#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
04/06/2010 16:01
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Πανικό στις αγορές προκαλεί η Ουγγαρία



Η δραματική κατάσταση της ευρωπαϊκών οικονομίας και ειδικά ορισμένων χωρών, προκαλεί πανικό στις διεθνείς αγορές με τα χρηματιστήρια να καταγράφουν σημαντικές απώλειες. Στην Ελλάδα το φράγμα των 1.500 μονάδων έσπασε κάτω από απανωτές αρνητικές ειδήσεις και με το φόβο ότι η χρεοκοπία είναι ante portas. Όμως, όπως όλα δείχνουν, η κρίση μετατρέπεται σε ντόμινο και επηρεάζει κι άλλες χώρες. Ούγγρος αξιωματούχος δήλωσε ότι η χώρα του είναι πολύ κοντά στη χρεοκοπία, προκαλώντας ταραχή στην Ευρώπη καθώς η Ουγγαρία είναι η πρώτη χώρα της ΕΕ που μπήκε στο ΔΝΤ. Εκτάκτως, μέλη του ταμείου μεταβαίνουν στη Βουδαπέστη για συνομιλίες με την κυβέρνησης.

Όλοι πλέον τρέμουν στην ιδέα της κατάρρευσης της Πορτογαλίας, Ισπανίας και Ιταλίας. Κόκκινος συναγερμός έχει χτυπήσει στις Βρυξέλλες καθώς το ευρώ δέχεται απίστευτες πιέσεις και βρίσκεται στο 1,20 δολάρια.

Κι ενώ συμβαίνουν όλα αυτά η ΕΤ συνεχίζει και αγοράζει “τοξικά” ομόλογα από γαλλικές τράπεζες, ομόλογα του ελληνικού δημοσίου. Το “μάζεμα” αυτό εκτιμάται από πολλούς ότι η χώρα μας πολύ σύντομα θα κηρύξει στάση πληρωμών.

-        Το ευρώ υποχώρησε έναντι του δολαρίου στο 1,2017, στα χαμηλότερα επίπεδα της τελευταίας τετραετίας, ενώ λίγο πριν τις 5 το απόγευμα τα χρηματιστήριο του Μιλάνου και της Μαδρίτης κατέγραφαν απώλειες 3,60%, το Παρίσι 2,73% και το Λονδίνο και Φρανκφούρτη 2%.

- Μεγάλη πτώση άνω του 5% καταγράφει και το χρηματιστήριο της Αθήνας, υποχωρώντας κάτω από τις 1.500 μονάδες.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 04/06/2010 16:05:21

    Έχω ένα παράνομο κερδοσκοπικό στοίχημα, €1 στα 1453. Τον Οκτώβριο του 2008 πήγε στα 1457, το έχασα το ευρώ, για να δούμε αν θα ρεφάρω.

    • λωτοφαγος avatar
      λωτοφαγος @ archaeopteryx 04/06/2010 16:16:12

      το 1204 παιζει? η το 1071, 989?...

      • archaeopteryx avatar
        archaeopteryx @ λωτοφαγος 04/06/2010 16:37:39

        Αν σπάσει το 1204, θα πάμε στον Νικηφόρο Φωκά και την απελευθέρωση του Χάνδακα χαχαχα! Το Μαντζικέρτ άστο, παρά είναι γρουσούζικο

      • Professor Moriarty avatar
        Professor Moriarty @ λωτοφαγος 04/06/2010 17:57:04

        Αν κατέβεις κι άλλο θα φτάσουμε στην στάση του "νίκα"...

      • archaeopteryx avatar
        archaeopteryx @ λωτοφαγος 04/06/2010 18:43:05

        κάτω από τα 1000 θα αγοράζουν οι ίδιοι οι ιδιοκτήτες (όσοι έχουν μείνει). Όσο πεφτει ο δείκτης θα δούμε αρκετές μη βιώσιμες εταιρίες να βγαίνουν από το ΧΑ. ΤΟ θέμα είναι σοβαρό, γιατί ΠΟΛΛΕΣ αν όχι ΟΛΕΣ οι Ελληνικές εταιρίες επιδοτήθηκαν έμμεσα από το φτηνό δανειακό κεφάλαιο και άμεσα από επιδοτήσεις που δεν θα υπάρχουν. Να θυμίσω τα επιτόκια πριν 30 χρόνια;

    • ο νοών...νοείτω avatar
      ο νοών...νοείτω @ archaeopteryx 04/06/2010 16:57:24

      31/03/2003 κλείσιμο 1.467,3
      09/03/2009 κλείσιμο 1.469,41

    • somis avatar
      somis @ archaeopteryx 04/06/2010 19:31:50

      1453 - Αρχαιοπτέρυγας ! Ενας προφήτης, μα τί προφήτης (μην παρεξηγηθεί ο άλλος Προφήτης, έτσι;;) !

      Τα σέβη μου, big man, από σήμερα ονομάζεσαι "Πράσινος Τειρεσίας" !!

  2. CRAZY DOCTOR avatar
    CRAZY DOCTOR 04/06/2010 16:08:32

    φευ. η αληθεια ειναι αυτη.θα θυμομαστε τη χρυση 12 ετια σημιτη-καραμανλη και θα κλαίμε -ε?

    • νεόπτωχος avatar
      νεόπτωχος @ CRAZY DOCTOR 04/06/2010 16:18:03

      Δεν ξέρω τί θα κάνουμε όταν θυμόμαστε το Σημίτη και τον Καραμανλή, ξέρω όμως σίγουρα πόσα γιαούρτια, αυγά και ζαρζαβατικά εποχής θα φάνε οι βουλευτές του πασόκ όταν θα πάνε στις περιφέρειές τους το καλοκαίρι.

      • Βασίλης avatar
        Βασίλης @ νεόπτωχος 04/06/2010 16:45:40

        Δηλαδή ο "Γώγος" και όλα τα άλλα καλά παιδιά, δηλαδή, ο μεγάλος τραγουδιστής, ο Τζοχατζόπουλος, ο Παπαντωνίου, ο Χριστοδουλάκης, ο Ρέπας, ο Αλογοσκούφης, η Αγία Θεοδώρα, ο Βουλγαράκης, ο Βαγγέλας, ο Κυριάκος και ..... βάλτε όσα ονόματα θέλετε, είναι αθώα του αίματος;;;;

        Όλοι αυτοί οι καραγκιόζηδες και είναι κρίμα που χρησομοποιούμε το όνομα αυτού του "συμπαθούς ήρωα" των παιδικών μας αναμνήσεων, όλοι αυτοί που το ονομά τους ήταν πρώτο πιάτο παντού, αυτοί που δεν απουσίαζαν από κανένα σχεδόν κυβερνητικό σχήμα τα τελευταία 15 χρόνια και από κανένα πάνελ, όλοι αυτοί οι μεγαλοδημοσιογράφοι που έφταχναν ατμόσφαιρα (επ΄αμοιβή βεβαίως) και ανέβαζαν ή έριχναν κυβερνήσεις και υπουργούς, δεν έχουν καμιά ευθύνη;;

        Όχι ασφαλώς. Οποιονδήποτε τύχει και συναντήσω στο διάβα μου θα τον προπηλακίσω όσο πιο άγρια μπορώ. Δεν πρέπει κανένας από όλους αυτούς τους (βάλτε όποιο επίθετο θέλετε και συμφωνώ μαζί σας) να βγαίνει απο το σπίτι του, αφού τα έχουν κανονίσει και δεν πάνε φυλακή.

        Τουλάχιστον κατ' οίκον περιορισμό για το υπόλοιπο της ζωής τους.

  3. πολίτης avatar
    πολίτης 04/06/2010 16:27:24

    Μάλλον θα θυμόμαστε πως αυτοκτονήσαμε, κάνοντας πρωθυπουργό έναν προδότη.

    • ΒΡΑΧΟΣ avatar
      ΒΡΑΧΟΣ @ πολίτης 04/06/2010 17:31:37

      Πριν "αυτοκτονήσουμε", μήπως πρέπει να πάρουμε μερικούς μαζί μας;

  4. sovokai avatar
    sovokai 04/06/2010 16:30:54

    ΘΑ ΒΑΛΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΝΑ $ ΓΙΑ ΚΑΤΩ ΑΠΌ 1000 ΜΟΝΑΔΕΣ

  5. Νταβέλης avatar
    Νταβέλης 04/06/2010 16:43:48

    Ουγγαρία το λέμε τώρα! Οεε οεε

  6. Χρήστος avatar
    Χρήστος 04/06/2010 16:55:53

    ΠΑΣΟΚ: ΟΙ ΑΝΤΙΕΞΟΥΣΙΑΣΤΕΣ...ΣΤΗΝ ΕΞΟΥΣΙΑ....

    οοιιιιμμμεεεεεεεεεεεε

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ Χρήστος 04/06/2010 17:45:22

      Και πούσαι ακόμη;

  7. Greg avatar
    Greg 04/06/2010 16:56:23

    Στάση πληρωμών αφού πρώτα εξυπηρετήσουν τους εργοδότες τους και πάρουν τις τελευταίες μίζες. Κρίμα, ασχολούμαστε με αυτούς που μας έφτασαν ως εδώ και σήμερα, οι τωρινοί, κάνουν ανεμπόδιστα ακριβώς την ίδια δουλειά!

  8. ΠΑΝΑΓΟΣ avatar
    ΠΑΝΑΓΟΣ 04/06/2010 17:00:57

    Ωραία η πλακίτσα εδώ μέσα αλλά εδώ μιλάμε για ζωές, για όνειρα, για ηλικιωμένους που απαιτουν σεβασμό και έχουν δικαίωμα στην αξιοπρέπεια.
    Οι τσολάκογλου μας οδήγησαν στον όλεθρο τουλάχιστον ας πάμε όρθιοι...
    και ότο βρέξει ας κατεβάσει..

    • Redim avatar
      Redim @ ΠΑΝΑΓΟΣ 05/06/2010 00:39:42

      Εμείς φίλε μου θα πάμε όρθιοι γιατί παλεύουμε για το επίπεδο ζωής που κατακτήσαμε με τη δουλειά μας.
      Αυτοί θα φύγουν σκυφτοί και κυνηγημένοι. Η Κυβέρνηση Τσολάκογλου υπήρξε πριν από 60 χρόνια σε πλήρη αντίθεση με την θέληση του Λαού. Έκτοτε δεν ξανακούστηκε ποτέ το συγκεκριμένο όνομα. Αυτό σημαίνει πολλά για το πολιτικό αισθητήριο του κόσμου.
      Το μόνο θετικό των τελευταίων μηνών είναι ότι το όνομα Παπανδρέου παίρνει επιτέλους τη θέση που του αξίζει στην ιστορία.
      Για την Κυβέρνηση Τσολάκογλου υπάρχουν τα όποια ελαφρυντικά έχει ήδη κρίνει η ιστορία. Ο ίδιος δήλωσε στα απομνημονεύματα του:
      «Ευρέθην αντιμέτωπος ιστορικού διλήμματος: Ή ν' αφήσω να συνεχισθη ο αγών και να γίνη ολοκαύτωμα ή υπείκων εις τας παρακλήσεις όλων των ηγητόρων του στρατου ν' αναλάβω την πρωτοβουλίαν της συνθηκολογήσεως... "Τολμήσας" δεν υπελόγισα ευθύνας... Μέχρι σήμερον δεν μετενόησα δια το τόλμημά μου. Τουναντίον αισθάνομαι υπερηφάνειαν.»
      Για τους σημερινούς Κυβερνώντες ποια είναι η δικαιολογία με την οποία θα θελήσουν να σταθούν απέναντι στους ανθρώπους σημ΄μερα και την ιστορία αύριο

  9. Νταβέλης avatar
    Νταβέλης 04/06/2010 17:09:08

    Είναι καθαρά τα πράγματα πια. Αν η Ε.Ε. είχε βοηθήσει νωρίτερα την Ελλάδα κι αν βέβαια και η κυβέρνησή μας είχε φροντίσει να πάρει μέτρα από το φθινόπωρο ίσως η 'σωτηρία' μας θα είχε ησυχάσει τις αγορές- κερδοσκόπους. Φοβάμαι, χωρίς φυσικά να το εύχομαι, πως πλέον οι 'τρομοκράτες' όπως τους λέειο Κάιζερ θα ηρεμήσουν μόνο με αποπομπές από το ευρώ. Φαντάζεται κανείς πως θα εξεκολουθήσει το ευρώ να εξαρτάται από την εφαρμογή του ελληνικού προγράμματος σταθεροποίησης? Πολύ δύσκολα. Θα μας αναλάβει το ΔΝΤ μια και καλή.

  10. πελ avatar
    πελ 04/06/2010 17:22:43

    παρακολουθησα το δελτιο ειδησεων της νετ με μεγαλες δοσεις γαπ να μιλαει στη βουλη. Κανονικα θα επρεπε να το κρυβουν, ο ανθρωπος ειναι ανιδεος, δεν θα φυγει νυχτα αλλα με ζουρλομανδυα, ο τυπος φαινεται οτι ειναι ειτε υπο καταρευση και δεν μπορει να βγαλει μια προταση με νοημα είτε οτι δεν τον νοιαζει

    • anonymous avatar
      anonymous @ πελ 04/06/2010 17:25:56

      Δεν τον νοιάζει φίλε μου. Έλληνας δεν είναι. Περιουσία στην Ελλάδα δεν έχει. Άκρες στο Τορόντο έχει. Αν του βγει το στοίχημα και σώσει την Ελλάδα έχει καλώς. Αν όχι θα πάρει το ποδήλατο να πάει στο Τορόντο.

    • ΒΙΣ avatar
      ΒΙΣ @ πελ 04/06/2010 17:27:04

      Εννοείς τον Μεγάλο Στοχαστή;

    • popolaros avatar
      popolaros @ πελ 04/06/2010 20:10:17

      Γιατί τον λένε Τζέφρι (Geoffrey).
      Από το Βήμα, το 2008.
      http://www.tovima.gr/default.asp?pid=46&ct=59&artId=223254&dt=18/06/2008

  11. anonymous avatar
    anonymous 04/06/2010 17:24:01

    Και να σκεφτεί κανείς ότι παλιότερα μας τα είχαν πρήξει με το πόσο καλά τα πάει η Ουγγαρία κλπ. Τα ίδια μας λένε τώρα για Βουλγαρία-Ρουμανία.
    Μάλλον έχουμε να κάνουμε με μια διεθνή χρηματοοικονομική μαφία.

    • Tassos Karras avatar
      Tassos Karras @ anonymous 04/06/2010 18:43:11

      Στην Ρουμανια αρχισαν να επιβαλουν την ιδιωτική ασφαληση πιος σου είπε οτι όλα πανε καλά.
      Ο κόσμος πιναει 1944 φίλε μου. 30 ευρω συνταξη ζεις???

  12. skosto avatar
    skosto 04/06/2010 17:45:17

    Η ''Εταιρεια'' λεει οτι δεν γνωριζει εαν το ''πιεστηριο'' δουλευει!!!
    Εσεις τι πιστευετε ???

  13. ΒΡΑΧΟΣ avatar
    ΒΡΑΧΟΣ 04/06/2010 18:04:39

    Κύριοι και κυρίες, έχω την εντύπωση , ότι τα πράγματα, έχουν πλέον πάρει τον δρόμο τους...
    Και ο γιαλός είναι στραβός και στραβά αρμενίζουμε.

  14. ΠΑΝΑΓΟΣ avatar
    ΠΑΝΑΓΟΣ 04/06/2010 18:06:26

    Μήπως έχουμε καπιταλιστική κρίση καραμπινάτη?
    Κρίση υπερπαραγωγής υπερσυσώρευσης που εκδηλώθηκε ως χρηματοπιστωτική?
    Μήπως πρέπει να δούμε την ασθένεια και όχι τα συμπτώματα?
    ΧΩΡΙΣ ΠΡΟΚΑΤΑΛΗΨΕΙΣ.

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ ΠΑΝΑΓΟΣ 04/06/2010 18:46:40

      Να μην σε απογοητεύσω, η ζήτηση πετρελαίου και μετάλλων από την Κίνα, σε συνδυασμό με τις τρομερές φτηνές εξαγωγές της, την έκαναν την δουλειά

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ ΠΑΝΑΓΟΣ 04/06/2010 19:33:58

      Αυτή ήταν η κρίση του 1929 που περιγράφεις Πανάγο, ακριβώς αυτή. Τούτη εδώ νομίζω ότι είναι διαφορετική και είναι διαφορετική επειδή οφείλεται στην τρομερά μεγάλη σημασία που παίζει πλέον το τραπεζικό σύστημα στην παγκόσμια οικονομία και στην παραγωγή χρήματος.

      Λοιπόν, όλοι ξέρουμε (και όσοι δεν το ξέρουν μπορούν να το μάθουν μέσα από ένα πολύ κατατοπιστικό βιντεάκι που κυκλοφορεί στο Youtube με τίτλο debt is money ή κάπως έτσι) ότι το χρήμα σήμερα δεν τυπώνεται κυρίως στις κεντρικές τράπεζες, στα νομισματοκοπεία, ούτε εξορύχεται στα χρυσωρυχεία, αλλά δημιουργείται κυρίως μέσω του τραπεζικού συστήματος. Όταν θα πας στην τράπεζα μία κατάθεση 100, τότε η τράπεζα θα δανείσει σε κάποιον άλλον τα 90. Αυτά, το πιθανότερο είναι να μείνουν μέσα σε κάποια τράπεζα, είτε στην ίδια, είτε σε κάποια άλλη. Γιατί με το δάνειο, ο δανειζόμενος κάτι θα πληρώσει (ας πούμε, ένα σπίτι, αν είναι στεγατικό) και ο πληρωνόμενος τα λεφτά δεν θα τα κρατήσει σπίτι του (λογικά), αλλά θα τα καταθέσει κάπου σε μια τράπεζα. Υποθέτουμε ότι αυτό θα γίνει στην ίδια τράπεζα (για την απλοποίηση του παραδείγματος). Η Τράπεζα τώρα έχει καταθέσεις 100 από τον αρχικό καταθέτη και 90 από αυτόν που πλήρωσε ο τύπος που έλαβε το δάνειο. Σύνολο, 190. Από τα αρχικά 100, δημιουργήθηκε χρήμα 90, που δεν κόπηκε σε κανένα νομισματοκοπείο.

      Τώρα, η τράπεζα τα καινούργια 90 που έλαβε, θα τα δανείσει πάλι σε κάποιον άλλον. Όχι και τα 90, τα 81. Και ούτω καθ' εξής. Οπότε έτσι δημιουργείται χρήμα. Από τράπεζα σε τράπεζα κυκλοφορεί χρήμα που κάποιος έχει δανειστεί από άλλες τράπεζες και έτσι έχουμε αύξηση της λεγόμενης "νομισματικής κυκλοφορίας".

      Η Τράπεζα της Ελλάδος και η εκάστοτε κεντρική τράπεζα έχουν τη δυνατότητα να ρυθμίσουν την κυκλοφορία του χρήματος με δύο τρόπους κυρίως (αν υποθέσουμε ότι δεν κόβουν πληθωριστικό χρήμα): Πρώτον, ρυθμίζοντας την υποχρεωτική ρευστότητα που πρέπει να έχουν οι τράπεζες. Στο παράδειγμά μας, η υποχρεωτική ρευστότητα ήταν 10% (από κάθε κατάθεση 100, πρέπει να κρατήσει στο ταμείο υποχρεωτικά τα 10). Το υπόλοιποι γίνεται δάνεια και άλλες μορφές χρέους και, άρα, παράγει χρήμα. Αν πει ότι το 10% πρέπει να γίνει 11%, τότε μειώνεται το χρήμα στην αγορά, γιατί πρέπει να κρατήσουν περισσότερο οι τράπεζες στα ταμεία και να μειώσουν αντίστοιχα τα δάνειά τους, άρα και το χρήμα που κυκλοφορεί. Ο δεύτερος τρόπος είναι με την αύξηση των επιτοκίων. Με αυτήν περισσότερος κόσμος καταθέτει χρήματα και λιγότερος κόσμος δανείζεται. Μειώνεται δηλαδή το δανεικό χρήμα και η οικονομία ξεφουσκώνει, αναγκαστικά. Όταν δούμε ότι έχουμε πληθωρισμό, ανεβαίνουν τα επιτόκια για να φύγει χρήμα από την αγορά.

      Τι έγινε τώρα το 2008; Ξάφνικά, έλειψαν από το παγκόσμιο χρηματοπιστωτικό σύστημα 600 δις ευρώ, λόγω των subprime δανείων. Αυτό σηματοδότησε μια πολλαπλάσια μείωση της ποσότητας χρήματος που κυκλοφορούσε στον πλανήτη, για το λόγο ότι ακολουθήθηκε η αντίστροφη πορεία από αυτή της δημιουργίας χρήματος μέσω του χρέους, μέσω του τραπεζικού δανεισμού. Οι τράπεζες έπρεπε να κλείσουν τη χασούρα και αυτό δημιουργούσε περιορισμό στο χρήμα που κυκλοφορούσε. Κι επειδή η μία στην άλλη χρωστούσαν οι τράπεζες τεράστια ποσά (τετράκις εκ. ευρώ), αυτό κινδύνευε να πάρει τη μορφή χιονοστιβάδας.

      Αναγκάστηκαν τότε να παρέμβουν οι κυβερνήσεις και να καλύψουν αυτή τη χασούρα με κρατικό χρήμα, ώστε να αποκατασταθεί εκείνη η χασούρα, που δεν ήταν πια χασούρα μόνον των τραπεζών, αλλά χρήματος που κυκλοφορούσε στην οικονομία. Αυτό μέχρι πριν από μερικές εβδομάδες είχε πετύχει, βέβαια αύξησε πολύ το αμερικανικό και το βρετανικό έλλειμμα (οι δύο χώρες που κυρίως διοχέτευσαν κρατικό χρήμα στις τράπεζές τους).

      Δηλαδή, το εν πολλοίς λογιστικό χρήμα που έφυγε από τις αγορές μέσω της μείωσης της νομισματικής κυκλοφορίας που προκάλεσε η έλλειψη τεράστιων ποσών χρήματος σε κάθε τράπεζα, καλύφθηκε με εντελώς πραγματικό χρήμα. Η φούσκα των υπεραξιών που χόντραινε τον ισολογισμό της κάθε τράπεζας έπρεπε να βρει πραγματικό χρήμα για να μην διαλύσει τα πάντα και σκάσει στα μούτρα όλων.

      Αυτό το ίδιο πράγμα πάει να ξανασυμβεί τώρα, από τη στιγμή που τα ελληνικά ομόλογα άρχισαν να θεωρούνται τοξικά. Λείπει μια ποσότητα χρήματος από το παγκόσμιο χρηματοπιστωτικό σύστημα (μάξιμουμ 300 δις, που είναι η αξία των ομολόγων μας) και αυτό δημιουργεί παρόμοιο θέμα με τα subprimes. Τώρα, θα μου πείτε, από τώρα λείπει; Όχι, αλλά οι αγορές προεξοφλούν (καλώς ή κακώς δεν μας ενδιαφέρει, έτσι λειτουργεί) ότι θα λείψει, έχουν δηλαδή σχεδόν προεξοφλήσει μια ελληνική χρεωκοπία, και τα ελληνικά ομόλογα τα θεωρούν τοξικά, ότι δηλαδή δεν έχουν αξία. Πρόκειται για υπερβολή, που επιτείνει την καταστροφή, αλλά δεν έχει σημασία, η ουσία είναι ότι έτσι συμβαίνει και έτσι συνέβαινε πάντα με τέτοιες καταστάσεις.

      Τις τελευταίες ημέρες βλέπουμε να συμβαίνει κάτι που είχε να συμβεί από το 2008: Οι τράπεζες σταμάτησαν (πάλι) να εμπιστεύονται η μία την άλλη και σταμάτησαν να δανείζουν η μία την άλλη. Σου λέει, πού ξέρω εγώ τι τοξικά ομόλογα μπορεί να έχεις, τι έκθεση στην Ελλάδα, αλλά και στην Ισπανία, Πορτογαλία κλπ. που μπορεί να είναι οι επόμενες (δεν θα είναι, κατά τη γνώμη μου, αλλά αυτό είναι άλλη ιστορία). Τώρα βγήκε και η Ουγγαρία. Παραλίγο να ήταν και το Ντουμπάι, το φθινόπωρο, αλλά εκεί λειτούργησε αμέσως η αλληλεγγύη με το Αμπού Ντάμπι.

      Πάμε συνεπώς πάλι για τα ίδια, σχεδόν ακριβώς τα ίδια, όπως και το 2008, με τη διαφορά ότι εδώ κινδυνεύει η παγκόσμια οικονομία ακόμη περισσότερο (αλλά και σώζεται πιο εύκολα, γιατί κατά τη γνώμη μου το πρόβλημα είναι λιγότερο σοβαρό από όσο φαίνεται. Αυτό όμως είναι άλλη ιστορία).

      Συνεπώς: Πρόκειται για τυπική κρίση του καπιταλισμού, όμως όχι για την κρίση που περιγράφεις. Βασικά, πρόκειται για κρίση εμπιστοσύνης. Αν εξέλιπε ο ΓΑΠ από το παγκόσμιο στερέωμα, την άλλη στιγμή θα έστρωναν όλα. Είναι τρομακτικό, αλλά ένας άνθρωπος και μόνο, με την αντισυμβατική συμπεριφορά του, αποσταθεροποίησε το παγκόσμιο χρηματοπιστωτικό σύστημα εκ νέου. Θα πρέπει να είναι πολύ περήφανη η μανούλα του για αυτόν. Πράγματι, ξεπέρασε τον πατέρα του. Ο Ανδράς κατέστρεψε τη χώρα, ο ΓΑΠ απειλεί να καταστρέψει τον πλανήτη.

      • panos avatar
        panos @ Επώνυμος 04/06/2010 20:12:50

        πολυ σωστη η αναλυση σου...το βιντε η για την ακριβεια ντοκιμαντερ, λεγεται money as dept και αξιζει να το παρακολουθησουν οι φιλοι γιατι ειναι ακρως επιστιμονικη η αναλυση του και ξεκαθαριζει πολλα για την καταστα ση της χωρας μας τωρα.παραθετω το λινκ
        http://vids.myspace.com/index.cfm?fuseaction=vids.individual&videoid=50055385#pm_cmp=vid_OEV_P_P

      • anonymous avatar
        anonymous @ Επώνυμος 04/06/2010 23:00:50

        Βασικά, πρόκειται για κρίση εμπιστοσύνης.

        Αυτό ακριβώς έγινε με αποτέλεσμα να μας πετάξουν οι αγορές έξω και να ζητάνε άμεση πληρωμή του χρέους.

        Στην καθημερινή ζωή μπορεί να σου κάνει το ίδιο μια τράπεζα. Ας υποθέσουμε ότι έχεις ένα στεγαστικό κι έχεις πληρώσει το μισό. Μετά μαθαίνει η τράπεζα, αλήθεια ή ψέματα δεν έχει σημασία, ότι έχεις δυσκολίες. Σου τραβάει μια καταγγελία στο δάνειο και σου ζητάει άμεση καταβολή. Εσύ δεν έχεις και το σπίτι σου το βγάζει στον πλειστηριασμό.

        Αυτό ακριβώς έκανε ο ΓΑΠ οδήγησε τη χώρα σε πλειστηριασμό. Μάλιστα το έγκλημά του είναι διπλό διότι διέδωσε ψέματα ότι δε μπορούσαμε να πληρώσουμε, τα έκανα όλα άνω κάτω, φοβήθηκε ο κόσμος και σταμάτησε η ροή του χρήματος. Πάγωσαν όλα.

      • deleteme avatar
        deleteme @ Επώνυμος 05/06/2010 01:29:38

        αναλυση επιπεδου Δημοτικου

        ελπιζω μονο να εισαι μα8ητης....

        Ελεος με τους τραπεζικους του γκισε στο αντνιουζ....

        Λιγο 8εωρια συνομωσιας, λιγο Νεο Ελληνικη ημιμα8εια και ο απαραιτητος Εβραιος

        το Δ.ν.Τ δεν ειναι τπτ, μπρος σε αυτα που χρειαζεσαι αγαπητε για να συνελ8εις απο την...κριση χαζομαρας

  15. ΙΔ avatar
    ΙΔ 04/06/2010 18:12:28

    Όσον αφορά τήν Ουγγαρία οί ομοεθνείs τού ΓΑΠ τήν έχουν ξεζουμίσει. Δέν είναι τυχαίο ότι κατέχουν πάνω από τό μισό τήs ακίνητηs περιουσίαs.Αυτό επιθυμούν καί γιά την Ελλάδα.Η πλήρηs καταγραφή τήs δημόσιαs περιουσίαs θά μάs οδηγήσει σέ καταστάσειs Ουγγαρίαs.Δέν πρέπει νά ξεχνάμε καί τό ταξιδάκι τού Παπανδρέου εκεί.Όσον αφορά τήν ισοτιμία ευρώ δολαρίου νομίζω ότι σύντομα θά δούμε το 1πρόs1.Γιά δέ τό χρηματιστήριο θά τούs δοθεί ή ευκαιρία νά τό αγοράσουν όλο σέ λίγο καιρό αντί πινακίου φακήs.

  16. nov11 avatar
    nov11 04/06/2010 18:44:03

    Το σίγουρο είναι ότι μόλις κάποιοι τελειώσουν τις ΔΟΥΛΕΙΕΣ τους θα την κάνουν για ΤΑΞΙΔΑΚΙ αναψυχής.Οι ΑΛΛΟΙ ΠΑΡΑΜΕΝΟΥΝ ΕΛΛΑΝΤΑ κάτω από τη ευεργετική ΘΩΠΕΙΑ ΤΟΥ ΜΕΝΟΥΣ ΤΟΥ ΠΛΗΘΟΥΣ (ΞΕΡΑ και ΧΛΩΡΑ).
    ΜΕΣΑΙΑ ΚΑΙ ΚΑΤΩ ΣΤΕΛΕΧΗ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΛΕΙΤΟΥΡΓΗΣΕΙ ΑΜΕΣΑ.ΤΟ ΖΗΤΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΑΝ ΒΕΒΑΙΑ ΔΙΑΘΕΤΟΥΝ ΑΚΟΜΗ ΚΑΠΟΙΟ ΔΕΙΚΤΗ ΣΤΗΝ ΕΓΚΕΦΑΛΙΚΗ ΤΟΥΣ ΟΥΣΙΑ.
    Όμως υπάρχει και τρέχον πρόβλημα φυσικής.ΜΠΟΡΟΥΝ ΜΕ ΤΙΣ ΔΥΝΑΜΕΙΣ ΠΟΥ ΔΙΑΘΕΤΟΥΝ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΟΥΝ ΤΟ ΚΙΝΗΤΟ ΣΤΗΝ ΚΑΤΗΦΟΡΑ ΠΟΥ ΤΡΕΧΕΙ;Οι λύτες λένε ΟΧΙ. ΠΟΤΕ δεν θα φθάσει στη ΔΥΣΗ που θα τη βλέπει να ξεμακραίνει στον ορίζοντα όπως τις ΠΑΛΙΕΣ ΕΠΟΧΕΣ που λέγαμε ΗΡΘΕ ΕΝΑΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΜΕΡΙΚΑ ή ΤΗ ΓΕΡΜΑΝΙΑ......

  17. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 04/06/2010 19:40:05

    Εντωμεταξύ, ο Παπανδρέου είναι φανερό ότι δεν ξέρει τι του γίνεται. Τον άκουσα αυτά που έλεγε στη Βουλή. Είναι να λυπάσαι και αυτόν και, κυρίως, τη χώρα. Ο άνθρωπος λειτουργεί με χρονοκαθυστέρηση. Αυτό είναι το μεγάλο μας πρόβλημα. Όταν καλατάβει πού έφερε τη χώρα (γιατί κάποια στιμγή θα το καταλάβει) θα φύγει την άλλη στιγμή, αλλά αυτό θα συμβεί με χρονοκαθυστέρηση, αλίμονο.

    Εντωμεταξύ, οι αρρυθμίες στην οικονομία συνεχίζονται και δεν ξέρουμε πότε θα έρθει το έμφραγμα. Κάποια στιγμή θα έρθει μια χρεωκοπία που δεν θα την αντέξει η οικονομία μας και αυτό θα είναι το μεγάλο τέλος. Ο Θεός βοήθός.

    • tiramola avatar
      tiramola @ Επώνυμος 04/06/2010 21:02:24

      Εν ολίγεις δηλαδή έχουμε έναν "καθυστερημένο" πρωθυπουργό που απειλεί να καταστρέψει τον πλανήτη..

      Είναι τελικό το συμπέρασμα ή κρατάς πισινή?

      • yangoolas avatar
        yangoolas @ tiramola 04/06/2010 21:37:45

        Ιδεοληπτικός στόκος, με συμπλέγματα.

      • ΒΙΣ avatar
        ΒΙΣ @ tiramola 04/06/2010 21:38:23

        Γιατί χρησιμοποιείς εισαγωγικά "" στη λέξη "καθυστερημένος";
        Δεν είπαμε ότι είναι καθυστερημένος. Δεν πειράζει όμως, μου αρέσει ο τρόπος που σκέφτεσαι.

      • anonymous avatar
        anonymous @ tiramola 04/06/2010 23:06:04

        Όπως θα ξέρεις ο Αντρέας έχει μια εκτός γάμου κόρη στη Σουηδία.
        Είναι αυτή εδώ:
        http://emilianyblom.blogspot.com/2009/10/vision-of-greece-beloved-brother-you.html
        Δες τι γράφει στον αδερφό της για να καταλάβεις τι μυαλά κουβαλάει ο ΓΑΠ. Διότι φυσικά αυτός της τα είπε αυτά.

    • ΒΙΣ avatar
      ΒΙΣ @ Επώνυμος 04/06/2010 21:43:01

      Εχω μια τρομερή υποψία ότι οι περίφημοι κερδοσκόποι ψυχανεμίστηκαν τον Παπανδρέου ότι είναι μες στην τρελή χαρά και τον διαλογισμό και αποφάσισαν να μας φάνε. Μαζί με μπόλικο "γιούρο" στο βάθος, γιατί το ευρονόμισμα φαίνεται να είναι το κυρίως πιάτο. Εννοείται ότι δεν ήμασταν σε καλή κατάσταση, αλλά ίσως όχι και για φάγωμα.

  18. alone avatar
    alone 04/06/2010 19:48:33

    Είχα σήμερα την ευκαιρία να συνομιλήσω με ένα παρατρεχάμενο του Συστήματος Παπανδρέου που μπορεί να μην είναι μέσα στα κέντρα λήψης αποφάσεων είναι όμως πολύ κοντά τους και συνδράμει κι αυτός με την τεχνογνωσία του στην υλοποίηση του «κυβερνητικού» έργου.
    Αφού εξέφρασα τους προβληματισμούς μου για τα αδιέξοδα που μας περιτριγυρίζουν τον ρώτησα για τη δική του άποψη, σαν άνθρωπο που βρίσκεται κοντά στα κέντρα λήψης αποφάσεων και άρα κατά τεκμήριο έχει πιο σφαιρική ενημέρωση.
    - Που πάμε?
    - Σε πτώχευση μου απάντησε κυνικά.
    -Το βλέπεις τώρα κοντά, ρώτησα.
    - Πιθανότατα στις αρχές του Φθινοπώρου μου είπε και πρόσθεσε πως το Σεπτέμβρη η κυβέρνηση θα κάνει νέες περικοπές στους μισθούς των δημοσίων αλλά και των ιδιωτικών υπαλλήλων αυτή τη φορά, η τρόικα δεν θα μείνει ευχαριστημένη, δεν θα μας δοθεί η νέα δόση δανείου και μοιραία η χώρα θα κηρύξει στάση πληρωμών.
    - Μα μόλις προχθές αντέτεινα ο Παπακωνσταντίνου είπε πως δεν θα χρειαστούν άλλα μέτρα….
    -Δεν θα χρειαστούν μου είπε με την προϋπόθεση ότι εκτελείται σωστά το Πρόγραμμα Σταθερότητας και τα μέτρα του μνημονίου, αλλά δυστυχώς δεν πάνε καλά. Υπάρχει μεγάλο πρόβλημα με τα έσοδα.

    Από την αρχή υποστηρίζω πως η Ελλάδα από τη στιγμή που γίνανε τα πρώτα λάθη(?) μετά τις εκλογές κι ανέβηκαν τα σπρέντ η καλύτερη επιλογή που είχε ήταν να κάνει στάση πληρωμών να φύγει από το ευρώ που η οικονομία μας αδυνατεί να υποστηρίξει, να επιστρέψει στη δραχμή και να επαναδιαπραγματευθεί το χρέος της.
    Με αυτό το δεδομένο ρώτησα γιατί αφού ξέρουμε πως πάμε σε πτώχευση δεν την κάναμε χθες, δεν την κάνουμε τώρα, όσο ακόμα έχουμε κάποιες δυνάμεις, αλλά θα την κάνουμε κάποια στιγμή αύριο από χειρότερους όρους.
    Γιατί πρέπει να πειστεί πρώτα ο λαός πως η πτώχευση δεν είναι επιλογή μας αλλά μονόδρομος και γι αυτό ευθύνη έχουμε όλοι μου απάντησε κυνικά.
    Και ενώ έχω μείνει αποσβολωμένος να τον κοιτάζω συνεχίζει, φαντάζεσαι να έκανε ο Παπανδρέου στάση πληρωμών τον περασμένο Νοέμβρη, να κήρυττε πτώχευση, θα έβγαινε ο κόσμος στο δρόμο, θα χυνότανε αίμα.
    Ούτε και τα μέτρα που πήραμε την άνοιξη δεν μπορούσαν να παρθούν το φθινόπωρο γιατί ο κόσμος δεν είχε πειστεί για την έκταση του προβλήματος.
    Έπρεπε να προετοιμαστεί το έδαφος να διαχυθεί η ευθύνη σε όλους για τα χάλια της οικονομίας ώστε τα σκληρά μέτρα που λήφθηκαν και λαμβάνονται να έχουν την «επένδυση» του μονόδρομου.
    Και τότε σαν σε κινηματογραφική ταινία πέρασαν από το μυαλό μου οι εξελίξεις των τελευταίων μηνών, τα περί Τιτανικού, τα πιστόλια του ΔΝΤ (άδεια ή γεμάτα) πάνω στο τραπέζι, τα δεν θέλουμε βοήθεια αλλά μόνο πολίτική στήριξη, τα αποκλείουμε την προσφυγή στο ΔΝΤ και την αφελή παραδοχή του Σαχινίδη ότι από την πρώτη στιγμή καταλάβαμε πως η εναλλακτική λύση που είχαμε ήταν η προσφυγή στο ΔΝΤ που επισήμως ξορκίζανε.

    Και την πτώχευση την ξορκίζουνε ειδικά ο πρωθυπουργός ο οποίος μιλώντας στη 8η Σύνοδο του Εθνικού Συμβουλίου του ΠΑΣΟΚ στις 20/3, διαβεβαίωνε: «Να είναι όλοι βέβαιοι, να είναι ακόμα πιο βέβαιοι οι διάφοροι καλοθελητές, που καθημερινά διαδίδουν ψευδείς ειδήσεις για τη χώρα μας, με προφανείς σκοπιμότητες: Η Ελλάδα δεν θα χρεοκοπήσει. Δεν θα την αφήσουμε να χρεοκοπήσει.»
    Θα μου πείτε ότι όταν ένας πρωθυπουργός έχει καταστεί τόσο αναξιόπιστος όσο ο Παπανδρέου πόση αξία μπορεί να έχει μια τέτοια διαβεβαίωση.
    Άλλωστε ανάλογες διαβεβαιώσεις έδινε και ο Ελ. Βενιζέλος πριν από την πτώχευση του 1932.
    Σε διάγγελμά του προς τον Ελληνικό λαό στις 27 Σεπτεμβρίου 1931, ο Ελευθέριος Βενιζέλος, διαβεβαίωνε: «Δίδω προς τον ελληνικόν λαόν την προσωπική διαβεβαίωσιν, ότι έχω απόλυτον την πεποίθησιν ότι ημπορούμεν να διατηρήσουμεν την ακεραιότητα του εθνικού μας νομίσματος και να αποφύγωμεν επομένως τας συμφοράς που θα επακολούθουν την ανατροπήν της σταθεροποιήσεως.»
    Επτά μήνες μετά στις 23 Απριλίου 1932, η κυβέρνηση κήρυξε πτώχευση και αναστολή των πληρωμών από το ελληνικό δημόσιο.

    http://erimitis.blogspot.com/2010/06/blog-post.html

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ alone 04/06/2010 20:06:04

      Προσωπικά είμαι βέβαιος ότι το κακό μπορούσε να αποφευχθεί, και τώρα αποφεύγεται, αλλά ήθελε να πειράξεις συγκεκριμένες ομάδες και όχι όλους.

      Επίσης, πολύ σημαντικό θα ήταν για την πορεία των εσόδων, της ανεργίας κλπ., να πλήρωνε το κράτος όλα τα χρέη του. Αλλά αυτό θα αύξανε το (ονομαστικό) έλλειμμα και θα μας έβγαζε έξω από τους "στόχους του ΠΣΑ". Τώρα, ελάτε να μου πείτε εσείς πόσο βλήμα πρέπει να είναι κάποιος να κυνηγάει πλασματικούς αριθμούς και να αφήνει να του ξεφεύγει η πραγματικότητα, για να μη στενοχωρήσει την κυρά-Μέρκελ.

      Οι άνθρωποι εξετέλεσαν το έγκλημα εν ψυχρώ, ήταν ο μόνος τρόπος που σκέφτηκαν για να μην την πληρώσουν αυτοί πολιτικά, ενώ αν προσπαθούσαν και πλήρωναν και λίγο πολιτικό κόστος, η χώρα θα είχε σωθεί.

      Στο Γουδί!

      • Ευθύμης avatar
        Ευθύμης @ Επώνυμος 04/06/2010 20:57:44

        μα θα σου απαντούσε ένας "έλληνας" πολιτικός...
        <>

        αυτή είναι η ιδιοσυγκρασία της αλητοπαρέας.

        θα πρότεινα να μην πάνε καθόλου γουδί, έχει αρκετά δέντρα στο σύνταγμα και σκοινί ακρυλικό αγοράζεις εκατοντάδες μέτρα στην αθηνάς.

      • Ευθύμης avatar
        Ευθύμης @ Επώνυμος 04/06/2010 20:59:29

        επειδή το φαγε μέσα στα βελάκια που έβαλα
        δημειώστε την φράση:

        "και ποιός την γα..μεί την χώρα αν σωθεί ή όχι"

        ευχαριστώ και συγγνώμη για το διπλό πόστ.

    • popolaros avatar
      popolaros @ alone 04/06/2010 20:24:08

      Εκεί θα πάμε αλλά αργότερα.
      Πτώχευση σημαίνει, πέρας συνεργασίας με ΔΝΤ.

      Είθισται οι φιλοαμερικανικές κυβερνήσεις να πηγαίνουν τις χώρες τους υπό την κηδεμονία του ΔΝΤ.
      Στην συνέχεια να πέφτουν με θόρυβο.
      Τέλος να εκλέγονται φιλολαικές κυβερνήσεις και να πηγαίνουν σε πτωχεύσεις ή αναδιαπραγματεύσεις.

      Πιστεύω ένας καλός μπούσουλας για το μέλλον μας, είναι τα τεκταινόμενα στην Ουγγαρία.

  19. Asterix avatar
    Asterix 04/06/2010 19:50:11

    Η κατάρρευση είναι προ των πυλών.
    Αφήστε τις γκρίζες σκέψεις.
    Αισιοδοξία και εργατικότητα!

  20. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 04/06/2010 19:52:55

    χαλαράαααααα

    Ποτέ τόσοι λίγοι δεν διέλυσαν τόσους πολλούς...ή η χώρα που έδωσε τα φώτα στην οικουμένη άλλαξε τα φώτα στον κόσμο.

    και τι έγινε βρε παιδιά; μια συμφωνία για ένα διεθνή παιχνίδι. Τα παιδιά, ορισμένα εξ αυτών, μετέφεραν την μονόπολυ στην πραγματική ζωή.
    ξανά αρχίζουμε από την αρχή, η φούσκα που είχε καλλιεργηθεί όλα τα χρόνια είχε τη φυσική της κατάληξη, έσκασε.
    Οι άνθρωποι δεν είναι νούμερα και + ή - σε λογιστικά φύλλα... και όπως λέει και το άσμα :

    Να σου δώσω μια να σπάσεις. αχ βρε κόσμε γυάλινε. και να φτιάξω μια καινούργια κοινωνία αλληνε ...

    κατανοώ ότι θα υπάρχουν ανησυχίες και αναταραχές από το κλίμα που καλλιεργούν οι βολεμένοι (τα ...άσπρα κολάρα) αλλά ο κόσμος δεν σταματά ή μάλλον δεν θα έπρεπε να σταματά επειδή λογιστικές αξίες και εικονικές πραγματικότητες έχουν επιβληθεί πάνω από τις αληθινές αξίες.
    Ακόμα και στο χώρο της οικονομίας από τότε που η παραγωγή και οι ιδέες απομονώθηκαν από τους δείκτες των κοντυλοφόρων η πορεία είχε γραφτεί...

    ΥΓ

    Για όσους θέλουν να παίζουν:
    «Να αγοράζετε μετοχές εταιρειών που παράγουν προϊόντα που τα καταλαβαίνετε» τα υπόλοιπα είναι φούσκες κοντυλοφόρων 9 φορές στις 10...

    • Ο Ιθαγενής avatar
      Ο Ιθαγενής @ Ο Ιθαγενής 04/06/2010 20:07:57

      για όσους θέλουν αληθινό παιχνίδι εξάσκησης:

      http://www.greekpayback.com/

      • popolaros avatar
        popolaros @ Ο Ιθαγενής 04/06/2010 20:31:09

        χαχα πολύ καλό γιαούρτωμα.

  21. Φωτοδότης Ελληνισμός avatar
    Φωτοδότης Ελληνισμός 04/06/2010 20:08:45

    ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΦΗΜΕΡΙΔΑ ΠΑΝΕΥΒΟΙΚΟ ΒΗΜΑ(ΠΕΜΠΤΗ 3 ΙΟΥΝΙΟΥ 2010)

    Ο ΧΑΛΚΙΔΕΟΣ ΓΙΑΤΡΟΣ ΚΑΙ ΑΡΧΗΓΟΣ ΚΟΜΜΑΤΟΣ ΔΗΜ.ΑΝΤΩΝΙΟΥ ΜΗΝΥΣΕ ΒΟΥΛΕΥΤΕΣ ΓΙΑ ΕΣΧΑΤΗ ΠΡΟΔΟΣΙΑ “ΕΠΕΙΔΗ ΨΗΦΙΣΑΝ ΤΑ ΑΝΤΙΛΑΙΚΑ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ ΜΕΤΡΑ ΚΑΙ ΠΑΡΕΔΩΣΑΝ ΤΗΝ ΕΘΝΙΚΗ ΜΑΣ ΚΥΡΙΑΡΧΙΑ ΣΤΟ ΔΙΕΘΝΕΣ ΝΟΜΙΣΜΑΤΙΚΟ ΤΑΜΕΙΟ”

    ΜΗΝΥΣΗ κατά βουλευτών του Ελληνικού Κοινοβουλίου “που παραχώρησαν εν λευκώ τη νομοθετική εξουσία και,συνεπώς,την εθνική μας κυριαρχία στους ηγέτες των υπολοίπων 26 Κρατών που συναποτελούν την Ευρωπαική Ένωση και στο Διεθνές Νομισματικό ταμείο,κατέθεσε την Πέμπτη 27 Μαίου ο Χαλκιδέος γιατρός Δημήτρης Αντωνίου,ιδρυτής του κόμματος “ελπίδα των άξιων πολιτών κατά των ανάξιων πολιτικών”!

    Όπως αναφέρει στη μήνυσή του,που κατατέθηκε στην Εισαγγελία Χαλκίδος ,“η παραχώρηση της εθνικής μας κυριαρχίας σε αλλοδαπές δυνάμεις,δεν είναι δικό του συμπέρασμα,αλλά ομολογήθηκε από τον ίδιο τον πρωθυπουργό Γ.Παπανδρέου,ο οποίος στις 23.4.2010 είπε ξεκάθαρα ότι “βρισκόμαστε υπό επιτήρηση και κηδεμονία” και ότι “έχει μειωθεί η εθνική μας κυριαρχία”.
    ΠΩΣ ΤΗΝ ΑΙΤΙΟΛΟΓΕΙ
    Παράλληλα,αναφέρει ότι “τα ψηφισθέντα οικονομικά μέτρα που μας επεβλήθησαν από την τρόικα του ΔΝΤ συνιστούν αξιόποινες πράξεις από τους ψηφίσαντες βουλευτές,σε βαθμό,μάλιστα,εσχάτης προδοσίας,για τους εξής λόγους:
    ΔΙΟΤΙ η ψήφιση του περιεχομένου αυτών δεν είναι προιόν ελεύθερης βουλήσεως και επιλογής της Ελληνικής βουλής και,συνεπώς, του κυρίαρχου Ελληνικού λαού,αλλά προιόν αναγκαστικής επιβολής από ξένες δυνάμεις.
    ΔΙΟΤΙ είναι άδικο το περιεχόμενο μερικών εξ αυτών και,συγκεκριμένα,των νόμων που επιβάλλουν μείωση των συντάξεων σε χαμηλοσυνταξιούχους και των κατώτατων μισθών σε εργαζόμενους στον ιδιωτικό τομέα.
    ΓΙΑΤΙ ΕΞΑΙΡΕΙ ΤΗΝ ΝΤΟΡΑ
    Το μνημόνιο επιβολής των όρων δανειοδοτήσεώς μας από την τρόικα-προστίθεται στη μήνυση-αποτυπώθηκε στο Νόμο 3845/2010,ο οποίος ψηφίστηκε στην Ελληνική Βουλή στις 6.5.2010,υπερψηφισθέντος απ'όλους τους βουλευτές του Πασόκ(πλην Βασ.Οικονόμου,Σοφίας Σακοράφα και Ιωαν.Δημαρά) του ΛΑ.Ο.Σ και τη Ντόρα Μπακογιάννη,την οποία όμως ο μηνυτής εξαιρεί “επειδή δεν είχε στόχο να ψηφίσει για να βρίσκεται στην εξουσία,αφού άλλωστε διεγράφη από τη Ν.Δ για την επιλογή της αυτή”.
    Ο ΔΗΜΗΤΡΗΣ Αντωνίου ζητάει την ποινική δίωξη των βουλευτών που ψήφισαν το Νόμο,κατηγορώντας τους για “έγκλημα εσχάτης προδοσίας”.
    Επίσης ζητάει την ποινική δίωξη των μελών του ΔΣ του Δ.Ν.Τ.,με έδρα τη Ν.Υόρκη για συνέργεια στην εσχάτη προδοσία των Ελλήνων βουλευτών...

  22. Professor Moriarty avatar
    Professor Moriarty 04/06/2010 20:28:30

    Ενός κακού μύρια έπονται. Εκτός από την κρίση χρέους, κρίση προφυλακτικών είναι προ των πυλών.

    Οργανώσεις κατα του AIDS καταγγέλλουν την FIFA ότι δεν προέβλεψε για κιόσκια διάθεσης προφυλακτικών στα γήπεδα της Ν. Αφρικής. Σημειώστε ότι στην Ν.Αφρική, ο 1 στους 5 είναι φορέας του AIDS, και υπολογίζεται ότι κάθε μέρα μολύνονται 1400, ενώ πεθαίνουν 1000 άτομα από τον ιό.

    Η Νοτιοαφρικανική κυβέρνηση ανακοίνωσε ότι υπάρχουν στην αγορά 71 εκατομ. προφυλακτικά, ενώ άλλα 65 εκατομ. είναι διαθέσιμα.

    Όμως οι οργανώσεις ανησυχούν....

    http://www.guardian.co.uk/world/2010/jun/04/condoms-banned-world-cup

    ΥΓ. Προτεινόμενη λύση: οι ακτιβιστές να φορτώσουν την flotilla τους με προφυλακτικά και να πάνε να τα μοιράζουν έξω από τα γήπεδα.

  23. Sic transit gloria mundi avatar
    Sic transit gloria mundi 04/06/2010 20:34:37

    Απατηλές Σειρήνες: Προτείνουν «αναδιαπραγµάτευση» και κρύβουν τα χειρότερα
    της Ελίζας Παπαδάκη, "Τα Νέα" 02/06/2010

    Μια δραστική µείωση µισθών και συντάξεων είναι οπωσδήποτε η οδυνηρότερη άµεση συνέπεια των όρων που αναγκάστηκε να συµφωνήσει η ελληνική κυβέρνηση µε την ευρωζώνη και το Διεθνές Νοµισµατικό Ταµείο, προκειµένου να χορηγήσουν στη χώρα µας τα απαιτούµενα δάνεια ώστε να αποφύγουµε την πτώχευση, τουλάχιστον για δύο χρόνια. Επονται µια άνοδος της ανεργίας σε επίπεδα που δεν έχουµε δει τα τελευταία σαράντα χρόνια, 14,1% την προβλέπει το 2011 ο ΟΟΣΑ, οι αλλαγές στο εργασιακό καθεστώς που µόλις άρχισαν να συζητούνται: κατάργηση θεσπισµένων µορφών προστασίας που είχαµε µάθει να θεωρούµε απαραβίαστες, όσο κι αν βλέπαµε γύρω µας να παραβιάζονται διαρκώς, µε πρώτο τον κατώτατο µισθό της εθνικής γενικής συλλογικής σύµβασης εργασίας. Πόσους, νέους προπάντων, δεν έχουµε συναντήσει να αµείβονται πιο κάτω από 600 ευρώ τον µήνα ή µε λιγότερα, καθόλου ΙΚΑ, χωρίς κανένας να το καταγγέλλει πουθενά; Μία από τις πολλές εκδοχές παρανοµίας µε τις οποίες µάθαµε να συµβιώνουµε... Αλλά µπροστά στις πραγµατικές δυσκολίες που αντιµετωπίζουµε - πολιτεία και κοινωνία - για να εφαρµόσουµε τους όρους του µνηµονίου, µπροστά στις µεγάλες αδικίες, την αναστάτωση της ζωής και τη διάψευση των προσδοκιών εκατοντάδων χιλιάδων που συνεπάγεται, κάποιοι προτείνουν επίµονα µιαν άλλη διέξοδο: Απλώς να µην τους εφαρµόσουµε. Να διαµηνύσουµε στους δανειστές µας ότι αδυνατούµε να καταβάλουµε τις υπέρογκες δόσεις των χρεολυσίων και όλους τους τόκους κα λώντας τους να «αναδιαπραγµατευθούµε» το χρέος µας. Να επιµηκύνουµε τις προθεσµίες ή/και να «κουρέψουµε» τις υποχρεώσεις µας κατά ένα ποσοστό, να συγκατατεθούν δηλαδή οι δανειστές ότι ένα µέρος των χρηµάτων που είχαν δανείσει στο Ελληνικό Δηµόσιο δεν θα το πάρουν ποτέ πίσω, θα πρέπει να το παραγράψουν. Υπέρ αυτής της µαγικής λύσης προβάλλεται µάλιστα και ένα ηθικό επιχείρηµα: Στην κρίση της υπερχρέωσης δεν έφτασε µόνη της η Ελλάδα αλλά µε τις τράπεζες που την δάνειζαν για να κερδίσουν. Δεν είναι δίκαιο εποµένως το κόστος της κρίσης να το επωµιστεί ολόκληρο η ελληνική κοινωνία µε βαριές απώλειες, θα πρέπει να το µοιραστεί µε τις τράπεζες, να χάσουν και αυτές κάτι.
    Η πρόταση αυτή υποστηρίζεται από δύο εντελώς διαφορετικές πλευρές. Αφενός από συντηρητικούς κατά κανόνα, αµερικανούς κυρίως ή και άγγλους οικονοµολόγους, πανεπιστηµιακούς συχνά συνδεόµε νους επαγγελµατικά µε επενδυτικές τράπε ζες οι οποίες τους τελευταίους µήνες µετεί χαν ενεργά στο παιχνίδι κατά της Ελλάδας στις αγορές, στοιχηµατίζοντας στη χρεοκοπία της χώρας. Αφετέρου από εγχώριους παράγοντες που εµφανίζονται να εκπροσωπούν µιαν ιδιαίτερα ριζοσπαστική Αριστερά. Και οι δύο δεν κρύβουν ότι η πρότασή τους θα οδηγούσε την Ελλάδα εκτός ευρωζώνης, το θεωρούν µάλιστα συµφέρον για τη χώρα, οι πρώτοι άλλωστε πάντα αµφισβητούσαν τη βιωσιµότητα του ευρώ. Αυτό που δεν αποκαλύπτουν είναι πόσο βαρύτερες θα ήταν οι απώλειες την ώρα που το κράτος θα εξαναγκαζόταν σε στάση πληρωµών, καθώς και χωρίς την εξυπηρέτηση του χρέους οι δαπάνες υπερβαίνουν τα έσοδά του - από εδώ ξεκινά όλο το πρόβληµα. Ούτε προµηθευτές θα είχε να πληρώσει, θα εξαφανίζονταν τα φάρµακα πριν απ’ όλα, ο κόσµος θα έτρεχε να σηκώσει τα λεφτά του από τις τράπεζες που δεν θα είχαν πια να δανείζουν ούτε επιχειρήσεις ούτε νοικοκυριά, σε συνθήκες κατάρρευσης δε ποιος θα πήγαινε να πληρώσει τους φόρους του;
    Τους ξένους εισηγητές της αναδιαπραγµάτευσης ίσως να µην τους πολυνοιάζει, οι ντόπιοι είτε δεν καταλαβαίνουν τον εφιάλτη που θα ερχόταν είτε το φαντάζονται αλλιώς... Αν όµως τα βάλει κανείς όλα στο τραπέζι, τους σκληρούς όρους ευρωζώνης - ΔΝΤ και τις εναλλακτικές τους, είναι φανερό ότι το συµφέρον της Ελλάδας είναι να µείνει κάτω από την οµπρέλα προστασίας του ευρώ, στα πλαίσια της αλληλεγγύης που, έστω και πολύ απρόθυµα από κάποια κράτη - µέλη, της παρέχεται. Μόνο που σε κρίση δεν βρίσκεται µόνο η χώρα µας, έχουµε κρίση της Νοµισµατικής Ενωσης συνολικά.
    «Χρειαζόµαστε τώρα το ισοδύναµο µιας δηµοσιονοµικής οµοσπονδίας» τόνιζε ο πρόεδρος της Ευρωπαϊκής Κεντρικής Τράπεζας Ζαν-Κλοντ Τρισέ σε συνέντευξη στη χθεσινή «Le Μonde», για πρώτη φορά ρητά. Και υπενθύµιζε ότι η Ευρώπη ως ιστορικό οικοδόµηµα συχνά προχώρησε σε φάσεις δύσκολες και κρίσης. Η χρηµατοπιστωτική κρίση είναι ακόµα εδώ, σύµφωνα µε την εξαµηνιαία έκθεση της ΕΚΤ, οι τράπεζες έχουν ακόµα 228 δισ. κακά δάνεια να παραγράψουν και κάπου 800 δισ. να αναχρηµατοδοτήσουν ώς το 2012, που µαζί µε τα µεγάλα χρέη των κρατών αλλά και αρκετών επιχειρήσεων κινδυνεύουν να ωθήσουν τα επιτόκια προς τα πάνω. Αλλά στην πολιτική οι διαφωνίες και εθνικοί εγωισµοί επιµένουν. Κρίσιµο επόµενο βήµα, το Εurogroup της 7ης Ιουνίου...

  24. Sic transit gloria mundi avatar
    Sic transit gloria mundi 04/06/2010 20:59:10

    Πριν μερικά χρόνια, όταν ανέβαινε το Ευρώ και από 0,80 $ είχε φΘάσει στα 1,12 $, αρκετοί οικονομικοί "εγκέφαλοι" έλεγαν ότι το Ευρώ έγινε "υπερβολικά ακριβό". Τώρα που το Ευρώ από τα ύψη των 1,40 και 1,50 $ κατέβηκε στα 1,195 $, άλλοι οικονομικοί "εγκέφαλοι" λένε ότι το Ευρώ κατέρρευσε!
    Άλλη "λογική ακολουθία" οικονομολογούντων Αινστάιν: Υποθέτουν ότι για την Ελληνική κατάσταση, φταίει η ένταξη της χώρας μας στο Ευρώ (και είναι καλύτερο να το εγκαταλείψουμε). Η Ουγγαρία δεν πρόλαβε να μπεί στην Ευρωζώνη, και έχει πάντα το φιορίνι, ωστόσο αντομετωπίζει εδώ και 2 - 3 χρόνια ίδια προβλήματα με την Ελλάδα.
    Η λογική της ψευδοεπιστήμης, στην οποία έχει καταντήσει η mainstream οικονομική επιστήμη στην εποχή του καζινο-καπιταλισμού, είναι η γνωστή εκείνη "συνεπέστατη λογική" του Δρομοκαïτίου: "Ο αστυνόμος είναι όργανο και το μπουζούκι είναι όργανο, άρα ο αστυνόμος είναι μπουζούκι".

    • Professor Moriarty avatar
      Professor Moriarty @ Sic transit gloria mundi 04/06/2010 21:36:16

      Η Οικονομία δεν υπήρξε ποτέ αυστηρή επιστήμη με την έννοια των Φυσικών Επιστημών. Βασίζεται στην πρόβλεψη, και οι προβλέψεις της υποκεινται σε δράση παραμέτρων μη-ντετερμινιστικών. Κατ' αρχήν μία "πρόβλεψη" μπορεί να επηρεάσει το προβλεπόμενο "σύστημα". Και πολλές προβλέψεις βασίζονται σε υποθέσεις που πολλές φορές είναι ανόητες. Βλ. projections τιμών ακινήτων πριν την κρίση των subprime loans. Μόνο σε καταστάσεις ισορροπίας προσεγγίζει η Οικονομία κάπως μία αυστηρή θεωρητική επιστήμη. Σε καταστάσεις κρίσης, η θεωρία καταρρέει και δεν βοηθάει ούτε η θεωρία του χάους. Ο καλός οικονομολόγος αποδεικνύεται στην πράξη, και προθποθέτει περισσότερο ένα κράμα πείρας και διαίσθησης και λιγότερο θεωρητική υποδομή.

      Τελειώνω το λογίδριο λέγοντας ότι οι Bloomberg "εκτιμούν" ότι το ευρώ είναι ακόμη υπερτιμημένο κατα 30% περιπου.

      • Sic transit gloria mundi avatar
        Sic transit gloria mundi @ Professor Moriarty 04/06/2010 22:03:29

        Αυτοί με την πείρα και διαίσθηση, ξέχασαν και τους κύκλους Kondratieff, χα χα!
        Όσο για το 30%: 1,20 x 70% = 0,84, πότε ήταν τόση η ισοτιμία; Με τι υπολογισμό προβλέψανε άραγε τον "κύκλο";

      • Sic transit gloria mundi avatar
        Sic transit gloria mundi @ Professor Moriarty 04/06/2010 22:09:38

        1928 + 40 = 1968
        1968 + 40 = 2008 !!
        Ακριβώς! Χα χα χα!
        h**p://en.wikipedia.org/wiki/Kondratiev_wave

      • Φυγόκεντρος avatar
        Φυγόκεντρος @ Professor Moriarty 04/06/2010 22:29:38

        Οι περισότεροι πενηντακοετείς κύκλοι συγχρονίζονται με τις μεγάλες επαναστάσεις στην ενέργεια.
        Ίσως, έτσι εξηγείται το πράσινο ενεργειακό όραμα ορισμένων.
        Πότε προβλέπεται η καθαρή ενέργεια από τη σχάση υδρογόνου είπαμε?

      • archaeopteryx avatar
        archaeopteryx @ Professor Moriarty 04/06/2010 22:53:01

        όχι στην δικιά μας ζωή. 1) δεν χρειάζεται ακόμα, 2) δεν υπάρχει υποδομή για την χρήση του --σκέψου τι επένδυση γίνεται ΣΗΜΕΡΑ σε αγωγούς πετρελαίου και αερίου, 3) δεν υπάρχουν εύκολα και φτηνά υλικά για μεταφορά και αποθήκευση (τα μέταλλα πλην μερικών ανοξειδώτων παθάινουν λαλά με υδρογόνο), 4) πίσω από την "οικονομία του υδρογόνου" υπάρχει παραδοχή (α) για πολλά πυρηνικά και (β) έλλειψη πετρελαίου, και 5) για τον φίλο μου, που έχει άποψη, εάν έχεις πολλά πυρηνικά, δεν χρειάζεσαι φτερωτές.

        Πίσω από τις δυσκολίες πρακτικής εφαρμογής πολλών ιδεών που ακούγονται σε καιρό ύφεσης, είναι έλλειψη υλικών, και υποδομών. Π.χ. υπάρχουν fuel cells που "καίνε" υδρογόνο και παράγουν ρεύμα (εκτος από αυτές που πάνε σε υποβρύχια) αλλά είναι ακριβές, €28.000 για 2kW και προϋποθέτουν ότι έχεις παροχή ...πεπιεσμένου υδρογόνου. http://archaeopteryxgr.blogspot.com/2010/05/blog-post_7936.html. Όχι ακριβώς για το αυθαίρετο ή το 3άρι στα Πατήσια. Και υδρογόνο φτιάχνεις σχετικά εύκολα, αλλά για μαζικό υδρογόνο θες ΠΟΛΥ, και φτηνό ρεύμα (που μόνο τα πυρηνικά μπορούν να κάνουν -- με σημερινά δεδομένα.

      • archaeopteryx avatar
        archaeopteryx @ Professor Moriarty 04/06/2010 23:08:51

        Θα αργίσει... Το ανέκδοτο είναι ότι, από το 1970, η επίτευξη προβλέπεται 40 χρόνια αργότερα. Άρα, τώρα, μετά το 2050. Δεν είναι ακίνδυνη ωστόσο, ακόμα και θεωρηρικά. Παράγει τρίτιο που εκτός από ραδιενεργό, δεν συγκρατιέται έυκολα από συνηθισμένα υλικά οπως κοινό ατσάλι, μπετόν και τέτοια. Σου έγραψα κάτι και για υδρογόνο, γενικά, (πρέπει να έχεις υδρογόνο για να φτιάξεις ...Ήλιο) αλλά είχα λινκ και έχει ...χαθεί. Και η οικονομία υδρογόνου, μετά από εμάς, όταν θα υπάρχει άφθονη πυρηνική.

      • Professor Moriarty avatar
        Professor Moriarty @ Professor Moriarty 04/06/2010 23:35:53

        Φυγόκεντρε, όχι από την σχάση. Από την σύντηξη υδρογόνου.

        Πριν από αυτό παίζει το υδρογόνο σαν μη πυρηνικό "πράσινο" καύσιμο σε "κυψέλες", αλλά και για αυτό η υπάρχουσα τεχνολογία έχει αρκετά κενά...

      • Φυγόκεντρος avatar
        Φυγόκεντρος @ Professor Moriarty 04/06/2010 23:41:18

        Μου φαίνεται ότι δεν είναι μακρυά η ώρα που το 40άρι θα είναι πιστό στο ραντεβού του.

        Όσο περισσότερες υποδομές απαιτεί τόσο το καλύτερο για την οικονομία.

        Οπότε, έχουμε μπροστά μας ένα 15άρι χρόνια για να πιάσουμε πάτο και ένα 25άρι ανόδου φουσκωμένης με Υδρογόνο.

      • Φυγόκεντρος avatar
        Φυγόκεντρος @ Professor Moriarty 04/06/2010 23:57:26

        Σωστά professor: σύντηξη όπως κάνει και ο Ήλιος.

        Οι Ρώσοι ξεκίνησαν συνεργασία με τους Ιταλούς για ανάπτυξη ενός πειραματικού αντιδραστήρα, εκτός του Διεθνούς. Άρχισαν τα ράλλυ?

    • Redim avatar
      Redim @ Sic transit gloria mundi 05/06/2010 01:19:12

      Μιας και αναφέρεσαι σε ψευδοεπιστήμη θα σου πω τον ορισμό του οικονομολόγου:
      Οικονομολόγος είναι αυτός που μπορεί να σου εξηγήσει σήμερα γιατί αυτό που προέβλεψε χθες δεν βγήκε αληθινό

      • Sic transit gloria mundi avatar
        Sic transit gloria mundi @ Redim 05/06/2010 10:04:19

        Σοβαρά τώρα, μέχρι τον Σουμπέτερ και τον Γκαλμπραίηθ (και πιό πίσω, με τους παλιότερους, νεοκλασσικούς - Σράφφα κτλ, τον Κέυνς, τον Κοντράτιεφ που είπαμε), η οικονομική προσπαθούσε το κατα δύναμιν να είναι επιστήμη. Μετά (να το πώ με μιά δώση υπερβολής), ακολούθησε το αντικείμανό της στον κόσμο του εικονικού χρήματος και έγινε τζόγος, παπατζηλίκι, Παπαντώνειου και Αλογοσκούφειου ύψους.
        Τον Κοντράτιεφ τον έστειλε ο Στάλιν σε Γκούλαγκ και μετά τον δολοφόνησε. Οι mainstream οικονομολόγοι τον αμφισβήτησαν, αυτός που αποκατέστησε το κύρος του και την αξία της θεωρίας του ήταβ ο Σουμπέτερ.

      • Sic transit gloria mundi avatar
        Sic transit gloria mundi @ Redim 05/06/2010 10:14:03

        Στη θεωρία οι κύκλοι (ή κύματα) Κοντράτιεφ/Σουμπέτερ σε κεφαλαιοκρατική οικονομία έχουν περίοδο 40 - 60 ετών (50 ο μέσος όρος) και σχετίζονται βέβαια με τεχνολογικές μεταβολές. Μετά την Μεγάλη Κρίση του 1927- 1928 παρατηρούμε μείωση της "περιόδου" προς το κάτω όριο των 40 ετών (αύξηση της "συχνότητας" του κύματος). Άλλοι μελετητές το συσχετίζουν με την ταχύτερη τεχνολογική εξέλιξη, άλλοι με ταχύτερη "καύση" του διαθέσιμου αποθέματος "καυσίμου" του καπιταλισμού (η εξάντληση πρώτων υλών και η πτωτική τάση ποσοστού του κέρδους, κατά Μάρξ). Το μέλλον θα δείξει...

  25. Sic transit gloria mundi avatar
    Sic transit gloria mundi 04/06/2010 21:19:32

    Νά όμως και ένα σαφές πτωτικό σήμα από το χρηματιστήριο της Νέας Υόρκης (σύμφωνα με την Τεχνική Ανάλυση):
    http://finance.yahoo.com/echarts?s=%5EGSPC+Interactive#chart2:symbol=^gspc;range=1y;indicator=sma(200)+volume;charttype=candlestick;crosshair=on;ohlcvalues=0;logscale=off;source=undefined.
    Άν επιβεβαιωθεί, θα έχουμε πτώση ανάλογη της περισυνής εποχής των Τραπεζικών χρεωκοπιών.

    • Sic transit gloria mundi avatar
      Sic transit gloria mundi @ Sic transit gloria mundi 04/06/2010 21:34:41

      Για να φανεί ο ταλαντωτής (κινητός μέσος όρος 200 ημερών) που δίνει το πτωτικό σήμα, πρέπει να αντιγράψει κανείς με copy ολόκληρη τη διεύθυνση (μέχρι και το undefined) και να την επικολλήσει ολόκληρη στη γραμμή διευθύνσεων του Internet Exporer ή άλλου browser που χρησιμοποιεί.

  26. ευτυχια avatar
    ευτυχια 04/06/2010 21:30:28

    Επειδή οι δικές μου μετοχές έχουν γίνει απο καιρό ταπετσαρία, σας παραθέτω ένα link για να διασκεδάσετε με την καρδιά σας, γιαουρτώνοντας πολιτικούς

    http://www.greekpayback.com/greekpies.swf

    • Sic transit gloria mundi avatar
      Sic transit gloria mundi @ ευτυχια 04/06/2010 21:40:16

      Άιιιι!

  27. Μαύρος Ιάκωβος avatar
    Μαύρος Ιάκωβος 04/06/2010 21:43:19

    Μπράβο στον γιωργάκη πέτυχε τον πρώτο στόχο:Να καταστρέψει το ευρώ,μέχρι το Σεπτέμβριο θα έχει τελειώσει η δουλειά.Μετά,πάμε για τον δεύτερο στόχο:Να ισοπεδωθεί η Ελλάδα και να διαμελιστεί......Άξιος ο μισθός του....Α,και να μην ξεχάσουμε τα πρόβατα στις εκλογές να ξαναψηφίσουν Πασοκ,αφού λεφτά υπάρχουν....Φιλιά στον άκη,τον κινέζο,τον γιάννο,το θείο βρέφος μου λείψανε.Επίσης πολλά φιλιά στους νεοέλληνες που πανηγυρίζανε για τους ολυμπιακούς αγώνες,το αρχαίο πνεύμα αθάνατο και την μεγάλη Ελλάδα που ανήκει στον σκληρό πυρήνα του ευρώ χαχαχαχαχαχαχαχαχαχα.Κι όμως υπάρχουν άνθρωποι που συνεχίζουν να ψηφίζουν τους σοσιαληστές.Δεν πειράζειπλησιάζει η ώρα που ο Έλληνας θα μαζεύει πατάτες απο τα χωράφια της Βουλγαρίας και οι ελληνίδες θα εκπορνεύονται για 5 ευρώ στην Μολδαβία....Πασοκ θέλατε περαστικά

    • Sic transit gloria mundi avatar
      Sic transit gloria mundi @ Μαύρος Ιάκωβος 04/06/2010 21:54:19

      Jack, ξέχασες Γεώργειους άθλους σημαντικούς : Το ηφαίστειο στην Ισλανδία και την πετρελαιοκηλίδα στην Καραιβική.

  28. anonymous avatar
    anonymous 04/06/2010 21:44:19

    εκδηλωση οικογενειακης ΜΚΟ με χορηγους ζιμενς και αιολικους

    http://www.enet.gr/?i=issue.el.home&date=16/05/2010&id=162651

    στην Αμερικη τουλαχιστον οι προεδροι γινονται λομπιστες εταιρειων αφου ληξη η θητεια τους

  29. ΠΑΝΑΓΟΣ avatar
    ΠΑΝΑΓΟΣ 04/06/2010 22:47:39

    Μήπως επίσης η επέκταση της χρηματοπιστωτικής σφαίρας οφείλεται σε λιμνάζοντα κεφάλαια που δεν βρήκαν κερδοφόρα διέξοδο στην παραγωγή ακριβώς
    γιατί έχουμε υπερπαραγωγή αλλά και οργανική σύνθεση?
    Ας πάμε λιγάκι σε βάθος τα πράγματα είναι σοβαρά πιό σοβαρα απ'ότι φαίνονται και οι μαθητευόμενοι μάγοι τελειώνουν σιγά-σιγά(ΜΠΡΑΟΥΝ κλπ), δεν τα έχουμε δει όλα ακόμη....

  30. cornelsen avatar
    cornelsen 04/06/2010 22:59:36

    Αν κάποιοι ενδιαφέρονται για την πορεία των Χρηματιστηρίων και πόσο κομβικό είναι το σημείο στο οποίο βρίσκονται -όπως και οι οικονομίες γενικότερα- μία ματιά στο http://cornel.capitalblogs.gr/listArticles.asp?blid=95

  31. GreenHorses avatar
    GreenHorses 05/06/2010 00:11:40

    Ισοτιμία 1 $ στο 1€ δύο άσσοι 11

    888 μονάδες οσονούπω το ΧΑΑ

    11 888 τυχαίο;;;

    Δεν νομίζω!

  32. zvaras avatar
    zvaras 05/06/2010 03:05:33

    ο alone κατι εγραψε για Ελ. Βενιζελο...
    Ελ. Βενιζελος...εβρεομασονος? (Κεμαλ το ιδιο..γιατι αραγε χασαμε τα παραλια?)
    ΓΑΠ ................ το ιδιο? (τωρα μαλον θα χασουμε και το βουνο)
    ΤΥΧΑΙΟ?

    Δεν φτυνουμε τα @@ μας καλητερα...
    Υ/Γ
    ρε παιδια να παω στο μοναστηρακι να αγορασω κανα 5χιλιαρο κοψοχρονια? θα υσχιουν τα παλια τον Σεπτεμβριο?

  33. anonymos avatar
    anonymos 05/06/2010 08:19:23

    Αυτό θα είναι το μέλλον μας. Ελπίζω όμως το μέλλον των κυβερνώντων να μην είναι τόσο πολιτισμένο όσο στην Ουγγαρία.

    • Sic transit gloria mundi avatar
      Sic transit gloria mundi @ anonymos 05/06/2010 09:55:43

      Αιματώδη μου εσύ! Στη Γερμανία έχουν το Blutwurst (= αμιματηρό λουκάνικο), εδώ έχουμε τους Blutkopf: Η φύση απεχθάνεται τα κενά βλέπεις !
      (Γερμανιστί Kopf = κεφάλι - μόνον το άνω, το πιό ανενεργό).

  34. hot dog avatar
    hot dog 05/06/2010 17:58:05

    Ποιες 888 ;;;; Μόλις πιάσει τις 1000 θα κλείσει!!! GAME OVER!

  35. Sic transit gloria mundi avatar
    Sic transit gloria mundi 05/06/2010 19:48:02

    Τελικά, ο Όλι Ρέν δήλωσε ότι η Ουγγαρία δεν διατρέχει κανένα κίνδυνο πτώχευσης και μάλλον...πάει καλά, ενώ ο Στρός Κάν έμεινε έκπληκτος από τις κυβερνητικές δηλώσεις στην Ουγγαρία ότι κινδυνεύουν!
    Τι ήταν άραγε; Χρηματιστηριακό παιχνίδι, σορτάκηδες εν δράσει, με πολιτική δικτύωση;
    Πολιτικό παιχνίδι;
    Τα έχουν παίξει;
    Τίποτε από αυτά, ... λάθος στη μετάφραση του ειδησεογραφικού πρακτορείου (τα Μαγυάρικα είναι δύσκολη γλώσσα, και "ανάδελφη");
    Ο Θεός μα βάλει το χέρι του, κυκλοφορεί πολλή τρέλλα και εδώ και έξω.
    h**p://www.naftemporiki.gr/news/cstory.asp?id=1826305

  36. Sic transit gloria mundi avatar
    Sic transit gloria mundi 05/06/2010 19:49:56

    Ένας παπάς για αγιασμό είναι πάντα καλή λύση, και προσοχή τις μαύρες γάτες.

  37. JOHNY F. avatar
    JOHNY F. 05/06/2010 19:56:16

    καλα ποσο μα...ας ειναι ο ουγγρος ετσι που εκανε τα ιδια με το george?

  38. Sic transit gloria mundi avatar
    Sic transit gloria mundi 05/06/2010 20:02:42

    Νομίζω πώς είναι η μετάφραση... Ζόρικη γλώσσα. Περνούσα δυό φορές το μήνα επί χρόνια, και το μόνο που εμπέδωσα και θυμάμαι ακόμα είναι Jó éjszakát = καληνύχτα (προφέρεται γιό έιτσακατ). Τζαναμπέτικη γλώσσα, αλλά ωραίοι άνθρωποι. Και το τοπικό κρασί τους, το Tokai, είναι wine of the kings and king of thw wines.

  39. Sic transit gloria mundi avatar
    Sic transit gloria mundi 05/06/2010 20:16:13

    «Η Ουγγαρία έχει κάνει σοβαρή πρόοδο όσον αφορά τη δημοσιονομική σταθεροποίησή της», τόνισε ο Ολι Ρεν.
    «Τώρα η ουγγρική οικονομία βρίσκεται σε τροχιά ανάκαμψης".
    Αλλά εν τω μεταξύ, με Ουγγρικές "μεταφράσεις" (ή σορτάκηδες) και με δείκτες ανεργίας στις ΗΠΑ, ο Dow Jones έπεσε χθές Παρασκευή - 3,16% και έδωσε σοβαρό τεχνικό πτωτικό σήμα. Με μηχανή ήταν;

  40. anonymous avatar
    anonymous 05/06/2010 21:20:24

    Τελειώνω το λογίδριο λέγοντας ότι οι Bloomberg “εκτιμούν” ότι το ευρώ είναι ακόμη υπερτιμημένο κατα 30% περιπου.

    Έναντι ποίου νομίσματος; Μήπως του πληθωρικού δολαρίου;

    Το βασικό πρόβλημα είναι η διεθνής τραπεζική μαφία και η απώλεια του ελέγχου επ αυτής.