#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
01/06/2011 12:27
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ποιος είπε ότι δεν θέλουμε τον κοινοβουλευτισμό; Την κυβέρνηση δεν θέλουμε!



της effie B.

Πέρασε μια ολόκληρη εβδομάδα από την «πρεμιέρα» των αγανακτισμένων. Και αυτοί, εκεί. Δυναμικά, κάθε μέρα και πιο πολλοί.

Χθες ήταν μια ξεχωριστή μέρα. Χιλιάδες κόσμου πλημμύρισαν τα Προπύλαια και το Σύνταγμα.

Ένα το χελιδόνι, και η άνοιξη ακριβή. Για να γυρίσει ο ήλιος θέλει δουλειά πολλή! Κάλεσμα στο θυμικό του λαού από ένα κομμάτι της σύγχρονης Ιστορίας μας. Τον Μίκη Θεοδωράκη.

Όλοι διαμαρτυρόμενοι για το Μνημόνιο νούμερο Χ, όλοι αγανακτισμένοι για την αναλγησία της κυβέρνησης.

Φόροι, φόροι, και ξανά φόροι. Ευτελισμός, φτώχεια, ανέχεια παντού.

Ένας λαός χωρίς μέλλον!

Και οι κυβερνώντες αυτάρεσκα κλεισμένοι στο «ναό» της Δημοκρατίας, εκεί όπου ΕΜΕΙΣ τους στείλαμε, να προασπίσουν τα ΔΙΚΑ ΜΑΣ συμφέροντα, αποφασίζουν για μας, χωρίς εμάς!

Οι Αγανακτισμένοι χθες απέκλεισαν ΕΙΡΗΝΙΚΑ τις εισόδους της Βουλής! Ίσως θα έμεναν μόνο στο να φωνάζουν συνθήματα όπως τις προηγούμενες μέρες, αν κάποιοι «εκτός κλίματος» βουλευτές δεν επέλεγαν να οδηγήσουν τα υπερπολυτελή βουλευτικά αυτοκίνητα, παρόντων οδηγών φυσικά, μέσα από το αγανακτισμένο πλήθος. Οι «ευφυείς» φυγαδευτήκαν στο σκοτάδι του κήπου, γλυτώνοντας για την ώρα τους προπηλακισμούς.

Το κίνημα των αγανακτισμένων δεν έχει χρώμα. Η μάλλον, καλύτερα, έχει πολύ χρώμα. ΧΡΩΜΑ ΕΛΛΗΝΙΚΟ. Γαλάζιο. Του ουρανού μας και της θάλασσας μας, που κάποιοι «Εφιάλτες» σχεδιάζουν να πουλήσουν.

Το κίνημα των αγανακτισμένων δεν ανήκει σε κανέναν.

Το κίνημα των αγανακτισμένων δεν έχει αρχηγό.

Το κίνημα των αγανακτισμένων είμαστε όλοι εμείς. Μικροί και μεγάλοι, Έλληνες, ΠΕΡΗΦΑΝΟΙ ΣΠΟΡΟΙ μιας ράτσας που είναι έτοιμη για μια ακόμη φορά, κόντρα σε όλους και όλα, να σηκωθεί και να σταθεί στα ΔΙΚΑ της πόδια.

Το κίνημα των αγανακτισμένων είμαστε όλοι εμείς. Αξιοπρεπείς και Εθνικά Υπερήφανοι. Μικροί και μεγάλοι, με σεβασμό στην Δημοκρατία, τους θεσμούς της, και πολύ-πολύ αγάπη για την Ελλάδα.

Ποιος σας είπε λοιπόν κύριοι ότι δεν θέλουμε τον κοινοβουλευτισμό;

Εσάς δεν θέλουμε κύριοι της κυβέρνησης!!!

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Aggelos avatar
    Aggelos 01/06/2011 12:35:55

    δεν θελουμε τον ολιγαρχικο κοινοβουλευτισμο..
    θελουμε αμεση δημοκρατια,,οπως αρχαια αθηνα..

    ας περασουμε στο επομενο βημα,,τερμα στους βουλευτες -ενδιαμεσους..

    • ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ avatar
      ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ @ Aggelos 01/06/2011 12:53:48

      ΜΑΖΙ ΣΟΥ .ΑΛΛΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΡΟΥΜΕ ΚΑΙ ΜΕΡΙΚΑ ΕΚΑΤΟΜΥΡΙΑ ΔΟΥΛΟΥΣ.

    • Γιώργος avatar
      Γιώργος @ Aggelos 01/06/2011 13:54:58

      έτσι μπράβο, τώρα που δεν μας διορίζουν λέμε τέρμα στους βουλευτές, μας είναι πλέον άχρηστοι.
      Από δω και πέρα θα αυτοδιοριζόμαστε μόνοι μας στο δημόσιο.

    • STATHIS avatar
      STATHIS @ Aggelos 01/06/2011 13:57:36

      +1000000 . ΑΜΕΣΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ . με ΠΛΗΡΩΣ ΟΛΟΚΛΗΡΩΜΕΝΗ ενημέρωση για τα σοβαρά θέματα και ΤΗ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΤΟΥ ΛΑΟΥ ΣΤΗ ΛΗΨΗ ΤΩΝ ΑΠΟΦΑΣΕΩΝ ΠΟΥ Τ'ΑΦΟΡΟΥΝ !!!!!


      *ex mea sententia.

  2. kprotop avatar
    kprotop 01/06/2011 12:48:24

    Διαβάστε λίγο να μάθετε ποιοί είχαν δικαίωμα συμμετοχής στην Εκκλησία του Δήμου και γενικά στα κοινά της Αρχαίας Αθήνας.

    • πανελλην avatar
      πανελλην @ kprotop 01/06/2011 14:39:10

      αυτοι που επρεπε

  3. Igor Rasputin avatar
    Igor Rasputin 01/06/2011 12:48:57

    Το κινημα αυτο των αγανακτισμενων, αν θελει να παραμεινει το ιδιο δυναμικο, θα πρεπει να μ συμβει αλλο περιστατικο με το χθεσινο-βραδυνό!
    Αν θέλουμε να παραμείνει ακομάτιστο, δίχως καπελώματα θα πρέπει να αποφύγουμε τέτοιες δράσεις.
    Και επειδή ήδη χθές άρχισαν να εμφανίζονται και κάποια άλλα χρώματα να κυματίζουν, πλήν της γαλανόλευκης, θα πρέπει όλοι οσοι συμμετέχουμε να προσέξουμε πολύ.

    Αν αυτη η διαμαρτυρία δεν παραμείνει ακηδεμόνευτη, θα σβήσει, θα πεθάνει.

    Ας κρατήσουμε μακριά φαινόμενα και τύπους που ηδη προσπαθούν να μπούν ανάμεσα μας σε μια προσπάθεια κομματικής και συνδικαλιστικής εκμετάλευσης της μεγαλύτερης διαμαρτυρίας στη μεταπολίτευση.

    • Αρματιστής avatar
      Αρματιστής @ Igor Rasputin 01/06/2011 14:17:06

      Πολύ σωστός

  4. Εκηβόλος avatar
    Εκηβόλος 01/06/2011 13:39:30

    Θέλουμε άμεση Δημοκρατία ,όχι κοινοβουλευτισμό,εθνική ανεξαρτησία ,όχι υποτέλεια, κοινωνική δικαιοσύνη ,όχι αδικία.

  5. Kennan avatar
    Kennan 01/06/2011 13:52:24

    Πάντως ο γραμματέας της Κοινοβουλευτικής Ομάδας της ΝΔ Κ.Τασούλας, μάλλον δεν έχει πάρει χαμπάρι τι γίνεται.

    Διαβάστε τι είπε στο ΒΗΜΑ 99,5: "ο γραμματέας της Κοινοβουλευτικής Ομάδας της ΝΔ Κ.Τασούλας παραδέχθηκε πως υπάρχει σημαντική βάση για την οργή», ωστόσο υπογράμμισε πως «αυτή η οργή δεν οδηγεί σε λύσεις· αυτή η επίθεση, αυτό το μένος, η υλοποίηση αυτών των κραυγών και αξιώσεων είναι κάτι που 1 στο δισεκατομμύριο μπορεί να οδηγήσει σε λύση. Μπορεί να οδηγήσει σε εξαιρετικά δύσκολη κατάσταση".

  6. Lichnee avatar
    Lichnee 01/06/2011 14:07:14

    Εσυ εκεί στο μικρόκοσμο σου...

    • Γιώργος avatar
      Γιώργος @ Lichnee 01/06/2011 14:52:27

      γιατί ψέμματα είναι;

  7. Aggelos avatar
    Aggelos 01/06/2011 14:10:05

    "ΜΑΖΙ ΣΟΥ .ΑΛΛΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΡΟΥΜΕ ΚΑΙ ΜΕΡΙΚΑ ΕΚΑΤΟΜΥΡΙΑ ΔΟΥΛΟΥΣ.
    "

    υπαρχει τεχνολογια σημερα,ιντερνετ τα παντα..
    αυτη μπορει να ειναι η νεου τυπου αμεση δημοκρατια..

    δεν χρειαζεται να μαζευομαστε ολοι σε μια πλατεια,,και να σηκωνουμε χερια σαν την εκκλησια του δημου..

    αυτο που δεν θελουν να καταλαβουν οι βουλευτες ειναι,,οτι η Βουλη δεν ειναι η ουσια της δημοκρατιας,,αλλα η νοθευση της,,απο την καθαρη της μορφη που ειναι η αμεση..
    άρα χωρις βουλη,μπορει να υπαρξει δημοκρατια,,και η πιο αυθεντικη,δυσκολο βεβαια,,αλλα δεν ειναι αδυνατον..

    κρατεί ο δημος,-λαος..

    • drider avatar
      drider @ Aggelos 01/06/2011 14:26:27

      Αν εφαρμοζόταν παράλληλα και η πρακτική του εξωστρακισμού, θα ήταν το τέλειο σύστημα...

  8. Posidonas avatar
    Posidonas 01/06/2011 14:19:27

    Αυτο το πολιτευμα της δηθεν κοινοβουλευτικης αντιπροσωπευσης ειναι μια απατη. Κοινοβουλευτισμος με καμαρηλες και μιζες δεν λεγεται δημοκρατια, αλλα κλεπτοκρατια. Επρεπε εχθες να αναποδογυρισουν τα αυτοκινητα των κλεπτοκρατων. Οποιος καταλαβαινει οτι αδικειται με τον ορο κλεπτοκρατης να παραιτηθει, διαφορετικα υποθαλπτει τους εγκλημτιες.

  9. trelos avatar
    trelos 01/06/2011 14:23:07

    Αγανακτισμένοι πολλών ταχυτήτων
    Αγανακτισμένοι δεν είναι μόνο οι Ελληναράδες με τις σημαίες-μπέρτες, οι φασίστες και οι «αγανακτισμένοι κάτοικοι» του Αγ. Παντελεήμονα. Δεν είναι μόνον αυτοί που μαθαίνουν στα παιδιά τους πώς να μουντζώνουν τη Βουλή και να βρίζουν. Δεν είναι μόνον αυτοί που παρκάρουν πάνω στα πεζοδρόμια της Σταδίου, της Πανεπιστημίου και της Ακαδημίας, γεμίζουν σκουπίδια το χώρο, κλέβουν την ουρά στα περίπτερα και ρίχνουν τη γόπα κάτω. Δεν είναι μόνον αυτοί που ανέχονται να αγοράζουν 2 ευρώ τη μπύρα και πιτόγυρους από παράνομους πωλητές.


    Αγανακτισμένοι δεν είναι μόνον αυτοί που καλούν σε απεργίες διαρκείας, καταλήψεις, συμπαράσταση στους υπαλλήλους του ΤΤ, και στους λιμενεργάτες. Δεν είναι μόνον αυτοί που στη λαϊκή συνέλευση φωνάζουν τα ίδια που φώναζαν στις φοιτητικές τους κομματικές «συνελεύσεις». Δεν είναι μόνον οι κρατικοδίαιτοι υπάλληλοι του Δημοσίου και των ΔΕΚΟ που μπήκαν από την «πίσω πόρτα». Δεν είναι μόνον αυτοί που βρίζουν την Ευρωπαϊκή Ένωση επειδή μετά από 30 χρόνια συνεχών χρηματοδοτήσεων αποφάσισε να θέσει τους δικούς της όρους˙ χρηματοδοτήσεις που αντί να πάνε σε επενδύσεις, πήγαν σε cayenne, οικοδομές, κατανάλωση, off-shore, σκυλάδικα και βόλεμα.


    Αγανακτισμένοι δεν είναι μόνον αυτοί που συγκρίνουν τον Πρωθυπουργό με δικτάτορα και πιόνι του νεοφιλελευθερισμού, ούτε οι Αυτιάδες, οι Τράγκες και οι Αναγνωστάκηδες του δημοσίου διαλόγου. Δεν είναι μόνον αυτοί που βρίζουν, διαρρηγνύουν ιμάτια, φωνάζουν και προσβάλλουν όποιον δεν συμφωνεί μαζί τους. Δεν είναι μόνον γνωστοί , μουσικοσυνθέτες, «πατριώτες» που αξιώνουν 250 χιλιάδες ευρώ αναδρομικά για την βουλευτική τους σύνταξη και στέλνουν μηνύματα συμπαράστασης. Δεν είναι μόνον αυτοί που ξέρουν πολύ καλά τη λέξη «κριτική» και αδιαφορούν παντελώς για την έννοια της «αυτοκριτικής».


    Είναι όμως και αυτοί. Και η δική μου συνείδηση δεν θα επέτρεπε τη συμμετοχή στις αποφάσεις ενός πλήθους κόσμου που συμπεριλαμβάνει και τέτοιου είδους «αγανακτισμένους». Ακόμα και αν οι αρχικοί εμπνευστές της «αγανάκτησης» είναι όντως καλοπροαίρετοι και με αγνά κίνητρα.

    • ΒΙΣ avatar
      ΒΙΣ @ trelos 01/06/2011 14:43:57

      Γιατί ξέχασες να αναφέρεις τους επαγγελματίες αριστερούς των ΒΠ, νταβατζήδες των λαθρομεταναστών και του κάθε εγκληματία που μας έστειλε η Τουρκία;
      Αυτή τη στιγμή, ο μόνος πραγματικός φασισμός στην Ελλάδα, εδώ και πολλές δεκαετίες, είναι αυτός της άκρας Αριστεράς.

      • ΚΜ avatar
        ΚΜ @ ΒΙΣ 01/06/2011 16:09:50

        Νεκροθάφτες, οι αριστεριστές, εν προκειμένω και γενικότερα, κάθε απόπειρας πατριωτικής συσπείρωσης - ακόμα και κατά του Μνημονίου!

  10. Αυτόνομος avatar
    Αυτόνομος 01/06/2011 14:25:40

    Μετά τον Θεοδωράκη (υουργός Επικρατείας της κυβέρνησης Μητσοτάκη - Καραμανλής ή τανκσ, Ανδρέας, ή χάος) θα μας σώσει τώρα και ο Κυριάκος Μητσοτάκης. Ιδού τι γράφει στο siteτου άλλου εκφραστή της λαικής βούλησης, Σταυρου Θεοδωράκη (όπως το αναδημοσιεύει ο άλλος - ακης και κολητος του ποδοσφαιροπαράγοντα επίσης σε -ακης). Ρε Σαμαρά γυρνα απο την Κρήτη γιατί θα μας ....καταλάβουν:


    "Γέμισε το Σύνταγμα κόσμο και το πολιτικό και μηντιακό κατεστημένο παρακολουθεί αμήχανο αυτή την αυθόρμητη προσέλευση των αγανακτισμένων. Κάποιοι (προϊόντα του συστήματος κατά κανόνα) επιχειρούν να ταυτιστούν μαζί τους, επικαλούμενοι και αυτοί τη δήθεν αγανάκτησή τους (απέναντι στους εαυτούς τους άραγε;). Άλλοι (ευτραφείς πολιτικά) απορρίπτουν το κίνημα επειδή δήθεν δεν έχει διά ταύτα και ξεκάθαρη πολιτική ατζέντα. Και οι πιο πολλοί χαιρετίζουν δημόσια τον ακομμάτιστο και ακηδεμόνευτο χαρακτήρα των συγκεντρώσεων, αλλά εύχονται ενδόμυχα να γυρίσουν όλοι σπίτια τους μια ώρα αρχύτερα.

    Αναρωτιέμαι για πόσο ακόμα θα μπορούμε να αντιμετωπίζουμε αυτή τη νέα πραγματικότητα αρθρώνοντας αφόρητες κοινοτυπίες. Πράγματι στο Σύνταγμα μπορεί να μαζεύτηκε πολύ διαφορετικός κόσμος. Άλλοι δεν γουστάρουν το μνημόνιο, άλλοι απεχθάνονται την παγκοσμιοποίηση, άλλοι (ίσως οι πιο πολλοί) απλά δεν έχουν δουλειά. Όλοι όμως διαδήλωσαν με αξιοπρέπεια και με πραγματικό πόνο για μία Ελλάδα που δεν είναι αντάξια των δικών τους προσδοκιών. Και όλοι βρέθηκαν απέναντι, χωρίς ύβρεις, ξυλοδαρμούς και μολότωφ, σε ένα πολιτικό σύστημα που πρόδωσε τα όνειρά τους και που συστηματικά αποδεικνύεται κατώτερο των περιστάσεων.

    Κάποιοι παλιότεροι θα πούνε με κυνισμό: δεν βαριέσαι, αυτοί ανήκουν στο 40% που δεν θα ψηφίσει και την Ιστορία τη γράφουν αυτοί που συμμετέχουν και όχι αυτοί που απέχουν. Είναι βαθιά νυχτωμένοι. Αν το πολιτικό σύστημα εξακολουθεί να αντιμετωπίζει τέτοια φαινόμενα με τον συνηθισμένο αυτισμό που το διακρίνει οι εξελίξεις μπορεί να είναι απρόβλεπτες.

    Το μήνυμα της κατσαρόλας απευθύνεται σε όλη την πολιτική τάξη. Ζητάμε από τους πολίτες θυσίες, τους ζητάμε να συμμετέχουν σε μια κοινή προσπάθεια που απαιτεί αίμα, κόπο και ιδρώτα, όπως έλεγε και ο Churchill, αλλά εμείς δεν είμαστε διατεθειμένοι πρώτοι, όπως έκανε ο Churchill, να δώσουμε το καλό παράδειγμα. Κλεισμένοι μέσα στην ασφάλεια της Βουλής, ρωτάμε το φρούραρχο ποια πόρτα είναι ανοιχτή για να ξεγλιστρήσουμε με το υπηρεσιακό μας αυτοκίνητο, αντί να βγούμε με τα πόδια αλλά με το κεφάλι ψηλά.

    Αρκετά πια με τα λόγια. Αν μπορούμε να κάνουμε ένα πράγμα για να σπάσουμε το πέπλο της καχυποψίας που πλανάται πάνω μας είναι να αλλάξουμε αύριο τον εκλογικό νόμο και να κάνουμε τους 300 βουλευτές 200. Το Σύνταγμα το επιτρέπει, οι καιροί το επιβάλλουν. Και μην ακούσω αλλά επιχειρήματα περί δήθεν μείωσης της αντιπροσώπευσης των πολιτών. Στους κρίσιμους καιρούς που περνάμε, μια τέτοια πρωτοβουλία θα αποδείκνυε έμπρακτα ότι κάτι ακούσαμε από τη βοή των επερχόμενων γεγονότων. Και όλοι αυτοί που κατέβηκαν στην πλατεία Συντάγματος θα έχουν τη μικρή έστω ικανοποίηση ότι κάτι πέτυχαν..."



    www.protagon.gr

    • drider avatar
      drider @ Αυτόνομος 01/06/2011 14:31:21

      Εγώ προτείνω τους βουλευτές να τους κάνουμε 10.000.000. Έτσι δεν θα υπάρχουν πολίτες που θα είναι πιο "ίσοι" από τους υπόλοιπους...

  11. drider avatar
    drider 01/06/2011 14:28:40

    Γιατί τώρα δεν συνυπάρχεις με όλους αυτούς; Ίσα, ίσα που σε αμεσοδημοκρατικές διαδικασίες δεν θα μπορούσαν να σε καπελώσουν...

  12. tiramola avatar
    tiramola 01/06/2011 14:34:08

    Ο τίτλος του ποστ δεν έχει καμία σχέση με ότι ζητά η πλειοψηφία των αγανακτισμένων για διαφορετικούς λόγους ο καθένας.
    Αν κάνουμε τη σούμα θα καταλήξουμε με ευκολία ότι κοινό αίτημα είναι η εφαρμογή του Συντάγματος και των νόμων.
    Καπέλωμα από κόμματα και" προσωπικότητες" τύπου Θεοδωράκη με πιασάρικα συνθήματα τύπου "αν μαζευτούμε 2 εκατ. και φυσήξουμε θα φύγουν" δεν αφορούν την πλειοψηφία των αγανακτισμένων αφού πρέπει να συνοδεύονται από πρόταση για την επόμενη μέρα.

    ΥΓ Είμαι κάθε βράδυ στην πλατεία της περιοχής μου.

    • man8os avatar
      man8os @ tiramola 01/06/2011 19:02:42

      Καλως ηρθες Τιραμολα. Στηριζουμε ακομη ΠΑΣΟΚΑΡΑ?

  13. rs avatar
    rs 01/06/2011 14:35:55

    Και ο "νέος" κοινοβουλευτισμός πως θα προκύψει; Με εκλογές υποθέτω! Ή κάτι άλλο;
    Ας προκηρυχθούν λοιπόν εκλογές . Και τότε να δούμε με ποιά κόματα ή καλύτερα τί είδους κόματα θα προκύψουν! Και το σημαντικότερο. Με ποιούς; Τα άτομα εννοώ.
    Τότε θα δούμε και "το γαλάζιο" τ' ουρανού και όποιο άλλο χρώμα προκύψει.
    Το να συμμετέχεις "χαμένος" στο πλήθος όσων διαμαρτύρονται -και μάλιστα δίκαια-είναι πολύ εύκολο. Όταν επιλέγεις να υπερασπιστείς την συγκεριμένη πολιτική σου άποψη και πρέπει να ψηφίσεις γι' αυτήν, τότε να δούμε τη "χρώμα" έχει η αγανάκτησή σου -γιατί έχει- τότε να δούμε πόσοι θα ακολουθήσουν.
    Υ.Γ. Αναφέρομαι γενικά και όχι στον/στην συντάκτη/ρια της ανάρτησης.

  14. ΣΠΥΡΟΣ avatar
    ΣΠΥΡΟΣ 01/06/2011 14:37:23

    Όλο το ΥΠΟΥΡΓΙΚΟ ΣΤΗΝ ΨΥΡΟΥ πρός Κορυδαλλό μεριά και επειδή είμαστε πολύ καλοί άνθρωποι θα τους δώσουμε τζάμπα τοπικό δικηγόρο τον ΦΑΎ'ΛΟ.

  15. Σταύρος avatar
    Σταύρος 01/06/2011 14:39:44

    Αγανακτισμένοι ή ¨τζαζεμένοι”;
    (για να μην χρησιμοποιήσω την νεοΕλληνική λέξη-κλειδί που κάνει ρίμα)

    Αγανακτισμένοι γιατί και με ποιούς;
    Αγανακτισμένοι γενικώς και αορίστως ή συγκεκριμένα;
    Πως ακριβώς δηλαδή ΑΓΑΝΑΚΤΙΣΜΕΝΟΙ;;;
    Για να είσαι “αγανακτισμένος” θα πρέπει να είσαι αποστασιοποιημένος από πάρα πολλά πράγματα.
    Τότε όμως ακροβατείς για το αν πραγματικά θα πρέπει να είσαι “αγανακτισμένος”!
    Μήπως δεν έχουμε Δημοκρατία;
    Μήπως ακόμα δεν έχουμε Πανεπιστημιακό άσυλο;
    Μήπως σας εμπόδισε κάποιος ποτέ να εκφράσετε την γνώμη σας;
    (ο Παπαδόπουλος το έκανε και πέθανε στην φυλακή)
    ΓΙΑΤΙ ΛΟΙΠΟΝ ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΕΣΘΕ ΚΑΙ “ΑΓΑΝΑΚΤΗΤΕ” ΤΩΡΑ;
    Όχι μόνο τα ανεχτήκατε τόσα χρόνια τώρα αλλά και τα στηρίξατε με την ψήφο σας!
    Ή, ακόμα χειρότερα, με την αποχή σας από την ψηφοφορία!
    Δεν μπορείτε να είστε “αγανακτισμένοι” έτσι στο ντούκου.
    Η αγανάκτησή σας πρέπει να έχει ονοματεπώνυμο! ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ!!!

    “εδώ που φτάσαμε σήμερα”!
    Σωστά!
    Για να φτάσουμε εδώ σήμερα από κάπου κάποια χρονολογική στιγμή ξεκινήσαμε!
    Ακομμάτιστα ξε-ακομμάτιστα, θα πρέπει να αποδώσετε Κομματικές ευθύνες.
    Θα πρέπει να βάλετε το δάκτυλο επί του τύπου των ήλων!
    Σας αρέσει δεν σας αρέσει, σας συμφέρει δεν σας συμφέρει.
    Ποιές ήταν οι Κομματικές πρακτικές που διέλυσαν τους αγρότες και τις αγροτικές εργασίες;
    Ποιές ήταν οι Κομματικές πρακτικές που διέλυσαν την παιδεία και το επιστημονικό και Πανεπιστημακό δυναμικό της χώρας;
    Ποιές ήταν οι Κομματικές πρακτικές που διέλυσαν την Βιοτεχνία και Βιομηχανία του τόπου μας;
    Ποιές...αμέτρητες ερωτήσεις!
    Τι κάνατε εσείς χτεσινοί ΒΟΛΕΜΕΝΟΙ σημερινοί “ΑΓΑΝΑΚΤΙΣΜΕΝΟΙ”;
    Τίποτα!
    Ο ήλος περιμένει το δακτυλό σας να ακουμπίσει επάνω του!
    Εγώ για παράδειγμα θεωρώ “ήλο” το ΠΑΣΟΚ και εκεί θέτω το δάκτυλό μου!
    Θεωρώ ότι η παρακμή της χώρας ξεκίνησε με την άνοδο του ΠΑΣΟΚ στην εξουσία και τον λαοπλάνο Ανδρέα Γεωργίου Παπανδρέου στην θέση του Πρωθυπουργού!
    Τότε διαλύθηκαν οι όσες υγιείς Ελληνικές Βιομηχανίες υπήρχαν με την “βοήθεια” των Πράσινων τρωκτικών (Γ. Ανωμερίτης κλπ) του Οργανισμού Ανασυγκρότησης Επιχειρήσεων.
    Τότε ξεκίνησε η κατεδάφησις της Παιδείας με Υπουργό Εθνικής Παιδείας και Θρησκευμάτων τον άθεο αλλά και ΑΓΡΑΜΜΑΤΟ Γεώργιο Ανδρέα Παπανδρέου.
    Τότε ξεκίνησε η διάλυση της γεωργίας αφού το ΠΑΣΟΚ και ο Ανδρέας Γεωργίου Παπανδρέου για την προσωπική τους καλοπέραση χρησιμοποιούσαν τους πακτωλούς χρημάτων των ΜΟΠ και Leader και πακέτων Ντελόρ αντί να τα επενδύσουν σε τεχνολογία και έρευνα και γενικά στους σκοπούς για τους οποίους είχαν αφ'εξαρχής διατεθεί.
    Τότε ξεκίνησε η υποβάθμιση των ελληνικών εκπαιδευτικών Ιδρυμάτων και των πτυχείων των, αφου στα πλαίσια του εκδημοκρατισμού-ισοπεδοτισμού, τα Πτυχεία ΤΕΙ-ΑΕΙ εξομοιώθηκαν και καταβαραθρώθηκαν.
    Γι αυτούς τους λόγους αλλά και όσους άλλους έπονται αυτών, ΑΓΑΝΑΚΤΩ και ΑΓΑΝΑΚΤΩ για συγκεκριμένα πρόσωπα και πράγματα.
    ΑΓΑΝΑΚΤΩ και για την ΝΔ που ανέχθηκε όλες αυτές τις παρακμιακές καταστάσεις όλα αυτά τα χρόνια “ζαχαρώνοντας αυτιά” κι αυτή με την σειρά της.
    ΑΓΑΝΑΚΤΩ και με τα αποΚΟΜΜΑΤΑ της Αριστεράς τα οποία όλα αυτά τα χρόνια το μόνο το οποίο νοιάζονταν ήταν να είναι αρεστά στο ΠΑΣΟΚ για εύκολη μεταπήδηση των αποτυχημένων στελεχών της σε Υπουργικούς θώκους, ή στο περιμάζωμα των “φυτών' στο Κομματικό θερμοκήπιο!
    Όχι στον “αέρα” και για τον χαβαλέ στην Πλατεία!
    “Αγανάκτηση”!
    “Ακούει η αγανάκτιση”;
    “Δεν απαντά” που θα έλεγε και ο λάκης ο Λαζόπουλος!

    Διαβάστε παλιές μου αναρτήσεις! Μέσα στα ψήγματα βλαστήμιας, θα βρήτε ογκόλιθους αγανάκτησης! Στοχευμένης όμως και όχι απολιτίκ(!) και τάχατέ μου!
    Μου είπε ένας ΠΑΣΟΚος ότι αν μπορούσε θα κατέβαινε κι αυτός στην Πλατεία αφού ήταν “αγανακτισμένος”!
    Γιατί τον ρώτησα; Αγανακτείς γιατί δεν σου έκανε όλα τα χατήρια το ΠΑΣΟΚ;;;
    Ήταν ΚΑΙ αυτός, “αγανακτισμένος”!

    Είπα και ελάλλησα καθ' υπαγόρευσιν με λίγο άκαιρο σχόλιο αλλά, είμαι "μη δυνάμενος"!

  16. Αρματιστής avatar
    Αρματιστής 01/06/2011 14:48:21

    effie B

    Το πελατειακό, κομματικό, γραφειοκρατικό, σπάταλο, διεφθαρμένο, ανίκανο, άδικο, τυρανικό, απάνθρωπο κράτος που έχουμε, δυστυχώς είναι αποτέλεσμα της κοινοβουλευτικής δημοκρατίας μας. Αυτή είναι η μόνη και μοναδική αλήθεια. Και όλοι οι κατά καιρούς βολευτές, πάντοτε ίδιοι ήταν. Ίδια ράτσα. Και αν η συνεχίσουμε με κοινοβουλευτική δημοκρατία, τα ίδια κακά θα συνεχίσουν να γίνονται. Αν κάνω λάθος, ερμηνεύστε εσείς την οργή του λαού.

    Η κοινοβουλευτική δημοκρατία, ποτέ δεν λειτούργησε σωστά. Διαβάστε ιστορία.
    Πάντοτε μοναρχία είχαμε. Είτε εστεμμένη, είτε με κουστούμι. Ο βασιλιάς απέθανε, ζήτω ο βασιλιάς. Υπάρχει μεγάλη προιστορία. Δυναστείες και τίποτε άλλο... Στο τσακ αποφύγαμε μια ακόμη. Αυτή που κυβερνά τώρα, αριθμεί ήδη τρία μέλη. Έπεται συνέχεια;

    Ειδικά ο κοινοβουλευτικός πρωθυπουργός της πρωθυπουργοκεντρικής δημοκρατίας μας, είναι ένας στην ουσία "δικτάτορας". Αναλαμβάνει την εξουσία κατά τεκμήριο με ένα εκλογικό ποσοστό πολύ κάτω του 50% και κάνει ότι θέλει με τις ευλογίες μιας πλαστής κοινοβουλευτικής πλειοψηφίας. Μπορεί ακόμη και να παραδώσει την εθνική κυριαρχία. Ειδικά ο σημερινός, μας πηγαίνει αδιάβαστους.

    Χρειαζόμαστε κάτι άλλο. Αντιπροσωπευτική δημοκρατία ασφαλώς, αλλά κάτι διαφορετικό. Τα περί άμεσης δημοκρατίας, τα ακούω βερεσέ. Δεν μπορεί να δουλέψει στο σύγχρονο κόσμο. Οπωσδήποτε για σοβαρά θέματα απαιτείται και επιβάλλεται να γίνονται δημοψηφίσματα.

    Κατά τη γνώμη μου χρειαζόμαστε ένα πολίτευμα όπου η διάκριση των εξουσιών να είναι σχεδόν απόλυτη. Χρειαζόμαστε μια βουλή απόλυτα αντιπροσωπευτική, ισχυρή, πανίσχυρη, ανεξάρτητη από κομματικές δεσμεύσεις στήριξης κυβερνήσεων, ανεξάρτητη από κομματικές πειθαρχίες και άλλες Ελληνικές ιδιαιτερότητες, που να μπορεί να ΕΛΕΓΧΕΙ ΤΑ ΠΑΝΤΑ. Παντοδύναμη. Βουλευτές με θητείες ασφαλώς και όχι Πάγκαλους και μητσοτάκηδες. Και ισχυρή εκτελεστική εξουσία που να εκλέγεται άμεσα από το λαό.

    Και ένα τέτοιο σύστημα είναι μόνο η προεδρική δημοκρατία. Όλα τα άλλα είναι λόγια για να αγαπιόμαστε.

    Για τη θητεία όμως τη βολευτική, είδατε αντιδράσεις... Μη μου πειράξετε τη βολή μου... Επάγγελμα είναι φίλοι ο βολευτής. Όχι προσφορά.

    • Iokasti@gr avatar
      Iokasti@gr @ Αρματιστής 01/06/2011 15:20:09

      και η προεδρικη δημοκρατια εχει κοινοβουλιο!

      • Αρματιστής avatar
        Αρματιστής @ Iokasti@gr 01/06/2011 15:32:07

        Ναι. Απλά στη κοινοβουλευτική δημοκρατία, η κυβέρνηση πρέπει να διαθέτει τη δεδηλωμένη, δηλαδή την εμπιστοσύνη της βουλής. Αυτό σημαίνει κοινοβουλευτική πλειοψηφία που ..... στη δική μας δημοκρατία αποκτάται και με 41%!!!

        Στη προεδρική όμως, ο πρόεδρος - αρχηγός του κράτους και της εκτελεστικής εξουσίας, εκλέγεται απ' ευθείας από το λαό με πλειοψηφία 50%+1. Αυτό είναι δημοκρατία. Να σε κυβερνά η πλειοψηφία και όχι το 41%. Στη προεδρική, η εθνική αντιπροσωπεία αφού δεν στηρίζει κυβέρνηση, εκλέγεται με απλή αναλογική και δεν περιορίζεται από κομματικές πειθαρχίες.

  17. Romios avatar
    Romios 01/06/2011 14:50:39

    Δυστυχώς ο πρωθυπουργός μας κ. Γιωργάκης, η κ. Ξενογιαννακοπούλου και οι λοιποί κηπουροί, δεν κατάλαβας ακόμη γιατί ξεσηκώθηκαν οι προδομένοι.
    Στα MEGAευχήθηκαν να μη ξανασυμβούν τα χθεσινοβραδυνά, επιρίπτοντας ευθύνες σε νεαρά άτομα. Βέβαια ένα από τα νεαρά άτομα που μούντσωσε ένα αυτοκίνητο βουλευτή ήταν συνταξιούχος "νεαρός".
    Εύχομαι να μη σταματήσει ποτέ αυτός ο ξεσηκωμός μέχρι να καταλάβουν τι θέλουμε.
    Στην πόλη που μένω ο γιός μου και οι συμμαθητές του, του Λυκείου το απόγευμα, μετά από ειδοποίηση στο Φεϊς Μπουκ, μαζαύονται στην κεντρική πλατεία της πόλης με πανό.
    Καλό κουράγιο

  18. Iokasti@gr avatar
    Iokasti@gr 01/06/2011 14:50:40

    O Γιώργος Παπανδρέου, σήμερα μιλώντας σε ημερίδα της Τράπεζας της Ελλάδας για την κλιματική αλλαγή, επισήμανε τα εξής για τους αγανακτισμένους: «Σήμερα οι διαδηλωτές σε Ελλάδα και σε ολόκληρο τον κόσμο απευθύνονται σε εθνικά ζητήματα διακυβέρνησης που είναι πιο αδύναμα από παλιά, και που πέρα από τις ενδογενείς ατέλειές τους, αιχμαλωτίζονται από τις παγκόσμιες εξουσίες και τις αλλαγές ενός παγκόσμιου συστήματος».

    καλα, ο ανθρωπος ειναι "απο την πολη ερχομαι και στην κορφη κανελλα"!!! Αλλου γι΄αλλου!!! Εδω ο κοσμος καιγεται και αυτος κολλημενος στην κλιματικη αλλαγη...
    Επικυνδυνα πραγματα...

    • αλλενάκι avatar
      αλλενάκι @ Iokasti@gr 01/06/2011 15:01:05

      Το καλύτερο σύνθημα των ημερών:

      (Π)ωλούνται (Ά)παντα (Σ)πίτια (Ο)ικόπεδα (Κ)ράτος

      (by Ορέστιος).

      • man8os avatar
        man8os @ αλλενάκι 01/06/2011 19:03:12

        ++++10000

  19. Posidonas avatar
    Posidonas 01/06/2011 15:13:11

    Εκει στο megaaaaaλο καναλι μυαλο δεν βαζουν. Θα βάλουν μυαλο οταν θα μπουκαρουμε μεσα και θα τρεχουν σαν αρουραιοι να κρυφτουν. Εκει στη Μεσογειον μη αισθανεσθε ισχυροι. Μην αισθανεσθε την θαλπωρή οτι θα σας σωσουν οι δυνάμεις καταστολης του καθεστωτο σας.

  20. christof avatar
    christof 01/06/2011 15:20:04

    Ν'ασαι καλα Σταυρο.Οπως τα λες.Οι αγανακτησμενοι που ηταν βολεμενοι ξυπνησαν . Σε λιγο θα ζητησουν Λαοκρατια και Λαικα δικαστηρια .Θελουν να τους σταυρωσουν οταν οι ιδιοι τους σταυρωναν στα ψηφοδελτια.Καλυτερα ξανασταυρωστε τους και καθηστε ηρεμοι στο καναπε σας.

  21. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 01/06/2011 15:28:59

    Το "κινημα των Αγανακτισμένων" θα θέσει ως ΜΕΙΖΟΝ ΑΙΤΗΜΑ την αποκατάσταση στην Ελλάδα του αισθήματος της Δημόσιας Ασφάλειας και την καταπολέμηση της Εγκληματικότητας και των αλλοδαπών γκέτο στην Αθήνα και στις άλλες πόλεις;

    (σήμερα χτύπησαν αλύπητα 76χρονη στην οδό Κερκύρας στην Κυψέλη, νοσηλεύεται στην εντατική).
    Εκρηξη στις δολοφονίες από την αρχή του χρόνου. Οι εκτιµήσεις αναφέρουν αύξηση σε ποσοστό που ξεπερνάει το 40% σε σύγκριση µε το αντίστοιχο χρονικό διάστηµα του 2010, όπως αποκαλύπτεται από τα καθηµερινά δελτία εγκληµατικότητας.

    Ο κώδωνας του κινδύνου κρούεται κυρίως για τους ηλικιωµένους.

    «Σε διάστηµα µικρότερο του ενός µήνα καταγράφηκαν 5 δολοφονίες ηλικιωµένων ανθρώπων σε διάφορες περιοχές της χώρας. Σύµφωνα µε τα πρώτα στοιχεία, τα θύµατα είχαν κάνει ανάληψη των χρηµάτων τους από τους τραπεζικούς τους λογαριασµούς τις προηγούµενες ηµέρες».

    Οι περισσότεροι από τους ηλικιωµένους πέθαναν από την ασφυξία που τους προκάλεσαν τα δεσµά µε τα οποία τους ακινητοποίησαν οι ληστές. ∆εκάδες επίσης είναι οι καταγγελίες για ληστείες εις βάρος ηλικιωµένων µε σκοπό να τους αρπάξουν το κοµπόδεµα.

    Η χθεσινή δολοφονία του κοσµηµατοπώλη Γιώργου Αλεξόπουλου, η απόπειρα δολοφονίας του συναδέλφου του στα Κ. Πατήσια την περασµένη εβδοµάδα, αλλά ακόµη και η δολοφονία του 44χρονου Μανόλη Καντάρη στην οδό Ηπείρου δείχνουν, όπως λένε οι αστυνοµικοί, την ευκολία µε την οποία αφαιρείται η ανθρώπινη ζωή.

    «Παλιά τα Καλάσνικοφ τα χρησιµοποιούσαν για τις ληστείες των τραπεζών. Τώρα τα χρησιµοποιούν ακόµη και για να κλέβουν περίπτερα. Και ακόµη πιο εύκολα τραβάνε σκανδάλη. Η ανθρώπινη ζωή µοιάζει να είναι ασήµαντη για τους κακοποιούς», επισηµαίνει στα «ΝΕΑ» αξιωµατικός της Ασφάλειας, που παραδέχεται πως ποτέ στο παρελθόν το έγκληµα δεν ήταν τόσο άγριο.

    Πάντως, είναι σηµαντικά τα ποσοστά των εξιχνιάσεων στις ανθρωποκτονίες. Από τα στοιχεία της Γενικής Αστυνοµικής ∆ιεύθυνσης Αττικής αποδεικνύεται πως το 65-70% των κακοποιών που συλλαµβάνονται για ανθρωποκτονίες είναι αλλοδαποί, ενώ σε µεγάλο ποσοστό και τα θύµατα είναι αλλοδαποί.

    Παρόµοιο σχεδόν και το ποσοστό των κακοποιών που συλλαµβάνονται για κλοπές και διαρρήξεις, µε τους αλλοδαπούς να αποτελούν το 60% των συλληφθέντων. «Σε αυτού του είδους τα εγκλήµατα, βάσει νόµου, τις περισσότερες φορές είναι αδύνατη η προφυλάκισή τους,µε αποτέλεσµα ύστερα από µια 1-2 ηµέρες στα κρατητήρια να είναι και πάλι έξω και συνήθως µε ακόµη πιο άγριες διαθέσεις».

    • ΚΜ avatar
      ΚΜ @ αλλενάκι 01/06/2011 17:02:52

      Τέτοια αιτήματα τα απαγορεύει η aristera!

      • αλλενάκι avatar
        αλλενάκι @ ΚΜ 01/06/2011 17:40:24

        τα βάζει όμως η ζωή!

  22. zame avatar
    zame 01/06/2011 15:30:42

    το συνθημα που βρηκε το @αλλενακι
    (Π)ωλούνται (Ά)παντα (Σ)πίτια (Ο)ικόπεδα (Κ)ράτος
    ειναι οντως το ποιο ΕΥΣΤΟΧΟ!
    & οπως λεει ο @ Σταυρος
    (Θεωρώ ότι η παρακμή της χώρας ξεκίνησε με την άνοδο του ΠΑΣΟΚ στην εξουσία και τον λαοπλάνο Ανδρέα Γεωργίου Παπανδρέου στην θέση του Πρωθυπουργού!)
    ..κατερευσε αυτο το παπανδρεικο μοντελο κοινωνιας & κρατους..
    και οχι μονον..αλλα ΠΑΓΙΔΕΨΕ & την ΠΟΛΙΤΙΚΗ απο τον "κοινωνικο μετασχηματισμο" της δεκαετιας του 80.
    (που φανταζε συνταγη πολιτικης επιτυχιας)
    με κοριφωση αυτο το μειοδοτικο & ακατανομαστο μνημονιο που ισως μετατρεψη αυτη την αγανακτηση σε ΟΡΓΗ.

  23. Aggelos avatar
    Aggelos 01/06/2011 15:31:56

    ο Τζαβαρας ηταν λενε μεσα στη βουλη οταν αποκλειστηκε,,και ειπε οτι αυτες οι εκδηλωσεις απεξω ειναι αντιδημοκρατικες..

    αυτο ειπε η νετ τουλαχιστον

    με απογοητευσε,αν οντως το ειπε..

    τον ειχα για λαικο και μαγκα..

    αν ειχε κοτσια θα ηθελα να κατεβει με τα ποδια μεσα στο λαο,,

    αυτο ειναι το απολυτο τεστ

  24. Aggelos avatar
    Aggelos 01/06/2011 15:32:22

    τι θα γινοταν λετε αν κατεβαινε στο πληθος ο σαμαρας?

  25. ΠΙΓΚΟΥΙΝΟΣ avatar
    ΠΙΓΚΟΥΙΝΟΣ 01/06/2011 15:36:28

    Λες πλάκα - πλάκα να δικαιωθεί και η Σι Άι Έι που μίλαγε για πιθανότητα εξέγερσης στην Ελλάδα; (πριν φύγουν τα διαδικτυακά μηνύματα). Αν είναι τόσο ακριβείς στις προβλέψεις τους, ας τούς βάλουμε και επισήμως να μάς κυβερνάνε. Όχι τίποτα άλλο, αλλά τουλάχιστον να έχουμε ακριβή "πρόγνωση τού καιρού".

  26. rs avatar
    rs 01/06/2011 15:38:46

    ΕΚΛΟΓΕΣ ΤΩΡΑ!
    Γιατί δεν το αναφέρει κανείς; Είναι τόσο δύσκολο, ή θέλουμε κάτι άλλο;
    Ποιά άλλη διέξοδο βλέπουμε;

  27. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 01/06/2011 15:38:54

    Ο Παγκαλος δηλωσε σημερα !! οτι αισθανεται προσβεβλημενος ως Ελληνας Πολιτης για το κλεισιμο της Βουλης χτες.... αχαχαχχαααααααααααααα

    Ποσες φορες εχεις προσβαλει εσυ προσωπικα, καταμουτρα το συνολο των Ελληνων εντος κ εκτος Ελλαδος ??? Θυμασαι? Βαριεμαι και ν ασχοληθω.... αλλα κατι τυπους σαν κ εσενα, μεγαλοσωμους και μεγαλοστομους και μεγαλοπρασινους, εχουν στο νου τους οσοι κλεινουν τη Βουλη !!! Αν εισαι μακγκας και Δημοκρατης και εχεις δικιο σε ολα και εμεις οι χαχολοι δε σε καταλαβαινουμε ελα να μας πεισεις.

    Αη Χυτηρ

    ΠΠ

    • nasos avatar
      nasos @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 01/06/2011 15:43:13

      πάνω κάτω τα ίδια είπε και ο Πετσάλνικος,τους ενοχλεί το σύμπτωμα και όχι η αιτία,ήτοι η γενικευμένη διαφθορά και η θεσμοθετημένη,μέσω του κατάπτυστου Άρθρου 86 του Συντάγματος και του εξίσου κατάπτυστου Νόμου περί Ευθύνης Υπουργών,ατιμωρησία των πολιτικών
      θράσος χιλίων πιθήκων,είναι πραγματικά να βγαίνεις από τα ρούχα σου με όλες αυτές τις Αντουανέτες

  28. nasos avatar
    nasos 01/06/2011 15:40:34

    η aristera δεν πάυει ποτέ να μας εκπλήσσει με την αστείρευτη ικανότητά της να παράγει ατελείωτη λεκτική και ιδεολογική σαχλαμάρα

  29. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 01/06/2011 15:42:43

    Και εχω και ΓΑΠ-ΝΧ, Σταυρο Δημα και Τιτινα να μιλανε για την Κλιματικη Αλλαγη υπο την αιγιδα του Προβολουλου. ΘΑ πεσει κρυο παιδια...
    ecoli και χιονι κανω στο αηδονι
    φερτε μου ενα καδρονι
    να δω ποσο ιδρωνει

    ΓΑΠ-ΝΧ θες να μας ψοφησεις?? να μεινουμε λιγοτεροι, να εκπνεουμε λιγοτεροι, να πληρωνεις λιγοτερα, και να γινεις Αρχικλιματολογος?

    ΠΠ

    • Orestios avatar
      Orestios @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 01/06/2011 15:59:35

      Βρεγμένο καδρόνι

    • αλλενάκι avatar
      αλλενάκι @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 01/06/2011 16:08:05

      antioligarch.wordpress.com/2011/06/01/the-great-global-warming-swindle/.

      (για όσους δεν ξέρουν καλά αγγλικά...: Η μεγάλη απάτη της παγκόσμιας υπερθέρμανσης)
      Το παραμύθι της κλιματικής καταστροφολογίας μέσα απο τηλεοράσεις και ραδιόφωνα της διαπλοκής δεν πουλάει άλλο στους ιθαγενείς.

      Βρείτε αλλού να πουλήσετε καθρεφτάκια βουτυρομπεμπέδες!...

  30. odytron avatar
    odytron 01/06/2011 15:44:03

    από www.odytronadvice.blogspot.com

    Dies Irae
    Συναίνεση θέλατε ; Θα την έχετε!

    Με αυτήν την λατινική φράση που σημαίνει ‘’ημέρα κρίσης’’ θα μπορούσε να χαρακτηρίσει κανείς αυτό που συμβαίνει στο πολιτικό σκηνικό της νότιας Ευρώπης. Από ότι φαίνεται το παγκόσμιο τραπεζικό σύστημα έχει αναθέσει στα σοσιαλδημοκρατικά κόμματα το βάρος της λήψης απόφασης των αποκρατικοποιήσεων και αυτά υπακούν χωρίς δεύτερη κουβέντα με πρόσχημα την σωτηρία. Αφού λοιπόν δεν μπορούν να ξεπουλήσουν μόνοι τους ζητούν ,συναίνεση από τους υπόλοιπους κάφρους. Για κακιά τους τύχη όμως τους περίμενε ένας ‘’άλλος Ρώσικος χειμώνας’’ ακριβώς σαν αυτόν που κατέστρεψε τους Ναζί στο Β παγκόσμιο πόλεμο. Ο ‘’χειμώνας’’ για αυτούς ήταν η συναίνεση του λαού στις ιδέες της δημοκρατίας και της εθνικής κυριαρχίας. Μετά από χρόνια ψέματος και πλασματικού χρηματοδοτούμενου σοσιαλισμού έφτασε η ημέρα που ο δήθεν ιδιοκτήτης λέει ότι έφτασε ο καιρός να σφάξει την Ελλάδα σαν αγελάδα αφού από το 81’ την μεγάλωσε καλά και την έκανε άβουλο πλάσμα με κύριο στόχο να δει πόσο πιάνει στην ‘’αγορά’’ της πώλησης των λαών , που είναι και το κυρίαρχο πάθος του. Είναι μόνο η αρχή αυτό που γίνετε στους δρόμους. Τα υπόλοιπα δεν αργούν από την στιγμή που βάζουν χέρι στις πλουτοπαραγωγικές μας πηγές. Δημιουργεί προβληματισμούς το γεγονός ότι κάθε φορά που θέλουν να ταλαιπωρήσουν τον πληθυσμό τους ένα μάτσο χαμίνια συνεδριάζει με κλειστές πόρτες , ενώ ο καθένας από αυτούς ανήκει σε λέσχες που το περιεχόμενο συζήτησης δεν γίνετε γνωστό. Ο κόσμος κουράστηκε πλέον αυτή την παραφροσύνη της εξουσίας και είναι θέμα χρόνου ο δρόμος να αποκτήσει ξανά την παλιά του αίγλη και τα έθνη την αξιοπρέπεια τους , ότι και να κόβουν τα τοπικά νομισματοκοπία.

  31. Orestios avatar
    Orestios 01/06/2011 15:58:59

    Ήδη οι αγανακτισμένοι έχουν διασπαστεί.
    Τα τσιράκια του Παπανδρέου έπιασαν την "κάτω πλατεία" και στις "συνελεύσης" (της πλάκας), όπου μιλάει ένας κάθε 45 λεπτά για μόλις 2 λεπτά, τα αιτήματα είναι ταυτόσημα με το γραφείο προπαγάνδας του ΠΑΣΟΚ

    • αλλενάκι avatar
      αλλενάκι @ Orestios 01/06/2011 16:09:13

      Νεοταξική Πράσινη Προπαγάνδα για την Παγκόσμια Διακυβέρνηση, τα "πανανθρώπινα" αιτήματα του "ανθρωπισμού" των Βορείων Προαστείων και των λιμουζινάτι των δουλεμπορικών ΜΚΟ.

      • Orestios avatar
        Orestios @ αλλενάκι 01/06/2011 16:26:07

        Επίσης όχι στον κοινοβουλευτισμό, όχι σε εκλογές, ναι σε δημοψηφίσματα-γκάλοπ, αλλαγή πολιτεύματος.

    • Σταύρος avatar
      Σταύρος @ Orestios 01/06/2011 17:07:27

      Μεταφέρω στον Σταύρο τους προβληματισμούς σας, σχετικά με τους "αγανακτισμένους" και συμφωνεί απόλυτα!
      Από το πρώτο κιόλας σχόλιο!

      • αλλενάκι avatar
        αλλενάκι @ Σταύρος 01/06/2011 17:30:46

        Οι όποιοι προβληματισμοί και οι αλήθειες που βγαίνουν στο φως για τους "Ιθύνοντες Νόες που θα επιχειρήσουν να ενσωματώσουν το ξέσπασμα" (πράσινοι εγκάθετοι διασπαρμένοι παντού) δεν ακυρώνουν την αυθεντικότητα και την γνήσια θέληση του κόσμου που κατακλύζει τις πλατείες να αντισταθεί στους Νεοταξικούς Σχεδιασμούς, να πεί όχι στο Ξεπούλημα της Πατρίδας μας κομμάτι κομμάτι, να Προστατεύσει τα Εθνικά μας Σύνορα!

        Είναι απολύτως στο χέρι των Ελλήνων να κατευθύνουν την οργή τους προς το Πατριωτικό Εθνικό (γι' αυτό και δύσβατο) Μονοπάτι .

      • Σταύρος avatar
        Σταύρος @ Σταύρος 01/06/2011 17:52:04

        Για τον orestios ήταν το σχόλιο χωρίς βέβαια να αναιρώ κι εσάς!

  32. fotini avatar
    fotini 01/06/2011 16:41:03

    ΤΟ ΚΑΚΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΕΧΟΥΜΕ 300 ΑΧΡΗΣΤΟΥΣ ΣΤΗ ΒΟΥΛΗ ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΠΟ ΜΝΗΜΟΝΙΟ Τ Ω Ρ Α

  33. Δάσκαλος avatar
    Δάσκαλος 01/06/2011 17:15:06

    Τα πράσινα συνδικάτα θριαμβεύουν στις εκλογές σε όλους τους κλάδους του Δημοσίου.Κακόμοιρα ανθρωπάκια( πράσινα, γαλάζια, πολύχρωμα) γλείφουν τους συνδικαλισταράδες εργατοπατέρες της ΠΑΣΚ. Ναι! Αυτά συμβαίνουν σήμερα κάτω απ' αυτές τις συνθήκες! Γιατί άραγε;
    Για να μην τους απολύσουν;
    Για ν' αρπάξουν κανα ψίχουλο πριν ξεψυχήσουν;
    Προτιμούν να σέρνονται παρά να πεθάνουν όρθιοι;
    Για ποια αξιοπρέπεια μιλάμε;
    Υπάρχουν στιγμές που απελπίζομαι αλλά τότε θυμάμαι τα λόγια του Καραϊσκάκη. "...και άμα πεθάνω....."

  34. Νίκος Αργεάδης avatar
    Νίκος Αργεάδης 01/06/2011 17:29:43

    Έφη, εμπνευσμένο. Μαζί σου.

  35. ΙΑΣΩΝ ΜΑΓΝΗΣ avatar
    ΙΑΣΩΝ ΜΑΓΝΗΣ 01/06/2011 19:26:29

    Προς effie Β.
    Ως προς το άτομό μου, η αγανάκτηση και η αποστροφή δεν στρέφεται αποκλειστικώς και μόνο προς την κατοχική κυβέρνηση Παπανδρέου, αλλά συνολικά προς το Σύστημα Εξουσίας, έτσι όπως σκιαγραφείται στην ιστορική ομιλία του Μίκη Θεοδωράκη στα Προπύλαια:
    "Ποιοι είναι οι ένοχοι; Η ξένη εξάρτηση από τους Δυτικούς μας δήθεν συμμάχους, το «Ανήκομεν εις την Δύσιν», που είναι οι ΗΠΑ και η Ευρώπη των Τραπεζών, καθώς και οι ντόπιοι συνεργάτες τους και υπάκουοι εκτελεστές των εντολών τους, ο πολιτικός κόσμος με κύριους εκφραστές τα δύο κόμματα Εξουσίας, οι άλλοτε εθνικόφρονες, το Μεγάλο Κεφάλαιο και τα όργανά του, το Κράτος και τα ΜΜΕ, δηλαδή το Σύστημα Εξουσίας".
    Διαισθάνομαι δε, ότι αυτή ακριβώς είναι η πολιτική βούληση της συντριπτικότατης πλειονοψηφίας των απανταχού αγανακτισμένων πολιτών. Πώς αλλιώς εξηγείται το γεγονός ότι στις δημοσκοπήσεις το ποσοστιαίο σύνολο των δυο κομμάτων εξουσίας με ...χίλια βάσανα αγγίζει το 40%; (αν υπολογίσουμε και το λίγο έως πολύ ...μαγείρεμα, βράσε όρυζα...)

  36. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 01/06/2011 21:34:23

    Πέστα ρε Έφη!

  37. Μαυρη Αντιδραση avatar
    Μαυρη Αντιδραση 01/06/2011 21:48:55

    @Σταύρος Σωστος φιλε μου!Τα ειπες ΟΛΑ!!! Στο Τσοβολα δως τα ολα ποιος ειχε αγανακτησει??? Οτααν ο "μεγαλος" χτυπαγε δανεια και μιλαγε για ετεροχρονισμους κι αλλα χαριτωμμενα ποιος αντιδρουσε? Οταν ελεγαν τοτε πως υποθηκευουμε το μελλον των παιδιων μας με την "αγορα του αιωνα" και τα δωρακια των 500,000,000 δραχμων που εκανε ο Μαυρακης στον εαυτο του (κατα την εκφραση του "μεγαλου") ποιος αντεδρασε? Οταν ψηφιζαν το μνημονιο ποιος αγανακτησε? Οταν παραβιαζουν τον εναεριο χωρο, επιδοτουν "μεταναστες" με τρελλα νουμερα ενω κοβουν το επιδομα των ανεργων ΓΙΑΤΙ δεν αγανακτουμε? Τια την επειχειρουμενη "ανεξαρτησια της Θρακης" αγανακτει κανεις η υιοθετουμε τις θεσεις των ΜΚΟ? Ας βγαλουμε επι τελους το κεφαλι απ την αμμο στρουθοκαμηλοι..

  38. Γεώργιος Καραϊσκάκης avatar
    Γεώργιος Καραϊσκάκης 01/06/2011 22:30:50

    Παραθέτω για γόνιμο προβληματισμό κάποια ερωτήματα για το κίνημα των αγανακτισμένων, όπως περιλαμβάνονται σε σχετική ανάρτηση του blog "Δεξί Εχτρέμ"
    1ον Η CIA το Σάββατο 21/5/2011 έβγαλε έκθεση που έλεγε οτι προβλέπονται διαδηλώσεις εξεγέρσεις και αναταραχές στην Ελλάδα. Που το ήξερε η CIA οτι οργανώνεται κίνημα Αγανακτισμένων;
    2ον Τρίτη βράδυ 24/5/2011 φτιαχνονται με ταχύτητα αστραπής Ομάδες στο Facebook "Αγανακτισμένων" πολιτών με κάλεσμα για διαμαρτυρία σε όλες τις κεντρικές πλατείες των πόλεων της Ελλάδας. Πως συννενοηθηκαν λοιπον όλοι αυτοί;
    2-3 Πατριωτικά Blog δεν μπορουμε να συνεννοηθούμε σε 2 απλά πράγματα. Τόσοι άνθρωποι πότε συνεννοήθηκαν;
    3ον Τετάρτη πρωί 25/5/2011 Υπάρχουν ήδη ιστοσελίδες των αγανακτισμένων στο Internet. Πότε πρόλαβαν; (μια διεύθυνση πχ giannis.com για να μπορει να την χρησιμοποιησει καποιος χρειάζονται απο την ωρα αγοράς περίπου 4 ώρες μέχρι να την χρησιμοποιησει. Ένας χώρος φιλοξενίας ιστοσελίδας για να συνδεθεί με το όνομα θέλει περίπου 12-24 ώρες, ωστε να ενεργοποιηθει η σύνδεση. )
    4ον Τετάρτη πρωί 25/5/2011 ΟΛΑ ΤΑ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΑ ΚΑΙ ΕΝΤΥΠΑ ΜΕΣΑ , ΔΟΛ, ΜΠΟΜΠΟΛΆ, ΑΛΑΦΟΥΖΟΥ, ΛΑΤΣΗ κλπ μίλαγαν για το τι έγινε το προηγούμενο βράδυ στο facebook και καλούσαν τον κόσμο να συμμετάσχει σε μια "ειρηνική διαδήλωση".Τι συμφέρον έχουν τωρα; ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΤΟ ΙNDYMEDIA ΚΑΛΟΥΣΕ ΣΕ ΕΙΡΗΝΙΚΗ ΔΙΑΔΗΛΩΣΗ!
    Τόσο καιρό δηλαδή οι διαδηλώσεις δεν ήταν ειρηνικές; Ο κόσμος κατέβαινε στους δρόμους με διαθέση να τα σπάσουν όλα; Τι συμφέρον έχουν τωρα;
    5ον Πως γίνεται στο Σύνταγμα να οργανώθηκε ιατρείο μέσα σε λιγότερο απο 24 ώρες;
    6ον Πως γινεται την Τετάρτη 25/5/2011 να υπάρχουν πανό προσαρμοσμένα στη συγκεκριμενη διαδήλωση μεγέθους 4-5 μέτρων να ειναι έτοιμα τυπωμένα σε λιγότερο απο 24 ώρες;
    7ον Γιατί τα κανάλια χρησιμοποίησαν τον κόσμο (περίπου 200χιλιαδες) την Κυριακή 29/5/2011 ώστε να πουνε οτι ο κόσμος στις διαδηλώσεις ζητούν συναίνεση;
    8ον Γιατί οι "Αγανακτισμένοι" έχουν τόσο μεγάλη αλληλεγγύη για τους λαθρομετανάστες, σε σημείο να παίξουν ξύλο με κόσμο;
    9ον Γιατί ΟΛΑ ΤΑ ΜΜΕ στηρίζουν αυτές τις διαδηλώσεις και δεν στήριζαν τις άλλες διαδηλώσεις όπως η κάρτα του πολίτη που είχε 60χιλιάδες κόσμο στο σύνταγμα ή στις γενικές απεργίες που απεργούσε όλη η ΕΣΗΕΑ;
    10ον ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΕΣΕΙ ΟΥΤΕ ΜΙΑ ΜΟΛΟΤΟΦ ΤΟΣΕΣ ΜΕΡΕΣ; ΟΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ΣΕ ΚΑΘΕ ΜΕΓΑΛΗ ΔΙΑΔΗΛΩΣΗ ΤΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ;
    11ον Τι σχέση έχουν οι "Αγανακτισμένοι" με τον ΑΝΤΑΡΣΥΑ, ΠΑΣΟΚ ΚΑΙ ΣΥΡΙΖΑ;
    12ον Γιατί ο Παπανδρέου πήρε θέση για τους αγανακτισμένους και είπε: «Σήμερα οι διαδηλωτές σε Ελλάδα και σε ολόκληρο τον κόσμο απευθύνονται σε εθνικά ζητήματα διακυβέρνησης που είναι πιο αδύναμα από παλιά, και που πέρα από τις ενδογενείς ατέλειές τους, αιχμαλωτίζονται από τις παγκόσμιες εξουσίες και τις αλλαγές ενός παγκόσμιου συστήματος», δήλωσε ο Έλληνας πρωθυπουργός.:
    13ον Γιατί κοπέλα "εκπρόσωπος" των αγανακτισμένων είπε οτι:«Εμείς δεν διαδηλώνουμε μόνο για τους πολίτες της ελλάδας, αλλα για τους πολίτες του κόσμου! »

  39. Βατάτζης avatar
    Βατάτζης 02/06/2011 02:34:37

    Μετά από την ΕΜΕΤΙΚΗ χθεσινή εκπομπή του Χαρδαβέλλα που έφερε εξω-ΣΥΡΙΖΑΙΟΥΣ, νεο-ΠΑΣΟΚΟΥΣ και ΑΝΤΑΡΣΥΕΣ να μας μιλήσουν ως "εκπρόσωποι" των ΑΓΑΝΑΚΤΙΣΜΕΝΩΝ (εφτασαν στο σημείο να πουν ότι ακόμα και...πακιστανοί "αγωνίζονται" μαζί με τους Ελληνες), σήμερα έσκασε αυτή η ΒΟΜΒΑ με τις δηλώσεις ΓΑΠ περί ΠΑΓΚΟΣΜΙΑΣ ΔΙΑΚΥΒΕΡΝΗΣΗΣ ΜΕ ΑΦΟΡΜΗ ΤΗΝ ΑΓΑΝΑΚΤΗΣΗ ΤΟΥ ΛΑΟΥ!!!!!!!

    ΕΧΟΥΜΕ ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΗΣΕΙ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΠΟΥ ΠΑΕΙ ΣΤΟ ΣΥΝΤΑΓΜΑ, ΝΑ ΠΡΟΣΕΧΕΙ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΒΕΒΑΙΟ ΟΤΙ Η ΝΕΑ ΤΑΞΗ ΕΙΤΕ ΤΟΥΣ ΚΑΘΟΔΗΓΕΙ ΕΙΤΕ ΤΟΥΣ ΕΚΜΕΤΑΛΛΕΥΕΤΑΙ!!!! ΠΡΟΣΟΧΗ!! NA EXETE ΜΟΝΟ ΕΛΛΗΝΙΚΕΣ ΣΗΜΑΙΕΣ και να προκαλείτε άμεση ΔΙΑΠΟΜΠΕΥΣΗ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΣΚΟΥΛΗΚΙΩΝ προερχόμενων ΑΠΟ ΠΟΛΙΤΙΚΕΣ ΚΑΙ ΚΟΜΜΑΤΙΚΕΣ ΝΕΟΛΑΙΕΣ ΚΑΙ ΟΡΓΑΝΩΣΕΙΣ!!!!! Και προσοχή σε "κάλπες", "ψηφίσματα" και άλλα αριστερίστικα και νεοταξίτικα καραγκιοζιλίκια που έχουν συγκεκριμένους στόχους αποπροσανατολισμού των Ελλήνων!!

  40. Ένας avatar
    Ένας 02/06/2011 03:03:03

    Κάτσε λίγο ...

    Οι κάτοικοι του Αγ. Παντελεήμονα είναι αγανακτισμένοι με εισαγωγικά ε;

    Όποιος έχει ελληνική σημαία-μπέρτα είναι ελληναράς φασίστας ε;

    Αλλά αυτοί που φώναζαν χθες εαμ-ελας-μελιγαλάς είναι ο ανθός της ελληνικής νεολαίας, έτσι;

  41. Ένας avatar
    Ένας 02/06/2011 03:07:38

    Δοκιμάστε να θέσετε τέτοια ζητήματα και θα δείτε τι έχει να γίνει από τους Λαθρο-φρουρούς.

  42. Ένας avatar
    Ένας 02/06/2011 03:08:15

    Ο ύπνος έπεφτε βαρύς .......... ...

  43. nik avatar
    nik 02/06/2011 05:52:37

    Σε προβληματισε προφανως το γεγονος οτι οι αγανακτησμενοι προπηλακισαν
    και νεοδημοκρατες.Αν εδερναν μονο πασοκους θα ελεγες τα ιδια?

  44. nik avatar
    nik 02/06/2011 06:01:00

    θα παθαινε οτι και ο τζαβαρας

  45. Theo avatar
    Theo 02/06/2011 13:29:58

    σημερα ο βουλευτης της ΝΔ, Μιλτιαδης Βαρβιτσιωτης προτεινει σε αρθρο του (iefimerida) να αλλαξουν ολοι οι βουλευτες.
    Συγκεκριμμενα:
    οιο είναι όμως το διακύβευμα; Το διακύβευμα όμως της συμμετοχής των πολιτών στο κίνημα των αγανακτισμένων δε δέχομαι ότι μπορεί να είναι η αλλαγή του κοινοβουλευτικού πολιτικού συστήματος αλλά η μεγαλύτερη συμμετοχή της κοινωνίας των πολιτών στην αλλαγή του πολιτικού προσωπικού. Η ευθύνη δεν είναι των θεσμών αλλά των προσώπων που το απαρτίζουν.

    Είναι προτιμότερο να αλλάξει το σύνολο των βουλευτών παρά να απαξιώσουμε την κοινοβουλευτικη δημοκρατία με κινδυνο να πέσουμε σε άλλες περιέργες περιπέτειες.

    Μια ενεργή κοινωνία των πολιτών που δρα, συζητά, προτείνει είναι η απάντηση στην αδιαφορία και την αποχή που συντηρούν τη λογική «όλοι ίδιοι είναι».
    -------------------------------------------------------------------------------------------
    Να το εκλαβουμε ως δηλωση οτι δεν προτειθεται να διεκδικησει νεα θητεια στις επερχομενες εκλογες?

  46. Απο Πλατεια Βαθης avatar
    Απο Πλατεια Βαθης 03/06/2011 11:19:20

    .. εστω αν μηδενισουμε ΟΛΑ τα προβληματα μας ΣΗΜΕΡΑ...
    ... σε 15 ΧΡΟΝΙΑ θα βρεθουμε στο ιδιο σημειο.. !!
    Διαβαστε τι ειπε χτες ο Μαρκεζινης,,
    "Θεωρώ άκρως επικίνδυνη τη φημολογούμενη σύνδεση της επιμήκυνσης με την υποθήκευση περιουσιακών στοιχείων της πατρίδας μας", σημειώνει ο Βασίλειος Μαρκεζίνης σε άρθρο του στο "Εθνος της Κυριακής".

    http://www.ethnos.gr/article.asp?catid=22767&subid=2&pubid=63097090

  47. Απο Πλατεια Βαθης avatar
    Απο Πλατεια Βαθης 03/06/2011 11:28:08

    ... τα παιδια παιζει... αττικη συνταξη
    ... οι γεροι πειναει... συνταξη ΙΚΑ

    σσ. σταματηστε παιδια να ζητε στις "ιδανικες θεωριες" σας... τις μαθαμε και εμεις οταν ειμασταν στην ηλικια σας. Πολεμησαμε για αυτες !! "Αυτοι" τις εκμεταλλευτικαν για να φτασουμε στην σημερινη μας καταντια !! (Μαθετε πως !!)

    Η "ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΠΡΑΞΗ" απαιτει την επιλογη μεταξυ "του δυσαρεστου αλλα οφελιμου και του καταστροφικου αλλα ευχαριστου" με γνωμονα το ΚΟΙΝΟ ΣΥΜΦΕΡΟΝ !!
    Τιποτα το "ηθικο" ή "ωραιο", ή "δικαιο" ή "αληθες" ... παρα ΚΥΡΙΩΣ, ΣΥΜΦΕΡΟΝ