Πλήρης ευτελισμός της Δημοκρατίας αν πάρει η Χρυσή Αυγή την τρίτη εντολή!
10/01/2015 07:10
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Πλήρης ευτελισμός της Δημοκρατίας αν πάρει η Χρυσή Αυγή την τρίτη εντολή!

Σκεφτείτε το εφιαλτικό αυτό σενάριο με τον Μιχαλολιάκο που μόλις πριν μερικές ημέρες στην τρίτη ψηφοφορία για Πρόεδρο έβριζε και προπηλάκιζε μέσα στη Βουλή να πρέπει να πάρει εντολή σχηματισμού κυβέρνησης.

Το σενάριο είναι υποθετικό αλλά πολύ πιθανό να προκύψει στις 26 Ιανουαρίου. Ο κόσμος ψηφίζει δύο κόμματα ΝΔ και ΣΥΡΙΖΑ (ή ανάποδα) βρίσκονται στις δύο πρώτες θέσεις και μετά το χάος για την τρίτη θέση που έχει ως «δώρο» την τρίτη εντολή σχηματισμού κυβέρνησης σε περίπτωση που οι δύο πρώτες δεν καρποφορήσουν.

Ένα πιθανό σενάριο, λοιπόν, είναι να βγει τρίτο κόμμα η Χρυσή Αυγή. Και ρωτάμε εμείς: Τι θα κάνει ο Πρόεδρος της Δημοκρατίας; Εκ του Συντάγματος είναι υποχρεωμένος να καταθέσει την τρίτη εντολή σχηματισμού κυβέρνησης στον Νίκο Μιχαλολιάκο.

Για σκεφτείτε το λοιπόν. Ο αρχηγός της εγκληματικής οργάνωσης και προφυλακισμένος στον Κορυδαλλό να έρχεται στο Προεδρικό Μέγαρο με το τζιπ της Ασφάλειας, να παίρνει την εντολή και να ξαναπηγαίνει στον Κορυδαλλό να συνεχίσει τη... θητεία του πίσω από τα κάγκελα. Κι όλα αυτά ενώ σε περίπου ένα μήνα μετά τις εκλογές πρέπει να αποφυλακιστεί καθώς παρέρχεται το 18μηνο της προφυλάκισης και η δίκη δεν έχει καν ξεκινήσει αν και είχε προγραμματιστεί για τον Φεβρουάριο.

Σκεφτείτε το εφιαλτικό αυτό σενάριο με τον Μιχαλολιάκο που μόλις πριν μερικές ημέρες στην τρίτη ψηφοφορία για Πρόεδρο έβριζε και προπηλάκιζε μέσα στη Βουλή να πρέπει να πάρει εντολή σχηματισμού κυβέρνησης. Θα πρόκειται για τον πλήρη ευτελισμό της Δημοκρατίας, μια μεγάλη ήττα για το πολιτικό σύστημα το οποίο ευθύνεται για τη γιγάντωση του νεοναζισμού στην Ελλάδα. «Ας πρόσεχαν που έκαναν μάγκες του άθλιους ακροδεξιούς», θα έλεγε κανείς. Η ουσία, όμως, είναι ότι υπάρχει ένα πραγματικό πρόβλημα που με κάποιο τρόπο θα πρέπει να αντιμετωπιστεί, εφόσον βέβαια προκύψει.

Αν και ο ελληνικός λαός, και ο κάθε λαός, είναι ελεύθερος να ψηφίσει και να επιλέξει τα κόμματα που θέλει, εδώ υπάρχει ένας σοβαρός κίνδυνος εκτροχιασμού της δημοκρατικής διαδικασίας και ευτελισμού του Συντάγματος. Άνθρωποι που θέλουν να το καταλύσουν θα το χρησιμοποιήσουν για να κάνουν σόου. Η ντροπή θα είναι μεγάλη...

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΚωσταςΧ. avatar
    ΚωσταςΧ. 10/01/2015 08:17:30

    Δηλαδη η Μη απονομή δικαιοσυνης δεν είναι πρόβλημα; ένα χρονο τωρα προφυλακισμένοι ο αρχηγος και οι βουλευτες ενός κομματος;να πηγαινουν στην βουλη με τις χειροπεδες; δεν είναι ευτελισμος της δημοκρατιας αυτό; κακως η καλως είναι κομμα δημοκρατικότατα εκλεγμενο! και αν είναι τριτο κομμα το κκε και η ανταρσυα ; τι θα γινει τοτε; Ποια είναι η γνωμη σας για αυτό το ενδεχομενο;

  2. Naruto avatar
    Naruto 10/01/2015 10:44:35

    Το πρόβλημα δεν είναι μόνο τι πρεσβέυουν αυτοί οι άνθρωποι ,αλλά και η χυδαία συμπεριφορά τους που πραγματικά σοκάρει .

  3. δημης avatar
    δημης 10/01/2015 11:04:43

    Μόνο με πιστότερη και καθολική εφαρμογή των ΝΟΜΩΝ ΤΗΣ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ μπορεί αποτελεσματικά να αντιμετωπιστεί το φαινόμενο..... Αν γίνει αυτό θα πάψουν να υπάρχουν.

    • Ο Λούμπεν avatar
      Ο Λούμπεν @ δημης 10/01/2015 12:18:53

      Σε ποιούς στρέφεται αυτό το άρθρο;

  4. Σωτηρης avatar
    Σωτηρης 10/01/2015 11:50:53

    Η ψηφοι στην ακροδεξια ειναι αχρηστοι δεν εχουν ΚΑΝΕΝΑ πρακτικο αντικρισμα. Το μονο που κανουν ειναι να φερνουν την αριστερα στην εξουσια και τοτε κυριοι ελληναραδες μου ετοιμαστειτε για περουσιακο φορο που θα σας πεταχτουν τα ματια εξω

    • airman avatar
      airman @ Σωτηρης 10/01/2015 17:13:51

      Μα η Χρυσή Αυγή ποντάρει στην αριστερά. Δεν είναι τυχαίο ότι με την "αριστερά πέρα από τα αριστερά" πρεσβεύουν τα ίδια όσον αφορά την αντίληψή τους για τη δημοκρατία. Γι' αυτό άλλωστε μέχρι πρότινος "φιλοξενούνταν" και σε γειτονικά "μπαγκαλόους" με όσους από τους "διακεκριμένους" εκφραστές της "ατύχησαν" να συναπαντηθούν με τους "μπάτσους".

      • Ο Λούμπεν avatar
        Ο Λούμπεν @ airman 10/01/2015 19:49:01

        η αντίληψη η δική σου για την δημοκρατία, ψηφίζοντας κόμματα τα οποία ανέχονται το άσυλο της αλητείας στα πανεπιστήμια, χρηματοδοτούνε άμεσα ή έμμεσα ιστοσελίδες σαν το indymedia και νομιμοποιούνε εκατοντάδες χιλιάδες λαθρομετανάστες ερρήμην του ελληνικού λαού, ποιά ακριβώς είναι;

    • Ο Λούμπεν avatar
      Ο Λούμπεν @ Σωτηρης 10/01/2015 19:44:58

      "Το μονο που κανουν ειναι να φερνουν την αριστερα στην εξουσια" εγώ πάλι, με την σειρά μου, ισχυρίζομαι ότι ψήφος στην "κεντροδεξιά" διατηρεί την αριστερά στην εξουσία, όπως τόσες δεκαετίες τώρα!

      • Φωτεινή avatar
        Φωτεινή @ Ο Λούμπεν 11/01/2015 02:27:17

        ΣΥΡΙΖΑ τοῦ 27% καί ΧΑ περιστασιακά κόμματα! Θά ξεφουσκώσουν καί τά δύο.

        • Ο Λούμπεν avatar
          Ο Λούμπεν @ Φωτεινή 11/01/2015 02:38:12

          και το ΠΑΣΟΚ θα ξαναφτάσει το 47%...

  5. dim avatar
    dim 10/01/2015 14:05:25

    Ο μόνος συνδυασμός για να βγει τρίτη η Χ.Α. είναι να βγει πρώτη η ΝΔ. Διότι για να βγει πρώτη η ΝΔ, θα πρέπει να συμπιεστούν πολυ τα άλλα φιλοευρωπαϊκά μεταρρυθμιστικά κόμματα και οι ψηφοφόροι που φλερτάρουν με αυτά να ψηφίσουν ΝΔ ώστε να εξαλειφθεί ο κίνδυνος να έχουμε κυβέρνηση Σύριζα που θα μας οδηγήσει σε περιπέτειες, κρατισμό, χρεοκοπία, ύφεση, ή νέα σκληρότερα μνημόνια. Επομένως με τη συμπίεση πχ Ποταμιού ή ΠΑΣΟΚ, ναι θα βγει τρίτη η ΧΑ. Αλλά τότε, η ΝΔ θα έρθει πρώτο κόμμα. (αν Ποτάμι και ΠΑΣΟΚ κινηθούν στο 3% - 4%, αυτό είναι 5 μονάδες αθροιστικά για τη ΝΔ, αφού το ποτάμι φλέρταρε με το 7% για να βγει τρίτο, και το ΠΑΣΟΚ με το 5%). Από τη στιγμή όμως που η ΝΔ θα είναι πρώτο κόμμα, τότε δε θα χρειαστεί η δεύτερη και η τρίτη διερευνητική εντολή. Η κυβέρνηση θα σχηματιστεί με την μία, με ΝΔ – ΠΟΤΑΜΙ, και άρα δε θα έχει καμία σημασία αν η ΧΑ είναι τρίτο κόμμα. Μη μασάτε... Τα σενάρια για την τριτη διερευνητική εντολή στη ΧΑ τα κινούν Ποτάμι και Πασόκ, επίτηδες, για να μην έχουν διαρροές προς τη ΝΔ, ώστε να πείσουν το κόμσο ότι δε πρέπει οι ναζιστές να είναι τρίτοι για να μη πάρουν τη διερευνητική εντολή. Αν οι ψηφοφόροι αυτοί όμως δε πέσουν στη παγίδα για τη τρίτη θέση, και ψηφισουν απευθείας ΝΔ, η συζήτηση για τη τρίτη εντολή θα είναι άκυρη, αφου η ΝΔ θα σχηματίσει αμέσως κυβέρνηση από τη πρώτη κιόλας διερευνητική εντολή.

  6. Hunter avatar
    Hunter 10/01/2015 16:53:18

    Εδώ ήμασταν και λέγαμε ότι δεν θα γίνει δίκη γιατί δεν υπάρχουν στοιχεία... Τα όποια τηλεφωνήματα έγιναν μετά τη δολοφονία Φύσσα τουναντίον έδειχναν ότι δεν είχαν ιδέα στα υψηλά κλιμάκια της Χ.Α. Τα 5 μανιάτικα καριοφίλια του Πάλλη δεν απεδείκνυαν το "οπλοστάσιο" της Χρυσής Αυγής... Τα δωδεκάχρονα που σε κατασκηνώσεις στον Όλυμπο τους μάθαιναν Kung-Fu δεν ήταν ο "στρατός" που θα καταλάμβανε σε μια νύχτα τη ΓΑΔΑ, τη Βουλή, το ΠΑΛΑΣΚΑ με τη βάση της ΜΥΚ, τη σχολή αλεξιπτωτιστών, το στρατόπεδο των λόχων ορεινών καταδρομών στο Μεγάλο Πεύκο, τις σχολές της Αστυνομίας, τα τεθωρακισμένα στον Αυλώνα κτλ. κτλ. ώστε να "καταλύσει" το πολίτευμα... Δυστυχώς την πάτησε ο πρωθυπουργός που πίστεψε τον Δένδια και τον Αθανασίου που του έλεγαν ότι "θα καθαρίσουμε εμείς με τη Χ.Α"... Έπρεπε να τους αφήσει έξω (τους Χρυσαυγίτες) και να διαλέξει την τακτική του ώριμου φρούτου, κάνοντας εξαγγελίες και μεταρρυθμίσεις που θα έκαναν τον κόσμο αυτόματα να φύγει από την Χ.Α... Είχα γράψει εδώ πέρα και πέρυσι ότι η Ν.Δ προσεγγίζει εντελώς λάθος το 5%-7% της Χ.Α!!! Ο Μιχαλολιάκος και ο Λαγός ξέρουμε τι ρόλο βαράνε πολιτικά, δεν μας νοιάζουν αυτοί, δεν πρόκειται να αλλάξουν. Αυτό που μας νοιάζει είναι το 5%-7% που ψηφίζει Χ.Α. Αυτοί μας νοιάζουν! Αυτούς θέλουμε να προσεγγίσουμε!!! Δεν μπορούμε να τους προσεγγίσουμε τη στιγμή που διαλέγουν το φροντιστήριο των παιδιών σύμφωνα με το πόσο κοντά είναι τα γραφεία της Χ.Α της περιοχής, ώστε να μην φοβούνται για τα παιδιά τους από τους Πακιστανούς!... Δεν μπορούμε να τους προσεγγίσουμε όταν τα παιδιά τους προπηλακίζονται από αναρχοαυτόνομους τη στιγμή που προσπαθούν να μπουν στο χώρο των ΑΕΙ/ΤΕΙ για μάθημα... Δεν μπορούμε να τους προσεγγίσουμε όταν αναζητούν τη συνοδεία χρυσαυγιτών για να πάνε στα ΑΤΜ... Ας πάμε σε όλο το κέντρο και στα δυτικά προάστια και ας ρωτήσουμε τον κόσμο: "από ποιον φοβάστε και δεν βγαίνετε από το σπίτι, φοβάστε από τον Μιχαλολιάκο και το Λαγό;;;". Να δούμε τι θα μας απαντήσουν... Αν ο Λαγός έχει ομάδα μπράβων και παίρνει προστασία από τα στριπτιζάδικα με τις Ρωσίδες στον Πειραιά, δεν είναι αυτός ο λόγος που φοβάται ο κόσμος στους Αγίους Αναργύρους (ή αλλιώς και "Ιρακινά"), στα Πατήσια, στον Αγ. Παντελεήμονα κτλ. να βγει από το σπίτι!!! Αυτό πρέπει να καταλάβει η Νέα Δημοκρατία και αναλόγως να προσεγγίσει το όλο θέμα!!!

    • Σωτηρης avatar
      Σωτηρης @ Hunter 10/01/2015 19:01:38

      Και πως λυνετε αυτο που λες με το να ψηφισεις τα ουγκανα αυτα και να φερεις στην εξουσια τον ΣΥΡΙΖΑ; ΣΕ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΑΠΑΝΤΑΣ. Διοτι ξεχνατε μια σημαντικοτατη λεπτομερεια μετα τον ΣΥΡΙΖΑ ετοιμαστειτε για καλως ηρθες απλη αναλογικη που σημαινει καθαρα δεξια κυβερνηση ΤΕΛΟΣ για ΔΕΚΑΕΤΙΕΣ ηλιθιε!!!!!!!!!!

      • ΚΜ avatar
        ΚΜ @ Σωτηρης 10/01/2015 22:24:02

        Μα δεν τους ψηφίζει ο Hunter, ούτε τους υποστηρίζει! Απεναντίας, σου υποδεικνύει πώς να τους ξαναστείλεις στο 0,1%! Έτσι τους εξουδετερώνεις, όχι με τα κόλπα του Αθανασίου και του Δένδια.

        • Hunter avatar
          Hunter @ ΚΜ 11/01/2015 04:57:31

          Αδερφέ ΚΜ, διαβάζεις το σχόλιο του "Σωτήρη" και καταλαβαίνεις γιατί ο ΣΥΡΙΖΑ είναι εκεί που είναι...

      • Hunter avatar
        Hunter @ Σωτηρης 11/01/2015 04:54:01

        Εγώ δεν ψηφίζω Χ.Α (ψηφίζω Ν.Δ από το '89 και ΠΟΛ.ΑΝ) αλλά αν αναλογιστώ ότι ψηφίζουν Ν.Δ κάτι αμόρφωτα χαμένα κορμιά σαν εσένα, αναρωτιέμαι μήπως θα έπρεπε...

        • Hunter avatar
          Hunter @ Hunter 11/01/2015 04:56:27

          Είναι απάντηση στο σχόλιο του "Σωτήρη"

      • Ο Λούμπεν avatar
        Ο Λούμπεν @ Σωτηρης 11/01/2015 20:35:32

        και πώς το λύνεις; Περιμένω απάντηση χωρίς παραπομπή στον ΣΥΡΙΖΑ...

  7. Γιάννης Χριστόπουλος avatar
    Γιάννης Χριστόπουλος 10/01/2015 18:03:07

    Ενώ ο κ. Αρβανίτης που απεκάλεσε εν ηρεμία και με άποψη σοβαρού πολιτικού αναλυτή μαλάκα τον πρωθυπουργό της χώρας είναι μικρότερη ντροπή για τη δημοκρατία.

  8. Κληρικός  της  εορτολογικής   καινοτομίας avatar
    Κληρικός της εορτολογικής καινοτομίας 11/01/2015 10:44:53

    Aν ο Μιχαλολιάκος πάρει διερευνητική εντολή πολύ απλά θα την καταθέσει την αμέσως επόμενη ημέρα. Εννοείται ότι δεν θα συναντηθεί με κανέναν. Έτσι απλά.Θα υπάρξει μόνο το γνωστό μπάχαλο στα κανάλια και στους δημοσιογράφους με συζητήσεις επί συζητήσεων 1 με 2 ημέρες το πολύ.