#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
02/05/2010 11:37
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Πειραματόζωο του ΔΝΤ η Ελλάδα



Μερική υποχώρηση υπό την πίεση του λαϊκού ξεσηκωμού

Είπαν τα μισά – αναμένεται και δεύτερο πακέτο

Μια φάση του κ. Παπακωνσταντίνου τα λέει όλα: πρόκειται για την μεγαλύτερη προσπάθεια δημοσιονομικής προσαρμογής που έχει αναληφθεί ποτέ στην Ευρώπη.

Άρα πρόκειται για ένα πείραμα. Και ως γνωστόν τα πειράματα δεν πετυχαίνουν πάντα. Ιδίως όταν τα …πειραματόζωα (οι Έλληνες) στην περίπτωσή μας …πεθαίνουν.

 Αυτή είναι μέχρι στιγμής η πρώτη εκτίμησή μας από όσα ακούσαμε σήμερα από τους αρχιτέκτονες της καταστροφής της χώρας.

Δεύτερη εκτίμηση, εξίσου σημαντική: Είναι προφανές ότι η κυβέρνηση αναγκάστηκε σε  μερική υποχώρηση, χωρίς αυτό να αναιρεί την σκληρότητα των μέτρων. Υπό την πίεση των λαϊκών αντιδράσεων η κυβέρνηση ανακοίνωσε ένα πιο… λάιτ πακέτο μέτρων, τηρώντας τα προσχήματα, τουλάχιστον ως προς τις περικοπές κυρίως στον ιδιωτικό τομέα.

Η Τρόικα όμως θεωρεί τα μέτρα ανεπαρκή και αυτό σημαίνει ότι θα ακολουθήσει νέος γύρος μέτρων στον επόμενο έλεγχο.

Από τα λεγόμενα του υπουργού Οικονομικών προκύπτει σαφώς ότι πολύ σύντομα θα έλθει και άλλο πακέτο νούμερο 2 το οποίο ίσως τότε προκαλέσει μεγαλύτερο σοκ.

Διότι είναι αδύνατο να πιστέψουμε ότι το ΔΝΤ δέχθηκε μόνον αυτά ή ότι θα μειωθεί το έλλειμμα κατά 16 ποσοστιαίες μονάδες μόνο με τα συγκεκριμένα μέτρα.

Οπότε το επόμενο ψαλίδι θα πέσει σε μισθούς στον ιδιωτικό τομέα, βασική απαίτηση των ξένων για να γίνει πιο φθηνή και πιο ανταγωνιστική η ελληνική οικονομία.

Από την άλλη, οι βασικές επώδυνες αλλαγές γίνονται μέσα από το ασφαλιστικό νομοσχέδιο. Οι αλλαγές θα ξεκινήσουν από το 2011 κι όχι το 2018 όπως σχεδιαζόταν αρχικά. Αυξήσεις στα όρια συνταξιοδότησης μέχρι τα 40, περικοπές πρόωρων συντάξεων, αυξήσεις στις εισφορές.

Επίσης, άμεσα θα αδειάσουν οι τσέπες μας με την αύξηση κατά 10% του ΦΠΑ, τις περικοπές κατά 8% των επιδομάτων, και 3% στους εργαζόμενους των ΔΕΚΟ. τις αυξήσεις σε καύσιμα, ποτά και τσιγάρα.

Ενδιαφέρον επίσης το «άδειασμα» της κ. Μπιρμπίλη η οποία δε θα δει το χρώμα του ευρώ από τα χρήματα που θα εισρεύσουν στα ταμεία από τη νομιμοποίηση των ημιυπαίθριων και των αυθαίρετων. Όλα θα μπουν στη μαύρη τρύπα του ελλείμματος.

Ο κ. Παπακωνσταντίνου προανήγγειλε επίσης αύξηση των αντικειμενικών αξιών η οποία μπορεί να φτάσει το 200%.

Το μήνυμα της αναταραχής και της οργής φαίνεται να έλαβε η κυβέρνηση γι’ αυτό και προχωρά σε νέα έκτακτη εισφορά στις κερδοφόρες επιχειρήσεις.

Κατά τα άλλα ο κ. Παπακωνσταντίνου επιτέλους ανέφερε ότι πάμε ΔΝΤ!

Ομολόγησε ότι η ύφεση θα φτάσει στο -4,άρα το ΠΣΑ είναι εκτός στόχων

Το τελικό συμπέρασμα είναι ότι η κυβέρνηση έδωσε μια μικρή αναβολή στην κατάρρευσή της. Το πότε θα γίνει αυτό θα εξαρτηθεί από τις πιέσεις του ΔΝΤ για τη λήψη κι άλλων σκληρών μέτρων. Πιθανότατα μέσα στο 2011…

ΣΧΟΛΙΑ

  1. smoking area avatar
    smoking area 02/05/2010 11:41:32

    Στην κυρά μάνα μας μη δίνετε βοήθεια
    ούτε μαγκούρα στο προσκέφαλο σιμά
    γιατί θα δέρνει κάθε μέρα τα παιδιά της
    κι όταν μιλάω θα με λέει αληταρά
    κι αν δέρνει κάθε που γουστάρει τα παιδιά της
    θα καταντήσουνε εμπόροι δουλικοί
    τα νιάτα χάνονται στα βρόμικα σοκάκια
    για να μετρήσουν με το μπόι τους τη γη

    Κι αν θέλω τώρα να ακούγεται η φωνή μου
    με πιάνει τρόμος από ίσκιους μακρινούς
    χρυσάφι μοιάζει η συντροφιά σου στη ζωή μου
    κι η ομορφιά σου μου γιατρεύει τους καημούς
    ρε μπάρμπα κάτσε να μας πεις μιά ιστορία
    πως ήταν τότες η μανούλα μας παλιά
    έπεφτε ξύλο σα γινόταν φασαρία
    ή σας νανούριζε με χάδια και φιλιά

    Κι ο μπάρμπας τότε σοβαρεύτηκε λιγάκι
    τη κούτρα ξύνει και παράγγειλε καφέ
    η μητέρα είπε ήταν ένα κοριτσάκι
    που ορφανό μάζευε άνθη σε μπαξέ
    τ΄άνθη στόλιζαν το αγέρωχο κεφάλι
    μα όταν κοιμόταν πάλι πέφτανε στη γη
    κι από τα λούλουδα που ο χάρος είχε βάλει
    εμένα κράτησε να βλέπω τη ζωή

    Αυτή παιδιά μου ήταν τότες η μανούλα
    ο κήπος ύστερα εγέμισε ληστές
    το κοριτσάκι μας το ντύσανε γριούλα
    κι απ΄τα κουρέλια φαινότανε οι πληγές
    κι αν μας χτυπάει με μανία και φωνάζει
    τη βάζουν άλλοι με συμφέροντα πολλά
    το όνειρο που φεύγει τη τρομάζει
    να αναζητάει μιά χαμένη ελευτεριά.


    Στίχοι: Γιάννης Μαρκόπουλος

    • maestros avatar
      maestros @ smoking area 02/05/2010 13:46:36

      ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΤΩΝ SPREADS ΚΑΙ ΤΩΝ CDS (CREDIT DEFAULT SWAPS)

      Η πραγματικη οικονομια της ελλαδας , δεν ειχε σχεση με την εικονικη ,την κερδοσκοπικη οικονομια και τον εν γενη τζογο πουχει προκυψει απο το καπιταλιστικο συστημα και το εικονικο του χρημα.

      Ζουμε μια περιοδο που επιβαλλονται στην πραγματικη οικονομια οροι για την υπαρξη και τζογο του εικονικου χρηματος(και αρα τον υπερπλουτισμο των κεφαλαιουχων).

      Σας παραθετω μια μινι αναλυση φιλης οιονομολογου μπας και ξεστραβωθουμε λιγο. Διοτι η παραπληροφορηση δινει και παιρνει, και στην ουσια κανεις δεν καταλαβαινει γιατι γινεται ολο αυτο το νταβαντουρι...

      http://aliartos-city.blogspot.com/2010/05/spreads-cds-credit-default-swaps.html

  2. Orestios avatar
    Orestios 02/05/2010 11:48:20

    Πραγματικο ρεσιτάλ ψευτιάς σήμερα από κακούς ηθοποιούς.
    Κατάφεραν το αδιανόητο.

  3. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 02/05/2010 11:50:59

    Τα μέτρα... απαξιώθηκαν ήδη, ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΩΡΑ της ανακοίνωσής τους!!!

    Στον "Σκάι", προ ολίγου, ο Παν. Γεννηματάς (πρώην αντιπρόεδρος της Ευρωπαϊκής Τράπεζας Επενδύσεων) τα χαρακτήρισε ανεπαρκή και προεξόφλησε ότι θα ληφθούν και νέα, ακόμα σκληρότερα, το φθινόπωρο!

    Ας μη νομίζουν λοιπόν οι ιδιωτικοί υπάλληλοι ότι γλίτωσε το δώρο τους ή ότι οι αλλαγές στις εργασιακές σχέσεις θα μείνουν μόνο σε ό,τι ανακοινώθηκε σήμερα.

    Γι' αυτό, ΟΛΟΙ ΣΤΟΥΣ ΔΡΟΜΟΥΣ την Τετάρτη, να στείλουμε το μήνυμα που πρέπει στην κατοχική κυβέρνηση Τσολάκογλου!

    • popolaros avatar
      popolaros @ Αυριανιστής 02/05/2010 12:27:07

      Αντίσταση τώρα.
      ...κοίτα που θα μας κάνουν κομμουνιστές σιγά-σιγά.

      • Orestios avatar
        Orestios @ popolaros 02/05/2010 12:43:13

        Δεν είναι κομουνισμός η αντίσταση στον νεοφιλελεύθερο σοσιαλισμό. Δεν ανήκουμε όλοι στο σοσιαλιστικό φάσμα.

      • giorp avatar
        giorp @ popolaros 02/05/2010 13:55:37

        θα μας κάνουν αντιστασιακούς ή όπως τους λένε σήμερα τρομοκράτες. Ίδια σημασία λέξεων ανάλογα με την κυβέρνηση.

      • BlueSky avatar
        BlueSky @ popolaros 02/05/2010 21:57:01

        Πιο πλήρης χαρακτηρισμός: Νεοφιλελέυθερος ακροδεξιός σοσιαλισμός.

    • otiprepei avatar
      otiprepei @ Αυριανιστής 02/05/2010 12:44:18

      Ας μη νομίζουν λοιπόν οι ιδιωτικοί υπάλληλοι ότι γλίτωσε το δώρο τους ή ότι οι αλλαγές στις εργασιακές σχέσεις θα μείνουν μόνο σε ό,τι ανακοινώθηκε σήμερα.


      Έχετε κολήσει στο δώρο των ιδιωτικών υπαλλήλων απο καθαρό ΚΟΜΠΛΕΞ!
      Wow!
      Αυτοί που δεν είχαν μέσον το χοντρό βουλευτή, αυτοί που δεν έτρεχαν σαν τα ρομποτάκια να κολλάνε αφίσες, αυτοί που δεν παίρνανε σβάρνα τα βουλευτικά γραφεία, τώρα θα παίρνουν περισσότερα λεφτά τα Χριστούγεννα απο μένα. Μπουχουχου..
      Ε, τι να κάνουμε!

      Ο ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΣ ΚΟΣΜΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΝΕΡΓΟΣ!
      Οταν θα αρχίσει διαφαίνεται το πρόβλημα, την περίοδο που λήγουν τα ταμεία των περισσοτέρων που έχουν απολυθεί πρόσφατα θα είναι μέσα του καλοκαιριού.
      Ξέρουν τι κάνουν και ξέρουν πότε το κάνουν.
      Εσυ χάνεις ενα ποσοστό του μισθού σου, όμως ο άλλος δεν έχει καν δουλειά και σε θεωρεί υπεύθυνο της κατάστασης.

      ΤΑ ΣΧΟΛΙΑ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΑ ΔΩΡΑ ΤΩΝ ΙΔΙΩΤΙΚΩΝ ΝΑ ΚΟΠΟΥΝ παρακαλώ πολύ.

      • Αυριανιστής avatar
        Αυριανιστής @ otiprepei 02/05/2010 15:29:22

        Αν δεν το κατάλαβες, ίσως να είμαι κι εγώ ιδιωτικός υπάλληλος. Και πάντως δεν είμαι δημόσιος.

        Προφανώς το γράφω, γιατί πολλοί νόμιζαν πως το άπαν των νέων μέτρων θα ήταν η φημολογούμενη κατάργηση των δώρων των ΙΥ. Με άλλα λόγια, πολλοί είχαν πειστεί πως αν τα δώρα στον ιδιωτικό τομέα παρέμεναν, δεν χάθηκε κι ο κόσμος από τα υπόλοια μέτρα. (Κούνια που τους κούναγε...)

      • BlueSky avatar
        BlueSky @ otiprepei 02/05/2010 21:59:53

        Μην πέφτετε στην παγίδα: ''εγώ είμαι ιδιωτικός υπάλληλος'' , ''εσύ είσαι δημόσιος παίρνεις πιο πολλά'' κλπ κλπ. Αυτό θέλει το ΠΑΣΌΚ να μαλώνουμε μεταξύ μας για να φαίνονται ως οι σωτήρες της κοινωνικής ειρήνης του έθνους.

  4. Beyond The Stars avatar
    Beyond The Stars 02/05/2010 11:56:50

    Επιτέλους, η Κυβέρνηση έλαβε και το δεύτερο πακέτο φιλολαικών μέτρων που μας είχε υποσχεθεί προεκλογικά.

    Τώρα όλοι γνωρίζουμε ξεκάθαρα οτι το ΠΑΣΟΚ αποτελεί την μόνη πoλιτική δύναμη, η οποία εγγυάται την πρόοδο και την ανάπτυξη της Ελλάδας
    και της ελληνικής οικονομίας, με ανθρώπινο πρόσωπο,
    με δράσεις που ενισχύουν τη κοινωνική συνοχή και ευμάρεια,
    σε ένα περιβάλλον αειφόρου ανάπτυξης μέσω της εφαρμογής
    των πλαισίων και κανόνων της οικολογίας και της Πράσινης ανάπτυξης, δηλαδή του οράματος του προέδρου του ΠΑΣΟΚ
    για μιά Ελλάδα δυνατή και σεβαστή από όλους,
    μιά Ελλάδα με μεγάλη οικονομική άνθηση
    η οποία ταυτόχρονα με την πορεία ποσοτικής
    και ποιοτικής ανάπτυξης θα βρεθεί -με τη στιβαρή καθοδήγησή του-
    σε πραγματική τροχιά ευημερίας, κοινωνικής ευθύνης,
    και σοσιαλιστικής προοπτικής...

    • Orestios avatar
      Orestios @ Beyond The Stars 02/05/2010 12:13:29

      χο! χο!
      Σοσιαλισμός μόνο. Χωρίς ψωμί.

      • mara avatar
        mara @ Orestios 02/05/2010 12:23:50

        ...χωρίς ψωμί, αλλά με πράσινο... παντεσπάνι...

      • Orestios avatar
        Orestios @ Orestios 02/05/2010 12:43:37

        Και ραπανάκι.

      • BlueSky avatar
        BlueSky @ Orestios 02/05/2010 22:00:49

        Μάρα και πράσινα άλογα, ξέχασες!!!

  5. χελιδόνι avatar
    χελιδόνι 02/05/2010 12:01:06

    Με ανάδρομο Ερμή...σιγά που θα τους περάσει!
    Ας ρωτήσουν και τη Λίτσα Πατέρα!

    • Orestios avatar
      Orestios @ χελιδόνι 02/05/2010 12:12:41

      Οι αστρολόγοι λένε ότι οποιαδήποτε υπογραφή συμφωνίας σε ανάδρομο Ερμή είναι άκυρη.

      • χελιδόνι avatar
        χελιδόνι @ Orestios 02/05/2010 12:14:23

        ad hoc!

      • mara avatar
        mara @ Orestios 02/05/2010 12:22:08

        Επειδή επικαλείσαι την αστρολογία, προετοιμάσου... για το πρώτο 10ήμερο του Αυγούστου.... Θα με θυμηθείς...

      • popolaros avatar
        popolaros @ Orestios 02/05/2010 12:29:02

        για πες μάρα..τι βλέπεις?

    • otiprepei avatar
      otiprepei @ χελιδόνι 02/05/2010 12:46:54

      Κάτι εντελώς ανάδρομα είχα παρατηρήσει οτι έφκιανε κι ο Σημίτης.
      Εμπρός στο δρόμο που χάραξε ο εβραιομασώνος.

      • BlueSky avatar
        BlueSky @ otiprepei 02/05/2010 22:03:01

        όλα τα γουρούνια έχουν την ίδια μούρη!!!!

  6. nikos avatar
    nikos 02/05/2010 12:03:02

    ΑΠΟ ΑΥΡΙΟ ΟΛΟΙ ΛΕΥΚΗ ΑΠΕΡΓΙΑ!...

  7. tzager avatar
    tzager 02/05/2010 12:10:18

    Ο Γενηματάς ακόμη υπονόησε ότι αυτή η κυβέρνηση δε μπορεί να σταθεί και ότι θα έχουμε εξελίξεις δυσάρεστες για το πολιτικό σύστημα.

    Βλέπω να τρέχουν και να μη φτάνουν το φθινόπωρο...

    Που είναι ο Σαμαράς να κάνει δηλώσεις για τα μέτρα by the way;

    • Beyond The Stars avatar
      Beyond The Stars @ tzager 02/05/2010 12:27:00

      Θα τον δείς αμέσως μετά τη συνεδρίαση του Eurogroup.

  8. Orestios avatar
    Orestios 02/05/2010 12:11:30

    Μήπως μετά το GAP θα έπρεπε και οι Έλληνες να βάλουν κόκκινη γραμμή?
    Μήπως έφτασε η ώρα να ματώσουν και οι κυβερνώντες?

    • tzager avatar
      tzager @ Orestios 02/05/2010 12:16:05

      Φυσικά!

    • popolaros avatar
      popolaros @ Orestios 02/05/2010 12:30:16

      σωστός.

    • Orestios avatar
      Orestios @ Orestios 02/05/2010 12:45:50

      Τζάγκερ, τί είσαι διατεθημένος να κάνεις?
      Να πνήξεις στα φιλιά τον Μητσοτάκη και το GAP?

  9. giorgos avatar
    giorgos 02/05/2010 12:18:44

    θα ειναι τετοια η μειωση τησ αναπτυξης που θα ερθουν σιγουρα νεα μετρα απο το φθινοπωρο.και τοτε... Να βαλουμε στοπ στη νεα κυβερνηση ανδρουτσοπουλου για να μην εχουμε νεες τραγωδιες.

  10. tzager avatar
    tzager 02/05/2010 12:21:32

    Ψυχραιμία παιδιά!

    Το κοινωνικό κόστος καταβλήθηκε. Το πολιτικό απομένει να καταβληθεί και κάτι 'παχύδερμα' να παραιτηθούν από υπουργοί και βουλευτές. Αλλιώς βλέπω να τους παραιτούν οι πολίτες οσονούπω...

  11. TopGunZ avatar
    TopGunZ 02/05/2010 12:24:48

    Ἐγώ λέω να ὑπάρξει ἀνάρτηση με στοιχήματα: Πόσο θα πέσουν τα ἔσοδα του κράτους το 2ο τρίμηνο, πόσο θα αὐξηθεί η ἀνεργία, πόσο σύντομα θα καταργηθοὔν τελικά ο 13ος και ο 14ος μισθός κλπ... Οι κερδισμένοι θα εἴναι οι πρώτοι που θα ἔχουν την τιμή να ἀλείψουν με σαπούνι το σκοινί...

  12. Νίκος Α avatar
    Νίκος Α 02/05/2010 12:32:22

    Μια φορά και έναν καιρό μια μεγάλη δύναμη (υπερδύναμη), είχε μετά το β' παγκόσμιο πόλεμο κατοχυρώσει ένα οικόπεδο στη Μεσόγειο που το έλεγαν Ελλάδα. Οικόπεδο με μεγάλη γεωπολιτική σημασία. Λογικό, λοιπόν, να φροντίζει ιδιαίτερα για την αποτροπή συνθηκών που θα μπορούσαν να θέσουν σε αμφιβολία την ιδιοκτησία της. Στο πλαίσιο αυτό, έστησε δίκτυα ελέγχου -επηρεασμού στις ένοπλες δυνάμεις, στα ΜΜΕ και κυρίως φρόντιζε να έχει έτοιμες ηγεσίες εξυπηρέτησης των συμφερόντων της.
    Έτσι, μετά την πτώση της χούντας (που κάτι ήξερε για το στήσιμό της), με όλη εκείνη την απαίτηση για εθνική ανεξαρτησία, δημοκρατία να συγκλονίζει το πανελλήνιο (θυμηθείτε τα τραγούδια, τις συναυλίες, τις ελπίδες, την ανάταση εκείνης της εποχής),η προσπάθεια ελέγχου και χειραγώγησης της κατάστασης ήταν φανερό ότι έπρεπε να δουλέψει στους πιο εντατικούς ρυθμούς. Ιδίως μετά την ένταξή μας στην τότε ΕΟΚ που έδινε τις αντικειμενικές δυνατότητες αποτίναξης της υποτέλειας. Κίνδυνος: στο προτεκτοράτο υπάρχουν πια οι αντικειμενικές συνθήκες για να ανεξαρτητοποιηθεί και να το χάσουμε από την σφαίρα επιρροής μας.
    Γρήγορα, να σταλεί ο άνθρωπός μας να φέρει τη 'αλλαγή' ,να διώξει τους 'φονιάδες των λαών ', η Ελλάδα στους Έλληνες'. Και ήρθε ο άνθρωπός τους και αντί να συνεχισθεί δυναμικά η ενσωμάτωση στην Ευρώπη με τις τόσες τότε ευκαιρίες (π.χ. στις ενταγμένες μετά 5 χρόνια χώρες της Ιβηρικής κατέφυγαν για τις επενδύσεις τους ιαπωνικές και όχι μόνον αυτοκινητοβιομηχανίες), εμείς αρμενίζαμε, ψάχνοντας τον 'τρίτο δρόμο για τον σοσιαλισμό', στις ενδιαφέρουσες περιπτώσεις του Σαντάμ Χουσείν, Χαφέζ Άσαντ, Γιασέρ Αραφάτ στο 'αυτοδιοικητικό μοντέλο' της τότε Γιουγκοσλαβίας, μέχρι και το μοντέλο της Αλβανίας βρίσκαμε ενδιαφέρον. Ορθάνοιχτη μπροστά μας η Ευρωπαική προοπτική αλλά εμείς οδηγούσαμε το καράβι οπουδήποτε αλλού εκτός από το αυτονόητο και εθνικά συμφέρον. Αυτή ήταν η αποστολή μας. Φυσικά κοπανούσαμε κάθε Νοέμβρη μία πορεία εναντίον της πρεσβείας των εντολέων μας. Συγχρόνως τραβούσαμε δανεικά αβέρτα για να εξαγοράζουμε το πόπολο.
    Το οικόπεδο διασφαλίστηκε.
    Επόμενη κρίσιμη φάση μετά την πτώση του ανατολικού μπλόκ. Στρατηγική προϋπόθεση για να εγκατασταθεί και να εδραιωθεί η υπερδύναμη στα βαλκάνια (ασήμαντη μέχρι τότε η παρουσία της) ο διαμελισμός της Γιουγκοσλαβίας. Έλα όμως που στην Ελλάδα υπήρχε μια κυβέρνηση που κινούνταν στην εντελώς αντίθετη κατεύθυνση. Απανωτές πρωτοβουλίες του τότε Πρωθυπουργού (συσκέψεις στην Αθήνα, ολονύκτιες αποστολές στο Πάλε κ.λ.π.) για αποτροπή της διάσπασης. επίσκεψη Γουώρεν Κρίστοφερ στο οικόπεδο, κατά 'λαθος' αναγγελία εκλογών τον Οκτώβριο και αποπομπή του ενοχλητικού Πρωθυπουργού. Γρήγορα να επαναφέρουμε τον άνθρωπό μας(και τον διάδοχό του). Κατατεμαχισμός της Γιουγκοσλαβίας, άνετη διέλευση των στρατευμάτων τους από Κατερίνη - Θεσ/νίκη, βομβαρδισμός (δημοκρατικός) της Σερβίας, Φυρομ ,Κόσσοβο, βάσεις στη βαλκανική, Ιμια, Μαδρίτη και όσα άλλα ακολούθησαν και ξέρουμε σήμερα.
    Το οικόπεδό μας και οι άνθρωποί μας εκεί μας εξυπηρέτησαν τα μέγιστα. Το παράκαναν όμως ( χρηματιστήριο, διαφθορά) και παρά την βοήθειά μας και την δοτή τετραετία, ο λαός φέρνει στην εξουσία (παρά τα μελομακάρονα του Γιώργου που παρουσίαζαν σε ζωντανή μετάδοση τα νταβατζοΜΜΕ)τον Κώστα Καραμανλή. Καθαρό, πατριώτη έξω εντελώς από τον έλεγχό μας.
    Το οικόπεδο κινδυνεύει πάλι. Από την πρώτη ώρα βάλαμε τα δυνατά μας. Θέσαμε σε παρακολούθηση τα τηλέφωνά του(και της οικογενείας του), προσπαθήσαμε να τινάξουμε στον αέρα τους Ολυμπιακούς με την περίπτωση Κεντέρη - Θάνου, έγινε μία περίεργη πτώση του Σινούκ στο Άγιο όρος(μήπως ήταν να ταξιδέψει άλλος όπως έχει ακουστεί;), βάλαμε όλες τις δυνάμεις μας να τον πολεμούν μέρα νύχτα. Όταν προκύρηξε αιφνίδια εκλογές το 2007, κάψαμε όλη την Ελλάδα. Δεν τα καταφέραμε. Ο λαός του ξαναέδωσε εντολή. Με το νόμο, όμως, Σκανδαλίδη. 152 και μέσα σ΄ αυτούς και ο Τατούλης.
    Ο απροσάρμοστος Πρωθυπουργός αντί να συνετισθεί υπέγραφε συμφωνίες με Ρώσους (παρά την προειδοποίησή μας με την αποστολή εκείνο το πρωί πριν ξεκινήσει του DVD με τον 'κομιστή'), έφερνε στον Πειραιά την COSCO, μέχρι βέτο έφθασε να θέσει στο Βουκουρέστι. Κίνδυνος. Το οικόπεδο κινδυνεύει. Εμφανίζονται επίδοξοι διεκδικητές: Ρώσσοι , Κινέζοι κ.ά. Εν τω μεταξύ το Ευρώ δυναμώνει επικίνδυνα, αμφισβητώντας την μονοκρατορία του Δολαρίου. Και τότε στήθηκε η μεγάλη επιχείριση: Εκκαθάριση του οικοπέδου και χτύπημα της Ευρωζώνης. Και τι απλό. Οι δύο αυτοί μείζονες στόχοι εξυπηρετούνταν συγχρόνως με την εκλογή ενός προσώπου, του Γιώργου, στην Μπανανία. Μάλιστα και ένας τρίτος στόχος: Η εγχώριοι νταβατζήδες (και ιδιοκτήτες των ΜΜΕ) θα λεηλατούσαν ακόμα μια φορά τον δημόσιο πλούτο. Για τόσο σημαντικούς στόχους άξιζε, λοιπόν, κάθε προσπάθεια και κάθε κόστος. Μισθώθηκαν - συντάχθηκαν όλα τα ΜΜΕ, φτιάχτηκαν κόμματα(χέρι, χέρι), στήθηκαν Βατοπέδια, Ζαχόπουλοι, Παυλίδηδες, δραστηριοποιήθηκαν Τατούληδες, Δαηλάκηδες, τρομοκρατία, στήθηκαν τα Δεκεμβριανά του 2008 και φυσικά δεν ξεχάσαμε να ξαναβάλουμε φωτιές. Συνεχώς από κοντά και οι καρμπόν δημοσκοπήσεις και οι χυδαίες επιθέσεις σε δικαστές που αντιστέκονταν. Συγχρόνως ο στρατός των συνδικαλιστών πολεμά λυσσαλέα κάθε προσπάθεια (ασφαλιστικό- μείωση ταμείων από 133 σε 13 κ.λ.π.) και πυροδοτεί και την πιο παράλογη απαίτηση. Τα ίδια και χειρότερα ο Γιώργος που παίζει το θέατρο των δακρυγόνων (συνοδευόμενος από τον Μίχα για να ζητήσει επί πλέον ενισχύσεις για τους αγρότες της Κρήτης που είχαν υποκινηθεί σε απόβαση στον Πειραιά) πέρα από τα 'ψίχουλα' των 500 εκατομμυρίων που έδωσε ο Καραμανλής στον πράγματι χειμαζόμενο αγροτικό κόσμο.
    Μέσα σ' αυτήν την κόλαση ο Καραμανλής, λιμάνι- λιμάνι, απάνεμα μας έφερε μεχρι το Φθινόπωρο του 2009 με τα σπρέντ στο 130. Τα νταβατζοΜΜΕ έδειχναν φυσικά εικόνες του κόσμου να ψάχνει στα απομεινάρια των λαϊκών για φαί.
    Και όταν είδε ότι τα πράγματα δυσκόλεψαν και με τους 151 δεν μπορεί να προχωρήσει προσέφυγε στο λαό: δύναμή μου είστε σεις. το θυμόμαστε; Και το μόνο που ζήτησε ήταν πάγωμα των μισθών για δύο χρόνια (με μέριμνα για τους χαμηλόμισθους) και πόλεμο στην φοροδιαφυγή. Ο Γιώργος διεκήρυττε τα 'λεφτα υπάρχουν', αυξήσεις πάνω από τον πληθωρισμό, επανακρατικοποίηση της Ολυμπιακής και άλλα ωραία. Και θυμάστε τα ηρωικά όταν ο Αλμούνια τον ανακάλεσε στην τάξη-πραγματικότητα: και ποιός είναι ο Αλμούνια, ένας υπάλληλος που οι άχρηστοι Υπουργοί της ΝΔ τον ανήγαγαν σε ισότιμο συνομιλητή (κάτι παρόμοιο θέλησαν να επικοινωνήσουν και όταν ήλθαν οι πρώτοι ελεγκτές -ότι τους απέστειλαν στους υπηρεσιακούς). Τώρα που πήγαν αυτά τα ηρωικά.
    Για να μην γράψω άλλα.
    Μπορούμε να φαντασθούμε πως θα είχαν τα πράγματα αν δίναμε δυνατή εντολή και πάλι στον Καραμανλή και τον αφήναμε να πάρει την πρώτη δέσμη μέτρων: ΜΕΙΩΣΗ των μισθών (μέσω των επιδομάτων και του 13ου και14ου μισθού) κατά 10-12% , αύξηση κατά 2% του ΦΠΑ, 30 λεπτά στην βενζίνα, ποτά, τσιγάρα, μείωση αφορολόγητου, φορολόγηση ελεύθερων επαγγελματιών, φόροι κληρονομιάς -μεταβίβασης, εξίσωση ορίων ηλικίας ανδρών- γυναικών και οι άλλες αλλαγές στο ασφαλιστικό κ.λ.π. Και ας μην είχε την αηδιαστική στήριξη των νταβατζοΜΜΕ και των συνδικαλιστών.
    Αμφιβάλλει κανείς ότι τα Σπρέντ θα είχαν πέσει αντί ανόδου και το χρηματιστήριο θα είχε σκαρφαλώσει πέραν των 4000 μονάδων Και φυσικά ούτε σκέψη για ΔΝΤ και την δεύτερη ξεθεμελιωτική δέσμη μέτρων.
    Δεν ρίχνω ευθύνες στο λαό μας. Και τόσο που άντεξε σε αυτό το πρωτοφανές που στήθηκε προεκλογικά δείχνει το ποιοτικό DNA μας (μή ξεχνάμε εξ άλλου ότι ένα εκατομμύριο απλώς απείχαν ,δεν ψήφισαν).
    Έγραψα όσα έγραψα σαν μια συμβολή στην κοινωνική περισυλλογή. Και σαν μια μικρή αντίσταση στα νταβατζοΜΜΕ, που μάταια προσπαθούν σήμερα, με το πρώτο ψέμα τους, να στρέψουν τον λαό εναντίον του Καραμανλή. Την ώρα που ο λαός με το αλάνθαστο ένστικτό του στράφηκε εναντίον των υπαιτίων με την τόσο εύστοχη κραυγή: Ψεύτες, ψεύτες. Ας γίνει αυτή η κραυγή μαζικό σύνθημα.

    Υ.Γ. Τοποθέτησα δίπλα στο όνομά μου την διάκριση Α, γιατί είδα, εν τω μεταξύ, ότι και κάποιος άλλος συνομιλητής εμφανίζεται στο διάλογό μας με το ίδιο όνομα.

    • otiprepei avatar
      otiprepei @ Νίκος Α 02/05/2010 12:52:12

      Operation Greece.
      Κατά άλλα τα ΜΜΕ κατ εντολή του ΓΑΠ θα ασχολούνται μόνο με τους ψιλικατζήδες Γερμανούς.

    • koinos_nous avatar
      koinos_nous @ Νίκος Α 02/05/2010 18:20:49

      Νικο
      Πολυ απλα αν ειχε παρει ο Καραμανλης τα μετρα αυτα δεν θα ειχε μεινει λιθος επι λιθου
      ο Δεκεμβριος του 2008 θα ηταν παιδικη χαρα μπροστα σαυτα που θα γινονταν.

    • Κάποιος. avatar
      Κάποιος. @ Νίκος Α 02/05/2010 18:33:41

      Ξεχνάς ωστόσο να αναφέρεις ότι ο ΚΚ είχε άλλα 2 χρόνια διακυβέρνησης και προτίμησε να πάει σε πρόωρες εκλογές (με την παρότρυνση Ντόρας,Σουφλιά,Μειμαράκη κ.α) ενώ πολλά στελέχη του τον συμβούλευαν ότι αυτή η κίνηση με τα δεδομένα της τότε στιγμής ισοδυναμούσε με βαριά εκλογική ήττα και πολιτική αυτοκτονία.
      Στο antinews μάλιστα είχε δημοσιευτεί άρθρο με τον τίτλο "Εκλογές θα γίνουν μόνο αν ο Καραμανλής αποφασίσει να αυτοκτονήσει πολιτικά".

      • mara avatar
        mara @ Κάποιος. 04/05/2010 07:31:26

        Μην είσαι σίγουρος ότι ήταν "αυτοκτονία". Μπορεί να ήταν και τακτική...
        Προσωπική μου άποψη, έφυγε... για να γυρίσει....

    • diasapollon avatar
      diasapollon @ Νίκος Α 02/05/2010 19:04:45

      Νίκο η ανάλυσή σου ήταν καταπληκτική,αλλά δεν εξήγησες πως οι φίλοι μας οι Αμερικάνοι έφεραν τον ΓΑΠ στην εξουσία και με τι δόλιο τρόπο έριξαν τον ΚΚ.Ελπίζω κάποια άλλη φόρα να το κάνεις

      • BlueSky avatar
        BlueSky @ diasapollon 02/05/2010 22:05:17

        Έχεις δίκιο, γιαυτό είχαν στήσει στην Αθήνα, την παρωδία του Δεκέμβρη του 2008.

    • φιτσούλας avatar
      φιτσούλας @ Νίκος Α 03/05/2010 21:04:39

      για πες μου ετούτο κύριε αναλυτή:
      εάν όλα αυτα που λες ισχύουν, γιατί δεν βγαίνει ο κύριος καραμαναλής να τα πει; να πει ότι ξερετε εγω αυτο κι εκείνο και το άλλο αλλα οι κακοί αμερικάνοι μου καναν εκείνο και κεινο και το άλλο.
      τι φοβάται; μη τον κάνουν ντα; Η μη του σκοτώσουν την οικογένεια.
      Το να προσπαθείς να δικαιολογήσεις έναν πρωθυπουργό που είχε υπουργούς τον πολύδωρα, τον αβραμόπουλο, τον ρουσόπουλο, τον σπηλιωτόπουλο, την πετραλιά, τον βουλγαράκη.... είναι αστείο, τουλάχιστον αστείο.
      Ηταν ενας αχυράνθρωπος, που τον έβαλαν μπροστα΄φρέσκο πράμα πέντε τζάκια για να κάνουν τα δικά τους. Αυτό ηταν. Που κύρηξε πόλεμο στη διαπλοκή μέσα στο σουβλατζίδικο. Χά!

  13. ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ avatar
    ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ 02/05/2010 12:35:18

    Αυτοι ανακοινωσαν τα μετρα.
    Τωρα ηρθε η ωρα της απαντησης.

    • ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ avatar
      ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ @ ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ 02/05/2010 12:51:33

      ΆΝΤΕ ΝΑ ΔΟΥΜΕ...

  14. popolaros avatar
    popolaros 02/05/2010 12:36:38

    Από αύριο προβλέπω, Λευκή σαν χιόνι, απεργία σε όλο τον Δημόσιο τομέα.
    Θέλω να δω, πως αυτή η κουκουρούκου κυβέρνηση θα βάλει τον κρατικό μηχανισμό να δουλέψει,να εισπράξει,να εφαρμόσει οτιδήποτε.

    Ανίκανη κυβέρνηση, παιδική χαρά, που δεν μπορεί να προγραμματίσει σε εύρος 24ωρου.

    Αυτοί θα μας βγάλουν από την Κρίση ;;;
    Μα αυτοί, οι ίδιοι είναι η Κρίση !!!

  15. otiprepei avatar
    otiprepei 02/05/2010 12:36:49

    Ευγε με το post.
    Αρχίζετε και παίρνετε στροφές τελικά..

  16. Διοτίμα avatar
    Διοτίμα 02/05/2010 12:54:02

    Σε 40 λεπτά η τρόικα θα δεχθεί κάποιους δημοσιογράφους για να κάνει νέες ανακοινώσεις. Σε τρία τέταρτα θα μάθουμε και άλλα. Προφανώς ο Γ.Παπακωσταντίνου δεν τα είπε καλά.
    Τώρα πια μιλάνε και οι άνθρωποι που κατέχουν την χώρα! (Από το troktiko, για παρακολουθήστε το όμως...).

  17. popolaros avatar
    popolaros 02/05/2010 13:08:28

    "Τώρα δικαιώθηκε ο διεθνής αναλυτής Bob Chapman του International Forecaster που πρόσφατα είχε δηλώσει ότι η Ελλάδα αποτελεί τον δούρειο ίππο των ΗΠΑ για την Ενωμένη Ευρώπη και το κοινό ευρωπαϊκό νόμισμα. Είπε μάλιστα ότι ο Γιώργος Παπανδρέου είναι... ένθερμος υποστηρικτής της παγκόσμιας διακυβέρνησης. Δεν πέρασαν παρά ελάχιστες ημέρες από αυτή τη δήλωση και ο πρωθυπουργός της χώρας αποκάλυψε στο συνέδριο του Economist ότι «Χρειαζόμαστε παγκόσμια διακυβέρνηση, παγκόσμια οικονομική διακυβέρνηση και την χρειαζόμαστε γρήγορα!!!»

    http://troktiko.blogspot.com/2010/05/blog-post_5359.html

  18. tzager avatar
    tzager 02/05/2010 13:11:16

    Όχι αγαπητέ orestie,

    να εξαφανίσω με τη ψήφο μου αυτούς που εγώ θεωρώ (και δε νομίζω να είμαι μόνος) ο,τι συνέβαλαν με τις πράξεις και τις παραλείψεις τους στο σημερινό τελμα.

    Είναι δημοκρατικό μου δικαίωμα και θα το ασκήσω. Έχεις καμία αντίρρηση;

  19. Γιώργος avatar
    Γιώργος 02/05/2010 13:11:28

    Αμ, το άλλο, ότι το 2014, το χρέος ως θα φθάσει το 140% του ΑΕΠ!!!
    Μιλάμε για μια εκ των προτέρων κυνική ομολογία αποτυχίας του συγκεκριμμένου προγράμματος.
    ΑΝΤΩΝΗ ΠΕΣ ΟΧΙ, οι ίδιοι ομολογούν την αποτυχία τους.

  20. Χρήστος Π. avatar
    Χρήστος Π. 02/05/2010 13:12:20

    αν μειωθούν οι μισθοι των ιδιωτικών υπαλλήλων (που πιστεύω θα γίνει και αυτό) θα μειωθεί η κατανάλωση, οι τιμές και το ΑΕΠ, αρα και τα έσοδα του κρατους, γιατί η βραχυπροθεσμη επίπτωση στις εξαγωγές θα είναι σχεδον μηδενική. αυτό θα φέρει επιπλεον μείωση στους μισθους του δημοσίου.

  21. Γιώργος avatar
    Γιώργος 02/05/2010 13:13:42

    ...τώρα το περίστροφο είναι πάνω στο τραπέζι!

  22. popolaros avatar
    popolaros 02/05/2010 13:17:10

    "Πιόνι της παγκόσμιας διακυβέρνησης ο Παπανδρέου;"

    "Τώρα δικαιώθηκε ο διεθνής αναλυτής Bob Chapman του International Forecaster που πρόσφατα είχε δηλώσει ότι η Ελλάδα αποτελεί τον δούρειο ίππο των ΗΠΑ για την Ενωμένη Ευρώπη και το κοινό ευρωπαϊκό νόμισμα. Είπε μάλιστα ότι ο Γιώργος Παπανδρέου είναι... ένθερμος υποστηρικτής της παγκόσμιας διακυβέρνησης. Δεν πέρασαν παρά ελάχιστες ημέρες από αυτή τη δήλωση και ο πρωθυπουργός της χώρας αποκάλυψε στο συνέδριο του Economist ότι «Χρειαζόμαστε παγκόσμια διακυβέρνηση, παγκόσμια οικονομική διακυβέρνηση και την χρειαζόμαστε γρήγορα!!!» ....από τροκτικό.

  23. popolaros avatar
    popolaros 02/05/2010 13:19:25

    Αν αρχίσουν τα διαγγέλματα και οι ξένες τρόικες, τότε θα πέσει πολύ γέλιο.
    Μάλλον ο ΓΑΠ θέλει να πέσει γρηγορότερα.

  24. ΒΡΑΧΟΣ avatar
    ΒΡΑΧΟΣ 02/05/2010 13:30:30

    Πολύ καλή ανάλυση.
    Μόνο που Κ.Κ δεν ήταν αρκετά σαφής...

  25. panos avatar
    panos 02/05/2010 13:36:04

    ενα πραγματικα αποκαλυπτικο βιντεο
    http://www.youtube.com/watch?v=qOmOJpS8M0A

  26. Dubai Expatriate avatar
    Dubai Expatriate 02/05/2010 13:39:30

    Μάιος 2005...έτσι για να μη ξεχνιώμαστε



    Άννα Ψαρούδα-Μπενάκη στον Καρ. Παπούλια:


    «Η ευρωπαϊκή ενοποίηση θα προωθηθεί με την ψήφιση, ενδεχομένως, και της συνταγματικής συνθήκης, τα εθνικά σύνορα και ένα μέρος της εθνικής κυριαρχίας θα περιορισθούν χάριν της ειρήνης, της ευημερίας και της ασφάλειας στη διευρυμένη Ευρώπη, τα δικαιώματα του ανθρώπου και του πολίτη θα υποστούν μεταβολές, καθώς θα μπορούν να προστατεύονται, αλλά και να παραβιάζονται από αρχές και εξουσίες πέραν των γνωστών και καθιερωμένων και πάντως, η δημοκρατία θα συναντήσει προκλήσεις και θα δοκιμασθεί από ενδεχόμενες νέες μορφές διακυβέρνησης»

  27. iketis avatar
    iketis 02/05/2010 13:46:38

    Ο άκρως … ταλαντούχος εξουσιομανής, ο οποίος αναρριχήθηκε στην κορυφή της πολιτικής πυραμίδας της χώρας μας ψευδόμενος […], οδήγησε ανερυθρίαστα την Ελλάδα και τους Έλληνες στις δαγκάνες του ΔΝΤ και της ΓΕΡΜΑΝΟΚΡΑΤΟΥΜΕΝΗΣ πλέον Ευρώπης που θα στέρξει να … βοηθήσει, εξασφαλίζοντας ΚΕΡΔΗ για τις χώρες που θα μας δανείσουν!
    […] Ναι δικτατορία που μας φόρτωσε ως ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ ΥΠΑΙΤΙΟΣ ο υπό εθελουσία κατοχή πρωθυπουργεύων.
    […] Εξακολουθεί να απεκδύεται ΟΛΩΝ των ευθυνών του και να αποδίδει ακούραστα ΤΑ ΠΑΝΤΑ στον Κ. Καραμανλή […]Όταν παρέλαβε την εξουσία, τα ήταν ΜΟΝΟ ΣΤΙΣ 135 μονάδες βάσης –έγκλημα και αυτό του Κ. Καραμανλή;-- ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΑ ΑΞΙΟΠΟΙΗΣΕ. Τέτοια και τόση η ικανότητά του να επωφεληθεί από μια ευνοϊκότατη συγκυρία. […]
    Τα 30 αργύρια που θα πάρουμε, όταν τα πάρουμε, από τον «μηχανισμό στήριξης», θα είναι το αντίτιμο της προδοσίας των εθνικών μας θεμάτων.
    (Κ. Νικολάου, εφ. «Το Παρόν», 2-5-10)

  28. δήμης avatar
    δήμης 02/05/2010 13:48:13

    http://www.youtube.com/watch?v=GbHwX3IdsjA

  29. pikaia gracilens avatar
    pikaia gracilens 02/05/2010 13:51:21

    Γιά ὅσους ἔχουν ἀκόμα λίγη λογική στήν Ἑλλάδα νά ἐπισημάνω πῶς αὐτό ποῦ κατάφερε ἡ κυβερνηση εἴναι ἡ καθυστέρηση τῆς χρεωκοπίας γιά περίπου 612 μῆνες.
    The devil is in the implementation not in the announcements.

  30. Ο ΑΝΩΝΥΜΟΣ avatar
    Ο ΑΝΩΝΥΜΟΣ 02/05/2010 14:52:46

    ΟΙ ΕΜΠΟΡΟΙ ΤΩΝ ΕΘΝΩΝ ΔΙΑΤΑΞΑΝΕ ΟΤΙ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΖΗΣΟΥΝ ΣΑΝ ΥΠΟΤΕΛΕΙΣ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΤΟ ΑΝΑΘΕΣΑΝ ΣΤΟΝ ΜΙΚΡΟ ΕΜΠΟΡΑΚΟ ΤΟ ΓΙΩΡΓΟ ΝΑ ΔΩΣΕΙ ΤΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΠΡΟΣΦΟΡΕΣ. ΕΧΩ ΑΗΔΙΑΣΕΙ ΜΕ ΤΟ ΣΗΜΕΡΙΝΟ ΠΑΣΟΚ ΔΙΟΤΙ ΤΟ ΣΤΗΡΙΞΑ ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΕΚΛΟΓΙΚΕΣ ΜΑΧΕΣ ΓΙΤΙ ΠΙΣΤΕΥΑ ΣΕ ΚΑΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ.ΔΥΣΤΗΧΩΣ ΟΜΩΣ ΗΡΘΑΝ ΤΑ ΤΕΛΕΙΩΣ ΑΝΑΠΟΔΑ ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΡΑΓΙΚΑ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ. ΘΕΛΩ ΝΑ ΖΗΤΗΣΩ ΠΡΩΤΑ ΜΙΑ ΣΥΓΓΝΩΜΗ ΑΠΟ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΠΟΥ ΣΥΝΕΡΠΑΞΑ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΡΟΜΕΛΕΤΗΜΕΝΟ ΕΓΚΛΗΜΑ ΣΕ ΒΑΡΟΣ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ ΚΑΙ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ.

  31. man8os avatar
    man8os 02/05/2010 15:01:12

    Καλα μια μεταρυθμιση στην υγεια και στην παιδεια ειναι τοσο δυσκοληνα γινει? Ενα ασυλο δεν μπορουν να το καταργησουν για να μην γινονται καταστροφες στα πανεπιστημια? Κατι τμηματα εδω και εκει χωρις λογο υπαρξης δεν μπορουν να τα κλεισουν? Σχολαστικος ελεγχος των οικονομικων των πανεπιστημιων δεν μπορει να γινει? Ελεγος στο ποθεν εσχες καθηγητων και γιατρων ειναι τοσο δυσκολος? Δημευση περιουσιας στους απατεωνες ειναι κατι παραλογο? Δραματικη επιταχυνση του εργου της δικαιοσυνης! Γιατι η εκδικαση μιας υποθεσης θελει 2 χρονια? Γιατι σε αλλες χωρες γινετε σε λιγοτερο απο 3μηνο? Γενικη επανυδριση του συστηματος και αξιολογηση καθε λειτουργειας και δαπανης απο μηδενικης βασης.

  32. ΤΖΕΦΡΥ ΑΥΤΟΠΡΟΣΩΠΩΣ avatar
    ΤΖΕΦΡΥ ΑΥΤΟΠΡΟΣΩΠΩΣ 02/05/2010 15:49:22

    Ανατολιτες βαλκανιοι δουλοπαροικοι μου φατε τα μετρα και βγαλτε το σκασμο!
    Οχι εξεγερση δεν μπορειτε να κανετε,ουτε εμενα εναν "Γιωργακη" δεν μπορειτε να κανετε καλα!χαχαχαχα!
    Εβαλα υποθηκη κινητα κι ακινητα,εσας,τις ζωες των παιδιων,το μελλον σας!χαχαχαχαααα!!!
    Μικροι,κοτες και καρπαζοεισπρακτορες μια ζωη,υποταχθειτε!!!

    ΖΗΤΩ ΤΟ ΠΑΣΟΚ
    ΖΗΤΩ Η PAX AMERICANA
    ΖΗΤΩ Η ΝΕΑ ΤΑΞΗ ΠΡΑΓΜΑΤΩΝ
    ΖΗΤΩ ΟΙ ΤΡΑΠΕΖΙΤΕΣ
    ΖΗΤΩ ΤΟ ΚΕΦΑΛΑΙΟ

    ΖΗΤΩ ΕΓΩ Ο ΤΖΕΦΡΥ ΠΟΥ ΣΑΣ ΕΚΔΙΚΗΘΗΚΑ ΣΕ 6 ΜΗΝΕΣ ΕΠΕΙΔΗ ΜΕ ΛΕΓΑΤΕ "ΓΙΩΡΓΑΚΗ"!!!

    ΑΝΤΕ ΓΕΙΑΑΑΑΑΑΑ!!!!!
    http://www.youtube.com/watch?v=Edz0nFEtPD0

  33. diasapollon avatar
    diasapollon 02/05/2010 16:18:08

    Ο ΓΑΠ είναι υπέρ μιάς παγκόσμιας διακυβέρνησης γιατί πιστεύει ότι οι συμπατριώτες του οι Αμερικάνοι θα τον κάνουν πρόεδρο,όπως τον κάνανε και στην Σοσιαλιστική Διεθνή.Ο άνθρωπος είναι εκτός τόπου και χρόνου,είναι επικίνδυνος για την πατρίδα πρέπει να φύγει το συντομότερο πριν οδηγηθούμε στην καταστροφή.Δεν είναι Έλληνας και δεν έχει Ελληνική παιδεία,ούτε συμμετέχη σε αυτήν,αυτό πρέπει να μάθουν οι συνέλληνες που ψήφισαν τον κύριο που μας έστειλε ο θείος ΣΑΜ.

    • χελιδόνι avatar
      χελιδόνι @ diasapollon 02/05/2010 16:32:16

      Τι είναι "Παγκόσμια Διακυβέρνηση"...ας εξηγήσει κάποιος τον ποιητή!

  34. mara avatar
    mara 02/05/2010 16:18:30

    popolaros

    Ότι έγραψα πριν.
    Το πρώτο 10ήμερο του Αυγούστου οι όψεις είναι αρχικώς... πολύ τραγικές για την χώρα μας. Αλλά απροσδόκητες... και ξαφνικές παρεμβάσεις θα γυρίσουνε την κατάσταση προς οφελός μας (ο Αντωνάκης όμως... όπως και κάποιος άλλος... που θεωρούνε ότι είναι τελειωμένος, θα παίξουνε σπουδαίο και καθοριστικό ρόλο... σε προσκήνιο και παρασκήνιο...)
    Σαν πολλά δεν είπαμε????

  35. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 02/05/2010 16:32:42

    Δημοκρατικό δικαίωμα; χαχαχαχαχα... Διαβάζεις και Βήμα;

  36. lmn13 avatar
    lmn13 02/05/2010 16:40:32

    Ο GAP είπε ότι θα φύγει όταν τελειώσει η κρίση!
    Τι θα λέγατε να φύγει σήμερα;

  37. mara avatar
    mara 02/05/2010 16:46:39

    Νίκο Α

    Συμφωνώ απολύτως!
    Ο Καραμανλής γνώριζε πολύ καλά τα σχέδια που είχαν και εξακολουθούν να έχουν οι Αμερικανοί για την χώρα μας και τα Βαλκάνια γενικότερα.
    Προσπάθησε όσο μπορούσε, αλλά μόνος του τί μπορούσε άλλο να κάνει???
    Όλοι εναντίον του, οι πάντες, όλο το σύστημα σύσσωμο. Ούτε στο ίδιο του το κόμμα δεν μπορούσε να βρεί έναν σωστό. Ένα κόμμα που ουσιαστικά ελεγχόταν πλήρως από το Μητσοτακέϊκο.
    Το πίστευα και το πιστεύω, ότι μέχρι στιγμής ήταν ο μόνος μη κατοχικός πρωθυπουργός.
    Επίσης θεωρώ ότι δεν έχει τελειώσει.... όπως πολλοί θα θέλανε γι΄αυτό και προσπαθούν να τον ξεφτιλίσουν.
    Θα ξαναπαίξει ρόλο.....

    • ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ avatar
      ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ @ mara 02/05/2010 17:06:13

      Εμ,εκεί είναι το ζουμί mara,ότι όχι απλά δεν τέλειωσε ο ΚΚ ο Β',αλλά το σύστημα νιώθει και την ανάσα του στο σβέρκο του.Κι όσο νιώθει αυτήν την καυτή ανάσα,τόσο θα λυσσομανάει.Δεν είδες χθές;;;; 'Ο Καραμανλής έκανε μπάνιο στη Ραφήνα,ενώ το ΔΝΤ είναι εδώ'.Δηλαδή ρε κοπρίτες;;;; Τι έπρεπε να κάνει;;; Να πιάσει απ'το χεράκι το γκόγκο και να το πάει στο στόμα του λύκου;;; Ε,αυτό τουλάχιστον μπορεί να το κάνει και από μόνο του το παιντί.Γιατί έναν τακτισμό πρός την αληθινή του πατρίδα,τον έχει.Δεν τον έχει ;;;;;

    • nancy avatar
      nancy @ mara 02/05/2010 17:13:28

      Μακάρι Μάρα, ήδη κράτησα το σχόλιο του Νίκου σε αρχείο.

    • mara avatar
      mara @ mara 02/05/2010 18:19:58

      Σπάρτακε,

      Μώρε! Τα είδα, τα βλέπω και τα ακούω κάθε μέρα.
      Άσε... θα μας θυμηθούν πολλοί αργά ή γρήγορα...
      Μόνο που η επάνοδος, μην περιμένεις βέβαια να είναι υπό ομαλές συνθήκες....
      Να μου πείς η περίοδος της ανωμαλίας... έχει ήδη αρχίσει αλλά η κορύφωση της όμως είναι ακόμα μπροστά...
      Τα "σκληρά" θα τα δούμε από τις αρχές Αυγούστου.

  38. giwrgos avatar
    giwrgos 02/05/2010 16:49:10

    ΕΣΧΑΤΗ ΠΡΟΔΟΣΙΑ

    Πληροφορίες αναφέρουν ότι μέσα στο μαύρο της οικονομικό χάλι η Ελλάδα και στα πρόθυρα πτωχεύσεως, δέχτηκε προ καιρού προτάσεις

    1. Από την Κίνα η οποία λέγοντας ότι θέλει να βοηθήσει την Ελλάδα, μας προτείνει

    α. Να μας ξεπληρώσει όλο το δημόσιο χρέος, χωρίς αντάλλαγμα (τι είναι το χρέος της Ελλάδας για τις οικονομικές δυνατότητες της Κίνας;)

    β. Να μας δανείσει ότι ποσό αναγκαιεί για την λειτουργία της χώρας μέχρι το καλοκαίρι, με 1% (έναντι 6,7% των Γερμανών)

    γ. Να μας στείλει όσους τουρίστες θέλουμε ή έστω όσους έχουμε την.....
    .

    υποδομή να φιλοξενήσουμε.

    Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΤΗΣ ΚΥΒΕΡΝΗΣΕΩΣ: Ο Χ Ι, ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΣΤΕ ΒΟΗΘΕΙΑ

    2. Από την Ρωσία για οιαδήποτε βοήθεια, οικονομική και μη με προυπόθεση να ενεργοποιηθεί η συμφωνία του περίφημου αγωγού και να της δοθεί η δυνατότης επισκευής πολεμικών της πλοίων στην Σύρο (όπως ήταν και παλαιότερα με τα «εμπορικά» της πλοία).

    Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΤΗΣ ΚΥΒΕΡΝΗΣΕΩΣ: Ο Χ Ι, ΔΕΝ ΣΥΜΦΩΝΟΥΜΕ

    3. Από τα Εμιράτα

    α. Να τους δοθεί το ανενεργό αεροδρόμιο του Ελληνικού, το οποίο αφού το εκσυγχρονίσουν πλήρως, να το χρησιμοποιούν για τα lear jet των Εμίρηδων (εννοείται με ενοίκιο)

    β. Να τους δοθεί μέρος της παραλίας κάτω από το αεροδρόμιο, για να κατασκευάσουν μαρίνα, όπου να ελιμενίζονται θαλαμηγοί των Εμίρηδων (δηλαδή να μπορούν να προσγειώνονται στο αεροδρόμιο και περνώντας απέναντι, να φεύγουν με την θαλαμηγό τους για κρουαζιέρες στο Αιγαίο)

    γ. Να τους παραχωρηθεί η Ν/Ε περιοχή του Περάματος (η οποία είναι ανενεργή και όσοι εργάζονταν εκεί είναι σήμερα άνεργοι), προκειμένου να κατασκευάσουν σύγχρονο ναυπηγείο, όπου θα κατασκευάζουν δικές τους θαλαμηγούς

    δ. Να τους παραχωρηθεί μέρος στο Φάληρο, όπου να προσδέσει μεγάλη υπερπολυτελής θαλαμηγός - Casino (πλωτό casino). Εννοείται ότι εκτός των άλλων καταβάλουν στο Ελληνικό κράτος ποσοστά από τα κέρδη.

    Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΤΗΣ ΚΥΒΕΡΝΗΣΕΩΣ: Κ Α Μ Ι Α. Εδώ και καιρό, βρίσκεται κλειδωμένο στα συρτάρια της Κατσέλη (σε σχετική ερώτηση δημοσιογράφων απάντησε με μισόλογα του τύπου ότι δεν πρόκειται για κάτι ενδιαφέρον!!!!!)

    Μην ξεχνάμε τις προτάσεις που έχουν γίνει από ειδικούς και έχουν αναφερθεί σε προηγούμενο mail (κατάργηση για συγκεκριμένο χρονικό διάστημα του «πόθεν έσχες» και Τειρεσία, κρατικοποίηση casino, κλπ) που σε ελάχιστο χρόνο θα πλημμύριζαν την Ελλάδα με χρήμα

    Και σαν επίλογος όλων αυτών, προφανώς συνεχίζει να υφίσταται το γνωστό προ 10ετιών θέμα του τεράστιου ορυκτού πλούτου της χώρας μας, για τον οποίο όποιος τολμούσε να μιλήσει, χαρακτηριζόταν από γραφικός έως ψυχοπαθής (τώρα τελευταία άρχισαν επιτέλους τα ΜΜΕ να ασχολούνται με το θέμα). Η ΕΛΛΑΔΑ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΕΙΝΑΙ ΠΝΙΓΜΕΝΗ ΣΤΟ ΠΕΤΡΕΛΑΙΟ, ΑΛΛΑ ΔΙΑΘΕΤΕΙ ΚΑΙ ΧΡΥΣΟ, ΟΥΡΑΝΙΟ, ΟΣΜΙΟ, ΒΩΞΙΤΗ.. ΤΟ ΚΕΡΑΤΟ ΤΗΣ ΤΟ ΤΡΑΓΙΟ

    ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΤΗΣ ΚΥΒΕΡΝΗΣΕΩΣ: ΣΕ ΟΛΑ Ο Χ Ι

    • BlueSky avatar
      BlueSky @ giwrgos 02/05/2010 22:09:31

      Ξέχασες το ρουτίλιο, ανθεκτικότατο μέταλλο που χρησιμοποιεί η ΝΑΣΑ για την κατασκευή των διαστημοπλοίων. Σημειοτέου δε, ότι ένα τεράστιο κοίτασμα βρίσκεται στην περιοχή των Ιμιών. Κάτι ήξερε ο Πάγκαλος και ο Εβραίος ...........

      • faflat avatar
        faflat @ BlueSky 03/05/2010 16:03:36

        τελικα οι άτιμοι οι πρόγονοί μας ήξερα που ίδρυαν τις πόλεις τους.
        ποιός ξέρει τι μηχανήματα είχαν.
        εκτός αν ήταν φυτευτοί από το Αλφα του Κενταύρου.

  39. Dimi avatar
    Dimi 02/05/2010 17:13:30

    «Καλώς ήλθατε στη Κόλαση του ΔΝΤ

    Στην Ελλάδα κύριε καθηγητά, δε γνωρίζουμε πολλά για το τι έγινε στην Αργεντινή με το ΔΝΤ.. Το μόνο που θυμάμαι (και μ’ έχει σημαδέψει), είναι ένα πλάνο από κάπου ψηλά, που έδειχνε μία “αδέσποτη” αγελάδα να τρέχει και κόσμο, πολύ κόσμο να την κομματιάζει ενώ ήταν ζωντανή (!) όπως έλεγε ο speaker, για να εξασφαλίσει κρέας για το σπίτι του.

    Νεαρέ μου, όταν δεις μάνα να εκλιπαρεί να κόψουν κομμάτι από το κρέας της για να φάει το παιδί της, ίσως καταλάβεις αυτό που πάνε να σας κάνουν… Ντρέπομαι για τον εαυτό μου γιατί ήμουν ένα κομμάτι αυτών των αδίστακτων ανθρώπων. Ο Θεός να σας βοηθήσει, να μην πέσετε στα νύχια τους.

    Back Home, είχαν όλοι την εντύπωση ότι σώσαμε τη χώρα που ήταν ανίκανη και με διεφθαρμένες κυβερνήσεις. Ήταν απίστευτο τι μετέδιδαν οι ανταποκριτές όταν εμείς βλέπαμε την αλήθεια με τα μάτια μας σε κάθε δρόμο, σε κάθε γειτονιά.

    Είχαν την εντύπωση ότι οι Αργεντίνοι μας θεωρούν σωτήρες… Ποτέ δεν προέβαλλαν τίποτα από την πραγματικότητα. Μόνο κάτι ρεπορτάζ γραμμένα στις αρχές με κόσμο να κάνει δηλώσεις κατά των προηγούμενων κυβερνήσεων ότι τους οδήγησαν στην πείνα ευχαριστώντας τις ΗΠΑ που θα τους έσωνε.

    Δεν κυκλοφορούσαμε βέβαια τότε. Μετά από κάποιες συγκεντρώσεις θυμάμαι έβγαινα από το ξενοδοχείο και έβλεπα τόσες πέτρες κάτω που νόμιζα ότι γκρεμίστηκε κάποιο κτίριο. Μεγάλη οργή.

    Έβλεπες ανθρώπους αποφασισμένους για όλα. Άνθρωποι που δεν έμοιαζαν ούτε looters (πλιατσικολόγοι). Ακόμα και μεσήλικες σίγουρα πολλοί είχαν οικογένειες… μου έκανε εντύπωση. Έβγαιναν και συγκρούονταν με ότι έβρισκαν. Ξύλα, πέτρες. Από την άλλη η αστυνομία ήταν πάνοπλη, με αντλίες, πλαστικές σφαίρες, δακρυγόνα. Ήταν αδύνατον να τους συγκρατήσουν. Είχες να κάνεις με ανθρώπους που τους πήρες το σπίτι τους και το χαμόγελο τους.

    Όχι, ούτε μια στιγμή δεν τους χαρακτήρισα “τρομοκράτες”. Θα ήταν άδικο. Φαντάσου να υπηρετείς το Law and Order και να μη μπορείς να κρύψεις την συμπάθεια σου για αυτούς που ίσως από τις τηλεοράσεις θα τους χαρακτήριζες αλλιώς. Ήθελαν τη χώρα τους πίσω. Έβγαιναν με Αργεντίνικες σημαίες και απαιτούσαν να φύγουμε…

    Αυτές οι γυναίκες όμως… Ποτέ δεν θα ξεχάσω. Αυτό θα με στοιχειώνει πάντα… Οι γυναίκες με τα παιδιά στα χέρια… Ο ρόλος που έπαιξαν όμως αυτές οι γυναίκες… Ποιός να το περίμενε. Προστάτεψαν τα παιδιά τους και τη χώρα τους. Αν μπορούμε να πούμε ότι έγινε επανάσταση στην Αργεντινή, τότε ήταν η μόνη γυναικεία επανάσταση στους αιώνες.

    Αυτά δεν είναι τα λόγια κάποιου θεοσεβούμενου ή ανθρωπιστή. Είναι τα λόγια ενός τεχνοκράτη, που έζησε την καταστροφή μίας περήφανης χώρας. Ενός περήφανου λαού με μία προδοτική κυβέρνηση που προετοίμασε καλά το κλίμα για να εκχωρήσει την Εθνική της κυριαρχία στη μεγαλύτερη μάστιγα του πλανήτη."

    Πηγή: Olympia.gr

  40. Φελάχος avatar
    Φελάχος 02/05/2010 17:19:39

    Koινωνική συμμαχία για ΛΕΥΚΗ ΑΠΕΡΓΙΑ διαρκείας σε όλο το δημόσιο τομέα.
    Κανείς εφοριακός να μην εισπράξει δραχμή.
    Κι αν συμφωνήσουμε όλοι μαζί να μη πληρώσουμε κανένα λογαριασμό ΔΕΚΟ , ακόμα καλύτερα.
    Μας μαυρίζουν τη ζωή , ας ασπρίσουμε τη δική τους με γιαουρτάκι όπου τους πετύχουμε.
    Να μη μπορούν να κυκλοφορήσουν, να τους εξαναγκάσουμε να φυγουν από τη χωρα.

  41. ΞΕΣΗΚΩΜΟΣ avatar
    ΞΕΣΗΚΩΜΟΣ 02/05/2010 23:06:08

    Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΤΟ Δ.Ν.Τ ΕΙΝΑΙ Δ.Ν.Τ.Π(ΔΙΑΟΛΟΣ ΝΑ ΤΟΥΣ ΠΑΡΕΙ)
    ΟΛΟΙ ΣΤΙΣ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΣΕΙΣ ΜΕ ΑΥΓΑ ΚΑΙ ΤΟΜΑΤΕΣ(ΞΕΡΩ ΕΙΝΑΙ ΑΚΡΙΒΕΣ,ΑΛΛΑ ΚΑΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΡΙΞΟΥΜΕ-ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΞΥΛΟ)

  42. Παλαιός Οννεδίτης avatar
    Παλαιός Οννεδίτης 03/05/2010 16:27:02

    είναι κουραστικό και καταθλιπτικό να ζεις στην Ελλάδα πια. Προσπαθώ να έχω ψηλά το κεφάλι αλλά οι ανοησίες που ακούγονται είναι τόσες πολλές που ίσως τελικά μας αξίζει ακόμα χειρότερη μοίρα.
    ...το τελευταίο καταφύγιο του αχρείου είναι ο πατριωτισμός κ. Πρωθυπουργέ

  43. Δημήτρης Κανέλλος avatar
    Δημήτρης Κανέλλος 07/05/2010 11:44:51

    1. Ο Κόσμος πρέπει να ξυπνήσει. Δεν έχουν κάν ξεκινήσει να αντιλαμβάνονται οι περισσότεροι Έλληνες και συμπολίτες μας τι πρόκειται να συμβεί κάτω από τον ζυγό του Δ.Ν.Τ. και αυτό είναι και το πιο θλιβερό. Όταν δυστυχώς θα βλέπουν με τα ίδια τους τα μάτια μανάδες να κόβουν κομμάτια κρέας από τα χέρια τους και τα πόδια τους – από το σώμα τους γενικότερα για να ταϊσουν τα παιδιά τους και όταν θα υπάρχουν περίπου 5 εκατομμύρια άστεγοι και πεινασμένοι στη χώρα τότε και μόνον τότε, θα κατάλαβουν. Μόνο που το τότε, θα είναι αργά. Η τωρινή κυβέρνηση που έχουμε είναι η τελευταία “ελληνική κυβέρνηση” ας πούμε, και ο ρόλος της είναι συγκεκριμένος: η σκόπιμη εξαθλίωση και η εξ ολοκλήρου παράδοση της κοινωνίας στη φτώχεια και στην μιζέρια, στον έλεγχο, της εξάρτησης, της πάταξης της ελευθερίας και της ίδιας της δημοκρατίας – ήδη θεωρείται μέσω νομολογίας ότι συγκέντρωση 11 και παραπάνω ανθρώπων σε αιγιαλό, αγρό, σε σημεία που βρίσκονται εκτός των ορίων των πόλεων συνομότική κατά της δημοκρατίας και έχει η πολιτεία και τα όργανα γενικότερα το δικαίωμα να σε συλλάβουνε ως ύποπτο. Ο κόσμος έχει εθιστεί στο εικονικό και πλασματικό ψέμμα που του πουλάνε μέσω της τηλεόρασης αντί να βρίκσεται στόν δρόμο επί καθημερινής βάσεως. Η τηλεόραση πλασάρει την εικόνα όπως θέλει. Για παράδειγμα χτες έξω από τη Βουλή γύρω στις 9 το βράδυ ο κόσμός καθότανε ήσυχα χώρις να προσβάλλει, χωρίς να πετάει αντικείμενα, χωρίς να βρίζει και χωρίς να κινείται απειλητικά. Και όμως λάβανε τα ΜΑΤ εντολή προφανώς από τους εγκληματικούς αλήτες Χρυσοχοϊδη και Βούγια και άρχισανε σιγά-σιγά να περικυκλώνουν τον κόσμο που καθότανε μάλιστα κάτω σε ήσυχη διαμαρτυρία και συγκέντρωση μέχρι που φυσικά αυτές οι κινήσεις τους όπως ήταν επόμενο άρχισαν να εξοργίζουν τον κόσμο που το θεώρησε μάλιστα και προσβολή να νιώθουν απειλημένοι οι αστυνομικοί και το κράτος γενικότερα και άρχισε να εκτοξεύει μπουκάλια – λάθος διότι αυτό τους προκαλεί ακόμα περισσότερο, αλλά ούτως συ άλλος, και μπουκάλια να μην τους πετάγανε, νομίζω πως με τον ίδιο βάρβαρο τρόπο θα κινόντουσαν σκορπίζοντας παντού τα καρκινογόνα δακρυγόνα – ΝΤΡΟΠΗ ΚΥΡΙΕ ΒΟΥΓΙΑ ΚΑΙ ΧΡΥΣΟΧΟΪΔΗ, θέλετε πολύ ξύλο και οι δυό σας και ντροπή διότι έχετε και οι δυο οικογένειες και παιδιά – αυτό θα κάνατε στα παιδιά σας και αυτό το μέλλον τους παραδίνετε; (και αυτό είναι το βαθύ πρόβλημα αυτή τη στιγμή – το σύστημα δεν νιώθει ακόμα την απείλη που θα έπρεπε). Η τηλεόραση κάνει και παράγει ότι θέλει και όπως το θέλει. Βέβαια, φοβήθηκε τώρα ο κόσμος μετά την αδίστακτη και άδικη δολοφωνία εν ψυχρώ 4 ανθρώπων στο υποκατάστημα της Marfin στο κέντρο της Αθήνας, 4 ανθρώπων, διότι υπολογίζω και το έμβρυο 4-5 μηνών. Στην στυγνή αυτή δολοφονία είναι σχεδόν σίγουρο πλέον, και αυτό έχει διαρρεύσει από την Ευελπίδων, ότι κάποια από τα ΜΜΕ πλήρωσαν συγκεκριμένους δολοφώνους να εκτελέσουν μια τέτοια δολοφωνική επίθεση και με την βούλα των κυβερνώντων ώστε ο λαός να φοβηθεί ακόμα περισσότερο και να κάθεται σπίτι του αποχαυνωμένος και να μην βγαίνει στον δρόμο μαζικά για να απεργήσει και να διαδηλώσει. Το όλο θέμα ήταν πολύ καλά στημμένο και προβοκάτσια και το θέμα είναι ότι ο κόσμος πιστεύει επακριβώς αυτά και όσα του λένε τα ΜΜΕ. Περιμένετε (εγώ στον ιδωτικό τομέα δουλεύω) έρχονται περικοπές σε μισθούς και στον ιδιωτικό τομέα και ακούγωνται ότι θα μειωθούν οι οι μισθοί κατά πολύ. Δηλαδή σήμερα κάποιος που παίρνει 1000 ευρώ, από τον Οκτώβριο / Νοέμβριο θα ψηφιστεί νομοσχέδιο που θα προβλέπει πως οι αποδοχές του ίδιου εργαζόμενου θα περικοπούν στα 250-350 ευρώ μηνιαίως. Πρέπει να ξυπνήσουμε όλοι και να είμαστε όλοι πια ενωμένοι δημόσιοι-ιδιωτικοί-κατέχοντες και μη. Παίζεται το πιο μακάβριο παιχνίδι εις βάρος της χώρας μας και το πιο στενάχωρο και ανησυχητικό είναι τ’ ότι ο κόσμος κοιμάται όρθιος και βολεμένος ακόμα κατά κάποιον τρόπο – δεν αντιδράει – φοβάται και το καταλαβαίνω αλλά ωστόσο χρειάζεται να πάρουμε την ίδια μας της ζωή στα χέρια μας – δεν αρκεί πλέον να αφήνουμε την τύχη μας στα χέρια εγκληματιών που αποφασίζουν για τις τύχες μας και για το πώς θα ζούμε. Δεν ξέρω αν έχω κάτι άλλο να πω – υγεία – δύναμη – ενότητα – αγώνας και χαμόγελο είναι ο μόνος δρόμος μπροστά. Δεν έχουμε δει τίποτα ακόμα – πρέπει ο κόσμος να μάθει να απαιτεί τα δικαιώματά του τα ίδια που του επιτρέπουν το δικαιώμα στη ζωή ειδάλλως, δεν έχει νοήμα να ζούμε πια.