#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
01/06/2011 16:21
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο λαός θα αποτρέψει το μεσοπρόθεσμο;



Τίποτε δεν είναι τυχαίο στην πολιτική. Έτσι δεν είναι τυχαίο ότι στο μνημονιακό μπλοκ επικράτησε πανικός μετά τον «αποκλεισμό» της Βουλής χθες βράδυ από τους διαδηλωτές. Πλέον όχι μόνο στην Αθήνα, αλλά και στο εξωτερικό, κατάλαβαν ότι το μεσοπρόθεσμο έχει απορριφθεί από τον λαό, και, ακόμα και αν ψηφιστεί από τη Βουλή, δεν θα εφαρμοστεί. Και αυτό που ενδιαφέρει τον διεθνή παράγοντα (ΔΝΤ, Ε.Ε., ΗΠΑ, Γερμανία, Γαλλία κ.λπ.) είναι η υλοποίηση του ξεπουλήματος της χώρας…

Το πρώτο δείγμα πανικού έδειξε ο Γ. Καρατζαφέρης που βγήκε πρωί πρωί και δήλωσε ότι σκέφτεται να αποχωρήσει το ΛΑΟΣ από τη Βουλή. Πήγε και στον πρόεδρο της Βουλής, μίλησαν για κανά δεκάλεπτο και ζήτησε να δει και τον Παπούλια. Ουσιαστικά ο Καρατζαφέρης ενημέρωσε ότι δεν πρόκειται να ψηφίσει το μεσοπρόθεσμο στη Βουλή. Άρα ο Παπανδρέου είναι μόνος του.

Στο κυβερνητικό στρατόπεδο επικρατεί χαοτική κατάσταση. Μόλις που πρόλαβαν να σταματήσουν την αντεπίθεση των βουλευτών στον Δ. Δρούτσα (θα του ζητούσαν τιμολόγια και έξοδα από τις αποστολές του στο εξωτερικό). Γνωρίζουν ότι, όσο μεγαλώνουν οι λαϊκές αντιδράσεις, τόσο θα δυσκολεύονται οι βουλευτές του ΠΑΣΟΚ να το ψηφίσουν. Ήδη βουλευτής εξετάζει σοβαρά το ενδεχόμενο να μην το ψηφίσει και ψάχνει να βρει τρόπο να το δημοσιοποιήσει…

Τούτων δοθέντων οι κυβερνητικοί απορρίπτουν την πρόταση Σαμαρά να μην φέρουν το μεσοπρόθεσμο ως ένα άρθρο, διότι φοβούνται ότι οι βουλευτές του ΠΑΣΟΚ θα καταψηφίζουν τα άρθρα.

Τι μπορεί να κάνει η κυβερνητική εξουσία για να αλλάξει την κατάσταση; Να «σπρώξει» το ειρηνικό λαϊκό κίνημα των «αγανακτισμένων» σε βίαιες ενέργειες. Το βράδυ της Τρίτης έμπειρος κοινοβουλευτικός εκπρόσωπος του έθνους του ΠΑΣΟΚ βλέποντας τον αποκλεισμό της Βουλής δύο φορές είπε ότι με την βία «θα σταματήσει» το κίνημα.

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. kapoios avatar
    kapoios 01/06/2011 16:29:43

    "Ήδη βουλευτής εξετάζει σοβαρά το ενδεχόμενο να μην το ψηφίσει "
    Κατι παραπανω;

    • anonymous avatar
      anonymous @ kapoios 01/06/2011 20:21:19

      Ενας μόνον? 20 χρειάζονται

  2. Arianos avatar
    Arianos 01/06/2011 16:33:18

    ... βλέποντας τον αποκλεισμό της Βουλής δύο φορές είπε ότι με την βία «θα σταματήσει» το κίνημα.

    Νάτο πετιέται ἀπὸ ξαρχὴς κι ἀντρειεύει καὶ θεριεύει
    καὶ καμακώνει τὸ ΠΑΣΟΚ μὲ τὸ καμάκι τοῦ ἥλιου -του

  3. Kostas D avatar
    Kostas D 01/06/2011 16:33:37

    Το μονο χρησιμο ... ''παραπανω".. φιλε μου ειναι ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ να ΠΑΜΕ ΣΕ ΕΚΛΟΓΕΣ!!!!!!!!!!

    ΕΙΝΑΙ ΕΠΕΙΓΟΝ ΚΑΙ ΑΝΑΓΚΑΙΟ ΟΣΟ ΠΟΤΕ ΝΑ ΦΥΓΕΙ ΤΩΡΑ Η ΣΥΜΜΟΡΙΑ ΠΑΠΑΝΔΡΕΟΥ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  4. jkr avatar
    jkr 01/06/2011 16:34:15

    Το Σύστημα αναδιπλώνεται και προσαρμόζει τις επιλογές του πολύ πιο εύκολα από τον λαό. Την ημέρα ψήφισης του μεσοπρόθεσμου τι θα γίνει;
    Εδώ σας θέλω.

    • jkr avatar
      jkr @ jkr 01/06/2011 16:34:50

      μέσα κι έξω από τη Βουλή..

  5. pikis@hotmail.com avatar
    pikis@hotmail.com 01/06/2011 16:37:18

    Ποιο κίνημα εννούσε ο ποιητής-βουλευτής;
    Το σοσιαλιστικό ή το αγανακτισμένο;
    Εγώ βλέπω να τρώνε πολλές φάπες οι πωλητές σοσιαλισμού. Όχι μόνο στη Βο(υ)λή αλλά και στη γειτονιά, στις διακοπές, στον φραπέ, στην Ψαρρού και άλλα ρυπαρά μέρη!

  6. factorx avatar
    factorx 01/06/2011 16:40:40

    Να κι άλλος συστημικός λαγός:

    Έκκληση να αποχωρήσουν από τη Βουλή και να δώσουν το "παρών" ως απλοί πολίτες με τον λαό στο Σύνταγμα απηύθυνε ο κ. Αλ. Αλαβάνος προς τις κοινοβουλευτικές δυνάμεις της αριστεράς, στους βουλευτές της αλλά και σε «κάθε δημοκράτη βουλευτή» . ΄Όπως επεσήμανε με δηλώσεις του, μετά τη συνεδρίαση του Συντονιστικού του Μετώπου Αλληλεγγύης και Ανατροπής, αν και η Αριστερά δεν φέρει ευθύνη για το Μνημόνιο ή την τρόικα και τα έχει αντιπαλέψει σταθερά, δεν έχει μπορέσει με την κοινοβουλευτική της παρουσία «να πείσει για τη διαφορετική της αντίληψη, πρακτική, αξίες και στη συνείδηση του μεγαλύτερου μέρους της κοινωνίας καταγράφεται ως ένα κρίκος του πολιτικού συστήματος».

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ factorx 01/06/2011 16:46:29

      Μάλλον η προτροπή του ταιριάζει γάντι με τις... ονειρώξεις του για μετατροπή της πλατείας Συντάγματος σε Ταχρίρ.

    • ΚΜ avatar
      ΚΜ @ factorx 01/06/2011 16:53:52

      Άμα πάνε οι χήρες του Μάο, όπως ζητάει ο Αλαβάνος, δεν θα πηγαίνουν μετά οι φυσιολογικοί!

  7. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 01/06/2011 16:44:30

    Ετοιμάζονται να ξαμολύσουν τα σκυλιά τους για να συκοφαντηθεί το κίνημα και να "ξεφουσκώσει" είτε με τα ίδια τα επεισόδια, είτε με την... απειλή επεισοδίων.

    Οφείλουμε να μείνουμε ενεργοί και υποψιασμένοι, και να απομονώσουμε αμέσως τυχόν ορέξεις για προβοκάτσιες.

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Αυριανιστής 01/06/2011 16:58:18

      ο Παγκαλος δηλως οτι προσβληθηκε χτες .. ως Ελληνας πολιτης !! χαχαχαχααααα

      ΠΠ

      • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
        ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 01/06/2011 18:09:32

        αα ναι.. ετσι διαβασα κ εγω 15 μερες πριν... δεν εχω προσεξει...
        ο ιδιος ομως την ελεγε σε μια χοντρη !!! " εισαι χοντρη".. τον ακουγα στο ραδιο... τι ασχολουμαι τωρα..

        ΠΠ

    • JOHN avatar
      JOHN @ Αυριανιστής 01/06/2011 18:48:12

      ¨Παλιαμου τεχνη κοσκινο¨που λεει και η λαικη παροιμια.Η κυβερνηση το κινημα θα το διαβαλει θα προσπαθεισει να το εκφυλισει με τελικο στοχο την εξαφανιση του.Διαθετει τα μεσα και τους μηχανισμους και αν χρειαστει θα εισαγει και τεχνογνωσια και απο το εξωτερικο,υπαρχουν προθυμοι να βοηθεισουν,και φυσικα δεν ειναι αλλοι απο τους δανιστες μας που θελουν να εξασφαλισουν τα συμφεροντα τους.Εξαρταται κυριως απο ολους εμας να τους χαλασουμε τη σουπα,να μη πεσουμε στη παγιδα τους.

  8. Εφιαλτης avatar
    Εφιαλτης 01/06/2011 16:52:33

    Δυνατα και με προσοχη.....μεγαλη προσοχη...το συστημα καταρεει και θα φορεσει τις "κουκουλες" στους υπαλληλους του....απλα τους δειχνουμε να πανε απο εκει που ηρθαν ΤΕΡΜΑ ΟΙ ΑΠΕΙΛΕΣ ....................ΠΑΜΕ ΠΛΑΤΕΙΑ ΟΛΟΙ ΣΗΜΕΡΑ

  9. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 01/06/2011 16:57:41

    Μακροπροθεσμο και Μνημονιο ΙΙ ειναι το αυτό !! το εχετε κατανοησει???

    1. ΝΑ δουμε τους ορους της Νεας Δανειακης
    2. ΝΑ μαθουμε εαν το Slaughter and May, θα ειναι παλι το Δικ Γραφειο και ποσα θα τους δωσουμε τωρα!!!

    Μην μασατε σε πρασινες ορολογιες !! Μνημονιο ΙΙ και Δανειακη ΙΙ. οπως ειπα οποοος υπογραψει εν κρυπτω Δανειακη ΙΙ ειναι ερθρος μου και εχθρος της Πατριδας. ( εκτος εαν μας θεσει την προσωπικη και οικογενειακη του ελευθερια στη διαθεση μας. κ εννοω ολους οσοι υπογραψουν !! )

    Μην Νομιμοποιησουμε το Μνημονιο κ Δανειακη Ι !!! αυτα ειναι στον αερα και παρανομα !!! τα Νεα θα ειναι Νομιμα !!??!!!

    ΠΠ

  10. Δημήτριος Κοκκαλάκης avatar
    Δημήτριος Κοκκαλάκης 01/06/2011 17:15:04

    Θυμάστε το παλιό:
    "Παπαντρέου - Παπατζή
    Χίτης ήσουνα και 'συ" ;

    • ΝΤΑΝΤΟΝ avatar
      ΝΤΑΝΤΟΝ @ Δημήτριος Κοκκαλάκης 01/06/2011 18:55:16

      Το ήξερα στην άλλη παραλλαγή :

      Παπαντρέου - Παπατζή ΞΕΣΚΠΕΠΑΣΤΗΚΕΣ ΚΑΙ ¨ΣΥ¨ , το σκέφτηκα να το φωνάξω χθες στην συγκέντρωση του Μίκη , αλλά είπα άσε να το βρει ο λαός μόνος του.

      Ακούστηκαν όμως για πρώτη φορά , εκτός από το ¨κλέφτες¨ , ¨προδότες¨ , ¨να φύγει τώρα ο Παπαντρέου ¨ , μετά από δεκαετίες το ¨δεν σε θέλει ο λαός -παρ΄την μάνα σου και μπρος ¨ και το ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗ ΛΑΕ ! , σαν απάντηση στην δήλωση πως δεν θα κατέβει στην Βουλή με κόμμα για να καταλάβει κάποιες θέσεις στα ορεινά ...¨ , διότι η επόμενη κυβέρνηση θα πρέπει να είναι ¨επαναστατική¨ ( αποτέλεσμα μιας ¨ειρηνικής επανάστασης¨ με τον κάθοδο 1-2 εκατομμυρίων ανθρώπων στους δρόμους... ) , δηλαδή ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΣΥΝΤΑΚΤΙΚΗ ΚΑΙ ΟΧΙ ΑΠΛΑ ¨ΑΝΑΘΕΩΡΗΤΙΚΗ ΒΟΥΛΗ¨ ...

      Εκτιμώμενη συμμετοχή , πάνω από 25000 κόσμος που πορεύτηκε στην συνέχεια, μετά από την έκκληση των διοργανωτών και την δήλωση του Μ.Θ. πως ¨χαιρετίζουμε το πρώτο ανεξάρτητο ακηδεμόνευτο κίνημα των αγανακτισμένων της ελληνικής νεολαίας¨...

      Από τα ωραία του Μίκη , σε απάντηση του συνθήματος ¨Να φύγει τώρα ο Παπανδρέου¨ , ¨ Βρε πως τα φέρνει ο καιρός , το 1944 είχα βρεθεί και πάλι στο ίδιο μέρος ( τα Προπύλαια ) , όταν ο άλλος Παπανδρέου , ο ¨Γέρος¨ , χωρίς να συμπληρώσει με το ο ¨Γέρος της Δημοκρατίας¨, παραχωρούσε την Ελλάδα στους ¨ξένους¨ ( τους Εγγλέζους ) , σήμερα μετά από 67 χρόνια είμαι εδώ διότι και πάλι ένας Γεώργιος εκποιεί την Ελλάδα... ( για πρώτη φορά είχε κάνει την ίδια διαπίστωση πει στο Σύνταγμα την Πρωτομαγιά που μας πέρασε ).

      Αυτή η αλήθεια μπορεί να μην αρέσει σε παραδοσιακούς δεξιούς , κεντρώους και σύγχρονους Αριστερούς , αλλά είναι μια απόλυτη , πικρή αλήθεια , ανεξάρτητα από το τι ρόλο , και πως , έπαιξε η Αριστερά τότε... Θα έλεγα μάλιστα πως η ιστορική αλήθεια , βρισκόταν τότε με το ΕΑΜ και την Αριστερά , ανεξάρτητα...

      Αλήθεια που τις συνέπειες της την πληρώνουμε σήμερα , ανεξάρτητα από τι θα πληρώναμε εάν επικρατούσε τότε. Η ιστορική αλήθεια είναι με αυτήν και με τους τότε αγώνες της μεγάλης γενιάς του Μίκη , του Ξενάκη , της Αρβελέρ , του Παπαϊωάννου και χιλιάδων άλλων της άτυχης αυτής γενιάς της Μακρονήσου και της Γυάρου και της Αυτοεξορίας στη Γαλλία . Ανεξάρτητα από το γεγονός ...

      • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
        ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ ΝΤΑΝΤΟΝ 01/06/2011 23:48:25

        ΝΤΑΝΤΟΝ,
        ποιο ηταν το αρθρο σου σχετικα με τα οικονομικα οπου εγραψες το καλο "εκχωρω απαιτησεις σε Εβραιους" ?? τα μαζευω.. για "διαβουλευση" !

        ΠΠ

  11. factorx avatar
    factorx 01/06/2011 17:15:56

    Μπαίνοντας στη Βουλή ο Καρατζαφέρης είπε «ψάχνουμε τώρα συνταγματολόγο»

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ factorx 01/06/2011 17:20:47

      τι κολαουζος....!!!

      ΠΠ

      • Θετταλός avatar
        Θετταλός @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 01/06/2011 19:50:27

        e coli

  12. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 01/06/2011 17:21:05

    Εκδηλώθηκε ... και υπονοεί ότι "οι αγανακτισμένοι" διαδηλώνουν υπέρ της Παγκόσμιας Διακυβέρνησης" με μια σκοπίμως ΘΟΛΗ σιβυλλική δήλωση... προϊόν βελτιστοποιημένου γκεμπελισμού:

    «Όσοι διαδηλώνουν, όχι μόνο στην Ελλάδα, αλλά σε τόσες πλατείες ανά τον κόσμο, απευθύνονται σε ΕΘΝΙΚΑ συστήματα Δημοκρατίας, τα οποία σήμερα είναι ΑΔΥΝΑΜΑ, πολύ πιο αδύναμα από ό, τι παλιά και αιχμάλωτα μιας παγκόσμιας εξουσίας», τόνισε ο πρωθυπουργός από το βήμα εκδήλωσης της Τράπεζας της Ελλάδος για την κλιματική αλλαγή.

    Τόνισε την ανάγκη μιας δημοκρατικής και ενημερωμένης ΠΑΓΚΟΣΜΙΑΣ ΔΙΑΚΥΒΕΡΝΗΣΗΣ, καθώς και ριζικής αναμόρφωσης της δημοκρατίας, σε εθνικό και περιφερειακό επίπεδο».

    «Απαιτείται μια πιο δημοκρατική και ενημερωμένη διακυβέρνηση σε παγκόσμιο επίπεδο, που εγγυάται κανόνες, διαφάνεια όμως, και καταπολέμηση της αδικίας, αλλά και μια ανθρώπινη αξιοποίηση της τεράστιας οικονομικής και τεχνολογικής δύναμης που έχουμε στα χέρια μας, προστατεύοντας και το περιβάλλον.
    Επίσης απαιτείται ριζική αναμόρφωση, και σε περιφερειακό, και σε εθνικό επίπεδο, του συστήματος δημοκρατικής διακυβέρνησης, που θα δίνει τη δυνατότητα στον ενημερωμένο πολίτη να δρα, να παίρνει πρωτοβουλίες και να αναλαμβάνει ευθύνες, μέσα σε ένα πλαίσιο κανόνων και αρχών δικαίου», πρόσθεσε ο κ. Παπανδρέου.
    Ο πρωθυπουργός στάθηκε και στα προβλήματα που καλείται να αντιμετωπίσει η νέα γενιά και τα οποία ΞΕΠΕΡΝΟΥΝ τα ΕΘΝΙΚΑ σύνορα. «Οι νέοι συνειδητοποιούν όλο και περισσότερο, μέσω του διαδικτύου και των μέσων κοινωνικής δικτύωσης – του Facebook, του Twitter κ.λπ. – την κοινή τους μοίρα, τις κοινές τους ευαισθησίες», είπε, σημειώνοντας ότι αυτό τους κάνει και πιο ανήσυχους, γιατί η παγκοσμιότητα των προβλημάτων κάνει και το πρόβλημα πολύ πιο δύσκολο, για να λυθεί.

  13. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 01/06/2011 17:24:55

    ΝΑ ΑΥΞΗΘΟΥΝ ΟΙ ΕΛΛΗΝΙΚΕΣ ΣΗΜΑΙΕΣ ΠΑΝΤΟΥ, Σ΄ΟΛΗ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ....ΔΕΝ ΘΑ ΤΟΥΣ ΠΕΡΑΣΕΙ...

  14. alakran avatar
    alakran 01/06/2011 17:25:50

    αυτη τη στιγμη πραγματοποιειται συναντηση κωλοτουμπα-Βενιζελου.

  15. Dee Jay Stelios avatar
    Dee Jay Stelios 01/06/2011 17:56:28

    Εκτός από τον Πάγκαλο είναι και ο Πετσάλνικος και ο Χονδρόπαππας ευαίσθητοι με τις βιαιότητες του λαού,αλλά δυστυχώς τέτοια τους περιμένουν απο εδώ και πέρα ότι και να κάνουν.Ειδικά το χειμώνα με την αύξηση του πετρελαίου έχει να πέσει πολύ γέλιο και κλάμα μαζί....

  16. Δημήτρης avatar
    Δημήτρης 01/06/2011 18:35:33

    Κάλυψα τα καυτά θέματα που επηρεάζουν τωρα την Ελλάδα στο ραδιοφωνικό μου πρόγραμα εδω στη Νέα 'Υορκη

    Excerpt from my Radio Show on the Accusations of Treason against Greek PM George Papandreou – http://bit.ly/mCvMVR

  17. Αυτόνομος avatar
    Αυτόνομος 01/06/2011 19:04:52

    Τι είναι αυτό ρε παιδιά. Ο Χαραδαβέλας κλπ νούμερα εμφανίζουν τώρα και ..."ηγέτες" των αγανακτισμένων; Η τύπισσα ποια είναι; Και τι εκπροσωπεί;

    Περσεφόνη Σιμένη, η οργανώτρια των «Αγαναχτισμένων»
    http://www.youtube.com/watch?v=lni_PqaLHZY&feature=player_embedded#at=41

  18. john avatar
    john 01/06/2011 19:12:01

    το ποταμι δεν γυριζει πισω

  19. john avatar
    john 01/06/2011 19:13:44

    ΟΛΟΙ ΣΤΟ ΣΥΝΤΑΓΜΑ ΑΦΗΣΤΕ ΤΙΣ ΠΟΛΙΤΙΚΕΣ ΑΝΑΛΥΣΕΙΣ ΜΟΝΟ Ο ΛΑΟΣ ΔΙΝΕΙ ΤΙΣ ΛΥΣΕΙΣ

  20. fotini avatar
    fotini 01/06/2011 19:30:25

    ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΗΜΟΥΝ ΑΘΗΝΑ.... ΕΞΩ ΑΠΟ ΔΝΤ ΤΩΡΑ Σ.Ο.Σ ΤΩΡΑ ΚΡΕΜΑΛΑ

  21. Posidonas avatar
    Posidonas 01/06/2011 19:34:52

    Αν κανουν το "λαθος" οι φασιστες και βροβοκαρουν ή ασκησουν βια, τοτε θα ειναι το τελος τους πολυ πιο συντομα. Οι γενιτσαροι που εχουν αναλάβει να τους υπερασπιζουνται εργαλαβικα, να ξερουν κι αυτοι, τους περιμενει η ιδια τυχη. Ειναι καταγεγραμμενο ιστορικα, οι προδοτες και εφιαλτες δεν λοιπουν απο την ιστορια τις κρησιμες περιοδους.

  22. Tem avatar
    Tem 01/06/2011 19:47:19

    με ή χωρίς σημαίες όλοι στο Σύνταγμα. Η χούντα του πασοκ πέφτει.

  23. ThW avatar
    ThW 01/06/2011 19:48:53

    Με να βγαινουν καποιες χιλιαδες πλυθυσμου στην Αθηνα και η υπολοιπη Ελλαδα απλα να παρακολουθει , χλωμο το βλεπω.
    Και επαναλαμβανω : Για τι δεν οργανωνετε μια γενικη - ολικη παυση των ΠΑΝΤΩΝ? ΟΛΟΙ !!!! Για μια μερα να μην λειτουργησει ΤΙΠΟΤΑ. Και ας μεινουν στα και σπιτια τους, και οσοι μπορουν στις πλατειες. Αλλα να μην κινηθει ουτε αυτοκινητο , ουτε τραπεζα, ουτε καφετερια, ουτε μπακαλικο, ουτε ταξι, ουτε βενζιναδικο,ουτε εφορια , ουτε τιποτα. Να μην υπαρχει ροη σε τιποτα. Να μην κινηθει χρημα. Δυσκολο το καταλαβαινω, αλλα οχι ανεφικτο.

  24. Νίκος Αργεάδης avatar
    Νίκος Αργεάδης 01/06/2011 20:14:40

    Αυτή την στιγμή ο γκαιμπελοΜΕΓΑλοδίαυλος, μέσω του Ντερμπεντέρη, ξαναμασά τα τετριμμένα περί αποδοκιμασίας του κοινοβουλευτισμού.
    Μιλάνε για απόπειρα απαξίωσης της Δημοκρατίας (Πετσάλνικος) ...!!!!!
    Ποιοί; αυτοί που τα ισοπέδωσαν ΟΛΑ και τώρα ξεπουλάν την Πατρίδα.

  25. Αρματιστής avatar
    Αρματιστής 01/06/2011 20:28:27

    Ακούω στα κανάλια τους κεραυνούς των παπαγάλων για τα χθεσινά "έκτροπα" έξω από τη βουλή.
    Τώρα το ερώτημα είναι ποια έκτροπα είναι τα χειρότερα; Η σιωπή των βουλευτών στη διαφθορά και στο ξέσκισμα του συντάγματος, ή τα γιούχα των πολιτών εναντίον αυτών που πρέπει να προστατεύουν το σύνταγμα και τη δημοκρατία;
    Να περιφρουρήσουμε τη δημοκρατία... Αυτό ζητούν οι καταγγέλοντες παπαγάλοι και δημοσιογραφίσκοι. Εγώ όμως πιστεύω ότι ζητούν να προστατευθεί το σύστημα εξουσίας που καταδυναστεύει τη δημοκρατία και τρέφει τα καθήκια.

    Ας μη ξεχνάμε ότι επανάσταση, λαϊκή επανάσταση, αν θέλετε αστική επανάσταση, ακόμη δεν έχει γίνει στην Ελλάδα. Από εμφυλίους, κινήματα και πραξικοπήματα, άλλο τίποτε. Άλλωστε τα συντάγματα μας είναι δοτά. Με όλη τη σημασία του όρου.

  26. Νίκος Παπαδημητρίου avatar
    Νίκος Παπαδημητρίου 01/06/2011 21:24:50

    "Ας μη ξεχνάμε ότι επανάσταση, λαϊκή επανάσταση, αν θέλετε αστική επανάσταση, ακόμη δεν έχει γίνει στην Ελλάδα. "

    Kαλή η υπενθύμιση.

  27. kopritis avatar
    kopritis 01/06/2011 22:39:06

    Psaxnei tropo na min to psifisei?eukolo.psifizei oxi!!

  28. ΝΤΑΝΤΟΝ avatar
    ΝΤΑΝΤΟΝ 02/06/2011 02:54:09

    Τότε για το συγκεκριμένο απόσπασμα μου σε αυτό το θέμα που είχα δημοσιεύσει :

    ¨BILD - ΝΑ ΠΟΥΛΗΣΕΙ Η ΕΛΛΑΔΑ ΤΗΝ ΑΚΡΟΠΟΛΗ ;¨
    http://www.antinews.gr/2011/05/18/101535/


    Είχε στεναχωρηθεί , διαβάζοντας ανάποδα αυτό που ήθελα να πω ( προϋποθέτω πάντα την ύπαρξη ενός ορισμένου , όχι μεγάλου , πνεύματος σε αυτούς που με διαβάζουν ) ένας φίλος ¨taxidriver" και μετά από την απαραίτητη ανταπάντηση μου ( ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΕΠΙΣΗΣ ΝΑ ΤΗΝ ΔΙΑΒΑΣΕΙΣ ) στον διάλογο που ακολούθησε , ¨τα μάζεψε¨. Στο κάτω - κάτω όλοι οι δογματικά σκεπτόμενοι μπορούν να κάνουν λάθη....

    Επειδή δεν πιστεύω ν΄ανήκεις στην ίδια ομάδα των ¨στεναχωρημένων¨ και κυρίως αυτών που διαβάζουν ανάποδα , ούτε σε ταυτοπροσωπίες με άλλο με άλλο δικτυακό ψευδώνυμο, σου προσφέρω για την ¨διαβούλευση¨ με την σκέψη σου το ¨επίμαχο¨ απόσπασμα, αν και δεν πιστεύω πως η ¨καλόβουλη¨ παρέμβαση σου - δίνει απάντηση σε αυτά που έγραψα -εδώ- σε αυτή την δημοσίευση . Εισαγωγικά θα σου πω : πως και εμένα μου αρέσουν οι ¨διαβουλεύσεις¨ , αλλά στην ανάγκη και τα ¨λαϊκά δικαστήρια¨ , άντε και με δικαίωμα ¨δεύτερου βαθμού εκδίκασης¨ ( έφεση ) όπως και με λαϊκούς ενόρκους...

    Απόσπασμα :
    ¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨
    Και μια ¨πρωτότυπη¨ ιδέα μου , έτσι για να σπάσουμε πλάκα όπως οι ανάδελφοι Γερμανοί :

    Γνωρίζοντας τις από δικαιολογημένο ¨ενοχικό σύνδρομο¨ ευαισθησίες τους -μόνο- απέναντι στους Εβραίους , όπως και την διαπλοκή και τα αλισβερίσια με τα πρώην θύματα τους , με στόχο βέβαια να εξυπηρετήσουν τις νέες στρατηγικές του μεταπολεμικού Δ΄Ράιχ στην Μέση Ανατολή , ΘΑ ΤΟΥΣ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΟΥΜΕ ΠΩς ΘΑ ΠΟΥΛΗΣΟΥΜΕ-ΕΚΧΩΡΗΣΟΥΜΕ ΤΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ΜΑΣ ΓΙΑ ΕΠΑΝΟΡΘΩΣΕΙΣ -ΑΠΟΖΗΜΙΩΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΓΕΡΜΑΝΙΑ – ΣΤΟ ΙΣΡΑΗΛ ΚΑΙ ΕΒΡΑΪΚΕΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ !

    Και τότε θα δούμε εάν πληρώνουν ή δεν πληρώνουν !

    Δεν θα είχε μεγάλο καλαμπούρι με τέτοια δήλωση – προειδοποίηση έστω για να προβληματίσουμε την διεθνή κοινή γνώμη – συγκριτικά – για το που και πότε πληρώνει η Γερμανία και αναγνωρίζει το ¨Διεθνές Δίκαιο¨ …
    ¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨
    Για την συνέχεια και την συμπλήρωση της ¨αυτό- διαβούλευσης σου...¨ σου προτείνω και αυτό :

    ¨ΝΑ ΖΗΤΗΣΟΥΝ ΣΥΓΝΩΜΗ ΑΠΟ ΤΟΝ ΜΙΚΗ ΘΕΟΔΩΡΑΚΗ ΚΑΙ ΤΟΝ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΛΑΟ ¨ :

    http://www.antinews.gr/2011/05/07/99789/

  29. Νίκος Παπαδημητρίου avatar
    Νίκος Παπαδημητρίου 02/06/2011 08:50:52

    δεν βλέπω το αστείο, Danton. Είναι σατανικά διεστραμμένη ιδέα! Εξοχος ελιγμός!

    Από την άλλη, μπορεί να μηνέχω και χιούμορ.

  30. periklis avatar
    periklis 02/06/2011 15:03:52

    PAIDIA πολλα Λογια για το τιποτα. Ενταξει ο Παπανδρεακιας ειναι ΤΕΛΙΕΩΜΝΕΟΣ απο χερι εδω και 2-3 μηνες ηδη ! . ΤΟ θεμα ειναι οτι ΚΑΝΕΙΣ Απο σας ΟΥΤ Ε Ο ΦΑΚΤΟΡΑΣ, ουτε παραγοντες με τους οποιους μιλάω μπορουν να ξερουν τι θα γινει σε 5 (οχι 10 η 30) μερες μροστα. Κυριως για το τι ερμηνευτικη εκδοχη να δωσουν στο Φαινομενο των ΑΓΑΝΑΚΤΙΣΜΕΝΩΝ. Εγω αν ΚΑΙ ΣΑΜΑΡΙΚΟΣ εξ απαλων ονυχων, ειμαι απαισιοδοξος για τον Αντωνη. ΘΑ τον παρει μαζι κι αυτον η γενικη απαξιωση. Ο Κοσμος εχει τρελαθει δε μπορει να δει καθαρα μες στην αλεπλισια. ΠΕς τε μου τροπους να αποφευχθει αυτο . ΤΟ ΜΟΝΟ που πρεπει να κανει ειναι αυτο που εκανε χτερς ο Αντωνης, να ΤΟΝΙΣΕΙ οτι απουσιαζε τοσα Χρονια. Και παλι ομως απομενει το80% των στελεχων !! πολυ δυσκολος γριφος παιδια, πραγματι. ΚΑΙ ΑΝ (μακαρι) μας δοθει στη ΝΔ η ευκαιρια να κυβερησουμε εκει θα ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΗΛΕΚΤΡΙΚΗ ΚΑΡΕΚΛΑ, οχι μονο απο τη πιεση της καταστασης , οσο απο την στενη ηθικη και διαχειριστικη Επιτηρηση της Επιτροπης Των Αγανακτρισμενων (οποια μορφη θα χουν παρει ως τοτε) = ΧΑΟΣ !! Ο Θεος Βοηθος !

  31. Νίκος Παπαδημητρίου avatar
    Νίκος Παπαδημητρίου 02/06/2011 15:31:46

    Περικλή,

    θα διαφωνήσω πως λέμε πολλά για το τίποτα.

    1. Ο ΓΑΠ τελειωμένος εδώ και 2-3 μήνες; Δεν θα το'λεγα, αυτό αρχίζει και διαφαίνεται ΤΩΡΑ με τους αγανακτισμένους. Ως τωρα εγώ έβλεπα ότι τα ξένα κέντρα (άντε, εκτός ίσως Ρωσίας) μια χαρά τον πήγαιναν τον ΓΑΠ, και τι δεν τους έδωσε. Μόνο αποσπασματικές φωνές υπήρχαν, ανθρώπων που να αντιλαμβάνονται το σύνολο και το εύρος της απάτης. Πέρα από 5 φίλους μου δεν ήξερα πολλούς, απλά έλεγα ότι δεν μπορείνα μην υπάρχουν.

    2. Τους αγανακτισμένους δεν θα τους κατανοήσει με τη μία ούτε η ΝΔ, ειδικά τα βαρίδια του παρελθόντος, που βαραίνουν ακόμα. Ελπίζω όμως ότι το κατάλαβε ο Σαμαράς, εξού και όπως είπα και αλλού, το να ''αφουγκραστούμε''. Ο άνθρωπος δε ζήτησε ούτε καπέλωμα, ούτε ''ινστρουχτορες'', ούτε να παριστάνουμε τους αντιεξουσιαστές. Και θέλω να πιστεύω, πως όπως συζητάμε εδώ μέσα για να κατανοήσπουμε, αυτό γίνεται παντού στην κοινωνία (ΚΑΙ στη ΝΔ).

    3. Συμφωνώ με το ότι ο Σαμαράς κινδυνευει από τη γενική απαξίωση. Όμως δεν είναι η στημένη απαξίωση των αναρχικών, αλλά γνήσια αγανάκτηση του κόσμου. Εγώ προσωπικά κρίνω, πως το γενικό ζητούμενο είναι να αρχίσουν να λειτουργούν οι νόμοι κ οι θεσμοί, και κάποια ελπίδα πως υπάρχει ποιοτική πολιτική. Θέλει προσεκτική προσέγγιση κ κατα τη γνώμη μου καλά κάνει ο Σαμαράς κ δεν κάνει βιαστικές ενθουσιώδεις δηλώσεις (τύπου ''ναι, μπορούμε, πάμε" κλπ). Αλλά ναι, πρέπει να διασαφηνίζει, καθώς ο αντίπαλος είναι άσσος στη διαστροφή των όσων λένε οι άλλοι.