#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
18/07/2013 11:56
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Πολιτικό παιχνίδι για έναν



Η χθεσινή ψήφιση, έστω και με άγχος, του κρίσιμου πολυνομοσχεδίου σε συνδυασμό με την επιτυχία για τη μείωση του ΦΠΑ στην εστίαση από το 23 στο13%, αποτελεί αναμφίβολα μια θετική εξέλιξη για τον Πρωθυπουργό Αντώνη Σαμαρά. Παρά τα όποια προβλήματα υπάρχουν, 13 μήνες μετά τις εκλογές του 2012, τα πράγματα του παραέρχονται βολικά, αν και υπάρχουν προβλήματα.

Τα παραδείγματα ­ είτε αναμενόμενων είτε απροσδόκητων ­ ευμενών εξελίξεων είναι ήδη πολλά: προαναφέρθηκε η μείωση του ΦΠΑ στην εστίαση κατά 10%. Ετοιμάζονται ενέσεις στην ανάπτυξη (μην εξαιρούμε έστω και τα 100 εκατ. ευρώ που φέρνει ο Σόιμπλε για την επενδυτική τράπεζα). Η ανακεφαλαιοποίηση των τραπεζών ολοκληρώθηκε ομαλά και δεν υπήρξε κίνδυνος για το τραπεζικό σύστημα και αρκεί να αρχίσει να εισρεύσει ρευστό στην αγορά. Ο ΣΥΡΙΖΑ έχει πολύ δρόμο ακόμα μέχρι να γίνει οργανωμένο κόμμα με σαφείς θέσεις.

Παρά τις επιμέρους διαφωνίες των βουλευτών της ΝΔ επί του πολυνομοσχεδίου, δεν ανησύχησαν τον Πρωθυπουργό και απλά ο Αντώνης Σαμαράς διαπίστωσε ότι, παρά τις γκρίνιες και τις ενστάσεις, δεν είναι εύκολο να τεθούν υπό αμφισβήτηση οι σημαντικότερες επιλογές της κυβέρνησής του και μάλλον το... απολαμβάνει!

Το έδειχνε και χθες στη Βουλή, κατά τη διάρκεια της ψηφοφορίας. Ήταν μια ακόμα μικρή, αλλά σημαντική νίκη για τον ίδιο και την κυβέρνησή του. Όσοι είχαν φοβηθεί ότι οι ενδεχόμενες εσωκομματικές αντιπαραθέσεις για την κυβερνητική πολιτική θα ενίσχυαν τους διαφωνούντες διαψεύστηκαν.

Πρώτον, διότι ως τώρα δεν υπήρξαν καν άξιες λόγου αντιπαραθέσεις και δεύτερον, διότι τα στελέχη που φιλοδοξούν να διαδραματίσουν ρόλο εσωκομματικής «αντιπολίτευσης» όχι μόνο δεν διαθέτουν συνοχή ομάδας, ηγεσία και ενιαίες απόψεις, αλλά αντιθέτως κατατέμνονται σε επιμέρους «παρέες». Αυτό φάνηκε πολύ καθαρά στην Βουλή και σε καμία περίπτωση δεν υπάρχει εξέγερση «πληβείων» και επανάσταση βουλευτών.

Από μια προσεκτική ανάλυση όσων ειπώθηκαν στην Βουλή, προκύπτει ότι ο βασικός πυρήνας των διαφωνούντων ισούται με έναν περιορισμένο αριθμό στελεχών που δίνουν την εντύπωση ότι αντιπολιτεύονται την κυβέρνηση. Ορισμένοι εξ αυτών έχουν προσωπική στρατηγική και περί άλλων τυρβάζουν…

Η κυβέρνηση πέρασε άλλον ένα σκόπελο. Τα δύσκολα είναι από εδώ και μπρος. Ο Αντ. Σαμαράς επιβάλλει αθόρυβα στη ΝΔ αυτό που ο ίδιος αποκαλεί «νέα πολιτική ηθική ανάμεσά μας» και «νέα πολιτική κουλτούρα που θα χαρακτηρίζει την πολιτική μας λειτουργία».

Εφεξής, εννοείται. Το ζήτημα είναι εάν είναι όλοι έτοιμοι να συγκατανεύσουν πλην εξαιρέσεων.

Στο Μέγαρο Μαξίμου επιμένουν ότι δεν θα υπάρξουν ανταρσίες στο μέλλον και ο ίδιος θα συνεχίσει να κινείται στην λογική να διαμορφώσει μια νέα κατάσταση στο κόμμα του και στην κυβέρνησή του με την προσδοκία ότι αυτό θα συμπαρασύρει ολόκληρο το πολιτικό σύστημα.

Μάρκος Αυρήλιος

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΝΙΚΟΣ-ΔΕΗ avatar
    ΝΙΚΟΣ-ΔΕΗ 18/07/2013 12:43:30

    Προχωράει η κυβέρνηση μπροστά, με πολλές δυσκολίες, προκαλώντας πολύ πόνο στην ελληνική κοινωνία, αλλά αυτή είναι η πραγματικότητα.
    Πρέπει να προσαρμοστούμε στη νέα εποχή, με αλληλεγγύη στις κοινωνικές ομάδες που δοκιμάζονται, με πίστη στον Πρωθυπουργό μας τον ΑΝΤΩΝΗ ΣΑΜΑΡΑ..
    Να μάθουμε να ζούμε με λιγότερες ανέσεις, βοηθώντας το διπλανό μας αν έχουμε τη δυνατότητα χωρίς να το πολυσκεφτόμαστε.
    Οι πολιτικοί μας ταγοί και οι εύποροι οικονομικά να δίνουν πρώτοι κάθε μέρα το καλό παράδειγμα της αλληλεγγύης στις κοινωνίες που ζούν και δημιουργούν.

    • Σπορέας avatar
      Σπορέας @ ΝΙΚΟΣ-ΔΕΗ 18/07/2013 12:52:15

      Και μετά ήρθε ο έρωτας...

    • {Α}θανάσης avatar
      {Α}θανάσης @ ΝΙΚΟΣ-ΔΕΗ 18/07/2013 12:58:02

      Τότε γιατί στο δι@ολο διώξαμε το ΓΑΠ?
      Ας τα κάναμε όλα αυτά υπό εκεινού το "βούδειο" βλέμμα...

    • Σαρακατσανος avatar
      Σαρακατσανος @ ΝΙΚΟΣ-ΔΕΗ 18/07/2013 13:05:22

      Ποιος θα δωσει το καλο παραδειγμα????Πολυ ρομαντικος εισαι φιλε μου, αλλα μαλλον εκει στη ΔΕΗ την........εχετε δεσει την ουρα σας και τη σιγουραντζα σας....Τον πονο φιλε τον τραβαει δυστυχως αυτος που δεν τα.....ΕΦΑΓΕ ΜΑΖΙ, οπως λεει και ο Παγκαλος. Εσεις εκει στις ΔΕΚΟ ειστε ακομη τα.......χαιδεμενα παιδια του συστηματος. Συγνωμη για τα σχολια αλλα ας μιλησουμε καμια φορα και με τη γλωσσα της αληθειας, γιατι η Ελλαδα παντα ηταν τα δικα μας ΠΑΙΔΙΑ και τα κοροιδα ΤΑ ΑΠΟΠΑΙΔΙΑ πλην ελαχιστων εξαιρεσεων.

      • NΙΚΟΣ-ΔΕΗ avatar
        NΙΚΟΣ-ΔΕΗ @ Σαρακατσανος 18/07/2013 17:41:40

        ΘΑ ΜΕ ΔΙΩΞΕΙΣ ΑΠΟ ΤΗ Ν.Δ. ΣΑΡΑΚΑΤΣΑΝΕ ΕΠΕΙΔΗ ΔΟΥΛΕΥΩ ΣΤΗ ΔΕΗ;
        ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ΟΤΙ ΨΗΦΙΖΟΥΜΕ Ν.Δ. ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ΑΠΟ ΤΟ ΣΥΝΟΛΟ ΤΩΝ 19.000 ΥΠΑΛΛΗΛΩΝ ΠΟΥ ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΤΗ ΔΕΗ;
        ΘΕΣ ΝΑ ΠΑΜΕ ΣΤΟΝ ΤΣΙΠΡΑ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΣΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΜΑΣ ΣΤΟΧΟΠΟΙΕΙΣ;
        ΔΕ ΘΑ ΣΟΥ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΗ ΧΑΡΗ ΕΔΩ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΑΣ ΦΙΛΕ ΣΑΡΑΚΑΤΣΑΝΕ....

        • Δώρον Άδωρον avatar
          Δώρον Άδωρον @ NΙΚΟΣ-ΔΕΗ 18/07/2013 18:21:42

          Το σπίτι σας ξέρουμε που ακριβώς βρίσκεται. Εκεί που ΔΕΝ σας ξεβολεύουν. Όσο πίπτει ο μισθούλης βρέξει - χιονίσει, είναι εύκολο να λέμε ''Πρέπει να προσαρμοστούμε στη νέα εποχή'', ''Να μάθουμε να ζούμε με λιγότερες ανέσεις''. Εσάς μειώθηκαν απλά οι ανέσεις σας. Μη μιλάτε λοιπόν γι αυτούς που έχασαν τη δουλειά τους, το εισόδημα, τη ζωή και την αξιοπρέπειά τους.
          Άρση της μονιμότητας Τ Ω Ρ Α και μετά ξαναμιλάμε.

    • Ρύκιος avatar
      Ρύκιος @ ΝΙΚΟΣ-ΔΕΗ 18/07/2013 13:30:32

      ...κρυφο-ΓΑΠ-ικός είσαι, μου φαίνεται, Νικόλα χεχεχε :D

    • Κυθήριος avatar
      Κυθήριος @ ΝΙΚΟΣ-ΔΕΗ 18/07/2013 18:21:32

      Πολύ σωστά Νίκο!
      Ἑάν τά κάναμε αὐτά βέβαια κι ἀπό πρίν,ἴσως νά μή φτάναμε κι ἐδῶ πού φτάσαμε...

    • ΦΑΝΤΑΣΜΑ avatar
      ΦΑΝΤΑΣΜΑ @ ΝΙΚΟΣ-ΔΕΗ 19/07/2013 15:20:41

      ο συνδικαλισμος ζει και βασιλευει , αλλαζοντας ρουχα !!

    • Ikaros avatar
      Ikaros @ ΝΙΚΟΣ-ΔΕΗ 20/07/2013 13:06:07

      Έτσι που τα λές για αλληλεγγύη, σαν αναρχοκομμούνι ακούγεσαι. Το "κοινωνικό μανιφέστο" που έγραψες στο πρώτο σχόλιο σου, είναι καθαρά αριστερίστικο, αν βγάλουμε τις λέξεις "Σαμαρά" κοκ. Αυτά τα λέει η ¨κακιά" αναθεωρημένη αριστερά περί αλληλεγγύης και το καλό παράδειγμα του ηγέτη. Και καλά, δε ξέρεις τί είναι νεοφιλελευθερισμός και κοντεύεις μέχρι και όρκο να δώσεις στο Σαμαρά; Νεοφιλελεύθερο κόμμα είναι η ΝΔ όπως και όλη η μή συντηρητική μοντέρνα Δεξιά, με πιστη στον Adam Smith και στο Αόρατο Χέρι του. Και λές οτι τον έχεις αρνητικά στο μυαλό σου; Ούτε τί πρεσβεύεις δε ξέρεις; Και έχεις και το θράσος να λές οτι η ΔΕΗ είναι το σπίτι το δικών σου και της πλειοψηφίας των 19.000 υπαλλήλων. Ντροπή και αίσχος. Ασχετοσύνη, ημιμάθεια και βόλεμα.

      Και εσύ Σαρακατσανέ, ή Σοβιετίλα ή Νεοφιλελευθερισμός; Μοντέρνα Σοσιαλδημοκρατία δεν υπάρχει για εσένα; Μην παίζουμε στα άκρα της διαφθοράς. Όλοι μωρέ ξεχάσατε το πιο ανθρώπινο και ελεύθερο καθεστώς που έχει δεί ο πλανήτης, αυτό του Ούλοφ Πάλμε;

  2. ΝΙΚΟΣ-ΔΕΗ avatar
    ΝΙΚΟΣ-ΔΕΗ 18/07/2013 13:01:53

    Σπορέα πές μας τι θές, πως το θές για να το πούμε στην Αριστερά που όλα τα σφάζει και τα μαχαιρώνει για να σε πάει στο λιμάνι της και να είσαι ευτυχισμένος...

    • je ne regrette rien avatar
      je ne regrette rien @ ΝΙΚΟΣ-ΔΕΗ 18/07/2013 22:21:18

      Bρέ Νίκο δεν ξέρω άν ο Σπορέας είναι αριστερός αλλά συγγνώμη πού θα στο πώ ωμά... εσύ παρα-είσαι "κομματόσκυλο".
      Και το να είναι κανείς τόσο προσκολλημένος σε κόμματα,- αυτήν την εποχή-είναι το λιγώτερο άστοχο.
      Και ενοχλεί.

      • Χαλκιδέος avatar
        Χαλκιδέος @ je ne regrette rien 18/07/2013 23:41:35

        Ενώ ας πούμε αν είσαι "κομματόσκυλο" του (τ)ΣΥΡΙΖΑ ή τίποτε άλλων αριστερών τυχάρπαστων δεν ενοχλεί, έτσι;

        • Tonia G. avatar
          Tonia G. @ Χαλκιδέος 19/07/2013 16:38:41

          Κάθε "ερωτευμένος" άγεται και φέρεται από το συναίσθημα και ΟΧΙ από τη λογική... Και στην πολιτική πλέον ο Λαός δεν είναι "ερωτευμένος".

        • Ikaros avatar
          Ikaros @ Χαλκιδέος 20/07/2013 13:10:51

          Ενοχλεί όταν γενικεύεις ασύστολα, στρατηγικά και έντεχνα.

  3. Δρόλαπας avatar
    Δρόλαπας 18/07/2013 13:03:13

    Η Μεγάλη μάχη είναι σε επίπεδο Κοινωνίας.Οι τυχόν ισορροπίες εντός Κοινοβουλευτικής ομάδας της Ν.Δ. και εντός του συνολικού της κομματικού χώρου μπροστά στο μείζον που είναι η κοινωνία έχει μικρότερη σημασία και αξία χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν πρέπει- και σωστά πράττεται- να καταγράφονται οι εξελίξεις. Σε επίπεδο κοινωνίας θα υπάρξει η επαφή του κοινωνικού σώματος και με τα παραγόμενα αποτελέσματα της πολιτικής της Κυβέρνησης , αλλά και με τους σχεδιασμούς αναφορικά με το μελλοντικό γίγνεσθαι.

    Πολύ πριν της διεκδικήσεως του αξιώματος του πρόεδρου της Ν.Δ. απο τον Κο. Σαμαρά είχα καταγράψει- και υπάρχει- την δυνατότητα του
    να μιλήσει στις καρδιές όλων των Ελλήνων και να αναγεννήσει την ελπίδα. Το έκανε με τα όσα έλαβαν χώρα ως ΥΠΕΞ στα θέματα της Βόρειας Ηπείρου και των Σκοπίων. Σε μια βασανιστική πορεία επανάκαμψης απο το περιθώριο και ο ίδιος και η ηγετική του ομάδα είναι σήμερα καλύτερα προετοιμασμένοι και πλέον ώριμοι να δώσουν τις κατευθυντήριες γραμμές για την πραγμάτωση της πορείας εξόδου απο την κρίση μέσω της εφαρμογής της Εθνικής Στρατηγικής σε όλα τα επίπεδα.Είναι καλύτερα προετοιμασμένοι και πιο ώριμοι να επιτύχουν την απόσπαση της κοινωνικής συναίνεσης με την πειθώ. Χρειάζονται όμως όχι απλά συμπαράσταση ή συμπαράταξη αλλά κάτι παραπάνω.

    Χρειάζονται ο καθείς μόνος του (έκαστος εφ' ω ετάχθη) και όλοι μαζί να αναζητήσουμε πορείες άλλοτε ατομικές άλλοτε ομαδικές οι οποίες όμως να συγκλίνουν προς ότι έχει οριστεί ως το κομβικής σημασίας για την εκπλήρωση του στόχου , ο οποίος και δεν δύναται να είναι άλλος απο την εκπλήρωση της ιστορικής αποστολής του Ελληνισμού.

    Ανασύροντας από το σεντούκι της πολιτιστικής και πολιτισμικής αλλά και ιστορικής και πολιτικής σερμαγιάς μας όλα εκείνα τα στοιχεία που ο καθείς μόνος και όλοι μαζί θεωρούν απαραίτητα και αναγκαία -μπολιασμένα με το σήμερα- για να αποτελέσει αυτή η πορεία και πιο ασφαλή οδό.Μας παρέδωσαν ως βασική αρχή του Πολιτισμού την σύνθεση ως σύζευξη μεταξύ θέσης και αντίθεσης ας την ακολουθήσουμε πέρα απο μωροφιλοδοξίες και μικρότητες, ας την εφαρμόσουμε.Κανείς δεν περισσεύει και κανείς δεν δικαιούται στο όνομα της όποιας κοντόθωρης λογικής να απέχει.

    Πολλοί θα λοιδωρήσουν άλλοι θα μείνουν απαθείς, άλλοι θα προστρέξουν εκ των υστέρων οχυρωμένοι στην ανασφάλεια τους, άλλοι εκ του ασφαλούς κριτές.Μαθημένα τα Χιόνια απο τα Βουνά και δεν το γράφω λάθος.Ακόμα και αν υπάρξει αποτυχία ακόμα και αν σπεύσουν πολλοί να αρνηθούν ή και να προδώσουν ακόμα καιν η ελπίδα είναι στα μάτια άπιστων θωμάδων αδιόρατη , αξίζει. Αξίζει η μάχη ακόμα κι αν η ήττα είναι βέβαιη.Γιατί μπορεί να χαθούν μάχες, μα ο πόλεμος θα κερδηθεί γιατί έτσι έχει ορίσει ο Θεός της Ελλάδας και γιατί αυτή είναι μοίρα μας.

    Αν ένας Ξενοφώντας πριν χιλιάδες χρόνια κατάφερε έναν συρφετό μισθοφόρων μέσα από περίτεχνες στρατηγικές να τον μονιάσει να το κάνει σύνολο να του δώσει κίνητρο, ελπίδα, όραμα, πάθος και δύναμη και να τον οδηγήσει ως τον πιο πειθαρχημένο στρατό απο την Ανάβαση στην Κάθοδο και πίσω στα πάτρια εδάφη γιατί όχι και σήμερα ; Στο όνομα ποιάς λογικής να μην επαναληφθεί;

    Οταν θα φτάσουμε την Ελλάδα αξιόπιστη, ισχυρή και ισότιμη θα κάτσουμε και θα λύσουμε τις ιδεολογικές μας διαφορές .Μέχρι τότε όμως και απο τα άκρα της Δεξιάς ώς και τα άκρα της Αριστεράς, όπου μπορεί να υπάρχει Δημοκρατική πατριωτική συνείδηση, αυτός θα είναι και ο χώρος που θα πρέπει να ασκηθεί η Ηγεμονία.Δεν είναι κάτι ξένο για τους Έλληνες τούτο η πολύχρονη μας ιστορία αδιάψευστος μάρτυρας.Αρκεί η Ελπίδα να καταστεί και η Νέα Μεγάλη Ιδέα μέσα απο την συνεισφορά όλων και αυτή να γίνει κτήμα εις αεί ολάκερου του Ελληνισμού

  4. τοξο avatar
    τοξο 18/07/2013 16:15:10

    Ακόμη και στην Βουλή υπάρχουν άτομα που κάθε λίγο επικαιροποιούν τον μύθο Βάτραχος και Σκορποιός.Τι να υποθέσω πως έκανε τους Σκορποιούς ο Ξενοφώντας; Τους άφηνε ανενόχλητους να κεντρίζουν τους Βατράχους ;Δεν έχω διαβάσει σχετικές λεπτομέρειες.

  5. Cartoon avatar
    Cartoon 18/07/2013 16:21:22

    H ψηφιση του πολυνομοσχεδιου απο αλλη οπτικη γωνια:

    α)Ρηγμα στο ΠΑΣΟΚ με Κακλαμανη και Κουκουλοπουλο.Για τον δευτερο ισως εχουμε αποκεφαλιση.
    β)Για πρωτη φορα οργανωμενο μετωπο κατα Στουρναρα απο βουλευτες ΝΔ και ΠΑΣΟΚ.
    γ)Για πρωτη φορα στα τρια χρονια βουλευτες αλλαξαν πολλα στο νομοσχεδιο πραγμα που δειχνει αδυναμια επιβολης πολιτικης.
    δ)Ο Στουρναρας για αλλη μια φορα καρφωσε Κ.Καραμανλη ξεχνωντας τον μεντορα του Σημιτη.

  6. NΙΚΟΣ-ΔΕΗ avatar
    NΙΚΟΣ-ΔΕΗ 18/07/2013 19:03:57

    ΔΩΡΕ ΑΔΩΡΕ ποιός σου είπε ότι στη ΔΕΗ έχουμε μονιμότητα. Δεν είμαστε Ν.Π.Δ.Δ. είμαστε Ν.Π.Ι.Δ. .
    θέλεις απο ότι καταλαβαίνω να μας απολύσει όλους η κυβέρνηση στη ΔΕΗ παίρνοντας και εσύ έτσι μεγάλη ευχαρίστηση.
    Δεν είμαστε όμως ΕΡΤ όπου υπάρχει παράλληλα ιδιωτική τηλεόραση και καλύπτει το κενό.
    Οι μάγκες της ενέργειας στην Ελλάδα τόσα χρόνια ,γιατί πρόκειται περί αεριντζήδων κρατικοδίαιτων επενδυτών, δεν θέλησαν ποτέ να βάλουν τα κεφαλαιά τους και να δημιουργήσουν ιδιωτική ΔΕΗ για να μας ανταγωνιστούν και να διαθέτουν με λιγότερη τιμή στον καταναλωτή την κιλοβατώρα που θα παρήγαγαν.
    θΕΛΟΥΝ ΟΜΩΣ ΟΠΩΣ ΟΙ ΥΑΙΝΕΣ ΝΑ ΚΑΤΑΣΠΑΡΑΞΟΥΝ ΤΗ ΔΕΗ ΚΑΙ ΝΑ ΤΗΝ ΑΓΟΡΑΣΟΥΝ ΚΟΨΟΧΡΟΝΙΑ ΑΝΕΒΑΖΟΝΤΑΣ ΜΕΤΑ, ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΤΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΚΕΡΔΟΣ, ΚΑΤΑΚΟΡΥΦΑ ΤΗΝ ΚΙΛΟΒΑΤΩΡΑ ΣΤΑ ΥΨΗ. ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΟΝΕΙΡΟ ΤΟΥΣ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΚΑΙ ΑΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΟΛΙΤΕΣ ΣΑΝ ΕΣΕΝΑ ΠΟΥ ΘΕΛΟΥΝ ΟΛΟ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΧΩΡΙΣ ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΟΤΕ ΘΑ ΤΟ ΠΕΤΥΧΟΥΝ ΣΙΓΟΥΡΑ ΠΟΛΥ ΣΥΝΤΟΜΑ.

    • Δώρον Άδωρον avatar
      Δώρον Άδωρον @ NΙΚΟΣ-ΔΕΗ 18/07/2013 20:47:34

      Εγώ είμαι κατά της ιδιωτικοποίησης του νερού και της ενέργειας, αλλά υπέρ της άρσης της μονιμότητας παντού, πλην στρατού και κάποιων ειδικά ευαίσθητων τομέων. Η άρση της μονιμότητας, αποτελεί Συνταγματική επιταγή : Ισονομία-Ισοπολιτεία φίλε μου. ΄ΟΛΟΙ , μη μόνιμοι. Οι εργατικοί εργάζονται, οι λουφαδόροι αποχωρούν. Η εργασία είναι υποχρέωση των πολιτών . Όχι ισόβιο προνόμιο. Δουλειά για όλους όσους επιθυμούν εργασία, αξιοπρεπής αμοιβή, αλλά ΟΧΙ ΜΟΝΙΜΟΤΗΤΑ. Εγκαταλείψτε το άραγμα και τη βολή σας, απ΄όπου μας λαλάτε πολλά παράφωνα τραγούδια. Όλοι στο γύρο λοιπόν! Δικαιοσύνη.

    • Σαρακατσανος avatar
      Σαρακατσανος @ NΙΚΟΣ-ΔΕΗ 18/07/2013 21:38:45

      Ιδιωτικου δικαιου και το.........κακομηρο το κρατος χρηματοδοτει το ασφ.ταμειο σας αδρα με ενα καρο λεφτα, ωστε να παιρνετε τα παχυλα εφαπαξ(Ελληνικο φαινομενο) και τα επιδοματα fax και χαρτιου τουαλετας.......Ξεχασα και την εκπτωσαρα.......στο ρευμα. Αληθεια καντε ενα ελεγχο ποσοι προσληφθησαν τα τελευταια 35 χρονια με εξετασεις η ασεπ. Αν ειναι το 1/3 εγω αλλαζω........πλανητη. Δωστε μου και μια απαντηση αν γνωριζετε τι γινετε με εκεινες τις ερευνες για την καταχρηση δημοσιου χρηματος απο τα.......μπουμπουκια της Γενοπ. Ειδα εκκαθαριστικο συν/χου της ΔΕΗ με 73000 ευρω και κοντεψαν να μου φυγουν οι.......τριχες μου. Οσο για το παραμυθακι οτι ψηφιζετε οι περισσοτεροι στη δεη την Ν.Δ. μαλλον δεν τσιμπαει........κανενας μας,γιατι πηγαινετε οπου σας βολευει το παλαιοσοβιετ συστημα της χωρας(ελπιζω να το αλλαξει ο Α. ΣΑΜΑΡΑΣ) και η πλειοψηφια σας εχει φυγει απο το Πασοκ και εχει παει στο Τσιπρανδρεου με τη διαφορα ομως οτι τα ΔΑΝΕΙΚΑ μας τελειωσαν...........

      • ΝΙΚΟΣ-ΔΕΗ avatar
        ΝΙΚΟΣ-ΔΕΗ @ Σαρακατσανος 19/07/2013 06:10:04

        ΘΑ ΣΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΩ ΓΡΑΜΜΗ - ΓΡΑΜΜΗ ΓΙΑ ΝΑ ΤΕΛΕΙΩΝΟΥΝ ΟΙ ΜΥΘΟΙ ΚΑΙ ΕΠΙΣΗΣ ΓΙΑ ΝΑ ΣΟΥ ΑΠΟΔΕΙΞΩ ΟΤΙ Η ΠΑΡΑΤΑΞΗ ΤΗΣ ΔΑΚΕ ΠΟΥ ΑΝΗΚΩ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΥΧΑΡΠΑΣΤΗ.
        1. ΤΟ 2001 ΓΙΝΑΜΕ Α.Ε. ΚΑΙ Ο ΒΕΝΙΖΕΛΟΣ ΥΠΟΥΡΓΟΣ ΜΕ ΤΗ ΓΕΝΟΠ ΤΟΥ ΕΞΑΡΧΟΥ(ΠΑΣΚΕ) ΠΑΙΡΝΕΙ ΤΑ ΔΙΣ ΔΡΑΧΜΕΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΑΠΟΘΕΜΑΤΙΚΟ ΣΤΟ ΤΑΜΕΙΟ ΜΑΣ ΚΑΙ ΤΑ ΕΝΣΩΜΑΤΩΝΕΙ ΣΤΗ ΔΕΗ ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΟΥΜΕ ΣΤΟ ΧΡΗΜΑΤΙΣΤΗΡΙΟ ΚΑΙ ΣΑΝ ΑΝΤΑΛΑΓΜΑ ΓΙΑ ΤΟ ΞΕΠΟΥΛΗΜΑ ΤΗΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ ΜΑΣ Ο ΕΞΑΡΧΟΣ ΓΙΝΕΤΑΙ Γ.Γ. ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΥ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟΝ ΤΟΤΕ ΝΟΜΟ ΚΑΘΕ ΧΡΟΝΟ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ ΘΑ ΧΡΗΜΑΤΟΔΟΤΕΙ ΤΟΝ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΟ ΜΑΣ ΦΟΡΕΑ, ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΨΗΦΙΣΕ ΚΑΙ Η ΤΟΤΕ Ν.Δ.. ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΤΗΡΕΙΤΑΙ ΣΗΜΕΡΑ ΟΥΤΕ ΣΤΟ ΕΛΑΧΙΣΤΟ.
        ΤΟ ΕΦΑΠΑΞ ΟΣΟΙ ΠΡΟΛΑΒΑΝ ΚΑΙ ΤΟ ΠΗΡΑΝ ΗΤΑΝ ΔΙΚΕΣ ΤΟΥΣ ΕΙΣΦΟΡΕΣ, ΜΕΓΑΛΕΣ ΚΡΑΤΗΣΕΙΣ ΕΙΧΑΝ ΜΕΓΑΛΑ ΕΦΑΠΑΞ ΠΗΡΑΝ. ΣΥΜΕΤΕΙΧΕΣ ΕΣΥ ΣΤΟ ΕΦΑΠΑΞ ΤΟΥ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΥ ΣΥΝΤΑΞΙΟΥΧΟΥ;
        ΣΗΜΕΡΑ ΟΙ ΚΡΑΤΗΣΕΙΣ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΤΕΡΑΣΤΙΕΣ ΚΑΙ ΟΙ ΠΑΡΟΧΕΣ ΟΠΩΣ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ ΤΟΥ ΕΟΠΠΥ. ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΛΕΟΝ ΚΑΜΙΑ ΠΑΡΟΧΗ ΟΙ ΚΡΑΤΗΣΕΙΣ ΜΟΥ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΟΠΩΣ ΣΕ ΟΛΟΝ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΙΚΑ;
        2. Η ΕΚΠΤΩΣΗ ΣΤΟ ΡΕΥΜΑ ΑΠΟ ΤΟ ΜΑΙΟ ΤΟΥ 2012 ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ ΚΑΙ ΦΟΡΟΛΟΓΕΙΤΑΙ ΩΣ ΕΙΣΟΔΗΜΑ. ΦΙΛΕ ΦΕΤΟΣ ΘΑ ΠΛΗΡΩΣΩ ΦΟΡΟ 400 ΕΥΡΩ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΓΙΑ ΤΟ ΡΕΥΜΑ ΠΟΥ ΕΣΥ ΜΟΥ ΚΟΠΑΝΑΣ. ΝΑ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ΟΜΩΣ ΟΤΙ Ο ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΣ ΣΤΟ ΣΚΛΑΒΕΝΙΤΗ π.χ. ΤΑ ΨΩΝΙΑ ΤΟΥ ΤΑ ΨΩΝΙΖΕΙ ΜΕ 20% Ή 30% ΕΚΠΤΩΣΗ ΚΑΙ ΚΑΛΩΣ ΚΑΝΕΙ, ΟΛΕΣ ΟΙ ΚΟΙΝΩΝΙΚΕΣ ΟΜΑΔΕΣ ΣΤΟ ΧΩΡΟ ΤΗΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΤΟΥΣ ΕΧΟΥΝ ΟΦΕΛΟΣ ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΚΑΤΑ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ.
        3. ΕΠΙΔΟΜΑ ΦΑΞ ΧΑΡΤΙΟΥ ΔΕΝ ΥΦΙΣΤΑΝΤΑΙ ΓΙΑ ΕΜΑΣ ΑΛΛΟΥ ΨΑΞΤΑ.
        4. Η ΓΕΝΙΑ ΤΟΥ 1993 ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΜΕΓΑΛΗ ΠΛΕΙΟΨΗΦΙΑ ΤΩΡΑ ΣΤΗ ΔΕΗ ΑΠΟΛΥΘΗΚΕ ΜΕ ΤΟ ΝΟΜΟ ΠΕΠΟΝΗ ΤΟ 1994 ΚΑΙ ΤΟ 1997 ΜΕ ΑΠΟΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΡΕΙΟΥ ΠΑΓΟΥ ΕΠΙΣΤΡΕΨΑΜΕ ΩΣ ΜΟΝΙΜΟΙ ΠΛΕΟΝ . ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΤΟ ΑΣΕΠ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΡΕΙΟ ΠΑΓΟ;
        5. ΣΤΙΣ ΕΚΛΟΓΕΣ ΤΟΥ ΑΠΡΙΛΗ ΤΟΥ 2013 Η ΔΑΚΕ ΣΑΡΩΣΕ ΣΕ ΟΛΗ ΤΗ ΔΕΗ ΕΚΛΕΓΟΝΤΑΣ ΜΕ ΔΙΑΦΟΡΑ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΕΚΠΡΟΣΩΠΟΥΣ ΤΩΝ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΩΝ ΣΤΟ Δ.Σ ΤΗΣ ΔΕΗ ΤΟΥ ΔΕΔΔΗΕ ΚΑΙ ΤΟΥ ΑΔΜΗΕ, ΔΙΑΣΩΘΗΚΕ ΜΟΝΟ Ο ΦΩΤΟΠΟΥΛΟΣ, ΔΗΛΑΔΗ Η ΔΑΚΕ ΕΒΓΑΛΕ 3 ΕΚΠΡΟΣΩΠΟΥΣ ΚΑΙ 1 Ο ΦΩΤΟΠΟΥΛΟΣ. Ο ΕΠΙΣΗΜΟΣ ΣΥΡΙΖΑ ΚΑΕΝΑΝ.
        6. ΣΤΗ ΓΕΝΟΠ ΥΠΑΡΧΕΙ ΘΕΜΑ ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΚΑΙ ΟΠΟΙΟΣ ΕΚΛΕΨΕ ΕΜΕΙΣ ΣΑΝ ΔΑΚΕ ΕΠΙΣΗΜΑ ΛΕΜΕ ΝΑ ΠΑΕΙ ΦΥΛΑΚΗ.
        ΗΔΗ Ο ΦΩΤΟΠΟΥΛΟΣ ΕΧΕΙ ΤΙΜΩΡΗΘΕΙ ΜΕ 60.000 ΕΥΡΩ ΠΡΟΣΤΙΜΟ ΚΑΙ ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ ΕΞΟΔΟΥ ΑΠΟ ΤΗ ΧΩΡΑ.
        ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΕΝΗΜΕΡΩ ΣΟΥ ΠΡΩΤΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΑ ΞΑΝΑΛΕΜΕ...

        • Σαρακατσανος avatar
          Σαρακατσανος @ ΝΙΚΟΣ-ΔΕΗ 19/07/2013 10:59:48

          Πριν καποια χρονια ενα λαμογιο υπουργος του ΠΑΣΟΚ της περιοχης μου(επαρχια) με το ιδιαιτερο του απεσπασμενο απο δεη, εβαζε κατα δεκαδες εναντι.........στον οργανισμο με πλαστα στοιχεια και με δηθεν αναπηριες.........ειναι πολλα τα λεφτα αρη........Εμεις τα κοροιδα αυτα πληρωνουμε τωρα σε ολες τις δεκο. Διορισμοι μαιμου,αναπηροι μαιμου και μονιμοι..........Γιατι δεν κανετε εναν ελεγχο στους εργαζομενους σας εδω και 20-30 χρονια ????? ΘΑ ΠΑΝΕ ΠΟΛΛΟΙ ΣΤΗ ΦΥΛΑΚΗ.............

  7. η Dimi avatar
    η Dimi 18/07/2013 19:12:27

    Κύριε Πρόεδρε,
    Υιοθετήστε τον σοφό βηματισμό της φύσης. Το μυστικό της, είναι η Υπομονή.

  8. η Dimi avatar
    η Dimi 18/07/2013 22:47:49

    «ή, θα τον βρούμε τον δρόμο
    ή, θα τον φτιάξουμε.»
    ~Αννίβας (247-183 π.Χ.) Καρχηδόνιος Στρατηλάτης

  9. ΑπυθιΑ avatar
    ΑπυθιΑ 19/07/2013 09:49:13

    ?

    • ΝΙΚΟΣ-ΔΕΗ avatar
      ΝΙΚΟΣ-ΔΕΗ @ ΑπυθιΑ 19/07/2013 11:35:03

      ΣΑΡΑΚΑΤΣΑΝΕ άλλα λόγια να αγαπιόμαστε είσαι.
      Γραμμή γραμμή σου απάντησα πιο πρίν αλλά λυπάμαι απο επίπεδο ...
      τζίφος φίλε μου.
      Τουλάχιστον διαβάζουν και θα γνωρίζουν οι καλόπιστοι φίλοι του Αntinews για να απομυθοποιηθούν σιγά σιγά οι βλακίες των νεοφιλέλευθερων....

      • Σαρακατσανος avatar
        Σαρακατσανος @ ΝΙΚΟΣ-ΔΕΗ 19/07/2013 13:00:54

        ΠΡΟΤΙΜΩ ΤΟ ΝΕΟΦΙΛΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΑΠΟ ΤΗΝ.......ΠΕΡΙΠΛΑΝΗΣΗ ΣΤΗ ΣΟΒΙΕΤΙΑ ΤΟΥ ΒΟΛΕΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΑΡΠΑΧΤΗΣ.

        • NΙΚΟΣ-ΔΕΗ avatar
          NΙΚΟΣ-ΔΕΗ @ Σαρακατσανος 19/07/2013 16:34:08

          EΠΕΙΔΗ ΔΕ ΓΝΩΡΙΖΩ ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΝΕΟΦΙΛΕΛΕΥΘΕΡΙΣΜΟΣ ΑΠΛΑ ΤΟ ΕΧΩ ΑΡΝΗΤΙΚΑ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ ΜΟΥ ΣΑΡΑΚΑΤΣΑΝΕ, ΚΑΝΕ ΜΑΣ ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΜΙΑ ΑΝΑΛΥΣΗ ΣΕ 10 ΓΡΑΜΜΕΣ ΤΙ ΠΕΡΙ ΤΙΝΟΣ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΑΓΑΠΗΣΩ ΚΑΙ ΓΩ ΑΥΤΟ ΤΟ ΔΟΓΜΑ ΤΟ ΔΙΚΟ ΣΟΥ ΠΟΥ ΘΑ ΑΛΛΑΞΕΙ ΤΗΝ ΚΟΙΝΩΝΙΑ.
          ΟΡΙΣΤΕ ΦΙΛΕ ΠΕΙΣΕ ΜΑΣ...

  10. Σαρακατσανος avatar
    Σαρακατσανος 19/07/2013 20:21:10

    Φιλε Νικο μακαρι να ειχαμε απο πολλα χρονια νεοφιλελευθερισμο, γιατι δεν θα ειχαμε φτασει σε αυτα τα ΧΑΛΙΑ....Οσα και να σου γραψω δεν θα σε πεισω γιατι στη κατηγορια τη δικη σου ειναι σχεδον οι περισσοτεροι Ελληνες οπου τα ΠΑΝΤΑ ΤΑ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΝ ΑΠΟ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ......ΜΑΜΑ ΚΑΙ ΜΠΑΜΠΑ. Η αντιληψη μου ειναι οτι το κρατος πρεπει να εχει ΜΕΙΩΜΕΝΗ συμμετοχη στην οικονομικη δραστηριοτητα. Αυτο γινετε με μειωση φορολογιας και περιορισμο του κρατους σε διαφορες υπηρεσιες και οργανισμους. Εγω θελω το κρατος να εχει την ΑΜΥΝΑ την ΑΣΦΑΛΕΙΑ του πολιτη και την ΤΗΡΗΣΗ ΤΩΝ ΝΟΜΩΝ. Στη χωρα μας εδω και δεκαετιες το ΚΑΚΟ ΜΑΣ....ΚΡΑΤΟΣ εχει γινει ΕΜΠΟΡΟΣ(μεχρι χαλια πουλουσε καποια υπηρεσια), υδραυλικος, νερουλας, ηλεκτρολογος και και και......Αλλο νεοφιλελευθερισμος και αλλο φιλελευθερισμος. ΕΝ ΟΛΙΓΟΙΣ Η ΘΕΩΡΗΣΗ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΚΡΑΤΟΣ σε καθε οικονομικη δραστηριοτητα, γιατι το πιο τρανταχτο παραδειγμα ΚΡΑΤΙΣΜΟΥ το ειδαμε στην Ελλαδα τα τελευταια 35 χρονια και στην παλαι ποτε ΣΟΒΙΕΤΙΑ με τα αναλογα αποτελεσματα..............Υ.Γ. αργησα να σου απαντησω γιατι στην ελευθερη αγορα δουλευουμε την ημερα πολλες-πολλες ωρες.................

    • NΙΚΟΣ-ΔΕΗ avatar
      NΙΚΟΣ-ΔΕΗ @ Σαρακατσανος 20/07/2013 07:57:36

      ΠΑΙΔΕΙΑ ΥΓΕΙΑ ΔΕ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΚΡΑΤΟΣ ;
      ΑΝ ΕΧΟΥΜΕ ΜΕΙΩΜΕΝΗ ΦΟΡΟΛΟΓΙΑ ΠΟΥ ΘΑ ΒΡΕΙ ΛΕΦΤΑ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΚΟΙΝΩΝΙΚΗ ΠΟΛΙΤΙΚΗ;
      ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΣ ΤΙ ΝΑ ΤΗΝ ΚΑΝΕΙΣ ΤΗΝ ΚΟΙΝΩΝΙΚΗ ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΑΔΥΝΑΤΟΥΣ, ΟΠΟΙΟΣ ΑΝΤΕΞΕΙ...
      ΕΙΔΕΣ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΑΝΤΑΓΩΝΙΣΜΟΣ;
      ΕΙΣΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΟΤΙ ΤΟΝ ΘΕΛΟΥΝ ΟΙ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΙΕΣ ΤΗΣ ΧΩΡΑΣ ΜΑΣ; ΜΗΠΩΣ ΘΕΛΟΥΝ ΟΙ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΙΕΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΚΡΑΤΟΣ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ ΠΟΥ ΜΕ ΚΑΤΗΓΟΡΕΙΣ;
      ΕΓΩ ΦΙΛΕ ΘΕΛΩ ΤΟΝ ΚΑΘΕΝΑ ΣΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΤΟΝ ΤΣΕΛΙΓΚΑ ΣΤΑ ΤΥΡΙΑ ΤΟΥ.
      ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΡΑΚΑΤΣΑΝΕ.

  11. Σαρακατσανος avatar
    Σαρακατσανος 20/07/2013 15:50:38

    Φιλε ΝΙΚΟ πως γινετε ενα μονοπωλιο να εχει τοσες ζημιες??? Τη ΕΡΜΗ ΥΓΕΙΑ και ΠΑΙΔΕΙΑ σου αρεσει ετσι οπως την καταντησαν οι κρατικοδιαιτοι....υπαλληλοι??? Το καλυτερο παραδειγμα ιδιωτικοποιησης μεγαλου οργανισμου ειναι ο ΟΤΕ οπου με εναν manager ΤΗΣ ΑΓΟΡΑΣ και οχι κομματικο στελεχος η υπαλληλο τον ΤΣΑΜΑΖ, ο ΟΤΕ εχει απογειωθει και παρολο τον ανταγωνισμο ειναι κερδοφορος και οχι ΖΗΜΙΟΓΟΝΟΣ οπως η ΔΕΗ. Οσο για τους γνωστους....κρατικοδιαιτους επιχ/τιες θα ερθει η ωρα τους γιατι ειπαμε τα δανεικα τελειωσαν. Τωρα για το ΤΥΡΙ ΚΑΙ ΤΗ ΦΕΤΑ που λες ειναι διεθνως αναγνωρισμενη ανα τον κοσμο με αυτο το ονομα.........και πρεπει να ειμαστε υπερηφανοι για αυτο και οχι να τους ΚΡΙΤΙΚΑΡΟΥΜΕ εκ του ασφαλους και της μονιμοτητας μιας ρουσφετουλογικης...........θεσουλας στο πολυπαθο δημοσιο τομεα.

    • NΙΚΟΣ-ΔΕΗ avatar
      NΙΚΟΣ-ΔΕΗ @ Σαρακατσανος 21/07/2013 09:46:28

      ΣΑΡΑΚΑΤΣΑΝΕ ΤΑ ΧΡΕΗ ΤΗΣ ΔΕΗ ΕΙΝΑΙ ΤΩΝ ΚΥΒΕΡΝΗΣΕΩΝ ΔΙΑΧΡΟΝΙΚΑ. ΔΑΝΕΙΖΟΝΤΑΝ Η ΔΕΗ ΓΙΑ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟ ΤΟΥ ΚΡΑΤΟΥΣ ΓΙΑ ΝΑ ΚΛΕΙΝΕΙ ΑΛΛΕΣ ΤΡΥΠΕΣ ΠΟΛΛΑ ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΕΙΔΙΚΟΤΕΡΑ ΕΠΙ ΕΠΟΧΗΣ ΑΛΛΑΓΗΣ.
      ΣΤΟ ΜΕΤΣΟΒΟ Ο ΤΣΕΛΙΓΚΑΣ ΘΕΙΟΣ ΜΟΥ ΜΕ ΜΑΓΑΖΙ ΣΤΗΝ ΠΛΑΤΕΙΑ ΕΙΧΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΤΑΜΠΕΛΑ, Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΣΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΟΥ ΚΑΙ Ο ΤΣΕΛΙΓΚΑΣ ΣΤΑ ΤΥΡΙΑ ΤΟΥ. ΣΟΦΗ ΠΑΡΑΙΝΕΣΗ ΚΑΙ ΕΠΙΚΑΙΡΗ ΣΤΙΣ ΜΕΡΕΣ ΜΑΣ.

  12. Σαρακατσανος avatar
    Σαρακατσανος 21/07/2013 15:31:48

    ΝΙΚΟ ΒΓΑΛΕ ΤΟ ΔΕΗ ΑΠΟ ΔΙΠΛΑ ΚΑΙ ΒΑΛΕ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ ΓΙΑΤΙ ΕΠΕΙΔΗ ΟΙ ΚΑΙΡΟΙ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟΙ ΘΑ ΤΡΩΣ........ΚΡΑΞΙΜΟ ΑΠΟ ΠΟΛΛΟΥΣ ΕΔΩ ΜΕΣΑ.

  13. NΙΚΟΣ-ΔΕΗ avatar
    NΙΚΟΣ-ΔΕΗ 21/07/2013 17:40:10

    ΕΙΜΑΙ ΥΠΕΡΗΦΑΝΟΣ ΠΟΥ ΕΡΓΑΖΟΜΑΙ ΣΤΗ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΒΑΡΙΑ ΒΙΟΜΗΧΑΝΙΑ ΤΗΣ ΧΩΡΑΣ ΦΙΛΕ ΣΑΡΑΚΑΤΣΑΝΕ.
    ΟΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΠΕΙΣ ΕΓΩ ΜΕ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ ΘΑ ΛΕΩ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ.
    ΚΟΣΜΙΑ ΑΛΛΑ Η ΑΝΤΙΘΕΤΗ ΑΠΟΨΗ ΦΙΛΕ ΠΡΟΑΓΕΙ ΤΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ.
    ΑΝΗΚΩ ΣΤΗ ΔΑΚΕ ΔΕΗ ΣΤΗΝ ΠΑΡΑΤΑΞΗ ΤΗΣ Ν.Δ. ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΝΕΟΦΙΛΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΚΑΙ ΕΦΡΑΖΟΜΑΙ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΑ.
    ΔΙΑΛΟΓΟ ΦΙΛΕ ΘΑ ΣΥΝΕΧΙΣΟΥΜΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ.
    ΚΡΑΞΙΜΟ ΔΕ ΒΛΕΠΩ ΕΣΥ ΜΕ ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΑΠΟ ΠΙΣΩ ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΜΕ ΚΑΝΕΙΣ ...ΣΥΝΕΧΙΣΕ ΑΝΤΕΧΩ ΦΙΛΕ.
    ΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΑΝΤΑΛΑΞΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΗΛΕΦΩΝΑ ΝΑ ΜΙΛΗΣΟΥΜΕ ΚΑΙ ΑΠΟ ΚΟΝΤΑ, ΦΙΛΟΙ ΘΑ ΓΙΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΑΣ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ ΑΠΟΨΕΙΣ....
    ΕΓΩ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΤΗΣ ΣΧΟΛΗΣ ΦΩΤΟΠΟΥΛΟΥ ΝΑ ΒΡΙΖΩ ΚΑΙ ΝΑ ΜΠΟΥΚΑΡΩ.