#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
12/06/2013 07:30
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ποιός ήθελε αυτήν την ΕΡΤ;



Oι ηγέτες κρίνονται στις μεγάλες αποφάσεις.  Χθες ο Πρωθυπουργός πήρε μια απόφαση υψηλού ρίσκου γιατί αποφάσισε εντελώς μόνος να συγκρουστεί με το σύστημα της μεταπολίτευσης στα μέσα επικοινωνίας. Με μια ισχυρή κάστα,  την οποία όσοι προσπάθησαν να ... ξεβολέψουν, έχασαν πανηγυρικά.

Γι' αυτό και η απόφαση για το προσωρινό κλείσιμο της ΕΡΤ είναι  τολμηρή.

Η ΕΡΤ αποτελεί το πιο χαρακτηριστικό παράδειγμα της αμαρτωλής μεταπολίτευσης. Πως βολεύονταν  οι ...έξυπνοι και οι ημέτεροι, με ρουσφετολογικές πράξεις και απ’ ευθείας διαγωνισμούς και περνούσαν ζωή χαρισάμενη, σε βάρος των κορόϊδων.

Να ξεκαθαρίσουμε, από την αρχή, ότι στην ΕΡΤ προφανώς υπάρχουν και  εξαιρετικοί δημοσιογράφοι και άλλοι υπάλληλοι που δίδαξαν με το παράδειγμα και το ήθος τους. Μου έρχεται πρόχειρα στο μυαλό το όνομα του Γ. Παπαστεφάνου. Υπάρχουν εκατοντάδες άλλοι.

Όμως, αυτοί οι άνθρωποι αποτελούσαν πάντα μια μικρή εξαίρεση. Σαν τη μύγα μες το γάλα ξεχώριζαν.

Kαι οι περισσότεροι από αυτούς ήταν σεμνοί και αδικημένοι. Τους πρέπει κάθε τιμή και αναγνώριση.

Να ξεκαθαρίσουμε, επίσης, ότι προφανώς και χρειάζεται δημόσια τηλεόραση.

Άλλο, όμως, δημόσια τηλεόραση και άλλο ΕΡΤ....

Γιατί η ΕΡΤ, εδώ και δεκαετίες,  είναι ένα σπάταλο μαγαζί που ζει παρασιτικά στο σώμα της ελληνικής κοινωνίας.

Δεν έχει κανένας παρά να δει τους παχυλούς μισθούς που δίδονται ακόμα και τώρα, σε καιρούς κρίσης..

Δεν έχει παρά να δει τον συνολικό αριθμό των εργαζομένων. Δεν ξέρω να υπάρχει καμιά άλλη δημόσια τηλεόραση σε κανένα άλλο ευρωπαϊκό κράτος που να απασχολεί τόσο προσωπικό.

Και όλα αυτά τα χρόνια, όσες προσπάθειες έγιναν για να εξορθολογιστεί, έπεφταν στο κενό.

Και έπεφταν στο κενό γιατί η ΕΡΤ ήταν κάστρο τους ΠΑΣΟΚ και της Αριστεράς και της «γενιάς του Πολυτεχνείου». Θεωρούσαν και θεωρούν ότι είναι υποχρέωση ημών των φορολογουμένων να τους συντηρούμε με τους φόρους μας.

Μερικές από τις πιο ντροπιαστικές σελίδες της ελληνικής τηλεόρασης έχουν γραφτεί από τα κομματικά παράσιτα που ψωμίζονται στο ραδιομέγαρο.

Και από τηλεθέαση; Μονοψήφια νούμερα!

Δείγμα της εκτίμησης και της εμπιστοσύνης που έτρεφε η ελληνική κοινωνία για τη δημόσια τηλεόραση.

Ξαφνικά, όλοι αυτοί που μέχρι χθες λοιδορούσαν την ΕΡΤ, τώρα θυμήθηκαν το...ρόλο της!

Ποιό ρόλο της αλήθεια;

Τώρα θυμήθηκαν την αξία της ενημέρωσης; Όταν κατέβαζαν τους διακόπτες σε σημαντικές επισκέψεις ξένων ηγετών, δεν άκουγα κανέναν να μιλάει για το αγαθό της ενημέρωσης.

Αλήθεια, τους τελευταίους μήνες, πόσες μέρες έκανε απεργία το ενημερωτικό τμήμα της ΕΡΤ;

Βγήκαν επίσης κάποιοι κρατικοδίαιτοι και μίλησαν για «πραξικόπημα» και «χούντα»!

Ποια «χούντα» βρε άσχετοι! Η χούντα είχε  σε ασφυκτικό έλεγχο την τηλεόραση, δεν την έκλεισε. Κάποιοι μάλιστα από τους μετέπειτα Αριστερούς έκαναν και καριέρα!  Μετά δήλωσαν.....αντιστασιακοί!

Βγήκε στο μεϊντάνι και το ΚΚΕ! Δεν μας λέτε βρε υποκριτές εσείς γιατί κλείσατε τον 902; Πόσες απολύσεις κάνατε στον «Ριζοσπάστη»; Εκείνοι δεν είχαν δικαιώματα;

Κάποιοι άλλοι χύνουν κροκοδείλια δάκρυα για τις απολύσεις. Προφανώς και δεν είναι ευχάριστο να χάνει κάποιος τη δουλειά του. Όμως, τι έκαναν όλοι αυτοί οι ...αγανακτισμένοι όταν χιλιάδες μικροεπιχειρηματίες έκλειναν τα καταστήματά τους;

Τι έκαναν για το ενάμιση εκατομμύριο των ανέργων του ιδιωτικού τομέα; Έκαναν ποτέ καμιά εκδήλωση συμπαράστασης την οποία δεν πήρα χαμπάρι;

Αντιδρούν, μόνο όταν θίγονται οι ημέτεροι.

Και το άκρον-άωτον του θράσους, έκανε δήλωση και ο ...σωτήρας ΓΑΠ! Έχουμε χάσει κάθε αίσθηση σοβαρότητας στη χώρα αυτή.

Μπορώ να γράψω πολλά ακόμα για τους ειδικούς συμβούλους , για τους ...κηπουρούς, για τις ...εξωτερικές παραγωγές για τις αστρονομικές αμοιβές. Όμως, όλα αυτά είναι γνωστά.

Για αυτό ο κόσμος είχε απαξιώσει την ΕΡΤ. Επειδή ήξερε.

Τις τελευταίες ώρες έχει στηθεί και ένα όργιο παραπληροφόρησης από τους  γνωστούς παπαγάλους.

Και παραπληροφορούν τον κόσμο ότι ο Σαμαράς δεν θέλει τη δημόσια τηλεόραση. Ο Σαμαράς είναι ο μόνος πρωθυπουργός που αντί για το λιβάνισμα των προκατόχων του, πήρε την απόφαση να σχεδιάσει από την αρχή μια νέα δημόσια τηλεόραση. Ας περιμένουμε να δούμε και να κρίνουμε.

Προφανώς και το ρίσκο είναι μεγάλο, αλλά μόνο με τέτοια ρίσκα αλλάζουν κατεστημένες νοοτροπίες.

Ο Σαμαράς έχει βάλει ένα  στοίχημα με το κλείσιμο της ΕΡΤ. Αν η κυβέρνηση καταφέρει σε σύντομο χρονικό διάστημα να παρουσιάσει το σχέδιο για τη νέα δημόσια τηλεόραση θα έχει συντρίψει έναν ισχυρό θύλακα αντίστασης. Και θα βγει ενισχυμένος.

Εννοείται ότι εδώ που έφτασε δεν νοείται επιστροφή γιατί αυτό θα σημάνει πανωλεθρία.

Αν πάλι Βενιζέλος και Κουβέλης βάλουν το συμφέρον της χώρας πάνω από εκείνο των εκλεκτών τους, τότε ανοίγεται ο δρόμος για τις εκλογές και ο Σαμαράς θα έχει ένα ξεκάθαρο μήνυμα προς τον ελληνικό λαό, ως φορέας ανανέωσης...Και ας υπερασπίζονται οι άλλοι την αμαρτωλή ΕΡΤ...

Αδέξιος Δεξιός

Υ.Γ: Καιρός είναι ο Σαμαράς να τολμήσει κάτι που δεν τόλμησε κανένας πρωθυπουργός από το 1989. Να βάλει τάξη και στην ζούγκλα της ιδιωτικής τηλεόρασης δημοπρατώντας τις συχνότητες που επί δεκαετίες νέμονται οι γνωστοί διαπλεκόμενοι εκδότες και καναλάρχες.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. αλέξανδρος παύλιος avatar
    αλέξανδρος παύλιος 12/06/2013 08:13:02

    Σε οποιαδήποτε ΔΥΤΙΚΗ, ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΗ χώρα υπάρχει δημόσια τηλεόραση. Και κατάληψη σε κτίρια της τηλεόρασης και κλείσιμο μόνο οι συνταγματάρχες κάνανε.

    Ας αφήσει λοιπόν ο αδέξιος δεξιός το spin off γιατί έπρεπε να κλείσει η ΕΡΤ. Και τα νούμερα χαμηλά? Βεβαίως, γιατί κανείς ιδιωτικός δεν έδειχνε βόλεϋ, κωπηλασία, ξιφασκία κλπ. Ποιος θα τα δείχνει τώρα με κριτήριο την ακροαματικότητα και μόνο? Μήπως πρέπει να τα καταργήσουμε και αυτά τα σπόρ μια και δεν πάει πολύς κόσμος? Και ιστορικά ντοκυμαντέρ ποιος έδειχνε? Που θα τα βλέπει τώρα?

    Και δεν τον προβληματίζει οτι καμμία κουβέντα και ανησυχία δεν υπάρχει στη ΝΔ για τα κανάλια των διαπλεκόμενων (σε δυτικές χώρες κοινών μαφιόζων) και μόνο η ΕΡΤ ήταν το πρόβλημα?

    Το να ηθικολογεί ο κ. Κεδίκογλου που έκανε όργιο ρουσφετολογίας δεν τον προβληματίζει καθόλου? Και με επικεφαλής αυτόν θα γίνει η "νέα αξιοκρατική" τηλεόραση/

    Κάποιοι έχουν χάσει την επαφή με το τι εστί ΑΣΤΙΚΗ δημοκρατία, όπως νοείται στις δυτικές χώρες.

    • Καβαλιώτης avatar
      Καβαλιώτης @ αλέξανδρος παύλιος 12/06/2013 13:39:07

      +1000

      • pasokos avatar
        pasokos @ Καβαλιώτης 12/06/2013 14:06:43

        Την έκλεισε γιατί θέλει εκλογές και έψαχνε έναν τρόπο για να τις προκαλέσει. Είχε μια σκασίλα αν γινόταν πάρτι στην ΕΡΤ ή όχι. Σε όλο το Δημόσιο γίνεται πάρτι.

        • me avatar
          me @ pasokos 12/06/2013 20:00:26

          Αυτό ακριβώς...

    • laz avatar
      laz @ αλέξανδρος παύλιος 12/06/2013 17:24:37

      -διορίστηκαν αξιοκρατικά;
      -έχουμε κρίση;
      -έχουμε ανέργους και συνταξιούχους που πληρώνουν τέλη γι αυτούς;
      -έχουμε 100 μύρια για μισθοδοσία 2900 υπαλλήλων; κάνε τους υπολογισμούς
      -έχουμε πλεονάζον προσωπικό;

      η δικαιοσύνη αποτελεί θεμέλιο λίθο σε μια μια αστικού τύπου δημοκρατία,για το κοινό συμφέρον και το κοινό καλό
      δεν μπορεί οι πολλοί να υποφέρουν για τα ρετιρέ

      κοινή λογική

      • laz avatar
        laz @ laz 12/06/2013 17:26:10

        το μόνο κρίμα στα χαμλόμισθα παιδιά αν υπάρχουν και αν διορίστηκαν αξιοκρατικά

        αν όχι να ρθούνε νέα παιδιά αξιοκρατικά διορισμένα

        Βάστα Αντώνη

        • tasos1 avatar
          tasos1 @ laz 12/06/2013 19:36:04

          Ποια αξιοκρατία;
          Αν δοθεί κατάλογος, δείτε τη συνάφεια των ονομάτων...
          Η άλλη συνάφεια, των μη επωνύμων, δε φαίνεται, αλλά είναι τεράστια!
          Σόι πάει το βασίλειο...

      • laz avatar
        laz @ laz 12/06/2013 17:34:32

        αν δεν ισχύουν τα παραπάνω που διαβάζω σε κάποιες ιστοσελίδες τότε πάσο,
        αν ισχύουν τότε για ποιόν λόγο γίνεται τόσος ντόρος

        εδώ έχουμε τόσους ανέργους στον ιδιωτικό τομέα..τόσο κόσμος υποφέρει

        για τα ρετιρέ και τις συντεχνίες θα καιγόμαστε; που ζούνε από τα τέλη της κοινωνίας και από τους φόρους;

        όχι!μόνο οι αξιοκρατικά διορισμένοι στο δημόσιο να μείνουνε και με λογική μισθοδοσία...το κράτος βρίσκεται υπο κατάρρευση,η αξιοκρατία και η λογική θα το σώσουν και μόνο

    • Στρυμών avatar
      Στρυμών @ αλέξανδρος παύλιος 12/06/2013 19:13:39

      1ον Κανείς δεν έκελεισε οριστικά την ΕΡΤ. Αυτή θα ξανανοίξει με νέα μορφή. Όλα τα άλλα είναι παραπληροφόρηση.
      2ον Το πρόβλημα αγαπητέ δεν είναι ανάμεσα στη ΕΡΤ και τον Κεδίκογλου αλλά ανάμεσα στην ΕΡΤ και το μεγαλύτερο μέρος του ελληνικού λαού που δεκαετίες τώρα πληρώνει χωρίς να έχει βάλει ούτε το μικρό του δακτυλάκι τη "νύχτα" στο δημόσιο "καζάνι" με το μέλι...

      • Νεράκι avatar
        Νεράκι @ Στρυμών 12/06/2013 19:59:41

        Και ποιος φταίει γι' αυτό; Οι εργαζόμενοι ή οι πολιτικοί που ΚΑΙ τους προσέλαβαν ΚΑΙ τους διοικούσαν;

        Αν φταίνε οι πολιτικοί, γιατί τιμωρούνται, ΜΟΝΟ, οι εργαζόμενοι;

        Ο Κεδίκογλου που προσέλαβε τον κολλητό του από το... "Ράδιο Αλιβέρι" ως σύμβουλο διαφημήσεων, γιατί παραμένει στη θέση του και, μάλιστα, ...απολύει κόσμο;

  2. kotstak avatar
    kotstak 12/06/2013 08:21:01

    "Κάποιοι άλλοι χύνουν κροκοδείλια δάκρυα για τις απολύσεις"

    Λουκέτο στην ΕΡΤ =300.000.000 λιγότερα στα παρασιτοταμεία=300.000.000 περισσότερα στη δεξαμενή του ιδιωτικού τομέα= 50.000 λιγότεροι άνεργοι.
    Η ΕΡΤ ΔΕΝ είχε συμβάλλει στην ανάπτυξη, ενώ μπορούσε και όφειλε.
    Τι έχουν να πουν γι’ αυτό, οι προστάτες των πάσης μορφής "παρασίτων", αριστεροί πολιτικοί;

    • kotstak avatar
      kotstak @ kotstak 12/06/2013 08:47:35

      Με το λουκέτο που μπήκε στην ΕΡΤ θα ξυπνήσουν οι υπόλοιποι.
      Θα καταλάβουν άπαντες ότι έχουν χρέος να συμβάλουν ώστε να υπάρξει ανάπτυξη.
      Τα στελέχη των μεγάλων ιδιωτικών καναλιών πρέπει να ξέρουν πως σε λίγο που τα δανεικά θα τελειώσουν θα έρθει η σειρά τους, εαν δεν ξυπνήσουν γρήγορα.
      Ούτε αυτοί ξέρουν, - όπως δεν ήξεραν οι εργαζόμενοι στην ΕΡΤ και στο ΑΛΤΕΡ – ποιός, αντί ποιού, πλήρωνε το μισθό τους.
      Το μισθό σας κύριοι σας τον πλήρωναν και τον πληρώνουν κάποιοι που δεν ήθελαν και δεν έπρεπε.
      Έπρεπε να τον πληρώνουν τα προϊόντα που παράγουμε και οι υπηρεσίες που παρέχουμε στους αλλοδαπούς.
      Εάν συνέβαινε αυτό και το γνωρίζατε, θα παραγάγαμε τα διπλά.

      • Νοσφεράτου avatar
        Νοσφεράτου @ kotstak 12/06/2013 12:10:23

        Αυτά που γράφεις τα εννοείς; Γιατί αν τα εννοείς τότε σίγουρα υπάρχει πρόβλημα.
        Αν η λύση για την ανάπτυξη είναι οι απολύσεις τότε έχουμε πιάσει ΠΑΤΟ. Π Α Τ Ο

        Ναι, εξορθολογίστε το κόστος, πετάξτε έξω τα ρουσφέτια (που συγκεκριμένοι έκαναν), τελειώστε τις εξωτερικές παραγωγές.

        Αλλά επί δικαίων και αδίκων η ρομφαία της "κάθαρσης" ?

        • kotstak avatar
          kotstak @ Νοσφεράτου 12/06/2013 14:26:34

          Όποιος δεν συμβάλει – ενώ από τη θέση που κατέχει μπορούσε - στην ανάπτυξη, η οποία επιτυγχάνεται με τη δημιουργία επιπλέον πλούτου και στερεί πόρους από τον ιδιωτικό τομέα (ο οποίος παράγει τον πλούτο) είναι “παράσιτο”.
          Αυτό πρέπει να το καταλάβουν άπαντες.
          Το λουκέτο στην ΕΡΤ θα έχει ευεργετικά αποτελέσματα.
          Θα “ξυπνήσουν” όλοι.

          Το τι έπρεπε να είχε κάνει η ΕΡΤ για να συμβάλει στην ανάπτυξη το έχω γράψει πολλές φορές.
          Συγκεκριμένα πράγματα, 1. 2. 3. 4. Όχι αερολογίες.
          Συγκεκριμένα πράγματα θα πει, πως πας στο γραφείο σου το πρωί και κάνεις κάτι.
          Κάτι που δεν έκανες μέχρι τώρα.
          Και αυτό το κάτι είναι ο πιο σημαντικός κρίκος για την έξοδο από την κρίση.
          Η ΕΡΤ, αν και μοιάζει “αθώα” και άμοιρη ευθυνών, είναι, κατ’ εμέ, η “πεταλούδα” αυτή που με “το φτερούγισμά της” θα σταματούσε την "καταιγίδα".
          “Το φτερούγισμα της πεταλούδας” ΕΡΤ συντέλεσε στη δημιουργία της "καταιγίδας".

    • Apostolos Vlahos avatar
      Apostolos Vlahos @ kotstak 12/06/2013 15:14:12

      Λούκετο στους "εθνικούς εργολάβους" = 5 δις λιγότερα στα παρασιτοταμεία το χρόνο. Και εξυγίανση του ιδιωτικού τομέα με κανονικό ανταγωνισμό και όχι κρατικοδίαιτους "επιχειρηματίες".
      Δεν άκουσα, τι είπες;

      • kotstak avatar
        kotstak @ Apostolos Vlahos 12/06/2013 17:24:44

        Αυτό που λέω είναι:
        Λες ανυπόστατα και αυθαίρετα πράγματα.
        Σύμφωνα με αυτά που λες, οι 2 μεγάλες κατασκευαστικές τα τελευταία 20 χρόνια έπρεπε να είχαν τζίρο 100 δις.
        Κάτι τέτοια έλεγε ένας πολιτικός και από τότε που τα είπε, πολύ τον αποκαλούν: “αεροψεκασμένο”.

        Ότι έγιναν υπερβάσεις, έγιναν.
        Οι υπερβάσεις έγιναν όταν κυβερνούσαν αυτοί που στηρίζουν τώρα τα "παράσιτα".
        Οι εφημερίδες των εργολάβων που έκαναν τις υπερβάσεις, στηρίζουν σήμερα τα "παράσιτα", πράγμα το οποίο κάνεις και εσύ.

        Δεν άκουσα, τι είπες;

  3. GO avatar
    GO 12/06/2013 08:21:04

    Κανείς (πλην ολίγων) ήθελε αυτή την ΕΡΤ, αλλά και κανείς -κατά την άποψή μου- εχέφρων ήθελε αυτό το απίθανο σχέδιο δράσης για την ενδεχόμενη εξυγίανσή της. Πάσχει επικοινωνιακά αλλά το κυριότερο πάσχει πολιτικά.

  4. xzetta avatar
    xzetta 12/06/2013 08:56:55

    σωστή πρόθεση. μέγα λάθος τακτικής και ατυχές timing.

  5. Ελπιδοφορος avatar
    Ελπιδοφορος 12/06/2013 09:02:41

    “Μπορώ να γράψω πολλά ακόμα για τους ειδικούς συμβούλους , για τους …κηπουρούς, για τις …εξωτερικές παραγωγές για τις αστρονομικές αμοιβές. Όμως, όλα αυτά είναι γνωστά.”

    Δυστυχώς , η μάλλον καλλίτερα , ευτυχώς θα έλεγα που ΔΕΝ είναι γνωστά στους πολίτες διαφορετικά θα είχε γίνει …της πλατείας το κάγκελο.
    Εφόσον τα γνωρίζετε ίσως θα πρέπει να τα δημοσιεύσετε να μάθουμε και εμείς ποίοι αντιδρούν , γιατί και ποίοι υποστηρίζουν αυτό το όργιο σπατάλης όπως υπονοείτε.

    Όσο για το πραξικόπημα που άκουγα χθες , επειδή πολλοί πολίτες αυτής της χώρας δεν το έχουμε ζήσει αλλά μας το έχουν παρουσιάσει ως την μεγαλύτερη καταστροφή που γνώρισε ποτέ η χώρα μας , χειρότερη και από τον εμφύλιο , ε λοιπόν εάν ήταν έτσι το πραξικόπημα διαψεύδονται πανηγυρικά!
    Ατυχέστατη η σύγκριση.
    Όπως γράφετε εάν ήταν πραξικόπημα τώρα θα βλέπαμε στις οθόνες μας “παραποιημένα κατορθώματα” του πρωθυπουργού μας και της ν.δ. και “άπειρη συκοφαντία για την αριστερά”!


    Αλήθεια πόση θα είναι η αποζημίωση που θα πάρουν όσοι απολυθούν;
    Μήπως θα μεταφράζετε σε κάτι χρόνια εργασίας για έναν νέο που εάν είναι τυχερός και έχει εργασία στον ιδιωτικό τομέα θα πρέπει να δουλέψει μια ζωή για να μπορέσει να έχει – και EAN τα καταφέρει ποτέ- να πάρει μαζεμένα τόσα χρήματα;
    Δεν είναι κοινωνικός αυτοματισμός όπως πολλοί θα πουν αλλά αδικίες και στρεβλώσεις που εάν δεν διορθωθούν θα βουλιάξουμε όλοι μαζί.

    • Lichnee avatar
      Lichnee @ Ελπιδοφορος 12/06/2013 10:32:08

      Πολλά από αυτά είναι γνωστά αλλά ορίστε μια λίστα με αμοιβές που κυκλοφορεί στο δίκτυο.
      h*p://infognomonpolitics.blogspot.gr/2009/12/blog-post_31.html#.UbgjlvlM_U8
      Δεν είμαι βέβαιος αν αυτό ισχύει αλλά αν είναι αληθινό κάποιοι θέλουν παλούκωμα.
      Κρίμα για τους χαμηλόμισθους των 700 ευρώ που πήραν στο λαιμό τους.

      • Ανδρεας45 avatar
        Ανδρεας45 @ Lichnee 12/06/2013 14:00:20

        Αυτο που γραφεις φιλε,επρεπε να το βαλης παραθυρο να ανοιγη.Ποιος να το ψαξη τωρα και που;

      • Evangelos avatar
        Evangelos @ Lichnee 12/06/2013 14:22:32

        o λόγος που πρέπει να υπάρχουν ΕΠΙΣΗΜΟΙ τόποι ενημέρωσης (π.χ. πρακτορεία , δημοσιογραφοι και άρα και κάποια μορφή ΕΡΤ) είναι ακριβώς το "Δεν είμαι βέβαιος αν αυτό ισχύει "

        τα άπειρα ΕΝΤΕΛΩΣ αφερέγγυα ΔΗΘΕΝ ειδησεογραφιά σαιτ στο διαδίκτυο είναι ο χειρότερος τρόπος ενημέρωσης ...

        καμιά φορά το πραγματικό κόστος της διατήρησης φερέγγυων μέσων ενημέρωσης είναι ΠΟΛΥ μικρότερο από το υποτιθέμενα εξορθολογισμένο νεοφιλελεύθερο μοντέλο ΟΛΑ στο σφυρί αφήστε τους ιδιώτες να βρούν την άκρη ;)

      • αλέξανδρος παύλιος avatar
        αλέξανδρος παύλιος @ Lichnee 12/06/2013 15:00:08

        Σωστά όλα αυτά, αλλά μόνοι τους βάζαν τους παχυλούς μισθούς? Δεν υπήρχε διοίκηση? Και η διοίκηση, που έμπαινε και μπαίνει από τα κόμματα (ΝΔ και ΠΑΣΟΚ) δεν έχει καμμία ευθύνη? Και αφού τα κόμματα βάζαν άσχετους και λαμόγια στη διοίκηση μπορούν τώρα να καίνε και τα χλωρά? Δηλαδή τα κομματόσκυλα της διοίκησης και οι πολιτικοί που τους βάζαν δεν έχουν καμμία ευθύνη και θα βγούν καθαρά, αλλά τα χλωρά ας καούν?

      • Ηλίας avatar
        Ηλίας @ Lichnee 12/06/2013 16:23:17

        Το λινκ σου δείχνει τους μισθούς του 2008. Οι περισσότεροι απ' αυτούς (Χούκλη, Λυριτζής) έχουν φύγει πριν 3 χρόνια. Δεν είναι αυτοί οι μισθοί σήμερα. Η ΕΡΤ του 2009-2012 έχει κάτω από το μισό μισθολογικό κόστος σε σχέση με την ΕΡΤ του 2008.

  6. (Α)θανάσης avatar
    (Α)θανάσης 12/06/2013 09:07:45

    Η απόφαση και ο τρόπος υποποίησης είναι ενδεικτικά του βαθμού αποκοπής από την κοινωνία...
    Όταν θα το καταλάβει το τραγικό λάθος ο Σαμαράς, θα είναι πάρα πολύ αργά για την Ελλάδα...

  7. kostis avatar
    kostis 12/06/2013 09:10:29

    Η κινηση Σαμαρα θυμιζει την κινηση-απολυση του Ρηγκαν στους αεροελεκτες. Τοτε απολυθηκαν 12000. Νομιζω πως απο χθες με την κινηση του αυτη καταξιωθηκε στην συνειδηση του κοσμου ως ηγετης. Ασχετα αν κανεις συμφωνει μαζι του η οχι. Απλα,χθες, ανατραπηκε το πολιτικο σκηνικο, υπερ του.. Και οποιος το καταλαβε, το καταλαβε..

    • Γεώργιος avatar
      Γεώργιος @ kostis 12/06/2013 09:36:41

      'Εχεις απόλυτο δίκιο!!!!Εύχομαι να δικαιωθεί για την απόφαση αυτή, με τις πρώτες ενδείξεις να είναι υπέρ του. Καλημέρα (κυριολεκτικά καλή ημέρα...)

    • Β.Κ.Σιάπκα avatar
      Β.Κ.Σιάπκα @ kostis 12/06/2013 09:44:45

      Κι εμένα αυτή μου θύμησε..
      Δεν τον χαρακτήρισαν τυχαία πολιτικό παλαιάς κοπής. Όσοι τον πολεμούσαν λυσσωδώς απο παληά το ξέραν, οι υπόλοιποι το συνειδητοποιούν τώρα...
      Ένα σημαντικό πρόβλημα πρέπει να λυθεί άμεσα, η αναμετάδοση της κυριακάτικης θείας λειτουργίας.
      Ελπίζω οι Ανιχνεύσεις, τα Ελλήνων Δρωμενα και ο τόπος και το τραγούδι του να έχουν την θέση τους στη νέα δημόσια τηλεόραση, δικαιώνανε απόλυτα την αποστολή της...

      • Ανδρεας45 avatar
        Ανδρεας45 @ Β.Κ.Σιάπκα 12/06/2013 14:02:31

        Στη λειτουργια κολλησες εσυ;

        • Strange Attractor avatar
          Strange Attractor @ Ανδρεας45 12/06/2013 14:57:22

          Χα χα χα....

        • B.K.Σιάπκα avatar
          B.K.Σιάπκα @ Ανδρεας45 12/06/2013 15:04:53

          Nαι, εκεί κόλλησα. Γιατί η μητέρα μου δεν μπορεί να πάει στην εκκλησία επειδή είναι 85 χρονών. Εσένα ποιό είναι το πρόβλημά σου; Γράψε ελεύθερα.
          Τον φασισμό της απαξίωσης και της σνομπαρίας αλλού. Κι εσύ και ο Ατράκτορας.

          • Geros avatar
            Geros @ B.K.Σιάπκα 12/06/2013 19:55:22

            Η λειτουργία σε όλη την μεταβατική περίοδο θα μεταδίδεται από το κανάλι της βουλής που είναι πανελλαδικής εμβέλειας. Το πρόβλημα λύθηκε. Αμήν!

            Όσο αφορά τις Ανιχνεύσεις (μακράν η καλύτερη εκπομπή λόγου στην Ελληνική τηλεόραση) και το Ελλήνων Δρώμενα έτσι και αλλιώς θα διέκοπταν για το καλοκαίρι , από το φθινόπωρο θα είναι πάλι μαζί σας.

            Τέλος το "Ο τρόπος και το τραγούδι του" είναι ειδική περίπτωση ειδικά αν υπάρχει υπερήλικας Ηπειρώτης στο σπίτι , το να στερηθεί τα Ηπειρώτικα για περίοδο πάνω των τριών μηνών οδηγεί σε κατάθλιψη (στην οποία οι Ηπειρώτες έτσι και αλλιώς ρέπουν) , μπορεί να επέλθει δε και το μοιραίο! Προτείνω να το βάζετε στην μητέρα σας από το Youtube μην την χάσουμε τζάμπα και βερεσέ!
            Υπάρχουν όλα τα επεισόδια ολόκληρα.

          • B.K.Σιάπκα avatar
            B.K.Σιάπκα @ Geros 12/06/2013 20:09:43

            Τον τόπο και το τραγούδι του δεν το παρακολουθεί η μητέρα μου, αλλά εγώ.
            Και η μητέρα μου πάσχει από κατάθλιψη γιατί έχει χάσει των πενήντα χρονών σύζυγό της.
            Κι εσύ είσαι άθλιος και φθηνός.
            Μακριά κι αλάργα λοιπόν, ειδάλλως όταν γράφεις φθηνά και άθλια σε κάποιον που συνδιαλέγεται με το επώνυμό του να το κάνεις με το επώνυμό σου.

          • ΚΜ avatar
            ΚΜ @ B.K.Σιάπκα 13/06/2013 06:06:11

            Εσύ ξαναδιάβασε τί έγραψες Γέρο.

          • ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
            ΚΥΘΗΡΙΟΣ @ B.K.Σιάπκα 13/06/2013 09:32:37

            Τί νά ξαναδιαβάσει ΚΜ,τόν ἀφήνει ὁ ἐγωϊσμός;

          • MAYRO XABIARI avatar
            MAYRO XABIARI @ B.K.Σιάπκα 13/06/2013 13:45:17

            Με όλο το σεβασμό, νομίζω μια ψύχραιμη ανάγνωση του σχολίου επίμαχου σχολίου του θα δείξει ότι δεν είχε προσβλητική διάθεση. Για τους Ηπειρώτες, σαν αυτοσαρκασμό το εξέλαβα, προσωπικά δεν διέκρινα διάθεση να θίξει τη μητέρα σας. Κρίμα να μαλώνουν δύο αξιόλογοι σχολιαστές για το τίποτε. Μην επηρεάζεστε από τρίτους, υπάρχουν παλιότερες αντιπαραθέσεις και αντιπαλότητες στο φόρουμ, που εκδηλώνονται δοθείσης ευκαιρίας...

          • Imperial Isolation avatar
            Imperial Isolation @ Geros 12/06/2013 21:12:04

            Geros όταν λέει πολλά ''έξυπνα'' κανείς, λέει και βλακείες τελικά.

    • αιρετικός avatar
      αιρετικός @ kostis 12/06/2013 13:59:54

      Αέρα πατέρα...

  8. Νίκος Αργεάδης avatar
    Νίκος Αργεάδης 12/06/2013 09:13:29

    Αγαπητέ Αδέξιε Δ. συμφωνώ με όλα πλην του τρόπου που ανακοινώθηκε από τον κ. Κεδίκογλου το κλείσιμο. Δεν θα έπρεπε καθόλου να χρωματίσει την ανακοίνωση και θα έπρεπε να είναι συγκεκριμένος ως προς το ποιός πραγματικά βούλιαζε την ΕΡΤ εδώ και 40 χρόνια και όχι να τους τσουβαλιάζει ΟΛΟΥΣ στο ίδιο σακκί της ασυδοσίας και της κομματικής κραιπάλης.
    Όχι οι εργαζόμενοι αλλά οι κομματικοί κομμισσάριοι και οι διευθυντές που μόνο διαχέιριση δεν έκαναν, όπως σε ΟΛΟ το δημόσιο. Φυσικά και είναι τομή ό,τι έκανε ο Α. Σαμαράς και ελπίζω να μην προσπαθήσει το κόμμα ερήμην του να τοποθετήσει κομματικούς ευνοούμενους όταν, και αν, επανεκκινήσει η ΕΡΤ. Μπορεί η ακροαματικότητά της να ήτανβ χαμηλότερη εν σχεσει με τον Σουλεϊμανοδίαυλο πχ αλλά η ποιότητα των τεκμηριωτικών της και άλλων προγραμμάτωβν ήταν αξεπέραστη, όσοι ζήσαμε χρονια στο εξωτερικό ξέρουμε...Έπρεπε ομως να γίνει για να ανοίξει το σπυρί της ΠΑΣΟΚοκρατίας και της ντεμέκ ριστεροσύνης που την βούλιαξαν. Κι μόνο ο Α.Σαμαράς θα το τολμούσε.

  9. yianna avatar
    yianna 12/06/2013 09:16:42

    Κρατιστές του αισχίστου είδους. Αρκετά πιά, τους αντέξαμε με τις καθεστωτικές πρακτικές τους τριάντα χρόνια. Ας γίνει δημοψήφισμα για να δούμε ποιοί θέλουν αυτή την ΕΡΤ και ποιοί δεν την θέλουν. Κατέστρεψαν την Ελλάδα, φτάνει πια.

    • Ηλίας Κοντάκος avatar
      Ηλίας Κοντάκος @ yianna 12/06/2013 14:33:06

      Σωστό. Οι καθεστωτικές πρακτικές όμως δεν ανατρέπονται με άλλες καθεστωτικές πρακτικές, όπως είναι κατ' εξοχήν οι πράξεις νομοθετικού περιεχομένου.

  10. aris. aold avatar
    aris. aold 12/06/2013 09:16:59

    Πολύ σωστη κίνηση.

    Το σύνολο της κοινωνίας την επικροτεί.

    Τα λεφτά από το χαράτσι της ερτ να δοθούν σε ιδρύματα και νοσοκομεία.

    • Γιώργος avatar
      Γιώργος @ aris. aold 12/06/2013 11:33:36

      8 ευρώ το δίμηνο είναι το "χαράτσι" της ΕΡΤ. Τα 400 που πλήρωσα για το ΕΕΤΗΔΕ ευχαρίστως να πάνε σε ιδρύματα και νοσοκομεία...

    • sawas avatar
      sawas @ aris. aold 12/06/2013 13:08:37

      Η έκφραση που πρέπει να χρησιμοποιείται είναι "η συντριπτική πλειοψηφία του κόσμου".

      Το "σύνολο" είναι πλεονασμός.

      ΥΓ. ο Μάκης (ξέρεις, ο κιτρινος) σε "δικαίωσε" μίλησε για τα 2/3 του κόσμου.

  11. Sceptic avatar
    Sceptic 12/06/2013 09:17:33

    Καλά τα πάτε...θέλουμε και άλλες απολύσεις, μας αρέσει να βλέπουμε απολυμένους.
    Εξάλλου νομίζω ότι για φέτος θέλουμε 12500 κομμάτια, αυτή είναι η συμφωνία.

  12. Αν... avatar
    Αν... 12/06/2013 09:17:50

    Η ...αμαρτωλή ΕΡΤ, διοικητικά, δεν είναι παρά ο καθρέφτης των απύθμενα αισχρών πολιτικάντηδων (ΠΑΣΟΚ-ΝΔ), που διόριζαν χρόνια αφειδώς Διευθυντές, Συμβούλους, Προϊσταμένους μαριονέτες και υπαλλήλους πελατάκια, αφισοκολλητές, παρατρεχάμενους. Άρα αμαρτωλοί, διεφθαρμένοι, ένοχοι και κατάπτυστοι είναι ΟΛΟΙ όσοι συμμετείχαν (ακόμη και τον τελευταίο έναν χρόνο) σε αυτή την ανεπίτρεπτη παράνοια. Η αποφασιστική λοιπόν παρέμβαση εξυγίανσης έπρεπε να είχε τολμηθεί εξ΄αρχής με την ανάληψη της εξουσίας, ώστε να μη φτάσουμε σήμερα στην ακραία επιλογή του βίαιου κλεισίματος που προσφέρει άλλοθι και οπλίζει με παντιέρες υποκριτικής ''ευαισθησίας'' τους πάντα πρόθυμους επαγγελματίες υπερασπιστές των πάντων....
    '' Και από τηλεθέαση; Μονοψήφια νούμερα! Δείγμα της εκτίμησης και της εμπιστοσύνης που έτρεφε η ελληνική κοινωνία για τη δημόσια τηλεόραση. ''
    Η δημόσια τηλεόραση, αποτελεί το τελευταίο ανάχωμα ενάντια στην επίθεση της ξεφτίλας και της ευτέλειας, της αηδιαστικής και φασιστικής επιβολής της υποκουλτούρας και του αφελληνισμού που υφιστάμεθα καθημερινά από ΟΛΑ τα ΠΑΡΑΝΟΜΑ Ιδ. Κανάλια και τα ακριβοπληρωμένα τους φερέφωνα, τους υπαλλήλους των συμφεροντολόγων μεγαλοεργολάβων, που εκβιάζουν απροκάλυπτα ολόκληρο το πολιτικό ''σύστημα''.
    Η ...τηλεθέαση, δε μπορεί να είναι κύριος και αποκλειστικός σκοπός του Δημόσιου φορέα ενημέρωσης και επιμόρφωσης και όσο για το....επίπεδο και τα κριτήρια των Ελλήνων τηλεθεατών, ας μην τα συζητήσουμε, μας τρίβει στα μούτρα την αλήθεια η φανατική προσήλωση στο Σουλεϊμάν, τη Σιλά και τη ...Φατμαγιούλ!! Κατάντια! Το ζήτημα είναι να προσπαθήσει η πολιτεία ΚΑΙ μέσω της δημόσιας Ραδιοτηλεόρασης, προσφέροντας ποιοτικά προγράμματα, εκπολιτίζοντας, διευρύνοντας τον πνευματικό ορίζοντα των ατόμων, να εκπαιδεύσει και να καλλιεργήσει ψυχικά την κοινωνία που υπηρετεί.
    Σίγουρα κάτι έπρεπε να γίνει με την ασυδοσία, τον ελλειπή έλεγχο και την ανεξέλεγκτη σπατάλη (κάτι πρέπει να γίνει με τη λειτουργία του δημοσίου γενικά, που είναι παρανοϊκή, αντιπαραγωγική και απαράδεκτη), αλλά όποια επέμβαση και αν ήταν απαραίτητο να επιχειρηθεί, κατά τη γνώμη μου είναι λάθος να συμβαίνει με την ΕΡΤ κλειστή. Με προσωπικό ασφαλείας και συνεχίζοντας να εκπέμπουν οι πομποί, μπορούσε να εξυγιανθεί, να αναμορφωθεί και να εκλογικευτεί η λειτουργία της, όπως θέλουμε όλοι οι ψύχραιμα και λογικά σκεπτόμενοι. Οι πολεμικοί παιάνες, οι συγκρούσεις και η άσκοπη σπατάλη δυνάμεων σε μία τόσο δύσκολη για όλους στιγμή, δεν βλέπω σε τι θα μας ωφελήσει τελικά ως σύνολο ...

    • Β.Κ.Σιάπκα avatar
      Β.Κ.Σιάπκα @ Αν... 12/06/2013 09:48:20

      Υπάρχουν και αλλα μαγαζάκια που τους πρέπει βίαιο κλεισιμο ως άνδρα κατασπατάλησης του χρήματος των φορολογουμένων πολιτών

      • helios avatar
        helios @ Β.Κ.Σιάπκα 12/06/2013 16:25:52

        ΤΡΑΜ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    • Γιώργος avatar
      Γιώργος @ Αν... 12/06/2013 11:35:26

      Υπάρχει σχόλιο που να έχεις γράψει και να διαφωνώ; +1

    • αιρετικός avatar
      αιρετικός @ Αν... 12/06/2013 14:01:10

      ++1.000!

  13. Επισκέπτης avatar
    Επισκέπτης 12/06/2013 09:21:36

    Μπορούσαν και όφειλαν να την έχουν νοικοκυρέψει. Δεν ήταν ανάγκη να την κλείσουν. Αυτά είναι μέτρα σπασμωδικά.
    Εκτός της ΝΔ, υπέρ του κλεισίματος της ΕΡΤ συνηγορεί μόνον η Χρυσή Αυγή. Αν κάνω λάθος, παρακαλώ διορθώστε με.

    • Lichnee avatar
      Lichnee @ Επισκέπτης 12/06/2013 10:40:49

      "Εκτός της ΝΔ, υπέρ του κλεισίματος της ΕΡΤ συνηγορεί μόνον η Χρυσή Αυγή. Αν κάνω λάθος, παρακαλώ διορθώστε με."
      Συγγνώμη,αυτό νοείται ως επιχείρημα;

      • Επισκέπτης avatar
        Επισκέπτης @ Lichnee 12/06/2013 11:45:33

        Όχι, ως πληροφορία.

  14. Νεοθουλίτης Γερμανοτσολιάς avatar
    Νεοθουλίτης Γερμανοτσολιάς 12/06/2013 09:22:28

    μα φυσικά την θέλει η ....DW!!!

  15. Hans avatar
    Hans 12/06/2013 09:28:40

    Ποιος θέλει αυτόν τον τρόπο κλεισίματος;

  16. Σταύρος avatar
    Σταύρος 12/06/2013 09:39:12

    Ατέρμονες συζητήσεις είχαν γίνει εδώ παλιά, σχετικά με το τέλος της ΕΡΤ στον λογαριασμό της ΔΕΗ και τρόπους αποφυγής του.

    Μήπως μαζί με τα ψευδώνυμα, άλλαξαν και οι απόψεις;

    Φάκτορα, τα έχεις στα αρχεία σου. Δεν κάνεις κάποιες αναδημοσιεύσεις σε ξεχωριστή στήλη, "για να θυμούνται οι παλαιότεροι και να μαθαίνουν οι νεώτεροι"!

    Συμφωνώ με το προσωρινό κλείσιμο και ξεκαθάρισμα της ΕΡΤ. Πάντα το έλεγα, για ν' αλλάξω τώρα γνώμη.

    Σειρά για το ταμείο να παίρνουν οι χρήστες Δημοσίων Πόρων και Συχνοτήτων!
    Χωρίς ευκολίες πληρωμής!

    • Lichnee avatar
      Lichnee @ Σταύρος 12/06/2013 10:41:34

      Thumbs up!

    • Πολίτης Θ avatar
      Πολίτης Θ @ Σταύρος 12/06/2013 19:14:21

      Κι αν δεν πληρώσουν οι ιδιωτικοί το δικαίωμα χρήσης να κλείσουν κι αυτοί. Λογικό και σωστό ως εδώ.
      Αλλά με την ΕΡΤ κλειστή θα γυρίσουμε πίσω στο 1900, με μόνη πηγή πληροφόρησης τις εφημερίδες και τους τελάληδες...
      Με τα νησιά του ανατολικού Αιγαίου γνωρίζει κανείς τι γίνεται; Έχουν καλό σήμα τα τουρκικά μέσα ενημέρωσης μετα το κλείσιμο της ΕΡΤ ή μήπως να τους βοηθήσει;
      Τους απόδημους τους ρώτησε κανείς;

      • tasos1 avatar
        tasos1 @ Πολίτης Θ 13/06/2013 18:26:30

        Πληρώνουν και οι απόδημοι;
        Βρε τι ... μίρλα είναι αυτή, διαβάστε και κανένα βιβλίο!

  17. theo1611 avatar
    theo1611 12/06/2013 09:52:09

    Το κλείσιμο της ΕΡΤ σηματοδοτεί την έναρξη τήρησης των δεσμεύσεων της χώρας για διαρθρωτικές αλλαγές.

    Όπως γίνεται φανερό οι αλλαγές αυτές θα γίνουν με τον ελληνικό τρόπο:
    Χωρίς σχέδιο, αλλά με προσλήψεις στους νέους οργανισμούς που θα αντικαταστήσουν τους παλιούς. Που να αξιολογείς και να αναδιοργανώνεις υφιστάμενες δομές, δεν έχει πείρα το πολιτικό μας προσωπικό από τέτοιες μεθόδους εργασίας και ο χρόνος που (μας) διατίθεται δεν επαρκεί πλέον.

    Δεν χρειάζονται κατά τη γνώμη μου μεγαλοστομίες για τον αν η ΕΡΤ ήταν το μεγαλύτερο άντρο διαφθοράς, κομματοκρατίας και αδιαφάνειας και πόσο σωστή είναι η απόφαση να ξεκινήσουν από κει οι διαρθρωτικές αλλαγές! Από κάπου έπρεπε να ξεκινήσουν (με τον ελληνικό τρόπο) και ξεκίνησαν από κει. Είμαι πεπεισμένος ότι με τους ίδιους λόγους που επικαλέσθηκε ο κ. Κεδίκογλου, θα μπορούσαμε σήμερα να μιλάμε για το Νοσοσκομείο Ευαγγελισμός π.χ., αν αυτός ήταν ο πρώτος οργανισμός που έκλεινε για να ξανανοίξει ή το ΕΚΠΑ ή κάποιο Υπουργείο!

  18. yellow avatar
    yellow 12/06/2013 09:52:58

    Στα τόσα χρόνια ιδιωτικής τηλεόρασης υπήρξαν εκπομπές υψηλής ποιότητας και τηλεθέασης διψήφιας. Εκπομπές που ανέβασαν κατά πολύ το επίπεδο της χώρας και μας έκαναν εθνικά περήφανους. Ενδεικτικά αναφέρω:

    - Big Brother, Bar, Mission, Survivor και άλλοι ματάκηδες
    - Master Chef, Doctor Cook και άλλοι τσελεμεντέδικες
    - Sila, Souleiman, karadayin από αυτές που κ@τουρ@ει ο ... Παπάς ντε !
    - Bravo, Bravi(simo) και άλλα πανηγυράκια με τον αγαπημένο της νεολαίας Σ.Κ.
    - Οι πολεμικές ανταποκρίσεις του MEGA κοντά από το ... ΙΡΑΚ
    - Εξαιρετικά μονοθεματικά δελτία ειδήσεων!!
    - Το μοναδικό και ανεπανάληπτο "Ταύρος με Σκορπιό" με τον Βούρο και την Σταθακοπούλου(;)
    - Επίσης υπέροχα μεσημεριανά που κάθε Μάη έπαιζαν .... Γιουροβίζιον.
    - Ερωτοδικείο, το ζευγάρι της χρονιάς, Παρατράγουδα για όσους είναι ... μερακλήδες

    Ενδεικτικά όλα αυτά γιατί είμαι πεπεισμένος ότι ξεχνάω τουλάχιστον άλλα τόσα.

    Υ.Γ. Στην "νέα ΕΡΤ" πρέπει να μείνει οπωσδήποτε το 136 με την Σαλαγκούδη. Σαν 137 ίσως ....

    • Επισκέπτης avatar
      Επισκέπτης @ yellow 12/06/2013 10:26:49

      Καλό είναι να μην τα ισοπεδώνουμε όλα. Υπήρχαν και εκπομπές όπως της με τον Παντελή Σαββίδη, που νομίζω ότι ήταν κόσμημα.

      • Επισκέπτης avatar
        Επισκέπτης @ Επισκέπτης 12/06/2013 11:41:59

        παρέλειψα το όνομα της εκπομπής: ΑΝΙΧΝΕΥΣΕΙΣ (ΕΤ3).

        • Κυθήριος avatar
          Κυθήριος @ Επισκέπτης 12/06/2013 14:19:38

          Μά ἀναφέρει ἐκπομπές ἀπό ἰδιωτικά κανάλια,ὄχι ἀπό τήν ΕΡΤ.

          • Επισκέπτης avatar
            Επισκέπτης @ Κυθήριος 12/06/2013 19:48:46

            Ναι, μπερδεύτηκα. Με συμπαθάτε αμφότεροι :)

        • ΚΜ avatar
          ΚΜ @ Επισκέπτης 12/06/2013 20:13:34

          Εξαιρετική εκπομπή. Ελπίζω ότι από τον Σεπτέμβρη θα συνεχίσει την πορεία της, στην νέα κρατική τηλεόραση.

    • apergospastis avatar
      apergospastis @ yellow 12/06/2013 11:05:22

      Θα σε μαλώσω, το Ταύρος με Τοξότη ήταν μια χαρά σειρά. Και κάτω τα χέρια από την Πέγκυ βέβηλε:)

  19. ΤΙΤΟΡΜΟΣ ΑΙΤΩΛΟΣ avatar
    ΤΙΤΟΡΜΟΣ ΑΙΤΩΛΟΣ 12/06/2013 09:55:04

    Μακάρι στην Ελλάδα να είχαμε ακόμη μερικούς Σαμαράδες!
    Τότε " ο ήλιος θα ήταν βέβαιος για τον κόσμο..."

  20. Πετράν avatar
    Πετράν 12/06/2013 09:56:41

    Είμαι υπέρ της αναδιοργάνωσης όχι της "λογικής" πονάει χέρι κόβει χέρι. Θα μπορούσε να γίνει από την αρχή του έτους μια αξιολόγηση-εξέταση των εργαζομένων και μετά απόλυση. Το κλείσιμο της ΕΡΤ ήταν χρονικά λάθος όπως ο τρόπος που έγινε αλλά και η ανακοίνωση του κυβερνητικού εκπροσώπου. Όλα φάνηκαν ότι έγιναν στο πόδι χωρίς κανένα σχέδιο για εξυγίανση-αναδιοργάνωση, λόγω Μνημονίου πρέπει να διωχθούν 4000 δημόσιοι υπάλληλοι και επειδή δεν υπάρχει πλάνο/σχέδιο βρήκαν την εύκολη λύση της ΕΡΤ. Ανάπτυξη με κλείσιμο-λουκέτο λογική "αποφασίζομεν και διατασσομεν" δεν θα έρθει ποτέ.
    Κάτι αντίστοιχο είχε γίνει πριν μερικά χρόνια όταν πουλήθηκε το management του ΟΤΕ στην DT. Δεν έβγαιναν τα νούμερα του προυπολογισμού και ο Αλογοσκούφης αποφάσισε την πώληση του οργανισμού στους Γερμανούς. Η σημερινή ιδιοκτησία απλά μίκρυνε τον ΟΤΕ με πωλήσεις των θυγατρικών του αλλά και του δορυφόρου.
    Ο τρόπος κλεισίματος της ΕΡΤ δείχνει πανικό και καμμία διάθεση για περαιτέρω οργάνωση-ανάπτυξη, η κυβέρνηση αποκομμένη από τον παλμό της κοινωνίας προχωρά στην σκληρή εφαρμογή του Μνημονίου.

  21. kristim avatar
    kristim 12/06/2013 10:06:35

    Οκ σε αρκετά από αυτά που γράφεις.
    Ωστόσο, αν κοιτάξει κανείς γύρω του την πρακτική που ακολουθείται από επιχειρήσεις στον ιδιωτικό τομέα ανά τον κόσμο, όταν αντιμετωπίζουν προβλήματα βιωσιμότητας, δεν ανακοινώνουν λουκέτο, απολύουν όλο το προσωπικό και λένε θα σκεφτούμε πώς θα επανέρθουμε, αναμείνατε στις οθόνες σας...
    Συνεχίζουν κανονικά τη λειτουργία τους και με σοβαρό πρόγραμμα που έχουν εκπονήσει οι ιθύνοντες γίνονται οι απαραίτητες αλλαγές: απολύσεις, μειώσεις μισθών, εξορθολογισμός παραγωγικών μονάδων, κλπ...
    Προφανέστατα στην περίπτωση της ΕΡΤ, δεν υπήρξε απολύτως κανένα πρόγραμμα & σχέδιο, που έπρεπε να έχουν καταρτιστεί εδώ και τουλάχιστον 1 χρόνο!!! Εδώ οι ιθύνοντες ήταν παντελώς ανύπαρκτοι και ακατάλληλοι και για μια ακόμη φορά είδαμε την προχειρότητα που κυβερνάει αυτή τη χώρα στο απόλυτο μεγαλείο της. "Θα επανέρθουμε σε 4 μήνες". Ζήσε Μάη μου δηλαδή.
    Δυστυχώς ο Σαμαράς υπήρξε πολύ κατώτερος των περιστάσεων αυτή τη φορά.
    Προσωπικά, προσβάλλει το δημοκρατικό μου αίσθημα και θα έπρεπε να προσβάλει και όλους μας, το θέαμα των αστυνομικών να κεταβάζουν τους πομπούς. Πώς ανέχεστε αυτές τις πράξεις, αναρωτιέμαι.
    Τί να περιμένει όμως κανείς από μια κυβέρνηση με κατωτάτου επιπέδου πολιτικό προσωπικό? Κοίταζα προχθές τον Αβραμόπουλο στη Στάη και σκεφτόμουν ότι σε μια από τις νευραλγικότερες θέσεις για τη χώρα, ειδικά αυτήν την περίοδο που διανύουμε, ο Σαμαράς επέλεξε τον MR NOBODY!!! Αίσχος και πάλι αίσχος.
    Είναι λυπηρό πραγματικά, που και πάλι τα μεγάλα συμφέροντα μπαίνουν μπροστά, εις βάρος έστω και μιας στάλας πολισμού που παραγόταν από την ΕΡΤ, με τα όποια μεγάλα προβλήματα χαρακτήριζαν αυτόν τον οργανισμό, που σαφέστατα θα έπρεπε να αντιμετωπιστούν με άλλο τρόπο.

    • Ελληνας Ποντιος avatar
      Ελληνας Ποντιος @ kristim 12/06/2013 11:59:16

      Φυσικα για ολους εσας το μονο που σας ενδιαφερει και το τονιζετε συνεχως ειναι το ποσο σαπιο ηταν το κομματικο συστημα της ΕΡΤ και φυσικα το ποσο μας στοιχιζε ο λογαριασμος.
      Συγνωμη αλλα η νεα δημοκρατια δεν εχει κανενα μεριδιο ευθυνης ολα αυτα τα χρονια ???
      Ποσοι απο αυτους που τωρα τους κραζετε για λαμογια που ζουν εις βαρος του Λαου ΔΙΟΡΙΣΤΗΚΑΝ απο την νεα δημοκρατια ???
      Και το κυριοτερο, αραγε ηταν και νεοδημοκρατες η ηταν ΑΛΛΗΣ παραταξης βαπτισμενοι νεοδημοκρατες ???
      Αραγε κανενας απο εσας εχει σκεφτει οτι για ολους τους Ελληνες της Διασπορας ηταν ο μεγαλυτερος και ουσιαστικοτερος κρικος με την Πατριδα ?
      Φυσκα στο βωμο του κοστους και της τροικας αυτα ειναι ψιλοπραγματα.
      Εαν ομως ρωτησετε εναν ηλικιωμενο με ποση λαχταρα περιμενε να δει στην αλλη ακρη του κοσμου τα νεα απο την Πατριδα και να ακουσει να μιλουν την μητρικη του γλωσσα,πιστευω πως θα το συνειδητοποιησετε.
      Οσο για το μεγαλο και χαρισματικο ηγετη σας ,ειναι τοσο μεγαλος που δεν κατορθωσε ποτε μεχρι στιγμης να βαλει αναχωμα το τεραστιο μποι του εναντια στις προσταγες της τροικας (και με τον τροπο που τον προβαλετε μου θυμιζετε εντονα την προπαγανδα της Β. Κορεας,με την μονη διαφορα οτι αυτος τουλαχιστον οτι λεει το κανει ).
      Αραγε αντωνακη (δεν σου αξιζει το κεφαλαιο) ποιανου τα συμφεροντα υπηρετεις, γιατι το μονο σιγουρο ειναι ΟΧΙ της Ελλαδος.
      Οσο για τα σχολια μου θα περιμενω να δω αν τα δημοσιευσετε μια και οποτε ΔΕΝ συμφωνουμε και σας τα γραφουμε ολως περεργως δεν δημοσιευονται ποτε.
      ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ κατι η χαλαμε την εικονα του χαρισματικου ηγετη ????

      • vaggelis avatar
        vaggelis @ Ελληνας Ποντιος 12/06/2013 14:31:37

        ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΡΟΣΘΕΣΩ ΚΑΙ ΤΟ ΤΡΟΠΟ ΜΕ ΤΟΝ ΟΠΟΙΟ ΚΛΕΙΝΕΙ. ΜΕ ΜΗ ΚΟΙΝΟΒΟΥΛΕΥΤΙΚΗ ΠΛΕΙΟΨΗΦΙΑ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ΕΣΑΣ ΤΟΥ (ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΟΥ) ΤΟΞΟΥ

      • Έλληνας πολίτης avatar
        Έλληνας πολίτης @ Ελληνας Ποντιος 12/06/2013 17:03:12

        Αδελφέ μου, δυστυχώς οι Ρωμιοί εντός επικράτειας δεν είναι σε θέση να καταλάβουν την λαχτάρα που περιγράφεις, πρέπει να την ζήσεις, ποιος από τους πολιτικού του ξένο-σπουδαγμένους αισθάνθηκαν αυτή την λαχτάρα που ήταν Έλληνες στους Ελληνικού κύκλους και παρίσταναν τους ντόπιους στις άλλες περιπτώσεις, διπλή προσωπικότητα όπως και στο πολιτικό τους βιος.

  22. Mara avatar
    Mara 12/06/2013 10:14:22

    Χίλια μπράβο στον Αντώνη Σαμαρά.
    Επιτέλους τίτλοι ΤΕΛΟΥΣ στην σφηκοφωλιά της προπαγάνδας, της παραπληροφόρησης και της διαφθοράς.
    Η γενναία απόφαση Σαμαρά σηματοδοτεί το τέλος της διεφθαρμένης μεταπολίτευσης.
    Ο δε λαός άς αναλάβει επιτέλους τις ευθύνες του και άς πράξει τα ανάλογα....

    • Γιώργος avatar
      Γιώργος @ Mara 12/06/2013 11:38:05

      Τα πιστεύεις και τα λες;

      • Mara avatar
        Mara @ Γιώργος 12/06/2013 15:32:47

        Εσύ άσε τα "πιστεύεις και τα λές" και τρέχα να συμπαρασταθείς στα λαμόγια της ΕΡΤ σαν τον πρόεδρο των εργαζομένων Καλφαγιάννη, που κατηγορείται για κακουργήματα και απάτες σε βάρος της εταιρείας και είναι έξω με περιοριστικούς όρους.



























































        Ο πρόεδρος των εργαζομένων της ΕΡΤ τον οποίο συναντούν σε λίγη ώρα οι δύο κυβερνητικοί εταίροι, βρίσκεται έξω με περιοριστικούς όρους για απάτη κατά της ΕΡΤ


        Για βαρύτατα κακουργήματα και για απάτη κατ΄ εξακολούθηση κατά της ΕΡΤ, κατηγορείται ο πρόεδρος των εργαζομένων στην ΕΡΤ κ. Καλφαγιάννης, ωστόσο βρίσκεται έξω με περιοριστικούς όρους. Μάλιστα με τον κ. Καλφαγιάννη συναντιούνται σε λίγη ώρα οι κ.κ. Βενιζέλος και Κουβέλης.

        Όπως αναφέρουν πληροφορίες, αλλά και τα έγγραφα που αποκαλύπτονται με πλαστές βεβαιώσεις έπαιρνε για χρόνια αυτός και η γυναίκα του (που και εκείνη που εργάζεται στην ΕΡΤ) επίδομα λευχαιμίας για την υγιέστατη κόρη του και επίδομα τέκνου για την παντρεμένη κόρη του.

        Μάλιστα, άλλες πηγές αναφέρουν ότι ο κ. Τσίπρας ήταν εκείνος που επέβαλε την παρουσία του κ. Καλφαγιάννη στο Διοικητικό Συμβούλιο της ΕΡΤ .
        Αντί να έχει απολυθεί σύμφωνα με τον Νόμο Μανιτάκη για τους επίορκους, χαριεντίζεται ο Τσίπρας μαζί του και συναντάται με Βενιζέλο και ο Κουβέλη!
        Την στιγμή που η ΕΡΤ τον έχει οδηγήσει στη Δικαιοσύνη, η ΕΡΤ έχει κερδίσει αγωγή εις βάρος του και έχει εκδοθεί τελεσίδικο παραπεμπτικό βούλευμα, ωστόσο βρίσκεται έξω με περιοριστικούς όρους!!!!

        Δείτε όλα τα στοιχεία

    • Apostolos Vlahos avatar
      Apostolos Vlahos @ Mara 12/06/2013 15:23:49

      Αυτό που λες ισχύει, επί τα χείρω, για όλα τα κανάλια εθνικής εμβέλειας. Αν κλείσει και τα υπόλοιπα, τότε θα πεισθώ ότι έχεις δίκιο. Αλλά δεν το πολυβλέπω.

  23. vangelis ... avatar
    vangelis ... 12/06/2013 10:15:26

    Δηλαδή ρε παιδιά δεν θα μπορούσε ο Σαμαράς να πει ότι με πράξη νομοθετικού περιεχομένου εφ εξής ο ανώτατος μισθός στην ΕΡΤ είναι 1.100 ευρώ.

    Θα τολμούσε κάποιος να αμφισβητήσει το ηγετικό του προφίλ;; με μία τέτοια κίνηση; Θα τολμούσε ο καθείς καρεκλοκένταυρος εκεί μέσα να βγάλει κίχ;
    Ενώ τώρα;;
    Με τον βίαιο θάνατο της, ποιός μας λέει οτι δεν ανοίγει τον ασκό του Αιόλου για τις επερχόμενες απολύσεις που ζητούν οι δανειστές μας με πιλότο και οδηγό το τί γίνεται στην ΕΡΤ και στους υπόλοιπους φορείς του καταδιεφθαρμένου δημοσίου μας;
    Θα συνεχίσουμε να θυμίζουμε πρακτικές διακυβέρνησης άλλων εποχών στους διαφωνούντες μας και θα τους κάνουμε να διατρανώνουν τα επιχειρήματα τους περί φασιστικής Δεξιάς;
    Εε.. όχι δα!!
    Λίγη σοβαρότητα στην λήψη των αποφάσεων και λίγη διαλλακτικότητα δεν νομίζω ότι βλάπτει! Με συγχωρείτε πολύ αλλά την πατρίδα μας δεν πρέπει να την παραδώσουμε βορρά στους αριστερούς και σε όλο αυτό το κατάπτυστο σύστημα που τόσα χρόνια παλεύουμε να φύγει από το προσκήνιο.

    Εκτός και αν έχουμε να ήδη μεταλαχθεί σε εκπροσώπουςε των δανειστών τόσο πολύ που απλώς εκτελούμε τις εντολές τους.

    Κρίμα... Νομίζω οτι πλέον η κατάσταση θα μας φέρει ενδεχομένως στα προθυρα εμφυλίου πολέμου.

    • Κυθήριος avatar
      Κυθήριος @ vangelis ... 12/06/2013 14:21:24

      Ἔ,ὄχι καί ἐμφύλιος ἀπό τό κλείσιμο τῆς ΕΡΤ!

    • Mara avatar
      Mara @ vangelis ... 12/06/2013 15:51:10

      Σιγά... μην γίνουμε και Συρία....

      • Ρηνα avatar
        Ρηνα @ Mara 12/06/2013 18:56:56

        Mεγαλη μπουκια φαε.....

  24. Δημητριος avatar
    Δημητριος 12/06/2013 10:16:27

    Ειναι προφανες στα ματια ενος μεσου πολιτη οτι εχουν ξεχυθει ολοι οι κρατικοδιαιτοι δημοσιογραφοι και ολοι οι κρατικοσιτιζομενοι γενικως και σχολιαζουν στα ιστολογια προσπαθωντας να διαμορφωσουν "κλιμα" υπερ της ΕΡΤ.
    Ο μεσος πολιτης τη σιχαινεται την ΕΡΤ και γι'αυτο δεν την παρακολουθει. Τελεια.
    Ο μεσος πολιτης σιχαινεται το χαρατσι της ΕΡΤ στη ΔΕΗ , οπως και ολα τα χαρατσια. Ο μεσος πολιτης απεχθανεται την ξενοιαστη ζωη των εργαζομενων της ΕΡΤ. Χαιρομαι που απαλλαγηκαμε απο 2600 κομματοσκυλα του χειριστου ειδους και τη σοσιαλιστικη προπαγανδα τους. Ο Σαμαρας αργησε 1 χρονο για την κινηση αυτη και αφοτου διορισε κι αυτος ολους τους αποτυχημενους πολιτικαντηδες και δημοσιογραφους στην ΕΡΤ. Το εκανε προφανως διοτι δεν φτανουν πια τα χρηματα για ολους και πρεπει πια να επιλεξει ποιους θα συνεχισει να σιτιζει το δημοσιο. Ελπιζω να ακολουθησουν μερικες εκατονταδες χιλιαδες ΔΥ που μας κοιταζουν και χολωμενοι για τις περικοπες που εχουν υποστει. Βαρεθηκαμε πια αυτο το κρατος των 2 ταχυτητων : μια για τους πληβειους και μια για τους ΔΥ.
    The party is over.

    • Γιώργος avatar
      Γιώργος @ Δημητριος 12/06/2013 11:41:56

      Υπόψιν, το "χαράτσι" της ΕΡΤ είναι 8 ευρώ το δίμηνο, 50 ευρώ τον χρόνο. Σε μένα τουλάχιστον. Το ΕΕΤΗΔΕ μου ήρθε 400 ευρώ... Τουλάχιστον με τα 50 ευρώ τον χρόνο που έδινα στην ΕΡΤ, έβλεπα ημιτελικούς και τελικούς Α1 μπάσκετ και τα μεγάλα ντέρμπι, ελληνικές ομάδες στο Τσάμπιονς Λιγκ, ημιτελικά και τελικούς τσάμπιονς λιγκ, γιούρο, μουντιάλ, ολυμπιακούς αγώνες, αγώνες της ευρωλίγκας μπάσκετ κλπ. Με το ΕΕΤΗΔΕ (που είναι 8 φορές περισσότερα) τι έχω σαν ανταπόδοση;

      • Κυθήριος avatar
        Κυθήριος @ Γιώργος 12/06/2013 14:22:36

        Ρεύμα γιά νά τά βλέπεις ὅλα αὐτά...

        • Γιώργος avatar
          Γιώργος @ Κυθήριος 12/06/2013 15:31:32

          Πριν το ΕΕΤΗΔΕ δεν είχα ρεύμα; Το ρεύμα το πληρώνω με τον λογαριασμό της ΔΕΗ, το ΕΕΤΗΔΕ πάει αλλού... Κάνω λάθος;

          • ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
            ΚΥΘΗΡΙΟΣ @ Γιώργος 12/06/2013 19:42:33

            Δίκιο ἔχεις,ἀστειεύομαι..

        • Ρηνα avatar
          Ρηνα @ Κυθήριος 12/06/2013 18:58:07

          Ε ρε τζακι και γαστρα που θα δουλεψει....

          • ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
            ΚΥΘΗΡΙΟΣ @ Ρηνα 12/06/2013 19:30:22

            Τί νά ποῦμε Ρήνα μου,λέμε κι ἕνα ἀστεῖο,γιατί ἀλλιῶς δέν παλεύεται...

  25. fanisatt avatar
    fanisatt 12/06/2013 10:25:16

    Ακόμη κι ένας τυφλός μπορεί να αντιλαμβάνεται πολλά πράγματα γύρω του με τις υπόλοιπες αισθήσεις του !!!!
    Απορώ, τι ακριβώς αντιλαμβάνονται επί του θέματος, αυτοί που βλέπουν κανονικά....και ορισμένοι μάλιστα φημίζονται για την οξύτητα της οράσεως τους.
    Το ότι έκλεισε η ΕΡΤ έπρεπε να είναι το "φιλοσοφικό" μας θέμα ή, οι συνθήκες ΑΥΤΕΣ-ΚΑΘΕΑΥΤΕΣ κάτω από τις οποίες έκλεισε ;
    Το μάθαμε ότι έκλεισε (αλίμονο) κι ακούσαμε και τις ΠΡΟΦΑΝΕΙΣ αιτίες (από τους γνωστούς τελάληδες).
    Μας αναλύετε, αν θέλετε, τα υπόλοιπα που δεν έχουμε ακούσει ;

  26. nikos avatar
    nikos 12/06/2013 10:27:56

    Θα έθετα το ερώτημα ποιός θέλει τέτοια χώρα αλλά ξέρω ότι σε λίγο καιρό δεν θα υπάρχει Ελλάδα. Αλλοίωση πληθυσμού και κατάργηση εθνικών κρατών γιατί όταν ο Γιωργάκης μιλούσε για παγκόσμια διακυβέρνηση ήξερε τι έλεγε. Δεν ξέρω άν και ο Αντώνης ανήκει στην ίδια σχολή.

    • tasos1 avatar
      tasos1 @ nikos 12/06/2013 19:58:35

      Παραμύθι... Το λένε ή για να ανεβάζουν το Γιώργο ή να μειώνουν τον Αντώνη...

  27. Noger avatar
    Noger 12/06/2013 10:29:51

    Ούτε ο Καραμανλής του '74 (με 54% και 220 βουλευτές) δεν θα προχωρούσε σε μια τέτοια απόφαση.
    Ας μην ξεχνάμε ότι έχουμε μια τρικοματική κυβέρνηση ειδικού σκοπού και ότι χωρίς δεκανίκια δεν μπορεί να κυβερνήσει.
    Τα δεκανίκια δείχνουν (?) να διαφωνούν με την απόφαση (αν δεν είναι στημένο παιχνίδι βέβαια). Τι θα γίνει αν δεν ψηφίσουν την κύρωση της ΠΝΠ??
    Θα ζητηθεί να ψηφισθεί από την Χ.Α που συμφωνεί??
    Καμία διάθεση υποστήριξης της πράγματι αμαρτωλής ΕΡΤ και των κομματικών διοικήσεων της. Αλλά η ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ πρέπει να προστατεύεται ως κόρη οφθαλμού και η χώρα δεν κυβερνάται με πράξεις νομοθετικού περιεχομένου.
    Η ΕΡΤ -ανεξάρτητα από αμαρτίες 40 ετών- είναι στενά συνηφασμένη με τη ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ και δεν καταργείται με τέτοιες μεθόδους και επίδειξη -μη πραγματικά υπάρχουσας- πολιτικής ισχύος.
    Μπορεί μια άλλη νέα πράξη νομοθετικού περιεχομένου να καταργήσει το Κοινοβούλιο, επειδή απλά και μόνο καποιοι θέλουν ορισμένες απολύσεις εργαζομένων στη Βουλή ή στο ραδιόφωνο της ??
    Μπορεί μια ΠΝΠ να καταργήσει τα πολιτικά κόμματα και τα εκατομύρια δανεικά κι αγύριστα για να διαγραφούν οι αμαρτίες τους ??
    Χρήσιμο λοιπόν και πολλές φορές αποτελεσματικό το αβαντάρισμα, αλλά έλεος, μέχρι εδώ.
    Αν κάποιοι δεν καταλαβαίνουν ότι βλάπτουν το πρωθυπουργό και τη κυβέρνηση με αυτό τον τρόπο, τουλάχιστον ας μη βλάπτουν τη ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ και τη χώρα που την γέννησε με τις κραυγές τους.
    Όταν σπέρνεις ανέμους.....δυστυχώς θερίζεις θύελες.. εκτός και αν επιδιώκεται μία ηρωϊκή έξοδος με εντελώς λάθος τρόπο.

  28. Ξένος avatar
    Ξένος 12/06/2013 10:37:19

    Σωστά όλα αυτά που αναφέρονται στο άρθρο αλλά ο σκοπός άγιασε τα μέσα μια φορά, τα άγιασε δυο, τα άγιασε τρεις. Ο αυταρχισμός πάντοτε κόβει δρόμο και δίνει λύσεις αλλά δεν είναι καθόλου τυχαίο που ο κόσμος τον σιχαίνεται περισσότερο από τις στρεβλώσεις που διορθώνει.

  29. Μαράκι avatar
    Μαράκι 12/06/2013 10:51:34

    Αυτή η ΕΡΤ,με όλες τις αμαρτίες της,ήταν το πιό ποιοτικό ΜΜΕ.
    Τα ψυχαγωγικά προγράμματα και τα ΄΄δελτία ειδήσεων΄΄ των ιδιωτικών καναλιών και ραδιοφωνικών σταθμών,είναι σκουπίδια που πολύ πολύ συχνά νοιώθω να με προσβάλουν.
    Όμως,αν κοιτάξουμε πίσω από την ΕΡΤ,φοβάμαι ότι θα δούμε τον ασκό του Αιόλου ορθάνοιχτο και δυνατούς ανέμους να δέρνουν την άμοιρη πατρίδα.
    Ο κ.Σαμαράς,λειτούργησε σαν κλασσικός Έλληνας πολιτικός.Τίποτα πάρα πάνω.

  30. ειδωλοκλάστης avatar
    ειδωλοκλάστης 12/06/2013 10:53:01

    Οταν έχουν ήδη καταργηθεί υπέρ διαπλεκομένων τοκογλύφων/διεθνοσυνομωτών τό Σύνταγμα, τό κοινό περί δικαίου αίσθημα καί η κοινή λογική, η κατάργηση τής ΕΡΤ είναι δευτερεύουσας σημασίας εκτός άν γίνει η αφορμή γιά νά πέσει η μνημονιακή κυβέρνηση.

    • pan avatar
      pan @ ειδωλοκλάστης 12/06/2013 18:28:44

      οχι και σαν κλασσικός Έλληνας πολιτικός,αν λειτουργούσε ετσι δεν θα έκανε τίποτα γιατί θα φοβόταν το πολιτικό κόστος.
      35 χρόνια τώρα τό πολιτικό κόστος μας εφτασε ως εδώ

  31. Δρόλαπας avatar
    Δρόλαπας 12/06/2013 11:00:12

    Η σημερινή Κρίση-πολύμορφη και πολυεπίπεδη- επιτάσσει απο την Κυβέρνηση και τα Πολιτικά Κόμματα που την στηρίζουν να χρησιμοποιούν καθαρό λόγο στις όποιες προσεγγίσεις τους και να μην αποφεύγουν να καυτηριάζουν τα κακώς κείμενα. Η Αλήθεια για την ΕΡΤ είναι πως δεν πρόκειται για Δημόσιο Φορέα Ενημέρωσης αλλά για Κρατικό φορέα Ενημέρωσης.Όπερ σημαίνει ότι το κάθε πολιτικό κόμμα το οποίο και καταλάμβανε την Εξουσία την θεωρούσε ως λάφυρο του και την χρησιμοποιούσε κατά το δοκούν.Φυσικά και μεγάλη ευθύνη φέρουν τόσο και τα Κόμματα της Αντιπολίτευσης όσο και οι Εργαζόμενοι της ΕΡΤ σε ατομικό και σε συλλογικό επίπεδο.

    Η Σημερινή πραγματικότητα είναι αμείλικτη, η σχέση κόστους λειτουργίας, ανταποδοτικών τελών και κόστους μισθοδοσίας για τα σημερινά μεγέθη προκλητικό. Η σχέση μεγέθους , ποιότητας και ενημέρωσης με τις συνθήκες ως διαμορφώνονται στην Ελληνική Κοινωνία ανισομερής.Ως φορέας και σύμφωνα με τον τρόπο που λειτουργούσε δεν προσέφερε τα αναγκαία τόσο σε επίπεδο αντικειμενικής ενημέρωσης όσο και σε επίπεδο παραγωγής και προβολής πολιτισμού.Η Μόνη σοβαρή λειτουργία , την οποία και έφερνε εις πέρας ήταν αυτή της παραγωγής διαφθοράς, αδιαφάνειας και παρασιτισμού

    Η Πολιτική κίνηση κλεισίματος της ΕΡΤ και σχηματισμού Νέου φορέα σε Νέες βάσεις προσωπικά την θεωρώ ως μια πρώτη ισχυρή παρέμβαση της Κυβέρνησης και του πρωθυπουργού στον Δημόσιο τομέα και σε μια προσπάθεια εξυγίανσης του και αναδιάρθρωσης του.Θεωρώ την στάση ΠΑΣΟΚ και ΔΗΜΑΡ ως υποκριτική και άτολμη.Θεωρώ λανθασμένη απο πλευράς Κυβερνητικού εκπροσώπου την απουσία καταγραφής των διαπαραταξιακών ιστορικών ευθυνών -απο την μεταπολίτευση και ένθεν- για το κατάντημα της ΕΡΤ

    Σέ ότι αφορά την πράξη Νομοθετικού περιεχόμενου η όποια κριτική δεκτή αρκεί να αντιλαμβάνεται πως οι γενικότερες συνθήκες επιτάσσουν ταχύτητα στην λήψη αποφάσεων και εξάλειψη του φαινομένου της Κωλυσιεργίας το οποίο τείνει να αποκτήσει μόνιμο χαρακτήρα και στο οποίο μπορεί να υπάρχουν υπεύθυνοι αλλά υπάρχουν και συνυπεύθυνοι.

    Οι σημερινές συνθήκες επιβάλλουν μεθοδική σκέψη συστηματική δράση .Οι πληροφορίες που φέρουν τον Ανώτατο Δικαστή Κο. Τέντε ως επικεφαλής της επιτροπής που θα αναλάβει τον επανασχεδιασμό του κρατικού ραδιοτηλεοπτικού φορέα αποτελεί ενα σημαντικό δείγμα γραφής για την νέα μέρα που ξημερώνει στον τόπο μας και που όλοι θα πρέπει να ελπίζουμε να είναι καλύτερη

    Η στάση των Κομμάτων της Αντιπολίτευσης Θλιβερή.Ο Πολιτικός της λόγος κενός, απλά καταγγελτικός και επιλεκτικός. Ο Λαϊκισμός δεν έχει θέση σήμερα, ο πολιτικός μυωπισμός και οι μικροκομματικές συμπεριφορές δεν έχουν να προσφέρουν το παραμικρό, αντίθετα υπηρετούν και εξυπηρετούν την καχεκτικότητα του Δημόσιου τομέα

  32. Mike avatar
    Mike 12/06/2013 11:02:32

    Επιτελους κατι παει να γινει...ΕΥΓΕ κ παλι ΕΥΓΕ....αντε να περνουν και αλλοι σειρα...(ΔΕΗ)

    • Simon Bolivar II avatar
      Simon Bolivar II @ Mike 12/06/2013 21:53:08

      Μην ξεχνάς λιμενικό ,νοσοκομεία, σχολεία , ιδρύματα και για το τέλος κρατήσου ..ένοπλες δυνάμεις .

  33. Κρης avatar
    Κρης 12/06/2013 11:03:55

    Στις 12:00 εχει Ολομέλεια της Βουλης
    με θεμα την άρση της ασυλίας κάποιων Βουλευτων ,
    δεν μπορει με την ΕΡΤ θα καταπιαστουν

    Τετάρτη 12 Ιουνίου 2013
    Ώρα 12.00΄π.μ.
    ΑΙΤΗΣΕΙΣ ΑΡΣΗΣ ΑΣΥΛΙΑΣ ΒΟΥΛΕΥΤΩΝ
    Συζήτηση και λήψη απόφασης, σύμφωνα με τo άρθρο 62 του Συντάγματος και τα άρθρα 43 Α και 83 του Κανονισμού της Βουλής, για τις αιτήσεις άρσης της ασυλίας των Βουλευτών κ.κ.:
    1. Μαρίας Διακάκη,
    2. Γαρυφαλλιάς (Λιάνας) Κανέλλη και Ειρήνης Δούρου,
    3. Ασπασίας Μανδρέκα,
    4. Μιχαήλ Ταμήλου,
    5. Κωνσταντίνου Κοντογεώργου.

    h**p://www.hellenicparliament.gr/Enimerosi/Vouli-Tileorasi/programma/

  34. Ρηνα avatar
    Ρηνα 12/06/2013 11:11:02

    Mωρε ν αγιασει το λουκετο του!!! Ειμαι βεβαιη οτι δεν θα μεινουμε καιρο χωρις ΕΘΝΙΚΗ τηλεοραση, αλλα να φτιαχτει αξιοκρατικα και να εκπροσωπει σ ολη την υφηλιο επαξια τη πατριδα. Αυτο ειναι το ζητουμενο και θα του το πιστωσουμε ολοι του Σαμαρα αμα μαλιστα δεν μας στοιχισει ο κουκος αηδονι.....

    • Ρηνα avatar
      Ρηνα @ Ρηνα 12/06/2013 13:20:56

      Αυτα last year....τωρα ειμαστε πρωθυπουργοι, τερμα οι ανασφαλειες, μονο η υστεροφημια μετραει.
      Η πρωτη σκεψη. Υπαρχουν και δευτερες.....

  35. Σταύρος avatar
    Σταύρος 12/06/2013 11:55:47

    Μη....
    Μην την λές αυτήν την λέξη.
    ΕΘΝΙΚΗ;;;

    Σέρνονται και αλλεργίες ξέρεις!

  36. Γιώργος avatar
    Γιώργος 12/06/2013 12:07:41

    ΝΕΡΙΤ θα είναι η νέα ΕΡΤ; ...

    • Γιώργος avatar
      Γιώργος @ Γιώργος 12/06/2013 12:19:40

      ΝΕΡΙΤ, ΝΕΡΙΤ, κάτι μου θυμίζει η λέξη... Σύμπτωση θα είναι!

      • Κυθήριος avatar
        Κυθήριος @ Γιώργος 12/06/2013 14:27:29

        Ἐμένα πάντως μοῦ θυμίζει τούρκικη λέξη.

  37. Νοσφεράτου avatar
    Νοσφεράτου 12/06/2013 12:16:42

    Μετά λύπης διαπιστώνω πως οι περισσότεροι εδώ μέσα έχουν πάρει οριστικά και αμετάκλητα διαζύγιο από τη λογική.

    Προφανώς και όλοι θέλουμε το απόστημα της ΕΡΤ να σπάσει, να μην είναι ένα βαρέλι δίχως πάτο όπου πετιούνται λεφτά.
    Όμως με το να πέσει μαύρο περνάει το μήνυμα της αλλαγής, της τόμης, σωστά;
    Δείτε λίγο έξω από τα γυαλιά της ΠΟΛ.ΑΝ. και μετά αναθεωρήστε.

  38. SPIROS avatar
    SPIROS 12/06/2013 13:22:33

    .....ΜΑ.... Ο ΚΥΡΙΟΣ ΚΕΔΙΚΟΓΛΟΥ.ΔΕΙΤΕ ΤΙ ΕΛΕΓΕ ΠΑΛΙΑ!!!!!!!!!

  39. old visitor avatar
    old visitor 12/06/2013 13:36:39

    Έκανε και κάτι σωστό ο Σαμαράς.
    Αλλά με μεγάλη επιφύλαξη για τη πορεία του πράγματος.
    Αρκεί να το τηρήσει και να μην ξαναγίνει κομματικό παραμάγαζο η δημόσια τηλεόραση.
    ΚΑΙ φυσικά εύχομαι αυτή η κίνηση να έχει αντίκρισμα στην οικονομική καθημερινότητα των πολιτών.

    Υ.Γ
    Το πρόβλημα των κομματικών βολεψάκηδων της ερτ, δεν είναι εθνικό πρόβλημα όπως θέλουν να το παρουσιάσουν οι "αριστεροί" κρατικοδίαιτοι "ιδιώτες" καλλιτέχνες της μεταπολίτευσης και λοιποί...
    Ας τολμήσουν να κάνουν δημοσκόπηση για τις πραγματικές απόψεις των πολιτών.
    Τουλάχιστον η πλειοψηφία είναι υπέρ της απόφασης αυτής.
    Δεν σημάινει ότι η μετέπειτα διαχείριση αυτής της απόφασης θα έχει θετικό πρόσημο.
    (Αυτό συνεπάγεται προσωπικές διευθετήσεις με το υπάρχον προσωπικό, παρεμβάσεις πολιτικές για παραμονή των ...εκλεκτών κ.λ.π...)
    Αυτό θα φανεί στη πορεία...

    Υ.Γ 2.
    Η ΕΡΤ θα έπρεπε να είναι αποϊδεολογικοποιημένη και ακομμάτιστη, αντικειμενική και νηφάλια.
    Ούτε αριστερόστροφη, ούτε δεξιόστροφη και πολύ περισσότερο να μην ήταν εκτελεστικό κυβερνητικό όργανο.
    Αυτό γίνεται φανερό και από τις κομματικές σημαίες που παιάνιζαν οι κηφήνες έξω από την ερτ.
    Καμιά ελληνική, όλες κομματικές...
    Δεν αφορά λοιπόν τον κόσμο η τύχη αυτής της ελληνικής-εθνικής(;) τηλεόρασης

  40. Κάνω ότι δεν βλέπω avatar
    Κάνω ότι δεν βλέπω 12/06/2013 14:06:18

    Με σεβασμό σε όλες τις απόψεις που εκφράζονται πιο πάνω αφιερώνω σε όλους το ακόλουθο: https://www.youtube.com/watch?v=mr1GUgg9DhI. ΕΡΤ, Ολυμπιακή και πολιτική καθεστηκυία τάξη, όλες μαζί σε ένα καρέ ενωμένες σημειολογικά.

  41. leak avatar
    leak 12/06/2013 14:46:16

    Aρκεί να μην το πάρει πίσω.
    Περιμένουμε συνέχεια με άλλους "χρυσοκάνθαρους" οργανισμούς.

  42. Θεωρία του Μονεταρισμού avatar
    Θεωρία του Μονεταρισμού 12/06/2013 14:54:06

    Ακομα και να παμε σε εκλογες, ο Σαμαρας θα ειναι παντα πρωτος γιατι ειναι ο μονος που προσπαθει να εξυγχρονισει αυτον τον αθλιο σοσιαλιστικο – κομμουνιστικο τοπο. Ας διαλεξει ο λαος : θελει μια Νεα Ελλαδα ή την Παλια Ελλαδα της Αριστερας. Να περιμενουν κιαλλες απολυσεις και να μην μιλανε καν γιατι ειναι οι πιο ευνοημενοι

  43. Antonis avatar
    Antonis 12/06/2013 15:05:30

    Κίνηση ματ του Σαμαρά, διέλυσε τον Βενιζέλο ο οποιος πρέπει να βγάζει αφρούς από χτες.
    Εάν ρίξει την κυβέρνηση, πιάνει δεν πιάνει το όριο του 3%.
    Εάν αποδεχθεί το τετελεσμένο, ουσιαστικά αποδέχεται το ξερίζωμα ενός από τα μεγαλύτερα πασοκικά καρκινώματα που είχε κάνει τσιφλίκι του την ΕΡΤ εδώ και 30 χρονια. Μιλάμε για σημαντική πελατεία.

    Επί της ουσιας, δεν καταλαβαίνω τις κραυγές εφόσον θα ξανανοίξει νέος ΔΗΜΟΣΙΟΣ φορέας. Φυσικά μένει να δούμε με τι κριτήρια θα γίνονται εκεί οι προσλήψεις, και να μην γεμίσει με... Kαλαματιανούς.

    Το μονο που δεν μου αρέσει είναι η στρατηγική όψη του ζητήματος, ειδικά αναφορικά με τις ακριτικές περιοχές που από σήμερα και μέχρι το σεπτέμβρη θα πιάνουν μονο Τουρκικα κανάλια, ενισχύοντας έτσι την τουρκικη soft power.

    Γενικά δέχομαι ότι σαν κίνηση ήταν ατσούμπαλη και πρόχειρη, μάλλον υπό την αφόρητη πίεση των τροικανων που ζητάνε απολύσεις. Λες και δεν μπορούσε να γίνει εξορθολογισμός του οργανισμού χωρίς να κατεβουν οι διακόπτες. Συμβολικά και επικοινωνιακά είναι ήττα.

  44. WY avatar
    WY 12/06/2013 15:08:32

    Kι αυτήν τήν ΕΡΤ :
    ----------------------

    (Αναρτήθηκε στό zougla/blog http://www.pinnokio.gr/arthro/misthologio-ert-oi-listes-ths-ntrophs
    Τελευταία ενημέρωση: Τετάρτη, 12 Ιουνίου 2013, 14:04

    quote

    ΛΥΡΙΤΖΗΣ ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ- ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΟΣ 324.000 -Δ/ΝΣΗ ΕΙΔΗΣΕΩΝ
    ΟΙΚΟΝΟΜΟΥ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ- ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΟΣ ΕΤΟΣ 324.000
    ΧΟΥΚΛΗ ΜΑΡΙΑ -ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΟΣ 218.976
    ΤΣΟΥΚΑΛΑ ΜΠΗΛΙΩ – ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΟΣ 176.400
    ΤΣΑΠΑΝΙΔΟΥ ΠΑΡΘΕΝΑ – ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΟΣ – 143.514
    ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΦΙΛΙΠΠΟΣ – ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΟΣ – 136.800
    ΒΑΣΙΛΟΠΟΥΛΟΣ ΧΡΙΣΤΟΣ -ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΟΣ 126.000
    ΖΟΥΛΑΣ ΟΔΥΣΣΕΥΣ – ΤΗΛΕΠΑΡΟΥΣΙΑΣΤΗΣ 120.000
    ΝΤΑΟΥΛΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ – ΣΚΗΝΟΘΕΤΗΣ 114.000
    ΠΑΠΑΔΗΜΗΤΡΙΟΥ ΠΑΥΛΟΣ – ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΟΣ 113.880
    ΤΣΑΠΑΝΙΔΟΥ ΠΑΡΘΕΝΑ -ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΟΣ – ΕΞΑΜΗΝΟ 113.516
    ΧΑΡΙΤΟΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ – ΑΝΤΑΠΟΚΡΙΤΗΣ 105.600
    ΑΓΓΕΛΟΠΟΥΛΟΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ -ΣΥΜΒΟΥΛΟΣ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ -104.400
    ΚΥΒΕΛΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ – ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΠΑΡΑΓΩΓΗΣ 102.002
    ΛΕΩΝΙΔΗΣ ΓΡΗΓΟΡΙΟΣ – ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΟΣ ΣΥΜΒΟΥΛΟΣ ΕΚΠΟΜΠΗΣ 98.400
    ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ -ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΟΣ 96.000
    ΡΟΥΜΠΑΤΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ -ΣΥΝΤΗΡ.& ΑΝΑΤΥΠ.ΦΩΤΟΓΡ.ΑΡΧΕΙΟΥ ΕΤΟΣ 94.286
    ΝΙΚΟΛΑΚΗΣ ΑΡΙΣΤΕΙΔΗΣ – ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΟΣ 87.600
    ΑΝΤΩΝΑΡΟΣ ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ – ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΟΣ 84.000
    ΓΡΙΠΙΩΤΗΣ ΜΙΧΑΗΛ – ΑΝΤΑΠΟΚΡΙΤΗΣ 84.000
    ΚΕΦΑΛΟΓΙΑΝΝΗΣ ΜΙΧΑΛΗΣ – ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΟΣ 84.000
    ΚΟΡΩΝΑΙΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ – ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΟΣ – 84.000
    ΠΑΝΑΓΙΩΤΑΡΕΑ ΑΝΝΑ – ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΟΣ 78.840
    ΤΣΩΧΟΣ ΜΙΧΑΛΗΣ – ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΟΣ 78.840
    ΤΑΝΙΜΑΝΙΔΗΣ ΗΛΙΑΣ – ΕΙΚΟΝΟΛΗΠΤΗΣ 76.066
    ΓΑΒΡΑ ΠΗΝΕΛΟΠΗ – ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΟΣ 75.420
    ΒΑΡΒΙΤΣΙΩΤΗΣ ΑΓΓΕΛΟΣ – ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ Η/Υ & ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ 75.000
    ΚΟΥΒΑΡΑΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ – ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΟΣ 72.000
    ΚΩΣΤΑΡΑ ΑΘΑΝΑΣΙΑ – ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΟΣ 72.000
    ΠΟΛΙΤΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ – ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΟΣ – 72.000
    ΧΡΗΣΤΑΚΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ – ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΟΣ 71.520
    ΠΑΝΑΓΙΩΤΑΡΕΑ ΑΝΝΑ – ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΟΣ 70.956
    ΝΙΚΟΛΟΠΟΥΛΟΥ ΕΙΡΗΝΗ – ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΟΣ 70.800
    ΜΑΛΟΥΧΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ – ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΟΣ 70.080
    ΖΟΥΛΑΣ ΑΝΔΡΕΑΣ – ΣΥΝΤΗΡ.& ΑΝΑΤΥΠ.ΦΩΤΟΓΡ.ΑΡΧΕΙΟΥ 68.985
    ΑΝΑΓΝΩΣΤΟΠΟΥΛΟΣ ΕΥΑΓΓΕΛΟΣ – ΜΗΧΑΝΟΓΡΑΦΙΚΗ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗ 66.000
    ΖΑΦΕΙΡΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ – ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΟΣ 66.000
    ΣΤΑΘΟΠΟΥΛΟΣ ΣΩΤΗΡΙΟΣ ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΟΣ 66.000
    ΒΕΡΝΙΚΟΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΟΣ 65.880 (21.960+43.920) Δ/ΝΣΗΣ ΑΘΛΗΤΙΚΩΝ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΩΝ
    ΑΔΑΜΟΠΟΥΛΟΥ ΜΑΡΙΑ – ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΟΣ 64.800
    ΚΥΠΟΥΡΓΟΥ ΣΤΑΜΑΤΕΛΟΥ ΑΝΝΑ – ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΟΣ 64.800
    ΜΠΑΛΗΣ ΕΥΣΤΡΑΤΙΟΣ – ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΟΣ 64.800
    ΠΟΛΙΤΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΟΣ 64.800 (21.600+43.200) Δ/ΝΣΗ ΕΝΗΜΕΡΩΤΙΚΩΝ ΕΚΠΟΜΠΩΝ
    ΠΑΝΑΓΟΠΟΥΛΟΣ Π.ΧΡΗΣΤ 347.659,98 – Πρόεδρος Δ/Σ
    ΥΦΑΝΤΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ 279.362,38 – Γενικός Διευθυντής
    ΛΟΥΚΑΚΟΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ 257.033,14 Εντετ/νος Σύμβουλος
    ΚΕΚΗΣ ΚΩΝ/ΝΟΣ 256.174,39 Εντετ/νος Σύμβουλος
    ΜΙΧΑΛΕΛΗΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ 249.234,42 Γενικός Διευθυντής
    ΑΝΔΡΙΚΑΚΗΣ ΑΝΤΩΝΙΟΣ 249.161,32 Γενικός Διευθυντής
    ΙΩΑΝΝΙΔΟΥ-ΚΑΡΑΘΑΝΑΣΗ 227.626,98 Γενικός Διευθυντής
    ΠΟΡΤΟΚΑΛΗΣ ΜΙΧΑΗΛ 215.603,00 ΠΕΤ1η Ηλεκτρονικοί
    ΓΟΝΤΙΚΑΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ 210.002,64 Γενικός Διευθυντής
    ΚΑΤΣΑΡΟΣ ΑΝΤΩΝΙΟΣ 153.562,50 Ειδικών Θέσεων
    ΜΠΑΛΩΜΕΝΟΥ ΑΘΗΝΑ 152.363,49 – ΠΕΔ6 Δικηγόροι
    ΑΔΗΛΙΝΗ ΕΥΤΥΧΙΑ 150.050,87 Ειδικών Θέσεων
    ΣΚΑΛΙΣΤΗΡΑΣ ΓΡΗΓΟΡΙΟΣ 138.600,00 Ειδικών Θέσεων
    ΛΑΜΠΡΑΚΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ 136.500,02 Γενικός Διευθυντής
    ΣΠΥΡΙΔΟΥ ΤΑΤΙΑΝΑ 132.344,80 Ειδικών Θέσεων
    ΣΑΛΕΣΙΩΤΗΣ ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ 130.773,76 ΠΕΔ1 Διοικ-Οικονομ.
    ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ Γ.ΓΕΩΡΓ 128.524,18 Ειδικός Σύμβουλος
    ΚΑΛΗΜΕΡΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ 128.472,40 Ειδικός Σύμβουλος
    ΚΑΦΑΡΑΚΗΣ ΦΩΤΙΟΣ 122.244,29 Δημοσιογράφοι Εσωτερ
    ΖΟΥΛΑΣ ΣΤΑΜΟΥΛΗΣ 122.066,25 ¤ Ειδικός Σύμβουλος
    ΒΛΑΧΟΔΗΜΗΤΡΟΠΟΥΛΟΣ Β 121.481,67 Ειδικός Σύμβουλος
    ΔΡΕΤΟΥΛΑΚΗΣ ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ 118.305,42 Ειδικών Θέσεων
    ΠΑΠΑΠΑΝΑΓΙΩΤΟΥ ΔΗΜ. 118.093,13 Ειδικός Σύμβουλος
    ΜΥΤΙΛΗΝΑΙΟΥ ΜΑΡΓ-ΚΥΡ 115.621,26 Ειδικών Θέσεων
    ΑΓΓΕΛΟΠΟΥΛΟΥ ΑΓΓΕΛΙΚΗ 114.749,26 Δημοσιογράφοι Εσωτερ
    ΠΕΛΕΚΗΣ ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ 112.812,50 Ειδικών Θέσεων
    ΣΙΟΥΜΠΟΥΡΑΣ ΦΩΤΙΟΣ 101.427,50 Ειδικός Σύμβουλος
    ΧΑΤΖΗΣ Δ.ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ 101.210,00 Ειδικός Σύμβουλος
    ΣΥΡΙΟΠΟΥΛΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ 99.141,81 Δημοσιογράφοι Εσωτερ.
    ΚΟΥΡΤΗΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ 99.075,30 Δημοσιογράφοι Εσωτερ.
    ΚΟΥΡΤΗ-ΘΩΜΟΠΟΥΛΟΥ ΠΟ 98.635,92 Ειδικός Σύμβουλος
    ΟΙΚΟΝΟΜΙΔΟΥ ΚΩΝ/ΝΑ 98.437,53 Δημοσιογράφοι Εσωτερ.
    ΠΕΥΚΙΑΝΑΚΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ 97.925,00 102.786,56 ¤ Ειδικός Σύμβουλος
    ΠΑΠΑΔΡΙΑΝΟΥ ΑΔΡΙΑΝΗ 95.143,64 ΠΕΔ6 Δικηγόροι
    ΚΑΒΑΔΑΣ ΘΕΟΔΩΡΟΣ 92.634,38 Ειδικών Θέσεων
    ΛΟΥΡΙΔΑΣ ΕΥΑΓΓΕΛΟΣ 90.023,49 ΠΕΔ1 Διοικ-Οικονομ.
    ΚΑΚΑΒΟΥΛΗΣ ΙΩΣΗΦ 89.434,41 ΤΕΤ1α Ηλεκτρονικών
    ΓΑΖΙΔΕΛΛΗΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ 88.917,77 ΠΕΤ1θ Ηλεκτρολόγοι
    ΣΦΕΤΣΑΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ 86.861,43 ΚΤΕΠ6β Ηχολήπτες Κ/Φ
    ΔΗΜΟΣ ΚΩΝ/ΝΟΣ 86.356,68 Ειδικών Θέσεων
    ΜΙΧΑΛΙΤΣΗΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ 86.022,49 ΠΕΤ1θ Ηλεκτρολόγοι
    ΤΖΟΥΒΕΛΕΚΗΣ ΜΙΧΑΗΛ 85.974,65 ΤΕΤ1α Ηλεκτρονικών
    ΒΑΣΙΛΟΠΟΥΛΟΣ ΠΕΡΙΚΛΗΣ 85.584,06 86.661,78 ¤ Δημοσιογράφοι Εσωτερ
    ΠΑΠΑΔΗΜΗΤΡΙΟΥ ΠΕΡΙΚΛ 84.265,45 ΚΤΕΠ2α Δ/ντές Παραγ.
    ΦΑΚΛΗ-ΣΠΑΝΟΥΔΗ ΔΕΣΠΟ 83.307,23 ΠΕΔ1 Διοικ-Οικονομ.
    ΠΙΣΚΕΡΑ ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ 83.114,99 ΔΕΔ1 Διοικ-Οικονομ.
    ΚΑΡΑΧΑΛΙΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ 82.547,29 Δημοσιογράφοι Εσωτερ
    ΚΡΗΤΙΚΙΔΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ 81.275,80 ΠΕΤ1β Πολιτικοί Μηχ.
    ΡΗΓΑΣ ΚΩΝ/ΝΟΣ 81.210,43 ΠΕΔ1 Διοικ-Οικονομ.
    ΚΟΓΙΑΝΝΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ 81.181,27 Δημοσιογράφοι Εσωτερ
    ΜΠΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ 80.526,40 ΤΕΤ1α Ηλεκτρονικών
    ΜΟΥΧΤΑΡΙΔΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ 80.518,57 Ειδικών Θέσεων
    ΠΑΠΑΛΕΩΝΙΔΑΣ ΛΕΩΝΙΔ. 80.093,07 Ειδικών Θέσεων
    ΚΟΡΟΜΑΝΤΖΟΥ ΜΥΡΣΙΝΗ 79.800,00 Ειδικών Θέσεων
    ΑΡΩΝΗ ΕΛΕΝΗ 78.498,82 Δημοσιογράφοι Εσωτερ.
    ΔΟΥΡΙΔΑ ΜΑΤΙΛΝΤΑ-ΜΑΡ 78.096,34 Ειδικών Θέσεων
    ΡΙΖΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ 76.943,76 Ειδικός Σύμβουλος
    ΜΠΡΑΜΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ 76.932,53 Ειδικών Θέσεων
    ΜΙΧΕΛΙΔΑΚΗ ΜΑΡΙΑ 76.764,18 Δημοσιογράφοι Εσωτερ
    ΧΑΛΒΑΤΖΑΚΗΣ ΚΩΝ/ΝΟΣ 76.683,80 Δημοσιογράφοι Εσωτερ
    ΚΑΡΑΜΙΝΤΖΟΥ ΣΤΑΜΑΤΙΑ 76.683,78 Δημοσιογράφοι Εσωτερ
    ΤΑΒΟΥΛΑΡΗ ΧΡΥΣΑ 76.463,79 – Δημοσιογράφοι Εξωτερ
    ΚΑΘΑΡΟΣΠΟΡΗΣ ΠΡΟΚΟΠΗΣ 76.463,76 Δημοσιογράφοι Εσωτερ
    ΣΥΜΕΩΝΙΔΗΣ ΒΛΑΔΙΜΗΡΟΣ 76.422,64 Ειδικών Θέσεων
    ΦΛΕΣΣΑ ΒΑΣΙΛΙΚΗ 76.285,76 Δημοσιογράφοι Εσωτερ.
    ΝΙΚΟΛΑΙΔΗΣ ΧΡΗΣΤΟΣ 76.243,57 Ειδικών Θέσεων
    ΛΑΒΔΑΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ 73.303,71 ΤΕΤ1α Ηλεκτρονικών
    ΠΑΠΑΔΗΜΗΤΡΑΚΗΣ ΦΑΝΟΥ 70.902,69 ΠΕΤ1η Ηλεκτρονικοί
    ΠΑΠΑΘΑΝΑΣΙΟΥ ΘΕΟΦΑΝΗ 70.216,83 Δημοσιογράφοι Εξωτερ.
    ΖΩΓΟΠΟΥΛΟΣ ΚΩΝ/ΝΟΣ 70.100,92 ΚΤΕΠ1α Σκηνοθέτες
    ΦΕΡΕΤΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ 69.750,03 Δημοσιογράφοι Εσωτερ.
    ΑΛΑΦΟΓΙΩΡΓΟΣ ΑΝΤΩΝΙΟ 69.512,55 Δημοσιογράφοι Εσωτερ
    ΦΙΛΙΠΠΟΥ ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ 69.121,04 ΠΕΔ6 Δικηγόροι
    ΤΡΙΚΑΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ 68.710,30 Δημοσιογράφοι Εξωτερ
    ΑΡΓΥΡΗ ΕΛΕΝΗ 68.509,37 Δημοσιογράφοι Εσωτερ
    ΦΑΡΑΚΟΥ ΜΑΡΙΑ 68.305,59 Δημοσιογράφοι Εσωτερ
    ΒΑΣΙΛΕΙΑΔΗΣ ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ 68.251,60 ΠΕΤ1δ Μηχανολόγοι
    ΕΥΑΓΓΕΛΙΔΟΥ ΚΩΝ/ΝΤΙΑ 67.923,13 Δημοσιογράφοι Εσωτερ.
    ΜΠΟΥΓΙΑΣ ΚΩΝ/ΝΟΣ 67.921,90 Δημοσιογράφοι Εσωτερ.
    ΦΑΡΑΝΤΟΠΟΥΛΟΣ ΗΛΙΑΣ 67.720,85 ΠΕΔ1 Διοικ-Οικονομ.
    ΠΑΠΑΔΑΚΗΣ ΛΕΩΝΙΔΑΣ 67.500,00 Ειδικών Θέσεων
    ΠΑΠΑΔΗΜΗΤΡΙΟΥ Σ.ΔΗΜ. 67.403,38 Ειδικών Θέσεων
    ΚΥΡΙΑΚΙΔΗΣ ΜΙΧΑΗΛ 66.900,97 Δημοσιογράφοι Εσωτερ.
    ΑΣΠΡΑΔΑΚΗΣ ΠΑΝΤΕΛΗΣ 66.605,94 ΤΕΤ1α Ηλεκτρονικών
    ΚΑΛΑΒΡΟΣ ΚΩΝ/ΝΟΣ 66.454,35 ΠΕΔ6 Δικηγόροι
    ΓΥΠΑΡΗ ΜΑΡΙΑ 66.440,16 Δημοσιογράφοι Εξωτερ.
    ΜΑΗΣ ΠΕΤΡΟΣ 66.343,26 ΠΕΔ1 Διοικ-Οικονομ.
    ΜΠΑΓΙΑΣ ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ 66.035,63 ΔΕΔ1 Διοικ-Οικονομ.
    ΠΑΠΑΓΕΩΡΓΙΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟ 65.846,71 ΠΕΔ6 Δικηγόροι
    ΛΙΝΑΡΔΑΤΟΥ ΔΗΜΗΤΡΑ 65.529,79 Δημοσιογράφοι Εσωτερ
    ΦΡΑΣΤΑΝΛΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ 65.414,54 ΚΤΕΠ-Μ1 Εικονολ. (Μ)
    ΠΑΤΣΙΑΝΤΟΣ ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ 64.493,78 ΠΕΔ6 Δικηγόροι
    ΚΑΠΑΤΑΗΣ ΚΩΝ/ΝΟΣ 64.091,27 Δημοσιογράφοι Εσωτερ.
    ΤΡΟΥΠΗΣ ΚΙΜΩΝ 63.984,39 Δημοσιογράφοι Εσωτερ.
    ΛΑΛΛΑΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ 63.848,06 ΠΕΔ6 Δικηγόροι
    ΒΑΛΙΟΥΛΗΣ ΕΥΔΟΞΙΟΣ 63.731,27 Δημοσιογράφοι Εσωτερ
    ΠΑΝΑΓΙΩΤΟΠΟΥΛΟΥ ΔΕΣΠ 63.295,46 ΔΕΔ1 Διοικ-Οικονομ.
    ΧΑΤΖΗΕΥΑΓΓΕΛΟΥ ΚΩΝ/Ν 63.100,72 ΤΕΤ1α Ηλεκτρονικών
    ΜΑΚΡΗΣ Ι. ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ 62.800,25 ΔΕΤ1α Ηλεκτρονικών
    ΚΟΡΔΑ ΑΛΕΞΑΝΔΡΑ 62.741,29 Δημοσιογράφοι Εξωτερ.
    ΤΣΑΚΙΡΗΣ Χ. ΚΩΝ/ΝΟΣ 62.699,76 ΠΕΤ1θ Ηλεκτρολόγοι
    ΠΑΠΑΘΑΝΑΣΙΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ 62.384,19 Σκηνοθέτες
    ΒΑΡΣΑΜΑΚΙΔΟΥ ΑΦΕΝΤΡΑ 61.875,04 Δημοσιογράφοι Εσωτερ.
    ΠΡΩΤΟΠΑΠΑ ΕΥΔΟΚΙΑ 61.380,07 ΔΕΔ1 Διοικ-Οικονομ.
    ΓΙΑΝΝΟΥΛΑΤΟΥ ΦΩΤΕΙΝΗ 60.955,66 ΠΕΔ1 Διοικ-Οικονομ.
    ΣΚΛΑΒΟΥΝΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ 60.581,55 Δημοσιογράφοι Εσωτερ.
    ΚΟΚΚΑΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ 60.507,19 ΠΕΔ6 Δικηγόροι
    ΣΚΙΑΔΟΠΟΥΛΟΣ ΑΡΙΣΤΕΙ 60.224,53 Δημοσιογράφοι Εσωτερ
    ΜΑΓΓΑΝΙΑΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ 60.171,42 ΠΕΔ1 Διοικ-Οικονομ.
    ΜΑΥΡΟΓΙΑΝΝΗΣ ΕΥΑΓΓΕΛ 59.625,01 Ειδικών Θέσεων
    ΠΡΕΔΑΡΗΣ ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ 59.467,40 ΠΕΔ1 Διοικ-Οικονομ.
    ΑΝΤΩΝΟΠΟΥΛΟΣ ΧΡΗΣΤΟΣ 59.325,11 ΤΕΤ1α Ηλεκτρονικών
    ΜΑΡΓΙΩΡΗΣ ΣΩΤΗΡΙΟΣ 59.062,53 Δημοσιογράφοι Εσωτερ.
    ΓΛΙΑΣ ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ 58.923,62 ΠΕΤ1η Ηλεκτρονικοί
    ΓΙΑΚΟΥΜΕΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡ. 58.791,48 ΤΕΤ1α Ηλεκτρονικών
    ΜΑΓΓΕΡΑΣ ΛΑΜΠΡΟΣ 58.376,57 ΤΕΤ1α Ηλεκτρονικών
    ΑΛΕΞΟΠΟΥΛΟΣ ΧΡΗΣΤΟΣ 57.937,55 ΠΕΔ5 Γιατροί
    ΚΤΙΣΤΑΚΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ 57.936,80 ΠΕΔ1 Διοικ-Οικονομ.
    ΠΙΕΤΡΗΣ ΧΡΗΣΤΟΣ 57.906,20 ΠΕΔ5 Γιατροί
    ΜΠΑΧΑΡΙΔΗΣ ΔΙΑΜΑΝΤΗΣ 57.703,09 ΠΕΔ1 Διοικ-Οικονομ.
    ΛΕΤΣΙΟΣ ΘΕΟΧΑΡΗΣ 57.667,50 ΔΕΤ-Μα Ηλεκτρονικών
    ΚΑΤΣΟΥΔΑΣ ΣΩΚΡΑΤΗΣ 57.656,25 Ειδικών Θέσεων
    ΚΑΡΑΓΕΩΡΓΙΟΥ ΙΩΑΝΝΗΣ 57.565,06 ΤΕΤ1α Ηλεκτρονικών
    ΚΑΠΑΜΑΣ ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ 57.381,93 ΠΕΔ1 Διοικ-Οικονομ.
    ΠΑΠΑΠΑΝΑΓΙΩΤΟΥ ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΣ – ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΟΣ (ΕΞΑΜΗΝΟ)64.547
    ΜΑΝΤΟΥΒΑΛΟΣ ΚΥΡΙΑΚΟΣ – ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΟΣ 64.500
    ΜΠΟΓΙΑΤΖΗΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ – ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΟΣ 64.200
    ΙΩΑΝΝΙΔΗΣ ΑΝΤΩΝΙΟΣ – ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΟΣ ΣΥΜΒΟΥΛΟΣΕΚΠΟΜΠΗ 63.600
    ΝΙΚΟΛΟΠΟΥΛΟΥ ΕΙΡΗΝΗ – ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΟΣ(ΕΞΑΜΗΝΟ)63.072
    ΜΙΧΟΠΟΥΛΟΣ ΘΕΟΔΩΡΟΣ – ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΟΣ (ΕΞΑΜΗΝΟ) 63.000
    ΜΙΧΟΠΟΥΛΟΣ ΘΕΟΔΩΡΟΣ – ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΟΣ(ΕΞΑΜΗΝΟ) 63.000
    ΠΕΤΡΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ – ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΟΣ 63.000
    ΑΜΥΡΑΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ – ΤΗΛΕΠΑΡΟΥΣΙΑΣΤΗΣ 62.400
    ΤΣΙΤΣΙΜΠΙΚΟΥ ΣΤΑΥΡΟΥ – ΤΗΛΕΠΑΡΟΥΣΙΑΣΤΗΣ 62.400
    ΚΑΝΑΒΟΣ ΑΛΕΞΙΟΣ – ΟΡΓ.ΣΧΕΔ.ΠΡΟΩΘΗΣΗ ΔΙΑΦΗΜΙΣΕΩΝ 61.800
    ΚΟΤΤΑΚΗΣ ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ – ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΟΣ 61.320
    ΣΚΑΛΙΣΤΗΡΑΣ ΓΡΗΓΟΡΙΟΣ – ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΟΣ ΣΥΜΒΟΥΛΟΣ 60.160
    ΒΕΛΑΝΗΣ ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ – ΣΚΗΝΟΘΕΤΗΣ 60.000
    ΚΩΣΤΑΒΑΡΑΣ ΣΩΤΗΡΙΟΣ – ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΟΣ – 60.000
    ΛΙΑΤΣΟΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ – ΑΝΤΑΠΟΚΡΙΤΗΣ-ΡΙΑ 60.000
    ΣΤΕΦΑΝΕΑΣ ΠΕΤΡΟΣ – ΟΡΓΑΝΩΣΗ ΠΑΡΑΓΩΓΗΣ 60.000/ΕΚΠΟΜΠΗ
    ΛΕΥΚΟΒΙΤΣ ΣΤΕΛΙΟΣ – ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΟΣ (ΔΕΚΑΜΗΝΟ) 59.000
    ΜΙΧΑΗΛΙΔΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ – ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΠΑΡΑΓΩΓΗΣΕΤΟΣ 58.800
    ΚΟΝΤΟΓΕΩΡΓΙΟΥ ΑΝΤΩΝΙΟΣ – ΔΙΕΥΘΥΝΤΗΣ ΧΟΡΩΔΙΑΣ 58.799
    ΖΟΥΛΑΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ – ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΟΣ 58.428
    ΤΡΙΛΙΚΗΣ ΕΥΣΤΡΑΤΙΟΣ – ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΟΣ (ΕΞΑΜΗΝΟ) 57.300
    ΠΑΚΑΘΕΟΔΩΡΑ ΜΙΧΑΗΛ – ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΟΣ (ΔΕΚΑΜΗΝΟ) 57.000

    Ο Κωνσταντίνος Ζούλας 58000 περίπου ευρώ έπαιρνε από την ΕΡΤ το εξάμηνο, ενώ απασχολείται και στο δημοτικό ραδιόφωνο. Α, είναι και ο μπαμπάς στην…ΕΡΤ, ο Στάμος Ζούλας να μην το ξεχνάμε αυτό, με παχυλό επίσης μισθό αρκετών χιλιάδων ευρώ!

    O Λυριτζής με τον Οικονόμο, Καλά λένε την εκπομπή τους στο ραδιόφωνο “Οι εργολάβοι”, γιατί τέτοιους μισθούς μόνο υπερεργολάβοι έχουν. Όσο για τον Τριλίκη, τον …αρχισυντάκτη τους; ΈΒγαζε μόνο 57.000 ευρώ το εξάμηνο! Τίποτα.

    Μένουμε Ελλάδα λέει η Ρένια Τσιτσιμπίκου που έβγάζε! 62,000 ευρώ!Η δουλειά της είναι να κάνει ταξίδια, και να δείχνει τις ομορφιές της Ελλάδς Την χρυσοπληρώνουμε την Ρένια Τσιτσιμπίκου, όπως και τον Γιώργο Αμυρά που …και αυτός παίρνει τα ίδια πάνω κάτω.Η συμβασιούχος καθηγήτρια που έπαιρνε… ψίχουλα!

    “Ουδείς αναμάρτητος” με 78,840 ευρώ το εξάμηνο Η κυρία Παναγιωταρέα, έβγαζε πάνω από 4000 ευρώ την εκπομπή …που μπορεί να είναι και παραπάνω, καθώς δεν μεταδίδεται ανελλιπώς κάθε εβδομάδα!

    Σιγά μην έλειπε ο Αντώναρος από την λίστα της ντροπής!Αυτός είναι ξάδερφος του Ευάγγελου Αντώναρου, πρώην κυβερνητικού εκπροσώπου της Νέας Δημοκρατίας. Δημοσιογράφος το επάγγελμα ….αμειβόταν με το …ευτελές ποσό των 84.000 ευρώ! Τον έριξε τον ξάδερφο ο Ευάγγελος…Για την εκπομπή του, που είναι μια φορά την εβδομάδα, παίρνει 84.000 ευρώ!Πως να μην έχει υγεία με τόσα που μπαίνουν στο παντελόνΟ Μιχάλης Κεφαλογιάνης …αμείβονταν με 84.000 ευρώ για μια εκπομπή την εβδομάδα με θέματα υγείας. Πρόκληση παιδιά!!!

    O σκηνοθέτης των επιτυχιών και ο χρυσός αθλητικός!Ο Παύλος (Παπαδημητρίου έπερνε κάθε χρόνο 113.880 ευρώ!Δεν θα μπορούσε μια αθλητική εκπομπή σαν την Αθλητική Κυριακή, να μην χρυσώνει το χάπι στον παρουσιαστή Παύλο Παπαδημητρίου. Εντάξει ο άνθρωπος είναι και διευθυντής, να μην παίρνει κάτι παραπάνω; Από την άλλη ο Γιώργος Νταούλης, σκηνοθέτης, έβγάζε …114,000 ευρώ. Πω πω χρήμα….

    H συμβασιούχος Πόπη Τσαπανίδου που αμείβοταν με 956 ευρώ τη μέρα!143.514 ευρώ για το εξάμηνο!Και εμείς που νομίζαμε ότι δεν έχουμε δει τα χειρότερα! Όσο είναι ένας καλός μηνιαίος μισθός για έναν εργαζόμενο, είναι το μεροκάματο της Πόπης Τσαπανίδου. Κοντά 1000 ευρώ τη μέρα … επαιρνε η συμπαθής δημοσιογράφος γι την εκπομπή της.

    Για δείτε εδώ κάτι συμβασιούχους!Εξαμηνιαίες συμβάσεις ύψους 75.000 ευρώ!

    Η παρουσιάστρια του κεντρικού δελτίου της ΝΕΤ το Σαββατοκύριακο Πηνελόπη Γαβρά, αμείβόταν με εξαμηνιαία σύμβαση με το ποσό των 75.420 ευρώ ή καλύτερα με 12.570 ευρώ το μήνα, όσα δηλαδή και ένας συμβασιούχος stage.

    Από την άλλη ο Γιάννης Πολίτης … έπαιρνε λιγότερα, μόλις 72,000 ευρώ περίπου για έξι μήνες εργασία. Κρίμα, να μην τους ανανεώσουν τις πενιχρές συμβάσεις…

    Η Μπήλιω Τσουκαλά έπαιρνε 176,000 ευρώ. ενώ καθόταν χωρίς να έχει εκπομπή, επαίρνε μηνιαίο μισθό …σχεδόν 15.000 ευρώ!
    Κύριε Γερουλάνε μπλέξατε…

    Η σεμνή Μαρία Χούκλη επαιρνε μόλις 218.000 ευρώ! Ψίχουλα σε σχέση με τους Λυριτζή – Οικονόμου! Αν θέλετε περιέργεια να μάθετε πως αμειβόταν το δίδυμο της πρωινής γραμμής, δεν έχετε παρά να πολλαπλασιάσετε για τον μεν Οικονόμου τους 12 μήνες με το 27.000 ευρώ το μήνα και …για τον Βασίλη Λυριτζή- ας μην κάνετε πολλαπλασιασμούς-, απλά αμείβόταν με 180.000 ευρώ!

    Ποιος είπε ότι η ΕΡΤ δεν είναι οικογενειακή υπόθεση;Φάνης Παπαθανασίου και Νίκος Παπαθανασίου φτάνουν τα 135.000 ευρώ.

    Δεν θα έχουμε μεγάλο όνομα για την Eurovision, λόγω οικονομικής κρίσης
    Αλλά για τον Καλημέρη και την Πισκερά δίναμε 226.000 ευρώ!

    Με 375.000 ευρώ αμείβονταν αυτοί οι δυο!Για να ξέρετε που πάνε τα χρήματα.

    http://www.pinnokio.gr/arthro/misthologio-ert-oi-listes-ths-ntrophs
    Τελευταία ενημέρωση: Τετάρτη, 12 Ιουνίου 2013, 14:04

    Unquote

    • old visitor avatar
      old visitor @ WY 12/06/2013 16:25:17

      Τρομερή η παραπομπή σου!
      Ενδεικτική της κατάστασης που επικρατούσε...
      ΝΑ αλλάξει αυτό το καθεστώς, και ειδικά το συνδικαλιστικό κομμάτι.
      Αρκεί να αφορά αυτά τα ποσά και αυτούς που τα καρπώνονται, το ξεσκαρτάρισμα και όχι τους απλούς εργαζόμενους.
      Για τους τελευταίους -δεν με νοιάζει αν είναι βύσματα, οι πολιτικοί διαμορφώνουν βυσματικές συνθήκες για λόγους επανεκλογής-, θα πρέπει να υπάρξει πρόνοια.

    • ΦΑΝΤΑΣΜΑ avatar
      ΦΑΝΤΑΣΜΑ @ WY 12/06/2013 17:23:49

      OI μισοι απο αυτος συμπεριλαμβανονται στην νεα ΕΡΤ
      Κρατα την λιστα , για να τσεκαρεις σε κανα δυο μηνες .

  45. Zame avatar
    Zame 12/06/2013 15:09:07

    αλλα & ποιος ηθελε αυτην την καταντια της κοινωνιας μας..
    ειναι παρα πολυ βαθυ το πηγαδι που &"πληρωσαμε & "πεσαμε?

    Τα Τελευταία χρόνια
    ΑΝΑΜΦΙΣΒΗΤΗΤΑ ΜΑΚΡΑΝ ΚΑΛΥΤΕΡΗ & ΠΟΙΟΤΙΚΟΤΕΡΗ η ΕΡΤ.
    & αν αυτό (κλείσιμο ΕΡΤ) που έγινε δεν έγινε ποτέ ξανά..
    πόσο μάλλον αυτή η ΟΛΕΘΡΙΑ ΕΠΙΘΕΣΗ
    του ΛΑΝΘΑΝΟΝΤΑ νεοφιλελεύθερου καπιταλισμού δεν έχει προηγούμενο..

    Θεωρώ πως καλά έκανε ο ΣΑΜ & " μετακύλησε"
    -έτσι ώστε να χτυπήσουν τοίχο-..
    τα"περίεργα & ένοχα συμφέροντα" της 4 εξουσίας..
    πού ατύπως μετασχηματίζεται κατά το δοκούν σε 1,2,κλπ..
    να αναλάβουν τις ευθύνες & συνέπειες των πεπραγμένων τους
    (έστω & καθυστερημένα..αφού δεν φρόντισαν & αυτοι νωρίτερα)

    ο ΨΙΘΥΡΙΣΜΟΣ & η αγωνια τοσων δημοσιογράφων εδω & 3 χρόνια για τα άπειρα λουκέτα το ιδιωτικού τομέα πού δημιούργησε τις στρατιές των ανέργων
    (πάνω από 1,5μύριοο ανθρώπων δεν συνεβαλε στο βάθεμα της ύφεσης?) αιτιολογεί το δίκαιο παράπονο
    αφου δεν είχε την ίδια ΚΡΑΥΓΗ αγωνιας ..
    & αν τον Πολιτισμό τον διαμορφώνουν εκτος των αλλων & οι προτεραιότητες των ανθρώπων..
    τότε ΤΙ ?..
    άλλοι άνθρωποι οι του Δημοσίου ..
    αφού οι του Ιδιωτικού είναι προφανώς υποδεέστερης τάξης..
    & ΕΝΟΧΟ το ΕΠΙΧΕΙΡΕΙΝ.. η το ΔΗΜΟΣΙΟ ?
    Αν πορτοκάλια-(ιδιωτικο) & γαιδάρους-(δημοσιο) στο ίδιο τσουβάλι..
    (που & οι δυο εχουν)
    για να φάνε οι γάιδαροι τα πορτοκάλια..
    & μετά να ψάχνουμε τι ?
    δηλητηριώδεις πορτοκάλια τοξικά..
    για να εκδικηθούμε τους γαιδάρους..?
    ..πόσο ΣΤΡΑΒΑ μπορεί ακόμα να ΠΑΕΙ..?
    να ψοφήσουν γάιδαροι & πορτοκάλια μαζί ?
    προκειμένου να "έρθουν & να μάς πουλήσουν" ως "μάνα εξ ουρανού"
    τα " ΝΕΑ ΦΡΟΥΤΑ.."
    προκειμένου να τα απολαύουμε εκ των καναπέδων

  46. Ψυχραιμία avatar
    Ψυχραιμία 12/06/2013 15:12:09

    Ως πότε ρε παιδιά θα αφήνουμε την ακροδεξιά παρέα να εκθέτει όλο το χώρο , ως που θα φτάσει η αλαζονεία του κ. Δενδια και του κ. Κεδίκογλου. Κυβέρνηση ήμασταν και πριν λίγα χρόνια αλλά ποτέ δεν χρειάστηκε να απολογηθούμε για φασιστικές πρακτικές.

  47. Tsaros avatar
    Tsaros 12/06/2013 15:14:35

    Γιατί η ΕΡΤ, εδώ και δεκαετίες, είναι ένα σπάταλο μαγαζί που ζει παρασιτικά στο σώμα της ελληνικής κοινωνίας. Δεν έχει κανένας παρά να δει τους παχυλούς μισθούς που δίδονται ακόμα και τώρα, σε καιρούς κρίσης..

    Η κυβερνησή σας τους δίνει αυτούς τους μισθούς ― σε ΛΙΓΟΥΣ, δικούς της, Σαλαγκούδες, και Λιάτσους.

    Αλλά και ακόμα με αυτά τα λαμόγια που οι κυβέρνηση σας ―και του ΓΑΠ― διόρισε, και πάλι «σπάταλη» δεν είναι η ΕΡΤ.

    Για να τελειώνει το ηλίθιο παραμύθι: 50€ το χρόνο δίνουμε για όλη τη δημόσια ραδιοτηλεόραση. Οι Ιταλοί, Σουηδοί, Δανοί, Γάλλοι, Ισπανοί κλπ δίνουν περίπου 200€ το χρόνο.

    Το κόστος της ΕΡΤ, που το καλύπτει συνολικά η συνδρομή (50€/έτος) στη ΔΕΗ, είναι 300 εκ. € το χρόνο.

    Οι Γερμανοί, με εξαπλάσιο πληθυσμό ξέρεις πόσα δίνουν για την δική τους ΕΡΤ ξέρεις; 6 φορές τόσα αναλογικά;;

    Όχι.

    ΕΙΚΟΣΙ φορές τόσα.

    6 δις ευρώ το χρόνο ― η ΔΕΥΤΕΡΗ πιο ακριβή δημόσια τηλεόραση στην Ευρώπη, μετά το BBC.

    Αλλά οι Γερμανοί δεν είναι αποικία, ούτε έχουν γιουσουφάκια και γραικύλους, να θέλουν να κλείσει η δημόσια τηλεορασή τους.

    Και από τα 300 εκ€ το χρόνο, η ΕΡΤ, ως κερδοφόρα (παρόλα τα λαμόγια που έχει χώσει η κυβέρνηση μέσα) επιστρέφει και δεκάδες εκ € στο δημόσιο.

    • Γιώργος avatar
      Γιώργος @ Tsaros 12/06/2013 15:28:01

      Τώρα γίνεσαι αντιδραστικός!

    • anideos avatar
      anideos @ Tsaros 13/06/2013 04:28:15

      Οι Γερμανοι τα δεινουν gia 35 καναλια και 80 ραδιοφωνα.
      Συν το σκανδαλο με τις προσλυψεις στη Βαυαρια.
      Παντου η κρατηκη τβ ειναι ανδρο ακολασιας και διαυθωρας.
      Καλα της εκανε της ΕΡΤ οξω ολοι και παλι απ την αρχη με βασικο μισθο 1000 και ψυλοτερο 1800.

  48. pirandello avatar
    pirandello 12/06/2013 15:21:51

    Αυτά που γράφεις Αδέξιες Δεξιέ να με συγχωρείς αλλά είναι δευτερευούσης σημασίας πράγματα. Προφανώς αγνοείς την έννοια της δημόσιας ραδιοτηλεόρασης και την αποστολή που έχει στην στήριξη και ανάδειξη της πολιτισμικής κληρονομιάς, στην ενίσχυση της καλλιτεχνικής δημιουργίας, στις αναδυόμενες κουλτούρες, στα σύγχρονα πολιτιστικά δεδομένα, στην εθνική ταυτότητα. Το κράτος πάντοτε οφείλει να διατηρεί για το ίδιο λειτουργία ρυθμιιστή- παρεμβαίνοντα στα δημόσια πράγματα. Με τη χθεσινή κίνησή του απλώς απώλεσε οποιαδήποτε ανάμειξή του στον τομέα της ενημέρωσης και τα πολιτιστικά δρώμενα. Δεν αρκεί ότι ΘΑ γίνει καινούργιος φορέας. Η ενημέρωση ως δημόσιο αγαθό δεν μπορεί να είναι αντικείμενο πολιτικών συμβιβασμών-συσχετισμών - διαπραγματεύσεων- κοινοβουλευτικών ψηφοφοριών, γιατί με τον τρόπο αυτό αναιρείται η ίδια η αποστολή της.

    • Π. Ευθυμιάδης avatar
      Π. Ευθυμιάδης @ pirandello 12/06/2013 16:13:24

      Ναι να συνεχίσουν να παίρνουν 3-15 χιλιάδες ευρώ το μήνα και να μην τους βλέπει κανείς. Τα απίθανα που ακούμε απο χθες είναι για γέλια. Ελπίζω να μην κάνει βήμα πίσω ο Σαμαράς και αν χρειαστεί να πάει σε εκλογές με θέμα την ΕΡΤ. ΠΑΣΟΚ και ΔΗΜΑΡ θα μείνουν απέξω.

      • ΦΑΝΤΑΣΜΑ avatar
        ΦΑΝΤΑΣΜΑ @ Π. Ευθυμιάδης 12/06/2013 17:26:18

        ΠΑΣΟΚ και ΔΗΜΑΡ θα μείνουν απέξω ....και μετά τι μένει Καμενος και χρυση αυγη ?

        δυσκολα ...δυσκολα τα πραγματα , οσοι το εκαναν στο παρελθον εφαγαν τα μουτρα τους .

    • Geros avatar
      Geros @ pirandello 12/06/2013 19:30:20

      Διάβασα και ξαναδιάβασα το σχόλιο σου και ακόμα δεν κατάλαβα αν μας δουλεύεις ή όχι.
      Σε περίπτωση που δεν μας δουλεύεις όμως να σε ρωτήσω κάτι?
      Όλους αυτούς τους μήνες που χωρίς να σκέφτεται καθόλου την αποστολή της η ΕΡΤ απεργούσε, πως την πάλευαν οι .... αναδυόμενες κουλτούρες και τα σύγχρονα πολιτιστικά δεδομένα? Και αυτοί οι αθεόφοβοι συνδικαλιστές της δεν νοιάζονταν για τις επιπτώσεις που έχουν οι απεργίες τους στα ... πολιτιστικά δρώμενα?
      Που το αφήνεις ορφανό το δρώμενο κύριε μου ? Που!?

      Θα μείνουμε χωρίς αναδυόμενες κουλτούρες ένα τρίμηνο και κλαίμε οικογενειακός στο σπίτι , αλλά παρηγοριόμαστε μιας και όταν οι συνδικαλιστές μας άφηναν χωρίς αναδυόμενες κουλτούρες σφίγγαμε τα δόντια και αντέχαμε. Έτσι θα αντέξουμε και τώρα.

  49. partyman2013 avatar
    partyman2013 12/06/2013 15:26:46

    όσο περνάει η ώρα όλο κια πιο δύσκολο είναι να χωνέψει κανείς την κίνηση της ΝΔ και το ΑΣ... αδιανόητος ο τρόπος .."εξυγίανσης"

    αναρωτιέται κανείς? δεν υπάρχει γραμμάριο λογικής εκεί στην συγγρού..? τόσοι άλλοι τρόποι υπήρχαν, τι στο καλό? απίστευτο αυτογκόλ!!

    • partyman2013 avatar
      partyman2013 @ partyman2013 12/06/2013 15:30:01

      να προσθέσω επίσης, πως δεν υπήρχε ακαταλληλότερος απο τον κεδίκογλου για να το ανακοινώσει.. τρομερές γκάφες..

    • Θεωρία του Μονεταρισμού avatar
      Θεωρία του Μονεταρισμού @ partyman2013 12/06/2013 16:08:05

      Ρε παιδια αφου ειστα ασχετοι απο οικονομια, σορρυ κιολας, γιατι μιλατε; ασε δεν εισαι αρμοδιος εσυ για να κρινεις

      • Θεωρία του Μονεταρισμού avatar
        Θεωρία του Μονεταρισμού @ Θεωρία του Μονεταρισμού 12/06/2013 16:09:41

        ειστε*

  50. Θόδωρος 17.06.2012 avatar
    Θόδωρος 17.06.2012 12/06/2013 18:14:35

    Για μένα η κίνηση για την ΕΡΤ είναι πρωτίστως συμβολική. Επιδιώκει να φέρει όλους (δλδ. κυβερν. εταίροι) προ των ευθυνών τους, τις οποίες έχουν αλλά δεν αναλαμβάνουν, κάνοντας την παλαβή, για να το πω πιο παραστατικά.
    Ο ΑΣ -όπως το αντιλαμβάνομαι εγώ λέει- "Δεν θα βγάζω εγώ το φίδι απ' την τρύπα πάντα! Αναλάβετε τις ευθύνες σας γιατί τα βάζω όλα μπουρλότο και τα καίω! Ως εδώ και μη παρέκει! Κανονίστε την πορεία σας."

    Ο ΑΣ δεν είναι τόσο νεοφιλελεύθερος να του αρμόζουν τέτοιες κινήσεις. Άλλο θέλει να κάνει.. Και τον παραδέχομαι, μπράβο του, τους (μας) ταρακούνησε όλους!
    Γεια σου, ρε Πρόεδρε! Δεν παίζεσαι!

    Όσο για τους "ανέργους" της ΕΡΤ -αν αληθεύουν οι μισθοί που φαίνονται σε παραπάνω σχόλιο- αυτοί οι "άνεργοι" αν έπαιρναν τόσα που φαίνονται έχουν να περάσουν και με το παραπάνω όχι για 2-3 μήνες που θα διαρκέσει η μετάβαση στο νέο σχήμα αλλά χρόνια ολόκληρα!
    Αν πραγματικά είναι αυτά ποσά, ΔΕΝ ΛΥΠΑΜΑΙ κανέναν τους!
    Προτιμώ να βοηθήσω τον άνεργο του Ιδιωτ. Τομέα που έπαιρνε 700-800€ και έμεινε 2 χρόνια άνεργος. Φτάνει οι πατρίκιοι του Δημ. Τομέα και οι πληβείοι του Ιδιωτικού.

  51. galis avatar
    galis 12/06/2013 18:17:58

    Αντώνη κλείσε και τα κανάλια των εργολάβων που χρωστάνε ένα σκασμό λεφτά στις τράπεζες που λειτουργούν με χρήματα του φορολογούμενου. Φάτους πριν σε φάνε...

  52. ΦΑΝΤΑΣΜΑ avatar
    ΦΑΝΤΑΣΜΑ 12/06/2013 18:23:01

    Ποιός ήθελε αυτήν την ΕΡΤ;
    Οι ανθρωποι που εφαγαν με χρυσα κουταλια 2004-2009 , γνωστοί ειναι όλοι

  53. Διογένης avatar
    Διογένης 12/06/2013 18:26:40

    Ποιος ήθελε αυτήν την ΕΡΤ... Καλή ερώτηση. Το ερώτημα δεν είναι για την ΕΡΤ, το ερώτημα είναι ευρύτερο. Τίθενται πολλά, πάρα πολλά θέματα. Καταρχάς είναι βέβαιο ότι η ΕΡΤ δεν ήταν η δημόσια τηλεόραση που θέλαμε. Άρα, το ερώτημα του άρθρου απαντιέται με το "κανείς". Το ερώτημα όμως δεν είναι αυτό.

    Το ερώτημα παραμένει, ποιος ήθελε αυτήν την εξέλιξη. Και ποιος θέλει να περάσει ή όχι η πρακτική της κυβέρνησης.

    Αν ρωτούσα τον εαυτό μου από πριν, θα έλεγα "όχι" για την κίνηση Σαμαρά. Τώρα λέω "ναι". Πρώτον, συνθλίβει τους κυβερνητικούς εταίρους. Ο Βενιζέλος θέλει να υπαναχωρήσει, αλλά θέλει να πάρει και τον Κουβέλη μαζί του, για να μην είναι μόνος του. Και ο Κουβέλης θέλει να υπαναχωρήσει και ψάχνει φόρμουλα. Τι να λέμε τώρα. Ο Κουβέλης είναι λίγο πιο αριστερός από τον Βενιζέλο (!?) και ψάχνει τρόπο να το παίξει λίγο πιο αριστερός, όμως η εκτίμησή μου είναι ότι θα αποδειχθεί το ίδιο "κοτούλα", όπως και στο αντιρατσιστικό. Οι άνθρωποι είναι εντελώς συστημικοί, λιποθυμούν για λίγη εξουσία, και όταν βλέπουν στις διαδικτυακές ψηφοφορίες, στις μεν κεντροδεξιές σελίδες να είναι συντριπτικά υπέρ του κλεισίματος, στις δε κεντροαριστερές (Έθνος και Νέα έχω δει μέχρι στιγμής) οριακά υπέρ του κλεισίματος, δεν νομίζω να νιώθουν και πολύ καλά.

    Η αλήθεια είναι ότι η κοινωνία το "φχαριστήθηκε" το χαστούκι που έριξε ο Σαμαράς στην ΕΡΤ. Για όποιους λόγους και να το έκανε. Και αηδιάζει με τις υποκριτικές αντιδράσεις των κυβερνητικών εταίρων.

    Το βέβαιο είναι ότι η κυβέρνηση αυτή, αν εξακολουθήσει να υπάρχει (κατά πάσα πιθανότητα θα εξακολουθήσει) από αύριο δεν θα είναι πια ίδια. Η κυριαρχία του Σαμαρά θα έχει ενισχυθεί, έχει ήδη ενισχυθεί. Η πολιτική διεισδυτικότητά του στους κυβερνητικούς "εταίρους" έχει προχωρήσει πάρα πολύ. Δεν τους "παίρνει" να κουνηθούν και έχει εγκλωβίσει με αυτόν τον τρόπο σημαντικές δυνάμεις, που υπό άλλες προϋποθέσεις θα τις είχε απέναντι.

    Η διαφαινόμενη επιτυχία της κίνησής του οδηγεί την κοινωνία ακόμη δεξιότερα και του ανοίγει ακόμη περισσότερες δυνατότες αποφασιστικής πολιτικής.

    Και κάτι τελευταίο. Αύριο τελειώνει η αύξηση κεφαλαίου της Εθνικής Τράπεζας και χθες ξεκίνησε η αύξηση μετοχικού κεφαλαίου της μεγαλύτερης, πλέον, ελληνικής τράπεζας (Τρ. Πειραιώς), που έχει ήδη εξασφαλίσει συμμετοχή σημαντικών κεφαλαίων. Ας σκεφτούμε για μια στιγμή το ενδεχόμενο, αυτή η αύξηση να γίνει εν μέσω κυβερνητικής κρίσης, ψήφου εμπιστοσύνης και προκήρυξης πρόωρων εκλογών! Και ας σκεφτούμε ποιοι είναι αυτοί που αντλούν συμφέροντα από την Πειραιώς και αν θα πήραν ή όχι τηλέφωνο τους Βενιζέλο και Κουβέλη για να τους πουν "καθήστε στ' αυγά σας και μην ακούσω κιχ!".

    Μην τρελαθούμε. Υπηρέτες του συστάματος είναι οι δύο πολιτικοί αρχηγοί. Γι' αυτό στήριξαν κυβέρνηση Σαμαρά εξ αρχής, γι' αυτό δεν είναι σε θέση να κάνουν το παραμικρό αυτή τη στιγμή.

    Η επόμενη ημέρα είναι η πρώτη ημέρα της ηγεμονίας Σαμαρά. Από εδώ και πέρα όλα θα είναι πιο εύκολα. Όλα θα μοιάζουν αλλιώτικα. Το πολιτικό μήνυμα έχει πια περάσει. Η Ελλάδα θα διοικηθεί με πυγμή και με το βλέμμα στο συμφέρον της. Δεν γίνεται αλλιώς. Ο κόσμος το θέλει, η χώρα το χρειάζεται. Η απόφαση για την ΕΡΤ δεν ήταν η καλύτερη, όμως βάζει την χώρα ένα βήμα μπροστά. Από αύριο τίποτε δεν θα είναι ίδιο.

    • pirandello avatar
      pirandello @ Διογένης 12/06/2013 18:46:23

      Καταπληκτικός ο συλλογισμός σου: ο σκοπός αγιάζει τα μέσα. Με άλλα λόγια αρκεί να παραμείνει ο Σαμαράς στην εξουσία και να εξοβελιστούν ο Βαγγέλης με τον Φώτη. Παλαιομοδίτικο φίλε μου. Και μεις παραδοσιακοί δεξιοί είμαστε αλλά με απαιτήσεις, εδώ δεν είναι παίξε - γέλασε, έχει να κάνει με τα παιδιά μας, την κουλτούρα, τα πρότυπα, την ιστορική γνώση, τα ποιοτικά προγράμματα που πρόσφερε η ΕΡΤ. Όλα τ` άλλα που λες παραμύθια της χαλιμάς,με το συμπάθειο

      • Διογένης avatar
        Διογένης @ pirandello 12/06/2013 19:53:04

        Ο σκοπός είναι να πάει καλά η χώρα. Και η χώρα πάει καλά με τον Σαμαρά. Ναι, ο σκοπός είναι το θέμα, χωρίς να αγιάζει τα μέσα. Αν η χώρα διοικείται αύριο καλύτερα, αυτό θα είναι καλύτερο για την χώρα. Δεν είναι θέμα προσώπων ή δεν είναι θέμα μόνον προσώπων.

      • Θόδωρος 17.06.2012 avatar
        Θόδωρος 17.06.2012 @ pirandello 12/06/2013 19:53:28

        "...Και μεις παραδοσιακοί δεξιοί είμαστε αλλά με απαιτήσεις..."
        Πρώτη φορά ακούω Δεξιό να αυτοπροσδιορίζεται ως "παραδοσιακός δεξιός"..
        Σας λείπει η εμπειρία και αποκαλύπτεστε απ' τα λεγόμενα σας.
        Θα μάθετε..

  54. Θόδωρος 17.06.2012 avatar
    Θόδωρος 17.06.2012 12/06/2013 19:04:24

    Πριν από λίγο μιλούσα με συγγενή μεγαλύτερο σε ηλικία. Δεν θα το πιστέψετε, ούτε 'γω το πίστευα όταν τ' άκουσα!
    Οι περισσότεροι είναι υπέρ του κλεισίματος της ΕΡΤ! Δεν το περίμενα..

    Κάντε κι εσείς μια δημοσκόπηση σε φίλους και γνωστούς, θα εκπλαγείτε!

  55. Kώστας ΜΠ avatar
    Kώστας ΜΠ 12/06/2013 20:22:09

    Συγκρούονται δύο Ελλάδες. Η μία εκ των δύο έχει τόσο τυφλωθεί από τους λαικιστές που είναι έτοιμη να αγωνιστεί στο προαύλιο της ΕΡΤ για να παίρνει η Μπήλιω Τσουκαλά 176.000 ευρώ το χρόνο. Και να αντιστέκεται σε νέο δημόσιο φορέα που οι προσληφθέντες θα μπουν με ΑΣΕΠ!
    Ο Σαμαράς έχει την τύχη να εκφράζει αποκλειστικά την πλειοψηφούσα- για το θέμα της ΕΡΤ- άποψη. Είναι η άποψη που λέει πως αν το ΚΚΕ έχει το δικαίωμα να κλείνει τον 902 για οικονομικούς λόγους, το ίδιο δικαίωμα έχει και το Κράτος. Αλλά εν πάση περιπτώσει να (ξανα)μετρηθούμε. Εκλογές τώρα για να τελειώνουμε με τους πολυποίκιλους εκφραστές της Παρακμής.

  56. Σσσσσσσσσσσσσσσσ avatar
    Σσσσσσσσσσσσσσσσ 12/06/2013 20:23:34

    μήπως να κλείσει και την Ελληνική Αστυνομία διότι εμένα δε μου κάνει γιατί τη πληρώνω και όταν την έχω ανάγκη δεν μπορεί να έρθει γιατί πρέπει να φυλάει τον Πάγκαλο για παράδειγμα
    αλλά τι λέω αφού κάποιος πρέπει να επιβάλει τη τάξη
    κακό παιδί !!!!

  57. Kώστας ΜΠ avatar
    Kώστας ΜΠ 12/06/2013 20:42:12

    Όλοι μαζί να συμπαρασταθούμε στον υπόδικο για απάτη πρόεδρο της ΠΟΣΠΕΡΤ Καλφαγιάννη( με αυτόν θα συναντηθούν Βενιζέλος/Τσίπρας και Κουβέλης;;;;) . Κάτω τα χέρια από τους από τους απατεώνες!


    Αntinews , 11/12/2012:
    "Σήμερα 33 βουλευτές του ΣΥΡΙΖΑ κατέθεσαν ερώτηση κατά του Γιώργου Μουρούτη στην Βουλή μιλώντας για “συκοφάντηση των αγώνων των εργαζομένων και του ΣΥΡΙΖΑ που τους στηρίζει“.

    Ο κ. Μουρούτης είχε το θράσος να τα βάλει με τον πρόεδρο της ΠΟΣΠΕΡΤ Καλφαγιάννη που διώκεται για κακούργημα.

    Το antinews παρουσιάζει σημεία του Βουλεύματος του Συμβουλίου Πλημμελειοδικών στις 3/5/2012 που παραπέμπει τον “συκοφαντημένο αρχισυνδικαλιστής του ΣΥΡΙΖΑ” στο τριμελές εφετείο κακουργημάτων για “απάτη κατά επάγγελμα και κατά συνήθεια” κατά του Ελληνικού Δημοσίου.

    Μπράβο στον Μουρούτη για το αυτονόητο. Όμως το antinews ρωτάει την διοίκηση της ΕΡΤ και τον υφυπουργό Επικρατείας κ. Κεδίκογλου: Με βάση τον Νόμο Μανιτάκη είναι ή όχι υποχρεωμένοι να θέσουν ΑΜΕΣΩΣ σε διαθεσιμότητα τον υπόλογο για κακούργημα υπάλληλο; Γιατί ακόμα τον ανέχονται; Τι φοβούνται; Ένας Μουρούτης δεν φέρνει την άνοιξη κύριοι της ΕΡΤ. Όσο για τον ΣΥΡΙΖΑ τι να πει κανείς; Έχει πλέον καταντήσει υποδοχέας παρακμάζουσας συκδικαλιστικής νομενκλατούρας της δεκαετίας του 80…"

    • nikos nikidis avatar
      nikos nikidis @ Kώστας ΜΠ 13/06/2013 01:13:07

      μηπως κανεις λαθος? για κακουργημα δεν διωκεται ο Καλφαγιαννης που λες, αλλα ο αλλος, ο φιλος του Γεωργιου. ναι, ντε, αυτου της ΕΛΣΤΑΤ... γι' αυτον που θα γινοταν η μια και μονη εξεταστικη... μηπως και αυτος ειναι ακομη στην θεση του??? η δεν τα θυμασαι???

  58. kostas.k avatar
    kostas.k 12/06/2013 21:16:54

    όποιος δεν θέλει να ζυμώσει δέκα μέρες κοσκινίζει..αυτό έκανε η κυβέρνηση με την ερτ,,,αυτό κάνει παντού...χρόνο κερδίζει φοβούμενη το επόμενο ραντεβού με τους εκβιαστές...και τι θα πει κλείνω την κρατική ή δημόσια ερτ..βάζω τα χεράκια μου και βγάζω τα ματάκια μου ως ελληνικό κράτος..αυτό δεν το βλέπετε ούτε κατ ελάχιστο , οι δεξιόστροφοι ? ( οι δε αριστερόστροφοι να κάνουν αυτοκριτική, πριν -δικαίως- βγούν στην 'επίθεση'..)

  59. Γιάννης Φαίλτωρ avatar
    Γιάννης Φαίλτωρ 12/06/2013 21:41:58

    Για να έχουμε μια εικόνα και τι γίνεται αλλαχού.
    Ο οργανισμός του BBC απασχολούσε το 2011 γύρω στους 20000 εργαζόμενους.
    Υπάρχει ειδική εισφορά υπέρ του BBC 145,50 λίρες ετησίως για κάθε νοικοκυριό.
    Τα έσοδα του οργανισμού από την εισφορά αυτή για το 2012 ανήλθαν σε 3,6δις λίρες. Τα υπόλοιπα έσοδα ήταν περίπου 1,5δις λίρες. Το τελικό αποτέλεσμα ήταν θετικό και ανήλθε σε 390εκ λίρες.
    hp://downloads.bbc.co.uk/annualreport/pdf/bbc_ar_online_2011_12.pdf
    Αν θέλουν να αντιγράψουν κάτι καλό, είναι εύκολο

    • ENRICO BERLINGUER avatar
      ENRICO BERLINGUER @ Γιάννης Φαίλτωρ 12/06/2013 21:54:10

      ΤΟ ΜΠΟΥΖΟΥΚΙ ΕΙΝΑΙ ΟΡΓΑΝΟ
      Ο ΑΣΤΥΝΟΜΙΚΟΣ ΕΙΝΑΙ ΟΡΓΑΝΟ,
      ΑΡΑ ΤΟ ΜΠΟΥΖΟΥΚΙ ΕΙΝΑΙ ΑΣΤΥΝΟΜΙΚΟΣ...
      ΕΥΓΕ ΦΛΑΙΤΩΡ,
      ΕΥΓΕ!!!!

  60. Ρύκιος avatar
    Ρύκιος 12/06/2013 21:42:42

    Μια άλλη ανάλυση της αλήθειας περιγράφεται αυτή τη στιγμή στην "πειρατική" εκπομπή της ΕΡΤ...
    Με ονόματα και στοιχεία χρονικά προσδιορισμένα.

  61. ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
    ΚΥΘΗΡΙΟΣ 12/06/2013 23:01:59

    Πᾶσχει ἀπό γεροντική ἄνια ὁ παππούς,μή τόν παρεξηγεῖς...

  62. Γιάννης Φαίλτωρ avatar
    Γιάννης Φαίλτωρ 12/06/2013 23:13:45

    Δεν κατάλαβα αγαπητέ

  63. nikos avatar
    nikos 13/06/2013 00:13:18

    Μέ ένα σμπάρο πολλά τρυγόνια για τον Αντώνη. Πρέπει να παραδεχτούμε ότι η κίνηση του πρωθυπουργού ήταν πολιτικά και χρονικά σωστή. Αν το χειριστεί σωστά ακόμα και με εκλογές τον βλέπω για πολλά χρόνια στο τιμόνι της χώρας...

  64. ελλην-1821 avatar
    ελλην-1821 13/06/2013 00:23:57

    σε λιγο μπαινουμε στις αγορες

    • ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
      ΚΥΘΗΡΙΟΣ @ ελλην-1821 13/06/2013 09:34:58

      Θά μᾶς δώσει κι ἡ Μέρκελ τίς πολεμικές ἀποζημιώσεις.

  65. Αντίθεσις avatar
    Αντίθεσις 13/06/2013 00:36:06

    Μια χρηστική πληροφορία για όσες/όσους προτιμούν να παρακολουθήσουν κάτι διαφορετικό από τα εκπεμπόμενα στις συχνότητες της ιδιωτικής τηλεόρασης κατά την περίοδο απουσίας της αντίστοιχης κρατικής και διαθέτουν πρόσβαση στο διαδίκτυο: ζωντανές δικτυακές εκπομπές με επιστημονικά, λογοτεχνικά και άλλα σχετικά με τον πολιτισμό θέματα της υπηρεσίας Δίαυλος, η οποία προσφέρεται σε συνεργασία με το Εθνικό Δίκτυο Έρευνας & Τεχνολογίας (ΕΔΕΤ). Για περισσότερες πληροφορίες και για να λαμβάνετε ηλεκτρονική ενημέρωση για το ημερήσιο και εβδομαδιαίο πρόγραμμα εκπομπών επισκεφθείτ την ιστοσελίδα τού Διαύλου (http://live.grnet.gr/sgt/)

    Σήμερα, λόγου χάρη μετεδίδετο η ομιλία τού διεθνώς αναγνωρισμένου ακαδημαϊκού Δημήτρη Νανόπουλου με θέμα "Οι συνέπειες της ύπαρξης του σωματιδίου Higgs" από τη Στοά του Βιβλίου καθώς και η απονομή των λογοτεχνικών βραβείων του περιοδικού "Αναγνώστης".

    Καλές θεάσεις για όσες/όσους το επιλέξουν.

  66. Νικήτας avatar
    Νικήτας 13/06/2013 02:21:22

    Είναι υποκριτικά όλα τούτα και η γελοιότητα που τα συνοδεύει φανερώνει την προχειρότητα της συγκάληψης.
    Είναι τουλάχιστον βλακώδες να λένε πως θα αποζημιώσουμε όλους και έπειτα με ασεπ θα προσλάβουμε τους άξιους απο αυτούς ή όσους χρειαζόμαστε.
    Δηλαδή τα λαμόγια αντί να πληρώσουν με την απόλυση τουλάχιστον , θα κοστίσουν και άλλο με την αποζημίωση ενώ όσοι επαναπροσληφθούν θα αποζημιωθούν τζάμπα.
    Και γιατί δεν κάνουν την απαραίτητη εξυγίανση με ανοιχτή την ερτ και φανερά τα πάντα στο διαδίκτυο : Τι παίρνει ο καθένας , με τι καθεστώς διορίστηκε , το έργο παράγει και που αλλού εργάζεται .
    Με αυτόν τον τρόπο οι διορισμένοι αναξιοκρατικά θα φανερωθούν και άμεσα θα πάρουν πόδι . Οι αξιοκρατικώς προσληφθέντες και όσοι πραγματικά παράγουν έργο θα κριθούν μεταξύ τους ανάλογα τις ανάγκες της ερτ και όσοι περσέψουν αυτοί τελικώς θα αποζημιωθούν .
    Είναι παράλογο να έχεις προσωπικό εκπαιδευμένο πάνω σε εξειδικευμένο εξοπλισμό και να προκυρήσεις διαγωνισμό για αυτήν την θέση .

    Στην βάση της εξυγίανσης πολλά μπορούν να ειπωθούν και να διατυπωθούν πολύ απλές και λυσιτελείς δράσεις που πραγματικά να κατευθύνουν τα πράματα στην σωστή κατεύθυνση .

    Όμως δεν είναι αυτός ο σκοπός τους και κρύβονται άλλες σκοπιμότητες που έχουν να κάνουν με πολιτικά αδιέξοδα .
    Είναι λάθος της κυβέρνησης και αδιανόητο να δημιουργεί τέτοια ένταση ενόψει του καλοκαιριού με την τουρκία μάλιστα στα πολύ κάτω τουριστικά.

    Το να κάνεις λάθος στα πλαίσια της δράσης είναι θεμιτό ,
    να επιμένεις όμως είναι εγωισμός που σε καταστρέφει.

  67. nikos avatar
    nikos 13/06/2013 08:18:15

    Πολλά τα τρυγόνια
    1)Δείχνει πυγμή ηγέτη που δεν φοβάται να συγκρουστεί.
    2) Εμφανίζεται κυρίαρχος σε ένα πολιτικό σκηνικό που δεν θέλει εκλογές
    3) Τα κανάλια θα έπαιζαν συνέχεια την αποτυχία με τους Ρώσους αλλά τώρα έχουν κάτι άλλο να ασχοληθούν χύνοντας κροκοδείλια δάκρυα.
    4) Πολλές φορές πρέπει να γκρεμίσεις κάτι για να το χτίσεις σωστά από την αρχή.
    5) Κάτι πονηρό παίζεται και έχει σχέση με την γείτονα Τουρκία...

  68. Θανος avatar
    Θανος 13/06/2013 11:58:13

    Εξαιρετική προσέγγιση.

  69. Κυθήριος avatar
    Κυθήριος 13/06/2013 17:11:35

    @Geros,
    Ὅσον ἀφορᾶ τή δική μου...Σεραφειμική παρέμβαση ἄνωθεν σοῦ ζητῶ συγγνώμη,ἀλλά πρέπει νά παραδεχθεῖς κι ἐσύ ὅτι,ὀρισμένα σχόλιά σου πρός κάποιους εἶναι ἀπό ἀπαξιωτικά ἕως μειωτικά.Κούλαρε κι ἐσύ λίγο.Φιλικά.

  70. ΦΑΝΤΑΣΜΑ avatar
    ΦΑΝΤΑΣΜΑ 13/06/2013 21:59:27

    Κίνηση ρουά ματ για τον κο Παναγόπουλο μέσα σε αυτές τις συνθήκες και με την αποχώρηση του Δημήτρη Μιχαλέλη, ήταν η προώθηση ενός πνευματικού τέκνου του κου Ρουσόπουλου, του Γιώργου Λαμπράκου (που "ήταν στον πάγκο" αλλά επανέφερε ο κος Μιχαλέλης, πιεζόμενος, παρά τη μειωμένη εμπιστοσύνη στο πρόσωπό του). Και το επιχείρημα αυτή τη φορά; "Ο άλλος δεν είναι δικός μας και αντιδρούν δημοσιογράφοι και κομματικοί".

    Σπρώχνουν λοιπόν την ιστορία στο Μαξίμου και έτσι ο "νυν" υπέκυψε στις πιέσεις του Γιάννη Αγγέλου, τον οποίο με τη σειρά τους πίεζαν Ρουσόπουλος και ανώτεροι του. Ο δε Παυλόπουλος προτίμησε να πάρει πίσω τις αποφάσεις του παρά το φόβο του ότι αυτός θα είναι υπουργός αλλά άλλοι θα κάνουν κουμάντο...

    Και ρωτώ το ναύτη ως άλλη γοργόνα του Καρκαβίτσα: "Ναύτη, καλέ ναύτη, ζει ο βασιλιάς Αλέξανδρος; "Ζει και βασιλεύει και τον κόσμο κυριεύει", μου απαντά με γόνατα λυμένα...

    Ο κος Παναγόπουλος με τη στήριξη του συστήματος Ρουσόπουλου κάνει εν τέλει κουμάντο αντιδρώντας στον "νυν" ακόμα και για την έλευση Γκιουλέκα.
    Για πόσο; Αν δεν υπάρξει άλλη λύση, ο κος Λαμπράκος, θα πάρει τον τίτλο του Γενικού αλλά μόνο ο κος Παναγόπουλος θα έχει τελικά την ευθύνη. Μόνο που στο πρώην Επικρατείας δε θα βρίσκεται πια ο Ρουσόπουλος αλλά κάποιος που θέλει να πάρει το αίμα του πίσω…

  71. tassos avatar
    tassos 18/06/2013 23:57:10

    Τελικά τί ήθελε και θέλει να κάνει η κυβέρνηση; Να απολύσει 2.000 υπαλλήλους ή να εξυγιάνει την Ρ/Τ; Και έχω μια απορία την οποία έχω διατυπώσει πολλάκις και απάντηση ούτε πήρα, ούτε νομίζω, ότι θα πάρω ποτέ. Αφού το κόστος επιβάρυνε εμάς, ξεχωριστά από τη φορολογία, σε τι θα ωφεληθεί το κράτος από την απόλυση όλων αυτών; Μήπως θα παραμείνει, τελικά, το τέλος και θα πληρώνουμε κανονικά; Για την τσέπη μας νοιάστηκε; Κι αφού νοιάζεται τόσο πολύ γιατί στο υπεράριθμο προσωπικό της Ρ/Τ προσέθεσε τον τελευταίο καιρό άλλους 28(;) με κόστος περίπου 90.000 το μήνα; Ποιόν τελικά προσπαθούν να πείσουν; Ούτε τους εαυτούς τους δεν μπορούν.