#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
14/05/2010 16:07
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο κ. Πάγκαλος αναγνωρίζει εδαφικές διαφορές με την Τουρκία που πρέπει να λυθούν από τρίτους !!!



«Τα όποια προβλήματα και οι εντάσεις κατασκευάζονται από δημοσίους υπαλλήλους, διπλωμάτες, που δουλειά τους είναι να δημιουργούν διαφορές και μετά να γίνονται υπαρχηγοί ή ηγέτες κομμάτων»  (!)

«Είναι εθνική ντροπή να αγοράζουμε όπλα που δεν μας χρειάζονται για έναν φανταστικό κίνδυνο που λύνεται πολιτικά.» (!!)

«Όπου υπάρχουν διαφορές επί εδαφικών λεπτομερειών οι λύσεις πρέπει να δίνονται από τρίτους που είναι εντεταλμένοι προς τούτο» (!!!)

Αυτά τα …ολίγα δήλωσε σήμερα ο Αντιπρόεδρος της κυβέρνησης κ. Θ. Πάγκαλος ακυρώνοντας ουσιαστικά την πάγια ελληνική εξωτερική πολιτική των τελευταίων 50 χρόνων η οποία μόνο μία διαφορά αναγνωρίζει με την Τουρκία: εκείνη της υφαλοκρηπίδας


Ολόκληρη η ομιλία του Θ. Πάγκαλου στο ελληνοτουρκικό επιχειρηματικό φόρουμ

Με αναφορές στο Κυπριακό, το Αιγαίο και τους εξοπλισμούς, μίλησε ο αντιπρόεδρος της κυβέρνησης Θ. Πάγκαλος, κατά την έναρξη του επιχειρηματικού φόρουμ Ελλάδας-Τουρκίας, στο πλαίσιο της επίσκεψης του τούρκου πρωθυπουργού Ρ. Τ. Ερντογάν.

Μιλώντας ενώπιον της επιχειρηματικής ελίτ των δύο χωρών, ο κ. Πάγκαλος ανέπτυξε το ελληνικό οικονομικό πρόβλημα, στο οποίο, λόγω ευρώ, έπρεπε να υπάρξει συλλογική απάντηση.

Αυτό το ζητήσαμε εμείς, τόνισε και το καθιερώσαμε μετα από σκληρή προσπάθεια, γιατί δυστυχώς η ευρωπαϊκή πολιτική ηγεσία δεν στάθηκε από την πρώτη στιγμή στο ύψος των περιστάσεων.

Αναφέρθηκε, επίσης, στις δυνατότητες που προκύπτουν από την παγκοσμιοποίηση για δημιουργία περιφερειακών συγκροτημάτων και σημείωσε:

«Υπάρχει χώρος, ικανή αγορά με παραγωγικές δυνάμεις, όπως είναι τα Βαλκάνια, η Α. Μεσόγειος και αξονας αυτού του χώρου η Ελλάδα και η Τουρκία. Η ελληνοτουρκική συνεργασία μπορεί να διαμορφώσει, μέσα στα ευρωπαϊκά πλαίσια, ένα στενότερο χώρο περιφερειακής συνεργασίας. Είναι κέρδος να βαδίσουμε προς αυτή την κατεύθυνση».

Θεώρησε δε ότι η αμοιβαία εμπιστοσύνη είναι βασική για την περαιτέρω ανάπτυξη των ελληνοτουρικών σχέσεων και χαρακτήρισε την επίσκεψη Ερντογάν «με τις διαστάσεις που παίρνει, ιστορικής σημασίας για το κλίμα εμπιστοσύνης που οικοδομεί».

Αναπτύσσοντας τα θέμα των ελληνοτουρκικών σχέσεων ο αντιπρόεδρος της κυβέρνησης τόνισε ότι «ένα πρόβλημα υπάρχει ανάμεσα στην Ελλάδα και την Τουρκία και αυτό παύει σιγά σιγά να είναι αποκλειστικής μας δικαιοδοσίας: Το Κυπριακό. Εκεί χρειάζεται μια διαρκής, δίκαιη συμφωνία, αλλά εκεί θα παίξουν κύριο ρόλο και οι Κύπροι εκατέρωθεν. Εμείς αρκεί να δεσμευτούμε να μην παρεμποδίζουμε τις συνομιλίες».

Σε ό,τι αφορά το Αιγαίο, πρόσθεσε ότι, τα θέματα της εδαφικής κυριαρχίας, της κυριαρχίας στον αέρα και τη θάλασσα, ένα μεγάλο μέρος από τα αιτήματα που διατυπώνονται είναι κατασκευασμένα, από μερικούς πολύ ικανούς διπλωμάτες, που δουλειά τους , όπως είπε, είναι «να δημιουργούν αφορμές διαπραγμάτευσης, δηλαδή διαφορές».

Ενα μεγάλο μέρος των διαφορών μπορεί να ξεπεραστεί, συνέχισε ο αντιπρόεδρος της κυβέρνησης, αν αποδεχθεί κανείς μερικές βασικές αρχές, όπως την απαγόρευση χρήσης και απειλής βίας, δεύτερον ότι πρέπει να γίνουν σεβαστά τα δημοκρατικά δικαιώματα των πολιτών κάθε χώρας και τρίτον, όπου υπάρχει διαφωνία για τον καθορισμό εδαφικών λεπτομερειών ή γεωγραφικών ιδιομορφιών, η λύση πρέπει να δίνεται από τρίτους, εντεταλμένους προς τούτο, με βάση το Διεθνές Δίκαιο.

Καταλήγοντας, ο κ. Πάγκαλος αναφέρθηκε στους εξοπλισμούς των δύο χωρών λέγοντας:

«Αισθάνομαι ειλικρινά εθνική ντροπή κάθε φορά που αναγκάζομαι να αγοράζω όπλα που δεν μας χρειάζονται, με βάση μια αντικειμενική εκτίμηση των κινδύνων που υπάρχουν στον σημερινό κόσμο, για την Ελλάδα - και ξέρω ότι και οι Τούρκοι αγοράζουν όπλα που δεν τους χρειάζονται, όχι για πραγματικούς, αλλά για φανταστικό κίνδυνο που προκύπτει από μια αντιπαράθεση, που είναι δυνατό και πρέπει να λυθεί πολιτικά, έτσι ώστε να βαδίσουν οι δυό λαοί μαζί για μεγαλύτερη ευημερία, αξιοποιώντας παραγωγικά τα κολοσσιαία ποσά που εσείς και εμείς σπαταλούμε γι αυτά τα όπλα».

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Αγανάκτηση avatar
    Αγανάκτηση 14/05/2010 16:13:42

    "Αισθάνομαι ειλικρινά εθνική ντροπή κάθε φορά που αναγκάζομαι να αγοράζω όπλα που δεν μας χρειάζονται"

    Συμφωνούν και οι Τούρκοι με αυτό. Γιατί να αγοράζουμε όπλα όταν εμείς θα τα φτιάχνουμε στο μεγαλύτερο ποσοστό μόνοι μας;...

    Δια του λόγου το αληθές:
    http://www.defencenet.gr/defence/index.php?option=com_content&task=view&id=12158&Itemid=139

    • Στέλιος Χ. avatar
      Στέλιος Χ. @ Αγανάκτηση 14/05/2010 19:13:07

      Ίμια, Οτσαλάν, Ενδοτισμός. Το βιογραφικό του εμπλουτίστηκε.

    • maestros avatar
      maestros @ Αγανάκτηση 14/05/2010 20:58:45

      Ένα από τα θέματα τα οποία θα προσπαθήσει να επιλύσει η Ελληνο-Τουρκική "φιλία" - κατά τα λεγόμενά τους - είναι αυτό της Κύπρους. Τι λέτε να ετοιμάζει ο Γ. Παπανδρέου; Δεν γνωρίζω τι ακριβώς ετοιμάζει. Γνωρίζω όμως τι έκανε στο παρελθόν. Και επείδη ως λαός εύκολα ξεχνάμε, ας θυμηθούμε ποια ήταν η στάση του το 2006, όταν ήταν πρόεδρος της Σοσιαλιστικής Διεθνής. Το άρθρο που θα διαβάσετε παρακάτω προέρχετε από το Παρόν της Κυριακής με ημερομηνία 12/11/2006...

      http://aliartos-city.blogspot.com/2010/05/blog-post_1729.html

  2. Ευθύμης avatar
    Ευθύμης 14/05/2010 16:14:13

    Κοιμήσου Ελλάδα, και μη σε νοιάζει για την βαζελίνη που αλείψαν στα οπίσθιά σου.

  3. Νίκος avatar
    Νίκος 14/05/2010 16:26:03

    Το ειχα πει, η μολυσμενη ατμοσφαιρα του βρωμερου Αστεως επηρρεαζει επι το αρνητικον την ορθολογικη λειτουργια του εγκεφαλου.
    Τι σοϊ "Ελληνες" ειναι αυτοι;
    Εικονα που δεν θα την ξεχασω: Ο Παγκαλος και διπλα του η τουρκικη σημαια. Αφεριμ, αξιος ο μισθος σας εθνικα γιουσουφακια.

    Ξερει κανεις αν ο Ερντογαν κατεθεσε στεφανι στο μνημειο του αγνωστου;

    • asterix avatar
      asterix @ Νίκος 14/05/2010 18:07:42

      ουτε καν

  4. CRAZY DOCTOR avatar
    CRAZY DOCTOR 14/05/2010 16:26:20

    χτύπησε κόκκινο η χοληστερίνη

  5. ataktos avatar
    ataktos 14/05/2010 16:29:38

    το έχω πει και άλλη φορά ...το γρούν από το κμάς μονό με σκεπαρ το ξεκόβεις

    • geo75 avatar
      geo75 @ ataktos 14/05/2010 18:39:40

      Disznovagas το λένε στην Ουγγαρία και είναι χαρακτηριστικό τους έθιμο. Πλέον, γίνεται και σε φάρμες έξω από την Βουδαπέστη προς τέρψη τουριστών! Ενημερωτικά....

  6. oddlabs avatar
    oddlabs 14/05/2010 16:30:52

    Τελικά...όλοι όσοι πέρασαν από αυτόν τον ρημαδοτόπο...ποτέ δεν σταμάτησαν να τον διεκδικούν. Και ενώ δεν κατάφεραν ποτέ να μας κατακτήσουν μόνοι τους, το κάνουν τώρα με τη βοήθειά μας...

    Αφού συντηρήσαμε όλα αυτά τα χρόνια τους ραγιάδες στην εξουσία...καλά να πάθουμε...και πολύ αντέξαμε...

  7. πολίτης avatar
    πολίτης 14/05/2010 16:31:03

    ΟΙ ΦΙΛΟΙ ΜΑΣ ΟΙ ΤΟΥΡΚΟΙ:
    http://proxeneio-stop.org/2010/05/%ce%ba%ce%b1%cf%84%ce%b1%ce%b4%ce%af%ce%ba%ce%b7-%ce%bc%ce%bf%cf%85%cf%83%ce%bf%cf%85%ce%bb%ce%bc%ce%ac%ce%bd%ce%bf%cf%85-%ce%b1%cf%80%cf%8c-%cf%84%ce%b7-%ce%b8%cf%81%ce%ac%ce%ba%ce%b7-%ce%b3%ce%b9/

    ΚΙ ΕΓΩ ΑΙΣΘΑΝΟΜΑΙ ΕΘΝΙΚΗ ΝΤΡΟΠΗ ΠΟΥ Ο ΕΛΛΗΝΙΚΟΣ ΛΑΟΣ ΕΠΑΝΕΦΕΡΕ ΑΥΤΟΥΣ ΣΤΗΝ ΕΞΟΥΣΙΑ. ΑΜΝΗΣΙΑ ΠΑΘΑΤΕ ΡΕ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΞΑΝΑΨΗΦΙΣΑΤΕ;

  8. Aggelos avatar
    Aggelos 14/05/2010 16:40:27

    ρε παιδια ,κατι ασχετο..ακουσα οτι ο σαρκοζυ απειλησε να βγει απο το ευρω αν η γερμανια δεν βοηθουσε την Ελλαδα..αυτο ακουστηκε και απο εξωτερικο..
    βρε μπας?

    • asterix avatar
      asterix @ Aggelos 14/05/2010 18:08:30

      απειλες...

  9. ΒΡΑΧΟΣ avatar
    ΒΡΑΧΟΣ 14/05/2010 16:42:26

    Θα το θέσω αλλοιώς:
    Το ΓΑΠ πολύ της θλίψεως, γεννά παραφροσύνη..

  10. donaE avatar
    donaE 14/05/2010 16:54:02

    Και επειτα λεγανε αλλους οπορτουνιστες.Στην ΚΝΕ δεν ηταν ο Παγκαλος;

  11. netakias.wordpress.com avatar
    netakias.wordpress.com 14/05/2010 17:23:56

    To θέμα είναι να μας πεί κάτι ο Σαμαράς. Τι είπαν;
    Δεν πιστεύω αλλά να μας λέει κι αυτός (Π.Δέλτα μπλα, μπλα) μπροστά μας κι άλλα να λέει με τον Ερντογάν. Τι είπαν αυτα το 50 λεπτα;

    Μην το πάρετε ως μομφή αλλά οποιος έχει κάει με τον ΓΑΠ φυσάει και το γιαούρτι.

    Οπως έλεγε κι ο Μακρυγιάννης από το οχτρό ηξερω και φιλάγωμε, από τον φίλο χάνω.

    Μακάρι...

  12. apapapa avatar
    apapapa 14/05/2010 17:36:39

    αν και έχουν περάσει τόσα χρόνια από τότε που ενεπνεύσθη ο ...ΑνθυποΣουρής, πάτα επίκαιρος ο θυμός που γεννάει ο Κνιτοπασοκζής απόγονος ενός δικτάτορα...
    http://1.bp.blogspot.com/_JwUCQiYCz70/R-AsFiko9zI/AAAAAAAAACc/koNOwACjfiA/s1600-h/pagk.jpg

  13. Εξτροπία avatar
    Εξτροπία 14/05/2010 17:42:15

    Γιατί δεν φυσάει ένας άνεμος να μαζέψει τον Αντιπρόεδρο;

    • ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ avatar
      ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ @ Εξτροπία 14/05/2010 17:48:08

      Δεν φτάνει ένας άνεμος...
      Χρειάζεται το φαινόμενο El Ninio, για να κουνηθεί ο συμπαθής ευτραφής κύριος...

  14. ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ avatar
    ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ 14/05/2010 17:52:46

    Ερώτηση: Ο πρωθυπουργός της γείτονος, κατέθεσε στεφάνι, στο μνημείο του Άγνωστου Στρατιώτη;

    • Πολίτης της Μπανανίας avatar
      Πολίτης της Μπανανίας @ ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ 14/05/2010 18:01:32

      Αααα, καλή ερώτηση, πολύ καλή ερώτηση!

      • ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ avatar
        ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ @ Πολίτης της Μπανανίας 14/05/2010 18:04:07

        Απάντηση δεν βλέπω...
        Κύριε Διαχειριστά;

      • ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ avatar
        ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ @ Πολίτης της Μπανανίας 14/05/2010 18:09:25

        Απαντήθηκε από asterix.Με συγχωρείτε, δεν το είχα δει.
        Ούτε καν...

    • asterix avatar
      asterix @ ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ 14/05/2010 18:09:24

      οχι

      • ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ avatar
        ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ @ asterix 14/05/2010 18:14:43

        Ευχαριστώ. Δεν είχα καμμία αμφιβολία...
        Οι "δικοί" μας το πρώτο που κάνουν είναι το προσκύνημα στον Κεμάλ. Προς γνώση και συμμόρφωση...

      • τάσος avatar
        τάσος @ asterix 14/05/2010 19:32:21

        ο Ερντογάν έχει καταθέσει στεφάνι στο μνημείο του Άγνωστου Στρατιώτη το 2004 στην επίσκεψη του λιγο πριν την ένταξη της Κύπρου στην ΕΕ και το οχι στο σχέδιο Ανάν. στάνταρ 100% το θυμάμαι που το έδειχνε η νετ χωρις φωνή.

    • Μαρία avatar
      Μαρία @ ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ 15/05/2010 01:19:15

      Αρνήθηκε γιατί θα ήταν μια εικόνα που δεν θα άρεσε καθόλου στο λαό του, είπε!

  15. Πολίτης της Μπανανίας avatar
    Πολίτης της Μπανανίας 14/05/2010 17:56:30

    http://tinyurl.com/18r

    "Το μείζον ερώτημα, στο οποίο δεν δίνεται απάντηση, είναι εάν η ελληνική κυβέρνηση με αυτήν τη θέση αποδέχεται ουσιαστικά την παραπομπή στη Χάγη θεμάτων που αφορούν εθνική κυριαρχία, καθώς, όπως είναι γνωστό, τα εμπόδια για την επιτυχή κατάληξη των διερευνητικών επαφών από την πρώτη κιόλας συνάντηση ήταν η εμμονή της Τουρκίας στη θεωρία των «γκρίζων ζωνών», στην αμφισβήτηση του δικαιώματος επέκτασης των ελληνικών χωρικών υδάτων, ενώ σοβαρότατο πρόβλημα είναι και η μη αποδοχή των κανόνων του Δικαίου της Θάλασσας."

    http://tinyurl.com/2cojkbo

    "Ο Ταγίπ Ερντογάν δεν έχει κανένα ενδιαφέρον για την Ελλάδα και την Κύπρο -γι’ αυτόν είναι απλά δύο εχθρικές χώρες- και οι Ελληνες και οι Ελληνοκύπριοι πολιτικοί που τον ανέδειξαν «σε μετριοπαθή πολιτικό με τον οποίο μπορούν να συζητήσουν και να συμφωνήσουν» πλανώνται πλάνην οικτράν. Είναι εντελώς άσχετοι με την πραγματικότητα της Τουρκίας, και δεν είναι δικαιολογία ότι είναι θύματα κακών συμβούλων. Ο πρωθυπουργός της Τουρκίας δεν έχει μπέσα και έχει τη φήμη του πολιτικού που δεν τηρεί τις συμφωνίες που υπογράφει η χώρα. "

    http://tinyurl.com/2c2ztkt

    "Αμέσως μετά την επιστροφή του στην Τουρκία, την Τρίτη 18 Μαίου, ο Ρ.Τ.Ερντογάν, έχει σύσκεψη με τον Τούρκο Αρχηγό ΓΕΕΘΑ, Ιλκέρ Μπασμπούγ για να αποφασίσουν τη προμήθεια 123 νέων μεταφορικών ελικοπτερων! Τα ελικόπτερα αυτά θα κατανεμηθούν ως εξής: 30 στην Στρατοχωροφυλακή, 20 στο Στρατό Ξηράς, 6 Πολεμικό Ναυτικό, 6 Αεροπορία, 6 Ακτοφυλακή, 8 υπηρεσίας ασφαλείας κλπ.: Φανταστείτε και να μην ήθελαν να μειώσουν τους εξοπλισμούς τι θα έκαναν!"

  16. ΒΡΑΧΟΣ avatar
    ΒΡΑΧΟΣ 14/05/2010 18:01:15

    Θα προσπαθήσω να δω ειδήσεις σήμερα, μετά από αρκετό καιρό.
    Ελπίζω να τα καταφέρω να βγω αλώβητος.Παρακαλώ για την κατανόησή σας.
    Ελπίζω για την βοήθεια σας...

  17. trellakias avatar
    trellakias 14/05/2010 18:22:09

    Κι όμως αυτός ο άνθρωπος ήταν υπουργός εξωτερικών και τώρα αντιπρόεδρος! Γιατί Θεέ μου οι Έλληνες έγιναν τόσο πολύ ηλίθιοι, και ψήφισαν ΧΧΧΧΧΧΧ να μας κυβερνήσουν; Τόσο πολύ έπεσε το πολιτικό αισθητίριο αυτού του λαού;

    • Φωτεινή avatar
      Φωτεινή @ trellakias 14/05/2010 21:00:10

      Μαλάκισι ἐγκεφάλου λόγω ΜΜ"Ε" καί αἴσθημα ἐνοχῆς τῆς Δεξιᾶς! Τό "Πατρίδα, Θρησκεία, Οἰκογένεια" εἶναι ". . .περασμένα μεγαλεῖα καί διηγῶντας τα νά κλαῖς!"

  18. Θραξ Αναρμόδιος avatar
    Θραξ Αναρμόδιος 14/05/2010 18:32:49

    «Τα όποια προβλήματα και οι εντάσεις κατασκευάζονται από δημοσίους υπαλλήλους, διπλωμάτες, που δουλειά τους είναι να δημιουργούν διαφορές και μετά να γίνονται υπαρχηγοί ή ηγέτες κομμάτων» (!)

    Στον κ. Αβραμόπουλο αναφέρεται;

    «Είναι εθνική ντροπή να αγοράζουμε όπλα που δεν μας χρειάζονται για έναν φανταστικό κίνδυνο που λύνεται πολιτικά.» (!!)

    Εδώ είμαι σχεδόν βέβαιος ότι ρίχνει καρφί στον κ. Γ. Παπαντωνίου... Αλλά πάλι...

    «Όπου υπάρχουν διαφορές επί εδαφικών λεπτομερειών οι λύσεις πρέπει να δίνονται από τρίτους που είναι εντεταλμένοι προς τούτο» (!!!)

    Αυτό το κατάλαβα. Δείχνει την πλήρη συμφωνία του με το "ευχαριστώ" του κ. Σημίτη την βραδιά της κρίσης των Ιμίων. Οι τρίτοι ξέρετε ποιοι ήταν...

    Θραξ Αναρμόδιος

  19. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 14/05/2010 18:39:04

    Αισθάνομαι ειλικρινά ντροπή να μιλάει για εθνική ντροπή κάποιος σαν τον Πάγκαλο.
    Δεν μιλάω πχ για Ιμια και ανέμους ή Οτσαλάν κλπ αλλά να του θυμίσω ότι όπλα με μίζες οι κυβερνήσεις που ήταν εξέχων μέλος έχουν αγοράσει...
    Αισθάνομαι μεγαλύτερη ντροπή να ακούω όμως πρώην Υπουργό Εξωτερικών ότι οι διπλωμάτες δημιουργούν τις διαφορές, δηλαδή πρώην υπάλληλοι του; και τι έκανε;
    Αισθάνομαι όμως μέγιστη ντροπή να ακούω τον Ερντογάν να απευθύνει παραινέσεις για να δεχτεί τα οικονομικά μέτρα και να τα στηρίξει η αντιπολίτευση της χώρας....

    Αλλά ξέχασα έχει δίκαιο αφού κυβέρνηση υπό κηδεμονία έχουμε χωρίς κόκκινες γραμμές κατά δηλώσεις στελεχών της κυβέρνησης ...

    ΥΓ

    αλήθεια τις δηλώσεις του κυρίου Ερντογάν στα Ελληνικά τα μετάφρασε στον κύριο Παπανδρέου η μεταφράστρια;
    μπράβο θα ΕΞΕΤΑΖΕΙ τον πελώριο αριθμό 1.000 αιτήσεων για επαναπροώθηση η Τουρκία....θρίαμβος
    ζήτω βέβαια και η μείωση των εξοπλισμών αφού πρώτα αγόρασε ένα πυρηνικό εργοστάσιο και μερικά επιθετικά ελικόπτερα...

  20. γιωργος avatar
    γιωργος 14/05/2010 18:41:48

    ΦΩΤΙΑ Κ ΤΣΕΚΟΥΡΙ ΣΤΟΥΣ ΠΡΟΣΚΥΗΜΕΝΟΥΣ

    ΟΧΙ ΣΤΟΥΣ ΕΘΝΙΚΟΥΣ ΜΕΙΟΔΟΤΕΣ-ΟΧΙ ΣΤΟΥΣ ΔΟΣΙΛΟΓΟΥΣ
    ΟΧΙ ΣΤΗΝ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΤΣΟΛΑΚΟΓΛΟΥ
    ΕΛΛΗΝΕΣ ΑΝΤΙΣΤΑΘΕΙΤΕ

  21. apapapa avatar
    apapapa 14/05/2010 18:43:04

    Καποτε ειχαμε μια συζήτηση περι ...οικονομικής διεισδύσεως. Οταν λειτουργούσε το πρώτο πλάνο! Περί ισχυρής Ελλάδος κλπ κουραφέξαλα!
    Τώρα βιώνοντας το πλανο Γ, και δή σήμερα, βιώνουμε στ΄ αλήθεια τί θα πεί διείσδυση! Γιουρούσι, Πασάδες και τι δραγουμάνοι!

    Συζητήσεις με διερμηνέα από αγγλικά στα τουρκικά, απο Τουρκικά στα Ελληνικά μεσω cnnToyrk,με υπότιτλους!
    ΜΕ άοπλο τμημα 20 αερονόμων, να υποδέχονται τον Πασά!

    Με το ΥΠΕΘΑ να λέει ότι έτσι του το ζήτησε tο ΥΠΕΧ!
    Εχουν πλάκα αλήθεια οι Νικητές που πέρασαν την Πόρτα της 4ης Οκτωβρίου!
    Σαν έτοιμοι από καιρο!

    Ανήμερα τη μέρα που η Θράκη γιορτάζει την απελευθέρωσή της!

    Αλήθεια αγαπητοί, έχετε πλάνο από το γραφείο του Πρωθυπουργου, που να μας δείχνει τί πίναξ κοσμεί τον τείχο πίσω του;
    Εχω δεί όλα τα δελτία, αλλά δεν κατάφερα να εντοπίσω το νδοκουμένδο!

  22. Δημήτρης Μαγκούτης avatar
    Δημήτρης Μαγκούτης 14/05/2010 18:49:31

    "όπου υπάρχει διαφωνία για τον καθορισμό εδαφικών λεπτομερειών ή γεωγραφικών ιδιομορφιών, η λύση πρέπει να δίνεται από τρίτους, εντεταλμένους προς τούτο, με βάση το Διεθνές Δίκαιο."
    Συγγνώμη ρε παιδιά. Γιατί εγώ κατάλαβα ότι μιλάει γιά την υφαλοκρηπίδα και εννοεί το Διεθνές Δικαστήριο της Χάγης; Ξέρετε εσείς κάποιον άλλο εντεταλμένο γιά το Διεθνές δίκαιο;
    Υποστηρίζει κανείς στην Ελλάδα κάτι διαφορετικό;

  23. AWACS avatar
    AWACS 14/05/2010 18:50:24

    H ξεφτίλα μας δεν έχει πάτο, πάει και παρακάτω...

    Ο Σουλτάνος έδωσε εντολές στην αντιπολίτευση να στηρίξουν την κυβέρνηση των ραγιάδων!

    Bravo Giorgos

  24. Polux avatar
    Polux 14/05/2010 19:05:18

    Νομίζω ότι ο λιποβαρής «ποιητής», με άλλα λόγια, θέλει να πεί το εξής: τι τα θέλουμε τα όπλα τα κανόνια, τα σπαθιά, να τα κάνουμε εργαλεία να δουλεύει η εργατιά!

  25. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 14/05/2010 19:15:45

    Αν και η επίσκεψη εξελίσσεται και είναι νωρίς για συμπεράσματα, από χθες διαφάνηκε και παρά τις προσδοκίες που προσπάθησαν να καλλιεργήσουν, ότι οι εδώ παραδέχονται [δια των παπαγαλακίων τους] πως στα σοβαρά θέματα [υφαλοκρηπίδα, Κυπριακό, Χάλκη, Θράκη, επιθετικότητα τουρκίας] ΣΚΑΛΩΣΑΝ.

    Κοινώς τα εδώ νεο-ΡΑΓΙΑΔΙΚΑ ΗΧΕΙΑ την "σβήνουν" σιγά σιγά και διακριτικά, περιοριζόμενα στο παιχνίδι των εντυπώσεων για λόγους εσωτερικής κατανάλωσης των δύο ηγετών.

    Επειδή όμως ο φόβος φυλάει τα έρημα οι Έλληνες δεν πρέπει ούτε λεπτό να εφησυχάζουμε.

    Τα περί μείωσης των εξοπλισμών [από μια τουρκία με ισχυρή εγχώρια αμυντική βιομηχανία], περί αφοπλισμού των μαχητικών αεροσκαφών μας και η προτροπή του φιλοξενουμενου να υποταχθούμε στο ΔΝΤ δεν αντέχουν καν σε κριτική.

    Τα υπόλοιπα "χαμηλής έντασης ενεργειακά", το τουρκικο φέσι που θέλουν αίφνης να φορέσουν στον τουρισμό και η αποενοχοποίηση του Ολοκαυτώματος της Σμύρνης στην εθνική μας συνείδηση και στα σχολεία θα τα παρακολουθούμε.
    Το μάθημά της η Ρεπούση το πήρε μία φορά.
    Αν χρειαστεί θα το παρει και δεύτερη.

    • Μούσα avatar
      Μούσα @ αλλενάκι 14/05/2010 20:05:19

      Αποενεχοποίηση των πάντων αλλενάκι.
      Αυτες οι συνεχείς επιθέσεις φιλίας απο τον μη έχων ελληνική συνείδηση και μνήμη ΓΑΠ τείνουν να είναι αηδιαστικές.
      Θελουν να μας κανουν να ξεχάσουμε οτι ουσιαστικά κατεχουν εδάφη ελληνικά,
      οτι σφετερίζονται τα πολιτιστικά δημιουργήματα των προγόνων μας
      οτι σφάξανε εκατομμυρια προγονων μας ως κατακτητες και εκαναν τις μυριες οσες βαρβαροτητες
      οτι ξερίζωσαν τους παππουδες και τις γιαγιαδες μας - οσοι ειχαν - απο τις εστιες τους εν μια νυκτι και οσοι απ΄αυτους επέζησαν βρεθηκαν σ΄ενα εχθρικο αρχικα περιβάλλον να χτίζουν τα παντα απ΄την αρχή με τον πόνο την θλίψη,
      ΟΧΙ ΔΕΝ ΞΕΧΝΩ αυτον τον τον πονο και αυτην την θλιψη των προγονων μου,
      δεν ξεχνω οτι η 400 υποδουλωση σε σας και ο Μεσαιωνας που φερατε σ΄αυτον τον τοπο ευθύνονται για τα σημερινα χαλια της χωρας μου,
      οτι ο ξερίζωμος των προγόνων μου απο τις εστίες που ευημερούσαν μου στέρησε μια ζωή που δεν θα ειχε τοσους κόπους και θυσιες για τ΄αυτονόητα.

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ Μούσα 15/05/2010 11:20:02

        μη έχοντα

  26. ΣΟΝ ΠΕΝ avatar
    ΣΟΝ ΠΕΝ 14/05/2010 19:23:56

    Είμαστε ενα Εθνος σε κόπωση.
    Ενα Εθνος που στη μεγάλη πλειωψηφία των μελών του έχει απωλέσει την επικοινωνία του με τις ρίζες του.
    Με ότι ανατροφοδοτεί τη ζωντάνια του και τη θαλερότητά του.
    Θεωρώ ότι και αυτή ακόμα η διάθεσή μας να εξηγήσουμε τα συμβαίνοντα στα Εθνικά μας ζητήματα,αποδεικνύει το τεράστιο κενό που υπάρχει.
    Αποδεικνύει την ανεπάρκεια όσων χειρίζοντα τα ζητήματα της Εθνικής μας επιβίωσης.
    Που δε μπορούν ή δε θέλουν να αξιολογήσουν τα πρώιμα σημάδια της θεομηνίας που πλησιάζει ώστε να χτυπήσουν συναγερμό.
    Είμαστε μια χώρα περιβαλόμενη από Εθνικόυς κινδύνους, που όλοι συντονίζονται καθαρά από ένα κέντρο την Τουρκία.
    Ακόμη και η συμφωνία μας με την Αλβανία για την υφαλοκρηπίδα,ακυρώθηκε παμψηφεί από το συνταγματικό δικαστήριο της ίδιας χώρας με την επιχειρηματολογία της Αγκυρας,όταν γνω
    απο το συντα

    • Ο Ιθαγενής avatar
      Ο Ιθαγενής @ ΣΟΝ ΠΕΝ 14/05/2010 19:26:59

      Το Εθνος τούτο αντιμετώπιζε πρόβλημα πάντοτε μόνο από τους γραικύλους...όποιον ήταν απέναντί του ποτέ δεν φοβήθηκε να τον αντιμετωπίσει ακόμα και αν ο αγώνας ήταν εκ προτέρων χαμένος

    • ΣΟΝ ΠΕΝ avatar
      ΣΟΝ ΠΕΝ @ ΣΟΝ ΠΕΝ 14/05/2010 19:52:13

      Ακόμη και η συμφωνία μας με την Αλβανία για την υφαλοκρηπίδα,ακυρώθηκε παμψηφεί από το συνταγματικό δικαστήριο της ίδιας χώρας με την επιχειρηματολογία της Αγκυρας,όταν γνωρίζουν ότι ωφείλουν την επιβίωσή τους στα χρήματα των Αλβανών μεταναστών στην Ελλάδα.
      Η παιδεία μας δεν συμβάλλει στην "Ελληνοποίηση" των παιδιών μας.
      Ο πατριωτισμός εξοβελίζεται και λοιδορείται.
      Ξοδεύουμε τεράστια ποσά σε συχνά άστοχους ή ακατάλληλους εξοπλισμούς αλλά ταυτοχρόνως απαξιώνουμε τη στρατιωτική θητεία
      μέσω της εμπειρίας των στρατευσίμων στο Στρατό.
      Καμιά κόκκινη γραμμή με την Τουρκία σε συνδυασμό με μία όλο και πιό αναθαρρημένη διάθεση ομολογίας υποταγής στον "πανίσχυρο" γείτονα.
      Φαίνεται ξεκάθαρα ότι οι απόγονοι του Οδυσσέα δεν επιλέγουν την Ιθάκη αλλά την "ευζωία" στο νησί της Κίρκης.
      "Κουράστηκαν" οι Ελληνες με το Σκοπιανό,το Αιγαίο,την Υφαλοκρηπίδα,την Κύπρο και έχουν διάθεση να ξεκουραστούν,με τον γνωστό τρόπο που ξέρει η Ιστορία να "ξεκουράζεϊ"στην αγκαλιά της ιστορικής λήθης.
      Κάποιοι ΄"γραφικοί"βρέθηκαν να θέσουν κάποια ζητήματα εκεί στην Κλαυθμώνος την ώρα που όλοι εμείς απολαμβάναμε την επίσκεψη Ερντογάν από τον καναπέ,εφησυχασμένοι αφού και η επίσημη πολιτική μας ηγεσί ουδόλως ανησυχεί,διαμαρτύρεται ή διεγείρει συνειδήσεις.
      Καλή μας νύχτα.
      Κουράστηκα.

  27. GreenHorses avatar
    GreenHorses 14/05/2010 19:42:43

    Καλά από τον Πάγκαλο όλα μπορείς να τα περιμένεις, ιστορία του αμαρτία του.

    Το τι έχει πει το παχύδερμο δεν περιγράφεται.

  28. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 14/05/2010 19:56:50

    Ο Παγκαλος δεν ειπε τιποτα περισσοτερο απο τη συμφωνια του Ελσινκι που διαφημιζε το σημιτογαποπασοκ το 1999.
    Η συμφωνια αυτη εγραφε οτι οι οποιες ΕΔΑΦΙΚΕΣ ΔΙΑΦΟΡΕΣ μεταξυ μελους της ΕΕ και υπο ενταξη χωρας (φωτογραφια Ελλαδος - Τουρκιας) θα πρεπει να επιλυθουν μεχρι το Δεκεμβριο του 2004 αλλιως το Ευρωπαικο Συμβουλιο θα τις παραπεμψει στο Δικαστηριο της Χαγης.
    Απο το 1999 εως το Μαρτιο του 2004 δε συμφωνειται τιποτε.Οταν το Δεκεμβριο η κυβερνηση Καραμανλη αφηνει να αρχισουν διαπραγματευσεις ΕΕ - Τουρκιας χωρις να επικαλεσθει το Ελσινκι οι πασοκοι αρχιζουν τι λιτανεια γιατι φυγατε απο το Ελσινκι.
    Αλλα για να επιλυθουν οι "εδαφικες διαφορες" και να αποφανθει η Χαγη θα πρεπει πρωτα να καθορισθουν.Θα πρεπει δηλαδη να υπαρξει ενα χαρτι που να αναφερονται ΠΟΙΕΣ ΕΙΝΑΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΟΙ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΜΕ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥΣ.
    Αυτο περιμεναν οι Σημιτης - ΓΑΠ να υπογραψει ο Καραμανλης αλλα δεν το εκανε.Ηταν η δευτερη πασα μετα το σχεδιο Αναν.
    Ας καθορισει λοιπον ο Παγκαλος και ο ΓΑΠ με το ονομα τους απο κατω ποιες ειναι οι εδαφικες διαφορες να τις μαθουμε και εμεις.

    • ΣΟΝ ΠΕΝ avatar
      ΣΟΝ ΠΕΝ @ ψυχραιμια 14/05/2010 20:12:45

      Να μην κλείνουμε όμως τα μάτια και να βλεπουμε μόνο τις ευθύνες του Πασοκ.
      Η Ν.Δ πώς αντιμετώπισε την Τουρκική επιθετικότητα?
      Ποιά πρόοδο διαπίστωσες.
      Ποιά μέτρα αποτροπής πήρε?
      Τη μείωση της στρατιωτικής θητείας?
      Τη βελτίωση στην οργάνωση,εκπαίδευση των στρατευσίμων?
      Την κατάργηση των "βυσμάτων"?
      Την επανελλήνιση της παδείας?
      Αστα πατριώτη.
      ΟΖΟΥΝ.

      • ψυχραιμια avatar
        ψυχραιμια @ ΣΟΝ ΠΕΝ 14/05/2010 22:22:36

        Ο συσχετισμος των δυναμεων ειναι πολυ δυσμενης.Η προηγουμενη κυβερνηση της ΝΔ απλως αρνηθηκε να υπογραψει.Το μελλον θα δειξει.

      • ΣΟΝ ΠΕΝ avatar
        ΣΟΝ ΠΕΝ @ ΣΟΝ ΠΕΝ 14/05/2010 23:24:44

        Ειναι όμως ευθύνη μας να απευθύνουμε και "ενδοοικογενειακούς" παραινετικούς λόγους.

  29. popolaros avatar
    popolaros 14/05/2010 20:11:51

    Ας το πάρουμε απόφαση...έχουμε μια ανθελληνική κυβέρνηση.
    Όσο γρηγορότερα τους στείλουμε στην μινεσότα, τόσο το καλύτερο.

  30. Greco avatar
    Greco 14/05/2010 20:13:34

    ειναι επισης ο ιδιος που εστελνε τους βορειοηπειρωτες στην αλβανικη βουλη με απαξιωτικο τροπο χαρακτηριζοντας τους αλβανους

    επειδη ο ιδιος ειναι αρβανιτης-δηλαδη εξελληνισμενος αλβανος-,απορω αν απεκτησε ποτε Ελληνικη εθνικη συνειδηση ή το μονο που τον ενδιαφερει ειναι η κοιλια του κοροιδευοντας τους χαμηλης νοημοσυνης(κατα μανο χατζιδακι) ψηφοφορους του

    • ΣΟΝ ΠΕΝ avatar
      ΣΟΝ ΠΕΝ @ Greco 14/05/2010 20:30:02

      ΜΗΝ ΤΟ ΠΕΙΣ ΑΥΤΟ ΠΟΤΕ ΣΕ ΑΡΒΑΝΙΤΗ ΑΠΟ ΚΟΝΤΑ.
      ΤΟ ΚΑΛΟ ΣΟΥ ΘΕΛΩ.
      Είσαι απο αυτούς τους "Ελληνες"που λένε και τους Βορειοηπειρώτες Αλβανούς?
      Και δεν είμαι Αρβανίτης.
      Είμαι μανιάτης και δε θα με χαλούσε να είμαι Αρβανίτης σαν τους τους Μποτσαραίους,τούς Τζαβελαίους και όλους τους Σουλιώτες.

      • Greco avatar
        Greco @ ΣΟΝ ΠΕΝ 14/05/2010 21:55:59

        @SON PEN
        νομιζω οτι κατα την επανασταση οι μουσουλμανοι αρβανιτες ταχθηκαν με το μερος των τουρκων (τουρκαλβανοι) και οι ορθοδοξοι με τους επαναστατες .Λογικο αφου η θρησκεια επαιζε πολυ σημαντικο ρολο,η εννοια του εθνικισμου ηταν σχετικα νεα

        Αλλα αν δεις τι εγραψα παρακατω,συμφωνω με αυτο που λες για την δυναμη του ελληνικου πολιτισμου,αρκει βεβαια να εχουμε ελληνικο πολιτισμο και οχι κατι που του μοιαζει ή που προσπαθει να τον μιμηθει--γιατι δε νομιζω οτι εχουμε ακομα--

        επισης κατι που ειπες για τη γλωσσα των βλαχων και αρβανιτων.δε νομιζω οτι ειναι ακριβες.Το ξερεις οτι απο μονοι τους προτρεπουν τα παιδια τους να μη τα μαθαινουν και οτι οταν τους προταθηκε απτην ε.ε. να γινονται μαθηματα γλωσσας αυτοι το αρνηθηκαν?

      • ΣΟΝ ΠΕΝ avatar
        ΣΟΝ ΠΕΝ @ ΣΟΝ ΠΕΝ 14/05/2010 22:17:09

        Bεβαίως δεν θέλουν σχολεία γιατί έχουν καεί εξ αιτίας της Δυτικοευρωπαικής, δηλαδή χιτλερικής και ρατσιστικής θεώρησης της εννοιας "καταγωγή".
        Τελευταία προσπάθεια ανακίνησης κουτσοβλαχικού "εν ου παικτοίς", είναι η αναφορά διαφόρων εκθέσεων αμερικανικών "ιδρυμάτων" και"think tank" `αμέσως προηγόυμενη επί Ιταλικής κατοχής όπου οι Βλαχόφωνοι Ελληνες τους αγνόησαν παρά τη μειονεκτική κατάσταση τους ως υπόδουλοι.

    • Μούσα avatar
      Μούσα @ Greco 14/05/2010 20:31:07

      Η συνείδηση δεν αλλάζει ευκολα Greco
      Αντίθετα πολλοι απο αυτους ειναι ιδιαιτερα εχθρικοι μιας και ειναι απογονοι των Τουρκαλβανων που πολεμουσαν εναντιον των Ελληνων στο πλευρο των Τουρκων και οι οποιοι μετα το τελος της επαναστασης ξεμειναν εδώ.
      ΚΑι αυτοι ολοι ζουν αναμεσα μας και κατα περιεργο τροπο πολλοι κατέχουν πολιτικά αξιώματα.
      ΣΤο ΝΑυπλιο υπαρχει ενα μερος ενας γκρεμος στην θαλασσα που λεγεται Αρβανιτια,.
      Εκει ειχε καλέσει καποιος Αλης τους Τουρκαλβανους που ειχαν πολεμησει σε μια μαχη να τους πληρώσει.Ομως αντι αυτου εναν εναν τους εριχε στον γκρεμό και ετσι ονομαστηκε το μερος Αρβανιτιά.

      • Greco avatar
        Greco @ Μούσα 14/05/2010 20:42:48

        ενταξει ρε μανιατη δεν παραγνωριζω την προσφορα πολλων αρβανιτων -ειδικα κατα την επανασταση-,αλλα δε μ'αρεσει η ψευτικη κολακεια

        πιο πολυ με ενοχλει η περιπτωση του παγκαλου,αλλα και το ακρως ανησυχητικο φαινομενο που ελαβε χωρα κατα τη διαρκεια της τουρκοκρατιας οποτε η ελλαδα κοντεψε να αλβανοποιηθει πληρως(βλεπε φουστανελες,κλαρινα,ψευτομαγκια...) και δε νομιζω οτι εχει περασει ο κινδυνος

        πως να το κανουμε, αλλο ελληνικη και αλλο αλβανικη κουλτουρα

      • ΣΟΝ ΠΕΝ avatar
        ΣΟΝ ΠΕΝ @ Μούσα 14/05/2010 21:45:44

        Greco
        O αείμνηστος Κ.Τσάτσος-δεν νομίζω ότι υπάρχει πιό αξιόπιστος εκφραστής της Εθνικής μας ιδεολογίας-κονιορτοποίησε κάθε λογική πιστοποίησης της κAταγωγής των Ελλήνων με κριτήριο το "αίμα"(δεν ξέρανε τότε για D.N.A).
        Tην λογική αυτή ακολούθησε σε γενικές γραμμές και το Ελληνικό κράτος με μερικές εξαιρέσεις σε ακραίες περιπτώσεις που οι γλωσσικοί μειονοτικοί γίνονταν αντικείμενο εκμετάλευσης από ξένες δυνάμεις(π.χ κουτσοβλαχικό ζήτημα).
        Οι Ελληνες αυτοπροσδιορίζονταν ως Ρωμιοί και ως Μωραίτες,Ρουμελιώτες,Νησιώτες,Αρβανίτες,Μανιάτες,Βλάχοι,Σαρακατσάνοι κ.λ.π.
        Βέβαια το γλωσσικό ιδίωμα πάντα δημιουργεί προβλήματα κυρίως όμως εξ αντανακλάσεως(θεωρία Φαλμεραυερ)και εκ του γεγονότος της αντιμετωπίσεως του θέματος από τους φιλλεληνες και γενικά τους Ευρωπαίους ρομαντικούς περιηγητές που περίμεναν να βρουν στη Ελλάδα αρχαίους Ελληνες να απαγγέλουν Όμηρο και να φορούν χλαμύδα.
        Κανένας Ελληνας του 1800 δεν αντιμετώπισε τους αποκλειστικώς Αλβανόφωνους Σουλιώτες ως Αλβανούς.
        Μη ξεχνάμε ότι και τότε αλλά και σήμερα οι Βορειοηπειρώτες αποκαλούν τους Μουσουλμάνους Αλβανούς Τούρκους σκέτα οι δε Ελληνες του 1800 Τουρκαλβανούς και όχι Αρβανίτες.
        οι Αλβανοί του Λάλα στην Ηλεία(Φολόη)ήταν μουσουλμάνοι,τουρκαλβανοί και εξοντώθηκαν από τους Ελληνες πριν από την πολιορκία της Τριπολιτσάς προληπτικά.
        Οι Αρβανίτες της Υδρας ήσαν πρώτοι στον αγώνα.
        Οι αντιθέσεις μεταξύ Μωραιτών-Ρουμελιωτών που οδήγησαν σε εμφύλιο στοιχειοθετουν εθνική αντίθεση?
        Αναφορές προσπάθειας κάποιων Αρβανιτών να περισώσουν την γλώσσα τους επουδενί δεν θεωρείται ως ενικη αντίσταση.
        Το ίδιο κάνουν και οι Βλάχοι.
        Ας τα αφήσουμε λοιπόν αυτά γιατί δεν συνάδουν με την Ελληνική θεώρηση της ζωής και την Οικουμενικότητά της.
        Ας αναδείξουμε την πολιτιστική,αφομειωτική δύναμη του Ελληνισμού χωρίς φοβίες και αισθήματα κατωτερότητας.
        Ας μη ξεχνάμε ότι από μόνη της η γλώσσα δεν αποτελεί,ούτε επιστημονικώς τεκμήριο εθνικής καταγωγής.
        Μεγάλος αριθμός αγωνιστών και οπλαρχηγών του Μακεδονικού αγώνα ήταν αποκλειστικώς σλαβόφωνοι.
        Ας μη βάζουμε λοιπόν τα χέρια μας να βγάζουμε τα μέτια μας.
        Εχουμε σοβαρότερα επιχειρήματα έναντι των όποιων εθελόδουλων χωρίς να πικραίνουμε τους Αρβανίτες πατριώτες μας.

    • Ο Ιθαγενής avatar
      Ο Ιθαγενής @ Greco 14/05/2010 22:07:51

      1828, όταν ο Καποδίστριας οργάνωσε το ημιτακτικό στρατιωτικό σύστημα των χιλιαρχιών, συστήθηκε μία «οθωμανική εκατονταρχία», που περιελάμβανε 31 άνδρες, οι περισσότεροι από τους οποίους ήταν μουσουλμάνοι. Η οθωμανική εκατονταρχία μετείχε στις επιχειρήσεις για την εκδίωξη των οθωμανικών στρατευμάτων από την ανατολική Στερεά Ελλάδα το 1828-1829.

      Άλλοι; Μουσταφάς Γκέκας, Μεχμέτ Δερβίσης,Μπαϊράμης Λιάπης («Είμαι Τούρκος την θρησκείαν, το γένος Αλβανός, αλλά πολίτης Έλλην), Χασάν Μπασαρής από την Άμφισσα,Χατζήμπεης από τη Φωκίδα κλπ

      ...για να μην αναφέρουμε τη συμφωνία Κολοκοτρώνη - Φαρμάκη (Λάλας) που αν δεν είχαν καταλάβει οι Αγγλοι τα Επτάνησα θα ήταν ίσως διαφορετική η ιστορία ή για την πολιορκία της Τριπολιτσας που οι Αρβανίτες αποχώρησαν και συνοδεύτηκαν από τον Νικηταρά,καθώς Σουλιώτες και Ηπειρώτες είχαν υπογράψει συμφωνία και οι Πελοποννήσιοι πολιορκητές τη σεβάστηκαν και την χρησιμοποίησαν.

      • ΣΟΝ ΠΕΝ avatar
        ΣΟΝ ΠΕΝ @ Ο Ιθαγενής 14/05/2010 22:44:47

        Ιθαγενή

        Σε ποιό ιστορικό βιβλίο διάβασες ότι οι Αλβανοι(τουρκαλβανοι) που άφησε ο Κολοκοτρώνης να διαφύγουν ήσαν Αρβανίτες δηλαδή χριστιανοί?
        Ο Αλη Φαρμάκης του Λάλα ήταν τουρκαλβανος φίλος όμως του Κολοκοτρώνη όπου και του προσέφερε φιλοξενία όταν εδιώκετο.

      • Ο Ιθαγενής avatar
        Ο Ιθαγενής @ Ο Ιθαγενής 14/05/2010 22:47:36

        ? ... μα δεν είπα ότι ήταν χριστιανοί

      • Ο Ιθαγενής avatar
        Ο Ιθαγενής @ Ο Ιθαγενής 14/05/2010 22:48:35

        και ο Κολοκοτρώνης μα τον μουσουλμάνο Φαρμάκη είχαν σχεδιάσει την απελευθέρωση πολύ πριν τη Φιλική και την επανάσταση ....

      • ΣΟΝ ΠΕΝ avatar
        ΣΟΝ ΠΕΝ @ Ο Ιθαγενής 14/05/2010 23:16:56

        Είπες Αρβανίτες.
        Αρβανίτης ισον χριστιανός ίσον βιωματική πολιτιστική συγγένεια και συνεπώς μέσα στη σύγχυση εκείνης της εποχής
        ως προς την εθνική αυτοσυνειδησία ...προνομιακά Ελληνας.
        Ας μην πιανόμαστε από τις εξαιρέσεις.
        Η εθνεγερσία του εικοσιένα ήταν επανάσταση υποδούλων εναντίον δυνάστη.
        Τα στρατόπεδα τα καθόριζε προταρχικώς αυτή η διαχωριστική γραμμή.
        Η άλλη γραμμή ήταν η θρησκεία.
        Οχι απαραίτητα με την ρομαντική μορφή,"για του Χριστού την πίστη την αγία..." αλλά οι μωαμεθανοί είχαν προνομιακή θέση στο καθεστώς.
        Ασ μη ξεχνάμε το θούριο του Ρήγα:
        "ελάτε μ'ενα ζήλο
        ετούτο τον καιρό
        να κάνουμ'έναν όρκο
        επάνω στο ΣΤΑΥΡΟ..."

    • Κρητικός avatar
      Κρητικός @ Greco 15/05/2010 03:10:24

      Αρβανίτης είναι ο εξελληνισμένος αλβανός???
      Καλό θα είναι όποιος ΔΕΝ ΞΕΡΕΙ ιστορία να μην
      ασχολείται με αυτήν. Είμαι βέβαιως 1000% ότι η γνώση
      που έχεις για το θέμα δεν προέρχεται απο ιστορικές πηγές
      αλλά απο αναμασημένα λόγια συζητήσεων πεζοδρομίου.
      "νομιζω οτι κατα την επανασταση....κτλ". Σε ποιά ιστορική πηγή
      αναφέρεσαι? Διότι ιστορική πηγή "νομίζω" δεν υπάρχει!
      Μήπως γνωρίζεις πόσοι και ποιοί κατα την επανάσταση του '21 ήταν
      Αρβανίτες? Μάλλον ούτε αυτό το γνωρίζεις...!

      http://www.koutouzis.gr/arvanites.htm (καταγωγή-πλήρης έρευνας)

      Είναι χαρακτιριστικό ότι το 1830 ο πληθυσμός της Ελλάδος ήταν 750000 και οι 500000 ήταν άρβανίτες. Γιατί λοιπόν οι αρβανίτες καί οι άλλοι Ελληνες ιδρυσαν το Κράτος μας με την Επανάσταση του 1821? Απλούστατα διότι ήθελαν την δικιά τους πατρίδα δηλαδή την Ελλάδα. Και το έκαναν. Οι εχθροί μας τώρα θέλουν να αμφισβητήσουν την καταγωγή των Ελλήνων και μας λένε ό,τι ποιό γελοίο και ανόητο σκεφθεί το κλούβιο και άθλιο κεφάλι τους. Μας λένε ότι δεν είμαστε Ελληνες αλλά απόγονοι αλβανών,τούρκων σλάβων αθιγγάνων και διαφόρων άλλων τέτοιων πραγμάτων. Για να καταλάβουμε πώς ήταν τα πράγματα στο Ελληνικό κράτος το 1830 θα πρέπει να γνωρίζουμε ότι στην Ελληνική Βουλή οι βουλευτές μίλαγαν αρβανίτικα για να συνενοούνται. Αυτό είναι ιστορικά τεκμηριομένο. Τι συμπεραίνουμε απ αυτό? Οτι οι Ελληνες δεν ήταν Ελληνες? Οχι. Συμπεραίνουμε ότι οι Ελληνες μιλούσαν αρβανίτικα και ελληνικά και ότι οι αρβανίτες ήταν Ελληνες και ήταν απο τους καθοριστικούς ιδρυτές του νεοελληνικού κράτους. Η λογική λέει αυτά. Μόνο ένας μη λογικός δεν τα καταλαβαίνει. Σε συμβουλεύω να διαβάσεις τα απομνημονεύματα του Κολοκοτρώνη να δείς τι λέει για τους Αρβανίτες (αφού και ο ίδιος Αρβανίτης ήταν αν δεν το ξέρεις).

      Με εκτίμηση ένας ιστορικός της αληθής και τεκμηριομένης Ιστορίας.

      • Κρητικός avatar
        Κρητικός @ Κρητικός 15/05/2010 10:26:33

        http://www.koutouzis.gr/arvanites+tourkalvanoi.htm

      • Κρητικός avatar
        Κρητικός @ Κρητικός 15/05/2010 10:42:33

        Ανθρωπολογικές μελέτες
        Στις ανθρωπολογικές έρευνες του Θεόδωρου Κ. Πίτσιου, οι Αρβανίτες αποτελούν αιγιακό πληθυσμό με διαφορετικά μορφολογικά χαρακτηριστικά σε σύγκριση με τους Αλβανούς. Συγκεκριμένα αναφέρει: «Η εξέταση αυτών των ομάδων (Αρβανιτοφώνων), μία στη Μεσσηνία, μία στην Αργολίδα και δύο στην Κορινθία, έδειξε ότι σε καμία περίπτωση δεν ξεχωρίζουν από το συνολικό πληθυσμό της Πελοποννήσου ή από τις γειτονικές ομάδες. Σε κανέναν από τους ενενήκοντα χάρτες γνωρισμάτων που σχεδιάστηκαν, δεν μοιάζουν μεταξύ τους περισσότερο από όσο με τις γειτονικές τους γεωγραφικές ομάδες. Επίσης, στα στατιστικά δενδρογράμματα ,ταυτόχρονης σύγκρισης περισσοτέρων γνωρισμάτων, δεν διαχωρίζονται οι αρβανιτόφωνες ομάδες από τις υπόλοιπες της Πελοποννήσου».
        Θ. Κ. Πίτσιος. Ανθρωπολογική Μελέτη του Πληθυσμού της Πελοποννήσου. Η Καταγωγή των Πελοποννήσιων. Βιβλιοθήκη Ανθρωπολογικής Εταιρείας Ελλάδος Αρ. 2. Αθήνα, 1978.

        Αυτή η επιστημονική έρευνα αποδεικνύει πως οι Αρβανίτες ήταν μόνο Έλληνες που εν μέρει εξαλβανίστηκαν γλωσσολογικά εξαιτίας της κατοίκησης μεταξύ αλβανόφωνων πληθυσμών, περίπτωση παρόμοια με τους σύγχρονους αλβανόφωνους Βορειοηπειρώτες Έλληνες που μετανάστευσαν στην Ελλάδα τα τελευταία χρόνια.

        Διαβάστε περισσότερα: http://www.pare-dose.net/?p=2746#ixzz0nzQFoR9l

      • Κρητικός avatar
        Κρητικός @ Κρητικός 15/05/2010 10:49:31

        Πολύ σημαντικό στοιχείο είναι το εξής παρακάτω το οποίο "λύνει" κατα κάποιον τρόπο το θέμα αυτό:

        "Να σημειωθεί εδώ ότι οι μετανάστες εκείνοι, ποτέ δεν ονόμασαν τους εαυτούς τους Αρβανίτες. Αρβανίτες τους ονόμασαν οι γηγενείς της Ελλάδας, όπως συνήθως ονομάζουν κάποιον που πάει από άλλο μέρος, κατά το Σοφικίτες, Βατικιώτες, Υδραίοι, Ποριώτες και άλλοι, από τον τόπο προέλευσης."

        Επίσης αξιοσημείωτο:

        "Δωρική καταγωγή
        Έχει διατυπωθεί η άποψη ότι οι Αρβανίτες είναι απόγονοι των δωρικών ελληνικών φύλων. Οι υποστηρικτές της άποψης αυτής τονίζουν τις ομοιότητες στην κουλτούρα μεταξύ Αρβανιτών και Δωριέων. Οι Αρβανίτες ήταν λαός σκληρός, πολεμοχαρής και λιτός, με κύρια απασχόληση την κτηνοτροφία (χαρακτηριστικό δωρικό στοιχείο) και την αγροτιά. Κοινωνία κλειστή μη δεχόμενη επιμειξίες. Οι διάφορες φατρίες είναι μια ακόμη δωρική μορφή κοινωνικής συγκρότησης. Τα ελληνικά αρβανίτικα από μελέτες που έχουν γίνει περιέχουν πλήθος ομηρικών λέξεων, η δε δομή της γλώσσας είναι λιτή και «βαριά». Είναι πολύ πιθανό να πρόκειται για μία δωρική γλώσσα αρχαϊκού τύπου.

        Πάρα πολλά κοινά στοιχεία παρουσιάζουν οι Έλληνες Αρβανίτες με τους Σφακιανούς της Κρήτης και από φυλετικής απόψεως και από πλευράς κουλτούρας. Είναι γνωστό ότι οι Σφακιανοί προέρχονται από τους Δωριείς και κύριο χαρακτηριστικό τους είναι ότι ασχολούνται με την κτηνοτροφία καθώς επίσης και ότι είναι ανυπότακτοι και πολεμοχαρείς, ενώ έχουν ενδογαμική τάση. Ακόμα το κύριο μουσικό όργανο της Κρήτης είναι η λύρα, το όνομα της οποίας προέρχεται από την λέξη Ιλλυρία, τόπο καταγωγής των Δωριέων. Ακόμα η ύπαρξη των φατριών-οικογενειών στους Σφακιανούς είναι ένα ακόμα χαρακτηριστικό κοινό στοιχείο με τους Αρβανίτες όπως και η βεντέτα η οποία στους σημερινούς Αρβανίτες υπάρχει πολύ λιγότερο σε αντίθεση με τους Σφακιανούς όπου έχει διατηρηθεί. Ένα ακόμη χαρακτηριστικό στοιχείο μεταξύ Σφακιανών και Αρβανιτών είναι ορισμένα ενδυματολογικά στοιχεία τα οποία θα λέγαμε δωρικά. Η χαρακτηριστική μαύρη ενδυμασία των Σφακιανών έχει διατηρηθεί ατόφια μέχρι και σήμερα. Στους Έλληνες Αρβανίτες τα παλαιότερα χρόνια συναντούμε τα μαύρα σκουφιά, χαρακτηριστικό των Αρβανιτών των παλαιότερων χρόνων. Από μία ατόφια μαρτυρία του 19ου αιώνα αναφέρεται ότι τρεις Αρβανίτες είχαν πάει σε μία Μονή για να γίνουν μοναχοί. Ο ηγούμενος της Μονής μόλις τους είδε κατάλαβε αμέσως ότι ήταν Αρβανίτες απο τα χαρακτηριστικά μαύρα σκουφιά τους."

        Διαβάστε περισσότερα: http://www.pare-dose.net/?p=2746#ixzz0nzS1GApU

      • Μούσα avatar
        Μούσα @ Κρητικός 15/05/2010 11:01:48

        ΚΑι το λινκ που μας δίνετε εσείς είναι ιστορική πηγη?

        Συμφωνα με την Εγκυκλοπαίδεια του Ηλιου
        Αρβανίτες είναι οι Αλβανοι των Τουρκοκρατουμενων Αθηνων και
        ΑΡβανιτης σημαίνει
        α)Αλβανος ειτε κατα την εθνικότητα είτε κατα την καταγωγή
        β)Ελληνες Αλβανοφωνοι
        γ)ενεκα των ληστρικων επιδρομων των Τουρκαλβανων εις τας ελληνικας χωρας κατηντησε ο Αρβανιτης να σημαίνει τον αρπαγα,τον σκληρον ΄τον βαρβαρον,τον ανεπιδεκτον πνευματικής και ηθικης καλλιέργειας
        δ)κατα ακολουθια αλβανικων ιδιοτητων σημαίνει τον φιλεκδικον,τον τον επιμονο τον μνησικακον,τον ρυπαρον
        ε)μεταφορικως σημαίνει των εκ τυς πυράς υπερθερμαινομενων
        ζ) στην Ηπειρο ονομαζεται ο βόρειος ανεμος λογω της εμμονης του και των καταστροφων τας οποιας επιφέρει.

        Η καταγωγη των Αλβανων είναι απο τον Καυκασο-κοντα στην σημερινη Γεωργία- καμια σχεση με τους Αρχαίους Ιλλυριους και τους Ελληνες που βρισκονταν στην Ηπειρο . Επι Βυζαντινης αυτοκρατορίας ηρθαν στα Βαλκανια στον ιδιο γεωγραφικό χώρο μαζι με τους Ελληνες και Ιλλυριους
        Οι τουρκαλβανοι (Μουσουλμανοι Αλβανοι)ηταν μισθοφοροι πολεμιστες στην υπηρεσία των Τουρκων,πολεμησαν
        εναντιον των Ελληνων.
        Μέτα την ληξη της επανάστασης πολλοι παρέμειναν και οργανωσαν δικες τους κοινοτητες και χωρια.
        Μια επίσκεψη σ΄ενα απ΄αυτά και η γνωριμία μ΄αυτους αρκεί για να δεις πολλά απ΄τα οσα περιέγραφησαν παραπάνω αν και πλέον πολλοί εχουν εξευγενιστεί.
        Επισης η καταγώγη πολλων πολιτικων και κατεχοντων υψηλων θεσεων στην Ελλαδα που ασκουν κατα βάση ανθελληνικη πολιτικη (Ιερωνυμος Λιαπης,ΠΑγκαλος,Παπανδρεου απο ΚΑλεντζι)δείχνει πολλά.
        ΟΠως επισης και η εμμονή για την ιθαγένεια και την στηρίξη των αλβανών.
        ΟΙ μόνοι σίγουροι Ελληνες που μιλάνε Αλβανικα είναι οι Βορειοηπειρώτες τους οποιους το ελληνικό κράτος τους εχει πληρως παραμελλημενους.

        Οσο για την αλβανικη καταγωγη του πατερα του Κολοκοτρωνη
        «Όταν τους επολέμησεν ο πατέρας μου, οι Αλβανοί του έλεγαν: - Κολοκοτρώνη, δεν κάμεις νισάφι; Και τους λέγει ο πατέρας μου; Τι νισάφι να σας κάμω, όπου ήλθετε και εχαλάσατε την Πατρίδα μου, μας επήρατε σκλάβους και μας εκάμετε τόσα κακά; Τα κεφάλια των Αλβανών έφτιασαν πύργο εις Τριπολιτσά»!... (απομνημονεύματα Κολοκοτρώνη)

        Οσο για το ποιός είναι γνήσιος ΕΛληνας ας δούμε τις μορφές και ας κρίνουμε.Δωξα τω θεω οι Αρχαιοι μας αφησαν πολλες μαρτυριες ειτε απο τ΄αγαλματα, ειτε απο τις μορφές στ΄αγγεία

      • Κρητικός avatar
        Κρητικός @ Κρητικός 16/05/2010 01:03:56

        Μούσα, γι'αυτό διευκρίνησα παραπάνω ότι τον όρο Αρβανίτης τον έδωσαν οι γηγενείς σε αυτούς ενώ εκείνοι δεν τον δέχωνταν. Δεν είπα ότι είναι ιστορική πηγή αλλά έρευνα, η οποία χρησιμοποιεί ιστορικά γεγονότα. 'Οσο απο γενετικής άποψης οι Αρβανίτες ήταν κλειστή κοινωνία και δημιουργούσαν φατριές οπότε δεν έχουμε μίξη σε αυτούς μέχρι και πολύ καιρό μετά που ήρθαν στην σύγχρωνη Ελλάδα, οπότε είναι πιό εύκολο αυτό που αναφέρεις για σύγκριση με τους Έλληνες όπως έχει επισημανθεί και στις ανθρωπολογικές έρευνες του Θεόδωρου Κ. Πίτσιου: "αιγιακός πληθυσμός με διαφορετικά μορφολογικά χαρακτηριστικά σε σύγκριση με τους Αλβανούς". Όπως αναφέρεις κι εσύ απο την πηγή σου: β)Ελληνες Αλβανοφωνοι. Οι οποίοι αν το ερευνήσεις δεν είναι Αλβανόφωνοι διότι μόνο οι Βορειοηπειρότες (νότια Αλβανία) καταλαβαίνουν τα Αρβανίτικα ελάχιστα,πρόσεχε, -ελάχιστα-! Διότι πολλές λέξεις και το συντακτικό είναι Δωρικού τύπου, κι όπως αναφέρει ένας ιστορικός είναι ακατανόητο οι Αλβανοί,προερχόμενοι απο την περιφέρεια του Καυκάσου πολύ αργότερα απο τους Έλληνες κάτοικους της σημερινής Αλβανίας,να χρησιμοποιούν συντακτικό και λέξεις απο τους Δωριείς. Ούτε καν Αλβανοί υπήρχαν τότε εκεί ούτε άλλοι, Έλληνες πρωτοκατοικούσαν. Τους Αλβανούς και την Αλβανία τους έφεραν και την δημιούργησαν εις βάρος των Ελλήνων για να τους κοπεί ο αέρας του οραματισμού της Μεγάλης Ελάδας, όπως και σε πολλές μα πάρα πολλές Ελληνικές περιοχές. "ΑΠΕΙΡΩ ΤΑΝ" έγραφαν τα νομίσματά τους με εικονογραφία τον Δία κ.α., δεν ήταν Έλληνες λοιπόν?
        Συμβουλεύω για πάσα αμφηβολία,διότι "πηγές" υπάρχουν πολλές, να συγκρίνετε μορφολογικά χαρακτηριστηκά Ελλήνων Αρβανιτών και Σφακιανών (σαν δύο σταγόνες νερού είναι αυτοί οι δύο, Σφακιανοί και Αρβανίτες) και να τους κατατάξετε ως Αλβανούς,Σλάβους,Τούρκους ή Έλληνες για να καταλάβετε που "ταιριάζουν", και δεν εννοώ σημερινούς αλλά της τότε εποχής που επανεγκατεστάθηκαν στην Ελλάδα. Ιστορική πηγή φίλη μου Μούσα μπορεί να θεωρηθεί και ο γενετιστής-ανθρωπολόγος Φαλμεράγερ, αλλά κάθε άλλο παρα επιστήμονας ήταν, πιόνι του Σιωνισμού απεδείχθει.
        http://www.thermopilai.org/content/katharo-dna-ton-ellinon
        Διότι είναι "κοινό μυστικό" ότι οι εβραίοι δεν μας θέλουν, και ψάξτε να δείτε τι είπε ένα άλλο πιόνι τους, ο Κίσινγκερ, για τους Έλληνες. Και έτσι,ίσως, καταλάβεις γιατί θέλουν την εξόντωσή μας,ενώ μας ξεσπιτώσαν για την ίδρυση του Ισραήλ και πολεμούν τους ομόαιμους Παλαιστίνιους. Αλλά αυτά δεν αναφέρωντε πουθενά! "Η Ιστορία γράφετε απο τους νικητές, και δυστυχώς, εμείς οι Έλληνες σαν έθνος επτωχεύσαμεν"......
        Σίγουρα πολύ λίγοι γνωρίζουν για τον Καραθεοδωρί και ακόμα πιό λίγοι για τον Γκιόλβα. Ποιούς αποκαλούσε προδότες ο τελευταίος και γιατί??? Γιατί έγινε ο πόλεμος στα ΦΩΚΛΑΝΤΣ και ποιός ήταν τότε πρόεδρος της Αργεντινής??? Αν δεν υπήρχαν οι προδότες στην Ελλάδα θα ήταν διαφορετικός ολόκληρος ο κόσμος σήμερα! Αλλά ποτέ δεν είναι αργά...!

  31. Μαρία avatar
    Μαρία 14/05/2010 20:31:21

    Δεν μπορώ να γνωρίζω βέβαια αν ο κύριος Πάγκαλος αισθάνεται την ίδια ντροπή όταν θυμάται τις μέρες των Ιμίων και την παροιμιώδη φράση του περί “ανέμου που πήρε τη σημαία”… Αν όχι, καλό θα ήταν να αισθάνεται ντροπή για τις πράξεις και τα λόγια του εκείνης την εποχής όταν επιστράτευε…τα καιρικά φαινόμενα για να βγάλουν αυτόν και την τρομοκρατημένη κυβέρνηση Σημίτη απ’ την δύσκολη θέση που την είχε βάλει ο… “φανταστικός κίνδυνος”!

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ Μαρία 14/05/2010 20:34:33

      "Να τους πούμε ότι τη πήρε το κύμα..."

  32. laz avatar
    laz 14/05/2010 20:36:32

    παντως ΤΡΟΜΑΚΤΙΚΗ η επιτυχια χρυσοχοιδη-παπανδρεου...το πε και το κανε...θα τους αναγκασουμε!!και τελικως υπεγραφη η συμφωνια για την λαθρομεταναστευση οπου η τουρκια ΔΕΣΜΕΥΤΗΚΕ(ουααουζ)να δεχεται πισω τουλαχιστον(λολ) 1000 λαθρομεταναστες ΕΤΗΣΙΩΣ....ΟΥΑΟΥ...ΤΟΥΣ ΕΤΡΙΞΕ ΤΑ ΔΟΝΤΙΑ ΤΟ ΘΗΡΙΟ!!

  33. Hase avatar
    Hase 14/05/2010 20:36:43

    Μια ζωη ... Παγκαλος.

  34. anhsyxos thrakas avatar
    anhsyxos thrakas 14/05/2010 20:37:15

    «Είναι εθνική ντροπή να αγοράζουμε όπλα που δεν μας χρειάζονται για έναν φανταστικό κίνδυνο που λύνεται πολιτικά.» (!!)
    Είναι ντροπή και είναι επικίνδυνο για την υπόστασή μας να έχουμε αντιπρόεδρο της Ελληνικής Κυβέρνησης τον κο Πάγκαλο. ΜΕΓΑΣ ΕΦΙΑΛΤΗΣ.

  35. laz avatar
    laz 14/05/2010 20:39:32

    νοῦς ὑγιὴς ἐν σώματι ὑγιεῖ

  36. BlueSky avatar
    BlueSky 14/05/2010 20:45:19

    Οι εθνικοί μειοδότες βρήκαν πρόσφορο έδαφος, για να δείξουν ακόμη μια φορά, ότι μερικά πράγματα ποτέ δεν μπορούν να αλλάξουν. Όλα τα γουρούνια έχουν την ίδια μούρη, καθώς και τις ίδιες συνήθειες. Να κυλιούνται στη λάσπη. Ο ανεκδιήγητος στρατηγός αέρας των Ιμίων, για ακόμη μια φορά έδειξε πόσο ακατάλληλος είναι, για να βρίσκεται στην πολιτική σκηνή. Εμείς το ξέρουμε, ο πρωθυπουργός του δεν το ξέρει; Το ξέρει, το ξέρει...... Τον αφήνει να κάνει το παιχνίδι του. Μερικά πράγματα δείχνουν ότι είναι προδιαγεγραμμένα και η ιστορία επαναλαμβάνεται! Από αρχαιοτάτων χρόνων είχαμε τους δοσύλογους, τους προδότες, τους ενδοτικούς, τους Εφιάλτες των Θερμοπυλών, τους έλληνες που έχουν εντρυφήσει στην τακτική του Δούρειου Ίππου. Γιατί όμως δεν βοηθούν την Ελλάδα, υποτίθεται ότι ο συγκεκριμμένος κατάγεται από οικογένεια, που υποτίθεται ότι πάλεψε για τα ιδανικά της πατρίδας. Όμως, επιδεικνύει πατριδοκαπηλία εκεί που τον συμφέρει και προοδευτισμό γιατί δεν μπορεί να κρύψει τι νιώθει, για τη χώρα που ζεί. Όμως, πάλι με χρόνια, με καιρούς, πάλι δικά μας θα 'ναι. Η ώρα που θα τους εξοστρακίσουμε από την Ελλάδα, ήδη μετρά αντίστροφα. Αίσχος για τον ανεκδιήγητο ανθέλληνα.
    ΥΣ. Την πισίνα που έχει στο σπίτι του, την έχει δηλώσει στην Εφορία του Παπακωνσταντίνου;;

  37. BlueSky avatar
    BlueSky 14/05/2010 20:51:40

    Ποιό παλικάρι προσκύνησε το μαυσωλείο του Κεμάλ;;

    Ο αποφοιτήσας χορευτής από τη σχολή Τζιν Κέλι;;....... ανάθεμά στον
    απαράδεκτο.

  38. Kὀριννα avatar
    Kὀριννα 14/05/2010 20:53:26

    Οἱ Τοῦρκοι πρέπει νά ξέρουν ὅτι κατοικοῦν δικά μας ἐδάφη.Κοινῶς εἶναι ἐπἠλυδες.
    Ἔχει ὁ καιρός γυρίσματα,κύριε Ἐρντογάν.

  39. Kὀριννα avatar
    Kὀριννα 14/05/2010 20:59:46

    Οἱ Ἀρβανίτες εἶναι Βορειοηπειρῶτες τῆς περιοχῆς,Ἄρβανον.
    Ὑπάρχουν βιβλία πάνω σέ αὐτό καί πρέπει νά τά διαβάση κανείς γιά νά μή ἐμπεδώνεται αὐτή ἡ ἠλίθια καί βλαπτική προπαγάνδα.
    Ὁπως σωστά λέει ἕνας σχολιαστής πάρα πάνω,ΜΗ τολμῆστε νά πῆτε κατάμουτρα ἕναν Ἀρβανίτη ,Ἀλβανό.Θά σᾶς πάρη τό κεφάλι.Ἔχω θεῖο καί ξέρω,καί εἶναι ὅλο καμάρι πού εἶναι Ἑλληνας ἀρβανίτης.

    • Greco avatar
      Greco @ Kὀριννα 14/05/2010 21:30:19

      μα κοριννα εχεις ακουσει ποτε τους βλαχους να απαρνουνται την λατινο-αρομουνικη καταγωγη τους?τι σημαινει αυτο?οτι ειναι λιγοτερο ελληνες απο τους υπολοιπους?

      δε μπορω να καταλαβω αυτην την επιμονη με το ζορι ολοι απογονοι του περικλη

      Εχουμε γενικα την αντιληψη σαν λαος οτι αν ειμαστε τα παιδια,βασει αιματος,των αρχαιων αυτοματως ανεβαινουμε επιπεδο σαν ατομα.Αυτο δεν συμβαινει καθολου στον υπολοιπο κοσμο ,αλλα και ρεαλιστικα αν το δεις δε σημαινει οτι το παιδι ενος πανεξυπνου ανθρωπου θα βγει και αυτο εξυπνο,μπορει καλλιστα να γινει ενας υπεροχος καφρος που θα διηγειται ολη την ωρα για τα κατορθωματα των παππουδων του,ενω πινει τη φραπεδια του στη καφετερια

      δεν ειναι θεμα dna.Αλλα εκει που εγω προσωπικα δινω βαρυτητα ειναι στη γενικοτερη κουλτουρα.Η κουλτουρα της ελληνικης χερσονησου θελω να παραμενει Ελληνικη ανα τους αιωνες

      γιαυτο διαφωνω με εισαγομενα ηθη και εθιμα --και ειδικα αλβανικα εχουμε ενα σωρο--που διαφθειρουν τη ψυχοσυνθεση ενος λαου.Γιάυτο και απεχθανομαι το πασοκ που προσπαθησε να κανει σοσιαλαλβανια την ελλαδα

      • ΣΟΝ ΠΕΝ avatar
        ΣΟΝ ΠΕΝ @ Greco 14/05/2010 21:58:43

        Greco
        Σου εχω δώσει σχετική απάντηση παραπάνω.
        Αλλά αφού κι εσύ δεν θεωρείς το dna προυπόθεση για την Εθνική συνείδηση γιατί επιμένεις σάυτή την άχρηστη ,αντιεπιστημονική, βλαπτική και διχαστική επιχειρηματολογία.
        Γενήθηκα στη Μάνη.
        Δεν ξέρω αν έχω αίμα σλάβικο(μηλιγγοί σλάβοι έποικοι του Τυγέτου)σαρακήνικο(μάνη πειρατικό καταφύγιο)ή κατάγομαι απευθείας από τους αρχαίους Σπαρτιάτες(κοινο ελευθερολακώνων).
        Εκείνο που ξέρω είναι ότι γαλουχήθηκα Ελληνικά από γονείς και παπούδες που αισθάνονταν Ελληνες και δε με νοιάζει γιατι.
        ΔΕΝ ΣΟΥ ΦΘΑΝΕΙ?

      • Greco avatar
        Greco @ Greco 14/05/2010 22:14:06

        @σον πεν
        καταρχας δεν εχω κατι μαζι σου φιλε..

        δευτερον,προσωπικα προσπαθω να ακολουθω το ρητο "δεν ξερω τιποτα".Δε σημαινει οτι επειδη δε θεωρω το dna προυποθεση εθνικης συνειδησης,πρεπει να σταματησει καθε ερευνα για την καταγωγη,τα ηθη,τα εθιμα,τις μουσικες,τη γλωσσα ομαδων του ελληνικου πληθυσμου,κουβεντα κανουμε

        νομιζω το ψητο της υποθεσης ειναι η παγιωμενη και διαστρεβλωμενη νοοτροπια οτι ελληνας=ανωτερος απο τουρκο,αλβανο,γερμανο,βλαχο κτλπ...μπα?απο που και ως που?επειδη μια φορα οι προγονοι μας μεγαλουργησαν?σημερα τι γινεται...

      • ΣΟΝ ΠΕΝ avatar
        ΣΟΝ ΠΕΝ @ Greco 14/05/2010 22:59:36

        Greco

        Ασφαλώς ούτε εγώ εχω κάτι προσωπικό.
        Επιμένω όμως στην αντίθεσή μου γιατί όταν μπερδεύουμε τη βιολογία με την πολιτική,προκύπτει τερατούργημα.
        Καμιά εγγύηση δεν παρέχει σήμερα η επιστήμη για απόδειξη βάσει δεδομένων της καταγωγής λαών που όλοι-τουλάχιστον οι ευρωπαικοί-έχουν δεχθεί επιμειξίες.
        Επιστημονικές έρευνες στα βαλκάνια και τη Μ.Ασία αναφέρονται σε έναν κοινό ανθρωπολογικό τύπο ανθρώπου.
        Και εν πάση περιπτώσει επειδή σε αισθάνομαι ιδεολογικά συγγενή και υποθέτω τουλάχιστον 25 χρόνια μικρότερο,σου τα χώνω λόγο.

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ Kὀριννα 14/05/2010 23:07:03

      Ενημερωτικότατο: http://www.antinews.gr/?p=4790

  40. Kὀριννα avatar
    Kὀριννα 14/05/2010 21:43:45

    Greco,

    Ὅταν διαβάσω γιά τούς Βλάχους θά σοῦ ἀπαντήσω.Μόνο γιά τούς Ἀρβανίτες

    γνωρίζω.

  41. Akis avatar
    Akis 14/05/2010 21:44:52

    Από απόψε.. τρίζουν τα κόκκαλα των ηρώων του 21...
    Τα ακούτε...?

  42. aurora3363 avatar
    aurora3363 14/05/2010 21:47:33

    ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΩ ΜΙΑ ΕΚΠΟΜΠΗ ΣΤΟ Βς ΚΑΙ ΚΟΝΤΕΥΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΕΜΕΤΟ ΜΕ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΤΑ ΘΛΙΒΕΡΑ ΠΟΥ ΑΚΟΥΩ ..ΓΙΑ 23 ΤΟΝΟΥΣ ΧΡΥΣΟΥ ΠΟΥ Ο ΣΙΜΗΤΗΣ ΕΔΩΣΕ ΣΤΗΝ ΓΚΟΛΝΜΑΝ ΣΑΞ..Κ ΑΛΛΑ...ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ Ε Μ Ε Τ Ο!!!!

  43. ΒΡΑΧΟΣ avatar
    ΒΡΑΧΟΣ 14/05/2010 21:53:18

    Θέλω να γράψω και δεν μπορώ.
    Πρέπει να γράψω και δεν μπορώ.
    Σέβομαι τον χώρο.
    Αν διαβάζει ο Φαήλος ας γράψει εκείνος.
    Τι να πεις πια..
    Τα λόγια της γλώσσας, που λίγο γνωρίζω, μερικές φορές είναι φτωχά.
    Αχαρακτήριστος είναι ο άνθρωπος. Οι χαρακτηρισμοί δεν κάνουν τίποτα.

  44. triptokarudos avatar
    triptokarudos 14/05/2010 22:05:31

    ΤΟ DNA σου κ. Αντιπρόεδρα του G.A.P (OF MARGARET) ΄
    ίδιο και πανομοιότυπον μετά του παππού σου
    ιδίως στις τελευταίες του μεγάλες του συλλήψεις
    εκεί στην πρώτη γερμανική κυριαρχία

    Φυσικά περί υστεροφημίας στην πασοκική κοιλάρα σου

    ΑΛΛΑΓΗ ΑΛΛΑΓΗ ΚΑΙ ΟΙ ΠΡΟΔΟΤΕΣ ΣΤΟ ΓΟΥΔΙ
    έτσι δεν είναι αντιπρόεδρα;

    • anhsyxos thrakas avatar
      anhsyxos thrakas @ triptokarudos 14/05/2010 22:12:48

      Τι έκανε ο παππούς του αντιπρόεδρα στην πρώτη Γερμανική κυριαρχία. Για να θυμούνται οι παλιοί και να μαθαίνουν οι νέοι.Περιμένω triptokarudos...

      • ΣΟΝ ΠΕΝ avatar
        ΣΟΝ ΠΕΝ @ anhsyxos thrakas 14/05/2010 23:40:45

        Εκείνο το "αντιπρόεδρας"ΈΞΟΧΟ.
        Αλλά τα περι πρώτης γερμανικής...μάλλον τα έχει μπερδέψει ο τρυποκάρυδος.
        Εκείνο όμως που έκανε και ίσως εμπνέεται ο εγγονός ήταν ότι προκειμένου να έιναι απερίσπαστος στη αντίθεση με την Τουρκία παραχώρησε στη Γιουγκοσλαβία το 1926 συγκυριαρχία στο λιμάνι της Θεσσαλονίκης και τη σιδηροδρομική γραμμή του Αξιού λες κι ήτανε οικόπεδό του.

  45. Παρατηρητής avatar
    Παρατηρητής 14/05/2010 22:16:40

    http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/0/02/Balkans-ethnique.JPG

  46. Παρατηρητής avatar
    Παρατηρητής 14/05/2010 22:25:09

    καπως ετσι ηταν η κατανομη των εθνων στα βαλκανια το 1898

    Histoire Et Géographie - Atlas Général Vidal-Lablache, Librairie Armand Colin, Paris, 1898.

    http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/0/02/Balkans-ethnique.JPG

    • Greco avatar
      Greco @ Παρατηρητής 14/05/2010 23:06:05

      δηλαδη αντι να παμε για τη πολη,τραβηξαμε για αγκυρα...

      • laz avatar
        laz @ Greco 14/05/2010 23:43:25

        στην αγκυρα τραβηξες για να επιβαλλεις την συνθηκητων σεβρων στον κεμαλ που δεν την αποδεχοταν οπως εκανε ο σουλτανος και σου κηρυξε τον πολεμο..δεν ηθελες την αγκυρα..οι τσετες σε ξεσκιζαν με ανταρτικο οσο καθοσουν σμυρνη

    • laz avatar
      laz @ Παρατηρητής 14/05/2010 23:47:33

      παρατηρητη οι εθνολογικοι χαρτες ειναι εντελως αχρηστοι για την περιοδο που μιλας...ανακατευουν αγνοια και εθνικισμο που παραγοταν αφθονος τοτε...π.χ ο συγκεκριμενος μολονοτι οχι απο τους αθλιοτερους εμφανως υποτιμα την ελληνικη παρουσια στα παραλια...ενω αντιμετωπιζει τους ελληνες αρβανιτες ως αλβανους!!...ειναι σαν να χαρακτηριζεις τους τωρινους αρβανιτες αλβανους..ουδεν αναληθεστερο...ακομα και αν πριν 500 χρονια ηταν αλβανοι|(ποιος ξερει?)με την παροδο του χρονου αφομοιωθηκαν ακομα και γεννετικα...
      εξαλλου σημειωνουμε πως οι τουρκοι ιδιως τοτε αποτελουσαν μουσουλμανικο μωσαικο..με λαζους και απο ολα μεσα

  47. tralala avatar
    tralala 15/05/2010 00:47:28

    Όσον αφορά την παραπάνω συζητηση περί Αρβανιτών και η Μελίνα Μερκούρη αρβανίτικης καταγωγής ήτανε και δε νομίζω να μην ένιωθω Ελληνίδα. Ίσα Ίσα και για τα δύο περήφανη εδήλωνε. Πολλές φορές όταν πέφτω πάνω σε τέτοιες συζητήσεις σε φόρουμ, σχηματίζω την εντύπωση ότι μας διέπει ένας κομπλεξισμός γενικά. Δεν είμαστε όλοι απόγονοι των αρχαίων όπως μας ήθελαν οι ρομαντικοί δυτικοευρωπαίοι του 19ου αιώνα αλλά αυτό δε λέει κάτι και ούτε θα έπρεπε να μας απασχολεί τόσο. Δεν είμαστε Ισλανδία, Ελλάδα είμαστε, από τα αρχαία χρόνια ένα σταυροδρόμι πολιτισμών και λαών. Σημασία δεν έχει η καταγωγή αλλά η κουλτούρα μας και προπαντών τι κάνουμε σα λαός σήμερα. Τι παράγουμε σήμερα σε επίπεδο τέχνης, πολιτισμού και σκέψης?

    Και για να επανέλθω στο θέμα της ανάτησης, ο Πάγκαλος είναι γελοίος όπως πάντα και κάποιος πρέπει γενικά να τον συμμαζέψει για να μη λέει μπαρόυφες. Πιο πολύ με απασχολεί σαν άνθρωπο το γεγονός ότι έχουμε καραγκιόζηδες πολιτικούς, παρά το οτι ίσως γενετικά να μην έχω καμία σχέση με τον Περικλή. Αυτά.

  48. Orestios avatar
    Orestios 15/05/2010 00:49:52

    Ως έχοντες και κατέχοντες το αρχιπέλαγος, δεν είναι ηθικό να δώσουμε το μισό?
    Μήπως είναι και χριστιανικό ταυτόχρονα?
    Μα γιατί κανείς εχέφρων δεν καταλαβαίνει την απλοϊκή συλλογιστική των κυβερνώντων και το ιλιγγιώδες επίπεδο της υποταγής?

  49. απαπαπα avatar
    απαπαπα 15/05/2010 05:05:21

    http://2.bp.blogspot.com/_JwUCQiYCz70/R_Kig8zis8I/AAAAAAAAAHs/zivqii74k7c/s1600-h/rhseis.jpg

    Διαβάστε τί έλεγε ο Παν-Καλος...
    " Με το που ανέλαβε Γ.Παπανδρέου ως υπουργός Εξωτερικών επί Σημίτη Εμφανίστηκε ένα σύνολο ανθρώπων που δεν μιλάνε καν καλά Ελληνικά -διότι είναι Ελληνοεμερικανοί -πάντες μέσα στο υπουργείο. Οιδιπλωμάτες γελάνε..."Στους διαδρόμους του υπουργείου "λένε επίσημε γλώσσα είναι η αγγλική με αμερικάνικη προφορά"
    Οχι ότι η χρήση της αγγλικής γλώσσας απoτελεί κανενός είδους ένδειξη για μειωμένη εθνική συνειδηση , αλλά το να υπηρετείς στο υπουργείο Εξωτερικών μιας χώρας και η μητρική σου γλώσσα να είναι άλλη, οπωσδηποτε σοκάρει"
    Βημα 3/10/1999

  50. απαπαπα avatar
    απαπαπα 15/05/2010 05:22:24

    Σχετικάμε το θέμα που ανέφερε ενας φίλος παραπάνω για την πώληση τον Αυγουστο του 2003, ντάλα κατακαλόκαιρο, 20 τόνων χρυστου!
    Ενα χρόνο μετά, η επένδυση που αφορούσε "ασφαλή τοποθέτηση των χρηματων πχ με την αγορά ομολόγων του ευρωοπαικών κυβερνήσεων!", απέδιδε το τεράστιο ποσοστό των 2,5-4%!!!!
    Χωρίς κανένας από τους μετόχους να βγάλει άχνα για την τεράστια ζημεία που επεσώρευσε στα συμφέροντά τους!
    http://2.bp.blogspot.com/_JwUCQiYCz70/SO93WnmiEuI/AAAAAAAAAYc/rCUbEQYAWtI/s1600-h/Gold.jpg

  51. απαπαπα avatar
    απαπαπα 15/05/2010 05:29:23

    για την αντιγραφή...

    http://katsikatarama.blogspot.com/2008/10/20-2882003.html

  52. ήγγικεν avatar
    ήγγικεν 15/05/2010 09:38:05

    Τώρα φιλάει τις ματωμένες μπότες των Τουρκων που κάποτε θεωρούσε αδιανόητο να πατήσουν στα ευρωπαϊκά σαλόνια. Εκτός αν πιστεύει ότι αυτές οι ματωμένες μπότες μποούν να πατάνε τα αγιασμένα μας χώματα.

  53. dioskourida avatar
    dioskourida 15/05/2010 10:25:59

    Samara
    koutos eisai i ton kouto paristaneis?
    Se Diatetagmeni ipiresia einai o pagkalos
    Ante na tous diwxoume na teleiwnoume
    Oles oi ygieis dynameis tou ethnous

  54. triptokarudos avatar
    triptokarudos 15/05/2010 11:40:17

    κάτι για τάγματα law and order ενθυμούμαι ανήσυχοι παίδες

    θρακων, μεγάλες δημοκρατικαί ανακαλύψεις

    αλλά βεβαίως τιθέμεθα εναντίον οικογενειακής ευθύνης

    Οι εύγονοι (και δη οι ευτραφείς και οι μυστακοφόροι) δικαιούνται να ξεσκίζουσιν τας σάρκας ημών εις το διηνεκές.

    όσο για το υπονοουμενάκιτου Σων Πεν ευπρόσδεκτον και ευστοχον!

  55. φοιτητής avatar
    φοιτητής 15/05/2010 12:08:05

    Ας τον ΜΑΖΕΨΕΙ το Γηροκομείο!!!

  56. Nerchus avatar
    Nerchus 15/05/2010 14:43:12

    Τι Πάγκαλος μωρέ ? Κάλος σκέτος .Δεν αντιλαμβάνεται τι έγινε με τα Ιμια με τον Οτσαλαν ουτε τι ελεγε για τον Γιωργάκη ο οποίος (!) τον έκαμε και ''αντιπρόεδρο'' .- Ξου ρε !

  57. Kostas avatar
    Kostas 15/05/2010 21:28:55

    ο αντιπροεδρος της κυβερνησης μιλαει , για τα ονειρα της Τουρκιας και για τις γκριζες ζωνες στην εκπομπη του Παπαχελα
    http://www.youtube.com/watch?v=ApLOnVmI3gI&feature=related

    Eδω λεει οτι δεν υπαρχει προβλημα στο Αιγαιο ,ειναι χαρτες και διαβητες

    http://www.youtube.com/watch?v=Gli-LiAMD8k&feature=player_embedded


    Τελικα καταλαβε κανεις τι πιστευει ο Παγκαλος ?


    Και αυτος ο ανθρωπος (μη θυμηθουμε τις σημαιες κτλ ) ειναι σημερα αντιπροεδρος της Ελληνικης Κυβερνησης ...