#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
14/05/2012 13:49
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο δικομματισμός και η "διαμαρτυρόμενη" αριστερά έφεραν το Μνημόνιο

Επιτέλους  οι πολιτικοί ας πούν την αλήθεια στο λαό



Ε, λοιπόν αρκετά. Φτάνει η υποκρισία όλων των κομμάτων. Αρκετά με το κρυφτούλι των πολιτικών. Έβαλαν τις κουρτίνες μπροστά και τα φορτώνουν όλα στους ξένους. Στο ΔΝΤ, στην Μέρκελ ,στον Σόιμπλε. Ώστε έτσι ε; Το μνημόνιο δεν το φέραμε εμείς; ΕΜΕΙΣ το φέραμε, ή μάλλον οι δικοί μας. Κυβερνώντες και αριστεροί αντιπολιτευόμενοι. Οι κυβερνήσεις των δανείων και η αριστερά της διαμαρτυρίας. Επιτέλους ας πούν την αλήθεια στο λαό. ΟΤΙ μια χώρα που δεν παράγει τίποτα είχε ανάπτυξη με δανεικά. ΟΤΙ ήταν μια χώρα πλασματικής ευμάρειας. ΟΤΙ οι μισθοί μειώθηκαν γιατί χωρίς δανεικά δεν μπορούσαν να μην μειωθούν, απλά λόγω έλλειψης πόρων. ΟΤΙ η ανεργία εκτινάχθηκε στα ύψη γιατί αυτοί είχαν βάλει την ωρολογιακή βόμβα και τώρα έγινε η έκρηξη. Οι κυβερνήσεις του κρατισμού και του βολέματος και η αριστερά της αγκύλωσης. Έφτιαξαν ένα υπερτροφικό κράτος που δεν μπορούσαν να το ταίσουν. Κατασυκοφάντησαν την επιχειρηματικότητα, χειροκρότησαν τις συντεχνίες, δεν προχώρησαν σε μεταρρυθμίσεις, ξεσηκώθηκαν στις αναγκαίες αλλαγές. Και τώτα τι ζητάνε; Να συνεχίσουν να μας δίνουν δανεικά και αγύριστα για να περνάμε εμείς καλά, αλλιώς να τους απειλήσουμε οτι θα πτωχεύσουμε και θα τους πάρουμε μαζί μας! Να πετάξουμε το μνημόνιο και τις δανειακές συμβάσεις στα μούτρα τους, αντί να το τρίψουν στη δικιά τους μούρη για τα όσα έκαναν στη χώρα μας. ΤΟ ΜΝΗΜΟΝΙΟ είναι αποτέλεσμα των πολιτικών και πρακτικών τους. Βίασαν, γκάστρωσαν την οικονομία, το γέννησαν, το άφησαν στην πόρτα του σπιτιού μας και μας λένε ότι είναι εξώγαμο...

 Παναγιώτης Παπακωστόπουλος

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Triton avatar
    Triton 14/05/2012 13:59:17

    Το μνημόνιο δεν μας εμποδίζει να μοιράσουμε χρήματα που περισσεύουν στα κρατικά ταμεία. Το μνημόνιο είναι η ανάγκη να ζήσουμε με αυτά που έχουμε και όχι με δανεικά.

    Η ευθύνη του κυρίου Σαμαρά είναι ότι επί δύο χρόνια με την αντι-μνημονιακή ρητορία του προπαγάνδιζε την στρατηγική των κυρίων Τσίπρα και Καμένου.

    Ο δικομματισμός δεν μας έφερε μόνο το μνημόνιο. Μας έφερε και τους αντικαταστάτες του. Να τους χαιρόμαστε.

    • ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
      ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. @ Triton 14/05/2012 15:53:53

      Αν έλεγε ναι στο πρώτο μνημόνιο θα είχαμε επανάσταση ή κατάρρευση της ΝΔ και θα είχαμε ακόμα πρωθυπουργό τον Παπανδρέου!!!!!!!! Ούτε να το ξαναπείς.

      Αυτό που μπορούμε να πούμε είναι ότι δεν πείστηκε ο λαός για την συμβιβαστική αποδοχή του PSI και της νέας δανειακής με ευνοϊκότερους όρους από την πρώτη. Το γιατί είναι μεγάλη συζήτηση και πρέπει να ελεγχθεί και ο ρόλος των διαπλεκόμενων ΜΜΕ

  2. akenaton avatar
    akenaton 14/05/2012 14:11:07

    Να αγιάσει το στόμα σας !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  3. γιωργος avatar
    γιωργος 14/05/2012 14:11:34

    Αψογος!!Προσυπογραφω!

  4. Φωτεινή avatar
    Φωτεινή 14/05/2012 14:12:51

    "ΤΟ ΜΝΗΜΟΝΙΟ είναι αποτέλεσμα των πολιτικών και πρακτικών τους. Βίασαν, γκάστρωσαν την οικονομία, το γέννησαν, το άφησαν στην πόρτα του σπιτιού μας και μας λένε ότι είναι εξώγαμο…"

    Καί τό ὄνομα αὐτοῦ: ΠΑΣΟΚ, ἀπ/γαπ! Οἱ μόνοι ὑπεύθυνοι γιά τά δεινά τῆς Πατρίδας. . .σεκόντο: κουλουριάριδες τσιριζαῖοι.

  5. Θ.Δ. avatar
    Θ.Δ. 14/05/2012 14:35:24

    Το Κομμουνιστικό καθεστώς της ΕΣΣΔ έπεσε το 1989. Το παράγωγό του, η "ΕλληνοΣοβιετία", άντεξε άλλα 23 έτη, επειδή ειχε τεραστια χρηματοδοτηση απο την ΕΕ και λόγω αυτής της χρηματοδότησης υπερηφανευόταν μαλιστα οτι «μπορεί να δώσει ενα γερό μάθημα στον καπιταλισμό». Δηλαδη ενα εξαρτώμενο απο δανεικά κράτος (μωρο)φιλοδοξούσε να αποδείξει οτι μπορεί να ειναι "σοσιαλιστικό". Μετα την καταρρευση της ''Ελληνοσοβιετιας'' η χωρα ζει αυτο που εζησαν (και καποιες ζουν ακομη) ολες οι πρωην κομμουνιστικες χωρες!

    • Mπροστα και Δεξια avatar
      Mπροστα και Δεξια @ Θ.Δ. 14/05/2012 15:09:07

      Το κακο ειναι οτι συνεχιζει να αντεχει και μαλιστα με ανερχομενη δυναμη. Βλεπε ΣΥΡΙΖΑ.Κλασσικη περιπτωση αριστερης -κυριολεκτικα- παρανοιας , οπου μεχρι γη και υδωρ τους δινουν , αλλα και παλι κατι βρισκουν να τους χαλαει. Ακομα και απλη ψηφο ανοχης ζητηθηκε , παλι ΟΧΙ ειπανε. Ειλικρινα απορω πως ο μεσος Ελληνας δεν βλεπει τι ανευθυνες πρακτικες ειναι αυτες εκ μερους του ΣΥΡΙΖΑ , που φωναζει συνεχως για Δημοκρατια και ακουσμα του λαου , αλλα οταν βλεπει πως το 60% του κοσμου θελει συνεργασια και πανω απο το 80% παραμονη στην ΕΕ και Ευρω , με πεισμα αρνειτε να παρει την ευθυνη της συμμετοχης σε κυβερνηση. Ολο φθηνες και λαικιστικες αριστερες δικαιολογιες , που το μονο που κανουν ειναι να οδηγουνε την χωρα στο χαος και στην δυστηχια. Εγω ομως θα μεινω με την απορια , ΤΙ ΣΤΟ ΚΑΛΟ θα αλλαξει εαν γινουν παλι εκλογες και -εστω- υποθετικα ενισχυθει ο ΣΥΡΙΖΑ. Εστω οτι πηρε 25% , ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΕΙ δηλαδη ?Παλι θα παρακαλαει κομμουνιστες και ΔΗΜΑΡ για κυβερνηση αριστερας ? Θα αρχισει τις γραφικοτητες -οτι δηθεν προσπαθει να αποκτησει κοινωνικο ρευμα- με το να εχουνε ραντεβου με διαφορα κομματα που πηραν απο 1 εως 2-2.5 τοις εκατο ? Θα ζητησει παλι να συναντηθει με συνδικατα ? Αφηστε τα ραντεβου κυριοι και παρτε επιτελους το κομματι ευθυνης που σας αναλογει !ΔΕΙΞΤΕ ΣΕΒΑΣΜΟ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ που ψηφισε κατ' αυτον τον τροπο. Τι απαιτησεις ειναι αυτες με 16% να μενει η χωρα ομηρος για διαφορα κομματικα καπριτσια ? Και το πιο αστειο απο ολα ειναι : σε οποιοδηποτε πανελ και να δει κανεις το τελευταιο διαστημα , πιο εντονη ειναι η συγκρουση της ιδιας της Αριστερας , παρα η συγκρουση του ΣΥΡΙΖΑ και των κομματων εξουσιας. Συγχαρητηρια , ετσι παμε μπροστα , ετσι θα κερδισουμε σιγουρα τον διεθνη σεβασμο.... ΥΓ : παντως οφειλω να αναγνωρισω (και μαλιστα προς εκπληξη μου εως ενα σημειο) την υπευθυνη σταση του κ. Κουβελη και της ΔΗΜΑΡ. Καποια πραγματα , να λεγονται.Ειναι η ΜΟΝΑΔΙΚΗ φωνη λογικης στην Αριστερα.Οπως πχ οι κομμουνιστες ειναι η ΞΕΚΑΘΑΡΗ φωνη , καθως το ΚΚΕ λεει τα ιδια επι πχ 20 χρονια.Μονο ο ΣΥΡΙΖΑ πεταει κατι περιεργες φωτοβολιδες , δειχνει τεραστια αρνηση αποδοχης ευθυνων , νομιζουν οτι ειναι σε κανα λυκειο οπου κανουν αγωνα για να γινει η εκδρομη οχι οτι ειναι σε χωρα υπο τεραστια κριση , παιζουν το παιχνιδι γατα-ποντικι με εναν αγνωστο σκοπο , θελουν παλι εκλογες θαρρεις και τι θα αλλαξει , και γενικα εξαιτιας τους η χωρα μενει ακυβερνητη και η πιεση μεγαλωνει δραματικα.Και εξαιτιας τους η χωρα θα παει σε εκλογες. Και εαν η χωρα παθει το κακο να παει σε πτωχευση και να φαμε στο τελος καμια ΚΛΟΤΣΙΑ απο το Ευρω ,ο ΣΥΡΙΖΑ θα εχει το μεγαλυτερο -ξεκαθαρα- μεριδιο ευθυνης. Ακομα και η ΔΗΜΑΡ και προς τιμην της , ευθεως και απλα , τους κουναει το δαχτυλο.Αλλα αυτοι , τιποτα.....

      • andreas avatar
        andreas @ Mπροστα και Δεξια 15/05/2012 12:39:28

        για να το αντιστρεψουμε λιγο. .. δουλευομαστε; φταιει ο τσιπρας τους 17% που δεν γινεται κυβερνηση; γιατι δεν κανουν οι υπολοιποοι;! ή μηπως ξερουν οτι με την πολιτικη του "yes sir" που ακολουθουν τα χειροτερα ερχονται ?!

        στο κατω κατω ο συριζα εχει εκφρασει προεκλογικα μια αποψη. ο κοσμος που τον ψηφισε το εκανε για αυτη την αποψη. με τι μουτρα θα αλλαξει τωρα και θα τα βρει με ΝΔ- ΠΑΣΟΚ?! μας εχει γινει βιωμα η ασυνεπεια λογων και πραξεων των πολιτικων που αν καποιος αρνηθει να κανει αλλα απο αυτα που εχει εξαγγείλει προεκλογικα να τον κατηγορουμε?!

        • Factorx avatar
          Factorx @ andreas 15/05/2012 12:52:52

          Μάλλον εσύ μας δουλεύεις αγαπητές και ψάχνεις επιχειρήματα στον σωρό. Ποια ακριβώς είναι η άποψη του Τσίπρα; Καταγγελία του μνημονίου ή επανεξέταση όπως είπε τελευταία. Κι αν είναι επανεξεταση ποια η διφορά της απο την επαναδιαπραγμάτευση του Σαμαρά; Στο επισημαίνω γιατί ο κόσμος ψηφισε τον Τσίπρα για το μνημόνιο

          • dikefalosaitos avatar
            dikefalosaitos @ Factorx 15/05/2012 13:00:14

            Στο πρόγραμμα των συνιστωσών, αναφέρεται ξεκάθαρα, η επανεξέταση της επαναδιαπραγμάτευσης της καταγγελίας της επανεξέτασης του μνημονίου.
            Απλό.

  6. Ιντζεσίλογλου Λάζαρος avatar
    Ιντζεσίλογλου Λάζαρος 14/05/2012 14:58:29

    Όλα αυτά είναι σε επίπεδο αναγνώρισης του προβλήματος που μας οδήγησε στο Μνημόνιο, από καμιά λύση πώς πάμε; Δυστυχώς δεν ακούω για καμιά πρόταση λύσεις από τα κόμματα εντός του Κοινοβουλίου, γιατί; πολύ απλά θα χάσουν την Εκλογική τους πελατεία. Οι λύσεις απαιτούν Διαρθρωτικές Αλλαγές και Παραγωγή δηλαδή Δουλειά και όχι Κατσό και Άραγμα (που έχουν γίνει τα Εθνικά σπόρ των Νεοελλήνων). Τα μόνα Κεντροδεξιά Κόμματα που δίνουν κάποιες λύσεις είναι δυστυχώς εκτός Κοινοβουλίου γιατί αυτά που υποστηρίζουν δεν είναι Λαϊκά και συμπαθεί. Αν όμως θέλουμε λύση στα προβλήματα πρέπει να σηκώσουμε τα μανίκια και να δουλέψουμε. Στοπ στην θεωρία του Αόρατου Χεριού που θα επέμβει και θα τα διορθώσει όλα χωρίς την δική μας παρέμβαση και προσπάθεια." Τα αγαθά κώπης κτώνται".

    • android.K. avatar
      android.K. @ Ιντζεσίλογλου Λάζαρος 14/05/2012 15:26:40

      Αγαπητέ κε. Ιντζεσίλογλου Λάζαρε,
      αν κάνατε λίγο κόπο να μάθετε και ορθογραφία πριν καταγράψετε τις βαθυστόχαστες απόψεις σας ίσως ήταν καλύτερα τα πράγματα!
      Σε κάθε περίπτωση,
      η λύση δεν είναι ο άκρατος νεοφιλελευθερισμός που προτείνει ο Μάνος και η Ντόρα, ακόμη-ακόμη και η Δημ.Ξ.
      Οι δύο πρώτοι δε, δεν έχουν ιδιαίτερα διακριθεί στο "σηκώνουμε τα μανίκια και δουλεύουμε".
      Πολύ περισσότερο δε, στον τρόπο αποτελεσματικής διοίκησης!!
      (κάποιους τους δραπέτευσαν μέσα από τα χέρια τους Χριστοφοράκοι και άλλοι γνωστοί και μη εξαιρετέοι!!!)

  7. @NPetropoulos avatar
    @NPetropoulos 14/05/2012 15:04:17

    Χρέος ως ποσοστό του ΑΕΠ.
    Αναρωτιέστε γιατί υπάρχουν διαφορές στις αξιολογήσεις (άρα και στα επιτόκια δανεισμού);
    Έχει να κάνει με τη δομή του ΑΕΠ, τις προοπτικές της χώρας και τις δυνατότητες. Με δεδομένο την απόκλιση των ποιοτικών δεικτών του Ελληνικού ΑΕΠ σε σχέση με της Ευρωζώνης, που πιθανολογώ ότι επικαιροποιημένο και παραμετροποιημένο είναι όχι 230 δις ευρώ αλλά 170, ο παραμετροποιημένος λόγος χρέους προς ΑΕΠ για την χώρα μας είναι 203%.
    Τώρα, γιατί ο Σαμαράς θέλει τη δόση, αλλά κάνει ναζάκια στην υπογραφή, αντί να βάζει όλη την ενέργειά του για να πετύχει αυτή η κυβέρνηση, καλύτερα ρωτήστε τον ίδιο.
    Επαναλαμβάνω, ότι το μνημόνιο θα έπρεπε μόνοι μας να το ανακαλύψουμε και όχι να μας το επιβάλουν. Όλα τα άλλα είναι για λαϊκή κατανάλωση.

  8. τακης avatar
    τακης 14/05/2012 15:11:09

    να αγιαση το στωμα σου φιλε μου!επιτελους να δουμε την αληθεια καταματα μηπως τυχων παμε μπροστα καποια στιγμη.οι δυνατοτητες υπαρχουν το εχουμε δειξει κατα επαναληψη.τα ψεματα κ τα παραμυθια να τελειωσουν.

  9. miden_agan avatar
    miden_agan 14/05/2012 15:18:08

    Συμφωνώ απολύτως με τα πραπάνω. Απλά μια παρατήρηση. "Δικομματισμό" έχουν σχεδόν σε όλες τις χώρες, όχι όμως και μνημόνοια.

  10. theo1611 avatar
    theo1611 14/05/2012 15:31:52

    Για να προχωρήσουμε ένα βήμα παραπέρα, θα πρέπει να αρχίσουμε να αναφερόμαστε σε συμπεριφορές, πολιτικές και πρακτικές. Τα κόμματα και οι παρατάξεις έρχονται δευτερευόντως και δεν μπορούν να μπούν στο ίδιο τσουβάλι, έτσι, χωρίς πρόγραμμα!!!

    Ποιός δικομματισμός και ποιά αριστερά? ΠΑΣΟΚ, ΝΔ, κόμματα και αποκόματα της Αριστεράς, λοιπά κόμματα. Αυτοί είναι οι υπόλογοι και τι πρεσβεύουν για να προχωρήσουμε από δω και πέρα!!!
    Οι ομαδοποιήσεις και απλουστεύσεις βοηθούν αν έτσι μπορούμε να πάμε ένα βήμα παραπέρα!!!



    Τότε μόνο δικαιώνεται η ανάλυση αν μποιρεί να χρησιμοποιηθεί για τη σ΄ύνθεση!!!

  11. akenaton avatar
    akenaton 14/05/2012 15:35:18

    Διαβάζω τις τελευταίες μέρες το πρόγραμμα και τις θέσεις ενός νεοσύστατου κόμματος που από το πουθενά, χωρίς χρήματα, χωρίς διαφήμιση, χωρίς πολιτικούς στις τάξεις του και κυρίως χωρίς κραυγές και συνθήματα, κατάφερε να φθάσει σχεδόν σε ψήφους την πολύπλαγκτη Ντόρα και να ξεπεράσει Μάνους, Καζάκηδες, Ανταρσύες και κάθε κακό ή καλό συναπάντημα. Μιλάω για την ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΞΑΝΑ του Θάνου Τζήμερου. Κάποιοι βέβαια, έσπευσαν να βάλουν πάνω στο νεό κόμμα την ταμπέλα του "νεοφιλελεύθερου" και καθάρισαν. Κάποιοι που βαριούνται να διαβάσουν θέσεις και προγράμματα και σπεύδουν να κατατάξουν στα φτωχά πολιτικά τους κατάστιχα οποιαδήποτε φωνή λέει κάτι λογικό και καινοφανές, με όρους και ταμπέλες του παρελθόντος. Όμως εδώ μιλάμε για το μέλλον της χώρας!
    Επειδή κάποιοι μιλήσανε για λύσεις, θα προτείνω κάτι απλό.
    Ο Αντώνης Σαμαράς ως πολιτική μονάδα, ίσως είναι ο πιο αμέτοχος στην πορεία καταστροφής της χώρας. Πάντως σίγουρα είναι ο πιο "αθώος του αίματος" από όλους τους πολιτικούς αρχηγούς. Έχει (ακόμη) πάνω του το φωτοστέφανο ενός ανθρώπινου πολιτικού και κουβαλά το τεκμήριο της αγάπης για την Πατρίδα και της έγνοιας για τους Έλληνες. Πιστεύω οτι στο νέο προσκλητήριο ο Αντώνης Σαμαράς πρέπει να συζητήσει με το νέο αυτό κόμμα και μόνο. Ούτε Μάνους, ούτε Ντόρες, ούτε άλλα υλικά κατεδάφισης μπορούν να του προσφέρουν τίποτε. Κατά τη γνώμη μου τα δύο προγράμματα συγκλίνουν στο 80% και μπορούν να συγκεραστούν σε ένα! Απλή πολιτική λογική λέει οτι σε μια τέτοια περίπτωση θα συμβαδίσουν και οι ψηφοφόροι της Ντόρας και του Μάνου, καθώς και πολλοί κεντρώοι φιλελεύθεροι που βρίσκονται εγκλωβισμένοι στο θνήσκον ΠΑΣΟΚ. Θα ακολουθήσει σύσσωμη κατά τη γνώμη μου, τόσο η Σαμαρική όσο και η Καραμανλική βάση της ΝΔ, επειδή ουσιαστικά, σε επίπεδο αρχών, συμφωνούν. Δυστυχώς ή ευτυχώς, οι "λαϊκοί δεξιοί" έχουν λακίσει σε μεγάλο ποσοστό κατά Καμμένο μεριά και δύσκολα θα επιστρέψουν μέσα σε 30 μέρες. Αν κοιτάξετε ποιοί βουλευτές της ΝΔ αποσκίρτησαν με τον Καμμένο και ακούσετε τον "πολιτικό" τους λόγο θα με δικαιώσετε.
    Μοναδική προϋπόθεση για ένα τέτοιο εγχείρημα είναι η διάλυση της ΝΔ και η ίδρυση ενός νέου κόμματος στις καθαρες αρχές του "φιλελευθερισμού με κοινωνικό πρόσωπο", με εντελώς νέο και άφθαρτο προσωπικό, με καινούρια και άγνωστη (πολιτικά, όχι στην Κοινωνία) ηγετική ομάδα, με νέους, άφθαρτους και ικανούς υποψηφίους. Το κόμμα αυτό αργότερα μέσα από συνέδριο ιδεολογίας και θέσεων αρχών θα μπορέσει να εκφράσει άπαξ δια παντός την κεντροδεξιά ιδεολογία πάνω σε τρεις πανάρχαιους, συνολικά αποδεκτούς και ισχυρότατους πυλώνες: δικαιοσύνη, αξιοκρατία, νομιμότητα.
    Κατά τη γνώμη μου, μονάχα έτσι σηματοδοτείται το καινούριο που έχει ανάγκη η κοινωνία και η χώρα και μπαίνουν οι βάσεις για παραγωγική ανάπτυξη. Αν ο Σαμαράς χάσει αυτήν την ευκαιρία, θα χαθεί δια παντός στη δίνη της καταστροφής που θα πλήξει τη χώρα όταν περιπέσει στα χέρια του Αλέξη και της αριστερής - κομμουνιστικής παρέας του. Θα βρεθεί άλλος φυσικά να καλύψει το κενό αλλά η χώρα θα έχει γκρεμιστεί και μια ή δύο γενιές Ελλήνων θα έχουν παέι χαμένες. Αντέχουμε κάτι τέτοιο; Ας το αναλογιστούμε όλοι μας....

  12. θρακομακεδονας avatar
    θρακομακεδονας 14/05/2012 15:50:24

    Αν καταλαβα καλα, οι εργαζομενοι ηταν αυτοι που εδωσαν κινητρα για τη μεταφορα παραγωγικων μοναδων, εξαγωγιμων προιοντων, στις γειτονικες χωρες και οχι ο Σιμιτης....

  13. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 14/05/2012 15:54:13

    Το συγκεκριμένο μνημόνιο και οι συναφείς πολιτικές έχουν διαφορετικά πράγματα μέσα τους.
    Είναι δανειακή σύμβαση σύν μέτρα διαχείρισης και αντιμετώπισης της οικονομίας.
    Τα μέτρα διαχείρισης και αντιμετώπισης της οικονομίας είναι μεσο-μακροπρόθεσμης εμβέλειας (αλλαγή παραγωγικού μοντέλου, αλλαγή κράτους) και "φάρμακα" για την οξεία κρίση (όλα τα "τοξικά").
    Ο νέος δανεισμός (με ταυτόχρονη μετατροπή του χρέους προς ιδιώτες σε διακρατικό χρέος), ήταν ανάγκη.
    Τα μέτρα μεσο-μακροπρόθεσμης εμβέλειας (αλλαγή παραγωγικού μοντέλου, αλλαγή κράτους) έπρεπε να τα είχαμε πάρει μόνοι μας αντιπροχθές, χωρίς κανένα μνημόνιο.
    Τα "φάρμακα" για την οξεία κρίση ήταν αναποτελεσματικά και το χειρότερο, όλα "τοξικά". Μας είχαν προειδοποιήσει. Οι γιατροί του ΕΛΚ είναι ή άσχετοι ή κατάλληλοι για άλλο επάγγελμα. Πεθαμενατζήδες. Τα φάρμακα αυτά πρέπει ν' αλλάξουν αμέσως. Οι αλμπάνηδες γιατροι να απολυθούν από την Υπηρεσία.

  14. Alilouia avatar
    Alilouia 14/05/2012 15:57:14

    Καλά μην βγάζουμε και τους Εβραιοπαίους αθώες περιστέρες.
    Όλο και κάπου βάλανε το χεράκι τους ,πως ακριβώς ; Η απάντηση στο βίντεο μετά το 8 λεπτό .
    http://www.youtube.com/watch?v=o25DPfZeFxI

  15. S.R. avatar
    S.R. 14/05/2012 16:25:00

    Εξαιρετικη αναρτηση και αναλυση.... Καποιοι "μπλε" κρατιστες, θα στενοχωρηθουν βεβαια, αλλα τι να γινει ; Ειναι η αληθεια...

  16. restart avatar
    restart 14/05/2012 16:28:57

    κατηγορούμε τον τσυριζα ότι θα μας πάει στη δραχμή
    και ρωτάω
    γιατί ρε μάγκες?
    με τον βενιζέλο και τον σαμαρά που θα πηγαίναμε?
    στο γρόσι ή στο λέβα?
    εδώ δε τόλμησαν να απελευθερώσουν το ωράριο των φαρμακοποιών.
    στον επιθανάτιο ρόγχο της χώρας πληρώνουμε ακόμα για τον οργανισμό αποξήρανσης κωπαιδας.
    ελεος -ελεος-ελεος
    ΟΛΟΙ ΣΤΟ ΚΟΜΜΑ ΤΗΣ ΔΡΑΧΜΗ ΑΝΗΚΟΥΝΕ
    -εκτος απο αυτούς τους παλιονεοφιλελεύθερους που θέλουν ανθρωποφαγίες-

    Μη τη λέτε στον τσίπρα λοιπόν!
    αριστερός είναι,
    και οι λαλακίες που λεέι και κάνει ειναι μια χαρα αριστερες!
    τα δικά μας τα ευρω-πατριο-φιλελευθερο-κεντροδεξια παλικάρια τι κάνανε???

    • S.R. avatar
      S.R. @ restart 14/05/2012 18:47:10

      Σοσιαλιζανε με "γαλαζιο" τροπο ,φιλε μου, αυτο κανανε..... Ετσι τους ηθελε η διαπλοκη, και ο δικος τους κομματικος στρατος.... Τι φιλελευθερισμους και "ανοησιες" !!! Οι "δεξιοι" του ¨στολου" θελανε να γινουν Πασοκ στην θεση του Πασοκ ....

  17. Ιντζεσίλογλου Λάζαρος avatar
    Ιντζεσίλογλου Λάζαρος 14/05/2012 16:34:36

    Γίνε πιο συγκεκριμένος για τις δικές σου βαθυστόχαστες απόψεις της ρεμούλας και της Δημοκρατίας του Κολλητού που απ ότι καταλαβαίνω είσαι θιασώτης. Δεν θα πέσω στο δικό σου χαμηλό επίπεδο περί ορθογραφίας κ.α

    • android.K. avatar
      android.K. @ Ιντζεσίλογλου Λάζαρος 14/05/2012 17:38:17

      δεν σας ζήτησα να πέσετε στο δικό μου επίπεδο, ορθογραφία σας προέτρεψα να μάθετε!!!!

  18. Kώστας Θ. avatar
    Kώστας Θ. 14/05/2012 16:43:45

    Συμφωνώ σε όλα αλλά είναι μια πλευρά της αλήθειας. Η άλλη είναι ότι το μνημόνιο δεν είναι μια σύμβαση με τις αγορές αλλά ένας μηχανισμός αυτονόητης αλληλοβοήθειας μεταξύ των μελών μιας νομισματικής ένωσης. Τα οποία αποδέχθηκαν χώρες με τεράστιο δημόσιο χρέος που θα ήταν πολύ ευάλωτα σε μια παγκόσμια κρίση όπως η σημερινή. Εκεί επιβλήθηκε μια συγκεκριμένη πολιτική που ήταν εν μέρει λάθος.

  19. restart avatar
    restart 14/05/2012 16:48:40

    ρίξε μια ματια και σε αυτό
    http://www.pirateparty.gr/

    υπάρχουν 21 ευρωπαικά πειρατικά κόμμάτα
    στη σουηδία έχουν παρουσία στη βουλή
    διάβασα ότ στις τελ εκλογές της βεστφαλίας (εκει που έφαγε ξύλο η μέρκελ) ανέβηκαν 7%
    μια βασική τους θέση (που με βρίσκει απόλυτα σύμφωνο)είναι ότι είναι εφικτή η άμεση δημοκρατία με τη χρήση του διαδυκτίου και των τεχνολογιών
    οι τύποι εχουν πολυ αξιόλογες και πρωτοποριακές θέσεις
    ===========================================
    Τι κερδίζουμε με Λογισμικό ανοιχτού κώδικα στο Δημόσιο;
    http://www.pirateparty.gr/2012/04/open-source-pub-sect/
    Θέλουμε απλούστερους νόμους; Γίνεται…
    http://www.pirateparty.gr/2012/03/
    Τα συστήματα που χρησιμοποιούνται γι’ αυτό το σκοπό ονομάζονται revision (ή version) control systems [1] – συστήματα ελέγχου αναθεωρήσεων.

    είμαι σίγουρος ότι τόσο ο ρέππας όσο και ο κος μειμαράκης θα έχουν γνώση απο τέτοιου είδους θέματα.
    Αλλωστε επιλέχθηκαν both, απο έμπειρους & καταξιωμένους ηγέτες στο υπουργείο/τομέα
    "διοικητικής μεταρρύθμισης και ηλεκτρονικής διακυβέρνησης".
    μπας και καλύψουμε το τεχνολογικό χάσμα που μας χωρίσει απο την μποτσουάνα :D

  20. Δημήτρης avatar
    Δημήτρης 14/05/2012 16:50:19

    Άψογος. Τι έγινε? Άνεμος αλλαγής στο antinews.

  21. akenaton avatar
    akenaton 14/05/2012 17:06:03

    Ευχαριστώ!
    Πάντα είχαμε μότο: "ο κατάλληλος άνθρωπος στην κατάλληλη θέση" στην Ελλάδα, τι να λέμε τώρα!
    Αλλά, ξέχασα, οι ξένοι μας φταίνε, οι διεθνείς συνομωσίες, οι εβραίοι, οι μασώνοι, οι μασάι, οι ζουλού και οι Ελ.

    • dikefalosaitos avatar
      dikefalosaitos @ akenaton 14/05/2012 21:36:16

      Α όλα κι όλα, για τους Ελ δεν σηκώνω κουβέντα. Έρχονται, δεν νομίζω να αργήσουν, έπρεπε να ήταν ήδη εδώ.
      Συμφωνώ με όσα λες παραπάνω , όμως πρέπει να γίνουν την κατάλληλη στιγμή και σίγουρα όχι πριν από εκλογές σε 30 ημέρες.
      Εκτός και εάν μπει υπηρεσιακή για 2 χρόνια.
      Όμως πρέπει να υπολογίσεις και την αντίδραση των συνιστωσών εντός ΝΔ.
      Θα διαμαρτυρηθούν εντόνως.

  22. GreekinEurope avatar
    GreekinEurope 14/05/2012 17:24:18

    Από το Μνημόνιο θα φύγουμε όταν:
    1) Βγάζουμε σταθερά πρωτογενές πλεόνασμα
    2) Η Ελλάδα γίνει φιλική χώρα για ΙΔΙΩΤΙΚΕΣ επενδύσεις και τότε θα μπορούν όσοι αποχωρήσουν από το Δημόσιο Τομέα να πάνε στον Ιδιωτικό Τομέα. Για να γίνει αυτό χρειάζεται: ΑΠΑΛΟΙΨΗ ΓΡΑΦΕΙΟΚΡΑΤΙΑΣ (και ξηλωμα υπηρεσιών), ΧΑΜΗΛΗ ΦΟΡΟΛΟΓΙΑ (ολοι 15%) και

  23. firiki2010 avatar
    firiki2010 14/05/2012 20:49:25

    Το "τσουβάλιασμα" και το "όλοι είναι ίδιοι" και το υπονοούμενο στην ανάρτηση ότι εμείς είμαστε "αθώοι του αίματος" είναι απλώς απαράδεκτο.
    Ο καθένας μας και το κάθε κόμμα έχει τις δικές του διακριτές ευθύνες.

  24. Nik avatar
    Nik 15/05/2012 13:14:39

    Εμπεδωμένοι συνειρμοί: βιομήχανος ίσον κακός, αποβιομηχάνιση ίσον κακό, δηλαδή θέλαμε βιομηχανία χωρίς βιομήχανους, με.... παρθενογένεση. Εθνική σχιζοφρένεια που πάει γάντι σε μια κοινωνία που έχασε κάθε ίχνος κοινής λογικής.