#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
27/05/2010 21:01
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ποιός εισέπραξε τις μίζες των 10 εκ ευρώ;



Το να πετάς «πέτρες στον ήλιο» αρχίζει και θυμίζει η δήθεν κάθαρση του πολιτικού συστήματος που επιχειρεί η κυβέρνηση με αφορμή την υπόθεση Μαντέλη.

Η κυβέρνηση προσπαθεί να κάνει το μαύρο – άσπρο και αφενός να παρουσιάσει το σκάνδαλο ως προσπάθεια κάθαρσης πριμοδοτούμενη από τον Γ. Παπανδρέου, αφετέρου δε να το περιορίσει στο περιβάλλον του αιώνιου εχθρού των Παπανδρέου Κ . Σημίτη – ήδη στελέχη του ΠΑΣΟΚ πρωταγωνιστούν σε μια απίθανη φημολογία.

Ο τόπος όμως - και τα στοιχεία -  βοούν ότι πρόκειται περί σκανδάλου του «βαθέως ΠΑΣΟΚ», αφού ο κ. Μαντέλης ξεκίνησε την σταδιοδρομία του στον ΟΤΕ την δεκαετία του 80 ως επιλογή του Ανδρέα Παπανδρέου, δίπλα στον Φάνη Τόμπρα.

Όπως εξάλλου έχουμε δείξει αλλού (Μαντέλης + ΠΑΣΟΚ = Διαπλοκή + Διαφθορά) το πρώην δεξί χέρι του κ. Σημίτη πρωταγωνιστεί από εποχής Ανδρέα στην άλωση των ελληνικών τηλεπικοινωνιών από τις Ζήμενς και Ιντρακόμ (θυμάστε που φωνάζαμε μόνοι γιατί δεν μιλάει κανείς για την δεύτερη;)

Και φυσικά πρόκειται για το δεύτερο «κρούσμα» - μετά τον Θ. Τσουκάτο – αποδεδειγμένου χρηματισμού όχι μόνο μέσα στο κυβερνητικό στρατόπεδο αλλά κοντά, πολύ κοντά, όσο δεν παίρνει κοντά, σε έναν πρωθυπουργό του ΠΑΣΟΚ επί μια οκταετία.

Όσα λοιπόν ακούγονται στα πασοκοκρατούμενα κανάλια είναι εκ του πονηρού.

Η αλήθεια είναι ότι ξεκινώντας από την  Δικαιοσύνη και φτάνοντας στους πολιτικούς όλοι γνώριζαν ότι επρόκειτο για τον Μαντέλη, οι εφημερίδες άλλωστε το είχαν γράψει ότι το Roco αφορά τον Μαντέλη.

Εντούτοις δεν έγινε τίποτε επί πολλά χρόνια, ξεκινώντας φυσικά από την κυβέρνηση Καραμανλή και ξέρετε για ποιο λόγο; Για να παζαρέψουν τα δύο μεγάλα κόμματα. Να κάνουν τους συμψηφισμούς τους. Και τώρα χρησιμοποιούν το σκάνδαλο και για να αποπροσανατολίσουν από το μέγιστο θέμα των μέτρων.

Ο Σαμαράς δεν έχει λοιπόν καμιά δουλειά με αυτήν την πρακτική του προκατόχου του – γιατί είδαμε που έφτασε ο Καραμανλής.

Αυτό που έχει επίσης σημασία να ειπωθεί και νομίζουμε ότι θα φανεί τις επόμενες ημέρες, είναι ότι ο Μαντέλης θα μείνει ατιμώρητος, γι' αυτό ήταν και τόσο κυνικός. Οι κατηγορίες που τον βαρύνουν κινούνται στα όρια της παραγραφής και είναι δύσκολο να αντέξουν στα δικαστήρια. Λόγω του εκτρώματος που αποκαλείται «Νόμος περί Ευθύνης Υπουργών» αν ήταν να διωχθεί θα έπρεπε να έχει γίνει μέχρι το 2002. Οι δικαστικές αρχές θα προσπαθήσουν βεβαίως να αντιτάξουν ότι τα χρήματα διακινήθηκαν πολύ μετά το άνοιγμα του λογαριασμού το 2000, επομένως στοιχειοθετείται το αδίκημα του ξεπλύματος μαύρου χρήματος (περιλαμβάνει και χρήση του στοιχείου του εγκλήματος).

Η ταπεινή μας γνώμη όμως είναι ότι στο τέλος θα γίνει το μεγάλο deal μεταξύ Μαντέλη και κυβέρνησης ώστε να μην αποκαλύψει ποιοι υπουργοί του ΠΑΣΟΚ πήραν τα 10 εκατ. ευρώ σε μίζες.

«Ψάξτε τον ανώνυμο πληροφοριοδότη που στις 18/6/2008 έδωσε σε δύο δημοσιογράφους την πληροφορία ότι στους λογαριασμούς μου υπάρχουν 10 εκατομμύρια μάρκα ώστε να ξεπλύνουν τη μίζα στην πλάτη μου» είναι η φράση που φέρεται να είπε ο Μαντέλης ενώπιον της Εξεταστικής Επιτροπής που διερευνά το σκάνδαλο με τη γερμανική εταιρεία.

Αγαπητοί μας αναγνώστες, εδώ είναι το ζουμί αν δεν το έχετε καταλάβει ακόμα.

«Δεν θα πάω μόνος μου» είναι σαν να λέει σαφέστατα ο Μαντέλης, θα πάρω κι άλλους μαζί μου.

Ποιοι είναι αυτοί οι άλλοι και πόσο ψηλά βρίσκονται ίσως δε θα το μάθουμε ποτέ.

Το πολύ μεγάλο όμως ποσό κάνει από μόνο του «νιάου, νιάου στα κεραμίδια». Γιατί αν δόθηκαν 10.000.000 μάρκα αυτά δεν μπορεί να πήγαν μόνο σε έναν υπουργό.

Και μια απορία που έχω ακόμα: Είναι δυνατόν να υπάρχει και άλλος λογαριασμός με το όνομα Rocos στην τράπεζα Dresdner, με καταθέσεις ύψους 850.000 ευρώ, και να μην έχουν βρει ποιος είναι ο δικαιούχος;

Μας δουλεύουν;

ΣΧΟΛΙΑ

  1. loretta avatar
    loretta 27/05/2010 21:14:30

    ειναι που μαθανε τα λιγουρια να κανουν γαμους εις παρισιους!!!

    ποθεν Εσχες ΚΥΡΙΟΙ???

    • maestros avatar
      maestros @ loretta 28/05/2010 07:34:25

      Η ΕΛΛΑΔΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΩΘΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΝΥΧΙΑ ΤΩΝ ΤΟΚΟΓΛΥΦΩΝ

      Το ελληνικό κράτος σήμερα απειλεί να παρασύρει στον όλεθρο τον ελληνικό λαό στο σύνολό του. Εγκληματικές πολιτικές δεκαετιών έχουν φέρει το κράτος στο χείλος της καταστροφής. Με ένα τεράστιο δημόσιο χρέος, το οποίο διαρκώς αυξάνει - χωρίς να υπάρχουν ούτε οι θεωρητικές πιθανότητες να αποπληρωθεί - , το κράτος οδηγείται αργά αλλά σταθερά στη "σφαγή". Τα "όρνεα" της διεθνούς τοκογλυφίας έχουν αντιληφθεί την ορατή πλέον αδυναμία του και έρχονται ν' αρπάξουν μερίδιο από τη "σάρκα" του...

      http://aliartos-city.blogspot.com/2010/05/blog-post_27.html

  2. l
    l' ami du peuple 27/05/2010 21:16:47

    ΦΟΡΟΔΙΑΦΥΓΗ, ΦΟΡΟΔΙΑΦΥΓΗ, ΦΟΡΟΔΙΑΦΥΓΗ.

    OXI MONO ΔΕΝ ΠΑΡΑΓΡΑΦΕΤΑΙ, ΑΛΛΑ ΤΟΚΙΖΕΤΑΙ ΚΑΙ ΚΛΗΡΟΝΟΜΕΙΤΑΙ.


    δεν χρειαζεται καμμια ευθυνη υπουργων, στο φρεσκο (κακουργημα) και βλεπουμε.

  3. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 27/05/2010 21:19:52

    μπράβο factorx, εξαιρετικό.

  4. donaE avatar
    donaE 27/05/2010 21:44:34

    Να εξεγερθει κανεις ή να μην εξεγερθει;

    • ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ avatar
      ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ @ donaE 27/05/2010 22:36:30

      να εξεργεθει...κατα των ψευτων κλεφτων και λοιπων παλλικαριων

  5. ΠΑΝΑΓΟΣ avatar
    ΠΑΝΑΓΟΣ 27/05/2010 21:45:14

    Αυτοί που αρπάνε το φαΐ απ’ το τραπέζι
    Κηρύχνουν τη λιτότητα
    Αυτοί που παίρνουν όλα τα δοσήματα
    Ζητάνε θυσίες
    Οι χορτάτοι μιλάνε στους πεινασμένους
    Για τις μεγάλες εποχές που θα’ρθουν
    Αυτοί που τη χώρα σέρνουνε στην άβυσσο
    Λες πως είναι τέχνη να κυβερνάς το λαό
    Είναι πολύ δύσκολη για τους ανθρώπους του λαού
    Μ.ΜΠΡΕΧΤ

  6. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 27/05/2010 21:55:07

    The Glorious `90s.

    Ήταν θυμάμαι βρε παιδιά, στα μέσα του ενενήντα,
    με λογιστή πρωθυπουργό, και υπουργούς πενήντα.

    Πολλοί το πανηγύρισαν, που γλίτωσαν την Λιάνη,
    είχαμε νέο κι`άφθαρτο, πρωθυπουργό τζιμάνι.

    Τα Ίμια μας κάνανε να νιώσουμε μακάκες,
    ήρθε μετά κι ο Οτσαλάν και γίναμε … μαλάκες.

    Κι οι Τούρκοι εγελάγανε και παίζανε μαζί μας,
    κι απ` τη πολύ τη ταραχή, στέρεψε και το βυζί μας.

    Παρόλη όμως την οργή, τις εθνικές ξεφτίλες,
    ΕΛΔΕ γεμίσαμε παντού, και Πιέρ Γκαρντέν Μαντίλες.

    Πόρσε, Μερσέντες και Μπεεμβέ γεμίσανε οι δρόμοι,
    και πάθανε τραμπάκουλο, οι δόλιοι τροχονόμοι.

    Και τα θυμάμαι όλα τους, σαν να γινήκαν χθες,
    οι μίζες κυβερνούσανε, (κακούργημα ειδεχθές).

    Και νάσου πάλι το ΠΑΣΟΚ, στα πράγματα και πάλι,
    να λέει φταίγαμε εμείς … σηκώσαμε κεφάλι.

    Εμπρός λαέ με το ΠΑΣΟΚ, το χρέος να πατάξεις,
    κοπρόσκυλα εργαζόμενοι, που θέλατε συντάξεις.

    Και έτσι όπως κάθομαι σε ένα παλιό ντιβάνι,
    αναπολώ ζηλεύοντας την εποχή της Λιάνη.

    Τότε που βίλες, Κοσκωτάς, και λίγο ο Μητσοτάκης,
    ήταν το μόνο πρόβλημα, κι`ας κυβερνούσε ο Άκης.

    Και σαν το ψάρι πια και εγώ, χορεύω στο τηγάνι,
    ζητώντας για πρωθυπουργό την Δήμητρα τη Λιάνη.…

    S.A.

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ Strange Attractor 27/05/2010 22:13:30

      Αναμένω με ενδιαφέρον τη ραψωδία του Σπάρτακου.

      Φάκτορα, σε βλέπω σύντομα να ετοιμάζεσαι για εκδόσεις!

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ Strange Attractor 27/05/2010 22:24:19

      Αφιερωμένο στον Σπάρτακο που με ενέπνευσε, αλλά και στο νικ του με όλα όσα συμβολίζει.

    • Θέμας Αναμασιάδης avatar
      Θέμας Αναμασιάδης @ Strange Attractor 27/05/2010 22:51:52

      Έυγε!!

    • nancy avatar
      nancy @ Strange Attractor 28/05/2010 05:29:36

      Καλά,είσαι απίστευτος. Τα έχω κρατήσει όλα τα σχόλια στο αρχείο μου.
      Παιδιά μπράβο, Σπάρτακος, strange φοβεροί, μεγάλα ταλέντα.

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ nancy 28/05/2010 13:02:37

        Όλα;
        Να τα εκδώσεις σε παρακαλώ....
        Ο Σπάρτακος που είναι; Δεν θα προσφέρει στίχους & εδώ;

  7. Ελληνας avatar
    Ελληνας 27/05/2010 22:09:14

    ...κλεφτρα ξενιτιά τα παλικάρια παίρνεις,
    μάγισσα κακιά, με τα λεφτά πλανεύεις...
    Καζαντζίδης

  8. O Chazos tou choriou avatar
    O Chazos tou choriou 27/05/2010 22:10:57

    GOUDI !!!

  9. pikaia gracilens avatar
    pikaia gracilens 27/05/2010 22:18:06

    Φακτορα
    Σε ολα τα σκανδαλα της ΝΔ τα μπλογκς και το διαδικτυο μαζι και το αντινιουζ εβριθαν απο χαρτια ντοκουμεντα με λογαριασμους και παρανομες πληρωμες. Σε αυτα του ΠΑΣΟΚ που ειναι? Δεν τα δινουν? Δεν υπαρχουν? Αμα εχουν ανοιξει οι λογαριασμοι στην ελβετια που ειναι τα αποδεικτικα στοιχεια? Γιατι μονο φημες και ψιθηροι? Αυτοι που τα διαρρεαν το καναν μονο σε πολιτικου αντιπαλους?

    • anonymous avatar
      anonymous @ pikaia gracilens 27/05/2010 22:54:17

      Τα αποδεικτικά στοιχεία είναι ουσιαστικά το άνοιγμα των λογαριασμών Τσουκάτου-Μαντέλη (βασικά των αχυρανθρώπων τους) στην Ελβετία.
      Τα αντίγραφα των λογαριασμών δεν κυκλοφόρησαν σε καμιά από τις 2 περιπτώσεις. Ίσως να υπάρχει δέσμευση έναντι των Ελβετών.
      Και στις 2 περιπτώσεις είχαμε ομολογία. Ναι τα πήραμε.
      Δεν πρόκειται για ψιθύρους.

      Γιατί ομολόγησαν; Εφόσον ξεσκεπάστηκαν οι φίλοι τους και οι συγγενείς τους έπρεπε να βγουν να τους καλύψουν. Είναι στοιχειώδες αυτό. Αναγκάστηκαν να μιλήσουν.

  10. Sebepes avatar
    Sebepes 28/05/2010 05:34:07

    Ούστ ληστές πρασινοφρουροί!!!
    Θέλετε να μας παραστήστε τους αρχάγγελους της κάθαρσης απο πάνω!!!
    Κλέφτες δέν σας φτάνουν τόσα που τσεπώσατε θέλετε να μας ληστέψτε τώρα τους μισθούς και την περιουσία μας, ο αλητήριος εβραίος αρχηγός σας θέλει συμπαράσταση για τις επιθέσεις του στα εισοδήματα μας.
    Θα σας πνίξει στο γόνατο ο λαός τώρα ξυπνάει, τελευταία του αυτοκτονία που σας ψήφισε στις τελευταίες εκλογές.

  11. popolaros avatar
    popolaros 28/05/2010 06:35:48

    Άσχετο με το θέμα αλλά σχετικό με ΔΝΤ.
    http://bit.ly/c5QMQk

    • Σοφία avatar
      Σοφία @ popolaros 28/05/2010 07:07:20

      Αυτό κυκλοφορεί καιρό! Το ανάρτησε το dose pasa πρώτο! Τι συμβαίνει όμως και δεν αναδεικνύεται σα θέμα δεν ξέρω! Μπορεί να είναι μούφα!

    • Dimi avatar
      Dimi @ popolaros 28/05/2010 07:20:25

      Η λύση είναι αυτή που δόθηκε μετά τη Μικρασιατική καταστροφή
      http://bit.ly/dsoWxm

    • popolaros avatar
      popolaros @ popolaros 28/05/2010 07:23:22

      Όντως δείχνει super-σημαντικό αλλά το έφαγε το μαύρο σκοτάδι.
      Για να ψαχτεί, θα πρέπει να ασχοληθεί κανένας ελ.τύπος ή παρόν κλπ.

  12. Asterix avatar
    Asterix 28/05/2010 07:23:08

    Το ξέρατε ότι με το ψευδώνυμο Α. Ρόκκος υπέγραφε τους δίσκους του ο Μάρκος Βαμβακάρης μετά το πρώτο διαζύγιό του. Ρόκος ήταν το πατρικό της μάνας του. Το "Με πλάνεψες μποέμισσα", "είσαι αφράτη σα φρατζόλα" και άλλα πολλά βγήκαν σ' αυτό το όνομα από την Odeon. Αυτό το έκανε προκειμένου να μην έχει αξιώσεις η πρώτη του γυναίκα επί των εισπράξεων γιατί είχαν φτάσει στα δικαστήρια.

    Στην υπόθεση Μαντέλη αυτό το "Α" είναι που βγάζει μάτι. Σκέτο το Ρόκκος, άντε να το καταπιείς, αλλά το "Α. Ρόκκος" είναι too much για σύμπτωση. Άρα μάγκες, αυτός που το σκέφτηκε πρέπει να είναι και μερακλής!

    Ασταδιαλλα επιτέλους με τα γαϊδούρια!

    • anonymous avatar
      anonymous @ Asterix 28/05/2010 14:35:23

      Υπάρχει κι άλλη εξήγηση
      http://troktiko.blogspot.com/2010/05/o_6926.html

  13. pvoulou avatar
    pvoulou 28/05/2010 07:24:22

    Η ξεφτίλα, της ξεφτίλας, ω! ξεφτίλα!

    Κάτι παίχτηκε και "έδωσαν" τον Μαντέλη. Προσωπικά νομίζω πως είναι η τελευταία τρύπα του ζουρνά ο έρμος.

    Ακούω με πόση άνεση αλλάζουν χέρι δεκάδες εκατομμύρια ευρώ! Μάλλον ζω σε άλλο πλανήτη ...!

  14. GreenHorses avatar
    GreenHorses 28/05/2010 07:42:19

    Λες και δεν τα ξέραμε τελικά το θέμα είναι ο Μαντέλης ή το όσο πολιτικό σύστημα; Όσοι υπέγραφαν τα έπιαναν από την μεταπολίτευση και εδώ, όσες υπογραφές έβαλαν σε περίεργες συμβάσεις είναι προβληματικές. Η Βαρονία στην Ελλάδα ζει και βασιλεύει και οι μεγαλοεπιχειρηματίες που έχουν πολιτικούς πιόνια.

  15. χελιδόνι avatar
    χελιδόνι 28/05/2010 08:01:48

    Γιατί η ΕΣΗΕΑ δεν ζητά την λίστα των 40 δημοσιογράφων που τα "έπαιρναν" από τη Ζήμενς;

    • pvoulou avatar
      pvoulou @ χελιδόνι 28/05/2010 09:13:40

      Χα, ωραία ερώτηση ... μήπως την έχει αλλά "κάνει τον Σουηδό" ;

    • Sebepes avatar
      Sebepes @ χελιδόνι 28/05/2010 09:30:17

      Τους έχει ανάγκη για να κάνουν την προπαγάνδα τους.

  16. george avatar
    george 28/05/2010 08:02:28

    Απ΄ όλα αυτά που διαβάζω σήμερα, καταλήγω σε δύο διαπιστώσεις:
    1. Το χειρότερο πράγμα είναι να είσαι εργαζόμενος. Κάτσε καλύτερα σε κανένα ύψωμα και από ψηλά αγνάντευε, άντε τρώγε και λίγο χορταράκι. Μας έφεραν τον πρώην ΓΕΣΕΕ Κουτρουμάνο να μας σώσει; Είναι δυνατόν; Κόψε μάπα βγάλε συμπέρασμα.
    2. Η άλλη κατάντια είναι η παιδεία, βλέποντας βρε παιδιά την βαρβάτη ανορθογραφία που επικρατεί στο διαδίκτυο. Βλέπε και την Διαμαντοπούλου και βγάλε συμπέρασμα. Το ξεπούλημα της Ελλάδος ξεκινάει από τη γλώσσα, που κρύβει πολλές έννοιες και αυτοί όλοι τους τα είχαν από πριν συμφωνημένα για να την εξαφανίσουν, διαφορετικά δεν θα πριμοδοτούνταν για να εκλεγούν.

  17. Asterix avatar
    Asterix 28/05/2010 08:12:08

    http://www.youtube.com/watch?v=A2r7AmqJoA0

    ΓΕΡΜΑΝΙΚΟ ΕΓΧΕΙΡΙΔΙΟ ΠΟΛΕΜΟΥ
    Bertolt Brecht / Θάνος Μικρούτσικος
    Τραγουδήθηκε πρώτη φορά από τον Γιάννη Κούτρα και τον Θάνο


    Αυτοί που βρίσκονται ψηλά
    Θεωρούνε ταπεινό
    Να μιλάς για το φαΐ
    Ο λόγος; Έχουνε κι όλας φάει

    Οι ταπεινοί αφήνουνε τον κόσμο
    Χωρίς να’χουνε δοκιμάσει κρέας της προκοπής

    Πώς ν’αναρωτηθούν πού’θε έρχονται
    Και πού πηγαίνουν
    Είναι τα όμορφα δειλινά τόσο αποκαμωμένοι
    Το βουνό και την πλατειά τη θάλασσα
    Δεν τά’χουν ακόμα δει
    Όταν σημαίνει η ώρα τους

    Αν δεν νοιαστούν οι ταπεινοί
    Γι’αυτό που είναι ταπεινό
    Ποτέ δεν θα υψωθούν

    Το ημερολόγιο
    Δεν δείχνει ακόμα την ημέρα
    Όλοι οι μήνες, όλες οι ημέρες
    Είναι ανοιχτές
    Κάποια απ’ αυτές θα σφραγιστεί
    Μ’ έναν σταυρό

    Οι εργάτες φωνάζουν για ψωμί
    Οι έμποροι φωνάζουν γι’αγορές
    Οι άνεργοι πεινούσαν
    Τώρα πεινάνε κι όσοι εργάζονται

    Αυτοί που αρπάνε το φαΐ απ’ το τραπέζι
    Κηρύχνουν τη λιτότητα
    Αυτοί που παίρνουν όλα τα δοσήματα
    Ζητάνε θυσίες
    Οι χορτάτοι μιλάνε στους πεινασμένους
    Για τις μεγάλες εποχές που θα’ρθουν
    Αυτοί που τη χώρα σέρνουνε στην άβυσσο
    Λες πως είναι τέχνη να κυβερνάς το λαό
    Είναι πολύ δύσκολη για τους ανθρώπους του λαού

    Αυτοί που βρίσκονται ψηλά λένε
    Πόλεμος και ειρήνη
    Είναι δυο πράγματα ολότελα διαφορετικά
    Όμως η ειρήνη τους και ο πόλεμός τους
    Μοιάζουν όπως ο άνεμος κι η θύελλα
    Ο πόλεμος γεννιέται απ’ την ειρήνη τους
    καθώς ο γιος από την μάνα
    έχει τα δικά της απαίσια χαρακτηριστικά
    ο πόλεμός τους σκοτώνει
    ό,τι άφησε όρθιο η ειρήνη τους

    Όταν αυτοί που είναι ψηλά
    Μιλάνε για ειρήνη
    Ο απλός λαός ξέρει
    Πως έρχεται ο πόλεμος
    Όταν αυτοί που είναι ψηλά
    Καταριούνται τον πόλεμο
    Διαταγές για επιστράτευση
    Έχουν υπογραφεί

    Στον τοίχο με κιμωλία γραμμένο
    Θέλουνε πόλεμο
    Αυτός που το΄χε γράψει
    Έπεσε κι όλας

    Αυτοί που βρίσκονται ψηλά λένε
    Να ο δρόμος για τη δόξα
    Αυτοί που είναι χαμηλά
    Να ο δρόμος για το μνήμα

    Τούτος ο πόλεμος που έρχεται
    Δεν είναι ο πρώτος
    Πριν απ’ αυτόν γίνανε κι άλλοι πόλεμος
    Όταν ετέλειωσε ο τελευταίος
    Υπήρχαν νικητές και νικημένοι
    Στους νικημένους ο φτωχός λαός
    Πέθαινε απ’ την πείνα
    Τους νικητές ο φτωχός λαός
    Πέθαινε το ίδιο

    Σαν θα’ρθει η ώρα της πορείας
    Πολλοί δεν ξέρουν
    Πως επικεφαλής βαδίζει ο εχθρός τους
    Η φωνή που διαταγές τους δίνει
    Είναι του εχθρού τους η φωνή
    Εκείνος που για τον εχθρό μιλάει
    Είναι ο ίδιος τους ο εχθρός

    ...

    http://www.youtube.com/watch?v=A2r7AmqJoA0

  18. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 28/05/2010 08:20:03

    Από φάτσα, θυμίζει underboss της φαμίλιας Genovese...

  19. nancy avatar
    nancy 28/05/2010 08:31:34

    Το βάθος της φωτο είναι πολύ καλύτερο Strange.

    • Kώστας Θ. avatar
      Kώστας Θ. @ nancy 28/05/2010 10:37:06

      Συμπεριλαμβάνεται στη μίζα..

  20. CRAZY DOCTOR avatar
    CRAZY DOCTOR 28/05/2010 08:45:19

    επιστρέφουν ολοι σαν βρεγμένες γατες στη ΝΔ

    • Sebepes avatar
      Sebepes @ CRAZY DOCTOR 28/05/2010 09:32:37

      Ο Κώστας Καραμανλής θα επιστρέψει με δόξα και τιμή πρωθυπουργός.
      Τώρα αρχίζουν να καταλαβαίνουν όλοι την απίστευτη ανοησία που έκαναν να καταψηφίσουν τον μεγαλύτερο ηγέτη που έβγαλε η σύγχρονη Ελλάδα.

  21. CRAZY DOCTOR avatar
    CRAZY DOCTOR 28/05/2010 08:46:01

    ΚΡΙΜΑ ΚΑΙ ΤΟΝ ΕΙΧΑ ΨΗΦΙΣΕΙ....

    • Asterix avatar
      Asterix @ CRAZY DOCTOR 28/05/2010 10:13:25

      Πολύ βιτσιόζο σε βρίσκω γιατρέ μου.

  22. Γιαννης avatar
    Γιαννης 28/05/2010 09:56:27

    Ολα τα καναλια(δημοσιογραφοι) χρησιμοποιουν σαν γλωσσα την Ελληνικη με μια μικρη διαφορα ομως οτι οι λεξεις που βα ζουν στις προτασεις που συντασουν για να βγει το ρεζουμε ειναι τελειως ακυρη!!!!!!!Και εξηγω, τι θα πει 'μπας και μιλησει για μεγαλυτερα ψαρια' χα χα χα δηλαδη ο Μαντελης μεταχειριζεται απο τα ΜΜΕ σαν χαμηλο στελεχος του Πασοκ και οχι σαν ΥΠΟΥΡΓΟΣ!!!!!Ολοι ξερουμε οτι πανω απο εναν ΥΠΟΥΡΓΟ ειναι ο ΠΡΩΘΥΠΟΥΡΓΟΣ(σε μια κυβερνηση) και μετα ο ΠΡΟΕΔΡΟΣ της ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ.Απο την αλλη η οποιαδηποτε αναμειξη επιχειρηματιων ειναι αλλο κεφαλαιο.Οπως φαινεται γινεται μια λυσσασμενη προσπαθεια συγκαλυψης απο τα φερεφονα και τους ινστρουχτορες(υποβαθμισης και προσωποποιησης) γιατι το πραγμα οδηγει ραγδαιως στο συστημα ΠΑΣΟΚ και τις πολιτικες του που ηταν κανονας.Αξιζει να σημειωθει οτι οσο περνανε οι μερες και θα εμφανιστουν και αλλοι υπουργοι(τα μεσαια στελεχη του Πασοκ ειναι γνωστα,ΣΚΑΡΠΕΛΗΣ και σια) παντα διπλα στην σκανδαλαρα θα κολλαει και ενας ΚΑΡΑΜΑΝΛΗΣ ετσι για ντεκορ.
    Γνωστος δημοσιογραφος μαζι με τον Χριστοφορακο στο ιδιο ιδιωτικο αεροπλανο.ΠΟΙΟΣ????
    Ολες οι δουλειες γινονταν απο τα στελεχη στο γηπεδο.ΠΙΟ?????
    Λιστα με δημοσιογραφους+30 εκατ ευρω.ΠΟΙΟΙ????????
    Ο ΓΑΠ μετεχει(υπουργος) σε ολες τις κυβερνησεις του ΠΑΣΟΚ απο το 81 και μετα.Γιατι δεν λεγεται??????

  23. Crash&Burn avatar
    Crash&Burn 28/05/2010 11:05:52

    Διαβαζω τα γραφομενα εδω και ακουω τα λεγομενα στο χαζοκουτι και εχω χαζεψει ....
    Νομιζεται οτι τα πηρε μονο ενας απο ενα κομα και οχι πολλοι απο πολλα κομματα ?
    Πως νομιζεται οτι πληρωνουν τις προεκλογικες εκστρατειες ? και ειναι μονο απο μια γερμανικη εταιρεια ? δεν υπαρχουν ελληνικες αντιστοιχες ?
    και ας αφησουμε τις προεκλογικες εκστρατειες, η υποθεση της Siemens εγινε φανερη απο αμερικανους που προφανως κατι δεν εκατσε καλα με την Siemens, και το εκαναν θεμα. Λες και οι μιζες στις αμερικανικες εταιρειες και οι δωρεες (με επιστροφη) σε κομματα και υποψηφιους ειναι κατι αγνωστο...
    Τελικα ακομη πιστευουμε οι αφελεις οτι αυτα ειναι πρωτοφανη και μονο ελληνικα ?

    πιστευτε οτι τα επαιρνε μονο εκα κομμα και το αλλο δεν ηξερε τιποτε δεν εβλεπε η δεν τα επαιρνε ?
    θελουμε δικαιοσυνη ? μην βλεπετε για αλλη μια φορα μονο το χρωμα που σας συμφερει .... ετσι δεν αλλαζει τιποτε, απλα επαναλαμβανουμε τα ιδια λαθη και παθη

    ναι εγινε μια αρχη και χαιρομαι για αυτο ...

    ομως το ερωτημα ειναι γιατι τον Μαντελη (μονο) ? το γιατι τωρα το εχουμε εμπεδωσει .....

  24. s54elas avatar
    s54elas 28/05/2010 11:34:47

    ..«Δεν θα πάω μόνος μου» είναι σαν να λέει σαφέστατα ο Μαντέλης, θα πάρω κι άλλους μαζί μου.
    ..και που θα τους παει; .. στα δικαστηρια; .. στις φυλακες; .. σωθηκαμε .. κατι εγινε ..
    .. το συστημα παραμενει αθικτο .. σηκωνεται .. ξετσαλακωνεται .. και ξανα προς την δοξα τραβα ..
    .. οταν ομως φθασει στο σημειο .. που δεν θα υπαρχει ελληνας .. που να μην εχει πειστει ..
    .. οτι το πολιτικο συστημα .. το μονο που κανει ειναι να γεννοβολα Μαντεληδες ..
    .. τοτε δεν τους σωζει τιποτα .. ουτε τα 'περι ευθυνης υπουργων' .. ουτε ο θειος απο το αμερικα ..
    .. οταν πλεον εχει καθισει για τα καλα μεσ' το μυαλο του καθενος .. οτι δεν υπαρχουν σωτηρες ..
    .. ειναι τοτε που το συστημα τσακιζεται .. δεν μπορει να ανασυγκροτηθει .. ξεμπερδεψαμε .. τοτε ναι κατι εγινε ..

  25. lotofagos avatar
    lotofagos 28/05/2010 13:54:05

    κανενα φραγκο θα επιστραφει?
    Η μηπως μονο στις εξεταστικές, προανακριτικές, πρωταθλητικές, μπλαπλαικες, ... κουκουλοτικες θα περιοριστούμε?

  26. BlueSky avatar
    BlueSky 28/05/2010 20:53:48

    Για τον Παπακωνσταντίνου, τα πασοκοκάναλα γιατί δεν κάνουν καμιά κουβέντα; Τι θέση κατείχε στο Υπουργείο μεταφορών όταν ο Μαντέλης ήταν Υπουργός;;;

    Κουβέντα εεεε;;;;;

  27. Οmnes vulnerant ultima necat avatar
    Οmnes vulnerant ultima necat 28/05/2010 22:41:15

    Δεν μπορώ να χωνέψω ότι ο Μαντέλης άφησε το ωραιότατο Ουζμπεκιστάν για να έρθει υπόδικος στην Ελλαδίτσα.Είναι δυνατόν να το έκανε, διακινδυνεύοντας να καταδικασθεί για κακουργήματα και να πάει μέσα, αν δεν έχει κάποιο κρυφό χαρτί;

    • Sic transit gloria mundi avatar
      Sic transit gloria mundi @ Οmnes vulnerant ultima necat 28/05/2010 22:53:03

      Μάλλον πετρελαιώθηκαν οι οξύρρυγχοι και χάλασε το μαύρο χαβιάρι (στο Αζερμπαιτζάν στην Κασπία ήταν, χώρα πετρελαιοπαραγωγό, όχι στο Ουζμπεκιστάν).

  28. typhoon avatar
    typhoon 24/06/2010 15:50:04

    Και να σκεφτεί κανείς ότι ο Σόιτσεκ είχε καταθέσει ότι έδωσε 100 εκατομύρια. Μη μου πείτε ότι τα υπόλοιπα 90 τα έφαγε ο Χριστοφοράκος...