#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
28/02/2012 19:40
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο σύζυγος της Ντόρας έβγαλε το εκατομμύριο



Τι και αν έγινε νόμιμα ή παράνομα, σημασία έχει ότι η σκόνη από τον θόρυβο που προκάλεσε η φυγάδευση ενός εκατομμυρίου από βουλευτή, σκεπάζει πλέον τη Ντόρα Μπακογιάννη.

Όλα ξεκίνησαν όταν από το γραφείο του Προέδρου της Βουλής μεταφέρθηκε στους δημοσιογράφους ότι έγινε λάθος! Και ότι δεν είναι βουλευτής που έβγαλε εκτός Ελλάδος το 1.000.000 ευρώ, αλλά ο/η σύζυγός του!

Λίγο αργότερα η Ντόρα Μπακογιάννη αποκάλυψε ότι ενημερώθηκε σχετικά από τον αρμόδιο επικεφαλής της Επιτροπής για τα «πόθεν έσχες», κ. Βαγγέλη Αργύρη. Το ποσό αυτό, όπως ισχυρίστηκε, αφορά σε επιχειρηματική δραστηριότητα του συζύγου της, κ. Ισίδωρου Κούβελου.

Το ερώτημα που προκύπτει είναι, γιατί δεν το παραδεχόταν τόσο καιρό που βοούσε όλη η Ελλάδα και η ίδια δεν δίσταζε απροκάλυπτα τόσο από την Βουλή όσο και από διάφορα ΜΜΕ να κατηγορεί του πολιτικούς που εν μέσω κρίσης έβγαλαν τα λεφτά τους στο εξωτερικό ενώ μάλιστα του καλούσε να «φέρουν πίσω τις καταθέσεις»!

Άραγε, ποιος να την πιστέψει, ακόμα κι αν έχει δίκιο;

Αλλά, τόσα έχουν γραφεί για την αγία Οικογένεια, από νόμιμο θα την πατήσει…

Η δήλωση της Ντόρας

«Πριν μισή ώρα δέχτηκα τηλέφωνο από τον Αργύρη ο οποίος με ρώτησε για έμβασμα του συζύγου μου στις 3 Μαρτίου στο Λονδίνο. Το έμβασμα αυτό που προερχόταν από μετοχές που είχε στην Αμερική, ρευστοποιήθηκα και έφυγαν για αγορά πλοίου στον Λονδίνο. Όλη αυτή η απίστευτη φαρσοκωμωδία και εγώ πίστεψα και ζητούσε να δοθεί στη δημοσιότητα το όνομα, μεταβλήθηκε σε μια επιχειρηματική δραστηριότητα του άντρας μου που είναι καταγεγραμμένη στο πόθεν έσχες., Αδιανόητη προσπάθεια, σπιλώνεται ένα ολόκληρος κόσμος γιατί κάποιοι έχουν σκοπό να κρύψουν αυτούς που έστειλαν χρήματα στην Ελβετία»…

Ανέβασε μόνη της ψηλά τον πήχυ της ηθικής

Πάντως η κυρία Μπακογιάννη σε καμία περίπτωση δεν μπορεί να θεωρηθεί «αθώα» του σάλου που δημιουργήθηκε, καθώς τόσο η ίδια όσο και οι βουλευτές που ανήκουν στο κόμμα της είχαν φροντίσει να θέσουν πολύ ψηλά τον πήχη της ηθικής.

Χαρακτηριστικά με δήλωσή της στις 22 Φεβρουαρίου ζητούσε τη δημοσιοποίηση του ονόματος του βουλευτή λέγοντας πως «σε μια εποχή βαθιάς κρίσης και αναξιοπιστίας του πολιτικού συστήματος, η καχυποψία και η δυσπιστία  που υπάρχουν απέναντι στους πολιτικούς επιβάλλουν σε όλους  να έχουν καθαρές θέσεις και να μη γίνονται ανεκτοί συμψηφισμοί και θολές γενικεύσεις». Εξάλλου πραγματοποίησε  μια επίσκεψη - παράσταση  στο γραφείο του Προέδρου της Βουλής, κ. Φ. Πετσάλνικου, ζητώντας να δημοσιοποιηθούν άμεσα τα στοιχεία του βουλευτή που φέρεται να έχει μεταφέρει καταθέσεις 1 εκατομμύριου ευρώ σε τράπεζα του εξωτερικού.

Λίγα λεπτά, εξάλλου, πριν γίνει γνωστό το όνομα του Ισίδωρου Κούβελου, ο βουλευτής Ηλείας της ΔΗ.ΣΥ., Γιώργος Κοντογιάννης, με επιστολή του προς τον Πρόεδρο της Βουλής απηύθυνε έκκληση προς όλους τους βουλευτές που διαθέτουν χρήματα στο εξωτερικό να τα φέρουν πίσω σε ελληνικές τράπεζες ενώ και ο Xρήστος Μαρκογιαννάκης μιλώντας  στη Βουλή, την περασμένη Τετάρτη, έλεγε πως «δεν είναι δυνατόν σε μία εποχή πλήρους απαξίωσης του πολιτικού συστήματος να γίνονται τέτοιες πράξεις, που δίνουν το δικαίωμα στον κάθε κακόπιστο να υπονοεί ότι πρόκειται για γενικευμένη συμπεριφορά».

Αντικοινοβουλευτικός

ΣΧΟΛΙΑ

  1. avanti avatar
    avanti 28/02/2012 16:00:45

    Επιτέλους! Να λάμψει η αλήθεια, γιατί εμείς σε καμία περίπτωση δεν πιστέψαμε ότι ένας υπεύθυνος εθνοπατέρας θα είχε προβεί σε μία τέτοια ενέργεια...... Αλληλούϊα!

  2. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 28/02/2012 16:13:27

    Τελικά είναι ο Τζαμάλ Μαλίκ του «Slumdog Millionaire»;

  3. ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
    ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. 28/02/2012 16:31:35

    Τί; Ο Ισίδωρος;

  4. ΜΠ avatar
    ΜΠ 28/02/2012 16:31:54

    Καλά έτσι και αλλιώς η Ντόρα χαιρετάει τη Βουλή γιατί δεν πρόκειται να ξαναμπεί.

  5. Χανιώτης avatar
    Χανιώτης 28/02/2012 16:36:19

    Είστε κακοπροαίρετοι και δεν έχετε καταλάβει και την ουσία : ο χριστιανός έβγαλε το τελευταίο εκατομμύριο για να μην του το φάει η οικογένεια.

    • Ανδρέας avatar
      Ανδρέας @ Χανιώτης 28/02/2012 18:41:51

      Χα χαχαχα!!
      Γειά σου πατριώτη! Σωστός, σωστός ο Χανιώτης

  6. Tassos avatar
    Tassos 28/02/2012 16:42:16

    Μα όπου σαπίλα, μέσα οι Μητσοτάκηδες? Τι είναι αυτό το πράγμα...

    • loretta avatar
      loretta @ Tassos 29/02/2012 00:39:28

      ναι ναι και εξαιματος και εξαγχιστειας..!!! δεν εχουν τελειωμό βρε αδερφε!!

  7. Γιώργος 33 avatar
    Γιώργος 33 28/02/2012 16:48:54

    ΡΟΜΠΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ
    ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΝΤΟΡΑ.
    ΤΩΡΑ ΠΟΣΑ ΕΧΕΙΣ ΣΥΝΟΛΙΚΑ ΕΞΩ;;;;;;;;;;;;;;;

  8. knight rider avatar
    knight rider 28/02/2012 16:52:28

    Γι΄αυτό και η δυσκοιλιότητα των μνημονιολάχνων, μη θιχθεί η φράου Ντορίχτα!

  9. BLACKQUEEN avatar
    BLACKQUEEN 28/02/2012 16:55:55

    ...Εγώ πάντως, δεν το πιστεύω. Η Ντόρα και η οικογένειά της, ανέκαθεν σέβονταν τη χώρα και ποτέ δε θα φερόντουσαν τόσο ασυνείδητα και υστερόβουλα και μικρόψυχα σε μιά τόσο δύσκολη στιγμή του Ελληνικού λαού. Όλα είναι σκευωρίες και μυθεύματα. Γρήγορα θα λάμψει η αλήθεια και θα αποστομώσει τους αισχρούς συκοφάντες!! Γκαραντί.
    Κι αφού το λύσαμε κι αυτό το άχρηστο αίνιγμα, ας επανέλθουμε στην πραγματικότητα. Σήμερα και αύριο, ψηφίζονται οι εφαρμοστικοί νόμοι του Iερού Mνημονίου II, που σύντομα θα μετατρέψει τη ζωή μας σε έναν ευλογημένο παράδεισο και θα κάνει την κάθε μας ημέρα μια τρελλή, χαρούμενη γιορτή!!!

  10. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 28/02/2012 16:57:35

    Ή ο έτσι έκανε την γρηγοράδα κρυφά από την σύζυγό του, ή αυτή υποκριτικά κατακεραύνωνε τον λιπόψυχο "βουλευτή" από τα έδρανα του κοινοβουλίου.
    Ούτως ή άλλως έπαιξε και έχασε δια μίαν εισέτι φορά, η κυρία με το συραμμένο χαμόγελο.

    • Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης avatar
      Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης @ Strange Attractor 28/02/2012 17:01:51

      Ἂ μπράβο, τὸ εἶχα ξεχάσει αὐτό, ἔκανε καὶ μαθήματα ἀπὸ καθέδρας ἐπὶ τοῦ θέματος ἠ μανδάμ

    • BLACKQUEEN avatar
      BLACKQUEEN @ Strange Attractor 28/02/2012 17:30:38

      ....Βρε λες ο ..μπαρμπαΙσίδωρος να έχει δεύτερη κρυφή ζωή;;;;; Με 1.000.000 $ βέβαια, μπορεί να έχει και δεύτερη και τρίτη και τέταρτη και 120ή !!!!! Για δες τι γίνεται στη χώρα των Τροϊκανών και των Μνημονίων!!!! Του Ισίδωρου !!!!! Σε παράλληλα σύμπαντα διαβιούμε τελικά .....

  11. nestrom avatar
    nestrom 28/02/2012 16:59:58

    To περίεργο είναι ότι έβγαλε μόνο ενα...

  12. Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης avatar
    Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης 28/02/2012 17:00:36

    Ψςςςςςςςς.... Τώρα θὰ ἀλληλοτρατάρονται νηστήσιμα σοκολατάκια στὸν τρίτο ὄροφο τῆς Συγγροῦ... Tὸ 1% τῆς Ντόρας θὰ πέσει στὸ 0,8%!

  13. Heaven avatar
    Heaven 28/02/2012 17:01:08

    να τελειώνουμε επιτέλους με ότι πιο-πιο-πιο σάπιο εβγαλε ποτε η ελληνικη πολιτικη σκηνη: το Μητσοτακέικο!!!

  14. ANDREAS avatar
    ANDREAS 28/02/2012 17:04:31

    Ενταξει.Παμε παρακατω τωρα να μαθουμε και τα αλλα 39 ονοματα.

  15. drider avatar
    drider 28/02/2012 17:15:41

    Φαίνεται ότι το bank run άρχισε από τους πολιτικούς μας και τους οικείους τους και θα ολοκληρωθεί από όλους εμάς τους υπόλοιπους...

    • pinokio avatar
      pinokio @ drider 28/02/2012 18:55:48

      Μου φαινεται εμεις δεν θα προλαβουμε να τα σηκωσουμε και θα μας τα κατασχουν.

  16. avanti avatar
    avanti 28/02/2012 17:20:34

    Ελα, κόψε κάτι, μόνο το Μητσοτακέϊκο είναι σάπιο στην Ελλάδα........ γελάσαμε λιγάκι σήμερα.

    • Heaven avatar
      Heaven @ avanti 28/02/2012 18:21:54

      να διαβάζεις καλά:
      γράφω το "πιο-πιο-πιο σάπιο" εβγαλε ποτε η ελληνικη πολιτική σκηνή, κάνοντας διαχωρισμό από τα άλλα απλά σάπια!!!

      έχεις δίκαιο! το πόσο γελάσαμε σήμερα δεν λέγεται...

    • juliet avatar
      juliet @ avanti 28/02/2012 18:46:00

      avanti
      χαχαχα,εδώ έχουμε επώνυμο ....ενώ οι άλλοι όνομα!

  17. Ανδρέας avatar
    Ανδρέας 28/02/2012 17:22:36

    Κουκούλωμα.

  18. alex23 avatar
    alex23 28/02/2012 17:25:58

    εμενα τον καχυποπτο, γιατι μου φαινεται οτι η καθυστερηση απο το προεδρειο της βουλης(πασοκ) και η σιωπη της κ. μπακογιαννη ολες αυτες τις μερες, εγινε για να δημιουργησουν ενα αληθοφανες αλλοθι και να μειωσουν τον θορυβο (damage control) ?

    εχει αμφιβολια κανεις πως αν η γυναικα ενος προβεβλημενου βουλευτη της νδ ειχε κανει το ιδιο, θα την ειχαν 'βγαλει στην σεντρα' απο την πρωτη στιγμη ?

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ alex23 28/02/2012 17:59:09

      Απόλυτα σωστός! Θυμάται κανείς τι χαμός είχε γίνει με το ζεύγος Ρουσόπουλου; Στην ουσία του ήταν πολύ μικρότερο θέμα.

      • greek doctor avatar
        greek doctor @ Γεώργιος Τ. 28/02/2012 18:12:18

        Οχι, δεν ήταν. Ήταν εξαιρετικά σημαντικό.

        • Ραβινος avatar
          Ραβινος @ greek doctor 28/02/2012 19:37:31

          Σιγα στις διαγνωσεις doctor ηταν θεμα ζωης και θανατου για τον Κοντομηνα και για κανεναν αλλον !!!

          • greek doctor avatar
            greek doctor @ Ραβινος 28/02/2012 19:44:46

            Σίγουρα δεν ήταν θέμα ζωής ή θανάτου.
            Θυμάσαι όμως το απίστευτο:<>, που είχε πει ο Κ.Κ ;

          • greek doctor avatar
            greek doctor @ greek doctor 28/02/2012 19:46:35

            Το απίστευτο που είχε πει ήταν το εξής: δεν θα ποινικοποιήσουμε την εργασία των συζύγων μας.

  19. MAKEDON avatar
    MAKEDON 28/02/2012 17:37:21

    ΤΟ ΚΥΚΝΕΙΟ ΑΣΜΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΥΡΙΑ
    ΜΕ ΤΟ ΣΑΡΔΟΝΕΙΟ ΧΑΜΟΓΕΛΟ
    ΤΑ ΕΞΑΠΤΕΡΥΓΑ ΘΑ ΤΟ ΑΝΤΗΛΗΦΘΟΥΝ ;

  20. Αντώνης avatar
    Αντώνης 28/02/2012 17:45:50

    ".... και έφυγαν για αγορά πλοίου στον Λονδίνο."
    Καλά δεν μπορούσε να πληρώσει απο την Ελλάδα? Έπρεπε να μεταφέρει τα χρήματα του στο Εξωτερικό για να πληρώσει απο εκεί? Εαν είναι έτσι, αγόρασε το πλοίο??

  21. kotstak avatar
    kotstak 28/02/2012 17:54:43

    "Το έμβασμα αυτό που προερχόταν από μετοχές που είχε στην Αμερική, ρευστοποιήθηκα και έφυγαν για αγορά πλοίου στον Λονδίνο"

    Το πλοίο αυτό το έχουν πάρει?
    Το έχουν παραγγείλει?
    Σκοπεύουν να το παραγγείλουν?

    Ο λογαριασμός που μπήκαν τα χρήματα ανήκει στον πωλητή του πλοίου?
    Ή μπήκαν σε δικό τους λογαριασμό, με προοπτική να αγοράσει η οικογένεια στο μέλλον ένα πλοίο?

    Το πλοίο προορίζεται για επαγγελματική χρήση ή είναι σκάφος αναψυχής?

    • αννα avatar
      αννα @ kotstak 28/02/2012 18:37:26

      δεν τους χωράει το ελικόπτερο και για να μη γίνει κανένας συνωστισμός παίρνουν τα μέτρα τους! Εγκαιρα, είναι νοικοκύρηδες άνθρωποι

    • pinokio avatar
      pinokio @ kotstak 28/02/2012 18:57:29

      Και οι αδειες για τις νταλικες που ακουγονταν?

  22. voter avatar
    voter 28/02/2012 18:01:03

    Εγω πάλι , γιατί πιστεύω πως αν ψάξουμε τις /τους συζύγους των 300 , με το κυάλι θα βρούμε μία η έναν που να μην έχει επιχειρηματική δραστηριότητα* και μάλιστα κατα προτίμηση στις πλέον "ευγενεις" (πχ. real estate ) ?

    *οπου επιχειρηματική δραστηριότητα βλέπε και "νομιμη διακίνηση κεφαλαίων εντος της ΕΕ" όπως τονίσθηκε κατά κόρον τελευταίως .

    Υγ. Σε όσους εμπιπτουν στην κατηγορία "με το κυάλι " , ας αναζητήσει κανείς αδέλφια , κουμπάρους και λοιπούς συγγενεις .

  23. ΠΗΛΕΑΣ avatar
    ΠΗΛΕΑΣ 28/02/2012 18:11:40

    Ψυχραιμία! Να βρούμε άκρη: Τα λεφτά από τις μετοχές πότε εμβάστηκαν στην χώρα μας και με ποιά δικαιολογητικά; Το καράβι ποιό είναι (αν είναι παλαιότερο, έχει όνομα και νηολόγιο, αν είναι νέο ή στα σκαριά έχει αναγγελία κτήσεως και έγγραφα παραγγελίας). Μία πρόεδρος κόμματος δεν μπορεί να αφήσει έτσι την "λάσπη"! Εκτός αν δεν είναι λάσπη...
    Συνεπώς, αναμένουμε την συνέχεια.

  24. Trocaderos avatar
    Trocaderos 28/02/2012 18:20:58

    Από πότε αγοράζονται πλοία με έμβασμα σταλμένο από τράπεζα μέσα στη Βουλη; Ισίδωρας Κούβελος: Ρε συ μωρό Ντορίτσα, στείλε 1 μυριο απτη δουλεια αφού το χεις εύκολο για εκείνο το κ...πλοιο κ στα δινω το βράδυ. Ξέχασα να βγάλω απο το ATM να σου δώσω.. Μετά θα αγοράσουμε και φλοκάτες για το γραφείο σου στη Δύ.Ση!

    • Heaven avatar
      Heaven @ Trocaderos 28/02/2012 18:45:12

      "Από πότε αγοράζονται πλοία με έμβασμα σταλμένο από τράπεζα μέσα στη Βουλη;"

      την πέταξες στο γάμμα την μανδαμ!

  25. οχι avatar
    οχι 28/02/2012 18:29:16

    Ας είμαστε δίκαιοι, μόνο ένα εκατομμύριο έβγαλε....

  26. Γιάννης Φαίλτωρ avatar
    Γιάννης Φαίλτωρ 28/02/2012 18:33:34

    Για τα λεφτά τα κάνεις όλα,
    για τα λεφτά δεν μ’ αγαπάς,
    μα θά ’ρθει κάποτε η ώρα
    και δε θα ξέρεις που χρωστάς.

    • greek doctor avatar
      greek doctor @ Γιάννης Φαίλτωρ 28/02/2012 18:41:14

      Είσαι ο Φαήλος;

      • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
        Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ greek doctor 28/02/2012 19:22:32

        Εεεεπ! Με ζήτησε κανείς;

        • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
          Γιάννης Φαίλτωρ @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 28/02/2012 19:46:13

          Μας μπλέξανε πατριώτη...
          Χαχαχα

          • greek doctor avatar
            greek doctor @ Γιάννης Φαίλτωρ 28/02/2012 19:49:20

            Α, είσαι μόνο θαυμαστής του Φαήλου;

    • juliet avatar
      juliet @ Γιάννης Φαίλτωρ 28/02/2012 18:49:05

      Τραγουδάκια....τραγουδάκια στα κορίτσια.....

    • ΕΥΑ avatar
      ΕΥΑ @ Γιάννης Φαίλτωρ 28/02/2012 20:44:06

      Κι απαντά ο Ισίδωρος..
      Θα τα κάψω (βγάλω)
      τα ρημάδια τα λεφτά μου
      για να δω αν την καρδιά μου
      ή το χρήμα αγαπάς....

      • juliet avatar
        juliet @ ΕΥΑ 28/02/2012 21:42:45

        Εύα,
        τσςςςςς,μιλάμε για λεπ(φ)τά ...αισθήματα.

        • ΕΥΑ avatar
          ΕΥΑ @ juliet 28/02/2012 21:49:21

          Και να προσέξουμε juliet το γεγονός, ότι τα αισθήματα δεν έχουν να κάνουν με τα χρήματα....

  27. Τανια Πετρου avatar
    Τανια Πετρου 28/02/2012 18:34:27

    Το έμβασμα αυτό που προερχόταν από μετοχές που είχε στην Αμερική, ρευστοποιήθηκα και έφυγαν για αγορά πλοίου στον Λονδίνο. Όλη αυτή η απίστευτη φαρσοκωμωδία και εγώ πίστεψα και ζητούσε να δοθεί στη δημοσιότητα το όνομα, μεταβλήθηκε σε μια επιχειρηματική δραστηριότητα του άντρας μου που είναι καταγεγραμμένη στο πόθεν έσχες., Αδιανόητη προσπάθεια, σπιλώνεται ένα ολόκληρος κόσμος γιατί κάποιοι έχουν σκοπό να κρύψουν αυτούς που έστειλαν χρήματα στην Ελβετία»

    Δε ξέρω αν είναι η ακριβής δήλωση της Μπακογιάννη. Αλλά θα μπορούσε να μπει ως θέμα στις εξετάσεις "Πόσα συντακτικά λάθη έχει αυτό το κείμενο;"
    Οτάν χάνεις τη ψυχραιμια σου.. ρευστοποιήσε η ίδια και η δραστηριότητα του άντρας μου !!!

    • Ψηφοκράτης avatar
      Ψηφοκράτης @ Τανια Πετρου 28/02/2012 19:46:16

      Χα χα χα..
      Έχω και καλύτερο!
      http://www.youtube.com/watch?v=Vm2oyynssEQ

  28. Τάκης avatar
    Τάκης 28/02/2012 18:41:26

    Άλλη μια προβοκάτσια του ΠΑΣΟΚ στν οποία ευχάριστα τσιμπάτε γιατί απευθύνεται σε αντίπαλο. Το πιο πιθανό είναι η επόμενη να αφορά τη ΝΔ. Δεν πάει και καιρός που αναγγέλθηκε ότι ο (μόνος) πολιτικός αρχηγός που έχει τις καταθέσεις του στο εξωτερικό ήταν ο Σαμαράς.

    • Κάτων avatar
      Κάτων @ Τάκης 28/02/2012 18:58:48

      Καλά πόσο καραγκιόζης μπορεί να είσαι; Πιάνουν τη Ντόρα επ΄αυτοφώρω και μιλάς για τον Σαμαρά. Ο Σαμαράς τα έχει όλα στην δήλωσή του

    • Βούρδουλας avatar
      Βούρδουλας @ Τάκης 28/02/2012 19:28:28

      Τάκη, η Ντόρα πάντως τις στηρίζει τις ελληνικές τράπεζες και το ελληνικό σύστημα και με το παραπάνω. Δίνει το καλό παράδειγμα η μεγαλοκοπέλλα.

      Οπως φαίνεται και από το πόθεν έσχες της που κυκλοφορεί, έχει 1 μυριάκι στην Ντόιτσε Μπανκ. Και πόσα ακόμα θα σουλατσάρουν σε μακρινές θάλασσες και νησιά.

  29. Y. avatar
    Y. 28/02/2012 18:58:50

    Στις 19:30 θα μεταδοθεί απευθείας από την τηλεόραση της NET βαρυσήμαντη ομιλία
    του Αντώνη Σαμαρά στη Βουλή, για τις πολιτικές εξελίξεις.
    Όλοι εκεί

    • airman avatar
      airman @ Y. 28/02/2012 20:02:31

      Κάτι σηματοδοτεί ή μου φαίνεται!

      • Y. avatar
        Y. @ airman 28/02/2012 21:17:23

        Τελικά, να ψηφίσουν το πολυνομοσχέδιο, όσοι τα σκέπτονται

  30. γιωργης avatar
    γιωργης 28/02/2012 19:02:01

    Μαύρο κατάμαυρο χρήμα βρωμάει, και η μεγαλύτερη συλλογή αρχαίων και βυζαντινών κειμηλείων δήθεν απο δωρεές και ανταλλάγματα που δόθηκαν απο δημαρχαίους και νομαρχαίους, παλιά ιστορία για όσους θυμούνται. Καημένε Έλληνα!!

  31. Y. avatar
    Y. 28/02/2012 19:08:17

    Μόλις χθες έγραφα οτι το Μητσοτάκουλα τον θεωρώ φάυλο πασόκο. Σόϊ πάει το βασίλειο

  32. Γιώργος Π avatar
    Γιώργος Π 28/02/2012 19:09:00

    Που είναι το καράβι ρε Κούβελε;
    Μήπως πήρες κανά φουσκωτό;
    Ρε μας δουλεύετε;

  33. Wolf avatar
    Wolf 28/02/2012 19:09:16

    Ο άνθρωπος έβγαλε τα λεφτα του για να τα γλιτώσει απο την οικογένεια. Έχει παιδια να μεγαλώσει.

  34. περήφανος δεξιός avatar
    περήφανος δεξιός 28/02/2012 19:09:45

    το νόμιμο(αν είναι) είναι και ηθικό ντορίτσα??..σε έχει ξεράσει η ιστορία ντορίτσα..ούτε τη ψήφο σου θα βρείς..

  35. φερετζες της Μαργιωρης avatar
    φερετζες της Μαργιωρης 28/02/2012 19:13:50

    Μα πως κανετε ετσι; Ο ανθρωπος κοιταζει να βγαλει το ψωμι του, δεν το εκλεψε το εκατομμυριο, ενας ακομα βιοπαλαιστης ειναι...

  36. kotstak avatar
    kotstak 28/02/2012 19:25:53

    Ας υποθέσουμε ότι αύριο, βρεθεί ένας βουλευτής που μετέφερε 1εκ. ευρώ στην Ελβετία.
    Εάν αυτός, δικαιολογώντας την πράξη του, πει:
    “Tα έβγαλα έξω για μια μελλοντική επιχειρηματική μου δραστηριότητα, σκοπεύω να αγοράσω και να εμπορευτώ Ελβετικά ρολόγια.”
    Τι θα τον ρωτούσε η Ντόρα?

  37. εξυπνάκιας avatar
    εξυπνάκιας 28/02/2012 19:26:33

    απολύτως πειστική η απάντηση της . προσπαθούν να κρύψουν καμια 200αριά εθνοπατέρες που "εξαφανίσαν" τα λεφτά τους

  38. Μπαχαλοκυραίος avatar
    Μπαχαλοκυραίος 28/02/2012 19:33:23

    Παράταση της δώσατε της Θεοδώρας...
    Εκεί που την είχατε στείλει στο "υπό το μηδέν", της κάνατε τεχνητή αναπνοή.
    Δε πειράζει. Αυτά παθαίνει όποιος ακούει τον Βενιζέλο...

    Η Ντόρα να άφηνε ακάλυπτο το εκατομμύριο; Μιλάμε για τη κόρη του Μητσοτάκη... Ήμαρτον.
    Φιάσκο και πάλι φιάσκο.
    Τώρα που θα θέλουν οι συγκυβερνώντες να εκτρέψουν τον μπαρμπα-Φώτη τον Κουβέλη, ελπίζω να μη πέσουν στην ίδια παγίδα.

  39. BLACKQUEEN avatar
    BLACKQUEEN 28/02/2012 19:41:57

    ΑΥΤΟ ΣΗΜΑΙΝΕΙ... ΑΜΕΡΟΛΗΠΤΗ ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΙΑ!...
    Χωρίς φωτογραφία της Μπακογιάννη και του συζύγου της και χωρίς καμία αναφορά στο οναματεπώνυμο της βουλευτού στον τίτλο της "ειδησης" για το 1 εκ. ευρώ από το ακριβοπληρωμένο skai.gr που διευθύνει η σύζυγος του "κυρίου Μπάμπη" με εντολές... Γ.Αλαφούζου
    Οι μεγάλες αγάπες ΔΕΝ κρύβονται :

    http://pho.to/mVg9dy

  40. Ραβινος avatar
    Ραβινος 28/02/2012 19:42:37

    ''Ένα καράβι παλιό, σαπιοκάραβο
    λύνει τους κάβους κι ανοίγει πανιά
    αφήνει πίσω στραβά και παράλογα
    σηκώνει άγκυρα για μακριά
    ''
    Αντιο Ντορα καπετανισσα !!

  41. ex-lamogios zivagos laliotius gapomalakius pasokus-pasokus!! avatar
    ex-lamogios zivagos laliotius gapomalakius pasokus-pasokus!! 28/02/2012 19:43:12

    Κι όσοι τέως/νύν έχουν βγάλει έξω-εκτός νόμιμης διαδικασίας- τίς βαλίτσες μέ τά ##τούβλα-πάμπερς##???????
    π.χ. τό ΘΕΙΟΝ ΒΡΕΦΟΣ κι οί άλλοι ΠΡΑΣΙΝΟΙ -ΤΕΩΣ- ΑΓΓΕΛΟΙ??????
    Ή(ρ)μαρτον Θεούλη μου!!!!!!

    Στόν ##Οίκον## τού Θεού,περισσεύει,ώς αποδεικνύεται,ή Υποκρισία!!!!!!
    Έλεος!!!!

  42. Απλή σκέψη avatar
    Απλή σκέψη 28/02/2012 19:53:52

    Ήτανε στραβό το κλήμα, τόφαγε κι΄ο γάϊδαρος ...

  43. αγανακτισμένος avatar
    αγανακτισμένος 28/02/2012 20:10:50

    Kαλό είναι να μην παρασυρόμαστε από προσωπικές εμπάθειες. Μέχρι τώρα ακούγαμε για βουλευτή που έβγαλε λεφτά σε τράπεζα της Ελβετίας. Αυτό δεν έχει καμία σχέση με το βγάλεις λεφτά για να αγοράσεις κάτι που πρόκειται για την δουλειά σου. Αν είσαι μεσίτης αγοράζεις διαμερίσματα, αν ασχολείσαι με τα ναυτιλιακά αγοράζεις πλοία. Ίσως είναι βολικό να αντιλαμβάνεται την ιστορία ο καθένας όπως τον βολεύει, αλλά η αλήθεια είναι ότι πρόκειται για μπαρούφα που βγήκε μόνο για να προκαλέσει εντυπώσεις.

  44. ΚΟΙΝΟΣ ΝΟΥΣ avatar
    ΚΟΙΝΟΣ ΝΟΥΣ 28/02/2012 20:16:24

    Αυτό είναι λοιπόν το αντάλλαγμα. Το ένα χέρι νίβει τ΄άλλο που λένε...Άτιμο σύστημα... Άπονε Σταύρο... το΄φαγες το κορίτσι... " Τι θέλεις Αντώνη μου, πες το και εγώ θα το κάνω" "Την κεφαλή της Ντόρας επί πίνακι". Όπερ και εγένετο

  45. βασίλης avatar
    βασίλης 28/02/2012 20:17:58

    Κ Βενιζέλο - Κ Πετσάλνικο - Κ Αργύρη - Κ Προβόπουλε
    Καλή η σαλάτα του ΣΕΦ αλλά σας έκοψε η ΣΩΣ . Βέβαια αυτή τη στιγμή
    δεν ξέρουμε το πως παίζεται το παιχνίδι και που θα καθήσει η μπήλια, και για
    ποιόν χτυπά η κουδούνα αλλά κοντός ψαλμός Αλληλούια.Νομίζουν οι παραπάνω κύριοι οτι μας έριξαν στάχτη στα μάτια και μας πέταξαν πεπονόφλουδα αλλά
    τηνπατήσανε αυτοί πρώτοι και θα περιμένουμε σε τι βαλτόνερα θα πέσουνε οι ίδιοι μέσα.

  46. Ιωαννης Τ avatar
    Ιωαννης Τ 28/02/2012 20:23:36

    σορρυ ο κουβελος δεν ειναι βουλευτης. βουλευτη δεν ψαχνανε? που ειναι ο βουλευτης?

  47. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 28/02/2012 20:42:20

    Τσ..τσ..για τη φουκαριάρα την τράτα του το έκανε..τη χιλιομπαλωμένη....

    • airman avatar
      airman @ ΕΥΑ 28/02/2012 21:43:36

      Κι άφησε την έρμη τη Ντόρα να τραβάει κουπί σε μια απέλπιδη προσπάθεια! Τι να κάνει κι αυτή. Όπως στρώνει ο καθένας κοιμάται.

      • ΕΥΑ avatar
        ΕΥΑ @ airman 28/02/2012 21:57:00

        Airman...έτσι είναι ο άντρας ο σωστός...ο Μητσοτακικός γαμπρός...

  48. pan avatar
    pan 28/02/2012 20:43:16

    ωραία πάει κι αυτή,φουλ επίθεση τώρα προς τ'αριστερά που αν κρίνω απο τις ομιλίες του Αντώνη σήμερα,μάλλον ξεκίνησε.'Αριστα.

  49. firiki2010 avatar
    firiki2010 28/02/2012 20:51:19

    Η συγκεκριμένη υπόθεση δεν είναι τελικά όπως αρχικά μας παρουσιάστηκε!
    "Ή ταγός ή απλός πολίτης" 24/2/2012 στο firiki2010

  50. αντι-κρητικός avatar
    αντι-κρητικός 28/02/2012 21:26:05

    "Κοινός νους", όπως λέμε "κοινός ντάκος" εκ Χανίων. Τι σχέση έχουν αυτά που γράφεις βρε π....α με αυτά που έγιναν;

  51. Dimitris T avatar
    Dimitris T 28/02/2012 21:37:22

    Million Dora Baby

    • cobalt avatar
      cobalt @ Dimitris T 29/02/2012 14:10:03

      One mirrion dorra !!
      Διαβάζεται σε engrish

      Πάντως η κατηγορία που υπήρξε, με την εξήγηση που δόθηκε δεν ταιριάζουν καθόλου.
      Από που το ξέρουμε πως αυτή την περίπτωση εννοούσαν όταν βγήκε η ιστορία με το μύριο; Αλλά και γιατί να τρέξει ο σύζυγος να το πάρει πάνω του, έβγαινε από πουθενά το όνομα τής κόρης;

  52. αλκέτας avatar
    αλκέτας 28/02/2012 23:35:07

    Μπράβο προίκα ο Ισίδωρος!!!!

  53. adidrust avatar
    adidrust 29/02/2012 00:41:03

    τι Λονδίνο...τι Παρίσι...

  54. EVANGELOS avatar
    EVANGELOS 29/02/2012 01:38:51

    Η δυνατότητες αυτοεξευτελισμού της οικογένειας είναι τελικά ανεξάντλητες ... τόσα λεφτά , τόσα κανάλια , τόσοι μηχανισμοί και θα καταφέρει η θυγατέρα να "σφαχτεί" στο τέλος με την "Ανταρσύα" για τη 10η θέση ...

  55. ΑΡΚΑΣ avatar
    ΑΡΚΑΣ 29/02/2012 13:26:24

    Πατριώτες, ο Κούβελος είναι επιχειρηματίας. Μπορεί να στείλει λεφτά όπου θέλει και από όποιο μέρος θέλει. Η ντόρα είναι η γυναίκα του. Λογικά θα είναι και αυτή συνδικαιούχος σε κάποιους λογαριασμούς του.
    Έδωσε την εντολή μεταφοράς μέσα από τη Βουλή, ε και;
    Πιο πολύ με ενοχλούν οι του "τύπου" μαντέλης, τσουκάτος, βουλγαράκης παρά αυτά.
    Ο Κούβελος ασχολείται με τη ναυτιλία εδώ και 35-40 χρόνια. δεν είναι χθεσινός. Έχει - ακούγεται - και φυτείες στην Αφρική.
    Λέτε να περιμένει να τον "σώσει" ένα εκατ. δολάρια; Δεν νομίζω.
    Αν ο τύπος ήταν ο "Λαυρεντιάδης" εκεί να το συζητήσουμε το θέμα...
    Δικός σας...

    • cobalt avatar
      cobalt @ ΑΡΚΑΣ 29/02/2012 14:14:03

      Φυτείες; Έτσι εξηγούνται πολλά για τη ΔΗ.ΣΥ.

      • cobalt avatar
        cobalt @ cobalt 29/02/2012 14:24:49

        Ξέχασα το :)

  56. νεφέλη avatar
    νεφέλη 29/02/2012 16:09:50

    Τώρα που ζητάει εξηγήσεις από τον Πρόεδρο της Βουλής,
    ο ομότιμός του από τη Γερμανία....τι θα απαντήσει ;;;
    Οτι η αγία οικογένεια έχει εγχωρίως το ακαταλόγιστο;;;
    Οτι δεν σχολιάζονται οι κινήσεις τοιαύτης οικογενείας ;;;;,
    Οτι γνωστά αυτά, όποια βρώμικη πέτρα κι αν σηκώσεις, δαύτους βρίσκεις;;;;

    Τιιιι;;;;

  57. TARAMAS avatar
    TARAMAS 29/02/2012 18:16:13

    Το ότι η Αγία οικογένεια είναι του σατανά, σύμφωνοι, αλλά ρε παιδιά δε μπορούμε να κάνουμε και τον χαζό. Αν όσα λέει επιβεβαιωθούν, δηλ. τι έκανε, ρευστοποίησε μετοχές στις ΗΠΑ, έφερε τα λεφτά στην τράπεζα θεματοφύλακα στην Ελλάδα και μετά τα ξαναέβγαλε για να τα σώσει στο εξωτερικό; Δεν τα άφηνε εκεί που ήταν; Κι αν κάποιος σα τον Κούβελο που συμμετέχει σε έξι ναυτιλιακές εταιρίες δεν κάνει χρηματικές συναλλαγές με το εξωτερικό, ποιός θα κάνει, ο περιπτεράς; Σιγά σιγά θα μας πουν ότι κι ο Βαρδινογιάννης έβγαλε λεφτά στο εξωτερικό. Αυτό εννοούσαν για βουλευτές που πήγαν τις καταθέσεις τους έξω; Γιατί εμένα μου φαίνεται ότι θολώνουν τα νερά;

    • νεφέλη avatar
      νεφέλη @ TARAMAS 29/02/2012 21:38:31

      Με ένα εκατομύριο ευρά
      μόνο περιπτεράς κάνει μπίζνες....
      Εκτός κι αν οι ναυτιλιακές
      επιβιώνουν τοιουτροπώς...

  58. Μανιάτης avatar
    Μανιάτης 29/02/2012 21:56:19

    Και η περίπτωση αυτή είναι αποτέλεσμα της μη λειτουργίας των θεσμών και των μηχανισμών.
    Κλασική περίπτωση προσωποποίηση της σήψης του Κράτους.
    Όταν το Κράτος μεταλλάσσεται σε Ιερά Εξέταση, ο Λαός σε όχλο και οι Πολίτες σε μάγισσες.
    Όμως η κρεατομηχανή ηδονίζει. Θέλουμε αίμα και σπέρμα.

  59. ΨΧ avatar
    ΨΧ 01/03/2012 06:57:31

    Τις προάλλες ο Πάγκαλος μάς έλεγε πως μειώθηκαν οι καταθέσεις του κατά 400.000 € μέσα σε έναν χρόνο, γιατί... του τα έφαγε η Εφορία (κενωνία άδικη!).

    Τώρα η Μπακογιάννη-Κούβελου μάς λέει πως ο άντρας της εκποίησε μετοχές στην Αμερική, έφερε τα χρήματα μια βόλτα στην Ελλάδα (να χαρούν ήλιο και θάλασσα) και μετά τα ξαναέβγαλε έξω για να αγοράσει καραβάκι (γιατί με 1 εκατ. € μόνον κότερο πολυτελείας αγοράζεις ή σαπιοκάραβο για παλιοσίδερα).

    Μας δουλεύουν όλοι τους ψιλό γαζί, γιατί, όπως είπε κι ο μέγας Βουλγαράκης: «Ό,τι είναι νόμιμον είναι και ηθικόν!»