#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
28/12/2012 14:17
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Περί θανατικής ποινής…



Πριν από πολλά χρόνια είχα παρακολουθήσει στις ΗΠΑ μια εξόχως ενδιαφέρουσα συζήτηση για τη θανατική ποινή.

Δύσκολο θέμα.

Η αφαίρεση μιας ζωής, ακόμα και ενός στυγνού εγκληματία, δεν είναι εύκολη υπόθεση.

Γιατί υπάρχει πάντα, έστω και μια  μικρή, αμφιβολία μήπως ο εγκληματίας ήταν ….άλλος.

Το πρώτο  επιχείρημα, ενός εκ των αντιτιθεμένων στη θανατική ποινή ήταν άκρως χριστιανικό.

«Εδώ ο Χριστός συγχώρεσε επάνω στο σταυρό, είναι δυνατόν να μη δίνουν μια δεύτερη ευκαιρία οι άνθρωποι;»

Το δεύτερο, πιο ουσιαστικό:

«Ακόμα και στις Πολιτείες που εφαρμόζουν την θανατική ποινή, δεν έχει μειωθεί η εγκληματικότητα. Άρα ο κίνδυνος εκτέλεσης δεν αποτρέπει το έγκλημα. Για ένα λόγο επιπλέον: αυτός που διαπράττει το έγκλημα, ελπίζει ό,τι θα διαφύγει!»

Οι υποστηρικτές της θανατικής ποινής επιμένουν ότι λειτουργεί …αποτρεπτικά.

Λένε,επίσης,  ότι σε κάθε περίπτωση, υπάρχουν αδικήματα τόσο άγρια και  αποτρόπαια  για τα οποία ούτε η  θανατική ποινή  είναι αρκετή.

Προσωπικά ήμουν πάντα και παραμένω εναντίον της θανατικής ποινής.

Όμως, όταν διαβάζω τις λεπτομέρειες από αυτό το φρικιαστικό έγκλημα με την νεαρή κοπελιά στη Ξάνθη, αναρωτιέμαι: μήπως πρέπει να το ξαναδούμε το θέμα;

Μήπως να την κάνουμε αυτή τη συζήτηση, με ηρεμία;

Και αν δεν καταλήξουμε στη θανατική ποινή, να συμφωνήσουμε ότι σε ορισμένες περιπτώσεις «όταν λέμε ισόβια, εννοούμε ισόβια»;

Χωρίς άδειες, παραθυράκια και άλλες …διευκολύνσεις;

Γιατί η ζωή δεν επαναφέρεται…

ΚΡ

ΣΧΟΛΙΑ

  1. panos2 avatar
    panos2 28/12/2012 14:44:26

    θανατικη ποινη αμα αφαιρεις ζωη
    κοψιμο γεννητικων οργανων αμα βιασεις
    κοψιμο χεριων αμα κλεψεις

    ετσι θα πεσει κατα 99% η εγκληματικοτητα

    • Makis avatar
      Makis @ panos2 06/01/2013 15:01:29

      Επίσης μπορεί να καθειερωθεί η ποινή για μερικούς μισότρελους φασίστες που κάθονται και βγάζουν το δηλητηριο τους στο ιντερνετ, να τους υποχρεώνουν να διαβάζουν οτι άλλη μ... γράφουν όλοι οι όμοιοι τους, επι 2 ωρες την ημέρα (μη χαζέψουν τα παιδιά εντελώς), επί ένα μήνα. Ετσι ίσως καταλάβουν τι λάθος κάνουν.

  2. pasokos avatar
    pasokos 28/12/2012 14:50:38

    Πράγματι, η ζωή δεν επαναφέρεται. Ένας και μόνο ένας άνθρωπος να καταδικαστεί σε θάνατο και να αποδειχτεί αργότερα ότι ήταν αθώος, αρκεί για να μην ανοίγουμε αυτή τη συζήτηση. Μη γίνουμε Αμερική.

    • Ανδρεας45 avatar
      Ανδρεας45 @ pasokos 28/12/2012 15:01:18

      Καλα δεν ντρεπεσαι,για το ονομα που διαλεξες;

      • BLACKQUEEN avatar
        BLACKQUEEN @ Ανδρεας45 28/12/2012 15:15:58

        ...Τους είπε από τον άμβωνα ο πάνδοξος ηγέτης, ο αδιάντροπος Βάγγος να μην ντρέπονται και κάνουν φαίνεται ασκήσεις :-) :-)

        • Σ. avatar
          Σ. @ BLACKQUEEN 28/12/2012 16:30:06

          Η θανατική ποινή θα μπορούσε ανετα να εφαρμοστεί στην περίπτωση του στυγερού εγκλήματος της Ξάνθης διότι:
          1. υπήρξε ομολογία του δράστη
          2. υπάρχουν αδιάσειστα στοιχεία για την ενοχή του και
          3. πρόκειται για ιδιαίτερα ειδεχθές έγκλημα.

        • pasokos avatar
          pasokos @ BLACKQUEEN 28/12/2012 16:56:45

          Άντε καλέ. Σιγά μην έβγαινε να πει τέτοιο πράγμα. Απλά, έπαθα κρίση συνείδησης! Το 5%, όσο να'ναι, βάζει τον άνθρωπο σε σκέψεις :)

          • pasokos avatar
            pasokos @ pasokos 28/12/2012 17:02:09

            @Ανδρεας45: Μα αφού είμαι Πασόκος :) (5% δεν είπαμε, προφανώς κάποια κορόιδα σαν εμένα ακόμα πιστεύουν). Τώρα τι κάνω εγώ εδώ; Απλά, τα αριστερά blogs είναι βαρετά και το antinews πολύ φιλόξενο.

          • Samurai avatar
            Samurai @ pasokos 28/12/2012 17:12:51

            Θα σας βοηθήσουμε να ξεπεράσετε το
            συνειδησιακό σας σοκ,για καθαρά ανθρωπιστικούς λόγους.
            Για τα υπόλοιπα στον πνευματικό της ενορίας σας,καθότι πιο ειδικός.
            Χαιρόμαστε πάντως ιδιαίτερα που υπάρχουν ακόμα (όσοι έχουν απομείνει τέλος πάντων) πασόκοι που σκέφτονται.
            Αυτοί που δε σκέφτονται γνωρίζουμε που έχουν πάει.

          • BLACKQUEEN avatar
            BLACKQUEEN @ Samurai 28/12/2012 20:32:36

            1) Στο καλό;
            2) Στον αγύριστο;
            3) Στον έξω από εδώ;
            4) ??????

          • Μικρασιάτης avatar
            Μικρασιάτης @ pasokos 28/12/2012 17:33:31

            αστε βρε τον ανθρωπο. ξερω αρκετους εναπομειναντες πασοκους (οχι στελεχη, απλο κοσμο) που ειναι τιμιοι ανθρωποι. εχουν κι αυτοι, οπως ολοι μας τα (πολιτικα) κουσουρια τους, αλλα δεν εχουν καμια σχεση με τους εθνο-προδοτο-μηδενιστες του Αλεξ....

          • BLACKQUEEN avatar
            BLACKQUEEN @ Μικρασιάτης 28/12/2012 20:26:23

            ...Σιγά μην έχουμε τίποτε με το αφελές πράσινο κοπάδι!!!! Απλά αστειευόμαστε κι εκείνοι ξεπερνώντας τις τύψεις τους που μπλέξανε με το αληταριό, ας χαμογελάσουν κι ας πάμε γι άλλα...... δεν υπάρχει μένος :-) !!

          • Κώστας Τουρίστας avatar
            Κώστας Τουρίστας @ pasokos 28/12/2012 19:49:34

            Στο κτήριο που μένω, υπάρχει μεγάλο ασανσέρ,(1,80 Χ 2,20). Το διαθέτω δωρεάν για την επόμενη συνδιάσκεψη του ΠΑΣΟΚ.
            Καλή Πρωτοχρονιά!!!

          • Ελλην-1821 avatar
            Ελλην-1821 @ Κώστας Τουρίστας 29/12/2012 23:55:32

            εχω απεναντι μου τηλεφωνικο θαλαμο για το ζαπειο...8

          • BLACKQUEEN avatar
            BLACKQUEEN @ pasokos 28/12/2012 17:06:27

            5% ????? Θα αστειεύεστε βεβαίως...
            Αυτό πλέον αγαπητέ, είναι ...ένδοξο παρελθόν !!!!! Στο - 2% σας βλέπω με μεγάλη χαρά και ικανοποίηση ομολογώ, που θα μεγαλώσει πολύ περισσότερο, ΟΤΑΝ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΘΑ ΠΑΨΩ ΝΑ ΣΑΣ ΒΛΕΠΩ ΚΑΙ ΕΝΤΕΛΩΣ (εκεί στο βάθος του σεντουκιού της Ιστορίας που θα καταλήξετε, πρώτα ο Θεός) !!! :-) :-)

            ...Τους αλητοαρχηγούς σας και τους συμμορίτες τους εννοώ βεβαίως... Με το αφελές ποίμνιο που ΔΕΝ συνεργάστηκε, δεν έχουμε τίποτε.

          • JE NE REGRETTE RIEN avatar
            JE NE REGRETTE RIEN @ BLACKQUEEN 28/12/2012 20:22:55

            Πολύ αγαπητή και σεβαστή "Μαύρη Βασίλισσα" άλλη μιά φορά " ...τα είπες όλα " !!!

          • BLACKQUEEN avatar
            BLACKQUEEN @ JE NE REGRETTE RIEN 28/12/2012 20:27:55

            Αγαπώ αφάνταστα το νέο σας όνομα αγαπητέ!!!!!

          • ΤΡΟΦΩΝΙΟΣ avatar
            ΤΡΟΦΩΝΙΟΣ @ BLACKQUEEN 29/12/2012 00:41:39

            Je vous embrasse!!!

          • JE NE REGRETTE RIEN avatar
            JE NE REGRETTE RIEN @ BLACKQUEEN 02/01/2013 21:20:26

            Mαύρη Βασίλισσα
            : Ναιιι; χμ... Και ποιό ήταν το παλιό ;... και : je suis une femme !
            Τροφώνιε : moi aussi !
            Τ

          • Samurai avatar
            Samurai @ BLACKQUEEN 28/12/2012 23:55:20

            -2% !
            Επιτέλους κάποιο από τα όνειρά μας
            θα γίνει πραγματικότητα!


            Μαύρη βασίλισσα μην απαντήσετε..γνωρίζω ότι συμφωνείτε!

          • BLACKQUEEN avatar
            BLACKQUEEN @ Samurai 29/12/2012 15:48:31

            Θα απαντήσω, γιατί διαφορετικά κινδυνεύω να ...χάσω τη φόρμα μου !!!! :-)
            Και με +1 συμβιβάζομαι. Μέχρι εκεί όμως. Τίποτε απολύτως παραπάνω.

          • BLACKQUEEN avatar
            BLACKQUEEN @ pasokos 28/12/2012 17:07:59

            Το είπε δημοσίως !!!...Αλλά ούτε καν εσείς δεν τον παρακολουθείτε πλέον τον ασήμαντο...

  3. ΝΙΚΟΣ Π avatar
    ΝΙΚΟΣ Π 28/12/2012 14:59:30

    οι ποινες που επιβαλονται τηρουνται ; αποτρεπουν; και κυριως σωφρονιζουν; γιατι ειναι μεγαλη ειρωνια ν'αποκαλειται σωφρονιστικο το συστημα που εχουμε.Απο τη στιγμη που δεν υπαρχει η θανατικη ποινη στα βαρια εγκληματα οι ποινες θα επρεπε τουλαχιστον να ειναι σκληρες και να τηρουνται ουτε χαρες ουτε αδειες ουτε συγχωνευσεις και κυριως πραγματικα ισοβια.

  4. ano avatar
    ano 28/12/2012 15:07:01

    Η θανατικη ποινή ειναι βαρβαρη και φυσικα εχουν γινει και πολλα λαθη στην εφαρμογη της (ποσοι αθωοι δεν την πληρωσαν)
    Σε ενα καλο αναρχικων τασεων μυθιστορημα προτεινεται μια αλλη μεθοδος για αυτους που καναν την επιλογη να βρισκονται τοσο δραστικα απεναντι στον συνανθρωπο τους η παραλλαγή του οποίου είναι η παρακάτω:
    Φυλακη - με καλους ορους διαβιωσης - αλλα χωρις να ξαναδουν και να ξαναμιλησουν ποτε σε ανθρωπο περα απο τους δεσμοφυλακες (και με ελαχιστη μαλιστα επαφη) και δεν ξερω συγγενεις ισως για εξαιρετικες περιπτωσεις.
    οσοι επελεξαν να ζησουν σαν λυκοι ας ζήσουν για παντα ετσι μονοι και ξεχασμενοι.
    Εχω την αισθηση οτι αυτο ειναι πιο σκληρη τιμωρια απο οποιαδηποτε θανατικη ποινη.

    • FRESCO avatar
      FRESCO @ ano 28/12/2012 19:05:24

      Μου φέρνει στο νου το film με τον τίτλο "το μυστικό στα μάτια της"

  5. BLACKQUEEN avatar
    BLACKQUEEN 28/12/2012 15:13:43

    Πάνσωστα το θέσατε. Η επαναφορά της θανατικής ποινής γενικευμένα, δεν έχει νόημα, δε διορθώνει τίποτε και αποτελεί θεσμοθέτηση της βαρβαρότητας και της αντεκδίκησης, κάτι το οποίο δεν μπορεί να αποτελεί στόχο μιας κοινωνίας που οφείλει να έχει ως σκοπό της την εξύψωση των μελών της προς το ''ανθρώπινο'' και όχι τον υποβιβασμό τους στο ''κτηνώδες''. Σίγουρα η επιβολή αδιαπραγμάτευτων Ισοβίων, εγκλεισμού δηλαδή ΔΙΑ ΠΑΝΤΟΣ, άνευ εξόδου, άνευ μείωσης ποινής, άνευ ουδεμιάς πιθανότητας επιστροφής στην κοινωνική ζωή, θα ήταν η πιο δίκαιη αντιμετώπιση εγκλημάτων ….ιδιαζόντως ειδεχθών.

    Ωστόσο, ο άμεσα πληττόμενος και διαλυόμενος ψυχικά για πάντα (πατέρας, μάνα, αδελφός) που αφαιρέθηκε η ζωή του αγαπημένου του προσώπου και μάλιστα με την πρωτοφανή χυδαιότητα, βαναυσότητα και την ασυγχώρητη φρικαλεότητα με την οποία αυτό έγινε από τον ψυχασθενή εγκληματία της Ξάνθης, δεν αθωώνεται αυτόματα μες στη συλλογική συνείδηση, αν μην αντέχοντας τη συντριβή, οδηγηθεί στην αυτοδικία;
    Δεν είναι βέβαια ….Χριστιανικό και μας θυμίζει τη βαρβαρότητα του μωσαϊκού νόμου, αλλά αν μπει κανείς στη θέση του πάσχοντα, δε βλέπω πώς θα κατάφερνε να ισορροπήσει ψυχοδιανοητικά χωρίς να εκραγεί……
    Αδιανόητο να συμφιλιωθεί κανείς με τη φρίκη. Όταν την υποστείς, ένα κομμάτι του εαυτού σου έχει για πάντα πεθάνει.
    Στην πραγματικότητα ο εγκληματίας δε σκοτώνει ποτέ, μόνο το ανεφερθέν ως θύμα του…..

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ BLACKQUEEN 28/12/2012 15:16:10

      ποτέ το θύμα δεν είναι μόνο ένα.
      Ούτε γιατρεύεται ο πόνος των επιζώντων.

  6. Απορών avatar
    Απορών 28/12/2012 15:14:38

    Έγραψα και αλλού: οι άναρθρες κραυγές για θανατική ποινή απλά βγάζουν στη φόρα το χειρότερό μας εαυτό, το ίδιο κτήνος μέσα μας με αυτό του δράστη απλά στη δική μας περίπτωση "νομιμοποιημένο". Τη θανατική ποινή θα μπορούσα να την αποδεχθώ μόνο σε καιρό πολέμου για εσχάτη προδοσία ως αυτοάμυνα. Αλλά μια πολιτισμένη κοινωνία δεν μπορεί σε καιρό ειρήνης να τιμωρεί τόσο σκληρά όχι τον κατηγορούμενο έστω κι ένοχο αλλά μια σειρά άλλων προσώπων όπως π.χ. τα παιδιά του που δεν φταίνε σε τίποτα... αφήστε που ανοίγει η όρεξη για κατασκευή ενόχων αφού μετά την εκτέλεση δεν υπάρχει κίνδυνος αποκάλυψης των σκευωριών (δεν μιλάω για πολιτικές σκευωρίες)... οι στατιστικές από τις ΗΠΑ είναι τρομακτικές...
    Να μη γίνουμε το ίδιο με τα κτήνη... και φυσικά "όταν λέμε ισόβια εννοούμε ισόβια". Αλλά ούτε το κράτος ούτε η κοινωνία έχει το δικαίωμα να αφαιρεί ανθρώπινη ζωή σε καιρό ειρήνης...

  7. Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης avatar
    Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης 28/12/2012 15:22:05

    Παντως, δεν υπαρχει απολυτως κανενα ενδεχομενο συμβατοτητας της θανατικης ποινης με την χριστιανικη πιστη, οσον αφορα στους πολιτικους που θα προωθουσαν μια τετοια ποινη και στους δικαστικους που θα την επεβαλαν (διοτι η ελλ κοινωνια δεν ειναι φυσικα "χριστιανικη" για να αφορα ολην την κοινωνια αυτη η σκεψη). Δεν αναφερομαστε μονο στο "δικαιωμα" της πολιτειας να την επιβαλλει...

  8. ano avatar
    ano 28/12/2012 15:27:23

    το θυμα και η οικογενεια μπορουν να ζητουν και θανατικη ποινη και αυτοδικια. το τικανει η οργανωμενη κοινωνια ειναι διαφορετικο.

    • BLACKQUEEN avatar
      BLACKQUEEN @ ano 28/12/2012 15:34:57

      Την αυτοδικία δεν την ζητάς. Την επιβάλεις ως ψυχική επιταγή. Απλά, συμβαίνει....

  9. no fear avatar
    no fear 28/12/2012 15:31:58

    Yπάρχει μεγαλύτερη τιμωρία για κάποιον 27χρονο από το να σαπίζει αργά και βασανιστικά στη φυλακή,στο άνθος της ηλικίας του?Θα έχει να αντιμετωπίσει και τους άλλους συγκρατούμενους διότι ως γνωστόν και η φυλακή έχει τους δικούς της νόμους όπου τέτοια εγκλήματα δεν συγχωρούνται εύκολα.Μπράβο στο Σωματείο Ταξί της Ξάνθης που υποδεικνύει στους οδηγούς τους να περιμένουν τους πελάτες τους μέχρι να εισέλθουν στην οικία τους.Θα πρέπει να ακολουθήσουν το μέτρο όλες οι ενώσεις ταξί,πανελλαδικά.

    • Ελλην-1821 avatar
      Ελλην-1821 @ no fear 30/12/2012 00:00:27

      καλα πλακα κανετε. εδω σε παρατανε και 2 τετραγωνα απο το σπιτι σου για να διευκολυνθουν να φυγουν. Ασε που αν επιμεινεις μπορει να γινει αυτος δολοφονος η εσυ

  10. ANTONIS avatar
    ANTONIS 28/12/2012 15:49:51

    ΙΣΟΒΙΑ,ΟΤΑΝ ΛΕΜΕ ΙΣΟΒΙΑ-ΙΣΟΒΙΑ.ΟΠΩΣ ΛΕΤΕ ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ.ΙΣΟΒΙΑ ΧΩΡΙΣ ΑΔΕΙΕΣ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΤΕΡΤΙΠΙΑ.ΕΝΑΣ ΕΙΔΕΧΘΗΣ ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΑΣ ΝΑ ΒΓΕΙ ΑΠΟ ΤΗ ΦΥΛΑΚΗ ΟΠΩΣ ΒΓΑΙΝΟΥΝ ΤΑ ΘΥΜΑΤΑ ΤΟΥ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΚΚΛΗΣΙΑ. ΑΚΡΙΒΩΣ ΜΕ ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΤΡΟΠΟ. ΝΑ ΦΥΛΑΚΙΖΕΤΑΙ ΣΕ ΕΙΔΙΚΕΣ ΦΥΛΑΚΕΣ ΧΩΡΙΣ ΚΑΜΜΙΑ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ ΜΕ ΤΟΝ ΑΛΛΟ ΚΟΣΜΟ (βλ. ΠΑΣΣΑΡΗΣ ΣΤΗ ΡΟΥΜΑΝΙΑ).

    • Κυθήριος Τ. avatar
      Κυθήριος Τ. @ ANTONIS 29/12/2012 13:46:48

      Ὑπάρχουν καί φυλακές πού ἐπικοινωνοῦν μέ τόν ἄλλο κόσμο;!!!

  11. kkarkar avatar
    kkarkar 28/12/2012 15:50:34

    Προσωπικά πιστεύω ότι μεγαλύτερη σημασία έχει η αυστηρή εφαρμογή της ποινής παρά η βαρύτητα της. Δεν είναι λογικό ένας «πιτσιρικάς» που έσπασε το σχολείο του να πάει δέκα χρόνια στη φυλακή, πρέπει όμως να κάνει 200 ώρες κοινωνική εργασία και να πληρώσει το κόστος της ζημιάς κυριολεκτικά. Επίσης όλοι αυτοί οι νόμοι που μετατρέπουν την ποινή της φυλάκισης σε χρηματική μόνο αποτρεπτικά δεν λειτουργούν και μόνο την ισότητα των πολιτών δεν εκφράζουν (ο έχων δεν φυλακίζεται απλά πληρώνει).
    Τέλος όλες αυτές οι εκπτώσεις ποινών που γίνονται με τους νόμους περί αποσυμφόρησης των φυλακών ουσιαστικά προάγουν το αίσθημα της ατιμωρησίας. Αυστηρή εφαρμογή της ποινής και ας είναι η ποινή λιγότερο βαρειά

    • LamprosM avatar
      LamprosM @ kkarkar 28/12/2012 16:10:21

      Σωστα,
      Θυμαμαι στην Ιστορία του διαφωτιμσου που έλεγε (μεγαλωψνω & ξεχνω...) γαλλος φιλοσοφος πως καλυτερο αποτέλεσμα έχει μια μικρή ποινή σιγουρη πως θα εκτελεστεί, παρα η αβεβαιότητα μιας αυστηρης ποινης. (Σαν παραδειγμα ο καθηγητης μας εδινε τις πινακιδες του δρομου που γραφουν για ποινη έως 10 χρονια...ποιος δινει σημασια σε αυτή την ποινη? Έλεγε πχ 1 μηνα κοιννική εργασία 100% σιγουρη πως θα την εκτισεις όμως??????) κατι αντιστοιχο πολλαπλάσιο προφανως ειναι και αυτό.

      • A.K. avatar
        A.K. @ LamprosM 03/01/2013 13:58:37

        Για την ακρίβεια ήταν ο Ιταλός δικαστής του 16ου (ή 15ου) αιώνα Cesare Beccaria.

  12. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 28/12/2012 15:50:36

    Είμαστε λαός των άκρων. Από ένα σύστημα ποινών αριστεροποιημένο και ξεχαρβαλωμένο (ας όψονται Κουβελάκηδες και Καστανίδηδες...), με κακοποιούς να αποφυλακίζονται με σκανδαλώδη ευκολία, με άδειες πενθήμερες σε υποψήφιους για απόδραση εγκληματίες, με εμφανώς ενηλίκους αλλοδαπούς εγκληματίες να δηλώνουν περίπου...βρέφη με πιπίλα και να γίνεται αυτό δεκτό από το δικαστήριο και διάφορα άλλα ανήκουστα, φτάνουμε να συζητούμε τη θανατική ποινή. Νομίζω είναι άτοπο. Προσωπικά, η συνείδησή μου, αν ήμουν δικαστής, δεν θα μου επέτρεπε να καταδικάσω άνθρωπο σε θάνατο, όσο απεχθές και να ήταν το έγκλημά του.
    Η λύση είναι απλή: Χρειάζεται μεγαλύτερη αυστηρότητα στον ποινικό κώδικα. Αυτά ως προς το κατασταλτικό μέρος. Διότι υπάρχει και η πρόληψη...Και η πρόληψη ξεκινά μέσα απο την οικογένεια.

  13. κανενας avatar
    κανενας 28/12/2012 16:19:01

    προσωπικα εχω τρομαξει απο τη λυσσα που επικρατει στα περισσοτερα φορουμ για επιβολη της θανατικης ποινης...πραγματικη λυσσα...θλιψη κι απογοητευση

    • Ελλην-1821 avatar
      Ελλην-1821 @ κανενας 30/12/2012 00:03:42

      ειναι κατι ελληναραδες κατα βαση αμορφωτοι.

  14. Γιώργος Π. avatar
    Γιώργος Π. 28/12/2012 16:27:50

    Νομίζω ότι ΑΝ είναι να σκεφτούμε την θανατική ποινή για κάποιον, αυτός ο κάποιος θα πρέπει να πληροί τουλάχιστον τα παρακάτω:

    1. Να αποδειχθεί ότι είναι κατεξακολούθηση και για μεγάλο χρονικό διάστημα εγκληματίας, και όχι εφάπαξ (εξαλείφοντας τον κίνδυνο δικαστικής πλάνης).
    2. Να είναι ξεκάθαρο ότι δεν δέχθηκε ακραίες επιρροές σε μικρή ηλικία (συστηματική κακοποίηση κτλ) ή δεν πάσχει από ασθένεια.

    Άριστο παράδειγμα για τα παραπάνω θα μπορούσαν να είναι κάποιοι πολιτικοί και ολιγάρχες, που είχαν κάθε ευκαιρία στη ζωή τους, αλλά επέλεξαν συνειδητά και μεθοδικά την καταλήστεψη της χώρας..

  15. Kώστας ΜΠ avatar
    Kώστας ΜΠ 28/12/2012 16:36:20

    H ποινή του θανάτου είναι εκτός του ευρωπαικού κεκτημένου. Κατά τη γνώμη μου ορθά. Αλλά οι γνώμες δεν έχουν σημασία. Ευρωπαική χώρα και ποινή του θανάτου , απλά δεν γίνεται. Είναι λελυμένο το θέμα.
    Η αυστηροποίηση των ποινών είναι ίσως η ενδεδειγμένη συζήτηση.

  16. ΜΔ avatar
    ΜΔ 28/12/2012 16:41:34

    Γνώμη μου είναι (και συμφωνώ με τους περισσότερους) ότι για τέτοιους "ανθρώπους" η πολιτεία οφείλει να εφαρμόσει κατ' απόλυτα αυστηρό τρόπο την ισόβια ποινή. Όχι τόσο ως τιμωρία αλλά για να "προφυλάξει" τους υπόλοιπους.
    Δεν είμαι ειδικός, αλλά θεωρώ ότι ο ίδιος είναι βαριά ψυχικά διαταραγμένος για να καταλάβει ποτέ τι έκανε.
    Αντίθετα όμως με το δίλημμα της ανάρτησης, εγώ θα έβαζα ένα άλλο δίλημμα-ερώτημα: Δεν πρέπει να κυνηγηθούν και να τιμωρηθούν αυστηρότατα αυτοί που τον "άφησαν" να φτάσει σε αυτό το σημείο? Ποιοί τον αθώωσαν στο προηγούμενο περιστατικό βιασμού για το οποίο φυλακίστηκε προσωρινά? Ποιοί τον υπερασπίστηκαν και ποιοί δικαστές πείστηκαν για την αθωότητά του? Κανείς δε βρέθηκε να ζητήσει μία ψυχιατρική εξέταση? Αυτοί δεν έχουν καμμία ευθύνη για ότι έγινε?

    • roadrunner avatar
      roadrunner @ ΜΔ 28/12/2012 17:36:14

      Μπράβο ΜΔ ! Ευτυχώς που έβαλες αυτά τα σχόλια ! Γιατί, με λύπη μου βλέπω ότι με τεράστια ευκολία πετάμε από πάνω μας (ως κοινωνία) κάθε υποψία συνευθύνης, έστω και κατά ένα μικρό μέρος.

      Ώστε φταίει μόνο ο δράστης λέει ο πολύ κόσμος ;
      Τόσο εύκολο λοιπόν, το κοινωνικό σύνολο και το σύστημα αποποιείται των ευθυνών του !

      Και δεν έχει ευθύνη το σωφρονιστικό σύστημα από το οποίο πέρασε ο αποκρουστικός δολοφόνος, έχοντας προφυλακιστεί για αρκετούς μήνες ; Ασχολήθηκε αυτό το σύστημα με το βαθμό της ψυχικής διαταραχής ή της επικινδυνότητάς του ;

      Δεν έχει ευθύνη όλο το σύστημα εκπαίδευσης (τυπικής ή στρατιωτικής) από το οποίο πέρασε για αρκετά χρόνια, ως εκπαιδευόμενος ;
      Πότε επιτέλους θα μπουν οι ΨΥΧΟΛΟΓΟΙ ΣΤΑ ΣΧΟΛΕΙΑ, οργανωμένα και θεσμοθετημένα, ώστε να προβαίνουν σε έγκαιρες διαγνώσεις και ολοκληρωμένη στήριξη και καθοδήγηση, όσο ακόμη οι χαρακτήρες πλάθονται ;
      (Για το στρατό δεν γνωρίζω αν θα ήταν εφικτό, αλλά σκόπιμο σίγουρα είναι).

      Δεν έχουν ευθύνη οι μικρές κοινωνίες, που σπρώχνουν, εθελοτυφλώντας στο περιθώριο, κάθε διαφορετικό μέλος τους ή ανέχονται, την παραβατική συμπεριφορά τους ;

      Αλλά το πιο συγκλονιστικό για μένα, αυτό που κυριολεκτικά που έκοψε τα πόδια, ήταν ότι η μικρή κοινωνία έκλεισε τα μάτια και τα αυτιά, τη στιγμή που η κοπέλα ούρλιαζε (προφανώς για αρκετή ώρα).
      Ποιος κατέβηκε κάτω να ελέγξει εξαρχής, να δώσει βοήθεια σε ένα συνάνθρωπο, ή αν θέλετε, ποιος κάλεσε ευθύς, την άμεση δράση ; Ίσως, να σφάλω, αλλά από ότι άκουσα, οι γείτονες θορυβήθηκαν μόνο από την πυρκαγιά, δηλαδή όταν φοβήθηκαν ότι «θα καούν οι ίδιοι» !

      Αυτοί που επιθυμούν τη θανατική ποινή, προτιμούν την εύκολη λύση. Τη λύση που σίγουρα απαλλάσσει τους ίδιους από κάθε ηθικό βάρος και την πολιτεία από την θέσπιση των απαραίτητων μέτρων, ενίσχυσης της.

      Δεν θα έλυνε απολύτως τίποτε η θανατική ποινή.
      Τα αρρωστημένα και θολωμένα μυαλά από τις ουσίες, το ποτό, την έμφυτη παθογένειά τους ίσως, δεν θα αποτραπούν από την υλοποίηση των φρικιαστικών εγκλημάτων τους.
      Το να τους επιβληθεί εκ των υστέρων η τιμωρία του θανάτου,
      ΔΕΝ θα είχε αποτρέψει σίγουρα την πρώτη τους εγκληματική δράση, ΔΕΝ θα είχε γλιτώσει τα πρώτα θύματα
      (που εδώ ήταν μόνο η κοπέλα, αλλά στο νιουτάουν ήταν δεκάδες νήπια και αρκετοί ενήλικες).

      Νομίζω το έγραψε ο Θείος κάπου αλλού : αντί απλά και βολικά να σκεφτόμαστε τη θανάτωση του δράστη, δεν καθόμαστε καλύτερα μπροστά στους καθρέπτες μας, να γυαλιστούμε ξανά, χωρίς τα παραμορφωτικά γυαλιά του ωχαδερφισμού, και να δούμε την αλήθεια ;

      • roadrunner avatar
        roadrunner @ roadrunner 28/12/2012 18:09:06

        Επιπρόσθετα, ας θυμηθούμε ότι φόβος του θανάτου (εν προκειμένω, ως επαναφορά της θανατικής ποινής), δεν δρα πάντα αποτρεπτικά. Ίσα-ίσα, συχνά μπορεί να έχει αντίθετο -ερεθιστικό αποτέλεσμα. Ειδικά, για όσους, ως χαρακτήρες αρέσκονται σε δραστηριότητες υψηλού ρίσκου. Και δεν είναι καθόλου λίγοι, οι ριψοκίνδυνοι.

      • ΜΔ avatar
        ΜΔ @ roadrunner 28/12/2012 21:31:01

        Προσυπογράφω φίλε roadrunner! Mε αυτό όμως:
        Δεν θα έλυνε απολύτως τίποτε η θανατική ποινή.
        Τα αρρωστημένα και θολωμένα μυαλά από τις ουσίες, το ποτό, την έμφυτη παθογένειά τους ίσως, δεν θα αποτραπούν από την υλοποίηση των φρικιαστικών εγκλημάτων τους.
        τα είπες όλα!!!
        Και κάτι ακόμα... Ιδανικό είναι η πολιτεία να είναι εκεί που πρέπει για να προλαμβάνει κάθε αρχικά αντικοινωνική συμπεριφορά που θα μπορούσε να εξελιχθεί σε απλά παραβατική και τελικά εγκληματική. Στα δικαστήρια, στα σχολεία, στον στρατό...
        Στην ιδιαίτερη περίπτωση της ψυχικής διαταραχής όμως, οφείλουν πιστεύω και οι γονείς, όταν είναι σε θέση (γιατί κάποιοι μπορεί να μην είναι για διάφορους λόγους) να την "διαβάζουν" στο παιδί τους, να μην την κουκουλώνουν... Είναι σίγουρο ότι αν επέμβουν με τον σωστό τρόπο και το παιδί τους θα βοηθήσουν πρωτίστως και το κοινωνικό σύνολο κατ' επέκταση!! Αλλά είναι και αυτό θέμα παιδείας όπως όλα άλλωστε! Και εκεί η κρίση είναι μεγαλύτερη και από την οικονομική. Λέω εγώ τώρα...
        Φιλικά!

  17. Samurai avatar
    Samurai 28/12/2012 17:24:31

    Τα ψευτοδιλήμματα πρέπει κάποτε να τελειώσουν.
    Όταν λέμε ισόβια,εννούμε ισόβια !
    Οι νομοθέτες όταν μιλούν για ισόβια εννοούν κάτι άλλο,οι
    δικαστές μας καταλαβαίνουν κάτι άλλο,
    οι ταγοί μας κάνουν πως καταλαβαίνουν και εμείς δεν καταλαβαίνουμε
    απολύτως τίποτα.
    Αποτέλεσμα?Να κυκλοφορεί ελεύθερα πολύ σαβούρα έξω,αλλά και
    μέσα.

  18. GP avatar
    GP 28/12/2012 17:28:37

    Να το δούμε λίγο ανάποδα. Τι κοστίζει στο κράτος ένας φυλακισμένος (για κακουργηματικες πράξεις) και τι ανταποδιδει η φυσική του παρουσία. Πόσα χρόνια θα μείνει αυτός σε μία φυλακή που θα γεμίζει συνέχεια και θα είναι ασφυκτικά υποχρεώνοντας το Κράτος να κτίσει νέες Εγκαταστάσεις, χώρια το καθημερινό συσίτιο που κοστίζει (υποτίθεται πληρώνεται μέσω της τελεσίδικης απόφασης της ποινής).
    Τι κερδίζει από αυτούς τους ανθρώπους το Κράτος? Τίποτα! στην Ελλάδα τουλάχιστον.
    Τι σημαίνει ισόβια ? Αργία !! Και αργία μήτηρ πάσης κακίας.... όπως τα γεγονότα με πρωταγωνιστές φυλακισμένους συχνά μας υπενθυμίζουν.
    Για να μη γίνομαι κακός δεν λέω να αρχίσουμε τις εκτελέσεις γιατι απλούστατα θα καταλήξουμε σε άλλα άκρα. Υπάρχουν όμως και περιπτώσεις εγκλημάτων τόσο ιδεχθών που η θανατική ποινή θα μπορούσε να καταπραϋνει την κοινή γνώμη. Πιστεύω ότι ένας άνθρωπος που φτάνει σε τέτοιο έγκλημα τύπου Ξάνθης δεν θα γίνει καλύτερος σε καμία φυλάκή. Μόνο βάρος.
    ΤΕΘΗΚΕ ΟΜΩΣ ΟΛΟΣΩΣΤΑ ΤΟ ΘΕΜΑ !! ΝΑ ΤΟ ΣΥΖΗΤΗΣΟΥΜΕ ΨΥΧΡΑΙΜΑ !!
    Να ξεκινήσουμε από τις ταινίες που προβάλλονται στην τηλεόραση και εμφανίζουν την ανθρωποκτονία εύκολη χωρίς ηθικό βάρος λύση και αναγκαίο κακό. Από το γεγονός (οπως σωστά λέει ο ΜΔ ) ότι υπάρχουν κενά στην εκπαίδευση στην υγεία και στη δικαιοσύνη με ψυχιάτρους να δίνουν ένα τρελόχαρτο και δικηγόρους να το χρησιμοποιούν για να κυκλοφορούν εγκληματίες ελέυθεροι. Αν πρέπει να θεσπιστει η καταναγκαστική εργασία ισοβιτών για την εκτέλεση δημοσίων έργων κλπ.

  19. Ο Χαζος του χωριου avatar
    Ο Χαζος του χωριου 28/12/2012 17:38:38

    Οταν στην Γαλλια ο Φρανσουα Μιτεραν κατηργησε (με την βοηθεια του τεραστιου ανθρωπου και δικηγορου Ρομπερ Μπαντεντερ) την θανατικη ποινη το 78% των Γαλλων ηταν ΥΠΕΡ της θανατικης ποινης (γκιλιοτινα θυμιζω!) και το ανακοινωσε 5 μερες πριν απο τις εκλογες που κερδισε !!!

    Ειχε πει οτι σε μια δικαιοσυνη εξ ορισμου σχετικη δεν μπορει να υπαρχει μη αναστρεψιμη ποινη

    • Bixiou avatar
      Bixiou @ Ο Χαζος του χωριου 28/12/2012 19:59:59

      Ε, οχι και "τεραστιος ανθρωπος" ο Μπαντεντερ... "Τεραστιος ηθοποιος", ναι, και "τεραστιος εκατομμυριουχος" λογω συζυγου, επισης. "Θαυμαστης" δε του ΓΑΠ, που οπως ολα τα φιλαρακια της γνωστης
      γαλλικης "σοσιαλιστικης" χαβιαροαριστερης παρεας αποκαλουσαν "θαρραλεο" σε ολους τους τονους και σε ολα τα γαλλικα καναλια.

      • Αναξιμανδρος-αστρο avatar
        Αναξιμανδρος-αστρο @ Bixiou 28/12/2012 23:58:41

        Gauche caviar (Χαβιαροαριστερούς) αποκαλούν οι Πραγματικοί Αριστεροί Γάλλοι τους αντίστοιχους Γάλλους -ΠΑΣΟΚους τύπου Ολλαντρέου κλπ. Οι Δεξιοί τους θεωρούν δικούς τους και συνεργάζονται μια χαρά μαζί τους όπως και τώρα στην Ελλάδα. Μην συγχαίεις τους όρους αγαπητέ Bixiou και μην τους βγαίνεις απο Αριστερά...

        • Bixiou avatar
          Bixiou @ Αναξιμανδρος-αστρο 29/12/2012 12:12:08

          Καθολου δεν μπερδευω τους ορους αγαπητε Αναξιμανδρε-αστρο. Εζησα αρκετα χρονια στη Γαλλια και εχω ψηφισει εκει στις δημοτικες εκλογες (οπως δικαιουνται να κανουν ολοι οι ευρωπαιοι πολιτες). Ξερω πολυ καλα γιατι μιλαω. Gauche caviar αποκαλει τους τυπους αυτους ολο το πολιτικο φασμα. Που το ειδες οτι συνεργαζεται το PS με την UMP; Στα μαχαιρια ειναι και τα πραγματα θα αγριεψουν περισσοτερο οσο συνεχιζει να πεφτει η δημοτικοτητα του Ολλαντ. Το προβλημα για την κεντροδεξια στη Γαλλια ειναι οτι δεν εχει σοβαρους ηγετες σημερα.

          • Αναξίμανδρος avatar
            Αναξίμανδρος @ Bixiou 29/12/2012 16:37:05

            Eχεις δίκιο για τώρα. Αλλα επι Σαρκοζί συνεργάστηκαν αρμονικότατα σε σημείο που να κατηγορηθεί απο τους δεξιούς οτι κοντεύει να κάνει την κυβέρνησή του Σοσιαλιστική. Δεν τους θυμάμαι όλους αυτή τη στιγμή μου έχει όμως μείνει κατάλοιπο που βγάζει μάτι ο Σοσιαληστής Υπουργός εξωτερικών του Σαρκοζί, Μπερνάρ Κουσνέρ, ένθερμος θιασώτης των βομβαρδισμών στο Kόσοβο...Νά ψάξω και τους υπόλοιπους?
            Y.Γ. Ο Μπατζανάκης μου ήταν βουλευτής του Μιττεράν. Οταν κατάλαβε την δεξιά κολωτούμπα του ΠΑΣΟΚ Γαλλίας ανεξαρτητοποιήθηκε και ξαναβγήκε μόνος του με 60%! Και μου λέει να μην πιστεύω οτι με τον Ολλάντ ξαναγίνε Σοσιαλιστές τουλάχιστο οι υπουργοί...

          • Bixiou avatar
            Bixiou @ Αναξίμανδρος 29/12/2012 22:01:48

            Οταν εξελεγη προεδρος, ο Σαρκοζι εκανε μια κυβερνηση-τσιρκο με εξωμοτες "σοσιαλιστες" τυπου Κουσνερ (εκ των ιδρυτων των Γιατρων Χωρις Συνορα και διεθνης καταστροφεας) και κατι γραφικες κυριες, υποτιθεται δεξιες, που τα εκαναν μπαχαλο. Μπαχαλο τα εκανε και ο ιδιος ο Σαρκοζι που εγινε ο προεδρος της "5ης Δημοκρατιας" (οπως αποκαλουν οι Γαλλοι την απο την προεδρια του Ντε Γκωλ και επειτα περιοδο") με τη μικροτερη προεδρικη θητεια (αν εξαιρεσουμε τον Πομπιντου που πεθανε κατα την διαρκεια της προεδριας του). Επισημη συνεργασια UMP PS δεν εγινε. Και βεβαια συμφωνω για την ποιοτητα των Γαλλων "σοσιαλιστων" που ομως δεν φθανουν τα χαλια των δικων μας.

          • ανεμος11 avatar
            ανεμος11 @ Bixiou 31/12/2012 14:29:55

            Τώρα μιλάς λογικά. Αυτή η καταρράκωση της ποιότητας των Γάλλων σοσιαλιστών, που ήταν οι εμνευστές την Ενωμένης Ευρώπης, από την λάμψη του νεοφιλελευθερισμού και του χρήματος που τους έδειξαν οι τραπεζίτες, οδήγησαν ολη την Ευρώπη στο σημερινό χάλι όπου, όπως λέει ο Χέλμουτ Σμίτ: «Δεν είναι δουλειά του ηγέτη να ευχαριστεί τις αγορές, αλλά να τους αφαιρέσει δύναμη τους και να την ξαναδώσει στο κράτος». Σύμφωνα με τον πρώην Καγκελάριο, οι αρχηγοί των χωρών της Ευρώπης απέτυχαν ως προς τη διαχείριση της κρίσης. Σήμερα οι τραπεζίτες κυριαρχούν και πάλι στο παγκόσμιο χρηματοπιστωτικό σύστημα.

            «Είναι γελοίο να κυβερνάται ο κόσμος με βάση τις διαθέσεις των αγορών, από 35χρονους νεαρούς οι οποίοι αυτοθεωρούνται μάνατζερ τραπεζών», δήλωσε ο πρώην καγκελάριος της Γερμανίας.
            Eπομένως κατ' εμένα ήταν χειρότεροι απο τους δικούς μας γιατί κατείχαν πολύ υψηλότερη και υπεύθυνη θέση και την "πούλησαν".
            Οι δικοί μας απλώς ήταν και είναι όπως όλοι οι κυβερνήσαντες πολιτικοί μας, πλιατσικολόγοι της εξουσίας στο περιθώριο των Νταβατζήδων...

  20. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 28/12/2012 17:43:29

    Ξεχάστε το, είμαστε ακόμη σε Ευρωπαικό έδαφος.
    Και σε κάθε περίπτωση, όχι στη χώρα του Λουκασένκο.
    Η ζωή και ο θάνατος είναι προνόμιο του Θεού - ή της φύσης, για όσους το προτιμούν έτσι. Σε καμμιά περίπτωση του αλαζονικού όντος που έχασε τον δρόμο του και παριστάνει τον Θεό, καταστρέφοντας απερίσκεπτα την εξωτερική και εσωτερική φύση.
    Μερικοί Ελληνάρες ως γνωστόν γουστάρουν Αμερικανιές και Μεσανατολιές.
    Άν θέλουν σκληρές λύσεις, γιατί δεν προτείνουν πραγματικά ισόβια; Ή και "λευκά κελλιά"; Δεν είναι επαρκής τιμωρία για ειδεχθείς; Δεν αρέσει;
    Αλλά ξέρω, θέλουν αίμα. Αναρωτιέμαι ήδη, άν αυτοί διαφέρουν πολύ απο τους ειδεχθείς...

    • Playstasion avatar
      Playstasion @ Ο Θείος 28/12/2012 18:25:35

      Σιγα την παρηκμασμενη Ευρωπη , ουδεις εχει να ζηλεψει σημερα κατι απο δαυτη , απερριψε τα παλια ιδανικα της και εγινε ΚΑΚΟ ΑΝΤΙΓΡΑΦΟ των ΗΠΑ ,αφου δεν υιοθετησε , ΟΥΤΕ τα καλα στοιχεια της

      Η ζωη και ο θανατος , ειναι προνομιο των ΠΟΛΙΤΙΣΜΕΝΩΝ ΚΟΙΝΩΝΙΩΝ που διεπωνται απο ΔΙΚΑΙΟΥΣ ΝΟΜΟΥΣ , ο σκοπος της ΤΙΜΩΡΙΑΣ ειναι ο ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑΤΙΣΜΟΣ , το παλιο καιρο , τα ποσοστα εγκληματικοτητας ηταν χαμηλα , διοτι υπηρχε η θανατικη ποινη

      Δεν ειμαστε υποχρεωμενοι , να θρεφουμε serial killers απο την τσεπη μας , ενας λιγοτερος η μερικοι λιγοτεροι , ΔΕΝ ΘΑ ΛΕΙΨΟΥΝ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑΝ
      Εδω περα σκοτωνται χιλιαδες ΑΘΩΟΙ απο αυτοκτονιες και δεν ενδιαφερεται κανεις

      • Ο Θείος avatar
        Ο Θείος @ Playstasion 28/12/2012 18:37:13

        Φίλτατε/φιλτάτη, φαίνεται ότι έχουμε διαφορετικά υποδείγματα ζωής και διαφορετική βιοθεωρία.
        Δεν είναι κακό. Αρκεί να υπάρχει συνεκτική κοινωνία με κριτήρια που κρίνουν δίκαια και ορθολογικά.
        Αλλά αυτοί που κόπτονται κατόπιν εορτής, δεν βλέπουν χρόνια τι γίνεται γύρω τους; Δεν τους ενοχλεί η οικεία καθημερινή αγριότητα;
        Ξέρω, όλα τα περιμένουν απο τον "μπαμπά κράτος": Μέχρι και να κόβει κεφάλια. Οι ίδιοι ακόμη και όταν ξέρουν, αποστρέφουν το πρόσωπο.
        Δεν μας αρέσει να είμαστε κοινωνία, κι έτσι μοιραία ονειρευόμαστε Σαρίες χωρίς Κοράνι...

        • Bixiou avatar
          Bixiou @ Ο Θείος 28/12/2012 20:25:46

          Εσεις αγαπητε, που κανετε αυτα τα ωραια κηρυγματα και μαθηματα ηθικης, στην πραξη τι κανετε; Πειτε μας για να μαθουμε και εμεις και να σας μιμηθουμε. Επισης, πειτε μας τι θα λεγατε στους γονεις των παιδιων-θυματων του Dutroux που ειδαν την πρωην κυρια Dutroux-Martin να βγαινει προ ημερων απο τη φυλακη μετα απο 15 μονο χρονια: Να θυμησω οτι η κυρια αυτη ειχε αφησει να πεθανουν απο την πεινα δυο μικρα κοριτσακια που ηταν κλεισμενα μεσα σ'ενα απο τα μπουντρουμια του συζυγου της; Δεν ειμαι υπερ της ποινης του θανατου γιατι υπαρχουν πολλες δικαστικες πλανες. Δεν θεωρω ομως τον εαυτο μου ως παραδειγμα αρετης...

  21. Lichnee avatar
    Lichnee 28/12/2012 17:50:44

    Σωστές και ψύχραιμες απόψεις από ανθρώπους που ζουν σε άλλα μέρη της Ελλάδας,αλλά όταν ζεις (όπως εγώ) 2τετράγωνα παρακάτω και γνωρίζεις το θύμα και την οικογένειά του,τότε ακόμα και ο νόμος του Lynch σου φαίνεται λίγος.
    Καλή συνέχεια σε όλους...

  22. Μικρασιάτης avatar
    Μικρασιάτης 28/12/2012 17:52:14

    Ας μενει στη φυλακη μεχρι τουλαχιστον τα 70 του, με μια εξοδο μιας μερας ανα 3-4 χρονια φρουρουμενος απο ενοπλους που θα του ριξουν αν παει να φυγει, και ας δουλευει 8-10 ωρες τη μερα (σε αγροτικα, ή συντηρηση κτιριων, ή κουβαλημα) , για να βγαζει το φαγητο του, το νερο του, και τα χρηματα που θα πληρωθουν οι ενοπλοι που θα τον συνοδευουν στις εξοδους του.

  23. monson avatar
    monson 28/12/2012 17:54:12

    σωστη η τοποθετηση ΚΡ...Παραταυτα δεν αρκει μονον αυτο..πρεπει κατα την γνωμη μου να αλλαξει ολο το ποινικο συστημα (ποινες φυλακισης ανα ειδος εγκληματας) καθως και το σωφρονιστικο.Ενα πρωτο βημα για το σωφρονιστηκο ειναι να γινει διαχωρισμο των φυλακων σε αυτες που φιλοξενουν Βαρυποινίτες (ειδεχθών εγκληματων) και φυλακες που φιλοξενουν οικονομικους εγκληματιες(φοροδιαφυγη και συναφη) ολοι δεν ειναι ιδιοι ουτε τα εγκληματα που τελεσαν της ιδιας βαρυτητας.(αλλο να κλεβω αλλο να βιαζω αλλο να αφαιρω ζωη κατα τον οποιοδηποτε τροπο ,αλλο ναμαι παιδεραστης κτλ κτλ.)

    αυτη η συζητηση για να γινει προϋποθέτει κοινωνικη ωριμοτητα και ψυχραιμια..δυστηχως η κοινωνια μας αυτη την στιγμη δεν την διαθετει ...καθως τα παντα τσουβαλιαζονται και δεν φταιει μονον η κριση ...ειναι πανω απο ολα θεμα παιδειας και αξιων.

  24. Playstasion avatar
    Playstasion 28/12/2012 18:12:28

    H ατιμωρησια δημιουργει κακο προηγουμενο και εγκληματικη συμπεριφορα , στην κατοχη μου λεγε ο παππους μου , οτι οι ανταρτες εκτελεσαν μερικους ζωωκλεφτες , την επομενη δεν κουνηθηκε ρουθουνι , ουτε ξαναεκλεψαν ποτε

    Στην Κινα , χωρα με τεραστιο πληθυσμο , τα ποσοστα εγκληματικοτητας ειναι απο τα χαμηλοτερα παγκοσμιως , σε σχεση με την ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΗ ΕΥΡΩΠΗ που οι καθε λογης ΜΠΡΕΙΒΙΚ , αλωνιζουν ανενοχλητοι
    Σαφως και πρεπει να εφαρμοζεται η θανατικη ποινη , ως αποτρεπικο μεσον και προληψη

  25. dim avatar
    dim 28/12/2012 18:21:22

    Η θανατική ποινή για αφαίρεση ζωής είναι εκ πρώτης όψεως δίκαιη... Όμως, η πραγματική τιμωρία είναι ισόβια απομόνωση, με συντήρηση στη ζωή μόνο με νερό και λίγο φαγητό, χωρίς καμία επικοινωνία με κανέναν... "Το μυστικό στα μάτια της..." Κορυφαία ταινία...

  26. m.s avatar
    m.s 28/12/2012 18:26:21

    Και ποια Βουλή θα ψηφίσει επαναφορά θανατικής ποινής;
    Για χαζούς τους έχετε;
    είναι εποχές για τέτοια με τις λίστες να σέρνονται;

  27. Γεώργιος avatar
    Γεώργιος 28/12/2012 18:30:05

    Παν μέτρον άριστον. Ούτε χαλαρότητα στην απόδοση ποινών και ευθυνών μα ούτε και θανατική ποινή, απλά διότι πουθενά όπου εφαρμόστηκε δεν έλυσε κανένα πρόβλημα.

  28. factorx avatar
    factorx 28/12/2012 18:35:57

    Ζητούν επαναφορά της θανατικής ποινής

    Θύελλα έχει ξεσπάσει στους ιστότοπους κοινωνικής δικτύωσης για τον βιασμό, το φονικό και τελικά την απανθράκωση μιας κοπέλας στην Ξάνθη, ενώ πληθαίνουν οι φωνές για επαναφορά της θανατικής ποινής. Στο μεταξύ, αλγεινή εντύπωση έχει προκαλέσει η δημοσιοποίηση σε μεγάλα σάϊτ της Αθήνας, αλλά και στην Ξάνθη, πολλών φωτογραφιών της κοπέλας που δολοφονήθηκε.

    Είναι σίγουρο ότι σε άλλες ομαλές εποχές, εάν δεν υπήρχε το δράμα του πετσοκόμματος των εισοδημάτων, της φτώχειας και της ανεργίας, αλλά και της απαξίωσης της πολιτικής μέσω και της υπόθεσης της Λίστας Λαγκάρντ, το θέμα στην Ξάνθη, όχι απλά θα ήταν το βασικό, αλλά θα κυριαρχούσε. Χτές και σήμερα, από τη στιγμή που έγινε γνωστό το έγκλημα στη Θράκη, το Ιντερνετ -και όχι μόνο- πήρε φωτιά. Δεν είναι μάλιστα, λίγοι εκείνοι που ζητούν την επαναφορά της θανατικής ποινής για τέτοιου είδους εγκλήματα. Πολλοί επίσης, εκφράζουν την αποτροπή τους για τις τρομερές αδυναμίες που παρουσιάζει ο δικαστικός και γενικότερα ο κρατικής μηχανισμός. Να σημειωθεί πως ο Ελληνας δράστης είχε συλληφθεί στο παρελθόν για απόπειρα βιασμού και αθωώθηκε. Ο ίδιος, όπως έγινε γνωστό, διατηρούσε κατάστημα κοντά στο σπίτι του πατέρα του θύματος. Ο βιαστής ομολόγησε.

    Ιδού ορισμένες από τις απόψεις που αναρτήθηκαν στο διαδίκτυο:

    “Εγκλήματα σαν αυτό της Ξάνθης, με κάνουν να θέλω την επαναφορά της θανατικής ποινής στο ποινικό μας σύστημα. Στα μάτια μου το συγκεκριμένο έγκλημα ανατρέπει ολοκληρωτικά την ανθρωπιστική φιλοσοφία του πολιτισμού μας και τη σύγχρονη αντίληψη περί σωφρονισμού. Τί να σωφρονίσεις σε ένα τέτοιο κτήνος...”

    “Επίσης εγκληματίες είναι εκείνοι που επέτρεψαν να κυκλοφορεί ελεύθερο αυτό το τέρας ενώ ήταν ήδη σεσημασμένος για βιασμούς και ναρκωτικά. Αυτούς, που έχουν και την ευθύνη της προστασίας της κοινωνίας από τους ψυχοπαθείς, δεν πρόκειται να τους επιρρίψει ποτέ κανείς ευθύνες. (...) Ο Αφγανός που σκότωσε τον άνθρωπο στην Πάτρα τους ξέφυγε, ο εγκέφαλος της σπείρας των τοκογλύφων τους ξέφυγε, ο σεσημασμένος για βιασμούς και ναρκωτικά κυκλοφορούσε ελεύθερος. Πόσοι αθώοι άνθρωποι πρέπει να πληρώσουν τα λάθη των άχρηστων που διαχειρίζονται τα θέματα της δικαιοσύνης, την αηδία των νομοθετών ή τις όποιες παραλείψεις των υπευθύνων;”

    Αρκετοί επίσης, επισημαίνουν το γεγονός ότι ο δράστης είναι Έλληνας και όχι αλλοδαπός, διότι όπως λέγουν εάν ήταν ξένος, αυτή τη στιγμή θα είχε γίνει σεισμός στη χώρα. Ιδού μια άποψη: “Αν ήταν αλλοδαποί μπορεί να είχε πέσει η κυβέρνηση, να είχε γίνει πεδίο μάχης το κέντρο της Αθήνας κλπ. Μετά ψάχνουμε να βρούμε γιατί η Χρυσή Αυγή παίρνει 10%. Είτε μας αρέσει είτε όχι είμαστε ένας λαός με έντονο το στοιχείο του ρατσισμού και αναμεσά μας κυκλοφορούν πολλοί νοσταλγοί του Χίτλερ και του Παπαδόπουλου”.

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ factorx 28/12/2012 18:49:06

      Συχνά οι ίδιοι αδιάφοροι άνθρωποι που ξέρουν πρόσωπα και γεγονότα, κάνοντας τα στραβά μάτια, περιμένουν το γεγονός και μόνον τότε "πατούν το κουμπάκι": Οι αδιάφοροι που "κυττούν μόνον τη δουλειά τους" και ποτέ τον πλησίον, γίνονται ξαφνικά Ιαβέρηδες.
      Το κακό συνήθως είναι πολύ κοινότοπο και δεν κρύβεται, όπως και αλλού άλλοτε. Τα έχει γράψει αυτά η Χ. Άρεντ. Κυκλοφορεί μεγαλοπρεπές δίπλα μας. Αλλά η κοινωνία που κάνει πως δεν καταλαβαίνει, είναι καταδικασμένη να είναι αποτυχημένη κοινωνία.
      Σεσημασμένος για βιασμούς και ναρκωτικά...
      Και ήταν ο μανάβης της γειτονιάς. Νόμιμος με άδεια.
      Μήπως πλήρωνε και δημοτικά τέλη; Και φόρους;
      Μήπως έδινε και "πληροφορίες" στους αρμοδίους; Σύνηθες άλλωστε για σεσημασμένους, σε μικρές κλειστές κοινωνίες, και δή της μακρινής, ακριτικής επαρχίας...
      Ναι, αρκετά έπαιξε το παραμύθι "η αθώα κοινωνία και το ένοχο κράτος των πολιτικών". Αλλά αυτή τη φορά ο "δράκος" βγήκε απο τα πολύ χαμηλά..

    • roadrunner avatar
      roadrunner @ factorx 28/12/2012 18:52:24

      Αιμοδιψές, φιλοθεάμον κοινό, αρένας ταυρομαχιών –
      αντί συνεκτικής κοινωνίας. Διψά για περισσότερο αίμα, όπως στις (μέχρι πρόσφατα) Καταλανικές αρένες. Τι καλύτερο να περιμένεις όταν η ευρύτερη παιδεία (όχι μόνο το τυπικό σύστημα εκπαίδευσης) και οι προσλαμβάνουσες γενιών ολόκληρων, κυριαρχήθηκαν από τις πολλαπλές επαναλήψεις ποικίλων τηλεοπτικών επεισοδίων και ταινιών, με μοναδικό θέμα, τις τεχνικές εκτέλεσης ιδιαζόντως ειδεχθών εγκλημάτων ;

  29. Λύκος avatar
    Λύκος 28/12/2012 19:12:40

    Στην Αμερική έχουν θανατική ποινή και πάλι δεν τους κάνουν καλά. Φανταστείτε να μην είχαν πως θα αποθρασύνονταν. Ωστόσο δεν καταλαβαίνω κάτι, γιατί η πολιτεία δεν έχει δικαίωμα να αφαιρεί τη ζωή αλλά έχει το δικαίωμα της στέρησης της ελευθερίας; εκεί δηλαδή δε γίνονται λάθη; ή μήπως λέμε άντε το πολύ πολύ να γεράσει στη φυλακή και όλα εν τάξει; Η αλήθεια και η πλάνη είναι άσχετη με την τιμωρία. Πάντα πρέπει να λάμπει η πρώτη. Και να υπάρχουν πολλές δικλείδες.
    Επιπλέον, αν οι κοινωνίες εξελίσσονται πολιτισμικά και ηθικά τότε δέον να καταργηθεί. Προσωπικά όμως θεωρώ ότι η κοινωνία μας δεν έχει φτάσει σε αυτό το σημείο. Στον Καναδά π.χ. μπορεί να έχει φτάσει. Ίσως πριν 30 χρόνια να ήταν και σε μας καλές οι συνθήκες για κατάργηση. Τώρα όμως με τους δικούς μας εγχώριους παλαβούς αλλά και με το πλήθος ασυνείδητων αλλοδαπών πρέπει να διολισθήσουμε πίσω για να διαφυλάξουμε τους αδύναμους, αφού αντικειμενικά τα ήθη εκτραχύνονται. Θανατική ποινή στα ειδεχθή εγκλήματα, εμπόρους ναρκωτικών αλλά και στους προδότες του έθνους, μη ξεχνιόμαστε. Και όσον αφορά αυτούς που θεωρούν ότι απογοητεύονται από το λαϊκό αίτημα για την επαναφορά της θανατικής ποινής ας γράφουν κάθε φορά που απογοητεύονται με μας τους σκληρούς και απάνθρωπους, ότι δεν έχουν πρόβλημα να βλέπουν αθώες ψυχές να ξεψυχούν, για να αποκαταστήσουμε και την αλήθεια για το ποιος είναι ο απάνθρωπος. Δεν μπορείς να ποντάρεις μια ζωή στην τύχη ότι δε θα τύχει στους δικούς σου η τραγωδία.

  30. victoria (true) avatar
    victoria (true) 28/12/2012 19:17:18

    Όχι στη θανατική ποινή.
    Όχι για καμία επιείκια, αλλά γιατί η τιμωρία δεν μπορεί να είναι και αυτή έγκλημα.
    Μια πολιτεία δεν μπορεί να έχει ρόλο 'φονιά', όποια κι αν είναι η πρόκληση. Ο νόμος δεν μπορεί να είναι εκμαυλιστικός (αναγκαστικά στην περίπτωση της εσχάτης των ποινών), αλλιώς πώς θα επιβάλλει συμμόρφωση σε αξίες, όπως είναι ο σκοπός;

    Έγκλημα και τιμωρία, αυτό ναι. Και αυστηρότατη (όχι παραθυράκια).
    Αλλιώς αποδεχόμαστε πως αρχίζουμε τα βαριά, επειδή δεν φτιάχνονται τα παραθυράκια. Και βέβαια ούτε αυτό θα έχει νόημα.

  31. ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΛΑΚΩΝ avatar
    ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΛΑΚΩΝ 28/12/2012 20:16:21

    Δείχνει άσχετο με το θέμα μας αλλά δεν είναι.
    Σήμερα μου στείλανε ένα τραγούδι, σκυλοτράγουδο είναι, ενός "τραγουδιάρη" συμπατριώτη μου, αλλά πιστέψτε με δείχνει να εκφράζει όλο και περισσότερους απλούς συνέλληνες. Αυτοί ψηφίζουν κιόλας, ας μην αναρωτηθούμε τι! (στο διαδίκτυο ήδη γίνεται ο χαμός)
    Κ. Χαλουλάκου, ο Συνταγματάρχης!
    http://www.youtube.com/watch?v=xO01fKL-7m0&feature=em-share_video_user

    • Ελλην-1821 avatar
      Ελλην-1821 @ ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΛΑΚΩΝ 30/12/2012 07:42:51

      μπραβο τετοιους θελουμε με υψηλο μορφωτικο επιπεδο. για σενα λεω

      • Tζαναμπετης avatar
        Tζαναμπετης @ Ελλην-1821 30/12/2012 14:21:16

        αυτή η καραμέλα με το μορφωτικό επίπεδο τι είναι ρε παιδιά? Δηλαδή όλα αυτά τα χρόνια που μας κυβέρνησαν "μορφωμένοι" δεν πηγαίναμε από το κακό στο χειρότερο?

  32. A.M. avatar
    A.M. 28/12/2012 20:40:58

    Εάν η ποινή για βιασμό ήταν όχι ισόβια αλλά 40 ολόκληρα χρόνια χωρίς εξόδους κλπ διευκολύνσεις και τον καθημερινό σου άρτο για να τον φάς θα έπρεπε να τον βγάλεις με τον ιδρώτα σου εργαζόμενος μέσα στην φυλακή (υπάρχουν άπειρες εργασίες που θα μπορούσαν να γίνουν «κατ' οίκον») και εάν συνταγματικά υπήρχε απαγόρευση στον οποιονδήποτε - ακόμα και στον πρόεδρο της δημοκρατίας - να δώσει χάρη έστω και μιάς ημέρας και δεν θα υπήρχε ουδεμία απολύτως περίπτωση να δείς τον έξω κόσμο πριν εκτίσεις αυτά τα «λίγα» 40 σου χρονάκια, τότε η θανατική ποινή δεν θα χρειάζονταν.
    Ακόμα και αν ασθενούσες δεν θα έβγαινες από την φυλακή.
    Ακόμα και αν ασθενούσες βαρύτατα και πέθαινες πριν εκτίσεις την ποινή σου δεν θα έβγαινες από την φυλακή, θα πέθαινες εκεί.
    Εκεί η νοσηλεία, εκεί η εργασία, εκεί τα πάντα για 40 ολόκληρα χρόνια.
    40 χρόνια είναι 40 χρόνια.
    Αν το σκεφτεί κάποιος καλύτερα θα δεί πως κατά βάθος η θανατική ποινή είναι κατά πολύ «μικρότερη» ποινή από 40 χρόνια πραγματικής φυλάκισης.
    Ειδικά εάν θα είχαν προβλεφθεί όλα εκείνα τα μέτρα ούτως ώστε να είναι αδύνατη όχι μόνον η απόδραση αλλά και η αυτοχειρία εντός της φυλακής.
    Σκεφτείτε το λίγο.
    Η θανατική ποινή ΔΕΝ είναι η πιο αυστηρή ποινή.
    Και η φυλάκιση δεν αντίκειται ούτε στην χριστιανική πίστη, ούτε σε κανέναν ηθικό ή άγραφο ανθρωπιστικό νόμο.
    Αν φυλακιζόταν κάποιος στα 30 του και έτρωγε 40 χρόνια ποινή για βιασμό θα έβγαινε στα 70 του.
    Ισόβια δηλαδή ή σχεδόν ισόβια.
    Και σε περίπτωση που αναδρομικά αποδεικνύονταν ότι άλλος ήταν ο ένοχος και ότι η δικαιοσύνη έσφαλε θα υπήρχε πάντα η δυνατότητα - μερικής έστω - επανόρθωσης της δικαστικής πλάνης και το κυριότερο της ηθικής αποκατάστασης του αδίκως φυλακισθέντος.
    Εάν σε αυτά προσθέσουμε και το ότι η ίδια η κοινωνία, εμείς όλοι μας δηλαδή, έχουμε σε κάποιο βαθμό συνυπευθυνότητα για το ότι επιτρέψαμε να αναδειχθεί ένας εγκληματίας μέσα από τις κοινωνικές ανισότητες, την έλλειψη παιδείας και πολλούς άλλους λόγους που δεν είναι του παρόντος, νομίζω πως η θανατική ποινή δεν θα πρέπει ούτε κάν να συζητείται ως ενδεχόμενο (με μόνη εξαίρεση σαφώς για εγκλήματα του στρατιωτικού ποινικού κώδικα, για εσχάτη προδοσία κλπ κατά την περίοδο πολέμου, κάτι που ισχύει και σήμερα).
    Μια ποινή πραγματικής φυλάκισης άνω των 30 χρόνων χωρίς καμμία δυνατότητα μείωσης της ποινής μετά την τελεσιδικία είναι υπεραρκετή τιμωρία για έναν οποιονδήποτε εγκληματία.
    Σε κάθε περίπτωση προσωπικά ΔΕΝ θα ήμουν αντίθετος στην επιβολή και καταναγκαστικής εργασίας - εννοώ εργασία πλέον της εργασίας που θα απαιτείται για να βγάζει την τροφή του ο φυλακισμένος - για εγκληματίες σαν τον χτεσινό.
    Κάτι βέβαια που χρειάζεται αλλαγές και στο σύνταγμα που αν δεν απατώμαι απαγορεύει την καταναγκαστική εργασία.

  33. Jay Gatsby avatar
    Jay Gatsby 28/12/2012 21:03:17

    "θανατικη ποινη αμα αφαιρεις ζωη
    κοψιμο γεννητικων οργανων αμα βιασεις
    κοψιμο χεριων αμα κλεψεις"
    ετσι θα πεσει κατα 99% η εγκληματικοτητα

    κατά τα άλλα εδώ μέσα ξιφουλκείτε συνεχώς κατά του μουσουλμανικού φονταμενταλιστικού κινδύνου.

  34. from Huston avatar
    from Huston 28/12/2012 21:12:15

    "Γιατί υπάρχει πάντα, έστω και μια μικρή, αμφιβολία μήπως ο εγκληματίας ήταν ….άλλος"

    Οχι "πάντα"
    Διότι υπάρχουν πολλές περιπτώσεις που δεν υπάρχει καμια απολύτως αμφιβολία.
    (πληροφορίες θύματος προτου υποκύψει - DNA - video - αυτόπτες μάρτυρες - απολογία)

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ from Huston 29/12/2012 09:11:45

      έτσι όπως το γράφετε, το "πάντα" όντως ήταν υπερβολή.

  35. BLACKQUEEN avatar
    BLACKQUEEN 28/12/2012 22:00:00

    Με το δίκιο τους τον θαυμάζουν τον τιτανοτεράστιο καθηγητή του Χάρβαρντ!!! Εσείς μόνο αχάριστοι παλιοέλληνες δεν τον εκτιμήσατε όσο τον είχατε ολόδικό σας κι ενώ με τα χρήματά σας ταξίδευε σε ολόκληρο τον πλανήτη και σας ....διαφήμιζε.
    Αγνώμονες....

    • Bixiou avatar
      Bixiou @ BLACKQUEEN 28/12/2012 23:10:43

      Εχετε δικιο BLACKQUEEN. Μας εκανε διαφημιση στους φιλους του της gauche caviar. Και τι θα γινουμε χωρις αυτον αν δωσει ο Θεος και ακολουθησει τον Παπακωνσταντινου...

      • Αναξιμανδρος-αστρο avatar
        Αναξιμανδρος-αστρο @ Bixiou 28/12/2012 23:50:05

        Ξεχνάτε οτι η Αμερική δεν εκδίδει Αμερικανούς πολίτες σε τρίτες χώρες και δη σε προτεκτοράτα...

        • Bixiou avatar
          Bixiou @ Αναξιμανδρος-αστρο 29/12/2012 12:15:14

          Συμφωνω! Γι'αυτο αλλωστε εξεφρασα ευχη.

      • BLACKQUEEN avatar
        BLACKQUEEN @ Bixiou 29/12/2012 21:11:23

        ..Αν καταλήξει βέβαια ο Παπάκ, εκεί που πρέπει...Ας μη χαιρόμαστε άδικα....
        Οτι ΓΑΠ, Βενιζέλ, Παπάκ έπρεπε να είναι ήδη παρεούλα του Λαυρεντιάδη, δεν το συζητάμε. Αλλά .....

  36. αναξιμανδρος avatar
    αναξιμανδρος 28/12/2012 22:20:56

    Σε καμμία περίπτωση θανατική ποινή, γιατί πάντα γίνεται έστω και ΕΝΑ λάθος.
    Χημικός ευνουχισμός ναι, ανεπιφύλακτα. Κι αν ξαναασκήσει βία, χημική λοβοτομη.

  37. roadrunner avatar
    roadrunner 28/12/2012 22:39:27

    Jay Gatsby, μην μπλέκεις την εχγώρια εγκληματικότητα, με την εισαγόμενη και με τον μουσουλμανικό φονταμενταλιστικό κίνδυνο.
    Υπάρχει τεράστια διαφορά (το είχα γράψει και παλιότερα):
    Κάθε τοπική ή ευρύτερη, κλειστή ή ανοικτή, μικρή ή μεγάλη κοινωνία,
    (κατ’ επέκταση, κάθε χώρα) έχει την (σχεδόν) πλήρη ευθύνη των “δημιουργημάτων της”, του τύπου “δράκου της Ξάνθης” ή του τύπου “Παπαχρόνη”.
    Άρα κάθε κοινωνία, ως υπεύθυνη, έχει και την υποχρέωση να ανεχτεί τα “εγκληματικά” δημιουργήματά της, να τα σωφρονίσει και να πληρώσει τις παραλείψεις της, όταν εξαιτίας αυτών των παραλείψεων, έχουν πια οδηγηθεί στο έγκλημα εναντίον της.
    Είναι όμως άδικο, ανήθικο και επικίνδυνο, για μια χώρα να υποδέχεται, να ανέχεται και να σιωπά απέναντι στα “εγκληματικά δημιουργήματα” άλλων χωρών.
    Με την ίδια έννοια, που ανέχεσαι την παραβατική συμπεριφορά των παιδιών σου μέσα στο σπίτι σου διότι είσαι υπεύθυνος για την ανατροφή τους ,
    ενώ δεν είσαι καθόλου υπεύθυνος και άρα υποχρεωμένος να ανεχτείς το παιδί του γείτονα που θα μπει για να ρημάξει το δικό σου σπίτι. Γιατί αν το κάνεις, είναι βέβαιο ότι θα βλάψεις τα παιδιά σου.

  38. cp avatar
    cp 28/12/2012 23:18:22

    Μια παρατήρηση:
    Κατ'αρχήν η σαρία είναι τρόπος κοινωνικής οργάνωσης που προσφέρει σε μια συντηρητική κοινωνία απόλυτη ασφάλεια σχεδόν παντα .Οχι πάντα , σχεδόν πάντα . Για αυτό τιμωρείται σκληρά η παρεκτροπή.
    Η Σαρία έχει και Θετικά σημεία ,όχι μόνο τα γνωστά αρνητικά .
    Οι δημόσιες εκτελέσεις όμως σιγα σιγά περιορίζονται και σε αριθμό κρατών και σε συχνότητα.

  39. new age1 avatar
    new age1 29/12/2012 00:11:42

    καθε χρονο διαβαζουμε για αρκετα εγκληματα με φονο και τα ισοβια ειναι μια αποδεκτη ποινη απο το κοινο περι δικαιου αισθημα (αρκει βεβαια τα ισοβια να ειναι ισοβια).
    καποια ομως εγκληματα με φονο ειναι τοσο ...αδικα, που τα ισοβια ειναι μικρη τιμωρια.
    για τον παραλογο φονο στην Ξανθη και για αναλογα ειδεχθη εγκληματα αφαιρεσης ζωης χωρις αμφιβολιες, πρεπει να υπαρχει θανατικη ποινη και τιποτα λιγοτερο.
    αν υπηρχε μονο βιασμος, τα 30 με 40 χρονακια χωρις αδειες και "εκπτωσεις" θα ήταν μια αποδεκτη τιμωρια.

  40. ΝΤΙΝΟΣ avatar
    ΝΤΙΝΟΣ 29/12/2012 10:18:11

    "Απ΄έξω από το χορό πολλά τραγούδια λεν".
    Για φανταστείτε τον εαυτόν σας ως παράπλευρο θύμα ενός ειδεχθούς εγκλήματος και τότε βγάλτε συμπέρασμα!
    Ήμουν φανατικός ενάντια στην θανατική ποινή. Δυστυχώς η ζωή με δίδαξε τα εντελώς αντίθετα.
    Η ποινή του θανάτου δρα σαφέστατα ανασταλτικά .
    Γνωρίζω αρκετά τον ψυχισμό και τη νοοτροπία των επίδοξων για κακουργηματικές ή γενικώς παράνομες πράξεις, που κινούνται από ταπεινά ελατήρια . Πριν την εκτέλεση κάθε παρανομίας φροντίζουν να ενημερώνονται επακριβώς και λεπτομερειακώς για τις συνέπειες αλλά και για την εκ των υστέρων έκβαση των συνεπειών των πράξεων τους , στην περίπτωση που θα συλληφθούν.
    Ζυγίζουν τα υπέρ και τα κατά και πράττουν αναλόγως.!!

  41. cp avatar
    cp 29/12/2012 13:46:17

    Ντίνο δεν έχεις άδικο.
    Δυστυχώς έτυχε να παρακολουθήσω μια υπόθεση καθ' επανάληψη βιαστή προ δεκαετίας αν θυμάμαι καλά ,ο οποίος ΜΑΛΛΟΝ ΔΕΝ ΤΙΜΩΡΗΘΗΚΕ.
    Συχναζα σε ένα μαγαζί περίπου μπαρ (είναι κάβα που σερβιρίζει και ποτά-κυρίως λικερ/κρασι) στην Πλάκα. Το μαγαζί φυσικά δεν ήταν παρακμιακό και είχε το στυλ του παραδοσιακού . Είχε μαζέψει πελάτες πολύ γνωστά πρόσωπα (και έναν πρωην πρωθυπουργό ).
    Εκανε εντύπωση στην παρέα μου ένας τύπος 50-60 ετών που ερχόταν δυο τρεις φορές τον μήνα , συνοδευόμενος από κοπέλες ηλικίας γύρω στα 20 , Οι κοπέλες ήταν τουρίστριες .Κάθε φορά συνοδευόταν από διαφορετική κοπέλα.
    Ερχόντουσαν ,καθόντουσαν 2-3 ώρες πίνανε πολλά λικέρ και έφευγαν σε κατάσταση υψηλής ευφορίας.
    Φυσικά ο τύπος είχε γίνει το πρώτο θέμα συζήτησης : Ενας άνδρας γνώριζε γυναίκες στην Αεροπαγίτου πχ ,τριάντα χρόνια μικρότερης ηλικίας ,οι οποίες δεν ήταν πόρνες (ήταν τουρίστριες βοριο- ευρωπαίες ) , διασκέδαζε το μεσημέρι της ίδιας μέρας μαζί τους και έφευγαν αγκαλιασμένοι .Και αυτό κάποιες φορές τον μήνα επί πολλούς μήνες.!!!!
    Ξαφνικά οι επισκέψεις του διακόπηκαν . Ενα βράδυ ήρθε η ασφάλεια και πηρε τον ιδιοκτήτη για να τους υποδείξει σεσημασμένους . Εκανα για καμιά ώρα τον μπάρμαν .
    Ο συγκεκριμένος τύπος έδινε στις κοπέλες, λίγο πριν φύγουν από το μπάρ , μια σπανακόπιτα με βαρβιτουρικό .Μετά τις έβαζε στο αμάξι και τις βίαζε.
    Οι εφημερίδες τον ονομάτισαν σαν τον βιαστή με τις σπανακόπιτες.
    Τον έπιασε η αστυνομία γιατί ένας από την παρέα τον αναγνώρισε και τον υπέδειξε σε αστυνομικό με πολιτικά.(Δεν ήταν τελικά σεσημασμένος).
    Διάβαζα το ΒΗΜΑ πρίν δύο χρόνια ,του είχε αφιέρωμα στο αστυνομικό ρεπορτάζ. Τιμωρήθηκε με μερικούς μήνες φυλακή και βγήκε έξω.
    Οι κοπέλες ήταν τουρίστριες και δεν παρουσιάζονταν στο δικαστήριο,αφού δεν διέμεναν στην Ελλάδα.Μία δε έφαγε και πρόστιμο γιατί της έδωσαν κλητήριο θέσπισμα στο ξενοδοχείο που τότε διέμενε και δεν ειδοποιήθηκε . Οι βιασμοί πρέπει να ήταν πάρα πολλοί .
    Τα λέω αυτά για να φανεί :
    α)το μέγεθος της Ατιμωρησίας
    β)Οτι ορισμένα άτομα σκέπτονται ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΚΑ. Ο συγκεκριμένος άντρας είχε το χάρισμα της γοητείας .Θα μπορούσε απλώς να περνά πολύ καλά. Εφτασε στο έγκλημα για το έγκλημα. Hθελε απλώς χρησιμοποιώντας την γοητεία του , να κάνει κακό.

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ cp 29/12/2012 15:57:31

      Μήπως γνωρίζετε τι δουλειά έκανε ο κύριος; Απο που έβγαζε τα προς το ζήν; Άν δούλευε φυσικά...
      Η έκταση της ποινής του και το "χάρισμα της γοητείας" με παραπέμπει σε πιθανό "χρήσιμο συνεργάτη ευαγών υπηρεσιών".

  42. pipis avatar
    pipis 29/12/2012 19:14:02

    Τι να την κάνω τη θανατική ποινή *αφού* έχει εκτελεστεί το αδίκημα. Το θέμα είναι τι μπορούμε να κάνουμε ως κοινωνία κι ως οργανωμένο κράτος (sic) για να αποτρέπουμε τέτοιες καταστάσεις.

    Καταρχήν έχουμε σοβαρό έλλειμμα δικαιοσύνης. Δεν γίνεται να καταδικάζεται κάποιος για βιασμό και σε έξι μήνες να κυκλοφορεί ελεύθερος λόγω έλλειψης στοιχείων. Τότε γιατί τον έβαλαν μέσα εξαρχής; Δεν μπορούσε να γίνει μια ψυχολογική εκτίμηση της κατάστασης του; Έτσι ανοίγουμε τις φυλακές και βγάζουμε όποιον υπάρχει έξω;

    Δεύτερον ο άνθρωπος αυτός θα είχε δώσει σημάδια. Διαβάζω πως ήταν σεσημασμένος. Η πολιτεία δεν πρέπει να μεριμνήσει και να φτιάξει κέντρα φύλαξης και ψυχολογικής παρακολούθησης ανθρώπων επιρρεπών στο έγκλημα;

  43. Ελλην-1821 avatar
    Ελλην-1821 30/12/2012 07:49:17

    για προσεξτε λιγο για τον βιασμο μονο. το ξερετε οτι μια συζυγος μπορει να κατηγορησει οτι την βιαζε η την βιαζει ; οχι οτι αυτο μπορει να συμβαινει αλλα για εκδικηση για κατι που της εκανε

    • roadrunner avatar
      roadrunner @ Ελλην-1821 30/12/2012 09:46:47

      Και ποια η διαφορά δηλαδή ; Ένας εξακριβωμένος με ιατροδικαστική εξέταση βιασμός, πρέπει να τιμωρείται το ίδιο, είτε γίνεται στο δρόμο είτε στο σπίτι.

    • Λύκος avatar
      Λύκος @ Ελλην-1821 30/12/2012 13:30:35

      Στο πλαίσιο του γάμου δεν θεωρείται βιασμός νομίζω. Μόνο ως ενδοοικογενειακή βία εκλαμβάνεται που διώκεται αυτεπαγγέλτως αν δε κάνω λάθος. Το ότι πολλές γυναίκες ελεύθερες στις διακοπές που μπορεί να κάνουν ό,τι κάνουν επειδή το θέλουν και μετά επικαλούνται βιασμούς είναι μία πραγματικότητα, γι' αυτό και νομίζω πως η βαριά βία είναι το αναγκαίο επιβαρυντικό στοιχείο για μια εσχάτη των ποινών.

  44. AIK avatar
    AIK 02/01/2013 16:46:48

    Νομίζω ότι έπρεπε να ρωτηθούν για τη θανατική ποινή και οι κάτωθι
    1. οι κοπέλες που αν δεν έσφαζε ο παπαχρόνης θα ήταν γιαγιάδες τώρα
    2. οι Χρυσαφίδηδες που σφάχτηκαν οικογενειακώς από κάποιον που ακόμα διαφεύγει.
    3. ο Καντάρης που δεν θα δει ποτέ το παιδί του και το παιδί του που θα τον βλέπει από φωτογραφίες
    4. ο Λαζανάς που σίγουρα μετάνοιωσε που έβγαλε το σκύλο του βόλτα
    5. οι αναρίθμητοι πλέον γέροντες που βρέθηκαν στο δρόμο των ποικιλόχρωμων κλεφτών και βασανίστηκαν, στραγγαλίστηκαν, σφαχτηκαν ή πυροβολήθηκαν (οι πιο τυχεροί) για λίγα ευρώ
    6. ο Αξαρλιάν (δεν χρειάζονται "συστάσεις")
    7. οι αστυφύλακες και ειδικοί φρουροί που δολοφονήθηκαν κατά την ενάσκηση των καθηκόντων τους
    8. η Μυρτώ (οι "συστάσεις" ομοίως περιττεύουν)
    Να συνεχίσω;

  45. Aριστοτέλης Ηρ. Καλέντζης avatar
    Aριστοτέλης Ηρ. Καλέντζης 16/01/2013 18:10:11

    Αγαπητοί Συνέλληνες,

    Μιλώντας για θανατική "ποινή" έχουμε ήδη διαπράξει το πρώτο λάθος! Βασική παράμετρος κάθε "ποινής" είναι ο ΣΩΦΡΟΝΙΣΜΟΣ του ενόχου και ο θάνατος ουδένα ΣΩΦΡΟΝΙΣΜΟ επιτυγχάνει.

    Αναμφιβόλως, υφίστανται εγκλήματα για τα οποία η εκτέλεση του ενόχου καθίσταται απαραίτητη, κυρίως, για λόγους παραδειγματισμού και αποτροπής μελλόντων μιμητών. Εν τοιαύτη περιπτώσει (και όλοι αντιλαμβανόμεθα ποιες είναι αυτές οι "περιπτώσεις"...) θα ήταν ειλικρινέστερο να μιλούσαμε απεριφράστως, απλώς, για "Εκτέλεση" και όχι "ποινή".

    Και θα ήταν ευχής έργο εάν καταφέρναμε εμείς οι Έλληνες (ή, όσοι, τέλος πάντων Έλληνες) να επικοινωνούμε κόσμια. Θα μας απήλλασσε από πολλά δεινά τα οποία υποθάλπει η επικοινωνιακή δυσφορικότητα που μεθοδεύτηκε συστηματικά κατά την "μεταπολίτευση" με την φαλκίδευση της Ελληνικής μας γλώσσας.

  46. φωτοβολταικα συστηματα avatar
    φωτοβολταικα συστηματα 21/01/2013 14:49:26

    ειτε αφαιρεσει ζωή, είτε κακοποίησει θα πρέπει αντίστοιχα να ισχύει η θανατική ποινή και αν ειναι εφικτό με τον ίδιο τροπο να βασανιστεί όπως βάσανισε, βεβαια δεν απαλοίνει τον πόνο αλλά τουλάχιστον θα ξέρεις οτι πέρασε τα ίδια!!!


    fotovoltaika