#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
25/05/2012 14:09
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ποιος είπε ότι δεν έχουν σχέδια εξόδου της Ελλάδας από το ευρώ;



Του Κώστα Ροδινού

Όποιος πιστεύει ό,τι όχι μόνον η ΕΕ, αλλά και οι παγκόσμιες αγορές δεν έχουν ήδη έτοιμα εναλλακτικά σχέδια σε περίπτωση εξόδου της Ελλάδος από το ευρώ, εθελοτυφλεί.

Θα ήταν άλλωστε αφελείς και επικίνδυνα επιπόλαιοι, αν δεν τα είχαν εκπονήσει.

Πρώτον, γιατί ανεξαρτήτως του τι λέμε και τι κάνουμε εμείς, η έξοδος μας από το ευρώ, μπορεί να προκύψει και ως ...ατύχημα!

Δεύτερον, γιατί τη συζήτηση για  επιστροφή στη δραχμή τη συντηρούμε εμείς οι ίδιοι. Και στο εξωτερικό, έχουν μια ...κακή συνήθεια. Σπανίως ...παίζουν με σοβαρά θέματα.

Τρίτον, γιατί μια ελληνική έξοδος θα προκαλούσε αλυσιδωτές αντιδράσεις στο παγκόσμιο χρηματοπιστωτικό σύστημα, με άγνωστες μέχρι στιγμής συνέπειες. Και αυτό είναι που μέχρι στιγμής τους τρομάζει. Γιατί μόνο κατά προσέγγιση μπορούν  εκτιμήσουν το κόστος εξόδου μας, αλλά και πάλι φοβούνται τη δυναμική που θ’   αναπτυχθεί μέσω του «ντόμινο». Επ’ αυτού είναι χαρακτηριστικές οι ανησυχίες που εξεδήλωσαν χθές από Μόσχα και Πεκίνο. Άρα, κάτι πρέπει να κάνουν για να περιορίσουν τις ζημιές.

Τέταρτον, γιατί αυτή η αβεβαιότητα, χαρά των κερδοσκόπων, δεν μπορεί να συνεχιστεί για πολύ καιρό ακόμα. Ήδη ...ταλαιπωρούμε την ΕΕ για παραπάνω από δυο χρόνια! Μεγάλη η χάρη μας! Έχουν και αυτοί άλλες προτεραιότητες. Δεν αποτελούμε το κέντρο του κόσμου!

Πέμπτον, γιατί ως χώρα, λόγω των αλλοπρόσαλλων χειρισμών μας, κινδυνεύουμε να απομονωθούμε εντελώς σ’ ευρωπαϊκό επίπεδο. Με τόσα συσσωρευμένα προβλήματα και ανοιχτά εθνικά μέτωπα, δεν έχουμε την πολυτέλεια να πορευόμαστε μόνοι σ’ ένα ταραχώδες περιβάλλον.

Για αυτό πρέπει, ως χώρα, να συνειδητοποιήσουμε ότι  ο χρόνος βαίνει καλώς....εναντίον μας. Και ...υπέρ τους!

Δυστυχώς, αυτό μάλλον αρνούμαστε να το καταλάβουμε!

Οι ευρωπαϊκές τράπεζες, για παράδειγμα, έχουν ήδη μειώσει την έκθεσή τους σε ελληνικά ομόλογα από 100 δις ευρώ το 2010 στα 4 περίπου δις.

Πολύ φοβούμαι ό,τι κινδυνεύουμε να την πάθουμε όπως, στο γνωστό μύθο, ο τσομπάνης με το λύκο.

Δηλαδή , να μας δείξουν την πόρτα εξόδου και οι μόνοι ...απροετοίμαστοι και αιφνιδιασμένοι να αποδειχτούμε τελικά εμείς!

Όσο, λοιπόν, συνεχίζεται η συζήτηση για επιστροφή στη δραχμή, η ελληνική οικονομία θα βυθίζεται όλο και περισσότερο στην άβυσσο.

Δεν έχετε παρά να ρίξετε μια ματιά στο ταμπλό του χρηματιστηρίου. Οι μετοχές ακόμα και άλλοτε κραταιών επιχειρήσεων κοστίζουν περίπου όσο ένα....σουβλάκι!

Υγιείς επιχειρήσεις  δυσκολεύονται όχι μόνον να δανειστούν, αλλά και να εξάγουν επειδή ουδείς γνωρίζει τι θα προκύψει την επομένη και δεν θέλει να αναλάβει το ρίσκο.

Ο τουρισμός, βασική πηγή εσόδων της χώρας μας, κινδυνεύει να τιναχτεί στον αέρα. Αυτό που έκανε χτές η «Veratours» μπορεί σύντομα να βρει και άλλους υστερόβουλους μιμητές. Γιατί ως γνωστόν στην αναμπουμπούλα ο λύκος χαίρεται!

Σ’ ένα τέτοιο περιβάλλον αστάθειας και αβεβαιότητας ουδείς πρόκειται να έρθει να επενδύσει στην Ελλάδα, έστω και αν όλα έχουν υποτιμηθεί. Γιατί οι επενδυτές, σε αντίθεση με τους κερδοσκόπους, αναζητούν σταθερότητα και θετικές προοπτικές.

Δυστυχώς, η έξοδος μας από το ευρώ, ως διαπραγματευτικό χαρτί, έχει πλέον χάσει την αξία του. Δεν «τσιμπάνε»  ούτε κάν οι ερασιτέχνες!

Λοιπόν, πέρα από τις γραφικότητες ορισμένων νεόκοπων οικονομολόγων της συμφοράς, ως χώρα πρέπει το ταχύτερο δυνατόν, να πάρουμε μια απόφαση.

Αν θέλουμε να παραμείνουμε στο ευρώ, με ό,τι αυτό συνεπάγεται, να το συμφωνήσουμε και αυτό να αποτελέσει μια εθνική γραμμή την οποία οφείλουν να τηρήσουν όσοι πιστεύουν στην ευρωπαϊκή προοπτική της χώρας. Διαφωνούντες θα υπάρχουν πάντα, αλλά σημασία έχει να διαμορφωθεί το εθνικό μέτωπο.

Αν πάλι, επιθυμούμε να επιστρέψουμε στη δραχμή, και επειδή αυτό δεν μπορεί να γίνει από τη μια μέρα στην άλλη πρέπει, ως χώρα να αποφασίσουμε, ότι αυτη είναι η εθνική μας επιλογή. Και να το ανακοινώσουμε επισήμως! Να ορίσουμε και ένα χρονοδιάγραμμα! Για να ξέρουν όλοι τι γίνεται!

Αυτό το μέσα ή  έξω είναι ό,τι χειρότερο: η απόλυτη συνταγή καταστροφής.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Αλμωπιευς avatar
    Αλμωπιευς 25/05/2012 14:20:03

    Kaνενα προβλημα ερχεται ο Αλεξης και οι συν αυτω.

    • Jim Bim avatar
      Jim Bim @ Αλμωπιευς 25/05/2012 15:26:47

      ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΕΛΛΗΝΕΣ ΠΟΥ ΜΕΤΑΞΥ ΤΗΣ ΜΑΧΗΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΠΑΡΑΔΩΣΗΣ ΑΝΕΥ ΟΡΩΝ – ΨΗΦΙΖΟΥΝ ΤΗΝ ΠΑΡΑΔΩΣΗ ??????

      • bird avatar
        bird @ Jim Bim 25/05/2012 15:28:11

        Έλληνες όχι, άνθρωποι ναι.

      • 1kris avatar
        1kris @ Jim Bim 25/05/2012 16:30:16

        ΓΙΑ ΚΑΝΕ ΜΙΑ ΒΟΛΤΑ ΣΤΗΝ ΣΕΛΙΔΑ 242 ΤΟΥ ΜΝΗΜΟΝΕΙΟΥ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΘΑ ΜΑΣ ΠΕΙΣ -ΑΝ -ΜΑΣ ΠΕΙΣ ΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΠΑΡΑΔΩΣΕΙ ΤΗΝ ΧΩΡΑ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΜΙΑ ΤΟΥΦΕΚΙΑ.

        • kimon avatar
          kimon @ 1kris 25/05/2012 17:55:25

          και χωρίς τουφεκιά και σιδηροδέσμια!!!
          Ευτυχώς κάτι αντιλαμβάνονται οι πλατιές μάζες.

          • Jim Bim avatar
            Jim Bim @ kimon 25/05/2012 21:56:46

            Για ΄΄ολα φταίει το ΠΑΣΟΚ και η οικογένεια ΠΑΠΑΝΔΡΕΟΥ ...

            Ο ΜΟΝΟΣ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΔΩΣΕΙ ΤΗ ΜΑΧΗ ΚΑΙ ΝΑ ΤΗΝ ΚΕΡΔΙΣΕΙ ΕΙΝΑΙ Ο ΣΑΜΑΡΑΣ !!!

  2. Ανδρέας avatar
    Ανδρέας 25/05/2012 14:29:34

    Εμείς, ως κράτος συντεταγμένο, έχουμε πλήρες και αναλυτικό σχέδιο γι αυτή την (απευκτέα) περίπτωση?

    498 το χρηματιστήριο Αθηνών σήμερα.
    Οποιος έχει 5-6 δις, αγοράζει τις τράπεζες.

    • chrisss avatar
      chrisss @ Ανδρέας 25/05/2012 14:59:45

      ότι θες λες..τα πλειοψηφικά πακέτα μετοχών δεν διατίθενται προς πώληση μέσω μετοχών στο χρηματιστήριο...εκτός και αν νομίζεις πως αν κάποιος είχε την μια μέρα το 51%, την άλλη μέρα το έχει άλλος και πάει λέγοντας..σοβαρευτείτε, δεν είναι τόσο απλή η οικονομία..

      • Ανδρέας avatar
        Ανδρέας @ chrisss 25/05/2012 15:55:13

        Ε βέβαια δεν προσφέρονται προς πώληση! Εχεις δίκαιο.

        Να αναδιατυπώσω λοιπόν:
        Πόσο αποτιμάται σήμερα (ποιά είναι η αξία) πλειοψηφικό πακέτο (που όπως σωστά επισημαίνεις δεν προσφέρεται προς πώληση) της alphabank και eurobank, μαζί?

        • Ο Θείος avatar
          Ο Θείος @ Ανδρέας 25/05/2012 18:29:37

          Χα χα, κατά τα άλλα, όπως λέει και η θεωρία, οι τιμές των μετοχών διαμορφώνονται ελεύθερα στην αγορά, από την προσφορά και τη ζήτηση !!
          Θα τις ανακεφαλαιοποιήσουν με 25 δις, ενώ η αγορά άν λέει κάτι, λέει 6 δις!
          Κατά τα άλλα δεν είναι (προσωρινή) κρατικοποίηση. Ναι, και οι καλόγεροι στο Μεσαίωνα βάφτιζαν την κόττα ψάρι, και μετά έκαναν νηστεία!

  3. anonymous avatar
    anonymous 25/05/2012 14:30:09

    Αντί απαντήσεως:

    h--p://www.antinews.gr/2012/05/25/163059/

    h--p://www.antinews.gr/2012/05/25/162986/

  4. Ζευς avatar
    Ζευς 25/05/2012 14:50:29

    Ήρθαν ντυμένοι «φίλοι»
    Αμέτρητες φορές οι εχθροί μου
    το παμπάλαιο χώμα πατώντας.
    Και το χώμα δεν έδεσε ποτέ με τη φτέρνα τους.
    Έφεραν το Σοφό, τον Οικιστή και τον Γεωμέτρη
    Βίβλους γραμμάτων και...
    αριθμών
    την πάσα Υποταγή και δύναμη
    το παμπάλαιο φως εξουσιάζοντας.
    Και το φως δεν έδεσε ποτέ με τη σκέψη τους.
    Ούτε μέλισσα καν δε γελάστηκε το χρυσό ν’ αρχινήσει παιχνίδι
    ούτε ζέφυρος καν, τις λευκές να φουσκώσει ποδιές.
    Έστησαν και θεμελίωσαν
    στις κορφές, στις κοιλάδες, στα πόρτα
    πύργους κραταιούς κι επαύλεις
    ξύλα κι άλλα πλεούμενα
    τους Νόμους, τους θεσπίζοντας τα καλά και συμφέροντα
    στο παμπάλαιο μέτρο εφαρμόζοντας.
    Και το μέτρο δεν έδεσε ποτέ με τη σκέψη τους.
    Ούτε καν ένα χνάρι Θεού στην ψυχή τους σημάδι δεν άφησε
    Ούτε καν ένα βλέμμα ξωθιάς τη μιλιά δεν είπε να πάρει.
    Έφτασαν ντυμένοι «φίλοι»
    αμέτρητες φορές οι εχθροί μου
    τα παμπάλαια δώρα προσφέροντας.
    Και τα δώρα τους άλλα δεν ήτανε
    παρά μόνο σίδερο και φωτιά.
    Στ’ ανοιχτά που καρτέραγαν δάχτυλα
    μόνον όπλα και σίδερο και φωτιά.
    Μόνον όπλα και σίδερο και φωτιά.

  5. giorgos avatar
    giorgos 25/05/2012 14:50:54

    Αμην και ποτε

  6. Γιάννης Φαίλτωρ avatar
    Γιάννης Φαίλτωρ 25/05/2012 15:11:50

    Αλέξιος ο Πρώτος

    Μικρόν ελεγείον…

    Του Έλληνος ο τράχηλος ζυγόν δεν υπομένει
    Αυτό το ξέρουν άπαντες στην έρμη τούτη γη
    Και εις τους δίσκεκτους καιρούς ο τάλαις περιμένει
    Σωτήρας νέος έφιππος στο τέλος να φανεί

    Και να σου μέσα, ξαφνικά, απ’ το βαθύ σκοτάδι,
    Ακρίτας ανασταίνεται, καθάριος ουρανός,
    σεπτή μορφή, αγέρωχη, που νίκησε τον Άδη,
    ο Αλέξης εμφανίστηκε ως νέος Κομνηνός!..

    Με Ωσσανά τον δέχτηκαν όλοι οι ραγιάδες τώρα,
    κι έδιωξε το Μνημόνιο, Φράγκους και Γερμανούς.
    Με νέο νόμισμα γλαυκός, εγέμισε τη χώρα,
    κι Έλληνες ονομάτισε όλους τους Αφγανούς.

    Ταξίματα και τάλαρα μοίρασε σωρηδόν,
    και ο ραγιάς καυχιότανε. Φούσκωνε σαν παγώνι,
    Τους του διαβόλου Γερμανούς, ξαπόστειλε λοιπόν,
    κι ως νέος Ακρίτης Διγενής, κραύγαζε στο μπαλκόνι

    Όλα τα όνειρα, για δες, σκοντάφτουν στην Αλήθεια,
    κι αυτή η κακούργα έρχεται απρόσκλητη κυρά.
    Σε λίγο εκαταντήσανε να τρων όλο ρεβίθια
    λάπατα και ξινόγαλο σαν τότε, όπως παλιά.

    Μια ο ραγιάς δε νοιάζεται για τίποτα εξόν
    Τη μπάκα να γεμίζει γιομάτος περηφάνεια
    Οι γλαύκες δε φτουράγανε. Θυμώσανε λοιπόν
    Και τον εξαποστείλανε για πάντα στην αφάνεια

    Για άλλο σωτήρα έψαχνε στου χαλασμού την άψη
    Κατάρες κι αναθέματα ξεστόμιζε πολύ
    Αν στον καθρέφτη γύριζε λιγάκι να κοιτάξη
    Το φταίχτη θ΄ αναγνώριζε, και από την καλή.

    • juliet avatar
      juliet @ Γιάννης Φαίλτωρ 25/05/2012 15:19:13

      Γιάννη ,
      για την εθνική γιορτη της 17ης Ιούνη είναι;Θα το απαγγέλουμε πριν την κάλπη;
      :)

      • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
        Γιάννης Φαίλτωρ @ juliet 25/05/2012 15:25:01

        Α δεν ξέρω! Μπορεί να μην το επιτρέψω σαν την Ιουλίτα!

        • juliet avatar
          juliet @ Γιάννης Φαίλτωρ 25/05/2012 15:32:20

          Εκτός και δώσεις τα πνευματικά δικαιώματα στην..........ανάλογα με τα γούστα.Ρώτα και τον δάσκαλο σαν σοφός θα σου δώσει την σωστή συμβουλή...πάντα για το ποίημα μιλάω.
          :) :)

    • Ιωαννης Τ avatar
      Ιωαννης Τ @ Γιάννης Φαίλτωρ 25/05/2012 18:07:00

      εσυ το εγραψες αυτο το εξαμβλωμα? αν ναι εισαι πολυ προβλητικος και μονο που αναφερεις την λεξη ραγιας. ραγιας στα μουτρα σου φιλε!!! δεν μας αφορα.

      • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
        Γιάννης Φαίλτωρ @ Ιωαννης Τ 25/05/2012 19:12:00

        Σπαθί αντίληψη, μυαλό ξεφτέρι,
        κάτι μισόμαθε κι όλα τα ξέρει.
        Κι από προσπάππου κι από παππού
        συγχρόνως μπούφος και αλεπού.

        Θέλει ακόμα -κι αυτό είναι ωραίο-
        να παριστάνει τον ευρωπαίο.
        Στα δυό φορώντας τα πόδια που 'χει
        στο 'να λουστρίνι, στ' άλλο τσαρούχι.

        Σουλούπι, μπόϊ, μικρομεσαίο,
        ύφος του γόη, ψευτομοιραίο.
        Λίγο κατσούφης, λίγο γκρινιάρης,
        λίγο μαγκούφης, λίγο μουρντάρης.

        Και ψωμοτύρι και για καφέ
        το «δε βαρυέσαι» κι «ωχ αδερφέ».
        Ωσάν πολίτης, σκυφτός ραγιάς
        σαν πιάσει πόστο: δερβέναγάς.

        Δυστυχία σου, Ελλάς,
        με τα τέκνα που γεννάς!
        Ώ Ελλάς, ηρώων χώρα,
        τί γαϊδάρους βγάζεις τώρα;

        • juliet avatar
          juliet @ Γιάννης Φαίλτωρ 25/05/2012 20:21:46

          Σεπτή μου Υποκρισία ,Δέσποινά μου,
          με συντριβή μου σου φιλώ το χέρι,
          και σου προσφέρω τα σεβάσματά μου.
          Ποι' άλλη αρετή καλυτερά σου ξέρει

          να κερδίζεις τς ανθρώπους εδώ χάμου;
          Ο κόσμος σε λατρέυει ,σε γεραίρει
          κι εγώ κλίνω σ'εσέ το γόνατό μου
          και σε γυρεύω για οδηγό μου αστέρι.

          Φτιάσε μου σοβαρό το πρόσωπό μου,
          δώσ'μου ύφος πειστικό και όψη οσία,
          για να μπορώ κι εγώ σε ποίμνιό μου

          να εξασκώ την τόση σου μαγεία .
          Κι έτσι να ' ν' και για με τον φτωχόν γέροντα
          του κόσμου τα καλά και τα συμφέροντα.

  7. aks avatar
    aks 25/05/2012 15:15:07

    Aγαπητέ Κώστα Ροδινέ,
    Δίνεις μάχες οπισθοφυλακής, πλέον...
    Μιλάς σαν να έχουμε εμείς την επιλογή.
    Φάσκεις και αντιφάσκεις. Σαφώς και θέλουμε να μείνουμε στο Ευρώ με ποσοστό κυριολεκτικά ΟΛΟΚΛΗΡΩΤΙΚΟ 75-80%. Το ερώτημα είναι μπορούμε?
    Οποιος κι αν κερδίσει τις εκλογές, που θα βρεί στις 30 Ιουνίου τα 18 -20 δίς που θα μας λείπουν ? Βεβαίως θα δικαιολογηθούμε στους Γερμανούς που απαιτούν ΑΠΑΡΕΓΚΛΙΤΗ ΤΗΡΗΣΗ ΤΩΝ ΣΥΜΦΩΝΗΘΕΝΤΩΝ, οτι λόγω μεγαλύτερης ύφεσης, λόγω εκλογών, λόγω διάλυσης του κρατικού μηχανισμού θέλουμε , αλλά δεν μπορούμε να τηρήσουμε τα συμφωνηθέντα. Ας υποθέσουμε οτι Πρωθυπουργός δεν είναι ο Κακός Τσίπρας αλλά ο καλός Σαμαράς. Πιστεύεις οτι θα μας χαρίσουν οι Γερμανοί την ασυνέπεια?
    Δηλαδή οι Γερμανοί θα παίξουν κυριολεκτικά στα ζάρια την τύχη της Ευρώπης * αν εμείς ψηφίσουμε τον Τσίπρα? Κι αν αυτό ισχύει, που ξέρεις οτι ο Τσίπρας δεν θα το παίξει κι αυτός καλός? Ο Τσίπρας δεν είναι χαζός να πεί οτι δεν θέλουμε να τηρήσουμε τα συμφωνηθέντα. Θέλουμε θα πεί στους Ευρωπαίους, αλλά δεν μπορούμε, γιατί δεν έχουμε τα έσοδα που προέβλεπε το μνημόνιο… Αρα καταγγείλτε το, ακυρώστε το, παγώστε το, τροποποιήστε το, κάντε το ότι θέλετε ή δώστε μας κι άλλα, έτσι ώστε να ξαναπληρώσουυμε όταν θα έχουμε.
    Αν πάλι μας καταδικάσετε να πεθάνουμε πώς θα σας πληρώσουμε? Αυτά θα πεί ο Τσίπρας όταν γίνει Πρωθυπουργός στις 17 Ιουνίου…
    ------------------------------------------------------------------------------------------------
    *Ο Τσάρλς Νταλλάρα, Ο Νίκολας Κλέγκ ακόμα και ο Τούρκος Αλή Μπαμαπατζάν, δηλώνουν οτι Δραχμή θα έχουμε μόνο αν διαλυθεί ΠΡΩΤΑ η Ευρωζώνη

    • dim avatar
      dim @ aks 25/05/2012 17:38:05

      Και αυτά να πει ο Τσίπρας στις 18 Ιούνη, και άντε να δεχθούν οι Ευρωπαίοι καταρχήν να τσοντάρουν ξανά και να χαλαρώσουν τους στόχους, θα τον ρωτήσουν όμως πρώτα το εξής απλό:

      «ΟΚ, να σου δώσουμε παράταση και χρήμα ξανά, αλλά να ακούσουμε πρώτα ποιο είναι το σχέδιο σου για να γίνει ξανά η Ελλάδα ανταγωνιστική, παραγωγική και να μειώσει σιγα σιγα τα ελλειμματα της?»

      Μόλις τους πει ο Τσίπρας την ατζέντα του (κρατισμός, προσλήψεις, κρατικοποιήσεις, φόροι στα μεγάλα εισοδήματα, ασφυξία της ιδιωτικής πρωτοβουλίας κλπ), θα του πουν το εξής απλό:

      « Εσεις δε ζητάτε να βάλουμε πλάτη, εσείς ζητάτε να διαιωνίζεται τα ελλείμματα σας και το κρατισμό σας, και εμεις οι υπόλοιποι λαοί να σας πληρώνουμε εις τους αιώνες των αιώνων. Λυπάμαι αλλά αυτά τα πράγματα είναι έξω από κάθε ευρωπαϊκή λογική. Στο καλό και καλή τύχη, εμεις θα θωρακίσουμε τους άλλους λάους που θέλουν ανάπτυξη προς τη σωστή κατευθυνση της ελευθερης οικονομίας και όχι του κρατισμού, και ας χάσουμε τώρα και 1 τρις. Ο παραδειγματισμός της εικόνας της εξαθλιωμενης Ελλάδας της δραχμης, θα κάνει όλους εμας του ςυπόλοιπους λαούς να συνεχίσουμε το δύσκολο αλλά ασφαλή δρόμο της δημοσιονομικής προσαρμογής με πακέτα ανάπτυξης προς την ιδιωτική πρωτοβουλία και όχι προς τη συντήρηση ενός αδηφάγου κράτους....»

      Η πολιτική ατζέντα του Τσίπρα μας οδηγεί έτσι κι αλλιώς στη δραχμή. Και να λένε ότι δε το θέλουν οι Συριζαίοι αυτό, (αν και οι 8 στις 12 συνιστώσεις, και ο Λαφαζάνης το θέλουν σφόδρα), η πολιτική τους μπορεί να εφαρμοστεί μόνο με εθνικό νόμισμα (ο Αλαβάνος και το ΚΚΕ γιατί νομίζετε το λένε, ότι πρέπει οι Αριστεροί να είναι ειλικρινείς και να πουν ότι η μή τήρηση των δεσμεύσεων αυτών και η υιοθέτηση μιας αριστερής οικονομικής πολιτικής προϋποθέτει και επιστροφή στη δραχμη?)

      • aks avatar
        aks @ dim 25/05/2012 17:52:39

        Εχεις την εντύπωση οτι αν του πουν (λες και γι' αυτό σκάνε) «ΟΚ, να σου δώσουμε παράταση και χρήμα ξανά, αλλά να ακούσουμε πρώτα ποιο είναι το σχέδιο σου για να γίνει ξανά η Ελλάδα ανταγωνιστική, παραγωγική και να μειώσει σιγα σιγα τα ελλειμματα της?» ο Τσίπρας θα τους δώσει το πρόγραμμα για τις κρατικοποιήσεις?
        Μη μασάς. Το πρόγραμμα της ΝΔ θα τους δώσει το ξέρω απο πρώτο χέρι. (Εχει σβήσει το ΝΔ και έβαλε ΣΥΡΙΖΑ) Κι αν του δείξουν το πρόγραμμα του ΣΥΡΙΖΑ και τον ρωτήσουν τι είναι αυτό, θα τους πεί αυτό ήταν προελκλογικό, δεν ισχύει πιά...Τσίπρας δαγκωτό φίλε μου. Κι ο Σαμαράς θα τον ψηφίσει στο τέλος. Δεν έχουμε άλλη λύση...

        • dikefalosaitos avatar
          dikefalosaitos @ aks 25/05/2012 17:57:58

          Φίλε μου, πρέπει να σε κάνουν εκπρόσωπο τύπου στις συνιστώσες.
          Μόνο έτσι θα καταφέρουν τον στόχο τους, να μην κυβερνήσουν.

          • aks avatar
            aks @ dikefalosaitos 25/05/2012 19:16:14

            Δυστυχώς δεν με έκαναν και θα αναγκαστούν να κυβερνήσουν. Οπότε εγώ θα τους έχω προειδοποιήσει όλους .

        • dim avatar
          dim @ aks 25/05/2012 18:06:09

          Δηλαδή εσυ μας προτρέπεις να στηρίξουμε με τη ψήφο μας να βγεί πρωθυπουργός ένας ψεύτης λαϊκιστής, που δηλώνει ακροαριστερός αλλά μόλις βγει θα εφαρμόσει φιλελευθερη πολιτική?

          • aks avatar
            aks @ dim 25/05/2012 19:10:24

            Eσύ ξέρεις κανέναν απ' αυτούς που πάνε για Πρωθυπουργοί, που να μήν είναι ψεύτης λαϊκιστής, που δηλώνει ιδεολόγος και πατριώτης, αλλά μόλις βγει θα εφαρμόσει την πολιτική που θα του υποδείξουν τα αφεντικά του?

      • palmyra avatar
        palmyra @ dim 25/05/2012 18:08:26

        "φόροι στα μεγάλα εισοδήματα"
        Δεν χρειάζεται, το παρον σύστημα φροντίζει και για τα ελάχιστα κατά την βενιζέλειο ληστρική φοροπολιτική διασώζεται η χώρα αλλά εκτελούνται οι άνθρωποι.
        Είμαι μόνιμη κάτοικος εξωτερικού, για δηλωθέν εισόδημα 452 ευρώ από γεωρ. εκμετάλλευση μου στείλαν χτες 228,32 ευρώ φόρο δηλαδή 55% περίπου και εσύ βρίσκεσαι ακόμη στα μεγάλα εισοδήματα που θα φορολογίσει ο τσίπρας;;;
        Η ΜΑΥΡΗ ΚΑΤΑΝΤΙΑ ΤΟΥ ΦΟΡΟΛΗΣΤΡΙΚΟΥ ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ ΠΟΥ ΤΟ ΨΗΦΙΣΑΝ ΑΝΤΑΜΑ ΝΔ-Μ-ΠΑΣΟΚ.
        ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΟΤΕ ΘΑ ΦΟΡΟΛΟΓΗΣΟΥΝ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΝΑΣΑ.....ΕΡΜΗ ΠΑΤΡΙΔΑ.

  8. φριξος avatar
    φριξος 25/05/2012 15:15:08

    Έξοδο από το ευρώ σημαίνει και έξοδο από την ευρωπαϊκή ένωση? Σας ρωτάω λόγο του επιχειρήματος 5 σε σχέση με τα εθνικά θέματα... επίσης, η Κύπρος που είναι στο ευρώ, έχει βρει σύμμαχο εκτός ευρώ αλλά και ΕΕ (Ισραήλ), ποιος ο ρόλος λοιπόν της ΕΕ το τελευταίο διάστημα στις συνεχόμενες προκλήσεις της Τουρκιάς?

  9. Ιαπετός avatar
    Ιαπετός 25/05/2012 15:21:19

    Μπορεί η ιστορία που ξέρουμε για τους κακούς Ελληνες που επιβαρύνουν οικονομικά τους καλούς Γερμανούς να μην είναι ακριβώς έτσι αλλά ακριβώς ανάποδα;

    Μπορεί η κρίση να οφείλεται στο λάθος των τραπεζών να δανείσουν περισσότερα από όσα μπορούσαν να αντέξουν και τα πακέτα διάσωσης να ήταν ο τρόπος να μην πληρώσουν οι τράπεζες το κόστος αυτού του λάθους;

    Το σημερινό Bloomberg View, η στήλη γνώμης που υπογράφουν οι συντάκτες του πρακτορείου, εξηγεί πώς μια προσεκτική ματιά στις κινήσεις κεφαλαίων στην Ευρώπη και στους ισολογισμών των κεντρικών τραπεζών αποδεινύει πως τα πακέτα διάσωσης που χορηγούνται στην Ελλάδα και εξασφαλίζονται μέσω των Μνημονίων, δεν σώζουν τους Ελληνες αλλά του γερμανούς φορολογούμενους και τις γερμανικές τράπεζες.

    Κι αυτό γιατί όταν η Ευρωπαϊκή Ένωση και η Ευρωπαϊκή Κεντρική Τράπεζα έσπευσαν να διασώσουν τις χειμαζόμενες από την κρίση χώρες, προσέφεραν στις γερμανικές τράπεζες τη δυνατότητα να πάρουν πίσω τα λεφτά τους, σημειώνει το πρακτορείο. Ειδικότερα, αναφέρει το άρθρο:

    «Στα εκατομμύρια λέξεις που έχουν γραφτεί για την κρίση χρέους της Ευρώπης, η Γερμανία παρουσιάζεται συνήθως ως ο υπεύθυνος ενήλικος και η Ελλάδα ως το σκανταλιάρικο παιδί. Σύμφωνα με αυτήν την κλασική αφήγηση της κρίσης, η συνετή Γερμανία είναι απρόθυμη να διασώσει τον επαίτη της Ευρώπης, την Ελλάδα, η οποία δανείστηκε περισσότερα από όσα μπορούσε και τώρα πρέπει να πληρώσει τις συνέπειες.

    Ας ξεκινήσουμε από την απλή παρατήρηση: δεν υπάρχουν ανεύθυνοι δανειολήπτες χωρίς ανεύθυνους πιστωτές. Οι γερμανικές τράπεζες ήταν το μέσο διευκόλυνσης της Ελλάδας. Κυρίως λόγω των χαλαρών ρυθμίσεων, οι γερμανικές τράπεζες διέθεσαν τεράστια ποσά και έτσι απέκτησαν τα χρόνια πριν από την κρίση τεράστια έκθεση στις περιφερειακές χώρες της Ευρώπης.

    Σύμφωνα με στοιχεία της Τράπεζας Διεθνών Διακανονισμών, ως τον Δεκέμβριο του 2009 η έκθεση των τραπεζών στην Ελλάδα, στην Ιρλανδία, στην Ιταλία, στην Πορτογαλία και στην Ισπανία έφτανε στα 704 δισ. δολάρια. Ποσό κατά πολύ μεγαλύτερο από το συνολικό άθροισμα των κεφαλαίων τους.

    Με λίγα λόγια, δάνεισαν πολύ περισσότερα από όσα μπορούσαν να αντέξουν.

    Όταν η Ευρωπαϊκή Ένωση και η Ευρωπαϊκή Κεντρική Τράπεζα έσπευσαν να διασώσουν τις χειμαζόμενες από την κρίση χώρες, προσέφεραν στις γερμανικές τράπεζες τη δυνατότητα να πάρουν πίσω τα λεφτά τους, σημειώνει το πρακτορείο.

    Ουσιαστικά, διέσωσαν τις γερμανικές τράπεζες καθώς και τους φορολογούμενους, οι οποίοι αν δεν αποπληρώνονταν τα δάνεια θα έπρεπε να στηρίξουν αυτές τις τράπεζες. Σε αντίθεση με μεγάλο μέρος της βοήθειας προς την Ελλάδα, η στήριξη στις γερμανικές τράπεζες προσφέρθηκε αυτόματα, ως μια λειτουργία της δομής της νομισματικής ένωσης.

    Να πώς έγινε αυτό: Όταν οι γερμανικές τράπεζες απέσυραν χρήματα από την Ελλάδα, οι άλλες κεντρικές τράπεζες της ευρωζώνης αντιστάθμισαν συλλογικά τις συγκεκριμένες εκροές με δάνεια προς την Κεντρική Τράπεζα της Ελλάδος.

    Τα δάνεια αυτά εγγράφηκαν στον ισολογισμό της Bundesbank, της κεντρικής τράπεζας της Γερμανίας, ως απαιτήσεις στην υπόλοιπη ευρωζώνη. Ο μηχανισμός αυτός, σχεδιασμένος για να κρατά σε ισορροπία τους ισολογισμούς της ευρωζώνης, έκανε πιο εύκολη την απόσυρση των γερμανικών ιδρυμάτων από τις θέσεις τους.

    Και τώρα η ταμπακιέρα:

    Σε αντίθεση με τις απαιτήσεις των ιδιωτικών τραπεζών, οι απαιτήσεις της Bundesbank ήταν εν μέρει μόνο ευθύνη της Γερμανίας. Αν η Ελλάδα αποκήρυσσε το χρέος της, οι απώλειες θα κατανέμονταν μεταξύ όλων των κρατών-μελών της ευρωζώνης, ανάλογα με τη συμμετοχή τους στην ΕΚΤ. Το μερίδιο της Γερμανίας θα ήταν στο 28%, σημειώνουν οι συντάκτες.

    Με λίγα λόγια, τα τελευταία δύο χρόνια, μεγάλο μέρος του ρίσκου που βρισκόταν στους ισολογισμούς γερμανικών τραπεζών μεταφέρθηκε στους φορολογούμενους όλης της ευρωζώνης.

    Είναι δύσκολο να υπολογιστεί ακριβώς πόσο επωφελήθηκε η Γερμανία από την ευρωπαϊκή της διάσωση. Μια ένδειξη θα ήταν το ποσό που απέσυραν οι γερμανικές τράπεζες από τις χώρες της ευρωζώνης από την έναρξη της κρίσης. Σύμφωνα με την ΤΔΔ, τράβηξαν 353 δισ. δολάρια από τον Δεκέμβριο του 2009 ως το τέλος του 2011. Μία άλλη ένδειξη θα ήταν η αύξηση των απαιτήσεων της Bundesbank στις υπόλοιπες κεντρικές τράπεζες της ευρωζώνης. Αυτή αντιστοιχεί σε 466 δισ. ευρώ από τον Δεκέμβριο ως τον Απρίλιο του 2012, αλλά περιλαμβάνει και μη Γερμανούς καταθέτες, που μετέφεραν τα χρήματά τους σε γερμανικές τράπεζες.

    Στον αντίποδα, η Ελλάδα έλαβε συνολικά 340 δισ. ευρώ σε επίσημα δάνεια για να ανακεφαλαιοποιήσει τις δικές της, για να αντικαταστήσει τα κεφάλαια που έφυγαν στο εξωτερικό, για να αναδιαρθρώσει το χρέος της και να βοηθήσει τις τράπεζες να τα βγάλουν πέρα. Μόνο 15 δισ. ευρώ ήρθαν κατευθείαν από τη Γερμανία. Τα υπόλοιπα προήλθαν από την ΕΚΤ, την Ε.Ε. και το ΔΝΤ.

    Η αλλαγή της χρηματοπιστωτικής έκθεσης της Γερμανίας έχει τεράστια σημασία για τον ηγετικό της ρόλο στην απάντηση της Ευρώπης στην κρίση, διαπιστώνει το Bloomberg View. Eξηγεί: «Προτού οι γερμανικές τράπεζες τραβήξουν πίσω τα κεφάλαιά τους, διακινδύνευαν να χάσουν πολλά λεφτά στην περίπτωση που η Ελλάδα έφευγε από το ευρώ. Τώρα οι ζημίες θα επιμεριστούν μεταξύ των φορολογούμενων όλης της ευρωζώνης - ιδίως της Γαλλίας, οι τράπεζες της οποίας έχουν ακόμα πολλά ενεργά δάνεια στην Ελλάδα. Ενδεχομένως, αυτό εννοούν ορισμένοι Γερμανοί αξιωματούχοι όταν λένε ότι η ευρωζώνη είναι καλύτερα προετοιμασμένη για μια ελληνική έξοδο».

    Εν τέλει, όμως, το κόστος από επιστροφή της Ελλάδας στη δραχμή θα επιστρέψει στη Γερμανία. Αν ο τραπεζικός πανικός και η αναταραχή στις αγορές ανάγκαζαν την Πορτογαλία, την Ισπανία, την Ιταλία και άλλες χώρες να φύγουν και αυτές από το ευρώ, οι απώλειες θα εξαφάνιζαν μεγάλο μέρος των κεφαλαίων των γερμανικών τραπεζών. Πιθανή διάλυση του ευρώ θα είχε σημαντικές επιπτώσεις και στις εξαγωγές της Γερμανίας, ενώ θα διακινδύνευε και την ύπαρξη της ίδιας της Ε.Ε. και την προσπάθεια να μην επαναληφθούν οι φρικαλεότητες των δύο παγκοσμίων πολέμων.

    Για να αποτρέψει αυτήν την κατάληξη, με ή χωρίς την Ελλάδα, η Γερμανία θα πρέπει να κάνει όσα έχει αρνηθεί ως τώρα και ακόμη περισσότερα.

    - Πρώτον, να επιτραπεί στην ΕΚΤ να καλύψει το χρέος των κρατών-μελών.

    -Δεύτερο είναι η δημιουργία ενός μηχανισμού στην ευρωζώνη που θα μετέφερε χρήματα σε οικονομικά αδύναμες χώρες, με τον ίδιο αυτοματοποιημένο τρόπο με τον οποίο έγινε η διάσωση της Γερμανίας.

    -Ένα κοινό ευρωπαϊκό ταμείο ασφάλισης των ανέργων θα ήταν ένα πρώτο βήμα προς αυτήν την κατεύθυνση.

    Την ώρα που η Άν. Μέρκελ επεξεργάζεται ποιο θα είναι το επόμενο βήμα στην ευρωπαϊκή κρίση, πρέπει να έχει καλά στο μυαλό της ότι η χώρα της χρωστάει πολλά στο ευρωσύστημα όπως και η Ελλάδα, καταλήγει η ανάλυση.
    imerisia.gr/article.asp?catid=12336&subid=2&pubid=112870058

    • aks avatar
      aks @ Ιαπετός 25/05/2012 18:39:14

      Αγαπητέ Ιαπετέ, τα σέβη μου,
      Πολύ εμπεριστατωμένη ανάλυση.
      Ο Γιάννης Βαρουφάκης την είχε διατυπώσει απο την αρχή της κρίσης και όλοι οι οικονομολόγοι του ΣΥΡΙΖΑ την γνωρίζουν και την αποδέχονται.
      Γι΄αυτό δεν διστάζουν να στείλουν τον Τσίπρα στο Βερολίνο και εκείνος δεν διστάζει εκμεταλλευόμενος και την ορμή της ηλικίας του, να βγάζει τη γλώσσα στην μαντάμ Μέρκελ που στο θέμα Ευρώ και ΕΕ τα έχει κάνει μαντάρα...Οπως λέει και ο Θείος παρακάτω: "Οι δεξιοί Γερμανοί (και όχι μόνον, βλ. Σαρκοζύ κτλ), είναι παντελώς ηλίθιοι από οικονομολογική σκοπια.
      Δεν το λέω εγώ αλλά 2 νομπελίστες (Στίγκλιτς – Κρούγκμαν), ο Νταλάρα, ο Ρουμπίνι, ο Ρόγκοφφ, οι μισοί αθρογράφοι των FT, ο Ολλάντ και όλοι οι μη δεξιοί Γερμανοί πολιτικοί."
      Νόμισαν οτι "κόβοντας'' την Ελλάδα θα συνέχιζαν ευτυχείς την αμέριμνη επικυριαρχία τους σε βάρος των υπολοίπων ηλιθίων Ευρωπαίων που δεν είναι ταραχοποιοί σαν τους Ελληνες και "τηρούν τα συμφωνηθέντα χωρίς να τα σκαλίζουν ως προς τη νομιμότητα και την απέχθεια". Γι αυτό και σκύλιασαν κυριολεκτικά οταν άκουσαν τον Τσίπρα να δηλώνει (πέρα απο την καταγγελία) οτι θα ελέγξει τη νομιμότητα του χρέους, τη στιγμή μάλιστα που είναι στη φυλακή ο Τσοχατζόπουλος για την υπόθεση Ferostaal-Bundesbank-υποβρύχια-επιβάρυνση δις στο Ελληνικό χρέος...
      Συμπέρασμα: To πραγματικό δίλλημα δεν είναι αν θα φύγει η Ελλάδα, αλλά η Γερμανία απ' Ευρώ . Η Γαλλία, ο Ολλάντ πχ. δεν θα δεχτεί τό φόρτωμα στούς Γάλλους φορολογούμενους όχι επειδή τυχαίνει να είναι και σοσιαλιστής, αλλά απλά είναι λιγώτερο μακάκας απ' τους δεξιούς Γερμανούς οικονομολόγους. Σε απλά Γαλλικά άν οι Γερμανοί προτείνουν να βγάλουν την Ελλάδα απ' το Ευρώ επειδή έγινε πρωθυπουργός ο Τσίπρας και δεν τηρεί το μνημόνιο, ο Ολλάντ θα τους ζητήσει να καλύψουν τόσο τη χασούρα των Γαλλικών τραπεζών όσο και τη χασούρα τουλάχιστο των Γάλλων φορολογουμένων απ' τη μεταφορά των χρεών στην ΕΚΤ. Το ίδιο θα κάνουν βεβαίως και οι υπόλοιποι, οπότε καταλαβαίνεις που θα βρεθούν οι Δεξιοί Γερμανοί στις επόμενες εκλογές.
      Γι ' αυτό εγώ επιμένω και στο Σαμαρά να ψηφίσει μαζί μας Τσίπρα δαγκωτό...Εθνικό Αντιμνημονιακό Μέτωπο.

  10. tas avatar
    tas 25/05/2012 15:23:12

    Όλοι εμείς που υπερασπιζόμαστε μέχρι θανάτου το ευρώ και την ΕΕ μήπως θα έπρεπε να θορυβηθούμε και για τις "προσταγές" της ΕΕ σε άλλα θέματα. Και το λέω γιατί και καλά ευαγγελιζόμαστε τα περί τεμπελιάς των Ελλήνων, ότι είμαστε όλοι κλέφτες αλλά και θέλουμε ανάπτυξη, αποκέντρωση, παραγωγικό μοντέλο ενίσχυση της γεωργίας και των εξαγωγών.

    Για δέστε το παρακάτω και εκφράστε την άποψή σας πως θα μπορέσουμε να αναπτύξουμε την αγροτική μας παραγωγή και την αυτάρκειά μας σε τρόφιμα αλλά και τις εξαγωγές μας όταν μας απαγορεύουν να καλλιεργήσουμε ότι θέλουμε. Για αυτή την ΕΕ παλεύουμε και έχουμε κάνει αυτοσκοπό της υπαρξης μας να μη μας πετάξουν έξω?

    "Νομίζετε ότι αν έχετε ένα χωραφάκι μπορείτε να φυτεύετε ότι θέλετε, για να τρώτε εσείς και τα παιδιά σας; Λάθος νομίζετε. Δεν έχεις το δικαίωμα να φυτεύεις ότι χρειάζεσαι στο δικό σου χωράφι! Το πρόστιμο όπως θα διαβάσετε είναι 1200€ /στρέμμα, για 10 στρέμματα σημαίνει 12.000/έτος, και μετά διπλασιάζεται! Αν δεν έχεις να τα πληρώσεις ...

    Συνδυάστε το με τον νόμο περί τσιπαρίσματος όλων των οικόσιτων ο οποίος είναι ενεργός και αναμένει ... και τότε θα δούμε που ακριβώς βρισκόμαστε.

    Σε πλήρη εξέλιξη η Παγκόσμια (Δια)Κυβέρνηση. Σε περιπέτειες έχουν μπει 500 περίπου αγρότες στην Ηλεία (όπως αποκάλυψε με πρωτοσέλιδο άρθρο της η εφημ. ΠΑΤΡΙΣ) έπειτα από την αυστηρή εντολή- οδηγία που δόθηκε από την Ευρωπαική Ένωση στην χώρα μας ότι κάτοχοι αμπελοτεμαχίων που έχουν φυτευθεί δίχως αντίστοιχο δικαίωμα φύτευσης μετά την 31η Αυγούστου 1998, δεν νομιμοποιούνται και υποχρεούνται να τα εκριζώσουν.

    Η Διεύθυνση Αγροτικής Οικονομία έχει ήδη ενημερώσει τους δήμους για το θέμα ζητώντας να κληθούν οι αγρότες- αμπελουργοί πριν βρεθούν προ εκπλήξεως με τα τσουχτερά πρόστιμα.


    Η Δ/ντρια της υπηρεσίας Μπέκυ Σπυροπούλου ερωτηθείς χθες για το θέμα που έχει ανακύψει επεσήμανε ότι τα εξής: «Για όλα τα αμπελοτεμάχια που είναι φυτευμένα με οινοποιήσιμες ποικιλίες πρέπει να έχει εκδοθεί από την Υπηρεσία σχετική άδεια. Εάν φυτευθεί οινάμπελος χωρίς άδεια θα εκριζώνεται.

    Οι κάτοχοι αμπελοτεμαχίων που έχουν φυτευθεί δίχως αντίστοιχο δικαίωμα φύτευσης μετά την 31η Αυγούστου 1998, δεν νομιμοποιούνται και υποχρεούνται να τα εκριζώσουν με ίδια δαπάνη.

    Στην περίπτωση επισημαίνει που δεν προβούν στην εκρίζωση αμέσως, επιβάλλεται χρηματική ποινή 1.200 ευρώ/στρέμμα που ισχύει για ένα έτος από την ημερομηνία κοινοποίησης του προστίμου μετά την παρέλευση του οποίου διπλασιάζεται, εφόσον η παράνομη φυτευμένη έκταση συνεχίζει να υφίσταται.»

    Τα σταφύλια που προέρχονται από αμπελοτεμάχια φυτευμένα μετά το έτος 1998 χωρίς άδεια απαγορεύεται να οινοποιούνται, οπότε δεν δύνανται να αναγράφονται στη Δήλωση Συγκομιδής. Επίσης πρέπει τα στοιχεία της Ενιαίας Ενίσχυσης να ταυτίζονται με τα στοιχεία της Δήλωσης Αμπελοκαλλιέργειας.

    Γιώργος Κ. Ροζής – ΠΑΤΡΙΣ
    "

    • ΠΗΛΕΑΣ avatar
      ΠΗΛΕΑΣ @ tas 25/05/2012 17:46:50

      Το διάβασα και εγώ και σκέφτηκα: Τι στο καλό, και η γεωργία (ή έστω, η αμπελοκαλλιέργεια, η τευτλοκαλλιέργεια και τόσες άλλες) κλειστό επάγγελμα είναι; Σε τι διαφέρει από αυτά; Πως απαγορεύεται η έναρξη επαγγέλματος σε αυτόν τον κλάδο; Αν περισσέψουν οι γιατροί στην Γαλλία, θα απαγορευτεί στα παιδιά μας να σπουδάσουν στην Ιατρική, χάριν της Ευρωπαϊκής Ιδέας; Αν κορεστεί η ζήτηση αυτοκινήτων, δεν θα μας επιτραπεί αυτοκινητοβιομηχανία; Πόσο αρρωστημένο είναι το κλείσιμο της Ελλ.Βιομ.Ζαχάρεως για να προστατευθούν οι συναλλαγές μεταξύ Βορείου Ευρώπης και Σερβίας ή Αιγύπτου (συμβαίνει και αυτό, για όσους το αγνοούν);

  11. leleki avatar
    leleki 25/05/2012 15:42:29

    «Το χρέος είναι και όπλο. Δικό μας όπλο. Δεν θέλουν την χρεωκοπία, την απεύχονται, παρ ΄ότι μας απειλούν συνεχώς με αυτήν και επιστροφή στη δραχμή. Την φοβούνται όσο κι εμείς, γιατί δεν έχουν ούτε αυτοί ιδέα για τις συνέπειες, για την άγνωστη εκρηκτική ύλη που μπορεί να πυροδοτηθεί.

    Ποτέ η Πατρίδα δεν βρέθηκε σε τόσο δεινή θέση με τόσο ελλιποβαρή ηγεσία. Πάρε τον Γιώργο και κοπάνα τον Παπαδήμο.»

    ΦΑΗΛΟΣ ΚΡΑΝΙΔΙΩΤΗΣ ,4/2/2012 ΑΝΤΙΝΕWS

  12. partyman avatar
    partyman 25/05/2012 15:48:10

    ναι βεβαίως και έχουν σχέδια..

    όπως είχαν και (αποτυχημένο -παταγωδώς- ) σχέδιο διάσωσης για την χώρα μας τα τελευταία 2 χρόνια..

    όλα αυτά όμως, ειδικά όταν τα πράγματα ρέπουν προς το κακό, αποτελούν απλά ένα αναχωματάκι που θα συνθλίψει η χιονοστιβάδα της ευρωκατάρευσης..

    είναι εντελώς ξεκάθαρο, στην περίπτωση της ελληνικής κατάρευσης θα ακολουθήσει οικονομικός αρμαγεδών για όλη την ευρωζώνη..μην έχουμε αυταπάτες περί αυτού..

    απλά ήταν έξυπνοι (και εμείς ηλίθιοι) που κατάφεραν/πρόλαβαν να εξασφαλιστούν με το Αγγλικό δίκαιο και απόδειξη για αυτό ήταν το ομόλογο που -αναγκαστικά(?)- πληρώθηκε πριν λίγες ημέρες.. ΕΚΕΙ δεν σε παίρνει πλέον..
    (αναλογικά μπορούμε να καταλάβουμε τώρα -εκ των υστέρων- και το μεγάλο κακό που έγινε με το μνημόνιο 2)

    έχω ξαναγράψει και πρότερα ότι πλέον η μπάλα "παίζεται" μόνο απο τους ευρωπαίους.. αυτοί και μόνο αυτοί θα αποφασίουν το λιγότερο επώδυνο σενάριο για τους ίδιους, το οποίο θα είναι είτε κατάρευση της ευρωζώνης και επαναφορά εθνικών νομισμάτων ή στήριξη του ευρώ πάση θυσία (το "θυσία" εδώ έχεις πολλές ερμηνείες.. κάποιες τις έχουμε ήδη ..γευθεί 2 χρόνια τώρα)
    εμείς για το μόνο στο οποίο μπορούμε να συμβάλλουμε, έμμεσα, είναι η ημερομηνία που θα αναγκαστούν να σταθμίσουν την ζυγαριά τους & να πάρουν την απόφαση..

  13. αυτόχειρ avatar
    αυτόχειρ 25/05/2012 16:01:02

    ...."Οι ευρωπαϊκές τράπεζες, για παράδειγμα, έχουν ήδη μειώσει την έκθεσή τους σε ελληνικά ομόλογα από 100 δις ευρώ το 2010 στα 4 περίπου δις."... Η ιστορία ενός εγκλήματος....παλιά αμερικάνικη ταινία με Πουατιέ, Στάιγκερ..ΓΑΠ : θα πληρώσουμε τις υποχρεώσεις μας έως το τελευταίο σέντ! qui bono?

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ αυτόχειρ 25/05/2012 16:05:05

      Ξέρει μήπως τυχόν κανείς και το ύψος των ζημιών που "έγραψαν";
      Είτε επειδή πούλησαν στη δευτερογενή αγορά με χασούρα.
      Είτε λόγω "κουρέματος".
      Λέμε συνήθως ότι θέλουμε. ¨Οτι βολεύει τα στερέοτυπά μας.
      "Κι όποιος δεν καταλαβαίνει, δεν ξέρει που πατά και που πηγάινει..."

  14. Dal avatar
    Dal 25/05/2012 16:04:53

    To ότι αυτοί έχουν σχέδιο είναι σίγουρο . Άλλωστε αυτοί γνώριζαν, ότι το πρόγραμμα δεν βγαίνει. Μ ε διπλά ελλείμματα( κρατικό και εμπορικό) , με μόνο εργαλείο την εισοδηματική(περικοπές και φόρους) και με ισχυρό νόμισμα, 10 χρόνια να προσπαθούμε δεν θα πετύχουμε.

    Οι Γερμανοί εδώ και ένα χρόνο γράφουν και δηλώνουν ότι η Ελλάδα πρέπει να βγει από την ΕΖ.

    Το ερώτημα είναι τα πολιτικά μας κόμματα το έχουν πάρει στο σοβαρά . Και τι θα πράξουν σε ένα τέτοιο ενδεχόμενο? Έχουν προετοιμαστεί? δεν νομίζω

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ Dal 25/05/2012 16:10:03

      Έχουν (ή είχαν) όντως σχέδιο .
      Αλλά σχέδιο της πλάκας. Οι δεξιοί Γερμανοί (και όχι μόνον, βλ. Σαρκοζύ κτλ), είναι παντελώς ηλίθιοι από οικονομολογική σκοπια.
      Δεν το λέω εγώ αλλά 2 νομπελίστες (Στίγκλιτς - Κρούγκμαν), ο Νταλάρα, ο Ρουμπίνι, ο Ρόγκοφφ, οι μισοί αθρογράφοι των FT, ο Ολλάντ και όλοι οι μη δεξιοί Γερμανοί πολιτικοί.
      Θα το έλεγε και ο Σαμαράς, μάλλον ευχαρίστως, αλλά υπάρχει και πρωτόκολλο...

      • dim avatar
        dim @ Ο Θείος 25/05/2012 19:29:39

        Επέτρεψε μου να διαφωνήσω εδώ. Το τι λέει ο Κρούγκμαν δεν έχει και τόση σημασία, γιατί ο Κρούγκμαν είναι υποστηρικτής του Κέινς, και είναι προφανές οτι θα στηρίξει τις απόψεις αυτές. Και ο Κέινς (σοσιαλδημοκράτες), και ο Φρίντμαν (νεοφιλελεύθεροι) ανέπτυξαν τις θεωρίες τους με τρόπο τεκμηριωμένο. Το ποια θεωρία είναι πιο κατάλληλη εξαρτάται από το περιβάλλον μέσα στο οποίο θα εφαρμοστεί.

        Οι Γερμανοί στην ουσία ζήτησαν την εφαρμογή της σωστής κατ’ εμένα θεωρίας του δογματος του σοκ: Σε περίοδο οικονομικής κρίσης χρέους και ελλειμμάτων μιας οικονομίας μη ανταγωνιστικής, πρέπει να παρθούν μέτρα λιτότητας με ταυτόχρονη ταχεία εφαρμογή μεταρρυθμίσεων, σε αλλαγής δηλαδή των πρακτικών που ήταν ακριβώς η αιτία που οδήγησαν σε αυτή τη κρίση ελλειμμάτων. Αυτοι καλά τα σχεδίασαν, εμείς όμως με τον φωστήρα τον ΓΑΠ και τον ΠΑΠ, τι κάναμε? Εφαρμόσαμε τα μέτρα λιτότητας και δεν αγγίξαμε για 2 χρόνια καμια μεταρρύθμιση, που θα καθιστούσε ξανά την οικονομία μας ανταγωνιστική. Ο λαός σε περιόδους κρίσεις έχει την υπομονή να υποστεί θυσίες, και την ώρα αυτών των θυσιών είναι χρέος των πολιτικών να προχωρήσουν στις μεταρρυθμίσεις ώστε όταν η υπομονή του κόσμου πάει να εξαντληθεί, να αποδώσουν καρπούς με την ανάπτυξη οι μεταρρυθμίσεις που θα έχουν λάβει χωρα. Εμείς τώρα έχουμε ένα λαό εξαντλημένο, που δε βλέπει κανένα φως, γιατί ακριβώς δεν έχει γίνει καμία μεταρρύθμιση ως τώρα....Ο Σαμαράς μιλούσε δυο χρόνια και έλεγε: Ξεκολήστε, και πάρτε και μέτρα για ανάπτυξη, αλλά κανεις δεν τον ακουγες τότε...

        Τώρα λοιπόν, αναγκαστικά, αφού δεν εφαρμόσαμε σωστά όλο το πακέτο της σχολής του Σικάγο (αφήσαμε έξω ως τώρα τις μεταρρυθμίσεις), θα πρέπει να εισάγουμε και την κεϊνσιανή πολιτική ως φάρμακο σε ένα λαό που δεν αντέχει άλλο, μέχρι να αρχίσουν να αποδίδουν οι μεταρρυθμίσεις που θα πρέπει να τρέξουν από εδώ και πέρα. Αφού η αγορά στέγνωσε, αφού ειμαστε 4 χρόνια σε ύφεση, πρέπει οι στόχοι προσαρμογής να πάνε 2 χρόνια πιο μακριά, ώστε να μην χρειαστούν νέα μέτρα τώρα, και με τις μεταρρυθμίσεις και τα πακέτα για ανάπτυξη να πιαστούν σε δυο χρόνια οι στόχοι, που στο κάτω – κάτω είναι και σωστοί (για αυτό τους έχει αποδεχθεί και ο Σαμαράς), αφού καμιά οικονομία δε γίνεται να παράγει συνεχώς ελλείμματα....

        Μην απαξιώνουμε τόσο εύκολα λοιπόν τη κάθε θεωρία... απλά για να πετυχαίνει πρέπει στη πράξη να εφαρμόζεται και σωστά....

        • aks avatar
          aks @ dim 25/05/2012 20:15:27

          Πολύ σωστό το συμπέρασμά σου. Αφού οι Γερμανοί δεν κατάλαβαν εγκαίρως τον ΓΑΠ, χάθηκε η ευκαιρία εφαρμογής των μεταρρυθμίσεων που έπρεπε να έχει ολοκληρωθεί το αργότερο μέσα στο δεύτερο εξάμηνο του 2010. Ετσι το μνημόνιο αντί για λύση έγινε πρόβλημα και όσο πιό γρήγορα παραμεριστεί τόσο λιγώτερο θα κοστίσει η σωτηρία.
          Τώρα η μόνη λύση είναι η έκδοση Ευρωομολόγου το ταχύτερο δυνατό, διότι κάθε μέρα που χάνεται η αιμορραγία της Ελλάδος και της ΕΕ συνεχίζεται.

        • Q-Nihilism avatar
          Q-Nihilism @ dim 25/05/2012 21:16:38

          Μεγάλε σε καιρό κρίσης είμαστε όλοι Κευνσιανοί. Ανοίγουμε και κανένα βιβλίο για το Great Depression και τις οικονομικές πολιτικές που οδήγησαν στην ανάκαμψη πριν πούμε οτιδήποτε για το πόσο πρακτικές είναι συμβουλές του Κρούγκμαν, του Στίγκλιτς, του Μπόνφινγκερ, του Μίτσελ ακόμη και του ίδου του Φρήντμαν (ναι του Φρήντμαν. Διαβάζουμε τι είναι και η παγίδα ρευστότητας, τα convective effects, και για τις αντιδράσεις της αγοράς σε περιόδους κρίσης όπου το rational expectation καταρρέει, ώστε να καταλάβουμε για πιο λόγο οι πολιτικές-σοκ όπως λες δεν δουλεύουν τώρα αλλά δούλεψαν στην περίφημη ατζέντα 2010 του Σρέντερ. Τέλος, ρίχνουμε και μια ματιά στις εκθέσεις του i.l.o.

          • Κώστας Ροδινός avatar
            Κώστας Ροδινός @ Q-Nihilism 25/05/2012 21:46:23

            μόνο που ο Keynes δεν θυμάμαι να είχε ο ίδιος επενδυτικές εταιρείες.

          • Q-Nihilism avatar
            Q-Nihilism @ Κώστας Ροδινός 25/05/2012 21:54:08

            Πράγματι δεν γνωρίζω κάτι τέτοιο (αν και είναι ο πατέρας του World Bank και του (IMF) ) Σε μένα πήγαινε το σχόλιο;

          • dim avatar
            dim @ Q-Nihilism 25/05/2012 22:03:03

            Δεν είναι έτσι όπως τα λες. Σε κρίση ελλείμματος, που προέρχεται από έλλειψη ανταγωνιστικότητας και μεγάλο δημόσιο κλπ κλπ., δε ξεκινάς ρίχνοντας απεριοριστό χρήμα στην αγορά. Πρώτα πέρνεις μέτρα λιτότητας, και κάνεις άμεσα μεταρρυθμίσεις.... μια θεωρία για να πετύχει πρέπει να την εφαρμόσεις σωστά, οι πανμέγιστοι όμως ΓΑΠ και ΠΑΠ "ξεχάσανε" να προχωρήσουνε τις μεταρρθμίσεις, προφανώς για να μη θίξουν την πελατειακή τους βάση ή για άλλους πιο σύνθετους λόγους που δεν είναι της ώρας να αναλύσουμε

          • Q-Nihilism avatar
            Q-Nihilism @ dim 25/05/2012 22:13:13

            Κοίτα να δεις dim. Η ελληνική οικονομία έχει προβλήματα και πρέπει να λυθούν. Σύμφωνοι. Έχεις δίκιο για τον ΓΑΠ επίσης. Αλλά μέχρι εκεί.

            Είναι παρανοικό να κάνεις δημοσιονομική προσαρμογή όταν το aggregate demand είναι στα τάρταρα. Δεν είναι θέμα να εφαρμόσεις σωστά τη θεωρία. Θα σκοτώσεις την οικονομία σου όπως έγινε οπουδήποτε ακολουθήθηκε αυτή συνταγή. Βλέπω ότι αγνόησες εντελώς τα υπόλοιπα μου σχόλια. Δες τα, ψαξτα και τα ξαναλέμε.

  15. αυτόχειρ avatar
    αυτόχειρ 25/05/2012 16:16:21

    Ο Πουατιέ δεν ήταν τελικά ο δολοφόνος...Οι τράπεζες ποτέ δεν έχουν ζημιες, είτε γιατί τα χρέη τα φορτώνεται ο καταθέτης-μικρομέτοχος με τα ασήμαντα επιτόκια και tiw αρνητικές (συνολικά) αποδόσεις, είτε γιατί έχουν όοολες τις υποθήκες των ακινήτων ανά χείρας (τις μόνες πραγματικές αξίες που υπάρχουν παγκοσμίως μαζί με τα μέταλλα και τα τρόφιμα).

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ αυτόχειρ 25/05/2012 16:43:36

      Χα χα, "υποθήκες ακινήτων ανά χείρας"!!!
      Σάπιες υποθήκες. Γράφουν υπερτιμημένη υποθήκη (στον καιρό της φούσκας) ύψους 100 και εξίζει τώρα 50. Το βγάζουν σε πλειστηριασμό, άν βρουν αγοραστή στα 50, χάνουν 50 %.
      Το ίδιο έγινε - σε πολύ μικρότερο μέγεθος - και με τα κουρεμένα Ελληνικά ομόλογα.
      Έτσι ανοίγει η "μαύρη τρύπα". Έρχεται τότε η αναγκη της ανακεφαλαιοποιησης, διότι αλλοιώς η τράπεζα θα "σκάσει": Ποιός θα πληρώσει το μάρμαρο; Δημόσιο χρήμα, ο φορολογούμενος όλων των χωρών της Ευρωζώνης, μέσω του μηχανισμού EFSF .
      Σ' αυτό ακριβώς το σημείο βρίσκεται τώρα το Ευρωπαικό τραπεζικό σύστημα. Μετά θα περιμένουν δεκαετίες τα κράτη, να πάρουν τα χρήματα πίσω.
      Έχουν και παραέχουν οι τράπεζες ζημίες σε καιρούς κρίσης. Τα χρέη τα φορτώνεται όχι μόνον ο καταθέτης-μικρομέτοχος, αλλά κυρίως ο καθε φορολογούμενος, όλης της Ευρώπης.
      Τα χρέη τα παράγουν οι καταναλωτικές φούσκες και τα υπερτιμημένα ακίνητα των εποχών "ανάπτυξης". Και μετά τα πληρώνουμε όλοι, κυρίως όσοι δεν επωφεληθήκαμε από τη φουσκα.
      Έτσι λειτουργεί ο καπιταλισμός, οι κρίσεις είναι "προγραμματισμένες στο DΝA του".

  16. αυτόχειρ avatar
    αυτόχειρ 25/05/2012 16:57:11

    Καλύτερα να έχεις τοίχους και στρέμματα παρά αγέρα κοπανιστό..πτυχία, ελπίδες και προθυμότατες υπηρεσίες που αναμένουν τις άνωθεν κλήσεις. Μόλις πατηθούν τα "κομβία" τα στρέμματα ξαναπρασινίζουν και οι τοίχοι ξαναγεμίζουν, έστω και με έγχρωμους, τα πάντα ρει..το θέμα είναι ποιός πατάει τα κουμπιά και η υπόθεση δεν είναι γιά γέλια όταν σαλτάρουν άνθρωποι...μη πάω και πριν την ώρα μου!

  17. theo1611 avatar
    theo1611 25/05/2012 16:58:10

    Κάθε κόμμα έχει 4-5 σοβαρούς ανθρώπους να μαζέψουν τις εισηγήσεις και να τις κάνουν σχέδιο πρακτικό (αυτό το όφελος, αυτό το κόστος, έτσι αντιμετωπίζουμε τις παρενέργειες) που να το καταλαβαίνει ο καθένας και να μπορεί να τοποθετηθεί στις εκλογές?

    ΥΓ:
    1. 4-5 ανθρώπους με τον τρόπο σκέψης και τεκμηρίωσης του Στέφανου Μάνου π.χ. Και για το δικό μας (κάθε κόμματος) σχέδιο παραμονής στο ευρώ και για το δικό μας σχέδιο εξόδου από το ευρώ.
    2. Η ΝΔ και το ΠΑΣΟΚ θα πρέπει να μην ξεχάσουν ότι στο συγκεκριμένο τους πρόγραμμα περιλαμβάνεται και το μνημόνιο που έχουν ψηφίσει.

  18. tas avatar
    tas 25/05/2012 17:08:07

    Σε ένα σχόλιο που δημοσιεύεται σήμερα στην εφημερίδα Les Echos, ο φιλελεύθερος οικονομολόγος Jacques Delpla, ανώτερος σύμβουλος της BNP-Paribas και μέλος του Συμβουλίου Οικονομικής Ανάλυσης, ευχαρίστησε τον ελληνικό λαό επειδή ψήφισε υπέρ του κόμματος της ριζοσπαστικής αριστεράς ΣΥΡΙΖΑ και του σχεδίου του για την ομαλή αναδιάρθρωση του χρέους.

    Ο Delpla συνοψίζει την κατάσταση ως εξής: «Οι χώρες του Nότου του ευρώ δεν μπορούν ταυτόχρονα να παραιτηθούν από τον γενικό πληθωρισμό για να μειώσουν το χρέος τους, να αποκηρύξουν την υποτίμηση για να αποκατασταθεί η ανταγωνιστικότητα τους και να παραιτηθούν από τη στάση πληρωμής για τα χρέη τους. Ένας από τους πόλους αυτής της τριάδας πρέπει να υποχωρήσει. Ο γενικευμένος πληθωρισμός είναι αδύνατος -απαγορεύεται από τη Συνθήκη της Ευρωπαϊκής Ένωσης και την ΕΚΤ. Υποτίμηση θα σήμαινε έξω από το ευρώ για πάντα (προς αποφυγή). Παραμένει μόνο η στάση πληρωμής, η αναδιάρθρωση των δημόσιων και ιδιωτικών χρεών».

    Ωστόσο, εξηγεί, οι Ευρωπαίοι ηγέτες έχουν επιβάλει στις πλέον ευάλωτες χώρες, «την εξαίρεση της Ελλάδας», μια πολιτική λιτότητας, χωρίς ωστόσο να συγκατατεθούν σε μια αναδιάρθρωση του χρέους, λόγω του φόβου της μόλυνσης. (Θυμηθείτε ότι το ελληνικό χρέος έχει πράγματι μειωθεί κατά το ένα τρίτο περίπου, αλλά αυτό είναι πολύ μικρό και ήρθε κυρίως πολύ αργά, επειδή η λιτότητα είχε ήδη κάνει τη ζημιά της).

    Τονίζοντας με μετωπικό τρόπο την παταγώδη αποτυχία αυτής της στρατηγικής, παρατήρησε ότι «μόνο οι ηγέτες της δεκαετίας του 1930 έκαναν χειρότερα». Ο Delpla δηλώνει ότι πρέπει «να ευχαριστήσουμε τους Έλληνες ψηφοφόρους» που κατακρημνίζουν «τις επιλογές και την συνειδητοποίηση (…) βάζοντας το νεο-κομμουνιστικό κόμμα ΣΥΡΙΖΑ σε θέση να κυβερνήσει, θα αναγκάσουν την Ευρώπη να μεταρρυθμίσει τις διαθέσιμες επιλογές».

    Ο ΣΥΡΙΖΑ απειλεί για «την αθέτηση του συνόλου του δημοσίου χρέους, παραμένοντας στο ευρώ. Είναι χαοτικό, αλλά πολύ έξυπνο εκ μέρους τους. Γιατί η ΕΚΤ ποτέ, ούτε η Ευρωπαϊκή Επιτροπή, ούτε η Γερμανία θα ωθήσουν την Ελλάδα σε πλήρη πτώχευση, στη κατάρρευση και σε πλήρη λιμό».

    Για αυτή τη μερίδα του τραπεζικού κόσμου που πάντα θέλει να σώσει το ευρώ, ο ΣΥΡΙΖΑ αποτελεί την τελευταία ευκαιρία για μια ομαλή αναδιάρθρωση του χρέους: «Ένα μορατόριουμ για δέκα χρόνια, μια αναδιάρθρωση σε 30 με 50 χρόνια …» (δεν μιλάει ρητά για ακύρωση του παράνομου μέρους του χρέους), ήτοι «ο μόνος τρόπος για την αποκατάσταση της ανάπτυξης, της απασχόλησης και της ελπίδας αυτών των πληθυσμών: η αναδιάρθρωση του παρελθόντος για την προετοιμασία του μέλλοντος. Να αθετήσεις το παρελθόν για να σώσεις τη νεολαία και το μέλλον της. Να ξεφορτώσουν χρέη που απειλούν να τους πνίξουν σε ένα μαύρο σενάριο της δεκαετίας του 1930».

    Αυτό το άρθρο επισημαίνει, ωστόσο, την αρχή μιας συνειδητοποίησης της σοβαρότητας της κατάστασης από την πλευρά της γαλλικής ελίτ.

    [Μετάφραση-αναδημοσίευση από infogmomonpolitics.blogspot.com]

  19. dracon avatar
    dracon 25/05/2012 19:38:06

    Το 1453 υπήρξε ένας Εφιάλτης που άνοιξε τη κεκρόπορτα
    Σήμερα οι σύγχρονοι εφιάλτες διαγκωνίζονται ποιος θα την πρωτοανοίξει για να τύχει της εύνοιας των νεκροθαφτών της ελλάδας.
    Και τότε κάποιοι υποστήριζαν ότι προτιμούν τη κατοχή των Τούρκων από την τιάρα του Πάπα
    Σήμερα λένε προτιμότερη η σκλαβιά του ευρώ,παρά η δραχμή.
    Και προετοιμάζουν μεθοδικά την είσοδο της ελλάδας στο μόνιμο μηχανισμό στήριξης τον Ιούλιο-όπου πλέον η χώρα θα χάσει και τη νομική της προσωπικότητα εκπροσωπούμενη από τη συμμορία της τρόικα και των δανειστών-με νόμισμα το GEURO.

  20. aks avatar
    aks 25/05/2012 20:32:38

    O κύβος ερρίφθη .
    Η Γερμανία και η κομισιόν απεφάσισαν ανεξαρτήτως αποτελέσματος των εκλογών στις 17 Ιουνίου, τον Ιούλιο η Ελλάδα θα αποβληθεί απ' το Ευρώ διότι επέδειξε ανάρμοστη συμπεριφορά.
    Δεν τους ενδιαφέρει πια τι θα κάνει ο Σαμαράς. Μάλλον πείσθηκαν απο τα γκάλλοπ οτι το ποτάμι δεν γυρίζει πίσω. Ο Τσίπρας βαδίζει ολοταχώς προς αυτοδυναμία. Οι Ευρωπαίοι έκαψαν μόνοι τους το ισχυρότερο προεκλογικό όπλο του Σαμαρά που ήταν : ΝΔ=Ευρώ & εντός EE
    ΣΥΡΙΖΑ=Δραχμή & εκτός ΕΕ

    Μας λένε απλά δεν σας θέλουμε ό,τι κι αν ψηφίσετε. Εχουμε ετοιμαστεί και τον Ιούλιο σας πετάμε έξω. Ολοι για τον Τσίπρα δουλεύουν τελικά.

    • dim avatar
      dim @ aks 25/05/2012 20:40:07

      Όχι φίλε μου, μας δίνουν μια τελευταία ευκαιρία.

      Μας λένε ψηφίστε με σύνεση και με υπευθνότητα και εμείς είμαστε εδώ, να κάνουμε τις απαραίτητες αλλαγές

      Ψηφίστε για τσαμπουκά και για μαξιμαλιστικές επιδιώξεις, και τότε θα σας πούμε στο καλό και καλή τύχη.....γιατί πια είμαστε έτοιμοι και δε θα υποκύψουμε σε πολιτικό εκβιασμό

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ aks 25/05/2012 21:43:35

      η Ελλάδα δεν μπορεί να αποβληθεί από το ευρώ. δεν υπάρχει μηχανισμός. Μπορεί μόνο να αποχωρήσει με δική της πρωτοβουλία.

      • aks avatar
        aks @ Κώστας Ροδινός 25/05/2012 22:09:06

        Για να αποχωρήσει με δική της πρωτοβουλία, δικαιούται να απαιτήσει τουλάχιστον 'ξηρά τροφή ' για το δρόμο. Αλλοιώς γιατί να το κάνει και πού να πάει? Στην Ευρασιατική Ενωση του Πούτιν?

  21. dim avatar
    dim 25/05/2012 20:37:13

    Ο Τσίπρας έχει ξεφύγει εντελώς. Μόλις άκουσα δηλώσεις του σε ξένο δίκτυο που παρομοιάζει το πρόβλημα μας τώρα, σαν τη περίοδο του ψυχρού πολέμου !!!

    Ότι η Ελλάδα και η Ε.Ε έχουν και καλά και οι 2 στα χέρια τους πυρηνικά όπλα και παίζουν τώρα παιχνίδι για το ποιος θα τολμήσει να πατήσει το κουμπί.....

    Το άτομο είναι επικινδυνο. Επικίνδυνε κύρε Τσίπρα, η εξαθλίωση που θα ζήσουμε εμείς για τις επόμενες 3 γενιές, με πτώση του βιοτικού μας επιπέδου μέσα σε λίγες μέρες κατα 80%, με συμμορίες λαθρομεταναστών και ελλήνων κακοποιών να λεηλατόυν όποιο κατάστημα έχει ακόμα προϊοντα μέσα, συγκρίνεται με τη «χασούρα» ενός τρις μιας ολόκληρης Ευρωπαϊκής Ένωσης?

    Αυτοι θα υποστούν μια αναταραχή, θα τυπώσουν χρήμα και θα συνεχίσουν τη πορεία τους, με αυστηρή μάλιστα συμμόρφωση και των υπόλοιπων απείθαρχων ως τώρα χωρών, που θα δούν τις σκηνές εξαθλίωσης της δικής μας χώρας και δε θα θέλουν με τίποτα να περάσουν τα ίδια.... Θα βρούν το δρόμο τους αυτοί, 1 τρις σε μια οικονομία με ΑΕΠ 15 τρις ετησίως, δεν είναι και τόσο καταστροφή για αυτούς. Εμάς όμως ο Τσιπρ Γκεβάρα μας υπολογίζει καθόλου? Ποια πυρηνικά όπλα έχουμε εμείς βρε κακομοίρη? Μια χειροβομδίδα κρατάμε, και τους απειλούμε οτι αν ανατιναχθούμε θα πάθουν και αυτοί ζημιά? Ξέρεις κανέναν πολιτη εσυ κύριε Τσίπρα που βγάζει 15.000 ευρώ ετησίως, και αν χάσει 1.000 ευρώ σε μια χρονιά θα καταστραφεί???

    Ήμαρτον πια, με τους τσάμπα μάγκες, και τους επικίνδυνους νεαρούς πολιτικούς που μέχρι προχθές ασχολιόντουσαν μόνο με την υπεράσπιση των κουκουλοφόρων και τις Υπατίες, και τώρα θέλουν να βγάλουν τρομάρα τους τη Ελλάδα από τη πιο δύσκολη και σύνθετη κρίση που έχει ζήσει η χώρα τα τελευταία 60 χρόνια.....

    Η χώρα δε χρειάζεται μάγκες και νταήδες που απειλούν να ανατιναχθούν νομίζοντας ότι ετσι θα πάρουν και τους άλλους στο λαιμό τους, χωρις να έχουν όμως επίγνωση των πραγματικών δεδομένων και συσχετισμών. Η χώρα χρειάζεται υπεύθυνους ηγέτες, με επιχειρήματα και σχέδιο, που θα οδηγήσουν τη πατρίδα με ασφάλεια στην έξοδο από τη κρίση....

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ dim 25/05/2012 21:36:17

      και ο Μπαλάφας λέει να κόψουμε τις αμυντικές δαπάνες και να αναλάβουμε το ρίσκο με την Τουρκία!

      • aks avatar
        aks @ Κώστας Ροδινός 25/05/2012 22:11:23

        Mην λαικίζουμε και εμείς και μετά κατηγορούμε τον Τσίπρα.
        Δηλαδή ο Μπαλάφας θέλει να αφήσει τους Τούρκους να μπούν μέσα και εμείς είμαστε παλληκάρια και θα αγοράσουμε άλλα 10 υποβρύχια μέσω κάποιου αντίστοιχου Ακη?

        • Κώστας Ροδινός avatar
          Κώστας Ροδινός @ aks 25/05/2012 22:23:45

          ο Μπαλάφας είπε να αναλάβουμε το ρίσκο!

  22. aks avatar
    aks 25/05/2012 20:45:15

    Aφού προτιμούν αντί για 200 δις σε ευρωομόλογα που θα έλυναν το Ελληνικό πρόβλημα , να χάσουν 1-1,5τρίς μόνο και μόνο επειδή ο Τσίπρας είναι τσαμπουκάς και αυτοί πολύ πλούσιοι ωστε να μην τους κοστίζει τίποτε , τι να πούμε και τι να κάνουμε ως εχέφρονες πολίτες? Δεν μας αφήνουν άλλη ελπίδα απο τον Τσίπρα δυστυχώς.

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ aks 25/05/2012 21:39:22

      το πρόβλημα είναι περισσότερο πολύπλοκο. Για να σώσεις μια χώρα πρέπει να το πάρει και η ίδια απόφαση να σωθεί.
      Δεύτερον, το πρόβλημα της ΕΕ είναι κυρίως τι θα κάνει όταν οι αγορές χτυπήσουν κάποιο μεγάλο στόχο.

      • aks avatar
        aks @ Κώστας Ροδινός 25/05/2012 22:15:00

        Αν το πρόβλημα είναι η απόφασή μας , ας βάλουν πρώτα αυτοί τα λεφτά και ανλαμβάνω να τους πάω εγώ την απόφαση. Εκτός αν θέλουν να επιβάλλουν δικό τους κυβερνήτη οπότε δεν θα φταίμε εμείς...
        Eκεί που φτάσαμε θα χάσουμε πολύ λιγώτερα και θα έχουμε τουλάχιστο δική μας κυβέρνηση...

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ aks 25/05/2012 21:41:26

      και δεν είμαι τόσο βέβαιος οτι οι Ευρωπαίου φοβούνται τον Τσίπρα. Ισα-ίσα μπορεί να τους φανεί εξαιρετικά χρήσιμος!
      Εϊτε να του φορτώσουν την έξοδο από το ευρώ, είτε την πιο σκληρή εφαρμογή του μνημονίου.
      Γιατί ποιός θα διαμαρτύρεται;

      • aks avatar
        aks @ Κώστας Ροδινός 25/05/2012 22:19:28

        Aρα συμφωνείς οτι ο Τσίπρας είναι μονόδρομος, αφού έτσι κι αλλοιώς μ' αυτόν κάνουν καλύτερα τη δουλειά τους?

        • Κώστας Ροδινός avatar
          Κώστας Ροδινός @ aks 25/05/2012 22:22:43

          το ο,τι κάνουν αυτή τη δουλειά τους, αυτό δεν σημαίνει ο,τι είναι καλό και για εμάς;

  23. Andreas avatar
    Andreas 25/05/2012 20:56:50

    Κυριε Ροδινε
    Μπορείτε να διαβασάτε και τα παρακάτω
    http://andreaskoutras.blogspot.co.uk/2012/05/blog-post_16.html
    http://andreaskoutras.blogspot.co.uk/2012/05/drachma-ante-portas.html

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ Andreas 25/05/2012 21:34:13

      κύριε Κούτρα, εξαιρετικά άρθρα.
      Από τα καλύτερα που έχω διαβάσει εδώ και πολύ καιρό.
      Σας ευχαριστώ για την ενημέρωση.

      • Andreas avatar
        Andreas @ Κώστας Ροδινός 26/05/2012 15:46:33

        Ευχαριστώ. Υπάρχει και αγγλική μετάφραση που δημοσιεύτηκε στο
        http://greekeconomistsforreform.com/public-finance/the-drachma-path/

  24. vassilis avatar
    vassilis 25/05/2012 21:19:43

    Επειγοντως επιζητω εξοδο απο ΕΕ.Ακομη και χωρις να εχουν κανενα σχεδιο.Δεν χρειαζομαστε νταβαντζηδες για να δανειστουμε .Φτασαμε στο χειριστο σημειο να θεωρουμε επιτυχια τον δανεισμο με ασυμφορους ορους!
    απογονοι του Αριστοτελη δεν μπορει παρα να μειδιουν με το φοβο που τους εχει πιασει τους δηθεν φιλους μας ευρωπαιους και τους εδω υπαλληλους τους!

  25. Aris. A avatar
    Aris. A 25/05/2012 21:38:41

    Απορώ γιατί έγιναν τελικά εκλογές.

    Για να χαροπαλεύουμε να μην βγει ο Σύριζα.

    Για να γίνει και πάλι μια καινούργια κυβέρνηση ΝΔ Πασόκ που είχαμε.

    Κάναμε εκλογές για να πάμε σε χειρότερη κατάσταση από ότι είμαστε.

    Τελικά ήταν λάθος.

    Τώρα η ΝΔ επιδιώκει την εκβιαστική ψήφο.

    Οχι την θετική ψήφο που δημιουργεί ελπίδα προσδοκίες θετικά συναισθήματα.

    Ο Σύριζα χορεύει μέσα από τις αντιφάσεις τα πισωγυρίσματα και την έλλειψη στρατηγικής της ΝΔ.

    Μπορούν να κάνουν κάτι τελευταίο ώστε να κατέβει ο κόσμος να ψηφίσει θετικά και όχι για να μην βγει ο Σύριζα.

    Υπάρχει κάτι ευρηματικό να παρουσιαστεί για να πειστεί ο κόσμος και όχι τα φαντάσματα που θα εμφανιστούν αύριο.

    • anonymous avatar
      anonymous @ Aris. A 26/05/2012 01:12:34

      Οι εκλογές έγιναν διότι:
      1) Τις ήθελε ο Σύριζα για να γίνει πρώτο κόμμα
      2) Ο Κουβέλης δεν πήγαινε σε κυβέρνηση ως τσόντα
      3) Δεν έβγαιναν τα κουκιά για κυβέρνηση ΝΔ-ΠΑΣΟΚ.

  26. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 25/05/2012 21:54:57

    Που είναι ο Θείος;
    Η ισπανική Bankia ζήτησε έκτακτη βοήθεια 19 δις από το κράτος!

  27. Evro-skeptikos avatar
    Evro-skeptikos 25/05/2012 22:21:04

    Μήπως μπορεί να μας πει κάποιος φίλος υποστηρικτής του ευρώ τι ακριβώς περιμένουμε ακόμη από την παραμονή στην ευρωζώνη;; Καλύτερη ανταγωνιστικότητα με εσωτερική υποτίμηση εισοδημάτων; Νέα δάνεια για να αποπληρονουμε τα τοκοχρεολύσια του ολυμπιου χρέους μας; Επενδύσεις από (εξωγήινους;) επενδυτες που αγνοούν ότι το χρέος της χώρας δεν είναι βιώσιμο και η χρεοκοπία θα κρέμεται από πάνω μας πάντα σαν το σπαθί του Δαμοκλή; Δάνεια από τις τράπεζες στον κοσμάκη και τις επιχειρήσεις (η περίφημη "καραμέλα" της ρευστότητας) την ώρα που τα εισοδήματα συνθλίβονται με την εσωτερική υποτίμηση, οι πωλήσεις των επιχειρήσεων είναι μηδενικές, και η αξια τον ακίνητων κατακρημνίζεται; Να συνεχίσουμε να καλύπτουμε τα ελλείμματα στο ισοζύγιο πληρωμών με δάνεια σε ευρώ την ώρα που είναι ξεκάθαρο ότι κανεις πια στην ευρωζώνη δεν ανέχεται η Ελλάδα να ζει με δανεικά πάνω από τις δυνατότητες τις;; Αν σκεφτούμε ψύχραιμα ίσος κάποτε ξεπεράσουμε τα φοβικά σύνδρομα ευρώ-δραχμής που καλλιεργούν τόσο συστηματικά οι πολιτευτές του μνημονίου...

    • TARAMAS avatar
      TARAMAS @ Evro-skeptikos 27/05/2012 00:58:15

      Μάλλον τάχεις μπλέξει, γιατί εσύ συνηγορείς για επίσημη κήρυξη χρεοκοπίας κι όχι για αλλαγή νομίσματος. Πες μας τότε στη λύση που προτείνεις εσύ, πως θα καλυφθεί το ισοζύγιο πληρωμών, με τι θα αγοράζεις πετρέλαιο, τρόφιμα και φάρμακα, ποιος θα επενδύσει στη λιβανοποιημένη Ελλάδα, πως θα βελτιωθεί η ανταγωνιστικότητα (ναι βέβαια, με τύπωμα κ...χαρτων, τα πάντα, αρκεί να μην μεταρρυθμιστεί τίποτα σ' αυτή τη χώρα, να μη θιγεί κανείς και τα συμφεροντάκια του, μη χάσει κάνας παλαίμαχος αφισοκολλητής τη δουλίτσα στον οργανισμό Κωπαΐδας που του εξασφάλισε ο ιδρώτας του προσώπου του, μη και δε πέσει στα νύχια του δημόσιου τομέα όποιος θέλει να ανοίξει μια δουλίτσα...).

  28. αγθ avatar
    αγθ 26/05/2012 12:29:07

    Ευρωπαϊκή Ένωση ΔΕΝ είναι το ευρώ! Το δέυτερο ΔΕΝ αποτελεί προϋπόθεση για το πρώτο! Συνεπώς, μπορούμε και ΠΡΈΠΕΙ να βγούμε από το ευρώ παραμένοντας στην ε.ε.! Αλλιώς ΔΕΝ έχουμε ΚΑΝΕΝΑ μέλλον! Ξυπνήστε επιτέλους από τον ευρω-μονόδρομο της άθλιας προπαγάνδας "Ευρώπη=ευρώ"!