#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
23/10/2010 15:19
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο κ. Παπανδρέου δεν μπορεί να απειλεί με εκλογές, επειδή καταρρέει







Ο Γιώργος Παπανδρέου κατάλαβε και αποφάσισε...

Κατάλαβε ότι το ΠΑΣΟΚ κινδυνεύει να υποστεί σοβαρή ήττα στις αυτοδιοικητικές εκλογές.

Και αποφάσισε να εκβιάσει το εκλογικό σώμα, ότι αν τον αποδοκιμάσει θα σύρει τη χώρα σε βουλευτικές εκλογές.

Κινδυνολογώντας για «παρατεταμένη ακυβερνησία» και για επάνοδο «στο κατώφλι της χρεοκοπίας»...

Ξέχασε, όμως, τρία πράγματα:

* Πρώτον, ο «βρεγμένος τη βροχή δεν τη φοβάται»...

Οι πολίτες αυτής της χώρας έχουν ήδη υποστεί σκληρά μέτρα. Και γνωρίζουν πια ότι έχουν υπογραφεί κι άλλα σκληρότερα.

Κι ότι προεξοφλούνται κι άλλα – επιπρόσθετα - με πρόσχημα την «αναθεώρηση» του ελλείμματος του 2009 και με πραγματική αιτία, ότι τα μέτρα που πάρθηκαν ήδη απέδωσαν πολύ λιγότερα από τα αναμενόμενα.

Πριν το Μνημόνιο, μεγάλο μέρος του πληθυσμού δεν ήξερε, αλλά έλπιζε. Δεν ήξερε τι πρόκειται να πάθει, αλλά έλπιζε ότι μετά από μια πρώτη περίοδο δοκιμασίας τα πράγματα σύντομα θα βελτιωθούν.

Τώρα γνωρίζει ότι υποφέρει πολύ, θα υποφέρει ακόμα περισσότερο, χωρίς αποτέλεσμα και χωρίς τέλος.

Άρα με τι, ακριβώς, τον «φοβερίζει»;

* Δεύτερον, το μεγάλο ρίσκο κάθε εκβιασμού είναι τι θα συμβεί αν ο κάποιος «φωνάξει» τη μπλόφα...

Πράγματι, αν ο εκβιαζόμενος δεν έχει πια να χάσει πολλά, τότε αντί να υποκύψει στον εκβιαστή, μπορεί να αποφασίσει να τον εκδικηθεί ή να τον τιμωρήσει. Ή και τα δύο...

Ο εκβιασμός είναι ένα όπλο παρόμοιο με την ξιφολόγχη.

Μπορείς να κάνεις πολλά με αυτά, εκτός από ένα:

Να κάτσεις πάνω τους!



Αλήθεια, τι θα κάνει ο κ. Παπανδρέου, αν παρά τον νέο εκβιασμό του, ο κόσμος ψηφίσει αντι-μνημονιακά;

Θα πάει σε βουλευτικές εκλογές;

Για να επιτύχει τι;

Να επιβάλλει την ίδια πολιτική με ασθενέστερη κοινοβουλευτική πλειοψηφία;

Ή να τα επιβάλλει χωρίς απόλυτη πλειοψηφία στη Βουλή;

Αυτός ο εκβιασμός θυμίζει το γνωστό ανέκδοτο με τον... απατημένο σύζυγο: ο οποίος «απειλεί» τη μοιχαλίδα γυναίκα του, πως αν ξαναδεί τον εραστή της, για να την εκδικηθεί  θα... αυτό-ευνουχιστεί!

Ωραία «απειλή»!

Σε κάθε περίπτωση, αν ο Πρωθυπουργός επιμένει στην ίδια πολιτική, του Μνημονίου, πρέπει να αποφύγει πάση θυσία τις εκλογές!

Όχι να μας εκβιάζει με εκλογές...

Εκτός κι αν συνειδητοποιήσει ότι καταρρέει, έτσι κι αλλιώς.

Αλλά την κατάρρευσή του δεν θα τη φέρει το αποτέλεσμα των αυτοδιοικητικών εκλογών. Τη φέρνει ήδη η αποτυχία της Πολιτικής του.

Κι αν συνειδητοποιεί ότι η Πολιτική του αποτυγχάνει, καλύτερα να την αλλάξει μόνος του, όχι να πέσει ο ίδιος στα ερείπιά της.

Αν έχει εμπιστοσύνη στην Πολιτική του Μνημονίου, πρέπει να επιμείνει σε αυτήν χωρίς εκλογές. Αν βλέπει ότι δεν δουλεύει, πρέπει να επιχειρήσει να την αλλάξει, επίσης χωρίς να διακινδυνεύσει εκλογές. Σε κάθε περίπτωση οι εκλογές είναι απαγορευμένη επιλογή για τον κ. Παπανδρέου.

Με τι μας εκβιάζει, λοιπόν;

* Τρίτον, το κύριο πρόβλημα με την Πολιτική του Μνημονίου, δεν είναι ότι την απορρίπτει ο λαός. Είναι ότι δεν δουλεύει!

Αν την απορρίψει ο λαός, δεν μπορούμε να αλλάξουμε...λαό.

Είναι όμως ευκαιρία να αλλάξουμε Πολιτική...

Το αληθινό πρόβλημα του κ. Παπανδρέου είναι ότι, αν αλλάξει Πολιτική ομολογεί την χρεοκοπία του ίδιου και του ΠΑΣΟΚ. Ομολογεί ότι το Μνημόνιο δεν ήταν «μονόδρομος», ούτε «σωτηρία».

Ήταν η χειρότερη δυνατή επιλογή, όχι «η μόνη επιλογή».

Ήταν «λύση» που δημιουργεί... χειρότερο πρόβλημα!

Ήταν «φάρμακο» πιο επικίνδυνο από την ασθένεια...

Ήδη η Ιρλανδία και η Πορτογαλία έδειξαν τον άλλο δρόμο. Έχοντας προβλήματα αντίστοιχα με τα δικά μας βγήκαν και δανείστηκαν, ακριβά. Αλλά Μνημόνια δεν υπέγραψαν!

Το αληθινό εκβιαστικό δίλημμα το αντιμετωπίζει ο ίδιος ο κ. Παπανδρέου:

-- Είτε θα αλλάξει Πολιτική και θα αρχίσει να παραπαίει, γιατί θα καταρρεύσουν όλοι οι ισχυρισμοί του,

-- Είτε θα πάει σε άμεσες εκλογές και θα οδηγηθεί μιαν ώρα αρχύτερα στην κατάρρευση μαζί με τη χώρα.

Με τη μόνη διαφορά, ότι η χώρα θα ξανα-σταθεί στα πόδια της.

Αλλά ο ίδιος και το κόμμα του δεν θα συνέλθουν ποτέ!

Ο ελληνικός λαός αρχίζει να αντιλαμβάνεται, ότι ακόμα κι αν είχε χρεοκοπήσει η Ελλάδα, χειρότερα δεν θα πάθαινε.

Καμία χώρα που αναγκάστηκε σε στάση πληρωμών δεν βρέθηκε σε θέση χειρότερη απ’ αυτήν που είμαστε ήδη εμείς.

Με τι ακριβώς μας απειλεί;

Το Μνημόνιο δεν προστάτεψε την Ελλάδα.

Προστάτεψε τους δανειστές της! Αλλά χαντάκωσε την Ελλάδα...

Αν προχωρήσει ο κ. Παπανδρέου στον νέο εκβιασμό του απειλώντας με άμεσες εκλογές, τότε μπορεί να βάλει τον Έλληνα στον «πειρασμό», να τιμωρήσει τους ανελέητους δανειστές του και τους εδώ «τοποτηρητές» τους.

Κι αυτό οι πρώτοι που δεν το θέλουν είναι οι ίδιοι οι δανειστές της Ελλάδας.

Ο εκβιασμός του κ. Παπανδρέου θα αποδειχθεί «τζούφιος».

Και πολύ παρακινδυνευμένος για τον ίδιο...

Μας απειλεί ότι, αν αποδοκιμάσουμε την Πολιτική του, θα... αυτοκτονήσει!

Κι αυτό όλο και λιγότεροι το φοβούνται...

Ενώ όλο και περισσότεροι το εύχονται!

Όλο και λιγότεροι το βλέπουν ως «απειλή».

Ενώ όλο και περισσότερο το περιμένουν ως λύτρωση...

ΝΖ

ΣΧΟΛΙΑ

  1. liotsos avatar
    liotsos 23/10/2010 12:57:26

    Ετσι απειλησε και τους Ευρωπαιους οτι θα προσφυγει στο ΔΝΤ και τον στειλανε.
    Απ' οτι φαινεται μυαλο δεν βαζει

  2. ΓΙΑΝΝΗΣ - ΑΛΙΜΟΣ avatar
    ΓΙΑΝΝΗΣ - ΑΛΙΜΟΣ 23/10/2010 13:13:41

    Η πατσαβούρα του Χ''λαλάκη του κάνει και αβάντα!! Όποιος την αγοράζει είναι άξιος της τύχης του..

  3. nasos avatar
    nasos 23/10/2010 13:28:16

    καταρρέει ο παπατζής,ξεφτιλίζονται μαζί του και τα κρατικοδίαιτα ΜΜΕ που νομίζουν ότι επειδή αβαντάρουν τους μνημονιακούς υποψηφίους,ο κόσμος είναι ένα μάτσο γίδια και θα πάνε να τους ψηφίσουν
    προβλέπεται συντριβή άνευ προηγουμένου για το ΠΑΣΟΚ και τα εξαπτέρυγα

  4. tiramola avatar
    tiramola 23/10/2010 14:12:37

    Ψηφίζω υπέρ του ντιμπέιτ, μνημονιακών και αντιμνημονιακών.

    • Misha avatar
      Misha @ tiramola 23/10/2010 14:22:24

      Τιραμόλα

      Αν έβλεπες την εκπομπή της ΕΤ3 «Ανιχνεύσεις» την περασμένη Πέμπτη, θα έλεγες πως το ντημπέιτ έχει ήδη γίνει και η προδοσία είναι εξώφθαλμη πια σε όλα τα επίπεδα.

      • Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης avatar
        Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης @ Misha 23/10/2010 18:13:05

        Οἱ ἈΝιχνεύσεις εἶναι τὶς Τετάρτες.

  5. ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ avatar
    ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ 23/10/2010 14:36:22

    Ακομα και το επιχειρημα του ριψασπη για τον Καραμανλη καταρρεει!! Γιατι αυτος τι διαφορετικο κανει οταν λεει οτι θα παει σε προωρες εκλογες;Δεν τα παραταει στη μεση;Χα χα εχει πολυ πλακα.

    • tiramola avatar
      tiramola @ ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ 23/10/2010 14:43:54

      Κάτσε πρώτα να δεις το αποτέλεσμα των εκλογών και μη χαζογελάς.
      Δηλαδή αν όλη η κοινωνία είναι ενάντια στην πολιτική που εφαρμόζει μια κυβέρνηση θα πρέπει να συνεχίζει να την εφαρμόζει?
      Δεν θα πρέπει να τα παρατήσει και να πάει σε εκλογές?

      • man8os avatar
        man8os @ tiramola 23/10/2010 14:54:40

        Εκανα μμια βολτα σημερα για ωνια στην αγορα της Μυτιλινης. Το κλιμα εχει αλλαξει δραματικα απο τον Μαιο. Φιλε Τιραμολα, η καλπη θα εχει μονο την ψηφο σου και λιγων ακομα. Ολοι οι αλλοι αντιμνημονιακα.
        Παντου φοβος. Κανεις δεν τολμαει να σκεφτει τι θα γινει αν πρασινισει ο χαρτης.

      • ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ avatar
        ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ @ tiramola 23/10/2010 15:03:54

        Και ο Καραμνλης πηγε σε προωρες επειδη εχασε με -4 στις ευρωεκλογες.Η διαφορα τους ποια ειναι δεν καταλαβαινω.

      • (A)θανάσης avatar
        (A)θανάσης @ tiramola 23/10/2010 15:03:55

        Tiramolako, γύρισε ο τροχός. Μήπως αυτό θα μπορούσε να το ισχυριστεί και ο Κοκοβιός για τις πρόωρες εκλογές του?

    • of8almos avatar
      of8almos @ ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ 25/10/2010 12:17:45

      Ο πρωην φίλε μου πήγε σε εκλογές τον σεπτέμβριο οπως του ζητούσε εκβιαστικά ο εξω απο εδω 1 χρονο πρίν για τα παντα ακόμα και γιατί κάηκε το παστήτσιο, για να μην παει υποχρεωτικά λόγω προέδρου της δημοκρατίας όπως του έιχε πεί ο εξω απο εδω τέλος του χρόνου που θα έπρεπε να έχουν παρει ήδη μέτρα.
      Δεν την έκανε, απλά άλλοι παίξανε με τον θεσμό του προέδρου που είναι τρίχες θεσμός τελικά. Που είναι ο κύριος κανένας με την πλήρη παράδοση της χώρας και με υπογραφες δικές του την δεκαετία του φύλου του ανδρέα?
      Και μετά απο αυτό καταλήθηκε και πλήρως το σύνταγμα με το μνημόνιο του έξω απο εδώ, του ΄ΚΑρατζαφέρη και της ντόρας που θα πρέπει να αλλάγει το επώνυμο σε Μητσοτάκη γιατί τέτοια είναι...

      • of8almos avatar
        of8almos @ of8almos 25/10/2010 12:19:58

        φίλου με υ?? Κολάνε τα δάχτυλα και ο εγκέφαλος όταν σκέφτομαι τον γκομενιάρη!!!

  6. ΒΠ avatar
    ΒΠ 23/10/2010 14:40:04

    @Μisha

    ΑΝΙΧΝΕΥΣΕΙΣ:

    Εξαιρετική εκπομπή! Νομίζω το ΜΟΝΟ που βλέπεται στην τηλεόραση.

    Κάθε Τετάρτη, όχι Πέμπτη, στις 11μμ. στην ΕΡΤ3.

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ ΒΠ 23/10/2010 14:43:07

      πραγματικά, εξαιρετική, με πλούσια θεματογραφία και σοβαρά πάνελ συνομιλητών

  7. tiramola avatar
    tiramola 23/10/2010 14:50:00

    Δεν καταλαβαίνω κύριε αρθρογράφε γιατί πρόκειται περί εκβιασμού.
    Δεν μπορούν να κρίνουν και να αποφασίσουν οι πολίτες ανάλογα με το τι υποστηρίζει το κάθε κόμμα?
    Δεν έχουν μας λέτε guts πλέον οι έλληνες?
    Είναι ανθρωπάκια?

    • (A)θανάσης avatar
      (A)θανάσης @ tiramola 23/10/2010 15:06:14

      Δηλαδή ΠΑΛΙ ΨΕΜΜΑΤΑ ήταν αυτό που λέγατε μέχρι χτες ότι ο λαός στηρίζει το μνημόνιο γιατί καταλαβαίνει την αναγκαιότητά του?

      Τι θα γίνει ρε παιδιά, τον ψευτοθόδωρο θα παίζουμε?

      • tiramola avatar
        tiramola @ (A)θανάσης 23/10/2010 15:26:15

        Εσύ αισθάνεσαι να εκβιάζεσαι Θανασάκο?

      • (A)θανάσης avatar
        (A)θανάσης @ (A)θανάσης 23/10/2010 15:30:15

        Μωρέ πες του δικού σου να φύγει βουρ για εκλογές και ετοιμάσου να τρέχεις πίσω απ'τα φουστάνια του Χέρι-χέρι και της Μανωλίδου!

        Να σε δώ να υπηρετείς συγκυβέρνηση Γκαπ-Κατατζφέρη-Μητσοτάκαινας, και χαλάλι ο ένας παραπάνω χρόνος μνημόνιο.

        Άντε ντε! Εκλογές εδώ και τώρα να δούμε πόσα απίδια παίρνει ο σάκος! Ο Στρως-Καν όμως, θα αφήσει τον μικρό Γιωργάκη να το παίξει άρρωστος και να την κάνει κοπάνα, ή θα τον υποχρεώσει να εξευτελιστεί μέχρι τέλους?

      • tiramola avatar
        tiramola @ (A)θανάσης 23/10/2010 15:33:14

        Κοίταξε Θανάση, αν δεν έχεις αποφασίσει ή τα έχεις μπερδεμένα στο κεφάλι σου, καλύτερα μην πας καθόλου να ψηφίσεις.

      • (A)θανάσης avatar
        (A)θανάσης @ (A)θανάσης 23/10/2010 15:36:21

        Εκλογές σου λέω, σταθερά. Σε ποια γλώσσα θέλεις να σου το πώ?
        Εκλογές.
        Το ότι αν τις κάνει ο γκαπ θα είναι όντως ρίψασπις, είναι δικό του πρόβλημα. Ενδεχομένως και δικό σου.

        Εκλογές. Μπορεί?

      • δρόμος avatar
        δρόμος @ (A)θανάσης 23/10/2010 16:46:43

        ποιός Στρως-Καν, Θανάση, εδώ δεν τον αφήνει ο Σημίτης, δεν είδες?

      • aengus avatar
        aengus @ (A)θανάσης 23/10/2010 17:07:01

        Τι, δηλαδή δε στηρίζει;
        Και τώρα τί θα γίνει με την «προσπάθεια που ξεκινήσαμε όλοι μαζί» (εμείς οι διεφθαρμένοι μισθωτοί και συνταξιούχοι κι αυτοί οι αδιάφθοροι);;;;

      • δρόμος avatar
        δρόμος @ (A)θανάσης 23/10/2010 17:11:36

        "όχι σε πρόωρες εκλογές και σε συγκυβέρνηση. Υπάρχει κυβέρνηση και αυτή πρέπει να συνεχίσει" Κ. Σημίτης, Real News σελ.10

  8. (A)θανάσης avatar
    (A)θανάσης 23/10/2010 15:25:43

    Η πλάκα είναι πως υποτίθεται ότι αυτή είναι η ΔΕΥΤΕΡΗ φορά που ο Γαπ σκέφτεται να πάει σε κάλπες!
    Και λέει τον ΚΚβ' ρίψασπι?

    Μη μας παιδεύεις ρε φιλαράκο με τα μπρος-πίσω!
    Ή πάγαινε και άσε μας στη μαυρίλα μας, ή σήκωσε τα μανίκια και δούλευε...

    Καλά έλεγε ο Τζιμάκος ότι μάζεψε τους φίλους του απ'το γυμναστήριο και παίζουνε την κυβέρνηση!

    • tiramola avatar
      tiramola @ (A)θανάσης 23/10/2010 15:28:32

      Μονά ζυγά δικά σου?
      Πάει σε πρόωρες, ρίψασπις
      Δεν πάει σε εκλογές, μας καταστρέφει.

      Σκας γάιδαρο στο κατήφωρο...

    • (A)θανάσης avatar
      (A)θανάσης @ (A)θανάσης 23/10/2010 15:31:16

      Τα ίδια ακριβώς που σέρνετε (σέρνουμε) στον Κοκοβιό.

      Εκλογές και αύριο είναι η επιθυμία μου.

      • tiramola avatar
        tiramola @ (A)θανάσης 23/10/2010 15:46:11

        Θανάση απλέ πολίτη, καλέ μου άνθρωπε, με το δίκιο σου να αγανακτείς και να επαναστατείς έστω και μέσω δημοψηφισμάτων.
        Οι άλλοι όμως οι "υπέυθυνοι" πολιτικοί αρχηγοί πρωτοστατούντως του Σαμαρά θα αρχίσουν τα λεξοτανίλ διότι ως γνωστόν "πολιτική είναι η τέχνη του(οικονομικού)εφικτού"...

      • (A)θανάσης avatar
        (A)θανάσης @ (A)θανάσης 23/10/2010 15:51:40

        Να φύγει ο γκαπισμός και ας έρθει κι ο Βασίλης Λεβέντης. Χειρότερος ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ να είναι.

        Το άρθρο μια χαρά τα λέει. Χειρότερα από τώρα δεν γίνεται και το ξέρουμε. Και για να μην παρεξηγηθώ το τώρα περιλαμβάνει όλα αυτά που υπέγραψε ο γκαπ για τα επόμενα χρόνια, συν τις τρομερές προδοσίες που ετοιμάζει στα εθνικά θέματα.

        Να σηκωθεί να φύγει λοιπόν και εμείς θα τη βρούμε την άκρη.

      • tiramola avatar
        tiramola @ (A)θανάσης 23/10/2010 15:55:12

        Δεν θέλεις έναν πρωθυπουργό εργάτη για τη χώρα του όπως είναι ο Παπανδρέου?
        Ξεκόλα από τους παραμυθατζήδες, άλλαξαν τα κόζια, δεν μας παίρνει άλλο, καπίτο?

      • Χρήστος avatar
        Χρήστος @ (A)θανάσης 23/10/2010 15:59:03

        εργάτη για τη χώρα του. σωστά τα λες. δουλεύει σκληρά για το συμφέρον της Αμερικής.

      • (A)θανάσης avatar
        (A)θανάσης @ (A)θανάσης 23/10/2010 16:02:40

        Τι εργάτη ρε ψευταράδες?

        Αυτοί εδώ μας ξεπουλάνε πατόκορφα!

        ΕΙΜΑΙ σε θέση που μπορώ να γνωρίζω ότι το δημόσιο και οι ΟΤΑ (ότι δούλευε τέλως πάντων) διαλύθηκε εντελώς. Μα ΕΝΤΕΛΩΣ όμως.

        Στα εθνικά, ας μη μιλήσω, διάβασε Ζαμάν.

        Στην παιδεία, η Δραγώνα λύνει και δένει.

        Στην Άμυνα, οι ρέγγες κλαίνε.

        Και το χειρότερο είναι ότι αντί να είναι συγκαταβατικοί στους υπηκόους, και να (προσπαθούν να) εξηγούν τις "αναγκαιότητες¨, τούτοι δω έρχονται με έναν τσαμπουκά, θα ρείς και τους χρωστάγαμε ή μας τιμωρούν...

        Οι 100 μέρες πέρασαν τρεις φορές tiramola...

        Τα αποτελέσματα είναι από τραγικά έως εμετικά.

        Σηκωθείτε να φύγετε και μη νοιάζεστε, "το αγριολούλουδο αντέχει"... Αλλά εδώ είσαι κι εδώ είμαι, δεν θα κάνει εκλογές ο δικός σου. Θέλει να είναι σίγουρος για το φόνο, να τον κάνει με τα ίδια του τα χέρια για να είναι σίγουρος.

      • ΕΛΛΗΝ avatar
        ΕΛΛΗΝ @ (A)θανάσης 24/10/2010 01:09:37

        @ tiramola

        Φίλε
        Μου φαίνεται ή οχι οτι μπερδεύεις λίγο τους εργάτες με τους τουρίστες ?????

    • Γιώργος avatar
      Γιώργος @ (A)θανάσης 23/10/2010 15:40:08

      Ο ΚΚ δεν ήτο ρίψασπις. Είχε όμως απενάντι του την αθλιότερη αντιπολίτευση της ελληνικής πολιτικής ιστορίας να εκβιάζει πρόωρες εκλογές μεσούσης της χειρότερης οικονομικής κρίσης των τελευταίων 100 ετών.

    • aengus avatar
      aengus @ (A)θανάσης 23/10/2010 17:11:46

      Δεν αξίζει τον κόπο να πάει σε εκλογές με τέτοιο λαό…. Χάρη μας κάνει που πρωθυπουργεύει .

  9. Misha avatar
    Misha 23/10/2010 15:35:06

    Tιραμόλα

    Γράψε μια κουβέντα και θυμήσου την:

    Ο «δικός σου» θα φύγει νύχτα αλά ντε λα Ρούα.
    Αν προλάβει και δεν αρχισει τα μονόζυγα από τη γραβάτα.

    • tiramola avatar
      tiramola @ Misha 23/10/2010 16:01:23

      Μενσεβίκος είσαι και εσύ, ταξική συνεργασία κλπ...
      Απλά δεν το έχεις εμπεδώσει ακόμα.

      • ΚΟΙΝΟΣ ΝΟΥΣ avatar
        ΚΟΙΝΟΣ ΝΟΥΣ @ tiramola 23/10/2010 16:10:37

        Τιραμόλα, θα μας πεις που εργάζεσαι? έτσι από περιέργεια ρε παιδί μου, έχω κάτι υποψίες

      • tiramola avatar
        tiramola @ tiramola 23/10/2010 16:14:58

        Υπαλληλάκι ιδωτικό σε μεγάλη εταιρεία της περιοχής μου που τώρα έχει προβλήματα.
        Ο Μικρός Οδυσσέας θα καταλάβει αμέσως.
        Τις υπόλοιπες ώρες παριστάνω τον αγρότη.
        Το οδηγόνι ΝΖ κάνει σιρκουί μέσα από τις ελίές μου.

      • Alex avatar
        Alex @ tiramola 23/10/2010 16:22:57

        Σιγα μη σπασεις καμια φρεζα ελαιοπαραγωγε...η ελειοπαραουρε που λεμε και στη Κρητη

      • Μετανάστης στη χώρα μου avatar
        Μετανάστης στη χώρα μου @ tiramola 23/10/2010 19:14:48

        Μενσεβίκοι, μπολσεβίκοι αυτά είναι σκιάχτρα στα ντουλάπια της Ιστορίας. Μπορεί να αναδθθεί έναε Τενγκ Χσιαο πίνγκ ή έστω ένας Πόύτιν για μας; όχι κάποιος που καμαρώνει σαν γύφτικο σκεπάρνι πλα

      • Μετανάστης στη χώρα μου avatar
        Μετανάστης στη χώρα μου @ tiramola 23/10/2010 19:21:14

        Μενσεβίκοι, μπολσεβίκοι αυτά είναι φαντάμαστα του 1920...΄Εναν αιώνα μετά εγώ θέλω έναν Τενγκ Χσιάο Πινγκ, τον αποδομητή του Μαο και δημιουργό της σύγχρονης Κίνας "άσπρη γάτα, μαύρη γάτα, αρκεί να πιάνει τα ποντίκια" όπου ποντίκια ήταν η καθυστέρηση της χώρας του, και καρφί δεν μου καίγεται για ιδεολογικές καθαρότητες-άλλοθι. Αυτό θα ήθελα για την χώρα μου και όχι κάποιον που καμαρώνει σαν γύφτικο σκεπάρνι πλάϊ στον Ομπάμα όταν ο τελευταίος τον επαινεί, CAPISCI? που λενε και στον Νονό του Κόππολα...

  10. προβοκατορας avatar
    προβοκατορας 23/10/2010 16:20:23

    ''το ψευτορωμαιικο θα ερθει αλλα θα φυγει γρηγορα πισω''
    Οσιος Κοσμας ο Αιτωλος

    • lewnidas avatar
      lewnidas @ προβοκατορας 23/10/2010 17:48:55

      για ηλιθιους αμερικανοθρεμενους ειχε τπτ?

  11. ΚΟΙΝΟΣ ΝΟΥΣ avatar
    ΚΟΙΝΟΣ ΝΟΥΣ 23/10/2010 16:20:57

    Τιραμόλα, μήπως ο εργάτης δεν είναι ο Παπανδρέου, αλλά...εσύ τελικά? γιατί το δικό σου πιο πολύ για... τουρίστα τον κόβω

  12. KARBONAROS avatar
    KARBONAROS 23/10/2010 16:44:42

    ΤΟ ΑΠΟΛΥΤΟ ΑΝΕΚΔΟΤΟ

    ΤΟ ΓΑΠ ΠΡΩΘΥΠΟΥΡΓΟΣ ΕΡΓΑΤΗΣ

    ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΝΑ ΜΗΝ ΚΟΙΜΑΤΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΤΕΝΟΧΩΡΙΑ ΤΟΥ ΟΠΣ ΚΑΙ Ο ΓΙΟΥΝΚΕΡ
    ΕΠΕΙΔΗ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΥΠΟΦΕΡΟΥΝ

    ΑΓΑΜΟΙ ΘΥΤΑΙ ΠΑΣΟΚΟΝΟΜΕΚΛΑΤΟΥΡΕΣ

    • ΕΛΛΗΝ avatar
      ΕΛΛΗΝ @ KARBONAROS 24/10/2010 01:20:44

      Και τι εργάτης

      Σκληρά εργαζόμενος
      Με 70 μέρες τουρισμό στα νησιά και οχι μόνο...

  13. aengus avatar
    aengus 23/10/2010 16:59:30

    Πώς θα πάει σε εκλογές ο Αδιάφθορος; Αφού βδελύσσεται τον παλαιοκομματισμό!
    Αφού αποκηρύσσει την ψηφοθηρία!
    Αφού αποτάσσεται τον μαυρογιαλουρισμό!
    Αφού αδιαφορεί αν θα ξαναεκλεγεί πρωθυπουργός!
    Αφού ξέρει πόσο διεφθαρμένοι είναι οι χαμηλοσυνταξιούχοι και για να το αποδείξει έκανε ένα πείραμα, δυο βδομάδες πριν από τις εκλογές, βγάζοντας την ψήφο τους στη διατίμηση για... 100-300 ευρώ, που θα εισπραχτούν εφάπαξ, στις 32 Δεκεμβρίου… ;)
    Αν είναι δυνατόν!!!!!!!!

  14. Wonderland avatar
    Wonderland 23/10/2010 17:42:05

    Ο εκβιασμος Παπανδρεου δεν εχει καμια συγκριση με τις εκλογες Καραμανλη το 2009 , γιατι ο Καραμανλης ειχε απεναντι του μια αντιπολιτευση που σε λιγους μηνες θα προκαλουσε εκλογες λογω αδυναμιας εκλογης προεδρου οποτε ειχε και μια λογικη η προκυρηξη εκλογων για να μην υπαρχει μια παρατεταμενη προεκλογικη περιοδος εν μεσω κρισης , αν και εγω πιστευω οτι επρεπε να επερνε τα μετρα τοτε και ας τον εριχναν οι λαικιστες μια ωρα αρχιτερα .
    Φυσικα ειτε ο Καραμανλης τον Σεπτεμβριο ειτε ο Παπανδρεου τον Οκτωβριο θα χρειαζοταν να παρουνε πολυ ελαφρυτερα μετρα απο αυτα που θα υποστουμε τωρα για να τα βγαλουμε περα γιατι υπηρχαν πολλοι αλλοι αδυναμοι κρικοι οπως η Ιρλανδια με διπλασιο ελειμα να παρουν αυτοι τον μουτζουρι . Ο αρχιλαικιστης ομως ειτε δεν τολμησε ειτε εσκεμενα μας αφησε να γινουμε ρομπα στην ευρωπη , αν και το να παρει καποια αρκετα ποιο ηπια μετρα τοτε θα του εδινε την δυνατοτητα να μπορει να σταθει τωρα , ομως αυτος αποφασισε να γινει ενας συγχρονος Τσολακογλου .
    Συμπερασμα : Η Ελλαδα για αυτον ηταν παντα ενας σταθμος των φιλοδοξιων του , στοχευει πιθανοτατα σε θεση αντιστοιχη με αυτη του Στρος-Καν και για να τα πετυχει αυτο πρεπει να δωσει τα διεθνη του διαπιστευτηρια , οτι ειναι ενας πιστος υπηρετης της παγκοσμοιοποιημενης οικονομικης ελιτ που προσπαθει να εξουσιασει τον πλανητη . Η επισκεψη του στις ΗΠΑ κατα την διαρκεια της προεκλογικης περιοδου του 2009 ειχε μεγαλη σημειολογικη σημασια που λιγοι καταλαβαν .
    Καλα ξεμπερδεματα με αυτον τον καιροσκοπο

    • ένας Άμλετ avatar
      ένας Άμλετ @ Wonderland 23/10/2010 17:59:28

      Πολύ ζουμερή, εξαιρετική σύνοψη της πραγματικότητας.

    • BIΣ avatar
      BIΣ @ Wonderland 23/10/2010 19:05:33

      Δεν πιστεύω ότι θα του δώσουν θέση αντίστοιχη με του Στρως-Καν. Αυτός φυσικά φιλοδοξεί για μεγάλους οργανισμούς, ίσως και σε καμία καλή θέση στον ΟΗΕ.
      Ομως, Πρόεδρος του ΔΝΤ είναι σοβαρή θέση, που απαιτεί συγκεκριμένες και εξειδικευμένες γνώσεις. Ο δικός μας είναι κοινωνιολόγος, αν δεν απατώμαι, γνωρίζω καλά από πολύ καλή πηγή ότι είναι εντελώς άσχετος με τα οικονομικά, επιπλέον είναι βλάκας και αυτό φαίνεται.
      Νομίζετε ότι όλα αυτά περνάνε απαρατήρητα στους Ευρωπαίους και τους Αμερικανούς; Τον χρησιμοποιούν απλώς και τον βραβεύουν. Πέραν τούτου ουδέν.
      Δεν γνωρίζουν για τις ηλίθιες δηλώσεις που έχει κάνει δεξιά και αριστερά; Φαντάζεστε Πρόεδρο του ΔΝΤ να λέει ό,τι του καπνίσει σε όποιον επίσημο συναντήσει μπροστά του, επειδή νομίζει ότι έγιναν κολλητάρια;
      Θα τον πετάξουν σαν στιμμένη λεμονόκουπα. Αντε να του δώσουν καμιά θεσούλα στην Υπατη Αρμοστεία για τους Πρόσφυγες να το παίζει ανθρωπιστής και φιλάνθρωπος. Οχι όμως σημαίνον οικονομικό πόστο στον βλάκα, δεν είναι κουτόφραγκοι.

  15. panos avatar
    panos 23/10/2010 17:49:39

    ΠΡΩΘΥΠΟΥΡΓΟΣ ΕΡΓΑΤΗΣ Ο ΓΑΠ....ΧΑΧΑΧΑΧΑ
    ΝΑΙ ΕΤΣΙ ΠΑΩ ΚΙ ΕΓΩ ΚΑΘΕ ΜΗΝΑ ΣΤΗΝ ΑΜΕΡΙΚΗ ΓΙΑ ΝΑ ΜΟΥ ΔΙΝΟΥΝ ΤΟ ΜΠΙΛΙΕΤΑΚΙ ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΩ!ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ ΑΖΗΜΙΩΤΟ ΒΕΒΑΙΑ...ΓΙΑ ΝΑ ΣΩΣΩ ΤΗΝ ...ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ...

  16. zervas avatar
    zervas 23/10/2010 18:32:34

    Ψοφιο αλογο η ΝΔ συμφωνα με τον Λιαπη..Μαγγας ο ΓΑΠ....ΔΙΩΧΤΕ ΤΟΥΣ ΑΧΡΗΣΤΟΥΣ ΚΑΡΑΜΑΝΛΗΔΕΣ ΑΠΟ ΤΗ ΝΔ...ΜΠΟΥΛΗΔΕΣΣΣΣΣΣ

  17. moriarty avatar
    moriarty 23/10/2010 18:35:04

    Παίδες καλυφθείτε! Ο ΓΑΠ έβγαλε πάλι το πιστόλι του... Την προηγούμενη φορά απειλούσε ότι θα πυροβολήσει τους Γερμανούς και τελικά πυροβόλησε τον Ελληνικό λαό, αυτή τη φορά απειλεί ότι θα πυροβολήσει την εσωκομματική αντιπολίτευση και τη ΝΔ, και τελικά μπορεί να πυροβολήσει το... πόδι του. Κάτι σαν τον Άβερελ Ντάλτον σε ευστοχία και εξυπνάδα. Εκλογές πάντως δεν πρόκειται να κάνει.

  18. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 23/10/2010 18:36:11

    Τώρα οι 2 αρχιτσελιγκάδες θα μαζέψουν ο καθένας το μαντρί του, διοχετεύοντας μέσω φιλίων "έγκυρων μέσων" την απειλή περί δήθεν εκλογών.
    "Κινδυνεύουμε", άρα "ρίχνω και πρόωρες εκλογές άμα λάχει", διαρρέει το Παπανδρείκο τσελιγκάτο.
    "Καταρρέει η κυβέρνηση", άρα "θα κάνει πρόωρες εκλογές" διαρρέει το Σαμαρέικο τσελιγκάτο.
    Κυκλοφορεί έξω λύκος, τα πρόβατα μέσα, πράσινοι και μπλέ λικβινταριαστές στα παχνιά σας! Να δώ αντανακλαστικά τώρα, από άτακτα "κριάρια", Δημαράδες, Γιακουμάτους και Άρηδες.
    Για κείνη την "ερίφισσα" βέβαια, εκ Χανίων, δεν έχω αυταπάτες. Ερίφιο είναι όχι αμνός, τη νέα στάνη θα τη χτίσει, κι άς κυκλοφορεί έξω εκλογικός λύκος, τσάκαλος, πούμα ή ο ίδιος ο διάολος.

  19. Orestios avatar
    Orestios 23/10/2010 18:36:20

    Άρα, θα προκυρήξει εκλογές?

    • (A)θανάσης avatar
      (A)θανάσης @ Orestios 23/10/2010 18:42:13

      1ον Δεν θέλει να κάνει.
      2ον Δεν τον αφήνουν οι εκτροφείς του.
      3ον Δεν θα τον αφήσει το πράσινο σκυλολόϊ.

      • Orestios avatar
        Orestios @ (A)θανάσης 23/10/2010 18:47:17

        Ο δικός του στην Κέρκυρα πάντως λάκισε

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ Orestios 23/10/2010 18:51:46

      Σιγά μη προκηρύξει! Γιατί, για να προλάβει πρίν κάνει κόμμα η Ντόρα; Είναι επαρκής λόγος;
      Μπαμπούλας είναι. Μηχανή. Ο ένας θα συμμαζέψει στο μαντρί τους Δημαράδες, ο άλλος τους Σπληλιογιακουμάτους. Άλλες διαρροές δεν σηκώνει.
      Οριστικώς απολεσθέντα απολωλότα, χωρίς επιστροφή, είναι μόνον η Κρητικιά και ο εργατολόγος. Τους λοιπούς θα τους κάνουν πάλι "οικότροφους".

      • Orestios avatar
        Orestios @ Ο Θείος 23/10/2010 19:39:11

        Το GAP δηλαδή δουλεύει για το Μητσοτακέικο?
        Καημένε τιραμόλα!!!!

      • Ο Θείος avatar
        Ο Θείος @ Ο Θείος 23/10/2010 19:45:01

        Έλα μου ντέ! Θα περιμένει να ωριμάσει πρώτα το νέο φρούτο. Είπαμε, "Μπούτο, Γκάντι και Νεχρού": Οι "Μπούτο" κυβέρνησαν (2004 - 2009), τώρα στο γκουβέρνο οι "Γκάντι", εν τω μεταξύ άς ετοιμάζονται οι "Νεχρού". Έχουν να κυβερνήσουν από το 1993, είναι και ανυπόμονοι !

  20. Greco avatar
    Greco 23/10/2010 18:45:57

    τζεφρι ιδου η ροδος ιδου και το πηδημα

    και πολυ εκατσες πρωθυπουργος,τετοιο βλακα δε ματαδε η χωρα

    • Orestios avatar
      Orestios @ Greco 23/10/2010 18:46:50

      +1000

    • BIΣ avatar
      BIΣ @ Greco 23/10/2010 18:59:01

      Δόλιος βλαξ όμως, όχι όποιος και όποιος...
      Υπάρχουν άνθρωποι που πιστεύουν ότι ο ΓΑΠ είναι σε θέση να εκβιάσει; Ποιούς;
      Με ποιο πιστόλι; Αυτό που είχε στο τραπέζι και έσκασε στα μούτρα μας;
      Τι χειρότερο μπορεί να μας κάνει;
      Η μόνη προσφορά του στον τόπο είναι να τσακιστεί και να φύγει.
      Σοβαρά πάντως, όσο και να τον απεχθάνομαι, δεν τον θέλω δραπέτη.

      Θέλω να καθήσει μέχρι τέλους και να πέσει πάνω του όλη η οργή της μεσαίας τάξης. Να φύγει τελειωμένος και ανυπόληπτος, σαν το βρεγμένο γατί. Να αρχίσουν οι πασόκοι, μέσα από τα γραφεία του ΠΑΣΟΚ, να κυκλοφορούν τα ανέκδοτα για το πόσο κρετίνος ήταν ο αρχηγός τους. Να έχει την ίδια αξία που έχει τώρα ο Ντελαρούα της Αργεντινής (σοσιαλδημοκράτης και αυτός...).
      Να δούμε τότε αν οι ομοϊδεάτες του λαθρομεταναστολάγνοι και διεθνιστές κουκουλοφόροι των Εξαρχείων, που κάθονται φρόνιμα τώρα, θα μπορέσουν να τον σώσουν.

      • tsilivithras avatar
        tsilivithras @ BIΣ 23/10/2010 19:48:23

        ΒΙΣ

        έχεις 2 στα 2 σχόλια με τα οποία συμφωνώ.
        Επέτρεψέ μου να πω ότι μαζί με τον ΓΑΠ τον ανεκδιήγητο ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΤΑΡΕΥΣΕΙ ΣΤΗ ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ Η ΠΡΑΣΙΝΗ ΑΠΑΤΗ ΠΟΥ ΛΕΓΕΤΑΙ ΠΑΣΟΚ!!

        Να απονομιμοποιηθεί εντελώς και να διασυρθεί, να διαλυθεί και να εξαφανιστεί εντελώς από προσώπου γης ένα κόμμα-απάτη που κατέστρεψε έναν ολόκληρο λαό για 30 χρόνια.
        Που ρήμαξε ότι βρήκε γόνιμο μπροστά του και μας έφερε την νοοτροπία του "για-πάρτη-μου", του τεμπέλη κομματόσκυλου ανίκανου που σημαία του είναι η ανέλιξή του εις βάρος των ικανότερων.

        Να διασυρθεί και να ΔΙΑΠΟΜΠΕΥΤΕΙ.

        Στα τσακίδια.

  21. Σαος avatar
    Σαος 23/10/2010 19:03:38

    Πολύ απλά! Παίζει την παράσταση της εξόδου του από τα πολιτικά θέματα, αφού πρώτα προκηρύξει εθνικές εκλογές τις οποίες βέβαια θα χάσει. Έτσι ενώ αυτός έκανε την ζημιά να φέρει το ΔΝΤ, θα ρίξει την καυτή πατάτα σε άλλους. Μέχρι τότε (προκήρυξη εκλογών) βέβαια θα έχει δρομολογήσει και άλλα θέματα όπως την αναγνώριση των Σκοπίων με όνομα που τελικά θα απλοποιείται σε σκέτο "Μακεδονία", θα έχει μοιράσει το Αιγαίο και θα έχει ρίξει την ταφόπλακα στο Κυπριακό. Έτσι ως καλός υπάλληλος του State Department και των γαλλογερμανικών τραπεζών θα έχει εκτελέσει το ανατεθέν έργο του στο ακέραιο και θα είναι έτοιμος για άλλα κόλπα, πιο διεθνή...

  22. Μαύρος Ιάκωβος avatar
    Μαύρος Ιάκωβος 23/10/2010 19:08:27

    Αχ Τζέφρυ μου δεν έμαθες τίποτα απο την ιστορία του τσαουσέσκου....Μέσα σε ένα χρόνο έκαψε όλα τα χαρτιά του,ΜΜΕ νταβατζήδες τελειώνουν,λεφτά δεν υπάρχουν,διορισμοί τέλος,λαθρομετανάστευση-εγκληματικότητα,το έκτρωμα της μεταπολίτευσης τρεμοσβήνει.Θα παρακαλάει στο τέλος να φύγει,το πολύ σε 6 μηνές θα είναι παρελθόν.Με ή χωρίς κλοτσιές,με όσο το δυνατόν λιγότερη καταστροφή για τη χώρα.Λεφτά δεν ξέρω αν υπάρχουν,ψηφοφόροι πάντως όχι

  23. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 23/10/2010 19:18:18

    Φίλοι της ΝουΔού, έλεος πιά με τις αυταπάτες σας!
    Δεν διαδαχθήκατε τίποτε από την Μεταπολεμική και Μεταπολιτευτική ιστορία; Νομίζετε ότι θα ξεφορτωθείτε τόσο εύκολα και γρήγορα τον Παπανδρέου τον Γ';
    Παρασύρεστε, όπως και άλλοτε με τον Β' ή με τον Κινέζο.
    Είμαι παλιός και έχω φάει γύρω στα 3 + 8 + 4 + 1 = 16 χρόνια της ζωής μου σύνολο, με 3 πρωθυπουργούς "Παπανδρέου". Άν προσθέσεις και 8 "Σημίτη" γίνονται 24. Βάλε και 8 + 8 + 5 = 21 "Καραμανλή", μας κάνουν ολικό σύνολο ακριβώς 45. Τυχαίο; Δεν νομίζω!

  24. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 23/10/2010 19:31:09

    Μια συντάξιμη 35ετία και 10 έξτρα (για πρόσθετο εφάπαξ).
    Ξέχασα και μερικά χρόνια (3 - 4 άν δεν απατώμαι), με "Μητσοτάκη".
    Πιάσαμε πενήντα, σχεδόν. Κάτι ψιλά περίσσεψαν, 2 - 3 Παπάγος (νήπιο ήμουν), ο τύπος με τα "γαργάλατα", χούντα, ένας χρόνος Ράλλης, και κάτι ψιλά, μήνες, Τσιριμώκος, Παρασκευόπουλος, Τζαννετάκης, Ζολώτας...
    Πάει η ζωή μου με "Μπούτο, Γκάντι και Νεχρού".

  25. BlueSky avatar
    BlueSky 23/10/2010 20:45:09

    O Λυκουρέντζος θα πρέπει να μάθει να 'ναι πιο διεκδικητικός, να μη χαρίζεται και σιγά σιγά η ΝΔ να αρχίσει να μιλά για εθνικές εκλογές.

  26. Kostas D avatar
    Kostas D 23/10/2010 21:03:23

    Προς BlueSky,
    Πιστεύω πως γίνεται για λόγους στρατηγικής!!,
    περνάω ώρες μελετώντας κι αναλύοντας από διάφορες ιστοσελίδες (σοβαρές,όμως οχι τύπους που βρίζουν η κοροιδεύουν..), κι έχω φτάσει σε αυτό το συμπέρασμα.. Και το πιστεύω πιο
    έντονα και μετά τη συνέντευξη Σαμαρά στη ΔΕΘ, όταν είπε..πως δε θα ζητήσει
    εκλογές κάθε λίγο και λιγάκι, όπως έκανε ο Γαπ.. και μετά πρόσθεσε " Κάποιοι θα θελήσουν να κυβερνήσουμε πολύ πιο γρήγορα απ' όσο θέλουμε κι εμείς.."
    Ύστερα μην ξεχνάς πως έτσι κι έχουμε μεγάλη ΝΙΚΗ στις εκλογές τώρα
    οι εθνικές εκλογές θα έρθουν ΑΥΤΟΜΑΤΑ..!!
    Δεν είναι τυχαίο που ο Γαπ "απειλεί" τάχα με πρόωρες.... το κάνει για να
    απειλήσει πρωτίστως τους βουλευτές του.. Το έχει ξανακάνει άλλες 2 φορές..
    (μια ήταν όταν τους απειλούσε τον Ιανουάριο κι έλεγε, πως αν δεν ψηφιστεί
    το τάδε ( δε θυμάμαι πιο.. ) νομοσχέδιο , πέφτει η κυβέρνηση και θα
    πάω σε εκλογές "με λιστα"....

    Πάντως ο Λυκουρέντζος ακολουθεί ΣΤΡΑΤΗΓΙΚΗ, δεν το λέει ετσι για δήλωση
    απλά.... Θα το θυμηθείτε..

  27. Kostas D avatar
    Kostas D 23/10/2010 21:08:47

    Η κατάσταση είναι περίεργη, με ύπουλους ανθρώπους σε διάφορα πόστα, και
    όλα γίνονται με χειρουργική στρατηγική.... για να κερδίσουμε..
    Γιατί δεν έχουμε πολυτέλεια για να μην κερδίσουμε... Πρέπει να δουλέψουμε
    προσεκτικά για τη σωτηρία της χώρας, απο ύπουλα πολιτικα παράσιτα, και μμε
    που στηρίζουν την πράσινη λαίλαπα και τα εξαπτέρυγά της..

    • Greco avatar
      Greco @ Kostas D 23/10/2010 21:16:32

      το οτι θα ρθει η νικη με το σαμαρα ειναι βεβαιο

      δε φτανει αυτο. Χρειαζεται να "καει" μια και καλη η μεταπολιτευτικη παρακμη

  28. Kostas D avatar
    Kostas D 23/10/2010 21:32:06

    Σύμφωνει, εντάξει, αλλά για να φτάσουμε στον τελικό στόχο(να καεί η παρακμή) πρέπει να συγκεντρωθούμε στο πρώτο βήμα, κι έπειτα στο επόμενο. Όλα θα γίνουν βήμα βήμα αρκεί να έχουμε και καλή ψυχολογία στην κάθε μάχη για να κερδίσουμε στο κάθε βήμα προς τη ΝΙΚΗ!!

  29. BlueSky avatar
    BlueSky 23/10/2010 21:43:27

    Ρε τι έγινε πάλι με το παιντί; Έβγαλε πάλι πιστόλι σαρανταπεντάρι; Πρίν μερικού μήνε που έβγαλε πιστόλι, οι ευρωπαίοι έβγαλαν όλμο 4,2 και μας ξέσκισαν. Αυτή τη φορά, κανείς δεν θα χαριστεί και θα βγάλουμε κανόνι 105 χιλιοστών και τότε μαύρο φίδι που σας έφαγε πασόκια. Τζάμπα μάγκας το παιντί λέγοντας ότι "θα βάλει το πιστόλι στο τραπέζι" και λοιπά άλλα παραπλήσια αποφθέγματα... Επανέρχεται το παιντί λέγοντας ότι βγάζει πιστόλι ο πιστολέρο. Αλήθεια δεν έμαθε από την προηγούμενη φορά που το "πιστόλι" έσκασε στα χέρια του;;; Συνεχίζει την ίδια τακτική. Τα παθήματα δεν έγιναν... μαθήματα. Το δις εξαμαρτείν ουκ αντρός σοφού ποιεί. Μόνο οι ηλίθιοι κάνουν το ίδιο λάθος πάνω από μια φορά. Απειλέί για πρόωρες εκλογές, ευχαρίστως να κάνει για διαλυθεί επιτέλου αυτό το κύκλωμα που λυμαίνεται τη χώρα. Πασόκοι και μη θέλουν εκλογές! Τότε θα σκάσει το όπλο στα χέρια του και θα μείνει κουλός. Ενίοτε οι απειλές φέρνουν αντίθετα αποτελέσματα , ιδιαίτερα όταν αυτοί που απειλούνται δεν έχουν πολλά (πλέον) να χάσουν...Δεν έχουμε τίποτα πλέον να χάσουμε, πασόκια.
    Σπασμωδικές κινήσεις που ΔΕΙΧΝΟΥΝ τη μεγάλη ήττα που έρχεται.

  30. πελ avatar
    πελ 23/10/2010 21:45:05

    "Τρίτον, το κύριο πρόβλημα με την Πολιτική του Μνημονίου, δεν είναι ότι την απορρίπτει ο λαός. Είναι ότι δεν δουλεύει!
    Αν την απορρίψει ο λαός, δεν μπορούμε να αλλάξουμε…λαό.
    Είναι όμως ευκαιρία να αλλάξουμε Πολιτική…"

    να προβληθει αυτο. Ο κοσμος θα φοβηθει (ο φοβος ειναι η καλυτερη προεκλογικη εκστρατεια) απο το ψευτοδιλλημα αλλα πρεπει να καταλαβει οτι με αυτη τη κυβερνηση και τηνβ πολιτικη η χρεωκοπια ερχεται ετσι και αλλοιως.

  31. petros avatar
    petros 23/10/2010 23:53:41

    Το πρόβλημα είναι η κομματική φανατίλα του κόσμου.
    Στη Κρήτη η ανεργία έχει αυξηθεί κατακόρυφα. Και τώρα, λόγω μνημονίου, αν γίνουν νέες μειώσεις σε μισθούς, συντάξεις, και έρθουν και νέοι φόροι, οι περιοχές αυτές θα πληγούν και στο τουρισμό και στα αγροτικά προιόντα τους.
    Γιατί, λοιπόν, η Κρήτη και τα Δωδεκάνησα θα ψηφίσουν πάλι ΠΑΣΟΚ ή Ντόρα ; Γιατί θα ψηφίσουν ( αν επαναληφθεί το ίδιο σενάριο ) τις οικογένειες Παπανδρέου και Μητσοτάκη ; Τι καλό έχουν δει ; Από τους τουρίστες ζουν και θα ζουν, κυρίως... Αλλά κινδυνεύουν να χάσουν τους Έλληνες τουρίστες και καταναλωτές που δεν θα μπορούν ούτε διακοπές να κάνουν ή να αγοράζουν τα προϊόντα τους. Επιτέλους, δεν το καταλαβαίνουν ; Τότε γιατί διαμαρτύρονται που μένουν άνεργοι ή έχουν μείωση εισοδημάτων ;
    ( http://greece-salonika.blogspot.com/2010/10/3_23.html )

  32. deldio avatar
    deldio 24/10/2010 09:10:10

    Απειλεί με εκλογές αλλά δεν θα τις κάνει επειδή το μνημόνιο απαγορεύει πρόωρες εκλογές, επειδή θα τις χάσει, επειδή δεν θέλει η ΝΔ να τις κερδίσει τώρα, και επειδή τα εν Ελλάδι αφεντικά του δεν έχουν προετοιμάσει ακόμα την επόμενη μέρα. Απλώς επειδή είναι ΧΑΖΟ ΠΑΙΔΙ ΜΑΜΑ ΓΕΜΑΤΟ που λέει και ο Πανούσης άγεται και φέρεται από την αμερικανοθρεμμένη καμαρίλα του.

  33. GAETANO avatar
    GAETANO 24/10/2010 09:59:18

    factorx ΟΛΑ ΩΡΑΙΑ ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΑΝΑΛΥΟΝΤΑΙ ΟΠΩΣ ΣΥΝΗΘΩς .
    ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ . Η ΠΟΛΤΙΚΗ ΤΟΥ ΜΝΗΜΟΝΙΟΥ ΔΕΝ ΑΠΟΔΙΔΕΙ . ΑΡΑ ?
    Η ΤΡΟΙΚΑ ΛΕΕΙ ΠΧ . ΔΙΩΞΤΕ 250.000 ΔΗΜΟΣΙΟΥΣ ΥΠΑΛΛΗΛΟΥΣ ΓΙΑ ΞΕΚΙΝΗΜΑ .
    ΤΙ ΓΙΝΕΤΡΑΙ ;
    ΤΙ ΑΠΑΝΤΑ Ο ΠΟΛΤΙΚΟΣ ΚΟΣΜΟΣ . ΠΑΣΟΚ ΝΔ ΒΑΣΙΚΑ . ΟΙ ΑΛΛΟΙ ΕΙΝΑΙ ΤΗΣ ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΙΑΣ ΜΕ ΤΟΝ ΑΙΒΑΛΙΩΤΗ - ΜΕΝΤΡΕΚΑ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΤΗΝ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΤΟΥΣ .
    ΛΕΜΕ ΟΧΙ ΚΑΙ ΒΓΑΙΝΟΥΜΕ ΣΤΟΥΣ ΔΡΟΜΟΥΣ ;
    ΚΗΡΥΣΟΥΜΕ ΤΗΝ ΧΩΡΑ ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΗ ΚΑΙ ΔΙΩΧΝΙΟΤΜΕ ΤΗΝ ΤΡΟΙΚΑ ;

    ΚΑΛΗ Η ΑΝΑΛΥΣΗ ΣΟΥ FACTORX ( ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΗ ΘΑ ΕΛΕΓΑ ) ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΟΤΥΧΙΑ ΤΟΥ ΓΑΠ . ΕΜΕΙΣ ΤΟ ΞΕΡΑΜΕ ΑΠΟ ΤΟΤΕ . ΟΙ ΥΠΟΛΟΙΠΟΙ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑΝ ΠΛΕΟΝ .
    ΑΛΛΑ ΤΩΡΑ ΠΛΕΟΝ ΛΕΙΠΕΙ ΤΟ ΔΙΑ ΤΑΥΤΑ . ΤΟ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΙ ;

    ΛΕΦΤΑ ΕΧΟΥΜΕ ΕΙΠΕ Ο ΓΑΠ ΚΑΙ ΠΗΡΕ ΤΙΣ ΕΚΛΟΓΕΣ . ΚΑΤΕΡΕΥΣΕ Ο ΓΑΠ . ΠΟΙΟΣ ΘΑ ΠΑΡΕΙ ΤΙΣ ΕΚΛΟΓΕΣ ; Ο ΑΝΤΩΝΗΣ ; ΜΑΚΑΡΙ . ΧΙΛΙΕΣ ΦΟΡΕΣ ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ .
    ΚΑΙ ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΕΙ . ΞΕΡΕΙΣ ; ΞΕΡΟΥΜΕ ; ΞΕΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ; ΞΕΡΕΙ Ο ΙΔΙΟΣ ΝΑ ΜΑΣ ΠΕΙ ;

    ΑΣ ΣΟΒΑΡΕΥΤΟΥΜΕ ΚΑΙ ΑΣ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΜΕ ΟΤΙ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΦΘΑΣΕΙ Η ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΤΗΣ ΧΩΡΑΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΠΟΙΟ ΣΟΒΑΡΗ ΑΠΟ ΤΟ ΑΝ ΘΑ ΠΕΣΕΙ Ο ΓΑΠ ΚΑΙ ΘΑ ΕΡΘΕΙ Ο ΑΝΤΩΝΗΣ Η ΟΠΟΙΟΣ ΑΛΛΟΣ . ΑΝ ΘΑ ΠΑΡΕΙ 5 Η 6 ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΕΣ Ο ΕΝΑΣ Η Ο ΑΛΛΟΣ . Η ΠΑΤΡΙΔΑ ΘΑ ΚΑΤΑΣΤΡΑΦΕΙ ΚΑΙ ΘΑ ΓΥΡΙΣΕΙ ΠΙΣΩ ΤΗΝ ΕΠΟΧΗ ΤΗΣ ΤΟΥΡΚΟΚΡΑΤΙΑΣ ΑΝ ΔΕΝ ΓΙΝΕΙ ΚΑΙ ΤΟΥΡΚΟΚΡΑΤΟΥΜΕΝΗ .

    ΟΛΟ ΤΟ ΔΥΝΑΜΙΚΟ ΤΗΣ ΧΩΡΑΣ . ΠΟΛΙΤΙΚΟΙ ( ΠΑΣΟΚ , ΝΔ ΒΑΣΙΚΑ ) ΑΚΑΔΗΜΑΙΚΟΙ , ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΤΗΣ ΑΓΟΡΑΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ , ΔΙΚΑΣΤΙΚΟΙ , ΔΗΜΟΣΙΟΙ ΥΠΑΛΛΗΛΟΙ , ΔΙΑΝΟΟΥΜΕΝΟΙ ΝΑ ΚΑΤΣΟΥΝ ΚΑΤΩ ΝΑ ΣΚΕΦΤΟΥΝ ΚΑΙ ΝΑ ΣΥΝΕΡΓΑΣΤΟΥΝ ΠΑΝΩ ΣΕ ΜΙΑ ΓΡΑΜΜΗ .
    ΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΣΥΜΦΕΡΟΝ ΤΗΣ ΧΩΡΑΣ ;
    ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΕΘΝΙΚΗΣ ΣΩΤΗΡΙΑΣ . ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙ ΤΟ ΣΥΝΤΑΓΜΑ , ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ 5ΕΤΙΑΣ - 10ΕΤΙΑΣ ΚΑΙ ΝΑ ΠΕΡΑΣΟΥΜΕ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ .

    ΑΝ ΔΕΝ ΒΓΑΙΝΕΙ ΝΑ ΤΟ ΠΟΥΜΕ ΚΑΘΑΡΑ ΚΑΙ ΝΑ ΧΡΕΩΚΟΠΗΣΟΥΜΕ ΜΕ ΤΡΟΠΟ ΠΟΥ ΣΥΜΦΕΡΕΙ ΤΗΝ ΧΩΡΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΕ ΤΡΟΠΟ ΠΟΥ ΣΥΜΦΕΡΕΙ ΤΗΝ ΕΥΡΩΖΩΝΗ ΚΑΙ ΤΙΣ ΗΠΑ . ΕΤΣΙ ΑΠΛΑ .

    ΝΑ ΓΥΡΙΣΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΔΡΑΧΜΗ , ΣΤΗΝ ΥΠΟΤΙΜΗΣΗ 50% ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΠΛΗΡΩΜΗ ΤΟΥ 30% ΤΟΥ ΧΡΕΟΥΣ ΣΕ 30 ΧΡΟΝΙΑ ΜΕ ΕΠΙΤΟΚΙΟ 2,5%-3,0% ΚΑΙ ΠΕΝΤΕ ΧΡΟΝΙΑ ΧΑΡΗ .

    ΤΙ ΑΠΟ ΑΛΛΟ ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ factorx ; ΘΑ ΕΙΧΑ ΠΟΛΥ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΝΑ ΑΚΟΥΣΩ . ΚΑΙ ΒΕΒΑΙΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΚΑΙ ΑΛΛΗ ΑΠΟΨΗ ΚΑΙ ΛΥΣΗ ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΣΚΕΦΤΕΙ . ΝΑ ΤΗΝ ΑΚΟΥΣΩ ΜΕ ΧΑΡΑ .

    ΑΛΛΑ ΜΟΝΟ ΩΡΑΙΕΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙ ΑΝΑΛΥΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΕΔΟΜΕΝΗ ΚΑΙ ΑΥΤΟΝΟΗΤΗ ΑΠΟΤΥΧΙΑ ΤΟΥ ΓΑΠ ΚΑΙ ΤΟΥ ΜΝΗΜΟΝΙΟΥ ΔΕΝ ΑΡΚΟΥΝ ΠΛΕΟΝ .
    ΟΛΟΙ ΕΧΟΥΝ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΤΩΡΑ ΠΛΕΟΝ . ΤΟ ΜΕΤΑ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ . ΓΙΑ ΤΟ ΜΕΤΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΑΝΑΛΥΣΗ ;

    • GAETANO avatar
      GAETANO @ GAETANO 24/10/2010 10:33:04

      ΟΧΙ ΘΕΩΡΙΕΣ ΠΕΡΙ ΠΑΤΡΙΩΤΙΣΜΟΥ PLEASE .
      ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΤΗΣ ΑΓΟΡΑΣ , ΤΑ ΝΟΙΚΟΚΥΡΙΑ , ΟΙ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΙ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥ ΝΑ ΑΚΟΥΣΟΥΝ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΕΤΟΙΜΟΙ ΝΑ ΔΕΧΤΟΥΝ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΣΚΛΗΡΟ ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΑΡΧΗ , ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΚΑΙ ΤΕΛΟΣ .

      ΘΑ ΜΕΙΩΘΕΙ ΤΟ ΚΑΤΑΚΕΦΑΛΗΝ ΕΙΣΟΔΗΜΑ ΑΠΟ $ 25.000 ΣΕ $ 10.000 , ΘΑ ΞΕΚΙΝΗΣΟΥΜΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΚΑΙ ΘΑ ΠΑΡΕΙ 5, 10 , 20 ΧΡΟΝΙΑ ΝΑ ΕΠΑΝΕΛΘΟΥΜΕ ΚΑΙ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΘΑ ΕΧΟΥΜΕ ΦΑΙΞΕΙ ΤΗΝ ΧΩΡΑ ΠΑΝΩ ΣΕ ΥΓΙΕΙΣ ΚΑΙ ΣΤΑΘΕΡΕΣ ΒΑΣΕΙΣ .

      ΤΕΤΟΙΟ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΤΙ ΝΑ ΑΚΟΥΣΕΙ Ο ΚΟΣΜΟΣ . ΤΟ ΕΧΕΙ ΠΡΟΤΕΙΝΕΙ ΚΑΠΟΙ ΚΟΜΜΑ ?

    • Άργος avatar
      Άργος @ GAETANO 24/10/2010 12:51:04

      Αλήθειες, Gaetano. Γιατί πρέπει να γίνει με εξαπάτηση; Γιατί πρέπει να γίνει με άνισα βάρη; Γιατί πρέπει να γίνει με την συκοφαντία του λαού ολόκληρου; γιατί πρέπει να γίνει με τους έχοντες να διατηρούν τα προνόμιά τους;
      -------------------------------------------------

      Ψέμματα, Gaetano. Μετά η χώρα ΔΕΝ θα είναι η ίδια.

      Αν, όπως ισχυρίσθηκες, τα έβλεπες και τα' ξερες, άρα ξέρεις πως και τούτο είναι αλήθεια. Αλλιώς, τα λόγια σου είναι προπαγάνδα πάνω σε πόνο πραγματικό.
      ------------------------
      Ελπίζω να διακρίνεις ότι αξιολογώ τα λόγια σου, άρα ουδόλως σε προσβάλλω ως πρόσωπο - δεν είναι στις προθέσεις μου και θα ήμουν ο ίδιος άθλιος. Διάβασα προσεκτικά την τεκμηριωμένη, κοπιαστική κι αξιόλογη ανάλυσή σου.

      • GAETANO avatar
        GAETANO @ Άργος 24/10/2010 16:05:51

        Αργος
        Αληθειες ..... . Ομολογω δεν καταλαβαινω την προτροπη για αληθειες . Αυτο λεω και εγω να πουμε την αληθεια . Με ευρω δεν βγαινει το σχεδιο του μνημονιου . Ειναστε χεωκοπημενοι αυτη ειναι η αληθεια . Την παραδεχομαστε και κανουμε οτι πρεπει να γινει για το συμφερον της Ελλαδας οχι των δανειστων . Στ κατω κατω ειμαστε κυριαρχη χωρα .
        ________________________________

        Ψεμματα , Μετα η χωρα ΔΕΝ θα ειναι η ιδια .
        Ασφαλως δεν μπορει να ειναι ξανα κατι που δεν μπορουσε να ειναι ετσι και αλοιως .
        "The party is over" ειπε ο Γιουργκεν . Παρτυ ηταν αλλα τα παρτυ τελειωνουν φιλε Αργος . Εμεις νομισαμε οτι ηταν για παν.
        Ελπιζω να μην ενοεις πονο το οτι δεν θα εχουν καποιοι Cayenne η δεν θα εργαζονται στο δημοσιο πινοντας φραπε καθε μερα στα καφενεια η θα αναγκαστουν να καλιεργουν μονοι τους τα χωραφια τους αντι να παιζουν πρεφα στα καφενια . Θα πονεσουν ομως πολλοι . Αυτοι που παντα πονανε . Ανεργοι Συνταξιουχοι .

        ___________________________________

        Δεν αισθανθηκα οτι με προσβαλεις . Εγραψες αυτο που πιστευες . Απλα προσπαθω να ειμαι ρεαλιστης .
        Σε ευχαριστω που απαντησες . Μακαρι να εχω αδικο .

  34. Άργος avatar
    Άργος 24/10/2010 12:21:52

    Ο FactorX με οξυδέρκεια έγραψε:

    "Σε κάθε περίπτωση οι εκλογές είναι απαγορευμένη επιλογή για τον κ. Παπανδρέου."

    "Αν προχωρήσει ο κ. Παπανδρέου στον νέο εκβιασμό του απειλώντας με άμεσες εκλογές, τότε μπορεί να βάλει τον Έλληνα στον «πειρασμό», να τιμωρήσει τους ανελέητους δανειστές του και τους εδώ «τοποτηρητές» τους."

    Άρα, είναι άλλο ένα όπλο-απάτη στο τραπέζι, σύμφωνα με την αγωγή του στην αλλοδαπή.
    -------------------------------------------
    Πέρα απ' αυτό,

    αν κάποιος άλλος πάρει τα ηνία τώρα, θα μπορεί να κανει ό,τι νομίζει σωστό ο ίδιος; Η πολιτική του θα'ναι διαφορετική από του ΓΑΠ - θα κάνει κάτι το διαφορετικό; Ακόμη και για την ελεημοσύνη των 100-300 ευρώ, _πρώτα_ άδεια έδωσε η Τρόϊκα!

    Σε τι διαφορετικό περιβάλλον θα κινηθεί αφού κι η Φοροδιαφυγή άρα και τα Έσοδα είναι υπαρκτά προβλήματα, κι η Ανάπτυξη είναι απαραίτητη - με τι μέσα θα επιτευχθεί όταν περικόπτονται οι Δημόσιες δασπάνες κι η ιδιωτική πρωτοβουλία αποθαρρύνεται τελείως με την φορολογία και την γραφειοκρατία; Έλυσε ο ΓΑΠ ή θα λύσει ο επόμενος όλα αυτά όταν _για τους δανειστές μας_ υπάρχει τόσο 'λίπος' από την μαύρη Οικονομία ακόμα να δρέψουν;

    Ίσως κάνω λάθος, βέβαια.

    • GAETANO avatar
      GAETANO @ Άργος 24/10/2010 16:10:37

      Οταν υπαρχει υφεση και η μαυρη οικονομια μειωνεται .
      Οταν ξενοικιαξεται το καταστημα και δε ξανανοικιαξεται χανεται ο αερας που πληρωνοταν μαυρος , αλλα και το μαυρο νοικι .
      Παυει να πουλαει σε αυτο το καταστημα χωρις τιμολογιο ο βιοτεχνης κοκ .
      Το λιπος εχει φυγει στη Ευρωπη και εδω το μαχαιρι εχει φθασει στο κοκκαλο . Γι'αυτο θα αρχισει να ποναει .

  35. Θραξ Αναρμόδιος avatar
    Θραξ Αναρμόδιος 24/10/2010 16:55:52

    Εγώ λέω, να οργανώσει και να κάνει η ΝΔ μια ωραία και μεγάλη συγκέντρωση Αθήνα-Σαλονίκη και να καταγγείλει και τον εκβιασμό του ΠαΣοΚ και το Μνημόνιο και όσους ακόμη είναι και πίσω από το Μνημόνιο.

    Θα σειστεί ο κόσμος.
    Κι ο έλληνας θα αρχίσει να νιώθει πως δεν είναι μόνος του.

    Και οι εκβιασμοί θα πάνε περίπατο.

    Θραξ Αναρμόδιος

    ΥΓ. Δεν σας φαίνεται καλή ιδέα;

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ Θραξ Αναρμόδιος 25/10/2010 08:30:48

      Θράκα, στο έχω ξαναπεί, ο μέσος "νοικοκύρης" δεν μπορεί να βάλει στην ιδιοσυγκρασία του το "πεζοδρόμιο" ως μέσο πολιτικοοικονομικού αγώνα και σίγουρα όχι ο μέσος Νδίτης. Μόνο σε υψίστης σημασίας εθνικά ζητήματα θα μπορούσε να παρακινηθεί να κατέβει στους δρόμους. Δυστυχώς τέτοια εγχειρήματα έχουν καπελωθεί από τις μη υγιείς πλευρές της αριστεράς (συνδικαλισταραίοι και αιώνιοι φοιτητές) και μόνο σε περίπτωση μη πολιτικής... καπελαδούρας θα μπορούσε ένα τέτοιο κίνημα να βρει απήχηση. Καλώς ή κακώς, μια τέτοια παρακίνηση από τον Σαμαρά περισσότερο νερό στο μύλο όσων πάνε να τον χαρακτηρίσουν λαικιστή και υπερπατριώτη θα έριχνε.

      Άσχετο, προμηθεύτηκα ένα λιτράκι χθες για να δοκιμάσετε στην επόμενη συνάντηση.

      • αλλενάκι avatar
        αλλενάκι @ TopGunZ 25/10/2010 08:32:47

        Μα δε σου είπε να οργανώσει διαδήλωση και πορεία. Για συγκέντρωση μίλησε.

      • αλλενάκι avatar
        αλλενάκι @ TopGunZ 25/10/2010 08:33:59

        Και όταν το λέει ο Θράκας ο οποίος δε νομίζω να κατατάσσεται στους "δεξιούς" αλλά παρόλα αυτά το ένα μάτι το έχει μόνιμα στραμμένο στο τι θα κάνει ο Σαμαράς, αυτό κάτι λέει.

    • Κάποιος avatar
      Κάποιος @ Θραξ Αναρμόδιος 25/10/2010 08:45:43

      Θράκα, σου δίνει την εντύπωση η ΝΔ πως θέλει να κυβερνήσει άμεσα ;
      Γιατί αν διοργανώσει τέτοιο συλλαλητήριο και τελικά πέσει το ΠΑΣΟΚ το μπαλάκι πάει σ'εκείνη.
      Μακάρι η διαίσθηση μου να είναι λανθασμένη.

  36. kiki avatar
    kiki 24/10/2010 17:13:00

    @ Θρακα,
    λαμπρη,
    αλλα στου κουφου την πορτα οσο θελεις βροντα.

  37. δαιμονάκι avatar
    δαιμονάκι 25/10/2010 02:26:23

    @ Θραξ Αναρμόδιος.....θα σε στεναχωρήσω, αλλά κανένας δεν θέλει πρόωρες εκλογές….ούτε οι πολίτες,ούτε η κυβέρνηση, ούτε η ΝΔ….

    1) “Το ενδεχόμενο πρόωρων εκλογών θα έβαζε τη χώρα σε μια ανώφελη περιδίνηση τόνισε ο πρόεδρος της ΝΔ Αντώνης Σαμαράς κατά τη διάρκεια της συνέντευξης τύπου στη ΔΕΘ, και ως εκ τούτου όχι μόνο πρόκειται να υποβάλει σχετικό αίτημα αλλά είναι και αντίθετο με ένα τέτοιο ενδεχόμενο….”

    http://www.eklogika.gr/news/2354

    Έχεις συνειδητοποιήσει ότι η ΝΔ δεν θέλει, ούτε πρόκειται να ζητήσει πρόωρες εκλογές, γιατί αν υποθετικά τις κερδίσει, θα πρέπει να λάβει μέτρα σκληρά και επώδυνα, σε αντίθεση με τις μέχρι τώρα εξαγγελίες της?

    Κάτι παρόμοιο δεν έκανε και το ΠΑΣΟΚ που από τις προεκλογικές εξαγγελίες του στυλ”υπάρχουν λεφτά”,”όχι στην αύξηση του ΦΠΑ” πέρασε μετεκλογικά στις μειώσεις μισθών και συντάξεων και στην αύξηση των συντελεστών ΦΠΑ?

    2)Όλοι μας έχουμε ήδη συνειδητοποιήσει ότι οι δανειστές μας δεν παίζουν και δεν κάνουν πλάκα και δεν πρόκειται να αφήσουν την Ελλάδα να παρεκκλίνει από την δύσκολη πορεία της δημοσιονομικής πειθαρχίας.

    Όλοι μας ξέρουμε ότι τα μέλη της ευρωζώνης που είναι δανειστές μας και η τρόικα δεν θέλουν ούτε για αστείο να ακούσουν για πρόωρες εκλογές.....

    Όλα αυτά τα ξέρουν και η ΝΔ και προσωπικά και ο κύριος Σαμαράς.
    Για αυτό και έχουν ξεκαθαρίσει με τον πιο επίσημο τρόπο ότι δεν πρόκειται σε καμιά περίπτωση να ζητήσουν πρόωρες εκλογές -ακόμα και αν το αποτέλεσμα των εκλογών τους ευνοεί......

  38. Μέρμιγκας avatar
    Μέρμιγκας 25/10/2010 16:03:21

    Δείτε τι περίπου θα πει ο Πρωθυπουργός στο http://wp.me/pYyB8-51