Ο πραγματικός κίνδυνος είναι η απάθεια του κόσμου!
20/02/2014 07:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο πραγματικός κίνδυνος είναι η απάθεια του κόσμου!

Παρά τα τόσα καλά νέα , ο κόσμος δεν αντιδρά. Ακούει απανωτές καλές ειδήσεις και τις ακούει με αδιαφορία, παγωμάρα, ενώ θα έπρεπε να αναθαρρήσει

Βλέπουμε τις τελευταίες ημέρες να ανακοινώνονται μια σειρά από θετικά νέα. Προγράμματα για την ανεργία, φορολογικές ελαφρύνσεις, κοινωνικό μέρισμα, καταπολέμηση της γραφειοκρατίας και άλλα πολλά που είχαμε να δούμε χρόνια στην Ελλάδα.

Ο Αντώνης Σαμαράς κάνει φιλότιμες προσπάθειες να αλλάξει το κλίμα. Ανακοίνωσε πρόσφατα μεγάλο πρόγραμμα για την καταπολέμηση της ανεργίας.

Παράλληλα, υποσχέθηκε 1 δις ευρώ να μοιραστεί σε ευπαθείς κοινωνικές ομάδες. Το οικονομικό επιτελείο κατάλαβε τις γκάφες με τα υψηλά φορολογικά πρόστιμα και τον φόρο υπεραξίας και φέρνει νέο μίνι φορολογικό νομοσχέδιο με πολλές ευνοϊκές αλλαγές.

Ο πρωθυπουργός παρεμβαίνει και δεν θα φορολογούνται τα επιδόματα επικινδυνότητας για τους ένστολους. Το φορολογικό για τους αγρότες έχει γίνει εξαιρετικά ευνοϊκό ενώ επίκεινται κι άλλες αλλαγές προς το καλύτερο.

Οι διαπραγματεύσεις με τους δανειστές πάνε καλά και δεν προβλέπονται σκληρά μέτρα στον ορίζοντα.

Υπάρχουν κι άλλα καλά νέα, όπως ότι επιτέλους η δικαιοσύνη κινείται και συλλαμβάνει και επώνυμους. Ή ότι υπάρχει μια σχετική λογοδοσία την οποία είχαμε να δούμε δεκαετίες.

Κι όμως. Παρά τα τόσα καλά νέα βλέπουμε ότι ο κόσμος δεν αντιδρά. Ακούει απανωτές καλές ειδήσεις και τις ακούει με αδιαφορία, παγωμάρα παρά το γεγονός ότι θα έπρεπε να αναθαρρήσει. Φυσικά δεν είναι για να πανηγυρίζει κανείς μετά από τέτοια καταστροφή που έχει υποστεί η Ελλάδα. Ίσως πάλι όλα αυτά τα καλά νέα να είναι σταγόνα στην έρημο και ο κόσμος να μην μπορεί να βγει από το τούνελ που έχει μπει τόσα χρόνια. Να αισθάνεται αδύναμος, άβουλος αλλά και να μην εμπιστεύεται πλέον κανέναν, ούτε κι όταν ακούει πραγματικά καλές ειδήσεις.

Αυτό το σκηνικό της απάθειας μπορεί να κρύβει δύο βόμβες. Για την ίδια την κυβέρνηση και για την πατρίδα. Διότι αν πρόκειται για απάθεια που κρύβει εσωτερική οργή τότε μαύρο φίδι που έφαγε ακόμη κι όσους προσπαθούν για το καλύτερο.

Αν είναι απαισιοδοξία για το μέλλον τότε υπάρχει πρόβλημα και για τη χώρα.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 20/02/2014 08:21:46

    Η απάθεια όμως λειτουργεί και προς δύο κατευθύνσεις : ένας από τους λόγους που δεν γίνονται κινητοποιήσεις και δεν υπάρχουν διαδηλώνοντες αγανακτισμένοι είναι ότι κανεις δεν πιστεύει ότι μπορεί να αλλάξει κάτι. Μην περιμένετε χειροκροτήματα.

    • Ρηνα avatar
      Ρηνα @ ψυχραιμια 20/02/2014 09:03:40

      Στη πολιτικη παντα λειτουργουσε το "κλιμα". Αυτο ρυθμιζε τις κινησεις των κυβερνησεων, αυτο δημιουργησε την αναγκη των δημοσκοπησεων, εστω και κατα διαταγην, αυτο τελικα επηρεαζε τον κοσμο που δεν πολυασχολειτο παρα μονο το καιρο των εκλογων. Ομως τωρα τα πραγματα εχουν αλλαξει δραματικα. Ο κοσμος εχει αντιληφθει οτι το κλιμα ποικιλει....Αλλο κλιμα εχουν τα σπιτια στην Εκαλη και αλλο στους Αμπελοκηπους που κινδυνευει να βγει και στο σφυρι. Αλλο κλιμα εχει η δουλεια του ιδιωτικου υπαλληλου με τον κατακερματισμενο μισθο που απειλειται και με απολυση και αλλο του εργοδοτη που του δοθηκαν δικαιωματα απολυσεων και μηδαμινων αποζημιωσεων. Μπορω να αραδιασω 40 παραδειγματα μικροκλιματος που ομως διαμορφωνουν το γενικοτερο κλιμα. Ετσι λοιπον οσο και να προσπαθει ο πρωθυπουργος για το "κλιμα" αμα ο ανεμιστηρας της δροσιας δε φτασει και στο τριαρι των Αμπελοκηπων, συγκεκριμενα και ουσιαστικα, αν δε τραβηχτουν τα γκεμια του κεφαλαιου που ξεσαλωνει στην εκμεταλλευση, αν δε προσεχτει ο λαος στο συνολο και οχι οι επιλεγμενοι, τοτε το κλιμα το τρωει η μαρμαγκα και γινεται παλαιοκομματικο απολιθωμα. Μεχρι στιγμης το μονο ενθαρρυντικο ειναι οι συλληψεις μερικων λαμογιων. Καλη η κατσικα του γειτονα αλλα αμα δε δινει γαλα η δικη μας κατσικα τι να το κανεις; Διαβαζοντας το σχολιο μου πριν πατησω αποστολη χαμογελασα πικρα.... Οταν γερασα πιστευοντας και ενισχυοντας ποικιλοτροπως τη συντηρητικη παραταξη της ΝΔ , σαν μανιφεστο του ΚΚΕ μου φανηκε! Σκεφτηκα μηπως ΑΥΤΟ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΟ ΚΛΙΜΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙ.......

      • Αρετή avatar
        Αρετή @ Ρηνα 20/02/2014 11:39:58

        Aγαπητή Ρήνα , όπως τα λες είναι. Μόνο που το κλίμα που περιγράφεις και τα γκέμια του κεφαλαίου έπρεπε να είχαν τραβηχττεί πρίν 2 χρόνια για να καταλάβει ο κόσμος οτι υπάρχει καλός σκοπός και στόχος υπέρ του και όχι υπέρ των νταβατζήδων όπως φάνηκε τώρα. Καί να γινόταν τώρα το θαύμα απο το φόβο των εκλογών, μόνο ως βοήθεια στον Τσίπρα θα χρησίμευε. Για να μην μπορεί να δικαιολογηθεί οτι παρέλαβε στάχτες και άρα οι απαατήσεις δεν μπορούν να είναι υψηλές...

  2. Κυθήριος avatar
    Κυθήριος 20/02/2014 08:59:56

    Mα φάκτορα,τήν απάντηση τη δίνεις μόνος σου, στο τέλος. Ό,τι δίνει η κυβέρνηση είναι σταγόνα στον ωκεανό,πώς να αναθαρρήσει ο κόσμος όταν ξέρει,οτι θα πάρουν λίγοι κάτι ψίχουλα και μετά θα κληθούν όλοι να γυρίσουν πολλαπλάσια πίσω στο κράτος; Για ρίξε μια ματιά στο νέο φορολογικό,όσοι έχουν παιδιά τί θα πληρώνουν φαπό φέτος που καταργήθηκε το αφορολόγητο; Γιατί να πανηγυρίσουν οι πολίτες,και πού έπιασαν τα λαμόγια με τη λαθρεμπορία πετρελαίου; Σάμπως θα πληρώνει από αύριο φτηνότερα τη βενζίνη και το πετρέλαιο θέρμανσης; Αφού ακόμη δέν έχει γίνει τίποτα ούτε με τα GPS, ούτε με τα συστήματα εισροών-εκροών. Ίσα-ίσα η οργή συσωρεύεται τώρα ακόμη περισσότερο που βλέπει και ποιοί ακριβώς είναι οι υπεύθυνοι που παγώσαμε και το φετινό χειμώνα! Τι κι αν φόρεσαν βραχιολάκια; Πρέπει να το πάρουμε χαμπάρι,ο κόσμος δεν μπορεί να ακούσει τα καλά νέα όχι γιατί δεν θέλει,αλλά γιατί έχει συνέχεια σκυμμένο το κεφάλι πάνω από το ανοιχτό πορτοφόλι,μετρώντας τις ημέρες για να τελειώσει ο μήνας,εκεί έχει συνέχεια το μυαλό του, όλα τα άλλα τα ακούει βερεσέ...

  3. cp avatar
    cp 20/02/2014 09:31:56

    Απεργίες φυσικά δεν γίνονται από την πλευρά των εργαζομένων.Από την πλευρά των επενδυτών συμβαίνει γενική απεργία εδώ και καιρό ! Αλλά την απεργία των καταθετών ,επενδυτών ,στελεχών που μεταναστεύουν δεν την μετρούμε διότι ειναι αφωνη.Με τον αποπληθωρισμό παράλληλα έχουμε και ραγδαια αποεπένδυση. Σε κάποια φάση θα θα συνειδητοποιήσει ο απλός πολίτης ότι για να μειωθει η ανεργία ,πρέπει η ανάπτυξη να τρέξει πάνω από 5%.Αυτό το νούμερο είναι ασύμβατο με το ευρώ . Κάποτε τα δεξιά και αριστερά Αρλεκιν θα φτάσουν στο τέλος....

  4. Y. avatar
    Y. 20/02/2014 10:11:19

    Αν δεν υπάρξει ΟΡΑΜΑ που να επικοινωνηθεί και γίνει πιστευτό, κανείς δεν θα αναθαρήσει

  5. Sisyfos avatar
    Sisyfos 20/02/2014 10:56:46

    ''Οι υποσχέσεις δεν δεσμεύουν, παρά μονάχα εκείνους που τις δέχονται'' Φρανσουά Μιττεράν ''Η υπόσχεση που δόθηκε ήταν μία αναγκαιότητα του παρελθόντος. Ο λόγος που δεν κρατήθηκε, είναι μία αναγκαιότητα του παρόντος'' Νικολό Μακιαβέλι 'Οσοι χαρούμενοι λοιπόν, ελεύθερα ας χορέψουν ....

  6. ΠαπαΓάλλος avatar
    ΠαπαΓάλλος 20/02/2014 12:09:20

    Εγώ πιστεύω οτι ο κόσμος έχει μείνει άφωνος από τη δυνατή συγκίνηση. Αυτή την εντύπωση έχω. όταν συνειδητοποιήσει την επανάσταση που έχει πραγματοποιηθεί ΣΕ ΟΛΑ τα επίπεδα, θα βγει στο δρόμο να το γιορτάσει. Δε μπορεί.... Εμείς οι Έλληνες, δεν είμαστε αχάριστοι. Πάντα αναγνωρίζουμε και τις ευεργεσίες αλλά και τους ευεργέτες. Έστω και λίγο αργά, θα ανταποκριθούμε.

    • Giortzina avatar
      Giortzina @ ΠαπαΓάλλος 20/02/2014 12:42:17

      Πραγματικά, εγώ και πολλοί πολλοί γνωστοί μου, έτοιμοι είμαστε να βγούμε και να πανηγυρίσουμε τις τεράστιες ΝΙΚΕΣ. Το κούρεμα περιμένουμε και την επιμήκυνση. Μετά, σίγουρα κάτι θα περισσέψει και για μάς από το ανέλπιστα μεγάλο Πρωτογενές μας πλεόνασμα. 'Οταν θα λάβουν όλοι ένα ικανοποιητικό ποσόν, τότε 'ολοι θα πιστέψουν. Κοντή γιορτή η διάψευση των μίζερων, λαϊκιστών και άπιστων Θωμάδων. Πρωτογενές πλεόνασμα σε όλους!

      • Χάρης Κ. avatar
        Χάρης Κ. @ Giortzina 20/02/2014 12:54:46

        Η αλήθεια είναι οτι κι εγώ γνωρίζω πολλούς που με πολύ κόπο ακόμη συγκρατιούνται να μη βγούνε με πίπιζες στους δρόμους να το γιορτάσουν.Οι άλλοι που ακόμη μένουν ...απαθείς, μπορεί να έχουν παγώσει από την ανέλπιστη επιτυχία. Τώρα που ο καιρός όμως ανοίγει και θα έρθει και το πλεόνασμα που σίγουρα θα φτάσει και θα περισσέψει για όλους μας, θα ζεσταθούν κι οι ξυλιασμένοι και θα έρθουνε μαζί μας. Όλοι θα πάρουμε το αναλογούν ποσό, αντίτιμο των θυσιών μας. Και οι αγωνιστές που το εξασφάλισαν θα πάρουνε κι αυτοί το αντίτιμο για τις προσπάθειες και τις σκληρές τους δοκιμασίες στα διεθνή φόρα. Να είμαστε αισιόδοξοι!

  7. Topsy avatar
    Topsy 20/02/2014 12:18:25

    Αλλιώς βιώνει τον πόλεμο ο στρατηγός και αλλιώς ο στρατιώτης...

    • Φωτεινή avatar
      Φωτεινή @ Topsy 20/02/2014 18:13:29

      ᾿Εξαρτᾶται ἀπό τόν στρατηγό. . .

  8. IP 1311.2.728 avatar
    IP 1311.2.728 20/02/2014 13:38:05

    Οι θετικές αλλαγές δεν έχουν φτάσει ακόμη στον απλό πολίτη για αυτό μην περιμένετε πανηγυρισμούς.

  9. Dimos avatar
    Dimos 20/02/2014 14:50:59

    Δηλαδή, όσοι έχασαν την εργασία τους και είναι 45-50 χρονών-γιατί εκεί είναι το μεγάλο πρόβλημα και οι πραγματικές τραγωδίες-θα πρ΄πει να πανηγυρίζουν γιατί ο Σαμαράς ανακοίνωσε πλεόνασμα; Ποιός θα τους γυρίσει πίσω τη ζωή τους; Ξέρουν πολύ καλά ότι θα πεθάνουν ψάχνοντας φαϊ στα σκουπίδια και εμείς θα τους λέμε να είναι αισιόδοξοι; Ή έχουν όλοι τόσα αποθέματα που τους εξασφαλίζουν τα αναγκαία για την υπόλοιπη ζωή τους; Η τραγωδία σημερα είναι διττή. Δεν είνια τόσο οικονομική ή μόνο οικονομική, αλλά κυρίως πολιτική (με την έννοια ότι απωλέσαμε παντελώς την εθνική μας κυριαρχία και σε άλλες εποχές οι πολιτικοί θα αυτοκτονούσαν αντί να γυρνάνε στα κανάλια) και κοινωνική. Με 3 εκατ πραγματική ανεργία, δεν υπάρχει καμμιά πρόοδος και ανάπτυξη και ούτε μπορεί να υπάρξει. Όσο για τους φίλους και εταίρους της ΕΕ, αν ήξεραν οι έλληνες τι λένε οι "φίλοι" μας για τη χώρα μας σε τηλεοπτικές εκπομπές, τι γράφουν καθημερινά για εμάς σε έντυπα του εξωτερικού, αυριο κιόλας θάπρεπε να αποχωρήσουμε από αυτή την ένωση των οικονομικών (βλ Κύπρος) και ένοπλων πραξικοπημάτων (βλ Ουκρανία).

  10. Το μάτι του Τίγρη avatar
    Το μάτι του Τίγρη 20/02/2014 16:08:59

    Ο μεγαλύτερος κίνδυνος είναι να είσαι τόσο απελπισμένος, που πια να ...παραβλέπεις όλους τους κινδύνους.

    • Αρης- avatar
      Αρης- @ Το μάτι του Τίγρη 20/02/2014 18:42:11

      Aυτός φίλε μάτι του Τίγρη, δεν είναι κίνδυνος. Αυτός είναι που όσοι δεν τον ζήσανε, τον αποκαλούνε ηρωισμό και αυταπάρνηση...

      • Το μάτι του Τίγρη avatar
        Το μάτι του Τίγρη @ Αρης- 20/02/2014 19:29:46

        Ο ηρωϊσμός κι η αυταπάρνηση, υπάρχουν εκεί όπου υπάρχει συνείδηση. Όταν η απελπισία ωθεί, συνήθως τυφλώνει και δεν επιτρέπει να κρίνουμε ορθά.

  11. Anti-neos avatar
    Anti-neos 20/02/2014 17:30:40

    Η κοινωνία έχει ξεπεράσει τα όρια της. Τα χτυπήματα που έχουμε δεχθεί είναι τόσο βάναυσα, τόσο ανηλεή και μάλιστα παρατεταμένα στο χρόνο. Είναι 6 χρόνια τώρα συνεχούς αιμορραγίας. Οι πολίτες κουράστηκαν. Περπατάς στους δρόμους και συναντάς μόνο σκυμμένα κεφάλια. Κατήφεια και εθνική κατάθλιψη. Τα θετικά νέα που όντως βγαίνουν στο φως της δημοσιότητας το τελευταίο διάστημα -όλα όσα παραπάνω περιγράφετε- αντιμετωπίζονται με καχυποψία, όχι με απογοήτευση, όχι με απάθεια. Μέσα μας όλοι όταν τα ακούμε, όταν τα μαθαίνουμε, όταν τα βλέπουμε κάποια απ αυτά να γίνονται πράξη, τα κοιτάζουμε με φόβο, μας δυσκολεύει να τα πιστέψουμε, όταν τα τελευταία χρόνια τρώμε μόνο σφαλιάρες κατά συρροή. Φοβόμαστε να το χαρούμε γιατί δεν ξέρουμε τι θα ξημερώσει την επόμενη, αν η καλή είδηση, το θετικό μέτρο ή απόφαση, θα συνεχίζει να είναι καλή. Φοβόμαστε μήπως κάποιος μας το πάρει πίσω. Ναι μέσα μου/μας χαιρόμαστε, ίσως και να πανηγυρίζουμε, αλλά δυστυχώς μέσα μας. Χαίρομαι ακόμη περισσότερο όμως όταν βλέπω κάποιους συνανθρώπους να το χαίρονται και να το φωνάζουν. Να το διαλαλούν και να γίνονται πρεσβευτές των καλών. Και αυτό το συναίσθημα δεν είναι μόνο δικό μου, το έχουμε συζητήσει πολλές φορές με φίλους. Δεν είναι ωχαδερφισμός, ούτε απογοήτευση, είναι φόβος. Μακάρι έστω και ένας από εμάς κάθε φορά που έρχεται η καλή είδηση, να την φωνάζει δυνατά, να την χαίρεται. Θα μας παρασύρει και μας, γιατί το έχουμε ανάγκη. Στ' αλήθεια χρειαζόμαστε ένα κρεσέντο θετικών ειδήσεων που θα δημιουργήσει το θετικό σοκ που μας λείπει. Κάτι που θα μας σηκώσει πάλι στον αέρα, που νιώσουμε περήφανοι γι αυτό που είμαστε. Για την πατρίδα μας, για τη φυλή μας. Χρειάζεται να κινητροδοτήσει το φιλότιμο μας, την αξιοπρέπεια μας. Μπορεί να μην υλικό στην "τσέπη" μας, μπορεί να είναι η εθνική μας περηφάνια. Όπως κι αν το λένε όμως το χρειαζόμαστε και το χρειαζόμαστε τώρα που μας έχουν βρει πεσμένους και θέλουν μακελέψουν τις ψυχές μας, είτε οι οχτροί έρχονται απ' αλλού. είτε είναι εδώ δίπλα μας. Τώρα χρειαζόμαστε την πιο δυνατή "ένεση" αισιοδοξίας. Τώρα!!!

  12. ΚωσταςΧ, avatar
    ΚωσταςΧ, 20/02/2014 18:42:51

    ΟΝΕΙΡΟ ΖΩ.......ΜΗ ΜΕ ΞΥΠΝΑΤΕ!!!!!!!!!!!

  13. Dimos avatar
    Dimos 20/02/2014 19:55:16

    Το δύσκολο σε αυτές τις περιπτώσεις είναι ότι ο καθένας πρέπει να έχει χειροπιαστή απόδειξη, που θα τον αφορά, για το ότι τα πράγματα καλυτερεύουν. Και δεν μιλώ για όσους κουτσά στραβά τα βγάζουν πέρα. Μιλώ για αυτούς που δεν έχουν εργασία, είναι μεγαλύτερης ηλικίας, αυτούς που έχασαν το έδαφος κάτω από τα πόδια. Και δυστυχώς είναι πάρα πάρα πολλοί...Αυτοί δεν πείθονται με τίποτα, όση αισιοδοξία κι αν τους πλασάρουν τα ΜΜΕ. Για τον πολύ απλό λόγο ότι ζουν μέσα στην πραγματική κόλαση. Αρκεί να φανταστούμε όλοι μας ότι δεν έχουμε εργασία και τα αναγκαία για να περάσουμε τη βδομάδα και θα καταλαβούμε ως ένα βαθμό πόσο ανέφικτο είναι να αισιοδοξήσουν. Αυτό είναι το μεγάλο πρόβλημα των κρίσεων, οι κοινωνικές επιπτώσεις οι οποίες μετά από κάποιο διάστημα επιφέρουν και πολιτικές εξελίξεις. Τις περισσότερες φορές αυτές είναι αρνητικές...

  14. Double Agent avatar
    Double Agent 20/02/2014 20:37:15

    Ο κόσμος είναι κουρασμένος, θυμωμένος, και απογοητευμένος. Μόνο πράξεις και άμεσες παρεμβάσεις ικανές ν΄αλλάξουν το σκηνικό της καθημερινότητας μπορούν ν΄αλλάξουν και τη διάθεση. Οι εποχές των λόγων, των προσμονών και των οραμάτων, έλιωσαν σαν παγωτό στον ...καύσωνα των μνημονίων.

  15. George N avatar
    George N 20/02/2014 23:22:22

    Όταν το οικονομικό επιτελείο καταλάβει τις γκάφες με τους υψηλούς φόρους στα ακίνητα ώστε να πάρει μπροστά η οικοδομή για κατασκευές θερινών κατοικιών αρχικά και βρουν δουλειά χιλιάδες εργαζόμενοι, όταν καταλάβει τις γκάφες με τις υψηλές εισφορές ώστε να μην υπάρχει μόνο μαύρη εργασία όταν....τότε κάτι μπορεί να γίνει.

    • Αρης- avatar
      Αρης- @ George N 21/02/2014 10:36:18

      Λες να μην έχουν καταλάβει, φίλε George N.?Εύκολα τους δίνεις συγχωροχάρτι... Επίτηδες σταμάτησαν την ατμομηχανή για να ρευστοποιήσουν τα πάντα σώζοντας το δικό τους τομάρι. Κι όχι μόνο. Επιμένουν να θέλουν και να την διαλύσουν τελείως με τους πλειστηριασμούς, που το μισοκατάφεραν, αλλά όχι εντελώς προς το παρόν.Πρέπει να τους ξαναψηφίσουμε για να το ολοκληρώσουν. Ο θάνατός μας η ζωή τους φίλε μου. Αλλωστε τα πρόβατα γι αυτούς, μόνο σφαγμένα είναι χρήσιμα...Βεβαίως και μας το λένε ευθέως: Ή γίνεσαι λαμόγιο με offshore και δουλεύεις μαύρος, ή πρόβατο επι σφαγήν.

  16. μελιτίνη avatar
    μελιτίνη 21/02/2014 01:57:08

    Η υπερφορολόγηση των ακινήτων κι η ανυπαρξία ουσιαστικών εξόδων κινδύνου για να τακτοποιηθούν οι συσωρευμένες οφειλές, φυσικό είναι να οδηγούν στην απάθεια. Οτι καλό κι αν εξαγγέλεται, δεν μπορεί να γίνει αντιληπτό, όταν το μυαλό βουίζει από απανωτές υποχρεώσεις χωρίς απτά αντίβαρα....

  17. mel avatar
    mel 21/02/2014 11:22:39

    Κάποια στιγμή και οι ιθανενείς, σταματάνε να εντυπωσιάζονται απο τα καθρεφτάκια...

    • Μ Χ avatar
      Μ Χ @ mel 21/02/2014 14:24:45

      ''Κάποια στιγμή οι Ιθαγενείς, παύουν να εντυπωσιάζονται απ' τα καθρεφτάκια''. Τότε είναι που θα πρέπει να προσφέρουμε πολύχρωμες χάντρες και φύκια, για μεταξωτές κορδέλες..... Ε; Πάει κι έτσι ως συνήθως.

  18. Maria avatar
    Maria 21/02/2014 15:48:05

    Καλησπέρα, μόλις επέστρεψα από τριτοκοσμική χώρα της μέσης Ανατολής όπου είχα πάει για επαγγελματικούς λόγους. Πρώτη φορά πήγα, και αυτό που είδα με ταρακούνησε. Μιλάμε (εκτώς όλων των προβλημάτων στις υποδομές τους) για τις απόλυτες αντιφάσεις μεταξύ φτωχών και πλουσίων.. Μεσαία τάξη, ανύπαρκτη. Εμείς ευτυχώς έχουμε υποδομές (ναι, πιστέψτε με... σε σχέση με αυτούς έχουμε πολυτελείς υποδομές ως κράτος).. Το θέμα είναι πως θα πετύχουμε η κοινωνία μας να ισορροπήσει, και η μεσαία/μικρομεσαία τάξη να γίνει και πάλι συμπαγής όπως ήταν??.. Δυστυχώς αν και ο κοινωνικός φιλελευθερισμός πάντα με εξέφραζε, στην περίπτωσή μας έχω αρχίσει να πιστεύω ότι για να καταπολεμηθεί το νούμερο ένα πρόβλημα, που είναι η ανεργία, τα πράγματα απαιτούν ισχυρό επενδυτικό σοκ από το κράτος.. Απαιτούνται δημόσιες επενδύσεις μεγάλης κλίμακας επειγόντος.. Το θέμα είναι ότι λεφτά δεν υπάρχουν όπως γνωρίζουμε, οπότε κατά την άποψή μου, ως κοινωνία είμαστε με την πλάτη στον τοίχο... Προσωπικά παίρνω 1.200 καθαρά τον μήνα, σε ιδιωτική εταιρεία.. Ειλικρινά δεν θα με πείραζε να πάνε στα 1.000 αν μου έλεγαν ότι θα ρίχναμε την ανεργία στο 8%... Γιατί θα ήξερα ότι μακροχρόνια θα είχα να κερδίσω πολύ περισσότερα..

  19. Νίκος Αργεάδης avatar