#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
02/01/2014 07:30
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Παίξτε μπάλα



Διάβασα μια είδηση που με συντάραξε. Τελειώνει, λέει, το συμβόλαιο του Σαμαρά και σκέφτεται να μετακομίσει στην… Ισπανία.

Ανησύχησα και σκέφτηκα αν το θέμα αφορά τον πρωθυπουργό και το συμβόλαιο που έκανε με το λαό, αρχικά το 2009 με τον κόσμο της ΝΔ και στη συνέχεια με τον ελληνικό λαό που τον εμπιστεύτηκε το 2012. Να τέλειωσε πριν την ώρα του αυτό το συμβόλαιο και γιατί άραγε να θέλει να μετακομίσει στην Ισπανία; Xειρότερα είναι εκεί τα πράγματα σε οικονομικό και πολιτικό επίπεδο.

Ευτυχώς, διαβάζοντας καλά την είδηση διαπίστωσα ότι το μικρό όνομα ήταν Γιώργος κι όχι Αντώνης και αφορούσε τον ποδοσφαιριστή της Σέλτικ ο οποίο μάλλον θα φύγει από τη Σκωτία και ήδη δέχεται προτάσεις από ομάδες της ισπανικής λίγκας. Του ευχόμαστε τα καλύτερα, καλός μπαλαδόρος είναι, τιμά τη χώρα μας στο εξωτερικό, κάνει και καλές ντρίπλες.

Το αυτό ευχόμαστε, πάντως, και για τον πρωθυπουργό μας. Όχι φυσικά να φύγει στο εξωτερικό, αλλά να κάνει καλές ντρίπλες και να βάλει και πολλά γκολ μέσα στο 2014. Θα χρειαστεί ένα σκορ… ασφαλείας το επόμενο διάστημα προκειμένου να πάει στη ρεβάνς με πιθανότητες επιβίωσης και πρόκρισης στον επόμενο γύρο. Οι εκλογές για την ΕΕ και για τις δημοτικές είναι το μεγάλο ντέρμπι για τον πολιτικό Σαμαρά και σίγουρα είναι πολύ πιο σκληρό από τα ντέρμπι του ποδοσφαιριστή Σαμαρά ο οποίος τα τελευταία χρόνια είναι μόνιμος πρωταθλητής Σκωτίας.

Ο Αντώνης Σαμαράς καλείται να κάνει πολλές ντρίπλες προκειμένου να ξεπεράσει τους τροικανούς αλλά και τους βουλευτές ΝΔ και ΠΑΣΟΚ που βρίσκονται στα κάγκελα. Επίσης, καλείται να βάλει γκολ μέσα στην ελληνική προεδρία και με τις διαπραγματεύσεις για το χρέος να είναι προ των πυλών.

Όμως, καλός είναι ο σέντερ φορ Αντώνης Σαμαράς, καλός και ο αμυντικός χαφ Στουρνάρας. Αλλά χρειάζονται και ορισμένοι άλλοι…χαφ προκειμένου να κάνουν παιχνίδι, να δημιουργήσουν ανάπτυξη και φαντασία στο παιχνίδι της κυβέρνησης. Χρειάζεται επίσης και καλός γκολκίπερ, σαν αυτόν τον Ρομπέρτο που παίζει στον Ολυμπιακό. Γιατί με τόσα γκολ που τρώει από τα 50 μέτρα η κυβέρνηση, σε λίγο θα γίνουμε ρεζίλι στο Τσάμπιονς Λιγκ. Πάρτε και κανέναν καλό αμυντικό κύριοι της κυβέρνησης για να κόβει και κανέναν επιθετικό. Και κυρίως, πετάξτε έξω εκείνο το «παρτάλι» τον Βενιζέλο που δε μπορεί ούτε μπαλιά να ανταλλάξει. Άσε που σε λίγο θα κατηγορηθεί για… στημένα παιχνίδια.

Μεγάλες αλλαγές πρέπει να γίνουν και στο επιτελείο της ομάδας – κυβέρνησης. Με τόσους επικοινωνιολόγους και θεωρητικούς δε βγαίνει το σύστημα κύριοι. Άμα δεν γίνει προπονητής κανένας της πιάτσας που ξέρει από ποδόσφαιρο και αφεθεί η ομάδα στα χέρια εκείνων που παίζουν μόνο Pro Evolusion Soccer στο Playstation, τότε ζήτω που καήκαμε. Μέχρι και το ροζ παλτό, ο Τσίπρας θα μας βάλει γκολ.

Πάνω απ’ όλα, όμως, ο κ. Σαμαράς πρέπει να τιμήσει το συμβόλαιο με το λαό, όπως έκανε και ο συνεπώνυμός του ποδοσφαιριστής. Γιατί σε αντίθετη περίπτωση ο υποβιβασμός στη Β’ Εθνική θα είναι θέμα χρόνου στο τέλος της περιόδου.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΠΕΛΙΑΣ avatar
    ΠΕΛΙΑΣ 02/01/2014 08:05:49

    .............με τον κόσμο της ΝΔ και στη συνέχεια με τον ελληνικό λαό που τον εμπιστεύτηκε το 2012..............
    Συγνώμη αλλά εδώ δεν είναι έτσι ακριβώς , Βενιζέλο και κάθε άχρηστο πασοκο
    με μεγάλο μερίδιο στην καταστροφή της χώρας δεν εμπιστευήκαμε.

  2. Κυθήριος avatar
    Κυθήριος 02/01/2014 08:54:16

    Μέ ἀπλά λόγια,ἄς μελετήσει τό γαυρικό σύστημα ὀργάνωσης.
    Κι ἀπ' τόν ἄρρωστο Πρόεδρο ἄς πάρει τό πάθος γιά κούπες καί τήν ἰκανότητα νά βρίσκει αὐτούς πού πρέπει γιά τήν κάθε θέση...
    Γιατί κακά τά ψέματα,ὅσο καλός μπαλαδόρος καί νά 'ναι ὁ Ἀρχηγός,ἄμα ἔχεις μέσα συμπαίχτες πού σέ φορτώνουν αὐτογκόλ,τότε κι ὁ Μαραντόνας νά 'σαι,τό ρόζ φύλλο οὔτε στόν ὕπνο σου δέ θά τό πετύχεις...

    • Mike avatar
      Mike @ Κυθήριος 02/01/2014 12:34:38

      Καλημερα κ καλη χρονια...πρωτη φορα θα διαφωνησω μαζι σας...ο προεδρος εκτος απο παθος που λετε (κ συμφωνω) εχει ριξει κ πολλα λαδια.....παντου!!!!

      • Μεγάλες στιγμές avatar
        Μεγάλες στιγμές @ Mike 02/01/2014 16:53:47

        Θα συμφωνούσα απόλυτα αλλά μέρες που είναι να μην στεναχωρήσω τον φίλο μου τον Κυθήριο

    • Μικρασιάτης avatar
      Μικρασιάτης @ Κυθήριος 03/01/2014 04:56:05

      ΔΕΝ είμαι ΟΣΦΠ, αλλα οντως ο προεδρος του ΟΣΦΠ εχει καταφερει να στελεχωσει τη ΠΑΕ του με τα καλυτερα στελεχη, σε αγωνιστικο, διοικητικο, εμπορικο κομματι, στα τμηματα υποδομων, γενικα σε όλα τα επίπεδα.
      Ελπιζω και η ομαδα μου, συντομα να οργανωθεί σοβαρα, γιατι πλεον ο κοσμος της είναι διπλα της.

  3. Simulation Theory V85 avatar
    Simulation Theory V85 02/01/2014 12:05:33

    Μάθε μπαλίτσα, που θα μας πεις και τον στουρνάρα καλό αμυντικό χαφ!!!

    • OLYMPIOS avatar
      OLYMPIOS @ Simulation Theory V85 02/01/2014 15:55:01

      Το 70% των Γερμανων αντιτιθεται σε νεα βηθεια προς την Ελλαδα συμφωνα με τελευταια δημοσκοπηση.Αν λαβωμε υπ οψιν μας οτι ο λαος αυτος δεν φημιζετε για την διαθεση του
      γενικως να χαριζει οτιδηποτε,πρεπει να αντιληφθουμε οτι ειναι αυτοκτονικο για καθε γερμανο πολιτικο να παει κοντρα στο λαικο αυτο
      ρευμα που διαμορφωθηκε στην Γερμανια.
      Αναγκη υπερτατη να δημιουργηθη plan B
      Το πιθανοτερο ειναι να μας αφησουν να βρασουμε σαν το βατραχο στο
      ζεστο νερο μεχρι τελους.

  4. Κυθήριος avatar
    Κυθήριος 02/01/2014 13:54:42

    Καλή χρονιά,μᾶλλον θά χρειαστεῖ λίγο περισσότερο πριονίδι... :-)

  5. vagos avatar
    vagos 02/01/2014 15:43:12

    "Διατηρείται, μέχρι την 28η Φεβρουαρίου 2014, αμετάβλητο το ύψος των μοναδιαίων χρεώσεων του Ειδικού Τέλους - ΕΤΜΕΑΡ (έως πρότινος αποκαλούμενο Ειδικό Τέλος ΑΠΕ) για όλες τις κατηγορίες πελατών, σύμφωνα με απόφαση της Ρυθμιστικής Αρχής Ενέργειας." Προεδρος σε οποιοδηποτε οργανισμο, αυξανοντας καθε τριμηνο τους λογαριασμους γινομαι και εγω. Προεδρος που θα αναλαβει, θα υποσχεθει και θα υλοποιησει μειωση τιμολογιων, υπαρχει;

  6. Μεγάλες στιγμές avatar
    Μεγάλες στιγμές 02/01/2014 16:52:58

    Σε αντίθεση με τον Σαμαρά τον πολιτικό,που έχει διάρκεια στην καλή του απόδοση,ο παίκτης Σαμαράς έχει κάνει αρκετές εμφανίσεις στις οποίες ασχολείται κυρίως με την κόμη του...

  7. giorgos avatar
    giorgos 02/01/2014 18:28:01

    Δηλ. να καταλαβω.Υπαρχει Προεδρος στην υφηλιο που θελει να κανει μεταγραφη τον Σαμαρα τον-πολιτικο- που ειναι αυτος ο λυτρωτης του Ελληνικου λαου.και αν δεν τα βρουν στο οικονομικο ενταξει θα δωσουμε και εμεις οι φιλαθλοι κατι φτανει να γινει η μεταγραφη μπας και βρει η ομαδα τον μπουσουλα της,και δεν παμε φουλ σε υποβιβασμο.
    Α να πει στον ενδιαφερομενο προεδρο οτι εχει κανει διδυμο με τον βενιζελο.οπως παλια Δομαζος-Αντωνιαδης που ξερεις με ενα σπαρο δυο τριγωνια.