#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
16/03/2011 19:18
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Παιχνίδι με το χρόνο




του Κώστα Ροδινού

Μετά τη συνάντηση του κ. Σαμαρά με τον κ. Παπανδρέου, την περασμένη εβδομάδα, σημειώναμε εδώ,  ότι «το παιγνίδι μεταξύ Σαμαρά και Παπανδρέου τώρα αρχίζει».

Πρόκειται για ένα παιχνίδι με το χρόνο.

Ένα παιχνίδι  για το ποιός θα χρεωθεί ή θα κληθεί να διαχειριστεί μια ενδεχόμενη χρεοκοπία της ελληνικής οικονομίας.

Αλήθεια, υπάρχουν πολλοί που πιστεύουν ότι ο κ. Καρχιμάκης προέβη σ’ αυτήν την πρωτοφανή αθλιότητα,  να χρεώσει  δηλαδή στη Ν.Δ. εκείνο το διαβόητο mail, εν αγνοία του κ. Παπανδρέου;  Θα έκανε κάτι, τόσο σοβαρό, χωρίς τη συγκατάθεση του πρωθυπουργού;

Η  μεθόδευση  προφανής:  «όσο μεγαλύτερο είναι ένα ψέμα, τόσο ευκολότερα γίνεται πιστευτό». Βασική αρχή στη θεωρία της προπαγάνδας. Τη γνωρίζουν ακόμα  και οι αρχάριοι..

Παράταση χρόνου

Ο κ. Παπανδρέου ξέρει, και το 2009 όπως πανηγυρικά αποδεικνύεται κάθε μέρα ήξερε,  ότι το σχέδιο του,  δεν βγαίνει. Και όχι μόνο δεν βγαίνει, αλλά είναι καταστροφικό για τη χώρα.

Δεν αντιμετωπίζει, ούτε κατ’ ελάχιστον,  τον πυρήνα του ελληνικού προβλήματος,

Σημειώναμε, πάλι εδώ, ότι   ο κ. Σαμαράς είχε ζητήσει από τον πρωθυπουργό να διαπραγματευτεί  και να πετύχει

« - το Ευρωομόλογο                                                                                                        - το Αναπτυξιακό Ευρωπαϊκό Ομόλογο                                                              -την επιμήκυνση του χρόνου αποπληρωμής του Δανείου των 110 δισ.,                 -τη μείωση του κόστους δανεισμού.                                                                       - την επαναγορά των ελληνικών Ομολόγων.                                                         - η ικανοποίηση αυτού του πακέτου, σε καμιά περίπτωση δεν θα πρέπει να συνδεθεί με τη λήψη νέων μέτρων εισπρακτικού  χαρακτήρα»

Θέτοντας τα αιτήματα αυτά ο κ. Σαμαράς, όχι μόνο έφερνε τον κ. Παπανδρέου σε δύσκολη θέση «αλλά ουσιαστικά ακύρωνε το μνημόνιο στην πράξη». Γιατί ζητούσε πράγματα πέραν του μνημονίου,

Ένα τέτοιο «πακέτο» θα άλλαζε, εννοείται προς το καλύτερο, την προοπτική της ελληνικής οικονομίας.

Αυτό, λοιπόν,  που «πέτυχε» ο κ. Παπανδρέου, δηλαδή αυτό που του δόθηκε,  ήταν μια απλή «παράταση χρόνου».  Τίποτα περισσότερο.

Αυτόν τον χρόνο θέλει τώρα να διαχειριστεί  πολιτικά προκειμένου να οργανώσει τη … δραπέτευσή του.

Τι θα κερδίσει;

Σημειώναμε και πάλι εδώ, ότι το δύσκολο για τον κ. Σαμαρά, δεν είναι να κερδίσει τις εκλογές.  Όπως έδειξε και σήμερα, με την καταλυτική του εμφάνιση στη Βουλή, μπορεί να το καταφέρει.

Το δύσκολο είναι,  όταν κερδίσει,  τι οικονομία θα κληρονομήσει.

Τι θα κληθεί να διαχειριστεί;

Γιατί τι νόημα θα είχε, εκ των πραγμάτων, να αναλάβει ως  «Σύνδικος Πτωχεύσεως»;

Ο κ. Παπανδρέου, κατά την προσφιλή του τακτική,  μας παραπλανά.

Το κόλπο έπιασε μια φορά, μια  χαρά,  με τον κ. Καραμανλή.

Νομίζει ότι μπορεί να το ξανακάνει!

Για αυτό, ενώ τάχαμου μιλάει για συναίνεση, στην ουσία επενδύει στη ρήξη.

Ο κ. Παπανδρέου θα ήταν πραγματικά ευτυχής, αν κατάφερνε να χρεώσει στον κ. Σαμαρά τα σημερινά του αδιέξοδα.

Αυτή είναι η στρατηγική του.

Και όσο ο κ. Σαμαράς, δεν «πέφτει στην παγίδα»,  τόσο περισσότερο θα αποκαλύπτεται.

Το καίριο ερώτημα είναι πότε η οικονομία μας θα διαβεί «το σημείο της μη επιστροφής».

Με άλλα λόγια, πόσο χρόνο έχουμε ακόμα;

Αυτό περιμένουμε να μας το εξηγήσει ο κ. Σαμαράς στο «Ζάππειο 2».

 

 

 

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Aris. A avatar
    Aris. A 16/03/2011 19:31:37

    Kώστα "το σημείο μη επιστροφής" το έχουμε ήδη περάσει.

    Τον Σεπτέμβριο ο Παπανδρέου δεν θα μπορεί να κρύψει τα αδιεξοδά του, την λάθος πολιτική που ακολούθησε και τα ψεματά του.

    Τότε είναι και ο καλύτερος χρόνος να πάμε σε εκλογές.

    Θα έχει κουράσει όσους ακόμα τον πιστεύουν θα έχει εξαντλήσει την κοινωνία με τις παλινωδίες του και θα έχει φτάσει στο κατώτερο σημείο η αξιοπιστία του ίδιου και του κομματός του.

    Τότε θα είναι ποιό εύκολα για την ΝΔ και τον Σαμαρά να χειρισθούν τα πράγματα χωρίς τον γνωστό σκληρό Πασοκικό συνδικαλισμό.

    Μαζί του θα έχει παρασύρει και την γνωστή δημοσιογραφική πιάτσα που αποτελούσε την μεγάλη αδυναμία της ΝΔ όποτε ήθελε να προχωρήσει σε αλλαγές.

    Υπομονή εξι μήνες.

    • spiros avatar
      spiros @ Aris. A 16/03/2011 19:38:59

      Άρις, Μακάρι να γίνουν οι αλλαγές εντός των επόμενων έξι μηνών . Επειδή αναμένεται να μην ληφθεί απόφαση στις 24-25/3 γιατί η εξειδίκευση μάλλον δημουργεί προβλήματα και πολλές αρνήσεις. Υπάρχει όμως ένα σημαντικό ερώτημα: Πόσο αντέχει ο λαός;

      • ΒΡΑΧΟΣ avatar
        ΒΡΑΧΟΣ @ spiros 16/03/2011 19:50:24

        Περίπου 7.000 χρόνια τώρα...Και συνεχίζει...

    • loretta avatar
      loretta @ Aris. A 17/03/2011 01:40:57

      Αris A

      ...λες μεσα σε εξι μηνες...

      και ρωτω..σε εξι μηνες θα εχει μεινει ελληνας ορθιος? θα εχει μεινει επιχειρηση ορθια?? μεσα σε εξι μηνες θα υπαρχει ελλαδα?

      • Aris. A avatar
        Aris. A @ loretta 17/03/2011 12:09:54

        lorreta

        Και τι να γίνει;;;

        Με τέτοια πλύση εγκεφάλου που έχει υποστεί ο λαός από το 74 και μετά για να πειστεί ο πολίτης με τι αδίστακτους επαγγελματίες της πολιτικής έχει μπλέξει πρέπει να πάμε στον πάτο από τα χέρια τους.

        Κανένα τόσο προκλητικό και σκληρό κατεστημένο δεν ξηλώθηκε χωρίς κόπο.

  2. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 16/03/2011 19:59:40

    To σημειο μη επιστροφης ειναι μεταβλητο καθως υπαρχει βοηθεια απεξω.
    Και αυτα που πηρε ο Παπανδρεου στη συνοδο δεν θα τα επαιρνε αν δεν πηγαινε ο Υπ Οικ των ΗΠΑ στο Βερολινο λιγες μερες πριν για να τα ζητησει απο τη Μερκελ.
    Ειναι η δευτερη ανοιχτη παρεμβαση - η πρωτη εγινε περυσι με τηλεφωνο του Ομπαμα στη Μερκελ για να εγκριθει το πακετο του μνημονιου.
    Αρα θεωρητικα ολα ειναι πιθανα.
    Οτι ο Παπανδρεου επενδυει στη ρηξη ειναι οχι απλως σωστο αλλα συμφωνο με ολη την ιστορικη πορεια της (ψευδο)δημοκρατικης παραταξης εδω και ενα αιωνα.
    Αυτο ομως δε σημαινει οτι πονταρει μονο εκει.Πονταρει και στην εκλογη του Στρος Καν στη προεδρια της Γαλλιας του χρονου και ισως σε μια αλλαγη στη Γερμανια.

    • αχ κουλα!! avatar
      αχ κουλα!! @ ψυχραιμια 16/03/2011 20:01:22

      σιγά μην κρατήσει ως του χρόνου!!

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ ψυχραιμια 16/03/2011 21:18:22

      ναι ναι .. μας λενε πατε καλα ΑΛΛΑ... θετε μετρα !!! 18.5 δις το χρονο απ το 12-15.
      μεχρι το ελειμμα να παει 3% του ΑΕΠ !! πως ?? χαχαα
      Χαος παντου! Καταρρευση.
      Εσοδα κατω... ΦΜΥ κατω..ανεργια.. ποσο δυσκολο ειναι να το καταλαβουν??

      ποιος προυπολογισμος?? ο Ιουνιος ειναι κοντα !!!

      ΠΠ

  3. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 16/03/2011 20:34:32

    Κυρηκας της απισιδοξιας.. ετσι ειπε !!
    Ο ξεπουληματιας ΓΑΠ μιλαει για υπευθυνοτητα.. του τιτανικου και των διεφθαρμενων συμπολιτων του...

    ΠΠ

  4. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 16/03/2011 20:58:14

    Εγω πιστευω οτι χρονο δεν εχουμε. η 26 η θα ειναι οδυνηρη ημερα. Ερχεται και η επομενη δοση... στην οποια φαγαμε τον προλογο απ τους 3 για τα 50Δις...
    Αυτη τη φορα ΔΕΝ ΘΑ ΚΑΝΟΥΝ ΣΥΝΕΝΤΕΥΞΗ !! Αυτο σημαινει οτι θα τα αποφασισουν νυχτα μεταξυ τους με το ΓΑΠ !!! ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟ !!!

    Οταν το κρατος σου χρωστα μετρητα... εσυ εισπραττεις επιταγη 12 μηνων, πληρωνεις το ΦΠΑ της επιταγης-τιμολιγιου και μετα η επιταγη ειναι ακαλυπτη.. τι κανεις?? Μετα απο 3-4 επιταγες κλεινεις ! Που ειναι η αναπτυξη?? Που ειναι το σχεδιο?? ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΧΡΟΝΟ !!

    ΠΠ

  5. popolaros avatar
    popolaros 16/03/2011 21:19:24

    Κώστα,
    τα δημοσκοπικά ποσοστά των κομμάτων δείχνουν πολυκομματικές κυβερνήσεις και όχι αυτοδύναμες.
    Ιστορικά οι mixed-grill κυβερνήσεις προκύπτουν σε περιόδους κρίσης και 'περνάνε' μέτρα και δύσκολες αποφάσεις, που δεν τολμούν να πάρουν αυτοδύναμα κόμματα.
    Ιστορικά επίσης είναι σύντομης διάρκειας και λειτουργούν ουσιαστικά ως πλυντήρια πολιτικών ευθυνών.
    Θεωρώ ότι ο Σαμαράς δεν θα συμμετέχει σε συνεργασίες με μνημονιακά κόμματα..όποτε τι μένει?
    ΚΚΕ και Σύριζα.
    Ούτε εκεί βλέπω συνεργασίες.
    Οι 'μπετατζήδες' προσβλέπουν επίσης σε επόμενη μνημονιακή συγκυβέρνηση.
    Το συμπέρασμα μου είναι ότι ο Σαμαράς θα μαρσάρει για αυτοδυναμία στις μεθεπόμενες εκλογές.

    • zio avatar
      zio @ popolaros 16/03/2011 21:31:34

      μόνο που στις μεθεπόμενες εκλογές οι πολιτευτές θα βάζουν στο φακελάκι 50χίλιαρα. δρχ.

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ popolaros 16/03/2011 22:13:31

      Popolare,
      τα σενάρια για κυβερνήσεις συνεργασίας τα γραψαμε χθές.
      Σε αντίθεση με αυτά που λενε οι δημοσκοπήσεις (που έχουν πέσει εντυπωσιακά έξω από το 2009 και εντεύθεν), η εκτίμησή μου είναι οτι σε περιόδους κρίσεων ο κόσμος δεν θέλει ακυβερνησία και ψηφίζει κυβερνήσεις. Και μάλιστα ισχυρές.

  6. ierofantis avatar
    ierofantis 16/03/2011 21:46:52

    Καλησπέρα Κώστα,

    Στο τέλος του άρθρου σου, ρωτάς πότε η οικονομία μας θα έχει διαβεί το σημείο μη επιστροφής...

    Δεν θέλω να γίνω μάντης κακών, αλλά νομίζω ότι με τις υπάρχουσες δομές της και το τωρινό αναπτυξιακό - παραγωγικό μοντέλο της, το έχει διαβεί εδώ και μερικά χρόνια...

    Η οικονομία μας απλώς είναι ημιθανής, για να μην πω νεκρή. Πρωτογενής τομέας να φθίνει, δευτερογενής τομέας ανύπαρκτος, τριτογενής τομέας, μια φούσκα υπερτιμημένων υπηρεσιών...

    Δεν θα κουραστώ να λέω από τη φιλόξενη σελίδα των Αντινέων ότι ενώ η οικονομία είναι μέγα θέμα, το παρασκήνιο παίζεται στα εθνικά θέματα.

    Σε άλλη ανάρτηση αναφέρονται οι δηλώσεις του Τούρκου Υπουργού, Μπαγίς, ο οποίος ούτε λίγο ούτε πολύ, μας αποκάλυψε ότι η ελληνική κυβέρνηση περίπου κουβεντιάζει τα πάντα με τους Τούρκους, στις διερευνητικές επαφές...

    Η Συναίνεση στην οικονομία ή η λυσσαλέα προσπάθεια να οδηγηθούν τα πράγματα σε συγκυβέρνηση, δεν θεωρώ ότι γίνονται τόσο για τις δύσκολες τάχαμου αποφάσεις που πρέπει να παρθούν στην οικονομία. Αυτές μπορεί άνετα να τις πάρει και ο Τρύφωνας, εφόσον διαθέτει πανθομολογουμένως, τον έλεγχο των συνδικάτων και των ηγεσιών τους, ενώ παρατηρείται και η καταπληκτική βουβαμάρα του συνόλου του λαού. Γιατί να χρειάζεται συμμετοχή και του Σαμ σε τέτοια πολιτική, εφόσον μπορεί να υλοποιηθεί αποκλειστικά από το ΠΑΣΟΚ;

    Άποψή μου είναι ότι οι κυβερνήσεις αυτού του τύπου παίρνουν κυρίως επιζήμιες εθνικά αποφάσεις. Με το πρόσχημα δήθεν της αντιμετώπισης των οικονομικών προβλημάτων, υπογράφονται οι πιο οδυνηρές ήττες. Διότι οι ευθύνες διαχέονται και καθίσταται δύσκολο για τον ιστορικό του μέλλοντος να τις προσδιορίσει σε συγκεκριμένο άτομο ή ομάδα ατόμων. Η μικτές κυβερνήσεις είναι η χαρά του δολοπλόκου και του υπονομευτή των εθνικών συμφερόντων μιας χώρας, ιδιαίτερα όταν ο λαός της, αποκοιμισμένος από την οικονομική ύφεση και δυσπραγία, το μόνο που τον ενδιαφέρει είναι η εξασφάλιση του επιούσιου.

    Γι' αυτό ένας πολύ σημαντικός ακόμη λόγος για τον οποίο ο Σαμ θα πρέπει να αποφύγει αυτό το πείραμα, όσες πιέσεις και αν του ασκηθούν, είναι διότι μόνο έτσι θα αποφύγει να εγγράψει το όνομά του στην λίστα των πολιτικών που θα οδηγήσουν τη χώρα σε επώδυνους συμβιβασμούς στα εθνικά θέματα, και με αυτό τον τρόπο θα απωλέσει κάθε εχέγγυο αξιοπιστίας και άδολου πατριωτισμού που πιστεύω ακράδαντα ότι διαθέτει.

    Το μέλλον στα θέματά μας αυτά δεν είναι στρωμένο με ροδοπέταλα, και ο Σαμ, νομίζω οφείλει στον εαυτό του, στην ιστορία αλλά και στον ελληνικό λαό, να μείνει μακριά από σειρήνες και Λαιστρυγόνες και να αφοσιωθεί αποκλειστικά τόσο στην αποδόμηση αυτού του σαθρού πολιτικού κοι οικονομικού κατεστημένου που απομυζά κάθε ικμάδα ζωής από το ημιθανές σαρκίο της ελληνικής οικονομίας όσο και στην ενδυνάμωση του ηθικού και του εθνικού φρονήματος του λαού, που τόσο έχει πληγωθεί τα τελαυταία χρόνια.

    Άλλωστε, ένας υπερήφανος λαός, με τονωμένη την εθνική του ταυτότητα και υπόσταση είναι απείρως πιο εύκολο να τον συνεγείρεις και να τον οδηγήσεις σε δύσκολες αποφάσεις οικονομικού χαρακτήρα. Ένας λαός έτοιμος και αποφασισμένος, είναι πιο πρόθυμος να προσπαθήσει για κάτι άλλο, πιο ελπιδοφόρο που ενώ στην αρχή του φαντάζει δύσκολο, βλέπει στο τέλος κάποιο φως.

    Ο Σαμ πρέπει να μιλήσει στην καρδιά των Ελλήνων, προκειμένου να καταφέρει να ενεργοποιήσει το μυαλό τους...

    Τότε κατά ένα μαγικό τρόπο ξεδιπλώνονται όλες μαζί και στην υπέρτατη ένταση, οι ικανότητες κάθε ενός ξεχωριστά και όλοι μαζί κραβάμε το καράβι που λέγεται Ελλάς, από τα αβαθή, στους ωκεανούς...

    Φαίνεται ιστορικά, ίσως από κατασκευαστικό λάθος της φυλής μας, ότι για να λειτουργήσει το ρημάδι το νιονιό μας, χρειάζεται ντόπα στην ψυχή μας...

    Όποιος το πέτυχε αυτό, γράφτηκε στην ιστορία με χρυσά γράμματα...

    Απλώς, αυτοί που το κατάφεραν ήταν απελπιστικά λίγοι...

    • ierofantis avatar
      ierofantis @ ierofantis 16/03/2011 22:03:30

      Η αναφορά στον Τούρκο Υπουργό είναι λανθασμένη. Διορθώνω στο σωστό, Αρίντς (αντί Μπαγίς).

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ ierofantis 16/03/2011 22:17:41

      Ierofantis,
      Πολύ φοβούμαι οτι η οικονομική κρίση θα χρησιμοποιηθεί ως αφορμή και μέσο άσκησης πίεσης για να προβούμε σε επώδυνους συμβιβασμούς στα εθνικά θέματα.
      Και αυτό ενδεχομένως είναι πιο κρίσιμο και από την ίδια την οικονομικη κρίση.

      • ierofantis avatar
        ierofantis @ Κώστας Ροδινός 16/03/2011 22:31:23

        Για τον λόγο αυτό ο Σαμ πρέπει αφενός να μείνει απέξω από αυτό το σκηνικό, και αφετέρου πρέπει να κρατά το αγωνιστικό του φρόνημα και τον εθνικό του λόγο, καθαρό και διαυγή...

        Θα μας χρειαστεί...

        • Κώστας Ροδινός avatar
          Κώστας Ροδινός @ ierofantis 16/03/2011 22:33:27

          Σ' αυτό δεν έχεις και άδικο.

  7. Νίκος avatar
    Νίκος 16/03/2011 21:48:52

    Κώστα, το ζήτημα είναι τι θα επισυμβει πρωτα: Κοινωνική εξέγερση ή οικονομική κατάρρευση.

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ Νίκος 16/03/2011 22:15:28

      Νίκο,
      οτι προηγηθεί θα φέρει το δεύτερο!
      Ομως, ειλικρινώς δεν ξέρω με ποιά σειρά θα έρθουν.

  8. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 16/03/2011 21:49:06

    Ρε Χρυσοχοιδη... το πετρελαιο πεφτει 4 μερες τωρα !! γιατι εδω ειναι στα λιμιτ απ?? ξερω... να σου πω εγω.. ειναι ατυπο καρτελ και μιλαω σοβαρα.
    σου λεει πεφτει η κινηση, πεφτει το κατα καρο εισπραξη.. τι κανω.. τα κραταω πανω να βγαλω στη σουμα τα ιδια με πριν !!! αν τη ριξω.. θα μπω μεσα !!
    αυτο εκαναν στην αγορα !! οι σπουδασμενοι.

    ΠΠ

  9. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 16/03/2011 21:58:25

    Να σας πω και αλλο παιχνιδι με το "χρονο"?? Οπου γουσταρουν οι ΠΑΣΟΚΟΙ φυσικα !!!!
    Ποιος θυμαται το φορο 20% απο τις τηλεοπτικες διαφημισεις στα καναλια?? ΕΓΩ !!
    Ποτε τον πηγαν??? Ιαν 2013 !!!! γιατι?? για να εχουν στο χερι τα ΜΜΕ μεχρι τοτε ! και να μην εχουν αντιπολιτευση !!
    Ιαν 2013 φιλοι μου οι καναλαρχες-εργολαβοι-εφοπλιστες-μεγαρουχοι αδελφες ψυχες!!! ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΠΟΛΛΑ ΛΕΦΤΑ !!!!!!!! ΕΤΗΣΙΟΣ ΤΖΙΡΟΣ ΔΙΑΦ ΕΠΙ 20% !!! ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΚΑΝΑΛΙΑ ΚΑΙ ΜΜΕ !!

    ΤΑ ΧΑΡΙΖΩ ΣΤΑ ΜΜΕ !! ΒΑΖΩ ΦΥΛΑΚΗ ΓΙΑ 1000 ΕΥΡΩ ΤΗ ΜΑΝΑ ΣΟΥ!

    ΠΠ

  10. Κεφαλλονίτης avatar
    Κεφαλλονίτης 16/03/2011 22:34:43

    Δική μου άποψη είναι ότι η χώρα δεν διοικείται αλλά οδηγείται από συγκεκριμένα κέντρα και όχι από πρόσωπα. Για μένα τα πρόσωπα είναι απλά «καρναβαλιστές».
    Υπάρχει σενάριο εδώ και χρόνια που έχει γίνει κατανοητό πλέον από τον περισσότερο κόσμο και νομίζω ότι κάτι τέτοιο το καταλαβαίνουμε στο γύρω περιβάλλον αν θέλουμε να είμαστε αντικειμενικοί.
    Με αυτές τις λογικές λοιπόν όλοι θα είναι σωτήρες κατά καιρούς και θα βαδίζουν πάνω σε ένα φαινομενικά σβησμένο ηφαίστειο μόνο που αυτό ότι και να του κάνεις βουβή δύναμη είναι και ο θεός να βάλει το χέρι του. Είμαι απαισιόδοξος για το μέλλον και δεν είμαι δυστυχώς μηδενιστής απλώς αφουγκράζομαι «άχρωμα».

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ Κεφαλλονίτης 17/03/2011 10:06:35

      Κεφαλλονίτη,
      καλλιεργούν την απαισιοδοξία για να παραλύσουν κάθε αντίδραση

      • brankaleon avatar
        brankaleon @ Κώστας Ροδινός 18/03/2011 19:30:59

        Όμως δεν πρέπει να υπάρξει και μια σαφής πρόταση, για το πού και πώς πάμε;
        Όλο αυτό το οικονομικό αεριτζιλίκι τί θα γίνει και πώς;
        Θα συνεχίσει να υπάρχει;
        Αρκεί να πούμε τα πράγματα μόνον με ο όνομά τους, ...
        Μόνον αυτό και ύστερα μή πως : Εννοούσα άλλα, ... ή παρερμηνεύθηκα ;

  11. popolaros avatar
    popolaros 16/03/2011 23:39:53

    ... από το στόμα σου και στου απέχοντα ψηφοφόρου το αυτί.
    Το εύχομαι και το ελπίζω.

  12. ΜΑΝΩΛΛΗΣ Μ. avatar
    ΜΑΝΩΛΛΗΣ Μ. 17/03/2011 00:51:34


    Στο Ζάππειο 2 η ΝΔ θα πρέπει να εμφανίσει το επικαιροποιημένο οικονομικό της πρόγραμμα ως προϊόν πολιτικής στρατηγικής και οράματος κοινωνικού φιλελευθερισμού αλλά θα πρέπει συγχρόνως να έχει συμβουλευτεί και τους διαθέσιμους διεθνούς φήμης Έλληνες οικονομολόγους έτσι ώστε να πείσει το μεσοαστικό "τεχνοκρατικό" τμήμα της ελληνικής κοινωνίας (που επιζητεί μια τέτοια κίνηση) ότι πράγματι έχει γίνει μια εμπεριστατωμένη δουλειά.

    • ΜΑΝΩΛΛΗΣ Μ. avatar
      ΜΑΝΩΛΛΗΣ Μ. @ ΜΑΝΩΛΛΗΣ Μ. 17/03/2011 00:53:48

      όχι μόνο του Έλληνες αλλά και οποιονδήποτε έχει διεθνή φήμη και αξία (π.χ. κάποιους νομπελίστες).

      • Κώστας Ροδινός avatar
        Κώστας Ροδινός @ ΜΑΝΩΛΛΗΣ Μ. 17/03/2011 10:05:23

        Μανώλη,
        Είδαμε και τους Νομπελίστες που έφερε ο Παπανδρέου και δήθεν θα μας βοηθούσαν.

  13. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 17/03/2011 01:09:55

    μην ξεχνας και τη Μιζενς !!!... την πανε σε ντουλαπι !!!

    ουτε καν την αποζημιωση που η ιδια η Μιζενς!!!! εχει περασει στα βιβλια της προς πληρωμη!!! Βουρλουμης ο βαπτιστης, για να μην βαλω την αλλη λεξη..

    ΠΠ

  14. Mακεδονας Θεσσαλονικιος avatar
    Mακεδονας Θεσσαλονικιος 17/03/2011 03:11:41

    Μη μου λες τετοια...
    τωρα εμαθα να γραφω στα Ελληνικα!

    • loretta avatar
      loretta @ Mακεδονας Θεσσαλονικιος 17/03/2011 16:30:40

      ελααα βρε συντοπίτη...σε χασαμε...δεν πιστευω στα ματια μου αλλαξες πληκτρολογιο??

      • Mακεδονας Θεσσαλονικιος avatar
        Mακεδονας Θεσσαλονικιος @ loretta 18/03/2011 01:54:31

        Κουκλα τα καλυτερα τωρα αρχιζουν!

  15. μετρό-στάση γουδί avatar
    μετρό-στάση γουδί 17/03/2011 08:58:29

    απορώ γιατι συναντιούνται στο μαξίμου, αφου τα λενε συνέχεια στις συνελεύσεις της buidelberg που είναι μέλη

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ μετρό-στάση γουδί 17/03/2011 11:44:12

      εσυ μη μιλας εισαι σε απεργια σημερα !! χαχαχαααα

      ΠΠ

      • μετρό-στάση γουδί avatar
        μετρό-στάση γουδί @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 17/03/2011 13:12:17

        χα χα εχεις καλό χιούμορ

  16. ΓΙΑΝΝΗΣ - ΦΑΛΗΡΟ avatar
    ΓΙΑΝΝΗΣ - ΦΑΛΗΡΟ 17/03/2011 12:19:31

    Ίσως ο καλύτερος Έλληνας αρθρογράφος, ο Γιώργος Δελαστίκ τα γράφει ακριβώς όπως είναι: http://www.epikaira.gr/epikairo.php?id=14675&category_id=100

  17. δημητρης μαλαμουλης avatar
    δημητρης μαλαμουλης 17/03/2011 12:46:15

    Παιχνίδι με το χρόνο πράγματι κ. Ροδινέ, αλλά δυστυχώς υπέρ του Παπανδρέου.
    Όσο εξακολουθούν να βρίσκονται στη Ν.Δ.
    Χατζηγάκης,Σιούφας, Κυριάκος, Αρης, Αντώναρος,Βαρβιτσιώτης ακόμη ακόμη και Χατζηδάκης,Μειμαράκης ,Γιακουμάτος κ.α δημοκρατικές δυνάμεις, θα πάνε τον πρόεδρο και το κόμμα σε δεινή ήττα.
    Δεν θέλω να γίνω μάντης κακών αλλά θυμηθείται τι τρικλοποδιά θα" φάει " μέσα στη προεκλογική περίοδο.
    Όλοι αυτοί δεν θα του συγχωρέσουν ποτέ την 29 Νοεμβρίου 2009.

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ δημητρης μαλαμουλης 17/03/2011 15:36:02

      Δεν είμαι βέβαιος οτι ο χρόνος δουλεύει υπέρ του κ. Παπανδρέου.

  18. Μικρός Οδυσσέας avatar
    Μικρός Οδυσσέας 17/03/2011 13:02:21

    Κώστα εξαίρετη η ανάλυση αλλά διαφωνώ με το σημείο μη επιστροφής. Φροντίζει η τρόικα να κρατά εν ζωή τον ασθενή

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ Μικρός Οδυσσέας 17/03/2011 15:37:23

      Μικρέ Ταξιδευτή,
      για πόσο καιρό μπορεί να κρατήσει η τρόϊκα, εν ζωή, τον ασθενή;

  19. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 17/03/2011 13:34:36

    1.
    Η Αννουλα εκοψε 1056 σχολεια.. πολαλ δικαιως πολλα αδικα.. ποιος ασχοληθηκε?
    Ο Αρης ο Πετσετακιας? Ποιος??
    Αν μενεις σε πεδιαδα θα ταξιδευεις οπωψς ο πατερας μου... 2 ωρες με τα ποδια χειμωνα καλοκαιρι????
    Αν μενεις σε ορεινο δε θα συγχωνευτεις.
    Εχω και σχολεια για μεμετια και ΚΕΠ και σχολες οδηγησης στην ουγια ΑνναΜπεργκ. Οσα μεινουν αδεια.... ποση ΕΠΙΦΑΝΕΙΑ καλυπτουν???? 1056 επι ποσα μ2???= ??
    2.
    Κοβουν εξοδα ανεξελεγκτα απο Σωμ Ασφαλειας και Υπ Εθ Αμυνας... μπραβο !
    Oportunity cost ξερεις τι ειναι ρε ΓΑΠ ???? το χεις ακουστα?? Ποιος κερατας σου εδωσε διπλωμα??
    3.
    Ποια Τραπεζα μπορει να δωσει Δανειο για πληρωμη εγγυησης σε πεινη φυλακισης?? Αυτη του Τσουκρατου !!! ποια ειναι??? οεο εχει κ αλλους πελατες?
    4.
    Ο Μουαμαρ θα το παρει το πρωταθλημα της χορηγιας κομματων?? Αληθευει οτι οι Λιβυοι ειχαν ολοι ενα σπιτι και ενα αυτοκινητο?? ειχε καταργησει ολους τους φορους των τροφιμων? Ειχε το μεγαλυτερο κατα κεφ εισοδημα στην Αφρικη?
    Η Νιγηρια γιατι ειναι στην πεινα με τρελλο πετρελαιο??? ΔΙΟΤΙ ΕΚΕΙ ΚΥΒΕΡΝΑ Η SHELL ! ενω ο δολοφονος...!!! δεν επετρεπε νταβατζιλικια στο πετρελαιο ΤΟΥ!! Τωρα τι?

    ΠΠ

  20. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 17/03/2011 13:39:10

    Ποιος μπορει να μου εξηγησει ενας συντροφος τι σημαινει το "περιορισμος 6% κατ ετος του Χρεους" τι σημανει??
    Οταν ενω σφιξαμε τα παντα ολα με ΓΥΨΟ, αυτο ανεβηκε κατα 42 Δις ????

    Να μια νυφουλα στολισμενη...... ολοι οι γαμπροι στη σειρα !!
    *Τα καθαρά κέρδη του Ο ΠΑ Π για το 2010 διαμορφώθηκαν σε 575,8 εκατ. ευρώ , έναντι 593,8 εκατ. ευρώ το 2009 (σειω μένα κατά 3%), ενώ οι πω λήσεις σημείω σαν μείωση 5,5%, η οποία αποδίδεται στη μείωση της δραστηριότητας του Οργανισμού λόγω της κρίσης. Επίσης, ανακοίνωσε τη διανομή συνολικού μερίσματος 1,54 ευρώ ανά μετοχή για τη χρήση του 2010, έναντι 1,75 ευρώ ανά σετοχή που διανεμήθηκε το 2009.

    ΠΠ

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 17/03/2011 16:38:32

      Σύντροφε ΠΠ

      Η κυβέρνηση Παπανδρέου ανέλαβε να μειώνει ετησίως το χρέος κατά 11 περίπου δις για τα επόμενα 20 χρόνια!

      Για να γίνει αυτό δεν αρκεί μόνο να έχουμε ανάπτυξη, αλλά και πλεονασματικούς προϋπολογισμούς.

      Αυτό, μπορεί να γίνει και με δυο άλλους τρόπους:
      1. Να αναλάβει υπουργός οικονομικών ο ...Χουντίνι

      2. Κάθε χρόνο να ξεπουλάμε περιουσία του δημοσίου ύψους 11 δις και σε είκοσι χρόνια να μένουμε στην Ελλάδα με ....ενοίκιο!

      Εχεις εσύ κάτι άλλο κατά νού;

      • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
        ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Κώστας Ροδινός 18/03/2011 11:55:55

        Να σου εξηγησω γιατι γινονται ολα αυτα τα κουλα.
        Οι Δανειστες..φρεσκιοι και παλιοι( Γαλλο-Γερμανο Τραπεζες ), με την υπογραφη της οποιασδηποτε συμφωνιας-κειμενο-αποφαση, τι καταφερνουν?? Μονο με την υπογραφη! Να μειωθει το ρισκο τους λογιστικα αλλα και πρακτικα απο τα ασφαλιστρα. Νομιζεις τους νοιαζει τι θα κανει η Ελλαδα και το ΓΑΠ σε 3 χρονια?? η αν εμεις εχουμε πεθανει?? μεχρι τοτε το υπολογισμενο ρισκο θα εδει μετατεθει αλλου.
        Δεν τα λενε επειδη βγαινουν τα νουμερα!! καθε μερα πραξεις κανω !! χαχα τα λενε και τα υπογραφουν για να μοιρασουν τα κειμενα στους πιστωτες τους και τα χαρτοφυλακια μας και να κερδισουν χρονο και χρημα μεσοπροθεσμα.

        Αυριο ειναι μια αλλη μερα. Μη μασας σε τπτ... κουρτινα μηδεν-0.

        ΠΠ