#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
07/05/2012 11:59
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο κ. Τσίπρας και ο κ. Καμμένος να αναλάβουν τις (κυβερνητικές) ευθύνες τους!

Και τώρα τι;



του Κώστα Ροδινού

Ο Max Weber σ’ εκείνη την περίφημη διάλεξή του «Politics as a vocation» καταλήγει λέγοντας ότι το κάλεσμα για την πολιτική έχει εκείνος ο ηγέτης, ο οποίος ακόμα και  όταν  όλα καταρρέουν γύρω, μπορεί να σταθεί όρθιος και να πεί ότι «παρ’ όλα αυτά θα τα καταφέρω».

Αναμφίβολα τα χθεσινά αποτελέσματα αποτελούν ένα …τεκτονικό σεισμό πολλών ρίχτερ. Τίποτα πια δεν είναι το ίδιο. Το εκλογικό σώμα,  για μια ακόμα φορά, πίστεψε ό,τι «λεφτά υπάρχουν», όπως και οι εύκολες λύσεις που χαϊδεύουν αυτιά. Όμως, δεν φταίει πάντα μόνον ο …αποδέκτης  του μηνύματος. Φταίνε και οι …αποστολείς, δηλαδή τα κόμματα, επί του προκειμένου, που δεν αντελήφθησαν εγκαίρως ό, τι δεν …επικοινωνούσαν με τον ακροατήριό τους.

Παρ’ όλα αυτά η χώρα δεν μπορεί και δεν πρέπει να μείνει ακυβέρνητη και οι επιλογές, ευτυχώς, είναι περιορισμένες. Αυτό σημαίνει ότι η ώρα της ευθύνης έφτασε για όλους. Ιδίως για αυτούς που, έως χθές, παρακολουθούσαν αμέριμνοι, σφυρίζοντας αδιάφορα.

Εκείνο που, κατά τη γνώμη μου, πρέπει να αποφευχθεί είναι η άμεση προσφυγή στις κάλπες. Όσοι  ισχυρίζονται ότι ο λαός έχει ήδη μετανιώσει και θα συμπεριφερθεί πιο υπεύθυνα, πολύ φοβούμαι ότι κάνουν λάθος. Το εκλογικό σώμα δεν αλλάζει γνώμη τόσο εύκολα, σε τόσο σύντομο χρονικό διάστημα, εκτός και αν  υποστεί  ένα απρόσμενο και ισχυρό σόκ, π.χ. να μη καταβληθούν οι συντάξεις και οι μισθοί του επόμενου μήνα.

Η άμεση προσφυγή στις κάλπες πιθανότατα θα ενισχύσει ακόμα περισσότερο τις δυνάμεις που εξήλθαν ενισχυμένες από το χθεσινό αποτέλεσμα. Από τη στιγμή που άνοιξε ο ασκός του Αιόλου, το πράγμα δεν μαζεύεται εύκολα.

Προφανώς και δεν υπάρχει η απαιτούμενη πολιτική  νομιμοποίηση, έστω και διά της ανοχής, για το σχηματισμό κυβέρνησης (με οποιοδήποτε προσδιοριστικό επίθετο) από τη ΝΔ και το ΠΑΣΟΚ. Έστω και με τη σύμπραξη άλλων βουλευτών ή  τρίτου κόμματος π.χ. του κ. Κουβέλη.  Γιατί ένα τέτοιο σχήμα αφ΄ενός μεν θα είναι εξ ορισμού θνησιγενές, αφ’ ετέρου δε θα  φυσήξει  ούριο άνεμο στα πανιά των  δυνάμεων του λαϊκισμού.

Το ίδιο ισχύει και για την «κυβερνώσα αριστερά» που ευαγγελιζόταν ο κ. Τσίπρας ή για την κυβέρνηση που διατυμπάνιζε ο κ. Καμμένος. Ψήφο διαμαρτυρίας εισέπραξαν αμφότεροι, εντολή διακυβέρνησης ουδείς έλαβε.

Όμως, και οι δύο συγκέντρωσαν τέτοια ποσοστά που δεν έχουν πλέον το δικαίωμα να παραμείνουν παρατηρητές των γεγονότων. Πρέπει με άλλα λόγια να …μπούνε στο παιχνίδι. Για να δούμε όλοι πως γεφυρώνεται η απόσταση από τα λόγια, στα έργα!

Μετά τα χθεσινά αποτελέσματα κανένα κυβερνητικό σχήμα δεν είναι βιώσιμο, χωρίς τη συμμετοχή του κ. Τσίπρα και του κ. Καμμένου! Για να αναλάβουν επιτέλους τις ευθύνες τους!

Σύμφωνα με την επιταγή του  Συντάγματος, μετά το πέρας των διερευνητικών εντολών που  θα λάβουν οι αρχηγοί των τριών πρώτων κομμάτων, (και εφ’όσον αυτές δεν τελεσφορήσουν) ο Πρόεδρος της Δημοκρατίας υποχρεούται να καλέσει  όλους τους πολιτικούς αρχηγούς και να επιδιώξει τον σχηματισμό οικουμενικής κυβέρνησης.

Στην πρόσκληση αυτή η ΝΔ πρέπει να απαντήσει θετικά με βάση το περίγραμμα που έθεσε χτες ο Πρόεδρός της.

Τα  ψέμματα τελείωσαν…

Είναι ώρες ευθύνης για όλους…

ΣΧΟΛΙΑ

  1. @NPetropoulos avatar
    @NPetropoulos 07/05/2012 12:08:10

    Αν ανακαλύψουμε τελικά την πολιτική, μπορεί και να σωθούμε..

    • Βατάτζης avatar
      Βατάτζης @ @NPetropoulos 08/05/2012 01:47:31

      Τώρα που κατέθεσε ο Σαμαράς τη εντολή, προτείνω: Η ΝΔ να απέχει από την ψηφοφορία στην Βουλή για ψήφο εμπιστοσύνης. Τότε, θα χρειάζονται 120+ έδρες για σχηματισμό κυβέρνησης. Ετσι θα ΑΝΑΓΚΑΣΤΟΥΝ οι ΣΥΡΙΖΑ, ΑΕ, ΔΗΜΑΡ, ΠΑΣΟΚ, με 145 έδρες να κάνουν κυβέρνηση, να δούμε πόσα απίδια πιάνει ο σάκος... ΕΙΝΑΙ Ο ΜΟΝΟΣ ΤΡΟΠΟΣ ΝΑ ΒΓΕΙ ΑΛΩΒΗΤΟΣ Ο ΣΑΜΑΡΑΣ και η ΝΔ, για το καλό όλων...

      • antonis avatar
        antonis @ Βατάτζης 08/05/2012 13:21:51

        Συμφωνω απολυτα . Απο τοτε που εξελεγει με την ψηφο μας ( οχι οπως ο Βενιζελος ) , τρεχουν ολοι να πουνε με μια φωνη.....Ο Σαμαρας φταιει για ολα.....Πρωτη και καλυτερη η Ντορα !!!!! Εχασες την εκλογη !!! τι μας το παιζεις ¨¨δημοκρατησα ¨¨ ;;;; Το αρχηγιλικη σε ενοιαξε οχι η Ν.Δ. Αποκλειστε ΒΗΜΑ - ΕΘΝΟΣ - ΝΕΑ - ποντικι -

        • antonis avatar
          antonis @ antonis 08/05/2012 13:32:13

          Στα διαπλεκομενα ξεχασα την Καθημερινη τα ισαναλια της ¨¨ΤΥΛΕΤΥΦΛΩΣΗΣ ¨¨ MEGA , STAR ,ANTENA ( τοπαιζει ταχαμου ..... αλλα οι μπηχτες πρωι ,μεσημερι, βραδυ === ΤΑ ΔΥΟ ΜΕΓΑΛΑ ΚΟΜΜΑΤΑ === Ετσι ολες τις μα....ες , του Γιωργακη και το ΣΙΝΑΦΙ ΤΟΥ , ΤΑ ΔΙΑΠΛΕΚΟΜΕΝΑ λεγανε Συνκυβερνηση !!!!!

  2. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 07/05/2012 12:09:47

    O Tσιπρας θα παρει μετα το Σαμαρα την εντολη.Πριν τις εκλογες ειχε απειλησει οτι θα συγκεντρωσει 200.000 κοσμο εξω για να πιεσει να υπερψηφισθει και δεν θα καταθεσει την εντολη.
    Προτεινω στο Σαμαρα να του πει οτι δεν χρειαζεται και η ΝΔ θα του δωσει ψηφο εμπιστοσυνης.Ας σχηματισει την κυβερνηση του για να εφαρμοσει το προγραμμα του και να φερει λεφτα.

    • anonymous avatar
      anonymous @ ψυχραιμια 07/05/2012 12:15:57

      Εδώ που τα λέμε είναι μια καλή λύση.

      • Απλή σκέψη avatar
        Απλή σκέψη @ anonymous 07/05/2012 13:06:21

        Nαι, να κάνει τα λόγια του έργα.
        Να κουρέψει τα στεγαστικά δάνεια, ν΄αυξήσει μισθούς , συντάξεις , επιδόματα ανεργίας, να καταπολεμήσει την ανεργία, να βρούμε όλοι οι Έλληνες δουλειά και αν δεν βρούμε ν΄αναλάβει τα έξοδα διαβίωσής μας, ν΄αναλάβει τα έξοδα σπουδών των παιδιών μας κλπ.
        Αυτά μας έταξε, περιμένουμε να τα πράξει.
        Ας του δοθεί η ευκαιρία , όταν πάρει την διερευνητική εντολή, με την ανοχή και της ΝΔ, να μας κυβερνήσει ο Τσίπρας μαζί με όποιον άλλον ανέδειξε ο λαϊκισμός και η δημαγωγία, Καμμένο, ΧΑ, κλπ.
        Αναμένουμε με .... ανακούφιση, τον σχηματισμό της κυβέρνησης του Τσίπρα, αφού κέρδισαν οι ¨προοδευτικές¨ δυνάμεις!

        • Silence t. avatar
          Silence t. @ Απλή σκέψη 07/05/2012 13:27:11

          Τρομερό το να εύχεται κανένας σήμερα , να μην υπάρχει επιλογή , να είμαστε σε αδιέξοδο μονόδρομο παράδοσης της χώρας , να μην μπορέσουμε να διώξουμε με τις κλωτσιές τους τοκογλύφους , να είμαστε υποχρεωμένοι να ανεχόμαστε τους Γερμανούς να μας κουνάνε το δάχτυλο προσβάλοντας μας ξανά και ξανά , να μην έχουμε δικαίωμα στην ελπίδα , μόνο και μόνο για να αισθανθεί καλύτερα το εγώ τους .

          • GreekInLux avatar
            GreekInLux @ Silence t. 07/05/2012 17:23:17

            Μα γιατί το βλέπετε ως παράκρουση και ειρωνεία; να κυβερνήσει δεν ήθελε ο Τσίπρας; ιδού πεδίο δόξης λαμπρό! Στήριξη ακόμα και από τα δεξιά μήπως και είναι αυτός πραγματικά η λύση στο πρόβλημα!

          • ΚΑΡΑΜΠΙΝΑΣ avatar
            ΚΑΡΑΜΠΙΝΑΣ @ GreekInLux 07/05/2012 22:33:44

            Οχι άλλα μικροπολιτικά παιχνιδια δεν θα το αντέξω! Τι να στηρίξει η ΝΔ ακριβώς?

          • Απλή σκέψη avatar
            Απλή σκέψη @ Silence t. 07/05/2012 20:00:18

            βρε παιδιά δεν έχετε καταλάβει ότι ο Τσίπρας είναι κενός περιεχομένου και το μόνο που ξέρει να κάνει είναι να βγάζει λαϊκιστικές κραυγές; Μπορεί να καταρτίσει σοβαρό πρόγραμμα εξόδου από την κρίση, ή να σχηματίσει κυβέρνηση;
            Θα δείτε ότι επί 3 μέρες θα μας ζαλίσει με τις επαφές του, για να μαζέψει την ¨κυβερνώσα αριστερά¨, η οποία βασικά δεν θέλει να είναι κυβερνώσα.
            Οι άνθρωποι θέλουν να είναι μόνο αντιπολίτευση και τίποτε άλλο. Κοιτάνε μόνο το μικρό τους μαγαζάκι που ξαφνικά απέκτησε περισσότερη πελατεία ενώ οι πραγματικά υπεύθυνοι και ευσυνείδητοι κοιτάνε πως θα προστατέψουν μια ολόκληρη χώρα, με προσωπικό, κομματικό και πολιτικό κόστος.

          • Κώστας Ροδινός avatar
            Κώστας Ροδινός @ Απλή σκέψη 07/05/2012 22:03:50

            σωστά, αλλά όλα αυτά πλέον δεν μπορεί να γίνονται χωρίς το ...αναλογούν πολιτικό κόστος.

        • νδ avatar
          νδ @ Απλή σκέψη 08/05/2012 14:48:46

          Ξέρουμε όλοι εδω μέσα πολύ καλά ποίοι είναι αυτοί που έχουν κάνει τον λαϊκισμό βασικό άξονα της προεκλογικής εκστρατείας τους.Οπότε αφήστε αύτες τις μικροπολιτικές. Επίσης ο ΣΥΡΙΖΑ ουδέποτε μίλησε για άμεση αύξηση μισθών και συντάξεων, παραμόνο και ακύρωση του μνημονίου και βάσεις για ανάπτυξη.Τώρα αφου και μέτα τα 2 τελευταία χρόνια εξουσίας ΝΔ,ΠΑΣΟΚ και των υπολοίπων απο την μεταπολίτευση και μετά, υποστηρίζεται ακόμα αυτούς δεν φταίει κανείς παραμόνο η νοημοσύνη σας.......

    • coyote avatar
      coyote @ ψυχραιμια 07/05/2012 16:57:25

      Ειναι δυνατον να μην εχετε παρει χαμπαρι τι ειπε ο κοσμος στην ΝΔ του Σαμαρα??-αναμενετε χειροτερα..

      • GreekInLux avatar
        GreekInLux @ coyote 07/05/2012 17:27:56

        Mα γιατί δεν θέλετε να κυβερνήσει ο ΣΥΡΙΖΑ και το βλέπετε ως ειρωνεία; γιατί βάζετε στη μέση το Σαμαρά; Αφού ο Αλέξης έχει τις λύσεις! Αφήστε τον να τις κάνει και πράξεις! μήπως τελικά δεν θέλετε και σας βολεύει περισσότερο να φωνασκείτε από τα έδρανα της ελάσσονος αντιπολίτευσης; Δεν πάει έτσι...τώρα εμείς θέλουμε τον Αλέξη...τώρα όμως :)

        • Πανος avatar
          Πανος @ GreekInLux 07/05/2012 19:38:09

          Κατ΄αρχην καλησπερα σας !!!!!!!!!!!!
          Ειμαι ΣΥΡΙΖΑ-ΣΥΝΑΣΠΙΣΜΟΣ απο το 1989 οπου και γεννηθηκε η ιδεα αυτη ......

          Ο Αλ.Τσιπρας πρεπει πρωτα απο ολα να διαχιριστει σωστα το ποσοστο που του εδωσε η εκλογικη μαχη !!
          Πρεπει να δωσει στο κοσμο που τον ψηφισε οτι ο σκοπος ειναι η εξοδος της χωρας απο την κριση σε πραγματικο χρονο πλεον ......

          Ασφαλως και δεν πρεπει να συμφωνησει με τον Κο Αν.Σαμαρα για μια νεα μνημονιακη πορεια της χωρας (εκτος αν ο Σαμαρας θελει να συμφωνησει με τον Τσιπρα για αυτο).................

          Και βεβαια ασφαλως και αν δεν καταφερει να κυβερνηση η συγκυβερνηση με καποιους απο το νεο πολιτικο σχημα , να παμε σε νεες εκλογες , κατα την ταπεινη μου αποψη , νικηφορες απο τον ΣΥΡΙΖΑ ..........................
          Ευχαριστω

  3. Yiannis avatar
    Yiannis 07/05/2012 12:13:46

    ΄Οποιος έβλεπε την ρηχή πολιτική προσέγγισης του Κώστα Καραμανλή στην Αριστερά μέσω επισκέψεων στον Αι Στράτη, επιχορηγήσεων μέσω Υπουργείων για τα αρχεία της Αριστεράς, πληρωμές μνημείων κλπ ΤΙ να περίμενε κανείς???

    Η ΚΕΝΤΡΟΔΕΞΙΑ απο τις αρχές το 1990 ΔΕΝ έδωσε την μάχη σε ιδεολογικό κ ιστορικό επίπεδο. ΑΦΗΣΕ την νεολαία να διολισθήσει στα παραμύθια και χειρότερα να ρίξει τις άμυνες της στα ΕΘΝΙΚΑ θεματα.... ΡΩΤΗΣΕ κανεις τον Αλέξη ποιες ΤΑΣΕΙΣ κ ΚΟΜΜΑΤΙΔΙΑ υπαρχουν στον Συνασπισμό κ ΤΙ εκπροοσωπούν??? ώστε να πέσουν οι μάσκες της ακροαριστερας??? ΚΑΝΕΙΣ!!! απολύτως

    • ΒΙΣ avatar
      ΒΙΣ @ Yiannis 07/05/2012 12:34:17

      Εχει μαλλιάσει το στόμα μου να τα φωνάζω εδώ μέσα, όχι τώρα που φάγαμε ρουφηχτό το "αυγό του φιδιού", ίνα μη τι χείρον είπω..., αλλά εδώ και καιρό.
      Ο μπούλης Κωστάκης, από σπόντα "Δεξιός", μαζί με κάτι Λούληδες, Αντώναρους, Ρουσόπουλους, ευνούχισε εντελώς ιδεολογικά τη Δεξιά. Τώρα, χαρείτε Σπηλιωτόπουλους και Παυλόπουλους, όλα τραλαλά, όλα ωραία και ανθηρά!
      Καληνύχτα ΝουΔού...Μόλις μας ετελείωσες....Σε ψήφισα για τελευταία φορά στη ζωή μου.

      • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
        Γιάννης Φαίλτωρ @ ΒΙΣ 07/05/2012 12:44:05

        Και να ήθελες φίλε μου, μάλλον δε θα υπάρχει κόμμα της ΝΔ την επόμενη φορά.

        • Ari avatar
          Ari @ Γιάννης Φαίλτωρ 07/05/2012 13:13:54

          Πολύ καλή ιδέα να κατεβάσουν για πάντα ρολλά ΝΔ & ΠΑΣΟΚ, όπως οδήγησαν πολύ κόσμο να κάνει.

      • kas avatar
        kas @ ΒΙΣ 07/05/2012 20:41:56

        το Πατριωτικό Μέτωπο....είναι ζήτημα χρόνου να δημιουργηθεί ΒΙΣ...υπομονή

  4. kas avatar
    kas 07/05/2012 12:17:06

    Συμφωνώ...να ξεμπερδέψουμε με την αριστερά δια παντός.

    Το τίμημα...όμως από την άλλη - ελέω χάους - πόσο βαρύ θα είναι ?

    Ας το ξανασκεφτούμε διότι...είναι λίγο θερμοκέφαλο, αλλά από την άλλη αξίζει και άλλη τιμωρία ο "περήφανος" λαός ?

  5. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 07/05/2012 12:19:59

    Συμφωνώ απόλυτα Κώστα..όχι άμεσα άλλες εκλογές...ένα σχετικά διαλυμένο κράτος, ο λαός επέλεξε να το μετατρέψει σε απόλυτα διαλυμένο..ας απολαύσουμε για μια ακόμη φορά τα αποτελέσματα της ψήφου μας...

  6. Ακαυτος avatar
    Ακαυτος 07/05/2012 12:20:02

    Ορθόν...

    Ο λόγος στους ΣΥΝγΚΑΜΜΕΝΟΥΣ...

  7. Παπαδάκης Ανδρέας avatar
    Παπαδάκης Ανδρέας 07/05/2012 12:20:22

    Καμία σκέψη, σκέψη λέω, προς συζήτηση στα όργανα του κόμματος και συλλογική απόφαση, για να επιστρέψει η Νέα Δημοκρατία προς στις θέσεις που είχε πριν την μοιραία απόφαση συγκυβέρνησης με το ΠΑΣΟΚ?

    • juliet avatar
      juliet @ Παπαδάκης Ανδρέας 07/05/2012 12:58:39

      Ανδρέας Παπαδάκης την 6/5/2012 ώρα 8:40 ,στο θέμα :Αντώνης Σαμαράς στο Antinews:Ιθάκη και εξιλέωση
      είπε:
      Ρώτησα από νωρίς ,μήνες πριν ,το παιδί μου ,το Στέλιο,12 χρονών ,και μου είπε να μην ψηφίσω πια ποτέ Ν.Δ .
      ....................................................κλπ,κλπ
      Η άποψή σου Ανδρέα Παπαδάκη είναι δική σου ή του γιού σου;;;;;;;;;;;;;για να ξέρουμε την διαφορά της νοημοσύνη σας.

      • Παύλος avatar
        Παύλος @ juliet 07/05/2012 13:09:44

        Ρε Juliet,
        Τί τάπα είναι αυτή;;;; Και μετά μιλάς για βασανιστήρια από ' μένα ;;;;
        Είσαι δυνατή !
        Πάντως , έχουμε πολλά να πούμε !

      • Παπαδάκης Ανδρέας avatar
        Παπαδάκης Ανδρέας @ juliet 07/05/2012 13:45:06

        Ιουλιέττα, θα συμφωνήσω οτι είμαι ανόητος που δεν ψήφισα ΑΥΤΗΝ τη "Νέα Δημοκρατία", χωρίς να επιχειρηματολογήσω για το αντίθετο καν!
        Βάβαια, εγώ δεν είμαι ηγέτης, δε διεκδικώ καμία ηγεσία, και μάλιστα σε εποχές τόσο κρίσιμες. Εχω την ευχέρεια να είμαι ένας συμπαθής ( ή αντιπαθής για άλλους) ανόητος! (ότι κατάλαβες, κατάλαβες, δε μπορώ να το διατυπώσω με πιό απλοικά λόγια , ώστε να είναι περισσότερο κατανοητό από ...όλους)

  8. Kst avatar
    Kst 07/05/2012 12:24:06

    Η εντολη του κοσμου ηταν σαφης: δεν θελουμε αυτοδυναμια... καθιστε βρειτε τα μαζι χωρις αλαζονεια και επαρση και κανετε αυτο που χρειαζεται για την χωρα και τους πολιτες της..

  9. Aggelos avatar
    Aggelos 07/05/2012 12:26:21

    φανταζεστε τσιπρας σαμαρας μαζι στη μερκελ?

    εφιαλτης της..

  10. Flat avatar
    Flat 07/05/2012 12:26:27

    να δω τον Τσίπρα στις Βρυξέλλες να το παίζει μάγκας και στην κυβέρνηση να συνεργάζεται με τον Μιχαλολιάκο.
    Να δούν μερικοί μερικοί απο που κλ..ει το μπαρμπούνι.

  11. ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
    ΣΤΕΛΙΟΣ 07/05/2012 12:27:13

    Ελπίζω ο Σαμαράς να μην πατήσει ΚΑΙ αυτήν την πεπονόφλουδα ,και να προσπαθήσει να κυβερνήσει με τον Τσίπρα και τον Καμμένο αραχτούς στην ξεκούραστη αντιπολίτευση!

    Ας αναλάβουν οι Αντιμνημονιακοί! Εκει που φτάσαμε , αποθανέτω η ψυχή μας μετά των αλλοφύλων!

    • o deksios avatar
      o deksios @ ΣΤΕΛΙΟΣ 07/05/2012 12:29:27

      πως να κυβερνησει? δεν βγαινουν τα κουκια..

      • ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
        ΣΤΕΛΙΟΣ @ o deksios 07/05/2012 12:41:31

        Είναι απλό: Αν ο Τσίπρας δε δεχθεί Κυβέρνηση Εθν. Σωτηρίας (ή όπως αλλιώς την πούνε) υπό τον Σαμαρά ,τότε ο Σαμαράς να βγεί να δηλώσει πως θα στηρίξει κυβέρνηση υπο τον Τσίπρα!!

  12. o deksios avatar
    o deksios 07/05/2012 12:27:54

    Δεν νομιζω οτι σε επαναληπτικες θα επαναληφθει το ίδιο αποτελεσμα:
    -το πασοκ, μολις προκηρυχθουν, με τα πασοκικα μμε θα ξεκινησει ολομετωπο αγωνα εναντιον στον τσιπρα..αλλωστε ολο το πασοκ στον τσιπρα πηγε...μολις ειδαν τωρα τι εκαναν, σε 1 μηνα θα γυρισουν αρκετοι πισω στο μαντρι...
    -αρκετοι δεξιοι που προτιμησαν χθες το πρωτο τους μπανακι ή ψηφο λαικισμου (καμμενος) ή ψηφο χαβαλε , μπρος στον κινδυνο του τσιπρα θα πανε στις επαναληπτικες να ψηφισουν νδ..
    -η χρυση αυγη μαλλον δεν θα μπει στη βουλη.. οι μισοι που τους ψηφισαν μολις χθες βραδυ ειδαν τις φατσες αυτων που ψηφισαν και τι κομιζουν στην ελλαδα...

    σε περιπτωση επαναληπτικων η νδ θα ειναι με διαφορα πρωτο κομμα, και δευτερο το πασοκ... ο τσιπρας κοντα στο 10%, κτλ...
    σιγουρα καλυτερο σεναριο απ' το να στηθει κυβερνηση απ' τη βουλη παρωδια που προεκυψε απ' αυτες τις εκλογες

    • ΜΑΝΩΛΗΣ Μ avatar
      ΜΑΝΩΛΗΣ Μ @ o deksios 07/05/2012 12:36:10

      Έτσι είναι.

      • Παπαδάκης Ανδρέας avatar
        Παπαδάκης Ανδρέας @ ΜΑΝΩΛΗΣ Μ 07/05/2012 12:42:18

        Μπορεί όμως να είναι κι ...αλλιώς και η αυτοδυναμία να είναι σίγουρη.
        Του Τσίπρα η αυτοδυναμία.

    • ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
      ΣΤΕΛΙΟΣ @ o deksios 07/05/2012 12:49:34

      Δεν έιναι καθόλου σίγουρο πως θα είναι έτσι. Ο Συριζα ,με την "παρασταση νίκης" που έχει τώρα ,θα κατέβει στις εκλογές σαν το ΠΑΣΟΚ του 1981!

      Αν δεν ξεφουσκώσει το μπαλόνι των "αντιμνημονιακών" ,δεν γίνεται τίποτα.

      Οσο για τη Χ.Α ,δεν το έχεις πιάσει το νόημα: Τους ψηφίζουν ....ακριβώς
      γιατί είναι έτσι! (ιδίως οι πιτσιρικάδες, το site της Χ.Α είναι μέσα στα πρώτα σε επισκεψιμότητα , χρόνια τώρα)

      Και όταν βλέπεις στη Βουλη Ρεπούση, Ψυχάρη ,και άλλες...εθνικές δυνάμεις -(και το Φαήλο έξω...) ,βάλε το χέρι στην καρδιά και πές μου ,σου είναι εύκολο να τους δώσεις άδικο?

    • PanosUK avatar
      PanosUK @ o deksios 07/05/2012 18:47:23

      Καλά, τα ίδια λέγαμε και στις ευροεκλογές του 09, ότι είχαν πάει για μπάνια οι δικοί μας και ότι στις βουλευτικές που θα ψηφίσουν θα ξαναβγούμε και είδαμε τα χαϊρια μας, όταν μας έριξε 10 μονάδες ο αυτιστικός ο Παπαντρέου.

      Ο Αντώνης έπαιξε και έχασε, οι στρατηγικές του επιλογές μέχρι στιγμής αποδείχθηκαν λανθασμένες. Καθάρισε το κόμμα από τους δικούς του εχθρούς, τώρα καιρός να το καθαρίσει και από τους εχθρούς του κόμματος (Παναγιωτόπουλους, Τσιτουρίδηδες κτλ)

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ o deksios 07/05/2012 22:10:18

      την ξεκίνησε ήδη!

  13. Γιάννης Φαίλτωρ avatar
    Γιάννης Φαίλτωρ 07/05/2012 12:29:19

    Ο ΣΥΡΙΖΑ και οι ΑΝΕΛ δεν μπορούν να συμμετάσχουν σε οιαδήποτε κυβέρνηση απλούστατα γιατί δε θέλουν. Κορόϊδα είναι;
    Όσοι πανηγυρίζουν πάνω στα ερείπια της κρίσης με ποδοσφαιρικούς όρους δεν αντιλαμβάνονται την πραγματικότητα.
    Όπως δεν αντιλήφθηκαν την σκληρή κοινωνική πραγματικότητα και διάφοροι αποστειρωμένοι του κομματικού μηχανισμού.
    Ας είμαστε προετοιμασμένοι για τα χειρότερα.

    • Ioustinianos avatar
      Ioustinianos @ Γιάννης Φαίλτωρ 07/05/2012 13:10:45

      Συμφωνώ απόλυτα.
      Ζούμε την Αποθέωση του ΚΑΙΡΟΣΚΟΠΙΣΜΟΥ στην χώρα μας.
      Επιτέλους όμως, οι μάσκες του δήθεν εργατικού και άξιου ελληνικού λαού έπεσαν.
      Στις επόμενες εκλογές ο Τσίπρας θα ρουφήξει το όλον ΠΑΣΟΚ και τη ΔΗΜΑΡ.
      Ο Καμμένος την ΝΔ και το ΛΑΟΣ, δημιουργώντας δύο ακραίους πόλους στην Ελλάδα, χωρίς κέντρο.
      Μην ξεχνάτε και τους φασίστες της ΧΑ και του ΚΚΕ να ενισχύουν τις ακρότητες με πολύ ξύλο.
      Ο δρόμος της αστάθειας μόλις άνοιξε.
      Α! μην ξεχνάτε ότι πρέπει να πληρωθούν και οι μισθοί και οι συντάξεις μας, από τους μα....κες τους Ευρωπαίους, οι οποίοι παρ' όλ' αυτά θα μας στηρίζουν γιατί δεν τους συμφέρει να χάσουν τα δις που μας έδωσαν.
      Ε! ρε γλέντια που τραγουδούσε ο ΚΑΡΑΓΚΙΟΖΗΣ.....

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ Γιάννης Φαίλτωρ 07/05/2012 22:11:28

      δεν μπορούν πλέον να λουφάρουν πολιτικά.

  14. Mara avatar
    Mara 07/05/2012 12:30:10

    Αγαπητέ Κώστα Καλημέρα!

    Η ανάληψη ευθυνών, θα κάνει πολλά ποδαράκια να τρέμουν.....

    Το πρώτο πράγμα που σκέφθηκα χθές, με το που είδα τα exit polls και το κατέθεσα ώς σχόλιο, είναι πώς οι δύο κύριοι των μαγικών λύσεων, Τσίπρας και Καμμένος πρέπει να στηριχθούν για να κάνουν πράξη αυτά που υποσχέθηκαν στο κόσμο.
    Οι μάσκες πλέον θα πέσουν για όλους....
    Να δούμε λοιπόν τί μάγκες είναι.....
    Και άν έχουν δίκιο, ότι όλα είναι τόσο εύκολα όσο υποστήριζαν????
    Να τους ψηφίσουμε με χέρια και πόδια.....

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ Mara 07/05/2012 22:12:10

      γειά σου Μάρα,
      συμφωνώ

  15. ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
    ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. 07/05/2012 12:30:51

    Η πρόβλεψή μου είναι η εξής: Ο Τσίπρας επειδή είναι ναρκισσάκι (ξεκάθαρο αυτό πια) θα επιδιώξει να δυναμιτίσει το κλίμα για να μην γίνει συνεργασία με τη ΝΔ. Θα πει ότι ο λαός δεν θέλει τα μνημονιακά κόμματα και θέλει αλλαγή πολιτικής και θα θέσει ουτοπικούς στόχους όπως π.χ. την αποκατάσταση μονοκοντυλιά σε μία μέρα όλων των μισθών και συντάξεων και δημιουργία 100.000 θέσεων εργασίας στο δημόσιο. Κάτι σαν τον Ανδρέα Παπανδρέου το 1978-1979 λίγα χρόνια πριν κάνει έφοδο στην εξουσία.

    Αυτό θα το κάνει ο Τσίπρας ελπίζοντας ότι ο λαός θα τον βγάλει πρώτο κόμμα παίρνοντας και τις υπόλοιπες ψήφους του ΠΑΣΟΚ, όσων του απέμειναν.

    Το ίδιο κατ' αναλογία θα κάνει και ο Καμμένος. Θα επιμείνει αντιμνημονιακά και θα λέει ότι ο Σαμαράς απέτυχε και να φύγει και να "ενώσει" την κεντροδεξιά κάποιος άλλος. Ποιός; Άλλος γενικώς. Θα πετάξει και καμιά μπαρούφα του στύλ ο Καραμανλής να έρθει να ενώσει την κεντροδεξιά και δώστου αμφισβήτηση της ηγεσία και εσωστρέφεια κ.λπ. Αυτά βέβαια δύσκολα θα περάσουν γιατί ο Σαμαράς δεν αμφισβητείται, ούτε ο Καραμανλής είναι μακάκας να δώσει πάτημα στον οποιονδήποτε λαϊκιστή, αλλά ο Καμμένος θα κάνει φασαρία για να διατηρήσει το 10% που πήρε.

    Έτσι, μετά τις νέες εκλογές, με ένα 25% φέρ' ειπείν ΣΥΡΙΖΑ και με μια ΝΔ στο 20-22% και με έναν Καμμένο στο 10%, ο Τσίπρας θα επιδιώξει να κάνει κυβέρνηση συνεργασία με τον εαυτό του επικεφαλής. Μαζί σου Ανδρέα ... συγνώμη Αλέξη για μια Ελλάδα νέα και τα ρέστα. Λεφτά υπάρχουν. Όμως, δραχμές και όχι ευρώ ...

    Γι' αυτό, ανασκουμπωθείτε. Το δίλημμα των νέων εκλογών που έρχονται σύντομα με ευθύνη του Τσίπρα και του Καμμένου δεν είναι "μνημόνιο/αντιμνημόνιο".

    Είναι ευρώ/δραχμή ήγουν σημερινό βιωτικό επίπεδο με προσπάθεια βελτίωσης μέσω ανάπτυξης VS ένα κιλό ψωμί 25.000 δραχμές

  16. Yiannis avatar
    Yiannis 07/05/2012 12:34:06

    Η πολιτική κερδίζετε σε 2 επίπεδα. Στο πεζοδρόμιο και την ψυχή του λαού και μετά σε κινήσεις τακτικής... Αν δεν έχεις το πρώτο κερδισμένο, το 2ο δεν φτανεί να καλύπτει αδυναμίες... ΚΙ αυτό κάνει η ΝΔ εδω και καιροοοό.. ΠΙΣΤΕΥΑ οτι ο ΑΝΤΩΝΗΣ θα το άλλαζε.... ΦΤΑΙΜΕ κι εμείς που δεν πιέσαμε, ΟΧΙ μόνο για την ανανέωση ΑΛΛΑ και για την ιδεολογική μάχη που δεν δώσανε κεντρικά απο την Συγγρού... και είναι κρίμα γιατί ο αντίπαλος ειναι τοσο μα τόσο ευάλωτος!!!

  17. ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ avatar
    ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ 07/05/2012 12:34:10

    Αντωνη ,

    Ξερω οτι σκυβεις και διαβαζεις τουτη την πηγη ενημερωσης.
    Ο λαος χθες αποφασισε. Και αποφασισε ΕΠΑΝΑΔΙΑΠΡΑΓΜΑΤΕΥΣΗ του μνημονιου.
    Κάθισε με το Συριζα και βρειτε 5 κοινά πραγματα αποδεκτά απο όλους.
    Μπορειτε σαν πρωτη ενεργεια που θα αγκαλιαστει απο ολους να ειναι, η καταργηση του αντεργατικου νομου. Αυτο θα ανακουφίσει την κοινωνια και θα εκτονώσει την οργη.
    Εχεις την τύχη της χώρας στα χέρια σου.
    Οι νέες εκλογες θα είναι εγκληματικές!
    Πρώτα η Ελλάδα ! Μετα τα κομματικα συμφέροντα.

    • ΜΑΝΩΛΗΣ Μ avatar
      ΜΑΝΩΛΗΣ Μ @ ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ 07/05/2012 12:37:39

      Δεν θα γίνει αυτό με ευθύνη του Τσίπρα. Θα δεις. Ο λαϊκισμός δεν μπορεί να φύγει αυτή τη στιγμή από τον ΣΥΡΙΖΑ. Δεν γίνεται. Δεν έχει τις πολιτικές προϋποθέσεις. Εσύ το εύχεσαι, και εγώ μαζί σου, αλλά δεν θα γίνει. Εδώ θα είμαστε.

      • Δημήτρης avatar
        Δημήτρης @ ΜΑΝΩΛΗΣ Μ 07/05/2012 12:48:50

        Λαϊκισμός????? Του ΣΥΡΙΖΑ? Τον λαικισμό του ΠΑΣΟΚ και ΝΔ ΤΟΟΟΟΟΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ τον ξεχάσατε? Γι αυτό η Ελλάδα θα χαθεί.. Γιατί υπάρχουν ακόμα Νεοδημοκράτες και Πασόκοι κολλημένοι 20 χρόνια πριν. Ξεκολλήστε..
        Οι ίδιοι άνθρωποι είναι όλα αυτά τα χρόνια. Τι περιμένετε να αλλάξει? Το ίδιο ισχύει και για όλα τα κόμματα του κοινοβουλίου (φοβάμαι πλην της Χ.Α. μιας και είναι πανοραματικά νέο). Για να αλλάξει η Ελλάδα πρέπει να αλλάξουν οι πολιτικοί. Να μπουν νέοι χωρίς την ρουσφετολογία να κυλάει στο αίμα τους. Αν πάλι αυτοί που θα μπουν είναι από τα φυτώρια της ΝΔ, ΠΑΣΟΚ, ΚΚΕ, ΣΥΡΙΖΑ πιστέψτε με, δεν θα αλλάξει τίποτα...

        Ίσως η είσοδος της ΧΑ στο κοινοβούλιο να σημαίνει κάτι..
        (δεν την υποστηρίζω)

  18. Ανδρομέδα avatar
    Ανδρομέδα 07/05/2012 12:35:11

    Σαρώστε το λοιπόν αν επιμένετε!

  19. Δημήτρης avatar
    Δημήτρης 07/05/2012 12:41:58

    Συμφωνώ με τον Kst. Αυτό ψήφισε ο λαός. Δεν θέλει αυτοδυναμία αλλά συνεργασίες. Ο Τσίπρας είπε ότι θα προσπαθήσει να σχηματίσει κυβέρνηση της αριστεράς (πλην ΚΚΕ). Εγώ θα ήθελα πολύ να βγει μια τέτοια κυβέρνηση γιατί με τις δεξιές κυβερνήσεις όλων αυτών των ετών (ΠΑΣΟΚ+ΝΔ) δεν είδαμε χαΐρι.. Ο Τσίπρας για εμένα αυτήν την στιγμή μαζί με τον Κουβέλη είναι η μόνη ελπίδα της χώρας. Δεν είμαστε υπόδουλοι της ΕΕ-ΔΝΤ-ΕΚ. Ας βρεί κάποιος τα ... να τους αντιμιλήσει.... Διαφορετικά είμαστε άξιοι της μοίρας μας!
    Ο kas πιο πάνω είπε να τελειώνουμε μια και καλή με την αριστερά.. Γιατί θα τον ρωτήσω εγώ? Θέλουμε να συνεχιστεί αυτή η πολιτική των τελευταίων 25 χρόνων των ΔΕΞΙΩΝ κομμάτων? Τώρα μπήκε και το άκρο! Μήπως και αυτό σου αρέσει κύριε kas??

    • Πέτρος avatar
      Πέτρος @ Δημήτρης 07/05/2012 19:29:00

      Η πολιτική των τελευταίων 35 χρόνων δυστυχώς ήταν εμποτισμένη από αποθημένα αριστερών και όχι δεξιών κομμάτων. Ο ίδιος κόσμος που ψήφιζε ΠΑΣΟΚ και Αντρέα όταν του έταζε καθρεφτάκια όπως σε ιθαγενείς, ο αντίστοιχος μπορεί να ψηφίζει και σήμερα. Σέβομαι απόλυτα τις επιλογές του κόσμου γιατί κι εγώ έκανα τις δικές μου. Μόνο που η Δημοκρατία έχει ένα μεγάλο μειονέκτημα: ότι ψηφίζει και ο κάθε πικραμένος ανεξάρτητα από την επαφή που έχει με τον κόσμο και την πραγματικότητα..

  20. Κώστας Θ. avatar
    Κώστας Θ. 07/05/2012 12:45:13

    H πολυδιάσπαση της παράταξης μας έφερε σε αυτό το χάλι. Tα προσωπικά συμφέροντα των στελεχών αλλά και η στενομυαλιά ενός μεγάλου μέρους της βάσης μας έφεραν στο 19%. Δε μας άρεσε ο ένας ή άλλος γιατί ήταν πολύ ή λίγο φιλελεύθερος, περισσότερο ή λιγότερο πατριώτης. Τα τελευταία 2 χρόνια κάναμε τη βλακεία να βάλουμε κι άλλες ταμπέλες και χωριστούμε σε μνημονιακούς και αντιμνημονιακούς ενώ κατά βάση συμφωνούμε και θα μπορούσαμε να παραμείνουμε ενωμένοι.
    Και φτιάξαμε τώρα μια Βουλή τέρας με Τσίπρες, μεταμφιεσμένους παλαιοπασόκους που αναζητούν στέγη, και χρυσαυγίτες. Και η μισή κεντροδεξιά να μην εκπροσωπείται. Άντε τώρα να δούμε τι θα κάνουμε.

    • firiki2010 avatar
      firiki2010 @ Κώστας Θ. 07/05/2012 13:36:23

      Συμμερίζομαι τον προβληματισμό σου εδώ και καιρό. Η λύση του προβλήματος είναι στη δημιουργία μιας ενιαίας Κεντροδεξιάς παράταξης η οποία θα πρέπει να μάθει να ζεί με τις επι μέρους διαφοροποιήσεις εντός των κόλπων της (και να τις συνθέτει) όπως έζησε τόσες δεκαευίες.

  21. TopGunZ avatar
    TopGunZ 07/05/2012 12:48:46

    Κοιτάξτε... εγώ τα έχασα όλα εδώ και πολύ καιρό. Μακάρι να κυβερνήσουν για κανά μήνα για να μου κάνετε παρέα. Πλέον τελείωσαν οι μέρες της ταπεινοφροσύνης και της σεμνότητας. Μου στερείτε την ελπίδα? Δε με νοιάζει το μέλλον σας. Χάος και τέφρα.

  22. Δεν έχει σημασία avatar
    Δεν έχει σημασία 07/05/2012 12:51:30

    Κάτι εξεταστικές που λέγαμε; Τις ξεχάσαμε κιόλας;

    Όσο δεν τιμωρείται κανένας, αυτοδυναμία δεν βλέπει κανένας.

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ Δεν έχει σημασία 07/05/2012 17:49:36

      Με 100 βουλευτές; Μα για αυτό τον πολέμησαν οι μέσα και οι έξω από τη χώρα και το κόμμα. Τον τρέμουν. Και πέσαμε στην παγίδα των σειρήνων. Δυστυχώς...

  23. fotjou avatar
    fotjou 07/05/2012 12:54:29

    Τα όργανα άρχισαν.Ο Κάμμένος θα μιλήσει λέει με βουλευτές άλλων κομμάτων που δεν ενστερνίζονται τις απόψεις της ηγεσίας τους(νιάου-νιάου),οΤράγκας φόρα παρτίδα λέει σήμερα αλλαγή ηγεσίας στην ΝΔ.
    Το λάθος της ΝΔ κατά την ταπεινή μου άποψη είναι ότι ο κΣαμαράς πίστευε ότι απευθύνετε σε ακροατήριο με ιδεολογικές αναφορές.Απεδείχθη λάθος.Η τσέπη μέτρησε περισσότερο.Το 81 άλλαξε μιά για πάντα τον χάρτη προς το χειρότερο.Ολα έγιναν χρήμα και οικονομία.
    Κατά την αποψή μου η ΝΔ πρέπει να πιέσει προς κυβέρνηση της "Αριστεράς"Με κανένα τρόπο δεν πρέπει να αναλάβει ευθύνες που δεν της αναλογούν.Το έκανε μιά φορά και το πλήρωσε ακριβά.Οχι πάλι το ίδιο λάθος

  24. pink floyd avatar
    pink floyd 07/05/2012 13:14:00

    1. δεν φταιει ο λαος που ψηφισε οπως ψηφισε. Αν κοιταξετε λιγο την ιστοτια του ΔΝΤ οπου πηγε διαλυσε το πολιτικο συστημα οδηγωντας στα ακρα τον κοσμο και για να ειμαστε σοβαροι στην ελλαδα ακρα ειναι οι ναζι και το ΚΚΕ ουτε ο κουβελης ουτε ο συριζα ειναι ακρα.Οπου επιβιωσε το ΔΝΤ αυτο εγινε διοτι καποια χουντα ανελαβε να το στηριξει αλλιως εφυγε κακην κακως οπως Αργεντινη Εκουαδορ.
    2.η ΝΔ εχει τεραστιες ευθυνες για τη θαλασσα της ιδεολογικης της προσεγγισης στα μετρα του ΔΝΤ .Δηλαδη ή εισαι με τη λογικη του ΔΝΤ οποτε κακως εφυγε η ντορα ή εισαι κατα οποτε ο παπαδημος και κωλοτουμπες του τελευταιου εξαμηνου θα σε οδηγησουν στο 19% οπως και εφτασες
    3. ο συριζα ηταν πιστο αντιμνημονιακο κομμα κανοντας και λεγοντας τα ιδια πραγματα απο την αρχη του μνημονιου εως σημερα
    4 .το Πασοκ εφτασε εκει και πολλα πηρε διοτι εχασε την επαφη με το λαο και αποκτησε επαφη με τις λουις βιτον και τους μπερμπερεις. Οπως σωστα ειπε και ο Παπαιωαννου λιγδωσε τα αντερακι τους και αδιαφορησαν για ολα ενδιαφερομενοι μονο για την τσεπη τους
    5 η ΧΑ ειναι το επομενο πολιτικο προβλημα της χωρας. Οσο θα την αντιμετωπιζουν φοβικα βαζοντας την στο περιθωριο τοσο της δινουν αξια .Δωστε βημα στους χρυσαυγιτες να δειξουν το αδειο της κεφαλης και των επιχειρηματων τουςΣτην περιοχη μου υποψηφιος της ηταν αεργος εισοδηματιας που τα εισοδηματα του ηταν τα σπιτια που εχτισε ο μακαριτης πατερας του πουλωντας ναρκωτικα και ρουφιανια στην αστυνομια.Μαλιστα παρα λιγο να βγει
    Τι κανουμε τωρα Δυστυχως η ΝΔ την εχει πολυ δυσκολα. Αν συνεχισει μνημονιακα κινδυνευει να κονιορτοποιηθει χειροτερα απο το Πασοκ. Ομως οι βουλευτες που εκλεχθηκαν ειναι ακραφνεις μνημονιακοι. Αν γυρισει αντιμνημονιακα θα εχει εσωτερικα προβληματα απο ολους τους μνημονιολατρες. Γνωμη μου Ας αρχισει να προετοιμαζει τη χωρα για επιστροφη στη δραχμη το Μαρτιο του 2013 φυσικα οχι με φανερο τροπο. Αν ειναι υπευθυνος ο Σαμαρας ας μας οδηγησει με τον καλυτερο δυνατο τροπο στο εθνικο νομισμα ομαλα και ξαφνικα και ανωμαλα

  25. Απλή σκέψη avatar
    Απλή σκέψη 07/05/2012 13:19:26

    Αμόρφωτος λαός, νεολαία χωρίς παιδεία, με αυτιά που ακούνε μόνο λαϊκιστικές και εθνικιστικές κορώνες.
    ¨ΛΕΦΤΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ¨ σε άλλη εκδοχή, δια στόματος Τσίπρα, Καμμένου κλπ.
    Αυτός ο λαός είμαστε, ο Τσίπρας με τον Καμμένο μας αξίζει να μας κυβερνήσουν.
    Και να μην παραπονεθεί κανείς, μπροστά στην ¨σοφή¨ετυμηγορία του Ελληνικού λαού, ενός λαού που δεν θέλει να στρωθεί και να δουλέψει, ενός λαού που θέλει να είναι μόνο δημόσιος υπάλληλος, με παχυλό μισθό και σύνταξη, που δεν μορφώνεται, που δεν έχει πνευματικό επίπεδο ... ενός λαού που βολεύτηκε στη ραθυμία και στην πελατειακή σχέση και δεν θέλει ν΄αλλάξει απολύτως τίποτα στην Ελλάδα.

  26. yianna avatar
    yianna 07/05/2012 13:20:48

    Η πρόταση του ΑΣ δεν έγινε δεκτή.Και σφάλματα στρατηγικής έγιναν και δεν ακούσθηκαν τα μηνύματα από τη βάση.
    Η ΝΔ αποδοκιμάσθηκε, μια εκ νέου προσφυγή στις κάλπες θα δημιουργήσει νέα ιστορικά χαμηλά με αποτέλεσμα τη διάλυση της κεντροδεξιάς παράταξης.
    Η μόνη λύση είναι στήριξη του Τσίπρα σε ένα μίνιμουμ στόχων. Η Αριστερά πρέπει να αναλάβει τις ευθύνες της. Φάνηκε πριν τις εκλογές ότι θέλει να κυβερνήσει. Να της δώσουμε την ευκαιρία, να κριθεί, μπορεί να τα καταφέρει καλύτερα. Εμείς τώρα πια τι μπορούμε να κάνουμε? Εάν πάμε σε νέες εκλογές με την παράσταση νίκης που έχει ο ΣΥΡΙΖΑ θα βγεί με 50% μη ελεγχόμενο.
    Έχει υποχρέωση η παράταξη να σώσει την Πατρίδα, που απ'ότι φαίνεται δεν θέλει να σωθεί. Τι να πω? Μωραίνει Κύριος....

  27. Αξύριστος Μαρξιστής avatar
    Αξύριστος Μαρξιστής 07/05/2012 13:24:51

    O Σαμαράς ας στηρίξει την πρόταση ΣΥΡΙΖΑ.Να δει επιτέλους ο λαός τι κρύβεται πίσω από αυτό το κόμμα .

  28. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 07/05/2012 13:36:03

    Οσο και να μου προκαλεί απέχθεια ή και τρόμο η ιδέα να δω το ακροαριστερό συνοθύλευμα που αποκαλείται ΣΥΡΙΖΑ να γίνεται κύριο κόμμα σε μία κυβέρνηση συνασπισμού, θα είναι ένα καλό μάθημα για την Αριστερά να δει επιτέλους τι σημαίνει να αναλαμβάνεις ευθύνες. Στον λίγο χρόνο ζωής που απομένει ακόμα στη ΝΔ, ας μην αυτοχειριαστεί εντελώς συμμετέχοντας σε μία κυβέρνηση ΝΔ-ΠΑΣΟΚ-Ρεπουσο-αριστεράς.

  29. S.P. avatar
    S.P. 07/05/2012 13:40:39

    Είναι δυνατόν ένα κόμμα να πείσει ότι αποτελεί μέρος της λύσης, όταν λειτουργεί ως γαλάζιο πασόκ. Με τον Μολυβιάτη (αυτός πρότεινε Παπούλια), τον Καραμανλή, τον Βαρβιτσιώτη, τον Χατζηδάκη, τον Σπηλωτόπουλο, τον Παυλόπουλο, τον Αβραμόπουλο ...; Αστεία πράγματα!
    Αφού δεν ενδιαφέρονται για τίποτα, ούτε για μεταναστευτικό, ούτε για αξιοκρατία, ούτε για πρόοδο της Ελλάδος ;
    Ήμουνα μικρό παιδάκι και άκουγα Καραμνλής, έγινα μεσήλιξ και ακούω πάλι Καραμανλή; Το ψήφισα παλιά και έκανε δυόμισυ χρόνια να μιλήσει.

    • pinokio avatar
      pinokio @ S.P. 07/05/2012 21:05:58

      Εκτος απο large, διαθετεις και υπομονη :) :) .

  30. Χρήστος Δημάρης avatar
    Χρήστος Δημάρης 07/05/2012 13:42:29

    ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗ-ΠΑΤΡΙΔΑ-ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ: Όλοι πρέπει να ενωθούμε και να υπερασπισθούμε αυτό που μας είπε ο Ελληνικός λαός με την ψήφο του. Τονίζω πως ο Ελληνικός λαός έδειξε με τον πιο καθαρό τρόπο πως δεν θέλει μια "αριστερή" ή μια "δεξιά" κυβέρνηση. Θέλει δικαιοσύνη και σεβασμό στην πατρίδα μας και την πίστη μας.

  31. geopan avatar
    geopan 07/05/2012 13:48:29

    βλέποντας όλα τα σχόλια ένα έχω να πω:όλοι καταδικάζουμε τη χ.α. ως νεοναζί-φασίστες κλπ αλλά ΟΛΟΙ κατηγορούμε το λαό ότι δεν ξέρει τι του γίνεται και άλλα φαιδρά. Ρε δημοκράτες όλοι σας γιατί δεν παραδέχεστε ότι όλοι κατά βάθος θα θέλατε να επιβάλετε την "σωστή" άποψη σας με επίφαση δημοκρατίας;απαξιώνετε τους ψηφοφόρους των άλλων κομμάτων και διεκδικήται την απόλυτη αλήθεια;
    Πως θα σπάσει αυγά ο Σαμαράς;με τραγάκηδες-γιακουμάτους και σια;
    Για ποια παράταξη μιλάτε;Ο Σαμαράς όταν ξεκίνησε πήγαινε στο μνημόσυνο της πηγάδας του Μελιγαλά.Μετά το "ξέχασε¨!!Που είναι η Δεξιά παράταξη;Με αρούληδες δεν κάνεις τίποτα!Και όσο συνεχίζετε να σκέφτεστε έτσι καληνύχτα σας

  32. juliet avatar
    juliet 07/05/2012 13:49:42

    Παύλο,
    χαιρετώ .......εμ ,ολόκληρο πόρτο μου έδωσε ο Οφις να φυλάω ...το άρθρο του Κώστα δεν θα κάλυπτα;
    Πονάω ,βρε Παύλο ,πονάω .....

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ juliet 07/05/2012 22:08:34

      juliet,
      σε εξουσιοδοτώ να με καλύπτεις όταν απουσιάζω!

      • juliet avatar
        juliet @ Κώστας Ροδινός 07/05/2012 22:15:22

        Κώστα,
        Kαλησπέρα,τιμή μου....

  33. geothe avatar
    geothe 07/05/2012 13:52:17

    Δεν καταλαβαίνω τον "ένοχο" τρόπο με τον οποίο προτείνετε όλοι σας (σχεδόν) κάτι πολύ σωστό, καθαρά πολιτικό και εντέλει αυτό που θέλει ο "σοφός" ελληνικός λαός.
    Ο Αντώνης Σαμαράς κατά τη γνώμη μου πολιτεύηκε με λάθος και ίσως ολέθριο τρόπο για την παράταξη. Πολιτεύθηκε όμως ευθέως και έντιμα. Δεν κορόιδεψε κανέναν για τις προθέσεις του. Ο ελληνικός λαός δεν συμφωνεί, είναι σαφές. Ας δοθεί έστω η ανοχή στους Τσιπραμένους να κυβερνήσουν και στις μαύρες μπλούζες να μπουν στο Κοινοβούλιο. Αν αυτή είναι η θέληση του λαού, έτσι ας γίνει, γιατί αυτή η πιθανή πολιτική κατεύθυνση του Σαμαρά έχει κάτι κακό;

    • saviola avatar
      saviola @ geothe 07/05/2012 14:02:06

      To Οχι μνημόνιο Ναι μνημόνιο δεν είναι κοροϊδία;

  34. Ανδρομέδα avatar
    Ανδρομέδα 07/05/2012 13:52:23

    Πες τα ρε Top! Χάος και τέφρα. 10% στον άνθρωπο που είπε η παιδεία είναι πολυτέλεια; Χάος και τέφρα σε όλους σας. Να πάρει ο Τσίπρας την εσωτερική ασφάλεια, να πάρει την άμυνα, να πάρει το εξωτερικών, να πάρει και ο Καμμένος μαζί με τον Λαφαζάνη την οικονομία αφού συμφωνούν. Και δεν τους εμποδίζουμε άλλο καθόλου να καταστρέψουν τη χώρα. Έκανε ο ΠΑΣΟΚος μάγκα τον Τσίπρα με το λεφτά υπάρχουν για άλλη μια φορά και οι δεξιοί δήθεν δεν κατάλαβαν γιατί ο Σαμαράς στήριξε τη δανειακή σύμβαση. Χάος και Τέφρα..πολύ καλά το είπες... και θα καταλάβουν και οι δεξιοι γιατί στήριξε τη δανειακή.

  35. o deksios avatar
    o deksios 07/05/2012 13:53:07

    το ειπαμε..
    ο συριζα ειναι συνασπισμος κομματων, και ως τετοιος δεν εχει το μπουνους των 50 εδρων.. για αυτοδυναμια θελει ποσοστο 50%

  36. Αφροδίτη avatar
    Αφροδίτη 07/05/2012 13:56:10

    Όχι, κατηγορηματικό! Αγαπητή juliet αυτή η άποψη είναι κυρίαρχη, των λεγομένων σταγονιδίων της ατυχήσασας, τα οποία έμειναν μέσα στην παράταξη για το "εντός και επί τα αυτά" τρόχισμα του Αντώνη. Ο "γυιος" είναι ένα από τα "έξυπνα" άλλοθι των πεμπτοφαλαγγιτών!

  37. Παύλος avatar
    Παύλος 07/05/2012 14:00:31

    Mara μου , συμφωνώ απολύτως μαζί σου !
    Προτείνω ο Σαμαράς να εξωθήσει τα πράγματα προς αυτή μόνο την κατεύθυνση: Να αναλάβει πρωθυπουργός ο Τσίπρας !
    Να δει κι αυτός και ο ......ώριμος λαός ( ελπίζω να θυμάσαι ποιά είναι η θέση μου , για το πόσο ώριμος είναι ο λαός), τί εστί ..βερίκοκο !!!!!
    Και μην μου πει κανείς διάφορα περί εθνικού συμφέροντος, γιατί τώρα πια κατάντησε αηδία: Ακριβώς επειδή προτίμησε το Εθνικό συμφέρον , ...."λούστηκε" τη μ-----α του "ώριμου" Ελληνικού λαού !
    Α περάσουν αύριο, μεθαύριο από το ταμείο όλοι αυτοί οι μάγκες που υπερήφανα, αντί να ξεγελάσουν τον υποψήφιο βιαστή τους, προτίμησαν να τον βρίσουν .
    Είναι κι αυτό μια θέση !
    Καιρός να απολαύσουν το βιασμό !
    Είναι κι αυτό μια θέση !

  38. δρόμος avatar
    δρόμος 07/05/2012 14:01:13

    εκτός του χάους (στα οικονομικά) είναι και τα εθνικά!!! θα παίξουμε?

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ δρόμος 07/05/2012 16:56:17

      Με τα μυαλά που είδα ότι ψηφίσαμε χθες, τα Εθνικά θέματα δε τα υπολόγισαν οι Έλληνες...

      • kas avatar
        kas @ Γεώργιος Τ. 07/05/2012 20:43:40

        στα εθνικά...θα δώσε λύση στο φυρομ
        λίγη Θράκη στοις τούρκοι
        λίγη Κρήτη ανεξάρτητη
        λίγη Ηπειρο στοις αλβανοί

        πολλοί νέοι ψηφοφόροι μπάγκλα-ντες

        λίγο θάλασσα και το αγόρι μου

        ps-...όταν ηρωποιείς αυτόχειρες που καλούν σε ένοπλο αγώνα

        λούσου τα

  39. Περαστικός avatar
    Περαστικός 07/05/2012 14:01:35

    Το πρόβλημα αυτήν την στιγμή το έχει κυρίως η ΝΔ που είναι το πρώτο κόμμα και η οποία είναι εγκλωβισμένη σε μια αδιέξοδη στρατηγική. Μια εκ-νέου συμμετοχή σε μνημονιακή κυβέρνηση θα ήταν ταφόπλακα. Δεν βλέπω παρά μόνο δύο (δύσκολες) επιλογές α)Προσπάθεια για δημιουργία κυβέρνησης που θα αλλάξει πραγματικά πολιτική σε σχέση με το μνημόνιο (σε μια τέτοια κυβέρνηση θα μπορούσε να συμμετέχουν και ΠΑΣΟΚ-ΔΗΜΑΡ-ΑΝΕΛ) αλλά δεν ξέρω πόσο είναι εφικτό β)νέες εκλογές με στόχο τnν αύξηση των ποσοστών ή την αυτοδυναμία με κίνδυνο όμως να υπερκεραστεί από τον ΣΥΡΙΖΑ.

    Από την άλλη μεριά, ο Τσίπρας δεν θέλει να κυβερνήσει σαν δεύτερο κόμμα διότι προφανώς θεωρεί (και δεν έχει άδικο μεταξύ μας) ότι θα είναι όμηρος της ΝΔ-ΠΑΣΟΚ. Θέλει να ξαναγίνουν εκλογές έτσι ώστε να έρθει πρώτο κόμμα και με την αβάντα των 50 εδρών να είναι σε θέση ισχύος.

  40. o deksios avatar
    o deksios 07/05/2012 14:03:29

    Συγγνωμη, εσεις θεωρειτε πιθανο ο τσιπρας να δεχθει να κυβερνησει με ανοχη της νδ?
    μονο αν ειναι εντελως χαζος...
    ενω εχει την τρελη ελπιδα να βγει πρωτο κομμα στις επομενες εκλογες, θα δεχθει να κυβερνησει ενα τριμηνο, υπο τον ελεγχο της νδ, για να παει μετα σε ποσοστα 2-3%?
    τετοια λαθη μονο η νδ κανει...

    • pinokio avatar
      pinokio @ o deksios 07/05/2012 21:12:06

      !!! like

  41. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 07/05/2012 14:06:17

    Αν και ο σχολιασμός στη συγκεκριμένη (και όχι μόνο) ανάρτηση βρίθει κραυγών και οποιαδήποτε άλλη πρόταση αυτή τη στιγμή φαίνεται να κατασπαράσσεται στο λάκκο των λεόντων, θα τολμήσω να υπερθεματίσω στην πρότασή σου (και εκείνη του Ροδινού) και να αναφέρω προς σκέψη το όνομα του Β. Μαρκεζίνη ως πρωθυπουργού κοινής αποδοχής.

    Με βάση τις θέσεις του, νομίζω ότι είναι αυτή τη στιγμή ο μόνος (εκτός από τον Σαμαρά, που όμως δεν θα αποδέχονταν οι άλλοι) που θα μπορούσε να συμπυκνώσει κύρος, επιθυμία, πειθώ και διαπραγματευτική ικανότητα για σοβαρή αλλαγή του μνημονίου.

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ Αυριανιστής 07/05/2012 22:14:13

      το πραγματικό μέτρο σύγκρισης θα ήταν τον πρωθυπουργό να τον υποδείξει ο κ. Τσίπρας!

  42. avanti avatar
    avanti 07/05/2012 14:07:14

    Εχω μιά απορία, η ΝΔ δεν είχε δικές της δημοσκοπήσεις για το που πάει το πράγμα? Και εάν είχε και γνώριζε γιατί επέμενε για εκλογές?
    Ας πηγαίναμε μέχρι τον Σεπτέμβριο ή και αργότερα με τον Παπαδήμο, έτσι κι αλλιώς ότι ήταν να ψηφιστεί ψηφίστηκε, ότι ζημιά ήταν να γίνει έγινε.
    Τώρα ας περιμένουμε λοιπόν να φθαρεί στα μάτια του κόσμου ο Τσίπρας & ο Καμμένος και βλέπουμε .... παλιά η ΝΔ περίμενε την φθορά του ΠΑΣΟΚ. ΟΚ, όλα καλά.

    • pinokio avatar
      pinokio @ avanti 07/05/2012 21:15:42

      Πες τα. Τα μετρα του Ιουνιου πως θα τα επαιρνε ρε παιδια?
      11 δις περικοπες? απο που? Τις απολυσεις των δημοσιων υπαλληλων ποιος θα τις κανει?
      Εχετε αισθηση του τι θα γινοταν?
      Σας περναει εστω φευγαλεα απ το μυαλο?

  43. juliet avatar
    juliet 07/05/2012 14:11:28

    Aφροδίτη μου,
    χαιρετώ ....τώρα δεν θέλω να πω ,γιατί και εγώ πέντε θέλω να δώσω χωρίς αλλοθι ,συνηδειτοποιημένα!

  44. dikefalosaitos avatar
    dikefalosaitos 07/05/2012 14:11:31

    Φίλε geopan, έχεις μιλήσει με άνθρωπο που ψήφισε Τσίπρα, Καμμένο, ΧΑ για πρώτη φορά;
    Εάν ναι, σου είπε για ποιό λόγο τον ψήφισε;
    Γνώριζε το πρόγραμμά του;
    Γνώριζε τους υποψηφίους του;
    Ήταν απλά μια ψήφος διαμαρτυρίας;
    Τώρα τους θέλουν να κυβερνήσουν και αυτό που φαντάζονται ως πρόγραμμά τους, ισχύει στην πραγματικότητα;

    • geopan avatar
      geopan @ dikefalosaitos 07/05/2012 14:44:40

      έχω μιλήσει με πολλούς Δεξιούς που έχουν αγανακτήσει με την πορεία που έχει πάρει η παράταξη!αυτή η μετάλλαξη της Δεξιάς παράταξης, αυτό και έτσι και γιουβέτσι δεν παλεύεται!και ξαναλέω αν δεν τιμάς την ιστορία σου(που ο Σαμαράς φαίνεται ξεχνάει) και πας με τους ίδιους που έχουν γίνει πασοκότεροι των πασοκων τότε καληνύχτα!Η κωλοτούμπα του Νοέμβρη πληρώνεται και μάλιστα ακριβά!

      • dikefalosaitos avatar
        dikefalosaitos @ geopan 07/05/2012 14:59:49

        Για να καταλάβω, η ΝΔ έχει μεταλαχθεί και τιμωρούμε αυτή και τον Αρούλη, ψηφίζοντας κόμματα που δεν γνωρίζουμε τι πρεσβεύουν.
        Θα μπορούσα να δεχθώ κάποιον, ο οποίος έχει απηυδήσει και ψάχνει μέσα από τα προγράμματα των κομμάτων και ακούγοντας τι του λένε, να βρει αυτόν που τον εκφράζει, ακόμα σε κόμμα του 0,20%.
        Τώρα δεν τιμωρείται ο Αρούλης και ο κάθε Αρούλης, αλλά ο απλός κόσμος.
        Δικαιώνονται αυτοί που φώναζαν να ψηφίσουμε ΧΑ, Καμμένο, ΣΥΡΙΖΑ, για να επικρατήσει το χάος.
        Σας τράβηξαν οικειοθελώς στο χάος τους.

    • Μακεδόνας Θεσσαλονικιός avatar
      Μακεδόνας Θεσσαλονικιός @ dikefalosaitos 07/05/2012 15:46:09

      Δικέφαλε αετέ.
      Τους δυσαρεστημένους δεξιούς τους βλέπεις σε καθημερινή βάση μέσα στα αντινέα.
      Οι φωνές τους μετατράπηκαν σε κραυγές,αλλά δεν εισακούσθησαν δυστυχώς.
      Αυτοί που ψήφισαν τη χρυσή αυγή,τον Καμμένο και τον Τσίπρα,γνώριζαν καλά τι κάνουν.
      Εσείς οι δεξιοί προσπαθούσατε με φλογίτσες ελπίδας να διεγείρετε το πολιτικό κριτήριο των Ελλήνων,αλλά δε σας βγήκε.
      Οι προαναφερόμενοι τα κατάφεραν καλύτερα διότι βρίσκονταν στους δρόμους,στα σπίτια,τις αγορές,σφιγμομετρώντας τους συμπολίτες μας.
      Μη ρίχνετε τις ευθύνες στον κόσμο,που εσείς απογοητεύσατε με την πολιτική σας.
      Δεν καταφέρατε να σταματήσετε να αλληλοτρώγεστε,αλλά
      αυτό δε σας εμπόδισε να επιθυμείτε την αυτοδυναμία πριν τις εκλογές.
      Μετά τις εκλογές έχει ο Θεός.
      Τα αποτελέσματα των εκλογών μπορεί να μην έδειξαν τι θέλουν οι Έλληνες,πιστεύω όμως ότι έδειξαν με τον πλέον ηχηρό τρόπο τι δεν θέλουν.
      Λάβετέ το επιτέλους υπ'όψιν,φροντίζοντας να βελτιωθείτε
      για να μην εξαφανιστείτε (βλέπε πασοκ).
      Και κάτι άλλο.
      Οι διαφορές των κομμάτων μπορούν να γεφυρωθούν,εάν όλοι θελήσουν ειλικρινά να αλλάξει κάτι σ'αυτόν τον τόπο.
      Ο λαός θέλει.Είναι μπερδεμένος λίγο,περιμένει όμως από τους ταγούς του να τον ξεμπερδέψουν.
      Ζητάει τα αυτονόητα με λίγα λόγια.
      Μπορώ να φανταστώ το ΣΥΡΙΖΑ να συγκυβερνεί με τη Νέα
      Δημοκρατία.Γιατί όχι;
      Για τη σωτηρία της χώρας μιλάμε.
      Στο λεκανοπέδιο Αττικής ο ΣΥΡΙΖΑ βγήκε πρώτο κόμμα.
      Οι περισσότεροι ψηφοφόροι του γνωρίζουν τις θέσεις του
      κόμματος αυτού για τους λαθρομετανάστες.
      Λέτε να κολλήσουν σε περίπτωση συγκυβέρνησης με τη Νέα Δημοκρατία ;

      • dikefalosaitos avatar
        dikefalosaitos @ Μακεδόνας Θεσσαλονικιός 07/05/2012 18:01:57

        Φίλε Μακεδόνα,
        - Έχεις δίκιο, τους δυσαρεστημένους δεξιούς ΜΑΣ βλέπω σε καθημερινή βάση μέσα στα αντινέα. Μόνο που γκρινιάζαμε επί πραγματικών προβλημάτων και ζητούσαμε συγκεκριμένες λύσεις και δεν φωνάζαμε χωρίς να ξέρουμε τι μας έφταιγε.
        - «Αυτοί που ψήφισαν τη χρυσή αυγή, τον Καμμένο και τον Τσίπρα, γνώριζαν καλά τι κάνουν.» Δηλαδή;
        - Επίσης έχεις δίκιο στο ότι τα κατάφεραν καλύτερα διότι βρίσκονταν στους δρόμους, στα σπίτια, τις αγορές, σφιγμομετρώντας τους συμπολίτες μας. Πόσο καιρό φωνάζω (πάλι γκρινιάρης, είδες;) ότι ο κομματικός μηχανισμός κάνει λευκή απεργία, επειδή πενθεί για την φυγή της θυγατέρας;
        - «Τα αποτελέσματα των εκλογών μπορεί να μην έδειξαν τι θέλουν οι Έλληνες, πιστεύω όμως ότι έδειξαν με τον πλέον ηχηρό τρόπο τι δεν θέλουν.» Όταν μάθουν αυτοί που ψήφισαν Καμμένο, ΧΑ να μας πουν κι εμάς, έως τότε ελπίζω να μην πηδάμε μάντρες από κήπους για καμιά ντομάτα.
        - «Μπορώ να φανταστώ το ΣΥΡΙΖΑ να συγκυβερνεί με τη Νέα
        Δημοκρατία». Εγώ δεν μπορώ, γιατί δεν μπορώ να φανταστώ την ΝΔ να δημιουργεί Υπατίες, να καίει Πανεπιστήμια.
        - «Στο λεκανοπέδιο Αττικής ο ΣΥΡΙΖΑ βγήκε πρώτο κόμμα. Οι περισσότεροι ψηφοφόροι του γνωρίζουν τις θέσεις του κόμματος αυτού για τους λαθρομετανάστες.» Αυτό προσπαθώ να πω από την αρχή, ότι δεν ξέρουν τι τους γίνεται, την μια φωνάζουν για τους λαθρομετανάστες και ότι φοβούνται να βγουν από τα σπίτια τους και μετά βγάζουν πρώτο κόμμα τον ΣΥΡΙΖΑ.
        Υ.Γ. Τώρα με τον ΣΥΡΙΖΑ, το Μακεδόνας ίσως πρέπει να σκεφτείς να το στρογγυλέψεις λίγο, ας πούμε να το κάνεις Κατωσκοπιανός ή ΕΨΑ.

        • juliet avatar
          juliet @ dikefalosaitos 07/05/2012 19:51:38

          !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

        • Αλεξανδρής Χρήστος avatar
          Αλεξανδρής Χρήστος @ dikefalosaitos 08/05/2012 02:19:24

          ΣΥΡΙΖΑ δεν ψήφισα ποτέ μου,αλλά ούτε και
          Νέα Δημοκρατία.
          Παρ όλα αυτά είμαι της γνώμης ότι μπορούν να γεφυρωθούν οι διαφορές που έχουν τα κόμματα αυτά για το καλό της χώρας.
          Δεν το θέλουν όμως απ'ότι φαίνεται,κι αυτό είναι ολέθριο.
          Στα περισσότερα συμφωνούμε φίλε Δικέφαλε αετέ..
          Αυτό που γράφεις όμως για κατωσκοπιανούς και ΕΨΑ δε σε τιμά.
          Θα σε παρακαλούσα πολύ στο μέλλον όταν
          συνομιλείς μαζί μου να μη χρησιμοποιείς
          τέτοιους χαρακτηρισμούς.
          Με γνωρίζουν αρκετοί εδώ μέσα..ξέρουν ποιος είμαι,πως σκέφτομαι κι από που κατάγομαι.
          Κι επειδή είμαι αλλεργικός στις εξυπνάδες
          σου απαντώ επώνυμα.
          Για τη δράση του παππού μου στο μακεδονικό αγώνα στο πλευρό του Παύλου Μελά θα σου μιλήσω άλλη φορά.

          • dikefalosaitos avatar
            dikefalosaitos @ Αλεξανδρής Χρήστος 08/05/2012 16:42:57

            Φίλε Χρήστο, προσπάθησε να ξεχωρίσεις το χιούμορ στο υστερόγραφο. Ίσως εάν σου έβαζα ένα χαμόγελο δίπλα να το καταλάβαινες καλύτερα.
            Από εκεί και πέρα όμως δεν μου απάντησες σε τίποτα, παρά μόνο ενώ δεν έχεις ψηφίσει ποτέ κατά δήλωσή σου ΝΔ, μας δίνεις μαθήματα για το πώς πρέπει να συμπεριφερθεί η ΝΔ. Καλύτερα τα μαθήματά σου να έχουν παραλήπτη το ΠΑΣΟΚ ή ότι άλλο ψηφίζεις.
            Και σου επαναλαμβάνω, εγώ δεν μπορώ να φανταστώ την ΝΔ να συγκυβερνάει με τον ΣΥΡΙΖΑ, γιατί η ΝΔ δεν δημιουργεί Υπατίες, δεν καίει Πανεπιστήμια.
            Το δικό σου κόμμα προφανώς δεν έχει τέτοια προβλήματα. Συμβούλεψέ τους λοιπόν να συγκυβερνήσουν.
            Όσο για τα υπόλοιπα αναμένω απαντήσεις.
            Φιλικά.
            Υ.Γ. Συγγνώμη που δεν έτυχε να γνωρίζω ποιος είσαι,πως σκέφτεσαι κι από που κατάγεσαι. Πληροφόρησέ με λοιπόν για να γνωρίζω για άλλη φορά.

          • Μακεδόνας Θεσσαλονικιός avatar
            Μακεδόνας Θεσσαλονικιός @ dikefalosaitos 09/05/2012 15:16:25

            Δικέφαλε αετέ.
            Τα επιχειρήματά σου είναι αδύναμα.
            Οι υπατίες και το κάψιμο των πανεπιστημίων εμποδίζουν τη
            Νέα Δημοκρατία να συγκυβερνήσει με το ΣΥΡΙΖΑ;
            Πολλοί δικοί σας έλεγαν ότι ο μόνος που κάνει πραγματική αντιπολίτευση
            είναι ο Τσίπρας,και πολλοί δικοί σας τον ψήφισαν κιόλας.
            Δε βρίσκομουν στην Ελλάδα την Κυριακή των εκλογών.
            Η χώρα μου δε μου δίνει βλέπεις το δικαίωμα της ψήφου μέσω αλληλογραφίας.
            Θα ψήφιζα Σαμαρά.Τον πιο σοβαρό.
            Μπορώ να ασκώ κριτική,και
            δε χρειάζομαι να πάρω την άδεια κανενός.
            Πονώ τον τόπο που με γέννησε, και ανησυχώ γι'αυτά που πρόκειται να έρθουν.
            Κομματόσκυλο δεν ήμουν ποτέ κι ούτε πρόκειται να γίνω.Οι απόψεις που αραδιάζω εδώ μέσα,είναι δικές μου.
            Συμβουλευτικός δεν είναι ο χαρακτήρας των γραφομένων μου.
            Συμβουλές δε δέχεστε ούτως ή άλλως από κανέναν
            και βλέπετε τα αποτελέσματα.Είναι πολλά πράματα που δε θέλετε να δείτε και ν'ακούσετε.
            Σας κάνουν να αισθάνεστε άβολα.
            Έτσι δε βοηθάτε τον πρόεδρο που θέλει να τ'αλλάξει όλα !
            Φιλικά.
            Γεννήθηκα στη Θεσσαλονίκη το 1967.
            Υπηρέτησα τη θητεία μου στο πυροβολικό,(Κόρινθο,Θήβα,Καβύλη,Κιλκίς)με το βαθμό του δεκανέα,και ειδικότητα τεχνικού βοηθού παρατηρητή.
            Είμαι παντρεμένος,έχω δύο κόρες και ζω στο Βερολίνο από το 1989.
            Αυτά για αρχή ,τα υπόλοιπα
            από κοντά, άμα κάτσει ρε αλάνι δικέφαλε.
            (Δεν ξέρω πως μπαίνει το χαμογελάκι,αλλιώς θα το έβαζα).Καλή σου μέρα.

          • dikefalosaitos avatar
            dikefalosaitos @ Μακεδόνας Θεσσαλονικιός 09/05/2012 19:46:51

            “Οι υπατίες και το κάψιμο των πανεπιστημίων εμποδίζουν τη
            Νέα Δημοκρατία να συγκυβερνήσει με το ΣΥΡΙΖΑ;”
            Φίλε Χρήστο, λυπάμαι, αλλά εάν αυτά δεν σου φτάνουν για να μην συγκυβερνάς με τον ΣΥΡΙΖΑ;
            Ακόμα και ως αστείο σου έγραψα περί «Κατωσκοπιανό» και «ΕΨΑ» και παρεξηγήθηκες, φαντάσου τι θα έπρεπε να κάνεις με τον ΣΥΡΙΖΑ που αυτό το έχει ως ιδεολογία, συνωστισμός στην Σμύρνη, οι Σκοπιανοί είναι Μακεδόνες, οι Μουσουλμάνοι της Θράκης είναι Τούρκοι, οι Σκοπιανοί καλώς διεκδικούν αλύτρωτες πατρίδες εντός Ελλάδος και τόσα άλλα.
            Χρήστο εάν εσύ συμφωνείς με τα παραπάνω, λυπάμαι αλλά μας χωρίζει χάσμα ιδεολογικό, όπως και την ΝΔ με τον ΣΥΡΙΖΑ.
            Τον άλλο μήνα υπάρχει σύσκεψη του ΝΑΤΟ για ένταξη των Σκοπίων, ας στείλουμε λοιπόν τον Τσίπρα.
            Όμως ακόμα και στα οικονομικά υπάρχει τεράστιο χάσμα. Ο Τσίπρας θέλει να βγούμε από την Ε.Ε. ή εάν μείνουμε να μείνουμε ως γενικοί γαμ…ες.
            Του δίνεις ψήφο ανοχής να κυβερνήσει και να αποδείξει αυτά που λέει και αυτός για να το αποφύγει αρχίζει τις ειρωνείες και το στυλάκι «κάναμε μια πλάκα κι εσείς το πήρατε στα σοβαρά».
            Βρες μου κάποια που μπορούν να γεφυρωθούν και το συζητάμε, όχι όμως του στυλ «με καλή θέληση», πραγματικά γεγονότα.
            Υ.Γ. Ακόμα περιμένω απάντηση στο «Αυτοί που ψήφισαν τη χρυσή αυγή, τον Καμμένο και τον Τσίπρα, γνώριζαν καλά τι κάνουν.» Δηλαδή;
            Υ.Γ.2 χαμογελάκι :)
            Υ.Γ.3 Χάρηκα, αλλά βρε Χρήστο δεν ζήτησα πραγματικά τα στοιχεία σου, να σε πειράξω ήθελα :) για να μην παρεξηγηθείς πάλι, γιατί το χιούμορ σου αδερφέ μου σπάει πόρτες :)

          • dikefalosaitos avatar
            dikefalosaitos @ Μακεδόνας Θεσσαλονικιός 09/05/2012 19:51:00

            άνω-κάτω τελεία : και αμέσως ) και μετά enter. :)

          • Μακεδόνας Θεσσαλονικιός avatar
            Μακεδόνας Θεσσαλονικιός @ Μακεδόνας Θεσσαλονικιός 10/05/2012 03:17:22

            Δικέφαλε αετέ.
            Σου είπα ότι θα ψήφιζα Σαμαρά γιατί το αποσιωπείς;


            Προέχει η σωτηρία της χώρας και γι'αυτό το λόγο πρέπει να υπάρξει το γρηγορότερο δυνατόν κυβέρνηση.
            Υπάρχουν και μέσα στο ΣΥΡΙΖΑ στελέχη που δεν μπορούν να διανοηθούν τη χώρα μας εκτός Ευρωζώνης.
            Γιατί ο κόσμος τώρα ψήφισε Καμμένο;Απάντησε εσύ σ'αυτήν την ερώτηση,δικός σας ήταν ο Καμμένος.
            Γιατί πήρε τόσες ψήφους η ΧΑ;
            Εάν ήσουν κάτοικος κέντρου Αθηνών,και ήθελες να μετακινηθείς με ασφάλεια, δε θα έθετες τέτοιο ερώτημα.
            Τα χαμογελάκια δεν μπόρεσα να τα βάλω..
            έχω μάλλον διαφορετικό πληκτρολόγιο από το δικό σου.
            Δεν καταλαβαίνω το χιούμορ σου..
            ακόμα κι όταν βάζεις χαμογελάκια.
            Στείλε μου σε παρακαλώ το λογαριασμό από τις πόρτες που σου έσπασα..
            Εγώ ότι σπάω το πληρώνω.Έχω ακόμα χρήματα δόξα το Θεό.
            Καληνύχτα,και καλό κουράγιο.

          • dikefalosaitos avatar
            dikefalosaitos @ Μακεδόνας Θεσσαλονικιός 10/05/2012 13:18:37

            Φίλε Χρήστο, δεν αποσιωπώ τίποτα, ίσα-ίσα, σε ρώτησα, μιας και είσαι και Μακεδόνας, την άλλη εβδομάδα υπάρχει σύγκληση του ΝΑΤΟ για την ένταξη των Σκοπίων, να στείλουμε τον Τσίπρα;
            «Αυτοί που ψήφισαν τη χρυσή αυγή,τον Καμμένο και τον Τσίπρα,γνώριζαν καλά τι κάνουν.» Δηλαδή; Δηλαδή; Δηλαδή;
            Εγώ έχω εξήγηση, εάν σερφάρεις λίγο στο antinews θα την βρεις εύκολα, εάν δεν το καταφέρεις, θα σου την πω, αλλά σε παρακαλώ πρώτα πες μου και την δική σου μιας και λες ότι γνώριζαν, για να το λες κάτι θα ξέρεις.
            Χρήστο τις δικές σου τις πόρτες τσεκάρισε :)
            Καληνύχτα.

  45. ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ avatar
    ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ 07/05/2012 14:13:28

    Οριστε 5 πραγματα που θα μπορουσατε να συμφωνήσετε με συριζα ή ΑΕ ωστε να ξεπεραστει η πιθανοτητα ακυβερνησιας.

    1 καταργηση του προσφατου αντιεργατικου νομου
    2 καταργηση του χαρατσιου της εκτακτης εισφορας τωρα
    3 παγωμα πλειστηριασμών πρωτης κατοικιας για 1 1/2 χρονια
    4 επαναφορα αφορολογητου στα 12000
    5 επαναδιαπραγματευση των διοδιων

    • Παύλος avatar
      Παύλος @ ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ 07/05/2012 15:02:53

      "Οριστε 5 πραγματα που θα μπορουσατε να συμφωνήσετε με συριζα ή ΑΕ ωστε να ξεπεραστει η πιθανοτητα ακυβερνησιας. " (ζητώ συγγνώμην για την έλλειψη τόνων, αφού αποτελεί αντιγραφή):

      1 . Να προσέρχεται αφθορί και παρά χρήμα,ο υπουργός της δικαιοσύνης, οποτεδήποτε δικάζεται κάποιος αναρχικός και να καταθέτει υπέρ του !
      2. Το ίδιο , όταν δικάζεται κάποιος ανώμαλος !
      3. Να γκρεμιστούν οι ναοί , ή τουλάχιστον τα καμπαναριά τους , διότι αντίκεινται στην ανεξιθρησκεία, και ενοχλούν τον ύπνο των δημοκρατών !
      4. Όταν κάποιος Πακιστανός, Αλβανός, Ρουμάνος, Αφγανός, συλληφθεί από τα φασιστικά όργανα της Αστυνομίας για κλοπή, βιαιοπραγία, ληστεία, βιασμό, δολοφονία κ.λ.π., να υποχρεούται η κοινότητα, αφ'ενός μεν να οργανώσει εκδήλωση συμπαράστασή τους, αφ' εταίρου δε , να συνεισφέρει στο ...παντεσπάνι του !
      5. Φορολογική αμνηστία σε όποιον δολοφονήσει έναν έστω, ιερωμένο !!!

      • Agriemenos avatar
        Agriemenos @ Παύλος 07/05/2012 23:17:25

        Καλό το αστείο σας κύριε, αλλά δεν γέλασε κανείς. Γιατί, όσο κι αν αρνείστε να το παραδεχτείτε, δεν μπορείτε να κάνετε ότι δεν βλέπετε την πραγματικότητα. Και η πραγματικότητα είναι πως με τις υπογραφές του Σαμαρά και του Βενιζέλου οποιαδήποτε απόφαση της κυβέρνησης (αυτή τη στιγμή και με την προϋπόθεση πως συμμετέχει το ΠΑΣΟΚ και η ΝΔ) τείθεται υπό την έγκριση της Τρόικας. Οπότε δεν βλέπω και σημεία σύγκλισης...
        2,5 χρόνια τώρα η ΝΔ και ο κύριος Σαμαράς έκαναν τις επιλογές τους. Δρέπουν τους καρπούς αυτών των επιλογών

  46. φριξος avatar
    φριξος 07/05/2012 14:14:39

    Λεφτά υπάρχουν για την προεκλογική καμπανιά των κομμάτων (όλων), όπως επίσης και για τις τράπεζες (50δις), όπως επίσης και για τους Φινλανδούς, όπως επίσης για κουρτίνες της Διαμαντοπουλου, όπως επίσης για ειδικούς συμβούλους των υπουργών... ούτε δημ. υπάλληλος είμαι, ούτε συνταξιούχος.

  47. M avatar
    M 07/05/2012 14:16:39

    =+111111111111111111111111

  48. cobalt avatar
    cobalt 07/05/2012 14:23:24

    Μ' αρέσει που κάποιοι κουβεντιάζουν για συγκυβέρνηση σοβαρά και πως αυτή ήταν η θέληση του λαού. Αν πάει εκεί -που εκεί θα πάει, γιατί δεν μπορεί να το χωνέψει ο νούς του πως ο κόσμος ψήφισε έτσι, διότι νόμιζε πως ψήφιζε για εξοστρακισμό- απλά θα είναι το τελευταίο καρφί στο φέρετρο ενός σάπιου συστήματος.

    Ενώ λίγο νηφάλιος να είσαι καταλαβαίνεις πως όλο το πράμα έχει πάει κατά διαόλου και η αίσθηση του λαού είναι αυτή του εκτελεστή με τη χαριστική βολή. Ο καλός Θεός που μας κυβερνάει έχει βάλει όλο το Κράτος και παρακράτος στη βουλή και μια μέρα με ολομέλεια, θα ανοίξουν τα σαγόνια της γής...
    Η μεταπολίτευση πέθανε. Όλα τα σάπια μαζευτήκαν στο ίδιο ράφι. Μαζί τα γκρουπούσκουλα του ΣΥΡΙΖΑ με τα λαμόγια του ΠΑΣΟΚιστάν, τους φλούφληδες της ΝΔ, τους Ναζί του απίθανου Μιχαλολιάκου και τους τυχοδιώκτες απο τις μπλέ και πράσινες πολυκατοικίες. Όλοι μαζί. Γιατί και τη ΧΑ; Γιατι δεν υπήρχαν χειρότεροι και γιατί ένας τρόπος βασανιστηρίου είναι κλείσεις τον άλλο σ' ένα σακί, με μια γάτα και να το πετάξεις στη θάλασσα.

    Κρίμα για τον Αντώνη, αλλά έσφαλε πολλάκις κι ο καιρός δεν ήταν για λάθη και ασκήσεις επί χάρτου, αλλά για ναί ναί, ού ού. Τον ψήφισα μόνο γιατί πιστεύω πως οι διαθέσεις του ήταν αγαθές και γιατί στο κακό που έρχεται, θα έπρεπε να είχαμε έναν συγκροτημένο άνθρωπο επάνω. Ο κόσμος δεν ήθελε. Ήθελε τη δύσκολη τιμωρία γι' αυτούς και για την δική του κάθαρση. Ας είναι.

    Θαρσείτε και να στηρίζουμε ο ένας τον άλλο, έρχονται δύσκολες μέρες.

  49. Διηνεκης avatar
    Διηνεκης 07/05/2012 14:24:45

    Συμφωνώ απόλυτα Τσίπρας Κουβέλης και ρεπουση θα μας σώσουν σίγουρα,θα πάμε όλοι απο συνωστισμό στο λιμάνι του Πειραιά

  50. Παύλος avatar
    Παύλος 07/05/2012 14:25:00

    Πίστεψέ με juliet, δεν συμφωνώ με .....τον πόνο σου !!!
    Μακάρι να μην συνεχίσει την φιλοπάτριδα συμπεριφορά του ο Σαμαράς, για να δουν μερικοί μερικοί για πότε σφίγγουν οι κ-λοι!
    Τότε μόνο θα καταλάβουν οι κατά Σαββόπουλον ....κωλοέλληνες, ότι για να το παίξεις μάγκας, ή πρέπει να είσαι κιόλας, ή πρέπει να μπορείς να πληρώσεις τη μαγιά σου !!!
    Κάτσε λοιπόν κι αγνάντευε ( αντί να πονάς) τους μάγκες, να εισπράττουν τα επίχειρα της μαγκιάς τους !
    Να πονάς μόνο όταν σε ελέγχει η συνείδησή σου !
    Ποτέ άλλοτε !!!!!!!!!!

  51. anonymous avatar
    anonymous 07/05/2012 14:28:24

    Δεν είχες κανένα άλλο μέσο πίεσης εκτός από την ψήφο σου. Το εκλογικό αποτέλεσμα πιέζει αρκετά. Αφού δεν ήθελαν αλλαγή από μόνοι τους, τους αλλάζεις όλους μαζί αλλάζοντας κόμμα.

  52. geothe avatar
    geothe 07/05/2012 14:29:14

    Εννοούσα στην προεκλογική περίοδο, λέγοντας πως ζητά αυτοδυναμία. Γι αυτό που λες ισχύει το παραπάνω σχόλιό μου πως δεν συμφωνώ με τη γενική του πολιτική θέση (ΟΧΙ - ΝΑΙ κλπ.)

  53. juliet avatar
    juliet 07/05/2012 14:30:27

    Παπαδάκη Ανδρέα ,
    είσαι Κρητικός ,η Κρήτη ισοπεδώθηκε ,άνθρωποι αυτοκτονούν κάτω από χρέη ,παιδιά -έχεις παιδί ,η δεν σε νοιάζει γιατί δεν είναι δικά σου-μένουν μόνα με το στίγμα της κοντόφθαλμης επαρχιώτικης νοοτροπίας και εσύ κάνει πολιτική του ''άγεται και φέρεται''.
    Δικαίωμά σου να πιστεύεις ότι θες ,αλλά δεν γίνεται να έρχεσαι την άλλη μέρα και να μας λες εξυπνάδες και να έχεις άποψη όταν εσύ ο ίδιος μας χαιρέτησες χωρίς να σε καλέσουμε.
    Και εγώ διαφωνώ ..αλλά είναι προσβλητικό όταν οι άλλοι χαίρονται να θες να τους πετάξεις χλευασμό.Και όταν έρχονται τα πάνω κάτω να έρχεσαι να σχολιάσεις.Δεν σε είπα ανόητο ...χολή βγάζεις.
    Και ο Βολταίρος που τον συμπαθώ ιδιατέρως λέει:
    ´''Για να πετύχεις στη ζωή ,δεν αρκεί να είσαι ανόητος. Πρέπει να έχεις και καλούς τρόπους''.

    • Παύλος avatar
      Παύλος @ juliet 07/05/2012 15:22:43

      Juliet,
      έχω την εντύπωση ότι τελείς υπό το κράτος .......ιερού θυμού !!!
      Αλά, αν θέλεις , άκουσέ με :
      1. Μην πυροβολείς ανθρώπους που αυτοπυρπολήθηκαν !
      . 2. Κάτσε και απόλαυσε την εικόνα :
      Να αυτομαστιγώνονται !!!!!!!!!!!!

      Οσονούπω !
      Καλομελέτα !

  54. TopGunZ avatar
    TopGunZ 07/05/2012 14:30:59

    Το είχα δηλώσει και παλιότερα, εάν δεν βγει ο Σαμαράς, αντιός μουτσάτσος. Βάζω μπρος για το πτυχίο μου και φεύγω σε καμιά χώρα που οι κάτοικοι σέβονται τον εαυτό τους... Χαράμισα τις 3 πρώτες δεκαετίες της ζωής μου για να βγαίνουν μπροστά οι τελευταίοι, οι τεμπέληδες και οι κομπλεξικοί. Αν είναι να μου δώσει 3-4 δεκαετίες ακόμα ο Θεός πάνω σε αυτόν τον κόκκο που πλανάται στο σύμπαν, θα προσπαθήσω να τον περάσω κάπου που να αξίζει να δώσω ότι έχω να προσφέρω. Με πνίγει πλέον αυτός ο τόπος...

    • juliet avatar
      juliet @ TopGunZ 07/05/2012 15:33:59

      Top,
      ξέρεις πόσο σ'αγαπάω και προηγούμενη φορά σου είπα ..το πτυχίο σου πάνω απ'όλα .
      Πρόσεξε τι θα σου πω...φεύγεις όχι γιατί δεν βγήκε ο Σαμαράς αλλά γιατί το μέλλον σου είναι κάπου αλλού καλύτερα.Μην συνδέεις την απογοήτευση με την πρόοδο.
      Εχεις υποχρέωση απέναντι στον εαυτό σου να πολεμήσεις και να βγείς νικητής γιατί δεν είναι όλοι οι Ελληνες ίδιοι ,δεν είναι τεμπέληδες ,κομπλεξικοί .Οταν έφυγε η κόρη μου προσπάθησα να μετριάσω την αγανάκτηση και της είπα τα ίδια ,έχει την δική σου ηλικία.Μου είπε ότι τις ελεύθερες ώρες της ζωγραφίζει ...φτιάχνει προσωπογραφίες και ότι η ζωή δεν είναι ωραία μόνο στην Ελλάδα.
      Μπορείς να προσφέρεις και από μακρυά.

      • TopGunZ avatar
        TopGunZ @ juliet 07/05/2012 15:47:22

        Οι αδερφές μου αμείβονται ως γιατροί με το εξωπραγματικό ποσό των 800 ευρώ και θα παίρνουν κάποια ψίχουλα παραπάνω για να τους πηγαίνει μία μέσα δύο έξω. Ο πρώτος ξάδερφός μου ξεκίνησε ειδικότητα στη Γερμανία με 2600 και απλά το 8ωρό του. Εννοείται πως ετοιμάζονται σιγά σιγά να φύγουν. Ας κάτσει ο νεοέλληνας να τον κουράρει ο κάθε Μπαγκλαντεσιανός παρέα με τον Πανούλη.

    • Ανδρομέδα avatar
      Ανδρομέδα @ TopGunZ 07/05/2012 15:55:22

      Γιατί μας έδωσαν την ευκαιρία να μείνουμε; Διαφωνώ juliet μαζί σου. Όταν 1/2 νέους είναι άνεργος και οι Έλληνες χθες αποφάσισαν χάος αντί να μπει η χώρα σε μια τάξη, σταθερότητα και να αρχίσει να λειτουργεί και να παράγει, όλοι οι νέοι θα έχουν καλύτερο μέλλον εκτός Ελλάδας. Τι θα κάνετε; Θα τους διώξετε όλους;
      Αν και ξέρω τα ποσοστά που παίρνει ο ΣΥΡΙΖΑ στους νέους,έχουν και αυτοί ευθύνη, δεν ξέρουν και οι ίδιοι τι ψηφίζουν. Δεν επιτρέπεται νέος να ψηφίζει "υψηλά επιδόματα ανεργίας" και να μην ψηφίζει "αντιμετώπιση της ανεργίας".

      • juliet avatar
        juliet @ Ανδρομέδα 07/05/2012 19:49:31

        Ανδρομέδα,
        καλή μου ,η ιστορία επαναλαμβάνεται και κάποιοι άλλοι νέοι κάποια χρόνια πριν επαναστάτησαν για να διαχειριστούν κοινοτικά κονδύλια ,να πάρουν εξουσία ,να εξοπλίσουν την Ελλάδα και να ζήσουν σαν βασιλίαδες .
        Η απάντηση ήτανε για τις επιλογές των νέων.Και τότε κάποιοι έφυγαν ,η έμειναν στην ''ναφθαλίνη'',αντιφρονούντες του σοσιαλιστικού συστήματος.
        Αρα μερικές φορές είναι καλύτερα να φεύγει.

  55. o deksios avatar
    o deksios 07/05/2012 14:31:35

    Αντε παλι..
    Ο ΣΥΡΙΖΑ ΕΙΝΑΙ ΣΥΝΑΣΠΙΣΜΟΣ ΚΟΜΜΑΤΩΝ.. ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΟΝ ΕΚΛΟΓΙΚΟ ΝΟΜΟ ΔΕΝ ΔΙΚΑΙΟΥΤΑΙ ΜΠΟΝΟΥΣ 50 ΕΔΡΩΝ, ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΑΝ ΒΓΕΙ ΠΡΩΤΟ ΚΟΜΜΑ

    • Βασίλης Χ. avatar
      Βασίλης Χ. @ o deksios 07/05/2012 15:26:30

      Φίλε deksie, νομίζω έχεις λάθος. Το μπόνους των 50 εδρών δεν το δικαιούνται συνδυασμοί κομμάτων οι οποίοι έχουν συμπηχθεί μετά τις εκλογές, ενώ είχαν κατέλθει με ξεχωριστά ψηφοδέλτια. Αυτό έχει και μια λογική, γιατί διαφορετικά ανάλογα με τις μετεκλογικές διαπραγματεύσεις και δοσοληψίες θα οδηγούμασταν σε συνεχείς κατανομές και ανακατανομές εδρών. Αν όμως ένας συνδυασμός κομμάτων έχει κατέλθει ως τέτοιος στις εκλογές με ενιαίο ψηφοδέλτιο (όπως είναι ο ΣΥΡΙΖΑ), τότε για τις ανάγκες του εκλογικού νόμου αντιμετωπίζεται ως ενιαίο κόμμα και έχει δικαίωμα στο μπόνους των 50 εδρών.

      • Βασίλης Χ. avatar
        Βασίλης Χ. @ Βασίλης Χ. 07/05/2012 15:34:34

        Διόρθωση: όπου "συνδυασμός" - "συνδυασμοί" διάβαζε "συνασπισμός" - "συνασπισμοί".

  56. anonymous avatar
    anonymous 07/05/2012 14:32:55

    Καλό θα ήταν να μην τη βγαίνεις με κόκκινο σε άτομα που έχουν διαφορετική άποψη από τη δική σου.

    • juliet avatar
      juliet @ anonymous 07/05/2012 15:20:55

      Αυτό κατάλαβες;

      • anonymous avatar
        anonymous @ juliet 07/05/2012 16:21:59

        Σε παρακολουθώ αρκετό καιρό και σου το λέω γενικά.

        • juliet avatar
          juliet @ anonymous 07/05/2012 17:22:15

          Δεν νομίζω ,και θα μπορούσες να μου το πεις όταν το διαπίστωνες ..σήμερα όμως είναι η καταλληλότερη μέρα;

  57. Κώστας Χ. avatar
    Κώστας Χ. 07/05/2012 14:35:27

    Μα ακριβώς το αντίθετο λάθος έκανε ο Σαμαράς. Θεώρησε ότι η συγκυβέρνηση και η δανειακή σύμβαση (οικονομική πολιτική), ήταν προτιμότερη, από την οργή του έλληνα απέναντι στη διακυβέρνηση ΠΑΣΟΚ-ΓΑΠ. Θεώρησε ότι ο μέσος έλληνας ενδιαφέρεται περισσότερο για τη τσέπη του και όχι για την ιδιεολογία του. Όταν το Νοέμβριο ούρλιαζε το σύμπαν -κάνε εκλογές, αυτός προτίμησε άλλα. Οι "ιδεολογικά ώριμοι" τον παρατήσανε. Αυτό πλήρωσε, γιατί δυστυχώς την πιο σωστή στιγμή έκανε το πιο τραγικό λάθος, δεν άκουσε την καρδιά του.

  58. axis avatar
    axis 07/05/2012 14:36:32

    Πρόεδρε, η χώρα βυθίζεται στο χάος. Οι ευθύνες σου ως αρχηγός του πρώτου κόμματος είναι τεράστιες και ιστορικές. Τρεις δρόμοι υπάρχουν.
    * Πρώτος δρόμος: Δίνεις τη δυνατότητα σε "αντιμνημονιακή" κυβέρνηση Τσίπρα - Καμμένου να κυβερνήσει τον τόπο. Ξεσκεπάζεται η ανικανότητά τους αλλά η χώρα καταστρέφεται οριστικά.
    * Δεύτερος δρόμος: Μια συνεργασία με Βενιζέλο με τη βοήθεια ίσως κάποιων άλλων βουλευτών. Σώζεις προσωρινά την κατάσταση αλλά διαλύεις τη ΝΔ γιατί στις επόμενες εκλογές, που δεν θα αργήσουν, δεν θα βρεις ούτε την ψήφο σου.
    Τρίτος δρόμος: Επανένωση της δεξιάς με πρόσκληση Καραμανλή για λόγους εθνικής ασφάλειας. Κάτω από ένα σχήμα τύπου Συνασπισμού κατεβαίνουν σε κοινό ψηφοδέλτιο ως συνεργαζόμενα κόμματα η ΝΔ, ο ΛΑΟΣ, η Δημοκρατική Συμμαχία και όσοι βουλευτές του Καμμένου το επιθυμούν. Το σχήμα παίρνει αυτοδυναμία, κυβερνά τον τόπο, διαλύει ΠΑΣΟΚ και Τσίπρα και επαναφέρει την περηφάνια και την αυτοπεποίθηση στις ψυχές των δεξιών ψηφοφόρων.

  59. Kanaris avatar
    Kanaris 07/05/2012 14:37:26

    Ξανά τα «οίκαδε - λεφτά υπάρχουν» σε όλη τους την μεγαλοπρέπεια! Σε περίπτωση που δεν είναι εφικτή η συγκρότηση κυβέρνησης Εθνικής Σωτηρίας (χωρίς τους νεοναζί) τότε ας επιτρέψει ο κ.Σαμαράς τον σχηματισμό κυβέρνησης μειοψηφίας των «αντιμνημονιακών», χωρίς την συμμετοχή της ΝΔ, και ας στηρίζει μόνο εκείνα τα νομοσχέδια που είναι προς το συμφέρον του τόπου. Μόνο έτσι θα γνωρίσουν πραγματικά όλοι οι παίκτες (ξένοι, λαός, επίδοξοι σωτήρες) τα όρια και τις αντοχές ο ένας του άλλου. Οι άμεσες επαναληπτικές εκλογές δύσκολα μπορούν να σηκώσουν από τον καναπέ τους αυτούς που ακόμα και τώρα προτίμησαν να μην ψηφίσουν (http://www.antinews.gr/2012/05/01/158998/), και είναι σχεδόν απίθανο να συνετίσουν αυτούς που απέδειξαν ότι πιστεύουν στο «γαία πυρί μειχθήτω».

    Εκ των υστέρων δυστυχώς επιβεβαιώνεται ότι η αυτοθυσία του κ.Σαμαρά τον Νοέμβρη του 2011 όχι μόνο δεν αποσόβησε την επερχόμενη τραγική πραγματικότητα, αλλά αντίθετα «έκαψε» την μόνη δυνατή εναλλακτική λύση για την χωρά. Θέλω να πιστεύω ότι μια πιο νηφάλια ανάλυση στο εγγύς μέλλον θα απορρίψει τις «σειρήνες» που ήδη άρχισαν να αθροίζουν τα ποσοστά των επιμέρους νέοφιλελεύθερων ή και ακροδεξιών σχηματισμών προς επανασυγκόλληση της «άλλοτε κραταιάς αστικής παράταξης». Το κόμμα του κ.Σαμαρά έχει πολλές ελπίδες να αναγεννηθεί και να εκφράσει ουσιαστικά και ηγεμονικά τον αστικό πατριωτικό χώρο μόνο όταν συνειδητοποιήσει ότι η εποχή της «άχρωμης διαχείρισης» χωρίς ιδεολογικά στοιχεία πέθανε. Η ισχυρή και ενιαία ιδεολογική συγκρότηση πάνω στις διαχρονικές Ελληνικές αρετές και αξίες είναι απαραίτητη προϋπόθεση για να πάρει σάρκα και οστά το νέο όραμα. Δυστυχώς εκτός από τις ομιλίες του ίδιου του κ.Σαμαρά την προεκλογική περίοδο (και κάποιων «ελαχίστων ωραίων» στο antinews ή αλλού, πχ καφέ LOST) δεν αρθρώθηκε κανένα ιδεολογικό μανιφέστο που να πείθει τον κόσμο, ενώ τα «προβεβλημένα» στελέχη της ΝΔ όλη αυτή την προηγούμενη περίοδο συνέχιζαν να συμπεριφέρονται σαν να ήταν οι «διαχειριστές» του 2005. Να θυμώστε πάντα ότι ο Ελληνικός Λαός είναι ικανός να υποστεί τεράστιες θυσίες και μαρτύρια, αρκεί να νοιώθει ότι είναι στρατευμένος σε υψηλά ιδανικά και οράματα, και ότι οι ηγήτορες του συμπάσχουν μαζί του. Αντίθετα είναι από τους πιο ατίθασους και δυσκολοκυβέρνητους λαούς, ότι θεωρεί ότι εμπαίζεται και αυτοί που τον κυβερνούν πλουτίζουν από τους κόπους του.

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ Kanaris 07/05/2012 16:46:37

      Ωραία κε Κανάρη, στην επόμενη πληρωμή μισθών, άς πληρώσουν τους ΔΥ και τους συνταξιουχους με "πακέτα ιδεολογίας", αντί Ευρώ.
      Σεις οι "λαικο"δεξιοί, έχετε γίνει χειρότεροι από το Πολίτμπυρο της κας Αλέκας, ίσως και επό την Επισκοπική σύνοδο των Μαρτύρων του Ιεχωβά.
      Λυπάμαι, νοσταλγώ ήδη τον Πάκη και τον Ζάν Ζάκ Ρουσώ.

      • Kanaris avatar
        Kanaris @ Ο Θείος 07/05/2012 17:39:10

        Αγαπητέ Θείε,
        Δεν είμαι λαικοδεξιός. Για πρώτη φορά στα 52 μου ψήφισα ΝΔ, πιστεύοντας στις αρχές και την ειλικρίνεια του κ.Σαμαρά. Θα συνεχίζω να το κάνω όσο εκείνος συνεχίζει να δείχνει τα ίδια δείγματα γραφής, ασκώντας καλοπιστή κριτική σε αυτά που εγώ κρίνω σαν άτοπα. Αν η όμως επίσημη ιδεολογία αυτού του κόμματος είναι η με κάθε μέσο νομή της εξουσίας (για ίδιο όφελος τις πιο πολλές φορές), κόντρα στο καλό αυτού του τόπου, τότε καλό είναι να λεχθεί επίσημα και ειλικρινά, ώστε να ξέρει ο καθένας που βαδίζει. Και μην ανησυχείτε εγώ δεν πρόκειται να σας ζητήσω πίσω την ψήφο μου γιατί ήταν συνειδητή επιλογή αρχών, και όχι προκαταβολή για κάποιο αλισβερίσι.
        Επί της ουσίας οι ίδιοι οι ΔΥ και οι συνταξιούχοι μίλησαν χθες, πιθανά με τρόπο αυτοκτονικό, όμως πιο περήφανο από ότι εσείς και εγώ. Και για να σας προλάβω, ναι, θα φάνε την υπερηφάνεια τους για μεσημεριανό στις 2 του Ιούνη, όταν δεν θα έχουν μισθό. Όμως μην ανησυχείτε, εγώ, εσείς, και ο Πάκης θα συνεχίσουμε να τρώμε κανονικά.

        • Ο Θείος avatar
          Ο Θείος @ Kanaris 07/05/2012 18:46:32

          Για τον Πάκη είμαι σίγουρος αγαπητέ. Για σας όχι. Για μένα, μια και είμαι μισθωτός του ιδιωτικού τομέα, ακόμη λιγότερο. Μαζοχιστής δεν είμαι πάντως, ούτε αυτοκτονικός.
          Αυτό που το λέτε περηφάνεια, το λέω μη ενημέρωση, παραπλάνηση, αποτέλεσμα "πλύσης εγκεφάλου". Στην καλύτερη περίπτωση έλλειψη ρεαλισμού.

  60. Παπαδάκης Aνδρέας avatar
    Παπαδάκης Aνδρέας 07/05/2012 14:45:20

    Ναι, σωστά, έχεις απόλυτο δίκαιο σ' αυτό.

    Εκτιμώ όμως οτι αν φτάσουμε εκεί, σε εκλογές μετά από ένα μήνα, οι αριστεροί και συνοδοιπόροι, θα σπεύσουν κάτω από τις νέες εξελίξεις, με την διαφαινόμενη δυναμική της υπάρχουσας παράστασης νίκης, να παρουσιάσουν ένα δήθεν κόμμα ενιαίας αριστεράς, με πηχαίο λαικίστικο όνομα.

  61. Αφροδίτη avatar
    Αφροδίτη 07/05/2012 14:47:13

    Αγαπητέ Κώστα Ροδινέ, απογοήτευση και περισυλλογή. Όταν στην Α΄ Πειραιά η Δημοκρατική Αριστερά επιβραβεύεται εκλέγοντας τη Ρεπούση του συνωστισμού, με τον οποίο προσπάθησαν να μπολιάσουν τις συνειδήσεις των Ελληνόπουλων, τότε πρέπει να ψαχθούμε για τα καλά, σχετικά με τη σοφία του ελληνικού λαού.

    Ποιός, ο Πειραιάς που υποδέχθηκε χιλιάδες ξεριζωμένους και κάθε του πέτρα έχει ακούσει τον αναστεναγμό και το λυγμό τους, δεν γίνεται σε αυτόν ο θυμός τους να εκδικείται την ιστορική Μνήμη.

    Θα συμφωνήσω μαζί σου πως πρέπει να βρεθεί λύση διακυβέρνησης της χώρας και πως ήρθε ο καιρός να δείξουν όλοι αν έχουν τα νεφρά, για να εφαρμόσουν τις «ελκυστικές» προτάσεις τους.

    Αφού δεν εκτιμήθηκε το εφικτό και κοστολογημένο πρόγραμμα του Αντώνη και αφού οι αστοχίες των επιτελών της Συγγρού δεν είχαν τελειωμό, λες και συμμετείχαν σε πλειοδοτικό διαγωνισμό, τώρα είναι η ώρα των μεγάλων αποφάσεων.

    Ο Αντώνης, τώρα σήμερα, πρέπει να αναλάβει την ιστορική του ευθύνη και ο κόσμος δεν θα τρώει για πολύ καιρό το χορτάρι του θυμού. Θα καταλάβει πως ο θυμός είναι πολύ κακός σύμβουλος την ώρα της κάλπης και τότε θα πράξει το καθήκον του.

  62. Αφροδίτη avatar
    Αφροδίτη 07/05/2012 14:55:34

    Το φαντάζομαι και γουστάρω!!! Το μόνο που φοβάμαι είναι, μήπως ο Τσίπρας ζητήσει άλλον συνοδό γιατί μπορεί να επικαλεστεί πως ο Αντώνης του πέφτει λίγο ψηλός!

  63. Attilas avatar
    Attilas 07/05/2012 14:57:19

    "Εκείνο που, κατά τη γνώμη μου, πρέπει να αποφευχθεί είναι η άμεση προσφυγή στις κάλπες. Όσοι  ισχυρίζονται ότι ο λαός έχει ήδη μετανιώσει και θα συμπεριφερθεί πιο υπεύθυνα, πολύ φοβούμαι ότι κάνουν λάθος. Το εκλογικό σώμα δεν αλλάζει γνώμη τόσο εύκολα, σε τόσο σύντομο χρονικό διάστημα, εκτός και αν  υποστεί  ένα απρόσμενο και ισχυρό σόκ, π.χ. να μη καταβληθούν οι συντάξεις και οι μισθοί του επόμενου μήνα."
    Πόσο κοντόφθαλμοι είστε. Αντι να πάτε σπίτι σας "νεότευκτοι" νεοδημοκράτες μετά το κατάντημα που ΕΣΕΙΣ κατορθώσατε μας εκβιάζετε ακόμα. Σας είχα προειδοποιήσει - και οχι μόνο εγώ- σε προηγούμενα posts οτι με κυβισθίσεις τέτοιου είδους το 20% θα ήταν το ταβάνι. Aντί λοιπόν να παραιτηθείτε όλοι μαζί και να πάτε σπίτια σας εσείς τις καρέκλες σας. Στις επαναληπτικές το 10% θα είναι άραγε αρκετό για να σας πείσει ότι δεν σας έχουμε ανάγκη ;;;;;;;;

  64. Γιάννης Νικολάου avatar
    Γιάννης Νικολάου 07/05/2012 14:58:10

    1. μέσα στη βουλή τα ντοράκια... έξω ο Φαήλος
    2. θα καταπνίξουμε τη διαπλοκή με τον Ψυχάρη
    κατά τα άλλα φταίνε όλοι οι υπόλοιποι εκτός από εμάς!!

    ...όποιος ανακατεύεται με τα μνημόνια τον τρώνε οι μαύρες κάλπες....

  65. Γ^%%@τα Αποχθες Πτωχευσαμε (ΓΑΠ) avatar
    Γ^%%@τα Αποχθες Πτωχευσαμε (ΓΑΠ) 07/05/2012 14:59:55

    Ο Καμμενος κανει σαν τα παιδακια που δεν τον επαιζαν και τωρα αντιδρα.
    Ο ΣΥΡΙΖΑ νομιζει οτι το ποσοστο του ειναι 60%
    Η ΔΑ γενικολογει
    Η ΧΑ προσταζει να εγερθουμε
    Η ΝΔ και το ΠΑΣΟΚ δεν βγαζουν κυβερνηση.
    Η σταση πληρωμων θα φερει και νεοεισερχομενους της βουλης σε ειδικα δικαστηρια

  66. Kώστας Θ. avatar
    Kώστας Θ. 07/05/2012 15:00:48

    Σιγά μην αφήσουμε τον πρώην Κνίτη να κυβερνήσει. Δεν είστε καλά. Το θέμα είναι να σωθεί η πατρίδα ή να γελάμε με τα παθήματα του Τσίπρα;

  67. Φίλος avatar
    Φίλος 07/05/2012 15:13:45

    Να τα κατεβάσουν τα ρολά αφού πληρώσουν τα χρέη τους στις τράπεζες...

  68. marios avatar
    marios 07/05/2012 15:13:50

    Την ευθυνη για τα εγκληματικα λαθη των συνεργατων του ΠΡΟΕΔΡΟΥ ποιος θα την αναλαβει? 18,9%..............για αυτους που του ελεγαν 30+

    • Απλή σκέψη avatar
      Απλή σκέψη @ marios 07/05/2012 20:11:46

      αυτοί που τον υπονόμευσαν από την πρώτη ώρα που εκλέχτηκε.
      Τους κάθησε ... βαρύς στο στομάχι.
      Εγκληματικά λάθη κάνουν οι συνεργάτες του προέδρου, όταν δουλεύουν μέρα νύχτα και παρουσιάζουν 3 ολοκληρωμένα οικονομικά προγράμματα (ζαππειο 1,2,3);
      Ψάξε αλλού για εγκληματίες.

  69. juliet avatar
    juliet 07/05/2012 15:18:43

    Παύλο,
    Γι'αυτό πονάω που δεν μπόρεσε να πάρει κεφάλια και θα τα ξαναβλέπω ....δεν με νοιάζει που έπεσαν τα ποσοστά ,εμείς ξέραμε άλλοι δεν ήξεραν.
    Από πείσμα ....και που δεν μπορώ να μιλήσω...
    www.youtube.com/watch?v=GTf5MbAYgsk&feature=related

  70. Mara avatar
    Mara 07/05/2012 15:19:03

    Παύλο,
    θέλω εμείς οι "προδότες", οι "δοσίλογοι" να καθόμαστε στην εξέδρα.... και στο γήπεδο.... να βλέπω Τσίπρα-Καμμένο, τα αντιμνημονιακά "κομμάντο"της πολιτικής, τους "πολέμαρχους" της σωτηρίας της χώρας να κάνουν παιχνίδι.....
    Θέλω να δώ τις προεκλογικές μαγκιές να τις κάνουν πράξη και θέλω να τους δούνε φυσικά και αυτοί που τους ψήφισαν....

    • ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ avatar
      ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ @ Mara 07/05/2012 15:51:29

      EΓΩ ΜΑΡΑ ΠΑΛΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΔΩ ΠΟΛΛΟΥΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ "ΕΞΥΠΝΑΚΙΣΤΙΚΟΛΟΓΟΥΣ" ΕΔΩ ΜΕΣΑ ,
      ΤΙ ΘΑ ΛΕΝΕ ΟΤΑΝ ΑΡΧΙΣΟΥΝ ΚΑΙ ΚΑΘΥΣΤΕΡΟΥΝ ΜΙΣΘΟΙ ΚΑΙ ΣΥΝΤΑΞΕΙΣ.

      • Mara avatar
        Mara @ ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ 07/05/2012 16:30:32

        Ά... Πειραιώτη, μην σπέρνεις τον τρόμο.
        Ο Πανούλης θα τα βρεί τα λεφτά, άν δεν τα έχει ήδη βρεί (ξέρεις μωρέ.... από τον Πούτιν), όποτε ουδέν πρόβλημα.....

        Έ...ρέ λαός.....

        • GreekInLux avatar
          GreekInLux @ Mara 07/05/2012 17:38:54

          μα...ο Πούτιν τον Καρατζαφέρη δεν στήριζε; :P

          • Mara avatar
            Mara @ GreekInLux 07/05/2012 19:11:45

            ...ναι αλλά το τσέκ των 130 δις... το έχει δώσει στον Πανούλη....

    • Παύλος avatar
      Παύλος @ Mara 07/05/2012 16:04:41

      Mara μου,
      σε έχω καταλάβει ήδη πόσο υγιώς σκέπτεσαι !
      οψόμεθα !!!!!!!

    • Π avatar
      Π @ Mara 07/05/2012 16:16:44

      Μα , άν κατάλαβες, και εγώ αυτό ακριβώς θέλω !!!

    • Παύλος avatar
      Παύλος @ Mara 07/05/2012 19:58:52

      Με λίγα λόγια Mara μου:
      "...............θέλω να σε δω να σέρνεσαι .......
      και να παρακαλάς" !!!!!!!

  71. Μοναχικός Λύκος avatar
    Μοναχικός Λύκος 07/05/2012 15:22:01

    "Αμόρφωτος λαός"... Σε άλλη χώρα ζεις; Το μορφωτικό επίπεδο των Ελλήνων είναι από τα υψηλότερα στην Ευρώπη. Και θα ήταν ακόμα μεγαλύτερο αν δεν δαπανούσαμε τόσα χρήματα σε εξοπλισμούς (πρώτοι στον κόσμο σε στρατιωτικές δαπάνες σε ποσοστό του ΑΕΠ).
    Σε αντίθεση με το 2009 και το "λεφτά υπάρχουν" ο κόσμος τάχθηκε ενάντια στους δημαγωγούς. Δημαγωγούς του "θα έρθει η ανάπτυξη", "θα κατεβάσω τις κουκούλες" κτλ. Τρανταχτή απόδειξη ο ΣΥΡΙΖΑ. Προσωπικά δεν τον θεωρώ ιδανική επιλογή αλλά σε σχέση με τα παπαγαλάκια του δικομματισμού, είναι πολύ καλύτερος.
    Για να αλλάξει τώρα κάτι στην Ελλάδα πρέπει να υπάρξει παγκόσμια αναθεώρηση της κοινωνίας. Οι ανισότητες θα αποτελούν αγκάθι στα σχέδια των εκάστοτε εξουσιαστών. Δεν μπορεί να υπάρξει μακροχρόνια "κοινωνική λύση" χωρίς την καθολική συμμετοχή των ανθρώπων. Θα το δείτε σε βάθος χρόνου οι εκάστοτε απλοί σκεπτόμενοι. Οι ανθρώπινες αξίες σε συνδυασμό με τις ανθρώπινες ανάγκες οδηγούν την κοινωνία και όχι η μόρφωση ή οι προοδευτικοί.

    • Απλή σκέψη avatar
      Απλή σκέψη @ Μοναχικός Λύκος 07/05/2012 17:59:55

      Τι μόρφωση έχουν αυτοί που ψηφίζουν νεοναζί της Χρυσής Αυγής; Τι μόρφωση έχουν αυτοί που ψηφίζουν το "πολυτέλεια η παιδεία"; Τι μόρφωση έχουν αυτοί που ψηφίζουν ΣΥΡΙΖΑ προστάτη των κουκουλοφόρων- μπαχαλάκηδων, που έκαψαν την Αθήνα μαζί με ιστορικά κτήρια; Δεν έχουν εθνική συνείδηση, ιστορική γνώση και ως εκ τούτου ούτε ιστορική μνήμη.

      • pinokio avatar
        pinokio @ Απλή σκέψη 07/05/2012 21:03:34

        Οση "μορφωση" ειχαν αυτοι που ψηφιζαν ΠΑΣΟΚ- ΝΔ μεχρι τωρα που μας εφεραν εδω που ειμαστε.

      • Μοναχικός Λύκος avatar
        Μοναχικός Λύκος @ Απλή σκέψη 07/05/2012 22:41:05

        Δεν διαφωνώ μαζί σου για τα αίσχη που ανέφερες, αλλά επειδή μιλάς για ιστορική γνώση, εθνική συνείδηση και ιστορική μνήμη. Εσύ απ'όσο καταλαβαίνω υποστηρίζεις την δεξιά.
        Συνεπώς, 1ον: αναιρείς την εθνική σου συνείδηση γιατί η δεξιά ευθύνεται σε τεράστιο βαθμό για το εθνικό ξεπούλημα του μνημονίου. Η αγάπη της για τον αγγλοαμερικανικό καπιταλισμό (τον νεοφιλελευθερισμό του Φρίντμαν)... εθνική συνείδηση σου λένε μετά.
        2ον: Ιστορική γνώση από ποια σκοπιά; Να σου θυμίσω μήπως την αγάπη της δεξιάς για το βασιλικό αξίωμα; Την συνεργασία τους με τους Ναζί και μετέπειτα με τους Άγγλους (Δεκεμβριανά '44) για να μην "κατρακυλήσει" η χώρα; Για μένα ο εμφύλιος που επακολούθησε αποτελεί τεράστιο λάθος, αλλά μην κοιτάμε την μια πλευρά του νομίσματος. Γυάρος, Μακρόνησος...
        3ον: Ιστορική μνήμη λες. Ποια ιστορική μνήμη; Αν το πάμε έτσι τότε πρέπει να γκρεμίσουμε την κοινωνία γιατί χτίστηκε μέσα από αιματηρούς πολέμους, αυταρχικές εξουσίες και θρησκευτικό φανατισμό και ποτέ με πραγματικά δημοκρατικές διαδικασίες. Η ιστορία της ανθρωπότητας είναι μια αέναη μάχη μεταξύ πλούσιων και φτωχών είτε μιλάμε για πολίτες είτε για κράτη. Και δυστυχώς είναι άγραφος κανόνας ότι ο πλουσιότερος πάντα θα επιβάλλεται στους φτωχότερους του. Χαρακτηριστικό πως όλα τα δικαιώματα προέκυψαν από τους κοινωνικούς αγώνες και την απώλεια εξουσιών από τα χέρια των εχόντων.
        Η μόνη ανησυχία που μοιραζόμαστε είναι η άνοδος της ακροδεξιάς.

    • Κώστας Χ. avatar
      Κώστας Χ. @ Μοναχικός Λύκος 07/05/2012 18:37:18

      Μπερδεύεις το μορφωτικό επίπεδο με την εκπειδευτική επάρκεια. Οι απόφοιτοί μας δεν είναι απαραίτητα μορφωμένοι, απλά είναι κατηρτισμένοι στο επαγγελματικό αντικείμενό τους. Ο πολίτης όμως πρέπει να είναι μορφωμένος, όχι κατηρτισμένος.

      • Κώστας Χ. avatar
        Κώστας Χ. @ Κώστας Χ. 07/05/2012 18:39:15

        ουπς... εκπαιδευτική επάρκεια

  72. αγθ avatar
    αγθ 07/05/2012 15:22:02

    Να αναλάβουν ΟΛΟΙ ΑΠΟ ΚΟΙΝΟΥ τις ευθυνες τους! Και να βρούν ΛΥΣΕΙΣ ΑΠΟ ΚΟΙΝΟΥ, ΒΙΩΣΙΜΕΣ! Αυτό θέλει η Κοινωνία και ΑΥΤΟ ΑΚΡΙΒΩΣ ψήφισε! Τέρμα στις αδιέξοδες αυτοδυναμίες και διλήμματα! Καταλάβετέ το, επιτέλους, ΟΛΟΙ ΣΑΣ! Μην επιμένετε στα περι λαϊκιστή και πτωχοπνευματικού "έλληνα"... αυτός, τελείωσε μαζί με τον δικομματισμό, οριστικά χθες. Μην επιμένετε στα περι ακυβερνησίας κλπ. Αυτά ανήκουν στο παρελθόν, οριστικά! Και στην τελική, ένα ΚΡΑΤΟΣ ΠΡΕΠΕΙ να λειτουργεί απρόσκοπτα, ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ από το κάθε εκλογικό αποτέλεσμα... Ξυπνήστε επιτέλους. Αλλιώς, ούτε το ...εκλογικό μέτρο δεν θα πιάσετε στις επόμενες εκλογές...

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ αγθ 07/05/2012 17:51:48

      Κατέβα από τα σύννεφα που ανέβηκες επειδή ανέβηκε πάνω από το 10% το κόμμα σου. Θα βρεις μια Ελλάδα ερείπιο αν αργήσεις λίγο ακόμη να ξυπνήσεις. Αλλιώς θα τη βλέπεις να διαλύεται αν είσαι ξύπνιος και νηφάλιος.

    • Μηχανικός avatar
      Μηχανικός @ αγθ 07/05/2012 21:15:50

      Iδού λοιπόν, πεδίον δόξης λαμπρόν.
      Τώρα που τα κόμματα σας μπορούν να πετύχουν τον στόχο (με την ανοχή της ΝΔ και 10 πρώην βουλευτές της), ξεκινήστε.
      Αφού η ψήφος σας ήταν εναντίον των αδιέξοδων αυτοδυναμιών, γιατί ασχολείστε μαζί μας και με την ΝΔ;

  73. GGL avatar
    GGL 07/05/2012 15:24:08

    H Eλλάδα έχει προ πολλού χρεωκοπήσει αυτή τη στιγμή μας συντηρεί η Ευρώπη. Στην πραγματικότητα είμαστε οι ζήτουλες της ευρώπης. Δυστυχώς έτσι είναι. Αν η ΝΔ ανεχθεί κυβέρνηση Τσίπρα θα είναι συνένοχη για όλα τα δεινά που θα προκύψουν. Μόνη λύση είναι ΑΜΕΣΑ ΝΕΕΣ ΕΚΛΟΓΕΣ. Ας μη ξεχνάμε ότι περίπου 20% των ψηφοφορων δεν εκπροσωπείται μεταξύ των οποίων και ένα 10% κεντροδεξιάς κατεύθυνης. Ας αποφασίσει ο λαός οριστικά και ας διαμορφώσει πλειοψηφία: κυβέρνηση συνεργασίας με βασικό μέτοχο τη ΝΔ όλες τις συνιστώσες της κεντροδεξιάς και ίσως το ΠΑΣΟΚ ή κυβέρνηση της Αριστεράς των πανηλιθίων ελλήνων κτλπ. Ας αποφασίσει ο λαός αν θέλει να είμαστε μία σοβαρή δυτικοευρωπαική χώρα ή να οδηγηθούμε στα τάρταρα τόσο απλά. Ο ΣΥΡΙΖΑ δεν έχει πρόταση που να αντέχει. Δυστυχώς μετά το 19% δεν υπάρχει άλλη λύση από τη επανασύσταση της κεντροδεξιάς με την επιστροφή όσων έφυγαν και συνεργασίας με το μικρό πλέον ΠΑΣΟΚ.

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ GGL 07/05/2012 16:29:41

      "Ο ΣΥΡΙΖΑ δεν έχει πρόταση που να αντέχει".
      Αυτή είναι η βασική αρχή για το τι πρέπει να γίνει.

    • Hellas Special άφιλτρο avatar
      Hellas Special άφιλτρο @ GGL 07/05/2012 17:05:09

      Μας συντηρεί η Ευρώπη αυτή την στιγμή
      αλλά ούτε κουβέντα για το ποιοί ευθύνονται γι αυτό.
      Ούτε λέξη για το ποιοί πρέπει να πληρώσουν για την διαφθορά.
      Μήπως ασπάζεστε την θεωρία του «μαζί τα φάγαμε»; και κατά συνέπεια «εσείς κορόιδα θα πληρώσετε!» των πολιτικών προς τους πολίτες;

      Και για το εάν ο σύριζα δεν έχει πρόταση που να αντέχει μένει να αποδειχτεί στην πράξη.
      «Ιδού η Ρόδος ιδού και το πήδημα!»
      για τον σύριζα που έταζε λαγούς με πετραχήλια.
      Δώστε του την εντολή να φτιάξει κυβέρνηση και δώστε του και ψήφο εμπιστοσύνης.
      Και μετά θα δούμε «πόσα απίδια παίρνει ο σάκος».
      Αν αποδείξει ότι τα καταφέρνει όλα καλά.
      Αν όχι στις αμέσως επόμενες εκλογές θα πάει στα φυσικά του ποσοστά του «μπαίνω δε μπαίνω στην βουλή», εκεί που πάντα ανήκε.

      • dikefalosaitos avatar
        dikefalosaitos @ Hellas Special άφιλτρο 07/05/2012 18:10:24

        Του την δίνουν, δεν την παίρνει.
        Ο Καμμένος ούτε σήκωνε το τηλέφωνο.

  74. ΙΑΣΟΝΑΣ avatar
    ΙΑΣΟΝΑΣ 07/05/2012 15:27:22

    ΜΠΟΡΕΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΑΤΡΙΔΑ ΝΑ ΠΡΕΠΕΙ Ο ΣΑΜΑΡΑΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΤΗΝ ΒΟΗΘΗΣΕΙ
    ΑΛΛΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΕΠΙΛΟΓΕΣ ΤΩΝ ΚΑΤΟΙΚΩΝ ΑΥΤΗΣ ΤΗΣ ΠΑΤΡΙΔΑΣ ΕΓΩ ΔΕΝ ΖΩ ΠΑΡΑ ΓΙΑ ΝΑ ΔΩ ΤΟΝ ΑΛΕΞΗ ΚΑΙ ΤΟΝ ΠΑΝΟ ΧΕΡΙ-ΧΕΡΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΠΡΑΞΗ ΤΙΣ ΜΑΓΚΙΕΣ ΤΙΣ ΠΡΟΕΚΛΟΓΙΚΕΣ
    ΚΑΙ ΤΟΝ ΣΑΜΑΡΑ ΣΤΗΝ ΑΝΤΙΠΟΛΙΤΕΥΣΗ
    ΑΥΤΟ ΜΑΣ ΑΞΙΖΕΙ
    ΚΙ ΑΥΤΟ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΥΠΟΣΤΟΥΜΕ

  75. Γιώργος Χανιώτης avatar
    Γιώργος Χανιώτης 07/05/2012 15:30:25

    Κυριε Σαμαρα ...Δωσε στηριξη στο κυριο Τσιπρα να κυβερνησει ...... σε 6 μηνες θα εισαι πρωθυπουργος!
    Τιποτα αλλο....

  76. Exodos avatar
    Exodos 07/05/2012 15:36:14

    Αν κ δεν είναι αυτό το μείζον, ήδη ο Σύριζα ξεκίνησε διαδιδικασίες κ στις επόμενες εκλογές θα κατέβει ως συμπαγής πολιτικός σχηματισμός κι όχι συνασπισμός.

  77. Αντρίκος avatar
    Αντρίκος 07/05/2012 16:15:47

    Δώστε στο φαντασμένο ΣΥΡΙΖΑ την εξουσία.Θα δει ο Τσίπρας τι ωραία που είναι να κυβερνάς(πόσο μάλλον με 16%)

  78. Δανάη avatar
    Δανάη 07/05/2012 16:22:18

    Αν και ξέρω ότι πάλι δε θα δημοσιεύσετε το σχόλιο μου (η δημοκρατία στο blog σας είναι πολυ υψηλού επιπέδου) λέω: Κύριε Άκαυτε, ή όπως αλλιώς σας λένε δεν ντρέπεστε; Όλοι εσείς που σχολιάζετε δεν ντρέπεστε;; Απαξιώνετε τον ελληνικό λαό που γύρισε την πλάτη του στην υποτέλεια των πολιτικών σας;
    Οταν στην πολιτική στερείς την ελπίδα απο ένα λαό και του παρουσιάζεις την υποτέλεια, την εξαθλίωση, την ταπείνωση ως μονόδρομο θα λάβεις την τιμωρία. Όταν υποκλίνεσαι στις αγορές και στους ξένους (ως μόνιμη εξωτερική πολιτική) ο νέος θα σε περιφρονήσει. Ανοίξτε τα αυτιά και τα μάτια σας πριν να είναι πολύ αργά για τη ΝΔ σας. Α. και κάτι άλλο τα σχόλια εφόσον δεν είναι υβριστικά οφείλετε να τα δημοσιεύετε. Διαφορετικά επιβεβαιώνετε αυτό που όλοι γνωρίζουν άλλωστε, ότι μόνο δημοκρατία δεν υπάρχει στους σχολιασμούς σας. Καληνύχτα σας......

    • factorx avatar
      factorx @ Δανάη 07/05/2012 17:22:23

      Μάλλον πέφτεις θύμα, της ίδιας σου της προπαγάνδας.

    • dikefalosaitos avatar
      dikefalosaitos @ Δανάη 07/05/2012 22:26:13

      Έχεις δίκιο Δανάη, πάρε τώρα τον Καιάδα αγκαζέ και στην Ευρώπη για τουρ.

    • tak avatar
      tak @ Δανάη 08/05/2012 09:25:49

      Αγαπητή κυρία, πέραν των υποδείξεων, έχετε κάτι άλλο να πείτε; Θα σας πείραζε να χρησιμοποιήσετε περισσότερο ήπια τη γλώσσα σας; Σε δημοκρατικούς πολίτες αναφέρεστε, δε θα πρέπει συνεπώς να εγκαλείτε τους σχολιογράφους και να τους καλείτε να ντρέπονται...

  79. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 07/05/2012 16:26:30

    Πολύ σωστά
    & αν υπήρχε κοινός νους αύριο ας έρθει ο κύριος Τσίπρας να κυβερνήσει και να διαχειριστεί και να συνδιαλλαγεί με τους εταίρους στην ΕΕ.
    Σε τελική ανάλυση για όσους τρομάζουν ούτε την Κοινοβουλευτική ούτε την κοινωνική πλειοψηφία διαθέτει και ο έλεγχος θα είναι αμεσότερος και αποτελεσματικότερος από την κυβέρνηση Παπαδήμου.
    Ας δούμε λοιπόν και ας αποδείξουμε και στους πολίτες ότι άλλο η ρητορία και άλλο η πρακτική.

    ΥΓ

    είμαι δε σίγουρος, ότι στις επόμενες ...κάλπες δεν θα έχει ούτε ...3% μετά από 3 μήνες διακυβέρνησης "η συνέχιση της Δημοκρατικής παράταξης της Αλλαγής"...

  80. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 07/05/2012 16:28:12

    Αγαπητέ Κώστα, ο Max Weber, όταν εκφωνούσε εκείνη την περίφημη διάλεξή του, είχε στο μυαλό του όχι απλά "πολιτικούς", αλλά Staatsmänner με "Βεμπεριανό χαρακτήρα": Δηλαδή ανθρώπους με ευρύτερη παιδεία και με πολύπλευρες δεξιότητες, πρακτικές και θεωρητικές, με γνώση της πραγματικότητας και ανθεκτικούς στις "πτώσεις". Πολιτικούς που πέφτουν και χτυπούν, αλλά σηκώνονται πιό δυνατοί και πιό σοφοί.
    Υπάρχουν τέτοιοι πολιτικοί σήμερα; Δεν ξέρω, δεν είμαι αισιόδοξος. Ωστόσο, με το φτωχό μυαλό μου έχει μαλλιάσει το πληκτρολόγιό μου εδώ μέσα, εδώ και 1 -2 χρόνια, να επαναλαμβάνω σχεδόν ίδια πράγματα. Δεν θα τα επαναλάβω, όσοι προσέχουν τα γνωρίζουν.
    Ένα θα πώ: Η διπολική μάχη ΝΔ - ΠΑΣΟΚ εδώ και 2 τουλάχιστον χρόνια, με τον τρόπο που γίνεται και στις συνθήκες της κρίσης, ήταν μια παρωχημένη συνήθεια χωρίς νόημα. Και έβλαψε τη χώρα τα μέγιστα. Όπως γίνεται συνήθως, από τη φθορά των δύο "μονομάχων" επωφελήθηκαν εκλογικά κάποιοι "τρίτοι", κυρίως οι 2 που αναφέρεις.
    Ωστόσο, αυτό το "παιχνίδι" της καυτής πατάτας, άν και κομματικά φαίνεται να βολεύει τη ΝΔ (προσωπικά δεν συμφωνώ καθόλου), δεν είναι λειτουργικό για τη χώρα. Ο κ. Τσίπρας και ο κ. Καμμένος δεν μπορούν ν' αναλάβουν ως κόμματα ευθύνες. Ο δεύτερος για προφανείς λόγους, ο πρώτος λόγω της ετερόκλητης σύνθεσης του κόμματός του και της προγραμματικής ασάφειας. Επιστρέφω λοιπόν στην προχθεσινή σου σκέψη: Κυβέρνηση πολιτική εθνικής σωτηρίας χωρίς βουλευτές ή και με μερικούς βουλευτές, από όλο το φιλο-Ευρωπαικό φάσμα. Π.χ. (για να πώ 2 - 3 ενδεικτικά ονόματα), προσφορά καίριου οικονομικού υπουργείου στον Γιάννη Δραγασάκη του ΣΥΝ, του Υπουργείου Παιδείας στην Άννα Διαμαντοπούλου, κτλ στη λογική αυτή.
    Από την 1η διερευνητική εντολή, και άν δεν τελεσφορήσει, με επιμονή μέχρι τη σύσκεψη υπό τον Πρόεδρο. Και άν συγκροτηθεί, όποιος τολμήσει άς την καταψηφίσει στη Βουλή
    Η ζίγκ ζάγκ γραμμή της ΝΔ από το 1ο μνημόνιο μέχρι χθές, είχε πάμπολλα στρατηγικά και τακτικά λάθη. Μερικά τα έχω επισημάνει. Κυρίως τη βιασύνη για εκλογές. Τα πλήρωσε χθές όλα μαζί.
    Τώρα ένα απομένει, ο τρώσας και ιάσεται.
    Δεν ξέρω άν ΝΔ και ΠΑΣΟΚ θα υπάρχουν του χρόνου. Ούτε για τον ΣΥΡΙΖΑ. Σίγουρα θα υπάρχουν ΕΛΚ, Ευρωπαίοι Σοσιαλιστές, Ευρωπαική Αριστερά, Φιλελεύθεροι, Πράσινοι κτλ και κάποια Ελληνικά μέλη τους. Το βασικό θέμα είναι όμως, σε τι κατάσταση θα βρίσκεται η Ελλάδα.

    • pinokio avatar
      pinokio @ Ο Θείος 07/05/2012 21:30:03

      "Π.χ. (για να πώ 2 – 3 ενδεικτικά ονόματα), προσφορά καίριου οικονομικού υπουργείου στον Γιάννη Δραγασάκη του ΣΥΝ, του Υπουργείου Παιδείας στην Άννα Διαμαντοπούλου, κτλ στη λογική αυτή."
      Θειο εχεις ξεφυγ η μου φαινεται?
      για την Διαμαντοπουλου εννοειται.

      • Ο Θείος avatar
        Ο Θείος @ pinokio 08/05/2012 13:51:38

        Έ άν δεν σ' αρέσει, βάλε τον ....Μαρκεζίνη.
        Υπάρχει και το φάντασμα του Τάκου Μακρή (και της Δοξούλας), για περίπτωση ανάγκης.
        Όλος ο "λαικο"δεξιός δωρεάν τύπος υμνεί τον Τσίπρα.
        H "παροικία του Λονδίνου" χειροκροτεί.
        Όταν ξυπνήσετε, θα καταλάβετε, πολύ αργά.

  81. Γιάννης Ν. avatar
    Γιάννης Ν. 07/05/2012 16:38:06

    Απαιτείται η συγκρότηση ενός εθνικού μετώπου, όπως το 1952 με τον Παπάγο. Θα πρέπει να πρόκειται για νέο κόμμα, με πραγματική διάθεση ρήξης με το παρελθόν, το οποίο θα στηρίξει η Ν.Δ. (μη κατεβάζοντας δικούς της συνδυασμούς) και όλα ανεξαιρέτως τα αστικά κόμματα (έστω ένα μικρό μέρος του ΠΑΣΟΚ). Το ερώτημα είναι ποια προσωπικότητα είναι κατάλληλη να ηγηθεί. Πρέπει να είναι μεγάλου βεληνεκούς και καθολικής αποδοχής. Δυστυχώς, για ακατανόητους σε εμένα λόγους, το αντινεοδημοκρατικό άλογο σύνδρομο είναι πολύ ισχυρό σε μεγάλη μερίδα του λαού, το οποίο προτιμά να ψηφίσει ο,τιδήποτε άλλο, ακόμη και σε περίπτωση που απειλείται η καταστροφή των πάντων. Έτσι όπως ήλθαν τα πράγματα, είναι αναγκαία η άμεση ανασυγκρότηση του αστικού χώρου, χωρίς αναβολή. Σε αντίθετη περίπτωση, οι επαναληπτικές εκλογές θα φέρουν τον λαό στην κυβέρνηση και τον.... Ερτογάν (του οποίου ενεργούμενο είναι ο Τσίπρας) στην εξουσία.

  82. Κυαίστωρ avatar
    Κυαίστωρ 07/05/2012 16:39:28

    Το σύστημα Υγείας στην Ελλάδα ΔΕΝ το απαξίωσε φίλε TopGunZ ο ΣΥΡΙΖΑ και οι Μπαγκλαντεσιανοί, ούτε φυσικά η ΧΑ, η ΔΗΜΑΡ και το ΚΚΕ.
    Το διέλυσαν το ΠΑΣΟΚ και η ΝΔ που άφησαν να συμβαίνουν όργια, καταδίκασαν τους γιατρούς σε μισθούς πείνας σε συνθήκες απαράδεκτες ως άθλιες.
    Πολλοί δικοί μας έχουν πάει γιατροί στην Αγγλία, τη Σκωτία, ακόμη και στη Σκανδιναβία με εξαιρετικούς πρώτους μισθούς. Όμως εκεί δεν τους κοιτάνε με μισό μάτι "α είναι Έλληνας" . Δεν βλέπω το γιατί και μεις θα πρέπει να λέμε "α Μπαγκλαντεσιανός - που βεβαια δεν εχουμε ποτε τετοιους αλλα νταξ"...
    Σαν χώρα πάντως η Ελλάδα προοπτικές για έρευνα δεν προσφέρει ούτε καν στις ανθρωπιστικές σπουδές, κι ας εχουμε τα δις των ΕΣΠΑ που καθονται. Όποιος μπορεί πάει έξω, όποιος δεν μπορεί μένει εδώ....

  83. jk avatar
    jk 07/05/2012 16:47:52

    Οι περισσότεροι εδώ έχουν πάθει παράκρουση. Τόσο πολύ σέβονται τη λαϊκή ετυμηγορία όταν δεν τους είναι βολική ή αρεστή!

  84. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 07/05/2012 16:57:37

    Το ζήτημα είναι ποιός θα κάνει μάτ στην κομματική σκακιέρα ή τι θα γίνει με τη χώρα;

  85. BLACKQUEEN avatar
    BLACKQUEEN 07/05/2012 17:00:51

    Εγώ αυτό που ξέρω, είναι πως στις …Δημοκρατίες (τύπου τέλος πάντων), αποφασίζουν οι πλειοψηφίες (καλώς ή κακώς), για τη ρότα του πλοίου. Οι προχθεσινές και οι παραπροχθεσινές πλειοψηφίες, μας ρίξανε στα βράχια των Μνημονίων (που είναι το ίδιο επαίσχυντα ΚΑΙ ΤΑ 2). Η χθεσινή πλειοψηφία, αποφάσισε να απορρίψει τις γνωστές γκρίζες θάλασσες όπου χρόνια ματαίως πλατσούριζε και να πέσει με ορμή σε έναν νέο ωκεανό…Όταν πέφτεις όμως σε άγνωστα νερά, υπάρχει μεν ο ενθουσιασμός, η μέθη και η αίγλη της περιπέτειας, υπάρχουν απ΄την άλλη κι οι άγνωστοι κίνδυνοι, οι παγίδες και οι δίνες ….. Οι Κύκλωπες κι οι Λαιστρυγόνες….Πρέπει να είμαστε όλοι μας πολύ προσεκτικοί, καθόλου αλαζόνες και σίγουρα καθόλου αντιδρώντες ως …απογοητευμένοι υβριστές και οπαδοί. Δεν πρόκειται περί ποδοσφαιρικού αγώνα, αλλά για τη ζωή μας και για τη ζωή των ερχόμενων γενιών. Η Ελλάδα είναι η πατρίδα ΟΛΩΝ μας και ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙ με οποιοδήποτε κυβερνητικό σχήμα η πλειοψηφία υποδείξει, με όποια πολιτική επιλογή προκριθεί, με κάθε τίμημα και παραμέρισμα προσωπικών φιλοδοξιών. Ποτέ δεν είχα σε εκτίμηση τις διαμορφούμενες από μικροσυμφέροντα και ταπεινά ζητούμενα ‘’κοινωνικές πλειοψηφίες’’…Απλά αναγκαζόμουν να συμβιβάζομαι με τις επιλογές τους, γιατί δεν είχα άλλο δρόμο. Σήμερα, παρατηρώντας τελικά υπό το αβάσταχτο βάρος των Μνημονίων, τους συμπολίτες μου να αποδεσμεύονται δειλά-δειλά από τα παραδοσιακά ψυχικά και πνευματικά τους δεσμά, κοιτώντας τους να επιχειρούν κάποια εσωτερική και εξωτερική ΑΝΑΤΡΟΠΗ, αισιοδοξώ, όχι για το άμεσο αποτέλεσμα της ΄΄επανάστασής τους΄΄, αλλά για την ελπίδα που γεννά η απόφαση της επανάστασής τους…..Θέλω να …..ξαναανακατευτεί η τράπουλα της πολιτικής, να προκύψουν νέες προτάσεις, να εξαφανιστούν απ΄το προσκήνιο προδότες, ανίκανοι, δειλοί και άχρηστοι πολιτευτάδες-λακέδες. Να παραμείνουν μόνον όσοι (από κάθε κομματικό οργανισμό), έχουν να προτείνουν και είναι αποφασισμένοι να εκτελέσουν σχέδια άμεσης ανασυγκρότησης της χώρας μου. Με είχε τόσο επίσης κουράσει, απογοητεύσει και πληγώσει η χρόνια απάθεια, δουλικότητα κι ο ωφελιμισμός των συμπολιτών μου, που σήμερα είμαι αισιόδοξη, απλά και μόνο γιατί τόλμησαν να αμφισβητήσουν τις παρελθούσες επιλογές τους. Δεν είμαι προφήτης, ούτε στρατιώτης, ούτε και κάποιου Θεόπεμπτου ηγέτη ‘’πιστός οπαδός’’, δεν ξέρω ποιός είναι ο ασφαλέστερος, ο πιο δημιουργικός και ο αποτελεσματικότερος δρόμος που πρέπει να ακολουθήσουμε. Θέλω όμως να εμπιστευτώ ξανά το ένστικτο και το πάθος των συμπολιτών μου, να συμμετάσχω σε ένα ελπιδοφόρο ‘’ΕΜΕΙΣ’’, ικανό να χαράξει καινούργιους δρόμους, με περηφάνεια, αξιοπρέπεια, έμπνευση και πάθος. Θέλω μια ζωή που να αξίζει στους απογόνους των ΕΛΛΗΝΩΝ !!!!!!!

  86. ΝΕΟΔΗΜΟΚΡΑΤΗΣ avatar
    ΝΕΟΔΗΜΟΚΡΑΤΗΣ 07/05/2012 17:03:43

    Ο ΛΑΟΣ ΑΠΟΦΑΣΙΣΕ ΑΠΟΨΕ ΚΑΙ ΓΙ ΑΥΤΟ ΑΠΑΙΤΩ ΝΑ ΤΗΡΗΘΟΥΝ ΟΙ ΔΕΣΜΕΥΣΕΙΣ ΤΟΥ ΣΥ.ΡΙΖ.Α. ΘΕΛΩ ΛΟΙΠΟΝ, ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΤΣΙΠΡΑ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΛΟΓΟΥΣ: 1) ΝΑ ΜΟΥ ΑΠΟΚΑΤΑΣΤΗΣΕΙ ΤΟ ΜΙΣΘΟ ΟΠΩΣ ΗΤΑΝ ΤΟ 2009 2) ΝΑ ΚΟΥΡΕΨΕΙ ΤΑ ΔΑΝΕΙΑ ΜΟΥ ΑΠΟ ΤΗΝ ΤΡΑΠΕΖΑ 3) ΝΑ ΕΠΑΝΑΦΕΡΕΙ ΤΙΣ ΣΥΝΤΑΞΕΙΣ ΣΤΑ ΕΠΙΠΕΔΑ ΤΟΥ 2009 4) ΝΑ ΕΠΑΝΑΦΕΡΕΙ ΤΗΝ ΥΓΕΙΑ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΚΑΙ ΠΡΩΤΑ 5)ΝΑ ΚΡΑΤΗΚΟΠΟΙΗΣΕΙ ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ ΤΟΝ ΟΤΕ ΚΑΙ ΤΗΝ ΟΛΥΜΠΙΑΚΗ 6) ΝΑ ΔΙΑΓΡΑΨΕΙ ΜΟΝΟΜΕΡΩΣ ΟΛΟ ΤΟ ΧΡΕΟΣ 7) ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΤΙΣ ΑΠΟΖΗΜΕΙΩΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΗ ΓΕΡΜΑΝΙΑ ΚΑΙ 8)ΝΑ ΔΙΩΞΕΙ ΤΗΝ ΤΡΟΪΚΑ.

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ ΝΕΟΔΗΜΟΚΡΑΤΗΣ 07/05/2012 17:23:44

      Εγώ προτιμώ να τα επαναφέρει όλα στα επίπεδα του 2000. Υπήρχε πρωτογενές πλεόνασμα, stupids, και ελάχιστοι είχαν πάρει δάνεια!

      • KA avatar
        KA @ Ο Θείος 07/05/2012 17:35:39

        Ναι αμέ. Με μερικά swaps με τη Godmann Sachs βγάζω κι εγώ ένα πρωτογενές πλεόνασμα ΝΑ (με το συμπάθιο!).

        Σε ποιά χώρα, το 2000 ελάχιστοι είχαν πάρει δάνεια; Γιατί στην ΕΛλάδα, μέχρι και για να παίξεις χρηματιστήριο είχαν βγεί δανειακά "προϊόντα" στην ελλάδα του Σημίτη. Μήπως το ξεχάσατε; Για να μην πούμε για τα 'ακοπα διακοποδάνεια' που διαφήμιζε ήδη η Εθνική (αυτά ίσως ήταν λίγο αργότερα, αλλά δεν είμαι και σίγουρος ..)

        Βέβαια, όλα τα νοικοκυριά, είχαν πλεόνασμα: επειδή μετρούσαν σε πολλές χιλιάδες ευρώ τα αποτελέσματα των limit ups στο Χρηματιστήριο. Μόνο που όταν έσκασε η φούσκα και έκατσε ο κουρνιαχτός, έφυγαν τα πλεονάσματα και έμειναν τα χρέη ... Όπως και στο κράτος που άφησε ο Σημίτης. Μόλις τελέιωσαν τα ολυμπιακά έργα (το μεγάλο φαγοπότι, έπρεπε να γράψω, αλλά τέλος πάντων ...) και η "ανάπτυξη" 5% (με τις μίζες, τα δανεικά, κτλ.), τότε φάνηκε η γύμνια.

        Πίσω στο 2000 λοιπόν. Αλλά μάλλον προ Χριστού.

        • Ο Θείος avatar
          Ο Θείος @ KA 07/05/2012 18:25:19

          Οι αστοί και διάφοροι κομματοχλέμπουρες παίζανε το 2000 στο χρηματιστήριο και παίρνανε διακοποδάνεια. Πρόβλημά τους καπιταλισμό δεν θέλουνε;
          Αλλά ου κουτσός κυρ Μήτσος δεν είχε ακόμη στεγαστικό δάνειο. Ούτε αγροτικά Cayenne (ΧηΓάκηδες) κυκλοφορούσαν στη Λάρισα.
          Έι ξυπνήστε, δείτε και κανένα διαχρονικό διάγραμμα δημόσιου χρέους!

          • franc avatar
            franc @ Ο Θείος 07/05/2012 18:41:04

            Aγαπητέ Θείο ,
            Εκανα ότι μπορούσα να προειδοποιήσω προεκλογικά τον Σαμαρά, αλλά φαίνεται δεν με διαβάζει... Εσύ, επιμένεις?...

          • Ο Θείος avatar
            Ο Θείος @ franc 07/05/2012 19:26:05

            Δεν θα το παραδεχτεί ποτέ αυτό. Είναι taboo.

          • Γ^%%@τα Αποχθες Πτωχευσαμε (ΓΑΠ) avatar
            Γ^%%@τα Αποχθες Πτωχευσαμε (ΓΑΠ) @ Ο Θείος 07/05/2012 19:24:54

            Σωστος θειε .....(Ελληνας του Εξωτερικου) . Απλως αλλαξα για μια μερα και εγινα ΓΑΠ....

          • KA avatar
            KA @ Ο Θείος 07/05/2012 19:56:35

            έχω δεί διάφορους εξυπνάκηδες. δεν είσαι ούτε ο πρώτος, ούτε ο πλέον πρωτότυπος.

            Το στεγαστικό δάνειο (που ήδη είχαν πάρει αρκετοί) δεν είναι δα και το τελευταίο σκαλοπάτι (αν υπάρχει τέτοιο). Σε μία εποχή που το χρήμα φερόταν ως "φτηνό", επέλεγε κάποιος (χωρίς να δεί τη φάκα) να πληρώνει δόση δανείου, αντί ενοικίου. Καμμία σχέση με με τα δάνεια για αλογομούρηδες του χρηματιστηρίου και τα διακοποδάνεια.

            Ωστόσο, ή ζούσες αλλού ή είσαι τελείως άσχετος. Ακριβώς το 2000 κυκλοφορούσαν ένα σωρό σπορ πανάκριβα αμάξια, με τα "κέρδη" του χρηματσιτηρίου. Όχι μόνο στη Λάρισα, αλλά σε όλη την Ελλάδα (τώρα εσύ που ήσουν, δεν ξέρω ....). Το χειρότερο απο αυτά που γράφεις, είναι πως στο χρηματιστήριο δεν έπαιζαν "Οι αστοί και διάφοροι κομματοχλέμπουρες", έπαιζαν όλοι! Αγρότες, εργάτες, μικρομεσαίοι, συνταξιούχοι, κτλ. σε ένα κράτος στο οποίο πρωταγωνιστούσε στον εκμαυλισμό ο Υπουργός Οικονομικών και ο Πρωθυπουργός του.

            Διαγράμματα δημοσίου χρέους, έχουμε δεί. Δεν περιμέναμε εσένα. Αλλά δεν καταλαβαίνω τι νόημα έχει να γράφει κανείς μία τέτοια μπαρούφα όπως "καπιταλισμό δεν θέλουνε"; Κι αλλού υπάρχει καπιταλισμός, αλλά δεν όποιος κάνει "παιχνιδάκια" όπως αυτά που έκαναν οι υπουργοί του ΣΗμίτη, δεν προλαβαίνει να μετακομίσει στο νεοκλασσικό της αρεοπαγίτου. Πιάνει σουίτα στον Κορυδαλλ, με την πρώτη.

            Από εξυπνάδες χορτάσαμε. Δεν παει άλλο.

          • Ο Θείος avatar
            Ο Θείος @ KA 08/05/2012 14:01:54

            Τώρα πάνε αυτά. Επι τέλους γλυτώσαμε. Ο Τσίπρας θα φέρει τζάμπα πετρέλαιο από τη Βενεζουέλα του Τσάβες και ο Καμμένος σεντούκια με τα πετρο-αεριο-ρούβλια (χρυσά!) του Πούτιν.
            Το "τυρί" της εξουσίας έλαμπε. Ποιός πρόσεχε τη φάκα;

          • KA avatar
            KA @ Ο Θείος 08/05/2012 17:52:44

            Mε άλλα λόγια, να αγαπιόμαστε ....

    • Pyro Volimeons avatar
      Pyro Volimeons @ ΝΕΟΔΗΜΟΚΡΑΤΗΣ 07/05/2012 17:57:26

      Ο λαός απόψε έβγαλε πρώτο κόμμα την Ν.Δ. και περιμένει απο αυτή να τηρήσει τις δεσμεύσεις της. Δηλαδή να μην συνεργατεί με το ΠΑΣΟΚ. Σε ένα μήνα που ο λαός θα αποφασίσει να βγάλει πρώτο κόμμα το ΣΥΡΙΖΑ τότε θα δούμε για τις δεσμέυσεις του Τσίπρα. Δεν γίνεται να θέλεις να τηρήσει τώρα ο Τσίπρας τις δεσμέυσεις του όταν εσύ έχει 1 βουλευτή μπόνους γιά κάθε βουλευ΄τη που επέλεξε να σου δώσει το εκλογικό σώμα... Σε ένα μήνα που ο λαός θα δώσει το μπο΄νους στο ΣΥΡΙΖΑ, τότε θα τον κρίνουμε. Για την ώρα κρίνουμε τον Αντώνη Σαμαρά.

  87. yianna avatar
    yianna 07/05/2012 17:11:39

    Μάλλον και τα δυό μαζί. Αφού ο Λαός αποφάσισε να κάνει τον Τσίπρα ρυθμιστή μάλλον θα πρέπει να το αποδεχθούμε. Άλλωστε όταν σφίγγουν τα πράγματα τα λόγια αλλάζουν. Το ζήσαμε και εμείς σαν ΝΔ τον Νοέμβριο.

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ yianna 07/05/2012 17:20:38

      Ο ΣΥΡΙΖΑ (και ο ΣΥΝ) θα "σπάσει", άν τεθεί το δίλημμα της διακυβέρνησης. Όπως η ΝΔ τον Νοέμβριο.
      Αλλά όταν ζοριστεί, δεν θα "σπάσει" 80 - 20 (και μετά με τις επιστροφές 90 - 10), αναλογία που έδωσε μετά το κόμμα Καμμένου. Θα "σπάσει" 30 - 20, χωρίς επιστροφές. Δώρον άδωρον. Δεν ξέρετε τα εσωτερικά του.
      Το ξέρουν και θα επιδιώξουν νέες εκλογές ρίχνοντας την ευθύνη σε άλλους. Ελπίζουν έτσι σε νέα άνοδο ποσοστών και κερδίζουν χρόνο.
      Δεν μπορεί να λειτουργήσει η χώρα σε τέτοιες συνθήκες, με τέτοιο μπαρμπούτι.

  88. stef avatar
    stef 07/05/2012 17:29:37

    Ζούμε στιγμές που θα τις γράψει η ιστορία.
    Ιδεολογικά, το μέλλον ανήκει στον χώρο μας.
    Πολιτικά, ανήκει στον πολιτικό σχηματισμό που θα προκύψει για να εκφράσει τον χώρο της κεντροδεξιάς.
    Στο μεταξύ, θα πρέπει πρώτα να ζήσουμε τα εξής επεισόδια:
    - Ανεξέλεγκτη χρεωκοπία και οικονομική αναδιανομή
    - Εθνική συρρίκνωση. Οι Τούρκοι θα είναι ανόητοι αν δέν εκμεταλλευτούν την περίσταση για να προωθηθούν στο Αιγαίο και τη Θράκη.
    - Επαναπροσδιορισμό της γεωπολιτικής θέσης μας
    - Ιδεολογοπολιτική ζύμωση και ωρίμανση της κοινωνίας. Αυτή την φορά θα είναι σύντομη και αποτελεσματική, πιστεύω.
    - Νέα εθνική προσπάθεια για επανένταξη στην Ευρώπη.

    Δέν θα πλήξουμε !!

  89. svetlana avatar
    svetlana 07/05/2012 17:30:55

    Έχω την εξής πληροφορία/διαρροή και απλά τη παραθέτω. Ο Σαμαράς θα δώσει ψήφο εμπιστοσύνης σε κυβέρνηση με Πρωθυπουργό τον Τσίπρα. Αληθεύει?

    • drider avatar
      drider @ svetlana 07/05/2012 17:41:34

      Αφού ο κ. Σαμαράς είναι αρχηγός του 1ου κόμματος οφείλει να αναλάβει και τις ευθύνες που το αναλογούν. Τα περί ψήφου εμπιστοσύνης, εφόσον δεν υπάρχει μια μίνιμουμ συμφωνία σε κυβερνητικό πρόγραμμα δε συνιστά παρά "πέταγμα της μπάλας στην κερκίδα". Με αυτό το σθένος θα αναδιαπραγματευόταν το μνημόνιο όπως διακήρυττε;

    • yianna avatar
      yianna @ svetlana 07/05/2012 17:58:18

      Η Ελλάδα πρέπει να κυβερνηθεί. Ο ΑΣ είπε ότι το αποτέλεσμα είναι σεβαστό. Μπορεί να εννοούσε και στήριξη Τσίπρα, γιατί όχι? Ενδεχομένως o Τσίπρας να διαπραγματευθεί καλύτερα από εμάς, που υπογράψαμε επιστολές νομιμοφροσύνης, συγκυβερνήσαμε και μετά πήγαμε να πείσουμε τον Λαό ότι είμασταν αντίθετοι με το περιεχόμενο των επαχθών δανειακών συμβάσεων, τρελαίνοντας τους ψηφοφόρους μας.

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ svetlana 07/05/2012 19:24:30

      Δεν μπορεί ο ΣΥΡΙΖΑ. Είναι συνάντηση ετερόκλητων δυνάμεων, θέλουν πράγματα που δεν βγάζουν συνισταμένη. Θα "έσπαγε" ως ΣΥΡΙΖΑ και ΣΥΝ πρίν πάνε στη Βουλή για ψήφο εμπιστοσύνης. Δεν θέλει να σχηματίσει κυβέρνηση. Βρήκε και "παίζει παιχνίδι". Νέες εκλογές επιδιώκει.

  90. Ιωαννης Τ avatar
    Ιωαννης Τ 07/05/2012 17:34:38

    το μηνυμα που εδωσε ο ελληνικος λαος ειναι πολυ ξεκαθαρο. οχι στην πολιτικη των 2.5 χρονων που εφτασε τον λαο στο αμην οικονομικα. ο λαος δεν εδωσε μηνυμα εξω απο το ευρω η την ΕΕ. απλα καταδικασε τις πολιτικες εξαθλιωσης που μοναδικο σκοπο εχουν οχι την αναταξη της οικονομιας της χωρας αλλα την απολυτη καταστροφη της...
    το δυστυχημα ειναι οτι κανεις αρχηγος δεν εχει καταλαβει το μηνυμα αυτο. να γινει κυβερνηση εθνικης ενοτητας λεει ο σαμαρας.κατι σαν την κυβερνηση ειδικου σκοπου? δηλ παμε να ολοκληρωσουμε το τελος του λαου μας? γιατι? για να περασουμε και παλι τα νεα εξουθενωτικα μετρα της τροικας? γιατι ειμαστε large και πρεπει να εχουμε καβατζα 20 δις ευρω στο ειδικο ταμειο για να μην αγχωνονται οι δανειστες? δεν καταλαβαινω. εγω καταλαβαινω οτι με το χαρτι αυτων των αποτελεσματων παμε με αλλο αερα στην ΕΕ. και λεμε την δικη μας ιστορια. απειλουμε εμεις και οχι αυτοι. τα παραμυθια οτι μας δινουν λεφτα για μοισθους και συνταξεις ειναι απλα παραμυθια. τα παραμυθια για αναπτυξη με 300 ευρω μοισθο απλα να τελειωσουν γιατι απλα ποτε δεν θα γινει αναπτυξη ετσι. η προταση μου ειναι παμε ενωμενοι ολοι οι ελληνες με προταση αλλαγης πολιτικης και μαλιστα παμε μαζι και με ιταλια ,πορτογαλια ,ισπανια ,ιρλανδια ακομα και γαλλια. μια γροθια. αν και μετα απο αυτο η μερκελ συνεχισει την κουφη πολιτικη της τοτε το προβλημα ειναι μονο δικο της. και θα το πληρωσει οπως πληρωσε και τις ηττες στους πολεμους...
    συνιστω ψυχραιμια και ομονοια. το 2009 ειχαμε τον ασσο της υψηλης εκθεσης των γερμανων και γαλλων στο χρεος μας και δεν τον παιξαμε. τωρα εχουμε την νωπη λαικη εντολη για σαφη αλλαγη τον ορων των μνημονιων. αν και παλι σκυψουμε το κεφαλι τοτε σορρυ game over!!!

    • Παύλος avatar
      Παύλος @ Ιωαννης Τ 07/05/2012 19:38:00

      Μάτωσε ο εγκέφαλός μου μέχρι να σε διαβάσω !
      Τόνους ρεεεεεεεεεεεεεεεεεεε !!!!!!!!!!
      Σημεία στίξεως ρεεεεεεεεεεεεεεεεεε !!!!!!!!!!!!!!!!!!

      Επιτέλους Φάκτωρ,
      Απόκλεισε τους ανελλήνιστους !

  91. Greco avatar
    Greco 07/05/2012 17:37:30

    Συμφωνα με τα προεκλογικα τους λεγομενα οι κυριοι Τσιπρας και Καμμενος ειπαν οτι συμφωνουν τουλαχιστον στο οικονομικο προγραμμα!

    Επομενως εχουν υποχρεωση να παραμερισουν τις υπολοιπες διαφορες τους, οπως το δηλωσαν, και να συνεργαστουν για να απαλλαξουν τη χωρα απτη δουλεια των τοκογλυφων!

    ΑΛΛΙΩΣ ΘΑ ΕΙΣΤΕ ΑΝΑΞΙΟΠΙΣΤΟΙ ΚΥΡΙΟΙ!ΕΧΕΤΕ ΠΛΕΟΝ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΝΑ ΣΥΓΚΥΒΕΡΝΗΣΕΤΕ!

    (Ως υποστηρικτης του αστικου πολιτευματος, πιστευω οτι ακομα και αν το τιμημα θα ειναι η καταστροφη της χωρας, ειναι ο μονος τροπος να τελειωνουμε με τον λαικισμο που επικρατει στη χωρα απο την εποχη ακομα του εμφυλιου που πνιγει καθε ορθολογικη σκεψη)

  92. palmyra avatar
    palmyra 07/05/2012 18:05:18

    ΤΟ ΠΕΡΙΕΡΓΟ ΜΕ ΕΣΑΣ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΕΙΣΤΕ ΑΝΕΠΊΔΕΚΤΟΙ ΜΑΘΗΣΕΩΣ
    ΑΝΤΙΔΡΑΤΕ ΣΤΟΝ ΑΝΤΙΛΟΓΟ ΚΑΙ ΛΟΓΟΚΡΊΝΕΤΕ ΤΑ ΣΧΟΛΙΑ ΔΙΑΓΡΑΦΟΝΤΑΣ ΤΑ....ΚΑΤΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΕΠΙΖΗΤΑΤΕ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ... ΜΕ ΤΕΤΟΙΑ ΜΥΑΛΑ ΠΟΥ ΝΑ ΤΗΝ ΒΡΕΙΤΕ.

  93. anarchy avatar
    anarchy 07/05/2012 18:29:43

    To μήνυμα της κάλπης είναι απλό : χωρίς τσίπ(ρ)α είστε όλοι καμμένοι...'Αντε και χρυσά αυγά!

  94. gloup avatar
    gloup 07/05/2012 19:02:42

    Πιό πολύ νοιάζεται ο Ραϊχενμπάχ για την Ελλάδα παρά ο Σύριζα.Task force Τσίπρα-Καμμένου-Ρεπούση. Τάχουμε δει όλα πιά.

  95. Νικηφορος Φωκας avatar
    Νικηφορος Φωκας 07/05/2012 19:08:58

    Οταν γονατιζουν γιγαντες περνανε οι νανοι για ψηλοι.... αυτο αφορα τσιπρες και τσουπρες.

    Δυστυχως δεν υπαρχειν η πολυτελεια να δωσουμε ευκαιρια κυβερνητικη (για να τους εκθεσουμε για τα καλα με τις παπαρες που λενε) απλως διοτι μιλαμε για ενα εντελως ακραιο ΑΝΤΕΘΝΙΚΟ ΚΟΜΜΑ... δεν ειναι σαν την ευρωπαικη αριστερα που σε καμμια χωρα δεν ειναι αντεθνικη, εδω εχουμε την καταρα η δικη μας αριστερα (κατα το πλειστον ΑΚΡΑ ΑΡΙΣΤΕΡΑ που βαφτιζεται 'δημοκρατικη' απο πρωην στελεχη της που δυστυχως κατα 99 τα εκατο αποτελουν σημερα και τον 'δημοσιογραφικο' κοσμο..) να ειναι ΑΝΤΕΘΝΙΚΗ και της αρκει ενα δεκαπενθημερο στην εξουσια να διαλυσει τον τοπο...

    Δυστυχως η κατασταση ειναι πολυ πιο νοσηρη απο οτι νομιζουν καποιοι, τα συνεχη εγκληματα τους δημοκρατικου χωρου (κεντρο και δεξια) που αφησαν ηλιθιωδως δεκαετιες τωρα να παιζει μπαλα μονη της η αντεθνικη αριστερα σε ΜΜΕ , πανεπιστημια, κινηματογραφο κλπ ειναι δυσκολο και θελει ιδιαιτερη πυγμη και τροπο να αποκατασταθει σημερα.. με φιοριτουρες, ψευτο-ευαισθησιες και νεροβραστους γιους των μπαμπαδων τους δεν γυρνα η κατασταση.. το 'βημα' το δινουν απο το πρωι μεχρι το βραδυ μεσα στα σπιτια μας ενας εσμος γελοιων δημοσιογραφισκων , τσογλαναρεων διασκεδαστων, στρατευμενων ολων στην ακρα αριστερα (ολοι πρωην στελεχη της..) με την οποια προσπαθουν να παρουν την 'πολυποθητη ρεβανς' που φυσικα ποτε δεν ερχεται , αλλα ο τοπος ειναι εγκλωβισμενος για τα καλα !

  96. Bob Velis avatar
    Bob Velis 07/05/2012 19:49:58

    Παρακολούθησα από κοντά και τη πολιτική διαμάχη Sarkozy-Hollande. Ο Sarkozy χρησιμοποίησε πολύ το επιχείρημα ότι δήθεν οι "ΑΓΟΡΕΣ" δεν θα δείξουν εμπιστοσύνη στη Γαλλία του Hollande. Αμέσως διαψεύστηκε σήμερα 07/05 που η Γαλλία ζήτησε και πήρε βραχυπρόθεσμο δάνειο 7,982 δις Ευρώ χωρίς κανένα πρόβλημα, καθόσον η προσφορά ήταν μεγαλύτερη και υπήρξε μάλιστα πτώση των επιτοκίων! Επί πλέον τα μακροχρόνια επιτόκια δεν μεταβλήθηκαν.
    Μη λοιπόν εύχεστε να μη τα καταφέρει η μελλοντική κυβέρνηση ΤΣΙΠΡΑ. Θα επαναλάβω το ότι αν κανείς φοβάται να περπατάει όρθιος θα σύρεται κατά γης, όπως η ΝΔ και το ΠΑΣΟΚ μπροστά στα ΓΕΡΜΑΝΙΚΑ ΑΦΕΝΤΙΚΑ τους ...
    Ο ΕΛΛΗΝΙΚΟΣ ΛΑΟΣ, όταν του δόθηκε η ΕΥΚΑΙΡΙΑ με τις εκλογές, αποφάσισε να ΞΑΝΑΣΤΑΘΕΙ στα πόδια του αποτινάσσοντας τα εμπόδια και να μη έχετε αμφιβολία θα το πετύχει!

  97. τάσος avatar
    τάσος 07/05/2012 20:09:53

    http://kourdistoportocali.com/articles/11276.htm

    να αναλάβει και ο καιάδας κυβερνητικές ευθύνες.

  98. ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΡΟΥΜΟΓΛΟΥ avatar
    ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΡΟΥΜΟΓΛΟΥ 07/05/2012 20:51:26

    Τὸ μήνυμα τοῦ ἐκλογικοῦ σώματος εἶναι ὄχι στὸ μνημόνιο ὅπως πολὺ εὔστοχα ἑρμηνεύει ὅλος ὁ δυτικὸς τύπος. Εἶναι φυσικὸ ἡ ΝΔ, τὸ ΠΑΣΟΚ καὶ τὸ ΛΑΟΣ, τὰ τρία κόμματα, ποὺ μὲ τὸν ἕναν ἢ ἄλλο τρόπο ὑπέγραψαν τὶς κατοχικὲς συμβάσεις χωρὶς νὰ ἔχουν ἐντολὴ ἀπὸ τὸ ἐκλογικὸ σώμα, νὰ μὴν μποροῦν νὰ ὁμολογήσουν τὸ μήνυμα τοῦ ἐκλογικοῦ σώματος. Εἶναι ὰναμενόμενο. Θὰ συνεχίζουν νὰ προσπαθοῦν νὰ πείσουν τὸ ἐκλογικὸ σώμα ὅτι ἡ ἔκκλειψις τῆς ἐθνικῆς κυριαρχίας εἷναι ὑπεύθυνη πολιτική. Ἡ ἱστορικὴ μνήμη τοῦ πολίτη ἀναρωτιέται: Ἦταν τὸ ΟΧΙ τοῦ 1940 λαϊκίστικη πολιτική; Οἱ οἰκονομικὴ ἐπιστήμη θέτει τὸ ἀναπάντητο ἐρώτημα: Γιατί ἡ παραμονὴ τῆς Ἑλλάδος στὸ ΕΥΡΩ εἶναι σωτηρία καὶ μονόδρομος; Ποιὰ εἶναι τὰ ἐπιχειρήματα;

    Τὸ πολιτικὸ καὶ δημοσιογραφικὸ προσωπικὸ (ΑΔΩΝΗΣ καὶ ΜΑΡΙΕΤΤΑ, ΡΕΠΟΥΣΗ καὶ ΒΕΡΕΜΗ) ἀντὶ τοῦ πολιτικοῦ λόγου μᾶς προσέφερε τὰ δύο τελευταία χρόνια συναισθηματισμό: "πατρίδα" μὲ τὴν Γιαννάκου καὶ Σπηλιοτόπουλο, "ἀσφάλεια" μὲ τὸν Ὰβραμόπουλο, τρόμο καὶ φόβο μὲ τοὺς μισθοὺς καὶ συντάξεις μὲ τὸν Βενιζέλο, "Ἁγία Σοφία" μὲ τὸν Σαμαρά.

    Ὁταν στὶς ἀρχὲς τῆς δεκαετίας τοῦ 50 ἡ σοσιαλιστικὴ κυβέρνηση τοῦ Ἀνατολικοῦ Βερολίνου κατηγοροῦσε τὰ ἐξεγερμένα πλήθη γιὰ λαϊκισμό ὁ Bertolt Brecht ἔγραφε:

    "Συνηθίζεται στὶς δημοκρατίες ὁ λαὸς νὰ ἐκλέγῃ τὴν κυβέρνησι. Σὲ μᾶς φαίνεται ὅτι ἡ κυβέρνησις δὲν εἶναι εὐχαριστημένη μὲ τὸν λαό. Θέλει νὰ διαλύσῃ τὸν λαὸ καὶ νὰ ἐκλέξει ἕναν ἄλλο λαό."

  99. Χωρις Μασκα avatar
    Χωρις Μασκα 07/05/2012 20:57:54

    Είμαι σαν πολλούς λυπημένη.Έχω ένα κόμπο στο στομάχι για το μέλλον
    της πατρίδας μου.
    Ένας Σαμαράς πέφτει πολύς για ένα τέτοιο λαό , ένα λαό μη σκεφτόμενο.
    Άν δεν λυπόμουνα τα παιδιά αυτής της πατρίδας ,τα παιδιά μου , ακόμα
    και τον εαυτό μου,τους κόπους μιας ζωής που δεν είναι τίποτε παραπάνω
    από την σύνταξη μου,θα συμφωνούσα με πολλούς από εδώ μέσα να δοθεί
    στον Τσίπρα ομού μετά του Καμένου η ευκαιρία να μας κυβερνήσουν.
    Δεν θάθελα να το διακινδυνεύσω .Νομίζω ότι δεν έχουμε τώρα χρόνο για
    κωμωδίες.Το πιστεύω ότι θα ζούσαμε σ'αυτή την περίπτωση στιγμές απείρου κάλλους.
    Συμφωνώ πως στο τέλος μιας τέτοιας διακυβέρνησης ο λαός θα είχε πάρει
    μια ιδέα για το "πόσα απίδια βάζει ο σάκος" με αυτό το τρελλό δίδυμο του
    λαικισμού και του μεταμφιεσμένου " λεφτά υπάρχουν" και θα απένειμε τα εύσημα σε αμφότερα τα συνεταιράκια.
    'Ομως τι θα είχε μείνει όρθιο σ'άυτή την έρμη χώρα αλήθεια;Με τρομάζει.
    Πάντως έχω την άποψη ότι κατά βάθος ούτε ο Τσίπρας ούτε ο Καμμένος
    θάθελαν να κυβερνήσουν.Γιατί δεν θα ήθελαν να φανεί η γύμνια τους.
    Μέχρι τώρα καλά την έβγαζαν με τις αντιθέσεις,άντε τώρα να δούμε και
    τις θέσεις. Με την πορεία και των δύο αρχηγών ,αμφίβολο.
    Αλήθεια όταν μιλάει ο Καμμένος για δοσίλογους ποιούς ακριβώς εννοεί;
    Για να ξέρουμε.Έχει καταλάβει ο νέος ότι μόδα είναι ,θα περάσει;

  100. ΣΠΑΡΤΙΑΤΗΣ avatar
    ΣΠΑΡΤΙΑΤΗΣ 07/05/2012 21:09:07

    Ο Καμμένος κάθε βράδυ πεταγόταν στον ύπνο του όταν έβλεπε πως παίρνει διερευνητική εντολή. Τελικά τη δύσκολη αποστολή να αποκαλύψει στον κόσμο ότι του έλεγε μπαρούφες την πήρε ο Τσίπρας. Ο Καμμένος θα αποφεύγει τη διακυβέρνηση όπως ο διάολος το λιβάνι, αλλιώς θα πρέπει να αντιμετωπίσει τον κόσμο που θα τον κυνηγά και θα ζητά να πάρει δάνειο με 1% από τη Ρωσία, όπως υποσχέθηκε

  101. gib avatar
    gib 07/05/2012 21:45:17

    Σε μια άλλη πολιτεία λέει με τα δικά μας πολιτικά χαρακτηριστικά, το ΠΑΣΟΚ έβαλε τη χώρα στο ΔΝΤ και ψήφισε το μνημόνιο. Η αξιωματική αντιπολίτευση η Ν.Δ, κατήγγειλε τις πράξεις αυτές και το περασμένο Νοέμβριο όταν πια απαξιώθηκε ο μνημονιακός πρωθυπουργός της χώρας (με την πρόταση για δημοψήφισμα), κήρυξε εθνικό συναγερμό και κάλεσε τον κόσμο να ξεσηκωθεί και με σύνθημα έξω από το μνημόνιο (ΕΟΚ και ΝΑΤΟ το ίδιο συνδικάτο…) και έξω η τρόικα και οι Γερμανοί, έσυρε τη χώρα σε πρόωρες εκλογές. Της οποίες κέρδισε με ποσοστό 49% με το οποίο εξέλεξε 182 βουλευτές. Σχημάτισε κυβέρνηση και άρχισε να υλοποιεί το προεκλογικό του πρόγραμμα και τις εξαγγελίες του. Εύστροφος και έμπειρος διπλωμάτης ο νέος Πρωθυπουργός περιφερόταν στην Ευρώπη και διαπραγματευόταν με τους Ευρωπαίους ηγέτες υπογράφοντας όλες τις απαραίτητες συμφωνίες μαζί τους, τους διαβεβαίωσε ότι θα τηρήσει στο ακέραιο τις υποχρεώσεις της χώρας του και επιστρέφοντας στο εσωτερικό διαβεβαίωνε τους ιθαγενείς ότι κατατρόπωσε τους κουτόφραγκους και τους επέβαλε τη δική του πολιτική για το ξεπέρασμα της οικονομικής κρίσης. Διοργάνωσε και διαδηλώσεις στο σύνταγμα από ενθουσιώδεις οπαδούς ότι (τώρα οι βάσεις φεύγουν ..…) συγνώμη το μνημόνιο καταργήθηκε κ.λπ. Μετά ξύπνησα και θυμήθηκα το μακαρίτη τον Αντρέα, τέτοιο ηγέτη αξίζει ο λαός μας, άλλα να λες άλλα να κάνεις και να περνάς εσύ καλά κι η χώρα να παραμιλά. Ο λαός μας θέλει το παραμύθι του – έξω από την ΕΟΚ, ισχυρή Ελλάδα, λεφτά υπάρχουν, όχι στο μνημόνιο. Δεν είναι καιρός για αγνούς πατριώτες και αγωνιστές που να βάζουν το εθνικό συμφέρον πάνω απ’ όλα!!!! αλλά για λαοπλάνους, τύπου ΕΕ.ΣΥΝ.ΚΕΕ.ΔΑ.ΠΑΣΟΚ.ΧΑ.ΧΑ.ΧΑ………

  102. Pluto avatar
    Pluto 07/05/2012 22:33:46

    Το εκλογικό αποτέλεσμα είναι άσκηση ταπεινότητας για όλους ,ιδίως για τον νικητή Τσίπρα.(Αλλα όοοταν λέω όλους,εννοώ...)
    Ποιοί έκαναν τελευταία τα περισσότερα λάθη; Ποιοί έχασαν (Χρύσανθε) αλλεπάλληλα γκόλ προ κενής εστίας; Αυτοί απαιτείται να δείξουν καί την ύψιστη ταπεινότητα--που δεν συμβιβάζεται με πρόσκρουση στον τοίχο των νέων εκλογών...
    Το αλάθητο δεν το έχει κανείς ,ούτε ο Τσίπρας (π.χ. βλ.Στρατούλη στα κανάλια).Ο Σαμαράς έχει ,δίχως να το δικαιούται, 108 βουλευτές με σκάρτο 19%,καί μόλις 2,2 % περισσότερους ψήφους.Η μόνη έντιμη λύση (καί για την εντιμότητά του Σαμαρά είμαι βέβαιος- για πολλών βουλευτών της ΝΔ, όχι!) είναι να προσέλθει σε ισότιμη συνεργασία:για την εκ βάθρων αλλαγή της δανειακής σύμβασης καί την παραμονή στο Ευρώ! Καί ο Τσίπρας οφείλει να συναινέσει!Η συνεργασία απαιτείται για να σωθεί η χώρα καί ο λαός της ,με τις λιγότερες δυνατές απώλειες.
    Υστερόγραφο σε κάποιους σχολιαστές,του γλυκου προφανώς νερού, που θέλουν να "ξεμπερδεύουν δυναμικά" με την Αριστερά : για κοπιάστε,ΒΑΡΚΙΖΑ ΤΕΛΟΣ!!!

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ Pluto 08/05/2012 14:04:19

      Αγαπητέ Pluto, άν παρακολουθούσες συνεδρίαση του δια-συνιστωσιακού του ΣΥΡΙΖΑ θα καταλάβαινες τι εστί "συναίνεση"!

  103. spiros avatar
    spiros 08/05/2012 08:14:11

    Συμφωνώ απόλυτα . Ο ΑΣ έβαλε κατά του κρατικού συνδυκαλισμού όπως κανένας άλλος. Ουδείς ξεστόμισε κατά Φωτόπουλου κλπ συνδικαλιστών . Ποιός τόλμησε να πει ότι θα αποκρατικοποιήσει τον ΟΣΕ κλπ; Όλα αυτά που απαιτεί η οικονομία για να πάρει μπροστά με τις λιγότερες απώλειες δεν τις είπε κανείς άλλος εκτός από τον ΑΣ. Το ΠΑΣΟΚ έχασε όλους εκείνους τους υπαλλήλους οι οποίοι μετατοπίστηκαν προς αριστερά κόμματα . Οι λοιποί προτίμησαν το μπάνιο . Η ΝΔ εμπράκτως πρέπει να μην λαϊκίσει όπως τα "βαρίδια" που για να βγούν στην TV πετάνε και μια αρλούμπα. Η φυγή του ΑΣ σημαίνει λιποταξία. Ο αγώνας κατά του Λαϊκισμού τώρα ξεκινάει. Οι κρατικοδίαιτοι συνδικαλιστές πιστεύουν ότι μπορούν να περισώσουν τα κεκτημένα ....... Λογαριάζουν χωρίς το ξενοδόχο......Πιστεύω ότι έρχεται η ευκαιρία να ξεκαθαρίσει το κόμμα. Ας βρεθεί κάποιος να αποβάλει τα σκουπίδια της πολιτικής και τους αμετανόητους του παρελθόντος.