Παιδιά δύο ταχυτήτων
24/09/2015 19:02
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Παιδιά δύο ταχυτήτων

Γιατί θα πρέπει να διαλύεται ένα πανεπιστήμιο και να κινδυνεύει το εξάμηνο προκειμένου να βγει έξω ένας φυλακόβιος, ληστής τραπεζών; Γιατί θα πρέπει να ταλαιπωρούνται χιλιάδες παιδιά για έναν; Γιατί θα πρέπει να ξεκινήσει ένας νέος κύκλου μπάχαλου στα πανεπιστήμια;

Μια ομάδα ολίγων ατόμων έκανε κατάληψη στα ΤΕΙ Αθήνας με αίτημα να χορηγηθεί άμεσα φοιτητική άδεια στον Νίκο Ρωμανό προκειμένου να παρακολουθήσει τα μαθήματα στη σχολή του. αυτή τη στιγμή βρίσκονται εκτός λειτουργίας τα 23 από τα 27 τμήματα του Ιδρύματος με αποτέλεσμα να βρίσκονται στον αέρα οι εγγραφές των επιτυχόντων και η εξεταστική, καθώς και πλήθος μεταπτυχιακών προγραμμάτων. Μείζον είναι το πρόβλημα που έχει δημιουργηθεί και στο πεδίο των οικονομικών υποχρεώσεων του Ιδρύματος, μεταξύ των οποίων είναι και η μισθοδοσία του προσωπικού.

«Τα μαθήματα θα έπρεπε να ξεκινήσουν την 1η Οκτωβρίου» σημείωσε ο πρόεδρος του ΤΕΙ. Οι καταληψίες βρίσκονται δώδεκα ημέρες εντός του κτιρίου του Ιδρύματος, ενώ η διοίκηση δεν έχει εικόνα για την κατάσταση στο εσωτερικό του.

Κατόπιν αυτής της κατάστασης μαθαίνουμε ότι αποφασίστηκε να δοθεί τελικά άδεια στον Ρωμανό για να παρακολουθήσει απρόσκοπτα τα μαθήματά του.

Δεν χρειάζεται να θυμίσουμε ποιος είναι ο Ρωμανός ή γνωστός για την ένοπλη ληστεία στον Βελβεντό. Τις απεργίες πείνας που έκανε για να βγαίνει με βραχιολάκια και το κύμα συμπαράστασης από τους επαγγελματίες προοδευτικούς.

Βεβαίως και το παιδί έχει δικαιώματα, παρά το γεγονός ότι δεν έχουν τα αντίστοιχα δικαιώματα άλλα παιδιά. Να βγαίνει και να κάνει τα μαθήματά του, ίσως γίνει χρήσιμος στην κοινωνία αν και πολύ αμφιβάλλουμε διαβάζοντας τις ανακοινώσεις που κάνει κατά καιρούς.

Όμως, γιατί θα πρέπει να διαλύεται ένα πανεπιστήμιο και να κινδυνεύει το εξάμηνο προκειμένου να βγει έξω ένας φυλακόβιος, ληστής τραπεζών; Γιατί θα πρέπει να ταλαιπωρούνται χιλιάδες παιδιά για έναν; Γιατί θα πρέπει να ξεκινήσει ένας νέος κύκλου μπάχαλου στα πανεπιστήμια;

Σκεφτείτε π.χ. τους γονείς που στέλνουν από την επαρχία τα παιδιά τους και πληρώνουν ένα σωρό έξοδα; Αλλά ποιος θα σκεφτεί αυτούς και όχι τον Ρωμανό, ο οποίος έχει και οικονομική άνεση ως παιδί των βορείων προαστίων; Ο Νίκος Φίλης ή ο θεατρίνος υφυπουργός Πελεγρίνης;

Έρμη Ελλάδα, που μια ζωή έχεις παιδιά δύο ταχυτήτων.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ουδέτερος avatar
    ουδέτερος 24/09/2015 22:28:23

    κάποιοι μάλλον φοβούνται να στείλουν την αστυνομία για να μαζέψει τους "κοινωνικούς αγωνιστές".

  2. Βιεννεζος avatar
    Βιεννεζος 24/09/2015 23:05:42

    Διότι απλούστατα δεν υπάρχει κράτος....κι επειδή δεν υπάρχει κράτος δεν τηρείται κι ο νόμος...ΟΛΑ ΜΠΑΧΑΛΟ...

  3. δεξιος αγωνιστης avatar
    δεξιος αγωνιστης 25/09/2015 00:42:14

    Ο Ρωμανος ειναι αντιπροσωπευτικος τυπος της πρωτης φορας αριστερας.Μην σας ξεγελουν οτι αυτοι διαφερουν. Τα ιδια πρεσβευουν αλλα καμουφλαρονται λογω εξουσιας τωρα.Αλλα και οι νεοελληνες σιγα σιγα σαν τα μουτρα τους γινονται,αλλοιως θα ψηφιζαν σοβαρο πρωθυπουργο κι οχι καταληψια.Αφηστε λοιπον τον Ρωμανο γιατι ειναι παρονυχιδα μπροστα στην καταστροφη που ερχεται λογω ανοησιας των εκλογεων. Τι θελουν να δουν πια για να καταλαβουν το μεγεθος της αναξιοτητας ,της ακαταλληλοτητας,της γελοιοτητας και της εθνικης μειοδοσιας του συριζα?

    • Εγώ avatar
      Εγώ @ δεξιος αγωνιστης 25/09/2015 08:09:22

      Τρεις φορές το εκλέξαμε πρακτικά ... σκάστε και κολυμπάτε

      • δεξιος αγωνιστης avatar
        δεξιος αγωνιστης @ Εγώ 26/09/2015 12:10:33

        Οταν μπαινεις σε ενα μεσο εκφρασης,να μπαινεις με αξιοπρεπεια και μετα λογου γνωσης κυριε σχολιαστα. Δεν ειμαστε ολοι τσουρμο της ψαροβαρκας με την λαδομπογια που την βαφουν στο Κερατσινι και στην Δραπετσωνα με το ονομα' συριζα ΄, γι αυτο λιγο τακτ και ευγενεια στις εκφρασεις σου δεν βλαπτει.Δεν ειμαστε ολοι κατοικοι Εξαρχειων,ουτε ολοι τον εκλεξα με.Να σκασουν λοιπον οσοι ειναι σαν τα μουτρα του.

      • pikeman avatar
        pikeman @ Εγώ 26/09/2015 13:13:45

        Yavol herr Generalfeldmarschall! Τι δημοκράτης! Τι επιχειρήματα!

      • Fotini avatar
        Fotini @ Εγώ 26/09/2015 23:57:26

        Τό ἐρώτημα εἶναι, ὁ ἀλέξης ξέρει νά κολυμπᾶ στά βαθειά νερά;; Θά τόν ξεβράση τό κῦμα μᾶλλον!!!!

  4. Unemployed avatar
    Unemployed 25/09/2015 09:17:06

    Ελπίζω η νέα ηγεσία..να αντιληφθεί..ότι το πρώτο πράγμα που πρέπει να κάνει είναι ο "εξωραϊσμός" της ανώτατης (τουλάχιστον..) παιδείας (sic).

  5. Λιψ avatar
    Λιψ 25/09/2015 15:10:55

    Ο υποτιθέμενος "Υπουργός Παιδείας", με την καταπληκτική ομοιότητα με τον Πόλντο του Ποπάυ και την εμφάνιση ξινισμένου λαδέμπορα, έχει τελειώσει Πανεπιστήμιο; Ή αρκούν οι "αγωνιστικές περγαμηνές";

  6. δημης avatar
    δημης 26/09/2015 12:38:51

    Τα "παιδιά " που παίζουν με τις άκρες του πολ. συστήματος χρήζουν και έχουν ΔΙΑΧΡΟΝΙΚΑ και Πανευρωπαϊκά ιδιαίτερης μεταχείρισης και ευαισθησίας .... Ο Κύριος Σολάνα ...ο Κύριος Φίσσερ , ο Κύριος Μπαρόζο εί ναι λίγοι από τους Αλλοδαπούς .... Ο Κύριος Τσουκάτος , ο Κύριος Τατούλης (κατεβάσαμε και την Κόρη ..) η κύρία Πιπιλή , κλπ κλπ ...από τους Ημεδαπούς... Τα παιδιά ,ΤΑΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΔΙΚΑ ΜΑΣ , τώρα : -Όταν πιάνονται να κλέβουν ,να ληστεύουν (έχοντας πιστοποιητικά Δημοκρατικότητας , Ηθικών Πλεονεκτημάτων κλπ τα λέμε κοινωνικούς απαλλοτριωτές -Κοινωνικούς Αγωνιστές . Φτιάχνουμε Νόμους για τα Παιδιά , ,να πέσουν στα μαλακά τα παιδιά ,μη θιγούν τα δικαιώματα των παιδιών , μή και δεν εξαντλήσουμε την επιείκειά μας στα παιδιά .....κλπ.κλπ... -Όταν πιάνουμε ,ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΑΣ ΠΑΙΔΙΑ με μολότωφ ..λέμε ότι την βενζίνη την είχαν για ..κοινωνικούς σκοπούς να κάνουν (τα παιδιά ) εθελοντικά εντριβές στους ταπεινούς και καταφρονεμένους του Καπιταλισμού...... -Όταν τα ΠΑΙΔΙΑ κατεδαφίζουν βιτρίνες ,λέμε ότι το κάνουν προκειμένου να αλλάξουν πρόσοψη τα μαγαζιά και να αναβαθμιστεί αισθητικά η Πόλη μας.... -Οταν τα συλλαμβάνουν οι ..αντιδημοκράτες Αστινομικοί τότε φωνάζουμε ΝΑ ΕΦΑΡΜΟΣΤΟΥΝ ΟΙ ΝΟΜΟΙ της Κοινωνίας, που τα παιδιά ονειρεύονται να κατεδαφίσουν πολεμώντας το Σύστημα από τα μέσα για αυτό κληρονομούν και την έδρα τη Βουλευτική από τους Μπαμπάδες .... Μα η Αριστερά τους έχει δώσει το ηθικό πλεονέκτημα στην παρανομία και στην ασυλία μαζί με το πτυχίο του δημοκράτη ... Και πάλι ΠΕΡΑΣΤΙΚΑ ΜΑΣ .

    • δεξιος αγωνιστης avatar
      δεξιος αγωνιστης @ δημης 26/09/2015 20:05:39

      Σωστα και αγια αυτα που γραφετε,ομως κι απ την αλλη πλευρα δυστυχως οποιος προσπαθησει να βγει μπροστα οι οικογενειες προσπαθουν να του σκισουν τις σαρκες, μηπως τους χαλασει τη σουπα.Λιγα επαθε ο Σαμαρας που απεχωρησε αρον,αρον, το βραδυ του δημοψηφισματος.Τα ξεχασαμε?Τα ιδια θα κανουν και σε οποιον βγει μπροστα και δεν ειναι απ τα τζακια. Ομως θα ψηφισει η βαση και θα παρουν απαντηση. Γι αυτο δεν θελει ο Βαγγελης τη βαση.Περαστικα τους!!