#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
13/11/2010 13:36
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Πίστη στο εκλογικά «ανέφικτο»



Φθάνουμε λοιπόν στο τέλος της διαδρομής των περιφερειακών και δημοτικών εκλογών. Λόγω οικονομικής συγκυρίας αλλά και της θέσπισης μεγαλύτερων χωρικών ενοτήτων, οι περιφερειακές έγιναν κατεξοχήν πολιτικές εκλογές.

Το νέο θεσμό «οι αναλυτές» τον υποτίμησαν και για αυτό δεν μπόρεσαν να προσεγγίσουν τις «τάσεις» του εκλογικού σώματος. Όπως υποτίμησαν τη δυναμική του αιτήματος για μια διαφορετική πολιτική που αναπτύσσεται, ακόμη και εντός του ΠΑΣΟΚ.

Η τελευταία «μόδα» στην ανάλυση είναι να αφαιρούμε το σύνολο των ψήφων που έλαβε το ΚΚΕ στα άκυρα και άρα εκτός των ψήφων που θα κρίνουν τον τελικό νικητή. Με συγχωρείτε, αλλά στις εντολές του κόμματος πειθαρχούν τα μέλη του. Οι ψηφοφόροι του ΚΚΕ γενικά, αλλά και ειδικά αυτή τη φορά αποτελούν ένα σύνολο διπλάσιο των μελών. Άρα και η εκλογική  συμπεριφορά των απλών ψηφοφόρων μη μελών) τη δεύτερη Κυριακή είναι σχετικά απρόβλεπτη, αν και ουδείς αμφισβητεί την αντιμνημονιακή τους «τάση».

Το ίδιο ισχύει και για τις ψήφους όλης της Αριστεράς και της «δημοκρατικής» συμπεριλαμβανόμενης. Οι επιλογές της κορυφής δεν σημαίνει ότι θα γίνουν άκριτα αποδεκτές από τη βάση.

Το κυβερνών κόμμα ξεκίνησε με ταβάνι τις 11 περιφέρειες και στο τέλος θα πανηγυρίζει ακόμη και αν κερδίσει 6. Ξεκίνησε να μας απαριθμεί τα προτερήματα του νομοθετήματος του Καλλικράτη και έφτασε –κατά τα λεγόμενα του- ένα βήμα πριν από την προκήρυξη εθνικών εκλογών.

Ότι κι αν γίνει αύριο τα κέρδη του Σαμαρά είναι δεδομένα. Όχι  μόνο γιατί είναι ο αδιαμφισβήτητος ηγέτης της κυοφορούμενης εναλλακτικής πρότασης, αλλά γιατί σε συνθήκες εκλογικής μάχης, έδειξε μεγάλη αντοχή, πίστη στο ανέφικτο, επιμονή στα πολιτικά επιχειρήματα και στη διεξαγωγή της μάχης με όρους και κανόνες.

Η πίστη στο ανέφικτο επιτρέπει σήμερα καταρχήν να θεωρούνται εξαιρετικά πιθανές 5 Περιφέρειες (Δυτική & Κεντρική Μακεδονία, Ήπειρος, Θεσσαλία, Βόρειο Αιγαίο). Να δίνει επίσης μια μεγάλη μάχη στην Πελοπόννησο, με πιθανότητες επιτυχίας περί το 70%, αδιανόητο πριν από 10 μέρες, να πολεμά «θεούς και δαίμονες» στην Ανατολική Μακεδονία-Θράκη, να εξαντλεί τις κάτω του 50% πιθανότητες επικράτησης σε Στερεά και Ιόνια Νησιά.

Και κυρίως να διεκδικεί επάξια την Αττική επί ίσοις όρους και με συγκρατημένη αισιοδοξία, απέναντι στο κατεστημένο και στη νέα πολιτική οντότητα, PASOK & Friends.

Αδιανόητα πράγματα στην αρχή της κούρσας.

Ξέρω τι θα μου πείτε: καλά όλα αυτά αλλά πόσες;

Ως θιασώτης της θεωρίας του εκλογικά «ανέφικτου» θα πω ότι η μπίλια πάει να κάτσει στο «οκτώ».

Επτά και την Αττική.

Και τους 3 μεγάλους δήμους.

Αυτό θα είναι το εκκωφαντικό μήνυμα προς την τρόικα που φτάνει τη Δευτέρα (!!!) και τη φαρέτρα των οικονομίστικων επιχειρημάτων τους. Και το εκλογικό σώμα έχει την τάση να τους το αποστείλει απλόχερα.

Ένα μήνυμα που δεν θα μπορεί να αγνοήσει κανείς. Να μην υπάρχει μεγάλος δήμος, μεγάλη Περιφέρεια κερδισμένη για το ΠΑΣΟΚ.

Να μην μπορέσει κανείς να διασκεδάσει τις εντυπώσεις, ούτε να διαστρεβλώσει το αίτημα για αλλαγή πολιτικής.

Μικρός Οδυσσέας

ΣΧΟΛΙΑ

  1. SPYROMILLIOS avatar
    SPYROMILLIOS 13/11/2010 13:58:09

    Mακαρι να σταλει ενα μηνυμα αντιμνημονιακο απο τους πολιτες μιας χωρας που εχουν μαθει να υποτιμουν τη δυναμη του εκλογικου σωματος,που εχουν μαθει να συγχωρουν τα λαθη γιατι οπως τους εχουν πει,οι πολιτικοι ειναι ανθρωποι και κανουν λαθη.ΟΧΙ λοιπον δεν συγχωρουμε λαθη που καταστρεφουν την πατριδα μας χωρις να ξεχναμε και αυτα της κυβερνησης Καραμανλη,δεν υποτιμαμε τη δυναμη μας που δεν ειναι αλλη απο την καλπη,δεν στηριζουμε μια κυβερνηση που μας απαγορευει να ονειρευομαστε για το μελλον μας,δεν εχουμε μαθει σαν λαος να σκυβουμε το κεφαλι στους ξενους και αυτο θα το περασουμε στην καλπη που θα δειξει στον ΓΑΠ και στο Ραγκουση πως δε δεχομαστε αλλη ντροπη,αλλη απαξιωση προς τον πολιτη ενος εθνους που δεν αντεχει τη σκλαβια.Ο Σαμαρας ειναι το μελλον του τοπου, ειναι η προοπτικη, το οραμα του ΕΛΛΗΝΑ και η υποσχεση για ενα καλυτερο μελλον. Ολοι οι υποψηφιοι της ΝΔ πρεπει να σταυρωθουν για να δωσουμε ενα ηχηρο μηνυμα στο πασοκ πως δεν ειμαστε σκλαβοι κανενως.
    ΒΟΡΕΙΟΣ ΗΠΕΙΡΟΣ ΓΗ ΕΛΛΗΝΙΚΗ

  2. john avatar
    john 13/11/2010 14:09:43

    Καθε μερα!.
    Πληρωναν οι φτωχοι τα κλεψιμαικα των πολιτικων και των πλουσιων.

    Εδω και δυο εβδομαδες ομως ησυχια λογω εκλογων..
    Μεχρι και το κωλοκαναλο τους το Μπομπολο-MEGA εχει σιγησει..

    Δυο ημερες ησυχιας μεινανε ακομα ομως...

    Αν ριξετε υπερ του μνημονιου!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! αυριο,

    ετοιμαστειτε απο Δευτερα για τις ωραιες εποχες ξανα..
    ετοιμαστειτε παλι για καθημερινο:

    MEGA
    ΔΝΤ
    ΠΑΣΟΚ
    ΠΑΓΚΑΛΟ
    ΓΑΠ
    ΠΑΠΑΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ
    ΠΡΟΒΟΠΟΥΛΟ
    ΚΑΨΗ
    ΤΡΕΜΗ
    ΟΙΚΟΝΟΜΕΑ
    ΧΑΣΑΠΟΠΟΥΛΟ
    ΜΠΟΜΠΟΛΑ
    ΡΕΠΠΑ
    ΚΩΝΣΤΑ

    και τις λοιπες εμετικες σκατοφατσεσ του μνημονιου...

    ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΝΑ ΤΟΥΣ ΡΙΞΕΤΕ ΦΑΠΑ ΙΣΩΣ ΝΑ ΕΧΕΤΕ ΞΑΝΑ ΣΕ 3 ΧΡΟΝΙΑ!...

    • bromoskylo avatar
      bromoskylo @ john 13/11/2010 14:30:22

      μπρρρρρρρ......!!!!!

  3. bromoskylo avatar
    bromoskylo 13/11/2010 14:21:56

    Κοντός ψαλμος αλληλούϊα
    Τελικά ο ελληνικός λαός θέλει ή όχι το μνημόνιο;
    Μετά από την απομάκρυνση από την κάλπη ουδέν λάθος αναγνωρίζεται!
    http://bromoskylo.blogspot.com/2010/11/mythbasters.html

  4. ΓΙΑΝΝΗΣ - ΑΛΙΜΟΣ avatar
    ΓΙΑΝΝΗΣ - ΑΛΙΜΟΣ 13/11/2010 14:37:03

    Ο γιός της Δρακουλίνας, δίνει αύριο συνέντευξη στο ΒλΗΜΑ του Ψυχάρη και τα ρίχνει στον Αντώνη.. Να ναι καλά το Μητσοτακόπουλο. Ο Θεός να μου κόβει μέρες να του δίνει χρόνια..Τέτοια συσπείρωση την ημέρα της κάλπης και τέτοια ζημιά στο ΠΑΣΟΚ μόνο ένα δρακουλάκι θα μπορούσε να επιτύχει..Στο μεταξύ ο Χατζηαλαλάκης Ντοράκης στη φυλλάδα του συνεχίζει να αναπαράγει το ψέμα της Ζαχαρέα περί πρόβλεψης Καραμανλή για επιτυχία του ντορο-κόμματος. Ο ίδιος ο πρώην πρωθυπουργός το έχει διαψεύεσει από χθες κατηγορηματικά αλλά ο Χατζηλαλάκης δεν καταλαβαίνει τίποτα. Τόσα λεφτά έβγαλες ρε Χατζηλαλάκη..Τί τα θες τα παραπάνω. Θα σε καταστρέψουν ρε παιδί μου οι κακές συναναστροφές..

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ ΓΙΑΝΝΗΣ - ΑΛΙΜΟΣ 13/11/2010 14:38:59

      Χα! Πολύ καλό! Στην τελευταία σου πρόταση αναφέρομαι.

      Όποιος θέλει τα πολλά, χάνει και τα λίγα...

  5. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 13/11/2010 14:37:57

    Πρώτα βγαίνει η ψυχή και μετά το χούι.

    Συμμερίζομαι, Μικρέ Οδυσσέα, την αισιοδοξία σου, όμως μου είναι αδύνατον να δεχτώ ότι υπάρχουν σήμερα Έλληνες που ψηφίζουν ΠΑΣΟΚ.

    Το 1989 υπήρχαν πολλοί λόγοι για να ψηφίσει ο Πασόκος ΠΑΣΟΚ, σήμερα όμως δεν υπάρχει κανένας.

    Το μόνο που μπορώ να σκεφτώ, είναι ότι ο κάθε άνθρωπος χρειάζεται χρόνο για να αντιδράσει.

    Όμως νομίζω ότι η πλειοψηφία του λαού θα καταψηφίσει το ΠΑΣΟΚ.

    Από μια άποψη, ήταν καλό πράγμα η δημιουργία της Δημοκρατικής Αριστεράς, διότι έτσι συγκεκριμενοποιήθηκε σε οργανωμένο σχήμα το φιλοπασοκικό τμήμα της αριστεράς.

    Οι υπόλοιποι, πιστεύω ότι θα ταχθούν κατά του Μνημονίου. Το πιστεύω βαθιά μέσα μου. Όχι επειδή θέλω να το πιστεύω, αλλά επειδή δεν μου βγαίνει ως λογική επιλογή καμία άλλη στάση.

    Πιστεύω ότι αύριο θα τρίβουν τα μάτια τους οι αναλυτάδες.

    • bromoskylo avatar
      bromoskylo @ Επώνυμος 13/11/2010 14:45:55

      σωστός!

    • Aris. A avatar
      Aris. A @ Επώνυμος 13/11/2010 14:56:41

      Επώνυμε

      Μετρήστε τους δημοσίους υπαλλήλους που διορίστηκαν επί Πασόκ από τα καφενεία και θα καταλάβουμε που οφείλεται η εκλογική αντοχή του Πασόκ.

      Οπως μου είπε γειτονάς μου που έχουν διοριστεί στο δημόσιο το αντρόγυνο και τα δύο παιδιά επί Πασόκ.
      Μπορεί να μας έκοψε δύο δώρα το Πασόκ αλλά άμα δεν ήταν αυτό δεν θα παίρναμε τους άλλους δώδεκα μισθούς.

      Γνώρισα υπαξιωματικό του ΠΝ που διορίσθηκε επί Πασόκ με ορισμένου χρόνου σύμβαση που μετατράπηκε τώρα σε αορίστου.

      Οταν εξέφρασα την απορία μου πως γίνεται εκτός από την ΣΜΥΝ να βρεθεί κανείς στο ΠΝ μου είπε ότι διορίσθηκαν επί Πασόκ 130 άτομα κατά εξαίρεση και με υπουργική απόφαση.

      Ολα γίνονταν επί Πασόκ όπως καταλαβαίνεις.

  6. man8os avatar
    man8os 13/11/2010 15:00:43

    Μικρε Οδυσσεα,
    Μπραβο για αλλα μια φορα. Δυστυχως δεν υπαρχει στηχημα για αυτο, ωστε να πεις αποδωσεις.
    Αλλα κι εγω θα ελεγα κερδιζει
    ηπειρο
    δυτ μακεδονια
    κεντρικη μακεδονια
    θεσσαλια
    βορειο αιγαιο
    στερεα
    πελοποννησο
    και
    ισως θρακη και αττικη
    Αληθεια, ποιος θα το πιστευε αυτο πριν ενα μηνα?
    Εγω ειχα πει 4 περιφερειες και 4 μοναδες διαφορα ειναι νικη και 6 περιφερειες και 2 μοναδες διαφορα θριαμβος

  7. Nτινα (Ναντια)Μαρκοπουλου avatar
    Nτινα (Ναντια)Μαρκοπουλου 13/11/2010 15:37:11

    Και που ειμαστε ακομη.
    Ειμαστε στην αρχη.
    Αυτο φαινεται πως σε κανενα προσγραμμα τηλεορασης δεν γραφει πως το Μεγκα Πασοκ θα εχει εκπομπη σχετικη με τις εκλογες απο τις 6 και μετα.
    Γιατι τι δεν θελουν να σχολιασουν.?
    Ναντια η Γηραια

    • Μικρός Οδυσσέας avatar
      Μικρός Οδυσσέας @ Nτινα (Ναντια)Μαρκοπουλου 13/11/2010 19:59:45

      Λες να το ρίξουν στα σίριαλ?

  8. δαιμονάκι avatar
    δαιμονάκι 13/11/2010 15:47:07

    μην είσαι σίγουρος για την Αθήνα!!!!!!

    • man8os avatar
      man8os @ δαιμονάκι 14/11/2010 01:44:37

      Δαιμονακι, αντε στην Ντορα σου.

  9. Nτινα (Ναντια)Μαρκοπουλου avatar
    Nτινα (Ναντια)Μαρκοπουλου 13/11/2010 15:51:54

    Συμπληρωνω για να ειμαι ακριβης.
    Ειδα το προγραμμα του Τιβι ποκετ και δεν αναφερει σχετικη εκπομπη.

  10. ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ avatar
    ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ 13/11/2010 15:58:09

    Αυριο με τη ψηφο μας,ριχνουμε ξανα κατσαδα, στον Γιωργο Παπανδρεου για την πολιτικη που ακολουθει αυτος και οι υποστηρικτες του.

  11. neos agrotis avatar
    neos agrotis 13/11/2010 17:23:16

    "Η χώρα χρειάζεται ένα μεγάλο συνασπισμό που θα της επιτρέψει να αντιμετωπίσει τη σημερινή κατάσταση", δήλωσε ο Αμάντο (ΥΠΕΞ της Πορτογαλίας) στο Expresso και πρόσθεσε "πιστεύω ότι τα πολιτικά κόμματα κατανοούν ότι η άλλη εναλλακτική λύση για την κατάσταση που αντιμετωπίζουμε είναι τελικά η αποχώρηση από το ευρώ. Αυτή είναι μια κατάσταση που αναπόφευκτα θα μας αναγκάσουν να εξετάσουμε οι αγορές".
    Τουλάχιστον αυτοί μπορούν και απειλούν...

  12. Misha avatar
    Misha 13/11/2010 17:27:22

    Oδυσσέα,

    Αττική , Πελοπόννησος και τρεις χαμένοι δήμοι σημαίνει άμεσο τέλος του ΓΑΠ.
    Όταν λέμε άμεσο τέλος, εννοούμε αυριο βράδυ ΑΝΤΕ ΓΕΙΑ.

    ΜΗΝ ακούτε τους παπαγάλους περί χαμένης Αττικής.Συμφωνα με τους δημοσκόπους (ναι, αυτούς τους αργυρώνητους δντδίαιτους τύπους) το 50% του Δημαρά προέρχεται από χώρους εκτός ΠΑΣΟΚ.

    Γι αυτό η ανατροπή είναι πολύ κοντά (μεσημεριανά χαμπέρια από την Ιπποκράτους έδιναν 2-3% προβάδισμα στο Σγουρό).
    Πηγαίνετε να ψηφίσετε, μη χαρίσετε στο ΓΑΠ ούτε μιση ψήφο, εστω κι αν δεν το κάνετε (όπως κι ο υποφαινόμενος εξάλλου) με πολύ όρεξη , λόγω της ποιότητος κάποιων εκ των υποψηφίων της ΝΔ και της ερμαφρόδιτης πολιτικής της.

    • (A)θανάσης avatar
      (A)θανάσης @ Misha 13/11/2010 17:35:24

      Πάσσαλος, πασσάλω εκκρούεται

  13. Διοτίμα avatar
    Διοτίμα 13/11/2010 18:01:55

    Σύντροφοι τῆς Ἀριστερᾶς, ἐδῶ πού φτάσαμε σ' ἐμᾶς ἐναπόκειται ἡ τελική ψῆφος ὑπέρ τοῦ τόπου καί τῶν παιδιῶν μας. Νά καταψηφίσουμε τούς «προθύμους» του Μνημονίου! Ἔστω καί ἄν μέ βαριά καρδιά ἀναγκαστοῦμε νά ψηφίσουμε πρόσωπα τῆς «μισητῆς» Δεξιᾶς. Ἐπί τέλους, ὡς διαλεκτικοί καί ἄρα ἀντιμανιχαϊστές ἀριστεροί, ἄς ἀντιληφθοῦμε πόσο μεγαλύτερο κακό κάνει στόν τόπο (καί στήν Ἀριστερά) τό ΠΑΣΟΚ, ἀπό τό ὄντως μεγάλο κακό πού ἔχει κάνει ἡ Δεξιά. Ἡ «ψῆφος κατά συνείδηση» καί τά λοιπά τερτίπια τῶν ἡγεσιῶν μας εἶναι ντροπή τῆς ἀριστερῆς σκέψης. Ἡ αὐριανή ἥττα τῶν «μνημονιακῶν», ἄς εἶναι ἡ ἀφετηρία τῶν ἀγώνων πού ἔτσι κι ἀλλιῶς θ’ ἀναγκαστοῦμε νά δώσουμε μεθαύριο στούς δρόμους καί στίς πλατεῖες. Καί ὅσοι ἀπό ἐσᾶς φοβᾶστε τό αἷμα πού θά χυθεῖ, γιατί θά χυθεῖ αἷμα, ἔχετε ἕναν λόγο παραπάνω νά καταψηφίσετε αὔριο τό ΠΑΣΟΚ. Ὅσο πιό γρήγορα φύγει, τόσος λιγότερο αἷμα θά χυθεῖ…

  14. δαιμονάκι avatar
    δαιμονάκι 13/11/2010 18:23:01

    μην είσαι τόσο σίγουρος για τον δήμο Αθηναίων.....

    • thirty avatar
      thirty @ δαιμονάκι 13/11/2010 19:25:07

      Δαιμονάκι, όλη τη βδομάδα μας τα έκανες τσουρέκια ....

  15. Άργος avatar
    Άργος 14/11/2010 09:27:51

    Ο Α μου έσκαβε τον τάφο, παράλληλα ο Β μου 'καιγε το σπίτι. Οι υπόλοιποι κοιτάγανε και δήλωναν τους λόγους που δεν μπορούσαν να με σώσουν, δεν λέω, έκαναν και τρεις τέσσερις επαναστατικές γυμναστικές επιδείξεις, άλλοι ψαχνόντουσαν με ποιο πόδι να ξεκινήσουν, κι ο Πρόεδρος καθηύδε.

    Τώρα _τολμάνε_ να ζητάνε να διαλέξω ποιoς θα κάψει το κτήμα μου λιγότερο εξωνημένα - αφού ο Α ομολόγησε πως μόνον έτσι μπορεί κι ο Β είναι εναντίον του τρόπου που μπορεί ο Α να με θάψει αλλά αφού μου έκαψε το σπίτι, τώρα έρχεται να με καλοπιάνει (μήπως θέλει να μου σπάσει και τα χέρια αυτή τη φορά;)

    Κι εσύ, ρε Ζήκο μπακαλόγατε, έπεσες στο λούκι να διαλέξεις ανάμεσα στους δύο ήδη αποδεδειγμένους κακεργέτες σου, ανάμεσα στους πέντε-έξι που διαλέγεις πάντα. Α, ρε Ζήκο! Αχχχ,

    μωρέ Ζήκο!