#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
17/02/2012 20:27
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ποιος θα κρίνει τον Βορίδη;



Η είδηση για την προσχώρηση του Μάκη Βορίδη και του Άδωνι Γεωργιάδη συγκλονίζει το πολιτικό σκηνικό, τη Νέα Δημοκρατία και φυσικά το ... Antinews.

Θα τα πούμε και θα τα ξαναπούμε για το θέμα αυτό, καθώς αναμένεται να παραμείνει στις πρώτες γραμμές της επικαιρότητας για αρκετές ημέρες.

Μερικές μόνο ψύχραιμες σκέψεις, προς το παρόν:

Πρώτον: Προσωπικά θα προτιμούσα να δοθεί βάρος στον διεμβολισμό της βάσης του ΛΑΟΣ η οποία όπως δείχνουν οι δημοσκοπήσεις και όπως παρατηρούμε στην καθημερινότητα εγκαταλείπει τον Γ. Καρατζαφέρη αφενός λόγω των τυχοδιωκτισμών του και αφετέρου επειδή η πατριωτική πολιτική γραμμή της ΝΔ του Σαμαρά δεν αφήνει και πολλά περιθώρια για ελιγμούς στα δεξιά της.

Δεύτερον: Δεν μπορώ όμως να παραγνωρίσω την τεράστια στρατηγική σημασία του διεμβολισμού της  ηγετικής ομάδας του ΛΑΟΣ που κατάφερε σήμερα ο Σαμαράς. Σε μια στιγμή μάλιστα που λυτοί και δεμένοι, διαπλεκόμενοι και ...διαγραμμένοι προσπαθούν μαζί σε ένα απίθανο και ανίερο μέτωπο να στερήσουν την αυτοδυναμία στη ΝΔ. Και να μην ξεχνάμε ποτέ. Μέσα σε δύο χρόνια μετά το συντριπτικό πλήγμα στον Μητσοτακισμό έρχεται δεύτερο στον ΛΑΟΣ.

Τρίτον: Ποιος θα κρίνει τον Βορίδη για το παρελθόν του; Εκείνοι που τόσα χρόνια υμνούσαν κάθε δικτατορίσκο ηγέτη της ντόπιας και διεθνούς αριστεράς; Εκείνοι που στο όνομα της ελευθερίας των λαών και της δημοκρατίας λεηλατούσαν τα πανεπιστήμια και τις ιδέες και άλλαζαν την πληθυσμιακή σύνθεση της Ελλάδας με μοναδικό σκοπό να αποδυναμώσουν το φρόνημα των Ελλήνων; Ή εκείνοι που θέλουν να αναγεννηθεί η μεγάλη κεντροδεξιά παράταξη, η παράταξη των νοικοκυραίων;

ΟΚ, έχει λένε όλοι "βεβαρημένο ακροδεξιό παρελθόν" ο Βορίδης Να μου επιτρέψετε όμως να μιλήσω κ εγώ γι αυτό το παρελθόν, επειδή εκείνη την εποχή έπαιζα ξύλο καθημερινά στις αφισοκολλήσεις με το ΚΚΕ ενάντια στους "δεξιούς φασίστες" - (ποιος τις έτρωγε θα τα πούμε άλλη φορά).

Εγώ λοιπόν και τόσοι άλλοι φίλοι και σύντροφοι εδώ μέσα έχουμε δικαίωμα να στηρίζουμε τον Σαμαρά και ο Βορίδης δεν έχει; Και τι θα κάνουμε τώρα; Θα συνεχίσουμε να πλακωνόμαστε όταν η Ελλάδα καίγεται;

Το πολιτικό σκηνικό αλλάζει δραματικά, μέρα με την ημέρα, σύντροφοι, παλιοί και νέοι. Το παλιό πεθαίνει και το καινούργιο γεννιέται. Κάθε μέρα.

Η πολιτική σύγκρουση διεξάγεται πλέον όχι ανάμεσα σε παρωχημένες ιδεολογίες και σε χρεοκοπημένα πολιτικά καφενεία.

Στην μια πλευρά της μεγάλης σύγκρουσης που έρχεται θα είναι το στρατόπεδο της επιβίωσης και αναγέννησης της χώρας με επικεφαλής τον Αντώνη Σαμαρά και στην άλλη όλες εκείνες οι "δυνάμεις της αριστεράς και της προόδου" που γίνονται τώρα δυνάμεις της αντίδρασης με σημαία της χρεοκοπία και την κοινωνική εξαθλίωση.

Καθαρές κουβέντες λοιπόν: στον αγώνα αυτόν θα δοκιμασθούν και θα κριθούν όλοι.

Factorx

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης avatar
    Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης 17/02/2012 20:33:41

    Ἂ μπράβο.

    • κωστας Α avatar
      κωστας Α @ Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης 18/02/2012 10:00:34

      ΖΗΤΕΙΤΑΙ ΕΠΙΜΟΝΩΣ ΜΙΑ ΕΞΗΓΗΣΗ .Ειμαι στα προθυρα της τρελλας οπως χιλιαδες ΕΛΛΗΝΕΣ πιστευω . Καποτε γκρινιαζαμε για την απελευθερωση απο το χθες ,ΝΑΙ η ΟΧΙ ; ΑΓΩΝΙΣΤΗΚΑΜΕ για την καταργηση των φακελλων ,την απεμπλοκη απο την νεανικη δραση κ.λπ κ.λπ . ΝΑΙ η ΟΧΙ ; Τωρα τι θελετε με τον Βοριδη ; ΚΑΙ το εγκλημα του ποιο ειναι ; ΟΙ δεξιες του αποψεις ; ΠΟΥ ΜΕΤΑΠΗΔΗΣΕ ; ΣΤΗΝ ΑΡΙΣΤΕΡΑ ; Εσεις ολοι που ανηκετε ; Σε ποια δεξια ;Την light , την hard την medium ; ΡΕ σεις δεν μας παρατατε μ@λ@κ@ες . Εως ποτε θα βγαινει αυτη η παραταξη απολογουμενη στην ΠΑΣΟΚΟΑΡΙΣΤΕΡΑ ;

  2. Νάσια avatar
    Νάσια 17/02/2012 20:35:34

    ώστε η Αριστερά στο σύνολό της έχει σημαία την κοινωνική εξαθλίωση, έ Φάκτορα;
    άρα η Δεξιά του Σαμαρά θα μας οδηγήσει στο αντίθετο της κοινωνικής εξαθλίωσης.
    ο πειρασμός να προφητεύσω είναι τεράστιος, θα προτιμήσω όμως να πω απλώς: εδώ θα είμαστε και θα δούμε.

    • Clayton Frost avatar
      Clayton Frost @ Νάσια 18/02/2012 16:31:47

      Όχι σημαία. Όχημα επιβολής και προσέγγισης του κόσμου. Προσβλέπει στην κοινωνική εξαθλίωση, ώστε να προβάλλει ως πειστική εναλλακτική τη δική της πρόταση.

  3. Στάθης Σαραφόπουλος avatar
    Στάθης Σαραφόπουλος 17/02/2012 20:36:15

    Ο Βορίδης διαθέτει αυτό πού λείπει δραματικά απο τη ΝΔ. Ενα μέτριο μυαλό της "κοινής λογικής".
    Μπορεί δηλαδή να μοιράσει σε δύο γαιδάρους άχυρο.
    Με αυτήν την έννοια είναι μια καλή μεταγραφή για αυτό το κόμμα...
    Σε ένα κόμμα (και στην κεντροδεξιά ολόκληρη για να είμαστε δίκαιοι) πού η συντριπτική πλειοψηφία τού συνόλου τών στελεχών του (μεσαία, κατώτερα και ανώτερα) είναι είτε φλώροι (απόγονοι τζακιών, ντιντήδες, κολλεγιόπαιδα κλπ) είτε Μαυρογυαλούροι τού 1950 είναι φανερό ότι τα ιδεολογικά θέματα είναι δευτερεύουσας ή και τριτεύουσας σημασίας (εδώ ο αρχηγός βγήκε αρχηγός επειδή ψέλλισε καναδυό εθνικοπατριωτικά τού 19ου αιώνα)...
    Αυτό πού λείπει είναι στελέχη τού 20ου αιώνα (για 21ο δέν μιλάμε κάν) τα οποία να διαθέτουν ένα μέτριο μυαλό και να πιστεύουν ότι ένα και ένα κάνουν οπωσδήποτε δύο...
    Να έχουν δηλαδή την κοινή λογική...
    http://emprosdrama.blogspot.com/2012/02/blog-post_3709.html

    • Orestios avatar
      Orestios @ Στάθης Σαραφόπουλος 17/02/2012 21:19:33

      Κοινή λογική όπως λέμε μέσος άνθρωπος?
      Αυτά τα δύο δεν υπάρχουν.

  4. Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
    Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 17/02/2012 20:40:19

    Οι ψηφοφόροι.

    • EVANGELOS avatar
      EVANGELOS @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 17/02/2012 21:28:21

      2 λέξεις ακυρώνουν 10 παραγράφους ... +1000 Φαήλο ... γιατί δε θα μας τρελλάνουν αυτοί όσο και να το προσπαθούν

    • Κλεώ avatar
      Κλεώ @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 17/02/2012 22:11:14

      Μόλις έχασες.

    • Δήμος avatar
      Δήμος @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 17/02/2012 23:01:27

      Όπως κρίνουν και τον Κυριάκο, ας πούμε; Δεν είναι άσπρο ή μαύρο, υπάρχουν πολλές αποχρώσεις του γκρίζου.

    • daughter of mercy avatar
      daughter of mercy @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 18/02/2012 10:42:14

      +1000000000
      ......που γνωρίζουν ποιοι ψήφισαν το πρώτο μνημόνιο.

  5. loretta avatar
    loretta 17/02/2012 20:42:16

    Ωραιος Φακτορα...οπως το ειπες "Καθαρές κουβέντες λοιπόν: στον αγώνα αυτόν θα δοκιμασθούν και θα κριθούν όλοι."

  6. factorx avatar
    factorx 17/02/2012 20:50:18

    Φυσικά και θα είμαστε εδώ

    • Δικερως avatar
      Δικερως @ factorx 17/02/2012 22:52:11

      Και δεν φευγουμε με τιποτα.

    • Νίκο; Αργεάδης avatar
      Νίκο; Αργεάδης @ factorx 18/02/2012 06:55:01

      Άϊ να αγιάσει το στόμα σου!

  7. σκληρός πυρήνας avatar
    σκληρός πυρήνας 17/02/2012 20:58:05

    Φαήλο, μήπως είσαι δικηγόρος;

  8. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 17/02/2012 21:00:55

    Ο Βορίδης είναι μια χαρά (και το λέω εδώ και καιρό). Με τον άλλο έχω αισθητικά προβλήματα. Με τις διαγραφές -- δεν μου πέφτει λόγος -- διαφωνώ.

    Και είδηση. Η Ισλανδία, μετά από διάλυση επανήλθε στο ΒΒΒ. Invesment grade.
    Η Ισλανδία έχει Ισλανδούς, Ισλανδική κυβέρνηση και Ισλανδικό νόμισμα. Δεν τα κάνει πάνω της επειδή έτσι της λένε. Δεν είναι ρωσοορθόδοξοι (μάλλον ΝΑΤΟ είναι). Πρώτο τους μέλημα τα Ισλανδικά συμφέροντα.

    Η Ελλάδα θα χρεωκοπήσει εντός ευρώ, και θα κάνει πολλάαα χρόνια να φτάσει ΒΒΒ ξανά, και όταν το κάνει δεν θα μιλάει Ελληνικά. Θα μιλάει Διαμαντοπουλικά, Χατζηαβατικά, ό,τι θέλετε, αλλά όχι Ελληνικά.

    Άλλος για "ναι"; Ή είναι ισλανδολάγνοι και οι ισλανδοί;...

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ archaeopteryx 17/02/2012 21:40:50

      Δε διαφωνώ να κάνουμε ότι η Ισλανδία αν μας πρήξουν τόσο που να πρέπει να "σκάσουμε". Το θέμα είναι με ποιον ηγέτη θα σταθεί όρθια η χώρα μετά το μπαμ. Με Παπαδήμο; Θέλει ηγέτη, οργάνωση και κινήσεις που γίνονται χωρίς να λέγονται... Επομένως χρειάζεται κάποιους (2-3;) μήνες πριν...

    • ΤΙΜΑΙΟΣ avatar
      ΤΙΜΑΙΟΣ @ archaeopteryx 17/02/2012 21:54:34

      Οι Ισλανδοι στοιχηθηκαν προς ενα κοινο σκοπο ΟΛΟΙ, εδω ακομα με τις πυλες τις χωρας πεσμενες καθενας κοιταζει πως θα σωσει οτι προλαβαινει εις βαρος βεβαιως των υπολοιπων... Εδω αμα δει καποιος σε αλλα ποστ μιλανε ακομα και για εμφυλιο και λοιπες αηδιες...

    • franc avatar
      franc @ archaeopteryx 17/02/2012 22:04:13

      Aγαπητέ archaeopteryx ,
      Ξέρεις οτι σε συμπαθώ. Προσπαθώ όμως να καταλάβω γιατί επιμένεις να χρεωκοπήσουμε μόνοι μας και μάλιστα εκτός Ευρώ .
      Εγώ ξέρω οτι η χρεωκοπία είναι ενα πολύ μεγάλο δυστύχημα που οφείλεις να αποφύγεις πάσει θυσία. Αν σου συμβεί ομως, εντάξει, θα κάνεις ότι και οι Ισλανδοί. Κι αυτοί, δεν χρεωκόπησαν με τη θέλησή τους. Και αν ήταν εντός Ευρώ όταν χρεοκόπησαν, μάλλον ούτε αυτοί θα έφευγαν απο το ευρώ με τη θέλησή τους.
      Βλέπω οτι δίνεις μεγάλη αξία στις βαθμολογίες των "οίκων"...Αν ομως το θεωρείς σημαντικό, εγώ πιστεύω οτι το 2014 θα έχουμε και εμείς το ΒΒΒ και σίγουρα θα μιλάμε Ελληνικά και Αγγλικά (είμαστε πρώτοι στις ξένες γλώσσες με πρώτα τα Αγγλικά στην Ευρώπη, με 95% στους νέους). Αυτό είναι μεγάλο πλεονέκτημα κατ ΄εμέ, όπως και το internet που πολλοί φοβούνται οτι είναι κακό, όπως παλαιότερα πίστευαν και για το τηλέφωνο. Θα μου πείς θα πιάσουμε ποτέ τους στόχους που υπογράψαμε με τη δανειακή? Οχι βέβαια. Ο Σαμαράς το δήλωσε και στην επιστολή που υπέγραψε. Χωρίς Ανάπτυξη θα χρειαστούν πάρα πολλές τροποποιήσεις...Τί θα κάνουν τότε οι Γερμανοί? δεν θα τυπώσουν χρήμα και μείς νά τους υπογράψουμε νεο μνημόνιο κ.ο.κ μέχρι να γυρίσει ¨"η παρτίδα"? Θα μας αφήσουν να πτωχεύσουμε? Ε και? Τότε θα γίνουμε Ισλανδία αναγκαστικά...
      Γιατί μη μου πείς οτι θα τηρήσουμε με προτεσταντική ευλάβεια αυτά που υπογράψανε την Κυριακοί οι "πατέρες του Εθνους". Το πρώτο χαράτσι είχε επιτυχία 80% Το δεύτερο ζήτημα αν θα φτάσει το 50%. Το τρίτο θα καταργηθεί γιατί θα τελειώσει η κρίση και στο χρηματιστήριο θα γίνεται πάλι το ΄99. Ο,τι όμως κι αν γίνει, η Ισλανδία θα είναι πάντα εκεί για να την ακολουθήσουμε...

    • Διηνεκης avatar
      Διηνεκης @ archaeopteryx 17/02/2012 22:12:42

      πραγματι ο βοριδης μια χαρα ειναι αλλα και ο αδωνης καλος ειναι προβλεπω ομηρικες μαχες με τους λαθροερωτιαρηδες αριστερους ντενεκεδες αντε γιατι ολα τα στελεχη που εχουμε οταν βγαινουν στα καναλια ολο με το σι και με το σας ειναι τους περνουν συναιχια φαλαγγι χρειαζομαστε την δυναμηκοτητα του Αδωνη

    • Ραβινος avatar
      Ραβινος @ archaeopteryx 18/02/2012 09:30:45

      Διαλεγουμε οτι μας παει απο τον παγκο και το κατσαρουμε στην περιπτωση της Ελλαδας παιζοντας το αντιστασιακοι !Η Ισλανδια δεν πτωχευσε ως κρατος αλλα ως τραπεζικο συστημα !Το κοστος το πληρωσαν οι Τραπεζες των χωρων που δανεισαν της Ισλανδεζικες Τραπεζες και οχι η Ισλανδια ως κρατος οπως η Ελλαδα γι'αυτο και σε 2 δημοψηφισματα οι Ισλανδοι ψηφισαν ΟΧΙ στην πληρωμη των χρεων των Τραπεζων των !Μην λεμε ο,τι θελουμε μονο και μονο να παιξουμε και τα αντιστασιακα μας αντανακλαστικα τα οποια βεβαιως και εχουμε αλλα οι σφαιρες των ειναι τζουφιες !

  9. Κώστας Θ. avatar
    Κώστας Θ. 17/02/2012 21:01:39

    Είναι αξιόλογος άνθρωπος και θα προσφέρει στο κόμμα και στην παράταξη. Μακάρι να έρθουν και άλλοι τέτοιοι ανεξάρτητα από την τάση την οποία εκφράζουν μέσα στο χώρο της κεντροδεξιάς. Οι διαφορές πια είναι ελάχιστες, πολλές φορές είναι πλαστές, ενώ οι στιγμές που περνάμε ως λαός πολύ κρίσιμες.

    • ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ avatar
      ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ @ Κώστας Θ. 18/02/2012 14:26:44

      ΤΑ ΚΟΜΜΑΤΑ ΕΞΟΥΣΙΑΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤ’ΑΝΑΓΚΗ "ΠΟΛΥΣΥΛΛΕΚΤΙΚΑ" .
      ΑΛΛΟΙΩΣ "ΠΕΝΤΑΚΑΘΑΡΑ", ΜΕΝΟΥΝ ΣΤΟ ΠΕΡΙΘΩΡΙΟ.

  10. Περιφερειακός avatar
    Περιφερειακός 17/02/2012 21:01:56

    Ο Βορίδης είναι μακρά πιο σοβαρό άτομο από το Γεωργιάδη.
    Αν σήμερα, η ΝΔ ενέτασσε στο δυναμικό της μόνο το Μάκη δεν θα υπήρχε πρόβλημα.
    Ο Γεωργιάδης να μου το θυμηθείτε δεν θα κλείσει πάνω από 1 χρόνο στη ΝΔ.

  11. Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
    Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 17/02/2012 21:04:52

    Του είχα θίξει τον πρόεδρα τότε, αν θυμάσαι, και είχε αναλάβει να τον υπερασπιστεί. Είχαμε κι ενδιαφέροντα άγριο διάλογο εδώ μέσα.
    Όλοι θα κριθούν από τους ψηφοφόρους.
    Χρειαζόμαστε το μεγάλο άθροισμα για τη νίκη, αυτό είναι σίγουρο.

    • Γιώργος Ρ avatar
      Γιώργος Ρ @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 17/02/2012 21:20:19

      Και αν δεν αυγατίσει τo άθροισμα Φαήλο θα συναθροιστείς με τον Βενιζέλο.
      Εξ άλλου μαζί ψηφίζετε και τώρα.
      Α και προσοχή στις κόκκινε κορδέλες.

      ΥΓ . Κρίμα ένα λόγος που μπορεί να ψήφιζα ΝΔ ήσουν εσύ , αλλά ...

      • me avatar
        me @ Γιώργος Ρ 17/02/2012 22:04:13

        Όντως θα κρίνουν οι ψηφοφόροι.
        Αλλά πότε; Γιατί αν θυμάμαι θα είχαμε εκλογές 19/2...

    • Δικερως avatar
      Δικερως @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 17/02/2012 23:01:02

      Σε καθε αλλαγη της πολιτικης πραγματικοτητας,που
      υποδεικνυει ο Σαμαρας,υπαρχει πληθωρα διαφορων
      που ακουν χι,ψι,οπως και ωμεγα.Υπαρχουν επισης και καποιοι που ακουν φωνες,βλεπουν οραματα κτλ.
      Γιατι δεν περιμενετε βρε παιδια,κοντος ψαλμος
      αλληλουϊα.

  12. Wolf avatar
    Wolf 17/02/2012 21:05:32

    Επιτέλους μια λογική φωνή που ξεπερνάει αγκυλώσεις απο το παρελθόν.
    Μπράβο ρε Φακτορα!!!

    • ΕΥΑ avatar
      ΕΥΑ @ Wolf 17/02/2012 22:33:39

      Η στρατηγική επιβάλλει ''θάψιμο του τσεκουριού του πολέμου'' (όπως γράφει κι ο cobalt πιο κάτω)

  13. yianna avatar
    yianna 17/02/2012 21:07:42

    Είναι βέβαιο ότι η πολιτική αντιπαράθεση στην παρούσα συγκυρία δεν θα έχει καμμιά σχέση με τα πρότυπα του παρελθόντος.
    Αυτό που κατά τη γνώμη μου θα παίξει ρόλο, είναι εάν μέσα από τις τεράστιες δυσκολίες και τις θυσίες, θα αναγεννηθούμε σαν χώρα, και θα γίνουμε επιτέλους μια Ευρωπαϊκή Χώρα, που θα σεβόμαστε τους θεσμούς και θα πονάμε την Πατρίδα.
    Πιστεύω από τις φορές που τους έχω ακούσει ότι και ο Βορίδης και ο Γεωργιάδης είναι σε αυτή την κατεύθυνση. Άλλωστε από την ΝΔ δεν περισσεύει κανείς, παρά μόνο αυτοί που συνεργάσθηκαν με το Πασοκικό παρακράτος, πουλώντας την ιδεολογία τους και αμαυρώνοντας την Παράταξη.

  14. franc avatar
    franc 17/02/2012 21:11:33

    Σε σχέση με τα υπόλοιπα στελέχη του Σαμαρά ο Βορίδης και ο Γεωργιάδης είναι πάνω απο το μέσο όρο και επιπλέον δεν ήταν ποτέ κομμουνιστές. Αρα χωράνε άνετα σε ένα Κεντροδεξιό κόμμα. Θα μου πείς και τί σχέση έχουν πλέον οι ιδεολογίες με την πολιτική, αφού παντού έχει επικρατήσει ο καζινο-καπιταλισμός?
    Αυτό όμως είναι άλλο θέμα...

    • factorx avatar
      factorx @ franc 17/02/2012 21:17:39

      Εσύ αδελφέ Φρανκ έχεις μια πολύ μοντέρνα αντίληψη, οφείλω να ομολογήσω. Δεν φοβάσαι καθόλου τους κομμουνιστές.

      • franc avatar
        franc @ factorx 17/02/2012 22:10:03

        Τό'πιασες το υπονοούμενο βλέπω...

  15. Νοήμων avatar
    Νοήμων 17/02/2012 21:13:43

    όσοι παρακολούθησαν απόψε το Γεωργιάδη στο ΜΕΓΚΑ θα συμφωνήσουν μαζί μου οτι πολύ λιγοι απ την ΚΟ της ΝΔ έχουν τη δυνατότητα να αρθρώσουν ένα συγκροτημένο και με επιχειρήματα λόγο. Καμια σχέση με γλυκανάλατους ΑροΜιλτο Κούληδες . Για το Βορίδη ούτε λόγος αμφισβήτησης των ικανοτήτων του.

    • juliet avatar
      juliet @ Νοήμων 17/02/2012 21:27:00

      Βέβαια προσπαθούσε η γνωστή Μegaλη παρέα να τον αναγκάσει να πει για τον Καρατζαφέρη ,τους το ξέκοψε ...αχ ,κάτι άλλοι μαγκίες που πουλάνε.Παιδιά ,είναι μεγάλο προσόν το ήθος .

  16. thomas avatar
    thomas 17/02/2012 21:16:54

    ποιος θα κρινει τον Βοριδη; Ο λαος, η βαση της ΝΔ...οι απλοι ανθρωποι αγωνιστες της ΝΔ οι οποιοι εχουν το φαει το ξυλο της αρκουδας απο την αριστερα και το ΠΑΣΟΚ για να παριστανουν σημερα τους μαγκες ο Σαμαρας, ο Βοριδης και ο Αδωνις

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ thomas 17/02/2012 21:43:20

      Καλά για τους άλλους... τον ΑΣ πως τον λες τσάμπα μάγκα; Δεν έχει πληρώσει τις επιλογές του; Κρύβεται πίσω από άλλους; Μασάει τα λόγια του; Υπόσχεται χωρίς να κάνει; Μας πούλησε για χρήμα ή δόξα;

    • loretta avatar
      loretta @ thomas 17/02/2012 21:56:32

      ...προφανως ξεχνας οτι ο Σαμαρας συμμετειχε στους αγωνες της Νεολαιας της Νεας Δημοκρατιας...!! οπως πολλοι απο εμας που εχουμε κανει αφισοκολλήσεις...εχουμε φαει καδρονια...και ολα τα ομορφα που γινοταν στην δεκατετια του 80..!!

    • factorx avatar
      factorx @ thomas 17/02/2012 22:10:43

      Έτσι μια ερώτηση από περιέργεια; Είδες ποτέ εμένα ή κανέναν από την διαχείριση του site να μπαίνουν στο blog σου ή αλλού και να κάνουν λινκ στο antinews βρίζοντας αυτά που πιστεύεις η υποστηρίζεις; Τόση αγωνία να υπάρξεις πια.....

  17. juliet avatar
    juliet 17/02/2012 21:22:20

    Φακτορα,
    μπράβο....είναι αντρίκιο τις κρίσιμες στιγμές να δίνουμε τα χέρια για το κοινό συμφέρο.

  18. Bohemian avatar
    Bohemian 17/02/2012 21:23:50

    Ας μην ξεχνάμε ότι ο Βορίδης εκτός από αρχηγός επί χρόνια λεπενικού κόμματος υπήρξε με εντολή του δικτάτορα Γ. Παπαδόπουλου αρχηγός της επεν διαδεχόμενος τον Μιχαλολιάκο της Χρυσής Αυγής. Δεν έχει πει ότι μετάνιωσε ποτέ για το παρελθόν του.

    • Bohemian avatar
      Bohemian @ Bohemian 17/02/2012 21:24:39

      ...της νεολαίας της επεν...

      • yianna avatar
        yianna @ Bohemian 17/02/2012 21:28:13

        Με Βορίδη ή χωρίς Βορίδη δεξιούς μας ανεβάζανε δεξιούς μας κατεβάζανε λες και είχαμε λέπρα.

    • ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
      ΣΤΕΛΙΟΣ @ Bohemian 17/02/2012 21:37:36

      Τιμή του και καμάρι του που δε μετάνοιωσε για το παρελθόν του,προτιμάς τους κολοτούμπες?

      Και όσο για Παπαδόπουλους και ΕΠΕΝ, δεν ξέρω πόσο χρονών είσαι Βοημέ, αλλα ίσως δεν έχεις ζήσει τα έξαλα απο ενθουσιασμό πλήθη που υποδέχονταν Παπαδόπουλο και Παττακό ,ιδίως στην επαρχία... Μήν πιστέψουμε τώρα το παραμύθι πως 10.000.000 Ελληνες ήταν...αντιστασιακοί της...γεννιάς του Πολυτεχνείου!

      • aris. A avatar
        aris. A @ ΣΤΕΛΙΟΣ 17/02/2012 22:42:11

        Ο Πατακός πεινάει όταν δημοτικοί σύμβουλοι σήμερα είναι εκατομμυριούχοι..

        Τον πέτυχα ως άρρωστος σε νοσοκομείο που πήγα να ζητιανεύει φάρμακα για να την βγάλει.

        Δεν έχει σύνταξη και βιβλιάριο υγείας.

        Καθίσαμε δίπλα δίπλα.

        Οταν κατάλαβα ποιος είναι τον έκρινα ότι κάνανε λάθος που στείλανε στους τίμιους ανθρώπους στα ξερονήσια από ιδεοληψία και αφήσανε τα λαμόγια να φύγουν στο εξωτερικό για να γυρίσουν μετά το 74 ως αντιστασιακοί για να συνεχίσουν το ξεκοκάλισμα της χώρας.

        Μου έγνεψε καταφατικά ότι συμφωνούσε.

        Μετά τα όσα παιρνάμε από τους κλεφταραίους που πέρασαν από δημόσιες θέσεις ουδείς παραγνωρίζει την τιμιότητα και το αντριλίκι των Απριλιανών να λιώσουν στην φυλακή.

        Το έχω παρατηρήσει και στην ζωή μου.

        Με όποιον είναι σταθερός σε αυτά που πιστεύει δεν έχεις πρόβλημα.

        Το πρόβλημα το έχεις με τις κουρελούδες που πανε όπου παέι η τσέπη τους.

        • ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ avatar
          ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ @ aris. A 18/02/2012 09:30:07

          Και η χήρα Γ.Παπαδοπούλου, η γνωστή Δέσποινα μένει σ΄ένα υπόγειο χωρίς σύνταξη ή ασφαλιστική κάλυψη και ζεί χάρις στην συμπόνοια και αρρωγή του κόσμου.

        • juliet avatar
          juliet @ aris. A 18/02/2012 09:53:49

          Aris A.,
          Καλημέρα,πριν από 2 χρόνια περίπου ,ήμουνα σ΄ενα διοικητικό συμβούλιο συνεταιρισμού(δεν είμαι ,δεν κάνω για ρεμούλες)και ήλθε να πουλήσει ένα οικοπεδάκι που είχε.Και τότε τον βοήθησα όσο μπορούσα ..ένας γεράκος με αξιοπρέπεια ,και μη φανταστείς ότι είχε και αξία εκατομυρίων ,άντε 20.000 τότε ,γιατί σήμερα....Και το άλλο είναι ότι γνώρισα τον δικαστή της δίκης του.Μου έλεγε ότι δεν ζήτησε χάρη ,στεκότανε απεναντί τους με το κεφάλι ψηλά.Οσο για τις εξορίες ,έχω ένα μπάρμπα που τον κοροΐδευω ότι την καλή του υγεία την οφείλει στον καθαρό αέρα .
          Είσαι άδικος, ήλθανε με σκοπό να μοιράσουνε χρήμα .....γιατί Αρη μου,λεφτά πάντα υπάρχουν αρκεί να ξέρεις να σημαδεύεις τα χαρτιά και να τραβάς το πασοκ το καλό,λάθος το 10 το καλό.

    • Γιάννης avatar
      Γιάννης @ Bohemian 17/02/2012 21:46:35

      Συμφωνώ και νομίζω ότι θα ήταν χρήσιμο και έντιμο να εξηγήσει αν πιστεύει τώρα αυτά που έλεγε και έπρατε ως ο γ.γ. της νεολαίας της Ε.ΠΕ.Ν.

      Βέβαια στην κατάσταση που βρισκόμαστε χρειαζόμαστε πραγματιστές και όχι φανατικούς και με την ψήφο του υπέρ του μνημονίου και το ύφος του από τη θέση του υπουργού δεν έχει δώσει δικαίωμα.

      Νομίζω ότι ο Σαμαράς κάνει τακτικό λάθος που δεν προσπαθεί να πάρει κάποιους κεντρώους ψηφοφόρους που εγκαταλείπουν από Το Κίνημα.

    • Κώστας Θ. avatar
      Κώστας Θ. @ Bohemian 17/02/2012 21:54:30

      Δεν πειράζει. Πήξαμε από αμετανόητους πρώην οπαδούς του κομμουνιστικού ολοκληρωτισμού. Γίνανε βουλευτές, υπουργοί, μεγαλοδημοσιογράφοι. Ας υπάρχει και ένας ακροδεξιός αμετανόητος.

    • ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ avatar
      ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ @ Bohemian 18/02/2012 09:28:19

      Την διαλυμένη ΕΠΕΝ απερρόφησε ο Κ.Καραμανλής,ο πρεσβύτερος και η ΝΔ δεν έγινε ακροδεξιό κόμμα.

    • ex-lamogios zivagos laliotius gapomalakius pasokus-pasokus!! avatar
      ex-lamogios zivagos laliotius gapomalakius pasokus-pasokus!! @ Bohemian 18/02/2012 11:05:51

      Προτιμώ τόν εκφραστή τού λεπενισμού,από τούς εραστές/οπαδούς τού Τροτσκισμού (Σάπιος) ή τών εραστών τών Γκούλαγκς τού Στάλιν/Λενινισμού ή τού Κάστρο ,Τσάβες,Καντάφι,Μουμπάρακ,Σαντάμ,Ασαντ κι όλων τών γνωστών αστέρων-δικτατορίσκων τού ΣΟΣΙΑΛ(Η)ΣΜΟΥ!!!
      Τούλάχιστον ό εκφραστής τού λεπενισμού καί τέως αρχηγός τής νεολαίας τής ΕΠΕΝ καί εξουσιοδοτημένος/διαπιστευμένος εκπρόσωπος τών νοσταλγών-εραστών τού Παπαδόπουλου,από τόν Στυλιανό Παττακό,Μάκης Βορίδης,έχει αποδείξει πολλάκις,ότι μέσα στήν ψυχήν του διαφυλάσσει τήν Ελλάδα κι όχι τό σφυροδρέπανο!!!!

      Όσο γιά τό ##τσεκούρι##,σέ ανάλογες περιπτώσεις κατά τό παρελθόν, ίσως κι εγώ νά τό χρησιμοποιούσα,γιά νά προστατευθώ από τά καδρόνια καί λοστούς τών αφισσοκολητών-πρασινοφρουρών τής συμμαχίας τών ##δημοκρατικών δυνάμεων## τήν 10ετία τού ΄80!!!!!

      Σήμερα τό Εθνικό διακύβευμα είναι :

      Ή Ελλάς ή επί Τάς κι όσοι πλέον δέν είναι ριψάσπιδες είναι/είμεθα ολίγοι καί συνεπώς στόν Εθνικό Αγώνα είναι/είμεθα ΑΠΑΝΤΕΣ ΧΡΗΣΙΜΟΙ,όπως φυσικά καί ό Μάκης Βορίδης!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  19. PANOS avatar
    PANOS 17/02/2012 21:26:41

    ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΑΠΟ ΤΟ ΥΠΑΡΧΩΝ ΠΟΛΙΤΙΚΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΔΥΣΚΟΛΑ ΜΕΧΡΙ ΑΔΥΝΑΤΟ ΘΑ ΕΡΘΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΑΛΛΑΓΗ.ΕΧΕΙ ΑΛΟΙΩΘΕΙ ΤΟΣΟ ΠΟΛΛΥ ΠΟΥ ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΑΝΤΙΛΗΦΘΕΙ ΚΑΙ ΑΛΛΑΞΕΙ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ

  20. ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
    ΣΤΕΛΙΟΣ 17/02/2012 21:27:16

    Από την πολύ πλύση εγκεφάλου επι δεκαετίες, κοντεύουμε και οι ίδιοι να πιστέψουμε πως όποιος είναι θερμός και μαχητικός Έλληνας πατριώτης είναι …φασίστας!

    Λοιπόν ,τέτοιους φασίστες , μακάρι να είχαμε πολλούς. Τέρμα το παραμύθι , ξυπνήσαμε.

    Κι’οσοι δε γουστάρουν να πάνε να βρίζουν στο Indymedia!

    • EVANGELOS avatar
      EVANGELOS @ ΣΤΕΛΙΟΣ 17/02/2012 21:30:47

      ηρέμησε φίλε μου ... για το Βορίδη μιλάμε όχι τoν Ίωνα Δραγούμη

      • ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
        ΣΤΕΛΙΟΣ @ EVANGELOS 17/02/2012 21:54:32

        Μα αν ζούσαν σήμερα ο Ίων Δραγούμης ή ο Παύλος Μελάς, με τη "λογική" που μας έχει ποτίσει η αριστερίστικη πλύση εγκεφάλου , θα ήταν "αρχιφασίστες"! Σκέψου ,αυτοί σκότωναν τους Βουλγάροσκοπιανούς και τους συνεργάτες τους με όπλα ,όχι με αυτοσχέδια ρόπαλα (που βαφτίστηκαν τσεκούρια). Φασιστόμουτρα παιδί μου!

    • ellhn avatar
      ellhn @ ΣΤΕΛΙΟΣ 18/02/2012 07:30:07

      ωχ ο Αδωνης εισαι?;

  21. Antonis Kalesanos avatar
    Antonis Kalesanos 17/02/2012 21:29:26

    Η μεταγραφη Βοριδη ειναι κινηση με ιδαιτερο πολιτικο βαρος.Πολιτικος με εκτοπισμα και περιεχομενο.Δεν με ενδιαφερει που ανηκε νεος,με ενδιαφερει τι πιστευει και τι πραττει τωρα και ομολογω οτι το δειγμα της θητειας του ειναι θετικοτατο.

  22. Κώστας Θ. avatar
    Κώστας Θ. 17/02/2012 21:30:15

    Όπως δε μετανόησαν και οι πρώην κομμουνιστές για το γεγονός ότι υποστήριζαν την πιο στυγνή δικτατορία που έχει εμφανιστεί παγκοσμίως. Και μάλιστα έφτασε αυτό να θεωρείται τίτλος τιμής.

  23. regeneration avatar
    regeneration 17/02/2012 21:32:22

    Πες τα ρε Φάκτορα!

    Ο Σαμαράς,

    - σε δύο μόλις χρόνια ξερίζωσε τον Μητσοτακισμό (δεν αναφέρομαι σε πρόσωπα, αλλά σε νοοτροπία).

    - δικαιώθηκε απόλυτα, μα ΑΠΟΛΥΤΑ, σε όλα όσα είπε για τα αποτελέσματα της μνημονιακής πολιτικής του Πα.Σο.Κ.

    - παραίτησε τον ΓΑΠ από την πρωθυπουργία

    - κράτησε τη Χώρα όρθια τον Οκτώβριο του 2011 και δεν έχουμε (ακόμα) δραχμή.

    - κράτησε τη Χώρα όρθια τον Φεβρουάριο του 2012 και δεν έχουμε (ακόμα) δραχμή.

    - προσφάτως, αν κατάλαβα καλά, ξεβράκωσε τη "λυκοσυμμαχία των Ευρωναζί" (αθάνατο ΚΚΕ με τις ατάκες σου!).

    - διεμβόλισε τον ΛΑ.Ο.Σ. (κίνηση ουσιαστικής και όχι μόνο συμβολικής σημασίας).

    - γενικά απενοχοποίησε πολλούς και μπορούν να λένε επιτέλους φωναχτά... είμαι δεξιός (όχι στο πόδι ή το χέρι).

    - κλπ κλπ κλπ

    Τώρα σε μερικούς αν δεν τους αρέσει, υπάρχουν πολλά λιμανάκια να αράξουν τα πλοιάρια των ιδεών τους. Υπάρχει η ΔΥ.ΣΥ., η ΔΗΜ.ΑΡ., ο ΣΥ.ΡΙΖ.Α., το ΠΑ.ΣΟ.Κ., το Κ.Ε.Ε., οι Οικολόγοι Πράσινοι, η WWF, ο Αρκτούρος, το κόμμα των Πειρατών και πολλά άλλα.

    Όταν θα μάθουν να λειτουργούν μόνο, ΜΟΝΟ, παραταξιακά τότε τα ξαναλέμε. Εύχομαι να μην αργήσουν οι εκλογές μέχρι το καλοκαίρι και ξαναπάρουν ορισμένοι τα κουβαδάκια τους και τραβήξουν για την παραλία. Όχι οτι με νοιάζει, αλλά δεν αντέχω την γκρίνια με τα πρωτοβρόχια.

    (Το προηγούμενο Σαββατοκύριακο δεν πιστεύω κανένα παλικάρι του ΟΧΙ να πήγε και να εξάντλησε τα όρια αναλήψεως των καρτών του; Θα φανεί στις κάμερες).

    • Δικερως avatar
      Δικερως @ regeneration 17/02/2012 23:05:23

      +++

  24. ΕΝΔΙΚΑ ΜΕΣΑ avatar
    ΕΝΔΙΚΑ ΜΕΣΑ 17/02/2012 21:33:33

    Ο Μάκης Βορίδης ήταν μια πολύ καλή πολιτική επιλογή και ο Σαμαράς έκανε κίνηση ΜΑΤ!
    Είναι ένας σοβαρός άνθρωπος, με μεστό λόγο και συγκροτημένες θέσεις.
    Ένας μέσος δεξιός είναι πολύ ευχαριστημένος από την παρουσία του στα κοινά και οι αναφορές σε "τσεκούρια" και άλλα ευτράπελα δεν αγγίζουν τη γνώμη των ψηφοφόρων της Νέας Δημοκρατίας.
    Δυστυχώς φίλοι μου δεν μπορώ να πω τα ίδια για τον Άδωνι.
    Φίλτατε συνάδελφε Φαήλο Κρανιδιώτη διάβασα με προσοχή τις αναρτήσεις σου και εν γένει με βρίσκουν σύμφωνο.
    Απλά η αναφορά για έναν άλλο άνθρωπο ότι είναι τίμιος (βλέπε Άδωνι Γεωργιάδη) είναι μια πολύ βαρυσήμαντη δήλωση και πρέπει να γίνεται με πολύ προσοχή, φειδώ και σύνεση και ποτέ για λόγους αβρότητας.
    Έχω προσωπική γνώση και άμεσες μαρτυρίες για διάφορες ιστορίες που αφορούν τον Άδωνι Γεωργιάδη και το Ωνάσειο Ίδρυμα προ δεκαετίας...
    Ας κρατάμε λοιπόν ένα μικρό καλάθι και ειδικά για ανθρώπους που ασκούν επιχειρηματική δράση σε μια χώρα όπως η Ελλάδα με τις γνωστές ιδιομορφίες.
    Η 24ωρη τηλεοπτική παρουσία ενός ατόμου μπορεί να μας προσδίδει οικιότητα στο πρόσωπό του, αλλά αυτό δεν πρέπει να αναισθητοποιεί την κριτική μας σκέψη και ικανότητα.
    Κλείνοντας να δηλώσω ότι η επιχειρηματολογία του Φάκτορα για μια ακόμη φορά είναι πληρέστατη και αποστομωτική.

    • Δήμος avatar
      Δήμος @ ΕΝΔΙΚΑ ΜΕΣΑ 17/02/2012 23:08:02

      Γιατί δεν τις γράφεις ώστε να δούμε τι θα απαντήσει; Ή, ακόμη καλύτερα, αν υπάρχει κάτι μεμπτό, γιατί δεν κινήθηκαν νομικά οι άμεσα ενδιαφερόμενοι;

  25. Κλειώ avatar
    Κλειώ 17/02/2012 21:36:07

    Εγώ δεν θα τον κρίνω.
    Θα πω μόνο ότι μας κάρφωσαν παλούκι στην καρδιά, κομμένο με τσεκούρι.

    • Δικερως avatar
      Δικερως @ Κλειώ 17/02/2012 23:06:44

      Αν εισαι βρυκολακας πεθανες για παντα.

  26. anonymous avatar
    anonymous 17/02/2012 21:37:00

    Οφείλω να πω ότι ο Σαμαράς κινείται καλά. Κούρεψε τη Ντόρα και θα κουρέψει και τον Καρατζαφέρη. Οι πλευροκοπήσεις εκ δεξιών κι εξ αριστερών προς τη ΝΔ ξεδοντιάζονται. Αν του βγει η κίνηση είναι άλλο θέμα. Εγώ πιστεύω ότι μάλλον θα του βγει. Πλέον παίζεται αν ο Καρατζαφέρης θα μπει στη Βουλή. Το ίδιο ισχύει και για τη Ντόρα που μάλλον δε θα μπει.
    Αν η ΝΔ καταφέρει να πάρει ένα 30% και η επόμενη Βουλή είναι χωρίς Καρατζαφέρη-Ντόρα ενώ το ΠΑΣΟΚ έχει διασπαστεί προς διάφορες κατευθύνσεις (Κουβέλης, Τσίπρας κλπ.) τότε θα πάρει αυτοδυναμία.
    Επίσης πολύ θετικό ότι επεστράφησαν οι έδρες στο ΛΑΟΣ κι έτσι δε μπορεί να πει κανείς τίποτε.

    Θα συμφωνήσω επίσης με κάποιους σχολιαστές που επισημαίνουν ότι ο Γεωργιάδης και ο Βορίδης δεν υπήρξαν ποτέ αριστεροί.

  27. Τιγράνης avatar
    Τιγράνης 17/02/2012 21:41:42

    Η ΝΔ δεν έχει να χάσει τίποτα ουσιαστικό πολιτικά και ιδεολογικά (κάθε άλλο μάλιστα) από αυτές τις προσχωρήσεις, τίποτα καινούργιο τουλάχιστον. Η επιχειρηματολογία που αρχίζει και τελειώνει στην αισθητική δεν πείθει και φαίνεται να προκύπτει από μια μόνιμη διάθεση μεμψιμοιρίας, σχετλιασμού και ενοχικών συνδρόμων. Άλλωστε η φύση προέβλεψε για τους καθ΄ έξιν απογοητευμένους και γέμισε την πολιτική αγορά με κόμματα/οίκους πολιτικής ευγηρίας, που με το συμβολικό αντίτιμο της μιας ψήφου αναλαμβάνουν να απαλλάξουν τον απόμαχο της (πολιτικής) ζωής από κάθε ευθύνη και ενοχικό σύμπλεγμα, ντοπάροντάς τον αφειδώς με ψευτοεπαναστατισμούς και ευχολόγια.

    • Δικερως avatar
      Δικερως @ Τιγράνης 17/02/2012 23:07:24

      Χαρμα οφθαλμων.

  28. restart avatar
    restart 17/02/2012 21:44:05

    Σαν υπουργος μεταφορών κρατησε ισοροπιες και δεν προχωρησε τπτ.
    Κάθε φορα που γινόταν λόγος για εργασιακή εφεδρεία, έλεγε ότι στο υποδομων υπαρχουν ελειψεις.
    Οχι στην απελευθέρωση των κλειστων επαγγελματων, οχι στην μειωση του κρατους...το μνημονιο σε ποιο σημειο του αρεσε και το ψηφισε?
    Κατα τη γνωμη μου οι κινησεις του ειναι αντιφατικες, καιροσκοπικες και μαυρογιαλουρικες.

    υ.γ. Ο Αδωνις καλυτερος ειναι, ..ανευ πλακας :)

  29. Γεώργιος Τ. avatar
    Γεώργιος Τ. 17/02/2012 21:47:23

    Παιδιά, αν αρχίσουμε και κρίνουμε όλα τα στελέχη όλων των κομμάτων με βάση τα γούστα μας, δεν υπάρχει περίπτωση κανείς (εξαιρώ πορωμένους) να συμφωνεί απόλυτα για την επιλογή σε οποιοδήποτε κόμμα έστω και αν το υποστηρίζει χρόνια. Μην κολάμε σε κάποια πρόσωπα. Γενικά το λέω. Η κεντρική στρατηγική μετράει εν τέλει και το πόσο αποτελεσματική είναι. Έτσι κι αλλιώς εμείς ψηφίζουμε. Όποιος δε μας αρέσει δε τον επιλέγουμε.

  30. Κλειώ avatar
    Κλειώ 17/02/2012 21:54:57

    Πολύ σωστός.
    Τα ίδια με εσάς σκέφτονται και οι συνταξιούχοι κι οι μισθωτοί που με το πρώτο ναι του Βορίδη θάφτηκαν ζωντανοί.
    Τα ίδια νιώθουν όταν απ' τις χιλιοκουτσουρεμένες συντάξεις τους πληρώνουν τον Βορίδη και κάθε Βορίδη για να τους καταδικάζουν στην πείνα, την στέρηση φαρμάκων και τέλος τους καθιστούν αναξιοπρεπείς στο τέλος της ζωής τους.
    Μια απορία μόνο.
    Όλοι απ' την κούνια πέσατε μικροί;
    Θλίψη, μόνον θλίψη!

    • ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
      ΣΤΕΛΙΟΣ @ Κλειώ 17/02/2012 22:04:42

      Κλειώ , για όλα αυτά φταίει ο...Βορίδης? Μήπως φταίει το γεγονός πως καποιοι απατεώνες της "Μεγάλης Δημοκρατικής Παράταξης" καταχρέωσαν με δανεικά μέχρι και τα εγγόνια μας, για να κερδίζουν τις εκλογές και να έχουν τίς...ρόζ βίλλες τους?

      Δε θυμάμαι καλά ,αλλα τα διάφορα "Τσοβολά δώστα όλα" και "δεν πειράζει να κάνουν μικρά δωράκια στον εαυτό τους" τα είχε πεί ο Βορίδης???!!!

      • Κλειώ avatar
        Κλειώ @ ΣΤΕΛΙΟΣ 17/02/2012 22:28:45

        Αν δεν ψήφιζε ίσως και να μην περνούσε το μνημόνιο.
        Ανάμενε κι εσύ όμως.
        Οσονούπω που λένε.
        Κυρίως επειδή νομίζετε ότι ο κόσμος είναι χαζός.

        • Δικερως avatar
          Δικερως @ Κλειώ 17/02/2012 23:09:23

          Ενω καποιοι συνεχιζουν την κουνια ακομη και στα
          γεραματα.

          • Αχινός avatar
            Αχινός @ Δικερως 18/02/2012 07:59:44

            Με τον Δίκερω απέκτησε και η ΝΔ τον Τιραμόλα της. Και εις ανώτερα.

          • Δικερως avatar
            Δικερως @ Αχινός 18/02/2012 16:19:40

            Σεραφινο,τι κανεις?

  31. Ιεροφάντης avatar
    Ιεροφάντης 17/02/2012 21:59:12

    Καλησπέρα σε όλους σας.

    Στρατηγικά η κίνηση Σαμαρά είναι ευφυής, διότι ασκεί εξαιρετική πίεση στον έτερο πόλο της Κεντροδεξιάς, ο οποίος, ας μη ξεχνάμε, είχε πολλάκις, σε εκλογικές αναμετρήσεις του παρελθόντος, στερήσει κρίσιμα εκλογικά ποσοστά, πράγμα που η παράταξη (ως σύνολο) πλήρωσε.

    Πολιτικά επίσης η κίνηση Σαμαρά είναι ορθή, διότι με την εξαιρετικά σημαντική και όχι χωρίς πολιτικό κόστος, απόφασή του να στηρίξει το Ναι κατά την ψηφοφορία της προηγούμενης Κυριακής, έδωσε διέξοδο διαφυγής σε δύο σημαντικά στελέχη του ΛΑΟΣ από το εκεί κομματικό μαντρί, ειδικά μετά τις τελευταίες επαμφοτερίζουσες τοποθετήσεις της ηγεσίας του.

    Ηθικά αν το δει κανείς, έχει πολλά να πει. Προσωπικά, μιας και σχολιάζω στο φιλόξενο χώρο του Antinews πολιτικές ενέργειες και πολιτικά πρόσωπα, δεν με απασχολεί και τόσο ο ηθικός αντίκτυπος της μετακίνησης των εν λόγω στελεχών (Βορίδη & Γεωργιάδη) με επιχειρήματα του "θυμάσαι τι έλεγε ο τάδε τότε" ή "ποιος ήταν στη φωτογραφία τότε και τι έκανε". Την πολιτική την αντιλαμβάνομαι ως μια δυναμική διαδικασία που επιβάλλει κινήσεις και μετακινήσεις μεταξύ σχημάτων, ειδικά όταν τίθενται επί τάπητος κορυφαία ζητήματα πολιτικής και μελλοντικών αποφάσεων για το έθνος και το κράτος μας.

    Εκλογικά δεν ξέρω πόσο οι ανωτέρω μετακινήσεις των εν λόγω στελεχών θα βοηθήσουν την προσπάθεια του Αρχηγού της Αξιωματικής Αντιπολίτευσης για δημοσκοπική άνοδο και την τελική κατάκτηση της αυτοδυναμίας, την οποία θεωρώ μείζονα πολιτικό στόχο για τη διαχείριση της αυριανής μέρας. Προσωπικά εκτιμώ ότι η μετακίνηση αυτή, μετά το αρχικό δικαιολογημένο μούδιασμα ένθεν κακείθεν, θα αποδειχθεί ενισχυτική στην προσπάθεια.

    Όχι μόνο διότι αποδυναμώνεται το ΛΑΟΣ πολιτικά σε σχέση με τη θέση που επιχειρούσε να καταλάβει στα δεξιά της ΝΔ, όχι μόνο διότι η ΝΔ θωρακίζει τη δεξιά λαϊκή πτέρυγα του κομματικού της ακροατηρίου, μετά την θέση της την προηγούμενη Κυριακή αλλά και τη διαφαινόμενη απογαλάκτιση Καμμένου (αν και εδώ κρατώ μια επιφύλαξη κατά πόσο ο Πάνος Καμμένος, προ του προτάγματος της συντεταγμένης και συγκροτημένης παρουσίας της Κεντροδεξιάς στις επερχόμενες, θα επιλέξει, αντί του δρόμου της συνεννόησης και της συνένωσης δυνάμεων, το δρόμο του αντάρτικου και της ρήξης), όχι μόνο διότι εντάσσει στο στελεχιακό της δυναμικό δύο από τα κατεξοχήν πιο προβεβλημένα στελέχη του ΛΑΟΣ με καθαρή συγκρότηση, κατανοητό πολιτικό λόγο και εν πάσει περιπτώση ορθή χρήση της ελληνικής γλώσσας, αλλά γιατί κυρίως η ΝΔ την κρίσιμη αυτή ώρα παρουσιάζεται έναντι των επίσημων συνομιλητών της Ελλάδος στο εξωτερικό, ο μοναδικός συγκροτημένος μετριοπαθής πολιτικός φορέας που αντί, είτε ανέξοδης ρητορικής ή κομματικών διαλυτικών φαινομένων, παρουσιάζει εικόνα στιβαρή, παρά την εφήμερη κάμψη της κοινοβουλευτικής της ισχύος, λόγω των διαγραφών.

    Μπορεί να κάνω και λάθος, αλλά η αίσθησή μου είναι ότι στο παρασκήνιο, και προ της προκήρυξης εκλογών, και άλλα στελέχη, όχι μόνο από το ΛΑΟΣ, αλλά και από τους διαγεγραμμένους, τη ΔΥΣΗ, ίσως ακόμη ακόμη και από το ΠΑΣΟΚ, θα προστρέξουν να ενταχθούν στην μεγάλη παράταξη που συγκροτείται υπό το Σαμαρά.

    Δύο μόνο παρατηρήσεις.

    Ο Αρχηγός της Αξιωματικής Αντιπολίτευσης οφείλει κατά τη γνώμη μου να ξεκαθαρίσει από νωρίς ποιος είναι ο επικυρίαρχος του εσωτερικού πολιτικού παιχνιδιού και να μην επιτρέψει τυχοδιωκτισμούς ή αλλοίωση του μηνύματος, που σε τόσο κρίσιμες ώρες, επιχειρεί να εκπέμψει.

    Αλλά και κάτι άλλο. Όταν συγκεντρώνεις πολλές δυνάμεις, φαινομενικά ή πραγματικά διαφόρων αποχρώσεων, πρέπει να είσαι έτοιμος να υποστηρίξεις το εγχείρημα έχοντας μέγα στρατηγικό στόχο τέτοιο, που να αποτελεί κοινό σημείο αναφοράς για όλο αυτόν τον κόσμο. Ο μοναδικός τέτοιος στόχος μπορεί να είναι ρητορικά μεν η διάσωση της χώρας και η παραμονή της στο Ευρώ και την Ε.Ε. με χρέος βιώσιμο, αλλά στην πραγματικότητα, το όραμα που θα κληθεί να μετουσιώσει σε πράξη ο Αρχηγός της Αξιωματικής Αντιπολίτευσης και πρέπει να μεταδώσει σε όλα τα στελέχη, παλαιά και νεοεισερχόμενα, όλων των αποχρώσεων και βαθμών είναι υπέρτερο της οικονομικής μας διάσωσης και αγγίζει την εθνική, πολιτική, πνευματική, ψυχολογική και ηθική αναπτέρωση ενός ολόκλησου Έθνους με στρατηγικό στόχο σε μια δεκαετία από τώρα, στα 200 χρόνια από την Παλιγγενεσία μας, το ελληνικό κράτος να μην ομοιάζει με Ψευδοελληνικό, και το Ελληνικό Έθνος να μη μαραζώνει από την υπογεννητικότητα, την ανεργία, και την ψυχική διαταραχή, αλλά να διεκδικεί, ως ιστορικό αλλά και σφριγιλό Έθνος, τη θέση που του αρμόζει στο διεθνές στερέωμα.

    • Κωσταντινος Π. avatar
      Κωσταντινος Π. @ Ιεροφάντης 18/02/2012 17:23:10

      Ιεροφάντη γράφεις:
      "Μπορεί να κάνω και λάθος, αλλά η αίσθησή μου είναι ότι στο παρασκήνιο, και προ της προκήρυξης εκλογών, και άλλα στελέχη, όχι μόνο από το ΛΑΟΣ, αλλά και από τους διαγεγραμμένους, τη ΔΥΣΗ, ίσως ακόμη ακόμη και από το ΠΑΣΟΚ, θα προστρέξουν να ενταχθούν στην μεγάλη παράταξη που συγκροτείται υπό το Σαμαρά."

      Ερώτηση: Τη Ντόρα ας πούμε τι δέχεσαι; Και ποια η διαφορά με Βορίδη;

      • Ιεροφάντης avatar
        Ιεροφάντης @ Κωσταντινος Π. 19/02/2012 01:54:43

        Επειδή κάνεις πονηρή ερώτηση θα σου απαντήσω πονηρά...

        Η παράταξη που υποστηρίζω έχει ιδεολογία.

        Η παράταξη που υποστηρίζω έχει Αρχηγό.

        Η παράταξη που υποστηρίζω προσπαθεί να διαλύσει τα καπετανάτα εντός αυτής.

        Η παράταξη που υποστηρίζω προσπαθεί να εγκολπώνει και να εντάσσει επαγγελματικά καταξιωμένα και αυτοδημιούργητα πολιτικά πρόσωπα.

        Κάθε πολιτικός που ρητά ασπάζεται την Ιδεολογία της Παράταξης, που δεν αμφισβητεί ή υπονομεύει τον Αρχηγό της, που δεν κατηγοριοποιείται σε ομαδούλες και που είναι επαγγελματικά καταξιωμένος και αυτοδημιούργητος, εμένα δεν μου δημιουργεί πρόβλημα συνειδησιακό, όταν εντάσσεται στην Παράταξη ή ζητά τη συνεργασία της.

        Τα ονόματα δεν με ενδιαφέρουν κατά συνέπεια, από αυτή την άποψη.

  32. Κλειώ avatar
    Κλειώ 17/02/2012 22:01:14

    Κι αφού είσαστε τόσο έξυπνα παιδάκια εδώ, πως και δεν σας περνά από το μυαλό ότι οι ψηφοφόροι της ΝΔ-σταθεροί κι αναποφάσιστοι - δεν σκέφτονται όπως εσείς αλλά μένουν στα ονόματα...
    Ακούν Βορίδη και θυμούνται την πείνα τους και τις στερήσεις τους, ακούνε Γεωργιάδη και τους σηκώνεται η τρίχα από την ανατριχίλα.

    Ακούν και τα δύο ονόματα και τους έρχεται στο μυαλό μόνον μια φράση.
    Ο λαός δεν ξεχνά τι σημαίνει δεξιά.

    Πως σας διέφυγε βρε ξυπνοπούλια;

    • factorx avatar
      factorx @ Κλειώ 17/02/2012 22:05:20

      Το ύφος σου μόνο δείχνει και το επίπεδό σου και την αντίληψή σου για τα πράγματα. Λαϊκισμός του αισχίστου είδους; Μήπως σε καμιά ΚΟΒΑ του ΚΚΚΕ σηκώνονται οι τρίχες;

    • ΕΥΑ avatar
      ΕΥΑ @ Κλειώ 17/02/2012 22:28:35

      Μόνο μία ερώτηση σε αυτά που λες..πότε μέχρι τώρα πείνασες επί δεξιάς;

      • Δικερως avatar
        Δικερως @ ΕΥΑ 17/02/2012 23:12:12

        Υπερχείλιση φαιάς ουσίας VS υπερχειλισεως γαλακτωδους ουσιας.

    • βικυ γουλιωτη avatar
      βικυ γουλιωτη @ Κλειώ 18/02/2012 11:16:32

      Οι ψηφοφοροι της ΝΔ σκεφτονται"Ο λαος δεν ξεχνα τι σημαινει Δεξια"?Θα σας στενοχωρησω, αλλα ο κυριος κορμος της ΝΔ δεξιος ηταν και ειναι.Πικραμενος στο παρελθον απο τις διαφορες "μεσαιες" πρακτικες{ καλωσοριζουμε τους μεταναστες, μη επανιδρυση του κρατους} συνεχιζει και παραμενει δεξιος.Καλημερα σας

  33. Πηνελόπη avatar
    Πηνελόπη 17/02/2012 22:03:59

    Λυπάμαι, δεν μπορώ να συμφωνήσω πως όλοι οι "δεξιοί" βρίσκονται στο στρατόπεδο της αναγέννησης της χώρας και πως όλοι οι "αριστεροί" εχουν σημαία την εξαθλίωσή της.
    Γνωρίζω πολλούς αριστερούς πατριώτες και άλλους τόσους δεξιούς. Όπως ακριβώς γνωρίζω και πολλά δεξιά ή αριστερά λαμόγια. Γι' αυτό και πιστεύω πως δεν μπορεί να δικαιολογείται με αυτό τον τρόπο η προσχώρηση Βορίδη - Γεωργιάδη στη ΝΔ. Ούτε καν με την λογική των "κουκιών", δηλ. του αθροίσματος των ψήφων που θα καταφέρουν να δώσουν την αυτοδυναμία στον Αντώνη Σαμαρά.
    Για την ακρίβεια, πιστεύω πως αυτά τα επιχειρήματα υποτιμούν και τον Σαμαρά και τη ΝΔ!
    Προσωπικά, βλέπω τις δύο προσχωρήσεις ως ένα ακόμα βήμα στην διαμόρφωση του νέου πολιτικού σκηνικού, που θα έχει μια νέα και μεγάλη κεντροδεξιά από την μιά πλευρά και μία νέα μεγάλη κεντροαριστερά από την άλλη. Η ΝΔ έχει τη δυνατότητα να πάρει το προβάδισμα σε αυτή τη νέα δημιουργία και να αποτελέσει την βάση της μεγάλης κεντροδεξιάς, ενώ από την άλλη πλευρά υπάρχει ένα καταρρέων και "χρεοκοπημένο" ΠΑΣΟΚ και μία αριστερά που στέκει απλά στη διαμαρτυρία. Στην πορεία προς αυτή την αναδημιουργία πολλοί και πολλά θα "χαθούν" και πολλοί και πολλά θα "γεννηθούν"...

    • firiki2010 avatar
      firiki2010 @ Πηνελόπη 17/02/2012 22:34:04

      "...ως ένα ακόμα βήμα στην διαμόρφωση του νέου πολιτικού σκηνικού, που θα έχει μια νέα και μεγάλη κεντροδεξιά ..." Αυτό ακριβώς Πηνελόπη είναι το πιο ενδιαφέρον στοιχείο του εγχειρήματος.

  34. ΒΑΣΙΛΗΣ ΜΑΚΡΗΣ avatar
    ΒΑΣΙΛΗΣ ΜΑΚΡΗΣ 17/02/2012 22:07:59

    To να καταγγέλουμε αυτή την στιγμή το περλθό του κ. Βορίδη είναι σα να παραβιάζουμε ανοικτές θύρες. Η αμετροέπεια επί της καταστάσεως , η ασημαντότητα των λόγων των ανθρώπων του συστήματος, η παντελής έλλειψη μνήμης για το τι έχει λεχθεί για το εξευγενισμένο ντουέτο της λιγδοελιτίστικης δεξιάς (από την πλευρά του Φαήλου), είναι μερικά από τα χαρακτηριστικά του κυριάρχου κομφουζιονισμού. Από κεί και πέρα : Λυπάμαι για τον Χρύσανθο που άλλα έλεγε πέρσυ στο ΧΙΛΤΟΝ τον Μάη του 2011 στην εκδήλωση του "ΑΡΔΗΝ" για τον νεο-οθωμανισμό ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΠΡΑΤΤΕΙ τώρα. Η πλήρης ανακολουθία. Δεν βλέπετε την διαρκώς φθίνουσα απήχηση της Ν.Δ. που τροφοδοτείται από την παντελή πολιτική της ασυνέπεια;

  35. factorx avatar
    factorx 17/02/2012 22:08:36

    Γράφει κανένας για ¨όλους" στο κομμάτι; Για στρατόπεδα και ηγεσίας που πρέπει να διαλέξουμε γράφω

  36. dikefalosaitos avatar
    dikefalosaitos 17/02/2012 22:13:13

    Από κάτι άλλα μπουμπούκια που έχουμε, καλύτεροι είναι. Τουλάχιστον έχουν κολλήσει ένσημα, εν αντιθέσει με κάτι άλλους δουλευταράδες των SPA.
    Ο Μπουμπούκος μπορεί να είναι χαζομάρας, αλλά έχει αρχές και αυτό που πιστεύει το λέει και τους υπαλλήλους του τους πληρώνει από την τσέπη του και όχι από χορηγούς.

    • tak avatar
      tak @ dikefalosaitos 18/02/2012 10:49:48

      Ο κ. Γεωργιάδης δεν είναι καθόλου χαζομάρας. Ξέρει ελληνικά όσο λίγοι Έλληνες και αν ο κ. Σαμαράς τον καθοδηγήσει σωστά και ο ίδιος θελήσει να πειθαρχήσει, θα είναι ένας εξαιρετικά ικανός διαχειριστής του πολιτικού λόγου της ΝΔ και του Αντώνη Σαμαρά. Όσο για τις απόψεις του, στην πολιτική κανείς κρίνεται επί του πρακτέου! Κι αν θέλετε να σας πω ονόματα ηγετών, που ... εκπαιδεύτηκαν στην PLO (ξέρετε γιατί) ... και που κατέχουν ή κατείχαν αξιώματα, να σας πω όσα θέλετε... Ας αφήσουμε λοιπόν κατά μέρος αυτού του είδους την κριτική και ασχοληθούμε με κάτι σοβαρότερο.

  37. firiki2010 avatar
    firiki2010 17/02/2012 22:15:22

    "... Δεν μπορώ να πω ότι το παρελθόν του με “ενθουσιάζει” (όπως δεν με ενθουσιάζει και το παρελθόν και άλλων στελεχών της ΝΔ ή άλλων κομμάτων)αλλά γεγονός είναι ότι στα χρόνια που ο Βορίδης είναι στο προσκήνιο, στην ουσία ως port parole του ΛΑΟΣ , δεν θυμάμαι να άκουσα από το στόμα του κάτι που να μην έχει σοβαρά επιχειρήματα , λογική ή κάτι που σαν ουσία ή τρόπος έκφρασης να μπορούσα να χαρακτηρίσω ακραίο." (από τη σημερινή σχετική ανάρτηση στο firiki2010).

    Δεν έχω πολλές αμμφιβολίες ότι ο κόσμος της "πατριωτικής φιλελεύθερης παράταξης" (έτσι την χαρακτήρισε ο ίδιος ) θα τον κρίνει θετικά. Ο συγκροτημένος και ξεκάθαρος λόγος του που δεν αφήνει τίποτα να "πέσει κάτω" είναι κάτι που ο κόσμος της το ζητάει. Το ζητούμενο είναι πως θα επηρεάσει αυτή η μεταγραφή τους "κυμαινόμενους" ψηφοφόρους που έχοντας μια πιο χαλαρή σχέση με την πολιτική είναι "ευαίσθητοι" σε ότι θα τους πλασαριστεί σαν ακραίο (στη συγκεκριμένη περίπτωση λόγω παρελθότος).

  38. dikefalosaitos avatar
    dikefalosaitos 17/02/2012 22:16:01

    Και πολύ σωστά τα λες και το Διηνέκης εάν είναι το αληθινό σου όνομα τα συγχαρητήτρια στους γονείς σου, εάν το διάλεξες ως ψευδόνυμο συγχαρητήρια σε σένα.

  39. cobalt avatar
    cobalt 17/02/2012 22:22:11

    Αν και δεν με πολυενδιαφέρει το θέμα διότι δεν έχω αγκυλώσεις και δεν υπήρξα κομματικός ποτέ. Θέλω να πώ πως ο Βορίδης είναι συμπαθής και ενδιαφέρον τύπος, μελιστάλαχτος και πειθαρχημένος. Απο τη άλλη, με την αισθητική του Άδωνι έχω θέμα. Θα τον πάρω δύσκολα στα σοβαρά, κάτι σαν τον Ζορό ή τον Γεράσιμο.
    Αλλά αν κάτι δεν μπορείς να προσάψεις σ' αυτούς είναι πως είναι ανεπάγγελτοι, φλώροι, δεν έχουν επαφή με τον κόσμο και πως δεν ξέρουν την κοινωνία. Είναι και οι δυο βγαλμένοι απ' το δρόμο. Η ΝΔ τέτοιους λίγους έχει και τόσο προβεβλημένους κανένα.
    Κανείς όμως δεν μπορεί να με πείσει πως αυτό δεν είναι κίνηση του Σαμαρά για να μπει σε μάτια και να σπάσει φρύδια, καταυλακιώτης γαρ.

    Ξεβαφτείτε.
    Τα μόνα χρώματα που θα περνάνε σε λίγο είναι αυτά του πολέμου.
    Ούγκ!

  40. Γιώργος Τρεβής avatar
    Γιώργος Τρεβής 17/02/2012 22:28:13

    Ίσως, εν καιρώ, αποδειχθεί χρήσιμος κάποιος «’διεμβολισμός ‘ της βάσης του ΛΑΟΣ»… εκείνο όμως που σίγουρα λείπει και έχει καθυστερήσει αδικαιολόγητα είναι η οργάνωση, η καλλιέργεια, η ενεργοποίηση, ο εμπλουτισμός και η εμβάθυνση της βάσης της Νέας Δημοκρατίας. Από εκεί ξεκινούν όλα τα καλά. Από εκεί θα εξαρτηθεί το εκλογικό αποτέλεσμα και η όποια δύναμη επιβολής των αναγκαίων μεταρρυθμίσεων με την ανάληψη της εξουσίας.

    Μόνο από την οργανωμένη βάση της Νέας Δημοκρατίας μπορούν να ‘διεμβολισθούν’ οι βάσεις άλλων κομμάτων, ‘συγγενών’ ή ‘αλλογενών’. Έτσι θα αρχίσει να εξαγνίζεται η πολιτική, και όχι με την επαναδραστηριοποίηση φαύλων, παρασιτικών ‘ηγετίσκων’ … που θα προσπαθήσουν να μας φέρουν πίσω την Ντόρα.

    Η βάση εξέλεξε τον πρόεδρο της Νέας Δημοκρατίας και αυτή η βάση δεν έχει αξιοποιηθεί. Το κόστος αυτής της αδιαφορίας και αμέλειας είναι μετρήσιμο.

  41. Dexi Extrem avatar
    Dexi Extrem 17/02/2012 22:32:26

    Εγώ πάντως είχα καιρό να ακούσω απο "επίσημα" χείλη περί Φιλελεύθερης Πατριωτικής Δεξιάς. Αυτό θέλω εγώ. Θέλω η συντηρητική παράταξη να είναι ζωντανή και ακμαία. Τί προκαλεί προβληματισμό; Εάν κάποιος προβληματίζεται με τον όρο Πατριωτική μάλλον δεν έχει εθνική συνείδηση. Εάν κάποιος αντιδρά στον Φιλελευθερισμό μάλλον συμπαθεί τον σοσιαλισμό και τέλος δεν υπάρχει κανένας λόγος αντίδρασης στην έννοια Δεξιά ως αντίθετη της έννοιας αριστεράς. Δηλαδή υπάρχουν άτομα τα οποία τόσα χρόνια ήταν 'ενεργά' στη ΝΔ και βλέπουν με μεγαλύτερη συμπάθεια έναν απατεώνα που πιστεύει σε Σοσιαλιστική Διεθνή Αριστερά; Ακούστε μάγκες :
    Καλή η πολυσυλλεκτικότητα αλλά στα δύσκολα οι επισκέπτες αποχωρούν από το σπίτι και αφήνουν την οικογένεια μόνη.

  42. η Dimi avatar
    η Dimi 17/02/2012 22:34:21

    "Begin With The End In Mind" ~Dr. Stephen R. Covey
    (Recognized as one of Time magazine's 25 most influential Americans)

  43. aggelosview avatar
    aggelosview 17/02/2012 22:45:39

    Αν είχε κολλήσει ένσημα αριστεροφροσύνης και "μπαχαλακισμού" θα τον υποδεχόμασταν με τιμές. Έχει προϊστορία η Δεξιά. Για να αποφύγει τις ενοχές της επι Καραμανλή φρόντισε να τα έχει καλά με την αριστερά αφήνοντας το ΛΑΟΣ να αλωνίζει. Τώρα κάποιους τους ενοχλεί το παρελθόν του. Έλεος!

  44. svetlana avatar
    svetlana 17/02/2012 22:47:26

    Αυτά που μας ενώνουν είναι πιο πολλά από αυτά που μας χωρίζουν....
    Τα υπόλοιπα θα τα γράψει η Ιστορία...
    Και κάτι τελευταίο... Η Κανέλη είναι κουμουνίστρια? Το παρελθόν της δεν τη δυσκόλεψε από το να εκλέγεται πρώτη βουλευτής του ΚΚΕ στη Αθήνα...

  45. svetlana avatar
    svetlana 17/02/2012 22:52:57

    Αυτά που μας ενώνουν είναι περισσότερα από αυτά που μας χωρίζουν....
    Τα υπόλοιπα θα τα γράψει η Ιστορία...

    Και κάτι τελευταίο... Η Κανέλη είναι κουμουνίστρια? Το παρελθόν της πάντος δεν την εμπόδισε από το να εκλέγεται πρώτη σε ψήφους βουλευτής με το ΚΚΕ...
    Κάποιες φορές "ο σκοπός αγιάζει τα μέσα".... Και η σημερινή κίνηση του Σαμαρά θα μπορούσε να χαρακτηρισθεί απλά Μακιαβελική.... ΄Επεται συνέχεια.... και θα είναι .... για γερά νεύρα....

  46. ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
    ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. 17/02/2012 22:55:08

    Ο Γεωργιάδης δεν μου αρέσει. Υιοθετεί μια αισθητική που δημιουργεί συνθήκες γραφικότητας. Φωνάζει συνεχώς και δεν αφήνει τους άλλους να μιλήσουν. Ψήφισε το 1ο μνημόνιο και προέβη σε διάφορες δηλώσεις του τύπου: "Αν δεν είμαστε εμείς να ψηφίσουμε το μνημόνιο δεν θα είχατε πιστωτική κάρτα ...". Λαϊκισμός εις το τετράγωνο. Επίσης, έχει πει ότι ο Σαμαράς κινήθηκε στο 1ο μνημόνιο από λαϊκισμό. Από εκεί και πέρα δικαίωμα του να υιοθετήσει τις αρχές τις σημερινής ΝΔ και να προσχωρήσει σ' αυτήν. Θα προτιμούσα να μην είναι καν πολιτευτής. Αλλά αυτό είναι και θέμα εκλογικής στρατηγικής. Προσωπικά πάντως δεν θα τον ψήφιζα.

    Για τον Βορίδη αντιθέτως δεν έχω κάποιο ενδοιασμό. Είναι ικανός και σοβαρός. Έκανε την πατάτα και ψήφισε το 1ο μνημόνιο αλλά τότε συντάχθηκε με τον πρόεδρα ως μέλος της Κ.Ο. του ΛΑΟΣ. Μετά όμως ήταν προσεκτικός. Ουδέποτε κατηγόρησε τη ΝΔ και το Σαμαρά για λαϊκισμό και ήταν πετυχημένος ο χειρισμός του στο θέμα των ταξί. Είναι εντάξει.

    Πιστεύω ότι ιδίως για τις παραπάνω γραφικότητες του Αδ. Γεωργιάδη, ο Σαμαράς δεν προέβη σε καμία δήλωση μετά την επίσκεψή τους στο γραφείο του. Ούτε ήταν εύκολο να πει ναι στον Βορίδη και όχι στον Γεωργιάδη αντικειμενικά αφού ήρθαν κι οι δύο με λευκή σημαία (παραίτηση από βουλευτική έδρα). Σου λέει άσ' τους να το παλέψουν μόνοι τους και αν ο λαός τους αναδείξει έχει καλώς αφού ο λαός είναι ο κριτής.

  47. aris. A avatar
    aris. A 17/02/2012 22:56:16

    Ανάλογα με το γήπεδο που θα δώσεις την μάχη διαλέγεις τους μαχητές και την στρατηγική σου.

    Αν οι επόμενες εκλογές έχουν υψηλή αποχή και κατέβει το "σκληρό" εκλογικό σώμα να ψηφίσει, κινήσεις όπως αυτές της ενσωμάτωσης Βορίδη- Γεωργιάδη και πιθανόν και άλλων βουλευτών ( ΔΗΣΥ) έχουν νόημα.

    Αναμφίβολα ο Καρατζαφέρης πληρώνει τον ξεροολίσμό του.

    Τσίμπησε από τις δημοσκοπήσεις που τον έπεισαν ότι αν το παίξει συναινετικός μπορεί να πάει και πάνω από το 10% και μπήκε στην κυβέρνηση Παπαδήμου που αποδεικνύεται καταστροφική για εκείνον κίνηση.

    Οχι μόνο έκαψε την όποια αξιοπιστία είχε με την αποχώρηση του από την κυβέρνηση αλλά και έχασε δύο πολύ προβεβλημένα τηλεοπτικά τουλάχιστον στελέχη του.

    Η συρρίκνωση του Λαος αποτελεί όρο για να αποκτήσει η ΝΔ υψηλα ποσοστά.

    Από την άλλη πλευρά εάν η επόμενη εκλογική μάχη δοθεί στο γήπεδο της πλατιάς κοινωνικής μάζας η οποία είναι διστακτική και προβληματισμένη τέτοιες κινήσεις δεν έχουν και πολύ μεγάλη σημασία.

    Εκεί θα κριθεί το κάθε κόμμα από τις θέσεις και προτάσεις του και αν θα δώσει ελπίδα.

    Εκεί η ΝΔ πονάει πολύ.

    Δεν έχει ανοιχθεί στην μεγάλη σιωπηλή πλειοψηφία που στέκεται στην άκρη και παρακολουθεί τις εξελίξεις.

  48. ΑΡΙΜΑΝΙΟΣ avatar
    ΑΡΙΜΑΝΙΟΣ 17/02/2012 23:04:32

    Καλά κάναν και ήρθαν...Ένα μεγάλο κόμμα έχει τάσεις διάφορες...Είναι και αυτοί μια τάση....Η Ν.Δ. θα πετύχει όταν τα στελέχη της ξεπεράσουν τα φοβικά σύνδρομα που έχει δημιουργήσει η προπαγάνδα δεκαετιών και αρχίσουν να μιλάνε όπως ο απλός ψηφοφόρος της βάσης,όχι σαν βγαλμένοι από μπαρόκ αριστοκρατία...Αυτοί οι δύο -τους συμπαθεί ή όχι κανείς- μπορούν να μιλήσουν σαν τον απλό ψηφοφόρο,μια τάση του έστω...
    Επίσης να γυρίσουν οι διαγραφέντες και να ριχτούν γέφυρες σε άτομα και άλλων χώρων που έχουν αποδείξει ότι είναι πατριώτες(Καραμπελιάς,Χαραλαμπίδης κ.λ.π.) ακόμα και από πασόκ...αυτή είναι η συνταγή νίκης...

  49. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 17/02/2012 23:10:38

    Aν η ΝΔ πήρε για να ενισχύσει το χαίνον εθνικοπατριωτικό της προφίλ τον πατριώτη αυτόν -που γι αυτό τον πήρε και όχι για να ενισχύσει το κοινωνικό της προφίλ, αφού αυτός ΔΕΝ διαθέτει τέτοιο αλλά ΟΥΤΕ η ΝΔ το χρειάζεται πλέον εφόσον ψήφισε το Μνημόνιο- σας πληροφορώ ότι είναι τόσο αποτελεσματικός, που στο υπόλοιπο Αττικής επί βουλευτικής θητείας του στο ΛΑΟΣ αναπτύχθηκε η Χ.Α. σε βαθμό να φθάσει να ανοίγει γραφεία παντού στην περιοχή και να σπεύδουν να την ευλογούν Μητροπολίτες στα εγκαίνια.

    Στις τηλεοράσεις και στα ραδιόφωνα είναι βέβαια πρώτος.
    Και αυτό αγόρασε η ΝΔ με την επιλογή αυτή.
    ΤΟΝ ΤΗΛΕΟΠΤΙΚΟ ΡΑΔΙΟΦΩΝΙΚΟ ΧΡΟΝΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΗΣ ΔΙΝΟΥΝ ΑΓΟΡΑΣΕ ΜΕΣΩ ΤΟΥ ΒΟΡΙΔΗ ΚΑΙ ΤΟΥ ΑΔΩΝΙΔΟΣ.

    Μόνο με τα πράσινα ασχολήθηκε κάπως (σκουπίδια και ΧΥΤΑ, καταθέτοντας επερωτήσεις) στο υπόλοιπο Αττικής. Επισκέφθηκε μια φορά και την Κερατέα.

  50. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 17/02/2012 23:16:39

    Να σου πω τι δεν κατάλαβα....γιατί μπαίνεις τόσο πολύ στον κόπο να γράφεις και να απειλείς ότι δεν θα ψηφίσεις τη ΝΔ...
    ΥΓ: Για υπερχείλιση δεν ξέρω..καμένο εγκέφαλο μόνο να μην έχω...

  51. Tassos avatar
    Tassos 17/02/2012 23:21:23

    Ο Αδωνης είναι καλή μεταγραφή ΑΝ χρησιμοποιηθεί στα τηλεοπτικά πάνελ και δεν τον υποβαθμίσει η ψοφοδεής κοινοβουλευτική ομάδα της ΝΔ. Στα πολύ + του ότι ήταν στην Πολιτική Ανοιξη. Ο άλλος (Βορίδης) δεν με αρέσει...Με την ΕΠΕΝ και τα μπουμπούκια τους σαν ΟΝΝΕΔ δεν είχαμε σχέση. Δεν τους ξέραμε, δεν μας ξέραν. Μια φορά στην Αριστοτέλους που συναντηθήκαμε δεν ανταλλάξαμε λέξη, ήταν κάτι διαφορετικό από μας. Εντύπωση δε μας είχε κάνει ότι οπλοφορούσαν. Πιστόλια... Δεν ξέρω τι μπορεί να κάνει έναν νέο άνθρωπο να ακολουθήσει μια ναζιστική ιδεολογία αλλά πιστεύω ότι το μαύρο στίγμα αυτό θα τον ακολουθεί σαν κατάρα.

    • ΜΙΧΑΗΛ Ο ΗΛΙΟΥΠΟΛΙΤΗΣ avatar
      ΜΙΧΑΗΛ Ο ΗΛΙΟΥΠΟΛΙΤΗΣ @ Tassos 18/02/2012 19:14:35

      Ε ΟΧΙ ΚΑΙ ΝΑΖΙΣΤΙΚΗ ΙΔΕΟΛΟΓΙΑ Η ΕΠΕΝ....ΘΑ ΜΑΣ ΤΡΕΛΑΝΕΙΣ;

      ΕΧΕΙΣ ΜΠΛΕΞΕΙ ΤΟΝ ΝΑΖΙΣΜΟ ΜΕ ΤΗΝ 21 ΑΠΡΙΛΙΟΥ ΝΟΜΙΖΩ....

      ΜΕ ΤΟΝ ΝΑΖΙΣΜΟ Η ΕΛΛΑΔΑ ΔΙΑΛΥΘΗΚΕ...

      ΜΕ ΤΗΝ 21 ΑΠΡΙΛΙΟΥ...ΣΕ 7 ΧΡΟΝΙΑ ΓΙΝΑΝΕ ΤΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΕΡΓΑ ΑΠΟ ΠΟΤΕ...ΜΕ ΒΑΣΗ ΜΙΑ ΕΘΝΙΚΙΣΤΙΚΗ ΛΟΓΙΚΗ....ΠΑΤΡΙΩΤΙΚΗ ΘΑ ΕΛΕΓΑ.

      ΣΚΕΨΟΥ.....ΚΑΙ ΚΑΝΕ ΤΑ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ.....

      7 ΧΡΟΝΙΑ=ΑΠΕΙΡΑ ΕΡΓΑ...
      30 ΧΡΟΝΙΑ= 3 ΠΑΚΕΤΑ ΝΤΕΛΟΡ=ΕΠΙΔΟΤΗΣΕΙΣ=ΕΝΑ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟ-ΚΟΥΤΙ, ΕΝΑ ΜΕΤΡΟ, Η ΕΚΑΛΗ, Η ΝΕΑ ΠΕΝΤΕΛΗ, ΤΑ ΝΕΑ ΒΟΡΕΙΑ ΠΡΟΑΣΤΙΑ....ΤΑ ΚΟΤΕΡΑ, ΟΙ ΠΙΣΙΝΕΣ, ΤΑ ΤΖΙΠ, ΟΙ ΞΑΝΘΙΕΣ ΓΚΟΜΕΝΕΣ ΜΕ ΤΑ ΛΟΥΛΟΥΔΙΑ ΣΤΑ ΜΠΟΥΖΟΥΚΙΑ...ΚΤΛ.ΚΤΛ.ΚΤΛ........

  52. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 17/02/2012 23:22:04

    Η παρένθεση όλα τα λεφτά!

  53. Tassos avatar
    Tassos 17/02/2012 23:23:49

    Ωραίο αυτό με την Κανέλη! :-)

  54. Δικερως avatar
    Δικερως 17/02/2012 23:24:40

    Η κινηση αυτη,ασχετα απο τις γνωμες μας,ειναι ευφυης.
    Διεμβολιζει τον Λαος,ενω δημιουργει εφεδρειες για το μελλον,οσον αφορα σε ενδεχομενο εσωκομματικο κλεφτοπολεμο,τοσο απο τους ελαφρολαικους οσο και απο τους ψευτοκοσμοπολιτες.
    Επισης,στερει την Χρυση Αυγη,οχι απο τα μελη της αλλα απο τους συμπαθουντες.
    Τελος,εαν συνδυαστει με την "προσκληση"επιλεγμενων προσωπων της λεγομενης"πατριωτικης αριστερας",τοτε θα σημανει κατακλυσμιαια ανατροπη του σκηνικου ετσι οπως το γνωρισαμε απο το '74 και μετα.

  55. Κλειώ avatar
    Κλειώ 17/02/2012 23:25:10

    Δεν μου κάνει κόπο και δεν απειλώ.
    Το δηλώνω.

  56. Δεν έχει σημασία avatar
    Δεν έχει σημασία 17/02/2012 23:27:15

    Δίκοπο μαχαίρι η μεταραφή Βορίδη. Από τη μια έχει ευφράδεια λόγου και δείχνει συγκροτημένος. Από την άλλη έχει σαφείς αρχηγικές βλέψεις. Και γιατί να μην τις έχει άλλωστε. Μετά τον Σαμαρά ποιος;

  57. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 17/02/2012 23:31:15

    5 δηλώσεις διάβασα μέχρι τώρα...νομίζω ότι και με μία, θα γινόσουν κατανοητή...

    • Κλειώ avatar
      Κλειώ @ ΕΥΑ 18/02/2012 01:06:44

      Πολύ τσεκουράτη μου φαίνεσαι εσύ. Τις 5 δηλώσεις μου τις είδες, το μεγάλο λάθος μήπως το πήρε το μάτι σου;

      • ΕΥΑ avatar
        ΕΥΑ @ Κλειώ 18/02/2012 12:00:11

        Καλημέρα Κλειώ..οι απόψεις διίστανται για τους δύο πολιτικούς του ΛΑΟΣ..Κι εγώ τους έχω ειρωνευτεί, κυρίως τον, μέχρι χτες, αρχηγό τους, που τον θεωρώ απίστευτα υστερόβουλο...από τη μία σκέφτομαι ότι είναι πολύ πιθανό αυτή την υστεροβουλία να μην την άντεξαν οι Β-Γ..Από την άλλη, σκέφτομαι ότι ο Πρόεδρος έχει ζυγίσει κάποια πράγματα και προχώρησε στην αποδοχή τους στη ΝΔ...Όπως και να'χει θα κριθούν κι αυτοί στις κάλπες..

  58. Δικερως avatar
    Δικερως 17/02/2012 23:34:27

    Στην Ελλαδα εισαι ο,τι δηλωσεις.

  59. Δικερως avatar
    Δικερως 17/02/2012 23:36:59

    'Η στο καβαλο.

  60. Tassos avatar
    Tassos 17/02/2012 23:37:04

    Οντως ρε Φάκτορα όπως λέει ο Δίκερως, γίνονται ανάλογες κινήσεις και προς πατριωτική αριστερά? Εσύ ξέρεις, για ρίχτα και σε μας.

  61. GIORGOS TSAVOLAKIS avatar
    GIORGOS TSAVOLAKIS 17/02/2012 23:37:09

    ΦΑΗΛΟ ΟΧΙ ΤΕΤΟΙΕΣ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΙΕΣ ΑΠΟ ΕΣΕΝΑ .ΚΑΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ.ΔΕΝ ΠΙΑΝΕΙ.ΑΚΟΥ ΤΟ ΑΘΡΟΙΣΜΑ.ΗΜΑΡΤΟΝ.Ο ΑΔΩΝΙΣ ΣΤΑ + ΟΧΙ ΗΤΑΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΘΑ ΠΑΡΑΜΕΙΝΗ Ο ΥΒΡΙΣΤΗΣ ΤΗΣ ΠΑΡΑΤΑΞΙΣ . ΤΟΥ ΣΑΜΑΡΑ .ΤΟΥ ΚΑΘΕ ΑΠΛΟΥ ΝΔΜΟΚΡΑΤΗ ΔΕΝ ΞΕΧΝΑΜΕ ΦΑΗΛΟ ΑΝΘΕΛΕΤΑΙ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΦΙΛΙΟΣΕΤΕ ΚΙΟΛΑΣ ΑΛΛΑ ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΣ

    • svetlana avatar
      svetlana @ GIORGOS TSAVOLAKIS 18/02/2012 16:23:09

      Το έγραψα και παραπάνω :
      ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΜΑΣ ΕΝΩΝΟΥΝ ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΜΑΣ ΧΩΡΙΖΟΥΝ...!!!
      Και εξάλλου η ψήφος είναι προσωπική, του καθενός... Φτάνει όταν έρθει εκείνη "η άγια ώρα" να ψηφίσουμε ΨΥΧΡΑΙΜΑ και ΜΕ ΛΟΓΙΚΗ...

  62. Nik avatar
    Nik 17/02/2012 23:49:12

    Αν ο Βορίδης προερχόταν από την Αριστερά, με το ίδιο μητρώο περί τραμπουκισμών στα φοιητικά του χρόνια, θα γινόταν συζήτηση;

    Να το θέσω αλλιώς, έχετε ακούσει ποτέ συζήτηση για την δράση αριστερών πολιτικών στα φοιτητικά τους χρόνια;

    Οπως το έθεσε προχτές ένας σχολιαστής σε αυτές εδώ τις στήλες: φτάνει πια με την πνευματική δικτατορία της αριστεράς.

  63. μαρια τσωνη avatar
    μαρια τσωνη 17/02/2012 23:52:19

    Συμφωνώ απόλυτα .Και δυο γαιδουριων αχυρα ξερει να μοιράσει και επιτέλους δεν ειναι και τρομερό να λες οτι εισαι δεξιος .Αντε γιατι δεν αντέχεται άλλο αυτη η βλακεία με την δηθεν αριστερά

    • ΝΙΚΟΣ Π avatar
      ΝΙΚΟΣ Π @ μαρια τσωνη 18/02/2012 09:45:18

      ΕΤΣΙ, ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΤΟΝ 21ο ΑΙΩΝΑ ΝΑ ΔΙΑΚΑΤΕΧΕΤΑΙ Ο ΔΕΞΙΟΣ ΑΠΟ ΕΝΟΧΙΚΑ ΣΥΝΔΡΟΜΑ ΕΠΕΙΔΗ ΕΠΙΚΡΑΤΗΣΕ Σ'ΕΝΑ ΕΜΦΥΛΙΟ.ΚΑΙ ΓΙΑ ΜΙΣΟ ΑΙΩΝΑ ΔΕΝ ΟΡΘΩΣΕ ΛΟΓΟ ΣΤΗΝ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗ ΠΡΟΠΑΓΑΝΔΑ ΤΗΣ ΑΡΙΣΤΕΡΑΣ

  64. Tassos avatar
    Tassos 17/02/2012 23:57:08

    Σωστός! Να έχουμε και ένα μέτρο.

  65. Δικερως avatar
    Δικερως 17/02/2012 23:58:04

    Ωραίο αυτό με τον Μακιαβελλι! :-)

  66. abcd avatar
    abcd 18/02/2012 00:01:27

    Οι Ισλανδοί είναι όλοι κι όλοι 320.000 ψυχές και μπορούν να είναι "ένας για όλους και όλοι για έναν" όταν χρειάζεται επίσης έχουν πραγματική δημοκρατία πάνω από χίλια χρόνια .
    Εμείς εδώ είμαστε 11 μύρια και άλλα 2-3 μυρια οι αλλοδαποί και ο καθένας μας είναι για την πάρτη του και ότι πιστεύει αυτός είναι νόμος , χώρια που έχουμε να δούμε πραγματική δημοκρατία πάνω από 2000 χρόνια !!! Την δημιουργήσαμε την μοιράσαμε στον κόσμο και δεν κρατήσαμε ψίχουλο για μας !!

  67. Komis Montechristo avatar
    Komis Montechristo 18/02/2012 00:08:00

    Αγαπητέ Φάκτορα,μερικές παρατηρήσεις.Ακολουθεί ένα μακρόσυρτο κείμενο διότι οι σκέψεις μου είναι πολλές(χωρίς να διεκδικώ κανένα αλάθητο):
    1.Βέβαια και θα κριθούν οι πάντες.Ουδείς διαφωνεί.Και φυσικά κρίνεται και η ηγεσία της ΝΔ για τις κινήσεις και τις πράξεις της.
    2.Η κεντρική ανάρτηση αναφέρει πως ''Το παλιό πεθαίνει,το καινούργιο έρχεται''.Ο Βορίδης με τον Γεωργιάδη είναι το καινούργιο και όσοι διεγράφησαν είναι το παλιό;
    3.Η Νέα Δημοκρατία είναι η μεγάλη καραμανλική παράταξη.Ο κορμός της αποτελείται από τη λαϊκή κεντροδεξιά του κοινωνικού(ριζοσπαστικού) φιλελευθερισμού.Από πότε οι Βορίδης και Γεωργιάδης εκφράζουν την ιδεολογία της παράταξης;Απ'ότι ενθυμούμαι,την κατηγορούσαν ευθέως και χωρίς περιστροφές.Έχω παρακολουθήσει συνεντεύξεις τους καθώς και συζητήσεις στη τηλεόραση.Θα ισχυριστεί κάποιος πως είναι δεξιοί,εκφράζουν την ελεύθερη οικονομία,η αριστερά από εκεί η δεξιά από δω και πολλές άλλες σκέψεις παρόμοιου προσανατολισμού.Δεν είναι έτσι,κατά τη προσωπική μου γνώμη.Στην ιστορία της,η ΝΔ ποτέ δεν ήταν κόμμα του νεοφιλελευθερισμού.Πάντα ακολουθούσε το μοντέλο της ελεύθερης οικονομίας σε συνδυασμό με λαϊκό-κοινωνικό πρόσωπο.Κινδύνεψε επί Μητσοτάκη να μετατραπεί σε τέτοιο κόμμα αλλά ευτυχώς δεν συνέβη.Θα ρωτήσει κάποιος ''Πως βγάζεις τέτοιο συμπέρασμα για τις δυο μεταγραφές της ΝΔ;''.Πολύ απλά,είναι φανατικοί υποστηρικτές της μνημονιακής πολιτικής στη πιο ακραία έκφρασή της.Εξάλλου,σε όσο τους έχω παρακολουθήσει,είναι ακραιφνείς ''Ηρακλείς'' του μνημονιακού ''Στέμματος'',λέγοντας ΣΤΕΓΝΑ πως η πολιτική του μνημονίου,όπως αυτή εφαρμόζεται,είναι μονόδρομος....Μέχρι προχθές χρησιμοποιούσαν τέτοιο επιχείρημα και δεν μπορεί ν'άλλαξαν σε μια μέρα....
    4.Θα ισχυριστεί κάποιος πως η ΝΔ είναι πολυσυλλεκτικό κόμμα και όλοι έχουν θέση στη μεγάλη παράταξη.Ποιος διαφωνεί;ΟΜΩΣ,εδώ υπεισέρχεται η εξής σκέψη:Πολυσυλλεκτική παράταξη ναι,αλλά με αρχές και αξίες σταθερές.Έχει συμβεί το εξής εκπληκτικό:Το Νοέμβριο του 2009 η παράταξη ψήφισε Σαμαρά-Ψωμιάδη με ποσοστό 61%(καραμανλικής προέλευσης υποψηφιότητες) και τη Μπακογιάννη με ποσοστό 39%.Το Μάιο του 2010 η Μπακογιάννη διαγράφηκε λόγω της θέσης της για το Μνημόνιο.Σιγά-σιγά το τοπίο στη παράταξη ξεκαθαριζόταν και ο χώρος της ΝΔ αποκτούσε ιδεολογική ομοιομορφία.Ποιος θα ξεχάσει την ομιλία Σαμαρά στο προσυνέδριο του Νοεμβρίου του 2009 περί Ομπάμα-Κλίντον;Ξαφνικά,τους τελευταίους 4 μήνες ζούμε το εξής εκπληκτικό:Στροφή της ΝΔ προς μνημονιακή πολιτική και απομάκρυνση της παράταξης από τις παραδοσιακές καραμανλικές λαϊκές-κοινωνικοφιλελεύθερες πολιτικές απόψεις.Πως εξάγεται αυτό;Ψήφιση του δανειακής,στήριξη μνημονίου,διαγράφησαν 21 στελέχη και εισήλθαν στη παράταξη δυο άνθρωποι που είναι φανατικότατοι οπαδοί της της υπερ-μνημονιακής φιλοσοφίας.
    5.Θα ισχυριστεί κάποιος πως ''διεμβολίζεται ο ΛαΟΣ''.Όπως φαίνεται από τις δημοσκοπήσεις,ο ΛαΟΣ,ήδη,πέφτει σε ποσοστά το τελευταίο καιρό.Βρίσκεται σε σημείο αιχμής.Πολλοί ψηφοφόροι του στρέφονται πως δεξιότερες πολιτικές λύσεις(Χρ.Αυγή).Άρα,μήπως συμβεί το αντίθετο;Δηλαδή χαθούν πολλές ψήφοι του παραδοσιακού καραμανλισμού,διότι τα πρόσωπα αυτά είναι εκτός παραδοσιακής καραμανλικής πολιτικής φιλοσοφίας και συνεχώς κατηγορούσαν με φανατισμό τη ΝΔ,έως πολύ πρόσφατα;
    6.Όπως έχουν τονίσει αρκετοί κατά κόρον,η παράταξη χωλαίνει σε πρόσωπα,τα παλαιά εφθάρησαν και πολλά τέτοια επιχειρήματα.Όμως,η ανανέωση της παράταξης δεν θα έρθει με τέτοια υλικά.Θα ρωτήσει κάποιος ''Γιατί;Οι Βορίδης-Γεωργιάδης δεν είναι νέα πρόσωπα;''.Η απάντηση είναι η εξής:Ο κόσμος θέλει πολιτική συνέπεια και σταθερότητα στα ιδεολογικά πιστεύω.Μέχρι χθες οι Βορίδης-Γεωργιάδης ήταν απέναντι στη ΝΔ με τρομερό φανατισμό.Πως άλλαξαν έτσι ξαφνικά;Επίσης,αξίζει ν'αναφέρω πως η κοινωνία επιθυμεί νέα πρόσωπα και όχι ανακυκλωμένα πολιτικά υλικά.Φαίνεται έξω,το ακούμε,το εισπράττουμε,το αντιλαμβανόμαστε.Ουδείς είναι τυφλός.
    7.Κλείνω το μακρόσυρτο και κουραστικό κείμενό μου ως εξής:Είμαστε στο τέλος της Μεταπολίτευσης.Το Μνημόνιο άνοιξε τους ασκούς του Αιόλου.Επιτάχυνε τις εξελίξεις.Υπάρχει παντού η μυρωδιά πως το πολιτικό τοπίο είναι προ μεγάλων αλλαγών.ΠΡΟΣΟΧΗ εδώ.Η πολιτική τοποθέτηση δεν αλλάζει όμως...Μια παράταξη εμπλουτίζεται,πυκνώνει τις τάξεις της με νέους,αδοκίμαστους ανθρώπους,είναι ανοιχτή,με ζεστή αγκαλιά,ΑΛΛΑ δεν μεταβάλλει τη πολιτική φιλοσοφία της....Μετά το Β'Παγκόσμιο Πόλεμο,η μεγάλη κεντροδεξιά παράταξη εκπροσωπήθηκε από τον Ελληνικό Συναγερμό,την Ε.Ρ.Ε και μεταπολιτευτικά από τη Νέα Δημοκρατία.Η πολιτική της φιλοσοφία είναι συγκεκριμένη και καθορισμένη.Αυτό ας το έχει υπόψη της η ηγεσία της Νέας Δημοκρατίας.Διαφωνώ με αυτά ανοίγματα της παράταξης(αμφίβολης επιτυχίας),καθώς και με τις κινήσεις της του τελευταίου χρονικού διαστήματος.Εκφράζω αυστηρώς προσωπικές πεποιθήσεις και ας διαφωνήσει κάποιος μαζί μου.Όμως,αυτή είναι η ομορφιά και η μαγεία της Δημοκρατίας....

    • Tassos avatar
      Tassos @ Komis Montechristo 18/02/2012 00:25:45

      Είναι σοφά τα λόγια σου.

  68. μαρια τσωνη avatar
    μαρια τσωνη 18/02/2012 00:08:07

    Συμφωνώ με την κίνηση της ΝΔ να προσεγγισουν και να εντάξουν στο δυναμικό της το Βοριδη και τον Γεωργιάδη.Εχουν και οι δυο ορθό λόγο και κοινή λογική για να λένε και να λύνουν τα προβλήματα.
    Εμεις μετά την τελευταία ψηφοφορία στην βουλή και τα γεγονότα ,που ακολούθησαν στην Αθήνα αποφασίσαμε μία οικογένεια 10 ατόμων να ψηφίσουμε ΝΔ και αυτό γιατι εχουμε αρχίσει να νοιώθουμε μια αριστερή χούντα να μας περιβάλλει.Η δεξιά δεν πρεπει να ντρέπεται γιατί παει με την Ευρώπη και θέλει να μεινει στον σκληρό πυρηνα του ευρω.Σ'αυτην την παράταξη πρέπει να γυρίσουν οι επιχειρηματίες,οι Ελληνες που εργάζονται σκληρα ,ολοι οι ΠΡΟΔΕΥΤΙΚΟΙ Ελληνες.
    Και καλλιτερα να εχει η ΝΔ τον Βοριδη παρα τον Μανωλη και τον Καμμένο
    Δεν θέλουμε αλλα αριστερα υβρίδια

  69. abcd avatar
    abcd 18/02/2012 00:17:32

    Χρήσιμο δεν λέω κάποιες φορές το λιβανιστήρι αλλά να έχει και ουσία .
    Αυτός ο φέρελπις νέος δεν είναι που δήλωσε με στόμφο πως η τελευταία άδικη αύξηση στα διόδια που ενέκρινε , ορίζεται από την σύμβαση παραχώρησης ;
    Γιατί δεν μας λέει και τι άλλο ορίζει η σύμβαση ; Πόσα μέτρα η χιλιόμετρα νέου οδικού δικτύου έπρεπε να έχουν παραδοθεί ως τώρα και πόσα παραδώσανε, καθώς επίσης και πόσα ενθυλακώνουν οι παραχωρησιούχοι από τα πανάκριβα διόδια που αδίκως εισπράττουν και τι τα κάνουν αφού δεν έχουν παραδώσει ούτε εκατοστό νέου δρόμου από το 2007;

    • abcd avatar
      abcd @ abcd 18/02/2012 00:23:18

      Όσο για τον Μαυρογιαλούρο όταν έμαθε την αλήθεια είχε το σθένος να παραιτηθεί "Υπάρχει και Φιλότιμο" λέγεται η ταινία !!Γιατί χρησιμοποιείτε λοιπόν το Μαυρογιαλούροι όταν θέλουμε να στιγματίσουμε κάποιους ; Ξέρετε πολλούς σήμερα Μαυρογιαλούρους με φιλότιμο ; Όχι βέβαια , ξέρουμε όμως πολλούς Γκρούεζες !!!

  70. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 18/02/2012 00:29:04

    Προτιμώ το ποιόν έχω πλάι μου από τους πόσους έχω πλάι μου.
    Τα αθροίσματα στους λογιστές όχι στους "ηγέτες".
    Εξάλλου δεν έχω τον κατάλληλο σωματότυπο για κωλοτούμπες.. ...

    ΥΓ

    Μέσα σε 10 ημέρες "σώσαμε" τις συντάξεις τις επικουρικές το Αγγλικό δίκαιο τις εκλογές &....πήραμε το ρόπαλο και τον τηλεπωλητή ...για να βγάζεις σωστό άθροισμα θα πρέπει να κάνεις σωστά και την πρόσθεση κ Κρανιδιώτη.
    Εγώ είμαι δεξιός και είμαι περήφανος για αυτό δεν είμαι ούτε ακροδεξιός ούτε τσιρίδας και ας θυμούνται στη Συγγρού ότι και το μηδέν αποτέλεσμα αθροίσματος μπορεί να είναι....εξαρτάται από τι προσθέτετε.

    • svetlana avatar
      svetlana @ Ο Ιθαγενής 18/02/2012 16:36:04

      Και με τον διάολο θα συμμαχούσα αν έπρεπε να σώσω την Ελλάδα, πατριώτη Ιθαγενή... Ξυπνήστε τα δεδομένα άλλαξαν και οι καταστάσεις είναι δραματικές... Χρειαζόμαστε ΣΥΜΜΑΧΟΥΣ απ΄οπου και εάν προέρχονται... Τις ιδεολογικές "παρόλες" θα τις βρούμε στη συνέχεια...
      ΄Οταν ο λαός πεινάει το "παντεσπάνι" περισεύει...

  71. Εύμηλος avatar
    Εύμηλος 18/02/2012 00:43:50

    Ιεροφάντη, το σχόλιό σου μου δίνει την αφορμή να επικροτήσω μαζί με τη δική σου προσέγγιση και την ανάρτηση του Φάκτορα.

  72. Y. avatar
    Y. 18/02/2012 00:45:58

    Ο Αντώνης Σαμαράς έχει το αλμπενί της αμεσότητας. Του λόγου και της παρουσίας. Το μέγαλο του όμως ατού, η συνέπεια ως πολιτική έκφραση. Αυτή που σχετίζεται με το τότε του (..’89-93), και το πόσο ισχύει και σήμερα. Αυτή είναι η πραγματική του δύναμη, και η δύναμη που προσδίδει στη Παράταξη και στη ΝΔ. Γιαυτό και οι ΝΔκράτες τον αποδέχθηκαν, τον αγκάλιασαν, τον στήριξαν, τον ψήφισαν, και πολέμησαν γιαυτόν, κι ας κάποια στιγμή έφυγε από τη ΝΔ να κάνει δικό του κόμμα (..εχω σχολιάσει στο παρελθόν, ποτέ δεν τον θεώρησα ως μη ΝΔ, τη σωστή ΝΔ, που ονειρικά ίσως ευαγγελλίζομαι). Η αλλαγή πλέυσης από το Μ1 στο Μ2 λίγο με ξένισε, ενώ αντίθετα εξ αντικειμένου την κατανόησα, ένεκα της χρονικής απόστασης των δύο (..1,5 χρόνος), άρα και της απόστασης και διαφοράς των δημοσιονομικών δεδομένων, τότε και μετά. Αυτή τη συνέπεια ως πολιτική έκφραση, ζητά σήμερα ο μέσος ψηφοφόρος, ΝΔκράτης και μή, που έχει ζήσει στο πετσί του την ασυνέπεια, τα ψέμματα, και το “πολίτικαλυ κορέκτ” του πολιτικού συστήματος. Αυτό το προσωπικό άσετ, δε πρέπει να το χάσει ο Σαμαράς
    Και δυό λόγια στο άρθρο. Το Βορίδη μπορώ να τον δεχτώ ως υποψήφιο βουλευτή. Έχει συγκροτημένο λόγο, δείχνει ικανός. Το πριν 20 χρόνια νεανικό παρελθόν του, λίγο με απασχολέι. Το μπουμπούκο, ούτε με σφαίρες. Όχι μόνο λόγω αισθητικής (..έχει και αυτή τη σημασία της), αλλά της πολύ πρόσφατης λοιδορίας προς το κόμμα μου, και τον αρχηγό της. Και αυτό για μένα αλλά και πολύ κόσμο, έχει τη σημειολογία του

  73. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 18/02/2012 00:47:05

    O ΓΓ της νεολαίας της ΕΠΕΝ με εντολή του δικτάτορα Παπαδόπουλου στο κόμμα της ΝΔ που ίδρυσε ο Κ Καραμανλής.

    Αλλά το 2012 η σκοπιμότητα των αθροισμάτων και των στρατηγικών ξεπερνά τις αρχές.

    Κάποιοι συγχέουν το όταν λέμε ισόβια εννοούμε ισόβια με ....τις προσθέσεις.

    Καληνύχτα ΝΔ.

    ΥΓ

    με τηλεπωλητές δεν ασχολούμαι.... καθώς εγώ ανήκω σε κόμμα και όχι σε ...πωλήσεις.

  74. Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
    Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 18/02/2012 01:02:28

    Δηλαδή ρε Γιώργο τί περιμένεις να σου απαντήσω; Μου ζητάτε μερικοί τον λόγο λες και είμαι ο Σαμαράς!
    Τρέξε λίγο πίσω, όταν είχα έναν ενδιαφέροντα διάλογο με τον Άδωνι εδώ μέσα και θα δεις την άποψη μου...

    • Γιώργος Ρ avatar
      Γιώργος Ρ @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 18/02/2012 02:06:27

      Φαήλο
      Σε θυμάμαι εκείνη την αποφράδα μέρα "περικυκλωμένο" από τους ...δοσατζήδες δημοσιογράφους που σε "χτυπούσαν" και συ ανταπέδιδες.Μόνος εναντίον όλων.
      Τότε σε είδα για πρώτη φορά και είπα αυτός είναι παλικάρι.
      Παρά τα όσα έχουν γίνει από τότε εξακολουθώ να το πιστεύω.

      Σε καταλαβαίνω αλλά φίλε δεν μπορώ να δεχθώ αυτά που λες.
      Έχω απηυδήσει πια , φυσικά δεν είμαι ο μόνος.
      Χρειαζόμαστε πολιτικούς ντόμπρους , που να μας μιλούν και να μας κοιτούν στα μάτια, που να μας πείθουν ότι δεν θα μας την φέρουν ...από πίσω και ειδικά σήμερα να το λέει η καρδιά τους.

      Λοιπόν σου λέω ότι προσωπικά -δεν σημαίνει ότι έχω δίκιο , αλλά τι να κάνουμε έτσι πιστεύω- δεν μπορώ να αθροίσω τα παλικάρια με τους λιμοκοντόρους και τους ντιντήδες.

      Το μεγάλο άθροισμα -που εν δυνάμει μπορούσε να γίνει πολλαπλασιασμός- δεν είναι στις παλιές πολυκατοικίες.
      Είναι στις καινούργιες που θα είχαν τους πολλούς παλιούς καλούς ενοίκους αλλά και πολλούς νέους.
      Με διαφορετικές αφετηρίες ίσως αλλά με κοινό προορισμό τουλάχιστον για τα επόμενα χρόνια.

      Θέλω να σου πω λοιπόν πως δεν γίνεται έτσι η νέα μεταπολίτευση και δεν αναφέρομαι μόνο ή κυρίως στον Βορίδη και τον Άδωνι .

      Νομίζω πως χάθηκε μια μεγάλη ευκαιρία.

  75. Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
    Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 18/02/2012 01:03:39

    Ω, ναι...

  76. ΚΥΠΡΟΓΕΝΕΙΑ avatar
    ΚΥΠΡΟΓΕΝΕΙΑ 18/02/2012 01:15:27

    Φαήλο γερά με τσαμπουκά!!!!

  77. Φωτεινή avatar
    Φωτεινή 18/02/2012 01:18:05

    Καί μέ τόν "διάβολο" συμμαχοῦμε γιά νά φύγη ἡ ΠΡΑΣΙΝΗ ΣΑΠΙΛΑ πού κατέστρεψε τήν ΕΛΛΑΔΑ--ὅλο ΔΕΞΙΑ!!!

    • madprof avatar
      madprof @ Φωτεινή 19/02/2012 12:04:11

      Η σαπίλα είναι πρωτίστως μπλε και πράσινου με αποχρώσεις των λοιπών κομματικών και μη χρωμάτων!

  78. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 18/02/2012 01:38:39

    Προσέχω τις λέξεις μου. Θα χρεωκοπήσουμε ούτως ή άλλως. "Ds". Είμαστε χρεωκοπημένοι. Αυτό που έλεγα (τώρα θα πάψω να το λέω) ήταν να κάνουμε στάση εξωτερικών πληρωμών. Να κάνουμε δηλαδή αυτό που ήδη υπάρχει στην αγορά και στις αποτιμήσεις των χαρτοφυλακίων. Η στάση εξωτερικών πληρωμών μάλλον θα είχε σαν οχι ευχάριστη συνέπεια να γίνουμε ...Δανία του Νότου (και αυτή εκτός ευρω). Η προτίμησή μου αυτή βασίζεται στις συνέπειες της εκκαθάρισης εν λειτουργία, που είναι (κατ εμέ πιο επώδυνες) από αυτές της στάσης πληρωμών.

    ΔΥΟ είναι τα πολύ σοβαρά επιχειρήματα ΚΑΤΑ της θέσης μου: 1) Η έλλειψη συμπνοιας και συνοχής που ανέφεραν ο τιμαίος και ο abcd, και 2) ή έλλειψη πολιτικών που να μπορούν και να θέλουν. Με το ζόρι και με μόνο 5 ή 100 να το ζητάνε, δεν γίνεται.

    Και τα δύο αυτά έχουν ρίζες (α) στο στάτους προτεκτοράτου και (β) στην παιδεία και ήθη του 1981-1988. Αλλά με συγχωρείς, δεν με ενθουσιάζει να γίνω, έστω και εγώ ο ίδιος, ο συνομιλήτής του όποιου Ράϊχενμπαχ ή ερμηνευτής αρλουμπονόμων με πονηριές των Βρυξελλών. Ξερω τις απόψεις του μεγάλου κεφαλαίου στην Ελλάδα στο θέμα. Διαφωνούν με μένα. Μου λένε ότι προτιμούν τους ξένους να κάνουν κουμάντο από τους Έλληνες. I rest my case. Αυτό δεν πρόκειται να με κάνει να μην βλέπω τι γίνεται και τι κάνουν οι αγορές, εξ άλλου δεν έχω επιλογή. Ζηλεύω τους Ισλανδούς και κάθε λαό που έχει εθνική ομοψυχεία στα εθνικά του συμφέροντα. Ζω σε χώρα που στρατηγική εθνική προτεραιότητα έγινε η προστασία του ...κλίματος!@#!!gr$$^%! και αναπτυξιακός μοχλός είναι η διάλυση της ΔΕΗ επειδή πληρωναν 3-4 επιχειρηματίες συνδικαλιστές να είναι τραμπούκοι. Και τα blackouts.

    Φοβόμαστε να έχουμε λεφτά στην χώρα μας και ψάχνουμε για Καταριανούς!! Λες και δεν ξέρει ο κάθε μπακάλης τι χρειάζεται. Ελευθερία, χαμηλή φορολογία, και όχι κλέφτες. Οι Τούρκοι είναι πιο σοβαροί από εμάς! Οι Βούλγαροι είναι πιο σοβαροί από εμάς.

    Όταν έρθει η ώρα να μιλήσει κάποιος για Ανάπτυξη, θα τα ξαναλέμε...

    • Νίκος Αργεάδης avatar
      Νίκος Αργεάδης @ archaeopteryx 18/02/2012 07:01:18

      Αϊ, πέστα Αρχαίε γιατί πήξαμε με τους ναιναίκους και τους σπονδυλοκαμπτες "ρεαλιστές".
      Τοση πια δωσιλογία; Τόση;

    • franc avatar
      franc @ archaeopteryx 18/02/2012 10:16:14

      Tώρα συνενοηθήκαμε πλήρως και σ' ευχαριστώ που μπήκες στον κόπο μα μου απαντήσεις λεπτομερώς.
      Και συμφωνούμε κυρίως σ' αυτό που λένε και ο τιμαίος και ο abcd. Αν όμως είχαμε τη σύμπνοια και συνοχή που αναφέρεις, δεν θα χρειαζόταν κάν να χρεοωκοπήσουμε.
      Πάλι όμως μου γεννάς ερωτηματικά όταν λές:
      "Ξερω τις απόψεις του μεγάλου κεφαλαίου στην Ελλάδα στο θέμα. Διαφωνούν με μένα. Μου λένε ότι προτιμούν τους ξένους να κάνουν κουμάντο από τους Έλληνες."
      Ποιό εννοείς Μεγάλο Κεφάλαιο στην Ελλάδα? Προφανώς όχι τους 5 Νταβατζήδες του Καραμανλή, γιατί εγώ έχω την εντύπωση οτι αυτοί με τους 5 εργατοπατέρες τους δεν αφήνουν ούτε ξένο κουνούπι να επενδύσει στην Ελλάδα. Και κάθε φορά που κάποιος μεγάλος ξένος σπάει τον αποκλεισμό τους (γέφυρα, αεροδρόμιο, δρόμοι κλπ) του χώνονται με τις υπεργολαβίες και μοιράζονται την πίτα φορτώνοντάς μας το λογαριασμό. ¨Η κάνω λάθος?

      • archaeopteryx avatar
        archaeopteryx @ franc 18/02/2012 12:06:51

        Προφανώς κωλύομαι. Το Ελληνικό κεφάλαιο δεν είναι αναμάρτητο είτε είναι προ 1981, είτε μετά. Και δεν υποτιμώ πόσο από το προ 1981 έχει απλά τσακιστεί και εξαφανιστεί (και με δικά του φταιξίματα, αλλά προς όφελος, και με δαχτυλάκι του ξένου). Το μετά το 1981 είναι σε δύο κατηγορίες: Το απολυτα και χυδαία κρατικοδίαιτο που ροκανίζει και εκμεταλλέυεται άγρια, και το πιο ...παλιό που κάπου έχει "εξευγενιστεί".

        Η άποψή μου είναι ότι προτιμώ το Ελληνικό από το ξένο, πες με σωβινιστή. Αλλά, όπως έχω πει κατά κόρον για το ενεργειακό μου χόμπυ, η ενεργειακή πολτική ΔΕΝ πρέπει να προκύπτει από συγκερασμό συμφερόντων μεταπρατών, αλλά από λογική, και να προσαρμοστούν τα συμφέροντα στην λογική, και όχι το ανάποδο. Τα ίδια και στο χρηματοπιστωτικό μου χόμπυ. Το σημερινό χάλι ας συγκριθεί με την περίοδο που μία νεοσύστατη τράπεζα ήταν breakeven με 2% μερίδιο αγοράς! Αν αυτό δεν είναι δείγμα τιμολογιακής πολτικής καρτέλ, δεν ξέρω τι είναι. Η βιομηχανία, η πρωτογενής παραγωγή και η μεταποίηση είναι άλλο βιολί (αλλά η παντελής έλλειψη στοιχειώδους αυτάρκειας είναι απαράδεκτο συστημικό ρίσκο χωρίς να μπορώ να μπω εδώ σε θέματα εξαγωγών).

        Αν, τώρα, είσαι πολιτικός και πάς να περάσεις τέτοια σε στρογγυλό τραπέζι, μπορεί και να σε διώξουν από το τραπέζι. Και 1-2 από δαύτους σαφώς ΔΕΝ θέλουν πια έλληνες πολιτικούς και προτιμάνε ...Ευρωπαίους.

        Ωστόσο επιμένω. Αν δεν δουν το "φως" απλά θα πάψουν και αυτοί να υπάρχουν. Το ερώτημα είναι αν τους νοιάζει. Αν τους νοιάζει, στο τραπέζι. Αν δεν τους νοιάζει, το ερώτημα είναι "και τι κάνουμε με τα 10-11 εκτομμύρια νόπιους";

        Είμαι υπέρ του να ψάχνω "τι είναι η μία η δύο κινήσεις που λύνουν προβλήματα". Η μία για την οποία είμαι 100% βέβαιος έχει σχέση με "κεφάλαιο και ρευστότητα" Αν δεν μειωθούν οι φορολογικοί συντελεστές (με περίπου μηδενισμό σε εταιρίες), εάν δεν αντιστραφεί η προπαγάνδα περί του κακού κερδοσκόπου, δραχμοσκόπου κλπ, είμαστε καταδικασμένοι. Η περίεργη προτίμησή μου σε στάση εξωτερικών πληρωμών πάει πακέτ0 με τα παραπάνω φιλελέυθερα... δεν είμαι τρελός... Αλλά ποιοί διαμαρτύρονται; Όλοι όσοι έχουν μάθει να φοβούνται τους κερδοσκόπους. Ε ας μην έχουμε Ελληνες κερδοσκόπους ας έχουμε Γερμανούς ή Καταριανούς.

        Τα ΜΜΕ; Φαντάσου πχ τον Σκάϊ να μιλάει για ιδιωτική ελληνική πρωτοβουλία από το πρωί ως το βράδι και νέο κοινωνικό συμβόλαιο και τέτοια... Αμ δε... δουλέυει για άλλους. Και τι κάνεις με τις ορδές τοων Πασοκογεννημένων εξαρτημένων αέργων που νομίζουν ότι έχουν κεκτημένα;

        Δύσκολοι καιροί για πρίγκηπες.

  79. Προφήτης avatar
    Προφήτης 18/02/2012 02:03:17

    Επί του θέματος οφείλει να αποφανθεί ο λατρευτός μας μπλογκερ "Βαψομαλλιάς".

    Τον εκλιπαρούμε να αναδυθεί από τα νάματα των Λουτρών Σμοκόβου, όπου κατεδύθη εξαφανισθείς, και ως ειδικός στις βαμμένες τρίχες να κρίνει πολιτικές/ους τρίχες.

    Μέχρι τότε, ενθυμούμενοι ότι η μια μεταγραφή βάφει το μαλλί, θυμίζουμε την γνωμάτευση του καθ. Χρ. Γιανναρά :
    "Το βαμμένο μαλλί είναι ανήμπορο να κομίσει πρόταση νοήματος γόνιμη. Αποτελεί δείγμα επαίσχυντο διεθνιστικού μηδενισμού, μεταπρατικού «εκσυγχρονισμού», πασοκικού αμοραλισμού. Στερείται ψηλάφησης νοήματος. Είναι δείγμα απόλυτο μετριότητας προκλητικής, κατάντιας ολικής, ανεπάρκειας εκκωφαντικής. Καταδεικνύει ψυχικά υστερήματα κραυγαλέα. Ο άνθρωπος που βάφει το μαλλί του δεν μπορεί παρά να θεωρηθεί ολιγόστροφος, εθελόδουλος και εθελότυφλος, άνθρωπος σπιθαμιαίου αναστήματος".

    • Φελίζα avatar
      Φελίζα @ Προφήτης 18/02/2012 11:42:00

      Δηλαδή Προφήτη,
      ή οι γυναίκες δεν είναι άνθρωποι
      ή είναι άνθρωποι ολιγόστροφοι, εθελόδουλοι και εθελότυφλοι, άνθρωποι σπιθαμιαίου αναστήματος

      • juliet avatar
        juliet @ Φελίζα 18/02/2012 19:34:42

        Προφήτη
        οι γυναίκες τι είναι;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

        • Προφήτης avatar
          Προφήτης @ juliet 19/02/2012 13:37:20

          Ψυχραιμία κορίτσια, ο Γιανναράς μιλά για τους άντρες που βάφουν τα μαλλιά.

          • Φελίζα avatar
            Φελίζα @ Προφήτης 19/02/2012 14:26:52

            Προφήτη , πέραν των κρίσεων - που καθόλου δεν συμφωνώ- για τον Έλληνα που έχουν διατυπωθεί από τον κ.Γιανναρά έχει ειπωθεί και τούτο.....O κ. Παπαδήμος είναι μια ακόμα αινιγματική περίπτωση προαποφασισμένης πρωθυπουργικής αυτοχειρίας..... με το οποίο συμφωνώ

  80. Y. avatar
    Y. 18/02/2012 02:19:15

    Και μια πρόταση προς τη Συγγρού, μπας και μαζέψουν τα ασυμάζευτα. Να βγει ο μπουμπούκος και να πει οτι παραμένει ένα απλό μέλος της ΝΔ, όπως όλοι εμείς εδώ και αλλού, και δεν προτίθεται να είναι στις λίστες των ψηφοδελτίων του κόμματος

  81. ΜΠ avatar
    ΜΠ 18/02/2012 03:54:18

    Βορίδης και Γεωργιάδης επικοινωνιακά έχουν το χάρισμα της αμεσοτητας στην επαφή με τον πολίτη. Κάτι που λείπει από τους πολύ καθωσπρέπει βουλευτές της Ν.Δ. Ας το καταλάβουν όσοι βλέπουν με μισό μάτι την κίνηση του Α.Σ να τους φέρει στο κόμμα.
    Επιπλέον έχουν έντονο λόγο και μαχητικό, κάτι που επίσης δεν βλέπουμε στη Ν.Δ. Ο Μιχελάκης ένας είναι μόνος του.

  82. ΧΠ avatar
    ΧΠ 18/02/2012 04:07:08

    Φαήλο ,απόσπασμα από τον Βαρουφάκη που πάντα ειναι ακριβής:
    Θα το πω άλλη μια φορά για να το συλλάβω κι ο ίδιος: Ένα μικρό κράτος της ευρωζώνης πριν δύο χρόνια είχε ένα δυσβάστακτο χρέος της τάξης των περίπου €300 δις. Η τρόικα προσέφερε στο μικρό αυτό κράτος, με τον έναν ή με τον άλλον τρόπο, €340 δις για να το βοηθήσει(βάζει και το ΨΑΛΊΔΙ 100 ΔΙΣ Ο ΒΑΡΟΥΦΑΚΗΣ 110+130+100 =340). Και που φτάσαμε σήμερα; Φτάσαμε το μικρό μας κράτος να χρωστά €340 δις και βάλε. Μα αν το 2010 η κα Μέρκελ και ο κ. Strauss-Kahn (αλήθεια τον θυμάστε αυτόν;) είχαν πει στον κ. Παπανδρέου «Γιώργο μας, παιδί μας, μην σκας, θα αποπληρώσουμε εμείς όλο το ελληνικό δημόσιο χρέος σήμερα», θα γλύτωναν €40 δις και η Ελλάδα δεν θα χρώσταγε δεκάρα!

    Φαήλο,να γιατί έχω αυπνία!Με τέτοια νούμερα να μας κυβερνάνε ,μπορείς και να κοιμηθείς?

  83. Δημητρης 21 avatar
    Δημητρης 21 18/02/2012 04:39:52

    Χειροανακυβισθιση η "Ελληνικη"........ε ρε γλεντια!!!!!!

  84. BLACKQUEEN avatar
    BLACKQUEEN 18/02/2012 07:34:19

    Καλοί οι …'' διεμβολισμοί '' και οι πολιτικές σκοπιμότητες και τα…αθροίσματα ακόμα.
    Όμως σ΄εκείνη τη φωτογραφία τη ''θαμπή'' όπου εν μέσω δύο φαιδρών (όπως .. ληστών), προσπαθείς να μας χαμογελάσεις και δεν σου προκύπτει με τίποτε, είναι τόσο ευδιάκριτη και φλύαρη η μελαγχολία στο βλέμμα σου, που απορώ……
    Πιστεύεις τελικά πως ο σκοπός, πάντοτε αγιάζει όλα τα μέσα;

  85. makis p avatar
    makis p 18/02/2012 08:07:23

    factorx ο Βορίδης έχει κριθεί εδώ και χρόνια δεν χρειάζεται επιβεβαίωση.
    Μακράν ο καλύτερος απο οποιονδήποτε Δεύτερο.
    σημ: ( βλέπω δίδυμο στην νέα Βουλή Μάκη- Φαήλο και τα πασόκια με την ουρά στα σκέλια , ερε γλέντια).
    Φαήλο ακούς?

  86. pg avatar
    pg 18/02/2012 08:48:54

    Ο ΔΙΕΜΒΟΛΙΣΜΟΣ ΤΗΣ ΗΓΕΤΙΚΗΣ ΟΜΑΔΑΣ ΤΟΥ ΛΑΟΣ ΞΕΚΙΝΗΣΕ. Θ΄ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΟΥΝ ΚΙ ΑΛΛΟΙ... ΣΕ ΟΤΙ ΑΦΟΡΑ ΤΗ ΒΑΣΗ ΑΥΤΟΥ ΤΟΥ ΜΟΡΦΩΜΑΤΟΣ ΕΧΕΙ ΠΡΟ ΠΟΛΛΟΥ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙ ΤΟ ΞΗΛΩΜΑ ΤΟΥ ΠΟΥΛΟΒΕΡ. ΚΑΙ ΕΠΕΙΔΗ ΤΥΓΧΑΝΕΙ ΝΑ ΓΝΩΡΙΖΩ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΤΟΝ ΒΟΡΙΔΗ, ΘΕΩΡΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΝΑ ΕΠΙΔΕΙΞΕΙ ΤΟ ΣΗΜΕΡΙΝΟ ΠΟΛΙΤΙΚΟ ΣΥΣΤΗΜΑ. ΚΑΙ ΕΠΕΙΔΗ ΜΑΣ ΤΑ ΕΧΟΥΝ ΣΚΟΤΙΣΕΙ ΠΟΛΥ ΜΕ ΤΟ ΠΑΡΕΛΘΟΝ, ΤΟΥΣ ΑΠΑΝΤΑΩ: ΝΤΡΟΠΗ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΑΚΟΜΑ ΑΡΙΣΤΕΡΟΣ. ΤΙΜΗ ΚΑΙ ΚΑΜΑΡΙ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΚΑΙ ΝΑ ΦΕΡΕΣΑΙ ΩΣ ΔΕΞΙΟΣ.

  87. Εγώ avatar
    Εγώ 18/02/2012 09:01:15

    Αν ήθελα να ψηφίσω τραμπούκο με καδρόνια που ανοίγει τα κεφάλια όσων δεν συμφωνούν μαζί του, θα ψήφιζα ΣΥΡΙΖΑ ή ΑΝΤΑΡΣΥΑ ή ΚΚΕ ή ΠΑΣΟΚ.

    Για ποιο λόγο ψήφιζα ΝΔ όλα αυτά τα χρόνια; Γιατί νόμιζα ότι η ΝΔ είναι διαφορετική από τα άλλα, τα τριτοκοσμικά, κόμμα τής Ελλάδας και πρεσβεύει έναν διαφορετικό πολιτικό πολιτισμό. Αλλά μάλλον έκανα λάθος.

  88. BLACKQUEEN avatar
    BLACKQUEEN 18/02/2012 09:24:12

    Τώρα που το ξανασκέφτομαι όμως, καταλήγω σε μία διαφορετική ερμηνεία των γεγονότων…. Μάλλον αυτές οι προσχωρήσεις αποφασίστηκαν κατόπιν ισχυρών εσωτερικών ψυχικών συγκρούσεων και με μοναδικό γνώμονα τη σωτηρία των γραμμάτων, των τεχνών και της Ελληνικής Ποίησης γενικότερα…
    Μετά την αισχρή προσβολή και το ασυγχώρητο ατόπημα του γελωτοποιού, να κακοποιήσει το θαυμάσιο ποίημα του Καβάφη ‘’Το μεγάλο Ναι και το μεγάλο ΄Οχι’’ βγαίνοντας εκείνη τη μοιραία νύχτα από του Μαξίμου, ο κίνδυνος να …...περιλάβει αργότερα και τον Ελύτη, Γκάτσο, Παλαμά, Αναγνωστάκη κ.λ.π. ήταν πλέον κάτι περισσότερο από ορατός !!!!! Αποτελούσε τραγική βεβαιότητα!! Μπροστά λοιπόν σε αυτή την ολέθρια απειλή, ενώπιον της ευθύνης απέναντι σε μια τόσο καταστροφική προοπτική, ο δρόμος του…διεμβολισμού προκειμένου να σιωπήσει διά παντός επί τέλους το βέβηλο στόμα του αγράμματου μουζίκου, ήταν πλέον μονόδρομος……
    Έτσι '' λουζόμαστε'' τους 2 μεν, όμως γλιτώνουμε από παραπέρα ευτελισμό, προσβολή και γελοιοποίηση της κουλτούρας και της πνευματικής μας κληρονομιάς …… Κάτι είναι κι αυτό.
    Στο συν-πλην, κερδισμένοι;;;
    Μονάχα έτσι δύναμαι να προσεγγίσω κάπως θετικά, όλο ετούτο το αλλόκοτο σκηνικό.

  89. leon avatar
    leon 18/02/2012 09:40:15

    Γιατί έχω την εντύπωση ότι η προσχώρηση του Βορίδη και του Αδωνι στη ΝΔ πόνεσε πιο πολύ την αριστερά από το ΛΑΟΣ?

    • BLACKQUEEN avatar
      BLACKQUEEN @ leon 20/02/2012 00:06:57

      ...Προσπαθούσε καιρόοοοοο τώρα η Παπαρήγα να κερδίσει την σκληρή καρδιά του γόη Βορίδη, αλλά εκείνος δεν της έδινε καμιά σημασία. Επειδή είναι κοντή μήπως;;;; Δεν ξέρω. Άσε, μεγάλη πίκρα.....
      Αύριο δε, αντιδρώντας στη μεγάλη αυτή απώλεια, έχει οργανώσει σιωπηλή διαμαρτυρία με μαλλί της γριάς το ΠΑΜΕ στο Σύνταγμα.
      Μιλάμε έχουμε ξεφύγει τελείως !!!!!

  90. kapsiotis avatar
    kapsiotis 18/02/2012 09:43:30

    ΚΑΛΟΣ Ο ΔΙΕΜΒΟΛΙΣΜΟΣ ΑΛΛΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΦΙΛΟΤΙΜΟ! ΕΧΟΥΜΕ ΦΑΕΙ ΜΕΓΑΛΟ ΚΑΤΑΧΕΡΙΑΣΜΑ ΑΠΟ ΤΟΝ "ΜΠΟΥΜΠΟΥΚΟ" ΚΑΙ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΑΝ ΔΕΝ ΑΝΑΚΑΛΕΣΕΙ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΝΑ ΖΗΤΗΣΕΙ ΣΥΓΓΝΩΜΗ ΑΠΟ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΤΗΣ ΠΑΡΑΤΑΞΗΣ. ΕΙΧΕ ΠΕΙ ΠΟΛΛΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΥΚΟΛΟ ΝΑ ΤΑ ΚΑΤΑΠΙΟΥΜΕ... ΑΝ ΚΑΙ ΟΙ ΨΗΦΟΦΟΡΟΙ, ΟΠΩΣ ΛΕΕΙ ΚΑΙ Ο ΦΑΗΛΟΣ, ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΤΟΝ ΠΕΡΙΠΟΙΗΘΟΥΝ ΚΑΤΑΛΛΗΛΩΣ ΔΙΑ ΤΗΣ ΨΗΦΟΥ ...!

  91. dikefalosaitos avatar
    dikefalosaitos 18/02/2012 11:04:27

    οκ, θα το κάνω, εκδηλωτικός πέραν του δέοντος ;)

  92. Αχινός avatar
    Αχινός 18/02/2012 11:08:48

    Πάλι όμως μου γεννάς ερωτηματικά όταν λές:
    “Ξερω τις απόψεις του μεγάλου κεφαλαίου στην Ελλάδα στο θέμα. Διαφωνούν με μένα. Μου λένε ότι προτιμούν τους ξένους να κάνουν κουμάντο από τους Έλληνες.”

    Ποιό εννοείς Μεγάλο Κεφάλαιο στην Ελλάδα? Προφανώς όχι τους 5 Νταβατζήδες του Καραμανλή, γιατί εγώ έχω την εντύπωση οτι αυτοί με τους 5 εργατοπατέρες τους δεν αφήνουν ούτε ξένο κουνούπι να επενδύσει στην Ελλάδα. Και κάθε φορά που κάποιος μεγάλος ξένος σπάει τον αποκλεισμό τους (γέφυρα, αεροδρόμιο, δρόμοι κλπ) του χώνονται με τις υπεργολαβίες και μοιράζονται την πίτα φορτώνοντάς μας το λογαριασμό. ¨Η κάνω λάθος?

    Λάθος κάνεις. Η Ελλάδα είναι μετα-αποικία.

    Οι 5 νταβατζήδες έγιναν ό,τι έγιναν με την πλάτη των ξένων. Στα πλαίσια του διεθνούς κεφαλαίου, δεν είναι ούτε μυρμύγκια.

    Ο μεγάλος ξένος που «σπάει τον αποκλεισμό» δεν είναι απλά παρά ο μεγάλος νταβατζής, αντιπρόσωπος των ξένων. Ή νομίζεις ότι η κάθε Ζίμενς ή η κάθε Χοχτίφ αναγκάζεται από τους εδώ νταβατζήδες στην μοιρασία; Αντιπροσωπίες είναι οι εν Ελλάδι, μικρέμποροι και μεταπράτες.

  93. ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΓΕΩΡΓΙΑΔΗΣ avatar
    ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΓΕΩΡΓΙΑΔΗΣ 18/02/2012 12:25:01

    ΚΥΡΙΕ ΦΑΚΤΟΡΑ, ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΜΑΙ ΑΚΡΟΔΕΞΙΟΣ --ΚΑΙ ΓΙ ΑΥΤΟ ΠΑΛΑΙΟΣ ΦΙΛΟΣ ΤΟΥ ΒΟΡΙΔΗ, ΤΟΤΕ ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ ΑΚΡΟΔΕΞΙΟΣ-- ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΕΞΗΓΗΣΕΤΕ ΠΟΙΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΙΔΕΕΣ ΠΟΥ ΛΕΓΟΝΤΑΙ ΑΚΡΟΔΕΞΙΕΣ ΕΣΕΙΣ ΔΕΝ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΕΤΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΡΕΣΒΕΥΕΤΕ! KAI ΕΠΙΣΗΣ ΠΟΙΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΙΔΕΕΣ ΠΟΥ ΛΕΓΟΝΤΑΙ ΑΚΡΟΔΕΞΙΕΣ ΔΕΝ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΕΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ Η ΒΑΣΗ ΤΗΣ ΝΕΑΣ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ! ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΜΑΙ ΣΤΗΝ ΝΕΑ ΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΑΠΟ ΤΟΙ 1965, ΕΧΩ ΤΗΝ ΙΔΕΑ ΟΤΙ ΟΛΗ Η ΒΑΣΗ ΕΧΕΙ ΙΔΕΕΣ ΣΑΝ ΤΙΣ ΔΙΚΕΣ ΜΟΥ, ΑΚΡΟΔΕΞΙΕΣ!
    ΣΑΣ ΙΚΕΤΕΥΩ ΝΑ ΜΟΥ ΛΥΣΕΤΕ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΑΠΟΡΙΑ ΜΟΥ! ΚΑΙ ΔΕΧΟΜΕ ΚΑΘΕ ΣΥΖΗΤΗΣΙ!

  94. franc avatar
    franc 18/02/2012 12:59:06

    Δεν είσαι Σωβινιστής φίλε μου. Ρομαντικός πατριώτης σαν εμένα είσαι και σύ. Λέμε τα ίδια με άλλα λόγια και καταλήγουμε στό ίδιο συμπέρασμα:
    Πράγματι, δύσκολοι καιροί για πρίγκηπες και δεν έχει άλλην οδό...
    Σ'ευχαριστώ για την απάντησή σου.

  95. ex-lamogios zivagos laliotius gapomalakius pasokus-pasokus!! avatar
    ex-lamogios zivagos laliotius gapomalakius pasokus-pasokus!! 18/02/2012 13:40:24

    ##...τον ντερτιλη να κατεβασει ο αντωνης, να κοψει κι απ’ τη χρυση αυγη κατι..##.

    ...............................................................................................................................

    Kι εσείς νά κατεβάσετε πάλι τόν καπνεργάτη κι αργότερα ρολογά στήν Τασκένδη καί τά τελευταία χρόνια,από επιστροφής του στήν Ελλάδα,,##συνταξιούχο τού Ναυτικού Απομαχικού Ταμείου## (2600 ευρώπουλα παρακαλώ σύνταξη),ώς ευγενή χορηγία τού Σάπιου στόν ##΄Ηρωα τού ΕΛΑΣ##,τόν Αρχ/γο Ανατ. Μακεδονίας,Μάρκο Βαφειάδη καί ό οποίος φυσικά εξελέγη μέ τό ψηφοδέλτιο τού ΜΠΑΤΣΟΚ/Σάπιου,ώς βουλευτής επικρατείας τήν 10ετία τού ΄80!!!!!
    Εάν δέν ζεί δέ αυτός,ίσως ζούν οί εγγονοί του,γιά νά τιμήσετε τήν μνήμη τού Εθνικού Εγκληματία καί Προδότη!!!!!!
    Άλλωστε επί συμμοριτοπόλεμου,ό Ντερτιλής ήταν στήν άλλη όχθη,τήν Ελληνική ,έν αντιθέσει μέ τόν καπνεργάτη-προδότη,πού ευρίσκετο,σέ αυτήν τήν τού ΣΟΣΙΑΛ(η)ΣΤΙΚΟΥ ΠΑΡΑΔΕΙΣΟΥ τών ΣΟΒΙΕΤ καί τών.......Γκούλαγκς!!

    Τούλάχιστον έτσι αναφέρει ή Ιστορία ΜΑΣ κι όχι ή ΣΑΣ!!!!!!!!!!!!!!!

    Καί στό φινάλε ΔΕΝ ΘΑ ΣΕ ΡΩΤΉΣΟΥΜΕ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    • Ο Ιθαγενής avatar
      Ο Ιθαγενής @ ex-lamogios zivagos laliotius gapomalakius pasokus-pasokus!! 18/02/2012 13:50:36

      Όταν λέμε ισόβια εννοούμε ισόβια.

      2012: πανηγυρίζουμε που πήραμε τον ΓΓ της Νεολαίας της ΕΠΕΝ και έναν τηλεπωλητή που χλεύαζε μέχρι εχθές, στο κόμμα που ίδρυσε ο Κ Καραμανλής.

      Δεξιός είμαι όχι ακροδεξιός, για βιβλία δε, πηγαίνω στα βιβλιοπωλεία….

      Τα κόματα πρέπει να έχουν και συνέχεια και συνέπεια.
      Γιατί δεν έχει σημασία μόνο ο προορισμός ....αλλά και από που ξεκίνησες και πως πορεύτηκες στο ταξίδι.
      Βέβαια στον τόπο τούτο ταξιδεύουν και οι καρέκλες καθώς έχουν ρόδες...

      Θα κοπεί πάλι; Από χθες προσπαθώ να ανεβάσω το συγκεκριμένο σχόλιο

  96. νεφέλη avatar
    νεφέλη 18/02/2012 16:05:26

    Ο Δούρειος ίππος έκρινε την πτώση της Τροίας!

    Το δράμα όμως σήμερα είναι,
    ότι οι επίδοξοι για τον ρόλο του Οδυσσέα
    πιστοποιούνται μέσα από καγιέν
    κι Ιθάκη έχουν κάθε λουσοχλιδάτο κιτς ριζόρτ ανα την υφήλιο !

  97. zafiris avatar
    zafiris 18/02/2012 17:02:22

    Είμαι και εγω ενας απο αυτους που στους δυσκολους καιρους της παντοκρατοριας της ¨αριστερας¨ ειμασταν μπροστα και φυλλαταμε θερμοπυλες και δεν ειμασταν πισω απο τις κουρτινες του ¨προοδευτισμου¨ για να ειμαστε σημερα ολοι δημοκρατες. ΣΥΜΦΩΝΩ ΚΑΙ ΕΠΑΥΞΑΝΩ Δεν θα μας κρινουν οι αποντες.

  98. Arianos avatar
    Arianos 18/02/2012 17:33:27

    DYO DRASKELIES MONAXA H APOSTASH APO TON ELYTH STON ADWNH... GIATI ARGHSAME?

  99. Κρίτων avatar
    Κρίτων 19/02/2012 01:35:32

    Αγαπητοί μου φίλοι μην τρελαίνεστε,δεν είναι δα και το τέλος του κόσμου. Υποψήφιοι θα είναι δεν τους πήρε ο Σαμαράς υπουργούς.Δεν τους έδωσε θέση.Απλώς έδωσε ένα μήνυμα προς τις παλιές καραβάνες. Κάνουμε μεταγραφές χωρίς να σας ρωτάμε. Χωρίς να βάζετε βέτο .Γιατί το πρόβλημα είναι ο ανταγωνισμός των υποψηφίων γινόταν αιτία στον ΑΧΡΗΣΤΟ ΒΟΥΛΕΥΤΗ να προτείνεται ΑΧΡΗΣΤΟΤΕΡΟΣ πολιτευτής. Οπότε τι θα κάνεις; Θα ψηφίσεις την παλιοκαραβάνα!Με την κίνηση αυτή δεν ανατρέπονται τα μέχρι τώρα ισχύοντα! Αν δεν αρέσει ο Βορίδης και ο Γεωργιάδης δεν θα ψηφιστούν. αλλά ο ψηφοφόρος έχει και άλλη δυνατότητα.Μετεγγραφές λοιπόν για ανανέωση της ομάδας και ανακάτεμα του τέλματος.

  100. ΑΡΚΑΣ avatar
    ΑΡΚΑΣ 20/02/2012 12:43:07

    Επείδη το θέμα εχεί πλέον φτάσει στα όρια του γελοίου, αφόυ μιλάμε για πράγματα αυτονόητα και απλά, να λέμα τα πράγματα με το όνομα τους.
    Ο Σαμαράς έκανε κίνηση ματ με προοπτική μακροπρόθεσμη, δημιουργίας μιας μεγάλης πατριωτικής κεντροδεξίας, κίνηση που αν σταθεροποιούνταν ο Αβέρωφ, και δεν είχε περάσει η ΝΔ την λαίλαπα Μητσοτάκη θα είχε γίνει παλαιότερα.
    Ο Κων. Καραμανλής άλλωστε απορρόφησε στελέχη από τα δεξιότερα της ΝΔ μιλώ για την Εθνική Παράταξη το 1980 . Εξάλλου και αυτά τα στελέχη αποτελούσαν παλία φιλοβασιλικών τάσεων μέλη της επίσης εξόχως καραμανλικής ΕΡΕ (Γεροκωστοπουλος, θεοτόκης, Παπαευθυμίου, αργ.Ανδρεουλάκος κ.α.). Μην σοκάρονται συνεπώς ορίσμενοι για ακροδεξιά στροφή της ΝΔ, δεξιά στροφή είναι και απολύτως δικαιολογημένη. Η ΝΔ αποτελει πέρα απο πρόσωπα μια διαχρονική παράταξη, δεν ξεκίνησε το 1974 είτε Λαικό κόμμα είτε Ελληνικός Συναγερμός (ο Καραμανλής ο ίδιος εξάλλου ποιού κόμματος αργηγός "εξελέγη" το 1955;) είτε ΕΡΕ, είτε ΝΔ, είτε αύριο κόμμα ψητοπολών απότελει την συνέχεια μια συνεπούς πορείας με ταλαντεύσεις και αποκλίσεις που η ιστορία επέβαλλε όπως τώρα οι συνθήκες επιβάλουν συγκεκριμένες πολιτικές. Να θυμίσω τον Μητσοτάκη και την διεύρυνση στο κέντρο το 1977 με Βαρδινογιάννη, Αθ. Καννελόπουλο κ.α. που καθύβριζε (Μητσ.) τον Καραμανλή 20 χρόνια για τον βγάλει αρχηγό η ΝΔ το 1984 ;
    Ας είμαστε ρεαλιστές κάλο θα ητάν να απορροφηθεί σχεδόν όλος ο ΛΑΟΣ καθώς με τις εξαιρέσεις των καιροσκόπων και των φασιστοείδων, αποτελεί κατά 80% χώρο που στεγάζει παλιούς οπάδους της ΝΔ η του πατριωτικόυ ΠΑΣΟΚ. Πολύ περισσότερο ταιριάζουν στην παράταξη από τους νεοφιλελεύθερους της ΔΗΣΥ.
    Ως προς τα πρόσωπα δε των Βορίδη, Γεωργιάδη ο μέν Βορίδης αποτελεί στη ώριμη φάση της ζωής του πλέον, εξαιρετικό δείγμα ρεαλίστη αποτελεσματικού δεξιού φιλελεύθερου με λόγο και παρουσία στην δημόσια σφαίρα που δυστυχώς λείπει από την ΝΔ, ό δε Γεωργίαδης προέρχαιτε από την ΝΔ, αποτελεσμάτικότητα επέδειξε στην βραχεία υπουργική του θητεία και ο λόγος του διαθέτει ιδεολογική αγωνιστικότητα που είναι αναγκάια, επίσης δεν θεωρώ οτί είναι λιγότερο σοβαρός και συγκροτημένος από τον Παναγιώτη Ψωμιάδη, τον Γεράσιμο Γιακουμάτο και άλλους που φιλοξένησε κατά καιρούς η ΝΔ. Τέλος είναι αν μή τι άλλο αυτοδημιούργητος άνθρωπος καί όχι γόνος ( από αυτόυς που δηλώνόυν ότι είναι δίκαιωμα του καθενός να καίει τη σημαία) ή προϊόν τουLIFE STYLE από αυτούς που αφθονούν στην ΝΔ.
    Αναγκαία επίσης όμως είναι και επανένταξη αξιόλογων ανθρώπων που διαγράφηκαν όπως ο Γκιουλέκας, ο Ζώης, η Βόζεμπεργκ αλλά και ο Πάνος Καμμένος.

  101. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 16/03/2012 20:07:22

    Ο Βορίδης αποδεικνύεται η χρυσή μεταγραφή.