#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
12/02/2013 08:10
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο κύριος Τσίπρας σε παροξυσμό μεγαλείου



Είθισται όταν εμφανίζεται ένα νέο πρόσωπο, άφθαρτο και με καλό μυαλό, στα πολιτικά πράγματα της χώρας, να λέμε ότι επιτέλους κάτι πάει να γίνει. Να βγει εν πάση περιπτώσει η χώρα από τη μιζέρια, την καμαρίλα, τους στημένους πολιτικούς που επί χρόνια διαφεντεύουν τον τόπο.

Κάπως έτσι θα σκέφτηκαν πολλοί όταν είδαν τον Αλέξη Τσίπρα να ανεβαίνει τα σκαλιά της πολιτικής και να αναλαμβάνει τον ΣΥΡΙΖΑ. Όταν ήταν στο 4% ήταν πιο αξιοπρεπής, πιο λογικός και σίγουρα πιο πολύτιμος για τη χώρα.

Φαίνεται ότι τα μυαλά του πήραν αέρα νομίζοντας ότι αγκαλιάζοντας τους βολεμένους Πασόκους που η κρίση τους έβγαλε στο περιθώριο, θα γινόταν πρωθυπουργός. Ίσως και να γίνει, ποιος ξέρει; Όμως, κάθε μέρα που θα περνά θα μας εκπλήσσει σίγουρα αρνητικά.

Η ομιλία του σε εκδήλωση με θέμα «Η Αριστερά απαντά στην στρατηγική της έντασης», θα μείνει στην ιστορία του ΣΥΡΙΖΑ ως μια από τις παραστάσεις που θα πρέπει να ντρέπεται γι’ αυτές ο κ. Τσίπρας. Ο τίτλος και μόνο της εκδήλωσης δείχνει το μέγεθος της ανοησίας που θα άκουγε όποιος πήγαινε να την παρακολουθήσει. Στρατηγική της έντασης αλλά από πού, θα ήταν το πρώτο ερώτημα.

Ο κ. Τσίπρας, ούτε λίγο ούτε πολύ κατηγόρησε τη δημοκρατικά εκλεγμένη κυβέρνηση, μόλις πριν από 8 μήνες, ότι ετοιμάζεται να καταλύσει το Σύνταγμα. Ότι ετοιμάζεται να επιβάλει Χούντα. Πώς αλλιώς θα μπορούσε να χαρακτηριστεί η «πρόβλεψή» του ότι υπάρχει ενδεχόμενο έως και αναστολής συνταγματικών ελευθεριών εκ μέρους της κυβέρνησης.

Διαβάστε μόνο μερικά που είπε:

«Στη μνημονιακή Ελλάδα του 2013, ζούμε μια περίοδο όπου νεοφιλελευθερισμός και ακροδεξιά συγκατοικούν στον τύπο της κυβερνητικής εξουσίας. Νεοφιλελευθερισμός και ακροδεξιά βαδίζουν χέρι-χέρι σε όλο το καθεστωτικό πολιτικό, κρατικό και μιντιακό φάσμα».

Επίσης, υπογράμμισε πως «τα εγχειρίδια της ευρωπαϊκής ακροδεξιάς είναι τα ευαγγέλια της σημερινής κυβέρνησης του κ. Σαμαρά, του κ. Δένδια, του κ. Βορίδη, του κ. Φαήλου Κρανιδιώτη και του κ. Κεδίκογλου».

Κατά τον κ. Τσίπρα , «η στρατηγική της έντασης έχει ως κεντρικό άξονα να δημιουργήσει, να προκαλέσει, ένα κύμα πολιτικής βίας.  Χτυπάει τυφλά για να χτυπηθεί τυφλά. Χτυπάει πολύ για να χτυπηθεί πολύ. Δεν χτυπάει κατ' ανάγκην αριστερούς ανθρώπους η αριστερές συλλογικότητες. Χτυπά οτιδήποτε και οποιονδήποτε, άτομο, χώρο, ομάδα, μειονότητα, συλλογικότητα, με στόχο να προκαλέσει μια εξίσου τυφλή αντίδραση».

Και τώρα διαβάστε το εξής που είπε: «Ο φαύλος κύκλος της βίας θα γεννήσει σύμφωνα με το σχέδιο την ανάγκη περιστολής των δημοκρατικών δικαιωμάτων και εγγυήσεων, όσων, τέλος πάντων, απέμειναν από την λαίλαπα της τελευταίας τριετίας».

Πολλές ήταν οι αναφορές του κ. Τσίπρα στην Χρυσή Αυγή, για την οποία είπε: «Να χτυπήσουμε τη Χρυσή Αυγή και κάθε στρατηγική έντασης εκεί που σήμερα και οι δύο πάνε να ενσφηνωθούν: στις γειτονιές και στις τοπικές κοινωνίες. Να ακυρώσουμε εμπράκτως, με τη δική μας δουλειά πεδίου, κάθε απόπειρα συγκρότησης ακροδεξιών κοινωνικών συμμαχιών».

«Οι ακροδεξιοί θύλακες μέσα στην αστυνομία είναι ένας δεύτερος πρωταγωνιστής. Με την κάλυψη της πολιτικής ηγεσίας, συμμετέχει ενεργά στον πολίτικο σχεδιασμό της σημερινής τρικομματικής κυβέρνησης, επιχειρώντας άμεσες παρεμβάσεις στην καθημερινή ατζέντα», πρόσθεσε.

Καταλήγοντας, υποστήριξε πως ο ΣΥΡΙΖΑ είναι «συμπαγής πολιτική δύναμη που εγγυάται ότι η Δημοκρατία στην Ελλάδα δεν θα ακρωτηριαστεί από τον νεοφιλελεύθερο ακροδεξιό φονταμενταλισμό της συγκυβέρνησης του Μνημονίου».

 

«Η εσωκομματική αναταραχή στο ΣΥΡΙΖΑ, εξαιτίας των τελευταίων επιλογών του κ. Τσίπρα, δεν μπορεί να καλυφθεί με το παραλήρημά του εναντίον της κυβέρνησης και την επικίνδυνη στοχοποίηση πολιτικών προσώπων», δήλωσε  ο κυβερνητικός εκπρόσωπος Σίμος Κεδίκογλου, προσθέτοντας: «Συγκάλυψη και δικαίωση στις πρακτικές βίας μόνο το κόμμα του δίνει. Οι Αθηναίοι το γνωρίζουν καλά».

Με λίγα λόγια, ο κ. Τσίπρας δεν είπε τίποτε για τη στρατηγική της έντασης των κουκουλοφόρων ή των τρομοκρατών. Δεν είπε τίποτε για τον κ. Θεοδωρίδη και τα Ιμια, ούτε για τον Διαμαντόπουλο που αποθεώνει τον αναρχισμό. Κουβέντα για το χάος που επικρατεί μέσα στο κόμμα του ούτε για τους θύλακες αντιδημοκρατικής συμπεριφοράς του ΣΥΡΙΖΑ. Κατά τον κ. Τσίπρα η παρούσα κυβέρνηση ετοιμάζει περιστολή των δημοκρατικών δικαιωμάτων κι όχι οι μπαχαλάκηδες.

Δεν ξέρουμε αν η ομιλία του οφείλεται στο γεγονός ότι πιέζεται για τη… δεξιά στροφή που έκανε και την οσφυοκαμπτική διάθεση στον Ομπάμα και το ΔΝΤ. Όμως, δεν έχει κανένα δικαίωμα να αμφισβητεί τη δημοκρατική διάθεση όσων στηρίζουν την κυβέρνηση. Καλώς η κακώς την στηρίζει ένα μεγάλο μέρος του πληθυσμού. Είναι κι αυτοί φασίστες και ετοιμάζονται για χούντα; Πώς τολμά να διαιρεί τον ελληνικό λαό σε καλούς αριστερούς και κακούς όλους τους υπόλοιπους; Κάποιος πρέπει να τον μαζέψει.

 

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Διηνεκης avatar
    Διηνεκης 12/02/2013 08:30:16

    Ο Αλεξης ζήτησε εκλογές το Σεπτεμβρη ο Σαμαράς έχει μια ευκαιρία να ξεμπερδεψει μια κ´ καλη με τις συνεστωσεις κάνοντας του τι χάρη με την αιτιολογία Αφού όλοι απεργουνε ας αποφασιση ο Λαος,τότε να δούμε ποσα απηδια χωράει ο σάκος Αλέξη καυτή πολλή καυτή πατάτα για ΣΥΡΙΖΑ κ´ Σια,Όσο για εμάς τους υπόλοιπους θα πεινασουμε λίγο παραπάνω αλλα Τουλάχιστον ρε παιδι μου να ξεμπερδεψουμε

  2. Kώστας ΜΠ avatar
    Kώστας ΜΠ 12/02/2013 08:52:07

    Όταν μετά τις εφόδους της ΧΑ σε πάγκους λαικών αγορών η ΝΔ προώθησε διακομματικό ψήφισμα καταδίκης της βίας, ο κ.Τσίπρας το καταψήφισε.
    Ήταν γραφικός, δημοκόπος και συνειδητά ψευδόμενος, μέχρι σήμερα.
    Πλέον είναι επικίνδυνος.
    Το λεξιλόγιό του ("να χτυπήσουμε") ,αναφερόμενος στο άλλο άκρο, δείχνει ξεκάθαρα πως δεν διστάζει να κινηθεί εκτός του συνταγματικού τόξου και των πρακτικών του.
    Το ίδιο δείχνει και η δημοκοπική κινδυνολογική λογοκοπία του περί "αναστολής δημοκρατικών εγγυήσεων". Ζωγραφίζει ένα ανύπαρκτο Πολιτικό Κακό για να δικαιώσει ηθικά και εκ των προτέρων κάθε αντίδραση, κάθε παρεκτροπή αυτών που κατά την Αλέκα Παπαρήγα "χαιδεύει".
    Υιοθέτησε και επισήμως τον αριστερίστικο χρυσαυγιτισμό των ακραίων του κόμματός του. Είναι ο αρχηγός ενός ακόμη ακραίου κόμματος που φουντωσε στη δίνη της Κρίσης.

    • ee avatar
      ee @ Kώστας ΜΠ 12/02/2013 09:14:03

      ψήφισμα; εκείνο που καταδίκαζε τους πάντες εκτός της Χ.Α;

      • Kώστας ΜΠ avatar
        Kώστας ΜΠ @ ee 12/02/2013 13:09:11

        Όχι.
        Εκείνο που ρητά καταδίκαζε την ΧΑ. Σε εκείνο ψήφισε λευκό ο Σύριζα.
        ( αφού δεν τα ξέρετε τα θέματα, τι εκτίθεστε;)

        13/9/2012: "Καταδικάζει τα φαινόμενα βίας στα οποία συμμετείχαν βουλευτές της Χρυσής Αυγής, η Επιτροπή Δεοντολογίας της Βουλής η οποία συνήλθε με θέμα τις επίσημες καταγγελίες οι οποίες περιήλθαν σε γνώση της και ψήφισε κείμενο τεσσάρων σημείων.

        Ειδικότερα, το κείμενο της αρμόδιας κοινοβουλευτικής Επιτροπής που θα παραδοθεί στον πρόεδρο της Βουλής:


        •καταδικάζει τα επανειλημμένα φαινόμενα βίας, στα οποία συμμετέχουν βουλευτές της Χρυσής Αυγής,
        •προτείνει στον πρόεδρο της Βουλής, εφόσον συνεχιστεί η αντικοινοβουλευτική, παράνομη συμπεριφορά βουλευτών, να ζητήσει προ ημερησίας διατάξεως συζήτηση,
        •επισημαίνει τις ευθύνες της ηγεσίας της Χρυσής Αυγής και
        •καλεί την εκτελεστική εξουσία και τη Δικαιοσύνη να επιταχύνει τις διαδικασίες απόδοσης ευθυνών."

        Σε αυτό το ψήφισμα "έριξε" λευκό το άλλο άκρο, ο Σύριζα.

        • polites avatar
          polites @ Kώστας ΜΠ 12/02/2013 16:14:13

          Αυτό το είδες, που έγραψε η εφημερίδα του ΔΟΛιου μπαμπά του βουλευτή μας, Ανδρέα Ψυχάρη;

          ΒΗΜΑτοδότης, 10/02/2013 05:45

          Εικάζω ότι ο πρωθυπουργός κ. Αντ. Σαμαράς έχει αναθέσει «επικίνδυνες αποστολές» στον τέως δήμαρχο Αθηναίων και νυν βουλευτή της ΝΔ κ. Νικήτα Κακλαμάνη.

          Πράκτοράς μου συνέλαβε το περασμένο Σάββατο τον Νικήτα να περπατά σε ώρα μεταμεσονύκτια κοντά στο ξενοδοχείο Caravel μαζί με τον βουλευτή της Χρυσής Αυγής κ. Κωνσταντίνο Μπαρμπαρούση (πιο γνωστό και ως «Καραϊσκάκη»).


          Και οι δύο συνοδεύονταν από τους αστυνομικούς της ασφαλείας. Η προχωρημένη ώρα, το κλίμα συνωμοτικότητας και η γνωστή εξοικείωση του κ. Κακλαμάνη με τον εθνικοπατριωτικό χώρο εγείρουν υποψίες ότι ο πρώην δήμαρχος έχει αναλάβει κάποια αποστολή «διεύρυνσης προς τα ακροδεξιά»…

  3. Uncle Stgm avatar
    Uncle Stgm 12/02/2013 10:58:02

    Η "στάση καθυστέρησης" της κυβέρνησης στο θεμα των "λιστών" και η εμμονή της στη μη φορολόγηση του συσσωρευμένου πλούτου των φοροφυγάδων και "μαύρων", παραχωρεί στον κ. Τσίπρα κάθε δικαίωμα να είναι και καταγγελτικός και επιθετικός.
    Κάποιος πρέπει να το κάνει, το κάνει αυτός, γιατί να τον μεμφθούμε;

  4. alex23 avatar
    alex23 12/02/2013 11:10:14

    «Οι ακροδεξιοί θύλακες μέσα στην αστυνομία είναι ένας δεύτερος πρωταγωνιστής. Με την κάλυψη της πολιτικής ηγεσίας, συμμετέχει ενεργά στον πολίτικο σχεδιασμό της σημερινής τρικομματικής κυβέρνησης, επιχειρώντας άμεσες παρεμβάσεις στην καθημερινή ατζέντα», πρόσθεσε.

    αν βγαλουμε τα αριστερα τσιτατα, εχουμε το αληθινο προβλημα του κ.τσιπρα σε σχεση με το πως δρουσε η αστυνομια στο παρελθον (ειναι φανερο οτι μια αστυνομια που δεν ειναι πια θεατης, δεν χαριζει ψηφους ακρο-δεξια και ασυλια στα αριστερα οπως ειχαν συνηθισει να βλεπουν/εχουν μεχρι προσφατα)..

    ..αστυνομία... ένας δεύτερος πρωταγωνιστής. Με την κάλυψη της πολιτικής ηγεσίας, συμμετέχει ενεργά ... επιχειρώντας άμεσες παρεμβάσεις στην καθημερινή ατζέντα

  5. Paynek avatar
    Paynek 12/02/2013 11:47:46

    Στο ποιόν θα εξυπηρετούσε και θα φάνταζε σαν αποχώρηση,είναι προφανές. Να φανεί σαν ακόμα μια"πατάτα" όπως αυτή που έκανε ο κ.Καραμανλής. Άλλες οι συνθήκες όμως τώρα,και δεν υπάρχουν καν ελαφρυντικά..
    Η πίεση του κ.Τσίπρα είναι επίπλαστη λοιπόν, περιορισμένο το πραγματικό έρεισμά του στην κοινωνία, και καθόλου συμπαγές το κόμμα του πέρα απ'τον πυρήνα του 4 %. Αυτές τις συνιστώσες έχει όμως,αυτές θα βγάλει μπροστά, με στόχο κυρίως στο να ακολουθήσουν περισσότεροι. Στο μπάχαλο επενδύει και στον διχασμό, έτσι αντιλαμβάνεται την πίεση.
    Ήμουν σίγουρος οτι θα το φτάσει σε αυτό το σημείο,για τον χρόνο που θα συνέβαινε μόνο αυτό είχα αμφιβολίες,μάλλον το επισπέυδει λοιπόν,πιέζεται και αυτός ίσως;

  6. Ιάκωβος Δανιέλος avatar
    Ιάκωβος Δανιέλος 12/02/2013 12:00:29

    Ο κ. Τσίπρας δεν αντιλαμβάνεται ότι στην ουσία με τις θέσεις του είναι απλά το αντίπαλο δέος της Χρυσής Αυγής σε ότι αφορά την πρόκληση έντασης και διαχωρισμού των Ελλήνων. Είναι τόσο άκρα όσο είναι και η Χ.Α. Και απλά η Χ.Α. έχει τα κότσια να βγαίνει ακάλυπτή και να κάνει ότι κάνει ενώ ο ΣΥΡΙΖΑ κρύβεται πίσω από κράνη και κουκούλες. Και οι κουκούλες φέρνουν μνήμες άλλων εποχών...

    • Παύλος avatar
      Παύλος @ Ιάκωβος Δανιέλος 13/02/2013 20:25:50

      Πολύ καλό και ακριβοδίκαιο Ιάκωβε ! Ακριβώς, αυτή είναι η διαφορά !

      Και μια άλλη βέβαια: Ότι η μεν Χ.Α. διαπράττει, όσα διαπράττει, κινούμενη από υπερβολική εθνικιστική έξαρση (και Νεοναζιστική-διαστροφική,ενδεχομένως, παρόρμηση), ενώ ο ΣΥΡΙΖΑ δεν έχει ούτε ιερό, ούτε όσιο !
      Οι έννοιες: Τουρκολαγνεία, ανθελληνισμός, μισαλλοδοξία, μωροφιλοδοξία, αναξιοπιστία, αναρχο-φιλία, τρομακρατο-φιλία, ομοφυλοφιλοφιλία, περιθωριακο-φιλία, απλυτο- φιλία, Μουσουλμανο-φιλία και πολλές άλλες παρεμφερείς,
      αναδεικνύονται φτωχές, για να περιγράψουν την ολότητα των συνιστωσών του !!!

  7. Queen In Black avatar
    Queen In Black 12/02/2013 12:07:35

    O δρόμος για τη διεκδίκηση της εξουσίας, πάντα είναι διάσπαρτος από μικρούς και μεγάλους συμβιβασμούς, από πανέμορφα καλομακιγιαρισμένα ψεύδη, από ανυπόστατες υποσχέσεις, υποκρισία κι εξαπάτηση σε διάφορες συσκευασίες, χρωματιστά κουτιά και κάθε είδους γενναιόδωρες ''προσφορές''. Το προϊόν, πάντα πλασσάρεται απ΄τους ταλαντούχους ντίλερς έτσι, ώστε να καλύπτει τις ανάγκες κάθε φορά, του αφελούς καταναλωτικού κοινού που αμετανόητα κι απεγνωσμένα διψάει, να παραπλανηθεί . Δε φταίει ο θίασος, δε φταίει ο θεατρώνης, δε φταίνε καν οι ατάλαντοι ηθοποιοί!!! Το αφελές φιλοθεάμον κοινό που προσποιείται το ανυποψίαστο.....θύμα, υπαγορεύει υποσυνείδητα κάθε φορά, το έργο που ανέχεται εν τη συνενοχή του να διαδραματιστεί.
    Πάμε λοιπόν ακόμα για μία παράσταση και ας ελπίσουμε να μην αποδειχτεί μοιραία......

    • πολιτης avatar
      πολιτης @ Queen In Black 12/02/2013 14:46:34

      πολυ ωραια τα γραφετε. προφανως αυτο δεν περιλαμβανει μονο τον τσιπρα και το θιασο του εστι? το κοινο πλεον δεν ειναι ουτε αφελες ουτε φιλοθεαμων. ειναι απογοητευμενο και εξοργισμενο γιατι βαρεθηκε να πληρωνει για αλλη παρασταση και τελικα να βλεπει παλι την ιδια.............

      • Queen In Black avatar
        Queen In Black @ πολιτης 12/02/2013 15:45:00

        :-) Εννοείται !!!! Όλοι τους και όοοοοολοι μας χωράμε στην περιγραφή. Να δούμε τι ακριβώς κατάλαβε απ΄το δράμα το ...φιλοθεάμον κοινό, γιατί εγώ, καμιά εμπιστοσύνη δεν του έχω πια.....

    • WY avatar
      WY @ Queen In Black 12/02/2013 20:10:09

      ##....από πανέμορφα καλομακιγιαρισμένα ψεύδη, από ανυπόστατες υποσχέσεις, υποκρισία κι εξαπάτηση σε διάφορες συσκευασίες, χρωματιστά κουτιά και κάθε είδους γενναιόδωρες ”προσφορές”. ##
      .........................................................................

      'Ολα αυτά συμπυκνώνονται στό κυρίαρχο πολιτικό δόγμα τού Λένιν :
      ## Ψεύδη διά τό πνεύμα,βία διά τό σώμα ##.

  8. Δρόλαπας avatar
    Δρόλαπας 12/02/2013 13:31:04

    Η εκτόξευση των ποσοστών του ΣΥΡΙΖΑ βασίστηκε στην διακήρυξη κατάργησης του Μνημόνιου,μέσω αυτή ο Ελληνικός λαός πίστεψε πως θα τελείωναν εν μια νυκτί τα δεινά του. Βασίστηκε στην καπήλευση του αισθήματος της αδικίας , το οποίο είναι διάχυτο στην κοινωνία μας σήμερα δηλώνοντας ανυπακοή και άρνηση "υποταγής" στους "επικυρίαρχους".
    Το γεγονός ότι δεν επέτυχε την πρωτιά ήταν καθοριστικό.Στο κύλημα του χρόνου έγινε πλέον ορατή η αδυναμία χαραξης πολιτικής θέσεων καθως ο κορεσμός της πολιτικής της "άρνησης" και του "δέν" επήλθε ταχύτατα

    Ο Συριζα δεν μπόρεσε να ασκήσει την ηγεμονία του και δεν μπορεί και δεν θα μπορεί απλά γιατί δεν την διαθέτει.Η συναίνεση της κοινωνίας δεν ήρθε με αποτέλεσμα, η κάθε συνιστώσα να προβάλλει την δική της θέση και το κάθε στέλεχος του να θεωρεί πως αυτό διαθέτει την κοινωνική πρόταση η οποία και θα απεγκλωβίσει τον ΣΥΡΙΖΑ απο την καθήλωση του και θα του προσδώσει νέα δυναμική.Παράλληλα δε δεν είχε κανέναν ηθικό ενδοιασμό να βρεί και εντός των τοίχων τους αίτιους της τελμάτωσης

    Υπάρχει και ακόμα κάτι σημαντικό , η αποχή, αρκετά υψηλή σε νεαρές ηλικίες ως καταγράφηκε στην τελευταία εκλογική αναμέτρηση και ως καταδεικνύουν
    τα δημοσκοπικά ευρήματα.Πολλοί νέοι ψηφοφόροι με την στάση τους δεν πείστηκαν απο την φρασεολογία του

    Προσπαθεί τώρα να στραφεί προς τον μεσαίο χώρο αγνοώντας την βασική παράμετρο σύστασης του ότι το 5% του αριστερού χώρου που εκπροσωπεί είναι ο πυρήνας του και αυτό δεν αυξάνει αντιθέτως βαίνει μειούμενο.

    Η περίοδος του Παπανδρεισμού έχει παρέλθει ανεπιστρεπτί, τα φαινόμενα τύπου Μπερλουσκόνι δεν δύνανται να ανθίσουν στην Ελλάδα, το πολύποθητο χρίσμα δεν δόθηκε απο την άλλη πλευρά του Ατλαντικού, μπροστά στον "εχθρό" την Γερμανική πολιτική κατέδειξε οτι το πολιτικό και ιδεολογικό του οπλοστάσιο είναι ανύπαρκτο.

    Βιάστηκαν πολλοί για δεύτερη φορά

  9. η Dimi avatar
    η Dimi 12/02/2013 13:57:43

    @μπεγκαρ Έχουν αφόρητα κουράσει των κλισέ o σπασμένος δίσκος και ορισμένοι οι οποίοι αν και οι ίδιοι αδυνατούν τον εαυτό τους να διαμορφώσουν, όπως ακριβώς θα ήθελαν, εν τούτοις, από τον Ελληνα Πρωθυπουργό κ. Αντώνη Σαμαρά, απαιτούν να είναι «κομμένος και ραμμένος» εξ ολοκλήρου στα δικά τους μέτρα. Αν όμως όλοι αυτοί, πραγματικά ήθελαν ένα αυτοδύναμο εκλογικό αποτέλεσμα, αν όντως ήθελαν να δώσουν «τη Δύναμη ενός Έθνους για να σωθεί η πατρίδα», όφειλαν να επιλέξουν τις κάλπες, αντί τις παραλίες ή/και του καναπέ τις πατάτες. Όμως όλοι αυτοί, το πρώτο κόμμα του 30% της αποχής δηλαδή, σήμερα όψιμα θλίβονται, εξοργίζονται και αξιώνουν συγκρούσεις και λύσεις με μαγικά ραβδιά. Όμως όλοι αυτοί, οι διαμαρτυρόμενοι, στον μαθητευόμενο μάγο κ. Γιώργο Ανδρέα Παπανδρέου (το Αίτιο) ν’ απευθυνθούν. Για να διαγνώσουν (το Σύμπτωμα) της φάμπρικας λιτότητας την οποία έστησε o πρωθυπουργός ΔΝΤ, στη μειωμένης κυριαρχίας υποθηκευμένη στο διηνεκές Ελλάδα για την οποία, προσωπικά «φρόντισε» ώστε, του Ελληνα λεφτά εργασίας, αποταμίευσης και δημιουργίας, ποτέ να μην υπάρξουν. Φιλικά.

    • Γιάννης Δημητριάδης avatar
      Γιάννης Δημητριάδης @ η Dimi 13/02/2013 07:14:13

      ...πιό εύστοχη απάντηση δεν θα μπορούσατε νάχατε δώσει! Εξαιρετική!

  10. Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
    Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 12/02/2013 16:14:48

    Παίδες σας ορκίζομαι στα γουρλωτά μάτια της Κλάραμπελ, δεν τον πληρώνω. Εθελοντικά κάνει το χορηγό επικοινωνίας για πάρτη μου.

  11. Queen In Black avatar
    Queen In Black 12/02/2013 17:56:17

    Έννοια σας αγαπητέ Φαήλο, και μιά χαρά ...πληρώνεται χωρίς να τον πληρώνεις, από όλο αυτό το αλισβερίσι ''αντιπαλότητας'' :-).
    Είναι ελεύθερο, κοινώς αποδεκτό και αλληλοτροφοδοτούμενο το παιχνίδι. Δυστυχώς, για εντελώς ασυγχώρητα κι ανυποψίαστα πλέον παιδιά.....

  12. Θόδωρος XVII-VI-MMXII avatar
    Θόδωρος XVII-VI-MMXII 12/02/2013 22:26:46

    Προσπαθώντας να διαβάσω πίσω από τις γραμμές -που λένε- στα γραφόμενα εδώ αλλά και αλλού (οι απόψεις κάποιων συντρόφων του Αλέξη στο Iskra έχουν ενδιαφέρον), τείνω (το υπογραμμίζω, υπόθεση είναι) να καταλήξω στο εξής δραματικό συμπέρασμα:

    Ο Αλέξης δεν έχει άλλη επιλογή από το να κινηθεί δεξιότερα. Αν θέλει να προχωρήσει καν αυτό που έχει γίνει ο Σύριζα, πρέπει να μεταλαχθεί στο νέο ΠΑΣΟΚ.
    Τη νέα γη της επαγγελίας της πράσινης κρατικοδίαιτης φυλής! Οι πασοκογενείς του "ρουφάν" όλη την αριστερή παιδική αθωότητα! Πήρε το πράσινο τέρας-μόρφωμα στην αγκαλιά του και τώρα τον "καταναλώνει" από μέσα σιγά-σιγά!

    Προσωπικά δεν θα 'θελα να είμαι στη θέση του σε λίγο καιρό, όταν θα τον εγκαταλείπουν οι παλιοί και πιστοί του σύντροφοι. Ή θα τους ακολουθήσει και θα διαλυθεί ο Σύριζα, όχι πολύ πιθανό..

    Το έργο των καμμενοψεκασμένων θα ξαναπαιχτεί, αριστερότερα αυτή τη φορά.
    Τελικά ίσως είναι ένας αγώνας αντοχής ΓΙΑ ΌΛΟΥΣ!

    Απλές εκτιμήσεις.. Θα δείξει με το καιρό..

    • Uncle Stgm avatar
      Uncle Stgm @ Θόδωρος XVII-VI-MMXII 13/02/2013 01:30:19

      Είναι αρκετά πιό μπερδεμένο το πράμα.
      h**p://www.iskra.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=10945:sofia-sakorafa-kentrikh-epitroph&catid=83:aristera&Itemid=200
      Αλλά έτσι μπερδεμένα και ακατανόητα δεν έγινε πέρισυ "θερινό" στο καταχείμωνο, και το άλλο "μαγαζί", με τους καμμενοψεκασμένους;
      Παντού και πάντοτε "άγνωσται αι βουλαί του Κυρίου"!

      • Θόδωρος XVII-VI-MMXII avatar
        Θόδωρος XVII-VI-MMXII @ Uncle Stgm 13/02/2013 16:57:17

        Καλά, για την συγκεκριμένη, επιτρέψτε μου να έχω τις επιφυλάξεις μου.. Το λέει άλλωστε και η ίδια: "Δεν πάω καλά!" Γνώθι σ' ευατόν, τουλάχιστον, κάτι είναι κι αυτό.

        Έχει όμως και αρκετούς που αλληθωρίζουν προς τα δεξιά. Μην ξεχνάμε ότι πάντα αριστερότερα υπάρχουν τα ορφανά του στάλιν, που είναι και αρκετά συσπειρωμένα, σχεδόν μπετόν αρμέ.
        Τα απομεινάρια του Κέντρου περιπλανώνται ακόμα όμως:

        ΡΙΚΚΣΥ, Μόσιαλος, Καστανίδης, προχθές βρέθηκαν με την Κατσέλη, αριστερό ρεύμα και διεγραμμένοι-αποπεμφθέντες της ΔΗΜΑΡ, οι αποστάτες "ψεκασμένοι" (λέω μήπως..), οικολόγοι, απ' όλα έχει ο αντιμνημονιακός μπαξές..
        Θα μπορούσαν να σχηματίσουν κάτι κεντρώο.. στο "μέτρο και στο βαθμό" βεβαίως-βεβαίως!..

        Ίδωμεν, αλλά να κουνιόμαστε κι εμείς (τι λέω τώρα, ε?)