#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
29/10/2010 17:27
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Πάμε για εθνικές εκλογές τον Δεκέμβριο;

Ο Γ. Παπανδρέου μεθοδεύει την αποχώρησή του



Η φημολογία για τις πρόωρες εκλογές και το πολιτικό θερμόμετρο ακολουθούν πλέον την κατακόρυφη άνοδο του ..spread. Ήδη βλέπουν το φως πληροφορίες και εκτιμήσεις που βλέπουν πρόωρες εκλογές μέσα στο καταχείμωνο, τον Δεκέμβρη. Παράλληλα, όμως, ορισμένοι πολιτικοί παρατηρητές αρχίζουν να υποστηρίζουν ότι στην πραγματικότητα δεν πρόκειται για εκβιαστικό δίλημμα, αλλά για “ειλημμένη απόφαση του Γιώργου να αποχωρήσει απο το πρωθυπουργικό αξίωμα και την ελληνική πολιτική ζωή”.

Σύμφωνα με αυτές τις πληροφορίες ο Γιώργος θα προχωρήσει σε πρόωρες βουλευτικές εκλογές, από τις οποίες γνωρίζει από τώρα ότι δεν θα “βγει” πρωθυπουργός, ανεξαρτήτως του αποτελέσματος των τοπικών εκλογών, αλλά αυτό δεν προβλέπεται για φέτος.

Αν αναλύσει, άλλωστε, κανείς αυτά που ο Πρωθυπουργός είπε στην διακαναλική, θα οδηγηθεί σε ανάλογα συμπεράσματα. Είπε για παράδειγμα: «δεν ζητώ χειροκροτήματα, ούτε επευφημίες. Δεν μ’ ενδιαφέρει η καρέκλα στην οποία κάθομαι. Με ενδιαφέρει η χώρα να πάει μπροστά».

Πρόσωπα που θεωρούν ότι γνωρίζουν πως σκέφτεται και ενεργεί ο Γιώργος υποστηρίζουν ότι τα εννοεί αυτά. «Ο Γιώργος θεωρεί ότι έγινε πρωθυπουργός και άρα μπορεί να κλείσει μαζί του ο κύκλος των Παπανδρέου στην εξουσία, ότι δεν υπολόγισε το πολιτικό κόστος και πήρε μέτρα που κατά την γνώμη του θα σώσουν την Ελλάδα, αλλά από την άλλη δεν είναι διατεθειμένος να υποστεί τις συνέπειες ενός δεύτερου μνημονίου, ή μιας πτώχευσης»

Αυτά λένε βέβαια οι αποστασιοποιημένοι και “κουλαρισμένοι” αναλυτές

Γιατί ο κόσμος αυτό που θα πει είναι ότι μόλις βρήκε τα δύσκολα ο Γιώργος Παπανδρέου  την κάνει κανονικά γι αλλού. Αφού διαπίστωσε την αποτυχία της οικονομικής πολιτικής που εφαρμόζει η κυβέρνησή του και ότι οδηγείται σε μεγάλη προσωπική πολιτική νίλα, πάει να κάνει διεθνή καριέρα. Την οποία φρόντισε άλλωστε να προετοιμάσει προσλαμβάνοντας πολυάριθμους “συμβούλους” από το διεθνές σύστημα που τον στηρίζει και στο οποίο προσδοκά. Σκοπός του δεν είναι να βοηθήσουν την Ελλάδα, αλλά τον ίδιο στο μέλλον.

Με άλλα λόγια, ο κ. Παπανδρέου αναμένεται ότι θα κάνει ό, τι και ο κ. Καραμανλής. Θα χρησιμοποιήσει τις τοπικές εκλογές, όπως ο προκάτοχος του τις ευρωεκλογές, για να προετοιμάσει εθνικές εκλογές, στις οποίες ξέρει οτι δεν θα εξασφαλίσει αυτοδυναμία

Τι θα γίνει στη συνέχεια; Η γνώμη μας είναι ότι αφού ο Γιώργος δηλώσει ότι φεύγει δεν θα διστάσει να προτείνει ακόμα και στον ίδιο τον Σαμαρά να αναλάβει επικεφαλής “κυβέρνησης εθνικής ενότητας” για να σωθεί ο τόπος. Επειδή πάγιος στόχος και του Γιώργου και των άλλων εξαπτέρυγων της Τρόϊκας είναι να βάλουν τον Σαμαρά στην κυβέρνηση και να τον καταστήσουν έτσι μέρος του προβλήματος.

Ο Σαμαράς φυσικά δεν θα δεχθεί, ή θα βάλει όρους που δεν θα γίνουν δεκτοί. Τι θα γίνει στη συνέχεια; Οι “νοικοκυραίοι” της ΝΔ θα ανησυχήσουν για την ακυβερνησία και το μέλλον της χώρας και τότε θα αποχωρήσουν από τη Νέα Δημοκρατία οι εναπομείναντες της Αγίας Οικογένειας (Κυριάκος κλπ). Γι αυτό παραμένουν ακόμα στη ΝΔ. Περιμένουν να κάνουν το μεγάλο “μπραφ” και να έχουν μια σοβαρή αιτία γι αυτό. Στο μεταξύ η Ντόρα θα έχει φτιάξει το κόμμα – υποδοχή.

Στη συνέχεια πάμε σε προηγούμενη ...ανάρτησή μας:

Συγκυβέρνηση ΠΑΣΟΚ – Μητσοτάκη, με Βορίδη, Κουβέλη κλπ !!!

Μας ακούει κανένας στην Ρηγίλλης;

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Yδροκερος avatar
    Yδροκερος 29/10/2010 17:39:52

    Προαλείφεται κυβέρνηση διακομματική και φιλομνημονιακή με συνεργία ΠΑΣΟΚ ΛΑΟΣ και του Ντορικού κομματιδίου.
    Αυτή η κυβέρνηση που θα φύγει θα είναι η τελευταία μονοκομματική του ΠΑΣΟΚ.

    Η περίεργη σε έκταση δημοσιότητα του Μαρκεζίνη τον τελευταίο καιρό σε κανάλια καθεστωτικά δείχνει ότι προαλείφεται να παίξει ρόλο σε αυτή την διακομματική κυβέρνηση.
    Ο ΓΑΠ μετά από ένα- ενάμιση χρόνο παταγώδους αποτυχίας σε όλους τους τομείς της δημόσιας διοίκησης φαίνεται ότι
    φυγαδεύεται για Νέα Υόρκη σε θέση στον ΟΗΕ.
    Αν φύγει χωρίς να έχει διαπράξει καμιά προδοσία σε Αιγαίο- Ελληνοτουρκικά φτυνά θα την έχουμε γλυτώσει από αυτόν.
    Η αποτυχημένη διακαναλική που εκβίαζε με εκλογές φαίνεται να είναι προάγγελος οριστικής εξόδου.
    Η επόμενη δεκαετία φαίνεται ότι θα είναι η χειρότερη της μεταπολίτευσης με βαριά φτώχια,
    ανεργία και εξαθλίωση για το 30-40 % του πλυθησμού.

    • Γιάννης Σ. avatar
      Γιάννης Σ. @ Yδροκερος 30/10/2010 01:16:15

      Δεν πρέπει να πάμε σε εκλογές, ούτε σε οικουμενική. Πρέπει ο Σαμαράς να αποφύγει την παγίδα.

      Όσο για το χρέος, τα έχει πει ο John Adams χρόνια τώρα.

      "There are two ways to conquer and enslave a nation. One is by the sword. The other is by debt."

      http://www.washingtonsblog.com/2010/10/founding-fathers-vision-of-prosperity.html

  2. RSS avatar
    RSS 29/10/2010 18:01:55

    Έχουμε ήδη γράψει ότι (Ο Θάνατος της Δημοκρατίας – ένα γεγονός επίκαιρο τη σημερινή ημέρα), η Ελλάδα αποτελεί μία «ιδιάζουσα» περίπτωση, αφού κατέφυγε στο ΔΝΤ πριν ακόμη διαπιστώσει την αδυναμία δανεισμού της. Όπως τονίζουν δε τα διεθνή ΜΜΕ, «συνθηκολόγησε» χωρίς καν να αντιμετωπίσει τον «εχθρό», ενώ ο δρόμος, ο οποίος της επιβλήθηκε (ελεγχόμενη χρεοκοπία - άρθρο μας «Το χρονικό της αποτυχίας»), ήταν πιθανότατα «προμελετημένος». Παραλληλίζοντας τώρα τον «οικονομικό» πόλεμο με το «συμβατικό», θα ήταν σαν η κυβέρνηση μας να είχε παραδώσει τη χώρα στον εχθρό, πριν ακόμη πλησιάσει στα σύνορα της - χωρίς να δώσει δηλαδή την παραμικρή μάχη. Όσον αφορά δε τα εκβιαστικά διλήμματα, με τα οποία επιχειρείται η επόμενη «υπεξαίρεση» της ψήφου των Ελλήνων Πολιτών, είναι πιθανότατα «προσχεδιασμένα» (Η προδοσία της Ευρώπης) – αν και προβλέπεται μία μάλλον αυξημένη αποχή, μία λευκή ψήφος ίσως, αφού δεν «προβάλλονται» εναλλακτικές, ρεαλιστικές λύσεις.
    Από το http://www.x-hellenica.gr/PressCenter/Articles/2218.aspx

  3. Underdog avatar
    Underdog 29/10/2010 18:06:51

    Too good to be true που λένε οι Αγγλοσάξωνες
    ή Se non è vero è ben trovato που λένε οι Ιταλοί.

  4. Σοσιαληστής avatar
    Σοσιαληστής 29/10/2010 18:10:16

    Ο αθλητικός σε ένα χρόνο τα κλασε ο χοντρός την έβγαλε την πενταετία... να βράσω τα μπροκολάκια στον ατμό το κανό και το ποδήλατο,

    πέρα από το χαβαλέ...

    παίζουν και άλλα σενάρια, αλλά παίζει και να την κάνει πριν τον κάνουν ελικοπτεράτο.

    • Σοσιαληστής avatar
      Σοσιαληστής @ Σοσιαληστής 29/10/2010 18:11:42

      Πάντως αυτό το βλέμμα στην φώτο σηκώνει πολύ ανάλυση νομίζω ότι μαρτυρά και πολλά.

    • o παγωτατζής avatar
      o παγωτατζής @ Σοσιαληστής 29/10/2010 18:45:43

      ..τελικά ρε σύ ότι τό υγιεινόν δέν αυξάνει τίς αντοχές είναι γεγονός!!
      Νά σε κάτι τέτοια συμπεράσματα κατέληξε και ο Καραμανλής πρό καιρού..Πώς τό ήξερε όμως ό.... μπαγάσας;;
      " Καλοφαγάδες όλου τού κόσμου ενωθείτε!"

      • TopGunZ avatar
        TopGunZ @ o παγωτατζής 30/10/2010 14:28:50

        Έπαιζε Playstation ρε συ, δεν έτρεχε σαν το ζαβό πάνω κάτω, ως γνωστόν τα βιντεοπαιχνίδια βοηθούν στην διανοητική ανάπτυξη των παιδιών και στην όξυνση των αντιληπτικών τους δυνατοτήτων. Αν έπαιζε λιγότερο Pro και περισσότερο Manager ίσως είχε καλύτερη τύχη με τους συνεργάτες που διάλεγε.

        • tsilivithras avatar
          tsilivithras @ TopGunZ 30/10/2010 14:34:52

          Gunz

          Το παλιό το manager όχι αυτές τις αηδίες που κυκλοφορούν τώρα...

          Το CM μέχρι την έκδοση του 4 ήταν σούπερ.

  5. Enzo avatar
    Enzo 29/10/2010 18:14:39

    το ειχε πει και ενα μεντιουμ πριν 3-4 χρονια στην τηλεοραση σε μια εκπομπη.
    ειχε πει οτι θα ξαναβγει ο καραμανλης θα μεινει για 2 χρονια , οτι θα γινουν εκλογες θα φυγει , θα τις κερδισει ο παπανδρεου θα κατσει 1,5 - 2 χρονια θα πει επτωχευσαμε και μετα θα φυγει και αυτος.
    μεχρι τωρα μεσα πεφτει το μεντιουμ. μετα ομως απο τον γιωργακη δεν ειχε πει τιποτα αλλο. αγνωστον το μετα!

    • στελιος Α avatar
      στελιος Α @ Enzo 29/10/2010 23:24:02

      να ρωτησουμε παλι το μεντιουμ.

  6. ainte ainte avatar
    ainte ainte 29/10/2010 18:15:26

    Έτσι το μπαλάκι πάει στην ΝΔ πριν ακόμα αποχωρίσει ο Παπανδρέου γιατί καλείται τώρα (πριν προκηρυχτούν βουλευτικές εκλογές) να πάρει σαφή θέση: θα κουνάει το μαντίλι στον Παπανδρέου όταν αυτός θα αποχωρεί, η θα ζητήσει ξεκάθαρα να μείνει στην Ελλάδα για να δικαστεί για τα μύρια όσα. Γιατί αν του κουνήσει το μαντίλι, (άρα τον καλύψει) η ΝΔ γίνεται αυτομάτως συνυπεύθυνη και θα βρεθεί αγκαλιά με μια ζεματιστή πατάτα πολύ σύντομα.

  7. tsilivithras avatar
    tsilivithras 29/10/2010 18:21:57

    Πριν φύγει για να επιστρέψει στα πάτρια εδάφη ο Μπράντον Γουώλς καλά θα κάνει να διαβάσει ΦΩΝΑΧΤΑ στον Ελληνικό λαό τους όρους της σύμβασης την οποία υπέγραψε και τις δεσμεύσεις που αυτή αφήνει αμανάτι στις πλάτες μας.

    Μετά τα εισητήριά του θα τα αναλάβουμε εμείς...ας μην ανησυχεί κανένας.

    Υ.Γ.
    Αυτός ο ΟΗΕς που θα πάει για δουλειά σε ποιον πλανήτη είπαμε ότι είναι;;;;

    • o παγωτατζής avatar
      o παγωτατζής @ tsilivithras 29/10/2010 18:52:11

      Ποιός ΟΗΕ και και κολοκύθια ! Τί να τόν κάνουνε στόν ΟΗΕ; Στό παγκόσμιο παζάρι και αλισβερίσι, τί θά είναι ..."Ο αδιάφθορος στό άντρο τών διεφθαρμένων"...ταινία θά γυρίσουνε;;;;

      • tsilivithras avatar
        tsilivithras @ o παγωτατζής 29/10/2010 18:56:29

        παγωτατζή
        στον ΟΗΕ λατρεύουν τους κοινωνιολόγους και τους ευαισθητούληδες.

        Εάν δεν πάει για πρόεδρας θα του δώκουνε καμμία υπο-επιτροπή από αυτές που κάνουν εισηγήσεις αβέρτα και το βουλώνουν όταν μιλάει η Wall street και το City of London...

      • Yδροκερος avatar
        Yδροκερος @ o παγωτατζής 29/10/2010 19:13:05

        τι περιμένεις να κάνει στο ΟΗΕ/? Κομπάρσος θα παίζει και θα επαναλαμβάνει τα λόγια του υποβολέα.

        • tsilivithras avatar
          tsilivithras @ Yδροκερος 29/10/2010 19:46:36

          Ο ίδιος ο ΟΗΕ είναι ένας κομπάρσος του τραπεζικού συστήματος και της πλουτοκρατίας φίλε.

          Για τα μάτια του κόσμου και για να βρίσκουν δουλειά άνεργοι 60ρηδες.

      • EPICOUROS avatar
        EPICOUROS @ o παγωτατζής 29/10/2010 19:58:03

        ΝΑΙ ΘΑ ΠΑΕΙ ΣΤΟΝ ΟΗΕ ΟΠΩΣ ΠΗΓΕ ΟΣΗΜΙΤΗΣ ΣΤΗΝ ΕΕ.ΓΙΑ ΜΜΑΚΑΚΕΣ ΤΟΥΣ ΕΧΕΙΣ ΤΟΥΣ ΦΡΑΓΚΟΥΣ?

      • EPICOUROS avatar
        EPICOUROS @ o παγωτατζής 29/10/2010 19:58:03

        ΝΑΙ ΘΑ ΠΑΕΙ ΣΤΟΝ ΟΗΕ ΟΠΩΣ ΠΗΓΕ ΟΣΗΜΙΤΗΣ ΣΤΗΝ ΕΕ.ΓΙΑ ΜΜΑΚΑΚΕΣ ΤΟΥΣ ΕΧΕΙΣ ΤΟΥΣ ΦΡΑΓΚΟΥΣ?

  8. 3birdssitting avatar
    3birdssitting 29/10/2010 18:38:56

    Σημ. Δεν ειναι δικό μου το σχόλιο. Το ειδα σε αλλο ιστοτοπο και το μεταφέρω.
    __________________________________________________________

    Superman (c) [91.132.7xx.xxx] 29/10/2010 16:10
    Αγαπητό μου ημερολόγιο,


    Μόλις γύρισα από την σύνοδο κορυφής με άλλη μία μεγάλη νίκη στο παθητικό μου, μετά την καταπληκτική μου εμφάνιση στην διακαναλική συνέντευξη τύπου.

    ***

    Τι κι αν η Ντίντριχ (παρατσούκλι της Μέρκελ που της κόλλησε ο Θοδωρής, χιχιχι) πάλεψε να μας αφαιρέσει το δικαίωμα ψήφου; Μετά τις δηλώσεις μου, όλοι οι Ευρωπέοι ηγέτες (έτσι δεν γράφεται;) έμειναν με το στόμα ανοικτό.

    Ως γνήσιος σοσιαλιστής και άξιος Ελληνας, πάλεψα μέχρι θανάτου και τα κατάφερα.

    Επειδή δεν ήθελα να τους κομπλάρω με την ηγετική μου φυσιογνωμία, χαμογελούσα στα κρυφά πίσω από τα μικρόφωνα, μέχρι που μου έκανε παρατήρηση ο Κος Γιούνκερ (από την ζήλια του μάλλον). Κρίμα που δεν ήταν ο Λοβέρδος μαζί μου να χαρεί λίγο κι αυτός.

    ***

    Η Ντίτριχ έχει σκυλιάσει! Είχε τέτοια νεύρα που με διέγραψε από φίλο της στο facebook!! Η αλήθεια είναι ότι από τότε που πόσταρε φωτογραφίες των υποβρυχίων που γέρνουν στο άλμπουμ με τίτλο «FAIL - Made in Greece» είχα νευριάσει και ήθελα να την διαγράψω πρώτος. Με φρέναρε όμως ο Θοδωρής.

    ***

    Σκέφτομαι να οργανώσω μια ακόμα διακαναλική κατάσταση για να ενημερώσω τον Ελληνικό λαό για την μεγάλη αυτή επιτυχία, και το γεγονός ότι εμείς θα εξακολουθούμε να ψηφίζουμε στην ΕΕ. Η μαμά μου είπε να το αποφύγω, αλλά εμένα μου άρεσε πολύ την άλλη φορά που ενημέρωσα με τέτοια ειλικρίνεια τον κόσμο. Σκέφτομαι μήπως ζητήσω από το Mega να μου έχει μια 4ωρη εκπομπή κάθε εβδομάδα. Προτιμώ την Δευτέρα το βράδυ, απέναντι στον Παπαχελά, γιατί πολύ με ενοχλεί αυτός ο μπόγος!

    ***

    Μετά την σύνοδο κορυφής, έπεισα τον Μπαρόζο να με κάνει φίλο στο Facebook και γείτονα στο Farmville και να αναπληρώσω την απώλεια της Μέρκελ (η οποία οφείλω να ομολογήσω ότι είχε καταπληκτικό κήπο). Η μαμά μου λέει ότι έχω ξεμωραθεί, αλλά είναι πολλά χρόνια πίσω και δεν καταλαβαίνει ότι το Farmville είναι το καλύτερο simulation για την αγροτική πολιτική που θα εφαρμόσουμε φέτος.

    ***

    Αγαπητό μου ημερολόγιο, είμαι πολύ χαρούμενος που είμαι Πρωθυπουργός της Ελλάδας. Ολος ο κόσμος με λατρεύει!!

  9. liotsos avatar
    liotsos 29/10/2010 18:43:59

    Τελικα ισως να βγει προφητικη η φωτο με το τελευταιο ελικοπτερο των αμερικανων που φευγει απο την πρεσβεια τους στην Σαιγκον σε προηγουμενη αναρτηση του antinews.
    Γκογκο" δεν σε θελει ο λαος παρ'το σοι σου και μπρος"......

  10. Νίκος avatar
    Νίκος 29/10/2010 18:49:13

    Right on the money, που θα λέγαμε και στην μητρική του κ. Παπανδρέου.
    Όσον αφορα στο σενάριο, μα ο καιροσκοπισμός είναι στα¨γονίδια¨ πολλών "Ελληνοφώνων¨. Η αλήθεια είναι ο ο κ. Παπανδρέου και πολλοί απο την "αυλή" του δεν ενδιαφέρονταν ποτέ για την Ελλάδα. Η Ελλάδα είναι απλώς ένα πεδίο "επαγγελματικής" δραστηριότητας.

  11. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 29/10/2010 18:55:20

    αυτό με τον Μαρκεζίνη με έβαλε σε σκέψεις.. τα είπε τόσο καλά, απέρριψε την Αμερική και την Αγγλία , ζήτω το Ράϊχ.

    Όσο για τον ΓΑΠ... Κατ αρχάς, δεν πιστεύω ότι ο ίδος μεθοδεύει ο,τιδήποτε. Του μεθοδεύουν, ίσως, αλλά άλλοι.

    Αν ήθελε να σώσει τον τόπο, έπρεπε από την πρώτη μέρα 1) να δηλώσει ότι θα μείνει για 1 χρόνο και ότι δεν θα ξαναείναι υποψήφιος. 2) να μαζέψει το δημοσιονομικό, αυστηρά και επίμονα με ορίζοντα 12μήνου. Zero based, τελεία παύλα. Πείτε το γερμανικά, πείτε τεχνοκρατικά, είναι η μόνη λύση όσο και αν ακούγεται απολυταρχική. 3) Να αλλάξει το Σύνταγμα προβλέποντας διαχωρισμό εξουσιών και ρόλο στον Πρόεδρο της Δημοκρατίας. Με σύμμαχο το μη κρατικοδίαιτο ΕΛΛΗΝΙΚΟ κεφάλαιο -- κακό, ψυχρό, ανάποδο αλλά με αυτό.

    Τα άλλα είναι ραγιαδισμός και ανικανότητα. Ή δεν καταλαβαίνει από αυτά, ή δεν τον αφήνουν. Ορίστε είμαι μεγαλόψυχος. (Τρίχες δηλαδή, ήρθε πράσινος σοσιαλιστής με άρτσι, μπούρζι, λουλάδες και τρίχες κατσαρές)

    Next! Τα ίδια προτείνω, συν proactive αναδιαπράγματευση χρέους, Δεν θα την πούμε έτσι, θα την πούμε "εκλογίκευση", realpolitik, μπλε μπανάνα, ό,τι θέλετε.

  12. firiki2010.wordpress.com avatar
    firiki2010.wordpress.com 29/10/2010 19:38:26

    Δεν ξέρω τι πιθανότητες έχει να περπατήσει αυτό το σενάριο. Ποιο θα ήταν όμως το αντίδοτο?

  13. Μisha avatar
    Μisha 29/10/2010 19:59:20

    Ο Παπαχρήστος, γνωστός παπαγάλος της Χαριλαου Τρικούπη και της Ιπποκράτους, είπε με σαφήνεια πριν μερικές μέρες στο ραδιοφωνο του ΔΟΛ πως ο ΓΑΠ έχει πάρει ήδη την απόφαση για πρόωρες εκλογές.

  14. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 29/10/2010 20:07:15

    Η χαιρετουρα του μπαμπα σημα κατατεθεν !! Ποιον χαιρεταει ? Δε φοβαται τα γιαουρτια, μ ανοιχτο το παραθυρο?? Το νερακι ειναι για τις καουρες... εχω ασφαλης πληροφοριες. Η συζηγος γελαει.. γιατι αραγε??

    ΠΠ

  15. tzager avatar
    tzager 29/10/2010 20:13:03

    Πουθενά δεν πάει ο George A. Papandreou (GAP). Οι ξένοι τον γουστάρουν και στην Ελλάδα μέχρι στιγμής τουλάχιστον η κυβέρνησή του απορροφά 'ανέμακτα' τις όποιες συντεχνιακές αντιδράσεις για τα επαχθή μέτρα που κλήθηκε να εφαρμόσει.
    Δεν νομίζω ότι μπλοφάρει για τις πρόωρες εκλογές. Απλά θεωρούν στο Πα.Σο.Κ. ότι παραλίγο να τους ξεπεράσουν οι εξελίξεις και η λαική οργή (κυρίως των ψηφοφόρων του κυβερνώντος κόμματος ένα χρόνο πριν) να εκφραστεί στην ανώδυνη κάλπη των αυτοδιοικητικών εκλογών και να χάσουν τη μπάλα μετά!
    Το δίλημμα είχε αποδέκτες πρωτευόντως εντός Πα.Σο.Κ. και ύστερα τα υπόλοιπα κόμματα και κυρίως τη ΝΔ, που φάνηκε να εισπράτει έστω κάποια ισχνά δημοσκοπικά οφέλη τους τελευταίους δύο μήνες.
    Το αν καταφέρει το στόχο της η στρατηγική της ηγετικής ομάδας της κυβέρνησης θα φανεί την Κυριακή στις 7 του Νοέμβρη.
    Σε κάθε περίπτωση πάντως πολιτική αστάθεια μπορεί να προκληθεί μόνο από αυθόρμητες και μαζικές εκδηλώσεις των πολιτών, με τα κόμματα της αντιπολίτευσης απλά σε ρόλο συντονιστή και όχι υποκινητή. Μόνο ένα σχέδιο οργανωμένο και εκτελεσμένο από τα media και τους ιδιοκτήτες τους είναι ικανό να αποσταθεροποιήσει τη χώρα προκαλόντας ραγδαίες πολιτικές εξελίξεις.
    Ή κάτι λοιπόν οσμίζονται στη Βασ. Σοφίας ή πάνε να προλάβουν καταστάσεις πριν τους ξεφύγουν απ'τα χέρια...

  16. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 29/10/2010 20:22:28

    Το ΟΥΣΙΩΔΕΣ για το Σαμαρά είναι να κάνει κυβέρνηση κανονική, κυβέρνηση αυτοδύναμη, κυβέρνηση που να του δίνει τη δυνατότητα να κυβερνήσει και όχι κυβέρνηση για να τον "κάψει" το σύστημα και να απαλλαγεί από αυτόν.

    Γι' αυτό, δεν ξέρω αν πρέπει ή αν μπορεί να βάλει "όρους" που "δεν θα γίνουν δεκτοί", αλλά αν μπει σε μια λογική "διαπραγμάτευσης", τότε είναι παμπόνηροι και αρκετά επιδέξιοι και ισχυροί, ώστε να τον καταφέρουν να κάνει έστω και το ΕΝΑ εκείνο λάθος που θα του στοιχίσει τον πολιτικό του θάνατο.

    Εδώ θέλει πάρα πολύ μεγάλη επιδεξιότητα και ΑΠΟΛΥΤΗ επίγνωση της αδιστακτότητας του αντιπάλου.

    Αν τον θέλουν για πρωθυπουργό, αν το "σύστημα" τον θέλει για πρωθυπουργό, υπάρχει λύση: ΑΝΕΥ ΟΡΩΝ ΟΛΟΠΛΕΥΡΗ ΣΤΗΡΙΞΗ ΤΟΥ ΣΤΙΣ ΠΡΟΩΡΕΣ ΕΚΛΟΓΕΣ, ώστε να αποκτήσει την πλειοψηφία που χρειάζεται για να βγάλει τη χώρα από την κρίση.

    Πώς να τη βγάλει, αν δεν μπορεί να κυβερνήσει;

    Να αναλάβει μετά από επιτυχημένες εκλογές, αυτό και τίποτε άλλο. Όλα τα άλλα είναι νόθες λύσεις, που απώτερο σκοπό θα έχουν, όχι το καλό της χώρας, αλλά ΝΑ ΤΟΝ ΚΑΤΑΣΤΡΕΨΟΥΝ.

    • tzager avatar
      tzager @ Επώνυμος 29/10/2010 21:03:59

      Δηλαδή υπονοείς ότι πρέπει το 'σύστημα' να του εγγυηθεί ότι θα κερδίσει τις εκλογές με διευρυμένη πλειοψηφία;

  17. Orestios avatar
    Orestios 29/10/2010 20:38:21

    Το GAP αδυνατεί προφανώς να συντάξει προϋπολογισμό.
    Προτίμησε να σορτάρει με τα ομόλογα.
    Στην ουσία δεν μπορεί να κυβερνήσει. Η κυβέρνηση είναι σε παράλυση και φταίει η ΝΔ?
    Τα εμφανή πια αδιέξοδα της κυβερνητικής πολιτικής και του ίδιου του GAP γίνονται ζοφερά.

  18. Aris. A avatar
    Aris. A 29/10/2010 21:07:58

    O Παπανδρέου θα πάει στο εξωτερικό όπου και ο Σημίτης δηλαδή σπίτι του.

    Ο Παπανδρέου αντιμετώπισε μια τόσο σοβαρή υπόθεση όπως η ένταξη της χώρας στο ΔΝΤ με την γνωστή κουτσαβάκικη Πασοκική πολιτική.

    Πίστευε ότι θα αποφύγει το βαρύ πολιτικό κόστος εάν έφερνε την χώρα στα πρόθυρα της χρεωκοπίας και εμφάνιζε το μνημόνιο με ότι αυτό συνεπάγεται ως αναγκαίο κακό.

    Επειδή δεν ήθελε να περιορίσει το δημόσιο τομέα επειδή εκεί είναι ο σκληρός πυρήνας των ψηφοφόρων του ανέβασε υπέρμετρα την φορολογία προσπαθώντας να κρατήσει αλώβητο τον κομματικό στρατό του.

    Κάθε δράση έχει και αντίδραση.

    Μαζί με τους μεροκαματιάρηδες τρομοκρατήθηκαν και κεφαλαιούχοι με αποτέλεσμα την εξαγωγή κεφαλαίων στο εξωτερικό και το πάγωμα όλων των μικρών και μεγάλων επενδύσεων και άρα βαριά ύφεση.

    Τώρα που συνειδητοποιούν ότι δεν σπας πλάκα με παίκτες σαν το ΔΝΤ που τους πιέζει να πάρουν νέα μέτρα σε συνδυασμό με την ηχηρή εκλογική ήττα πανικοβλήθηκαν.

    Οι σύμμαχοι που πίστευε ότι είχε ο Παπανδρέου στο εξωτερικό θα μετατραπούν σε δημίους του.

    Εκλογές δεν θα κάνει γιατί αν παραβεί τις εντολές τους θα τον ισοπεδώσουν και θα καταπιεί το πικρό ποτήρι μέχρι τέλος.

    Κύριοι δεν μπορείτε να κοροιδεύετε στο διηνεκές αυτό καταλαβαίνουν και έχουν τρομοκρατηθεί.

    • mitsosms avatar
      mitsosms @ Aris. A 29/10/2010 21:29:40

      Για τον περιορισμό του Δημοσίου Τομέα θα συμφωνήσω. Όντως πρόκειται για μεγάλο λάθος η αποφυγή του περιορισμού του! Δεν νομίζω ότι θα μπορεί να αντιστέκεται σε αυτό για πολύ καιρό. Η τρόικα θα τον επιβάλλει αναπόφευκτα.

      • man8os avatar
        man8os @ mitsosms 29/10/2010 23:08:23

        Σταματα το παραμυθι της αντιστασης. Η κυβερνηση περνει αποφασεις και εφαρμοζει πολιτικες.
        Ως ανευθηνοι μαγοι.

  19. popolaros avatar
    popolaros 29/10/2010 21:18:33

    Έτσι είναι τα πράγματα και τα λέγαμε από πέρσι.
    Ο άνθρωπος ήταν πρωθυπουργός επί-συμβάσει.

    Φάνηκε από τις πρώτες εβδομάδες ότι πήγαινε για γρήγορο κάψιμο.
    Ανέλαβε με το ζόρι,ίσα ίσα για να περάσει 4-5 σοβαρά θεματάκια, με κυρίαρχο το να βάλει πόδι το ΔΝΤ στην ευρωζώνη.

    Όταν αυτή η κυβέρνηση οπεράτα, έχει έτοιμα νομοσχέδια για μετανάστες και καλλικράτη από τις πρώτες ημέρες αλλά διορίζει Διοικητή στο ΙΚΑ μετά από 10 μήνες, δεν θέλει πολύ μυαλό να καταλάβουμε τι παίχτηκε.

    Οι άνθρωποι είναι για ειδικά δικαστήρια αλλά ποιός θα τους πάει.

    Ο Σαμαράς θα πρέπει να παίξει καλαματιανά γιατί κοιτάνε να τον τυλίξουν οι φιλομνημονιακοί.

    • mitsosms avatar
      mitsosms @ popolaros 29/10/2010 21:27:16

      Μιλάς σαν να έχει πραγματοποιηθεί το σενάριο της ανάρτησης. Τα συμπεράσματά σου είναι εντελώς υποθετικά γιατί βασίζονται σε μία υπόθεση!

      • popolaros avatar
        popolaros @ mitsosms 30/10/2010 10:22:04

        Ο Giorgo εδώ και ένα χρόνο δεν είναι υπόθεση.
        Είναι γεγονός.
        Εσύ περίμενε να βγάλει 4ετία.

  20. mitsosms avatar
    mitsosms 29/10/2010 21:19:20

    Με γεια το καινούργιο look. Σκίζει, πάρα πολύ καλή δουλειά!

  21. mitsosms avatar
    mitsosms 29/10/2010 21:25:42

    Περί της ουσίας της ανάρτησης. Είναι ένα σενάριο τραβηγμένο από τα μαλλιά. Μπορεί και να βγει, αλλά το θεωρώ πολύ μα πολύ δύσκολο. Ο Παπανδρέου, αν κάνει εκλογές, θα τις κάνει για να σβήσει την ΝΔ από το χάρτη. Ξέρει ότι αν ο Σαμαράς δεν εκλεγεί, θα έχει σβήσει όλη η πολιτική που ακολούθησε έως τώρα. Θα έχει χάσει από την κυβέρνηση που πήρε τα πιο σκληρά μέτρα όλων των εποχών. Πολλοί θα τον κατηγορήσουν για την "αντιμνημονιακή" στρατηγική του και για την διγλωσσία εντός και εκτός χώρα. Συνεπώς υπάρχουν πολλά σενάρια. Το ζήτημα είναι ποιο είνια πιο πιθανό να πραγματοποιηθεί!

  22. ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ avatar
    ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ 29/10/2010 21:47:38

    Δεν νομιζω οτι ο ΓΑΠ ειναι διαθετιμενος να αφησει την καρεκλα.Εξαλλου το Πασοκ εχει παραδοση να εξαντλει την τετραετια μεχρι τελευταιου λεπτου.Τον τοπο θα καταστρεψει με τα κολπα που κανει ,γνησιος Παπανδρεου, θα μηχανορραφισει για να κρατηθει στην εξουσια.Τα χειροτερα ερχονται....

  23. factorx avatar
    factorx 29/10/2010 22:02:51

    Πληροφορίες λένε ότι αύριο θα δημοσιευθούν σενάρια συμφωνα με τα οποία ο πρωθυπουργπος θα προκηρύξεις εκλογές για τις ...12 Δεκεμβρίου και κάτι θα κάνει και με την δεύτερη Κυριακή των εκλογών.

    • Dyer avatar
      Dyer @ factorx 29/10/2010 22:39:22

      Την έχω και γω αυτή την πληροφορία.
      Δεν ξέρω όμως με ποιο τρόπο θα ερμηνευθούν τα αποτελέσματα, ώστε να θεωρηθεί αιτία για πρόωρες εκλογές;

    • popolaros avatar
      popolaros @ factorx 29/10/2010 22:48:09

      H διακαναλική φαίνεται να έγινε για να υπάρχει άλλοθι για πρόωρες.

  24. factorx avatar
    factorx 29/10/2010 22:10:31

    δείτε και το πλασάρισμα του Μαρκεζίνη αυτές τις ημερες

  25. loretta avatar
    loretta 29/10/2010 22:35:41

    .....δηλ με το τσου και με το ντε...θα βαλει το περιστροφο στο κεφαλι των ψηφοφορων.....

    τελικα με αεροπλανο θα την κανει...νυχτα....και θα του πουνε και αυτου....καληνυχτα γιωργο...!!

  26. popolaros avatar
    popolaros 29/10/2010 22:45:32

    O Ψυχ... και η παρέα του δαχτυλιδιού έχει έτοιμο backup πλάνο.
    Ο Sir σε ρόλο Ζολώτα σε κυβέρνηση φίλων του μνημονίου.
    Θέλω να διαβάσω το βιβλίο του κάποια ώρα.

  27. factorx avatar
    factorx 29/10/2010 22:49:19

    Το πιο τρελό που ακούγεται ειναι ότι ο ΓΑΠ θα προκηρύξει τις εκλογές ανμαεσα στις δυο Κυριακές των τοπικών εκλογών και θα μεταθέσει την δεύτερη Κυριακή (επαναληπτικές) ώστε ...να συμπέσουν με τις εθνικές εκλογές. Πάει το εχουν χάσει τελείως

    • Σοσιαληστής avatar
      Σοσιαληστής @ factorx 30/10/2010 00:25:49

      Ο τιραμόλα να αρχίσει γρασάρισμα στα ελικόπτεραααααα.

  28. sintonistis avatar
    sintonistis 29/10/2010 22:50:55

    αντιγραφη απο τον kostasxan............................................"Άλλα λέω κι άλλα κάνω, πως να σου το πω", έτσι λέει το πολύ όμορφο τραγούδι του Σωκράτη Μάλαμα, που φαίνεται πως υιοθέτησε ως πολιτική στάση ο αρχηγός της ΝΔ, κ. Αντώνης Σαμαράς. Ο οποίος πηγαίνοντας στις Βρυξέλλες, άφησε στην Αθήνα την αντιμνημονιακή μάχη και πρόβαλλε την απόλυτη στήριξή του στα μέτρα δημοσιονομικής εξυγίανσης και τις διαρθρωτικές αλλαγές που προωθεί η κυβέρνηση Παπανδρέου.
    Γιατί αυτή η διγλωσσία;
    Πρώτον γιατί και αυτός είναι συνδαιτημόνας της λέσχης Bilderberg όπως και ο πρωθυπουργός, και προφανώς οι "εικονικές" διαφοροποιήσεις του γίνονται προκειμένου να παραπλανήσουν τους "ιθαγενείς" ώστε να περιχαρακώνονται στο ένα από τα δύο μεγάλα κόμματα με αποτέλεσμα να παραμένει ισχυρός ο δικομματισμός.
    Και δεύτερο γιατί υπήρξαν, εξαιτίας της "κατ' επίφασιν" διγλωσσίας του, ενοχλήσεις των αδελφών κομμάτων της Ευρωπαϊκής δεξιάς (που στηρίζουν την μνημονιακή πολιτική Παπανδρέου) με αποτέλεσμα να διαταραχθούν οι σχέσεις της ΝΔ με το Ευρωπαϊκό Λαϊκό κόμμα.
    Άρα, την ουρά στα σκέλια ο Καλαματιανός αρχηγός της ΝΔ. Και πρέπει να επινοήσει άλλες κόντρες με τον πρώην συμφοιτητή, φίλο και ομοτράπεζό του στη διεθνή οικονομική λέσχη των καπιταλιστών, ώστε να μπορέσει να συγκρατήσει πλέον τους οπαδούς του κόμματός του...................................."

    τι εχετε να σχολιασετε για τα παραπανω?

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ sintonistis 29/10/2010 22:57:37

      Oτι δεν καταλαβες αυτα που ελεγε τοσο καιρο ο Σαμαρας.
      Δε χρειαστηκε να παει στις Βρυξελλες για να υποστηριξει τις διαρθρωτικες αλλαγες.Τις ειχε ηδη ψηφισει στην Αθηνα εκτος αν δεν παρατηρησες οτι η ΝΔ ψηφισε και το νομο για τα φορτηγα και για τον ΟΣΕ.
      Ουτε αλλαξε κατι.Διαφωνει με τους φορους και τις περικοπες μισθων και οχι με τις ιδιωτικοποιησεις και αυτο το ειπε και στην Αθηνα και στις Βρυξελλες.

      • sintonistis avatar
        sintonistis @ ψυχραιμια 29/10/2010 23:04:22

        αποκλειεται να μην εχω καταλαβει τι ελεγε και τι εχει ψηφισει! ...... τον "παρακολουθω" απο την στιγμη που εβαλε υποψηφιοτητα για αρχηγος της Ν.Δ...... εχω κανει μεγαλο αγωνα για να τον δω αρχηγο της Ν.Δ.....

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ sintonistis 29/10/2010 23:00:25

      Εγώ εξακολουθώ να μην βλέπω καμία διγλωσσία. Τους είπε πολύ καθαρά ότι δεν συμφωνεί με τα μέτρα. Από κει και πέρα, ποιος αμφιβάλλει ότι ΚΑΠΟΙΑ μέτρα θα έπρεπε να παρθούν; Δεν συμφωνούμε με αυτή την εξωφρενική κατάσταση που ζούμε. Όμως κάποια μέτρα θα έπρεπε να παρθούν, δεν θα έπρεπε; Κι ο Καραμανλής πριν από τις εκλογές για σκληρά μέτρα μίλησε (όχι βέβαια για αυτό το αίσχος που ζούμε).

      Μην ψαρώνετε ρε παιδιά από την προπαγάνδα του συστήματος. Προσπαθούν να δείξουν ότι ο Σαμαράς είναι σαν τα μούτρα τους, αλλά δεν έχει καμία σχέση αυτό που θα έκανε ο Σαμαράς (ή θα έκαμνε ο Καραμανλής) με αυτό που έκανε ο ΓΑΠ.

      Τόσες και τόσες παλιότερες κυβερνήσεις μείωσαν υψηλά ελλείμματα, το έκανε καμία με τον τρόπο που το έκανε ο ΓΑΠ; Μην τρελαθούμε κιόλας!

      Λίγο ή πολύ, το έκαναν με τον τρόπο που λέει ο Σαμαράς τώρα. Έδωσαν δηλαδή παράλληλη έμφαση στην ανάπτυξη. Και μειώθηκαν μια χαρούλα τα ελλείμματα. Άλλο αν από τον διαβόητο "φόβο του πολιτικού κόστους" μόλις μειωνόταν το έλλειμμα όλοι ξαναχαλάρωναν.

      Σκοπός μας από δω και πέρα, ΕΘΝΙΚΟΣ ΣΚΟΠΟΣ, είναι να ξοφλήσουμε όλο το χρέος. Γίνεται! Θα αποκτήσουμε πλεονασματικούς προϋπολογισμούς και θα το ξοφλήσουμε. Μεταπολεμικά και μέχρι τη χούντα είχαμε βασικά πλεονασματικούς προϋπολογισμούς. Θα ξαναέχουμε και τώρα, έστω κι αν είναι πιο δύσκολο.

      Αλλά εμείς θέλουμε να μηδενιστεί το χρέος με το να πούμε "δεν πληρώνουμε".

      Αυτό είναι όχι μόνον λίγο ή πολύ ανέφικτο (δεν ξέρω πόσο θέλετε να ρίξετε εσείς το βιοτικό σας επίπεδο από το διεθνή αποκλεισμό της Ελλάδας, εγώ θα το έριχνα αλλά όχι για αυτόν τον σκοπό), αλλά για μένα είναι και ανήθικο. Τα λεφτά που μας δάνεισαν οι διεθνείς τράπεζες είναι οι καταθέσεις των δικών τους μισθωτών και των δικών τους συνταξιούχων, δεν είναι ΔΙΚΑ ΤΟΥΣ, των τραπεζών λεφτά!

      Φυσικά ακούγεται πολύ ωραίο να πατήσουμε ένα κουμπί και να μην πληρώσουμε, αλλά ευτυχώς που ο Σαμαράς δεν είναι τέτοιος!

      Αν δεν σας αρέσει, μην τον ψηφίζετε. Κρατήστε τον ΓΑΠ.

      • sintonistis avatar
        sintonistis @ Επώνυμος 29/10/2010 23:08:35

        ...."Αν δεν σας αρέσει, μην τον ψηφίζετε. Κρατήστε τον ΓΑΠ........" φιλε μου επωνυμε , πολυ εξτρεμ σε βλεπω..... δεν ειναι απαντηση - προτροπη αυτη .....

        • Επώνυμος avatar
          Επώνυμος @ sintonistis 29/10/2010 23:12:42

          Ο καθένας κάνει αυτό που νομίζει. Αλλά αν στο ΑΥΤΟΝΟΗΤΟ ότι χρειάζεται δημοσιονομική εξυγίανση και στο επίσης ΑΥΤΟΝΟΗΤΟ ότι αυτό μια χαρά μπορεί να γίνει χωρίς το Μνημόνιο εσείς έρχεστε τώρα και βλέπετε "διγλωσσία", ε, τότε, τι να σας πω ρε παιδιά. Πολύ απλά. Μην τον ψηφίζετε.

          Αν πω αυτό που πραγματικά σκέφτομαι, θα γίνω πολύ κακός.

          • sintonistis avatar
            sintonistis @ Επώνυμος 29/10/2010 23:16:15

            ας γινεις κακος...... πεστο

          • Επώνυμος avatar
            Επώνυμος @ Επώνυμος 29/10/2010 23:21:26

            Όχι, δεν υπάρχει λόγος. Από κει και πέρα, η ευθύνη του καθενός είναι να κατανοεί την πραγματικότητα σωστά. Ποιοι είμαστε εμείς οι υπόλοιποι να του κάνουμε το δάσκαλο. Λέμε τη γνώμη μας και τελείωσε. Και η γνώμη μου είναι, κάντε ό,τι νομίζετε ρε παιδιά. Αν ψαρώνετε τόσο εύκολα στην προπαγάνδα του συστήματος και νομίζετε ότι λίγο πολύ είναι ίσα κι όμοια ο Σαμαράς με τον ΓΑΠ, τι να σας πω εγώ.

      • Dyer avatar
        Dyer @ Επώνυμος 29/10/2010 23:50:23

        Η σύγκριση με το παρελθόν δεν έχει νόημα μετά την παγκοσμιοποίηση και την άλωση από τις πολυεθνικές. Άρα η αποπληρωμή του χρέους, έτσι μάλιστα όπως το έκανε ο ΓΑΠ, είναι αδύνατον. Στις οικονομικές συναλλαγές δεν υπάρχουν ηθικοί κανόνες και η επιχειρηματικότητα έχει το ρίσκο της. Άλλωστε με τα δανεικά δεν γίναμε παραγωγικότεροι και πλουσιότεροι. Τα προϊόντα τους αγοράζαμε και διαλύσαμε για χάρη τους τον παραγωγικό ιστό της χώρας. Και το γνώριζαν.
        Άμεση έξοδο από το μνημόνιο που υποθηκεύει τη χώρα, πάγωμα στη πληρωμή χρεών και τόκων, και υλοποιούμε το «καταναλώνω ότι παράγω». Και αν μα διώξουν από το ευρω έχουμε πολλές εκδοχές ακόμα , δυσκολότερες βέβαια αλλά σίγουρα αναπτυξιακές.

        • TopGunZ avatar
          TopGunZ @ Dyer 30/10/2010 14:42:23

          Τι ακριβώς παράγεις δλδ? Και άντε πες 5-10-20-100-1000 παράγουν ένα ραδίκι, ένα μπρόκολο, 5 οκάδες γάλα, ένα σώβρακο... οι υπόλοιποι, που εξαρτώνται από το εμπόριο των προιόντων των "κακών" πολυεθνικών τι θα φάνε? Πως θα ντυθούν?

      • TopGunZ avatar
        TopGunZ @ Επώνυμος 30/10/2010 14:39:26

        Πες το ρε Επώνυμε! Εδώ όλοι νομίζουν ότι όπως λες θα πατήσουμε ένα κουμπί και θα σβηστεί το χρέος. Εν τω μεταξύ με το νόμισμα που θα υιοθετήσουμε στα τάρταρα, μηδαμινή αυτάρκεια λόγω μηδαμινής παραγωγής, τρελό φτύσιμο από τον υπόλοιπο πλανήτη λόγω τραγικής έλλειψης πλέον αξιοπιστίας, όχι Μερτσεντέ δε θα έχουμε να αγοράσουμε όπως λένε μερικοί ειρωνικά, το σκ@τό μας θα δυιλίζουμε για να φάμε.

        • Misha avatar
          Misha @ TopGunZ 30/10/2010 14:48:02

          Τρελό έλλειμμα αξιοπιστίας έχεις όταν σου λένε πήδα από την κορυφή του Ολύμπου χωρίς αλεξίπτωτο , και το κάνεις, όπως κάναμε εμείς τις τελευταίες δύο δεκαετίες υπακούοντας σε όλα τα κελεύσματα των Βρυξελλών , διαλύοντας τον παραγωγικό ιστό της χώρας , δεχόμενοι τα Καρφουρια,τα Λίντλ και τους εκατομμύρια μετανάστες οι οποιοι στέλνουν όλα τα έσοδα τους εκτός Ελλάδας.
          Όταν πεις επιστρέφω στη δραχμή μου, φορολογω τα εισαγόμενα και ανασυντάσσω τον παραγωγικό και κοινωνικό ιστό προς όφελος των πολιτών και όχι των τραπεζών ,τότε σε παίρνουν σοβαρά υπόψη κι αρχίζουν να σε κοιτάνε με σεβασμό.Όπως κάνουν με τη Ρωσία που πέταξε με τις κλωτσιές τους τυχοδιώκτες ή την Αργεντινή που διαολόστειλε -και πρόσφατα- το ΔΝΤ.

          Βέβαια για να πεις τα ΟΧΙ πρέπει να είσαι Τάσσος, όχι Κληρίδης ούτε Χριστόφιας , για να μιλήσω στην κυπριακή «διάλεκτο» που τη ζήσαμε πρόσφατα .

  29. leftayparxoyn avatar
    leftayparxoyn 29/10/2010 22:51:34

    Κατά την γνώμη μου το ΠΑΣΟΚ βλέπει ότι έχει μεγάλη φθορά πολύ νωρίς και δεν μπορεί να απορροφήσει το κόστος και την δυσαρέσκεια μόνο του για αυτά που έρχονται :
    α) εθνικά θέματα= (μεγάλες απώλειες κυριαρχικών δικαιωμάτων)
    β) απολύσεις= (μεγάλη αντιπαράθεσή με τον κομματικό τους στρατό)
    γ) άνοιγμα κλειστών επαγγελμάτων & ενιαίο μισθολόγιο =(μεγάλη αντιπαράθεσή με τις δικές τους συντεχνίες)
    Σε όλα αυτά ψάχνει συνενόχους γι αυτό και θα προκηρύξει εκλογές.
    Εαν τους βρεί έχει καλώς εάν όχι θα πετάξει την καυτή πατάτα στον Σαμαρά πριν αποκτήσει αυτοδυναμία και αλλάξει γραμμή πλεύσης .
    Με τον Σαμαρά να κάνει αντιπολίτευση δεν προχωρά γιατί γνωρίζει ότι το ΠΑΣΟΚ θα σβήσει από τον πολιτικό χάρτη.
    Και αυτό κάποιοι δεν το θέλουν.

  30. ΚΟΚΚΙΝΟΣ ΑΝΕΜΟΣ avatar
    ΚΟΚΚΙΝΟΣ ΑΝΕΜΟΣ 29/10/2010 22:52:25

    Δείτε μια σελίδα απο τον παράνομο ΟΔΗΓΗΤΗ του ΟΚΤΩΒΡΗ 1973 με πολύ ενδιαφέρον εδώ.....http://redwildwind.blogspot.com

    • factorx avatar
      factorx @ ΚΟΚΚΙΝΟΣ ΑΝΕΜΟΣ 29/10/2010 23:36:11

      Αν γνωριστούμε κάποτε θα σου πως ποιος τον έβγαλε εκείνον τον ΟΔΗΓΗΤΗ και η Ασφάλεια είχε τρελλαθεί που δεν μπορουσε να τον βρεί. Εμεινε ανώνυμος και όταν θεώρησε οτι το ΚΚΕ δεν ήταν εκείνο που νόμιζε πηγε σπίτι του και δεν το αντάλλαξε

      • oli avatar
        oli @ factorx 30/10/2010 15:30:34

        'Μην καρφωνομαστε,μωρο μου,'που θα'λεγε και ο Τζιμακος,Βασιλακη...

  31. Αγροφυλακας avatar
    Αγροφυλακας 29/10/2010 23:11:53

    Και η χούντα με μπροστάρη Μαρκεζινη προσπάθησε να αποχωρήσει. Για κοίτα ρε που έχουν δίκαιο αυτοί που λένε ότι η ιστορία επαναλαμβάνεται. Ας μην κρατάμε όμως μεγάλο καλάθι , μέσα τα κεφάλια ξανά στην πραγματικότητα, γιατί στην πολιτική όλα παίζονται μέχρι την τελευταία στιγμή.

  32. rally monkey avatar
    rally monkey 29/10/2010 23:35:21

    στο μεγκα τι παιζει ?- ειδησεις απο παραλληλο συμπαν με παρεμβασεις Πρετεντερη(..που btw κατεληξε να ειναι ο μονος που κανει αντιπολιτευση στον ΓΑΠ)
    Ημαρτον

    • Αλεξανδρος avatar
      Αλεξανδρος @ rally monkey 29/10/2010 23:45:23

      Μπαα και η Μακρη ΄΄αντιπολιτευση΄΄ κανει......ε ρε που μπλεξαμε με δαυτους......

  33. oxoxo avatar
    oxoxo 29/10/2010 23:57:11

    Σε ότι αφορά τον Σαμαρά δε διακρίνω καμιά διγλωσσία. Συνοπτικά, εξαρχής έχει δηλώσει ότι η χώρα χρειάζεται διαρθρωτικές μεταρρυθμίσεις και άλλο μείγμα οικονομικής πολιτικής με κατά βάση αναπτυξιακό χαρακτήρα κι όχι απλά περικοπές χαμηλών συντάξεων και μισθών.
    Τώρα, όσον αφορά τον κ. Μαρκεζίνη ας μην υπερβάλουμε σε καχυποψία. Τουλάχιστον όσοι έχουμε διαβάσει τα βιβλία του (ιδιαίτερα το "Σκιές από την Αμερική") δεν μπορούμε να τον κατατάξουμε στους "Μνημονιακούς", δηλαδή τους οπαδούς της εθελοντικής υποτέλειας. Ούτε οι δηλώσεις του προδίδουν ματαιόδοξη πολιτική φιλοδοξία.

  34. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 29/10/2010 23:58:47

    Τι είναι αυτός ο Μαρκεζίνης βρε σύντροφοι;

    • Professor Moriarty avatar
      Professor Moriarty @ Αυριανιστής 30/10/2010 00:00:03

      Sir

      • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
        Γιάννης Φαίλτωρ @ Professor Moriarty 30/10/2010 00:10:12

        Κάτι σαν το Μπιθικώτση της πολιτικής να πούμε.

        • Professor Moriarty avatar
          Professor Moriarty @ Γιάννης Φαίλτωρ 30/10/2010 00:35:29

          Είπα να το συμπληρώσω και με πρόλαβες! Ως προς την φωνή μία οκτάβα ψηλότερα... Sir Basil Markezinis. Nομικός είναι. Διεθνές δίκαιο, γεωστρατηγική, κλπ. Πάντως, ενώ γράφει για ανεξαρτητοποίηση Ευρώπης από ΗΠΑ, τώρα είναι καθηγητής στο Πανεπιστήμιο του Τέξας, στο Ώστιν.

    • ΒΙΣ avatar
      ΒΙΣ @ Αυριανιστής 30/10/2010 01:11:49

      Ακουσα την ομιλία του Βασιλείου Μαρκεζίνη, είχα διαβάσει και ένα κείμενό του σε εφημερίδα. Πολύ συγκροτημένος ευρωπαϊκός και πατριωτικός συντηρητικός λόγος. Καιρός ήταν...
      Μετά όλο το ροζ και το κίτρινο νεοφιλελεύθερο που μας έχει κατακλύσει...
      Φτάσαμε στο σημείο να ακούμε τους διάφορους Μανδραβέληδες και Μπάμπηδες και Πορτοσάλτηδες και να νομίζουμε ότι αυτοί είναι "δεξιά"...

  35. Μαύρος Ιάκωβος avatar
    Μαύρος Ιάκωβος 30/10/2010 00:04:16

    Έχω κάποιες απορίες κ θα ήθελα να μου λυθούν.Ο Τζέφρυ θα φύγει, γιατί υπέγραψε το μνημόνιο που δεν ήθελε ο λαός κ τώρα νιώθει τύψεις;Συγνώμη αλλά χ.....ε για τον ελληνικό λαό......Θα κάνει εκλογές επειδή τον πολεμάνε τα συνδικάτα,τα ΜΜΕ,η αντιπολίτευση;Πρίμα του πάνε όλα παράπονο δεν πρέπει να έχει....Θα κάνει εκλογές επειδή πιέζεται απο μια ξένη δύναμη π.χ. Αμερική;Ούτε αυτό παίζει,ήδη το αιγαίο μοιράστηκε,πάμε για συνδιοίκηση....Θα κάνει εκλογές επειδή κινδυνεύει η κοινοβουλευτική πλειοψηφία;Εδώ κ αν γελάμε,έχει 157 βάλε κ τους 3 παρόντες,ντοράκι,καρατζαφέρη,κουβέλη...Άπλας είναι κ εδώ....Θα ήθελα να μου απαντήσετε αν ήσασταν στη θέση του κ όχι τι θα θέλατε εσείς.....Για ποιό λόγο να κάνει εκλογές;Τόσους αγώνες έκανε μέχρι να γίνει prime minister κ θα φύγει χωρίς να ολοκληρώσει το έργο του(να καταστρέψει την ΕΛΛΑΔΑ)

    • tsilivithras avatar
      tsilivithras @ Μαύρος Ιάκωβος 30/10/2010 00:08:48

      Για να "εκβιάσει" τους δανειστές που τον βλέπουν τελειωμένο και θέλουν να τον αντικαταστήσουν με ένα σχήμα "συνεργατικό" το οποίο όμως ακόμα δεν έχουν έτοιμο...(hence the threat).

      Ίσως...

      • Μαύρος Ιάκωβος avatar
        Μαύρος Ιάκωβος @ tsilivithras 30/10/2010 00:16:23

        Να τους εκβιάσει γιατί;Υπάρχει καλύτερος αχυράνθρωπος απο το ΓΑΠ;Τους κάνει όλα τα γούστα,ο κατάλληλος άνθρωπος στην κατάλληλη θέση

        • tsilivithras avatar
          tsilivithras @ Μαύρος Ιάκωβος 30/10/2010 00:32:35

          Είναι όμως όντως ο κατάλληλος στην κατάλληλη θέση;;
          Και για ποιους από τους δανειστές;;

          Και έστω ότι η αποπληρωμή είναι η μια μπίζνα.
          Με τις άλλες τι γίνεται;;
          Ο Αστακός ποιανού μπίζνα ήταν και χάλασε;;
          Ήταν τυχαίο που ακούστηκε ξαφνικά για δήθεν φορολογία των πλουσίων και ο Προβό την επομένη είπε για ΚΑΠΗ κτλ;;;

          Κι εγώ στο ψάξιμο είμαι μην νομίζεις...μοιραζόμαστε σκέψεις, κάποιος μου βαλε την ιδέα και το σκέφτομαι.

          Εγώ έγραψα αρκετές φορές τελευταία ότι πιστεύω πως ο ΓΑΠ "κοστίζει" πλέον.
          Μπορεί για μας να είναι αστείο αλλά μέτρα και ρυθμίσεις σκληρές σαν αυτά που περνάμε (και θα ρθουν) θέλουν ησυχία και τάξη.

          Ο ΓΑΠ από μόνος του είναι αιτία εμφυλίου.

          Και ίσως είναι ώρα να τον στείλουν σε κανένα ΟΗΕ για να ρθει η "κυβέρνηση συνεργασίας".

          • Μαύρος Ιάκωβος avatar
            Μαύρος Ιάκωβος @ tsilivithras 30/10/2010 00:42:02

            Φίλε μου δεν τα καίς έτσι εύκολα τα χαρτιά σου.Ο ΓΑΠ είναι αυτή τη στιγμή το καλύτερο χαρτί για όλους αυτούς.Μόνο ο λαός δεν τον γουστάρει ή ένα μεγαλο ποσοστό.Ωραία όλα αυτά τα σενάρια,θέλει όμως επαγρύπνηση κ προσοχή να σου θυμίσω κ κάποια δημοσιεύματα για μετανάστες που εγγράφηκαν παράνομα στους εκλογικούς καταλόγους

          • tsilivithras avatar
            tsilivithras @ tsilivithras 30/10/2010 00:52:44

            Jake σου είπα σίγουρος δεν είμαι και η ακροστοιχίδα συμφερόντων είναι πολύ μεγάλη με όλους αυτούς τους μπαγαμπόντηδες.

            Αλλά κάποιος μου υπέδειξε την διαφορά στα επιμέρους συμφέροντα των δανειστών μας και μου κανε κλικ...ότι μετά την αποτυχία του Αστακού που ήταν family business ξαφνικά ο ΓΑΠ μιλάει για φορολογία πλουσίων και αναγκάζει τον Προβό την επομένη να μιλά για ΚΑΠΗ και λοιπά φαιδρά...

            Btw εγώ τον θεωρώ πολύ περιορισμένης δυνατότητας...και πιστεύω ότι το ίδιο και οι δανειστές.
            Ότι δλδ ήδη έπιασε το expiry date και πάμε για το επόμενο.

    • rally monkey avatar
      rally monkey @ Μαύρος Ιάκωβος 30/10/2010 00:33:43

      το ολοκληρωσε - απλα δεν το εχουμε εμπεδωσει ακομα

  36. hope avatar
    hope 30/10/2010 00:11:09

    ρε παιδιά ο Λαλιώτης που είναι;

    • Μisha avatar
      Μisha @ hope 30/10/2010 00:17:16

      Παίζει, δια της συζύγου Μαρίνας, στην ψυχιατρική μεταρρύθμιση.

  37. Χάρης avatar
    Χάρης 30/10/2010 00:16:25

    Πάνε για συνεργασίες και νέα πρόσωπα.

  38. Σοσιαληστής avatar
    Σοσιαληστής 30/10/2010 00:29:48

    Όποιοι ξέρουν τις κινήσεις του και παίζουν CDS κονομάνε τρελό χρήμα.

    • rally monkey avatar
      rally monkey @ Σοσιαληστής 30/10/2010 00:36:54

      μπα..τζαμπα λεφτα μοιραζει..εκτος και αν περιμενες να τοποθετηθεις μετα το τελος της 'διακαναλικης',

      • Σοσιαληστής avatar
        Σοσιαληστής @ rally monkey 30/10/2010 00:52:34

        το θέμα είναι ότι κάποιοι ήξεραν τι θα πει στην διακαναλική γκε γκε;

        • Orestios avatar
          Orestios @ Σοσιαληστής 30/10/2010 01:15:48

          +1000
          Έβγαλαν πολύ χρήμα!!!

  39. BlueSky avatar
    BlueSky 30/10/2010 00:36:51

    Παρακαλώ να γίνει έρευνα για την ίδρυση της Τράπεζας του Αιγαίου, που έγινε πριν 8 ημέρες στην Ανδριανούπολη. Τράπεζα συνεκμετάλλευσης του Αιγαίου; Από ποιούς θα χρηματοδοτείται;
    Αφού διαλύθηκαν σχεδόν τα πάντα στην Ελλάδα, θα γυρίσει και θα εξαγγείλει εκλογές την 12η Δεκ;
    Και όπως λέει μεταξύ συνεργατών του who Knows?

  40. varanus komodoensis avatar
    varanus komodoensis 30/10/2010 00:40:07

    καλο ειναι να γινουν εκλογες για να προκυψει,εκ των πραγματων,οικουμενικη κυβερνηση.να διανεμηθουν οι ευθυνες,ετσι ωστε οταν πραγματοποιηθει το λαϊκο ξεσπασμα να ΤΟΥΣ ΠΑΡΕΙ Ο ΧΑΡΟΣ ΟΛΟΥΣ ΜΑΖΙ..να μην εχει δικαιολογια κανεις απο ολους αυτους...

  41. hope avatar
    hope 30/10/2010 01:05:26

    Εκλογές δεν πρόκειται να γίνουν. Ούτε ο Σαμαράς θέλει εκλογές( δεν έχει κάνει κάθαρση μέσα στο κόμμα). Οι περιφέρειες θα χωριστούν σε δεξιές και αριστερές. Απλά πράγματα. Κανένας κερδισμένος. Γυρνάμε στην σκληρή πραγματικότητα.Οι εκλογές της τοπικής αυτοδιοίκησης δεν λένε ποτέ την αλήθεια.
    Ο λαός δεν θέλει εκλογές μέσα σε ένα μήνα ουτε μέσα σε δύο χρόνια.

  42. Θεωρείο avatar
    Θεωρείο 30/10/2010 01:23:45

    Έχω μια θεωρία για το “Πού το πάει” ο ΓΑΠ, που όσο κι αν έψαξα τα σχόλια δεν είδα κάτι ολοκληρωμένο αντίστοιχο.
    theoreio.wordpress.com/2010/10/28/πού-το-πάει-το-πράγμα/
    Η διακαναλική δεν ήταν η μόνη κίνηση που έγινε. Συγχρόνως, ο ΥπΕξ έκανε τρελές δηλώσεις στην Κύπρο για αυξημένο έλλειμα και παρερμηνεύτηκαν οι δηλώσεις Προβόπουλου από τα ΜΜΕ, από δήθεν “λάθος ερμηνεία” (τυχαίο;)

    Συμπεραίνω εν ολίγοις τα παρακάτω:

    “Με ένα σμπάρο πολλά τρυγόνια! …και μετά λέτε τον ΓΑΠούλη πως είναι χαζούλης. Αμ δε. Ο εξυπνοτερότερος είναι!

    Μέτρα με τα δάχτυλα:
    (σ.σ. ομιλεί το ΠΑΣΟΚ)
    1. Είμαστε προστάτες του φτωχού και δοκιμαζόμενου πολίτη
    2. Ο Νο 3 προδότης (σ.σ. Προβόπουλος) είναι καλός άνθρωπος. Για καλό τα είπε αυτά, βρε! Να μαζευτεί κάνα φράγκο να το δώσουμε στους φτωχούς συνταξιούχους και τους νέους ανέργους που δημιουργούμε
    3. Οι ΜΜΕδες είστε ανίκανοι να καταλάβετε απλά ελληνικά, γι’ αυτό τόσες φορές από λάθη σας παραπλανάτε τους πολίτες, ενώ εμείς κάνουμε καλά τη δουλειά μας
    4. Οι ΜΜΕδες είστε πικρόχολοι, γιατί θα έπρεπε να σας πάει το μυαλό ότι, δεν μπορεί τέτοιοι σωτήρες υπεράνθρωποι να κάνουν τόσο ποταπά πράγματα. Γι’ αυτό από την αρνητική σας προκατάληψη (μουρτζουφλιά) διαστρεβλώνετε τις καλές προθέσεις μας
    5. Οι ΜΜΕδες και οι πολίτες που έσπευσαν να σας πιστέψουν αμέσως είστε αχάριστοι και μας πληγώσατε τις καρδιές. Κλαίμε με λυγμούς και τα μάτια μας θολώσαν απ’ τα δάκρυα και δεν βλέπουμε και μπορεί να κάνουμε και κάνα λάθος που οφείλετε να μας το συγχωρήσετε. Και έτσι όπως μας έπεσε και το ηθικό, δεν παν τα πόδια μας, και μπορεί να αργήσουμε να κάνουμε τη δουλειά μας και θα αργήσουμε να ορθοποδήσουμε όπως σας παραμυθιάσαμε τις προάλλες γι’ αυτό θα κάνετε κι άλλο υπομονή.”
    Τι λέτε;

  43. Θεωρείο avatar
    Θεωρείο 30/10/2010 01:45:34

    Προς στήριξη του προηγούμενου σχολίου μου, συλλογιστείτε, όταν ακούει ο "ανυποψίαστος" πολίτης ειδήσεις σαν κι αυτήν δεν πέφτει ΑΜΕΣΩΣ και ΑΒΙΑΣΤΑ στην παγίδα της κινδυνολογίας; Αυτός είναι ο ορισμός της κινδυνολογίας.
    www.skai.gr/news/finance/article/155318/nea-ektinaxi-ton-spreads-kai-domino-exelixeon-
    "Νέα εκτίναξη των spreads και ντόμινο εξελίξεων
    Νέα σημάδια δυσπιστίας προκαλεί στις παγκόσμιες αγορές η εικόνα της ελληνικής οικονομίας όσο πλησιάζουν οι εκλογές, οπότε η ελληνική κυβέρνηση θα πρέπει να ανακοινώσει τις αποφάσεις της για το αν θα συνεχίσει κανονικά τις μεταρρυθμίσεις, ή αν θα στραφεί εκ νέου στις κάλπες.
    ...Έτσι, τα Spread για άλλη μία ημέρα πήραν την Παρασκευή την ανιούσα και έφτασαν το μεσημέρι στις 839 μονάδες από τις 749,8 που ήταν νωρίς το πρωί.

    Ανάλογη πορεία παρουσίασαν και τα ασφάλιστρα κινδύνου των πενταετών ομολόγων που ξεπέρασαν τις 806 μονάδες.

    Στο μεταξύ, με πτώση 1,93% στις 1.547,43 μόνάδες έκλεισε ο γενικός δείκτης τιμών στο χρηματιστήριο Αθηνών, που ενδοσυνεδριακά υποχωρούσε μέχρι και 3%, εν μέσω φημών περί αναδιάρθωσης του ελληνικού χρέους.

    Η εικόνα της οικονομίας μας αναμένεται να γίνει ακόμα χειρότερη μόλις ανακοινωθούν οι αναθεωρήσεις της Eurostat, οι οποίες θα οδηγήσουν το έλλειμμα του 2009 πάνω από 15,5% και το χρέος πάνω από το 127% του ΑΕΠ.

    Όπως σημειώνει σε δημοσίευμά της η εφημερίδα New York Times που επικαλείται ανώνυμες πηγές, το έλλειμμα του 2010 αναμένεται να αυξηθεί στα επίπεδα του 8,9%, πράγμα που σημαίνει ότι η κυβέρνηση θα βρεθεί αντιμέτωπη με μία νέα μαύρη τρύπα ύψους 1,8 δισ. ευρώ, τα οποία θα πρέπει να καλυφθούν μέσα στον Νοέμβριο και Δεκέμβριο.

    Αυτό σημαίνει βέβαια νέα μέτρα καθώς τα τέλη κυκλοφορίας, η περαίωση και τα οι φόροι επί των ακινήτων δεν αγγίζουν καν αυτό το ποσό. "

  44. spiros avatar
    spiros 30/10/2010 07:36:42

    Η ΝΔ νομίζω οτι δεν πρέπει να συμμετέχει στο παιχνίδι της συγκυβέρνηασης . Η όποια εμπλοκή σημαίνει αυτοκτονία. Τώρα πρέπει να ξεκαθαρίσει ότι είναι κομμα των σωστών και καθαρών λύσεων και δεν είναι κόμμα για την εξουσία αδιαφορόντας για την πατρίδα. Το πολυσυζητημένο σχήμα το μόνο που θα κάνει θα ξεζουμίσει τον Λαό. ΄Πρώτα με την πώληση μισοτιμής των χρυσαφικών και στην ακολουθία με τον πλουτισμό των διοικούντων χωρίς αντίδραση. Τί νόημα έχει η εκ των υστέρων καταδίκη; Το σλόγκαν " Όλοι ίδιοι είναι". Εγώ ώς Έλληνας δεν το δέχομαι.

  45. προβοκατορας avatar
    προβοκατορας 30/10/2010 08:26:39

    α ρε προβατα! σας πιπιλανε το μυαλο με εκλογες για να εκτονωσετε την αντιδραση σας μπροστα σε μια καλπη και το βραδυ σε πανηγυρια στην ομονοια.
    ξυπνηστε ρε και παρτε τους με τις πετρες, αν ειμαστε σε τοσο τραγικη κατασταση οσο λετε δε πρεπει να αφησουμε κανενα πολιτικαντη να το σκασει με ελικοπτερο

  46. Άργος avatar
    Άργος 30/10/2010 13:59:51

    Πού το πάει;

    Ένα χρόνο πριν, απευθυνόμενος στις αγορές, 1) μίλησε για Τιτανικό κι επιμήκυνε την καταστροφολογία, 2) καθυστερώντας την ανάληψη δράσης και 3) αρνούμενος χείρες βοηθείας που θα έδιναν μια ανάσα. Συνέπεια, εκτίναξη των spread και cds.

    Τώρα, 1) κατηγορεί και μειώνει ολόκληρο τον λαό, 2) καθυστερεί τα Έσοδα με συστημική ατονία και 3) αποσταθεροποιεί την Οικονομία με την απειλή εκλογών. Συνέπεια, εκτίναξη των spread και cds.

    Τυχαία η επανάληψη;
    ---------------------
    Στο μεταξύ διάστημα, α') ΤΟΛΜΑ, διανοείται να τολμήσει να ψεύδεται στον λαό λέγοντας ότι έχει νομική έγκριση του αρμοδίου οργάνου του Κράτους αλλά έστειλε το Μνημόνιο σε δικηγορικό γραφείο στο Λονδίνο, β') υλοποιεί εντολές του ΝΑΤΟ του 2006 (περί νησιών του Ανατολικού Αιγαίου κλπ) και νεώτερες 'κατευθύνσεις' σχετικά με του εθνικούς πόρους, γ') συμπεριλαμβάνει 'Μακεδονική Μειονότητα' στις τοπικές εκλογές, δ') υποσκάπτει με εντεταλμένους ημέτερους (π.χ. Δραγώνα) την Παιδεία, ε') αντί εξορθολογισμού, αποσαθρώνει το σύστημα Υγείας, στ') ανοίγει τις πόρτες στα τοπικά μονοπώλια στραγγαλίζοντας τον μικρομεσαίο (50 άδειες φορτηγών σε μία οικογένεια στους ημέτερους), ζ') στάση πληρωμών από την πρώτη στιγμή στο εσωτερικό, τάφος για την μικρομεσαία επιχειρηματικότητα, η') απαγορευτική Φορολογία και προχειρότητα δια των πλέον επισήμων χειλέων για κάθε είδους επιχειρηματικότητα, κ.α.

    Ποιός είπαμε απορεί για το πού το πάει;
    ----------------------------------------
    Πού το πάει με εθνικές εκλογές; Όποτε του καπνίσει. Ή μήπως πραγματικά ξέρει κάποιος από εμάς τα σχέδιά του; Η ΝΔ δήλωσε ότι είναι έτοιμη αλλά ο ηγέτης της μάλλον θα απευχόταν την πρωθυπουργία αυτή την στιγμή. Είναι αλήθεια πιθανό να την έχει; Αν όχι, ποιες δυνάμεις φαίνονται τώρα ικανές να σχηματίσουν κυβερνήσεις συνεργασίας; Κι αποτύχουν, τότε είναι που η ΝΔ θα αναλάβει τα ηνία; Τότε, _τότε_ πια, με τι υπόβαθρο (στην Οικονομία π.χ.) ;

  47. αντισταση avatar
    αντισταση 30/10/2010 16:04:51

    ο Γιωργος εβαλε το οπλο πανω στο τραπέζι
    http://www.youtube.com/watch?v=cLolKrxRB70

  48. ΜΙΧΑΗΛ Ο ΗΛΙΟΥΠΟΛΙΤΗΣ avatar
    ΜΙΧΑΗΛ Ο ΗΛΙΟΥΠΟΛΙΤΗΣ 30/10/2010 17:14:39

    ΙΣΩΣ...ΕΡΧΕΤΑΙ Η ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΤΑ ΥΠΑΡΧΟΝΤΑ ΚΟΜΜΑΤΑ ΘΑ ΔΙΑΛΥΘΟΥΝ.....ΙΣΩΣ....

    ΙΣΩΣ ΔΟΥΜΕ ΔΥΝΑΜΕΙΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΔΕΞΙΑ, ΤΗΝ ΑΡΙΣΤΕΡΑ ΚΑΙ ΤΟ ΠΑΣΟΚ ΝΑ ΕΝΩΝΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΝΑ ΥΠΗΡΕΤΟΥΝ ΤΟ ΜΝΗΜΟΝΙΟ ΚΑΙ ΤΗ ΝΕΑ ΤΑΞΗ ΠΡΑΓΜΑΤΩΝ ΜΕ ΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΚΑΙ ΤΩΝ ΜΜΕ, ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΠΑΛΙ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΑΠΟ ΟΛΟ ΤΟΝ ΠΟΛΙΤΙΚΟ ΚΟΣΜΟ ΝΑ ΤΑΣΣΟΝΤΑΙ ΕΝΑΝΤΙΟΝ ΤΟΥ ΜΝΗΜΟΝΙΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΑΓΩΝΙΖΟΝΤΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΘΝΙΚΗ ΑΝΕΞΑΡΤΗΣΙΑ ΤΗΣ ΧΩΡΑΣ.

    ΙΣΩΣ ΕΡΧΕΤΑΙ Ο ΚΑΙΡΟΣ ΠΟΥ ΚΑΠΟΙΟΙ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΜΕ ΤΗ ΣΗΜΑΙΑ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΟΙ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΔΩΣΙΛΟΓΟΙ.....

  49. Bloody_Ophelia avatar
    Bloody_Ophelia 30/10/2010 18:09:13

    Κύριε Φάκτορά μου, "εκλογές" και "πραξικόπημα" έχω την αίσθηση ότι είναι σχήμα οξύμωρο

  50. Άργος avatar
    Άργος 31/10/2010 04:48:56

    Μετά από προσεκτικότερη ανάγνωση των λόγων του Γ.Α. Παπανδρέου στην διακαναλική, θεωρώ βέβαιο ότι ΔΕΝ πάμε για εθνικές εκλογές τώρα.

    «Για εμάς, βεβαίως, θα είναι θετική η ψήφος, αν φανεί την πρώτη Κυριακή, ιδιαίτερα στις περιφερειακές εκλογές αλλά και στους μεγάλους δήμους... ότι η δική μας παράταξη, με τα στελέχη τα οποία εμείς στηρίζουμε γιατί δεν είναι όλα στελέχη στενά κομματικά... θα έχει μια καθαρή νίκη στον πρώτο γύρο.»

    -- Η Μηχανική: Οποιοδήποτε εκλογικό αποτέλεσμα θα ερμηνευθεί ως νίκη για την κυβέρνηση. Απλά διότι στον πρώτο γύρο οι υποψήφιοι του ΠΑΣΟΚ θα συγκεντρώσουν αθροιστικά σε όλη την Ελλάδα περισσότερες ψήφους από τους υποψηφίους της ΝΔ - ΗΔΗ περισσότερο ή λιγότερο βέβαιο.

    -- Αξιοσημείωτο : «...με τα στελέχη τα οποία εμείς στηρίζουμε γιατί δεν είναι όλα στελέχη στενά κομματικά...» Αναφέρεται στους δήθεν ανεξάρτητους από το ΠΑΣΟΚ προερχόμενους όμως από το ΠΑΣΟΚ, για παράδειγμα Δημαράς. Να το στημένο του παιχνιδιού!

    -- Συμπέρασμα : ζητάει να συσπειρώσει τους εξαρτημένους από το κόμμα.

    -- Διαπίστωση : ότι το έκανε αγνοώντας το αντάλλαγμα του θάρρους που πήραν οι αγορές σε βάρος της χώρας μας. (Μήπως αυτός που του λείπει το φιλότιμο είναι εκείνος που δεν είναι Έλληνας, φίλοι μου;)

  51. antinoas avatar
    antinoas 03/11/2010 07:55:23

    Εδώ και 2000 χρόνια (με την εμφάνιση του χριστιανισμού) ουδείς έλλην πολιτικός κυβέρνησε αυτόν τον τόπο.Όλα αυτά τα ανδρείκελα που κατά καιρούς συναντούμε στην εξουσία, όλοι τους βρίσκονται σε διατεταγμένη υπηρεσία και απεργάζονται πρώτα τον όλεθρο του Ελληνισμού και μετά όλης της ανθρωπότητας.Η Ελλάς αποτελεί τον πρώτο στόχο σε κάθε πιλοτικό τους σχέδιο.Αν υποδουλωθεί η Ελλάς τότε η κατάκτηση των υπολοίπων χωρών θα είναι θέμα χρόνου.Ξυπνήστε,συνειδητοποιήστε οτι είστε εύδοντες στην κλίνη του χθόνιου ονείρου.Οι δυνάστες μας (πιο περίπλοκο dna) δημιουργούν σχέδια 50 χρόνια πιο μπροστά απο την εποχή που ζούμε και έτσι το μυαλό μας θα πρέπει να τρ΄ςχει πιο μπροστά απο τα γεγονότα που αυτοί μας δημιουργούν .Μας θέλουν συγχυσμένους και διαιρεμενους ώστε να μας κατευθύνουν εκεί που θέλουν.Όλες οι απόψεις που είδα στο site είναι σωστές.Προσέξτε.Η ζωοποίηση και ζομποιοποίηση των λαών έχει επιτευχθεί μέσω των κινητών τηλεφώνων, των φούρνων μικροκυμάτων, μέσω του ηλεκτρικού ρεύματος,μέσω των αποχαυνωτικών ΜΜΕ,μέσω ραντισμάτων της ατμόσφαιρας κ.τ.λ. Και μόνο σε μια πορεία να πάς θα εισπράξεις τόση ακτινοβολία ίση με 1000 ακτινογραφίες(μή φονικά όπλα).
    Στο επανιδείν