#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
17/01/2011 07:31
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Πολιτική ανυπακοή: ηθικό καθήκον του πολίτη, σε μια ανήθικη εποχή



Με αφορμή το κίνημα που ξέσπασε δικαίως κατά των απανταχού διοδίων, που αυξάνει συνεχώς σε δυναμική, αλλά και την πρόσφατη παράσταση του Δημάρχου της Στυλίδας, έχει έρθει και πάλι στο  προσκήνιο η έννοια της πολιτικής  ανυπακοής. Άλλοι την υποστηρίζουν ως μέθοδο, άλλοι την κατακρίνουν. Τι όμως  από τα δυο είναι σωστό; Και καταρχάς, τι είναι η πολιτική ανυπακοή;

Η ιστορία μας προσφέρει αρκετά παραδείγματα. Ένα από τα πιο κλασικά παραδείγματα  το έχει δώσει ο Σοφοκλής με την «Αντιγόνη» του, η οποία προτιμά το θάνατο, από το να πάει κόντρα στη συνείδησή της, που θέλει τον ενταφιασμό του αδελφού της.

Πιο πρόσφατα, ο Henry David Thoreau έγραψε για την ανυπακοή, χαρακτηρίζοντάς την ως ηθικό καθήκον του πολίτη, σε μια ανήθικη εποχή. Ακόμη πιο πρόσφατα, η πολιτική ανυπακοή χρησιμοποιήθηκε ως όπλο αντίστασης από πλευράς «επαναστατών», που όμως δεν είχαν παραμάσχαλα το Καλάσνικοφ, αλλά που χρησιμοποίησαν τη μη βία ως κυρίαρχο στοιχείο για την ανατροπή που επεδίωξαν. Όπως ο Gandhi στην Ινδία,  ο Martin Luther King στην Αμερική, και η βελούδινη επανάσταση στη Τσεχοσλοβακία το 1989.

Στη σημερινή εποχή, που είναι κατεξοχήν ανήθικη, όπου η εκμετάλλευση ανθρώπου από άνθρωπο είναι ο κανόνας, και όπου τα μεγάλα συμφέροντα κυριαρχούν σε κάθε έκφανση της δημόσιας ζωής, πάρα πολλοί άνθρωποι προτιμούν την ανυπακοή, παρά να συμβιβαστούν με κάποιο νόμο, που τους φαίνεται ανήθικος. Το νόμιμο δεν είναι πάντα και ηθικό (κάποιον μου θυμίζει αυτό). Η Αντιγόνη υπάρχει δηλαδή και σήμερα. Και αυτό είναι καλό. Άλλωστε οι περισσότεροι από αυτούς που επιλέγουν την ανυπακοή, είναι συγχρόνως και οπαδοί της μη βίας. Σκοπός τους είναι η δημοσιοποίηση ενός άδικου μέτρου ή νόμου, έτσι ώστε να ενημερωθούν οι πλατιές μάζες, και ίσως να κινητοποιηθούν και αυτές, εγκαταλείποντας τον άνετο καναπέ και αντιδρώντας εμπράκτως. Ένας άλλος στόχος είναι να φτάσουν στα δικαστήρια, όπου εκεί και θα κριθεί τελεσίδικα η «νομιμότητα» ή μη, ή η συνταγματικότητα ενός άδικου για αυτούς νόμο.

Πολλοί ισχυρίζονται πως η ανυπακοή δεν δικαιολογείται σε καθεστώς δημοκρατίας, και πως οι άδικοι νόμοι μπορούν να αλλάξουν μέσα από τις δημοκρατικές νομοθετικές διαδικασίες. Η δημοκρατία, λένε, καθιστά την ανυπακοή ως μη απαραίτητη μορφή πάλης. Η απάντηση σε αυτό μας έρχεται από τον Thoreau, ο οποίος πίστευε πως τις περισσότερες φορές, το ίδιο το Σύνταγμα είναι το πρόβλημα, αντί για τη λύση. Εξάλλου, η δικαστική οδός, ή η αναμονή για νομοθετικές ρυθμίσεις, είναι άκρως χρονοβόρες, και όπως έλεγε, αυτός ζει για να ζει, και όχι για να περιμένει. Από τη πλευρά του, ο Martin Luther King, Jr. πίστευε πως αν οι δημοκρατικές διαδικασίες είναι προσβάσιμες σε όλους μόνο στη θεωρία, αλλά απροσπέλαστες στη πράξη, τότε δεν υπάρχει αληθινή δημοκρατία, και άρα χρειάζεται η ανυπακοή.



Μια άλλη ένσταση απέναντι στην ανυπακοή, είναι και το επιχείρημα πως σε μια δημοκρατική πολιτεία, εφόσον δεν έχουν πρώτα εξαντληθεί όλες οι νόμιμες διαδικασίες, τότε δεν θα πρέπει να καταφεύγει κανείς σε ακτιβισμούς ανυπακοής. Στη πραγματικότητα όμως, ποτέ δεν εξαντλούνται οι νόμιμες οδοί. Όσες προσφυγές κι αν γίνουν, όσες μηνύσεις, όσες αγωγές, όσα ασφαλιστικά μέτρα, και πάει λέγοντας, το σύστημα μπορεί να καθυστερεί εσαεί. Έχει το χρόνο με το μέρος του. Ειδικά στην Ελλάδα, όπου στην ουσία έχουμε αρνησιδικία, αφού χρειάζονται χρόνια μέχρι και η πιο απλή περίπτωση να φτάσει στα ακροατήρια των δικαστηρίων. Και όπως είπε κάποτε ο Martin Luther King, Jr, η δικαιοσύνη που καθυστερεί είναι ανύπαρκτη δικαιοσύνη (ή κάπως έτσι). Ή όπως είπε ο Αμερικανός ειρηνιστής A.J. Muste, το να χρησιμοποιούμε νομικές οδούς για να πολεμήσουμε κάποιους ανήθικους νόμους, είναι σαν να συμμετέχουμε εκούσια στην αδικία, και σαν να πνίγουμε την διαφωνία μας συμμορφούμενοι προς το καθεστώς. Και κάτι τέτοιο δεν είναι ηθικά σωστό.

Τέλος, ένα άλλο επιχείρημα κατά της ανυπακοής, που χρησιμοποίησα και εγώ σε κάποιο σχόλιο με αφορμή τον Γκλέτσο, κα με αποτέλεσμα να χαρακτηρισθώ οπαδός του …Σουφλιά, είναι και το εξής: Εφόσον αποδεχόμαστε το πολίτευμα και ζούμε μέσα στη κοινωνία απολαμβάνοντας τα όποια οφέλη της, εφόσον πληρώνουμε φόρους κλπ και παράλληλα συμμετέχουμε ψηφίζοντας, υπηρετώντας φαντάροι, κλπ., εφόσον δηλαδή αποδεχόμαστε  το σύστημα, τότε ποιος ο λόγος να το παίξουμε επαναστάτες μόνο σε ένα κομμάτι του;

Την απάντηση σε αυτό το ερώτημα την έδωσε κάποτε ο μεγάλος Σωκράτης, που όταν του δόθηκε η ευκαιρία να γλιτώσει το κεφάλι του δραπετεύοντας, αυτός προτίμησε το θάνατο, παρά να παραβιάσει τους νόμους της κοινωνίας του. Στη θεωρία του «κοινωνικού συμβολαίου» του John Locke, που διαπραγματεύεται τα παραπάνω, υπάρχει και μια «παράγραφος» που επιτρέπει την ανυπακοή, ακόμη και την επανάσταση, εφόσον το ένα μέρος των συμβαλλομένων, δηλαδή το κράτος, παραβιάσει μονομερώς το «συμβόλαιο». Εξάλλου κατά τον Αυγουστίνο (και άλλους), ένας ανήθικος νόμος δεν είναι νόμος αλλά αποστροφή του. Οπότε, σε μια τέτοια περίπτωση,  η συμμόρφωση με τη νομιμότητα, παύει να ισχύει ως υποχρέωση για τον πολίτη.

Και τι θα γίνει αν όλοι κρίνουμε τους νόμους που δεν μας αρέσουν, κατά το δοκούν και υποκειμενικά; Αν όλοι μας γίνουμε Γκλέτσοι; Πάμε για αναρχία και χάος; Σε αυτό μπορεί εύκολα  να απαντήσει ο ιδεολόγος ακτιβιστής, πως σε τελική ανάλυση, καλύτερη η αναρχία παρά η καταπίεση και η απολυταρχία: Καλύτερα να αντιμετωπίσουμε τον οποιονδήποτε ανήθικο νόμο έμπρακτα και τώρα, μέσα από την ανυπακοή, παρά να επιτρέψουμε την σταδιακή ολίσθηση προς μια «δημοκρατική δικτατορία».

Strange Attractor

ΣΧΟΛΙΑ

  1. απορία! avatar
    απορία! 17/01/2011 07:54:42

    "Πάμε για αναρχία και χάος;
    Σε αυτό μπορεί εύκολα να απαντήσει ο ιδεολόγος ακτιβιστής, πως σε τελική ανάλυση, καλύτερη η αναρχία παρά η καταπίεση και η απολυταρχία."



    ΤΟΣΟ ΑΠΛΑ! ...καλύτερα ένα φρικτό τέλος παρά μια...

  2. Α. Αποστόλου avatar
    Α. Αποστόλου 17/01/2011 08:08:08

    Συγχαρητήρια για το εμπεριστατωμένο και πολυσήμαντο άρθρο σας!

  3. τσώφλι πασατέμπου avatar
    τσώφλι πασατέμπου 17/01/2011 08:41:11

    Ο καναπές τί είναι, Strange ;

    Μήπως είναι η πιό αγνή μορφή πολιτικής ανυπακοής ; Ή μήπως εμείς που δέν σηκώνουμε μπάρες είμαστε απλά τεμπελχαναίοι !

    Και στο κάτω κάτω, πιό κοντά θεωρώ τον εαυτό μου στο "κόμμα" του Γκάντι απο τον Γκλέτσο !

    • skeptiki avatar
      skeptiki @ τσώφλι πασατέμπου 17/01/2011 09:50:34

      Ο καναπές αγαπητέ είναι η πιό χαρακτηριστική μορφή υπακοής. Απλά.

      • τσώφλι πασατέμπου avatar
        τσώφλι πασατέμπου @ skeptiki 17/01/2011 11:22:13

        Ενώ άν πάς να ψηφίσεις τον "σωστό" (τον δικό σου ) θεωρείται πράξη ευθ'ύνης !

        Ενώ οι άλλοι, εκείνοι που ψήφισαν τον "λάθος", καλύτερα να έμεναν στα σπίτια τους. Έτσι δέν είναι ;

        Ο Γκάντι, πάντως, καναπέ θα διάλεγε, φίλη μου. Γιατί, με κονκάρδα στο πέτο, δέν τον κόβω...

        • Μisha avatar
          Μisha @ τσώφλι πασατέμπου 17/01/2011 11:51:42

          Τσωφλι

          Η πολιτική ανυπακοή είχε και έχει προσωπικό κόστος για όσους την προκρίνουν.
          Αυτό συνέβη και με τον Γκάντι, και τον Μαντέλα, και τον Θορώ, και τον Τολστόι.
          Όπως είχε και για τους απεργούς πείνας του ΙΡΑ, και για τους άλλους των λευκών κελλιών της Τουρκίας κ.ο.κ

          Πολιτική ανυπακοή στο καναπέ, μοιάζει με το self sex.

          • Xrhstos Theocharis avatar
            Xrhstos Theocharis @ Μisha 17/01/2011 13:33:08

            έγραψες Misha! Μπορεί να διαφωνούμε αλλά αυτό το σχόλιο το πήρες από το στόμα μου@!

          • skeptiki avatar
            skeptiki @ Μisha 17/01/2011 13:35:51

            Misha, μιά και η ατάκα σου δεν παίζεται, αν μπροστά από τον καναπέ έχει και μιά οθόνη πως λέγεται?

          • Μisha avatar
            Μisha @ skeptiki 17/01/2011 13:59:20

            Χμ, σκεπτική...

            Εξαρτάται τι κάνει η οθόνη μπροστά στον καναπέ. Υπο προϋποθέσεις μπορεί να βοηθά σε μεγάλο ανακάτωμα της τράπουλας...
            (βλ πχ wikileaks)
            Μπορεί και να είναι όμως εργαλείο διασποράς DNA , όπως μάλλον υπονοείς ότι συμβαίνει με τους «ανυπάκουους του καναπέως»

          • τσώφλι πασατέμπου avatar
            τσώφλι πασατέμπου @ Μisha 17/01/2011 14:11:26

            Φίλε Μίσα (σ'εκτιμώ και το ξέρεις), εγώ προτιμώ το κόστος να το φορτωθούν τα κόμματα - ή το κόμμα - κι όχι εγώ ! Προς τα εκεί σηκώνω το χέρι μου κι όχι στο κράτος έτσι αοριστα κι η αποχή είναι η μαγκούρα που κρατάω. Και ξέρω οτι πονάει και πονάει πολύ - ποιός σου είπε οτι είμαι εναντίον της βίας ; Βαράμε, εμείς οι τεμπέληδες, απολιτικοί, αμοραλιστές, αδιάφοροι, βαράμε κλωτσιές στο λουστραρισμένο πισινό της κομματοκρατίας, όπως ο Καραγκιόζης τον Χατζιαβάτη, μέχρι να συνέλθει, να ξυπνήσει

          • Μisha avatar
            Μisha @ τσώφλι πασατέμπου 17/01/2011 14:16:54

            Τσώφλι Μα δε βγαίνει έτσι άκρη. Όσο μένεις επί του
            καναπέως, εσυ πληρώνεις το κόστος , εφόσον τα κρατικοδίαιτα κόμματα
            έχουν και το καρπουζι και το μαχαίρι. Κλωτσιά στον πισινό τους
            είναι να πάρεις τις καταθέσεις σου από την τράπεζα, να μη πληρωσεις
            διόδια στο Μπόμπολα και τη Χόχτιφ κ.ο.κ Ο καναπές δεν τους ενοχλει
            καθόλου και ασφαλώς δεν (θα) ήταν η επιλογή του Γκάντι, του Κινγκ,
            του Μαντέλα...

  4. STATHIS avatar
    STATHIS 17/01/2011 08:53:23

    Οι Νόμοι θεσπίζονται κατ' απαίτηση της ΚΟΙΝΩΝΙΑΣ ,για την οργάνωσή της και τη διευκόλυνση των ΟΜΑΔΙΚΩΝ λειτουργιών της (σύστημα) .
    Όταν οι Νόμοι που θεσπίζονται είναι αναντίστοιχοι ή ενάντιοι στις ΚΟΙΝΩΝΙΚΕΣ ανάγκες και απαιτήσεις ΤΟΤΕ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΚΤΡΟΠΗ και ήτε οι Νόμοι καθίστανται στη πράξη ΑΝΕΝΕΡΓΟΙ ήτε ΟΙ ΚΟΙΝΩΝΙΕΣ ασκούν ΠΙΕΣΗ ΜΕ ΚΑΘΕ ΠΡΟΣΦΟΡΟ ΜΕΣΟ για την ΑΛΛΑΓΗ ΑΥΤΩΝ ΤΩΝ ΝΟΜΩΝ και ΕΛΕΓΧΟ (επαναφορά στη τάξη και την αντιπροσώπευση) ΑΥΤΩΝ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΘΕΣΠΙΣΑΝ (Ως μη όφειλαν ,έναντι της ΚΟΙΝΩΝΙΑΣ).-
    Σαφώς την ερμηνία και την ανάγκη αλλαγής των Νόμων ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ να την αντιλαμβάνεται και να την επιβάλει η ανεξάρτητη ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗ (εφ'όσον ΕΙΝΑΙ ανεξάρτητη και ανεξάρτητα το αν οι πολιτικές συνθήκες το επιτρέπουν) αυτό όμως δεν αποτελεί , σε κάθε περίπτωση , δικαιολογία ΕΦΗΣΥΧΑΣΜΟΥ για κανένα ΕΝΕΡΓΟ ΠΟΛΙΤΗ της ΚΟΙΝΩΝΙΑΣ (που αποτελεί ουσιαστηκά το ΕΘΝΟΣ-ΚΡΑΤΟΣ ) που έχει καθήκον και υποχρέωση να ΕΛΕΓΧΕΙ ΤΗΝ ΕΞΟΥΣΙΑ ΤΩΝ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΩΝ ΤΟΥ .


    *Μιά άποψη.-

    • τσώφλι πασατέμπου avatar
      τσώφλι πασατέμπου @ STATHIS 17/01/2011 09:01:15

      Φίλε Στάθη, αυτόν τον "ενεργό πολίτη" που μπορεί και να κρατάει κάτιτίς στο χέρι του, ποιός θα τον ελέγχει ; Μήπως κανένα λαϊκό δικαστήριο...

      • STATHIS avatar
        STATHIS @ τσώφλι πασατέμπου 17/01/2011 09:09:15

        Αγαπητέ φίλε ,ο ενεργός ΠΟΛΙΤΗΣ έχει αποδειχθεί επανηλημένα ότι ΚΑΙ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟΕΛΕΓΧΕΤΑΙ όταν και όσες φορές χρειάστηκε !!!!Τα "ΛΑΪΚΑ ΔΙΚΑΣΤΗΡΙΑ " είναι πιο ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΑ όταν συγκροτούνται από "ΕΛΕΓΧΟΜΕΝΟΥΣ" .!!!!!!


        *Μιά άποψη .- (.)(-)

        • s54elas avatar
          s54elas @ STATHIS 17/01/2011 12:55:22

          επικροτω και επαυξανω .. ο ενεργος πολιτης .. δεν ειναι .. κανενα αγριο ζωο .. που το μονο που τον κινει ειναι τα θηριωδη ενστικτα του .. και οποιον παρει ο χαρος .. οι δρασεις του στηριζονται ..πανω στις σκεψεις που εχει κανει .. και συνεχιζει να κανει .. πανω στην κατασταση την οποια βρισκεται .. οπως αυτη βγαινει συνυφασμενη με τις καταστασεις που βρισκονται ολοι οι αλλοι ανθρωποι που αποτελουν το περιβαλλον του
          τετοιες δρασεις που εξ ορισμου (γιατι θα πρεπει να δεχτουμε οτι μιλαμε για ανθρωπο και οχι για ζωο) στηριζονται πανω στην γνωση και την επιγνωση των καταστασεων .. και δεν δημιουργει αγελες ζωων .. χωρις κατευθυνση, ειρμο και σκοπο .. μονο τα συστηματα εξουσιας ειναι αυτα που θελουν να περασουν την ιδεα .. οτι ο ανθρωπος ειναι ενα ζωο .. που το μονο που του αξιζει ειναι μια βουκεντρα για να τον σαλαγας .. για να παρει τον σωστο τον δρομο ..

    • sawas avatar
      sawas @ STATHIS 17/01/2011 10:03:22

      Συμφωνώ

      Στο σημείο όπου βρισκόμαστε σήμερα (για το συγκεκριμένο ζήτημα) υπάρχει η ανάγκη δημιουργίας μιας σημαντικής μάζας (critical mass) ώστε η αναγκαία αναπροσαρμογή η η αλλαγή των υφιστάμενων νόμων να είναι κοινωνικά νομιμοποιημένη.

  5. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 17/01/2011 08:57:11

    Η ανυπακοη ομως με την εννοια αυτη βασιζεται στη μη βια.Δεν περιλαμβανει επιθεσεις σε αστυνομικους ουτε ξυλοδαρμους πολιτικων ουτε σπασιματα μαγαζιων παρα μονο αρνηση εφαρμογης του αδικου κατα τον ανυπακουοντα νομου και αποδοχη των συνεπειων -φυλακιση ή προστιμο - απο την αρνηση αυτη.
    Κανεις απο τους ανυπακουοντες που αναφερθηκαν δεν ειχε καδρονια.Τωρα αν κατι παρομοιο μπορει να γινει στην Ελλαδα μενει να το δουμε.

  6. effie B. avatar
    effie B. 17/01/2011 09:01:04

    Strange,
    πολυ επικαιρο και to the point οπως παντα. Συμπτωματικα σημερα στην Αμερικη τιμουν με γιορτη τον Μαρτιν Λουθερ Κινγκ.
    Και εμεις εδω σημερα ανημερα του Αγιου Αντωνιου να χαιρομαστε και να καμαρωνουμε τον λεβεντη τον Προεδρο μας. Χρονια Πολλα, Προεδρε!

  7. Κάποιος avatar
    Κάποιος 17/01/2011 09:14:32

    Συγχαρητήρια στον συντάκτη του άρθρου τόσο για το περιεχόμενο όσο και για την τεκμηρίωση των θέσεων του!

  8. Tem avatar
    Tem 17/01/2011 09:16:26

    Μπράβο factorx
    Ανυπακοή και ετοιμότητα τώρα. Εχουμε διαβεί ήδη το κατώφλι της δημοκρατικής δικτατορίας

  9. danaos avatar
    danaos 17/01/2011 09:18:06

    "Η δημοκρατία, λένε, καθιστά την ανυπακοή ως μη απαραίτητη μορφή πάλης" Άριστο!
    Γι αυτό τα περήφανα γηρατειά όταν κάνουν ανυπακοή με πόση τρυφερότητα και φροντίδα τα συμπεριφέρεται το δημοκρατικό πολίτευμά μας;Τα ψεκάζει με αποσυμφορητικά για την καλή τους υγεία και τα κάνει και "ντα" για να μην το ξανακάνουν το κακό το πράγμα!

  10. Εν Πλώ avatar
    Εν Πλώ 17/01/2011 09:22:46

    Μπράβο ΣΤΡΕΙΝΤΖ. Εξαιρετικό άρθρο.

  11. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 17/01/2011 09:32:43

    Μπράβο Strange,
    εξαιρετικό κείμενο.
    Και άκρως επίκαιρο.
    Η αναφορά της Αντιγόνης και μόνο είναι αρκετή.
    Σε αντίθεση με τους σύγχρονους....Διάκους που τείνουν να ευτελίσουν την ηθική διάσταση της ανυπακοής και να την μεταλλάξουν σε εύπεπτη τροφή των μεσημεριανάδικων.
    Και τα πρωϊνάδικα δεν πάνε πίσω, ούτε και τα σοβαροφανή δελτία ειδήσεων.
    Ο,τι θέλει δηλαδή η εξουσία!
    Να μοιράζει ένα κοκκαλάκι, υποχωρώντας δήθεν, και να κρατάει τα παρατύπως, ενδεχομένως και παρανόμως, κεκτημένα.
    Και πάλι μπράβο.

  12. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 17/01/2011 09:48:32

    Με την έννοια της πολιτικής ανυπακοής συμφωνώ, με ειρηνικό όμως χαρακτήρα.
    Εδώ όμως τίθεται ένα ζήτημα ειδικά για την Ελλάδα:
    Ποια αξία έχει η πολιτική ανυπακοή σε μία χώρα όπου η ανυπακοή στον κάθε νόμο. στον κάθε κανονισμό και και στην κάθε έννοια δικαίου είναι καθεστώς και θεωρείται περίπου ως δικαίωμα από τη δεκαετία του '80 και εδώ;
    Δείτε τι αντιμετώπιση επιφυλάσσουμε εμείς οι ίδιοι στους συμπολίτες μας με προβλήματα κίνησης ή όρασης, αλλά και στους γονείς με καροτσάκια: Οι ράμπες των πεζοδρομίων κατειλημμένες, τα αυτοκίνητα πάνω στα πεζοδρόμια, ακόμα και εγκάρσια, τα μηχανάκια πάνω στις διαβάσεις παρουσία τροχονόμου (πάντα!). Αναφέρω ένα απλό παράδειγμα. Η (μη) εφαρμογή του αντικαπνιστικού νόμου είναι άλλο παράδειγμα. Αφήνω άλλες συμπεριφορές, ας πούμε ότι στο μετρό του Συντάγματος όσοι θέλουν να επιβιβαστούν σχηματίζουν τείχος μπροστά από την πόρτα εμποδίζοντας όσους θέλουν να αποβιβαστούν!
    Σε μία χώρα μπάχαλο, τί αξία μπορεί να έχει η έννοια της πολιτικής ανυπακοής; Ο Μάρτιν Λούθερ Κινγκ μίλησε για πολιτική ανυπακοή - ορθά - σε μία χώρα όπου η υπακοή στον νόμο θεωρείται όχι βλακεία, αλλά αυτονόητο καθήκον.

    • skeptiki avatar
      skeptiki @ ΒΙΣ 17/01/2011 09:57:00

      Αυτές οι συμπεριφορές δεν είναι ανυπακοή είναι έλλειψη σεβασμού και τσάμπα μαγκιά εφόσον δεν υπάρχουν συνέπειες. Είναι απλά συνέπεια της μη εφαρμογής των νόμων. Ανυπακοή είναι οργανωμένη άρνηση με γνώση των συνεπειών.

      • ΒΙΣ avatar
        ΒΙΣ @ skeptiki 17/01/2011 10:32:05

        Ναι, αλλά σε μία χώρα όπου η μη τήρηση του νόμου είναι καθεστώς, και η πολιτική ανυπακοή χάνει την αξία της. Χάνεται η διάκριση, αυτό προσπάθησα να πω.
        Μήπως θα επεξηγείς γιατί στον α΄ νόμο κάνεις ανυπακοή λόγω μαγκιάς και στον β΄ κάνεις ανυπακοή για λόγους...ιδεολογικούς;

        • MatrixRevolutionEra avatar
          MatrixRevolutionEra @ ΒΙΣ 17/01/2011 11:14:45

          ΒΙΣ η διάκριση είναι μια. Η ανυπακοή σε τομείς που που πονά τους κυβερνώντες έχει σημασία. Λες να νοιάζονται αν τα αναπηρικά καροτσάκια δεν μπορούν να κινηθούν;

          • leste avatar
            leste @ MatrixRevolutionEra 17/01/2011 16:14:32

            Και αυτό σωστό είναι.

        • leste avatar
          leste @ ΒΙΣ 17/01/2011 16:13:20

          Συμφωνώ με την skeptiki και ασφαλώς με Μisha που έγραψε πιο πάνω "Η πολιτική ανυπακοή είχε και έχει προσωπικό κόστος για όσους την προκρίνουν".
          Πολιτική ανυπακοή δεν σημαίνει άρνηση των συνεπειών του νόμου.
          Σημαίνει πως ο,τι κάνω δεν το κάνω για το προσωπικό μου συμφέρον ή γιατί με βολεύει εκείνη την στιγμή .
          Δεν σημαίνει πάω να ξεφύγω -ξεγλυστρίσω από τους νόμους αλλά προκαλώ την πολιτεία να τους αλλάξει με την στάση μου και την συλλογική δράση μου.

  13. ΣΟΝ ΠΕΝ avatar
    ΣΟΝ ΠΕΝ 17/01/2011 09:52:33

    Παράξενε Ελκυστή
    Συγχαρητήρια

    Η τήρηση των νόμων κατά τη Σωκρατική επιταγή λειτουργεί υπέρ των αδυνάτων.
    Ποιός μου λέει ότι η "αναξέλεγκτη" ανυπακοή δε θα ελεγχθεί από κάποιο επιτήδειο εις βάρος μας?
    Άρα το μόνο που πρέπει ο πολίτης να απαιτήσει είναι η λειτουργία της Δημοκρατίας και η σωστή χρήση της ψήφου του σε συνδυασμό με την οργάνωση της δυσαρέσκειάς του σε ότι δε συμφωνεί.
    Αν ανοίξουμε τον ασκό του Αιόλου δύσκολα θα εκσυγχρονισθεί αυτός ο τόπος.
    Άλλωστε δεν πρέπει να ξεχνάμε το "μάχαιραν έλαβες μάχαιρα θα λάβεις".

    • ΣΟΝ ΠΕΝ avatar
      ΣΟΝ ΠΕΝ @ ΣΟΝ ΠΕΝ 17/01/2011 09:56:23

      Όπως κατάλαβες δε συμφωνώ.

  14. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 17/01/2011 10:01:00

    Όταν η σχέση εμπιστοσύνη με το κράτος εξαφανίζεται, όταν αυτοί που υποτίθεται με εκπροσωπούν δεν με εκπροσωπούν, όταν είμαι ανήμπορος μπροστα σε αυθαίρετες βλακείες της Κυβέρνησης, τότε κάνω εγώ ό,τι μπορώ. Και όλοι μας. Μερικοί θα είναι ευπρεπείς μερικοί δεν θα είναι. Η ευπρέπεια είναι επιβεβλημένη για να αποφύγουμε παγίδες που στήνονται.

    • MatrixRevolutionEra avatar
      MatrixRevolutionEra @ archaeopteryx 17/01/2011 11:43:21

      Όλα αυτά που περιγράφεις και ισχύουν, θυμίζουν Δημοκρατία έστω και κοινοβουλευτική;

      • archaeopteryx avatar
        archaeopteryx @ MatrixRevolutionEra 17/01/2011 11:53:29

        όταν,

        1) από απομάκρυνση από την "άποψη" του βουλευτή, ή
        2) από "άλλο" ή "κεντρικό" έλεγχο του βουλευτή, ή
        3) ή πλήρη αναντιστοιχία εξαγγελιών και πράξεων", ή
        4) παντελή αδυναμία ελέγχου από οποιονδήποτε, και
        5) τα πράγματα σφίγγουν για μένα, και
        6) δεν εκπροσωπούμαι στις φορολογικές αποφάσεις,
        7) δεν εκπροσωπούμαι στις εθνικές αποφάσεις, και
        8) στου κουφού την πόρτα όσο θέλεις βρόντα,

        δεν έχω ιδέα τι πολίτευμα έχω, και αναγκαστικά, σκέφτομαι άλλα.

        • archaeopteryx avatar
          archaeopteryx @ archaeopteryx 17/01/2011 11:54:45

          το κίτρινο ήταν 8 με παρένθεση... δεν αισθάνομαι κανέναν αστείο στο θέμα.

        • MatrixRevolutionEra avatar
          MatrixRevolutionEra @ archaeopteryx 17/01/2011 11:57:01

          Εγώ έχω μια ιδέα για το πολίτευμα που έχω. Τουλάχιστον η εφαρμογή του θυμίζει ότι θες πλην Δημοκρατίας. Εν πάσει περιπτώσει η ερώτηση μου ήταν ρητορική. :)

          • archaeopteryx avatar
            archaeopteryx @ MatrixRevolutionEra 17/01/2011 12:03:26

            το κατάλαβα, αλλά, τι να κάνω, έχω παράπονα με το ...πολίτευμα.

  15. Μisha avatar
    Μisha 17/01/2011 10:01:42

    «H ανάκρισις ήρχισε κλιμακουμένη από της περιοχής των γρονθοκοπημάτων, των εγκαυμάτων, της φάλαγγος και των ραβδισμών μέχρις και της περιοχής των σεξουαλικών βασανιστηρίων... ∆εν αποδέχομαι την βίαν ως μέσον, ούτε την πολιτική δολοφονία, αλλά εις την προκειμένην περίπτωσιν διά να αλλάξη η κατάστασις η οποία μας επεβλήθη διά της βίας, μόνον διά της βίας ημπορεί να αλλάξη... ∆εν έχει σημασίαν ότι ημείς απετύχαμεν. Aλλοι έρχονται μετά από μας... ∆εν υποχωρώ διότι γνωρίζω ότι το ωραιότερον κύκνειον άσμα οιουδήποτε πραγματικού αγωνιστού είναι ο επιθανάτιος ρόγχος προ του εκτελεστικού αποσπάσματος, παρά ενώπιον μιας τυραννίας, και αυτήν την θέσιν αποδέχομαι».

    «Η επανάσταση δεν υπαγορεύεται. Υπάρχει μία και μόνο δυνατή επανάσταση κι είναι εκείνη που κάνουμε μόνοι μας, εκείνη που ωριμάζει στο κάθε άτομο, που αναπτύσσεται μέσα του αργά, με υπομονή, με ανυποταξία! Η επανάσταση είναι υπομονή, είναι ανυποταξία, δεν είναι βιασύνη, δεν είναι χάος, δεν είναι αυτό που σας διηγούνται οι δημαγωγοί με τη μαγική ράβδο. Μη δίνετε προσοχή σε όποιον σας υπόσχεται θαύματα, μη δίνετε προσοχή σε όποιον αναλαμβάνει να αλλάζει τα πράγματα ώσπου να πεις τρία σαν μάγος. Οι μάγοι δεν υπάρχουν. Τα θαύματα δεν υπάρχουν. Οι αρχηγοί σας κοροϊδεύουν, ηλίθιοι, που είστε συνηθισμένοι να σας σέρνουν όλοι από τη μύτη, να υποκύπτετε. Αυτή η επίφαση της δημοκρατίας μπορεί να σβήσει με ένα φύσημα αν ακολουθήσετε τις φλυαρίες των ψευτοεπαναστατών! Ας την κρατήσουμε σφιχτά τη λίγη αυτή ελευθερία που μας χαρίστηκε με το αίμα της Κύπρου.»

    Αλέξανδρος Παναγούλης

    • ΒΙΣ avatar
      ΒΙΣ @ Μisha 17/01/2011 10:30:24

      Ο Αλέξανδρος Παναγούλης ήταν μία κορυφαία μορφή και είναι κρίμα που δεν ζει σήμερα, θα είχε σίγουρα πολλά να πει. Και από τους ελαχιστότατους πραγματικούς αντιστασιακούς.

    • ΝΑΥΤΗΣ avatar
      ΝΑΥΤΗΣ @ Μisha 17/01/2011 11:11:28

      Μπράβο @Misha !
      Μας θύμησες ένα πραγματικό παληκάρι !
      Θυμάσαι τι είχε πεί γιά τον Ανδρέα Παπανδρέου λίγο πριν από τον "θάνατό του" ?

      • Μisha avatar
        Μisha @ ΝΑΥΤΗΣ 17/01/2011 11:13:52

        Και για τον Τσάτσο, τον συνταγματολόγο...

  16. skeptiki avatar
    skeptiki 17/01/2011 10:28:15

    "Το νόμιμο δεν είναι πάντα και ηθικό (κάποιον μου θυμίζει αυτό). Η Αντιγόνη υπάρχει δηλαδή και σήμερα. "
    Μπράβο strange. Όπως λέει κι ο Ροδινός και μόνο για την αναφορά στην Αντιγόνη αξίζει. Να θυμίσω ότι η Αντιγόνη δεν υπακούει μεν στο νόμο αλλά υπακούει στη συνείδηση και τους ηθικούς της κανόνες. Δεν είναι χύμα "άναρχη" ανυπακοή όπως φοβούνται κάποιοι. Απλά επιλέγεις να υπακούσεις τους άγραφους νόμους του δικαίου όταν οι νόμοι τους παραβαίνουν (και το αίσθημα δικαιοσύνης υπάρχει πάντα στους ανθρώπους και τις κοινωνίες όσο κι αν παλεύει να τους σβήσει η προπαγάνδα και η ιδιοτέλεια)

    • ΒΙΣ avatar
      ΒΙΣ @ skeptiki 17/01/2011 10:38:17

      Ας μάθουμε πρώτα τι σημάινει "υπακοή στους νόμους" και μετά συζητάμε για πολιτική ανυπακοή. Στη χώρα της αυθαιρεσίας, απαιτεί λίγο θράσος να συζητούμε για την αξία της πολιτικής ανυπακοής. Την αξία αυτής της πολιτικής ανυπακοής - γιατί έχει όντως αξία - εμείς οι ίδιοι προκαταβολικά αναιρέσαμε με τη στάση μας ως κοινωνία. Διαχρονικά έχουμε αποδείξει ότι εφαρμόζουμε τον νόμο μόνο όταν επιβάλλεται με δικτατορικό τρόπο και από το φόβο του χωροφύλακα. Η ίδια η μεταπολιτευτικής μας Δημοκρατία υπήρξε μία τέράστια αποτυχία, επειδή ακριβώς υπνομεύτηκε από την ανομία και την έλλειψη ισονομίας στην πράξη.

      Εχεις ιδέα τι αξία είχε ο νόμος στην αρχαία Ελλάδα; Διάβασε σε παρακαλώ την πλατωνική Απολογία Σωκράτους, διάβασε το διάλογο του εξόριστου σπαρτιάτη βασιλιά Δημάρατου με τον Μεγάλο Βασιλέα της Περσίας στον Ηρόδοτο.

      • ΒΙΣ avatar
        ΒΙΣ @ ΒΙΣ 17/01/2011 10:41:10

        Και συμπληρώνω με τα λόγια του Δημάρατου προς τον Ξέρξη κατά τη μάχη των Θερμοπυλών (έκανα αντιγραφή από τη Βικιπαίδεια, γιατί βαριόμουν να ανοίγω και να αντιγράφω τον Ηρόδοτο):

        «Το ίδιο ισχύει και για τους Λακεδαιμονίους. Στη μάχη ένας-εναντίον-ενός είναι το ίδιο καλοί με τον οποιονδήποτε. Όταν όμως μάχονται ο ένας πλάι στον άλλοι είναι οι καλύτεροι όλων. Γιατί παρόλο που είναι ελεύθεροι άνδρες, δεν είναι πραγματικά ελεύθεροι. Αναγνωρίζουν για αφέντη τους το Νόμο. Και υπακούουν τον αφέντη τους αυτό περισσότερο από όσο υπακούουν εσένα οι υπήκοοί σου. Ό,τι κι αν προστάξει εκείνοι ακολουθούν. Και οι εντολές του μένουν απαράλλαχτες: τους απαγορεύει να εγκαταλείψουν τη μάχη, όσοι αντίπαλοι κι αν σταθούν απέναντί τους. Απαιτεί από αυτούς να παραμείνουν στη θέση τους – να νικήσουν ή να πεθάνουν. Ω βασιλιά, αν μοιάζω να μιλώ ανόητα, θα ήμουν ικανοποιημένος από αυτή τη στιγμή να σωπάσω. Μίλησα τώρα μοναχά, επειδή εσύ με διέταξες να το κάνω. Ελπίζω τα πάντα να εξελιχθούν σύμφωνα με την επιθυμία σου».

        • STATHIS avatar
          STATHIS @ ΒΙΣ 17/01/2011 11:06:08

          Αυτό που ,κατά τα γραφόμενά σου , δεν κατάλαβες είναι το γεγονός του ότι ΤΟΤΕ Ο ΝΟΜΟΣ ΗΤΑΝ ΚΟΙΝΗ ΠΑΡΑΔΟΧΗ ΤΗΣ ΣΠΑΡΤΙΑΤΙΚΗΣ ΚΟΙΝΩΝΙΑΣ και όχι ΑΠΟΦΑΣΗ ΤΩΝ ΒΑΣΙΛΙΚΩΝ ΣΥΜΒΟΥΛΩΝ !!!!! Η συγκεκριμένη ΚΟΙΝΩΝΙΑ είχε και άλλους ΝΟΜΟΥΣ που σε άλλες ΚΟΙΝΩΝΙΕΣ θεωρούνταν ΑΝΗΘΙΚΟΙ ή και ΠΑΡΑΝΟΜΙΑ !!!!!
          (Δε διεκδικώ σαφώς την αφθεντία της Αληθείας !!!)



          *Μιά άποψη.-

      • Μisha avatar
        Μisha @ ΒΙΣ 17/01/2011 11:12:46

        Ποιός μάς έμαθε την ανομία;
        Όχι οι πολιτικάντηδες; Όχι το δίχτυ της ανομίας που πιάνει τα μικρόψαρα και αφήνει τους καρχαρίες;
        Όταν είναι έξω ο Άκης, Τσουκάτος και ο Μαντέλης και οι ζάμπλουτοι , μηδέποτε εργασθέντες, συμμαθ(χ)ητές του Χριστοφοράκου παριστάνουν τα καθαρτικά της δημόσιας ζωής , τότε η ανομία έχει αντικαταστήσει το πολίτευμα της χώρας.

        Γι αυτό και η πολιτική ανυπακοή είναι πρώτη επιλογή και ένδειξη υγείας όσων την θέτουν σε εφαρμογή (πχ κίνημα διοδίων).

        • ΒΙΣ avatar
          ΒΙΣ @ Μisha 17/01/2011 13:15:36

          Δεν διαφωνώ, η ανομία είναι γενικευμένη. Γι' αυτό και είπα πιο πάνω ότι υπάρχει έλλειψη ισονομίας. Ειναι δυνατό σε τροχονόμο να σταματήσει αυτοκίνητο δημάρχου (δεν λέω πολιτικού..) και να επιβάλει κλήση; Θα φάει μετάθεση ή τουλάχιστον θα απειληθεί.
          Οταν υπάρχει εκδήλωση με πολιτικούς στο Μέγαρο Μουσικής, τα παράνομα σταθμευμένα αυτοκίνητα έχουν κλείσει τη μισή Βασ. Σοφίας. Υπάρχει περίπτωση να φάνε κλήση;
          Αλλά η ανομία πιάνει και εμάς, τα μικρά ψάρια. Τους περισσότερους, τουλάχιστον.
          Οπότε, από πάνω προς τα κάτω, απαξιώνεται και το θεμιτό μέτρο της πολιτικής ανυπακοής. Είναι απόλυτα θεμιτό, δεν το συζητάω αυτό. Αλλά στις συνθήκες καθολικής ανομίας που έχουν δημιουργηθεί απαξιώνεται, γιατί πώς θα διαχωρίσεις την αθέμιτη άνομη συμπεριφορά από τη θεμιτή πολιτική ανυπακοή;

          • Μisha avatar
            Μisha @ ΒΙΣ 17/01/2011 13:19:24

            Το διαχωρίζεις όταν το κινημα της πολιτικής ανυπακοής δεν θέτει ατομικιστικούς στόχους.

            Λχ το κινημα για τα διοδια, υπηρετεί την συνταγματική ταξή και καταγγέλει την ανομία των μεγαλοεργολάβων.

            Μυαλό εχουμε , μπορουμε να δουμε τις στοχεύσεις και να κρίνουμε.

  17. Panagiotis anagnostopoulos avatar
    Panagiotis anagnostopoulos 17/01/2011 10:30:41

    Μπράβο, πολύ καλό άρθρο. Είναι όμως ένας πολύ επικίνδυνος τρόπος αντίδρασης και δεν είμαι σίγουρος ότι θα φέρει αποτέλεσμα. Καλύτερα θα ήταν να πιέζαμε την κυβέρνηση να κάνει το σωστό.

    "Αυτό που πρέπει να κάνει άμεσα η πολιτική μας ηγεσία, είναι η σωστή διαπραγμάτευση - με στόχο τη διαγραφή μέρους των δημοσίων χρεών μας (από τις «αγορές», αφού δεν πρέπει σε καμία περίπτωση να επιβαρυνθούν οι Πολίτες άλλων χωρών με τα δικά μας προβλήματα), την επιμήκυνση του χρόνου αποπληρωμής των υπολοίπων, με χαμηλά επιτόκια, την απόκτηση επαρκούς ρευστότητας, για την ομαλή λειτουργία της οικονομίας μας, καθώς επίσης την εξασφάλιση χρόνου - για την ανάπτυξη μας, μέσα από τις απαιτούμενες διαρθρωτικές αλλαγές, σε συνδυασμό με την ανάκτηση της χαμένης εμπιστοσύνης των Ελλήνων Πολιτών (αφού τότε μόνο θα δανεισθεί ο υγιέστατος ιδιωτικός μας τομέας, επενδύοντας και μειώνοντας το δημόσιο χρέος)". (από το http://www.casss.gr/PressCenter/Articles/2265.aspx )

  18. Μisha avatar
    Μisha 17/01/2011 11:04:09

    Ο Αμερικανός φιλόσοφος της πολιτικής ανυπακοής Χένρυ Ντέϊβιντ Θορώ άσκησε το δικαίωμά του της πολιτικής ανυπακοής αρνούμενος να πληρώσει τους φόρους στην πολιτεία, η οποία ασκώντας καταχρηστικά την δημοκρατική εξουσία διατηρούσε το καθεστώς της δουλείας. Ο Θορώ πίστευε πως ,όταν η πολιτεία κάνει κατάχρηση της δημοκρατικής εξουσίας, ο πολίτης μόνο μέσα στη φυλακή είναι ελεύθερος! Ο Θορώ προτίμησε να κλειστεί στη φυλακή και να έχει ελεύθερο το πνεύμα του και καθαρή τη συνείδησή του, παρά να δεχθεί τη συμπαιγνία με αυτούς που κάνουν κατάχρηση της δημοκρατικής εξουσίας!

    Πολιτική ανυπακοή υπό τα σημερινά Ελληνικά δεδομένα είναι η άρνηση πληρωμής φόρων αν η Ελληνική πολιτεία δεν σταματήσει αμέσως το διωγμό της Ορθόδοξης Πίστης κόντρα στο Σύνταγμα, στις ρήτρες του πολιτισμού και στην εκπεφρασμένη βούληση του Ελληνικού λαού. Η συγκέντρωση των υπογραφών τριών εκατομμυρίων Ελλήνων για τις ταυτότητες ήταν μια μορφή πολιτικής ανυπακοής , η οποία όμως καταστρατηγήθηκε και δεν έφερε το επιδιωκόμενο αποτέλεσμα. Μια νέα συγκέντρωση υπογραφών για την άρνηση καταβολής των φόρων θα έχει άμεσα θετικά αποτελέσματα. Κανείς δεν μπορεί να σταματήσει ένα λαό που είναι αποφασισμένος να υπερασπιστεί την πίστη του!

    Στη δημοκρατία κανείς δεν είναι πάνω από το νόμο, ούτε οι άρχοντες. Αυτό σημαίνει, πως τόσο οι πολίτες όσο και τα όργανα του κράτους ασκούν τα δικαιώματα που τους παρέχουν οι νόμοι , χωρίς να κάνουν κατάχρηση. Αν τα όργανα του κράτους κάνουν κατάχρηση υποχρεώνονται να αποζημιώσουν τα θύματά τους το ίδιο όπως οι πολίτες είναι υπόχρεοι σε αποζημίωση σε περίπτωση καταχρηστικής άσκησης δικαιώματος.. Τα θύματα της κατάχρησης δικαιώματος ή της κατάχρησης εξουσίας δικαιούνται να προσφύγουν στη δικαιοσύνη και να ζητήσουν δικαστική προστασία. Οι πολίτες που υπέστησαν ζημία ή ηθική βλάβη δικαιούνται να ζητήσουν την επανόρθωση της ζημίας ή χρηματική ικανοποίηση για την ηθική βλάβη.

    «Η άσκηση του δικαιώματος απαγορεύεται εάν αύτη υπερβαίνει προφανώς τα όρια τα επιβαλλόμενα εκ της καλής πίστεως ή των χρηστών ηθών ή εκ του κοινωνικού ή οικονομικού σκοπού του δικαιώματος». Το άρθρο αυτό περιγράφει την κατάχρηση δικαιώματος (ή εξουσίας) με τους όρους του πολιτισμού. Τα δικαιώματα και η εξουσία ασκούνται χωρίς να αντιβαίνουν στον πολιτισμό. Η καλή πίστη, τα χρηστά ήθη, ο κοινωνικός ή οικονομικός σκοπός είναι μερικές από τις αρχές του πολιτισμού που καθορίζουν τα ηθικά όρια μέσα στα οποία ασκείται η εξουσία του κράτους και τα δικαιώματα των πολιτών.

    Τα δικαστήρια υποχρεούνται να ερμηνεύουν τους νόμους σύμφωνα με το Σύνταγμα και με τον πολιτισμό. Σε περίπτωση καταχρηστικής άσκησης της εξουσίας η πολιτική ανυπακοή είναι νόμιμη ......
    Η δημοκρατία, όταν υπάρχει, φυλάει τον εαυτό της από την κατάχρηση της δημοκρατικής εξουσίας. Όταν δεν υπάρχει τα όργανα του κράτους είναι πάνω από τους νόμους. Στην περίπτωση αυτή η μόνη άμυνα του πολίτη είναι η πολιτική ανυπακοή. Όταν τα άμεσα όργανα του κράτους κάνουν κατάχρηση δημοκρατικής εξουσίας , αν και ορκίζονται να εφαρμόζουν το Σύνταγμα και τους νόμους, η ανυπακοή του πολίτη είναι νόμιμη.
    ...
    του Μόσχου Εμμ. Λαγκουβάρδου , συντ/χου δικαστικού

  19. αρχαίος avatar
    αρχαίος 17/01/2011 11:16:44

    Η τεράστια επιροή της αριστεράς είναι πλέον ενδημική καταλαμβάνοντας και το χώρο της Δεξιάς.
    Ανάλογο με τα φαινόμενα των δεκαετιών του 20 και 30.
    So be it.
    Αν όμως όλα αυτά προτείνονται και συμβαίνουν, τότε ΝΔ και άλλα ευτράπελα μεταπολιτευτικά συνολάκια δεν γίνεται να ανταπεξέλθουν κυρίως λόγω πολιτικού προσωπικού.
    Επειδή λοιπόν όλα αυτά καταντούν γραφικά για ενα κόμμα της συστημικής δεξιάς (το οποίο είναι γραφικό από μόνο του).
    Οι τοποθετούμενοι αλλού και αλλιώς πρέπει να βρούν τη λύση ψάχνοντας κατ' αρχήν για τον ¨Ελληνα Μουσολίνι και στη συνέχεια να οργανώσουν μεσω διαδικτύου και SMS την πορεία πρός την Αθήνα.
    Επειδή λοιπόν όλα τα ανωτέρω δεν γίνονται απο τη γεννιά της Μεταπολίτευσης κι επειδή αρχηγός της ΝΔ είναι ο ΑΚΣ έχοντας ως συνεργάτη τον Μάκη Γιακουμάτο (γνωστός κι απο τη γνωστή ταβέρνα στη καισαριανή), τους προτείνω συνετότερες και εφικτότερες τοποθετήσεις.
    Η σε διαφορετική περίπτωση μεταπήδηση στην εξωσυστημική δεξιά.

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ αρχαίος 17/01/2011 11:25:08

      Διαφωνω.Δε χρειαζομαστε κανενα Ελληνα Μουσολινι αλλα την απαιτηση για νομο και ταξη στα πλαισια της κοινοβουλευτικης δημοκρατιας.

      • Αρματιστής avatar
        Αρματιστής @ ψυχραιμια 17/01/2011 12:21:19

        Διαφωνώ. Το νόμο και τη τάξη επικαλούνται και οι δικτατορίες. Στην αληθινή δημοκρατία θα πρέπει να απαιτούμε δικαιοσύνη ισότητα ισονομία ισοπολιτεία.

    • Μisha avatar
      Μisha @ αρχαίος 17/01/2011 11:46:57

      Η πιο αντισυστημική δεξιά που υπάρχει αυτή τη στιγμή στο ορατό πολιτικό φάσμα , είναι αυτή που εκφράζει με τα κείμενα , αλλά και με τη γενικότερη στάση, ο Φαήλος Κρανιδιώτης.
      Τα γκρουπούσκουλα τύπου «Χρυσά Αυγά, τώρα και βιολογικά» είναι απλό παρακράτος, εδώ και δεκαετίες.

      • ΒΙΣ avatar
        ΒΙΣ @ Μisha 17/01/2011 13:19:20

        Η Χρυσή Αυγή είναι το καλύτερο άλλοθι του συστήματος για να αποκαλεί όποιον μιλάει για πατρίδα "ακροδεξιό".
        Και να μην υπήρχε, θα έπρεπε να την εφεύρουν οι νεοταξίτες και οι στυλοβάτες του συστήματος (το έχω ξαναγράψει αυτό σε απάντηση κάποιου αριστερού σχολιαστή που επέσειε τον μπαμπούλα της ΧΑ).

  20. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 17/01/2011 11:21:56

    Η πολιτικη της μεταπολιτευσης.

  21. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 17/01/2011 11:27:25

    Πως ακριβως εντοπιζεται ο διωγμος της ορθοδοξης πιστης και ποιο ακριβως ειναι το αιτημα προς το κρατος;
    Διωγμος σημαινει διωγμος και οχι αδιαφορια.

    • Μisha avatar
      Μisha @ ψυχραιμια 17/01/2011 11:38:20

      Aν δεις τι έκαναν προχτές στον αγ.Παντελεήμονα , οι πραιτωριανοί του ΔΝΤ, κατ εντολή της κατοχικής κυβέρνησης , θα πάρεις μιαν ιδέα.
      Από την άλλη , η προσπάθεια αλλαγής του ελληνορθόδοξου χαρακτήρα του κράτους προς την κατεύθυνση του ετά λαϊκ, του άθεου-άθρησκου-αντιχριστιανικού κράτους έχει σαφή χαρακτηριστικά διωγμού.

      • ψυχραιμια avatar
        ψυχραιμια @ Μisha 17/01/2011 11:48:54

        Το πρωτο ειναι αστυνομικο επεισοδιο σε επιβαρυμενη γειτονια και αν καποιος το θεωρησει διωγμο θα πρεπει να αναφερθει στη γενεσιουργο αιτια του προβληματος που ειναι οι λαθρομεταναστες.Το να μην τασσεσαι κατηγορηματικα κατα της λαθρομεταναστευσης και ταυτοχρονα να φωναζεις για τον Αγ.Παντελεημονα ειναι αντιφατικο.
        Για το δευτερο -το αθρησκο κρατος - ακομη δεν εχει γινει τιποτα το σημαντικο αλλα εδω θα επισημανω οτι η προωθηση αυτου του στοχου ειναι εξαγγελια κομματων που συγκεντρωνουν το 60% του λαου (ΠΑΣΟΚ + αριστερα) και επομενως εχουν το δικαιωμα δημοκρατικα να προχωρησουν.
        Δεν μπορεις να ζητας εξεγερση κατα της πλειοψηφιας και πολυ περισσοτερο να τη ζητας συνεργαζομενος με αυτους που θελουν το αθρησκο κρατος γιατι απλως παιζεις το παιγνιδι τους.

        • Μisha avatar
          Μisha @ ψυχραιμια 17/01/2011 11:58:12

          Tα έχουμε ξαναπεί αυτά.
          30% του εκλογικού σώματος πήρε το ΠΑΣΟΚ στις τελευταίες εθνικές εκλογές , 17% στις τελευταιες περιφερειακές και σε καμμιά του προεκλογική αναφορά δεν έδειχνε προθέσεις μετάλλαξης του πολιτεύματος στην κατεύθυνση του λαϊκού κράτους.

          Το περιστατικό στον αγ.Παντελεήμονα είναι ενδεικτικό προθέσεων και καταδεικτικό εντολών. Αν σκεφτεί κανείς πως για γραμμένα συνθηματα σε περίβολο τζαμιου στην ξανθη και δυομολοτωφ σε ανενεργό συναγωγή των Χανίων , κινητοποιηθηκε το σύμπαν και υπήρξαν καταδικες από τον Σρεκ, ενώ η εισβολή των πραιτωριανών του ΔΝΤ στην εκκλησία πέρασε στο ντουκου, αντιλαμβάνεται την εξέλιξη των πραγμάτων.

          • ψυχραιμια avatar
            ψυχραιμια @ Μisha 17/01/2011 12:04:42

            Τωρα νομιζω δεν ειναι αναγκη να ανατρεξουμε στο προεκλογικο βιβλιαρακι αλλα ο διαχωρισμος εκκλησιας και κρατους ειναι παγιος στοχος και του ΠΑΣΟΚ και της αριστερας.
            Misha μπορεις να κανεις οτι θελεις αλλα φοβουμαι οτι θα γινεις αντικειμενο εκμεταλλευσης εσυ και οι ευαισθησιες σου.Δικος σου λογαριασμος βεβαια.Δεν προκειται να βρεις ουτε ΕΝΑΝ αριστερο που να μη θελει το αθρησκο κρατος.Ακομη και οταν προσπαθουν να σε παρουν συμμαχο θα μεταθεσουν το προβλημα σε εξωτερικη πολιτικη,οικονομικα κλπ .Ειναι φως φαναρι οτι θα σε χρησιμοποιησουν για τους δικους τους σκοπους.Μυαλο εχεις και αποφασιζεις.

          • Maximilien avatar
            Maximilien @ ψυχραιμια 17/01/2011 12:11:22

            Αν το άθρησκο κράτος είναι το αντίθετο από το δικό μας "θρησκευόμενο" κράτος τότε προσωπικά θα το θεωρήσω το καλύτερο που συνέβη στην Ορθοδοξία από την εποχή του διατάγματος περί ανεξιθρησκείας τον καιρό του Μ. Κων/νου. Εκτός και αν το θρησκευτικό σου αίσθημα Ψυχραιμία έγινε τόσο "εκλεπτυσμένο" με τα χρόνια που δεν νιώθεις καμια γροθιά στο στομάχι όταν βλέπεις κλεφταράδες και απατεώνες, χορτασμένους και ανάλγητους βολεμένους να φιλάνε τα χέρια των Μητροπολιτάδων και όλοι να είναι μια ωραία παρέα. Οι Διοκλητιανοί έφεραν μάρτυρες στην εκκλησία, το σημερινό σύστημα έφερε Γιοσάκηδες.

          • Μisha avatar
            Μisha @ Μisha 17/01/2011 12:14:41

            Ψυχραιμία,
            Δεν είναι έτσι. Λχ ο Νίκος Ψαρουδάκης δεν υπήρξε ποτέ δεξιός, όπως και ο παπα Πυρουνάκης , ο παπα Γιώργης , ο ρακοσυλλέκτης του Περάματος και πολλοί ακόμα.

            Η ορθόδοξη θεολογία είναι «άκρα αριστερά» στα οικονομικά ζητήματα, για να μιλήσω σχηματικά. Το είπε κι ο Πειραιώς σε πρόσφατη παρέμβαση του.

          • ψυχραιμια avatar
            ψυχραιμια @ Μisha 17/01/2011 12:53:07

            Απο τη στιγμη που δεν εχει δικο της ανεξαρτητο πολιτικο φορεα πρεπει να προσεχει τις παρεες της αν θελει να μην την πατησει.

          • Εν Πλώ avatar
            Εν Πλώ @ Μisha 17/01/2011 13:09:33

            Πως τα καταφερνουν καποιοι και το γυρνανε συνεχως στα εκλησιαστικά, δεν θα το καταλάβω ποτέ. Τόση παρωπίδα;

      • Maximilien avatar
        Maximilien @ Μisha 17/01/2011 11:57:10

        χειρότερος διωγμός για τους ορθόδοξους από το κοινωνικό-οικονομικό σύστημα που τους έμαθε να θεωρούν ό,τι πετάει, κολυμπάει και κινείται πάνω στη γη, εμπόρευμα και ως εκ τούτου ότι όλα μπορούν να λάβουν μια αξία, να πωληθούν και να αγοραστούν, δεν υπάρχει.

        • ψυχραιμια avatar
          ψυχραιμια @ Maximilien 17/01/2011 12:54:20

          Αυξανεσθε και πληθυνεσθε και κατακυριευσετε την γη ειναι το συνθημα της οικονομικης αναπτυξεως.

          • Μisha avatar
            Μisha @ ψυχραιμια 17/01/2011 13:16:32

            Ψυχραιμία

            Ο Μαξ Βέμπερ τα εχει προείπει αυτά.
            Ο καπιταλισμός είναι αποκύημα του προτεσταντικού ηθικισμού και ατομικισμού.
            Στα καθ ημάς ,« η Ορθοδοξία συγγενεύει από την πλευρά της κοινωνικής διδασκαλίας με τον σοσιαλισμό βρίσκεται σε πλήρη διαλεκτική αντίθεση με το πνεύμα του Καπιταλισμού» , όπως χαρακτηριστικά γράφει ο μητροπολίτης Ναυπάκτου .

            h--p://www.oodegr.com/oode/koinwnia/kapitalismos1.htm

          • ΒΙΣ avatar
            ΒΙΣ @ Μisha 17/01/2011 13:24:35

            Δεν είναι θέσφατο η άποψη αυτή του Ναυπάκτου. Προσωπικά διαφωνώ, γιατί ο σοσιαλισμός έχει εκ φύσεως χαρακτήρα ολοκληρωτικό, προϋποθέτει τον ολοκληρωτισμό και από την άποψη αυτή αναιρεί την ελευθερία του χριστιανισμού.

          • Μisha avatar
            Μisha @ Μisha 17/01/2011 13:38:05

            BIΣ,

            πόθεν προκύπτει πως ο σοσιαλισμός προϋποθέτει τον ολοκληρωτισμό;

            και υπάρχει σκληρότερος ολοκληρωτισμός από την πλουτοκρατία, η οποία αφαιμάσσει τον πλανήτη εδώ και χιλιετίες;

  22. αρχαίος avatar
    αρχαίος 17/01/2011 11:29:33

    Αυτό είπα κι εγω ,αλλα οι τοποθετήσεις και γενικά το πνεύμα πολλών στο site είναι επαναστατικό.
    Επαναλαμβάνω λοιπόν ότι επανάσταση με τον Γιακουμάτο, το Χατζηδάκη και τον Metrosexual των Πατρών ΔΕΝ γίνεται.

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ αρχαίος 17/01/2011 11:35:51

      εγώ λέω να φτιάξω κι άλλο νικ, ας πούμε "ἀρχαῖος" να λέω ότι λες αρλούμπες, να γελάσουμε. Δεν μπορεί να μην ξέρεις ότι σε εικονικούς διαλόγους με αποκαλούν "αρχαίο" και αν σου αρέσει να κάνεις τον χαμελέοντα, κι άλλοι μπορούν να το κάνουν. Δεν είναι θέμα κοπυράϊτ, αλλά καταλαβαινόμαστε;

  23. ataktos avatar
    ataktos 17/01/2011 11:46:12

    http://antigoldgreece.wordpress.com/2011/01/17/tolis/

  24. αρχαίος avatar
    αρχαίος 17/01/2011 11:47:47

    αλλάζω απ αυτή τη στιγμή το νικ σε Νέος διότι δεν το είχα προσέξει.
    Σε όποια περίπτωση ζητώ ταπεινά συγνώμη και σε παρακαλώ να πιστεψεις ότι έγινε άδολα.

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ αρχαίος 17/01/2011 11:57:10

      ε... εντάξει, απλά εάν ο ένας αρχαιίζων λέει άσπρο και ο άλλος μαύρο, θα έχουμε κρίση εικονικής ταυτότητας και προσωπικότητας(άσε που με το αρχαίος θα θεωρούν ότι είσαι πάνω από 110 χρονών...)

      • Κώστας Ροδινός avatar
        Κώστας Ροδινός @ archaeopteryx 17/01/2011 12:15:00

        Μπλέξατε οι αρχαίοι μεταξύ σας!

  25. Μisha avatar
    Μisha 17/01/2011 12:01:41

    Σε αυτό έχεις 100% δίκιο Μαξιμιλιέν.
    Η αντιθεση της ορθόδοξης θεολογίας προς το καπιτυλιστικό σύστημα σκέψης και διαχείρισης των αγαθών είναι απόλυτη.
    Αυτή όμως η θεωρητική αντιπαλότητα μετατρέπεται πλέον σε επιθετικό , νεοφιλελευθερίζοντα και μηδενιστικότροπο αντιχριστιανισμό.

  26. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 17/01/2011 12:11:23

    Η πολιτική ανυπακοή, όπως τη δίδαξαν ο Thoreau, o Γκάντι, ο Martin Luther King, ο Σοφοκλής με τη Αντιγόνη του, χρειάζεται πρίν απ' όλα ένα στέρεο ηθικό υπόβαθρο: Την εθελούσια υπακοή του ατόμου στον εσωτερικό αλλά καθολικής ισχύος ηθικό νόμο. Και η βάση του ηθικού νόμου δεν μπορεί να είναι άλλη από τα λόγια εκείνου του νεαρού από την Ναζαρέτ:
    “Καὶ καθὼς θέλετε ἵνα ποιῶσιν ὑμῖν οἱ ἄνθρωποι, καὶ ὑμεῖς ποιεῖτε αὐτοῖς ὁμοίως”
    ("Να φέρεστε στους ανθρώπους όπως θα θέλατε να φέρονται αυτοί σε σάς", κατά Λουκάν, 6:31).
    Ή στη γλώσσα του Kant, “να πράττεις με τέτοιο τρόπο, ώστε οι θεμελιώδεις αρχές τής βουλήσεώς σου, να μπορούν συγχρόνως να ισχύουν πάντοτε ως αρχές καθολικής ισχύος” (Κατηγορική προσταγή).
    Τα λοιπά; Έ, άς λέμε και καμμιά μαμακία για να περνά η ώρα.

    • Μisha avatar
      Μisha @ Ο Θείος 17/01/2011 12:27:11

      Θείο, για να μαγειρέψεις στιφάδο δε χρειάζεται απαραιτήτως να γνωρίζεις να φτιάχνεις κρεμ μπριλέ ή πάπια με γλυκόξινη σάλτσα.

      Η πολιτική ανυπακοή μπορεί να έχει συγκεκριμένη , ορατή ακόμα και μονοσήμαντη στόχευση, χωρίς να απαιτείται να είναι κάποιος στο ηθικό ύψος του Γκάντι για να ενεργοποιηθεί σχετικά.

      • Ο Θείος avatar
        Ο Θείος @ Μisha 17/01/2011 12:32:00

        A la carte ή table d'hôte, λοιπόν;
        Ιδού το δίλημμα!

        • Μisha avatar
          Μisha @ Ο Θείος 17/01/2011 12:36:45

          «ταύτα δε έδει ποιήσαι, κακείνα μη αφιέναι» (Λουκ. ια΄42)

  27. Αρματιστής avatar
    Αρματιστής 17/01/2011 12:17:48

    Εξαιρετικό άρθρο.

    Βεβαίως δεν είναι απόλυτα σαφές, τουλάχιστο σε μένα, αν η πρόταση:
    «Καλύτερα να αντιμετωπίσουμε τον οποιονδήποτε ανήθικο νόμο έμπρακτα και τώρα, μέσα από την ανυπακοή, παρά να επιτρέψουμε την σταδιακή ολίσθηση προς μια δημοκρατική δικτατορία»,
    ανήκει στον ιδεολόγο ακτιβιστή, ή είναι το συμπέρασμα και η παρότρυνση του Strange Attractor προς τους πολίτες.

    Πιστεύω όμως ότι το σημαντικότερο ζήτημα είναι η άποψη των πολιτών για το πολίτευμα μας. Δηλαδή:
    Το πολίτευμά μας είναι δημοκρατικό στην ουσία του ή κατ’ όνομα;
    Η πολίτευμά μας αποτελεί μια δίκαιη δημοκρατία;
    Το κράτος μας είναι δίκαιο;

    Η προσωπική μου άποψη είναι ότι και στα τρία ερωτήματα η απάντηση είναι αρνητική. Ουδέποτε στα 180 χρόνια ελεύθερου βίου η πατρίδα μας απόκτησε πραγματικό δημοκρατικό πολίτευμα. Διαθέτουμε ένα πολίτευμα κατ’ επίφαση δημοκρατικό, ένα πολίτευμα άδικο. Διαθέτουμε νόθα δημοκρατία. Και δυστυχώς δεν διαφαίνεται στον ορίζοντα διέξοδος.

    Η πολιτική ανυπακοή ξεκίνησε στα διόδια. Η γνώμη μου είναι ότι δεν θα μείνει εκεί. Η συσσωρευμένη οργή είναι τιτανικών διαστάσεων και όταν ξεσπάσει καμιά δύναμη δεν θα μπορέσει να τη συγκρατήσει.

    • Εν Πλώ avatar
      Εν Πλώ @ Αρματιστής 17/01/2011 12:51:06

      Προφανώς ποιητική αδεία ο ΣΤΡΕΙΝΤΖ χρησιμοποιεί το λογοτεχνικό κατασκεύασμα του "ιδεολόγου ακτιβιστή" για να πει αυτό που θέλει να πει. Ή έτσι το κατάλαβα εγώ. Εσύ δεν το πιάνεις;

      • Αρματιστής avatar
        Αρματιστής @ Εν Πλώ 17/01/2011 13:39:26

        Νομίζω ότι έτσι το κατάλαβες εσύ.
        Αλλά γιατί βιάζεσαι να δώσεις εσύ την απάντση και δεν αφήνεις το συντάκτη του άρθρου; Αν το επιθυμεί βεβαίως.
        Αν θυμάμαι καλά, ο ΣΤΡΕΙΝΤΖ δεν έιχε εκτιμήσει ιδιαίτερα την "ανυπακοή" του Γκλέτσου. Ίσως επειδή ο Γκλέτσος δεν είναι ιδεολόγος ακτιβιστής, αλλά μέλος του σταρ σύστεμς που κατάφερε να γίνει δήμαρχος.... τίποτε το κακό ασφαλώς μια και κάποιοι άλλοι που είναι μέλη της συνομοταξίας των κοτζαμπάσηδων έγιναν πρωθυπουργοί υπουργοί βουλευτές και γενικά εξουσιαστές.

  28. Blut und Tränen avatar
    Blut und Tränen 17/01/2011 12:51:01

    Εδώ είναι νόμος η ανυπακοή στους νόμους. Πώς μπορεί κανείς να ξεχωρίσει την επαναστατική ανυπακοή, από την φιλοτομαριστική ανυπακοή; Και οι φοροφυγάδες και οι μιζαδόροι και οι απατεώνες και οι κλέφτες στο τέλος θα ισχυριστούν ότι είναι επαναστατική πρωτοπορία. Κατά της φορολογικής αδικίας αγωνιζόμενοι και της ανισοκατανομής εισοδήματος. Και οι αρνητές στράτευσης, και οι κατάσκοποι και οι προδότες. Από αγνό επαναστατικό αντι-εθνικισμό και αυτοί ορμώμενοι. Από κοντά και οι παιδεραστές, βιαστές, πρεζέμποροι. Από επαναστατικό ερωτισμό και άρνηση των προκαταλήψεων ορμώμενοι.

    • Αρματιστής avatar
      Αρματιστής @ Blut und Tränen 17/01/2011 13:42:08

      Όταν το πολίτευμα είναι άδικο, είναι βέβαιο ότι μεταξύ των ιδεολόγων ακτιβιστών θα εισχωρήσουν και τα τομάρια. Έτσι γίνεται πάντοτε.

  29. JOHN avatar
    JOHN 17/01/2011 12:53:49

    Οταν η πολιτικη ανηπακοη γινεται για αυτοαμυνα τοτε υπαρχει καινο δημοκρατιας!

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ JOHN 17/01/2011 13:17:12

      ή, αντίστροφα.

  30. Maximilien avatar
    Maximilien 17/01/2011 13:06:20

    Ναι ακόμα και ο Θεός υπήρξε καπιταλιστής, χαχα.

  31. Maximilien avatar
    Maximilien 17/01/2011 13:09:54

    http://img255.imageshack.us/img255/7738/antistate.jpg

    • Μisha avatar
      Μisha @ Maximilien 17/01/2011 14:56:01

      θνκς

  32. Σοσιαληστής avatar
    Σοσιαληστής 17/01/2011 14:55:39

    Αντισταθείτε και μετά την αντίσταση θα βρέξει χρυσές λίρες, θα φάει ο λαός με χρυσά κουτάλια.

    • Σοσιαληστής avatar
      Σοσιαληστής @ Σοσιαληστής 17/01/2011 14:56:39

      Πώς δεν το έχουν σκεφτεί όσοι πέρασαν από ΔΝΤ, μόνο εμείς πρέπει να είμαστε οι εξυπνότεροι.

  33. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 17/01/2011 14:58:53

    Και ένα πολλά υποσχόμενο παράδειγμα πραγματικής ανυπακοής στο σύστημα, από παλιό πιστό "ανώτερο αξιωματικό" του:
    "Στοιχεία για φοροδιαφυγή, ξέπλυμα χρήματος και διαφθορά μέσω υπεράκτιων τραπεζών που «αγγίζουν» διασήμους, επιχειρηματίες και βουλευτές από τις ΗΠΑ, τη Βρετανία και την Ασία δηλώνει ότι θα παραδώσει στο WikiLeaks ο Ελβετός πρώην ανώτατος τραπεζίτης Ρούντολφ Έλμερ.
    Πρώην επικεφαλής της ελβετικής τράπεζας Julius Baer στις Νήσους Κέιμαν, ο Έλμερ (ο οποίος είχε απολυθεί το 2002) προσάγεται την Τετάρτη σε δίκη στην Ελβετία για παραβίαση τραπεζικού απορρήτου".
    h**p://news.in.gr/world/article/?aid=1231074790
    Άν το κάνει και όσα ακούγονται γύρω αληθεύουν, δεν θα μείνει ακέραιο ούτε κολυμπηθρόξυλο.

  34. firiki2010.wordpress.com avatar
    firiki2010.wordpress.com 17/01/2011 15:21:41

    Eξόχως ενδιαφέρουσα η ανάρτηση και η προβληματική που αναπτύχθηκε από τους σχολιαστές. Το κύριο όμως ερώτημα νομίζω μένει αναπάντητο: Ποιος είναι ο ηθικός νόμος και πως και από ποιον καθορίζεται ώστε εν ονόματι του να δικαιούμαστε την παράβαση της νομοθεσίας? Εχουμε όλοι την ίδια άποψη περί του τι είναι ηθικό και τι όχι? Προφανώς όχι! Γιατί είναι ανώτερη η δική μου ηθική απο την δική σου? Οταν συγκρουσθούν οι δικές μου ηθικές αρχές με τις δικές σου σε ένα εκτός νόμου πλαίσιο ποιος θα επικρατήσει? Προφανώς ο ισχυρότερος! Οικονομικά, σωματικά, κοινωνικά.
    Αντί της πολιτικής ανυπακοής δεν είναι πολύ αποτελεσματικότερη και κυρίως πιο ασφαλής η πίεση με τα μέσα που εξασφαλίζει το δημοκρατικό πολίτευμα, ώστε ο "ανήθικος νόμος" να αλλάξει?
    Ειλικρινά Strange δεν καταλαβαίνω πως ενισχύει την επιχειρηματολογία σου το παράδειγμα του Σωκράτη, ενός ανθρώπου που προτιμά να πεθάνει παρά να παραβεί το νόμο. Ακόμα δε και στην περίπτωση της Αντιγόνης έχουμε ένα άνθρωπο που παραβαίνει τον " βασιλικό νόμο" για να υπηρετήσει τον ηθικό αναλαμβάνοντας την ευθύνη της ανυπακοής του. Πραγμα που βέβαια στην σύγχρονη Ελλάδα δεν είναι συνήθως η περίπτωση. Εδώ έχουμε συνήθως καραμπινάτες παράνομες πράξεις (εν ονόματι κάποιου άγραφου δήθεν ηθικού νόμου) οι δράστες των οποίων είτε προσπαθούν να την "σκαπουλάρουν" κρυπτόμενοι , είτε τις διαπράττουν με την βεβαιότητα ότι το Ελληνικό μπάχαλο θα τους επιτρέψει να μην υποστούν συνέπειες.

  35. Orestios avatar
    Orestios 17/01/2011 15:59:29

    S.A.
    Φέρνεις το παράδειγμα της Αντιγόνης, κάτι που συνηθίζουν όλοι οι αριστεροί, για για να μας τεκμηριώσεις την αντίσταση στους νόμους της Πόλης.
    Όμως δεν διευκρινίζεις πως η Αντιγόνη, υπάκουη και πλήρως συμμορφούμενη στους θεϊκούς νόμους, παραβιάζει στην ουσία την "ριζοσπαστική", θα μπορούσαμε να πούμε, πολιτική του Κρέοντα, ο οποίος διαχωρίζει πλήρως τους πολιτειακούς νόμους από τους θεϊκούς (ή θρησκευτικούς).
    Το τίμημα αυτό το πληρώνει τόσο η ίδια η Αντιγόνη κατηγορούμενη πως κινήθηκε ενάντια προς την πόλη και τους νόμους, όσο και ο Κρέοντας (με την αυτοκτονία του γιού του) επειδή προσέβαλλε τους θεϊκούς νόμους με την απαγόρευση των νεκρικών εθίμων.
    Η αντίσταση της Αντιγόνης είναι αντίσταση στην πολιτική βαρβαρότητα του ολοκληρωτισμού, που στην προσπάθεια του να επιβληθεί καταργεί ακόμα και τους θρησκευτικούς νόμους, κι όχι ανυπακοή στους νόμους μιας δημοκρατικής πόλης.
    Η Αντιγόνη δεν κάνει στείρα αντίσταση για την αντίσταση, όπως πολλοί αριστεροί. Φαινομενικά παραβιάζει έναν σκληρό και απάνθρωπο νόμο, έχοντας όμως βαθιά πίστη σε νόμους πολύ δυνατότερους από αυτούς μιας διαταγής, διαχρονικότερους και βαθύτερα ριζομένους στο συλλογικό συνειδητό (και ασυνείδητο).
    Η Αντιγόνη τιμά τους θεούς και τους ανθρώπους της γενιάς της, κάτι που της απαγόρευσε να κάνει ο Κρέοντας σαν νέος ηγέτης που φέρνει την αλλαγή. Και ο φόβος υπονόμευσης της "αλλαγής" είναι που οδηγεί τον Κρέοντα να πάρει αυτή την απόφαση. Απέτυχε βέβαια.

  36. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 17/01/2011 16:01:53

    Ευχαριστώ όλους σε όσους άρεσε το άρθρο. Τώρα μπήκα και εξεπλάγην απ τον αριθμό των σχολίων. Δεν περίμενα τόση ανταπόκριση για ένα σχετικά "βαρύ" κομμάτι.
    Προσωπικά, είμαι αναφανδόν υπέρ της ανυπακοής, ειδικά στη σημερινή ανήθικη εποχή. Διαφωνώ όμως κάθετα με θεατρινισμούς στυλ Γλέτσου, που ακόμη επιμένω πως ούτε κατάλαβε τι έκανε, ούτε απέχει από το σύστημα, αφού αποτελεί κλασικό καραμπινάτο υποπροϊόν του.
    Όσον αφορά στο φίλο Αρματιστή, ο Εν Πλώ το "έπιασε" σωστά.
    Για τη περίπτωση του Σωκράτη, έπρεπε να τονίσω την αντιδιαστολή με την Αντιγόνη, που μου ξέφυγε. Ο ένας θυσιάστηκε υπέρ της διατήρησης της νομιμότητας, κόντρα σε αυτό που πίστευε, η άλλη θυσιάστηκε υπέρ της συνείδησής της, κόντρα στους νόμους του Κρέοντα (κράτους).

  37. leste avatar
    leste 17/01/2011 16:22:01

    Δυστυχώς.

  38. Professor Moriarty avatar
    Professor Moriarty 17/01/2011 16:48:16

    Η παρατηρήσεις σου είναι προς την σωστή κατεύθυνση. Η εύκολη συναισθηματική "αριστερή" ερμηνεία τύπου Άρλεκιν δεν έχει καμιά σχέση με το πνεύμα της τραγωδίας. Αμφότεροι, Κρέων και Αντιγόνη, δαπράττουν ύβριν για τον ίδιο λόγο. Είναι φανατικοί και ανίκανοι για διαβούλευση. Ο Σοφοκλής θίγει με την μυθοπλασία αυτή το θέμα του ακραίου πολιτικού φατριασμού που οδηγεί σε δυστυχία τις πόλεις.

    Παρόμοια παρερμηνεία κάνουν και για τον Προμηθέα του Αισχύλου, τον οποίον τον παρουσιάζει η αριστερή ψευδοδιανόηση ως το πρότυπο του ήρωα που θυσιάστηκε για τον λαό λες και είναι έργο σοβιετικού σοσιαλιστικού ρεαλισμού. Πολύ πιο σύνθετη και συγκλονιστική φυσικά είναι η "τραγική" ανάγνωση του Προμηθέα Δεσμώτη.

    Όλα αυτά φανερώνουν την κάκιστη Ελληνική και φιλολογική παιδεία που παρέχεται στην Ελλάδα. Όπου η φτήνια και η ευκολία της αριστεράς του βολέματος έχει ευτελίσει τα πάντα.

    • Orestios avatar
      Orestios @ Professor Moriarty 17/01/2011 17:36:12

      Συμφωνώ προφέρσορα.
      Η επίκληση της αρχαιότητας από τους αριστερούς γίνεται περισσότερο για λόγους εντυπωσιασμού καθώς η ρηχότητα της σκέψης τους δεν τους επιτρέπει να δούν τα προφανή.

      • trans avatar
        trans @ Orestios 18/01/2011 09:55:07

        Yes indeed

  39. leste avatar
    leste 17/01/2011 17:00:47

    Το κοινό που έχουν είναι ότι δεν προσπάθησαν να ξεφύγουν αλλά υπερασπίστηκαν τις θέσεις τους.
    Η Αντιγόνη όταν την ρωτάει ο Κρέοντας αν ήξερε την διαταγή του δεν αρνείται ενώ έτσι θα μπορούσε να γλιτώσει .
    Ο Σωκράτης είπε πως αν είναι να με αθωώσετε και να μου ζητήσετε να σταματήσω να λέω αυτά που λέω καλύτερα να με θανατώσετε. Kαι όλοι γνωρίζουμε ότι προτίμησε να πιει το κώνειο παρά να δραπετεύσει.
    Το ότι και οι δύο αποδέχτηκαν τις συνέπειες του νόμου και την θανατική ποινή τους έδωσε την αξία που έχουν.

  40. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 17/01/2011 17:23:18

    Κατά τη γνώμη μου υπάρχουν αδιόρατες διαδικασίες κοινωνικοπολιτικού ελέγχου των οργάνων λήψεις αποφάσεων, που όταν λειτουργούν στοιχειωδώς σωστά δεν θέτουν ζητήματα ανυπακοής, ενώ όταν οι αδιόρατες αυτές διαδικασίες γίνονται μεροληπτικές, ευνοιοκρατικές, δυσλειτουργικές, αναποτελεσματικές κλπ., τότε αυτομάτως τίθενται τα ζητήματα στο επίπεδο της ανυπακοής.

    Αν ο Καραμανλής είχε πουλήσει το Σκοπιανό το 2008, τότε θα είχαμε δει πολύ σοβαρά συμπτώματα πολιτικής ανυπακοής. Ο Ζουράρις είχε μιλήσει τότε για "ψευδοκράτος των Αθηνών", μια κουβέντα που εξέφραζε πάρα πολλούς και ο υπερπατριώτης νομάρχης Ψωμιάδης είχε αποχωρήσει τότε από την εκδήλωση σε ένδειξη διαμαρτυρίας επειδή ειπώθηκε ακριβώς η κουβέντα που δεν έπρεπε να ειπωθεί.

    Σήμερα που το κράτος γίνεται ανοικτά πλέον εργαλείο υποταγής στη Νέα Τάξη, τα ζητήματα ανυπακοής τίθενται με πολύ έντονο τρόπο. Από κοντά έρχονται και τα εθνικά, όμως σήμερα ο προβληματισμός είναι κυρίως κοινωνικο-οικονομικός και δευτερευόντως εθνικός. Και να ευχηθούμε να παραμείνει έτσι, διότι αν γίνει πρωτεύων ο εθνικός... ζήτω που καήκαμε.

    Τα διόδια είναι θεωρητικώς άσχετα με το ΔΝΤ, όμως το κοινό στοιχείο που έχουν με το ΔΝΤ είναι ότι κι εκεί πάνε να ζήσουν κάποιοι εις βάρος μας. Είναι μια αρκετά ορατή μορφή καταπίεσης και κατοχής, στην οποία ο κόσμος διαμαρτύρεται ανοιχτά.

    Τόσο ο Σωκράτης όσο και η Αντιγόνη ζούσαν σε συστήματα με επαρκή κοινωνική νομιμοποίηση. Αυτός είναι και ο λόγος που δεν έφθασαν την ανυπακοή τους στα άκρα. Η σημερινή κατάσταση που ζούμε δεν έχει πλέον επαρκή νομιμοποίηση. Το κύριο ζητούμενο είναι από ποιο σημείο και μετά η ανυπακοή μετατρέπεται σε επαναστατική συνείδηση και το κρίσιμο όριο το πλησιάζουν όλο και από περισσότεροι. Όταν θα δημιουργηθεί επαρκής επαναστατική μάζα, τότε θα δούμε κι άλλα. Και τότε η απλή ανυπακοή θα ξεχειλίσει και θα βάλει φωτιά παντού.

    Επιμένω ότι τις εξελίξεις αυτές, αν έρθουν, πρέπει να τις προλάβει η πολιτική μας συνειδητοποίηση για να τις κατευθύνει στο σωστό, για τη χώρα και το λαό, δρόμο.

    Κυρίως, πρέπει να δούμε και να αντιληφθούμε μέσα μας ο καθένας, ποιες είναι οι βαθύτερες προϋποθέσεις που θα επιτρέψουν συνολική λαϊκή και εθνική πολιτική νομιμοποίηση του κράτους μας.

  41. karenin avatar
    karenin 17/01/2011 18:43:56

    S.A , ο πολιτικός και ιδεολογικός οπουρτονισμός οδηγούν ακριβώς εκεί, πλήρη σύγχηση , και μη κατανόηση του βασικού σκοπού. Φαίνεται καθαρά απο τα σχόλια των επισκεπτών. Βλέπεις χωρίς κάποιες βασικές αρχές, και σταθερό αξίακό σύστημα οι πολιτικές προτάσεις είναι θολές και μετεωρες.

  42. trans avatar
    trans 18/01/2011 09:25:06

    Συγχαρητήρια
    http://www.youtube.com/watch?v=3SylEghSjSo&feature=player_embedded#!

  43. Misha avatar
    Misha 18/01/2011 22:02:49

    Γράφει ο Χάρρυ Κλύνν

    Πού φτάσαμε…
    Σε ποια κατάντια…
    Σε ποιο βόθρο μας έχουνε ρίξει…

    Ένας λαός ολόκληρος να είμαστε φόρου υποτελείς στον Μπόμπολα, στον κάθε Μπόμπολα και στους κρατικοδίαιτους έλληνες τραπεζίτες της συμφοράς!

    Ήθελα να ήξερα που θα κρυφτείτε νταβάδες, πλαστοσφυγμομέτρες,
    ρουφιανοδημοσιογράφοι και κωλοεργολάβοι όταν ξεσπάσει η οργή του λαού…

    Μας προκαλούν τα κτήνη με τις κωλοφυλλάδες, τα βοθροκάναλα και τις εταιρείες δημοσκοπήσεων του κ#&;*@ που στήσανε με τα δικά μας λεφτά…


    Ένα εκατομμύριο κοντεύουν να φτάσουν οι άνεργοι,
    αλλά είναι κατενθουσιασμένοι με τον Τζέφρυ και τον Παπακωνσταντίνου
    που τους πήραν και το σώβρακο, αισθάνονται υπερήφανοι που δεν έχουνε να φάνε, κατασυγκινημένοι που ζούνε κάτω από το όριο της φτώχειας…
    γι αυτό και θα ...ξαναψηφίσουν με χέρια και με πόδια το ΠΑΣΟΚ
    της κοινωνικής εξαθλίωσης και της εθνικής μειοδοσίας και μάλιστα
    με 8 πόντους μπροστά από το δεύτερο κόμμα!!!


    Μάλιστα, για τόσο ηλίθιους μας έχουν…
    Για τόσο του χεριού τους…
    Κοπρίζουν και μας ρίχνουν τα περιττώματα που παράγουν στα μούτρα…
    Φάτε μ@$@%& …

    …Μέχρι την ημέρα της μεγάλης οργής που τα γεγονότα της Τυνησίας