#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
03/10/2013 11:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο μύθος της Χρυσής Αυγής κατέρρευσε



Βιάστηκαν να πανηγυρίσουν χθες οι οπαδοί της Χρυσής Αυγής για το γεγονός ότι μέχρι τότε τρεις βουλευτές τους αφέθηκαν ελεύθεροι μέχρι την δίκη τους με περιοριστικούς όρους και κλείστηκε στην φυλακή μόνο ένας (αν αυτός είναι λόγος πανηγυρισμού). Όπως βιάστηκαν να ...γκρινιάξουν οι μόνιμοι επικριτές της κυβέρνησης και της δικαιοσύνης που όλα στραβά τα έβλεπαν , από το εισαγγελικό πόρισμα μέχρι την μεθόδευση της διαδικασίας.

Αν φρόντιζαν να ερμηνεύσουν τον έκδηλο εκνευρισμό του Κασιδιάρη και των άλλων δύο έξω από τα δικαστήρια, όπως και την προφανή αυτοσυγκράτηση της Χρυσής Αυγής δεν θα διαψεύδονταν πανηγυρικά και θα υποψιαζόντουσαν, όπως όσοι ξενύχτησαν για την είδηση, ότι η υπόθεση δεν έληξε άδοξα και ότι μπορεί να πάρει νέα τροπή μετά την απολογία Μιχαλολιάκου.

Όπως και έγινε τελικά. Η προφυλάκιση τα ξημερώματα του αρχηγού των νεοναζιστών δίνει νέα και δραματική τροπή στην υπόθεση και οδηγεί σε μεγάλες αλλαγές στο πολιτικό σκηνικό.

Σε όσους πανηγύριζαν χθες για την “απελευθέρωση” του Κασιδιάρη και των άλλων συνιστούμε να είναι πιο συγκρατημένοι στο μέλλον και να επιστρατεύσουν συχνότερα την λογική τους.  Επειδή  είναι η ίδια δικαιοσύνη που κατ’ αυτούς τους ίδιους ήταν άδικη και κατευθυνόμενη όταν διέταζε την σύλληψη των βουλευτών και μελών της ΧΑ, ενώ χθες ήταν αδέκαστη και ανεξάρτητη επειδή διέταξε την αποφυλάκιση των τριών βουλευτών. Η δικαιοσύνη όμως δεν (θα πρέπει να) είναι «έτσι» ή «αλλιώς» ανάλογα με τα γούστα μας,  ούτε και (θα πρέπει) να προσφέρεται ή να ενεργεί αλά καρτ.

Επί μήνες η Χρυσή Αυγή κυριαρχούσε στο άτυπο «αντιμνημονιακό μέτωπο» ενδεδυμένη την λεοντή του «αντισυστημικού» και «φιλολαϊκού» κόμματος .

Έφτασαν ένα τραγικό γεγονός (η δολοφονία του Π. Φύσσα) και λίγες μόνο ημέρες συστηματικής δουλειάς του κράτους (κυβέρνηση, αστυνομία, δικαιοσύνη) για να αποδειχθεί η πραγματική φύση της και να αρχίσει να καταρρέει οι μύθος της.

Μπορεί η μεγάλη πλειοψηφία του λαού να μην κατάλαβε ακόμα την πλήρη αλήθεια, όμως από την μέχρι τώρα διαδικασία αρχίζει τουλάχιστον και αντιλαμβάνεται πολλά για την προσωπικότητα και τον χαρακτήρα των μεγαλοστελεχών της ΧΑ. Μεταξύ άλλων:

- Αποκαλύφτηκε πως η ΧΑ δεν είναι στην ουσία παρά μια «οικογενειακή» επιχείρηση του Μιχαλολιάκου. Πατήρ, μήτηρ, ακόμη κι ο Αρτέμης(!!!) βουλευτές.  Και στην δύσκολη ώρα, η Ουρανία Μιχαλολιάκου, η θυγατέρα, έτοιμη να διαδεχθεί τον υπόδικο πατέρα στην αρχηγία.

- Στις ημέρες που πέρασαν από την δολοφονία του Φύσσα αποδείχθηκε ότι οι “γενναίοι” της Χρυσής Αυγής δεν είναι παρά θρασύδειλα ανθρωπάκια που μόνο όλοι μαζί μπορούν να κάνουν κάτι, σαν την αγέλη.  Με το που πιάστηκε ο αρχηγός της οργάνωσης λουφάξανε στην τρύπα τους.

- Οι διάλογοι που έπιασε ο κοριός της ΕΥΠ αποκαλύπτουν την δράση μιας οργάνωσης, όχι για να…σώσουν την πατρίδα αλλά την… πάρτη τους. Το παίζουν ρατσιστές οι Χρυσαυγίτες αλλά μάλλον με… πολυεθνική συμμορία μοιάζουν. Η σύζυγος του Γιάννη Λαγού είναι αλβανικής καταγωγής και ήταν από τις υπεύθυνες καθοδήγησης των χρυσαυγιτισσών. Ένας Αλβανός αγνώστων στοιχείων ήταν ο υπεύθυνος για τη στρατολόγηση νέων παιδιών.

- Το ακαταδίωκτο της ΧΑ εξασφαλιζόταν και από τις στενές σχέσεις που διατηρούσαν με επίορκους αστυνομικούς, όπως αποδεικνύουν οι εκκαθαρίσεις   που άρχισαν στην ΕΛΑΣ.

- Οι Χρυσαυγίτες είχαν στενές σχέσεις με Πακιστανούς μικροπωλητές που συνεργάζονταν και πουλούσαν την πραμάτεια τους στις λαϊκές με τους «μπράβους» να τους προστατεύουν και να τους παίρνουν έως και το 90% του εισοδήματος. Όσοι δεν έμπαιναν στο κόλπο χαρακτηρίζονταν… λαθρομετανάστες και έπεφτε ξύλο.

- Οι διάλογοι αποκαλύπτουν επίσης αμόρφωτους ανθρώπους, της χειρότερης υποστάθμης, “λούμπεν” στην κυριολεξία.

Κατά τα άλλα, ο Αντώνης Σαμαράς  έγραψε ιστορία και έκανε κάτι που δύσκολα βρίσκει κανείς αντίστοιχό του στην νεοελληνική πολιτική ιστορία.

Σε κάθε περίπτωση, πιστεύουμε ότι η συνέχεια θα δείξει πως όλα αυτά αποτέλεσαν το πρώτο και αποφασιστικό πλήγμα στο τέρας του ελληνικού νεοναζισμού. Και ίσως το πιο σημαντικό: Με την κατάρρευση του μύθου  της ΧΑ σπάει και ο τσαμπουκάς των επίδοξων χιτλερίσκων  καθώς πλέον θα νιώθουν πάνω τους το χέρι του νόμου σε όποια παρανομία ή τραμπουκισμό θελήσουν να προβούν.

Βασίλης Ζήσης

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Γιάννης Χριστόπουλος ΤΝΣ avatar
    Γιάννης Χριστόπουλος ΤΝΣ 03/10/2013 11:10:15

    χα χα χα!!!!

  2. Anastasia avatar
    Anastasia 03/10/2013 11:11:54

    Ο μπροστάρης της ΧΑ, Κασιδιάρης, τώρα πλέον και de facto αρχηγός της. Εκεί πήγαινε προ πολλού το πράμα...

    • mara M. avatar
      mara M. @ Anastasia 03/10/2013 16:57:02

      Μπορεί στα πενήντα του να δούμε τον Κασιδιάρη κοινοβουλευτικο εκπρόσωπο της ΝΔ και να λέει στα "τριάντα μου ήμουν νέος και έσπαγα κάμερες". Οπως κάποιοι άλλοι που στα νειάτα τους κράταγαν τσεκούρια.

      • μεταρρυθμιστής avatar
        μεταρρυθμιστής @ mara M. 03/10/2013 21:16:04

        αυτό ήταν το λάθος του Βορίδη ότι στα νιάτα του ήταν χουντικός με τσεκούρια. Θα μπορούσε να ήταν μαοϊκός (δηλαδή να υποστήριζε ένα σφαγέα 30 εκατ. ανθρώπων, βλ. μαοϊκή συνιστώσα σύριζα) με μολότωφ ή σταλινικός (ΚΚΕ) και σήμερα να παραδίδει μαθήματα δημοκρατίας...

        • alex avatar
          alex @ μεταρρυθμιστής 03/10/2013 21:59:01

          ή να εβαζε βομβες σε καδους και να γινοταν πρωθυπουργος..

          • Νηλέας avatar
            Νηλέας @ alex 04/10/2013 06:40:12

            η να ψάρευε στο σηκουάνα επί χούντας και να μας ερχόταν σαν απελευθερωτής!!!

        • mara M. avatar
          mara M. @ μεταρρυθμιστής 03/10/2013 22:02:46

          Εχει ο ΣΥΡΙΖΑ μετανιωμένο μαοικό κοινοβουλευτικό εκπρόσωπο αγαπητέ;

          • μεταρρυθμιστής avatar
            μεταρρυθμιστής @ mara M. 03/10/2013 23:33:38

            σωστά αυτοί δεν έχουν μετανιώσει καν...

          • mara M. avatar
            mara M. @ μεταρρυθμιστής 04/10/2013 16:28:18

            Γι αυτό δεν είναι στη βουλή ακόμα. Θα μάθουν σιγά σιγά.

      • Φωτεινή avatar
        Φωτεινή @ mara M. 04/10/2013 01:18:26

        mara M.,

        ῎Ε, καί ἡ Δαμανάκη ἀπό ΚΝΕ καί παιδί τοῦ Πολυτεχνείου ἔγινε ἐπίτροπος στήν ΕΕ!! Πῶς γυρίζει ὁ τροχός! :lol:

        • mara M. avatar
          mara M. @ Φωτεινή 04/10/2013 16:26:24

          Αν γυρίζει λέει..... Γυρίζει και ζαλίζει!!!!!

  3. Anastasia avatar
    Anastasia 03/10/2013 11:18:57

    Ειρήσθω εν παρόδω, τι θα γίνει με τον dirty Harry? Πολύ φόρα πήρε αυτός...

  4. ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
    ΣΤΕΛΙΟΣ 03/10/2013 11:21:23

    Ο Κασιδιάρης μπροστά, και ο Μιχαλολιάκος (που λόγω φάτσας δεν "πουλάει" επικοινωνιακά) στο παρασκήνιο, σαν "φυλακισμένος ήρωας" στο ρόλο του...Νέλσων Μαντέλα!

    Αναρωτιέμαι αν καταλαβαίνετε πως μιλάμε για την ιδανικότερη κατάσταση για την Χ.Α...

    • ΜΑΝΩΛΗΣ Μ avatar
      ΜΑΝΩΛΗΣ Μ @ ΣΤΕΛΙΟΣ 03/10/2013 13:37:55

      Σιγά τα αίματα

      • mara M. avatar
        mara M. @ ΜΑΝΩΛΗΣ Μ 03/10/2013 22:13:20

        Κι όμως έχει δίκιο κι ας μη μας αρέσει.

    • ΜΑΝΩΛΗΣ Μ avatar
      ΜΑΝΩΛΗΣ Μ @ ΣΤΕΛΙΟΣ 03/10/2013 13:38:27

      Καλά ... μη φας, θα σφάξω ρύζι

      • ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
        ΣΤΕΛΙΟΣ @ ΜΑΝΩΛΗΣ Μ 03/10/2013 14:41:01

        Αντε πάλι ,οι Γκρούεζες! οσο ωφέλησε ο original Γκρουεζας τον Μαυρογιαλούρο, άλλο τόσο κι'εσείς ωφελείτε τον Αντώνη Σαμαρά!

        Ευτυχώς ο Μαυρογιαλούρος και ο Σαμαράς έχουν ένα κοινό χαρακτηριστικό, την εντιμότητα...

      • GO avatar
        GO @ ΜΑΝΩΛΗΣ Μ 04/10/2013 19:33:13

        Κι ας τον Στέλιο να σφυρίζει!

  5. υδροκερος avatar
    υδροκερος 03/10/2013 12:29:19

    Υπάρχει ένα 5 % του εκλογικού σώματος που είναι σκληρός εκλογικός πηρήνας της ΧΑ. Αυτοι είναι και νοσταλγοί του απριλιανού καθεστώτος ή πρώην βασιλικοί αλλά όχι μόνο .
    Ειναι η σκληρή Δεξιά που έχει μίσος για οτιδήποτε το αριστερό ή κουμουνιστικό και θα ψηφίζουν ΧΑ ότι κι αν αποκαλύπτουν δημοσιογράφοι οι ΜΜΕ ακόμα και με τον αρχηγό του κόμματος φυλακισμένο.
    Θέλουν να δούν την αριστερά να τιμωρείται και την αριστερά να κάθεται στο σκαμνί.
    Το κόμμα Μιχαλολιάκου ως κόμμα οργής, μίσους κατά των αριστερών και τιμωρίας τους εκφράζει απόλυτα.
    Είναι δύσκολο να επιστρέψουν στην ΝΔ γιατί θεωρούν ότι η ΝΔ τους έχει προδόσει έχει εγκαταλήψει την δεξιά ιδεολογία ή ότι χαιδεύει υπερβολικά τους αριστερούς.

    • Hawk avatar
      Hawk @ υδροκερος 03/10/2013 12:52:40

      Ετσι να πέφτουν οι πλερέζες, έχουν μίσος στους αριστερούς, χαχα, τι αντιμνημονακοί και ενάντιοι στους λαθρομετανάστες, ένας είναι ο εχθρός, ο αριστερός. Δεν πειράζει, ας το έχουν το μίσος, εξάλλου το μίσος μπορεί και να μετατραπεί σε αγάπη αν οι συνθήκες το ευνοήσουν ....... Πάντως τώρα που θα ξεσπιτωθεί και ο τελευταίος δεξιός, ακροδεξιός και μεσοδεξιός δια χειρός δεξιάς, ας ελπίσουμε ότι δεν θα ρίξουν την κατάρα στον μάρξ, τον λένιν και όλους τους τρισκατάρατους κομμουνιστές.

    • ΑΓΙΟΣ avatar
      ΑΓΙΟΣ @ υδροκερος 03/10/2013 23:56:43

      ΟΙ ΕΘΝΙΚΟ-ΣΟΣΙΑΛΙΣΤΕΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΕΞΙΟΙ . ΚΟΦΤΕ ΠΙΑ ΑΥΤΟ
      ΤΟ ΠΑΡΑΜΥΘΙ. ΑΛΛΩΣΤΕ ΣΤΗΝ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΤΟΥΣ ΠΟΛΙΤΙΚΗ (ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ) ΕΙΝΑΙ ΚΡΑΤΙΚΙΣΤΕΣ .

  6. Hawk avatar
    Hawk 03/10/2013 12:45:05

    Εγώ μιά απορία έχω, πως είναι δυνατόν μιά εγκληματική οργάνωση όπως η ΧΑ (όπως μας λένε) να της δόθηκε το δικαίωμα να συμμετάσχει σε όλες τις προηγούμενες εκλογικές διαδικασίες και μάλιστα να εισέλθει στο ελληνικό κοινοβούλιο.

    • Κυθήριος avatar
      Κυθήριος @ Hawk 03/10/2013 12:54:11

      Τῶρα χαρακτηρίστηκε ἐγκληματική ὀργάνωση,πρίν ἦταν ἕνα κίνημα ἀποτελούμενο ἀπό γραφικούς ἀνθρώπους.

    • Greg avatar
      Greg @ Hawk 03/10/2013 23:40:29

      Με τη άλλη, αποδεδειγμένα εγκληματική οργάνωση, το ΠΑΣΟΚ, το ίδιο δεν έγινε;; Γιατί απορείς λοιπόν;;

  7. JayGatsby avatar
    JayGatsby 03/10/2013 12:54:35

    Μιλάμε για τρελλό wishful thinking σε αυτό το σάιτ. Παιδιά, η ΧΑ πάει να γίνει για την ΝΔ ό,τι ο Σύριζα για το Πασόκ. Εκπροσωπεί τους συντηρητικούς ψηφοφόρους που αισθάνονται μη δικαιωμένοι (δικαίως ή αδίκως, άλλο θέμα) και θεωρούν οτι μία πραγματικά δεξιά ατζέντα στην Ελλάδα (ρητή άρνηση πεπραγμένων δεκαετίας 80, διερεύνηση σχετικού φαγοποτιού, θέματα μετανάστευσης, κοινωνικός συντηρητισμός) δεν προωθείται από την σημερινή ΝΔ, πόσο μάλλον όταν αυτή αναγκάζεται να συγκυβερνήσει με ένα τελειωμένο ΠΑΣΟΚ.

    Συνέλθετε γρήγορα και κάντε πολιτική αντί για διαχείριση και spin control, που λένε και οι Άγγλοι οι φίλοι μας.

    • ορεσέιβιος avatar
      ορεσέιβιος @ JayGatsby 03/10/2013 13:16:10

      Συνέλθετε πρώτα όλοι οι κρυφοί θαυμαστές της ουρανίας και μετά βλέπουμε....
      Θα χτυπηθεί πρώτα η οικογενειοκρατία...Να γελαει ή να κλαίει κανείς?
      Οποιος μιλά για χίτλερ και ναζί τον διώχνουν απο το κόμμα..Υπεύθυνος ο παπάς ,και η οδός χίτλερ η νέα οδός σωτηρίας..

      • Eleni avatar
        Eleni @ ορεσέιβιος 03/10/2013 13:43:41

        Οποιος εκφερει αποψη διαφορετικη απο την κομματικη γραμμη, αμεσως αποκαλειται απο μεριδα σχολιαστων κρυφος θαυμαστης της ΧΑ.
        Τελικα μηπως εσυ και οι υπολοιποι του σκεπτικου σου, εισαστε οι κρυφοχιτλερικοι;
        Αλλιως δεν εξηγειται. Αμεσως ταμπελιτσα μολις πει καποιος την αποψη του.
        Προσεχετε γιατι αυτη η νοοτροπια των ευκολων χαρακτηρισμων αδειασε την δεξαμενη των ψηφοφορων της ΝΔ. Και αν συνεχισετε δεν προκειται να ξαναγεμισει.

      • JayGatsby avatar
        JayGatsby @ ορεσέιβιος 03/10/2013 14:04:32

        Λάθος με "διάβασες". Δυστυχώς ένα από τα διαχρονικά προβλήματα της δεξιάς παράταξης στην Ελλάδα είναι η έλλειψη ικανοτήτων ποιοτικής πολιτικής ανάλυσης των δεδομένων, κάτι στο οποίο η μαρξιστική σκέψη βοηθάει πάρα πολύ. Ξαναγράφω και πάλι, η ΧΑ, η σημερινή ή κάποια άλλη του μέλλοντος θα σας πάρει το παιχνίδι μέσα από τα χέρια σαν αν ο συντηρητικός πληθυσμός δεν παύσει να αισθάνεται οτι δεν εκπροσωπείται επαρκώς. Απλά πράγματα.

        • ορεσέιβιος avatar
          ορεσέιβιος @ JayGatsby 03/10/2013 17:43:32

          Τα κόμματα εξελίσονται, μεταλλάσονται, καταργούνται...Απλά πράγματα.
          Ομως να θεωρεί κάποιος περιχαρής ή περίλυπος, ότι οι μπράβοι της νύχτας είναι το μέλλον της δεξιάς είναι βαθιά νυχτωμένος.
          Να πείς για τα αφεντικά ,το συζητάμε,αλλά οι μπράβοι και οι σερβιτόροι...
          Δεν μπορούν εκ των πραγμάτων, δεν είναι φτιαγμένοι για την δουλειά αυτή.Αν μεταλλαχθούν οι μπράβοι και πάλι το συζητάμε αν γίνεται , αλλά όμως με ουρανία,παναγιώταρους ,ζαρούλιες και τον υπόκοσμο της νύχτας δεν μπορείς να προσφέρεις σοβαρή εναλλακτική πρόταση εξουσίας
          Απλά πράγματα.

  8. ...Δεν προσέχεις avatar
    ...Δεν προσέχεις 03/10/2013 13:03:30

    Σα να της λένε, άλλαξε όνομα να ξαναείσαι....κίνημα

  9. Δαναός avatar
    Δαναός 03/10/2013 13:51:16

    Μητσοτακισμός, τέλος.
    Παπανδρεϊσμός, τέλος
    Ναζισμός τέλος και το νου σας οι άλλοι -ισμοί...

    • Ναύτης avatar
      Ναύτης @ Δαναός 03/10/2013 14:25:09

      Κάθε ...τέλος, μία Αρχή!

    • Σιγά μη φοβηθώ avatar
      Σιγά μη φοβηθώ @ Δαναός 03/10/2013 14:46:52

      Σε -ισμός καταλήγουνε όμως και :
      ο Καραμανλισμός, ο Πατριωτισμός, ο Χριστιανισμός, ο Εθνικισμός, ο Σοσιαλισμός, μα και ο βερμπαλισμός, ο σουρεαλισμός, ο εναγκαλισμός, αφήστε που ταιριάζει με την ποιητική, ευρεία έννοια και ο ....Σεισμός!
      Μάλλον αγαπητέ οι.... μαζικοί διωγμοί που προαναγγέλετε και οραματίζεστε, πρόκειται να σκοντάψουν άμεσα, επάνω σε απροσπέλαστο εμπόδιο, που λέγεται ωμός, Ρεαλ-ισμός! :-P
      Σιγά μη φοβηθούμε ......

      • ορεσέιβιος avatar
        ορεσέιβιος @ Σιγά μη φοβηθώ 03/10/2013 17:44:39

        ο σουρεαλισμός είναι ανίκητος
        Ουρανία φορ έβερ..

        • Γεωργία Βασιλειάδου avatar
          Γεωργία Βασιλειάδου @ ορεσέιβιος 03/10/2013 17:57:57

          Όλοι εσείς οι σπάνιοι και πανέξυπνοι ...ομορφάντρες πια, οι εντελώς στερούμενοι καθρέφτη, σπεύδετε μετά βδελυγμίας ν΄ αποκηρύξετε, ξεχνώντας οτι και αυτό που οι ίδιοι κάνετε, λέγεται ρατσιμός εκτός από κομπλεξισμός κι οτι είναι αστείο να καταδικάζεις υποκριτικά, αυτό που κουβαλάς ο ίδιος μέσα σου.

          • ορεσέιβιος avatar
            ορεσέιβιος @ Γεωργία Βασιλειάδου 04/10/2013 09:01:36

            Κυρία Γεωργία μου, την ουρανία την σχολιάζουμε όχι για την εμφάνισης της ως γυναίκα, αυτό αφορά κυρίως τον "γαμπρό", αλλά για τις δημόσιες εμφανίσεις της ως αρχηγός της χρυσαυγής..
            Εχει κάθε δικαίωμα να υπερασπίζεται τον πατέρα της ακόμη και στα βαρύτερα κακουργήματα του ,αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι πρέπει να της αναθέσουμε κιόλας την διακυβέρνηση της χώρας.
            Οσο για την ομορφιά, ο κλασινιάρης είναι ομορφάντας...Ενα σωρό καλίπυγες χαζοξανθιές ειναι έτοιμες να χτυπήσουν τατού τα εμβλήματα της σωματοφυλακής του χίτλερ για χάρη του. Πόσο μάλλον να τον ψηφίσουν.
            Βέβαια απο μυαλό δεν συνάδει με την σωματική κατατομή αλλά αυτό είναι το τελευταίο που θα προσέξουν οι ξανθιές,άλτριες και μή.
            Η ουρανια πάντως έχει επιτυχίες, ο γαμπρός το αποδεικνύει, οπότε δεν χρειάζεται να ανησυχεί για τις κατηγορίες ημών,δεν θα της γυρίσει κιόλας το δαχτυλίδι ο γαμπρός επειδή δεν την θέλουμε μερικοί για πρωθυπουργό.
            Για να δούμε όμως αν θα την υποδεχτούν οι δικοί της ως αρχηγό με την ίδια θέρμη...

          • Γεωργία Βασιλειάδου avatar
            Γεωργία Βασιλειάδου @ ορεσέιβιος 04/10/2013 12:12:32

            Κύριε Ορεσείβιέ μου, εσείς σα μεγάλο νταλκά δε νομίζετε οτι έχετε, για ένα ξένο ...μαγαζί; Μάλλον δεν πρόκειται να σας ρωτήσουνε οι άσχετοι άνθρωποι για τον ποιόν θα επιλέξουν να τους ...μανατζάρει, ούτε και για το ποιόν ....μορφονιό θα βάλουνε για κράχτη τους. Οι ψήφοι δε, δεν διαθέτουν ειδική βαρύτητα αναλόγως του IQ του ψηφοφόρου, απόδειξη οτι πάντα οι ...σοφές πλειοψηφίες επιλέγουνε τον τιμονιέρη μας. Τα αποτελέσματα, ορατά! Χαλαρώστε λοιπόν. Ό,τι είναι να πάθετε δεν πρόκειται να το αποφύγετε, όσο και αν σπεύδετε ασθμαίνων να ...καταθέσετε τις επί της ...αισθητικής και της διανοητικής
            (αν)-ικανότητας των άλλων, σοβαρές αντιρρήσεις σας! Η πάνσοφη πλειοψηφία, θα επιλέξει ξανά, εκείνο που της πρέπει. Εν τω μεταξύ εσείς, κάντε κάτι πιο ουσιαστικό από κουτσομπολιό, μήπως ανακαινίσετε και μετατρέψετε σε ...ανταγωνιστικά ποιοτικό, το δικό σας κατάστημα.

          • Πλαστήρας avatar
            Πλαστήρας @ Γεωργία Βασιλειάδου 04/10/2013 12:33:31

            Η Ουρανία βάζει φωτιές !

      • Δαναός avatar
        Δαναός @ Σιγά μη φοβηθώ 03/10/2013 20:20:57

        Δεν μίλησα για διωγμούς, ούτε απείλησα, ούτε και οραματίζομαι.Αλλά οι εκτός νόμου συμπεριφορές κάποτε πρέπει να σταματήσουν. Και βέβαια ο έχων τη μύγα...μυγιάζεται.

        • Σιγά μη φοβηθώ avatar
          Σιγά μη φοβηθώ @ Δαναός 04/10/2013 08:37:19

          :-) Και ο έχων την τάση να ...προειδοποιεί ''φιλικά'' (πάντα) τους κάθε είδους διαφωνούντες για επερχόμενους κινδύνους που ενδεχομένως τους απειλούν, καλά θα κάνει να προσγειωθεί και να εγκαταλείψει το άσκοπο κυνήγι .... Χρυσο-μυγών!

          • Δαναός avatar
            Δαναός @ Σιγά μη φοβηθώ 04/10/2013 09:03:05

            …προειδοποιεί ”φιλικά” (πάντα) τους κάθε είδους διαφωνούντες για επερχόμενους κινδύνους που ενδεχομένως τους απειλούν...
            Αυτό κατάλαβες; Το φίλο μου τον σακάτεψε ένας -ισμός που κρατάει μολότωφ, πέτρες, καδρόνια. Αυτοί οι -ισμοί (και αυτούς εννοώ) καλά θα κάνουν να έχουν το νου τους. Οπότε εσύ τι έχεις να φοβηθείς;

          • Πλαστήρας avatar
            Πλαστήρας @ Δαναός 04/10/2013 12:36:45

            Τον ωχαδερφισμό !

          • Παπάγος avatar
            Παπάγος @ Πλαστήρας 04/10/2013 13:08:16

            Μπορεί και τον τυφλό φανατ-ισμό....

          • Σιγά μη φοβηθώ avatar
            Σιγά μη φοβηθώ @ Δαναός 04/10/2013 12:38:58

            Σ΄αυτούς τους άχρηστους ''πολέμους'' όπου οι μεν κρατούν μολότοφ και καδρόνια, οι δε περίστροφα και γκλοπς και δακρυγόνα, πάντα θα υπάρχουν απώλειες και απ΄τις δύο πλευρές. Το μόνο που εγώ εχθρεύομαι και όχι φοβάμαι, είναι εκείνο που ωθεί τελικά τους ανθρώπους να επιλέγουν στρατόπεδο άκριτα, χωρίς στιγμή να συνειδητοποιούν το ρόλο του αναλώσιμου κομπάρσου που εν αγνοία τους υπηρετούν. Και τους μεν και τους δε τους ενώνει και τους κινεί, μόνο ένας ....-ισμός. Βρείτε μόνος τη λέξη….

    • GO avatar
      GO @ Δαναός 03/10/2013 17:08:52

      Δαναέ,
      ούτε τα πιο στενά σόγια των Μητσοτάκη και Παπανδρέου αποτόλμησαν ποτέ να σκεφτούν, ότι δημιουργήθηκε πολιτική σχολή σκέψης και δράσης, από τους δύο αυτούς πολιτικούς. Δεν υφίσταται Μητσοτακισμός, δεν υφίσταται Παπανδρεϊσμός.
      Επομένως, ξεκίνα από τις ναζιστικές καρικατούρες, που τους αξίζει το τέλος και ολοκλήρωσε τη σκέψη σου, να καταλάβουμε και τι εννοείς.

  10. MAYRO XABIARI avatar
    MAYRO XABIARI 03/10/2013 14:09:26

    Αν δε θεωρούσατε σαν δεδομένο ότι ο συντηρητικός πληθυσμός θα αισθάνεται ότι εκπροσωπείται επαρκώς από τους αγράμματους μπράβους της ΧΑ, δε θα σας "διαβάζανε" λάθος.

    • WY avatar
      WY @ MAYRO XABIARI 03/10/2013 18:16:07

      Eγώ παραμένω αμετακίνητος πολιτικο-ιδεολογικά στήν Ν.Δ. ,διότι μέ εκφράζουν απόλυτα οί Βαρβιτσιώτης (υιός), Βαγγέλας κι άλλες καμαριέρες τής αριστεράς!!!!

      • MAYRO XABIARI avatar
        MAYRO XABIARI @ WY 04/10/2013 11:47:06

        Καλύτερα καμαριέρα της αριστεράς, παρά ναζί, μπράβος και εκβιαστής. Αν οι τελευταίοι θεωρείτε ότι σας εκφράζουν, δικό σας το πρόβλημα.

        • Δόσης Θεοδόσης avatar
          Δόσης Θεοδόσης @ MAYRO XABIARI 04/10/2013 13:14:15

          Σιγά μη σε ρωτήσουμε κιόλας. Είτε είσαι μαύρο χαβιάρι, είτε ταραμάς κόκκινος.

    • JayGatsby avatar
      JayGatsby @ MAYRO XABIARI 04/10/2013 12:30:04

      Ο συντηρητικός πληθυσμός αποτελείται και από αυτοκινητιστές και πωλητές στοιχειώδους μόρφωσης, άνεργες νοικοκυρές και νεαρούς υποαμειβόμενους, όχι μόνο από LLMs και MBAs όπως εσείς και γω. Αυτούς ο μπράβος και ο τσικλίμαγκας (που αποτελούν έτσι και αλλιώς τύπους που συναντώνται στην κοινωνίας μας) τους αγγίζουν ευκολότερα επικοινωνιακά από τους αφασιοειδείς Στουρνάρα/Σταϊκούρα που ψάχνουν ακόμη να βρουν το στικάκι της λίστας Λαγκάρντ που έπεσε μέσα στο σακουλάκι με τα τσιπς που έτρωγε στο lunch break του ο επικεφαλής του ΣΔΟΕ (όταν του το έδωσε χέρι χέρι ο τότε ΥΠΟΙΚ).

  11. Δρόλαπας avatar
    Δρόλαπας 03/10/2013 14:38:30

    Αποδείχτηκαν ακόμη:
    1)ο τρόπος ξεπλύματος του Μαύρου χρήματος, δεν ανακοινώθηκαν οι χορηγοί της Χ.Α.
    2) η σχέση της Χρυσής με τον Κρατικό Μηχανισμό, Στρατό,Αστυνομία, Υπηρεσία Πληροφοριών και άλλων φορέων του Κράτους, δεν "αποκαλύφθηκε" το οπλοστάσιο της ακόμη
    3) η σχέση της Χ.Α. με στελέχη της Ν.Δ. και οι διευκολύνσεις που της προσέφεραν στελέχη της λ.χ. Ψαραγορά. Αγνωστο γιατί οι Κύκλοι αυτοί δεν προτίμησαν λ.χ. την Εκκλησία για να δείξουν την φιλανθρωπία τους προς τους Συνέλληνες
    4) Το πόσο άφρονη πράξη ήταν η επίθεση φιλίας απο στελέχη της Ν.Δ.
    (Γ. Ιωαννίδης, Γ.Καράμπελας,Μ.Κεφαλογιάννης, Β.Πολύδωρας, Ν.Μητσοτάκη
    Ν. Παναγιωτόπουλος)

    • Hawk avatar
      Hawk @ Δρόλαπας 03/10/2013 16:55:23

      Ξέχασες τον Μπαλτάκο που λίγο έως πολύ ήθελε συγκυβέρνηση με την ΧΑ.

      • μεταρρυθμιστής avatar
        μεταρρυθμιστής @ Hawk 04/10/2013 01:33:54

        ο Κουβέλης το έλεγε αυτό. τρομερή πηγή αν μη τι άλλο...

  12. ΑΡΙΣΤΟΔΗΜΟΣ avatar
    ΑΡΙΣΤΟΔΗΜΟΣ 03/10/2013 14:54:46

    Για να δούμε τι θα δούμε.

  13. GIANNIS avatar
    GIANNIS 03/10/2013 15:05:59

    Εμπρός για τις κουκούλες. Είχες πει, Αντώνη, ότι θα τις βγάλεις. Ποιοι είναι οι δολοφόνοι της MARFIN???
    Είμαστε μαζί σου.

    • ΝΙΣΑΦΙ avatar
      ΝΙΣΑΦΙ @ GIANNIS 03/10/2013 16:50:10

      Η υπόθεση της Marfin ερευνάται.Αν δεν μπορείς να κατάλάβεις τι σημαίνει αυτό,πρόβλημα σου.Αν έχεις στοιχεία,γιατί δεν πας να τα καταθέσεις;

      • JeyAr avatar
        JeyAr @ ΝΙΣΑΦΙ 03/10/2013 19:14:01

        Ο "κοριός" ήταν για σέρβις εκείνο το διάστημα φίλτατε, οπότε ατυχήσαμε..

    • Ναύτης avatar
      Ναύτης @ GIANNIS 03/10/2013 17:44:01

      Συμφέρει άραγε ή θα καταπέσουνε οι βολικοί μας μύθοι; ΟΛΑ ΣΤΟ ΦΩΣ!

    • JeyAr avatar
      JeyAr @ GIANNIS 03/10/2013 18:52:13

      Λες και κάνα καλό να ευθυμύσουμε ε? Σε καλό μας...

  14. Χαλκιδέος avatar
    Χαλκιδέος 03/10/2013 16:15:58

    Όλα τα λεφτά η φάτσα του φυρερίσκου Μιχαλολιάκεν στην φωτογραφία!

  15. dem avatar
    dem 03/10/2013 17:23:35

    To ποτάμι δεν γυρίζει πίσω....

  16. DimDem avatar
    DimDem 03/10/2013 17:34:54

    Ο μύθος της Χ.Α. κατέρρευσε. Ζήτω ο Σαμαριζέλος και η Νέοπασοκρατία! Οί παρωπίδες καλο ελιναι να αφαιρεθούν παιδιά.

    • ΑΓΙΟΣ avatar
      ΑΓΙΟΣ @ DimDem 04/10/2013 00:00:46

      ΕΣΥ ΤΙ ΕΙΣΑΙ ? ΣΥΡΙΖΟ-ΧΡΥΣΑΥΓΙΤΗΣ ?

  17. Tommy avatar
    Tommy 03/10/2013 17:42:15

    Δεν καταλαβαίνει ο Αντώνης ότι οι Πρετεντέρηδες και τα Συγκροτήματα αυτοί οι ηρακληδείς του καθεστωτικού πασκισμού - που τώρα τον στηρίζουν λυσσαλέα, θα τον στίψουν και θα τον πετάξουν σαν λεμονόκουπα εντός ολίγου..? Αληθινά πιστεύει ότι θα πάρει πίσω έστω και ΕΝΑ εν δυνάμει ή νυν ψηφοφόρο της Χρυσής αυγής..?

  18. Γιάννης Π. avatar
    Γιάννης Π. 03/10/2013 18:17:47

    Μαζί όμως με τον μύθο της Χρυσής Αυγής κατέπεσε κι ο μύθος της Δημοκρατίας... που δεν κατάφερε ποτέ ν΄ αντιμετωπίσει πολιτικά την ΧΑ και κατέφυγε σε μεθόδους που ταιριάζουν σε ολοκληρωτικά καθεστώτα. Δεν ξέρω τελικά ποιό από τα δύο είναι το χειρότερο. Αυτή η κυβέρνηση βρίσκεται σε πανικό και δεν πείθει κανένα.

    • ΣΠΥΡΙΔΩΝ Π. avatar
      ΣΠΥΡΙΔΩΝ Π. @ Γιάννης Π. 29/10/2013 20:02:16

      επιτελους ενα σωστο σχολιο!!!!

  19. popaia avatar
    popaia 03/10/2013 18:44:32

    Αν η ΧΑ δεν ήταν νεάντερταλ και φαν του αδόλφου δεν θα τους κατέρρεαν απλώς. Ο Πιμ Φόρτουιν π.χ. δολοφονήθηκε. Ήταν σοβαρός, μορφωμένος, και δεν είχε καμιά σχέση με ναζί. Αλλά ως ναζί δολοφονήθηκε. Κι ο Χριστόδουλος πολεμήθηκε μέχρι θανάτου ως χουντικός. Έτσι κι αλλιώς δηλαδή όποιος αντιτίθεται στις επιλογές της παγκοσμιοποίησης κακό τέλος τον περιμένει. Και πάντα με τη ρετσινιά του ακροδεξιού και φασίστα, έχει βρεθεί αυτή η πατέντα για να φοβάται ο κόσμος την ατίμωση. Ενώ αν σε χαρακτηρίσουν νταβαντζή ας πούμε δεν τρέχει τίποτα. Μια χαρά καμαρώνεις. Μπορεί ο χαρακτηρισμός να σημαίνει ότι λυμαινόσουνα και λυμαίνεσαι μια χώρα και το λαό της αλλά και τί έγινε; Άμα είσαι "αντιφασίστας" νταβαντζής ή "αντιναζί" τσάτσος του νταβαντζή όλοι υποκλίνονται μπροστά σου.

  20. JeyAr avatar
    JeyAr 03/10/2013 19:19:42

    Άστο. Μη το παιδεύεις..Ακόμα και ο πιο "αγράμματος" χαυγίτης θα σου αντιτείνει Τσουκάτους, Μαντέληδες, Κουμπάρους, Ζίμενς, Εξεταστικές πλυντήρια και εκατό χιλιάδες άλλα, που ο Τόνυ στηρίζει με νύχια και με δόντια.

    • ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ avatar
      ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ @ JeyAr 03/10/2013 20:18:23

      Από αυτούς που αναφέρεις στην εξίσωση , αρκετοί είναι υπόδικοι. Δεν υπάρχουν λαϊκά δικαστήρια αγαπητέ για να λαμβάνονται αποφάσεις εν μια νυκτί. Ολα με τη σειρά τους.
      Πάντως ότι και να πεί κανείς, ο Σαμαράς θα μείνει στην ιστορία ότι έβαλε αρχηγό κόμματος (λέμε τώρα) στη φυλακή. Αυτά.

    • ορεσείβιος avatar
      ορεσείβιος @ JeyAr 04/10/2013 07:14:13

      Ο αγράμματος εντάξει...Ο γραμματιζούμενος σαν του λόγου σου?
      Θα αντιτείνει και θα πειστεύει ότι η ουρανία και ο γαμπρός θα είναι το μέλλον της χώρας?

  21. Kim avatar
    Kim 03/10/2013 19:30:17

    Οι περισσότεροι άνθρωποι που μιλάω στην αγορά, στο δρόμο, στα μαγαζιά, είναι παγωμένοι. Βλέπουν εδώ και 10 μέρες την άγρια χαρά
    των "προοδευτικών" να ξεσαλωνουν στα δελτία απο τα χαράματα μέχρι αργά το βράδυ, για το " μαύρο πρόβατο" και μένουν παγωμένοι. Και φοβισμένοι. Και μονολογούν: όλα είναι στημένα.

  22. ΑΝΤΙΛΟΓΟΣ avatar
    ΑΝΤΙΛΟΓΟΣ 03/10/2013 19:39:32

    Δηλαδή η αστική συντηρητική τάξη της Ελλάδας επέλεξε να αντιπροσωπεύεται απο μαστρωπους, μαχαιροβγαλτες, εκβιαστές και τελικά φονιάδες.
    Δηλαδή η αστική δεξιά δολοφονησε το Λαμπρακη? Εκείνη την εποχή κατηγορήθηκε ο Καραμανλής. Αλλα η ιστορία αλλα απέδειξε. Θυμάστε το "ποιος κυβερνάει αυτόν το τοπο".
    Γιαυτό ας αφήσουμε το επιχείρημα να χαρακτηρίζουμε τη συντηρητική παράταξη ως δεξαμενή της Χ.Α. Στη Χ.Α. υπάρχουν οι ανεύθυνοι και οι επιπόλαιοι όλων των κομμάτων. Δεν θα κάνω αγώνα για να φύγουν οι ανίκανοι και οι κλέφτες για να έλθουν οι μαχαιροβγαλτες .

    • Δημητρης avatar
      Δημητρης @ ΑΝΤΙΛΟΓΟΣ 03/10/2013 22:07:22

      Αρα η επιλογη μας ειναι η' ανικανοι και κλεφτες η' μαχαιροβγαλτες....ωραιες επιλογες εχουμε

  23. Σιγά μη φοβηθώ avatar
    Σιγά μη φοβηθώ 03/10/2013 19:49:07

    ''Και πάντα με τη ρετσινιά του ακροδεξιού και φασίστα''..
    Καλή θα ήταν η .προσπάθεια...υπεράσπισης της Χ.Α, αλλά μονάχα αν τα άξεστα ζόμπι που ...κοσμούνε τις τάξεις της δεν χυδαιολογούσαν, δεν έδερναν κι αν δεν δολοφονούσαν λαθρομετανάστες, αντιφασίστες, αριστερούς, λοιπούς διαφωνούντες και γενικώς.... Όποιος έχει σημαία του το μίσος και τον τυφλό τραμπουκισμό, δε σέβεται τον ιδεολογικό του αντίπαλο και την ανθρώπινη ζωή, είναι απόλυτα ίδιος με τον γραβατοφόρο αισχρό προδότη που τάχα καταγγέλλει και μάχεται. Πρέπει να΄χεις σκοτώσει προ πολλού το τέρας μέσα σου για να υπάρχει ελπίδα να κομίσεις κάτι ανώτερο στην κοινότητα. Όταν αυτό βρυχάται και ξερνάει μέσα απ΄ τα λόγια σου, τότε είσαι ήδη ολοσχερώς τελειωμένος. Μπορεί και να παραπλανήσεις τους απελπισμένους, μπορεί να σε προσλάβουνε για ''μπράβο'' τους οι θυμωμένοι ώστε να εκδικηθούν, μα είσαι σάπιος και η οσμή, θα σε προδίδει. Μην ανακατεύετε και μη συγκρίνετε δε τον μακαριστό Χριστόδουλο με τους ψυχικά διαταραγμένους ναζιστές, γιατί αυτό αποτελεί ασυγχώρητη ύβρη!

  24. Σιγά μη φοβηθώ avatar
    Σιγά μη φοβηθώ 03/10/2013 20:12:22

    Τα άθλια πληρωμένα φερέφωνα των μεγαλοoλιγαρχών, των συνενόχων και υπαιτίων της Εθνικής καταστροφής μας! Ένας αηδιαστικός εσμός στα μικρόφωνα, στα τηλεπαραθύρια και στις φυλλάδες!
    Η χυδαιότητά τους αβάσταχτη, μέχρι και την αξιοπιστία των Δικαστών αμφισβητούν όταν δεν κάνουνε τη χάρη των ...αφεντικών τους! Προσπαθούν με το ζόρι να μας κάνουν με το φασισμό τους, να...συμπαθήσουμε τους Χρυσαυγίτες! Έλεος πια!

    • Greg avatar
      Greg @ Σιγά μη φοβηθώ 03/10/2013 23:48:38

      Είναι όλοι τους, μα όλοι τους υπέροχοι. Έχω κουραστεί να κάνω ζάπινγκ να πετύχω την βλαχομπαρόκ ανταγωνίστρια του mr Bean, με το δικαστικό ρεπορτάζ στο ΣΚΑΪ, τον Βερύκιο, τον Πρετεντέρη, τον Ευαγγελάτο να κουνάει το δάχτυλο. Αυτό είναι πανδαισία κωμικών 7 με 10 κάθε βράδυ βγάζουν το γέλιο της αρκούδας.

      Να μην σταματήσουν, που θα βρούμε τέτοιο γέλιο αλλού;;;

  25. Σ/ς avatar
    Σ/ς 03/10/2013 23:19:17

    Κε Ζήση παρα πολύ ωραία τα γράφεται. Θέλω όμως να πώ ότι πολύ από αυτούς κρυβόντουσαν στην μεγάλη παράταξη της δεξιάς, τους οποίους έπρεπε με κάθε τρόπο να τους εκδιώξει. Το γράφω αυτό, διότι στις εσωκομματικές εκλογές της ΝΔ , αρκετοί απ'αυτούς πωτοκλάσάτα στελέχη στην ΝΟΔΕ, αφού δεν βγήκε ο δικός τους , τράβηξαν προς ΧΑ μεριά.(έτσι έγινε στο Νομό μου).Οι δε λεγόμενοι δημοκρατικοί( ΠΑΣΟΚ-κ.λ.π.Δημ. Δυνάμεις) αρκετοι εξ αυτών αποκαλούσαν τους Ν.Δ/τες με την λέξη φασίστα,προφανώς για να τους πικάρουν ,δήνοντας στους πραγματικούς φασίστες άλλοθι.Το έχω ξαναπεί και θα το επαναλάβω, σ'αυτες τις δύσκολες στιγμές της Πατρίδας μας ευτυχώς τις τύχες της τις χειρίζεται ο κ.Σαμαράς

  26. Σ/ς avatar
    Σ/ς 03/10/2013 23:20:58

    Σωστά

  27. papadopoulos ilias avatar
    papadopoulos ilias 04/10/2013 00:00:02

    Για το πεοβλημα της οικογενειοκρατιας θα καλεσουν ειδικους απο τηνΝΔ για να τους το λυσουν!
    Ελπιζω στον βαρυ οπλισμο να μην εχουν και χημικα οπλα γιατι αλιμονο μας αν το μαθουν στιςΗΠΑ.Τα υποβρυχια δεν εχουν φυγει ακομα απο την Μεσσογειο. Πυρινικα δεν πειραζει,ας εχουν.

    • Κυθήριος avatar
      Κυθήριος @ papadopoulos ilias 04/10/2013 19:36:23

      Πολύ νταβραντισμένη αὐτή ἡ οἰκογενειοκρατία,τί νά κάνουν κι οἱ εἰδικοί ἀπό τή ΝΔ.... :-)

  28. καπτεν avatar
    καπτεν 04/10/2013 00:17:21

    Οσοι ψηφιζουν Μονο με Ιδεολογικα κριτηρια, (οσοι δηλαδη θελουν δυνατη Δεξια που να περνα ακαταπαυστα απο πριονοκορδελλα εξωθεσμικους, ξενους τοποτηρητες, την κεντροαριστερα-αριστερα-κουμουνισμο) δε μπορουν να χωνεψουν πως η κεντροδεξια, εν μεσω χορδαις και οργνανοις της ξενοκινητης διαπλοκης (δες σταση μηντια τον δεκεμβρη 2008), κτυπα απροκαλυπτα την ακροδεξια στην Ελλαδα που συγκυριακα ετυχε την εποχη αυτη να εχει πολιτικη εκφραση ενα ναζιστικο - εθνικιστικο υβριδιο. Η ΧΑ ωφελουσε τη Δεξια, ισχυριζομουν παντοτε, ηταν εφεδρεια. Τωρα η ακροδεξια εγινε εχθρος της ΝΔ. Αυριανο γκαλοπ δειχνει Δεξια (ΧΑ,Ανελ, ΝΔ) 43,5 απο 48% τον Ιουλιο. Αριστερα (ΚΚ, Συριζ, Δημαρ) 41 απο 38,5%. Πλεον μονη ελπις της κεντροδεξιας νδ το κεντρωο πασοκ. (τη χα την δειχνουν στο 8,5% με το 16% να μην τη θεωρουν εγκληματικη οργανωση. αυτο το 16% το θεωρω ως την ελληνικη συνειδητοποιημενη ασυμβιβαστη υπεροπτικη κι αυταρχικη Δεξια-ακροδεξια που μετα την πτωχευση, "δεν αστειευεται" και θα εξαντλησει στο τελος καθε πολιτικο και κοινωνικο "παικτη'', δεδομενης της πτωχευσης - μονιμης υποβαθμισης του εθνους)

    • gonzilaus avatar
      gonzilaus @ καπτεν 04/10/2013 10:22:36

      Πραγματικά ένα 16% δεν θεωρεί την ΧΑ εγκληματική οργάνωση. Άρα το 84% την θεωρεί; Κάντε γκάλοπ να δείτε πόσοι θεωρούν τους Πυρήνες της Φωτιάς ή την 17Ν εγκληματική οργάνωση και μετά πείτε μου για τα ποιοτικά χαρακτηριστικά των ποσοστών.

  29. Νηλέας avatar
    Νηλέας 04/10/2013 06:46:15

    "Επί μήνες η Χρυσή Αυγή κυριαρχούσε στο άτυπο «αντιμνημονιακό μέτωπο» ενδεδυμένη την λεοντή του «αντισυστημικού» και «φιλολαϊκού» κόμματος ."
    Αλλοι κυριαρχούσαν επί δυό χρόνια μέχρι να ...ανέβουν κατηγορία

  30. Λιγες μερες συστηματικης δουλειας! avatar
    Λιγες μερες συστηματικης δουλειας! 04/10/2013 11:03:34

    "Έφτασαν ένα τραγικό γεγονός (η δολοφονία του Π. Φύσσα) και λίγες μόνο ημέρες συστηματικής δουλειάς του κράτους (κυβέρνηση, αστυνομία, δικαιοσύνη) για να αποδειχθεί η πραγματική φύση της και να αρχίσει να καταρρέει οι μύθος της."

    Ax καλε μου κυριε Ζηση μου! Αν δεν ΥΠΗΡΧΑΝ παλιοτερες "συσηματικες" δουλειες, του Φεβρουαριου του 2012, να ...προωθηθουν τελευταια στιγμη απο κει που τις ειχαν χαντακωσει οι τοτινοι παραληπτες της ( τους θυμασαι; Οικονομου, χρυσοχοΐδης κλπ), σιγα μην εμπαινε, σ εκεινη την πρωτη φαση της ...αμεροληπτου, θεος σχωρεστην, μεσα, ο Λαγός!
    Για να κοψουν την ΝΕΑ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ στις εκλογες του Μαιου -κυριως- τοτε, να μπλοκαρουν την οργη ενος κοσμου που ετρεμε συγκορμος για οτι συνεβαινε , τον εξουδετερωσαν οδηγωντας τον στα κατακαθια της πολιτικης πραγματικοτητας , κανοντας το 0,0τιποτα%, ενα "αγγούρι" 10 πόντων νααααααα!
    ΑΠΕΚΡΥΨΑΝ ΚΑΙ ΚΑΤΑΧΩΝΙΑΣΑΝ στοιχεια που πριν τις εκλογες του Μαΐου θα καταστουσαν πολυ δυσκολη ακομα και την εισοδο τους στην Βουλη!
    Αυτην την ευθυνη, για την συγκεκριμενη ...παραλειψη, θα την ζητησει κανενας απο τον ..πανταχου παροντα, σε καθε κυβερνητικο σχημα, απαραιτητο, κυρ Χρυσοχο και τους τοτε υφισταμενους του;;;
    Μηπως αναλογα στοιχεια που αφορουσαν την Μαρφιν επισης ...διαχειριστηκαν ωστε να γινει και το αλλο τοσοδα "πολυκομματακι", αξιωματικη αντιπολιτευση;
    Που φιλοξενει συλλέκτες ...μπυρομπουκαλων, κατσαρολικων, καναρινιων, γνωστων και πασιγνωστων δειμοκαφρικων φρονηματων και ΣΙΑ;
    Υπαρχει αραγε "κοινος νους" στην διαχειρηση αυτων των δυο ...περιπτωσεων, που θα τον δουμε ...ή τον ειδαμε, ηδη, κοντα στον ετερο... Καπαδοκη;
    Και για να θυμηθουμε τον Ομαρ Αγιαμ,
    "Οπου εισαι τωρα ημουνα, κι οπου ειμαι θαρθεις! "
    Καλό κουράγκιο!

  31. popaia avatar
    popaia 04/10/2013 16:40:31

    @ Σιγά μη φοβηθώ
    Σιγά μην εξομοίωσα τον μακαριστό Χριστόδουλο με τους χρυσαυγίτες! Δεν είμαστε καλά. Άλλοι τον εξομοίωσαν, αυτοί που τον πολέμησαν ως χουντικό, ακροδεξιό, χριστιανοφασίστα και τα παρόμοια. Και "ασυχώρητη ύβρη" είναι να συμμαχεί κανείς μ' αυτούς που όλη τους η ύπαρξη είναι μια ύβρις, με πλυντήριο πάντα τον "αντιφασισμό".

  32. yannis avatar
    yannis 04/10/2013 17:23:14

    http://www.youtube.com/watch?v=Wtmc0plEMCw

    ΤΙ ΕΓΙΝΕ ΧΤΕΣ? ΣΕ ΔΙΑΔΙΚΤΥΑΚΗ ΨΗΦΟΦΟΡΙΑ ΣΤΗΝ ΖΟΥΓΚΛΑ, ΣΕ ΕΝΑ ΔΕΙΓΜΑ 50.000 ΑΝΘΡΩΠΩΝ (ΑΠΟ ΣΟΒΑΡΗ ΕΤΑΙΡΙΑ ΜΕ ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗ) ,Η Χ.Α. ΕΧΕΙ ΠΟΣΟΣΤΑ 30%? ΜΗΠΩΣ ΕΧΟΥΜΕ ΤΙΠΟΤΕ ΕΚΠΛΗΞΕΙΣ? ΒΛΕΠΩ ΝΑ ΠΗΓΑΙΝΕΙ ΜΕΧΡΙ ΤΙΣ ΕΚΛΟΓΕΣ ΦΥΛΑΚΗ Η ΜΙΣΗ ΕΛΛΑΔΑ, ΑΛΛΟΣ ΓΙΑΤΙ ΕΧΕΙ ΓΟΥΔΟΧΕΡΙ ΣΠΙΤΙ ΤΟΥ ,ΑΛΛΟΣ ΓΙΑΤΙ ΕΧΕΙ ΔΙΣΚΟΥΣ ΜΕ ΕΜΒΑΤΗΡΙΑ, ΑΛΛΟΣ ΓΙΑΤΙ ΕΧΕΙ ΦΑΝΕΛΑΚΙ ΜΕ ΣΗΜΑΙΑ ΚΑΙ ΠΑΕΙ ΛΕΓΟΝΤΑΣ. ΚΑΤΑΛΑΒΕΤΕ ΟΜΩΣ ΟΤΙ ΤΟ ΠΟΤΑΜΙ ΔΕΝ ΓΥΡΙΖΕΙ ΠΙΣΩ ΓΙΑΤΙ ΟΙ ΞΕΣΗΚΩΜΕΝΟΙ ΕΘΝΙΚΙΣΤΕΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑΛΑΤΖΙ ΥΠΕΡΑΣΠΙΣΤΕΣ ΤΗΣ ΠΑΤΡΙΔΑΣ ΟΠΩΣ ΟΙ ΚΟΜΜΟΥΝΙΣΤΕΣ.

    • Κυθήριος avatar
      Κυθήριος @ yannis 04/10/2013 19:37:47

      Ἀπό πού κι ὡς πού ὑπερασπιστές τῆς Πατρίδας οἱ κομμουνιστές;

      • popaia avatar
        popaia @ Κυθήριος 04/10/2013 20:40:34

        Εννοεί της πακιστανικής πατρίδας.

        • Κυθήριος avatar
          Κυθήριος @ popaia 04/10/2013 20:42:01

          'Ἐκεῖ φτάσαμε...

  33. GO avatar
    GO 04/10/2013 19:51:03

    Και άσ' τον...

  34. Σιγά μη φοβηθώ avatar
    Σιγά μη φοβηθώ 04/10/2013 20:16:03

    ''Συμμαχίες'' ...ανίερες δε γίνεται να υπάρξουν και φασίστες δεν είναι μόνο αυτοί που το δηλώνουν. Οι πράξεις καθενός και μόνο τον χαρακτηρίζουν. Ποτέ οι δηλώσεις.