange Attractor @ tiramola 17/11/2009 23:56:20

          Τι είναι ετούτος ρε τιραμόλα; Για το πολυτεχνείο έγραψα και για το παλαιστίνιακό με εγκαλεί.

        • Gagarin avatar
          Gagarin @ tiramola 18/11/2009 00:00:48

          Μάλλον πρόκειται περί ηλιθίου.

        • tiramola avatar
          tiramola @ tiramola 18/11/2009 00:02:36

          Τώρα προσγειώθηκε , αφήστε τον να συνέλθει...

        • Strange Attractor avatar
          Strange Attractor @ tiramola 18/11/2009 00:05:50

          Μήπως όμως είναι κανένας απ` αυτούς της Al Fatah με τα καρό τσεμπέρια ή κανένας Λίβυος αεροπειρατής, και μας την ανάψει;
          Αλλαχού Ακμπάρ!

        • Λέλος avatar
          Λέλος @ tiramola 18/11/2009 00:09:04

          Αεροσυνοδός της Air Taliban είναι.

        • Beyond The Stars avatar
          Beyond The Stars @ tiramola 18/11/2009 00:09:48

          @ Gagarin

          Απο αυτοκριτική βλέπω, σκίζεις!

    • antiathlitikos avatar
      antiathlitikos @ Strange Attractor 18/11/2009 12:01:03

      Υπέροχο strange, υπέροχο!

      Το αν θα διατηρηθεί βέβαια ως ορόσημο και για τους μελλοντικούς εξαρτάται ΚΑΙ από τις αποσαφηνίσεις και από τις απομυθοποιήσεις που απαιτούνται. Γιατί για το 21 έστω κι αν το γιορτάζουμε θριαμβικά και α-προβλημάτιστα, σκέψου πως ακόμη σκοτωνόμαστε. Γι αυτό ΘΕΛΩ να ομιλήσουν μετά παρησίας οι πρωταγωνιστές. Γιατί και ζουν και μπορούν. Γι αυτό επικέντρωσα παραπάνω στη σχέση αυθόρμητου/κομμάτων.

      Δε θα ξεχάσω τη μια επώνυμη με τη ντουντούκα να μας προτρέπει να αποχωρήσουμε στις 15 συντεταγμένα. Δε θα ξεχάσω την αγωνία της συμπαθέστατης και αξιολογότατης συγγραφέως να "περάσει" το κείμενο της ΑΝΤΙ-ΕΦΕΕ στο σταθμό που "φρουρούσαμε" τότε μ΄έναν (μακαρίτη σήμερα) ομοϊδεάτη της. Δε θα σβήσω ποτέ από τη μνήμη μου όχι μόνο το τανκ στα 10 μέτρα, αλλά ούτε και την ιδεολογική σφαγή στα αμφιθέατρα.

      Δε θα ξεχάσω τη ζωντάνια και την ένταση των ημερών εκείνων. Δε την έχω ξαναζήσει στη ζωή μου, τι να κάνουμε;

      • Ψώνιο avatar
        Ψώνιο @ antiathlitikos 18/11/2009 12:14:31

        Συμφωνώ. Είναι ακόμη ζωντανοί. Ας τους εκμεταλλευτούμε παραγωγικά.

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ antiathlitikos 18/11/2009 13:19:53

        Ευχαριστώ.

    • Ψώνιο avatar
      Ψώνιο @ Strange Attractor 18/11/2009 12:15:28

      Μπράβο στρεϊντζ.

  68. Beyond The Stars avatar
    Beyond The Stars 18/11/2009 00:49:33

    Διαφωνώ σε πολλά με τον αρθρογράφο.
    Το πολυτεχνείο, πιστεύω πως πρέπει αφενώς να το θυμόμαστε πάντα,
    να γιορτάζουμε την επέτειό του [ιδίως η νέα γενιά]
    αλλά πρωτίστως πρέπει να το γνωρίσουμε
    στις πραγματικές του διαστάσεις.
    Όπως ακριβώς συνέβη. Άσχετα από την μεταγενέστερη καπηλεία του.
    Δεν μπορεί, μιά ζωή να μιλάμε για τους νεκρούς του πολυτεχνείου,
    και σήμερα να μαθαίνω [41ετών] ότι κανείς δε σκοτώθηκε
    μέσα στον περίβολο της σχολής.
    Ότι όλοι οι νεκροί ήταν έξω, σε διάφορους δρόμους
    και σε αρκετά μεγάλη απόσταση από τους φοιτητές.
    Σήμερα πιστεύω πως διαβάζοντας τους συνσχολιαστές,
    [και τα στοιχεία που κάποιοι απο αυτούς ανέφεραν]
    σχημάτισα άποψη και είδα [αρκετά καλά σχηματισμένη]
    την πραγματική εικόνα των τότε γεγονότων.
    Δεν ήταν σχέδιο των Αμερικανών.
    Ούτε ήταν σχέδιο των [παράνομων τότε] κομμουνιστών.
    [Αυτοί απλώς εκμεταλλεύθηκαν τους πόθους και τον αγώνα των νέων]

    Ήταν ένα αληθινό ξέσπασμα διαμαρτυρίας των φοιτητών,
    που ζητούσαν ελευθερία και εθνική ανεξαρτησία
    αλλά όπως όλοι οι αγνοί αγωνιστές
    [ανεξαρτήτως ιδεολογικής προέλευσης]
    οι οποίοι συμμετέχουν σε ανιδιοτελείς αγώνες,
    και μάχονται για υψηλά ιδανικά,
    έπεσαν θύματα των πολιτικών παιχνιδιών των
    παρατάξεων που εκμεταλλεύονται μονίμως την ίδια τους την χώρα.

  69. ..... avatar
    ..... 17/11/2011 13:32:38

    Ωραία τα λέτε μπράβο…

    Κι ελεύθερη ώρα σήμερα πάνω κάτω τα ίδια λέει.

    Λοιπόν για να δούμε λίγο…
    Αν κάνετε ένα κόπο να δείτε ποίοι ήταν ΜΕΣΑ στο πολυτεχνείο, ποιοι είπαν εγώ θα μείνω εδώ και αν δε πέσει η χούντα,
    δε φεύγω θα καταλάβετε κάτι πολύ απλό.
    Η πλειοψηφία είναι άνθρωποι παγκοσμίως άγνωστοι !
    Αντίθετα πολλοί λένε ή μάλλον βάζουν άλλους να πουν
    -Ήταν κι αυτός εκεί…
    Αν μπει κάποιος όμως στο κόπο να κοιτάξει τα βιογραφικά που ανεβάζουν στις σελίδες τους θα καταλάβει ότι τον καιρό εκείνο ήταν στο εξωτερικό…
    (αλλά όπως λες την ιστορία κλπ κλπ)
    Εξαργύρωσαν?
    Δύο !
    Αλλά αυτό έφτανε για την μαύρη αντίδραση να μιλάει για τη γενιά ολόκληρη.
    Και για να έχουμε καλό ρώτημα όταν μιλάνε για τη γενιά του 40 εννοούν τους δοσίλογους, τους Χύτες, τους Γερμανοτσολιάδες…
    Ή
    το χωριατάκο που έφτυσε το αίμα του στην Πίνδο, στο αντάρτικό και αργότερα σε κάποια άγνωστη χώρα της τέως Σ. Εν. ?
    Φυσικά και για αυτούς έχετε να πείτε είμαι σίγουρος, αλλά για μένα,
    ένα απλά αυτόπτη μάρτυρα που δεν ίσως μπόρεσα να σταθώ στο ύψος τον περιστάσεων όταν ήρθε η σειρά μου, έχω να σας πω ότι το πολυτεχνείο δεν είναι η δεξιά που το ανακάλυψε 15χρόνια πριν, ούτε το ΠΑΣΟΚ που το ξέσκισε…
    Πολυτεχνείο για μένα ήταν εκείνος ο φουκαράς που τον πέταξαν οι καπελάδες στη βιτρίνα και του έκοψαν την καρωτίδα με τα σπασμένα γυαλιά…
    Το πολυτεχνείο θα ζει πάντα στην καρδιά μας…
    Όλων εμάς που μια μέσα είδαμε τι πάει να πει αξιοπρέπεια.
    Εσείς βολευτείτε στις δάφνες και στις ιντερνετικές περσόνες και συνεχίστε να ευλογάτε τα γένια σας…
    Να ξέρετε όμως ότι το δηλητήριο είναι πιο πικρό όταν σου το δίνει φίλος

    Ένας βολεμένος σε μεγάλο κόμμα της αριστεράς που προσπαθεί να εξασφαλίσει τα προς το ζην… (από το βόλεμα)

    • factorx avatar
      factorx @ ..... 17/11/2011 13:42:06

      Είσαι σίγουρος ότι ήσουν μέσα στο Πολυτεχνείο; Γιατί οι περισσότεροι από εμάς εδώ ήταν ακόμα και ως μαθητές
      Εχουμε λοιπόν κάθε δικαίωμα (και υποχρέωση) να λέμε αυτό που πιστεύουμε.
      Δεν σε βλέπω όμως να λες τίποτα για την Δαμανάκη, τον Λαλιώτη, τον Ανδρουλάκη και τους άλλους;
      Στο χωνευτήρι όλοι; Λαός και Βολεμένοι;