#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
05/07/2011 07:01
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο χρόνος μετράει ήδη σε βάρος του Βενιζέλου




του Κώστα Ροδινού

Είναι κοινό μυστικό, ότι ο κ. Βενιζέλος δεν ήταν στις πρώτες προτεραιότητες του Πρωθυπουργού. Όμως, ο εκλεκτός, δηλαδή ο κ. Παπαδήμος, είτε συναισθανόμενος το βάρος των ευθυνών, είτε γνωρίζοντας τις δυσκολίες συνεννόησης με τους κομματικούς, είτε τέλος επειδή είναι  πεπεισμένος για  το μάταιο του εγχειρήματος, δεν  ενέδωσε στην πολιορκία.

Η επιλογή του κ. Βενιζέλου ήταν μια λύση ανάγκης, ειδικά μετά την ….παραίτηση του πρωθυπουργού στον Πρόεδρο της Ν.Δ.  Ο κ. Παπανδρέου  δεν είχε την πολυτέλεια  να αφήσει χώρο στον βασικό του δελφίνο να προετοιμάζει τη διαδοχή του.  Τον…έβγαλε στη σέντρα, του παρέδωσε και τη μπάλα!

Ο κ. Βενιζέλος, είτε από υπερβολική αυτοπεποίθηση, είτε από αλαζονεία, είτε από άγνοια (ή έναν συνδυασμό όλων αυτών) ανέλαβε  το ρίσκο να διαχειριστεί μια κατάσταση η οποία τον υπερβαίνει κατά πολύ.  Ο κ. Παπανδρέου του έδωσε μια χειροβομβίδα, του  πήρε και την …περόνη!

Γνωρίζοντας ελάχιστα με το αντικείμενο  και  την πολυπλοκότητα των διαπραγματεύσεων για πολύ εξειδικευμένα θέματα,  επέλεξε να καλύψει αυτή την ανεπάρκειά του με  βερμπαλισμούς. Άφησε τους αριθμούς στην άκρη και επιχείρησε μια εκστρατείας γοητείας και συμπάθειας για να πιάσει και τους βουλευτές και την κοινωνία με το φιλότιμο! Μέχρι και στην Πλατεία …έκανε άνοιγμα!

Κάτι παρόμοιο επιχείρησε και στο πρώτο Eurogroup παρουσιάζοντας τον εαυτό του  «ως το επόμενο θύμα», αλλά γρήγορα δέχθηκε την κρυάδα και συνειδητοποίησε τη σκληρότητα της γλώσσας των αριθμών. «When money is on the table, we don’t bullshit around», μου είπε  έμπειρος παρατηρητής όταν τον ρώτησα γιατί αντιμετώπισαν με τόση αυστηρότητα τον Υπουργό μας.

Αναμφίβολα, πιστώνεται την ψήφιση  του Μεσοπρόθεσμου και του Εφαρμοστικού  Νόμου.  Όμως, οι αδυναμίες του είναι ακόμα περισσότερες από τις αρετές του, τουλάχιστον με τους όρους των αγορών. Δεν το βοηθά και η δυσχέρεια που έχει με την αγγλική.

Το μεγαλύτερο πρόβλημα του κ. Βενιζέλου, όμως, δεν είναι αυτό! Όλοι αναγνωρίζουν ότι ο υπουργός Οικονομικών βλέπει το νέο του ρόλο ως  εφαλτήριο για  τις φιλοδοξίες του. «Ο Βενιζέλος ανέλαβε μια αποστολή καμικάζι, όμως δεν θέλει να αυτοκτονήσει πολιτικά.  Στόχος του είναι  να φύγει από την ηλεκτρική καρέκλα το ταχύτερο δυνατό. Διαφορετικά κινδυνεύει να καεί και αυτός και οι φιλοδοξίες του», μου εξηγούσε ειδήμων  του πασοκικού κόσμου.

Συνεπώς,  ότι ο κ. Βενιζέλος θα κάνει ότι περνά από το χέρι του για να συντομεύσει την παραμονή του στη επικίνδυνη θέση. Γνωρίζει ότι τα μέτρα που θα κληθεί να εφαρμόσει θα ξεσηκώνουν θύελλα αντιδράσεων. Γνωρίζει ότι τα δυσκολότερα έρχονται. Γνωρίζει, ότι όπως θυσιάστηκε ο κ. Παπακωνσταντίνου, μπορεί και αυτός, όπως προφητικά είπε στο πρώτο Eurogroup, να είναι  το επόμενο θύμα! Κάτι τέτοιο πολύ θα το ήθελε και ο υπεύθυνος για τις ….θυσίες!

Αυτό σημαίνει ότι το αργότερο μέχρι τις  αρχές Σεπτεμβρίου ο κ. Βενιζέλος θα τα δώσει όλα προκειμένου να δημιουργήσει μια αίσθηση ομαλοποίησης των πραγμάτων.  Ό,τι κατάφερε να βάλει μια τάξη, στο …χάος! Γιατί φοβάται τις παρενέργειες από το «πέταγμα της πεταλούδας».

Στόχος του είναι οι πρόωρες εκλογές, την προκήρυξη των οποίων  πολύ θα ήθελε να  φορτώσει στην αντιπολίτευση (για αυτό και η συζήτηση για τους 180 ψήφους).

Τα προβλήματα της στρατηγικής του

Όμως, η στρατηγική του  αντιμετωπίζει, εκ πρώτης όψεως,  ανυπέρβλητα  προβλήματα.

Πρώτον, την ….ανυπομονησία των εταίρων μας για την άμεση  εφαρμογή του Μεσοπρόθεσμου. Αυτό σημαίνει  φόρους, περικοπές και απολύσεις από τη μια, αποκρατικοποιήσεις από την άλλη. Ειδικά για το δεύτερο, δεν θα ήθελε ο κ. Βενιζέλος να βάλει την υπογραφή του. Ακόμα τον κυνηγά το φάντασμα του «Ακροπόλ».

Ένας από τους λόγους της …ανυπομονησίας τους, ίσως  είναι ο  κ. Βενιζέλος και οι φιλοδοξίες του. Οι εταίροι μας φοβούνται ότι θα έχουμε νέες καθυστερήσεις. Για αυτό οι δηλώσεις Γιούνκερ.

Το δεύτερο πρόβλημα του κ.  Βενιζέλου, ακούει στο όνομα  Παπανδρέου. Ο πρωθυπουργός μπορεί να εκχώρησε  μέρος της εξουσίας του στον κ. Βενιζέλο, δεν την παρέδωσε όμως ολοκληρωτικά. Έδωσε τη νομή, παρακράτησε την κυριότητα!

Το παίχνιο των σχέσεων Παπανδρέου – Βενιζέλου δεν είναι κατ΄ ανάγκη «μηδενικού αθροίσματος» και μπορεί να  βρεθεί  σημείο ισορροπίας.  Όμως,  υπάρχουν πολλές δυνάμεις, ένθεν κακείθεν των δυο πλευρών,  που δεν επιθυμούν την ισορροπία, αλλά τη ρήξη!  Αυτό σημαίνει ότι η «συγκατοίκηση»  θα είναι προβληματική.

Τρίτον, το μέγιστο όλων των προβλημάτων του κ. Βενιζέλου, είναι ότι η κοινωνία εξαντλεί τα έσχατα  αποθέματα αντοχής της.  Ουδείς μπορεί να προβλέψει τις αντιδράσεις όταν οι πολίτες νιώσουν στη τσέπη τους τις επιπτώσεις από τα νέα μέτρα. Η κατάσταση στην αγορά είναι εκρηκτική. Η ανεργία λαμβάνει εφιαλτικές διαστάσεις. Οι απολύσεις πολλαπλασιάζονται. Αυτά τα ζητήματα δεν λύνονται από τη μια μέρα στην άλλη. Θέλουν χρόνο και ο κ. Βενιζέλος δεν τον έχει!

Συμπέρασμα: Ο κ. Παπανδρέου και ο  κ. Παπακωνσταντίνου επιχείρησαν να διαχειριστούν την οικονομία με όρους «τεχνοκρατικού κοσμοπολιτισμού».

Ο κ. Βενιζέλος, προσπαθεί  να συνδυάσει   μια  ακραία νεοφιλελεύθερη συνταγή με ισχυρές δόσεις  μικροπολιτικού εμπειρισμού και  ηθικολογίας (δίκαιη λιτότητα).

Ο κ. Παπακωνσταντίνου ήταν φρέσκος, είχε  την αμέριστη στήριξη του κ. Παπανδρέου και της Κυβέρνησης, την ανοχή της κοινωνίας και  πίστωση χρόνου.

Ο κ. Βενιζέλος, αντιθέτως,  έχει την κοινωνία απέναντι, την  κυβέρνηση απαξιωμένη και τον χρόνο να μετράει ήδη σε βάρος του.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Νοήμων avatar
    Νοήμων 05/07/2011 08:24:01

    Ευστοχώτατη ανάλυση!!!!!!!!!!!!!!

    Ο Μπενύτο εσχάτως ζήλεψε και τη δόξα του έτερου ομοβαρούς αντιπροέδρου διαπιστωνοντας ότι ο Γιούγκερ είναι μέγας φιλέλλην. Μήπως να μετονομάσουμε και κανα δρόμο σε Οδό Γιούγκερ;
    Θυμηθήτε το σε λίγο υπο το άγχος της δημοσιότητας θα συναγωνίζεται με τον Πάγκαλο ποιός θα πεί τη μεγαλύτερη πα..ριά.

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ Νοήμων 05/07/2011 09:00:44

      Δεν προλαβαίνεις πια τις εξελίξεις.
      Γράφεις κάτι και σε μια ώρα έχουν αλλάξει τα πράγματα.
      Δυο παρατηρήσεις.
      Πρώτον η αλχημεία του Βενιζέλου με την εργασιακή εφεδρεία.
      ΄Αλλα ψηφίζουμε στη Βουλή, άλλα λέμε έξω.
      Αυτή τη τακτική είναι δίκοπο μαχαίρι, θα τη βρεί μπροστά του.
      Δεύτερον, "φιλέλληνας ο Γιούνκερ;"
      Δηλαδή, αν ήταν ανθέλλην τί θα έλεγε;

      • vildanden avatar
        vildanden @ Κώστας Ροδινός 05/07/2011 10:35:16

        Ελληνόφιλος ήθελε να πει, κάτι τα νεκρόφιλος.

        • vildanden avatar
          vildanden @ vildanden 05/07/2011 10:36:02

          "κατά το" προφανώς

    • Αρτέμης Μάτσας avatar
      Αρτέμης Μάτσας @ Νοήμων 05/07/2011 12:07:49

      "Μίλα, μίλα είναι φίλοι μας οι Γερμανοί. Μίλα για το καλό σου."

  2. Y. avatar
    Y. 05/07/2011 08:33:27

    Ο ΓΑΠ έδωσε τη βέρα (το δαχτυλίδι όχι ακόμα) στο Μπένυ, ως πιθανό επόμενο ηγέτη (..λέμε τώρα) του Μπατσόκ
    Θα πρέπει να είναι ηλίθιος (ο Μπένυ), αν δεν αφήσει το τζέφρυ να κάνει αυτός τις εκλογές

  3. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 05/07/2011 08:52:48

    Καλημερα Κωστα,

    εχω μια διαφορετικη θεωρηση ( δε σε ξαφβιαζω ! ) για τον Μπεννυ.

    1. δεν αναλυεται ενας ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΤΗΣ σε αποστολη !
    2. ειναι σαν να προσπαθεις να κατανοησεις εναν executive της Goldman Sachs..!
    3. o Μπεννυ εχει ειδικη αποστολη. Να καλυψει Νομικα το ΞΕΠΟΥΛΩΠΑΣΟΚ στο "εργο" που τους εχει ανατεθει.
    4. θα "πετυχει" στο "εργο του" διοτι αυτο ειναι συντονισμενο απ την Τροϊκα και
    5. φυσικα θα ειναι ο επομενος αρχηγος του ΠΑΣΟΚ...
    6. μονο βλαξ δεν ειναι ο Μπεννυ..! ειναι ο εκπροσωπος του καθεστωτικου ΠΑΣΟΚ.-

    ΑΝ θελεις ν αναλυσουμε την αποστολη Μπεννυ και ΠΑΣΟΚ μετα χαρας !

    Εχω στειλει τα συμερασματα μου απο χτες βραδυ ( με τους πινακες ) .....

    ΠΠ

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 05/07/2011 08:57:37

      "Εκκαθαριστής σε αποστολή;"
      Αυτό τον ρόλο τον έχει αναλάβει άλλος...
      Ομως, θέλω να διαβάσω τη θεωρία σου για το Βενιζέλο...

      • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
        ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Κώστας Ροδινός 05/07/2011 09:13:05

        Θα την βαλω εδω.. απο κατω
        και αν θελει ο Μπιλ την ανεβαζει...

        ΠΠ

      • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
        ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Κώστας Ροδινός 05/07/2011 09:23:47

        ΕΧΟΥΜΕ ΜΠΕΙ ΣΤΗΝ ΤΕΛΙΚΗ ΦΑΣΗ ΧΡΕΟΚΟΠΙΑΣ !!

        ΟΛΟΙ ( ΔΑΝΕΙΣΤΕΣ + ΔΝΤ + ΗΠΑ ) ΠΑΣΧΙΖΟΥΝ ΝΑ ΣΩΘΟΥΝ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΓΙΑ ΔΙΚΟ ΤΟΥ ΣΚΟΠΟ !

        ΕΧΟΥΝ ΠΑΡΕΙ Ο ΚΑΘΕΝΑ ΜΙΑ "ΑΣΠΙΔΑ" ΚΑΙ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΝ ΝΑ ΦΥΛΛΑΧΤΟΥΝ ΠΙΣΩ ΤΗΣ.

        Ο ΕΝΑΣ ΤΙΣ 3 ΑΔΕΡΦΕΣ RATING AGENCIES

        Ο ΑΛΛΟΣ ( ΕΚΤ ) ΔΕ ΓΟΥΣΤΑΡΕΙ ΤΟ ΓΑΛΛΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΚΡΟΥΑΣΑΝ !

        ΟΙ ΓΕΡΜΑΝΟΙ ( ΒΑΣΙΚΟΙ ΔΑΝΕΙΣΤΕΣ ΜΕ ΑΕΡΑ ΟΠΩΣ ΑΠΟΔΕΙΧΘΗΚΕ !! ), ΞΕΠΟΥΛΑΝΕ, ΞΕΦΟΡΤΩΝΟΝΤΑΙ, ΒΑΖΟΥΝ ΙΔΙΩΤΕΣ ΣΤΟΝ ΚΟΥΒΑ, ΕΧΟΥΝ ΣΤΟ ΔΣ ΤΗΣ ISDA AYTA ΤΑ ΚΑΛΟΠΑΙΔΑ !!... ( χχχ.isda.org/wwa/BOD.html )

        ΘΕΛΟΥΝ ΕΝΑ ΟΡΓΑΝΩΜΕΝΟ ΣΧΕΔΙΟ ΚΑΙ ΟΧΙ ΑΤΑΚΤΟ ! ΚΟΙΤΟΥΝ ΤΟ ΣΥΜΦΕΡΟΝ ΤΟΥΣ , ΑΥΤΟ ΤΩΝ ΤΡΑΠΕΖΩΝ !

        ΣΤΗΝ ΙΔΙΑ ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΗ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΚΑΙ Η ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΠΑΣΟΚ.. ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΕΝΤΟΛΟΔΟΧΟΙ !

        2 ΣΤΟΧΟΥΣ ΕΙΧΕ, ΤΟΥΣ ΠΕΤΥΧΕ ΚΑΙ ΤΟΥΣ 2.
        1. ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΙ ΤΟ ΜΕΣΟΠΡΟΘΕΣΜΟ !
        2. ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΙ ΤΟΝ ΕΦΑΡΜΟΣΤΙΚΟ ( ΓΙΑ ΝΑ ΤΡΕΞΕΙ ΤΟ ΞΕΠΟΥΛΗΜΑ ΤΗΣ ΠΑΤΡΙΔΑΣ ME NOMIKH "ΚΑΛΥΨΗ" ! )

        ΤΙ ΕΚΑΝΕ ΤΟ ΞΕΠΟΥΛΩΠΑΣΟΚ & FRIENDS ?

        ΕΒΑΛΕ ΤΟΝ ΜΠΕΝΝΥ ΤΣΑΡΟ ΜΕ ΕΚΤΟΠΙΣΜΑ ΝΑ ΚΑΘΑΡΙΣΕΙ ΤΗΝ ΠΑΤΡΙΔΑ ( ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΑΡΤΙΔΑ ! )
        ΠΩΣ?

        ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΜΠΕΝΝΥ ΣΥΝΤΡΟΦΟΙ, ΣΥΝΕΛΛΗΝΕΣ ?? ΕΙΝΑΙ ΟΙΚΟΝΟΜΟΛΟΓΟΣ ?? ΟΧΙ !
        ΤΙ ΕΙΝΑΙ ??
        ΝΟΜΙΚΟΣ ΚΑΙ ΣΥΝΤΑΓΜΑΤΟΛΟΓΟΣ !
        ΓΙΑΤΙ ΑΥΤΗ Η ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗ ΘΕΣΗ ??? ( ΜΟΝΟ ΕΓΩ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ? )

        ΔΙΟΤΙ Ο ΜΠΕΝΝΥ ΕΙΝΑΙ Ο ΑΡΧΟΝΤΑΣ ΤΗΣ ΝΟΜΙΚΗΣ ΣΤΑΧΤΗΣ ΚΑΙ ΠΑΡΑΠΛΑΝΗΣΗΣ ! ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΤΙΣ ΚΑΚΟΤΟΠΙΕΣ !! ΕΙΝΑΙ ΕΙΔΙΚΟΣ σε τι??
        ΣΤΟ ΝΑ ΣΥΓΚΑΛΥΨΕΙ ΝΟΜΙΚΑ ( δε μασάω ιδιαίτερα !! ) ΤΟ FAST & SAFE ( ??) ΞΕΠΟΥΛΗΜΑ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ.
        ΠΑΡΕΑ ΜΕ ΤΟΝ ΑΛΛΟ ΕΙΔΙΚΟ ΤΟΝ ΠΑΜΠΟΥΚΗ !!!

        ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΕΑΝ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙ Ο ΜΠΕΝΝΥ ΝΑ ΤΟΥΣ ΑΠΑΛΛΑΞΕΙ ΑΠΟ ΕΙΔΙΚΑ ΔΙΚΑΣΤΗΡΙΑ, ΑΛΛΑ ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΚΟΠΟ !

        ΟΣΟ ΚΑΙ ΝΑ ΦΩΝΑΖΩ, ΕΓΩ ΚΑΝΩ ΤΟ ΚΑΘΗΚΟΝ ΜΟΥ ΣΑΝ ΕΛΛΗΝΑΣ ΠΟΛΙΤΗΣ !
        Η ΕΤΑΙΡΙΑ ΕΛΛΑΔΑ TREUHAND S.A. ΤΟΥΣ ΠΑΡΕΧΕΙ ΑΡΧΙΚΑ ΝΟΜΙΚΗ ΚΑΛΥΨΗ !!
        H ΑΝΕΞΕΛΕΓΚΤΗ ΤΙΤΛΟΠΟΙΗΣΗ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΓΗΣ ΣΤΟ ΤΑΜΕΙΟ ΕΛΛΑΔΑ Α.Ε. ΘΑ ΕΙΝΑΙ Ο ΤΑΦΟΣ ΜΑΣ...
        και ΑΥΤΟ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΕΝΗΜΕΡΩΘΕΙ Ο ΕΛΛΗΝΙΚΟΣ ΛΑΟΣ...

        ΟΠΟΙΟΣ ΜΑΣΗΣΕΙ ΣΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΛΟΓΟΣ ΣΤΟ ΕΘΝΟΣ !

        ΕΓΩ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΜΑΙ Ο ΤΡΕΛΛΟΣ ΤΗΣ ΠΑΡΕΑΣ.... ΑΛΛΑ ΤΑ ΧΑΠΙΑ ΜΟΥ ΤΑ ΠΑΙΡΝΩ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ !!!

        ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ και το ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ :
        Εαν θελήσουμε να κάνουμε Εκλογές ΘΑ ΜΑΣ ΤΟ ΕΠΙΤΡΕΨΟΥΝ ??? ή θα είναι "κακό" και "αστάθεια" για τους Δανειστές ? ( ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΠΛΑΚΑ ΤΩΡΑ !!! )

        ΠΠ

        • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
          ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 05/07/2011 09:41:25

          «Μεγάλο φιλέλληνα» χαρακτήρισε τον Jean Claude Juncker ο Ευ.Βενιζέλος στο Reuters.
          "Με τη βοήθεια των εταίρων της και με αποφασιστικότητα η Ελλάδα σκοπεύει να επιστρέψει στις αγορές το 2014", τόνισε.

          Ο υπουργός Οικονομικών επισήμανε ότι ο κ. Γιούνκερ αναμφίβολα θέλει να βοηθήσει την Ελλάδα και την Ευρωζώνη να ξεπεράσουν τα προβλήματα και κυρίως να αποφύγουν τους συστημικούς κινδύνoυς.. κλπ κλπ

          ΚΑΤΑΛΑΒΑΤΕ ΤΩΡΑ ??? ΕΙΧΑΜΕ ΤΟΝ ΘΟΔΩΡΑ ΜΕ ΤΙΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΙΕΣ ΣΤΟΥΣ ΓΕΡΜΑΝΟΥΣ, ΜΑΣ ΗΡΘΕ ΚΑΙ Ο Πρασινος Αγκαλιτσας !!!

          Αυτη η ΑΤΑΚΑ «Μεγάλος φιλέλληνας» ο Jean Claude Juncker -
          για τον εισηγητη της Ελληνικης Treuhand... ειναι ΜΠΕΝΝΥ !

          ΠΠ ( axiaplus )

          • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
            ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 05/07/2011 09:43:58

            "" Ο κ. Βενιζέλος είπε τέλος ότι προτεραιότητά του είναι οι αποκρατικοποιήσεις και η μεταρρύθμιση του φορολογικού συστήματος και ότι την επόμενη εβδομάδα σκοπεύει να παρουσιάσει ένα σχέδιο για την καταπολέμηση της φοροδιαφυγής και τη βελτίωση της είσπραξης των φόρων"

            ΠΠ

        • Στάθης Δ avatar
          Στάθης Δ @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 05/07/2011 10:06:32

          Το μεγάλο φαγοπότι του rollover

          Wolfgang Munchau (FT), σχετικά με το σχεδιαζόμενο roll over των Ελληνικών ομολόγων:

          "Σε οποιοδήποτε άλλο τομέα ανθρώπινης δραστηριότητας, όποιος αποδεχόταν ή ακόμη χειρότερα όποιος διατύπωνε μία τέτοια αισχρή προσφορά, θα πήγαινε φυλακή.
          Αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω είναι γιατί να δεχθούν οι Eλληνες μια τόσο καταστροφική συμφωνία;
          Eκαναν το καθήκον τους την προηγούμενη εβδομάδα όταν ψήφισαν το νέο πρόγραμμα λιτότητας και τον εφαρμοστικό νόμο.
          Παρόλα αυτά, εκτιμώ πως όταν γίνει πλήρως κατανοητό αυτό το ύπουλο επινόημα, τότε η πολιτική κατάσταση θα γίνει πολύ πιο δύσκολη και επικίνδυνη"


          h--p://www.euro2day.gr/ftcom_gr/194/articles/647336/ArticleFTgr.aspx

          • Κώστας Ροδινός avatar
            Κώστας Ροδινός @ Στάθης Δ 05/07/2011 10:39:40

            Στάθη,
            το rollover είναι μια λύση, αλλά όχι με αυτούς τους όρους.

          • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
            ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Κώστας Ροδινός 05/07/2011 10:50:12

            Ολοι μαζι ( του σχεδιου Γαλλικο κρουασαν ) μαζευουν δε μαζευουν 25-30 δις..... μαζι με τις Ελληνικες Τραπεζες ( εγγυησεις μας ).

            Μεχρι το 2014/2015 αν δεν κανω λαθος, θελουμε 100 δις για Ομολογα που ληγουν!

            Ποιο rollover ??? σε ποιο ΠΟΣΟΝ ??

            Ασε που ΑΝ βρουμε το ΠΟΣΟΝ θα το πληρωσουμε μεχρι και 8-9% !! ( με σημερινες "Αγορες" )

            ΠΠ

      • victoria (true) avatar
        victoria (true) @ Κώστας Ροδινός 05/07/2011 12:05:10

        Κ. Ροδινέ, κι εγώ συντάσσομαι με τον ΠΠ.
        Είστε εξαιρετικός αναλυτής. Φοβάμαι όμως πως (εμένα τουλάχιστον) δεν με ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ να αναλύσω τον Βενιζέλο, κλπ.
        Το βλέπω γύρω μου το ΠΑΣΟΚ που παραπαίει αλλά ες αεί βολεμένο και το ΠΑΣΟΚ που ψάχνεται για την επόμενη μέρα, πάλι να φάει κοσμάκη και χρήμα.

        Έχω μια απλή ανάλυση για τη ΝΔ και τη θέτω υπόψη σας: Αν η ΝΔ (ή η συνέχεια αυτής σε κόμμα) δεν τελειώσει το ΠΑΣΟΚ, και εννοώ τη νοοτροπία, τα συστήματα πασοκ, όλη αυτή τη μπόχα και τη λαμογιά, ΤΩΡΑ, δεν θα γίνει ποτέ. Ως τις 3 Σεπτεμβρίου πρέπει να έχουν τελειώσει για πάντα! Γνώμη μου.

        • Κώστας Ροδινός avatar
          Κώστας Ροδινός @ victoria (true) 05/07/2011 12:36:54

          Victoria,
          για να αντιμετωπίσεις αποτελεσματικά τον αντίπαλο
          πρέπει να κατανοήσεις τη στρατητική του
          και τον τρόπο που σκέφτεται.

  4. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 05/07/2011 09:10:49

    Επισης,
    κατα την ψηφιση Μεσοπροθεσμου και Εφαρμοστικου,
    θα πρεπει να αναλυσουμε το ΓΙΑΤΙ υπηρχαν Βουλευτες....

    - που ηθελαν να ψηφισουν ΝΑΙ και εκαναν το αντιθετο
    - που ηθελαν να ψηφισουν ΟΧΙ και εκαναν το αντιθετο

    ΓΙΑΤΙ αυτη η Πολιτικη "ανακατωσουρα"?? δε σου κανει εντυπωση?
    Για μενα η ΕΥΘΥΝΗ ειναι ΚΟΙΝΗ !!! σε ΟΛΟΥΣ ! διοτι δεν ασχοληθηκαν με την ΟΥΣΙΑ των αρθρων και δεν "φωτογραφησε" κανεις τον σκοπο και τον στοχο των 2 εκτρωματων... ΠΟΥ ΤΟΛΜΗΣΑΝ ΝΑ ΦΕΡΟΥΝ ΣΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΒΟΥΛΗ !

    Εγινε αναγνωση των 2 Νομων στη Βουλη ??? ΟΧΙ !!
    ΓΙΑΤΙ ??

    ΚΑΝΕΙΣ δεν ειπε την Αληθεια σε ΚΑΝΕΝΑΝ... και αυτο το "μπερδεμα" ΗΘΕΛΑΝ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΙ στο Λαο.... αυτη η ανακατωσουρα αποψεων και σκεψεων οταν ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΑ ΠΡΟΔΟΤΙΚΑ ΑΡΘΡΑ...!

    Ο Εκφοβισμος και ο Εκβιασμος απο τη μια, και η Ασχετοσυνη απο την αλλη εχουν κανει τον κοσμο ΔΙΧΑΣΜΕΝΕΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΤΗΤΕΣ σαν τα μουτρα τους!

    και αυτο ΔΙΟΤΙ ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΜΕΛΕΤΗΣΕ τους 2 Νομους και ειδικα τον Εφαρμοστικο και
    ΚΑΝΕΙΣ ( απ οσους μελετησαν και κατανοησαν!!! ) δεν τολμησε να πει την ΑΛΗΘΕΙΑ στην Κ.Ο. του και κατ επεκτασιν στον Ελληνικο Λαο !

    Αν μαθευτει η Αληθεια θα μπουκαρουν αγκαλια τα ΜΑΤ οι παρακρατικοι και οι Αγανακτισμεονοι μεσα... ΣΙΓΟΥΡΟ !

    ΠΠ

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 05/07/2011 09:17:58

      ΠΠ
      τα ερωτήματα είναι σοβαρά και δεν προλαβαίνω να σου απαντήσω τώρα.
      Θα επανέλθω, ομως, εντός της ημέρας.
      Καλημέρα.

  5. geopan avatar
    geopan 05/07/2011 09:16:09

    Καλημέρα Κε Ροδινέ.Εύστοχη ανάλυση απλά σε ένα σημείο ψιλοδιαφωνώ.Ο Παπακωνσταντίνου δεν νομίχω ότι είχε την ανοχή της κοινωνίας και σίγουρα δεν είχε πίστωση χρόνου αφού ήξερε και αυτός και ο ημιπαράφρονας τουρίστας την κατάσταση της οικονομίας.

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ geopan 05/07/2011 09:20:10

      στην αρχή τα είχε και τα δύο.
      Μετά όταν άρχισαν οι ....κυβιστήσεις, όπως θα έλεγε και ο μέγας Βέγγος έγιναν "ατμός"!

  6. παρατηρητής avatar
    παρατηρητής 05/07/2011 09:16:16

    Από συνταγματολόγος μεταμορφώθηκε σε mega μπουρδολόγος και τολμάει να το παίζει και ηθικολόγος και να μιλάει για δίκαιη λιτότητα αυτός που έφαγε τον αγλέουρα ( ας όψεται ο ΚΚ που δεν άφησε το 2004 να βγουν στη δημοσιότητα τα στοιχεία φωτιά που θα τον έκαιγαν ). Αν εφαρμοστούν τα μέτρα που ζητούν επιτακτικά οι εταίρες μας και συνεχίσει να διογκώνεται η ύφεση και η ανεργία, θα τον ονειρεύονται χιλιάδες πεινώντες εξαγριωμένοι με πατάτες στο φούρνο,
    ροστμπιφ αλά μπένι.

  7. geopan avatar
    geopan 05/07/2011 09:16:48

    νομίζω.. ήθελα να γράψω!δαίμων πληκτρολογίου!!

  8. nostos avatar
    nostos 05/07/2011 09:31:51

    Ax KP , moulari o Astrakhan !

  9. mhtsos karditsa avatar
    mhtsos karditsa 05/07/2011 09:39:02

    με τον βενιζελο θα παμε στις εκλογες αυτο ειναι σιγουρο. φυσικα και θα τις χασει και αυτος τις εκλογες ισως μα μικροτερη διαφορα αλλα θα τις χασει γιατι εχει βαλλει ολες τις υπογραφουλες του σε ολα τα αντιλαικα μετρα.
    και ψηφισε και το μνημονιο. ετσι λοιπον την επαυριο των εκλογων ο βενιζελος θα ειναι αναλωσιμος,και ευαλωτος θα πεσουν πανω του τα κορακια και θα τον φανε. γιατι δε λεγεται παπανδρεου ετσι ωστε να μπορεσει να σταθει λογω του ονοματος και μονο. εστι θ ανοιξει ο δρομος γαι εναν αλλο παπανδρεου στην αρχηγια του πασοκ, ολα γινονατι με σχεδιο απο τον γιωργακη.

  10. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 05/07/2011 09:44:00

    Η υπερβολική αυτοπεποίθηση θα τον καταστρέψει τον Βενιζέλο, όπως έγινε και το 2007. Η κατάσταση στην οικονομία ξεπερνά τις δυνατότητες του οποιουδήποτε υπουργού Οικονομικών, ουσιαστικά είμαστε στον αυτόματο πιλότο, που όμως δεν ρυθμίζεται από τον πιλότο, ο οποίος παίζει έναν ρόλο διακοσμητικό. Είναι δεδομένο ότι ο Βενιζέλος θα αποτύχει.
    Η δική μου άποψη είναι ότι:
    1. Δεν πρέπει να γίνουν τώρα εκλογές, οι πολίτες δεν ειναι ώριμοι να το αποδεχθούν, και δεν συμφέρουν ούτε τη ΝΔ. Ο Σαμαράς έχει μία αναμφίβολη συμπάθεια σε σοβαρό και μετρημένο κόσμο της ευρύτερης Αριστεράς, αλλά αυτό δεν θα μεταφραστεί απαραιτήτως σε ψήφους. Γνωρίζω συγκεκριμένες περιπτώσεις από το περιβάλλον μου. Η άνοδος της ΝΔ οφείλεται περισσότερο σε πτώση του ΠΑΣΟΚ και λιγότερο στην αποδοχή των θέσεών της. Η συνεχής προβολή από τα ΜΜΕ πολιτικών όπως ο Σπηλιωτόπουλος και ο Παυλόπουλος, επιπλέον, δεν βοηθά.
    2. Η ΝΔ να στηρίξει μέτρα που περνά η τωρινή κυβέρνηση και κινούνται προς μία συντηρητική-φιλελεύθερη κατεύθυνση. Ολα δείχνουν ότι το νομοσχέδιο για την Παιδεία, π.χ., κάνει τη "βρώμικη δουλειά" που θα ήθελε να κάνει η ΝΔ για να ανακόψει την παρακμή των ΑΕΙ (λόγω διαπλοκής με την αριστερίστικη αλητεία), αλλά δεν τολμούσε. Θα έλεγα επίσης ότι η ανάθεση είσπραξης φόρων σε ιδιωτικές εταιρείες για λογαριασμό του Δημοσίου είναι υπέρ των έντιμων μισθωτών και των έντιμων ελεύθερων επαγγελματιών. Είνα μέτρο συντηρητικό και χτυπάει το πασοκικό κατεστημένο των ΔΟΥ, διότι η συντριπτική πλειονότητα των υπαλλήλων εκεί είναι κυβερνητικοί. Η εκκαθάριση του ΟΣΕ που θα γίνει, επίσης είναι μία "βρώμικη δουλειά" που έπρεπε να είχε γίνει και η ΝΔ πρέπει να την στηρίξει, για να μην έχει να την κάνει η ίδια.
    Παράλληλα, ας ζητά η ΝΔ με κάθε τρόπο το χτύπημα της μεγάλης, ειδικά, φοροδιαφυγής, αναδεικνύοντας συγκεκριμένες περιπτώσεις συγκάλυψής της από την κυβέρνηση. Η περίπτωση με τους κοτεράδες είναι χαρακτηριστική.
    Τα παραπάνω δεν έχουν σχέση με την επαναδιαπραγμάτευση του μνημονίου. Αυτό είναι κάτι εντελώς διαφορετικό και πρέπει να προβάλλεται διαρκώς από τη ΝΔ, όπως και το κάνει άλλωστε.

  11. Pikis avatar
    Pikis 05/07/2011 10:08:44

    Σε λίγες ημέρες ο Βενιζέλος θα μας στείλει τον λογαριασμό (κεφαλικός φόρος, έκτακτη εισφορά κλπ). Μπορεί κάποιος νομικός ή λογιστής να μας πει τι γίνεται σε περίπτωση κατά την οποία δεν πληρώσουμε γιατί ΔΕΝ έχουμε;
    Οι μάγκες του Βενιζέλου νομίζουν ότι επειδή έχουμε μπλοκάκι μπορούμε να τους δίνουμε 300-400-500 ευρώ όποτε αυτοί γουστάρουν;

    Υ.Γ. 1. Ποιός πλήρωσε το πανηγύρι της Σοσιαληστρικής Διεθνούς στον ΑΣΤΕΡΑ;
    2. Γιατί οι κυβερνώντες διαλέγουν πάντα τα ακριβότερα ξενοδοχεία για τις βλακείες τους (βλ. Πόρτο Ρίο προχθές για την ανακοίνωση "μέτρων" για τους ανέργους της δυτικής Ελλάδας);
    3. Άκουσα ότι θα καταργηθεί το βιβλίο στο Πανεπιστήμιο και θα είναι διαθέσιμο στο διαδίκτυο. Μάλλον η εκ Κοζάνης ορμώμενη κα Διαμαντοπούλου νομίζει ότι όλοι οι Έλληνες έχουν λεφτά για iPad όπως του Γιωργάκη.

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ Pikis 05/07/2011 10:38:04

      Piki,
      ομοιοπαθής και εσύ;
      300 εφέτος, 500 του χρόνου και ποιός ξέρει τι άλλο θα σκαρφιστούν, γιατί τα νούμερα δεν βγαίνουν.

      • Pikis avatar
        Pikis @ Κώστας Ροδινός 05/07/2011 11:17:04

        Ούτε εγώ βγαίνω Κώστα μου!

        • Κώστας Ροδινός avatar
          Κώστας Ροδινός @ Pikis 05/07/2011 11:22:50

          Πολύ φοβούμαι οτι σε λίγο δεν θα βγαίνει κανένας μας!
          Οσοι τουλάχιστον προσπαθούμε the old fashion way..

  12. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 05/07/2011 10:22:51

    Γιουνκερ : “The sovereignty of Greece will be massively limited”

    Πως μεταφραστηκε το "massively" απο τα ΜΜΕ ??
    - δραστικα
    - σημαντικα

    massively σημαινει ΜΑΖΙΚΑ !.... ΜΑΖΙΚΑ !!! ΜΑΖΙΚΑ !!! ( mass = μαζα )

    Aπευθυνομαι στους 300
    Αφου δεν μεταφραζετε καλα να παθετε !
    Αφου δεν διαβαζετε καλα να παθετε !
    Αφου δεν την ψαχνετε καλα να παθετε !

    Αυτος ειναι ο ΜΑΖΙΚΟΣ Φιλελληνας Μπεννυ μου?

    ΜΑΖΙΚΗ ΑΠΩΛΕΙΑ ΕΘΝΙΚΗΣ ΚΥΡΙΑΡΧΙΑΣ !!!!

    μην αγχωνεστε ... εχουμε τους 300.. χαμενους στην μεταφραση !

    Θα ρωτησει ενας Θεσμικος Χριστιανος τι σημαινει ΜΑΖΙΚΗ ΑΠΩΛΕΙΑ ΕΘΝΙΚΗΣ ΚΥΡΙΑΡΧΙΑΣ ??

    ΠΠ

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 05/07/2011 10:30:06

      ΠΠ
      δεν σε προλαβαίνω!
      Κατ' αρχήν για να φτιάξω τη μέρα σου.
      Του ΥΠΟΙΚ ανακοίνωσε σήμερα οτι προβλέπεται επιστροφή στις αγορές μέσα στο ...2014!!!

      • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
        Γιάννης Φαίλτωρ @ Κώστας Ροδινός 05/07/2011 10:40:02

        Θα βάλω τα κλάματα. Πες μου ότι είναι αλήθεια...
        (Μήπως εννοεί τις λαϊκές αγορές; Τρεις ΔΕΚΟ ένα ΚΑΤΟΣΤΑΡΙΚΟ;)

        • Κώστας Ροδινός avatar
          Κώστας Ροδινός @ Γιάννης Φαίλτωρ 05/07/2011 10:42:33

          Γιάννη,
          έτσι όπως πάνε, θα τους παρακαλάμε να τις πάρουν δωρέαν οι ...φιλέλληνες και αυτοί θα κάνουν τους ...δύσκολους!

      • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
        ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Κώστας Ροδινός 05/07/2011 10:41:26

        Το δηλωσε ο Μπεννυ στο reuters μαζι με το Φιλελληνα Γιουνκερ ! αχχα

        Επρεπε να ειμαι ο Μπεος να τον παω ενα στοιχηματακι...

        ΠΠ

  13. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 05/07/2011 10:36:35

    Για όσους ακόμα βαυκαλίζονται οτι με τα Μνημόνια θα λυθεί το ελληνικό πρόβλημα, αλλά και αυτό της Ευρωζ'ωνης.
    Παραθέτω ένα άρθρο του Kenneth Rogoff, καθηγητής Οικονομικών του Χάρβαρντ (το βρήκα στην ηλεκτρονική έκδοση του Βήματος)
    Ελπίζω εκεί στη Συγγρού να τα βλέπουν.

    "Η Ευρώπη έχει βυθιστεί σε συνταγματική κρίση. Κανείς δεν φαίνεται να έχει τη δύναμη να επιβάλει μια λογική λύση για την κρίση χρέους των χωρών της περιφέρειας της ευρωζώνης. Αντί να αναδιαρθρώσουν το τεράστιο χρέος της Πορτογαλίας, της Ιρλανδίας και της Ελλάδας, οι πολιτικοί ασκούν πιέσεις για όλο και μεγαλύτερα πακέτα σωτηρίας με όλο και λιγότερο ρεαλιστικούς όρους λιτότητας.
    Δυστυχώς, δεν "κλωτσάνε απλώς το κονσερβοκούτι στην κατηφόρα", αλλά ωθούν μια ολόκληρη χιονοστιβάδα από τις πλαγιές ενός βουνού.

    Είναι αλήθεια ότι, προς το παρόν, το πρόβλημα είναι ακόμη οικονομικώς διαχειρίσιμο. Η ανάπτυξη στην ευρωζώνη είναι αξιοπρεπής, και οι χώρες της περιφέρειας αντιπροσωπεύουν μόνο το 6% του ΑΕΠ της ευρωζώνης. Αλλά επιμένοντας πεισματικά ότι αυτές οι χώρες αντιμετωπίζουν απλώς μια κρίση ρευστότητας, οι αξιωματούχοι του ευρώ θέτουν σε κίνδυνο ολόκληρο το σύστημα. Μεγάλες οικονομίες της ευρωζώνης όπως η Ισπανία και η Ιταλία έχουν τα δικά τους τεράστια προβλήματα χρέους, ιδίως με δεδομένη την αναιμική ανάπτυξη και την προφανή έλλειψη ανταγωνιστικότητας.
    Το τελευταίο πράγμα που χρειάζονται είναι να αρχίσει ο κόσμος να πιστεύει ότι οι μεταρρυθμίσεις και η οικονομική αναδιάρθρωση μπορούν να περιμένουν.

    Μπορεί η Ευρώπη να σταθεί τυχερή;
    Υπάρχει περίπτωση να διαλυθεί χωρίς να βλάψει κανέναν, και προτού αποκτήσει νέα δυναμική, αυτή η χιονοστιβάδα του χρέους, της δυσλειτουργίας και της αμφιβολίας;
    Eν μέσω τόσο μεγάλης αβεβαιότητας, τα πάντα είναι πιθανά. Αν η ανάπτυξη στην ευρωζώνη ξεπεράσει θεαματικά τις προσδοκίες τα επόμενα χρόνια, οι ισολογισμοί των τραπεζών θα ενισχυθούν και οι τσέπες των γερμανών φορολογουμένων θα γίνουν πιο βαθιές. Οι περιφερειακές χώρες μπορεί να έχουν αρκετή ανάπτυξη ώστε να φέρουν σε πέρας τις φιλόδοξες δεσμεύσεις τους για λιτότητα.

    Αλλά η σημερινή στρατηγική είναι πιθανότερο να οδηγήσει σε μια άτακτη αναδιάρθρωση.
    Γιατί θα έπρεπε ο ελληνικός λαός (και ο ιρλανδικός και ο πορτογαλικός) να δεχθεί χρόνια λιτότητας και χαμηλής ανάπτυξης για χάρη της ενίσχυσης των τραπεζικών συστημάτων της Γαλλίας και της Γερμανίας;
    Το ΔΝΤ έχει υπάρξει ήδη εξαιρετικά γενναιόδωρο προς τις χώρες της περιφέρειας, αλλά δυστυχώς, ένα γενναιόδωρο ΔΝΤ είναι το τελευταίο πράγμα που χρειάζεται αυτή τη στιγμή η Ευρώπη. Με την συνταγματική κρίση της, έχουμε φτάσει ακριβώς στη στιγμή που το ΔΝΤ χρειάζεται να βοηθήσει την ευρωζώνη να πάρει τις σκληρές αποφάσεις που δεν μπορεί να πάρει από μόνη της. Το Ταμείο πρέπει να δημιουργήσει προγράμματα για την Πορτογαλία, την Ιρλανδία και την Ελλάδα που θα αποκαταστήσουν την ανταγωνιστικότητα, θα μειώσουν το χρέος και θα τους προσφέρουν ρεαλιστική ελπίδα για την επιστροφή στην οικονομική ανάπτυξη.

    Το τέλος της κρίσης είναι δύσκολο να προβλεφθεί. Αλλά είναι απίθανο να επιβιώσει για πολύ ακόμη το κοινό νόμισμα χωρίς μια αποφασιστική κίνηση προς μια πολύ πιο ισχυρή δημοσιονομική ένωση."

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Κώστας Ροδινός 05/07/2011 11:29:24

      Απαντω στο σχολιο μου πιο πανω σχετικα με τον Μπεννυ...!!!!

      Οποιος προλαβει να φυλλαχτει πρωτος ! απο τα σκαγια....

      ΠΠ

  14. geopan avatar
    geopan 05/07/2011 10:44:46

    ΠΠ έγραψες κάτι πού σημαντικό και πολύ σοβαρό, κάτι στο οποίο δεν έχει δωθεί πολύ σημασία:αυτό για τις εκλογές κα αν θα μας αφήσουν να κάνουμε ξανά οι δανειστές μας!έχεις χτυπήσει φλέβα!πάντως στην σελίδα του πασοκ χθες στον σχολιασμό της επικαιρότητας ανέλυαν το πως θα κινηθούν προεκλογικά το 2013 και τι θα που στν ελληνικό λαό!!τσέκαρε το έχει ζουμί!

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ geopan 05/07/2011 10:47:55

      geopan,
      Οι δανειστές δεν θέλουν εκλογές.
      Τουλάχιστον αυτή τη στιγμή.
      Ομως, ευτυχώς ακόμα δεν μπορούν να τις αποτρέψουν...

      • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
        ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Κώστας Ροδινός 05/07/2011 10:57:19

        Κωστα
        θα βγει ενας Φιλελεληνας τυπου Κατσαβραχα Holdings LUXCO, και θα πει....
        για να ενταθχειτε στο προγραμμα "διασωσης" 25 ετιας, και για να εχει τις απαραιτητες εγγυησεις το ΔΝΤ να καταβαλλει το μετρικο του, καλο θα ηταν να αποφυγετε τις Εκλογες....! προχωρηστε σε Αποκρατικοποιησεις, παρτε το Μνημονιακο ΕΣΠΑ του Μπαροζο και μη μιλατε για 6 χρονια ! ( 6 ειναι η διαρκεια του ΤΑΜΕΙΟΥ TREUHAND A.E. )

        - Μη με κανετε Μπεο με το ζορι !!!

        ΠΠ

        • Κώστας Ροδινός avatar
          Κώστας Ροδινός @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 05/07/2011 11:04:22

          ΠΠ.
          διάβασε το άρθρο του Rogoff, πιο πάνω.
          Κανένας σοβαρός οικονομολόγος δεν πιστεύει πλέον οτι τα Μνημόνια αποτελούν λύση.
          Πολύ φοβόμαι οτι πληρώνουμε το ενδεχόμενο πολιτικό κόστος Μέρκελ και Σαρκοζί και την υπερέκθεση ορισμένων (Μπαρόζο και Γιούνκερ).
          Οι εκλογές στην Ελλάδα μπορεί στο τέλος να αποδειχθεί για όλους η ευκαριία για να αναθεωρήσουν τις απόψεις τους με το λιγότερο δυνατό κόστος.
          Δεν το γράφω τυχαία αυτό. Να το θυμηθείς.

          • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
            ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Κώστας Ροδινός 05/07/2011 11:10:17

            Δικαιολογια περισσοτερο παρα ευκαιρια !!

            παντως εγω ανησυχω παρα πολυ... μακαρι αν βγω λαθος!

            Να θυμασαι τουτο !
            Οι Δανειστες δεν ειναι τζογαδοροι !!! με την Ελλαδα..!

            Θα επιτρεψουν Εκλογες μονο εαν εχουν "εξασφαλιστει"... με οτι αυτο μπορει να σημαινει !

            Ο Λαος ειναι ανυπαρκτος στους υπολογισμους τους. Οι Εκλογες θα ειναι ΕΡΓΑΛΕΙΟ !!!

            να θυμασαι κ αυτο που σου λεω εγω !!! και δεν διαφωνουμε αλλα εχω αλλη θεωρηση το τι εστι Δανειο και ρισκο !

            Αλλο πραγμα η Πολιτικη και αλλο πραγμα Οι Χρεωπιστωσεις. Αντε βαλε μυαλο σε εναν λογιστη για θεματα οργανωσης... χαχαχαααα καμια τυχη !

            ΠΠ

          • Κώστας Ροδινός avatar
            Κώστας Ροδινός @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 05/07/2011 11:15:14

            μόνο που στη δική μας περίπτωση, εκτός από τους λογιστές έχουν μπλέξει και πολιτικοί...Lethal Combination!

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ geopan 05/07/2011 10:53:53

      Ο Λαος εχει τα JUMBO πλαι του... δεν ανησυχω !!..

      Ξερω τι λεω.... ΕΚΛΟΓΕΣ δε θα μας "επιτρεψουν" να κανουμε !!!

      Θα μας πουλησει τον ΑΠΟΛΥΤΟ ΓΥΨΟ το ΠΑΣΟΚ, ως Εθνοσωτηρια Αποφαση !..

      και πολλοι χαχολοι θα ξαναΧΕΙΡΟΚΡΟΤΗΣΟΥΝ !

      ΠΠ

      • Κώστας Ροδινός avatar
        Κώστας Ροδινός @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 05/07/2011 10:56:33

        ΠΠ
        έχεις την εντύπωση οτι μόλις αρχίσει η εφαρμογή των "μέτρων Βενιζέλου" (αυτών που ανακοινώθηκε και των επερχομένων) θα μπορέσει να σταθεί η κυβέρνηση;

        • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
          ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Κώστας Ροδινός 05/07/2011 10:59:59

          Tα μετρα δεν ειναι το προβλημα!!! θα τα μπαλαμουτιασουν για το καλο μας !

          το προβλημα ειναι τα ΠΡΟΔΟΤΙΚΑ αρθρα του Εφαρμοστικου !
          οπως η Καταργηση του Τραπεζεικου Απορρητου και η Καταργηση της Αρχης Προστασιας Προσωπικων Δεδομενων...

          Άρθρο 32
          Απαλλαγή τόκων ομολογιακών δανείων – Στοιχεία που διαβιβάζονται στο Υπουργείο Οικονομικών

          παράγραφος 3…
          …….Η επεξεργασία προσωπικών δεδομένων για τους σκοπούς της διάταξης αυτής δεν προϋποθέτει……
          ενημέρωση !
          και συγκατάθεση!
          του φυσικού προσώπου του οποίου τα δεδομένα διαβιβάζονται!,
          ούτε άδεια της Αρχής Προστασίας ΠροσωπικώνΔεδομένων. !!!!!

          Με απόφαση του Υπουργού Οικονομικών καθορίζεται το είδος των υποβαλλόμενων στοιχείων και πληροφοριών, οι μορφότυποι ανταλλαγής τους, ο τρόπος και ο χρόνος υποβολής τους, και κάθε άλλο αναγκαίο θέμα για την εφαρμογή της παρούσας παραγράφου.»


          ΠΠ ( ενα παραδειγμα ! )

          • Κώστας Ροδινός avatar
            Κώστας Ροδινός @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 05/07/2011 11:08:52

            τα μέτρα θα έχουν αντίκτυπο στη τσέπη.
            Για την ιδέα του Βενιζέλου με το απόρρητο τον τραπεζικών λογαριασμών.
            Πολύ φοβούμαι οτι θα παρακολουθούμε τις καταθέσεις να κάνουν φτερά.

          • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
            ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Κώστας Ροδινός 05/07/2011 11:13:21

            Φυσικα και θα κανουν φτερα !
            Αν σου εχω μια δια νομου ΑΠΑΙΤΗΣΗ !! στα παιρνω με το "ποντικι" απ τη οθονη... στο φτερο!! και αντε να βρεις το δικιο και να κανεις ενστασεις !!!

            Μιλησε στη Βουλη για τη "λυση του Ηλεκτρονικου Χρηματος ! " ( και καλα για φοροκλοπες ! ) χαχαχαχα
            τον ακουσα με τα αυτια μου !!

            Τα μετρα ειναι η Σταχτη για να περασουν τα υπολοιπα !

            ΠΠ

          • nostos avatar
            nostos @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 05/07/2011 11:14:09

            PP pou mporw na brw olo to keimeno toy efarmostikou?

          • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
            Γιάννης Φαίλτωρ @ nostos 05/07/2011 11:18:25

            www.epikaira.gr/content/files/Efarmostikos_nomos_sxolia1.pdf

          • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
            ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ nostos 05/07/2011 11:22:53

            Με σχολια...

            http://www.filefactory.com/file/cc3af1b/n/Efarmostikos_nomos_sxolia1.pdf

            και νετος

            http://www.filefactory.com/file/cc0df02/n/Efarmostikos_Nomos.pdf

            ΠΠ

          • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
            Γιάννης Φαίλτωρ @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 05/07/2011 11:14:59

            Αν δεχτούμε ότι αυτή η κυβέρνηση νομιμοποιεί με δημοκρατικές διαδίκασίες ένα καθεστώς, θα πρέπει να δεχτούμε και την ιστορικά αποδεδειγμένη αλήθεια ότι τα καθεστώτα δεν πέφτουν με εκλογές. Πέφτουν επειδή δεν μπορούν να αντέξουν πια την πολιτική διαχείρηση αυτού που δημιούργησαν σε συνδυασμό με τη γενικευμένη κατακραυγή. Οι εκλογές θα είναι ένα ακόμα εργαλείο στην απεγνωσμένη προσπάθεια επιβίωσής τους. Από την άλλη πλευρά, έχει αποσπαστεί η προσοχή μας από τα εθνικά θέματα όπου ένας θεός ξέρει τι γίνεται στο παρασκήνιο.

          • Κώστας Ροδινός avatar
            Κώστας Ροδινός @ Γιάννης Φαίλτωρ 05/07/2011 11:19:19

            Γιάννη, ΄
            τυχαίο άραγε οτι Λαμπρινίδης και Μπεγλίτης δεν συμμετέχουν
            στην κυβερνητική επιτροπή;
            Λέγεται οτι στο deal Παπανδρέου - Βενιζέλου, ο πρώτος κράτησε
            Εξωτερική πολιτική- Αμυνα- Πολιτισμό- Εργα και παρέδωσε ΄
            λοιπά στον Βενιζέλο.

            Για τις εκλογές: Θυμάσαι οτι γράφω από καιρό, οτι τις εκλογές
            θα τις επιβάλλει η κοινωνία επειδή δεν θ΄αντέχει άλλο.

  15. geopan avatar
    geopan 05/07/2011 10:55:58

    Κε Ροδινέ αυτό το ευτυχώς είναι που προβληματίζει.Δηλαδή υπάρχει και η περίπτωση να έρθει η στιγμή που θα μας λένε πότε και αν θα κάνουμε εκλογές;γιατί εδώ μας επέβαλλαν και κανείς δεν το λέει προυπολογισμό διαρκείας!!κάτι αδιανόητο!!και ποιοι;αυτοί που μας λένε ότι η προηγούμενη κυβέρνηση έπεφτε έξω στους ετήσιους προυπολογισμούς!!και ο γαπ έφερε προυπολογισμό 4ετίας!!!!και κανείς δεν μιλάει!!

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ geopan 05/07/2011 10:59:33

      geopan,
      το μόνο που μπορούν να κάνουν είναι να νας εκβιάζουν ο,τι αν πάμε σε εκλογές δεν έχει επόμενη δόση. Δεν θα το τολμήσουν επειδή θα τιναχτεί το σύστημα στον αέρα.
      Για αυτό και ασκούν αφόρητες πιέσεις στον Σαμαρά,να συμφωνήσει από πρίν στην πολιτική Παπανδρέου.
      Αντιλαμβάνονται οτι κάποια στιγμή η κοινωνία θα τις επιβάλλει τις εκλογές.

      • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
        ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Κώστας Ροδινός 05/07/2011 11:18:56

        ( σε κυνηγαω σημερα !! χαχαχα )
        ΝΑ σου θυμισω οτι οπου μπηκε το ΔΝΤ, ηρθε η "κοινωνικη φωτια"..

        Αυτη τη Φωτια επιδιωκουν για τους εξης λογους

        1. θα πουν εμεις θελουμε να βοηθησουμε κ εσεις μας πυρπολειτε ! φευγουμε !
        2. το φευγουμε σημαινει Χρεοκοπια Αμεσα ( λογιστικα ! )
        3. Θα ερθουν μετα απο 1 βδομαδα το πολυ... και θα προσφερουν νεο σχεδιο... να μας ξανασψσουν με νεους ορους !!!
        4. οι νεοι οροι ( εφοσον εμεις οι κακοι και αναγωγοι εχουμε καψει το χορτο! ) θα ειναι ΧΕΙΡΟΤΕΡΟΙ ΤΒΩΝ ΣΗΜΕΡΙΝΩΝ !
        5. ΤΟ ΔΕ ΞΕΠΟΥΛΗΜΑ ΤΗΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΒΕΤΟ ΤΟΥΣ
        6. εμεις ως κακα παιδια ( τα ΜΜΕ θα μας γεμισουν ενοχες! ) θα παρακαλαμε να μας ΞΑΝΑΣΩΣΟΥΝ !

        Αυτα εχει καταγραψει η Ιστορια.... ! εγω αυτα βλεπω να συμβαινουν και σημερα σε πιο ηπιο βαθμο !

        ΠΠ

        • Κώστας Ροδινός avatar
          Κώστας Ροδινός @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 05/07/2011 11:20:25

          ΠΠ
          το ΔΝΤ δεν φεύγει!
          Συνήθως το ...φεύγουν!

          • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
            ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Κώστας Ροδινός 05/07/2011 11:23:51

            το αποτελεσμα ειναι το ιδιο...
            η στρατηγηκη ειναι "να το φυγουν" !
            και παντα πιανει !

            ΠΠ

          • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
            Γιάννης Φαίλτωρ @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 05/07/2011 11:29:50

            Πότε συνεδριάζει το Συνταγματικό Δικαστήριο της Γερμανίας και τι γίνεται να κρίνει αντισυνταγματική την πρώτη διάσωση? Θα κάνουν έφεση στο ΣτΕ?

          • Κώστας Ροδινός avatar
            Κώστας Ροδινός @ Γιάννης Φαίλτωρ 05/07/2011 11:32:01

            Νομίζω σήμερα!
            Το ΣτΕ τα νομιμοποιεί όλα..

          • αλλενάκι avatar
            αλλενάκι @ Γιάννης Φαίλτωρ 05/07/2011 12:52:24

            να προσεύχεστε στην Παναγιά οι Γερμανοί συνταγματολόγοι να την κρίνουν άκυρη

            deux ex machina

          • Κώστας Ροδινός avatar
            Κώστας Ροδινός @ Γιάννης Φαίλτωρ 05/07/2011 12:59:14

            Αλλενάκι,
            παίζει αυτό το σενάριο;
            Γιατί ο Σόϊμπλε σήμερα έσπευσε να προκαλάβει την απόφαση

          • αλλενάκι avatar
            αλλενάκι @ Γιάννης Φαίλτωρ 05/07/2011 13:17:52

            παίζει το σενάριο με σοβαρές πιθανότητες
            και πάντως αν δεν υπάρξει ομόφωνη απόφαση -που είναι βέβαιο- θα φυσήξει αέρας στα πανιά των αντίθετων στη γερμανική βουλή

            δεν άκουσα τη δήλωση Σόιμπλε αλλά το ότι έσπευσε να προκαταλάβει δείχνει ότι ανησυχεί

            γνωρίζει ισως κάτι παραπάνω, ως δημιουργός της Stasi 2.0 στην ενωμένη Γερμανία;

          • αλλενάκι avatar
            αλλενάκι @ Γιάννης Φαίλτωρ 05/07/2011 13:22:16

            αν κριθεί άκυρο εκ των υστέρων η Μέρκελ δύσκολα θα κατευνάσει τις αντιδράσεις των Γερμανών πολιτών για τη συνέχιση των δόσεων του πρώτου δανείου, και έτσι θα μπλοκάρει και το IMF τη διαδικασία, όπου οι αμερικανοί πολίτες θα αντιδράσουν επίσης

            και θα γλιτώσουμε οριστικά και από το δεύτερο δάνειο που θα παραπεμφθεί στις ελληνικές καλένδες!

          • αλλενάκι avatar
            αλλενάκι @ Γιάννης Φαίλτωρ 05/07/2011 13:38:08

            Ωστόσο Κώστα σήμερα γίνεται η συζήτηση, ενώ η απόφαση θα εκδοθεί το Σεπτέμβριο.

            Οι γερμανοί συνταγματολόγοι δήλωσαν ότι "το συνταγματικό δικαστήριο δεν υπεισέρχεται σε θέματα οικονομικής πολιτικής" "ούτε κρίνει με οικονομικά κριτήρια, παρά μόνο με νομικά, στα πλαίσια της αυστηρής τήρησης του γερμανικού συντάγματος, από όπου δεν επιτρέπεται να παρεκκλίνεται ούτε χιλιοστό"

          • Κώστας Ροδινός avatar
            Κώστας Ροδινός @ Γιάννης Φαίλτωρ 05/07/2011 17:13:35

            Αλλενάκι,
            ο Σόϊμπλε παρέστη μάλιστα και στη συζήτηση ενώπιον του
            συνταγματικού δικαστηρίου για να υπερασπιστεί την θέση
            της Γερμανικής Κυβέρνησης.

  16. mhtsos karditsa avatar
    mhtsos karditsa 05/07/2011 10:56:51

    ΔΕ ΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟ ΤΑ ΡΑΒΑΣΑΚΙΑ ΠΟΥ ΘΑ ΜΑς ΣΤΕΙΛΕΙ Ο ΒΕΝΙΖΕΛΟΣ.ΤΙΠΟΤ ΑΔΕ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΜΑΣ ΚΑΝΟΥΝ. ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΤΟΥΣ ΕΛΕΥΘΕΡΟΥΣ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ. ΓΙΑΥΤΟ ΜΗ ΒΙΑΖΕΣΤΕ ΝΑ ΠΑΤΕ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΕΤΕ ΑΦΗΣΤΕ ΤΟ. ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΚΤΗ ΔΩΣΗ ΚΑΤΙ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΔΕ ΘΑ ΤΗΝ ΠΑΡΟΥΜΕ . ΕΦΟΣΟΝ ΨΗΦΙΣΤΗΚΕ ΤΟ ΜΕΣΟΠΡΟΘΕΣΜΟ ΚΑΙ ΞΕΠΟΥΛΙΕΤΑΙ Η ΕΛΛΑΔΑ,ΘΑ ΤΗΝ ΛΕΗΛΑΤΗΣΟΥΝ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΘΑ ΦΥΓΟΥΝ ΔΕ ΤΟΥΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ Η ΕΚΤΗ ΔΩΣΗ .ΕΤΣΙ ΚΑΝΑΝ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ.

  17. Νίκος Αργεάδης avatar
    Νίκος Αργεάδης 05/07/2011 11:24:22

    Κώστα, καλημέρα.
    Νομίζω ότι ο Παπανδρέου "αγοράζει" χρονο, μπας και "διορθωθούν" τα πράγματα. Αλλά απο μόνο του τιποτα δεν διορθώνεται. Είναι πλέον Ηλίου φαεινότερον ότι ο βίαιος εσωτερικός αποπληθωρισμός δεν δουλεύει, ειδικά σε τριτοκοσμικές οικονομίες σας της Ελλάδας.
    Η βλακεία του εγχειρήματος έγκειται στο ότι προσπαθούν να επιβάλλουν αλλαγές που γίνονται μόνο σε βάθος χρονου.
    Εγώ είμαι πεπεισμένος ότι και θα χρεωκοπήσουμε και θα επιστρέψουμε στη δραχμή και η ευρωζώνη θα διαλυθεί. Διότι δεν μπορεί να συνυπαρξουν τόσο διαφορετικές οικονομίες. Αμερική δεν είμαστε.
    Θα επανέλθω αργότερα με συγκεκριμ'ενο άρθρο.

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ Νίκος Αργεάδης 05/07/2011 11:30:48

      Καλημέρα Νίκο,
      Προσπαθούν να αγοράσουν χρόνο για τις τράπεζες που είναι εκτεθειμένες στην Ελλάδα.
      Δευτερευόντως υπάρχεικαι ένα πρόβλημα με το ύψος των CDS που έχουν επενδυθεί στην Ελλάδα.
      Μπορεί να τα αντέξει το σύστημα (και δεν αναφέρομαι στο ελληνικό);
      Αυτή τη στιγμή η απάντηση είναι όχι.
      Οσο,η απάντηση είναι όχι,θα μας ταλαιπωρούν με Μνημόνια.

      • nostos avatar
        nostos @ Κώστας Ροδινός 05/07/2011 13:52:00

        KP den eimai sigouros an ta CDS einai tosa polla pou na dikaiologoun olo to mytho gyrw toys. Blepe kai sxolia techiechan..com

        • Κώστας Ροδινός avatar
          Κώστας Ροδινός @ nostos 05/07/2011 17:30:00

          ούτε και εγώ!

      • Νίκος Αργεάδης avatar
        Νίκος Αργεάδης @ Κώστας Ροδινός 05/07/2011 14:54:39

        Να μου επιτρέψεις να πω, ότι, και όταν βεβαιωθούν ότι αντέχει τότε θα μας βγάλουν σαν "κακή συνήθεια", από το ευρώ (στενώ το λεώ εγώ), και ήδη έχει πολλάκις αναφερθεί.

        • Κώστας Ροδινός avatar
          Κώστας Ροδινός @ Νίκος Αργεάδης 05/07/2011 17:29:31

          "στενώ"!
          Δεν το είχα σκεφτεί!

  18. Pikis avatar
    Pikis 05/07/2011 11:32:21

    Πράγματι οι δανειστές δεν μας αφήνουν να κάνουμε εκλογές. Αυτό φάνηκε περίτρανα την ημέρα που ο ΓΑΠ ως νέος Χουντίνι εξαφανίστηκε ως παραιτημένος και μετά από 6 ώρες εμφανίστηκε ως μεσίας κρατώντας τη λίστα του ανασχηματισμού στο ένα χέρι και στο άλλο το μεσοπρόθεσμο. Μόνο ο μαίτρ του σουρεαλισμού Σ. Νταλί θα μπορούσε να αποθανατίσει αυτή την εικόνα στον καμβά του!
    Εδώ ο κόσμος χάνεται και ο ΓΑΠ κάνει μπάνια (και σαμπρέλα) στον ΑΣΤΕΡΑ.
    Μου φαίνεται περίεργο που τόσες μέρες η Τουρκία είναι ήσυχη. Μήπως κάτι ψήνεται; Ετοιμάζουν κάτι οι γείτονες ή κατάλαβαν ότι η καταπόντηση μας μέσω των λαθρομεταναστών είναι πιο εύκολη και φθηνή υπόθεση;

  19. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 05/07/2011 11:38:34

    Μιλαει ο Οθωνας στον Χ΄νικο και λεει !

    " οταν με το καλο ερθουμε στην Αξιωματικη Αντιπολιτευση... " χαχαχαχαχααα

    Μιλαω σοβαρα !!

    ΠΠ

    • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
      Γιάννης Φαίλτωρ @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 05/07/2011 11:42:18

      Αυτό είναι. Στου Όθωνα τα χρόνια. Αν συνεχίσουν έτσι, το Αξιωματική θα είναι κάτι σαν όνειρο...

      • ό παγωτατζής avatar
        ό παγωτατζής @ Γιάννης Φαίλτωρ 05/07/2011 11:56:57

        Γιάννη Φαίλτωρ,
        20% πού το προτιμούν στήν χειρότερη,
        σημαινει κοντα στα 2.000.000 πολίτες(;)...
        Αυτό είναι τό όπλο των Διεθνών Τοκογλύφων.Η έμμεση απειλή εμφυλίου...πολέμου μεταξύ Αλήθειας και Ψέμματος.
        Οσο και αν ακούγεται τραγικό .
        2.000.000 ταλιμπάν ψηφοφόρων είναι τό πρόβλημα ...
        Πώς τούς αλλάζεις;;;
        Πάντως ΟΧΙ ψηφίζοντας τα μισα άρθρα τού Εφαρμοστικού!
        Τούς δίνεις δικαίωμα ,να εξακολουθούν να υπάρχουν καί να πιστεύουν!
        Οποιος τό καταφέρει θα ΕΧΕΙ ΣΩΣΕΙ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ!

      • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
        ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Γιάννης Φαίλτωρ 05/07/2011 12:00:15

        ειδατε το αρθρο με την Ιερα Συνοδο ??

        για ριχτε μια ματια !!! χαχαχα

        ΠΠ

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 05/07/2011 11:43:28

      ΠΠ
      άσε το δούλεμα...

      • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
        ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Κώστας Ροδινός 05/07/2011 11:49:05

        ορκιζομαι !!! ΑΚΟΥΩ !! ραδιο !!!
        ΟΡΚΙΖΟΜΑΙ !

        ΠΠ

      • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
        ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Κώστας Ροδινός 05/07/2011 11:50:07

        κ επειδη ο ριαλ ανεβαζει τ απογευμα τις εκπομπες !! μπες και ακου !!
        Χ¨νικος 11.30....

        χαχαχαχαααααααααααα

        ΠΠ

        • Κώστας Ροδινός avatar
          Κώστας Ροδινός @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 05/07/2011 11:52:42

          ΟΚ!
          Είναι πρωτάκουστο πάντως!

          • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
            ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Κώστας Ροδινός 05/07/2011 12:01:00

            Κωστα,
            δεν ντρεπομαι, αλλα μονοι μας κανουμε τη δουλεια ΑΛΛΩΝΩΝΕ ... π ελεγε και μια θειά μου...

            ΠΠ

          • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
            ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Κώστας Ροδινός 05/07/2011 14:31:09

            χχχ.real.gr/VideoViewer.aspx?FileType=4&FileName=78451.mp3

            24:15

            xaxaxaaaaaaaaaaaaaa

            ΠΠ

  20. madprof avatar
    madprof 05/07/2011 14:32:57

    Αυτός κάηκε ! ο επόμενος pls !!

  21. Komis Montechristo avatar
    Komis Montechristo 05/07/2011 15:27:13

    Διάβασα προσεκτικά τα κείμενα των παραπάνω σχολιαστών.Εξάλλου,η συντριπτική πλειοψηφία των σχολιαστών,σε κάθε αρχικό κείμενο,κινείται προς την ίδια κατεύθυνση.Ένα είναι το συμπέρασμα:Έχουμε μπλέξει ΠΟΛΥ άσχημα...τους ξένους τους γνωρίζουμε.Τη δουλειά τους κάνουν ως ΓΕΡΑΚΙΑ-ΤΟΚΟΓΛΥΦΟΙ που είναι...εξάλλου,τι να περιμένει καποιος από τα ΑΔΗΦΑΓΑ ΤΡΩΚΤΙΚΑ δηλαδή τους δανειστές μας;εκείνο που μου κάνει εντύπωση είναι πόσο ΑΠΡΟΚΑΛΥΠΤΑ,ΕΝΕΡΓΑ και ΘΡΑΣΥΤΑΤΑ οι κυβερνώντες ΣΥΜΜΕΤΕΧΟΥΝ σ'αυτό το ΤΡΙΣΑΘΛΙΟ ΠΑΙΓΝΙΟ εις βάρος λαού και χώρας....ΕΦΙΑΛΤΕΣ... Συντελούνται ΕΓΚΛΗΜΑΤΑ...Πρόκειται για κατοχική κυβέρνηση που ξεπουλά τη πατρίδα τόσο ΣΤΥΓΝΑ και ΚΥΝΙΚΑ....

  22. φαυλος σαν κι αυτους avatar
    φαυλος σαν κι αυτους 05/07/2011 18:08:37

    KAΛΟΙ ΜΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΜΕ ΠΟΡΔΕΣ-ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΑΡΩΜΑΤΙΚΕΣ ΣΟΣΙΑΛΜΑΡΞΙΣΤΙΚΕΣ-ΑΥΓΑ ΔΕΝ ΒΑΦΟΝΤΑΙ.ΤΑ ΠΟΛΛΑ ΛΟΓΙΑ ΕΙΝΑΙ ΦΤΩΧΕΙΑ.