Ποιος βάζει τα λεφτά κ.Θεοδωράκη;
04/03/2014 10:16
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ποιος βάζει τα λεφτά κ.Θεοδωράκη;

Με μεγάλη αγωνία περιμένει η Ελλάδα την ανακοίνωση του Ποταμιού για τους υποψηφίους του στις Ευρωεκλογές και με σύνθημα κανένας με κομματικό παρελθόν ή κάτι τέτοιο. Στο χωνευτήρι της ψευτο-κεντροαριστεράς όλα χωράνε, είναι επόμενο λοιπόν και ο Σταύρος Θεοδωράκης να ενσωματώσει συνθήματα και τσιτάτα που θα «συγκινήσουν» μια θολοκουλτούρα που κινείται μεταξύ Κολωνακίου και Εξαρχείων και συνήθως περπατά με σακίδια των 200 και βάλε ευρώ.

Είναι σίγουρο ότι τα ονόματα που θα ανακοινωθούν μετά τη μία το μεσημέρι θα είναι άγνωστα στο ευρύ κοινό, όμως, η δημοκρατία των media, κυρίως των ηλεκτρονικών αλλά και των διαπλεκόμενων συμφερόντων, θα τους κάνουν γνωστούς σε λίγες ώρες. Θα διαβάσετε και θα ακούσετε πολλά. Ότι είναι φρέσκα πρόσωπα, πετυχημένοι, ακομμάτιστοι, νέοι και ωραίοι ως Έλληνες. Μπορεί να είναι κι έτσι, όμως, ο κ. Θεοδωράκης θα πρέπει να μας εξηγήσει πώς έφτιαξε κόμμα. Με τίνος τις πλάτες και με ποιου τα λεφτά. Διότι εκεί κρίνεται το ακομμάτιστο και ακηδεμόνευτο ενός πολιτικούς φορέα κι όχι στα νέα πρόσωπα.

Είναι σίγουρο ότι ο δημοσιογράφος έπαιρνε καλά λεφτά και στη δημόσια τηλεόραση, και στο Mega. Όμως, είναι αδύνατο τα λεφτά που έβγαλε να χρηματοδοτούν και το κόμμα που φτιάχνει.

Είναι επίσης σχεδόν αδύνατο να υπάρξουν άνθρωποι που θα ελεήσουν τον κ. Θεοδωράκη με 10 ευρώ για να κάνει κόμμα. Πώς θα μας πείσει ότι με τις συνδρομές θα χρηματοδοτήσει το εγχείρημά του; Σε μια τέτοια περίπτωση το ΚΚΕ με τόσα κουπόνια που έχει πουλήσει δεν θα έπρεπε να είναι ένας χρεοκοπημένος πολιτικός φορέας.

Τα ερωτήματα είναι, λοιπόν, προς τον κ. Θεοδωράκη, ποιοι βάζουν τα φράγκα. Ποιοι κρύβονται πίσω από το κεντροαριστερό εγχείρημα; Γιατί τον στηρίζουν τα καθεστωτικά μέσα ενημέρωσης, δηλαδή ο Ψυχάρης, ο Μπόμπολας και μια σειρά από «φιλαράκια» στο διαδίκτυο;

Και το κυριότερο. Τι επιδιώκουν από το νέο κομματικό σχηματισμό; Μήπως τη δημιουργία της «Ελιάς» από την ανάποδη; Εκεί δηλαδή που απέτυχαν οι 58 γιατί είχαν φανερή σύνδεση με τον Σημίτη, τον Χριστοδουλάκη, τον Μπίστη και το εκσυγχρονιστικό ΠΑΣΟΚ, θέλει να πετύχει ο Θεοδωράκης σαν «μπροστινός»;

Τις τελευταίες ημέρες διαβάζουμε σε διάφορους ότι δημοσκοπήσεις δείχνουν εντυπωσιακή «κατεβασιά» του Ποταμιού. Ο ένας του δίνει 10%, ο άλλος 20%, το τρίτος μέχρι και κυβέρνηση τον κάνει, άσχετο αν δεν έχουμε ακούσει τίποτε καινούργιο πέρα από κοινοτοπίες. Θα ακούσουμε κι άλλα αλλά όχι το πιο βασικό. Ποιος βάζει τα λεφτά κυρ Σταύρο;

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Πρόσεχε τι εύχεσαι avatar
    Πρόσεχε τι εύχεσαι 04/03/2014 10:55:05

    Ποιά λεφτά; Από τον έρανο των 10 Ευρώ που περιμένει να εισπράξει από τους βουτηχτές-λουόμενους στον ποταμό, θα προκύψει η ...εξυπηρέτηση των αναγκών. Τώρα αν εμπνεύσει, ευαισθητοποιήσει, πείσει και τίποτε πλούσιους σπόνσορες, τι θα φταίει; Είναι γνωστό οτι οι Έλληνες ...Μαικήνες, πάντα προστρέχουν (με το αζημίωτο) να υποστηρίξουν τις κάθε είδους ...επαναστατικές, φιλολαϊκές, πρωτοποριακές κινήσεις. Πάνω απ΄όλα η σωτηρία της πατρίδας και η πραγμάτωση των λαϊκών πόθων. Κατά τα άλλα, τι κάνει νιάου νιάου στα κεραμίδια;

  2. tk avatar
    tk 04/03/2014 11:37:43

    Η φωτογραφία αυτή πρέπει να φέρει ειδικό σήμα επικινδυνότητας! Ημαρτον Κύριε!

    • cynthia avatar
      cynthia @ tk 07/03/2014 11:31:25

      εξαιρετικό !

  3. ορεσείβιος avatar
    ορεσείβιος 04/03/2014 13:02:48

    Το πείραμα θα πετύχει, αν κρίνω, από τις αντιδράσεις τόσων πολλών. Τόσοι και τόσοι ξεκίνησαν να ιδρύουν κόμματα και κομματίδια και δεν ασχολήθηκε κανείς. Το ότι αρχίζουν να "γκρινιάζουν" παραδοσιακοί αποδέκτες των ψήφων διαμαρτυρίας και δημοσιογράφοι, έχει την εξήγηση του. Οι πρώτοι βλέπουν ότι ένα καινούργιο μαγαζί θα εισπράξει το κύμα -ψήφο διαμαρτυρίας που σε κάθε εκλογή κατευθύνεται σε κάποιον τυχερό.. Μέχρι και ο ψεκαμμένος πήρε το ποσοστό του , ενώ διάφοροι τύποι που ψήφισαν για πρώτη φορά στην ζωή τους βγήκαν κιόλας βουλευτές. Οι δημοσιογράφοι πάλι δικαίως διαμαρτύρονται.. Γιατί αυτός και όχι εγώ που έχω καλύτερα κονέ, καλύτερα πτυχία κλπ. Ολοι αυτοί το μόνο που προσφέρουν είναι ένα σπρώξιμο στην κίνηση του θεοδωρακη πριν καν αυτή ανακοινωθεί, και αν συνεχίσουν με τον ίδιο ρυθμό θα καταφέρουν στα σίγουρα να τον φέρουν πρώτο τραπέζι πίστα. Και αν τελικά δεν είναι ο ίδιος υποψήφιος ευρωβουλευτής, νομίζω ότι θα είναι η εξυπνότερη κίνηση που μπορούσε να γίνει. Μέχρι στιγμής, ο Θεοδωράκης ξεκινά πολύ σωστά και όσοι προσπαθούν να τον χτυπήσουν κάνουν συνεχώς λάθη. Τα περί χρηματοδότησης κλπ δεν θα πιάσουν στον κόσμο, ίδίως όταν αναπαράγονται από κόμματα. Και κυρίως ακόμη και όσοι κομματικοί θεωρούν τους εαυτούς τους επαναστάτες και αντί, είναι "κατεστημένο" σε σχέση με το καινούργιο που πρέπει να δοκιμαστεί. Θα έχουμε δυσάρεστες εκπλήξεις για πολλούς στις επερχόμενες εκλογές. Ο μικρός αλέξης δεν ξεκινησε σωστά, εγκλωβίστηκε και ήδη ,έχασε ,πριν καν αρχίσει, την μάχη της αυτοδιοίκησης.

  4. μελιτίνη avatar
    μελιτίνη 04/03/2014 14:15:31

    Για να ξεκινάει περιοδεία από την Κρήτη, μάλλον από εκεί μεριά περιμένει να αποδώσει η ...λαχειοφόρος!!!!

  5. δημης avatar
    δημης 04/03/2014 15:26:00

    Θέση πάει να αλλάξει ο Κύριος ΟΧΙ ΑΦΕΝΤΙΚΑ.....

  6. Γιάννης Αυλακιώτης avatar
    Γιάννης Αυλακιώτης 04/03/2014 16:29:44

    το είπα και σε άλλη ανάρτηση. αυτά με τα λεφτά και τα περί θολοκουλτούρας είναι επιχειρήματα που θα έλεγαν σε ανθρωποειδή τύπου μιχαλολιάκου και Λαφαζάνη. αλλού να παίξουμε μπάλα εμείς: στην υιοθέτηση των λίγων σωστών του θέσεων. άμεσο κούρεμα των βουλευτών σε 200, άμεση υιοθέτηση 4 ετούς διάρκειας Βουλής ανεξαρτήτως γεγονότων. έτσι θα του πάρεις τη μπουκιά από το στόμα, τα υπόλοιπα επιχειρήματα δεν περπατάνε. στην τελική, σε νοήμονες απευθύνεται όχι στους λούμπεν κακομοίρηδες, πως θα τους πίσεις;

    • ΚΜ avatar
      ΚΜ @ Γιάννης Αυλακιώτης 04/03/2014 21:21:07

      Εσύ,παίξε μεν μπάλα όπου νομίζεις άλλα άσε τους δημοκράτες δεξιούς να πράττουν αντίστοιχα, όπου αυτοί νομίζουν. Αλήθεια, τί σε κόφτει εσένα να κουκουλωθεί το θέμα με τη χρηματοδότησή του χλιδοεστιάτορα; Μήπως αυτοί που τον χρηματοδοτούνε (όποιοι κι άν είναι αυτοί), χρηματοδοτούνε και άλλους, από άλλους χώρους; Επίσης, άν σε ενοχλεί ο χαρακτηρισμός «θολοκουλτούρα», μήπως είναι επειδή εν μέρει ταυτίζεσαι με αυτή; Ερωτήματα θέτω... Όσο δε για την δε πρόθεση για μείωση των βουλευτών, ο Θεοδωράκης είναι που την αντέγραψε από την ΝΔ. Να διαβάζεις antinews!

      • Γιάννης Αυλακιώτης avatar
        Γιάννης Αυλακιώτης @ ΚΜ 04/03/2014 22:39:40

        όπως το είπα, δεν απευθύνεται σε λούμπεν. οπότε δε σας αφορά.

        • ΚΜ avatar
          ΚΜ @ Γιάννης Αυλακιώτης 04/03/2014 22:41:47

          Πάς μη politically correct φιλελές, λούμπεν! Ή politically correct φιλελές ή τέφρα!

          • Yet avatar
            Yet @ ΚΜ 06/03/2014 08:08:57

            Μα δεν είναι politically correct ο άνθρωπος. Απλά λιγάκι κομπλεξικός. Προσπαθεί να μη φαίνεται ...λούμπεν. Θεωρεί οτι ανήκει σε μία ...ανώτερη κάστα. Αυτή των κατσαπλιάδων του Σημιτιστάν (υπήρξανε και πάμπολλοι δεξιούρες νεοφιλελέδες που γούσταραν Σημίτη τρελά, τον στήριξαν, τον ψήφισαν) και τώρα ψάχνουν φουστανάκι πλουμιστό-παραλλαγής, για να κοροϊδέψουνε τους αφελείς. Ποταμίσιο χέλι λοιπόν.... Η νέα ψευτιά.

    • Βατάτζης avatar
      Βατάτζης @ Γιάννης Αυλακιώτης 05/03/2014 03:01:48

      Λάθος και ο αριθμός των 200 βουλευτών και η Βουλή που δεν αλλάζει "λόγω γεγονότων". Δημοκρατικότερο και αντιπροσωπευτικότερο είναι 500 χαμιλόμισθοι Βουλευτές, κατάργηση των Βουλευτών επικρατείας και υποχρεωτικά οι Υπουργοί να είναι εκλεγμένοι.

  7. Simos avatar
    Simos 04/03/2014 20:46:39

    Η νεο-ελληνική αστική ιντελιιγκεντσία

  8. roadrunner avatar
    roadrunner 04/03/2014 23:15:29

    Φαίνεται τελικά ότι οι .. ουρανοκατέβατοι (ή αλλιώς φυτευτοί), που προσγειώνονται ξαφνικά στα εκλογικά πεδία ως από μηχανής... σωτήρες , απαρεγκλίτως και στυλιστικως, πρέπει να τριγυρνούν με ένα σακίδιο στην πλάτη ... απαράμιλλο και γούρικο το στυλ, που εισήγαγε επάξια η "οικολογική" μπιρμπίλω του ΓΑΠ, άσπηλη και αμόλυντη κόρη και εκείνη, της πράσινης ανάπτυξης και έτερων πράσινων "αλόγων"... χωρίς αμαρτωλό κομματικό παρελθόν, όπως θέλει να λέει και ο Σταύρος από το Ποτάμι... είναι όμως έτσι ;

  9. Νίκος Αργεάδης avatar
    Νίκος Αργεάδης 05/03/2014 10:46:02

    Ποιός βάζει τα λεφτά ; Μα οι ίδιοι που: 1) Ενώ ελέγχουν τον Παπακωνσταντίνου για τη Λίστα Λαγκάρντ, (αν δεν τη γλυτώσειεν τέλει ), αλλά δεν ελέγχουν την αυτού Χυδαιότητα τον Βενιζέλο! 2) Ενώ -λέμε τώρα- "ελέγχουν" τον έτερο ΠΡΑΚΤΟΡΑ Παπανδρέου,αλλά δεν ελέγχουν την κυρία Μπακογιάννη. 3) Ενώ τσάκωσαν την αυτού κλεπτοφαιδρότητα τον Άκη (ζητά να φέρουν τα κλεμμένα, χα, χα, χα!!!), αλλά αφήνουν στο απυρόβλητο ΟΛΟΥΣ τους υπουργούς που συνυπέγραφαν τα αίσχη του. 4) Ενώ μας έλεγε η αυτού επηρμένη Χυδαιότης, ο Βενιζέλος πως το χαράτσι θα ’ναι εφάπαξ, τωρα θα μας μείνει ες αεϊ , για να σώσει το τομάρι του (αν αποτύχω λέει με την γνωστή του αυταρέσκεια, θα αποτύχει η Ελλάδα!! ο βενιζέλος ταυτίζει τον διεφθαρμένο εαυτό του με την Ελλάδα, γαμώτο μου!!! ΤΕΤΟΙΟ ΑΠΥΘΜΕΝΟ ΘΡΑΣΟΣ γεννά η τιμωρησία φίλοι των ΑΝΤΙνέων. 6) Ενώ λέει ο κ. Στουρνάρας «θα κάνω ό,τι λέει ο ΟΟΣΑ» δεν κουν ιέται φύλλο στο Ελλαδιστάν μας, μας πίνει το αίμα από την άλλη και μας κοροϊδεύει πως "δεν πληρώνουμε" πολλούς φόρους. Μάλλον εννοέι τους φίλους του. Και, και, και...ων ου έστι αριθμός.

  10. Tonia G. avatar
    Tonia G. 06/03/2014 10:58:07

    Ο κ. Θεοδωράκης πάντα είχε Αφεντικά στα ΜΜΕ που δούλευε. Και πάντα τα ΜΜΕ "εκτόξευαν" ΟΛΕΣ τις δημοσιογραφικές και επιχειρηματικές του ενέργειες. Υπάρχει καμιά αμφιβολία ότι είναι πλήρως συστημικός; Υπάρχει αμφιβολία ότι αν ένας άλλος πολίτης έκανε κάτι αντίστοιχο δεν θα ήταν ούτε μισόλεπτο στο βραδινό δελτίο; Οσοι λενε ότι θα το ψηφίσουν προέρχονται από το χώρο του Εκσυγχρονισμού, της "Ανανεωτικής Αριστεράς" και βρήκαν ένα νέο σπίτι μετά την κατάρρευση της Δημάρ, των "Ελαιώνων" και των "Αμπελώνων". Το κοινό αυτό δεν είναι σήμερα πάνω από 6-10%, το οποίο θα μοιραστεί μεταξύ "Ποταμιού", ΠΑΣΟΚ, ΔΗΜΑΡ, Ελιάς, Χατζημαρκάκη κτλ κτλ. Κινδυνεύουν δηλαδή όλοι να μη βγάλουν ούτε έναν ευρωβουλευτή!