#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
13/05/2011 18:13
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ποιοί θέλουν να γίνει η Ελλάδα Ρουάντα;

[caption id="attachment_100751" align="alignnone" width="600" caption="φωτό ΕΘΝΟΣ"][/caption]

Διαβάζουμε στο Έθνος: «Σοκ και δέος στην κοινή γνώμη έχει προκαλέσει η εκτός ορίων κατάσταση που επικρατεί στο κέντρο της Αθήνας, καθώς η πρωτοφανής ρατσιστική βία, σε συνδυασμό με την άνευ προηγουμένου αστυνομική αυθαιρεσία, πυροδοτούν καταστάσεις μέχρι σήμερα άγνωστες στους πολίτες.»

Δεκάδες μετανάστες στο νοσοκομείο λόγω ρατσιστικών επιθέσεων επισημαίνει το συγκρότημα Λαμπράκη

Κάποιοι επιλέγουν να «ανεβάσουν» το θέμα της  βίας. Σκοπός, η αλλαγή ατζέντας; Θα δείξει...

Στο μεταξύ, δεν θα κουραστούμε να επαναλαμβάνουμε ότι  η άλωση του κέντρου από ακραίες ομάδες μεγαλώνει τον φόβο των πολιτών, μειώνει τις επιδιώξεις τους, τους αποτρέπει από το να κατέβουν να διαδηλώσουν ειρηνικά.

Χωρίς μαζικές αντιδράσεις και διεκδικήσεις, δεν γίνεται ευκολότερη η εφαρμογή του Μνημονίου;

Η επιβίωση προηγείται της διαβίωσης. Ανεξάρτητα από θεωρίες συνωμοσίας, όταν την ίδια μέρα συμβαίνουν ταυτόχρονα ένα φρικιαστικό, αναίτιο έγκλημα και λίγες ώρες αργότερα  εγκληματικά χτυπήματα αστυνομικών εναντίον διαδηλωτών, πόσοι είναι αυτοί που δεν θα προτάξουν την σωματική τους ακεραιότητα στην δεινή οικονομική του κατάσταση;

Εδώ στο Antinews, έχουμε γράψει επανειλημμένως για το μεγάλο πρόβλημα της εγκληματικότητας, και της λαθρομετανάστευσης που μαστίζουν τη χώρα μας.

Η απειλή που αισθανόμαστε από την εγκληματικότητα και την ανομία είναι πολύ πιο σοβαρή από την οικονομική μας κατάπτωση.

Η πείνα σε θέτει σε εγρήγορση. Σε κινητοποιεί. Ο φόβος όμως σε μουδιάζει. Σε αδρανοποιεί.



Και ίσως αυτό να θέλουν κάποιοι. Αλλιώς δεν εξηγείται η πλήρης και επί χρόνια αδιαφορία τους απέναντι στη κλιμάκωση τόσο της λαθρομετανάστευσης, όσο και της εγκληματικότητας.

Το άλλοτε φιλόξενο κέντρο της Αθήνας έχει γίνει εδώ και χρόνια ένα απάτητο γκέτο που μάλλον Σομαλία θυμίζει παρά Ελλάδα.

Και όπως προειδοποιούσαμε, και ήδη το βλέπουμε στους δρόμους με τις μάχες που διεξάγονται σώμα με σώμα, γίνεται τώρα Ρουάντα.

Η λαθρομετανάστευση και η εγκληματικότητα είναι συγκοινωνούντα δοχεία.

Συνεπώς, όλοι όσοι (υπεύθυνοι) ανέχονταν επί τόσα χρόνια τη σταδιακή μεταμόρφωση της Αθήνας σε Μογκαντίσου είναι συνυπεύθυνοι. Και προφανώς ακολουθούν μια ατζέντα, παρόμοια με αυτήν που διάφορα αντιλαϊκά καθεστώτα χρησιμοποίησαν στο διάβα της ιστορίας, προκειμένου να χειραγωγήσουν και να αποπροσανατολίσουν τους λαούς τους. Το διαίρει και βασίλευε.

Ποιος θα ασχοληθεί με το μνημόνιο και με την ανεργία, την ώρα που κινδυνεύει να τον σφάξουν μέσα στο σπίτι του; Ποιος θα βγει να διαδηλώσει για το απρόσωπο ΔΝΤ, την αόρατη τρόικα κλπ. όταν ο ορατός εχθρός είναι ο μαύρος, και ο μελαψός που κυκλοφορούν δίπλα του ή που κατοικοεδρεύουν στην Ομόνοια;

Οι συγκρούσεις που ξέσπασαν με αφορμή το θάνατο του οικογενειάρχη, είναι βούτυρο στο ψωμί των οπαδών και των εκτελεστών του μνημονίου.

Τι πιο βολικό από το να σφάζονται οι Έλληνες με τους αλλοδαπούς, και να μπαίνει σε δεύτερη μοίρα η οικονομική μας υποδούλωση και η υπαγωγή μας στη  κυριαρχία της τρόικας και των τραπεζιτών.

Τι πιο βολικό από τη πλήρη απαξίωση και υποβάθμιση του ιστορικού κέντρου μιας πόλης, ώστε μετά να έρθουν κάποια οικονομικά συμφέροντα και να το αγοράσουν κοψοχρονιά.

Η παγκοσμιοποίηση σε όλο της το μεγαλείο.

Και έτσι φτάσαμε στο σημείο, να υπάρχουν ομάδες vigilante ακροδεξιών που περιπολούν τους δρόμους, σπάζοντας στο ξύλο όποιον μετανάστη πέφτει στα χέρια τους, και από την άλλη ομάδες αλλοδαπών να αυτοοργανώνονται, και να ταμπουρώνονται, επιτιθέμενοι παράλληλα σε όποιον Έλληνα ξεμοναχιάσουν.

Εικόνες ζούγκλας που όμως συμβαίνουν δίπλα μας. Κοινωνικό μίσος, γενικευμένο χάος, απώλεια κάθε ελέγχου.

Μ.Ο. και  S. A.

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Orestios avatar
    Orestios 13/05/2011 18:26:35

    Το σύστημα ΠΑΣΟΚ και οι μιλιταριστικές συνιστώσες του.
    Από την κορφή ξεκινά ο φθόνος για τους Έλληνες.
    Όλα τα μέτρα είναι μέτρα γενοκτονίας.
    Αφού αποτυγχάνουν αυτά θα περάσουν στην κανονική.

  2. ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ avatar
    ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ 13/05/2011 18:27:00

    ΟΙ ΛΥΣΕΙΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΙΤΙΚΕΣ .ΣΟΒΑΡΕΣ ΚΑΙ ΕΦΑΡΜΟΣΤΕΕΣ.
    ΦΟΒΑΜΑΙ ΚΑΜΜΙΑ ΦΟΡΑ ,ΕΠΕΙΔΗ Ο ΓΙΟΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΕΔΩ ΚΑΙ ΔΥΟ ΜΗΝΕΣ
    ΜΕΤΑΝΑΣΤΗΣ ,ΛΟΓΩ ΑΝΕΡΓΙΑΣ, ΣΕ ΕΥΡΩΠΑΙΚΗ ΧΩΡΑ, ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΛΛΗΝΑΣ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΝΕΙ ΕΝΑ ΕΓΚΛΗΜΑ ,ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ
    ΠΛΗΡΩΣΟΥΝ ΜΕ ΠΟΓΚΡΟΜ ΟΛΟΙ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ?

    • SAVAS avatar
      SAVAS @ ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ 13/05/2011 18:34:01

      Αν αυτό θα βολεύει το σύστημα και τις εκεί κυβερνήσεις και κυβερνώντες τότε είναι πολύ πιθανό να γίνει και εκεί αλλά και παντού για όλους τους λαούς.

      "Απο τα ψίχουλα που θα τους πετάξουν στο δρόμο για να ζήσουν θα τους φταίνε τα περιστέρια της πλατείας."

    • Τρικεράτωψ avatar
      Τρικεράτωψ @ ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ 13/05/2011 19:13:34

      οι μετανάστες είναι μετανάστες. ξεκολλήστε με την καραμέλα του νόμιμου. Οι δωριείς και οι ίωνες ήταν "νόμιμοι" μετανάστες; Οι αρβανίτες και οι βλάχοι; οι σαρακατσάνοι, οι τσιγγάνοι, ένα σωρό άνθρωποι που αναζήτησαν πιο εύφορη γη, καλύτερες συνθήκες διαβίωσης, ή να αποφύγουν σφαγές, μέσα στον ρου της ιστορίας, ήταν "νόμιμοι";
      Πάρτε το χαμπάρι, όταν κάποιος απειλείται, αλλάζει τόπο κατοικίας. Κι εμείς αν συνέχιστεί, μετανάστες θα γίνουμε, όταν θα απειλούμαστε από την εξαθλίωση και την κινεζοποίηση, στην οποία σαφώς και συντελεί ΚΑΙ η αθρόα εισροή μεταναστών από την Ασία.
      Αμα κάποιος δεν περνάει καλά, σηκώνεται και φεύγει και δε λογαριάζει κανένα νόμο.
      Υπάρχει μια "λογική" που λέει "να τους κάνουμε το βίο αβίωτο για να σηκωθούν να φύγουν", η οποία προφανώς αποσκοπεί όπως σωστά αναφέρεται να μετατραπεί η Αθήνα σε Μογκαντίσου...Μόνο που δε μπορεί, θα υπάρχει και άλλοι τρόποι, βγαλμένοι από εχέφρονες ανθρώπους.

      • ΚΜ avatar
        ΚΜ @ Τρικεράτωψ 13/05/2011 19:52:19

        Οι λαθρομετανάστες είναι λαθρομετανάστες. Ξεκολλήστε με την οργουελική διαστροφή της σημασίας των λέξεων.

        Τέλος πάντων, κοιτάξτε τί έγραψε ο παραπάνω «εχέφρων»:

        «Πάρτε το χαμπάρι, όταν κάποιος απειλείται, αλλάζει τόπο κατοικίας.»

        (Εδώ κολλάει το «λανθάνουσα γλώσσα τα αληθή λέγει»...)

        -Ε όχι, δεν θα σου κάνουμε τη χάρη, λαθρολάγνε, επειδή μας απειλούν τα λαθροπέτ σου να αλλάξουμε τόπο κατοικίας! Να πάρουν δρόμο αυτά! Κι εσύ επίσης, άμα δεν περνάς καλά, σηκώνεσαι και φεύγεις και δεν μας χαλάει καθόλου.

      • KOSTAS avatar
        KOSTAS @ Τρικεράτωψ 13/05/2011 20:09:40

        Αυτος που περναει παρανομα τα συνορα μια ενομης χωρας ειναι λαθραιος,σ αρεσει δε σ αρεσει.....Και εμεις οι ΕΛΛΗΝΕΣ δε γουσταρουμε αλλους λαθραιους να καταλαμβανουνε τις γειτονιες μας....Σ αρεσει δε σ αρεσει....ΑΥΤΟΙ ΘΑ ΦΥΓΟΥΝΕ και ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΘΑ ΜΕΙΝΟΥΜΕ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΜΑΣ ΕΛΕΥΘΕΡΟΙ.....Σ αρεσει δε σ αρεσει....Με οποιονδηποτε τροπο σ αρεσει δε σ αρεσει

      • διηνεκης avatar
        διηνεκης @ Τρικεράτωψ 13/05/2011 22:12:47

        Τι λες ρε καραμητρω

      • kinesis avatar
        kinesis @ Τρικεράτωψ 13/05/2011 22:28:44

        Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου. Οι μετανάστες είναι απλά μετανάστες. Και το πρόβλημα δεν είναι εκεί. Το πρόβλημα είναι των κυβερνήσεων της χώρας μας, που αρνούνται επίμονα εδώ και χρόνια να δώσουν λύσεις. Πρώτα και κύρια, η φύλαξη των συνόρων (με τα γνωστά τοπογραφικά προβλήματα) και η διευθέτηση ανάλογων θεμάτων, στιβαρά με την Ε.Ε., αφού είμαστε μέλος της. Στο θέμα αυτό οι κυβερνήσεις δεν έχουν δείξει και σπουδαία πράγματα. Αν υπάρχουν κονδύλια από την Ε.Ε. για την ένταξη μεταναστών, τα έχουμε εκμεταλευθεί ανάλογα; Προσωπικά δεν το πιστεύω. Χωροταξική κατανομή τους, επίσης, δεν υπάρχει. Θα μπορούσαν οι όποιο μετανάστες να κατευθυνθούν προς περιοχές, που θα τους εξασφαλιζόταν ευκολότερα η εργασία και η αξιοπρεπής διαβίωση. Σίγουρα και αυτό δεν γίνεται μέχρι σήμερα.
        Ετσι στιβάζονται στη κυριολεξία στις μεγάλες πόλεις, και, ιδιαίτερα στην Αθήνα. Με τη γνωστή εικόνα και τις συνέπειες.
        Ας μη ξεχνάμε όμως και ένα άλλο σημαντικό πρόβλημα. Των ιδιοκτητών ακινήτων μέσα στο κέντρο της Αθήνας. Που τους εκμεταλεύονται, εισπράτοντας ενοίκιο με το κεφάλι!!
        Άρα το πρόβλημα είναι πολυπρόσωπο, και, για να αντιμετωπισθεί θα πρέπει να υπάρξει μία συνολική πολιτική επί του θέματος.
        Το ερώτημα είναι, αν υπάρχει κυβέρνηση με τέτοιες προθέσεις.
        Όσο για τους κατοίκους ή τους ΄κατοίκους΄ που διαμαρτύρονται και μάλιστα με το τρόπο που εκδηλώνεται τις τελευταίες ημέρες, ας μην ξεχνούν και τις δικές τους ευθύνες, που προκύπτουν από τις συμπεριφορές τους.
        Δηλαδή ο μετανάστης είναι καλός, όταν εισπράτεις χρήματα ή υπηρεσίες, και γίνεται κακός, όταν απλά διεκδικεί και αυτός να ζήσει.

        • Χαλκιδέος avatar
          Χαλκιδέος @ kinesis 19/05/2011 10:08:16

          Είπες: "Οι μετανάστες είναι απλά μετανάστες"...

          Ίσα είναι ο Έλληνας ή ο οποιοσδήποτε πολιτισμένος άνθρωπος που μπαίνει ΝΟΜΙΜΑ σε μια χώρα και περνάει από 600 ελέγχους (μέχρι σώβρακου) με σκοπό να δουλέψει και να προσφέρει στο εκεί κοινωνικό σύνολο και ίσα είναι ο Πακιστανός που μπουκάρει παράνομα στην Ελλάδα, γκετοποιεί στην κυριολεξία τον κάθε χώρο που καταλαμβάνει και δεν ξέρεις ούτε καν ποιός είναι γιατί απλούστατα δεν έχει επίσημα έγγραφα μαζί του;

          Η Αυστραλία π.χ. ζητάει μετανάστες γιατί χρειάζεται εργατικό δυναμικό. Κάνεις την αίτησή σου, σε περνάνε 600 κόσκινα για το ποιόν σου και μετά αν σε εγκρίνουν μπαίνεις στη χώρα και εγκαθίστασαι νόμιμα! Κι όχι παράνομα. Το 100% των λάθρομεταναστών έχουν εισέλθει στην Ελληνική Επικράτεια ΠΑΡΑΝΟΜΑ! Ούτε χαρτιά έχουν κι ούτε η Ελλάδα επισήμως ζήτησε φτηνά εργατικά χέρια. Επομένως από που το βγάζεις το συμπέρασμα ότι είναι ίδιο ο νόμιμος με τον παράνομο μετανάστη;

          Και τέλος, αν π.χ. πας στην Αυστραλία για δουλειά και κάνεις εγκλήματα (σκοτώσεις, βιάσεις, κλέψεις), ξέρουν ποιός είσαι και σε στέλνουν πακέτο στον αγύριστο. Κι αυτό γιατί έχεις εισέλθει στη χώρα ΝΟΜΙΜΑ. Αυτούς τους ΠακιστανοΑλβανοΜπαγκλαντεσιανοΙρακινοΣομαλούς που έχουν μαζευτεί στην Ελλάδα τους ξέρεις ποιοί είναι; Είσαι σοβαρό κράτος να τους ελέγξεις;

      • Romios avatar
        Romios @ Τρικεράτωψ 13/05/2011 22:42:22

        Δηλαδή καταργείται το ιδιοκτηειακό καθεστός;
        Εάν μπει κάποιος στο σπίτι μου και δεν μπορώ να ζήσω μαζί του, λες να αλλάξω εγώ τόπο κατοικίας;
        Γιατί λές "δεν υπάρχουν νόμιμοι και μετανάστες" Τι υπάρχουν; Νόμιμοι και παράνομοι κατακτηκές;

      • ΒΙΣ avatar
        ΒΙΣ @ Τρικεράτωψ 13/05/2011 22:46:14

        Εγώ είμαι αυτης της λογικής:
        Φυλάς τα σύνορα, ακόμα και με πραγματικά πυρά.
        Από κει και πέρα, οποιος μπει λαθραία, ειδικά αν είναι μουσουλμάνος, του κάνεις τον βίο αβίωτο να φύγει.
        Δεν μπορούμε να συμβιώσουμε με τους μουσουλμάνους, τους δοκιμάσαμε 400 χρόνια στη νότια Ελλάδα, 500 στη βόρεια, έχουμε και την Κυπρο που τους δοκιμάζει ακόμα.

      • Roulis avatar
        Roulis @ Τρικεράτωψ 14/05/2011 00:15:23

        Οι τσιγγανοι ειναι μεταναστες.Ολοι οι υπολοιποι ειναι ελληνικα φυλα που ειχαν τις ιδιες παραδοσεις,λατρευαν τους ιδιους θεους,μιλουσαν την ιδια γλωσσα κτλ.Ειναι σαν να μου λες να παω εγω στη Θεσσαλονικη και να συμπεριφερομαι σαν να ειμαι απο τη Λαχωρη...

      • Roulis avatar
        Roulis @ Τρικεράτωψ 14/05/2011 00:18:07

        Επισης και οτι δεν λυνεται κοβεται.Κακως καθομαστε και το συζηταμε...Δεν φτανει που μας εχουν φορτωσει οποιον μεταναστη μπαινει στην Ευρωπη...Ευρωπαικο διαβατηριο σε ολους και να πανε στο καλο...

      • Νίκος avatar
        Νίκος @ Τρικεράτωψ 14/05/2011 10:16:59

        Τρικεράτωψ , τους τρικεράτωπες, που ήταν χορτοφάγοι, τους έτρωγαν οι τυρρανόσαυροι...

      • panos avatar
        panos @ Τρικεράτωψ 15/05/2011 19:53:37

        μπορεις να φυγεις αμμεσα .
        ξερεις δεν θα κοιμηθω το βραδυ θα μου λειψεις

    • ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ avatar
      ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ @ ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ 13/05/2011 19:22:01

      ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΦΙΛΕ ΔΦ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ Η ΝΟΜΙΜΟΤΗΤΑ.
      Η ΑΡΡΩΣΤΗΜΕΝΗ ΑΝΤΙΔΡΑΣΗ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ ΤΟΥ
      ΦΑΣΙΣΤΟΕΙΔΟΥΣ. ΑΥΤΟΣ ΠΡΙΝ ΔΕΙΡΕΙ ΟΥΤΩΣ η ΑΛΛΩΣ
      ΔΕΝ ΖΗΤΑΕΙ ΧΑΡΤΙΑ. ΤΟΥΣ ΙΣΟΠΕΔΩΝΕΙ ΟΛΟΥΣ ΚΑΙ ΔΕΡΝΕΙ.
      ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΛΑΘΡΟΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΣΗ ,ΑΛΛΑ
      ΟΙ ΛΥΣΕΙΣ ΕΠΙΜΕΝΩ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΙΤΙΚΕΣ.

      • ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ avatar
        ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ @ ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ 13/05/2011 19:37:18

        ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΠΑΡΑΞΗΓΗΘΟΥΝ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΩ, ΕΙΜΑΙ
        ΚΑΤΑ ΤΗΣ ΛΑΘΡΟΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΣΗΣ. ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ
        ΔΙΟΓΚΩΘΗΚΕ ΑΠΟ ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΑΝΕΠΑΡΚΕΙΑ.
        ΑΣΧΕΤΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΘΥΜΟΜΑΣΤΕ ΠΑΝΤΑ
        ΟΤΙ ΣΧΕΔΟΝ ΟΛΟΙ ΟΙ ΕΛΛΗΝΟΑΜΕΡΙΚΑΝΟΙ ΠΡΩΤΗΣ ΓΕΝΙΑΣ (ΕΩΣ ΤΗΝ ΔΕΚΑΕΤΙΑ ΤΟΥ '60) ΗΤΑΝ ΛΑΘΡΟΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ. ΑΛΛΑ Η ΑΜΕΡΙΚΗ ΥΠΗΡΞΕ ΜΕΓΑΛΟ
        ΧΩΝΕΥΤΗΡΙ ΚΑΙ ΟΧΙ ΧΩΡΑ ΑΛΛΑΛΟΥΜ ΟΠΩΣ ΕΔΩ ΠΟΥ,
        ΟΠΩΣ ΕΞΑΓΓΕΛΘΗΚΕ, ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΔΩΣΟΥΜΕ ΚΑΙ ΨΗΦΟ.

        • Strange Attractor avatar
          Strange Attractor @ ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ 13/05/2011 19:42:23

          Η συντριπτική πλειοψηφία των Ελλήνων μεταναστών στις ΗΠΑ πέρασε από το Έλις Άιλαντ, μέσα από αυστηρές διαδικασίες (πρόσκληση, βίζα, εργοδότης, κλπ) προκειμένου να μπει στην Αμερική.
          Η Αμερική ενθάρρυνε τη μετανάστευση έως το 1970 περίπου, αλλά είχε παράλληλα και αυστηρές προϋποθέσεις.
          Οι παράνομοι Έλληνες ήταν περίπου το 5-7% του συνόλου των Ελλήνων μεταναστών.
          Δεν ξέρω από που προκύπτουν αυτά που λες για παράνομους Έλληνες στην Αμερική.

          • ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ avatar
            ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ @ Strange Attractor 13/05/2011 20:32:26

            ΑΣΤΑ ΦΙΛΕ ΔΕΝ ΤΑ ΞΕΡΕΙΣ ΚΑΛΑ. ΟΤΑΝ ΦΕΥΓΑΜΕ ΑΠΟ ΤΑ ΛΙΜΑΝΙΑ ΤΗΣ ΑΜΕΡΙΚΗΣ ΜΑΣ ΕΛΕΙΠΕ ΤΟ ΜΙΣΟ ΠΛΗΡΩΜΑ. ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΑΜΕΡΙΚΗ ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΚΑΝΑΔΑ. ΟΙ ΛΕΓΟΜΕΝΟΙ "ΠΙΑΤΑΔΕΣ" ΗΤΑΝ ΟΛΟΙ
            ΛΑΘΡΟΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ. ΟΤΑΝ ΜΟΝΟ ΑΝ ΑΠΕΔΕΙΚΝΥΑΝ ΟΤΙ ΗΤΑΝ ΣΤΗΝ ΑΜΕΡΙΚΗ 5 ΧΡΟΝΙΑ ΕΠΑΙΡΝΑΝ ΑΔΕΙΑ .ΜΕΧΡΙ ΤΟΤΕ ΚΡΥΒΟΝΤΟΥΣΑΝ. ΠΕΡΑΝ ΑΥΤΩΝ ΤΟΥ ΕΛΛΙΣ.

          • Tassos avatar
            Tassos @ ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ 13/05/2011 22:42:19

            Οι λαθραίοι της Αμερικής και Καναδά δεν δημιουργούσαν προβλήματα όπως αυτοί εδω στην Ελλάδα, 20 χρόνια Καναδά τέτεια χάλια δεν έχω δει.

          • Roulis avatar
            Roulis @ ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ 14/05/2011 00:19:37

            Εφυγες κι εσυ και το θυμασαι...???

          • Κάποιος avatar
            Κάποιος @ Strange Attractor 13/05/2011 23:38:49

            Οι Ελληνες μετανάστες στην δεκαετία του '30 κατείχαν τα σκήπτρα της εγκληματικότητας σε πολλές πόλεις των ΗΠΑ.

          • Roulis avatar
            Roulis @ Κάποιος 14/05/2011 00:20:05

            Οι Ιταλοι τα ειχαν.Αυτοι ηταν οι μαφιοζοι...

          • μικ avatar
            μικ @ Κάποιος 15/05/2011 20:02:44

            και τι σημαινει αυτο οτι το 2011 πρεπει καποιοι αλλοι στην χωρα μας να κανουν τα ιδια με τους μαφιοζους το 30???

          • Λιοφάγος avatar
            Λιοφάγος @ Κάποιος 16/05/2011 00:03:28

            Το επιχείρημα "οι Έλληνες μετανάστες κάπου, κάποτε ήταν έτσι κι αλλιώς" είναι τελείως άσχετο με τη συζήτηση του μεταναστευτικού προβλήματος στην σημερινή Ελλάδα. Συνιστά υποβάθμιση της συζήτησης.

          • Νίκος avatar
            Νίκος @ Strange Attractor 14/05/2011 10:23:44

            Εμ, τι περίμενες να πούν οι κακοπληρωμένοι γκαιμπελίσκοι Παράξενε;
            Θυμάμαι πριν χρόνια όταν στο Βήμα αυτός ο φραγκολεβαντίνος ο Ριχάρδος ο Ξενόκαρδος και Εξωμερίτης, έγραφε ακριβώς το ίδιο πράγμα. Άκου, όλοι είμαστε μετανάστες. Εγω δεν θυμάμαι να πληρωσα 10000 ευρώπουλα για να βρεθώ στα γκέτο της Νέας Υόρκης.

        • Φ.K ΓΑΠ avatar
          Φ.K ΓΑΠ @ ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ 13/05/2011 20:15:21

          Η Αμερική κάποτε υπήρξε και πατρίδα των Ινδιάνων.

          • ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ avatar
            ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ @ Φ.K ΓΑΠ 13/05/2011 20:44:49

            ΣΩΣΤΑ . ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΕΛΙΚΑ Η ΑΜΕΡΙΚΗ?
            ΠΛΗΘΥΣΜΟΙ ΑΓΓΛΩΝ,ΓΑΛΛΩΝ ,ΙΤΑΛΩΝ,ΙΡΛΑΝΔΩΝ
            , ΠΟΛΩΝΩΝ,ΕΛΛΗΝΩΝ κ.α ΛΑΘΡΟΜΕΤΑΝΑΣΤΩΝ.

        • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
          Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ 14/05/2011 01:21:07

          Δεν ήταν λαθρομετανάστες. Κάνεις λάθος, πατρίδα, πολλοί λίγοι πήγαν λαθραίοι σε σχέση με το σύνολο.

          • ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ avatar
            ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 14/05/2011 08:28:17

            ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΦΑΗΛΟ .ΕΝΝΟΩ ΤΟΥΣ ΔΥΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟΥΣ ΑΙΩΝΕΣ.

        • μικ avatar
          μικ @ ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ 15/05/2011 19:59:21

          τι λες ρε μεγαλε ποιο βιβλιο τα γραφει αυτα μηπως ο ΦΩΣΚΟΛΟΣ και το ελλισ αιλαντ εδω και 110 χρονια τι ηταν ,εγω βρηκα στα αρχεια τον παππου μου καταγεγραμενο , απο που ειρθε με ποιο καραβι τι θεση απο ποιο λιμανι χωριο και την κατασταση επιβιβασεως ολα που ηταν λοιπον οι λαθραιοι τι προσπαθεις να να πεις???

    • ΚΑΡΑΜΠΙΝΑΣ avatar
      ΚΑΡΑΜΠΙΝΑΣ @ ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ 14/05/2011 13:51:06

      Ατυχές το παράδειγμα. Οι Έλληνες στο εξωτερικό προκόβουν δεν εγκληματούν.

  3. Hellas-Orthodoxy avatar
    Hellas-Orthodoxy 13/05/2011 18:30:02

    Τι ωραια που κανουν γαργαρα τον φρικτο φονο του 44χρονου απο εγκληματιες λαθρομεταναστες...

    Φυσικα ειναι καταδικαστεεες οι τυφλες επιθεσεις σε ασχετους αλλοδαπους...καλυτερα θα ηταν να "την επεφταν" απευθειας στους πρεζεμπορους,προαγωγους και λοιπους μαφιοζους που λυμαινονται το κεντρο της Αθηνας.

    • Orestios avatar
      Orestios @ Hellas-Orthodoxy 13/05/2011 21:03:33

      Μα τί λες τώρα?
      Από που θα βγαίνει το χρήμα?

  4. SAVAS avatar
    SAVAS 13/05/2011 18:30:05

    Τι ώρα έχει βάλει η ΖΩΗ το ξυπνητήρι μήπως και ξυπνήσω επιτέλους.

    Γκλόπ και Γκ(ά)λοπ...... Τα όπλα του συστήματος.....

  5. Gabi avatar
    Gabi 13/05/2011 18:36:25

    Γιατί δεν πάτε να ρωτήσετε του Ελληνες του κέντρο των Αθηνων για το αν θέλουν μαζί τους αυτούς τους και καλά ακροδεξιούς ;


    Η απάντηση μήπως σας ξαφνιάσει;

    • Χαλκιδέος avatar
      Χαλκιδέος @ Gabi 19/05/2011 10:17:39

      Εσύ γιατί δεν τους ρωτάς αν προτιμάνε τους λαθροφονιάδες και λαθροεγκληματίες από τους και καλά "Ακροδεξιούς";

      Μήπως η απάντηση σε ξαφνιάσει;

      ΥΣ: Εγώ δεν είμαι ακροδεξιός. Άμα δείρω από αγανάκτηση έναν λάθρο γίνομαι αυτόματα "ακροδεξιός";

  6. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 13/05/2011 18:42:03

    ΓΙ΄ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΤΟ MEGA ΤΟΣΗ ΄΄ΣΤΑΥΡΟΦΟΡΙΑ΄΄ ΓΙΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΑΥΤΟ....΄
    ΓΙ΄ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΗΤΑΝ ΠΡΩΤΟΣΕΛΙΔΟ ΣΤΙΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΕΦΗΜΕΡΙΔΕΣ...
    ΚΑΠΟΙΕΣ ΘΕΩΡΙΕΣ ΣΥΝΟΜΩΣΙΑΣ ΜΙΛΟΥΝ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΞΑΘΛΙΩΣΗ ΤΟΥ ΄΄ΚΟΙΝΩΝΙΚΟ ΙΣΤΟΥ΄΄ ΑΥΤΗΣ ΤΗΣ ΧΩΡΑΣ, ΤΗ ΜΕΣΑΙΑ ΤΑΞΗ. ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΕΞΑΘΛΙΩΣΗ ΤΩΡΑ ΑΝΥΣΗΧΟΥΜΕ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΗ ΖΩΗ ΤΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ ΜΑΣ...ΤΙ ΕΙΠΕ Ο ΣΑΜΑΡΑΣ ΚΟΝΤΡΑ Σ΄ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΘΕΩΡΙΕΣ;; Η ΜΕΣΑΙΑ ΤΑΞΗ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΝΙΣΧΥΘΕΙ...Ο ΙΕΡΟΦΑΝΤΗΣ Σ΄ΕΝΑ ΚΕΙΜΕΝΟ ΤΟΥ ΤΟ ΠΡΩΙ ΜΙΛΗΣΕ ΓΙΑ ΄΄ΚΩΔΙΚΑ΄΄ ΤΩΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΩΝ ΓΡΑΜΜΩΝ ΤΗΣ ΟΜΙΛΙΑΣ ΣΑΜΑΡΑ...ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΔΙΑΧΕΟΤΑΝ ΟΛΟ ΤΟ ΚΕΙΜΕΝΟ ΤΟΥ ΖΑΠΠΕΙΟΥ 2 ΑΠΌ ΕΝΑΝ ΚΩΔΙΚΑ..ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΣΤΗΝ ΕΠΑΡΧΙΑ ΚΡΑΤΑΜΕ ΓΕΡΑ...ΔΕΝ ΘΑ ΤΟΥΣ ΠΕΡΑΣΕΙ!!

  7. Θετταλός avatar
    Θετταλός 13/05/2011 18:53:52

    Ήταν αναμενόμενο ότι θα οδηγηθούμε εδώ. Όταν αδρανεί το κράτος, εσκεμμένα ή όχι, τότε το λόγο έχουν οι πολίτες. Μόνο μέτρα τύπου Ολυμπιάδας θα μας φέρουν στα ίσια.

  8. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 13/05/2011 18:53:55

    Καρλ Μαρξ:
    ———————————-
    Σκοπός της εισαγωγής ξένων εργατών είναι η διατήρηση της δουλείας και η ακύρωση όλων των διεκδικήσεων των ντόπιων εργατών για μισθούς και συνθήκες εργασίας
    • Ο μετανάστης ανταγωνίζεται τον ντόπιο εργάτη και σιγά σιγά κατεβάζει το μεροκάματο στο δικό του επίπεδο. Είναι το πιο αποτελεσματικό όπλο του κεφαλαίου.
    • Η μετανάστευση ΔΙΑΙΡΕΙ την εργατική τάξη της χώρας υποδοχής σε τόσα εχθρικά στρατόπεδα όσες και οι ΕΘΝΟ-φυλετικές ομάδες διότι η κάθε μία καταλαβαίνει μόνο τον εαυτό της. Έτσι αναστέλλεται η εργατική επανάσταση και διαιωνίζεται η καπιταλιστική κυριαρχία
    • Η λαθρομετανάστευση χρησιμοποιείται αφ’ ενός ως ΑΠΕΡΓΟΣΠΑΣΤΙΚΟΣ μηχανισμός αφ’ ετέρου με τον εργατικό υπερπληθυσμό – πλεόνασμα που δημιουργεί ρίχνει το επίπεδο ζωής σε κατάσταση δουλοπάροικου.
    • Η Α’ Διεθνής Ένωση Εργατών έβαλε πρακτικά τέλος στις μεθοδεύσεις των βιομηχάνων και υποχρέωνε τα συνδικάτα να διώχνουν τους ξένους εργάτες πίσω στις χώρες τους με το πρώτο καράβι.
    • Οι ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΤΙΚΟΙ νόμοι είναι τα ΜΑΝΙΦΕΣΤΑ των ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΑΡΧΩΝ.
    ________________________________________________________
    Αυτά ίσχυαν για τη βιομηχανική επανάσταση στην Αγγλία το 1800 βάλε και το 1900 και κάτι.
    Για ευρωπαϊκους μεταναστευτικους πληθυσμούς με πολιτισμικές συμβατότητες.

    Η περίπτωση της Ελλάδας εμπεριέχει και την παράμετρο της ασυμβατότητας ηθών και εθίμων, θρησκειών, γλώσσας, μέτρου.

    • ΚΜ avatar
      ΚΜ @ αλλενάκι 14/05/2011 03:54:22

      Τους κρέμασες με το ίδιο τους το σκοινί!

  9. Nick avatar
    Nick 13/05/2011 18:55:34

    Αυτοι που ανοιξαν τα συνορα ονειρευονται την Ελλαδα για Ρουαντα.

    • Ευθύμης avatar
      Ευθύμης @ Nick 13/05/2011 22:35:04

      έτσι! Α γεία σου!

  10. parsifal avatar
    parsifal 13/05/2011 18:56:08

    ΜΟ και SA καλές οι διαπιστώσεις αλλά ηχούν οπως οι αριστερές θέσεις για την εγκληματικότητα : "Φταίει η κοινωνία, φταίει η πείνα, το κεφάλαιο κλπ." Σωστά, φταίνε οι παραπάνω ΑΛΛΑ εγώ με τον εγκληματία που επιβουλεύεται την ζωή, την περιουσία η την σωματική μου ακεραοότητα τι κάνω ?
    Ευχής εργο θα ηταν να επιλαμβάνονται οι καθ'υλην αρμόδιοι, οι οποίοι ΑΔΡΑΝΟΥΝ. Τι περιμένετε να κάνει ο αγανακτισμένος πολίτης οσο και εάν ηχεί "απο το παρελθόν" η εκφραση ?
    Με κάποιο τρόπο θα πρέπει να ΛΟΥΦΑΞΟΥΝ αυτά τα καθάρματα εως οτου το ελληνικό ψευδοκράτος αποφασίσει για την τύχη τους και τους ξωπετάξει στα σύνορα με τους θεατές ευρωπαίους, τα Δουβλίνα τους και τις ΜΚΟ τους.
    Και μαζί κάτι κυρίες "υπουργούς" διαπραγματευόμενες καθισμένες στις σκάλες κατηλειμένων κτιρίων με πολιτικά σκουπίδια και εκνόμους αλλοδαπούς, ισλαμολάγνους δημάρχους και "βουλευτές" κομμάτων εργαζομένων την ανομίαν.

  11. ο ξένος avatar
    ο ξένος 13/05/2011 18:58:28

    Η λύση είναι πανεύκολη, έχει γίνει και αλλού: Μηδενική Ανοχή. Σε όλα, από υπαίθριο εμπόριο ως τζάμια στα φανάρια. Τότε, δεν θα έχει καν νόημα η κλοπή κάμερας, γιατί ο "κλέφτης" δεν θα έχει που να την πουλήσει (που λέει ο λόγος) ή έστω θα έχει μεγαλύτερη δυσκολία. Αντί, όμως, της ορθής αντιμετώπισης, της πεπατημένης, οι φωστήρες δημιούργησαν τον ψευδο-ορισμό μικρό-εγκληματικότητα, που οδήγησε όπως είδαμε και στο φονικό. Τώρα, την πληρώνουν οι μόνοι που δεν φταίνε, μετανάστες με μαγαζάκια, με ΑΦΜ, με μια ζωή σχεδόν οργανωμένη, ανυποψίαστοι περαστικοί.

  12. Helen avatar
    Helen 13/05/2011 19:02:17

    Οι απόψεις του φίλου είναι πολύ σωστές. Το ζήτημα είναι ότι το επίπεδο της κοινωνικής αντίληψης στη χώρα για το τι πραγματικά συμβαίνει είναι πολυδιάστατο και ποικίλο. Ένα σεβαστό ποσοστό σκεπτόμενων ανθρώπων ενημερώνεται με ασφάλεια, ανταλλάσσει απόψεις από το ιντερνέτ και διαμορφώνει με διάφορούς τρόπους την πραγματική εικόνα. Υπάρχει όμως ένα τεράστιο ποσοστό παρωπιδιασμένων ελλήνων, κομματικών υπηρετών, βολεμένων, αγράμματων και οπισθοδρομικών ανθρώπων που δημιούργησε το σύστημα, που δεν μπορεί να αλλάξει τις απόψεις του, να αναθεωρήσει τις ιδέες του, όπως και δεν έχει την κατάλληλη ικανότητα (είτε λόγω μόρφωσης, συνήθειας και αντίληψης), να κατανοήσει την πραγματική διάσταση του προβλήματος. Ας μη ξεχνάμε ότι πριν από κάθε διεθνούς χαρακτήρα έγκλημα της Ιστορίας (όπως είναι πχ ένας οικονομικός ή ένας συμβατικός πόλεμος), η σπορά φασιστικών και ρατσιστικών κινημάτων, η συμπίεση των κοινωνικών στρωμάτων και τα τεχνητά αδιέξοδα είναι τα όπλα των κέντρων ελέγχου για την κατεύθυνση της μάζας με στόχο την αποσταθεροποίηση. Φυσικά αν γίνει ένας εμφύλιος, μια χούντα, μία κυβέρνηση με ξένο πρωθυπουργό, ή μια αναρχία γεωργιανού τύπου (όπως υποστηρίζουν οι διάφοροι που συνομιλώ κατά καιρούς), θα τρίβουν τα χέρια τους οι ξένες τράπεζες, το ΔΝΤ και όλο το απατεωνίστικο διεθνές λόμπι συμφερόντων που έχει απλώσει τα νύχια του στη χώρα μας. Σημειωτέον ότι τα κέντρα συμφερόντων δεν απαιτείται να βρίσκονται αναγκαστικά στην κορυφή μιας πυραμίδας συντεταγμένα και μονοιασμένα. Μπορεί να είναι πολλαπλά, αντικρουόμενα ή αντίθετα. Ο σκοπός τους όμως είναι κοινός: Η διάλυση της Ελλάδας. Κι άλλες χώρες στην ευρωζώνη αντιμετώπισαν την χρεοκοπία τα τελευταία τρία χρόνια, αλλά δεν κατρακύλησαν σε αυτό το βαθμό. Η χώρα διαλύεται και δυστυχώς θα θρηνήσουμε και άλλα αθώα θύματα αν δε συνταχθούν όλοι οι Έλληνες για να αντιδράσουν με όποια δύναμη έχει ο καθένας για ένα κοινό σκοπό: για το μέλλον της Ελλάδας και των παιδιών μας. Ας μη ξεχνάμε ότι στο θέμα της λαθρομετανάστευσης είναι υπαίτιοι καθαρά οι πολιτικοί και το κοινωνικό σύνολο που στήριξε με αυτόν τον στρεβλό τρόπο την εκμετάλλευση ανθρώπων από τις άλλες χώρες (και ομιλώ καθαρά για την ελληνική εργοδοσία και να μη καθαγιάζουμε τους πάντες γιατί σ’ αυτή τη χώρα τα καθάρματα είναι πολλά). Τα πράγματα δεν είναι αναστρέψιμα άμεσα αν δεν επικρατήσει η σύνεση από τους εκπροσώπους του ακραίου πολιτικού ακτιβισμού και από τη μαζική αντίδραση του λαού για απαίτηση δικαιοσύνης και δημοκρατίας.

  13. Κάποιος avatar
    Κάποιος 13/05/2011 19:03:27

    Κανείς φυσιολογικός άνθρωπος δεν βγαίνει στον δρόμο ασκώντας τυφλή βία προκειμένου να εκτονώσει τον θυμό του.
    Ο σφαγμένος έλληνας οικογενειάρχης ή μεροκαματιάρης δεν είναι πιο αθώος ή πιο θύμα από έναν σφαγμένο αλλοδαπό οικογενειάρχη ή μεροκαματιάρη.

    Οποιος δεν το καταλαβαίνει αυτό έχει πρόβλημα.
    Οποιοι προχωρούν ένα βήμα παρακάτω και μετατρέπουν την σκέψη τους σε πράξη είναι ψυχοπαθείς και παράφρονες για δέσιμο.

    Κανείς δεν δικαιολογείται να λυντσάρει και να σφάζει όποιον δεν του αρέσει η ιδεολογία, το χρώμα του, η θρησκεία ή η φάτσα του.

    Συνηθως δε τα ντόπια ή αλλοδαπά μπουλούκια εκδικητών είναι θρασύδειλοι και μικροτσούτσουνοι (με την συμβολική έννοια του όρου) που μέσω της συμμετοχής τους στο εκάστοτε κοπάδι τρέφουν το αρρωστημένο Εγώ τους με δικαιολογία το γενικό καλό.

    • what avatar
      what @ Κάποιος 14/05/2011 01:37:50

      ζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζ......

      • Μακεδόνας Θεσσαλονικιός avatar
        Μακεδόνας Θεσσαλονικιός @ what 14/05/2011 03:43:43

        Ακόμα κοιμάσαι εσύ;
        Άντε να δούμε πότε θα ξυπνήσεις........

        • rotten tomatoes avatar
          rotten tomatoes @ Μακεδόνας Θεσσαλονικιός 14/05/2011 15:05:11

          εσύ κοιμήθηκες κάποιος από κάπου και ονειρεύεσαι πως τάχα είσαι "θεσσαλονικιός";

  14. Γιάννης Καλαματιανός avatar
    Γιάννης Καλαματιανός 13/05/2011 19:03:56

    Ποια μέτρα περιμένω να ακούσω τη Δευτέρα:
    1. Καταγγελία της συνθήκης Σένγκεν και έλεγχος εισερχομένων και εξερχομένων στα σύνορα, με τη συνδρομή του στρατού (αυτό που ζούμε είναι εισβολή, όχι μετανάστευση).
    2. Κατάργηση του ασύλου και εφεξής ελεγχόμενη είσοδος στα ΑΕΙ και ΤΕΙ.
    3. Κάλυψη των κενών οργανικών θέσεων στα Αστυνομικά Τμήματα του Κέντρου και στη Δημοτική Αστυνομία (σήμερα μόνο το 1/3 των οργανικών θέσεων είναι καλυμμένες).
    Αντί να κουβαλάνε τα ψώνια της κυρίας Υπουργού από το Σούπερ Μάρκετ ή να τη συνοδεύουν στο κομμωτήριο, οι αποσπασμένοι αστυνομικοί να βγουν στον δρόμο. Οι διοικητικές θέσεις της Αστυνομίας να καλυφθούν με μετατάξεις πολιτικών Δ.Υ. από οργανισμούς χωρίς αντικείμενο (υπάρχουν πολλοί).
    4. Ποσόστωση στα σχολεία (αλλοδαποί μέχρι 30% σε κάθε τάξη).
    5. Προθεσμία 3 μηνών στους αλλοδαπούς χωρίς άδεια παραμονής να εγκαταλείψουν τη χώρα.
    6. Μετά το 3μηνο, κράτηση των παράνομων μεταναστών σε χώρους συγκέντρωσης, διάσπαρτους σε όλη τη χώρα, μέχρι την παροχή ασύλου ή την απέλασή τους εντός 6μήνου.
    7. Άμεση απαγόρευση του παρεμπορίου (αν υπάρχει πολιτική βούληση, επιτυγχάνεται σήμερα).
    8. Θέσπιση αυστηρών και μη μετατρέψιμων ποινών σε όσους διαταράσσουν την ομαλή λειτουργία της πόλης, καταλαμβάνουν δημόσια ή ιδιωτικά κτίρια, προσβάλλουν εθνικά σύμβολα, οργανώνουν ρατσιστικές επιθέσεις.
    9. Έλεγχος και καταγραφή των αλλοδαπών (από ΣΔΟΕ και Δημοτική Αστυνομία) με ευθύνη των διαχειριστών των πολυκατοικιών και των ιδιοκτητών των ενοικιαζομένων διαμερισμάτων.
    10. Καθαρισμός των (γνωστών σε όλους) χώρων παρανομίας στο κέντρο της πόλης (ναρκωτικά, πορνεία κ.λπ.).
    Αλλιώς, ας πάει ο Πρωθυπουργός και οι αρμόδιοι Υπουργοί στο σπίτι τους.
    Θα χάσει η Βενετιά βελόνι...
    Υπάρχει φιλότιμο ;
    Ίδωμεν.

    • Πελοπίδας avatar
      Πελοπίδας @ Γιάννης Καλαματιανός 13/05/2011 20:38:05

      To 30% είναι υπερβολικά μεγάλο. Ένας στους 20 (5%) είναι ανεκτό.

    • Αληκτώ avatar
      Αληκτώ @ Γιάννης Καλαματιανός 13/05/2011 23:56:40

      Σε γενικές γραμμές συμφωνώ απόλυτα μαζί σου Γ.Κ.
      Αλλά όλα αυτά προϋποθέτουν Έλληνα Πρωθυπουργό και Υπουργούς και εγώ προσωπικά δεν είμαι καθόλου πεπεισμένη ότι ο ΓΑΠ είναι Έλληνας, τύποις ναι στην ψυχή και στην καρδιά όμως όχι. Γι' αυτόν η Ελλάδα είναι φολκλόρ, αλλά λόγω ότι "παιντί με ειδικές ικανότητες" που δεν μπορούσε να κάνει κάτι άλλο στη ζωή του έ εντάξει τι να κάνει αφού αυτή η κληρονομιά τού έλαχε ας γίνει Πρωθυπουργός (να τον καμαρώσει και η mother) έστω και σε διεφθαρμένη χώρα!!!
      Όσο για τους Υπουργούς θεωρείς Έλληνες τον Δρούτσα (... ότι θέλεις Αγά μου...) , Παπουτσή, Διαμαντοπούλου, ή τον Πάγκαλο (αφήστε τη σημαία να την πάρει ο αέρας ... στο κάτω κάτω ένα πανί είναι σιγά το πράγμα - οι πατεράδες μας όμως και οι πρόγονοί μας έχουν δώσει το αίμα και τη ζωή τους για αυτό το σύμβολο) για να μην μιλήσω για τον Καμίνη.

      Λοιπόν δεν πρέπει να τους κάνουμε τη χάρη. Αυτή τη χώρα την πονάμε, την αγαπάμε, επιλέξαμε να ζήσουμε εδώ, έτσι όπως την κατάντησαν και εμάς μας έριξαν στην κατάθλιψη και τώρα προσπαθούν να μας τρομοκρατήσουν ώστε να αδρανοποιηθούμε πλήρως έχουν ξεχάσει κάτι ότι η Ελληνική Ψυχή δεν δαμάζεται εύκολα και αν μας πιάσει η ωραία και δημιουργική τρέλα μας θα τους δώσουμε μια κλωτσιά να πάνε όλοι από κει που ήρθαν με πρώτη την πολιτική μας ηγεσία. Και για να θυμηθούμε και το τραγούδι που εμείς οι πιο μεγάλοι τραγουδούσαμε σαν παιδιά:
      Η Ελλάδα ποτέ δεν πεθαίνει,
      δεν τη σκιάζει φοβέρα καμιά.
      Μόνο λίγο καιρό ξαποσταίνει
      και ξανά προς τη δόξα τραβά.

  15. anonymos avatar
    anonymos 13/05/2011 19:05:40

    Φαήλο δεν βάζεις μια τάξη στο site.

    • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
      Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ anonymos 14/05/2011 01:25:37

      Εεεεεπ! Ημιιιιιιανάς! Προσχή!
      Μπα, Ανώνυμε, δεν ακούνε οι αναρχοπατριώτες του Antinews...

  16. Orestios avatar
    Orestios 13/05/2011 19:07:10

    Τη στιγμή που είναι πιο κρίσιμη, ο Παπουτσής καταργεί την Αστυνομία!!!!!!!!!!!

    Ποιός είπαμε πως θέλει να γίνει Ρουάντα η Ελλάδα???????

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ Orestios 14/05/2011 11:39:05

      Ρε σε λίγο στην Ρουάντα θα λένε ευτυχώς που δεν έχουν τον Παπουτσή γιατί θα τους έκανε Ελλάδα.

  17. SAVAS avatar
    SAVAS 13/05/2011 19:11:39

    Τέλος!

  18. A.M. avatar
    A.M. 13/05/2011 19:14:21

    Γιατί περιορίζετε το πρόβλημα μόνο στην Αθήνα;
    Τα ίδια ισχύουν σε πολλές άλλες πόλεις της Ελλάδας (Πάτρα, Ηγουρμενίτσα κλπ) και σε όλη την χώρα γενικότερα.

    Και βέβαια αυτά συμβαίνουν επειδή κράτος ΔΕΝ υπάρχει!

    Το ότι όλη αυτή η κατάσταση εξυπηρετεί τα σχέδια των παγκοσμιοποιητών είναι εκ των ουκ άνευ δεδομένο!

    Αυτό όμως ΔΕΝ αποτελεί δικαιολογία για κανέναν ΜΑΣ!

    Κύριοι,
    επιτρέψαΜΕ όλοι μαζί να φτάσει η χώρα εδώ που έφτασε!
    είτε με την ψήφο μας
    είτε με την ανοχή μας
    είτε επειδή λίγο πολύ στην αρχή ψιλοβολευόμασταν με τους χαμηλά αμειβόμενους Αλβανούς και τους πάσης φύσεως «Αλβανούς» - αλήθεια, πόσες φορές διαλέξαμε έναν Αλβανό, Πολωνό, Πακιστανό κ.ο.κ. για να μας «βάψει το σπίτι» επειδή μας κόστιζε κατά πολύ λιγότερο απ τον Έλληνα;;; (το ίδιο έκαναν βέβαια και οι πάσης φύσεως εργοδότες και επιχειρήσεις διά της μαύρης εργασίας με την ανοχή της πολιτείας) - και τρώγαμε το τυράκι μη βλέποντας την φάκα.
    είτε συμμετέχοντας άμεσα ή έμμεσα στην διαφθορά του δημόσιου τομέα
    είτε επειδή χάφτουμε σαν ηλίθιοι ότι πρόσκαιρα και άμεσα μας βολεύει και μας διευκολύνει χωρίς να αναλογιζόμαστε το γιατί κάποιοι τραπεζίτες, η ΕΕ κλπ θέλανε επί τόσα χρόνια να μας κάνουν την ζωή ωραία
    είτε επειδή δεχτήκαμε το όνειρό μας και το όραμά μας να είναι «μια θέση στο δημόσιο»
    είτε.. είτε.. είτε.....

    Ποιός φταίει τελικά;
    Σαφώς ΕΜΕΙΣ!

    Ποιοί ΕΜΕΙΣ;
    Οι κυβερνήσεις της χώρας απ το 1990 και μετά.
    Προφανώς
    Και ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΠΟΛΙΤΕΣ επειδή ΨΗΦΊΣΑΜΕ και ανεχτήκαμε αυτές τις κυβερνήσεις - ενώ από ένα σημείο και μετά τουλάχιστον - βλέπαμε που το πάνε το πράγμα, και εάν δεν βλέπαμε τότε ή πάσχουμε από διανοητική στραβωμάρα ή είμαστε ηλίθιοι ή είμαστε κομματόσκυλα βολεμένα.

    Στο δια ταυτά και συμφωνώντας σε γενικές γραμμές με τους αθρογράφους..

    Τι κάνουμε ΤΏΡΑ;;;

    Αυτό είναι το μεγάλο ερώτημα.

    Τι κάνουμε ΤΩΡΑ;;;

    Με δεδομένα:
    τον άγνωστο αριθμό παράνομα εισελθόντων στην χώρα
    την ανυπαρξία δικαιοσύνης
    την ανύπαρκτη και αδύναμη να αντιδράσει σωστά αστυνομία
    το διεφθαρμένο κράτος
    την αυξανόμενη διαρκώς ανεργία
    την ανασφάλεια που επικρατεί στους πολίτες
    την τραγική οικονομική κατάσταση της χώρας
    το ανεξέλεγκτο παραεμπόριο

    ... τι κάνουμε ΤΩΡΑ;;;

    Πρόταση:

    Κηρύσσουμε την χώρα σε ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΠΟΛΙΟΡΚΙΑΣ για ένα μήνα.

    Καταγγέλουμε το Δουβλίνο 2 και δίνουμε χαρτιά σε όλους τους ξένους να πάνε όπου θέλουν.

    Αναθέτουμε στις δυνάμεις καταδρομών να χτενίσουν την χώρα απ την Γαύδο μέχρι τον Έβρο πόντο - πόντο, - κυριολεκτικά πόντο - πόντο! - και όποιος συλλαμβάνεται χωρίς χαρτιά να απελαύνεται πάραυτα και όποιος Έλληνας πολίτης διευκολύνει με οποιονδήποτε τρόπο ή απασχολεί στην επιχείρησή του παράνομα εισελθόντα στην χώρα να του κατάσχεται η περιουσία και να οδηγείται για 10 χρόνια στις φυλακές με ποινή μή εξαγοράσιμη και με συνοπτικές διαδικασίες.

    Βάζουμε τον στρατό / πολεμικό ναυτικό / πολεμική αεροπορία να φυλάνε τα σύνορα (αυτή είναι η δουλειά τους)

    Και μετά από ένα μήνα .. βλέπουμε.

    Όλα τα άλλα είναι ημίμετρα.
    Και δεν αποδίδουν.
    Και η βία θα συνεχίζεται.
    Και η χώρα θα εξευτελίζεται.
    Και η ζωή των Ελλήνων θα γίνεται από μαύρη καταμαύρη.

    Λύσεις «πολιτικής ορθότητας» είναι ανέφικτες με τα παρόντα δεδομένα.

    Χρειάζονται λύσεις σόκ!

    • Θασίτης avatar
      Θασίτης @ A.M. 13/05/2011 22:05:04

      Σαν ακρίτας συμφωνώ και επαυξάνω. Κάθε σοβαρό κράτος αυτό θα έκανε. Τι τους εμποδίζει? Οι προδότες κάνουν ακριβώς το αντίθετο. Ξηλώνουν ναρκοπέδια και ανοίγουν περάσματα. Τόσο δύσκολο είναι να το καταλάβει κανείς?

  19. Armageddon avatar
    Armageddon 13/05/2011 19:32:08

    ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΚΑΤΟΙΚΟΥΣ ΤΟΥ ΑΓΙΟΥ ΠΑΝΤΕΛΑΙΗΜΩΝΑ , ΠΛΑΤΕΙΑΣ
    ΒΙΚΤΩΡΙΑΣ ΚΑΙ ΠΕΡΙΞ ΠΕΡΙΟΧΗΣ ΔΕΝ ΣΤΕΝΟΧΩΡΗΤΕ ΚΑΝΕΝΑΣ .
    ΒΕΒΑΙΩΣ ΕΙΝΑΙ ΕΥΘΥΝΗ ΠΟΛΙΤΙΑΣ ΤΟ ΠΩΣ ΒΡΕΘΗΚΑΝ ΚΑΙ ΠΑΡΕΜΗΝΑΝ ΟΙ ΛΑΘΡΟΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ ΣΤΗΝ ΧΩΡΑ ΜΑΣ . Η ΒΙΑ ,ΟΙ ΛΗΣΤΙΕΣ ,ΒΙΑΣΜΟΙ , ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΝΟΜΙΑ ΕΛΛΗΝΩΝ ........

  20. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 13/05/2011 19:32:23

    Από το 2009:
    h__p://www.antinews.gr/2009/04/10/5930/

  21. Ναυσικά... avatar
    Ναυσικά... 13/05/2011 19:55:05

    Διαβάζοντας τα σχόλια σας αγαπητοί συν-σχολιαστές διαπιστώνω με λύπη μου ότι πέφτουμε στην παγίδα, να μαλώνουμε μεταξύ μας για λάθη των πολιτικών που είναι άνανδροι, ανάξιοι και ανίκανοι να προστατεύσουν το δικαίωμα την πολιτών να ζούν στην χώρα τους με αξιοπρέπεια. Πρίν από λίγο έγινε επώνυμη καταγκελία για βουλευτές που νοικιάζουν διαμαρίσματα σε αλλοδαπούς στο κέντρο της Αθήνας. Συνεχίστε να μαλώνετε………
    Το έγραψα και αλλού , το πρωϊ σήμερα.

    • Γιώργος avatar
      Γιώργος @ Ναυσικά... 13/05/2011 22:41:02

      Δεν είναι ανίκανοι, προδότες είναι...

  22. Ναυσικά... avatar
    Ναυσικά... 13/05/2011 19:56:23

    καταγγελία, διαμερίσματα

  23. zap-zap avatar
    zap-zap 13/05/2011 20:04:35

    ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΛΠΙΔΑ ΣΕ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΤΟΠΟ ΤΕΛΙΚΑ.
    Η ΧΗΡΑ ΤΟΥ ΔΟΛΟΦΟΝΗΘΕΝΤΟΣ ΕΣΤΕΙΛΕ ΠΙΣΩ ΤΗΝ ΑΝΘΟΔΕΣΜΗ ΠΟΥ ΤΗΣ ΕΣΤΕΙΛΕ Η ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ ΩΣ ΠΡΟΣΒΟΛΗ ΣΤΗΝ ΜΝΗΜΗ ΤΟΥ ΑΝΤΡΑ ΤΗΣ....

    • ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ avatar
      ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ @ zap-zap 13/05/2011 21:33:11

      ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ. ΤΙ ΓΥΝΑΙΚΑ !! ΥΠΕΡΕΒΗ ΤΟΝ ΠΟΝΟ ΤΗΣ ΧΑΡΙΝ ΤΩΝ ΙΔΕΩΝ ΤΗΣ.

      • Γιώργος Μεσσηνία avatar
        Γιώργος Μεσσηνία @ ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ 13/05/2011 23:57:50

        Μάλλον σεβόμενη το πόνο της δεν ανέχτηκε πολιτικά παιχνίδια και καλά έκανε η γυναίκα!

    • Κάποιος avatar
      Κάποιος @ zap-zap 13/05/2011 21:56:41

      Υπάρχει ελπίδα μόνο αν η πλειοψηφία έχει την δύναμη, την ψυχή και την ευθυκρισία αυτής της γυναίκας.

      Δυστυχώς όμως το επίκεντρο της προσοχής δεν πέφτει πάνω στους φυσιολογικούς και ισορροπημένους ανθρώπους αλλά στους ψυχανώμαλους και τους εγκληματίες όλων των κατηγοριών, πολύ απλά γιατί επιδιώκουν συστηματικά με τις άρρωστες πράξεις τους να στρέφουν πάνω τους τα βλέμματα και γιατί το "κακό" έχει μεγαλύτερη δυστυχώς επιρροή και δύναμη από το "καλό" στην κοινωνία μας.

      • tiramola avatar
        tiramola @ Κάποιος 14/05/2011 12:49:29

        +100000000000

  24. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 13/05/2011 20:15:24

    Το ΓΑΠ ξεκαθαρισε !!! δεν θα βγουμε απο το ευρω !!
    λεω να βγαλουμε τις ΔΡΧ απ τα σεντουκια, και να πληρωμουμε τους ληστοσυμμοριτες λαθρομεταναστες δολοφονους !!

    Φαναρια, σπιτι χυμα δραχμουλα, τσεπες... παρτε και στο ΓΑΠ για ευρω !

    ΠΠ

  25. Φ.K ΓΑΠ avatar
    Φ.K ΓΑΠ 13/05/2011 20:22:00

    Αναρωτιέμαι αν οι παρακρατικοί λειτουργούν για να δημιουργήσουν εκρηκτικό κλίμα ενώ από την άλλη ετοιμάζεται η χρεοκοπία της χώρας...

  26. moriarty avatar
    moriarty 13/05/2011 20:29:55

    Καταρχάς, είναι θλιβερό να περιβάλλεται την Ελληνική σημαία ένας άνανδρος όχλος θρασυδείλων. Ας αποδείξουν τον ανδρισμό τους κάπου αλλού και όχι στον απροστάτευτο ανθρωπάκο της φωτογραφίας.

    Κατά δεύτερον, το κράτος θα πρέπει να λάβει σοβαρά μέτρα για να σταματήσουν οι πόλεις μας να μετατρέπονται σε ανοικτά γκέτο!

    1) Μηδενική ανοχή στην εγκληματικότητα, την επαιτεία, το παρεμπόριο.

    2) Σφράγισμα των συνόρων από τις Ένοπλες Δυνάμεις. Αναβάθμιση της συνοριοφυλακής σε
    διακλαδικό στρατιωτικό σώμα χωροφυλακής για συνολικότερη προστασία των συνόρων, των εσωτερικών υποδομών και των αστικών κέντρων από τη λαθρομετανάστευση και τις ασύμμετερς απειλές.

    3) Σύλληψη και περιορισμός των λαθρομεταναστών σε φυλασσόμενα στρατόπεδα, στη νησιωτική Ελλάδα, μέχρι την απέλασή τους.

    4) Συστηματικές απελάσεις, με οικονομική επιβάρυνση των απελαυνομένων.

    5) Γρήγορη διεκπεραίωση των αιτήσεων ασύλου.

    6) Διπλωματική πίεση σε χώρες αφετηρίας των λαθρομεταναστών και εκστρατεία ενημέρωσης στις χώρες αυτές για την ανάσχεση της λαθρομετανάστευσης.

    7) Η Ελλάδος να αποχωρήσει από εκστρατευτικά (ιμπεριαλιστικά) σώματα σε χώρες από τις οποίες προκύπτουν μεταναστευτικά κύματα λόγω πολέμου (Αφγανιστάν, Λιβύη) να γίνεται μόνο εφόσον οι χώρες που ηγούνται των εκστρατειών αναλαμβάνουν και το βάρος των κυμάτων προσφύγων που δημιουργούνται. Όχι να παίρνουν οι Άγγλογαλλοαμερικάνοι τα
    πετρέλαια, οι Τούρκοι τους δρόμους, κι εμείς τους πρόσφυγες.

    • Γιώργος Μεσσηνία avatar
      Γιώργος Μεσσηνία @ moriarty 13/05/2011 20:43:12

      Συμφωνώ!

    • A.M. avatar
      A.M. @ moriarty 13/05/2011 21:06:06

      Ποιός θα τα εφαρμόσει αυτά τα μέτρα;
      Το .. διπλωματικό σώμα;
      Οι αστυνομικοί, λιμενικοί, συνοριοφύλακες που συνεργάζονται με τους λαθρέμπορούς λαθρομεταναστών;
      Η ανύπαρκτη δικαιοσύνη;
      Το .... κράτος;;;; (εδώ μετά συγχωρήσεως γελάνε)
      Ποιός;

      Το θέμα δεν είναι μόνο το να παρθούν μέτρα.
      Το θέμα είναι να βρεθούν και αυτοί που θα τα εφαρμόσουν!

      Και όσο και αν μας ενοχλεί ο ΜΌΝΟΣ φορέας που μπορεί να εφαρμόσει ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΙΚΆ μέτρα σήμερα στην Ελλάδα είναι οι Ένοπλες Δυνάμεις και αυτό όχι επειδή εκεί δεν υπάρχει κάποιο επίπεδο διαφθοράς αλλά λόγω της δομής τους άπαξ και δόθηκε διαταγή όλοι εκτελούν!
      (εν αντιθέσει βέβαια με την σημερινή αστυνομία, δικαιοσύνη και την εν γένει δημόσια διοίκηση όπου ο καθένας κάνει ότι του γουστάρει).

      Αν περιμένει κάποιος η σημερινή αστυνομία με τον ευνουχισμό που έχει υποστεί και διασπασμένη σε χίλια κομμάτια λόγω.. συνδικαλιστικών διαφορών - αν είναι ποτέ δυνατόν να τσακώνονται στα παράθυρα της τιβί μεταξύ τους! που ζούμε Θεέ μου! - να εφαρμόσει .. μέτρα ζεί αλλού και όχι στην Ελλάδα του 2011.

      • Αυριανιστής avatar
        Αυριανιστής @ A.M. 14/05/2011 01:04:13

        Θα πω λοιπόν κι εγώ: ποιες ένοπλες δυνάμεις; Τα καμπ διακοπών για κληρωτούς;

        Περιμένεις από φαντάρους, συνήθως μαμόθρεφτα και μαλθακά χυμαδιά, να ασκήσουν αποτελεσματική αποτρεπτική επιρροή/επιβολή στους σκληροτράχηλους (και αποφασισμένους για όλα) λάθρο των δρόμων;

        • A.M. avatar
          A.M. @ Αυριανιστής 14/05/2011 09:10:29

          Παραπάνω έγραψα για καταδρομείς.
          Προφανώς δεν εννοώ να βγάλει κάποιος για κυνήγι λαθρομεταναστών και δή εγκληματικών φυσιογνωμιών όπως Αλβανών και Ρώσων μαφιόζων τα μαμόθρεφτα που όταν παρουσιάζονται τα συνοδεύει η μαμάκα τους για να τους σκουπίζει τα δάκρυα.
          Και σήμερα όμως ο στρατός έχει μονάδες που μπορούν να πάρουν παραμάζωμα έτσι για την πλάκα τους, για κολατσιό δλδ, κάθε αλλοδαπή και ημεδαπή συμμορία.
          Μοίρες αλεξιπτωτιστών, καταδρομών, ΟΥΚάδες, πεζοναύτες κ.ο.κ.
          Αρκεί να τους δοθεί εν λευκώ το «ΟΚ σκίστε τους!».
          Και τους έχουν κάνει όλους σαρδέλα σε 15 μέρες.
          Έλα μου όμως που δεν τους δίνεται τέτοια εντολή και μετά μιλάει και το όργιο για «αντιπαραγωγικούς».

    • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
      Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ moriarty 14/05/2011 01:28:18

      Σωστός. Προσυπογράφω.

      • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
        Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 14/05/2011 01:29:12

        Εννοώ όσα λες εσύ Μoriarty.

  27. Γιώργος Μεσσηνία avatar
    Γιώργος Μεσσηνία 13/05/2011 20:40:13

    Διάβαζα σήμερα τα πρωτοσέλιδα ορισμένων εφημερίδων και συνειδητοποίησα πόσο μεγάλη είναι η ιστορία της λαθρομετανάστευσης, με την επωνυμία: "δικαιώματα του ανθρώπου", λες και οι ντόπιοι ή παλιοί μετανάστες τέλος πάντων, δεν είναι άνθρωποι και ως πολίτες έχουν μόνο πολιτικά δικαιώματα.
    Αρτηριοσκληρωτικές απόψεις, χωρίς ουσία, με μπόλικο περιτύλιγμα και κραυγές, ανόητη αρθρογραφία περί ξενοφοβίας και η κλασική ρήση περί ρατσιστών ελλήνων..,
    Διάφοροι καλλιτέχνες, διάσημοι, πολιτικοί περνούν από τη πασαρέλα του ναρκισισμού για να μας αναδείξουν το ανθρωπιστικό υπερεγώ και την ασύγκριτη καλοσύνη τους.
    Κάνουν λόγο για δυστυχισμένους, για φουκαράδες, για πρόσφυγες και σου φεύγει το καφάσι...
    Καμία επαφή με τη πραγματικότητα, καμία συναίσθηση-απλά διαδραματίζεται ένα θέατρο του παραλόγου, σε λίγο θαρρείς θα εμφανιστεί ο Σάμουελ Μπέκετ με τους συριγμούς του να μας καθηλώσει σε μια καρέκλα...
    Κουταμάρες, περί ρατσιστών ελλήνων, υπερανάδειξη της δράσης της ακροδεξιάς και πλήρη αδιαφορία για το δράμα του μεροκαματιάρη συνανθρώπου τους, που πλέον φοβάται να αποκληθεί "έλληνας" μη τυχόν και κακοχαρακτηριστεί!
    Κρυάδες και πολύ "δήθεν"...
    Τόσοι άνθρωποι φωνάζουν, μια αθώα ψυχή δολοφονήθηκε και αυτοί διαβάζουν ποιηματάκια εκμεταλλευόμενοι την άγνοια κάποιων επίσης αθώων ψυχών.
    Ένα ατέλειωτο πανηγύρι αλητείας, εκμετάλλευσης και εγωισμού.
    Λες και οι έλληνες έκαναν πάρτι όταν τα κάποιοι "άνδρες" από τα ιμπεριαλιστικά στρατεύματα, βίασαν γυναικόπαιδα στο Κογκό πρόσφατα.
    Λες και οι έλληνες έπαθαν ομαδική παράκρουση ξαφνικά και έγιναν ρατσιστές σε αντίθεση με αυτό το κηφηναριό που παρελαύνει πρωί-βράδυ στα μμε, αναδεικνύοντας την πραμάτεια του ανεξάντλητου ανθρωπισμού του!
    Άει σιχτιρ πια...

  28. East avatar
    East 13/05/2011 20:45:49

    Είμαστε το μόνο κράτος-παγκόσμιο φαινόμενο που μετά την ήττα του Χίτλερ, οι εγχώριοι συνεργάτες των Γερμανών όχι μόνο δεν τιμωρήθηκαν, αλλά έγιναν άρχουσα τάξη.

    Είμαστε το μόνο κράτος-παγκόσμιο φαινόμενο που οι ναζιστές/εθνοφυλετιστές, όχι μόνο είναι νόμιμοι, αλλά έχουν την δυνατότητα να εκλέγονται και σε δημόσια αξιώματα και να χρησιμοποιούν τα αξιώματα αυτά για να διαδώσουν το ναζισμό.

    • parsifal avatar
      parsifal @ East 13/05/2011 21:14:14

      Εθιξες ενα μεγάλο θέμα. Βεβαίως δεν είναι μόνο αυτό το πρόβλημα, οι δωσίλογοι και οι γόνοι τους εξέλειπαν η εκλείπουν σιγά - σιγά, παραμένει ομως η νοοτροπία του δωσιλογισμού και του μαυραγοριτισμού. Ετσι εχει γαλουχηθεί η "αρχουσα τάξη" στην Ελλάδα, οτι χρώμα και αν φορά...

    • Κάποιος avatar
      Κάποιος @ East 13/05/2011 22:17:54

      Και στην Ισπανία του Φράνκο τα ίδια έγιναν.

  29. Greece Pleading avatar
    Greece Pleading 13/05/2011 21:06:56

    Προφητείες του Κοσμά του Αιτωλού
    Από το βιβλίο "Κοσμάς ο Αιτωλός" του Μητροπολίτη Φλωρίνης Αυγ. Καντιώτη, εκδ. Ορθοδόξου Ιεραποστολικής Αδελφότητας "Ο Σταυρός"

    74. "Θάρθη ξαφνικά· ή τό βόιδι στό χωράφι ή τό άλογο στ΄ αλώνι".

    h++p://palio.antibaro.gr/religion/kosmas.htm


    Farmers across America ditch tractors for oxen in bid to beat rising fuel prices
    May 13, 2011 9:00am

    When farmers Danielle and Matt Boerson realised they could no longer afford to run their tractors, they took the bull by the horns - and ditched them for oxen.
    Soaring petrol prices had become so high that the couple, who run an 80-acre farm near Madison, Wisconsin, were forced to get rid of their two tractors, hay baler, plough and rotavator.
    So they took a course at the agricultural institute in traditional farming techniques.

    h++p://dcoda.amplify.com/2011/05/13/farmers-across-america-ditch-tractors-for-oxen-in-bid-to-beat-rising-fuel-prices"

  30. jkr avatar
    jkr 13/05/2011 21:42:06

    Divide et impera...

  31. Y. avatar
    Y. 13/05/2011 21:44:52

    Εκπληκτικό!!
    Ανέβηκαν οι δείκτες της εγκληματικότητας στο Σικάγο
    Αθήνα γίνανε....
    (..από Ελληνοφρένεια)

  32. an.vorinos avatar
    an.vorinos 13/05/2011 22:17:38

    @ east : βαθεια νυχτωμενος? η βαρεως πασχων? το προβλημα ΔΕΝ ειναι εκει .

  33. Sceptic avatar
    Sceptic 13/05/2011 22:24:22

    Για σκεφτήτε το λιγάκι ρε σείς...μένεις σε μια γειτονιά 30 χρόνια ήρεμα και ωραία, και ξαφνικά μια ωραία πρωία ανακαλύπτεις ότι δεν μπορείς να βγείς έξω από το σπίτι σου μετά τις 6 το απόγευμα χωρίς να κινδυνεύεις...
    Τι κάνεις τότε κύριε, για πές μου;
    Sorry δηλαδή αλλά εγώ θα τους πιώ το αίμα και οι υπόλοιποι πείτε ότι μακακία θέλετε.....
    Στο άλλο θέμα τώρα ,αρχίζω να πιστεύω ότι η Χούντα έκανε λιγότερη ζημιά στην Ελλάδα από ότι το Πολιτικό μας σύστημα.....

  34. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 13/05/2011 22:50:07

    Oι Ελληνες που πήγαν στην Αμερική - πέρα από το ότι πέρασε από το Ellis Island η συντριπτική πλειονότητα, τα άλλα που λες τα λες χωρίς να παραθέτεις στοιχεία - ήταν μουσουλμάνοι;
    Καταλαβαίνεις (ελπίζω) τη διαφορά....
    Διότι η κουβέντα που γίνεται στην Ευρώπη σχετικά με τη μετανάστευση, αφορά ΜΟΝΟ στους μουσουλμάνους, που εκεί είναι νόμιμοι μετανάστες.
    Εμείς 1. εχουμε μετανάστες σχεδόν ΜΟΝΟ παράνομους, που εκ των υστέρων με κυκλώματα νομιμοποιούνται
    2. έχουμε λαθρομετανάστες μουσουλμάνους, που αποτελούν βόμβα για την κοινωνία μας, ως μη αφομοιώσιμοι,
    και καθόμαστε και συζητούμε ανόητα αριστερά ιδεολογήματα που πηγάζουν μόνο από την αριστερή ιδεολοψία. Οχι πάντως από νηφάλια προσέγγιση της πραγματικότητας και όχι με γνώμονα το συμφέρον των Ελλήνων πολιτών.
    Ποιους εξυπηρετείτε με τα ιδεολογήματα αυτά, είναι μεγάλη συζήτηση. Την Ελλάδα και τους Έλληνες πάντως, σίγουρα όχι.

    • Κάποιος avatar
      Κάποιος @ ΒΙΣ 13/05/2011 23:46:22

      Οι Ελληνες μετανάστες στην δεκαετία του ’30 κατείχαν τα σκήπτρα της εγκληματικότητας σε πολλές πόλεις των ΗΠΑ.

      • Roulis avatar
        Roulis @ Κάποιος 14/05/2011 00:20:52

        Οι Ιταλοι τα κατειχαν λεμε!!!

        • Κάποιος avatar
          Κάποιος @ Roulis 14/05/2011 00:24:54

          Στην οπλοκατοχή.
          Στα άλλα τους είχαμε άνετα.

          h**p://www.iospress.gr/ios1999/ios19991128table1.htm

        • ΚΜ avatar
          ΚΜ @ Roulis 14/05/2011 01:52:55

          Χα χα. Βάζει λινκ από «Ιό»! Δεν παίζεται ο τύπος.

      • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
        Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ Κάποιος 14/05/2011 01:23:09

        Πού το βρήκες αυτό ρε Κάποιε για την "πρωτιά" των Ελλήνων στην εγκληματικότητα στις ΗΠΑ; Στον...Ιό; Παράπεψε μας και στο Μπλεκ, στο Μίκυ Μάους κλπ.

        • Κάποιος avatar
          Κάποιος @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 14/05/2011 01:51:00

          Το σχετικό άρθρο του Ιού στηρίζεται στο "Wickersham Commission Reports" από όπου και οι σχετικοί πίνακες.

      • what avatar
        what @ Κάποιος 14/05/2011 01:33:38

        Ναι και κρεμούσαν τους μαύρους από τα δέντρα.

        Και ο Ιός της Κυριακής είναι το απαύγασμα της ουδέτερης δημοσιογραφίας.

        • Νίκος avatar
          Νίκος @ what 14/05/2011 10:28:45

          Μήν ασχολείστε με τον Κάποιο. troll -από το τρωγλοδύτης- στην επίσημη των αφεντικών τους είναι, που θα αλλάζει θέμα κάθε λίγο και λιγάκι έτσι για να παρεκτρέπει την συζήτηση όπου νάναι.

        • Κάποιος avatar
          Κάποιος @ what 14/05/2011 12:54:58

          @Νίκος

          Και εσύ είσαι ανεδέστατος και φανερώνεις το ποιόν σου με τους γλωσσικούς τραμπουκισμούς και τις ανοησίες που μόλις έγραψες.

      • Χαλκιδέος avatar
        Χαλκιδέος @ Κάποιος 19/05/2011 10:15:01

        Έτσι ε; Ωραία, δώσε μας 10-15 ονόματα και λοιπά στοιχεία αυτών που λες και μην παραθέτεις μπούρδες του "ΙΟΥ" ο οποίος δημιουργεί φαντάσματα που βολεύουν τα νεοταξικά αφεντικά τους...

        ΥΣ: Και σταμάτα να παίζεις την ίδια κασέτα γιατί κάποια στιγμή θα σου μαγκώσει η ταινία...

  35. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 13/05/2011 22:51:24

    Μπορείς αυτά να τα πεις και στους ομοίους σου;

    • Κάποιος avatar
      Κάποιος @ ΒΙΣ 13/05/2011 23:45:29

      Αυτές τις ασυνήθιστες αντιληπτικές ικανότητες που νομίζεις ότι διαθέτεις μπροστά από μια οθόνη Η/Υ όντας σίγουρος για την ταυτότητα,τους σκοπούς και τις επαφές των συνομιλητών σου, να τις προσέξεις.
      Δεν είναι καλό σημάδι ψυχικής υγείας.

  36. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 13/05/2011 22:53:07

    Αν ο καθένας από αυτούς μας έλεγε τη συνοικία όπου μένει, θα σου λύνονταν οι απορίες. Το ίδιο ισχύει και για μερικούς "προοδευτικούς" (κατά την άποψή τους) που γράφουν εδώ μέσα.

  37. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 13/05/2011 22:54:55

    Είμαστε το μοναδικό κράτος που προκλήθηκε ανταρσία κατά της νόμιμης κυβέρνησης που κατέληξε σε Εμφύλιο (1946-49) και έχουμε ακόμα ένα σταλινικό ΚΚ που ακούμε μετά προσοχής τι μας λέει και κάνει και κουμάντο στα πανεπιστήμια από το 1974 και εδώ, αυτό με τις διάφορες αποφύσεις του.

    • μουρίνιο avatar
      μουρίνιο @ ΒΙΣ 13/05/2011 23:58:03

      +1000

  38. Αποκαλυψη avatar
    Αποκαλυψη 13/05/2011 22:57:25

    O ΣΤΟΧΟΣ ΤΟΥ JEFRY ΚΑΙ ΤΩΝ ΞΕΝΩΝ ΦΙΛΩΝ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΚΕΙΜΕΝΟΥ ΝΑ ΜΕΙΝΕΙ ΣΤΗΝ ΕΞΟΥΣΙΑ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΤΟΥ ΚΕΝΤΡΟΥ ΝΑ ΠΑΡΟΥΝ ΤΑ ΒΟΥΝΑ ΚΑΙ ΝΑ ΜΕΙΝΟΥΝ ΟΙ ΦΙΛΟΙ ΤΟΥ ΟΙ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ. ΕΤΣΙ ΔΕΝ ΘΑ ΚΙΝΔΥΝΕΥΕΙ ΚΑΙ Η ΒΟΥΛΗ ΑΠΟ ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗ!

  39. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 13/05/2011 23:02:41

    Μα επειδή η πολιτεία αργεί, αναλαμβάνουν δράση ως μη ώφειλε οι κάθε τυχάρπαστοι και περίεργοι και φανατικοί. Δεν θα υπήρχε κανείς φανατισμός στην κοινωνία αν υπήρχε μία μεταναστευτική πολιτική, με μηδενική ανοχή στην παραβατικότητα και τη λαθρομετανάστευση. Το κράτος να καθορίζει ποιους θέλει, από ποιες χώρες, σε τι αριθμό, ενδεχομένως με τι ειδικότητες. Και να ξεχωρίσουμε το ζήτημα της προσωρινής άδειας εργασίας - με κανονική αμοιβή, με ένσημα, όλα νόμιμα -με την απόκτηση δικαιωμάτων πολίτη στο μέλλον.
    Το βρίσκω απαράδεκτο και βάση για τη δημιουργία προβλήματος λαθρομετανάστευσης να αμοίβεται ο ξένος λιγότερα από τον ντόπιο.

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ ΒΙΣ 14/05/2011 00:57:12

      ΒΙΣ, δεν αρκεί μηδενική ανοχή μόνο απέναντι στη λαθρομετανάστευση. Απαιτείται γενικευμένη εφαρμογή της "θεωρίας του σπασμένου παραθύρου" στην Ελλαδα, τουτέστιν τα βαριά πρόστιμα -αλλά και η αστυνόμευση- να ξεκινούν από πέταμα σκουπιδιού καταγής. Ποιος όμως να το αναλάβει αυτό; Οι δημοτικές αστυνομίες-γιουσουφάκια των τοπκών μικροσυμφερόντων, όρα καταστηματαρχών υγειονομικού ενδιαφέροντος;

  40. ΚΜ avatar
    ΚΜ 13/05/2011 23:14:57

    Απάλευτος ιδεοληπτικός είναι.

  41. Εφιαλτης avatar
    Εφιαλτης 13/05/2011 23:28:17

    Και ομμως ολα αυτα και αλλα πολλα,γυριζουν στο κεφαλι της εκαστοτε εξουσιας....εγω σε σχολιασμο αλλου θεματος,ανελυσα οτι σημερα μετα απο 15 χρονια,ειδα μια Αθηνα διαμαντι απο τα παλια,και αυτο νοιαζει και εμενα και πολλους αλλους.Τωρα συνομοσιολογιες κλπ αρμοδιος ειναι ο Λιακοπουλος.Απουσα η ελληνικη εξουσια,παρων η χρυση αυγη,πιστευετε οτι δεν θα παρει ενα 40% τωρα πια???και καλα θα κανει οταν οι δελταδες ζηταδες και ολα τα εις -αδες πινουν καφεδακι διπλα σε πακιστανους ινδους και τοτς κανουν χαζι...οκ ολα εχουν ενα τιμημαΤελος!!!!

  42. αποκατάσταση avatar
    αποκατάσταση 13/05/2011 23:29:13

    Αν εννοείς την χρυσή αυγή και τις λοιπές εθνικές οργανώσεις αυτές ανήκουν στην εξωκοινοβουλευτική δεξιά.
    Αυτό είναι το τίμημα της δημοκρατίας όμως. Να ανέχεται την κάθε ιδεολογία. Ακόμα και την αντίθετη με το κρατούν πολίτευμα. Και οι αναρχικοί επιθυμούν κατάλυση του κράτους, δρουν με τραμπούκικες ενέργειες στα πανεπιστήμια κατά αγέλες σε όποιον έχει αντίθετη γνώμη, επευφημούν εν χορώ τρομοκράτες και ονειρεύονται μαζικές κρεμάλες και μελιγαλάδες αλλά τα στέκια τους είναι νόμιμα.
    Μου φαίνεται επίσης απεχθέστατο να μη μπορείς να φέρεις ένδυση με την ελληνική σημαία, ακόμα και οι πιτσιρικάδες που φορούν μπλουζάκια με τις βραζιλιάνικες σημαίες λόγω ποδοσφαίρου (τι διάολο να τους δείρουμε και αυτούς;) θα μας πουν ότι θίγουν τους άλλους. Να την καταργήσουμε τη σημαία επειδή την έχει κάνει έμβλημα η χρυσή αυγή; της χρυσής αυγής είναι η σημαία; Γιατί οι αναρχικοί να καίνε τις σημαίες και να αναρτούν την κοκκινόμαυρη σημαία στο πανεπιστήμιο; είτε βλέπω αυτήν, είτε τη σβάστικα το ίδιο εκνευρίζομαι. Κατά τ'άλλα οι παππούδες τους αγωνίστηκαν για μια ελεύθερη Ελλάδα.
    Από την άλλη δεν μπορώ να ακούω το να τεθεί εκτός νόμου η χρυσή αυγή ενώ η άκρα αριστερά να να είναι βουτηγμένη στα σκ*τά και να έχει ανοίξει βεντέτα με την αστυνομία. Αν η άκρα αριστερά κυβερνούσε τον τόπο τα κόμματα θα τίθονταν εκτός νόμου και το 80% των ελλήνων λόγω των απόψεων που έχει θα έπρεπε να μπει σε αναμορφωτικά ιδρύματα μέχρι να προσκυνήσουν το σοσιαλισμό...

    • Ευθύμης avatar
      Ευθύμης @ αποκατάσταση 14/05/2011 06:08:49

      ++++++

  43. Γιώργος Μεσσηνία avatar
    Γιώργος Μεσσηνία 13/05/2011 23:40:03

    Ξέρεις ποιο είναι το τραγικό σε αυτή την ιστορία;
    Ότι οι άνθρωποι αντί να πάρουν κάποια ερεθίσματα από τις όποιες ιδεολογίες, να ψαχτούν, να γίνουν καλύτεροι, εμμένουν σε έναν στείρο δογματισμό και μια ασύλληπτη ιδεοληψία, που τους καθιστά επικίνδυνους πλέον.
    Για παράδειγμα η αναφορά στη χούντα ΔΕ ΣΥΝΕΠΑΓΕΤΑΙ πως επιθυμεί κανείς την παύση των δημοκρατικών κατακτήσεων προς όφελος μιας κάστας ..καλών ή κακών μοναρχών.
    Είναι ένα μέτρο σύγκρισης του πως η δημοκρατία εξώκειλε σε οχλοκρατία οργανωμένων μειοψηφιών, και η ελευθερία σε ασυδοσία, οδηγώντας στη δημιουργία μιας αφασικής και παρακμάζουσας κρατικής δομής, αναποτελεματικής και ανεύθυνης.
    Τους εξηγείς για το πως η ζωή σου άλλαξε δραματικά και σε κοιτάνε σα να είσαι κάποιο άλιεν που κατέβηκε από ένα φασιστικό σύμπαν.
    Έχουν πλήρη άγνοια οι άνθρωποι, και γι' αυτό δεν πρέπει να τους αδικεί κανείς.
    Το θέμα είναι όμως πως παίρνουν κόσμο στο λαιμό τους!
    Μπορεί κάποτε να αντιληφθούν τι συμβαίνει και εύχομαι να γίνει αυτό όσο πιο αναίμακτα γίνεται, καθώς ήδη μιλάμε για 2+ εκατομ. αλλοδαπούς σε μια χώρα όπως η Ελλάδα, χωρίς τους εσωτερικούς δούρρειους ίππους ή αφελείς, που πιστεύουν πως επιτελούν κοινωνικό έργο.

  44. MatrixRevolutionEra avatar
    MatrixRevolutionEra 13/05/2011 23:41:31

    Πόσες φορές διαλέξαμε;;; Πριν 10 χρόνια ο διαχειριστής της πολυκατοικίας μου κανόνισε να βάψει την οικοδομή με συνεργείο που απασχολούσε μόνο αλλοδαπούς επειδή ήταν φθηνότερο.
    Οι τύποι 2 βδομάδες που βάφαν κάναν όλα τα σπίτια ακτινογραφία. Η μανούλα μου η αριστερή (γενιά πολυτεχνείου) τάιζε τις κωλόφατσες κιόλας (εγώ 16 χρονών τότε της έλεγα να μη λυπάται αυτά τα τσογλάνια).
    Το αποτέλεσμα;
    Ένα μήνα μετά Κυριακή του Πάσχα ληστέψαν τον διαχειριστή (ήταν ο πιο φραγκάτος της πολυκατοικίας πράγμα που αντικατοπριζόταν και στο σπίτι του)!!!!!!
    Από τότε μόνο Έλληνας μπαίνει στην πολυκατοικία.
    Από πάντα δεν τους γούσταρα καθόλου χωρίς φυσικά να επιδίδομαι σε ρατσιστικά παραληρήματα. Απλά τους αποφέυγω και τους αγνοώ σαν να μην υπάρχουν. Κάποτε ήμουν ρατσιστής. Τώρα είμαι ο πιο "μετριοπαθής" από όλους του κύκλου μου στο θέμα. Μάλιστα με αποκαλούν και ανεκτικό! Πως αλλάζουν τα πράγματα....

    • MatrixRevolutionEra avatar
      MatrixRevolutionEra @ MatrixRevolutionEra 13/05/2011 23:56:19

      Να προσθέσω ότι οι χαρακτηρισμοί μου δεν απευθύνονται στους αλλοδαπούς γενικά. Απευθύνονται στην πλειονότητα των αλλοδαπών που κατέκλυσαν την Ελλάδα και είναι τύποι που φύγαν από φυλακές των χωρών τους, κοινώς εγκληματίες.

  45. Κάποιος avatar
    Κάποιος 14/05/2011 00:05:50

    Ολοι οι μετανάστες είναι ανθρωπόμορφα κτήνη ;

    • ΚΜ avatar
      ΚΜ @ Κάποιος 14/05/2011 00:09:48

      Δεν είναι όλοι οι λαθρομετανάστες ανθρωπόμορφα κτήνη αλλά πολλοί είναι, όπως και πολλοί συριζαίοι (και ορισμένοι μη συριζαίοι). Οι μεν πρέπει να απελαθούν, οι δε να δικαστούν βάσει των νόμων που έχουμε - και οι οποίοι, κατ' ανάγκην (γιατί δεν θα μπορούσε να ισχύει και αλλιώς) είναι κοινοί τόσό για τους ανθρώπους όσο και για τα ανθρωπόμορφα κτήνη.

    • Εφιαλτης avatar
      Εφιαλτης @ Κάποιος 14/05/2011 00:19:15

      Σε αυτη τη λεξη κολλησες και οχι στην ειδηση?το οτι αυτη τη στιγμη δεν μπορεις να πας σε καποιες περιοχες στην πολη σου δεν σε ενοχλει?

    • Iωνας avatar
      Iωνας @ Κάποιος 14/05/2011 02:45:34

      ναι

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ Κάποιος 14/05/2011 11:56:59

      Όχι βέβαια. Τέτοιες ολιστικές διακρίσεις μόνο τα άκρα τις κάνουν, οι μεν ακροαριστεροί σε πολιτικό-οικονομικό επίπεδο, οι δε ακροδεξιοί σε εθνοφυλετικό. Και είναι λογικό τα άκρα να δρουν εξτρεμιστικά ενάντια σε όσους θεωρούν ότι αντιτίθενται σε μια υπερπροβεβλημένη εκδοχή των βασικών ιδεών των mainstream μερών των ιδεολογιών τους, μάσα και έθνος δηλαδή αντίστοιχα.

    • ????? avatar
      ????? @ Κάποιος 14/05/2011 19:14:42

      Ολοι όσοι δεν ανέχονται τον Φοβο και τον Τρομο, κυρίαρχο στη ζωή τους, όσοι δεν αντέχουν αλλο να ζουν σαν τα ποντικια στα ίδια τους τα σπίτια, βορά στον οποιονδήτε το θελήσει, είναι ΦΑΣΙΣΤΑΣ, ΑΚΡΟΔΕΞΙΟΣ, ΧΡΥΣΑΥΓΙΤΗΣ και ΡΑΤΣΙΣΤΗΣ;

      • Γιώργος Μεσσηνία avatar
        Γιώργος Μεσσηνία @ ????? 14/05/2011 20:39:27

        Γράψ'τους όλους εκεί που ξέρεις μωρέ, έχεις δίκιο,
        ΤΕΛΟΣ!

  46. μουρίνιο avatar
    μουρίνιο 14/05/2011 00:16:14

    Η κατάσταση άρχισε να εκτραχύνεται επί Σημίτη, μετά σημειώθηκε ραγδαία επιδείνωση επί ΚΚ και τα τωρινά τα βλέπουμε όλοι... Το Δεκέμβρη του 2008 ήταν η μεγάλη ευκαιρία να μπουν τα πράγματα στη θέση τους, αλλά λόγω της ανεπάρκειας της πολιτικής ηγεσίας και της δημοσιουπαλληλικής νοοτροπίας της στρατιωτικής ηγεσίας, παρακολουθήσαμε το κέντρο της πρωτεύουσας να καίγεται επί 3 ημέρες. Ο Μπερλουσκόνι κατεβάζει το στρατό, για να μαζέψει τα σκουπίδια από τους δρόμους της Νάπολι και θεωρείται απολύτως φυσιολογικό. Όταν όμως τα δίποδα σκουπίδια λεηλατούσαν κι έκαιγαν το ιστορικό κέντρο σε απόσταση δεκάδων μέτρων από το Κοινοβούλιο και λίγων εκατοντάδων μέτρων από το πρωθυπουργικό και το προεδρικό μέγαρο ουδείς τόλμησε να προχωρήσει σε κήρυξη της Αττικής σε κατάσταση πολιορκίας, όπως σαφώς προβλέπεται από το άρθρο 48 του Σ.υντάγματος.Οι μπαχαλάκηδες και οι λαθροεισβολείς φίλοι τους είναι θρασύδειλοι. Προχθές που τις άρπαξαν για τα καλά από τα ΜΑΤ λούφαξαν αμέσως και δεν προέβησαν σε εκτεταμένες καταστροφές, όπως στο παρελθόν. Μόλις έδειξε η Αστυνομία λίγη πυγμή, άρχισαν τους λυγμούς και τα κλαυθυρίσματα και το έπαιζαν φιλειρηνικοί διαδηλωτές.
    Δεν χρειάζεται απόγνωση. Χρειάζεται όμως τάχιστα χάραξη σαφούς στρατηγικής εναρμονισμένης με το εθνικό συμφέρον και απαλλαγμένης από αγκυλώσεις και ιδεοληψίες του παρελθόντος.

  47. Κεφαλλονίτης avatar
    Κεφαλλονίτης 14/05/2011 00:17:10

    Μάλλον είναι καιρός να καταλάβουμε ότι τα μικρά κράτη είναι εκ φύσεως έρμαια των μυστικών υπηρεσιών και να δείξουμε την ανάλογη προσοχή αφήνοντας κατά μέρος τις επιπόλαιες σκέψεις. ΈΛΛΗΝΕΣ ΠΡΟΣΟΧΗ, ΤΙΠΟΤΕ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΠΩΣ ΑΡΧΙΚΑ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΠΑΝΤΑ. Προσοχή μην πέσουμε σε παγίδες γιατί θα κλάψουμε όπως άλλες φορές. Βάλτε πιο μπροστά από όλα την ΕΛΛΑΔΑ.

  48. Δημήτρης avatar
    Δημήτρης 14/05/2011 00:58:54

    Τι παράξενο.

    Σκοτώθηκε εν ψυχρώ ένα παιδί από αστυνομικό, κάηκε το κέντρο της Αθήνας για τέσσερις μέρες υπό τους πολεμικούς αλαλαγμούς του Σύριζα. Σφάχτηκε σαν το κουνέλι ένας άνθρωπος από λαθρομετανάστες, μιλιά δε βγάζουν οι αριστεροί. Κανένα σοκ δεν τους προκάλεσε το φρικαλέο γεγονός. Κανένα δέος.
    Η μόνη βία που μπορούσε να εμφανιστεί στο ραντάρ του Έθνους και των άλλων υπερ-ανθρωπιστών είναι η βία κατά των λαθρομεταναστών.
    Η συνεχιζόμενη εισβολή εκατοντάδων χιλιάδων λαθρομεταναστών στην Ελλάδα και οι εκατοντάδες επιθέσεις τους κατά των Ελλήνων δε σοκάρουν. Ούτε καν προβληματίζουν. Την ίδια μάλιστα στιγμή που απολαμβάνουν δημόσιας περίθαλψης και δημόσιων συγκοινωνιών ενώ σε άλλα κράτη θα τους είχαν πετάξει έξω. Αλλά είπαμε, δεν έχει δικαίωμα ο κάθε λαός να διαχειρίζεται ποιος μπαίνει και ποιος μένει μέσα στη χώρα του. Αυτό θα το αποφασίζουν μόνο οι παντογνώστες αριστεροί. Άλλωστε δεν είναι για να διαμαρτυρόμαστε η τεράστια αύξηση της εγκληματικότητας, το γεγονός ότι οι καταστηματάρχες στο κέντρο κλειδώνουν τα μαγαζιά τους στη διάρκεια της μέρας, ότι ο κόσμος ζει μέσα στο φόβο ή ότι εμφανίστηκαν εγκλήματα που ποτέ δε συνέβαιναν στην Ελλάδα. Ότι υπάρχουν περιοχές, όπως οι δρόμοι γύρω από την Ομόνοια, όπου πληρώνεις διόδια σε πολυμελείς συμμορίες αλλοδαπών για να περάσεις (πεζός ή με αμάξι), σε λυώνουν στο ξύλο ή σε σφάζουν επειδή έτσι διασκεδάζουν (δε μαχαιρώνεις κάποιον για να τον κλέψεις, τον μαχαιρώνεις για να τον σκοτώσεις), μπουκάρουν μέσα σε σπίτια και κακοποιούν τους ενοίκους, επιτίθενται σε γυναίκες στις εισόδους των πολυκατοικιών τους, χτυπάνε γέρους μόλις έχουν πάρει τη σύνταξή τους, ματώνουν τους λαιμούς γιαγιάδων για να τους αφαιρέσουν τις αλυσίδες τους. Δεν ενοχλούν το Έθνος και τους σοσιαλιστές των βορείων προαστίων όλα αυτά. Όλες αυτές οι 'πολυ-πολιτισμικές επαφές' είναι απλά η αναγκαία διαδικασία μέσα από την οποία η ελληνική κοινωνία θα περάσει στην πολυπόθητη πολυ-πολιτισμικότητα. Θα γίνει μια ζούγκλα όπου, επιτέλους, αυτό το ενοχλητικό ελληνικό έθνος θα έχει ψοφήσει. Θα έχει πραγματοποιηθεί, έστω και τοπικά, το όραμα του Μαρξ για έναν κόσμο όπου δεν υπάρχουν διαφορετικές κοινωνίες, έθνη, θρησκείες, πολιτισμοί. Θα έχουν ισοπεδωθεί όλα αυτά και οι άνθρωποι θα είναι μονοιασμένοι.

    Ποια εμπειρικά δεδομένα στηρίζουν αυτή την πρόβλεψη περί έλευσης του παραδείσου όταν θα έχουν διαλυθεί όλες οι δομές που συνενώνουν τους ανθρώπους; Πότε επαληθεύτηκε στην ανθρώπινη ιστορία;
    Ποτέ. Αλλά αυτό δεν τους νοιάζει καθόλου. Ξέρουν ότι μόνο ο παράδεισος δεν πρόκειται να έρθει όσο οι εθνικές κοινωνίες διαλύονται. Αλλά η παγκόσμια τάξη, οι κεφαλαιούχοι, τους οποίους δήθεν πολεμάνε, πληρώνουν καλά.

    Μπενίτο, Ιωσήφ, έχετε άξιους διαδόχους. Σπούδασαν κι αυτοί στις ίδιες σχολές με εσάς. Δεν μπορούν να σας φτάσουν αλλά σίγουρα το προσπαθούν.
    Ο εξισωτικός ολοκληρωτισμός της αριστεράς έχει ήδη αρχίσει. Θαυμάστε τον.

    Υ.Γ. υπάρχει και πατριωτική αριστερά στην Ελλάδα αλλά, για ευνόητους λόγους, διώκεται από τη 'γνήσια' αριστερά ως 'προδοτική'.

    • Γιώργος Μεσσηνία avatar
      Γιώργος Μεσσηνία @ Δημήτρης 14/05/2011 01:14:59

      Θα πω κάτι κλασικό:
      ΠΕΣ ΤΑ ΧΡΥΣΟΣΤΟΜΕ!

    • ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ avatar
      ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ @ Δημήτρης 14/05/2011 08:49:50

      ΦΙΛΕ ΠΡΟΣΥΠΟΓΡΑΦΩ ΟΛΑ ΤΑ ΛΕΓΟΜΕΝΑ ΣΟΥ. ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΦΟΒΑΜΑΙ
      ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΠΡΟΒΟΚΑΤΟΡΙΚΕΣ ΠΡΑΞΕΙΣ ΤΗΣ ΑΚΡΟΔΕΞΙΑΣ

  49. Δον Κιχώτης avatar
    Δον Κιχώτης 14/05/2011 01:22:09

    Το ένστικτο της αυτοσυντήρησης του ανθρώπου είναι το πιο δυνατό ένστικτο!Γιατί σας παραξενεύει που ο κόσμος συσπειρώνεται γύρω από αυτόν που του προσφέρει προστασία;;;Σε ποιες περιοχές μένετε;;;;
    Προβλέπω ότι αν η κατάσταση συνεχιστεί έτσι (δηλ.από την μια οι ΜΚΟ,οι αναρχοαυτόνομοι,οι Συριζαίοι κι οι λαθρομετανάστες κι από την άλλη τα γερόντια,οι κακόμοιροι των υποβαθμισμένων περιοχών:πλ.Βικτωρίας,Αγ.Παντελεήμονας,Κ.Πατήσια κλπ κλπ και γενικά οι φτωχοί -εξεθλιωμένοι Ελληνες) τότε στις επόμενες εκλογές η Χρυσή Αυγή θα μπει στη Βουλή με τα τσαρούχια!Και μάλιστα με ψήφους αριστερών (όπως συνέβη εδώ και πολλά χρόνια στη Γαλλία,στην Ιταλία και αλλού).
    Το γεγονός ότι η γυναίκα του αδικοσκοτωμένου Μανώλη δεν δέχθηκε τα λουλούδια της Χρ.Αυγής εξηγείται ή γιατί δεν ήθελε να λάβει πολιτικό χρώμα ο θάνατος ή γιατί η ίδια εντάσσει τον εαυτό της σε ένα ευρύτερο χώρο όπου αυτές οι θεωρούμενες απ'αυτήν ακραίες απόψεις δεν έχουν θέση.
    Ενα πάντως είναι γεγονός και μάλιστα ελπιδοφόρο:οι Ελληνες ξυπνάνε απ'το λήθαργο κι αρχίζουν να σκέπτονται!

  50. ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
    ΝΙΚΟΛΑΣ 14/05/2011 01:35:30

    Εκμεταλλεύομαι την πρόταση του άρθρου "Η παγκοσμιοποίηση σε όλο της το μεγαλείο." και συσχετίζω την παρακάτω είδηση:

    Naval crew took photos of us adrift at sea, says migrant
    Ethiopian man tells UN refugee agency two military vessels refused to rescue boatload of migrants, many of whom died
    h__p://www.guardian.co.uk/world/2011/may/13/crew-photos-migrants-adrift-sea

    Αμ πώς, σιγά μην τους μαζεύαν οι φίλοι και σύμμαχοι μας. Έτσι και με εμάς, στην ταλαίπωρη Ελλάδα θα οδηγούνται οι στρατιές των ταλαίπωρων Ανατολής και Νότου. Και μετά θα έχουν το θράσος να μας λέν ότι δε μπορούμε να τους υποδεχτούμε ανθρώπινα. Η ανθρωπιά πρώτα χάθηκε σε Ουάσιγκτον, Λονδίνο, Βερολίνο, Παρίσι κ.α.

  51. Πάνος avatar
    Πάνος 14/05/2011 02:04:51

    Δυο ερωτήσεις:
    1)Ο οχλος των νεοναζι που βαράει και μαχαιρώνει οποιον μελαμψο (ελληνα ή ξένο) βρει και παραβιάζει μια σειρά απο νόμους, θα δικάστουν απο την ελληνική δικαιοσύνη ?

    2)Πολλοι Ελληνες υπήρξαν στο παρελθον μετανάστες. Νομιμοι μεταναστες όπως αρέσει σε πολλους να λένε. Οσοι τρώνε ξύλο και μαχαιρώνονται στο κέντρο απο τους νεοναζι, εχουν ερωτηθει πρώτα αν ειναι νόμιμοι ή παράνομοι?

    Αν αποδειχθει κι ο Σαμαρας μια απο τα ίδια εχουμε τελειώσει ....

    • Γιώργος Μεσσηνία avatar
      Γιώργος Μεσσηνία @ Πάνος 14/05/2011 03:59:10

      Έλεος!
      Υποτιμάς τον κόσμο ρε φίλε Πάνο με αυτά που λες.
      Προφανώς και για τα αυτονόητα δεν χρειάζεται κουβέντα!
      Εδώ μιλάμε όλοι σχεδόν -πλην κάποιων κολλημένων- για την κρατική αβελτηρία ως προς τη μεταναστευτική πολιτική, και εσείς μας λέτε για ομάδες που εκμεταλλεύονται αυτή την ιστορία πολιτικά.
      Τι πιστεύεις;
      Αρέσει αυτή η εικόνα στη πλειονότητα των ελλήνων;
      Τι είναι οι έλληνες πολίτες; χασάπηδες ανθρώπων;
      Η επιχείρηση ενοχοποίησης της ελληνικής κοινωνίας με σάπιες ρητορικές και ψευτοδιλλήματα κάποτε θα λάβει τέλος!

  52. ΜΠΛΟΥΜ avatar
    ΜΠΛΟΥΜ 14/05/2011 02:24:00

    Οχι πως τούτη την ώρα έχει σημασία αλλά άμα δεν το πω θα σκάσω!!! Πόση ευθύνη έχει και πριν το πασοκ ο χαριτωμένος μας κύριος πάκης #$#$#$#^%@@$
    και ο εξίσου και περισσότερο χαριτωμένος πρωην πρωθυπουργός κύριος κωστάκης καραμανλής που τον έβαλε εκεί διά παντός!!!!!
    Τα βλέπουν τώρα τα χάλια μας οι #$#@@#@#@(*&%%$%?????????

  53. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 14/05/2011 02:27:03

    Δεν ήξερα ότι το Πανεπιστήμιο Πολ Ποτ μοιράζει και πτυχία ψυχιατρικής...

    • Κάποιος avatar
      Κάποιος @ ΒΙΣ 14/05/2011 11:49:44

      Δεν έκανα διάγνωση.
      Συμβουλή έδωσα.

  54. ΜΠΛΟΥΜ avatar
    ΜΠΛΟΥΜ 14/05/2011 02:29:41

    Και τέλος πάντων ρε παιδιά, πότε θα γίνουν εκλογές, άντε μπας και βγει ο Σαμαράς, μπας και δούμε καμιά μέρα αντί γιά νύχτα!!!
    Κι αυτός ο χριστιανός γιατί δεν ζητάει εκλογές???
    ή θα προκύψουν από μόνες τους έτσι όπως πάν τα πράγματα στο πασόκ και στην τρόικα???
    Ουφ αμάν!!!

  55. ΜΠΛΟΥΜ avatar
    ΜΠΛΟΥΜ 14/05/2011 02:33:26

    Κι αυτοί που δέρνουν τους μετανάστες, νομίζω ότι όχι μόνο δε λύνουν κάνα πρόβλημα αλλά χειροτερεύουν τα πράγματα.
    Το θέμα είναι να φύγουνε κατ αρχάς όσοι είναι παράνομοι με νόμιμο τρόπο και να μην έρθουν άλλοι.
    Αυτό ποιός θα το κάνει???

    • Ευθύμης avatar
      Ευθύμης @ ΜΠΛΟΥΜ 14/05/2011 06:23:14

      ο Καρνεϊσιον

  56. Γιώργος Μεσσηνία avatar
    Γιώργος Μεσσηνία 14/05/2011 03:47:19

    Με το συμπάθειο αλλά δεν διαφέρει η άποψή σου από τη γενικότερη αντίληψη του Γκαίμπελς.
    εκείνος έπαιζε με τέτοια επικοινωνιακά τεχνάσματα και πούλαγε τρέλα.
    Αν κατάλαβες πως οι περισσότεροι από όσους σχολιάζουν εδώ είναι ρατσιστές ή νεοναζί, τότε κάτι δεν πάει καλά!
    Και επιτέλους ποιος σου είπε πως το λιντσάρισμα και η δημοκρατία του όχλου απηχούν στις απόψεις όλων;
    Μάθετε να δέχεστε τη διαφορετική άποψη ακόμα και αν σας ενοχλεί φίλε μου, πόσω μάλλον όταν είναι βιωματική και ειλικρινής, είναι υγεία!

    Όντως ...ντροπή μας!
    Μάθαμε να λειτουργούμε ως άριστοι προπαγανδιστές και λησμονήσαμε την ανθρώπινη πλευρά της ύπαρξής μας.

    Ελπίζω να κάνω λάθος.

  57. daughter of mercy avatar
    daughter of mercy 14/05/2011 03:56:22

    Ποιοί θέλουν να γίνει η Ελλάδα Ρουάντα;
    The usual suspect!

  58. lazaros avatar
    lazaros 14/05/2011 05:40:47

    δυστυχως στην ελλαδα δεν εχουμε ουτε μνημη κι ουτε γνωση της ιστοριας, (εστω και της προσφατης), ξεχναμε το κοσσοβο. δεν υπαρχουν μεταναστες . ειναι σχεδιο αφελληνισμου . απλα καποιοι εκμεταλευονται την αναγκη των ξενων για καλυτερη ζωη και παιζουν τα παιγνιδια τους. οι ξενοι πρεπει να φυγουν εδω και τωρα, ειτε με το καλο ειτε με το αγριο. τωρα πριν ειναι αργα.

  59. periklis avatar
    periklis 14/05/2011 06:16:13

    1) Ελεγα να μη μιλησω μεχτι να τοποθετηθει δημοσια για το θεμα η ΑΛ ΣΑΛΕΧ , ο ΒΟυγιας και ο ΣΥριζα !!
    2) Τελικα ομως, ας κανω 2-3 σχολιακια. Ηταν εγλημα να επιτραπει να κατοικησουν το κεντρο τοσοι μεταναστες , σε μια εποχη που ΗΔΗ ειχαν αρχισει να φευγουν πολλες Ελληνικες οικογενειες ! Αυτο βοηθαει στον συντονισμο των παρανομων μεταναστων και μια ψευδαισθηση υπεροχης τους εναντι ημων ! Αν τελικα μλογω διαχειριστικου κοστους αποπομπης μεταναστων και εθνικων ιδιοτυπιων και συγκυριακων φαινομενων (π.χ. ΕΡΑΣΤΙΟ ΜΗΚΟς ΕΘΝΙΚΩΝ ΑΚΤΩΝ ΚΑΙ πΟΛΕΜΟΙ ΣΤΗ ΜΕΣΗ ΑΝΑΤΟΛΗ) ηταν αναποτρεπτο να τους δοθει το "Εξιτηριο" στα χερια, ας υπηρχε προβλεψη να διασκοριπστουν κυριως σε καταλυματα-εστιες εργασιας , και κατ αμεγελυτερο ποσοστο στην Επαρχια. (εννοω αγροτικες περιοχες) . Εκει θα μπορουσαν να ελεγχθουν περισσοτερ0/
    3) Για τους ακαριους δεν ανησυχω, εχουν μια συγκυριακη αναπτυξη που εχει Ισγτορικο προηγουμενο εδω και σε αλλες χωρες ! Σε μια εποχη οικονομικης εξαθλιωσης, η κοινωνικη αποδομηση ειναι διδυμο φαινομενο. Οταν το ενα παρερχεται, παρερχεται και το αλλο. ΘΑ τελειωσω μ αυτο που λεει ο ΦΑΗΛΟΣ , οτι χρειαζεται ισχυρη πολιτικη βουληση με Στοιχεια εξαιρετικης ηγεσιας , και αυτη Ξερουμε οτι υπαρχει στο βλεμμα εκεινου που μας τονωνε τη ψυχη κοιτωντας μας απο το βημα του ΖΑΠΠΕΙΟΥ 2 !!!!! Ετσι ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ??

  60. kiki avatar
    kiki 14/05/2011 07:50:03

    Αυτη την στιγμη οι δηλωσεις μεταμελειας του Κουνδουρου ,
    επιτελους βλεπεται οτι μολις το νοιωσεις στο πετσι σου , την απιστευτη βια που μας εχουν επιβαλει καταλαβαινουμε το προβλημα.
    Τουλαχιστον αυτος ειχε το θαρος να ζητησει συγνωμη για τις προηγουμενες θεσεις του.

  61. η Dimi avatar
    η Dimi 14/05/2011 09:33:39

    NεοΤαξικός ΝεοΦιλελευθερισμός = Τhink-Tanks

    Διαφορετικά, TANKS !

    Oι σχεδιαστές των οποίων, πληρώνουν γιά να... σκέπτονται τα Τhink-Tanks.
    (Milton Friedman's School of Chicago: «The Embodiment of Shocking Truth»)

  62. ARISTOMENIS VIGILANT avatar
    ARISTOMENIS VIGILANT 14/05/2011 11:21:06

    Η χειρότερη περίπτωση είναι μαυροκουστουμάτος στην Αχαρνών και Σουρμελή θα σε κυνηγανε και οι μαύροι και οι άσπροι..

  63. lavrenti beria avatar
    lavrenti beria 14/05/2011 11:32:28

    "Θα έπρεπε να έχουν παραιτηθεί πολλοί υπουργοί. Σε ευρωπαϊκές χώρες, που θέλουν να λέγονται ευνομούμενες, θα είχαν παραιτηθεί πολλοί υπουργοί. Είδαμε τραγικές σκηνές βαρβαρότητας απέναντι σε έναν αθώο φοιτητή. Η κυβέρνηση, ο πρώην και ο νυν υπουργός Δημόσιας Τάξης καλλιέργησαν συστηματικά συμπεριφορές αυταρχισμού και κλίμα αυθαιρεσίας που μας παραπέμπει στο παρακράτος του 60. Έχει ευθύνη ο πρωθυπουργός με αυτούς που έβαλε στα υπουργεία. Αυτοί οι τραμπουκισμοί παραπέμπουν σε παρακρατικές μεθόδους και αντιλήψεις, υπενθυμίζοντας στους παλαιότερους, αλλά και μαθαίνοντας στους νεότερους το παρελθόν της δεξιάς, αλλά και το παρόν της."

    Δηλώσεις Τζέφρυ, στις 21 Νοεμβρίου 2006, με αφορμή τον ξυλοδαρμό του Κύπριου φοιτητή στη Θεσσαλονίκη από ασφαλίτες (βλέπε ζαρντινιέρα).
    Τα όποια σχόλια περιττεύουν...

  64. yannis avatar
    yannis 14/05/2011 12:24:24

    κυριοι, τα λεει πολυ σωστα ο "Τρικεράτωψ", αλλα η αληθεια παντα σχεδον ποναει. Για την ανθρωπινη φυση μιλαει ο ανθρωπος, που ψαχνει τροπο να επιβιωσει! Το οτι δεν χωρανε αυτοι οι ανθρωποι σ αυτον τον τοπο που λεγεται Ελλαδα ειναι αληθεια. Αλλα ερχεται σε δευτερη μοιρα μπροστα στην αναγκη για επιβιωση. Μιλαμε ρεαλιστικα, κυνικα, ειλικρινα, χωρις παραμυθια τυπου πασοκ/νω/κκε/καρατζαφερη/συνασπισμου τωρα!
    Το δυστυχημα ειναι πως η πολιτεια ΔΕΝ κανει την δουλεια της, η αστυνομια ΔΕΝ κανει την δουλεια της, ο δημος ΔΕΝ κανει την δουλεια του, και εχει αφεθει η "ασφαλεια" του κοσμου σε περιθωριακα στοιχεια.
    ΑΥΤΟ ΚΥΡΙΟΙ ΕΙΝΑΙ Ο ΟΡΙΣΜΟΣ ΤΟΥ ΓΚΕΤΟ
    Με την πολιτεια και την αστυνομια να τα βαλουμε - οχι με τους εξαθλιωμενους (αν και πιανω και τον εαυτο μου να αισθανομαι ρατσιστικα τελευταια, αλλα δεν πρεπει αν υποκειψουμε στην αλητεια και την ανικανοτητα των κομματων/κυβερνησεων)

  65. Νίκος Παπαδημητρίου avatar
    Νίκος Παπαδημητρίου 14/05/2011 12:32:50

    Να θυμήσω κάτι που είχα διαβάσει, όχι επειδή δεν έχετε μνήμη, αλλά επειδή κυκλοφορούν πολλά έντυπα και δεν είναι δυνατόν να παρακολουθεί κάποιος τα πάντα. Με αφορμή τα ΠΡΩΤΑ επεισόδεια στον Αγ. Παντελεήμονα, οι δημοσιογράφοι κυριακάτικου περιοδικού εφημερίδας, ρώτησαν μερικούς από τους κατοίκους της περιοχής. Ενδιαφέρουσες ήταν οι δηλώσεις μιας νοικοκυράς, αναφορικά με το "αντιρατσιστικό κίνημα" που ζητούσε να αφεθεί η πλατεία στους μετανάστες. Νομίζω βάζουν κάποια πράγματα στη θέση τους. Δεν θυμάμαι την ακριβή διατύπωση, μεταφέρω το νόημα:

    "Ολοι αυτοί που μας λένε ''αφήστε στους μετανάστες την πλατεία" τι εννοούν; Είναι λύση του προβλήματος να τους αφήσεις την πλατεία; Οι μετανάστες θέλουν μια πλατεία να μένουν στα σκαλιά της εκκλησίας; Και δεν είμαι ρατσίστρια, εγώ τους βρίσκω κάθε μέρα παγωμένους και πεινασμένους στην είσοδο της πολυκατοικίας, εγώ τους έδωσα ένα κομμάτι ψωμί. Αυτοί που έρχονται και φωνάζουν, που είναι κάθε μέρα; Ξέρουν τι συμβαίνει εδώ; Θέλουν να μας πουν ότι είμαστε και εγκληματίες κι από πάνω;"

  66. Νίκος Παπαδημητρίου avatar
    Νίκος Παπαδημητρίου 14/05/2011 12:35:27

    H τραγωδία όσων επιμένουν να σκεφτονται και να εξετάζουν όλες τις πτυχές ενός προβλήματος (θεωρώ ως αξίωμα πως η πλειονότητα των συμμετεχόντων σε ένα φόρουμ σαν αυτό, ασχέτως απόψεων, επιθυμεί να συζητήσει), είναι πως πρέπει να ζει στο μέσο των ενεργειών των δύο άκρων. Τα άκρα ποτέ δεν ήταν πολυάριθμα, ωστόσο σε καιρούς κρίσης η εποιρροή τους είναι δυσανάλογα αποφασιστική.

  67. Αυτόπτης avatar
    Αυτόπτης 14/05/2011 12:58:07

    Δεν υπάρχει λύση στο πρόβλημα της μετανάστευσης, ας το ξεχάσουμε. Οι άνθρωποι αυτοί ΔΕΝ ΦΕΥΓΟΥΝ, δεν γίνεται να φύγουν, ούτε με το καλό ούτε με το άγριο. Δεν υπάρχει δρόμος επιστροφής γι' αυτούς. Κανένας (ακόμα και με τίμημα τη ζωή του) δεν θα επιστρέψει στη χώρα του πιο πεινασμένος απ' όσο ήταν όταν έφυγε από αυτή. Ακόμα κι αν ελαχιστοποιηθεί η είσοδος “νέων” μεταναστών (κάτι που φυσικά είναι αναγκαίο), οι “παλιοί” θα εξακολουθούν να είναι ένα εκρηκτικό πρόβλημα. Θα ήταν ίσως πολύ καλύτερα να σκεφτούμε τρόπους για να υπάρξει μια κάποια ένταξη στην κοινωνία, ένα αξιοπρεπές εισόδημα, ώστε σε μερικά χρόνια να θέλουν οι ίδιοι να επιστρέψουν στη χώρα τους έχοντας μαζέψει κάποια χρήματα από τη δουλειά τους.

    Βλέπουμε τα χάλια της Αθήνας με το παραεμπόριο, τους μικροπωλητές, τους αργόσχολους μετανάστες. Κι όμως, οι άνθρωποι αυτοί θέλουν μια αξιοπρεπή δουλειά αλλά επειδή αυτή η δουλειά δεν υπάρχει αναγκάζονται να κάνουν ό,τι βρίσκουν, να γίνονται αντικείμενο εκμετάλλευσης από κυκλώματα και επιτήδειους. Διαφορετικά πώς θα ζήσουν;

    Δυστυχώς, το πρόβλημα της μετανάστευσης στην Ελλάδα δεν έχει τα αίτια του σ' αυτούς που έρχονται την τελευταία δεκαετία – δωδεκαετία. Όταν αυτοί άρχισαν να έρχονται η Ελλάδα ήταν ΗΔΗ τιγκαρισμένη. Σκεφτείτε: 1.000.000 αλβανοί (το 1/3 του πληθυσμού της Αλβανίας!), 200.000 βούλγαροι, 200.000 ρουμάνοι, 150.000 σκοπιανοί, 300.000 καυκάσιοι (ομογενοποιημένοι και μη), οι οποίοι τη δεκαετία του '90 μας φορτώθηκαν με τον ένα ή τον άλλο τρόπο, απαιτώντας να τους έχουμε κάτι σαν συμπατριώτες μας, έχοντας απόλυτα δεδομένο ότι θα μείνουν εδώ για όλη τους τη ζωή.

    Μήπως λοιπόν ήλθε η ώρα για μια συνολικότερη θεώρηση της μεταναστευτικής μας πολιτικής; Μήπως θα πρέπει να είμαστε περισσότερο ευέλικτοι στις ποσοστώσεις που έχουμε(;) για τα διάφορα κράτη; Μήπως θα πρέπει να ευχαριστήσουμε τους βούλγαρους και ρουμάνους φίλους μας και εταίρους στην ΕΕ; Μήπως θα πρέπει να εξηγήσουμε στους αλβανούς φίλους μας ότι η χώρα τους έχει σταθεί πια στα πόδια της και μπορούν να επιστρέψουν; Μήπως θα πρέπει να πούμε στους καυκάσιους φίλους μας ότι οι εμφύλιοι τελείωσαν στην περιοχή τους (και ταυτόχρονα, ίσως, να τους αφαιρέσουμε τα ελληνικά διαβατήρια που παρανόμως απέκτησαν);

    Για τους γνωρίζοντες, οι μετανάστες από την Ασία έχουν μια πολύ ανεπτυγμένη κουλτούρα εργατικότητας και δημιουργίας σε αντίθεση από τους ανατολικοευρωπαίους και τους καυκάσιους. Επίσης, για τους γνωρίζοντες η ηθική και η κουλτούρα του ισλάμ (όσο κι αν υπάρχουν εξαιρέσεις) είναι πολύ πιο κοντά στη δική μας απ' ότι π.χ. η παραδοσιακή ληστρική και πλιατσικολογική ηθική των αλβανών και των καυκάσιων. Ακόμα και η πιο υποτυπώδης ματιά στις στατιστικές της μείζονος εγληματικότητας μπορεί να το αποδείξει. Η μικρή εγκληματικότητα πάντα θα υπάρχει όσο ο άλλος δεν έχει να φάει.

    Τόσο η παραδοσιακή ακροδεξιά, όσο και η παραδοσιακή ακροαριστερά στην Ελλάδα λειτουργούν με τα κριτήρια της ισλαμοφοβικής Δυτικής Ευρώπης. Κι όμως στην Ελλάδα ποτέ δεν υπήρξε ισλαμοφοβία! Η αντιπαράθεση του τύπου “δεν είσαι ίδιος με μένα – άρα φύγε” και “δε σε θέλει ο εχθρός μου – άρα είσαι φίλος μου” είναι τόσο μακριά από την ουσία του προβλήματος της μετανάστευσης που σίγουρα θα καταλήξει σε περιθωριακού χαρακτήρα αιματηρές συγκρούσεις.

  68. ΚΑΡΑΜΠΙΝΑΣ avatar
    ΚΑΡΑΜΠΙΝΑΣ 14/05/2011 14:04:30

    Σε σχέση με τη λαθρομετανάστευση να μην ξέχνάμε τα εργα και τις ημερες Παυλόπουλου-Καραμανλή. Ο Προκόπης λοιπόν είχε δηλώσει ότι ποτέ δεν θα σταματήσει να νομιμοποιεί του λαθρομετανάστες μεχρις ότου να μην μείνει κανεις παράνομος. Σε μια άλλη περιπτωση μάλιστα τους ευχαρίστησε που μας επέλεξαν. Επίσης τροποποίησε τον ποινικό νόμο ώστε να μην κρατούνται όσοι συλλαμβάνονται στα σύνορα. Αποτέλεσμα: μετά το 2004 700.000 λάθρο μπήκαν στην πατρίδα μας (δηλώσεις εκπροσώπου αστυνομίας). Από το πασοκ δεν περιμένω τίποτα. Στην νδ έχουν αλλάξει μυαλά ή ελέγχονται από τα ίδια κέντρα εξουσίας?

  69. Νίκος Παπαδημητρίου avatar
    Νίκος Παπαδημητρίου 14/05/2011 14:31:13

    Αυτόπτη, όσα λες, είναι καλή ανακεφαλαίωση πολλών πτυχών του προβλήματος. Υπάρχουν σοβαροί λόγοι να σκεφτεί κανείς πως ακόμη και αν τους πυροβολούσαμε στα σύνορα (δεν προτείνω κάτι τέτοιο) τα κύματα θα συνέχιζαν να έρχονται. Θα έπρεπε το ποστ σου να είναι θέμα καθαυτό, για να σχολιαστουν τα επι μέρους.

    • ΚΑΡΑΜΠΙΝΑΣ avatar
      ΚΑΡΑΜΠΙΝΑΣ @ Νίκος Παπαδημητρίου 14/05/2011 18:32:10

      Εγώ νομίζω ότι χρειάζεται και καμιά τουφεκιά στα σύνορα, όχι να τους σκοτώσουμε αλλά τουλάχιστον να ακουστεί και καμιά ντουφεκιά, τώρα μπαίνουν τελείως άνετα σαν κύριοι.

  70. SAVAS avatar
    SAVAS 14/05/2011 16:27:44

    Σε όσους υποστηρίζουν τις βίαιες εκδιώξεις εναντίον των μεταναστών που μπήκαν χωρίς έλεγχο στη χώρα μας μια ερώτηση:

    Ωραία, τους κυνηγάτε, τους χτυπάτε για να φύγουν, να πάνε που; Αφού δεν τους αφήνετε να φύγουν. Όλοι εσείς που τους κυνηγάτε, έχετε ψηφίσει νόμους να μην μπορούν να φύγουν, να μην μπορούν να νομιμοποιηθούν, να μπορούν να δουλεύουν στα χωράφια και στα εργοτάξια σας όσο το δυνατόν φθηνότερα χωρίς πολλούς πολλούς ελέγχους και ωστόσο να τους αφήνετε να μπούν στη χώρα. Τελείως παράλογα πράγματα, αλλά ξαναρωτάω να ΠΑΝΕ ΠΟΥ; Δεν μπορούν να φύγουν..... με το ζόρι, προσπαθείτε να κάνετε την Ελλάδα πατρίδα τους θέλουν δε θέλουν.

    Είναι σαν να προσπαθήτε να διώξετε το σμήνος με τις μέλισσες που αφήνετε να μπεί μέσα στο σπίτι σας και κρατάτε τα παράθυρα και τις πόρτες κλειστά. Ανοίξτε πρώτα τις πόρτες και τα παράθυρα και μπορεί οι μέλισσες να φύγουν μόνες τους.

    Δεν φταίνε οι μετανάστες, αν θέλετε να κυνηγήσετε κάποιον, κυνηγήστε τους πολιτικούς που ψήφισαν αυτούς τους νόμους και αλλάξτε εσείς που τους στηρίξατε και τους στηρίζετε. Κυνηγήστε τους νοικάριδες - γειτόνους σας που νοικιάζουν τα χαμόσπιτα τους (έτοιμα να πέσουν) στους αλλοδαπούς.

    Αυτό το θέατρο της αντίδρασης και της ρίψης ευθυνών της κατάντιας μας στους ξένους είναι τραγικό. Έβλεπα τα πλάνα να κυνηγάνε ανθρώπους στο δρόμο σαν να ήταν κατσαρίδες να τις πατήσουν και μου συκωνόταν η τρίχα. Ποιοί, αυτοί που αποκαλούν τους εαυτούς τους Έλληνες και δεν τους αξίζει. Γιατί δεν είναι αυτοί οι Έλληνες.

    Και τέλος η αστυνομία. Περνάει απο μπροστά απο τους αλλοδαπούς και δεν κάνει τίποτα. Ούτε ελέγχους, ούτε τίποτα. Γιατί, έχετε αναρωτηθεί..... Εγώ πιστεύω ότι αυτή είναι η εντολή που έχουν πάρει. Να μην τους ενοχλούν, απο ποιούς, έχετε αναρωτηθεί.... απο εσάς.... όχι βέβαια .... αλλά απο τους πολιτικούς..... Ναι απο τους κυβερνώντες πολιτικούς.....

    Αν λοιπόν ορισμένοι σας ωθούν να πάρετε στα χέρια σας το αίμα με το οποίο δεν θέλουν να λερωθούν αυτοί Μην το κάνετε, αλλά πάρτε στα χέρια σας την εξουσία που δεν θέλουν να χάσουν με τίποτα. Αυτό θα λύσει τα προβλήματα μας. Οι κυβερνώντες είναι ικανοί να μας καταστρέψουν όλους, Έλληνες και ξένους, για να μην χάσουν την εξουσία και τα κεκτημένα τους.

    Και τέλος γιατί δεν διοργανώνεται μια μεγάλη διαδήλωση όπου σαν αίτημα θα είναι η αλλαγή των ευρωπαϊκών νόμων όσον αφορά την μετανάστευση (Συνθήκες Δουβλίνου Ι και ΙΙ κτλ.).

    • ΚΑΡΑΜΠΙΝΑΣ avatar
      ΚΑΡΑΜΠΙΝΑΣ @ SAVAS 14/05/2011 17:07:21

      Στις πατριδες τους να πάνε.

      • SAVAS avatar
        SAVAS @ ΚΑΡΑΜΠΙΝΑΣ 14/05/2011 17:25:31

        Αυτο ρωτάω πιο πάνω, πως;... αφου δεν τους αφήνεις να πάνε;

        • ΚΑΡΑΜΠΙΝΑΣ avatar
          ΚΑΡΑΜΠΙΝΑΣ @ SAVAS 14/05/2011 17:34:27

          Εγώ πάντως θα δεχόμουν να πληρώσω "λαθρόσημο" προκειμένου να καλυφθούν τα έξοδα επιστροφής τους και δεν είμαι ευκατάστατος. Νομίζω πάντως ότι υπάρχει ένα τέτοιο πρόγραμμα δηλ. εισητήριο συν 1000 ή 2000 ευρώ (δεν θυμαμαι)και επιστροφή. Έχουν φύγει έτσι ορισμένοι

  71. Νίκος Παπαδημητρίου avatar
    Νίκος Παπαδημητρίου 14/05/2011 17:41:19

    Διαφωνώ στο περί λαθροσήμου. Όχι επειδή δεν είμαι ευκατάστατος, αλλά επειδή αποτελεί ΚΙΝΗΤΡΟ να έρθουν κι άλλοι, με σκοπό να διωχθούν. Για 2000 ευρώ, που είναι εισόδημα δεν ξέρω πόσων μηνών σε κάποιες χώρες, θα φέρουν και όσα ξαδέρφια τους δεν έχουν φέρει ακόμα. Νομίζω πως είναι θεσμικά λάθος.

    • ΚΑΡΑΜΠΙΝΑΣ avatar
      ΚΑΡΑΜΠΙΝΑΣ @ Νίκος Παπαδημητρίου 14/05/2011 18:11:02

      Συμφωνώ σε αυτό, είναι έτσι. Εννοώ την κάλυψη των εξόδων επιστροφής. Τα c-130 χωράνε κάμποσους (180?). Ούτως ή άλλως τους πληρώνουμε σε όλα τα επίπεδα, μόνο για την περίθαλψη των λαθρο πληρώνει το Κράτος μέχρι και μισο δις ετησίως όπως δήλωσε ο Λοβέρδος στην Βουλή.

  72. Νίκος Παπαδημητρίου avatar
    Νίκος Παπαδημητρίου 14/05/2011 18:14:28

    ΟΚ, δεκτό το επιχείρημα, Καραμπίνα.

  73. Νίκος Παπαδημητρίου avatar
    Νίκος Παπαδημητρίου 14/05/2011 18:36:59

    επί Καραμανλή, είχε πέσει στο τραπεζι μια πρόταση, δεν θυμάμαι από ποιον, που λοιδωρήθηκε άγρια από τον Τύπο, οπότε και φυσικά δεν εφαρμόστηκε: να ενημερώσουμε στις χώρες προέλευσης των μεταναστών, για το τι έχουν να αντιμετωπίσουν. Πολλοί νομίζουν είτε πως είμαστε παράδεισος, είτε πως περνάνε άνετα για να πάνε Δυτ. Ευρώπη. Άμα μάθουν πως από δω ούτε πάνε πουθενά, ούτε επιστρέφουν, ούτε νομιμοποιούνται, και με λίγες φωτό από τα στρατόπεδα κράτησης, νομίζω θα κάτσουν στο χωριό τους και θα'ναι και πολύ ευχαριστημένοι.

    Υπάρχει τελεία παρανόηση, πρώτον από την άγνοια, δεύτερον από δουλέμπορους και τρίτον από δικους μας, που δεν καταλαβαίνουν ότι άλλο να βοηθήσεις όσους ήρθαν και άλλο να τους λες ''παρακαλώ ρηχά είναι, μπείτε''.

    Φυσικά, οι αντιδράσεις στην πρόταση είχαν να κάνουν με την εικόνα της χώρας στο εξωτερικό. Προφανώς, αυτή τη στιγμή η εικόνα αυτή είναι καλύτερη. Για να μη μιλήσω για την εικόνα της χώρας στο εΣωτερικό.

  74. Νίκος Παπαδημητρίου avatar
    Νίκος Παπαδημητρίου 14/05/2011 18:38:42

    και μια και δυο και χίλιες δεκατρεις ντουφεκιές για τρομάρα, καλές θα'ναι, αν και δεν είμαι σίγουρος πως θα συγκρατηθεί ο κάθε θρασύδειλος από το να σκοτώσει πραγματικά έναν άνθρωπο, χώρια που οι φονικές ενέργειες θα καλύπτονται άνωθεν.

  75. προβοκατορας avatar
    προβοκατορας 14/05/2011 18:45:02

    για πηγαινε στη ρουαντα λευκε ελληνα και κανε πως βιαζεις μια ντοπια..., θα σε κρεμασουν απο τα κακαλα οι μαυροι.

  76. Αυτοί!!! avatar
    Αυτοί!!! 14/05/2011 19:10:40

    Ε καλά τώρα!
    Αύριο ο Μαλακακης και Μαλακόπουλος στο Μιγρό, θα το δηλώσουν φάτσα φόρα ότι "ομάδα ακροδεξιών, χειρότεροι από τους Απαρτδχάιδ" πήγαν ως κουκουλοφόροι να κάψουν το τμήμα Εξαρχείων( Μπράβο θάρσος!) και ως τέτοιοι "χειρότεροι", έκαψαν την αθώα γυναίκα!
    Είδαμε όλα "τα πλάνα των φασιστών να καταδιώκουν τους μετανάστες", είδαμε εκατομμυριάκις τους 5 ηλίθιους να δέρνουν τον πεσμένο στη διαδήλωση της 11ης Μαΐου, αλλά δεν θα δούμε το βίνδεο που οι "πιθανόν αλλοεθνείς", κατάσφαξαν τον φουκαρά της Ηπείρου προχθές!
    Δεν θα δούμε πώς άρχισαν τα γεγονότα στην Πανεπιστημίου! Ο ΠαΠουΤσης έχει τα βίντεα που δείχνουν τις μολότωφ εναντίον καταστημάτων, τους κουκουλοφόρους με τις κόκκινες παλουκοΣημαίες (εδώ δεν «πειράζει», όπως «πειράζουν» εκείνες τις παλουκοΣημαίες των …ακροδεξιών) και τους ΜΑτάδες που έσπευσαν να τους σταματήσουν.
    Γιατί δεν τις βγάζει στη κρίση της Υπόθεσης «Βία και ρατσισμός», που στοιχειώνει τις μέρες μας;
    Να τα δουμε όλα να τα κρίνουμε όλα;;;
    Κουβέντα για τους βιασμούς, για τις βιαιοπραγίες, για την τρομοκράτηση, την κατοχή και την εγκληματική επιβολή της ισχύος των "Εισβολέων-Συμμοριών" στις περιοχές του Κέντρου , αφού τα Βοθροκάναλα έχουν πάρει γραμμή να χαρακτηρίσουν «φασιστική, ρατσιστική, ακροδεξιά», την οποία αντίδραση γέννησεη περιφρόνηση της αγωνίας του κόσμου που υποφέρει τα πάνδεινα
    Επίτηδες, με σκοπό και επιμονή, εξέθρεψαν το θηρίο του τρόμου και την κατοχή που επιβάλει ο φόβος και, εν γνώσει των, οι σχεδιαστές του μέλλοντός μας, ξύπνησαν τa συναισθήματα που γεννά η απόγνωση, η αίσθηση ότι είναι ξένοι στο τόπο τους, ανυπεράσπιστοι και πειραματόζωα σε μια γυάλα, να τους βλέπουν και να μη μπορούν να εξέλθουν!!...Δεσμώτες!!!!
    Ξύπνησαν την οργή τους, την απόφαση να διεκδικήσουν το δικαίωμα στη ζωή και την ελευθερία! Ουρλιάζοντας, χειρονομώντας, κλαίοντας, απειλώντας, αποδεχόμενοι υπερασπιστές «όσους και όποιους!».Χωρίς δυνατότητα πλέον επιλογής και αρνήσεως! Ποιός τις μετράει πλέον, τις …λεπτομέρειες;
    Στο κάτω-κάτω αν δεν νοιώθουν "Χρυσαυγίτες",
    …Αν δεν νοιώθουν "Φασίστες",
    …Αν δεν νοιώθουν "ρατσιστές",
    …αφού δεν είναι παρά μόνο θύματα , καταδιωκόμενοι, ανυπεράσπιστοι
    …..από τους «μη Χρυσαυγίτες»,
    …..τους «μη Φασίστες» και
    …..τους «μη Ρατσιστές»,
    γιατί να μη απενοχοποιήσουν όλες αυτές τις έννοιες που τους φορτώνουν;
    Και κοντά σ΄ αυτούς, γιατί και οι υπόλοιποι Έλληνες που συμμερίζονται την κατάστασή τους, βιώνοντας ανάλογες εμπειρίες, σ΄ όλη τη χώρα,να μην θα φτάσουν να "μετράνε" ανάλογα και να μη φοβούνται τέτοιες ταμπέλες ;
    Είναι έτοιμοι οι Εισβολείς και οι Αδρά αμειβόμενοι «Έλληνες» υπερασπιστές τους, να αντιμετωπίσουν την διογκούμενη αυτή πλειοψηφία της αποταμπέλωσης;;;
    Αντί να ψάχνουν ερείσματα λοιπόν, ώστε να μη φαίνονται "πηγή του κακού" οι ΑΛΗΤΕΣ, που 35 χρόνια τώρα κυριαρχούν στην ζωή μας, με τα πλοκάμια τους, τα παρακλάδια τους, τις ψυχολογικές επιχειρήσεις των οποίων υπήρξαν όργανα κι εκτελεστές, τα ...Ζωντανά που ηγούνται του ΥπΠΡοΠο, δημιουργούν με το έτσι θέλω, χωρίς νιονιό, το “ακροδεξιό δέος”, νεκρανασταίνοντας τους “πεθαμένους”
    Ή «χωρίς σκέψη» ή με «σκοπό», θα γίνουν αιτία να κυλίσει το αίμα στ΄ αυλάκι και να βγει το ΘΗΡΙΟ του Χάους στους δρόμους!
    Μαθημένοι «οι μεν» στα …κόλπα, σιγά μη δεν θυμηθούν τον ρόλο τους «οι δε»!!!

    Το Δεκέμβρη του '08 έγινε η γενική πρόβα!
    Σημερα, Το ποτάμι του αίματος το "μυρίζουμε" , αγαπητοί «ΟΛΟΙ»! Κι οι σταγόνες του άρχισαν να μας πιτσιλάνε!

    Καθόμαστε σαν βλάκες να ονειρευόμαστε… πλατείες Ταχρίρ, αντί να «σπάσουμε» τα παΐδια όσων θέλουν να ματοκυλίσουν την Ελλάδα! Με απρόσμενους συμμάχους στο άνοιγμα της κοίτης του, τους “συνετούς” του Πάκη, τους «Πληγμένους του ΝεοΔεκέμβρη». Αυτους που πριν τις εκλογές είχαν παρατήσει κάθε ιδεολογικό αγωνα για "να ενισχύσουν τον Συνασπισμο και να αφαιρέσουν την αυτοδυναμία του ΠαΣοκ!". Οι Η-Λίθιοι!
    Η “Eπανάσταση των εντεταλμένων” άρχισε! Και “επιλέχθηκαν” οι συγκεκριμένοι με τις μαυροκόκκινες παντιέρες , οι ΣυνασπιτοΜυστήριες ανθελληνικές Συνιστώσες η οι Δογματικές Σταλινικές Ποδιές, να ηγηθούν της οργής μας!
    Θέλουμε να σώσουμε το τόπο μας, να γλυτώσουμε από τις Μνημονιακές κατοχές που μας θηλύκωσαν οι Πρόθυμοι που το ψήφισαν, και, ανεχόμαστε τιμητές και …αγωνιστές εναντίον του Μνημονίου, όσους «δούλεψαν» να βρεθούμε εδώ!
    Απαιτώντας όσα δεν φτάναμε με την δούλεψή μας να έχουμε, απειλώντας και εκβιάζοντας με το πεζοδρόμιο όσους αρνιόνταν να απλωθούν πέρα από τη δύναμή τους, σκοτώνοντας και πυρπολώντας, με τις …περίεργες Eπαναστατικές Πορδές τους, την προοπτική αυτού του τόπου να παράξει και να αποκτήσει τον πλούτο που η εργασία και η ανάπτυξη αποφέρει! Υποδουλώνοντας στις πάσης λογής Πρεσβείες με τα εκτλεσμένα θύματα (από πρέσβεις και ακολουθους ως και λοχίες!) την πατρίδα μας, κάθε φορά που είχε κάτι να διεκδικήσει ή κάτι να υπερασπιστεί!
    Τέρμα η κοροϊδία! Ας κοιτάξουμε ποιοι είναι οι …μαχητές του Μνημονίου!
    Ας μη μπούμε πίσω από τα στρατά που το έφεραν, το κρατάνε ζωντανό και αναγκαίο και θα γίνουν αιτία με το χάος που θα δημιουργήσουν, να ‘ρθούν οι "Σύμμαχοι" (τους) να τους σώσουν …
    ‘Oταν θα πρέπει να αμυνθούμε όταν θα πρέπει να γλυτώσουμε απ΄ το μαχαίρι τους, τις ρουκέτες τους και τα καλασνικωφ των εργοδοτών τους!
    Η θα βάλουμε φράγμα στη Βία ή θα πάμε όλοι για πνίξιμο! Ούτε 60 χρόνια δεν πέρασαν καλά καλά από τότε που το ….ξανακατάφεραν!

  77. παριανος avatar
    παριανος 14/05/2011 19:17:53

    Αν ξεσηκωθουν οι αλλοδαποι με τους αναρχικους η διεθνης κοινοτητα
    των αμερικανων ποιους θα στηριξει???????? δυσκολη ερωτηση ε?

    • Θα κλαύσω! avatar
      Θα κλαύσω! @ παριανος 14/05/2011 21:44:06

      Ελα ντε! Μήπως αυτό ζητάνε όσοι δημιουργούν τις συνθήκες επώασης του μισους και του διχασμού;
      Την υπεράσπιση των "λαϊκών εξεγερμένων και των συμπαθούντων τους", με τα ραφάλ και τα φ16;
      2,5 εκατομμυρια "καταπιεσμένων", οι εθνικές μειονότητες εισβολέων και η θρησκευτικη μειονότητα της θράκης που ανέχθηκαν οι προδότες να την χαρίσουν στην Τουρκία, μαζί τα γρουπούσκουλα των Ελεϊνών Ιπποτών ανηλεών Αρχόντων της παγκοσμιοποίησης, μια χαρά πλήθος εξεγερμένων κάνουν προς υπεράσπισιν από τους ....ειρηνιστές του... ΝΑΤΟ!
      Εξ άλλου, αν δεν το ξέρετε, οι βομβαρδισμοί και οι εισβολές σε κράτη των Προθυμων Συμμάχων, ονομάζονται πλέον ..."Επιχειρήσεις Ειρήνης!"
      Α ρε Οργουελ!

  78. Δον Κιχώτης avatar
    Δον Κιχώτης 14/05/2011 19:20:15

    H Ιταλια, οπως και η Ελβετια εχουν φτασει να κανουν διαφημισεις στις χωρες προελευσης, ενημερωνοντας τους επιδοξους λαθρομεταναστες πως ΔΕΝ ειναι ο παραδεισος. Η Ιταλια με εντυπα, η Ελβετια με τηλεοπτικα σποτ.

    Προβληθηκε στο ημιχρονο, στη Νιγηριανη τηλεοραση, με ελβετικα λεφτα, σε αγωνα της εθνικης Νιγηριας.

    http://tv.repubblica.it/home_page.php?playmode=player&cont_id=14809

    (στην αρχη ειναι 10 δευτερα ιταλικη διαφημιση, αγνοειστε την).

    Οχι σαν εμας που ερχονται και ζητουν και τα ρεστα οτι δεν ειναι οπως τα περιμεναν. Οι Ελβετοι και οι Ιταλοι πλεον τους προειδοποιουν οτι "εδω θα ερθετε στην κολαση", οπως ελεγε σαν τιτλο η ιταλικη εφημεριδα Σταμπα.


    Read more: http://infognomonpolitics.blogspot.com/2010/01/blog-post_403.html?utm_source=feedburner&utm_medium=feed&utm_campaign=Feed%3A+InfognomonPolitics+%28InfognomonPolitics%29#ixzz0bwbmQN7q

  79. Μακεδόνας Θεσσαλονικιός avatar
    Μακεδόνας Θεσσαλονικιός 15/05/2011 04:06:34

    Καλώς τις κόκκινες τομάτες.....
    Εσύ θα μείνεις κοιμισμένος,είναι η μοίρα σου.
    Αποδέξου την και μην κάνεις τον ξύπνιο!

    • rotten tomatoes avatar
      rotten tomatoes @ Μακεδόνας Θεσσαλονικιός 15/05/2011 11:46:28

      εσένα σου το εξήγησα καλά το όνειρο

      • Makedonas Thessalonikios avatar
        Makedonas Thessalonikios @ rotten tomatoes 15/05/2011 16:01:33

        Εννοείς το όνειρο με τον παππού μου πρίγκηπα της
        λαχαναγοράς;

  80. nikosw avatar
    nikosw 16/05/2011 09:03:38

    Για όσους εξακολουθούν και υπερασπίζονται αυτό το καθεστώς της λαθρομετανάστευσης που οδηγεί αναπόφευκτα σε εγκληματικότητα από τη στιγμή που τόσοι λαθραίοι ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΛΟΓΟ, ας δει το πώς ενεργούν οι οργανωμένες χώρες όταν χρειάζονται εργατικά χέρια στο άρθρο: www.newsbeast.gr/world/arthro/168617/stohos-miso-ekatommurio-nees- theseis-ergasias-/ -

    Υ.Γ. Όσο για την ιστορία με τους Έλληνες στη Γερμανία κ.λ.π. να ξέρετε ότι είναι άλλο να υπάρχει μια ισοπεδωμένη χώρα που πρέπει να γίνει από την αρχή (άρα έχει άμεση ανάγκη εργατικών χεριών) και άλλο να εισβάλλουν εκατοντάδες ΧΩΡΙΣ ΚΑΠΟΙΟ ΛΟΓΟ από τα σύνορα και μάλιστα από 3 ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ ΗΠΕΙΡΟΥΣ!
    Στην Ελλάδα, πέρα από την περίοδο των Ολυμπιακών αγώνων που έπρεπε να γίνουν σημαντικά έργα, ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΝΑΓΚΗ ΥΠΑΡΞΗΣ ξένων εκτός αν υπάρξει αίτημα ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΚΑΙ ΣΤΟΧΟΠΟΙΗΜΕΝΟ!
    Δηλαδή τι θέλετε να κάνουν τόσες χιλιάδες εξαθλιωμένοι; Θα στραφούν σε όλες τις μορφές εγκληματικότητας...Και μάλιστα θα φέρουν κι άλλους αφού γίνεται γνωστό τοις πάσι ότι είμαστε ξέφραγο αμπέλι...

    Ένας κάτοικος του Αγ. Παντελεήμονα

  81. Νίκος Παπαδημητρίου avatar
    Νίκος Παπαδημητρίου 16/05/2011 12:51:17

    Το παράδειγμα των Ελλήνων της Αμερικής ΕΧΕΙ αξία, στο να δείξει πως ένα ποσοστό μεταναστών σε κάθε χώρα κ κάθε περίοδο εγκληματούν κι ότι αυτό δεν εμποδίζει τη 2η γεννιά να προκόψει και να συνεισφέρει στη χώρα υποδοχής.

    Αλλά όπως ειπώθηκε, αυτό από μόνο του είναι μια ιστορική πληροφορία, όχι ακριβώς συνταγή λύσης. Δεν θα με παρηγορούσε το 1943 να μου έλεγαν πως οι Γερμανοί εκτελούν κόσμο ως αντίποινα, αλλά αυτό συνέβη και παλιότερα από τους Α στη Β χώρα και άρα ειναι φυσιολογικί και να μη χαλιέμαι. Αν ειναι να αρχίσουμε τους παραλληλισμούς με τις ΗΠΑ ως ΛΥΣΗ στο ζήτημα, ας θυμηθούμε πως σε μία πόλη οι Αμερικανοί έδιωξαν όλους τους Ελληνες μετανάστες ενώ σε μία άλλη, εκτέλεσαν ολους τους Ιταλούς (έχει γυριστεί και ταινία). Μπορώ να κάνω το ίδιο στην Ελλάδα και να διεκδικώ ''φυσιολογικότητα''΄της πράξης μου βάσει ιστορικού δεδικασμένου;

  82. ROYSSOS avatar
    ROYSSOS 21/05/2011 10:41:21

    kala einai ola ayta pou lete kai ta diabazoyme kai emeis.Mhpws omos 8a eprepe na doume ton eauto mas prwta dioti to kratos to kanoume emeis .oso gia autous pou pairnoun alodapous kala kanoun kai tous pairnoun dioti ta swmateia einai anuparkta den elegxoun tipota kai pernoun entoles apo to koma kserete gia na mhn to grafw.alla na kserete h ellada einai dikh mas kai oi episkeptes pou erxontai kala einai na badizoun me emas gia na afomoiw8oun .diaforetika na pane stin xwra tous den ua grapsw tipota allo gia na min sas zalizw .alla anapolw pou koimomoun meanoiktes tis portes enw twra den mporw .apo nigeria lagos kalhmera .na deite edw pws mas ferontai the black forest!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!1