#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
25/10/2013 07:30
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

ΠΑΣΟΚ και δέος για την Προγραμματική Συμφωνία



Σε τροχιά διάλυσης εισέρχεται το ΠΑΣΟΚ καθώς τουλάχιστον 8 βουλευτές του κόμματος ζήτησαν εξηγήσεις από τον κ. Βενιζέλο για την Προγραμματική Συμφωνία. Μάλιστα, του ζήτησαν να διαβεβαιώσει ότι το ΠΑΣΟΚ δεν θα κατέβει μαζί με την ΝΔ στις εκλογές και δεν θα γίνει… συνιστώσα της. Αρκετοί από τους Παπανδρεϊκούς βρήκαν την ευκαιρία να πάρουν τη ρεβάνς από τον πρόεδρο του ΠΑΣΟΚ ο οποίος εκνευρισμένος μίλησε για «τζάμπα μάγκες».

Η Κ.Ο. του κόμματος παραλίγο να μετατραπεί σε πεδίο μάχης καθώς ανοικτά και χωρίς προσχήματα οι Κώστας Σκανδαλίδης, Θάνος Μωραίτης, Θεοδώρα Τζάκρη, Μιχάλης Κασσής, Νίκος Σηφουνάκης, Γιώργος Ντόλιος, Δημήτρης Κρεμαστινός και Γιάννης Κουτσούκος άσκησαν σκληρή κριτική στην κυβερνητική πολιτική αλλά και την τακτική που ακολουθεί το ΠΑΣΟΚ. Οι βουλευτές έριξαν τα… γαλλικά τους για το πώς εξελίσσεται η συνεργασία με τη ΝΔ στο πλαίσιο της κυβέρνησης, ζητώντας, παράλληλα, να ξεκαθαριστεί ότι η προγραμματική συμφωνία στην οποία κατέληξαν την Τετάρτη Αντώνης Σαμαράς και Ευάγγελος Βενιζέλος δεν ανοίγει νέους δρόμους για κοινή συνεργασία ή ακόμη και κοινή κάθοδο στις εκλογές.

Συγκεκριμένα, ο κ. Σκανδαλίδης ζήτησε να ξεκαθαρίσει το ΠΑΣΟΚ ποια μέτρα μπορεί να ψηφίσει ενώ ο κ. Κουτσούκος ζήτησε να συγκληθεί η κεντρική επιτροπή του ΠΑΣΟΚ για να καθορίσει τη στρατηγική στις τοπικές εκλογές και τις ευρωεκλογές.

Ο κ. Μωραΐτης σχολίασε την διακήρυξη Σαμαρά περί σκληρής διαπραγμάτευσης με την Τρόικα τονίζοντας ότι «έχουμε ζήσει τον αντιμνημονιακό Σαμαρά Νο1, τώρα μας λένε ότι θα ζήσουμε και τον αντιμνημονιακό Σαμαρά νούμερο 2. Κανείς μας όμως δεν θέλει να δει το έργο». Ο κ. Σηφουνάκης επέκρινε υπουργούς της ΝΔ λέγοντας πως εκβιάζουν βουλευτές με ρυθμίσεις ενώ πολλοί εκτόξευσαν βέλη συγκεκριμένα κατά του γενικού γραμματέα της κυβέρνησης Τάκη Μπαλτάκου.

Επίσης, ιδιαίτερα επικριτικοί για την τακτική του ΠΑΣΟΚ και ως προς τις σχέσεις που αναπτύσσει με τη ΝΔ ήταν η Θεοδώρα Τζάκρη και ο Δημήτρης Κρεμαστινός με την πρώτη να εμφανίζει το ΠΑΣΟΚ ως συνιστώσα της ΝΔ και τον δεύτερο να τονίζει κάποια στιγμή «δεν υπάρχουμε ως κόμμα».

Αντιπαράθεση υπήρξε μεταξύ Ο. Κωνσταντινόπουλου και Κ. Σκανδαλίδη όταν ο τελευταίος είχε μιλήσει νωρίτερα κατά της Σώτης Τριανταφύλλου, εκ των 58 του περίφημου κειμένου για την κεντροαριστερά.

«Μας πείραξε η Σώτη και όχι που βάλαμε τον Μάνο και τον Ανδριανόπουλο στα ψηφοδέλτιά μας;», είπε χαρακτηριστικά ο κ. Κωνσταντινόπουλος και πρόσθεσε, σε μια προσπάθεια να αντικρούσει την κριτική που ασκήθηκε νωρίτερα κατά της σημερινής κυβέρνησης λέγοντας: «Να συμφωνήσουμε τι λέμε: ή ο Σαμαράς ακολουθεί την πολιτική της κυβέρνησης Παπανδρέου, στην οποία πολλοί εκ των σημερινών διαφωνούντων ήταν υπουργοί, ή έχει αλλάξει πολιτική. Και τα δύο δεν γίνονται». Επίσης, ο πρόεδρος του ΠΑΣΟΚ τόνισε ότι δεν υπάρχει τίποτα στο κείμενο της προγραμματικής συμφωνίας που να μην εκφράζει το ΠΑΣΟΚ, τις πολιτικές και την αξιακή φυσιογνωμία του.

«Η κοινωνία μας πιέζει μεν να αντισταθούμε στην τρόικα, αλλά μόλις αντιστέκεσαι, σου λένε κάποιοι «πρόσεξε μην κάνεις τζάμπα μαγκιές». Δεν πρέπει να διασπάται το εσωτερικό μέτωπο. Το «δεν υπάρχουν μέτρα», θέλει και αντοχή πολιτική, γιατί μπορεί να οδηγήσει σε πολύ μεγάλη κρίση. Μπορείς όμως να βρεις αυτά που σου λείπουν, χωρίς να χρειαστεί να κάνεις επεμβάσεις περαιτέρω στον κοινωνικό προϋπολογισμό», πρόσθεσε ο πρόεδρος του ΠΑΣΟΚ.

Επίσης, ο κ. Βενιζέλος τόνισε ότι το ΠΑΣΟΚ δεν δεσμεύεται να ψηφίσει νομοσχέδια, εάν δεν έχει συμφωνήσει. « Γι αυτό, πρέπει να παίρνουμε πρωτοβουλίες για όλα τα θέματα», πρόσθεσε.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 25/10/2013 07:46:12

    Φυσικα και ο Σαμαρας ακολουθει την πολιτικη της κυβερνησης Παπανδρεου.
    Μονο που οι πασοκοι ηθελαν να ειναι ΑΥΤΟΙ που θα ακολουθουν την ιδια πολιτικη με δικο τους πρωθυπουργο αλλά δεν γινεται.

  2. Αγρότης avatar
    Αγρότης 25/10/2013 08:47:33

    Έτσι είναι η πολιτική μάγκες, πάρτε το χαμπάρι. Όπως ο γαπ τύλιξε σε μια κόλλα χαρτί γενιές Ελλήνων, έτσι έκανε τώρα και ο Σαμαράς μαζί σας. Σας αρέσει δεν σας αρέσει ο πολιτικός σας θάνατος θα είναι αργός και βασανιστικός. Να αντέξουμε να σας καμαρώσουμε..

    • Βαβέλ avatar
      Βαβέλ @ Αγρότης 25/10/2013 09:07:00

      Μόνο που ο Βάγγος είναι και πολύ βαρύς και υποχθόνιος κι ίσως τραβήξει πολύ κόσμο στο ...βυθό! Δεν είναι τόσο απλό.....

    • Flatiron avatar
      Flatiron @ Αγρότης 25/10/2013 13:42:35

      !!!!!!!!!!!

  3. Νίκος Αργεάδης avatar
    Νίκος Αργεάδης 25/10/2013 08:50:14

    Σχέδιο Σαμαρά για την διάλυση -επί τέλους!- αυτού του καρκινώματος που σάπισε την Ελλαδική κοινωνία, είναι η προγραμματική. Χρειάζεται προσοχή όμως. Ουδέν καλόν αμιγές κακού...

    • Αρκάς avatar
      Αρκάς @ Νίκος Αργεάδης 25/10/2013 09:51:32

      Δηλαδή κύριε Αργεάδη, χρειαζότανε κάποιο ιδιαίτερο σχέδιο για να διαλυθεί το ήδη διαλυμένο Πασόκ;;;
      Μου κάνει εντύπωση πως το εκλάβατε έτσι, όταν είναι τόσο ξεκάθαρο ότι η προγραμματική συμφωνία πλήτει τόσο τον κ. Σαμαρά όσο και την Ν.Δ., σε βαθμό απίστευτο και διασώνει τους καταστροφείς της χώρας.

    • tzager avatar
      tzager @ Νίκος Αργεάδης 25/10/2013 09:51:38

      Να είστε σίγουρος ότι αυτός είναι ο σκοπός των πρωθυπουργικών κινήσεων.. να διαλύσει επιτέλους το 'καρκίνωμα' που λέγεται ΠαΣοΚ...

      Κύριε Αργεάδη τελικά οι πιο ένθερμοι υποστηρικτές του Σαμαρά αυτή τη στιγμή είναι οι καθεστωτικοί Πασόκοι! Σας ανακουφίζει αυτό..??

    • Βαγγέλης avatar
      Βαγγέλης @ Νίκος Αργεάδης 25/10/2013 15:27:18

      Μάλλον άσχημο όνειρο θα είδες χθες το βράδυ.......

      • Νίκος Αργεάδης avatar
        Νίκος Αργεάδης @ Βαγγέλης 26/10/2013 12:59:10

        Χα, χα, χα! δεν διαβάσατε όλο το σχόλιό μου φαίνεται αγαπητοί φίλοι, ξαναλέω...Ουδέν καλόν αμιγές κακού…

  4. Πέτρος avatar
    Πέτρος 25/10/2013 09:24:28

    Αυτό το καρκίνωμα που λέτε να ξέρετε οτι θα φέρει και το Θάνατο στην ΝΔ. Δυστηχώς ο ΑΣ άλλα έταζε και άλλα έκανε. Ο εναγκαλισμός με το ΠΑΣΟΚ δεν συγχωρείται, να το ξέρετε.

  5. Διηνεκης avatar
    Διηνεκης 25/10/2013 10:00:30

    Στο τέλος ξυριζουν τον γαμπρό υπομονή αγαπητοί μου

    • Υποψιασμένη avatar
      Υποψιασμένη @ Διηνεκης 25/10/2013 14:06:31

      Στο τέλος ξυρίζουν όλους ΤΟΥΣ γαμπρούς....

    • Hawk avatar
      Hawk @ Διηνεκης 25/10/2013 17:16:52

      Γάμο έχουμε, να μην ξυριστεί ο γαμπρός, και κατά το έθιμο στην χώρα μας συνήθως να τον ξυρίσουν οι φίλοι του.

      • Scarface avatar
        Scarface @ Hawk 25/10/2013 23:21:24

        Και μιλαμε για "βαθυ" ξυρισμα. Μια κι εξω...

  6. Ego Talega avatar
    Ego Talega 25/10/2013 10:26:56

    Η προγραμματική συμφωνία ΝΔ-ΠΑΣΟΚ http://www.antinews.gr/2013/10/23/231680/
    αναφέρει στο σημείο 7 ότι
    η ΝΔ δεσμεύεται να υιοθετήσει το "Εθνικό Σχέδιο Ανασυγκρότησης"
    του ΠΑΣΟΚ/Στουρνάρα/ΙΟΒΕ/ΕΛΙΑΜΕΠ
    και σε λίγο "ευρωπαϊκό εκσυγχρονιστικό κόμμα";

    Δηλαδή η ΝΔ υπέγραψε τη μετατροπή της σε συνιστώσα του ΠΑΣΟΚ,
    το οποίο θα είναι μια από τις συνιστώσες του ντόπιου παραρτήματος του ευρωπαϊκού σοσιαλισμού;

    Εύστοχος λοιπόν ο τίτλος "ΠΑΣΟΚ και δέος για την Προγραμματική Συμφωνία".
    Το ΠΑΣΟΚ του 4% κατάφερε να γονατίσει -ενυπόγραφα- το μέλλον της ΝΔ.

    Η ΝΔ ζει ιστορικές στιγμές στρατηγικής ήττας.
    Δυστυχώς για τη χώρα.

  7. Αιμιλία avatar
    Αιμιλία 25/10/2013 11:44:27

    Ο υπουργός Βρούτσης δέχθηκε «βροχή» ερωτήσεων από τα μέλη της Επιτροπής για το ενδεχόμενο μείωσης των συντάξεων.
    Όπως έσπευσε εκ προοιμίου να ξεκαθαρίσει «ο νόμος 3863/2010 είναι νόμος του κράτους. Θα εφαρμοστεί και δεν θα αλλάξει, διότι αποτελεί δομική αλλαγή».

    Στις επόμενες εκλογές να δεις αγόρι μου "Δομικές Αλλαγές!!!!"

    • Flatiron avatar
      Flatiron @ Αιμιλία 25/10/2013 13:46:16

      @ Αιμιλια
      Σωστο! Θα ψαχνουν και δεν θα βρισκουν ουτε την πορτα εξοδου...

  8. Greg avatar
    Greg 25/10/2013 11:49:08

    Το πρόβλημα της συγκυβέρνησης είναι ότι η συμβίωση των δυο κομμάτων δεν ανιχνεύεται ούτε στο ελάχιστο στο DNA τους. 40 ολόκληρα χρόνια η συνεχής αντιπαράθεση σε όλους τους τομείς της πολιτικής και κοινωνικής ζωής έδινε τον τόνο στη καθημερινότητά μας, αλλά το κυριότερο η παρουσία του ενός δικαίωνε την ύπαρξη του άλλου.

    Από το 1977 και μετά όλα στην Ελλάδα ακολουθούσαν τον ρυθμό αυτής της αντιπαράθεσης. Η επιχειρηματική ζωή, η κοινωνική πραγματικότητα, το life style, αλλά και η διασκέδαση είχαν σοβαρή επιρροή από αυτή την κατάσταση.

    Δυο γενιές ανθρώπων μεγαλώσαμε, γεράσαμε σε αυτό το πλαίσιο. Ο αντίπαλος, το ΠΑΣΟΚ, για μένα ήταν ο εκπρόσωπος του κακού και η ΝΔ ο φορέας κάθε καλής ιδέας, κάθε σωστής πρότασης. Το αντίθετο ίσχυε σε εκείνους που μεγάλωσαν αντιμετωπίζοντας τις καταστάσεις αντίστροφα.

    Και έρχεται σήμερα το κόμμα που μας έχει κατευθύνει σε αυτή τη λογική να αθωώσει τον αντίπαλό, το απόλυτο κακό! Και σε ποια συγκηρία! Μετά την τραγική περίοδο ΓΑΠ, που διέλυσε την οικονομία και τη κοινωνία και επιβεβαίωσε στους περισσότερους Έλληνες τη ταύτιση του ΠΑΣΟΚ με το απόλυτο κακό. Και ποιο ΠΑΣΟΚ αθωώνουμε; Το κόμμα εκείνο που μετά τη καταιγίδα της καταστροφής, συνεχίζει να θεωρεί ότι η πολιτική του ήταν η σωστή!!!!!

    Αυτή η επιλογή είναι απόλυτα καταστροφική και για τους δύο, γιατί απλά δεν είναι στο DNA μας η συνεργασία. Γιατί ατενίζουμε το κόσμο από διαφορετικά μετερίζια, γιατί απλά είμαστε διαφορετικοί.

    • Sotiris avatar
      Sotiris @ Greg 25/10/2013 11:56:09

      Μα απλα δεν ειστε διαφορετικοι, και η ηγεσιες δεν ηταν ΠΟΤΕ. Θεατρο παιζανε για να μην φανει η μοναδικη πραγματικη πολιτκη διαφορα που υπαρχει που ειναι με το ΚΚΕ.

      Κουραγιο...

      • εκφωνητης avatar
        εκφωνητης @ Sotiris 25/10/2013 12:41:33

        Ο καθενας με τον πονο του !

      • Valantis avatar
        Valantis @ Sotiris 25/10/2013 13:26:38

        Το ΚΚΕ του διαχρονικά 5% δεν ήταν ποτέ ο μεγάλος πολιτικός αντίπαλος της Ν.Δ.
        Δεν ήταν καν σοβαρός πολιτικός αντίπαλος διότι ανέκαθεν απευθύνονταν σε ανθρώπους οι οποίοι ήδη από τα 18 τους είχανε προαποφασίσει να αποτύχουν στη ζωή και για αυτό θα φταίει το "σύστημα", το "κράτος" και ο "καπιταλισμός"...

        • frankly avatar
          frankly @ Valantis 25/10/2013 14:22:10

          Δεν προκύπτει αυτό που λες, γιατί με δύο βηματάκια δεξιότερα - όπως έκαναν όλοι - πήγαν στην πασοκάρα και γίνανε μια χαρά νοικοκυραίοι με θεσάρες και συνταξάρες στα δημόσια, που θα τα διηγούνται οι νέες γενιές και θα ξερογλείφονται.

        • Βάγγος ο Μεγαλοαπρεπής avatar
          Βάγγος ο Μεγαλοαπρεπής @ Valantis 25/10/2013 23:01:25

          Μιλάμε για πολιτική ανάλυση που εκφράζει απίστευτη μόρφωση, για να μην πω σοφία!
          Εύγε Βαλάντη μάστορα.... Πού ήσουνα κρυμμένος βρε φωστήρα εσύ τόσον καιρό;

    • tzager avatar
      tzager @ Greg 25/10/2013 14:03:50

      Φίλε Greg,

      Αναρωτήσου.
      Μήπως τελικά τα δύο μεταπολιτευτικά μορφώματα στην πορεία ταυτίστηκαν στη νοοτροπία της εξουσίας, σε ρητορική και πρακτικές?
      Μήπως διατήρησαν μία επίπλαστη διαφορετικότητα στη φυσιογνωμία για να παραπλανούν τα 'πελατάκια'?
      Μήπως κάναμε λάθος που ταυτιστήκαμε κι εμείς με τέτοιες επιλογές?

      Η συνεργασία είναι στο DNA όλων. Φτάνει να συμφωνούν στο σκοπό.

      • Greg avatar
        Greg @ tzager 26/10/2013 01:43:20

        Μπορεί να κάναμε λάθος που ταυτιστήκαμε, αλλά είναι αργά να αλλάξουμε πια.

    • Hawk avatar
      Hawk @ Greg 25/10/2013 17:19:05

      Γιατί Greg εσύ την γυναίκα σου πριν την παντρευτείς της έκανες εξέταση DNA, απλά την ερωτεύτηκες!

      • Greg avatar
        Greg @ Hawk 26/10/2013 01:44:12

        Σωστά εδώ πρόκειται για έναν έρωτα μεγάλο και εγώ μιλώ για κάτι πράγματα μικρά.

  9. παραμεθόριος avatar
    παραμεθόριος 25/10/2013 11:55:11

    Ρε τον αθεόφοβο τον χοντρό, προγραμματική συμφωνία κυβέρνησης κοινωνίας ονόμασε το κείμενο, την στιγμη που ζήτημα να εκπροσωπεί το 4% του λαού.

  10. Ελεάνα avatar
    Ελεάνα 25/10/2013 12:12:59

    Όσο περνάνε οι ώρες, οι μέρες, οι μήνες, τόσο και πιο γοητευτικός μου φαίνεται ο κ. Αντιπρόεδρος. Σαν να ψήλωσε, σα ν΄αδυνάτισε και σα να ομόρφηνε βρε παιδί μου! Κι όταν γελά, όλα γύρω μου γελούνε....
    Μάλλον θα φταίει το πλούσιο πρωτογενές πλεόνασμα, με τους άφθονους μπλε και πράσινους κόκκους. Μου έπεσε φαίνεται λίγο ...βαρύ!

    • Valantis avatar
      Valantis @ Ελεάνα 25/10/2013 12:45:16

      Τελικά το πρωτογενές πλεόνασμα της κυβέρνησης Σαμαρά, είναι όντως "δυσκολοχώνευτο" για τους συριζοκαμμένους...

      • tzager avatar
        tzager @ Valantis 25/10/2013 20:59:19

        @Valantis

        Εκτός από το να προσδίδεις ταμπέλες στους διάφορους σχολιαστές έχεις να κάνεις κανένα παραγωγικό σχόλιο..???

        Ο θυμόσοφος λαός λέει: "Ακόμα δεν τον είδαμε, Γιάννη τον εβγάλαμε"...

      • Kriton avatar
        Kriton @ Valantis 25/10/2013 21:52:12

        Γειά σου Βαλάντη με τα ....ωραία σου!

      • Greg avatar
        Greg @ Valantis 26/10/2013 01:46:04

        Εγώ το μόνο πλεόνασμα που παρατηρώ είναι της ανευθυνότητας και της ανερυθρίαστης βενιζέλειας μπουρδολογίας.

  11. alex avatar
    alex 25/10/2013 12:52:20

    το πολιτικο ερωτημα ειναι αν η νδ θελει την διαλυση του πασοκ

    ο συριζα εχει αποφασισει οτι θελει την πτωση της κυβερνησης με καθε τροπο και ο τελευταιος της σχεδιασμος της ειναι να σπασει το κυβερνητικο μπλοκ

    για να το κανει στοχοποιει πολιτικα τον κ.βενιζελο και με τα δημοσιογραφικα της φερεφωνα προσπαθει να επενδυσει στο δικαιολογημενο θυμικο της νδ απεναντι στο πασοκ (με σκοπο να βρει 'χρησιμους ηλιθιους' και να δημιουργησει κριση στην κυβερνηση)

    αν η νδ θελει να παει σε εκλογες, τοτε το συριζα αθελα του του δινει την δυνατοτητα να παει χωρις να το χρεωθει
    αν η νδ θελει να διαλυθει το σημερινο πασοκ και να φτιαχτει μια κεντροαριστερη συμμαχια που θα συμπιεσει το συριζα στο αριστερο της μονοψηφιο ακροατηριο, τοτε παλι ο συριζα αθελα του την βοηθα εκτος αν το συριζα (και οι κυκλοι που το στηριζουν) εχουν στο μυαλο τους μια του με μια ελεγχομενη κεντροαριστερα με βαση το πασοκ και με 'συμπληρωμα' τα δικα τους παιδια, την δημαρ και τους αε,που θα μπορει να σχηματισει κυβερνηση, κατι που σημερα οι φιλοδοξιες του κ.βενιζελου και το κακο brand name που εχει αυτος και το πασοκ, δεν αφηνουν να συμβει

  12. Κογξ Ομ Παξ avatar
    Κογξ Ομ Παξ 25/10/2013 13:37:31

    Όλο το σκηνικό μου θυμίζει μια παλιά διαφήμιση.
    ¨Ηρθε το τέλος"
    Όσο και να θέλει, (ο Σαμαράς) όσο και να στρογγυλεύει τις γωνίες,
    τόσο περισσότερο μας απογοητεύει.
    Πείτε επιτέλους ένα όχι στους "αλ καπόνε"της Ευρώπης.
    Έχω γράψει και και πιο παλιά ότι όταν έχεις μια οικογένεια με 4 παιδιά
    δεν δίνεις τροφή μόνο για τα τρία και αφήνεις το τέταρτο να πεθάνει
    από πείνα.
    Ειλικρινά άρχισα να πιστεύω ότι έχει χάσει πλέον την επαφή με την πραγματικότητα.
    Εύχομαι αυτή η παράταξη παρ'όλα τα προβλήματά της να μην έχει
    την κατάληξη του πασοκ.

  13. frankly avatar
    frankly 25/10/2013 13:41:22

    Θλίψη και βαθιά απογοήτευση στους (εναπομείναντες) νεοδημοκράτες προκαλούν τα γεγονότα των τελευταίων έξι μηνών. Από τον δυναμισμό του κλεισίματος της αριστερομαφιόζικης ΕΡΤ στην πλήρη παλινόρθωση του βαθέως Πασόκ, της νέας ΕΡΤ του Καψή και Σία (άραγε γιατί έκλεισε τον Ιούνιο..?) και άλλα πολλά με κερασάκι τον Αυτοκράτορα Βενιζέλο, ο οποίος κυβερνά ουσιαστικά ελέω διαπλοκής. Άλλα οεριμέναμε από τον Σαμαρά. Τα εντελώς αντίθετα... Και να σταματήσει το ανέκδοτο "..μα και τι να κάναμε αφού δεν έχουμε αυτοδυναμία". Πρώτον, ο σκοπός δεν αγιάζει τα μέσα και δεύτερον το να συγκυβερνάει το απόκομμα του Πασόκ 70-30 πάει πολύ. Καληνύχτα και καλή τύχη..

    • Valantis avatar
      Valantis @ frankly 25/10/2013 16:02:53

      Είτε Ν.Δ-ΠΑΣΟΚ, είτε Ν.Δ-ΑΝΕΛ, είτε Ν.Δ-ΠΑΣΟΚ-ΑΝΕΛ, είτε Ν.Δ και καινούριο πατριωτικό κόμμα, εσείς εκεί στην Αριστερά με το παράπονο θα μείνετε...

      • Hawk avatar
        Hawk @ Valantis 25/10/2013 16:18:47

        Η αριστερά θα μείνει με το παπάπονο και εσύ χωρίς πατρίδα με τα μυαλά που κουβαλάς.

        • Kriton avatar
          Kriton @ Hawk 25/10/2013 22:22:39

          Δεν τον ενδιαφέρει τον μίστερ Βαλάντη καμία πατρίδα. Του αρκεί να κερδίσει πάσει θυσία την ...αποδοχή των αλλοδαπών στων οποίων τη δούλεψη βρίσκεται. Δεν ζει στην Ελλάδα σύμφωνα με τις δηλώσεις του. Θέλει να εξοντωθούμε εμείς, αρκεί να ικανοποιηθούν οι τοκογλύφοι και να τον χτυπούν συγκαταβατικά στην πλάτη. Αυτό ζητάει με προσμονή ο ατυχής.

      • frankly avatar
        frankly @ Valantis 25/10/2013 16:35:38

        "Εμείς στην Αριστερά".. Βάλε μου ταμπέλα αριστερού φίλτατε. Από τα 18 στην ΟΝΝΕΔ Πειραιά, με τον παππού μου -έφυγε στις 20 Ιουλίου - ένα από τους τελευταίους επιζώντες μαχητές της ΕΒΧ του Συντάγματος Μακρυγιάννη, και σε σημείο γραφικό Σαμαρικός τον Νοέμβριο του 2009. Να ξέρεις ότι στη ΝΔ μείναμε πολοί λίγοι πια για να τα βάζουμε μεταξύ μας, για το ιστορικό λάθος που έγινε (αυτό της συνένωσης με το ΠΑΣΟΚ).

  14. giorgos avatar
    giorgos 25/10/2013 13:47:00

    Στο χωριο μου λενε Απριλης-Μαης κοντα το θερος.
    Ας περιμενουν εκει κατω στην Συγγρου τοις εκλογες τον Ιουνιο και θα καταλαβουν τι θα παθη η δολια η παραταξι στις εθνικες.
    Δεν χωνευεται αντι-πρωθυπουργος ο βενιζελος
    δεν γινεται αυτος που εχει σπουδασει οικονομικα ΑΣ να εφαρμοζει η μαλον να δεχεται να εφαρμοζει αυτην την οικ.πολιτικη.οι πρωτοετεις στην ΑΣΣΟΕ θα γελουν μαζι του.
    εκτος αν ολοι εμεις που στηθηκαμε στοις καλπες το 2009 ειμαστε ηλιθιοι

    • Φωτεινή avatar
      Φωτεινή @ giorgos 25/10/2013 15:59:22

      "Ας περιμενουν εκει κατω στην Συγγρου τοις εκλογες τον Ιουνιο και θα καταλαβουν τι θα παθη η δολια η παραταξι στις εθνικες."

      "στὶς" vs "τοις" :D

      ᾿Επί τοῦ σχολίου σου. Μήπως μεθοδεύεται ἡ διάλυση τῆς παράταξης καί τοῦ ὀνόματος; Μήπως ἑτοιμάζεται καινούργιο κόμμα χωρίς τήν διακύρηξη τοῦ ἱδρυτή τῆς ΝΔ;; Λέω μήπως;;;;;

      • Φωτεινή avatar
        Φωτεινή @ Φωτεινή 25/10/2013 17:50:22

        Ξανά, "τὶς"

    • Valantis avatar
      Valantis @ giorgos 25/10/2013 16:07:09

      Εμείς που σταθήκαμε στις κάλπες το 2009 (μερικοί ήρθαμε από το εξωτερικό κιόλας) όπως είδες στις εθνικές εκλογές δεν είμαστε αρκετοί ώστε να κυβερνήσει ο Σαμαράς μόνος κι ανενόχλητος...
      Αντί να γκρινιάζεις για το αναγκαίο κακό με τον Βενιζέλο, προσπάθησε μήπως και πείσεις να μας πλαισιώσει κανένας από αυτούς που διάλεξαν να πάνε στην παραλία όταν εμείς στεκόμασταν στην ουρά...
      Περισσότερα θα προσφέρεις στην παράταξη...

      • frankly avatar
        frankly @ Valantis 25/10/2013 16:37:41

        Αυτοί που προτίμησαν τις παραλίες από την κάλπη για την ανάδειξη Προέδρου μάλλον χειμερινοί κολυμβητές θα ήταν μεγάλε. Τέλη Νοεμβρίου βλέπεις..

        • Πείσμα και Πάθος avatar
          Πείσμα και Πάθος @ frankly 25/10/2013 22:25:46

          Τον μπέρδεψες τώρα τον δύστυχο τον Χρυσαύγουλο κι έκανε τόσο κόπο να πείσει ως....Νεοδημοκράτης!
          Δεν είσαι εντάξει....

  15. Κώστας ,Πεύκη avatar
    Κώστας ,Πεύκη 25/10/2013 14:36:38

    To KKE δικαιώνεται ακόμα μια φορά και ας είναι στο 5 % '(προς το παρόν) .Στους δρόμους οι κομμουνιστές θα δώσουν την μάχη και είναι ενωμένοι όσο ποτέ άλλοτε. 6 ΝΟΕΜΒΡΗ ΠΑΝΕΛΛΑΔΙΚΗ ΑΠΕΡΓΙΑ απέναντι στους κρατικοδίαιτους και υπόδουλους στην Τρόικα ,της ΠΑΣΟΚΟΝΕΟΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ .

  16. Σαρακατσανος avatar
    Σαρακατσανος 25/10/2013 15:00:49

    ΤΡΑΓΕΛΑΦΟΣ η συμφωνια για ενα ΒΡ@@@ΚΙΝΗΜΑ που ευθυνεται για τη καταστροφη της χωρας και......φοραει και τον μανδυα του ΔΙΑΣΩΣΤΗ. Να εχουμε και υποψη μας οτι σε κρυφο ΓΚΑΛΟΠ που εκαναν οι ΚΛΕΦΤΟπασοκοι εχουν- δεν εχουν 2.5%.....με εικονα διαλυσης(ΚΑΙΡΟΣ ΗΤΑΝ). Και εμεις σαν καλοι ΔΕΞΙΟΙ τους δινουμε συγχωροχαρτι, αλλωστε εμεις μια ζωη....ημασταν κομπλεξικοι και υποτελεις σε καθε κουμουνιστη-σοσιαΛΗΣΤΗ- και καθε αναρχοαυτονομο ανθρωποειδες. Το ασχημο ειναι οτι ηδη ο ΤΣΙΠΡΑΝΔΡΕΑΣ παιρνει....ενα 3 με 4% απο τους πασοκους και ειδικα στο κεντρο πλεον η διαφορα ειναι μεγαλη. Αθανατε Ελληνικε λαε....Τι θα δουν τα ματια μας στο αμμεσο μελλον, μιλαμε για μεγαλες πολιτικες ανακαταταξεις και ο θεος βοηθος.

    • Greg avatar
      Greg @ Σαρακατσανος 26/10/2013 01:51:12

      Εξάμηνη παρένθεση θα είναι ο ΣΥΡΙΖΑ, εάν εμείς αναδιοργανωθούμε γρήγορα και σοβαρά, χωρίς αγκυλώσεις, βαρίδια τύπου Στουρνάρα και νεοφιλελεύθερα φληναφήματα τύπου Μπάρμπι, Χατζηδάκη και αγνώστου ιδεολογικής ταυτότητος ιπτάμενα αντικείμενα Γεωργιάδη, και Βορίδη.

  17. Γιώργος Λαμία avatar
    Γιώργος Λαμία 25/10/2013 17:02:53

    Καλα κανατε την συμφωνια με το ΠΑΣΟΚ ,τωρα ομως να περιμενεται & ψηφο απο τους Πασοκτζηδες γιατι απο τους ΝΔ δεν προκειται να δειτε & μετα τις εκλογες οποτε & αν γινουν θα δειτε ποσα απιδια χωρα ο σακος.

  18. Ρηνα avatar
    Ρηνα 25/10/2013 17:57:32

    Ο λαος απειλει με το μονο οπλο που εχει, τη ψηφο...
    Ο επομενος ερχεται για να παραλαβει , ως αναμενομενο, καμμενη γη....
    Ο νυν παρηγοριεται οτι εφθασε στο ανωτερο σημειο της πολιτικης του καριερας...
    Τιποτα απο τα παραπανω δε δινει λυση οποτε ας ετοιμαστουμε να ξαναγινουμε πρωτοσελιδο στην ιστορια......

    • Ρηνα avatar