#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
18/12/2011 18:05
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο μεταβατικός που θέλει να γίνει...μόνιμος!

 



Του Κώστα Ροδινού

Αν κρίνω από τη σημερινή δημοσκόπηση της MARC  για το «Έθνος», έτσι και ο κ. Παπαδήμος αποφασίσει να ..κατέλθει στην πολιτική θα ...σαρώσει! Απορώ γιατί το σκέφτεται ακόμη! Όμως, ας  πάρουμε τα πράγματα από την αρχή.

 Ποιοι θέλουν συγκυβέρνηση

«Όταν πλέον κατέστη  βεβαιότητα  ότι το Μνημόνιο είναι μια  καταστροφική συνταγή και η κυβέρνηση του κ. Παπανδρέου αδύναμη και ανίκανη να διαχειριστεί τα πράγματα, έβαλαν μπροστά το σενάριο της …συγκυβέρνησης.

-Το ΕΘΝΟΣ του κ. Μπόμπολα, δημοσιεύει δημοσκόπηση της εταιρείας MARK, σύμφωνα με την οποία το 49.1% του εκλογικού σώματος επιθυμεί συγκυβέρνηση Ν.Δ. – ΠΑΣΟΚ.  Ανάλογη προσπάθεια είχε καταβληθεί και από το MEGA  την περασμένη Δευτέρα.

-Ποιοι άλλοι προωθούν την ιδέα; Πρώτη και καλύτερη η κ. Μπακογιάννη, η οποία  από το ….«Αχελώος TV» δήλωσε: « Επιμένω όμως ότι αυτή τη στιγμή χρειάζεται μια κυβέρνηση εκτάκτων αναγκών, η οποία θα εφαρμόσει ένα συγκεκριμένο κυβερνητικό σχέδιο για δύο χρόνια...

-Ο έτερος θιασώτης της …συγκυβέρνησης ο κ. Καρατζαφέρης, έχει κάνει τόσες πολλές δηλώσεις, που είναι πλέον γνωστή σε όλους η επιθυμία του.

-Από το χορό δεν θα μπορούσαν να απουσιάζουν και μερικοί της από εδώ πλευράς, που είτε επειδή βλέπουν ότι δεν έχουν ρόλο και  …ασφυκτιούν, είτε επειδή αδυνατούν να συμφιλιωθούν με την ιδέα ότι ο Σαμαράς θα κερδίσει τις εκλογές, το «παίζουν υπεράνω» δήθεν για τη σωτηρία της Πατρίδος.

-Ως θιασώτες της συγκυβέρνησης, εμφανίζονται  οι εγχώριοι τραπεζίτες, αλλά και οι γνωστοί προμηθευτές και μεγαλοεργολάβοι του δημοσίου.

-Το σχέδιο, έχει και τις υψηλές ευλογίες της τρόϊκας!  Είναι οι εμπνευστές τους σχεδίου, είναι δυνατόν να το αφήσουν να πάει άπατο;

Αυτά τα γράφαμε στις  3-10-2011 όταν ρωτούσαμε «ποιοι και γιατί προωθούν την συγκυβέρνηση;»

 Παπαδήμος πολιτικός!

 Που βρισκόμαστε σήμερα;

Κατά δήλωση του κ. Λοβέρδου, στο «Πρώτο Θέμα»,  «η Ελλάδα καταρρέει και με Παπαδήμο»!

Όμως, ο ....εθνικός μας εργολάβος έχει ...διαφορετική γνώμη.

«Υπέρ της συγκρότησης σχηματισμών διαφορετικής αντίληψης τάσσεται το 75% των ερωτηθέντων, δηλαδή τρεις στους τέσσερις πολίτες. Αναζητούν το καινούργιο για να μην επαληθευτούν οι φόβοι ότι επέρχεται το οικονομικό και κοινωνικό κραχ.

Η τάση είναι εξίσου ισχυρή και στα δύο κόμματα εξουσίας. Ομως συνεπαίρνει και τα μικρότερα κόμματα, που έτσι κι αλλιώς εμφανίζονται ενισχυμένα στις παρούσες συνθήκες.Ο Λουκάς Παπαδήμος θεωρείται καταλληλότερος πρωθυπουργός. Ενας στους δύο δηλώνει εκ των προτέρων ότι θα τον υπερψηφίσει, αν θελήσει να συμμετάσχει στις εκλογές ως επικεφαλής συνδυασμού.»

Μόλις μια εβδομάδα πρίν, η δημοσκόπηση της MRB έδειχνε άλλα! Σημειώθηκε κάποια θεαματική βελτίωση την εβδομάδα που μας πέρασε και δεν το πήραμε χαμπάρι;

Τι προσπαθούν να κάνουν;

Πρώτον, να ...διαχωρίσουν τον κ. Παπαδήμο από την....κυβέρνησή του! Λές και ο κ. Παπαδήμος δεν απεδέχθη να ηγηθεί αυτής της κυβέρνησης! Γράφει χαρακτηριστικά το ΒΗΜΑ : «Ο Λ. Παπαδήµος, σχεδόν έναν µήνα µετά την ορκωµοσία της κυβέρνησης, µοιάζει εγκλωβισµένος στο Μέγαρο Μαξίµου»!!!

Δεύτερον, να διεμβολίσουν τα κόμματα για να δημιουργήσουν μια προοπτική υπό τον κ. Παπαδήμο!

Τρίτον, μπροστά στο δίλημμα αυτό να εξαναγκάσουν, κυρίως τη Ν.Δ., να συναινέσει στην παράταση του βίου της Κυβέρνησης Παπαδήμου.

Το τελευταίο είναι σφοδρή επιθυμία και του κ. Παπανδρέου ο οποίος για μια ακόμα φορά, εξυπηρετείται από τα παιχνίδια των ΜΜΕ! Να θυμίσω οτι τα κατήγγειλε εσχάτως οτι υπονόμευαν την κυβέρνησή του!

 Θέλει να γίνει ...μόνιμος;

Να ξεκαθαρίσουμε ορισμένα πράγματα:

-Ο κ. Παπαδήμος διορίστηκε πρωθυπουργός για να φέρει σε πέρας συγκεκριμένα πράγματα, εντός ορισμένου χρονικού πλαισίου και μετά από συμφωνία των πολιτικών αρχηγών.

-Αν συντρέχει λόγος παράτασης του βίου της κυβέρνησης, αυτό πρέπει να μας το πεί ο ίδιος ο κ. Παπαδήμος. Και να μας εξηγήσει το γιατί.  Οχι να μιλούν οι τρίτοι. Καθ΄ότι γνωρίζω ο ίδιος δεν τοποθετήθηκε δημοσίως. Αν το διαρρέει, τότε επιδίδεται σε μικροπολιτική.

-Όμως, σε κάθε περίπτωση, την παράταση του βίου της κυβέρνησης αρμόδιοι  να την αποφασίσουν είναι οι πολιτικοί αρχηγοί. Δεν αποτελεί αρμοδιότητα  του υπουργού Επικρατείας, ούτε  εξωθεσμικών κέντρων και δει εργολάβων.

-Αντιλαμβάνομαι την αγωνία  των στελεχών του ΠΑΣΟΚ να απεύχονται τις εκλογές. Με τα ποσοστά που τους δίνουν οι δημοσκοπήσεις, κινδυνεύουν με πανωλεθρία. Όμως,  η κυβέρνηση Παπαδήμου στηρίχθηκε για να λύσει τα προβλήματα της χώρας, όχι του ΠΑΣΟΚ.

-Αυτή η συζήτηση πρέπει να σταματήσει με πρωτοβουλία του ίδιου του κ. Παπαδήμου. Όσο την επιτρέπει, θα οδηγούμεθα στο συμπέρασμα ότι τη συντηρεί ο ίδιος.

 Συμπέρασμα: Οι  συζητήσεις για την παράταση της θητείας Παπαδήμου πλήττουν  την αξιοπιστία του!  Δείχνουν έναν άνθρωπο ο οποίος αφού διορίστηκε πρωθυπουργός, δηλώνοντας μάλιστα ότι δεν είναι πολιτικός, να προσπαθεί τώρα να παρατείνει τη θητεία του! Εν αγνοία μάλιστα του Ελληνικού Λαού, την ετυμηγορία του οποίου προσπαθούν να παραπέμψουν στις καλένδες.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. mhtsos karditsa avatar
    mhtsos karditsa 18/12/2011 18:27:39

    ε να μην κανει κατι και ο φουκαρας ο παπαδημος να βοηθησει το αφεντικο του τον γιωργακη? τι συνεργατες ητανε τοσο καιρο. εκλογες φυσικα θα γινουν οποτε το αποφασισει ο γιωργακης . σιγα μην κατσει ο γιωργος και σεβαστει την συμφωνια που εγινε για το βιο αυτης της κυβερνησης με τον σαμαρα και καρατζαφερη στο προεδρικο μεγαρο. εδω δε σεβαστηκε ολοκληρο ελληνικο λαο που τον οδηγησε στο χειλος της καταστροφης τη συμφωνια με το σαμαρα θα κολλησει?.

  2. Ραβινος avatar
    Ραβινος 18/12/2011 18:37:03

    «Η κυβέρνηση Παπαδήμου είναι προσωρινή και μεταβατική για να μη χρεοκοπήσει η χώρα» τόνισε ωστόσο ο πρόεδρος της ΝΔ, ενώ παράλληλα επισήμανε πως «η πιο ευθεία υπονόμευσή της (της κυβέρνησης) είναι το να μιλάμε σήμερα για παράταση της θητείας της».Οσο τιθεται αυτο το ανυπερβλητο εμποδιο μπροστα στους εθνικους εργολαβους - νταβατζιδες τοσο το γαρ πολυ της θλιψεως τους προκαλει στημενες δημοσκοπησεις υπερ του δοτου Παπαδημου που προσγειωθηκε ανωμαλα στα πολιτικα κυβικα του μετα απο 1 μηνα δοκιμη !

  3. ΕΛΛΑΣ avatar
    ΕΛΛΑΣ 18/12/2011 18:54:35

    Στα είκοσι διαβάζεις ακόμα, εκπαιδεύεσαι, μαθαίνεις μια τέχνη...

    Στα τριάντα ψάχνεις για δουλειά,

    στα σαράντα υποαπασχολείσαι, ελπίζεις ακόμα, ψάχνεσαι...

    στα πενήντα απολύεσαι...

    στα εξήντα σού παίρνουν πίσω τη σύνταξη,

    στα εβδομήντα είναι πολύ αργά πια για μολότωφ...

    ύστερα σου κάνουν έναν ανασχηματισμό κι αναχωρείς προς τας αιωνίους μονάς -

    -εκεί τουλάχιστον δεν βάζουν ΦΠΑ στην μπουγάτσα...
    ΟΥΔΕΝ ΜΟΝΙΜΟΤΕΡΟ ΤΟΥ ΠΡΟΣΩΡΙΝΟΥ

    • manos avatar
      manos @ ΕΛΛΑΣ 18/12/2011 19:35:46

      Πόση αλήθεια κρύβεται σε αυτά που γράφεις.
      Κουράγιο σε όλους μας.

  4. Komis Montechristo avatar
    Komis Montechristo 18/12/2011 18:55:28

    Σίγουρα,μόλις μπει για τα καλά το νέο έτος,θα υπάρξουν πιέσεις από παντού με σκοπό να παρατείνει το χρόνο παραμονής της στην εξουσία η κυβέρνηση Παπαδήμου.Τα γνωστά ΜΜΕ θα ξεσπαθώνουν και θα κινδυνολογούν ενώ θα πληθαίνουν από το πασοκισμό και ΛαΟΣ οι δηλώσεις για παράταση.Και όλα αυτά θα γίνουν με βάση το πακέτο των νέων μέτρων που έρχεται.Θα υπάρξει ο γνωστός νέος εκβιασμός.ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΑΛΛΟ!!!Ρώτησαν τους Έλληνες πολίτες;;;Δυο χρόνια παίρνονται ΣΥΝΕΧΩΣ μέτρα εις βάρος μας!!!Η ΝΔ να φροντίσει ν'άρει την εμπιστοσύνη της στη κυβέρνηση αυτή,όπως διακηρύττει συνεχώς ο πρόεδρός της.Η κεντρική ανάρτηση αναλύει άρτια την ΑΡΡΩΣΤΗ κατάσταση,που επιδιώκουν κάποιοι να διαιωνιστεί.

  5. kotstak avatar
    kotstak 18/12/2011 19:01:08

    Στην αρχή έκανε και το δύσκολο…
    Έχει μέλι η καρέκλα.

  6. makis p avatar
    makis p 18/12/2011 19:31:47

    Ροδινέ και αγαπητοί φίλοι του antinews η λύση είναι μόνο μία.
    Να αποσύρει ο Πρόεδρος την εμπιστοσύνη στην Κυβέρνηση παρωδία εδώ και τώρα και να προκυρηχθούν εκλογές.

  7. manos avatar
    manos 18/12/2011 19:36:45

    Δώσε θάρρος του Παπαδήμου
    να σ'ανέβει στο Μαξίμου.
    (παράφραση παλιάς λαικής παροιμίας).

  8. Δικερως avatar
    Δικερως 18/12/2011 20:32:14

    Να φτιαξουμε μια επιτροπη της οποιας θα προεδρευει,να φτιαξουμε και μια θεσμικη θεση τυπου ''επιτημου Πρωθυπουργου'',να του κοψουμε εναν καλο μισθο,να του παρουμε ολες τις αρμοδιοτητες κι ας κατσει οσο θελει ο Χριστιανος.

  9. kilkis avatar
    kilkis 18/12/2011 20:37:10

    κε Ροδινέ καλά τα λέτε εσείς.
    Μπορείτε όμως να κάνετε και μια εκτίμηση για το χρόνο των εκλογών?
    Πιστεύετε ότι ο Σαμαράς θα ενδώσει στις πιέσεις για συγκυβέρνηση?

  10. Aris. A avatar
    Aris. A 18/12/2011 21:05:45

    Σε όσους ζητούν παράταση της κυβέρνησης Παπαδήμου δεν έχει γίνει η απλούστερη των ερωτήσεων κατά την γνώμη μου.

    "Παράταση για να εφαρμοσθεί ποιο πρόγραμμα;;

    Γνωρίζει κανείς τις πολιτικές θέσεις Παπαδήμου για μια σειρά κρίσιμα ερωτήματα όπως τι θα κάνει με τα Ελληνοτουρκικά με το Σκοπιανό την ΑΟΖ τι θα κάνει με την μεταρρύθμιση του δημοσίου που επείγει και άλλα πολλά.

    Ας ερωτηθούν όσοι θέλουν να δουν τον κύριο Παπαδήμο να μακροημερεύει τι είναι αυτό που θέλει να εφαρμόσει και με ποιους.

    Η υποστήριξη Παπαδήμου από τα γνωστά οικονομικάεκδοτικά κέντρα μου θυμίζει την παροιμία "ο πνιγμένος από τα μαλλιά του πιάνεται".

    Αφού επί δύο χρόνια στήριζαν άκριτα τον πλέον ανεπαρκή Πρωθυπουργό που είχε η χώρα και αφού κάλυπταν όλες τις γελοιοτητές του πιστεύοντας ότι ο Γιώργος θα βγάλει την χώρα από την κρίση τώρα που τα πράγματα δυσκολεύουν σκέφτονται να υποστηρίξουν μια νέα λύση που και αυτή δεν έχουν καταλάβει τι ακριβώς περιγράφει και τι ακριβώς θα πετύχει.

    Συνεχίζουν να θέλουν σε κυβερνητικές θέσεις απόλυτα ελεγχόμενους πολιτικούς που εξέθρεψαν με επιμέλεια όλα αυτά τα χρόνια στα δημοσιογραφικά εργαστήρια των ΜΜΕ που ελέγχουν.

    Αρκεί κάποιος να παρατηρήσει την υποστήριξη που παρέχουν τα ΜΜΕ στην ποιο αποτυχημένη υπουργό αυτής της κυβέρνησης την κυρία Διαμαντοπούλου για να καταλάβει τι συμβαίνει σήμερα στην χώρα.

    Η οικονομική κρίση πλέον αγγίζει και τις εταιρείες της διαπλοκής.

    Δεν είναι τυχαίο ότι ο μεγαλύτερος ελληνικός κατασκευαστικός όμιλος σέρνεται οικονομικά και είναι ανοικτός με μεγάλο δανεισμό λίγο ανεκτέλεστο και πολλά χρήματα λαμβάνειν από το κράτος.

    Μια στάση πληρωμών θα έχει καταστροφικές συνέπειες κύρια για τους κρατικοδίαιτους προμηθευτές του δημοσίου.

    Για να αποφευχθεί κάτι τέτοιο όμως πρέπει σύμφωνα με την συλλογιστική τους να προχωρήσει το πρόγραμμα λιτότητας που έχει εκπονήσει το ΔΝΤ και σε λίγο θα το λέμε πρόγραμμα εξαθλίωσης.

    Θέλουν λοιπόν την παραμονή μας στο ευρώ με οποιοδήποτε κόστος που θα πληρώσουμε οι υπόλοιποι και μικρή κοινωνική αναταραχή.

    Γνωρίζουν ότι ο μόνος τρόπος για να περιορίσουν τις αντιδράσεις είναι να είναι όλα τα κόμματα στην κυβέρνηση ώστε να μην υπάρχει η δυνατότητα απελευθέρωσης κοινωνικών δυνάμεων.

    Τα κόμματα της αριστεράς θα τα κατηγορούν για αρνητισμό και τον Κουβέλη τον έχουν στην απέξω για να μαζεύει εύκολα τις Πασοκικές διαρροές.

    Ετσι έχουν και την πίτα ολόκληρη και τον σκύλο χορτάτο.

    Υπάρχει βέβαια το ερώτημα αν ο Παπαδήμος έχει διάθεση να παίξει τον ρόλο που σκέπτονται να του αναθέσουν.

    Η λογική λέει ότι ένας άνθρωπος που έχει περάσει από τέτοιες θέσεις δεν θα ήθελε να γίνει μαριονέτα στα χέρια της οικονομικής και εκδοτικής ελίτ της χώρας.

    Δεν πρέπει βέβαια να παραγνωρίζουμε την ματαιοδοξία των ανθρώπων που πολλές φορές τους παρασύρει σε λάθος επιλογές.

    Αν κρίνουμε από τις δηλώσεις Καψή και Σταυρόπουλου μάλλον πρέπει να καλοκοιτάει τον σχεδιασμό της επιμήκυνσης της πρωθυπουργικής του θητείας.

    Ως άπειρος που είναι πολιτικά μάλλον δεν πρέπει να έχει αξιολογήσει ότι οι καιροί που ζούμε είναι πονηροί και κάλλιστα μπορεί κάποιος από ήρωας να καταλήξει απόβλητο ειδικά αν σκάσει στα χέρια του η χρεοκοπία που πιθανόν οργανώνουν Μέρκελ και Σαρκοζί.

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ Aris. A 18/12/2011 21:34:48

      Αρη.
      αναδεικνύεις ένα πολύ σοβαρό θέμα που οφείλω να ομολογήσω, δεν με είχε απασχολήσει μέχρι τώρα.
      Δηλαδή ποιές είναι οι θέσεις του Παπαδήμου στα εθνικά θέματα.
      Πρέπει να αρχίσουμε να ρωτάμε.

      • Aris. A avatar
        Aris. A @ Κώστας Ροδινός 18/12/2011 22:53:13

        Κώστα εγώ έχω την απορία να παραμείνει περισσότερο για να εφαρμόσει τι ;;

        Υπάρχει κυβέρνηση χωρίς πρόγραμμα που στηρίζεται μόνο και μόνο στην ρεκλάμα που κάνουν στον πρωθυπουργό κάποιοι.

        Ας τον ρωτήσει κάποιος ευθέως.

        • Κώστας Ροδινός avatar
          Κώστας Ροδινός @ Aris. A 18/12/2011 23:01:32

          μια πρόχειρη απάντηση είναι για να διασώσει το τραπεζικό σύστημα!

      • daughter of mercy avatar
        daughter of mercy @ Κώστας Ροδινός 19/12/2011 14:11:34

        Λέτε να εκπλαγούμε?
        Δεν το νομίζω!
        Αν τον εκλέγαμε δεν θα ρωτάγαμε.

  11. Εnzo avatar
    Εnzo 18/12/2011 21:58:44

    αυτος ο αποτυχημενος αρχιεπισκοπος που ειναι?
    παρε παπα να σου τυχει.
    κατι γινεται σιγουρα σε ολη την χωρα, δεν υπαρχει αλλη εξηγηση.

    -στους μεγαλυτερους δημους της χωρας εχουμε κατι απιθανους τυπους για δημαρχους μισελληνες,
    -θρησκευτικη ηγεσια για τα πανηγυρια,
    -κυβερνηση χωρις σχολια και τι να πει κανεις,
    -αντιπολιτευση για τα μπαζα,
    τι γινεται ρε παιδια?
    υπο διαλυση ειμαστε?

    • Γιαννης Ν. avatar
      Γιαννης Ν. @ Εnzo 19/12/2011 02:27:04

      Δεν φαντάζομαι να σου φταίει και ο αρχιεπίσκοπος τώρα;;;;;;
      Οι τύποι που έχουμε για δημάρους δυστυχώς ψηφίστηκαν και ακόμα πιο δυστυχώς έδωσαν και τη νίκη στο ΠΑΣΟΚ στις περσυνές εκλογές .
      Το 2009 ο λαός ψήφισε ΠΑΣΟΚ
      το 2010 (μετά το μνημόνιο) ο λαός ξαναψήφισε ΠΑΣΟΚ
      Το 2011 μετά από 2 μνημόνια (5 επικαιροποιήσεις) και νέα δανειακή σύμβαση επι θύραις και με τέτοιο Μ#$@%@κα λαό δεν νομίζω ότι φταίει ο αριεπίσκοπος ή η θρησκευτική ηγεσία.
      Με όλα τα άλλα συμφωνω

      • sofia avatar
        sofia @ Γιαννης Ν. 19/12/2011 07:52:47

        άν διάβαζες τα τελευταία ΕΠΙΚΑΙΡΑ θα έβλεπες ότι οι Αμερικανοί λομπίστες έχουν τυλίξει σε μιά κόλλα χαρτί μεταξύ άλλων και το Βατικανό και το Πατριαρχείο. Δεν είναι άμοιροι ευθυνών ούτε οι θρησκευτικοί ταγοί.

    • Ignoramus avatar
      Ignoramus @ Εnzo 19/12/2011 12:56:22

      +10000

  12. ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
    ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. 18/12/2011 22:12:42

    Αν ο Παπαδήμος είχε πραγματικό πολιτικό και ηγετικό εκτόπισμα, κανείς Σαμαρας ή ψηφοφόρος ΝΔ θα μπορούσε να αντιλέξει ότι η παράταση της θητείας του έχει μια βάση. Όμως ο άνθρωπος έδειξε το περιορισμένο ειδικό του βάρος τον τελευταίο μήνα. Ποιά παράταση και ποια συγκυβέρνηση και αυγά καθαρισμένα. Γρήγορα γρήγορα να περάσουν οι γιορτές να φεύγει. Ο Μπόμπολας απλώς αγωνιά γιατί δεν έχει δουλειές και σου λέει αν βγει ο Σαμαράς θα φαλιρίσω. Για όσους δεν ξέρουν ο Μπόμπολας παίρνει όλες τις δουλειές μα όλες τις δουλειές των δημοσίων έργων. Δεν αφήνει καμία. Αν παρ'ελπίδα κάποιος δώσει μεγαλύτερη έκπτωση και του πάρει τη δουλειά του αλλάζει τον αδόξαστο με ενστάσεις, προσφυγές, ασφαλιστικά μέτρα, μηνύσεις κλπ και στο τέλος χαλάει την εργολαβία και αυτή ως δια πασοκικής μαγείας ακυρώνεται και ... επαναπροκηρύσσεται. Για να την κερδίσει ο Μπόμπολας αφού ξέρει πια την έκπτωση του μειοδότη. Το ότι παίρνει όλες τις δουλειές αποδεικνύεται από τα διαθέσιμα στοιχεία αλλά και από το γεγονός ότι συνεχώς αναθέτει σε υπεργολάβους τις δουλειές αφού αυτός δεν έχει διαθέσιμα συνεργεία για να τις φέρει εις πέρας. Παραδείγματα πολλά. Όποιος θέλει ψάχνει και βρίσκει. Ο Μπόμπολας λοιπόν ζορίζεται. Αυτό είναι όλο και μην ψαρώνετε από τις στημένες δημοσκοπήσεις του.

  13. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 18/12/2011 22:29:31

    Συμφωνώ με τον .....Λοβέρδο!
    Η κυβέρνηση Παπαδήμου δεν μπορεί να πάει πέραν του Μαρτίου.
    Οσον αφορά τη θέση του Σαμαρά.
    Νομίζω το είπε ξεκάθαρα προχθές στο Ελληνοαμερικανικό Επιμελητήριο: δυο μήνες και τέλος.

  14. φωνη avatar
    φωνη 18/12/2011 22:50:33

    Δεν είναι το θέμα αν θα ψαρώσουν αυτοί που δεν πρόκειται να ψαρώσουν έτσι και αλλιώς από αυτές τις δημοσκοπήσεις. Το θέμα είναι οτι στους άλλους που απευθύνονται καλλιεργούν κάθε μέρα λίγο-λίγο την αίσθηση ότι δεν μπορούν και δεν πρέπει να υπάρξουν αυτοδύναμες κυβερνήσεις. Η μάχη που έχει να δώσει η ΝΔ στις εκλογές είναι η αυτοδυναμία. Και δε χρειάζεται να αρχίσει επίσημα η προεκλογική περίοδος για να προβληθεί ξεκάθαρα αυτό το αίτημα. Αφού οι άλλοι καλλιεργούν τη λύση των συνεργασιών, η ΝΔ να τραβάει από την αντίθετη, για να μην αφήνει να σχηματοποιείται καμία άποψη συνεργασιών στην κοινωνία που θα πρέπει να την αποδομήσει μετά στην προεκλογική περίοδο.

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ φωνη 18/12/2011 23:04:03

      σωστά.
      Καλλιεργούν τα σενάρια συνεργασίας και επιμένουν στην απαξίωση του πολιτικού συστήματος και των κομμάτων για να μην υπάρξει αυτοδυναμία στις επόμενες εκλογές.

      • hellasatt avatar
        hellasatt @ Κώστας Ροδινός 19/12/2011 22:15:32

        Μία κυβέρνηση εθνικής συνεργασίας θα μπορούσε (θεωρητικά) να προσφέρει πολλά. Δεν μπορεί όμως να είναι προϊόν ζυμώσεων, ερήμην του εκλογικού σώματος. Το εκλογικό σώμα είναι αυτό που μπορεί μέσω της εκλογικής διαδικασίας να ανανεώσει τη βουλή και να δώσει την εντολη (μέσω της μη αυτοδυναμίας οιουδήποτε κόμματος) για τέτοια κυβέρνηση. Σκεφθείτε βεβαίως και μία βουλή με νέα πρόσωπα. Τα υπόλοιπα είναι ασκήσεις επί χάρτου. Οι εκλογές θα δώσουν, ίσως για πρώτη φορά, λύσεις...

  15. SAS avatar
    SAS 19/12/2011 00:35:35

    Είναι τέτοια η αναξιοπιστία του πολιτικού προσωπικού που σχεδόν από την επομένη του σχηματισμού της κυβέρνησης Παπαδήμου άρχισαν τα σενάρια για παράταση του βίου της έστω και αν είχαν συμφωνήσει την προηγουμένη . Και όχι μόνο από τους εγχώριους αλλά και από τους ξένους που παρά τις υπογραφές που απαιτούσαν τότε τώρα επανέρχονται και ζητούν ξανά υπογραφές συμμόρφωσης .
    Πότε θα καταλάβει ο Σαμαράς και όσοι από την ΝΔ έχουν στο ελάχιστο τον λαό στο μυαλό τους , ότι η υποχωρητικότητα δεν είναι όπλο και οι τακτικισμοί δεν είναι για την εποχή μας .
    Όσο σκύβουν το κεφάλι τόσο πιο χαμηλά θα τους ζητούν να το σκύψουν .

  16. Τιγράνης avatar
    Τιγράνης 19/12/2011 00:39:20

    Οι αγιογραφίες του ήδη κοσμούν τα κυριακάτικα έντυπα και ηλεκτρονικά συναξάρια του συστήματος. Το Απολυτίκιον τους το προσφέρουμε δωρεάν.

    Το Απολυτίκιον του Αγίου Παπαδήμου (εορτάζει στις 11 Νοεμβρίου 2011):

    Ως άστρον γνοφώδες, εκ νυκτός της απάτης, ω Παπαδήμε, ασεβώς αναλάμψας, ανομίμως ηγώνισαι, και το δόλιον εκτείνας• όθεν πρέσβευε, συν τω ανόσιω Βενιζέλω, και τοις τρισί Παισί (Αλαφούζω, Μπομπόλα, Ψυχάρη), Τραπέζη αθλοφόρε, υπέρ των ψυχών ημών.

    (Βασίστηκε στο απολυτίκιο του Λουκιλλιανού του Μάρτυρος – 3 Ιουνίου)

    • ΕΥΑ avatar
      ΕΥΑ @ Τιγράνης 19/12/2011 01:00:51

      Μεγάλη η χάρη του...!

  17. Αστέριος avatar
    Αστέριος 19/12/2011 01:40:41

    Τι φταίει και αυτός ... o υπάλληλος, αφού σε διατεταγμένη υπηρεσία είναι . Στην Νέα Τάξη πραγμάτων (παγκοσμοιοποίηση κ.α.) ... με ποιον τρόπο θα υπάρχει και ο θεσμός του εξοστρακισμού ; Αυτό το γράφω για τους ελευθερους πολίτες διότι πλέον θα έχουμε και τους αυξανόμενους δούλους της ανεργίας .

  18. tak avatar
    tak 19/12/2011 08:28:58

    Το 44 π.χ. ο Ιούλιος Καίσαρας προειδοποιήθηκε από το μάντη να φοβάται τις «ειδούς του Μαρτίου» (η ημέρα που δολοφονήθηκε).
    Για τον κ. Παπαδήμο, ούτε «Ήλθον αι ειδοί του Μαρτίου», ακόμα αλλά και «δεν παρήλθον!».
    Συνεπώς ας έχει ο κ. Παπαδήμος υπόψη του και τους ειδούς του Μαρτίου...

  19. daughter of mercy avatar
    daughter of mercy 19/12/2011 14:40:20

    Χαρά στον Έλληνα που ελληνοξεχνά
    και στο Σικάγο μέσα ζει στη λευτεριά
    εκείνος που δεν ξέρει και δεν αγαπά
    σάμπως φταις κι εσύ καημένη
    και στην Αθήνα μέσα ζει στη ξενιτιά

    Αχ Ελλάδα σ' αγαπώ
    και βαθιά σ' ευχαριστώ
    γιατί μ' έμαθες και ξέρω
    ν' ανασαίνω όπου βρεθώ
    να πεθαίνω όπου πατώ
    και να μην σε υποφέρω

    Αχ Ελλάδα θα στο πω
    πριν λαλήσεις πετεινό
    δεκατρείς φορές μ' αρνιέσαι
    μ' εκβιάζεις μου κολλάς
    σαν το νόθο με πετάς
    μα κι απάνω μου κρεμιέσαι

    Η πιο γλυκιά πατρίδα
    είναι η καρδιά
    Οδυσσέα γύρνα κοντά μου
    που τ' άγια χώματα της
    πόνος και χαρά

    Κάθε ένας είναι ένας
    που σύνορο πονά
    κι εγώ είμαι ένας κανένας
    που σας σεργιανά

    Αχ Ελλάδα σ' αγαπώ
    και βαθιά σ' ευχαριστώ
    γιατί μ' έμαθες και ξέρω
    ν' ανασαίνω όπου βρεθώ
    να πεθαίνω όπου πατώ
    και να μην σε υποφέρω

    Αχ Ελλάδα θα στο πω
    πριν λαλήσεις πετεινό
    δεκατρείς φορές μ' αρνιέσαι
    μ' εκβιάζεις μου κολλάς
    σαν το νόθο με πετάς
    μα κι απάνω μου κρεμιέσαι

    Μανώλης Ρασούλης

    • Κώστας Ροδινός avatar