#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
10/09/2010 15:59
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο «αντιεξουσιαστής πρωθυπουργός» σε κλοιό σωματοφυλάκων



‘Hλπιζε κανείς ότι ύστερα από οκτώ μήνες σκληρής αντεργατικής και αντιλαϊκής πολιτικής, ο «πρωθυπουργός του μνημονίου» δεν θα επαναλάμβανε φράσεις, που, ούτως ή άλλως, και προ πολλών μηνών, όταν τις είχε πεί, είχε προκαλέσει μόνον ειρωνικά σχόλια. Ο κ.Παπανδρέου λοιπόν, ξαναπαρουσίασε και τώρα στη Θεσσαλονίκη, όπου βρίσκεται, τον εαυτό του και το ΠΑΣΟΚ ως τους «αντιεξουσιαστές που είναι στην εξουσία». Προκαλώντας για μια ακόμη φορά, νέο κύμα γέλωτος.

Ο «αντιεξουσιαστής» πρωθυπουργός,  πάντως, ο οποίος σε λίγο θα μας πει ότι θα κατεβεί και αυτός στους δρόμους μαζί με τους διαδηλωτές κατά του ΔΝΤ (που είναι εκείνες οι ένδοξες εποχές –μόλις πέρυσι- που διαδήλωνε κατά του ασφαλιστικού ή λίγο παλαιότερα με τους αγρότες να τρώει τα δακρυγόνα του Καραμανλή;), εδώ και καιρό κυκλοφορεί συνοδευόμενος από ισχυρή φρουρά, η οποία σχηματίζει γύρω του «αλυσίδα», ακόμα και όταν ο κ. Παπανδρέου βρίσκεται σε «φίλια» εδάφη.



Για παράδειγμα, μέχρι και στο Εθνικό Συμβούλιο του ΠΑΣΟΚ, όπου δεν υπήρχε σημαντικός λόγος για ενισχυμένα μέτρα ασφαλείας γύρω του βρίσκονταν συνεχώς τουλάχιστον 3-5 σωματοφύλακες. Χτές, στη Θεσσαλονίκη, σε μια βόλτα του στους δρόμους της πόλης, όπου προσπαθούσε να χαιρετίσει πολίτες –οι οποίοι όμως, όπως φαίνεται και στη φωτογραφία του είχαν γυρισμένη την πλάτη- επίσης συνοδευόταν από πολυάριθμη φρουρά. Δίπλα του βέβαια, δεν εμφανίζονταν παρά 1-2 σωματοφύλακες  αλλά κοντά βρίσκονταν πολλά μέλη της φρουράς. Λίαν αυξημένα τέλος, κατεγράφησαν τα μέτρα φρούρησής του και κατά την ορκωμοσία της νέας κυβέρνησης, οπότε τον πήγαν στο μέγαρο Μαξίμου άνω των έξι σωματοφυλάκων του. Ουδείς βεβαίως, μπορεί να ισχυριστεί ότι ένας πρωθυπουργός πρέπει να μένει απροστάτευτος. Όμως, τα μέτρα που λαμβάνονται δεν δείχνουν τίποτε άλλο από φόβο. Γιατί άραγε;

Με την ευκαιρία το πρωθυπουργικό όχημα στην πρώτη φωτογραφία, το υβριδικό θωρακισμένο είναι, ή το απλό θωρακισμένο ;





(Φωτο:Ευρωκίνηση)

ΣΧΟΛΙΑ

  1. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 10/09/2010 16:04:41

    Ισχύς του η αγάπη του λαού του!!!

    • Paranoia avatar
      Paranoia @ αλλενάκι 10/09/2010 16:15:09

      και λίγο τα ΜΜΕ...

      • αλλενάκι avatar
        αλλενάκι @ Paranoia 10/09/2010 16:18:57

        Ο κόσμος στη φωτο ούτε που γυρίζει να κοιτάξει το λαοπρόβλητο.

      • Σελάνος avatar
        Σελάνος @ Paranoia 10/09/2010 16:58:23

        τι λίγο τα ΜΜΕ; εδώ μας κάνουν πλύση εγκεφάλου 24ώρεςΧ365μέρες το χρόνο υπέρ του GAP, ο Γκαιμπελς ωχριά.

    • Σελάνος avatar
      Σελάνος @ αλλενάκι 10/09/2010 17:45:54

      Το είδες το φόντο της συνεδρίασης στην αποθήκη; τούβλα.... τέλειο ποιός το σκέφτηκε θα τούς πάρουν με τα ...τούβλα

      • δρόμος avatar
        δρόμος @ Σελάνος 10/09/2010 20:01:14

        καθρέφτης ήτανε, δεν κατάλαβες

    • anonymos avatar
      anonymos @ αλλενάκι 10/09/2010 21:29:33

      Η απάτη θέλεις να πείς

  2. Orestios avatar
    Orestios 10/09/2010 16:07:26

    Φοβούνται, και μάλιστα φοβούνται πολύ.

    • Άργος avatar
      Άργος @ Orestios 10/09/2010 17:00:09

      "Να φύγω από την πολιτική για να κυκλοφορώ στους δρόμους χωρίς φόβο." (Λιάνης στο ALTER.)

      Ορέστιε, να λέμε στους νέους τι κάνουν όταν φοβούνται, για να προσέχουν. Να προσέχουν τις "αυθόρμητες" παραστάσεις που τους καταγράφουν - συνέντευξη Μαστοράκη, τα πρεβάζια στις ταράτσες - απέναντι μας στο Πολυτεχνείο, όλα αυτά. (Τις πυρπολήσεις τον Μάϊο, ε;)

      Μπορεί να λέω και κουταμάρες.

      • neotera avatar
        neotera @ Άργος 10/09/2010 17:42:40

        Τράγκας στο ίδιο πανηγύρι, "αφήστε τον να πάει σε καμμιά ταβέρνα". Το πέρασαν "ντούκου" αλλά ακούστηκε καθαρά από κάτω απ' τις ασυναρτησίες του Λιάνη.

      • Orestios avatar
        Orestios @ Άργος 10/09/2010 17:55:56

        Θέλεις να γίνεις πιο σαφής?

  3. liotsos avatar
    liotsos 10/09/2010 16:22:35

    Ο ΚΟΣΜΟΣ ΥΠΟΦΕΡΕΙ ΚΑΙ Ο ΓΙΩΡΓΟΣ ΕΧΕΙ ΦΟΡΕΣΕΙ ΤΟ ΧΑΜΟΓΕΛΟ Τ..... ΚΑΙ ΚΟΒΕΙ ΒΟΛΤΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟΝ ΣΥΓΧΑΡΟΥΝ ΟΙ ΕΥΕΡΓΕΤΗΘΕΝΤΕΣ ΥΠΗΚΟΟΙ ΤΟΥ.

  4. Drifty avatar
    Drifty 10/09/2010 16:30:23

    Μόλις το διαβάζω σε εφημερίδα και προσπαθώ να το αποκωδικοποιήσω. ''Η κα Μάργκαρετ Παπανδρέου αιτείται την αλλαγή του ονόματος σε Μαργαρίτα Παπανδρέου''. Νομαρχία Αθηνών - Α.Π. 10200 /2-9-2010. Γιατί άραγε τώρα, μετά από 40 χρόνια ? Δεν θέλω να πιστέψω ότι ετοιμάζεται για κάποια κρατική θέση ? Μη το δούμε και αυτό....

  5. ataktos avatar
    ataktos 10/09/2010 16:37:22

    από σήμερα τέρμα το Γιωργάκης ..ΜΕΓΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ!!!

  6. ataktos avatar
    ataktos 10/09/2010 16:45:28

    το άκουσε ο Πάγκαλος ..και έπαθε τραμπάκουλο .. τόσα βάσανα , τόσες προσπάθειες , τόσες ρουφιανιές .. είναι δυνατών....

  7. Mind.the.gap avatar
    Mind.the.gap 10/09/2010 16:46:40

    ήμουν κι εγώ εκεί...
    Απολογισμός:
    1. Το στάδιο ήταν άδειο (οι πίσω σειρές ήταν εντελώς άδειες)
    2. Τον χειροκροτούσαν μόνο 6 παληκάρια της ΠΑΣΠ (6χ50 = 300 €)
    3. Σχεδόν όλοι έφυγαν μετά απο 15 λεπτά ομιλίας
    4. Στο τέλος, και όταν έκλεισε την ομιλία του δεν υπήρχαν ούτε οι μισοί απο το πρώτο διάζωμα (το δεύτερο ήταν εντελώς άδειο)
    5. Στην αρχή τον σταμάτησαν μόνο 2 φορές για να ασπαστούν την δεξιάν του (ή όποια χρησιμοποιεί τέλος πάντων) και φαινόταν ότι ήταν φτιαχτό.

    Τέρμα τα ψέματα, ούτε οι οπαδοί του πλέον δεν τον πιστεύουν. Σε ένα οργανισμό δημοσίου όπου μπαινοβγαίνω και ο οποίος είχε >80% ψηφοφόρους (με κάρτα ΠΑΣΟΚ) πλέον κάνουν ανοιχτα προπαγάνδα εναντίων του ΠΑΣΟΚ συνολικά!!!!
    Και τέλος, οι απφάσεις του ΣτΕ και του ΑΠ περί μνημονίου και επιστρατεύσευων κλείδωσαν από ότι έμαθα και ανακοινώνονται την άλλη Πέμπτη. Ελπίζω μόνο τα λαμόγια να μην προλάβουν να απειλήσουν πάλι για να σωπάσουν οι δικαστές... (ο νοών νοείτω).
    Η ώρα πλησιάζει...

  8. Άργος avatar
    Άργος 10/09/2010 16:48:00

    Δείτε στην μεσαία φωτογραφία που είναι το αριστερό χέρι του συνοδού (του ίδιου ανθρώπου το αριστερό χέρι και στην πρώτη.)

    Σε τέτοια χώρα ζούμε.

  9. παπαδοπαιδι avatar
    παπαδοπαιδι 10/09/2010 16:56:45

    αντε να γινει το δικο σας .να βγει για τζοκινγκ στην παραλία ο ελληνας πρωθυπουργός χωρίς καμία προστασια

    • Ευθύμης avatar
      Ευθύμης @ παπαδοπαιδι 10/09/2010 17:15:38

      και εσύ που είσαι; θα αφήσεις τον Προφήτη μόνο και ακάλυπτο;
      απαπαπα... σε υπολόγιζα για σοβαρό πιστό.

  10. ataktos avatar
    ataktos 10/09/2010 17:29:59

    διέγνωσα ...κλασική περίπτωση.... ΑΥΤΟΚΤΟΝΙΑΣ ΤΟ ΑΝΑΓΝΩΣΜΑ ..λες να το άκουσε ο Πάγκαλος ..

  11. Μάρκος avatar
    Μάρκος 10/09/2010 17:36:14

    Μην κλέβεις το μότο του Γερουλάνου!

  12. Μάρκος avatar
    Μάρκος 10/09/2010 17:37:21

    να βγει μπας και περάσει ο Ψωμιάδης με το σκουτεράκι και τον πατήσει:-)

  13. ΚΑΡΑΓΚΙΟΖΗΣ avatar
    ΚΑΡΑΓΚΙΟΖΗΣ 10/09/2010 19:06:39

    ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΙΟ ΑΠΕΛΠΙΣTIKA ΣΚΛΑΒΩΜΕΝΟΙ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΠΙΣΤΕΥΟΥΝ ΛΑΝΘΑΣΜΕΝΑ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΙ

  14. ΚΑΡΑΓΚΙΟΖΗΣ avatar
    ΚΑΡΑΓΚΙΟΖΗΣ 10/09/2010 19:17:07

    ΨΗΦΙΖΩ ΑΠΟ ΣΗΜΕΡΑ ΠΕΙΡΑΤΙΚΟ ΚΟΜΜΑ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΟΣ............

  15. effie B. avatar
    effie B. 10/09/2010 19:21:16

    Απο: taxalia.blogspot.com

    10 Σεπ 2010
    Έδωσαν 100.000 ευρώ για λουλούδια!

    Ένα αποκαλυπτικό ρεπορτάζ για τις δήθεν περικοπές της κυβέρνησης στην παρουσία της στη Διεθνή Έκθεση Θεσσαλονίκης.

    Με έκτακτες επιχορηγήσεις 480.000 + 100.000 ευρώ προς τη HELEXPO η κυβέρνηση «ξέπλυνε» τη συμμετοχή των υπουργείων και των κρατικών φορέων στη φετινή Διεθνή Έκθεση Θεσσαλονίκης, ώστε να φαίνεται οικονομικότερη από άλλες χρονιές, ενώ εντύπωση προκαλεί η απαίτηση του πρωθυπουργικού γραφείου να φυτευτούν 25.000 λουλούδια και φυτά στο χώρο του συνεδριακού κέντρου, συνολικού κόστους 100.000 ευρώ προκειμένου να τονιστεί η «πράσινη ανάπτυξη»…
    Και επειδή η HELEXPO αδυνατούσε να ανταποκριθεί σε αυτά τα χρήματα, τα ζήτησε και τα πήρε από την κυβέρνηση. Αυτή είναι η (εν μέσω κρίσης) πραγματικότητα και όχι αυτή που θέλει να περάσει με καταιγισμό εμπιστευτικών ενημερωτικών σημειωμάτων ο κυβερνητικός εκπρόσωπος.
    Συγκεκριμένα: Όπως γράφει σήμερα η «Καθημερινή» και το «Κέρδος» οι πολιτικοί συντάκτες χτες κατακλύστηκαν από e-mails με νούμερα και «στοιχεία», σύμφωνα με τα οποία η μετακίνηση σύσσωμου του υπουργικού συμβουλίου στη Θεσσαλονίκη, αλλά και η εκθεσιακή παρουσία των υπουργείων και των δημοσίων οργανισμών δεν είναι καθόλου σπατάλη ενώ οι δαπάνες είναι μικρότερες από προηγούμενες χρονιές.

    Στην πραγματικότητα όμως, το υπουργείο Εθνικής Οικονομίας έστειλε έκτακτη επιχορήγηση 480.000 ευρώ στη HELEXPO, προκειμένου να διευκολύνει τη φετινή διοργάνωση. Μόλις η εταιρία εισέπραξε αυτό το ποσό προχώρησε στη μείωση των ενοικίων των εκθεσιακών χώρων, που δόθηκαν σε κρατικούς εκθέτες. Με τον τρόπο αυτό εμφανίζεται μία μείωση στα έξοδα, που όμως δεν ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα. Απλώς τα έξοδα έγιναν από άλλη τσέπη, που ανήκει όμως και αυτή στο Δημόσιο…

    Χαρακτηριστική είναι η υπόθεση με τα λουλούδια και τα φυτά, που φυτεύθηκαν φέτος. Το σύνολο της δαπάνης τους (100.000 ευρώ) καλύφθηκε από άλλη έκτακτη επιχορήγηση. Πληροφορίες αναφέρουν ότι η εκτεταμένη «πράσινη» κάλυψη ζητήθηκε έντονα από το Μέγαρο Μαξίμου, προκειμένου να σηματοδοτηθεί, κατά την επίσκεψη του πρωθυπουργού, το στοιχείο της «Πράσινης Ανάπτυξης».
    Τα Mails
    Όπως διαβάζουμε σήμερα στο «Έθνος», στις 18.58 χτες στάλθηκε SMS στους πολιτικούς συντάκτες που γράφει: «Σας ενημερώνουμε ότι ότι το 2009 τα υπουργεία κατέβαλαν 650.000 ευρώ για την ενοικίαση των χώρων της ΔΕΘ. Φέτος, με τον ίδιο αριθμό ενοικίων το ποσό που καταβλήθηκε είναι μειωμένο κατά 45%. Ανέρχεται δηλαδή στο ποσό των 350.000 ευρώ».
    «Και επειδή», γράφει επίσης το Έθνος σήμερα, «τα SMS είναι για λίγα λόγια επιστρατεύτηκε το ηλεκτρονικό ταχυδρομείο, προκειμένου να φθάσουν στους εκπροσώπους του τύπου περισσότερα στοιχεία:
    «Με απόφαση του υφυπουργού Γ. Πεταλωτή υπήρξε δραστική περικοπή δαπανών για τη διεξαγωγή της 75ης ΔΕΘ. Ειδικότερα οι δαπάνες της φετινής ΔΕΘ δε θα ξεπεράσουν το ποσό των 22.000 ευρώ για το σύνολο των δραστηριοτήτων που αφορούν τη ΓΓΕ-ΓΓΕ ενώ είχαν προϋπολογιστεί 32.000 ευρώ. Υπενθυμίζεται ότι η αντίστοιχη δαπάνη το 2009 άγγιξε το ποσό των 111.000 ευρώ ενώ το έτος 2008 ενήλθε στο ποσό των 110.000 ευρώ».
    Αποσιωπάται όμως εντέχνως η πολιτική της διπλής έκτακτης επιχορήγησης, που οδηγεί στη φαινομενική μείωση των εξόδων. Αλήθεια, γιατί η κυβέρνηση δεν είναι ειλικρινής;

    AΝΑ-ΓΝΩΣΤΗΣ
    στις Παρασκευή, Σεπτέμβριος 10, 2010

  16. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 10/09/2010 19:42:10

    Ερώτηση: Αφού το σύνταγμα μιλάει για ισονομία και αφού ο ΚΟΚ ισχύει για όλους ανεξαιρέτως, τότε γιατί οι θηριώδεις πολιτικές μηχανές με τους ασφαλίτες της προστασίας υψηλών προσώπων, επίσημα κλπ που συνοδεύουν τον ΓΑΠ και τους υπουργούς, ΔΕΝ έχουν πινακίδες; Αν γίνει κάτι; Αν χτυπήσουν κάποιο παιδάκι; Και σημειώνω πως δεν έχουν πινακίδες πάντοτε, και όχι μόνο όταν είναι σε συνοδεία Βίπς. Γιατί;

    • enterprize avatar
      enterprize @ Strange Attractor 10/09/2010 21:36:09

      Μην χασουμε τους αναντικαταστατους.

      Μα ποσο ηλιθιοι μπορει να αισθανονται αυτοι οι μπατσοι που
      προστατευουν αχρηστους?..

    • Παρτο αλλιως... avatar
      Παρτο αλλιως... @ Strange Attractor 11/09/2010 02:51:15

      Μην τα ισοπεδώνουμε όλα.

      Τα παιδιά από το τμήμα προστασίας υψηλών προσώπων της Ασφάλειας κάνουν καλή δουλειά και μάλιστα είναι πενιχρά αμοιβόμενοι και πρέπει κοστούμια και καθαριστήρια να τα πληρώνουν μόνοι τους.

      Οι μηχανές τηγς Ασφάλειας δεν έχουν πινακίδες γιατι δεν παρκάρονται πάντα στη ΓΑΔΑ αλλά τις παίρνουν και αστυνομικοί στο σπίτι τους. Άμα είναι γνωστές οι πινακίδες τότε οι κακοποιοί θα ξέρουν σε κάποια παρακολούθηση οτι η μηχανή είναι ασφαλίτικη ή θα μπορούν να εντοπίσουν τα σπίτια των Αστυνομικών...

      Οι μηχανές των αστυνομικών που είναι φρουροί των πολιτικών το καταλαβαίνω να μην έχουν πινακίδες.

      Οι συνοδευτικες μηχανές των (και επιπλεόν ΠΑΡΑΝΟΜΩΣ οπλοφορούντων) "ΜΠΡΑΒΩΝ" των Επιχειρηματιών (επρόκειται για ΜΠΡΑΒΟΥΣ κι όχι εκπαιδευμένους Αστυνομικούς-Σωματοφύλακες) οι οποίοι είναι Ιδιώτες δεν καταλαβαίνω γιατί δεν έχουν πινακίδες...

      Στο Κολωνάκι στη Βαλαωρίτου είναι πήχτρα από μηχανές μεγάλου κυβισμού άνευ πινακίδων που τις οδηγούνε φουσκωτοί νεαροί "συνοδοί" επιχειρηματιών, χρηματιστών κ.λ. που έχουν εκεί γραφεία...

      Φουσκωτοί, εν μέρει σεσημασμένοι για μπραβιλίκια στο νυχτερινό κουρμπέτι, στους οποίους περνάνε δημοτικοί αστυνομικοί ή αστυνομικοί της ΔΙΑΣ και κάθονται σούζα (οι αστυνομικοί κάθονται σούζα)......

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ Παρτο αλλιως... 11/09/2010 07:46:19

        Άρα είτε μπλέξεις σε ατύχημα με μπράβους είτε με ασφαλίτες του εν λόγω τομέα, την έβαψες.
        Ππαράνομοι και οι δυο. Παράνομοι διότι ο ΚΟΚ είναι σαφής.

      • tsilivithras avatar
        tsilivithras @ Παρτο αλλιως... 11/09/2010 07:51:48

        Strange...αν μπλέξεις με μπράβους ποτέ δεν είναι ατύχημα και το λιγότερο που θα σε απασχολεί θα ναι ο ΚΟΚ.

  17. ataktos avatar
    ataktos 10/09/2010 20:00:33

    το δήλωσε και ο Πάγκαλος παλιά ...το παιδί έχει το ακαταλόγιστο ... αυτός ξέρει..

    • anonymos avatar
      anonymos @ ataktos 10/09/2010 21:32:42

      Πάγκαλε ρούφα το αυγό σου τώρα

  18. Αρματιστής avatar
    Αρματιστής 10/09/2010 20:01:29

    Με αυτό τον απίθανο τύπο που ενώ όλοι τον αποκαλούσαν "το παιδί", κατέληξε σε Γιωργάκης και σήμερα αφού τα μμε τον αποκαλούν "Γιώργο", τέσσερα πράγματα μπορούν να συμβαίνουν:

    1. Δεν έχει νιονιό. Δεν νογάει. Δεν καταλαβαίνει δηλαδή. Δεν αντιλαμβάνεται που οδηγεί το κράτος και τους πολίτες.

    2. Κάποτε είχε μυαλό, αλλά του έκαναν λοβοτομή. Πως αλλιώς να εξηγήσει κάποιος ότι ενώ μας έχει οδηγήσει στην απόλυτη απαξίωση (διαβάσατε το άρθρο του φίλου μου του Επώνυμου) και όλοι οι Έλληνες τον βρίζουν από το πρωί μέχρι το άλλο πρωί, αυτός συνέχεια χαζογελάει.

    3. Είναι κατευθυνόμενος, δεν ξέρω από που, αλλά είναι. Πως αλλιώς να εξηγήσω ότι κάνει υπουργικό και διαβάζει λόγους που άλλοι του έχουν γράψει και αυτός δεν καταλαβαίνει. Ένας πρωθυπουργός θα είχε κάποιες σημειώσεις με τα θέματα που θα είχε να αναπτύξει και να δώσει οδηγίες και θα μίλαγε από στήθους σε ελεύθερο λόγο, όπως κάνουν και κάναμε όλοι όσοι έτυχε να έχουμε θέση ευθύνης και είχαμε προισταμένους. Αν όταν ήμουν ενεργός βρισκόμουν σε κάποια διοικητική συγκέντρωση όπου πχ ο Μέραρχος θα διάβαζε λόγο, όλοι οι από κάτω θα λέγαμε "χέσε μέσα". Δεν μου έτυχε.

    4. Συνδιασμό των παραπάνω.

    Στόχος της κυβέρνησης είναι η "μεσογειακή διατροφή".
    *****************************************************

    Συγχρόνως δανείζομαι από το «εν κρυπτώ», τη παρακάτω καταχώρηση:

    «Μπεγλίτης : Πρόβλημα με την επάνδρωση, αλλά δεν θα αυξήσουμε την θητεία.. »

    Το πρόβλημα της επάνδρωσης στις Ένοπλες Δυνάμεις συζητήθηκε ,μεταξύ άλλων, στην Διαρκή Επιτροπή Άμυνας και Εξωτερικών Υποθέσεων της Βουλής, όπου και ακούστηκαν σοβαρότατες καταγγελίες από τον αναπληρωτή υπουργό Άμυνας Πάνο Μπεγλίτη. Ο κ. Μπεγλίτης αποκάλυψε σημαντικά στοιχεία για τα μεγάλα προβλήματα επάνδρωσης που προκλήθηκαν σε κρίσιμους στρατιωτικούς σχηματισμούς,από τη μείωση της θητείας στου 9 μήνες και κατηγόρησε τη ΝΔ, ότι προχώρησε στη μείωση της στρατιωτικής θητείας χωρίς κανένα σχέδιο.

    Την επόμενη στιγμή βέβαια διαβεβαίωσε ότι η κυβέρνηση ...δεν έχει καμία πρόθεση να αυξήσει τη χρονική διάρκεια της θητείας, παρά το οξύτατο πρόβλημα. Πιο συγκεκριμένα ανέφερε τα εξής :

    • "Εννέα μήνες στρατιωτική θητεία. Ξέρετε που βρεθήκαμε; Να είμαστε ειλικρινείς μεταξύ μας. Ρωτήστε τη στρατιωτική ηγεσία, την ηγεσία των ενόπλων δυνάμεων σε τι ποσοστά είναι σήμερα η πληρότητα μειζόνων ή ελασσόνων στρατιωτικών σχηματισμών ανά την Ελλάδα.

    • Αυτή η απροετοίμαστη και αψυχολόγητη μείωση στο όνομα της προεκλογικής σκοπιμότητας, έναν μήνα πριν τις εκλογές, μας έχει οδηγήσει σε πολύ σοβαρά προβλήματα και πρέπει να πάρουμε αποφάσεις, χωρίς λαϊκισμούς και χωρίς διάφορες σκοπιμότητες, που ακούστηκαν.

    • Σε δυόμισι, τρία χρόνια ουσιαστικά καταργείται η στρατιωτική θητεία στην Αεροπορία και το Ναυτικό και όλα τα νέα παιδιά θα υπηρετούν τη στρατιωτική τους θητεία στο Στρατό ξηράς. Ναι, η στρατιωτική θητεία θα συνεχίσει, δεν θα αυξηθεί, γιατί ακούγονται διάφορα στο πλαίσιο μιας κατασκευασμένης, συνειδητής ή ασυνείδητης, παραπληροφόρησης. Όχι, δεν έχουμε καμία πρόθεση να αυξήσουμε τη στρατιωτική θητεία."

    Δηλαδή έχουμε τον υπεύθυνο Αναπληρωτή Υπουργό Εθνικής Άμυνας, να παραδέχεται δημοσίως ότι επιλέγει να κάνει τα στραβά μάτια στο οξύτατο πρόβλημα επάνδρωσης που αντιμετωπίζει το στράτευμα, προφανώς για λόγους πολιτικού κόστους... Και εις ανώτερα.

    Τι άλλο να πω;

    Η πατρίδα δεν έχει στρατιώτες, αλλά ο ΓΑΠ επιμένει ότι η Μεσογειακή διατροφή θα μας σώσει. Και μη χειρότερα. Κάτι τέτοια έβλεπε ο Κονδύλης και κατέληξε στο συμπέρασμα ότι αν γνώριζε νωρίτερα, ότι οι πολιτικοί είναι νέτα -σκέτα οι απόλυτοι χαλβάδες, θα είχε γίνει αντιβασιλιάς από δεκανέας. Τόσο καλά, τόσο απλά.

    • GRAEKUS avatar
      GRAEKUS @ Αρματιστής 10/09/2010 20:34:37

      Και πάλι εύστοχος.

      Όπου η δόξα και το καθήκον.

  19. o βουνίσιος avatar
    o βουνίσιος 10/09/2010 21:49:19

    Η κρίση φέρνει κρίση και δημιουργεί μεγάλους χαμένους, στην προκειμένη περίπτωση μεγάλος χαμένος είναι ο ελληνικός λαός που αναγκάζεται να πεινάσει.
    Πως μπορεί ;να πιστέψει κάποιος μια κυβέρνηση που γίνεται, με το νομο Παμπούκη, η «φιλιππινέζα» των μεγάλων επενδυτών για να αγοράσουν πλεονέκτημα

    • loretta avatar
      loretta @ o βουνίσιος 10/09/2010 22:05:10

      βουνισιε να μην ξεχασουμε και τους διαπλεκομενους επιχειρηματιες ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΠΡΟΕΛΕΥΣΕΩΣ ΚΑΙ ΑΘΗΝΟΚΕΝΤΡΙΚΗΣ ΣΚΗΝΗΣ που ολο και κατι θα....κερδισουν απο τις επενδυσεις...ολο καινουργια προξενια θα γινουν....ολο και κανενα καινουργιο πρασινο φυντανι θα ξεφυτρωσει....και μετα παλι με χρονους με καιρους θα φωναζουν ολοι....ΔΙΑΠΛΟΚΗ ΔΙΑΠΛΟΚΗ ΣΚΑΝΔΑΛΟ........με το αζημιωτο βεβαιως βεβαιως....!!!


      γιαυτο και σε αλλο σχολιο μου ειπα....so boring so predictable...so PASOK 80'S so PASOK 90'S

  20. o βουνίσιος avatar
    o βουνίσιος 10/09/2010 22:35:06

    @loretta
    υποκρισία χωρίς όρια,
    νομίζω ότι η κατάσταση έχει αρχίσει να γίνεται επικίνδυνη για τα συμφέροντα του απλού πολίτη.

  21. Ηνιοχος avatar
    Ηνιοχος 11/09/2010 00:57:30

    Σκεπτεσθαι συσκεπτεσθαι αναλυεται ξανα και ξανα γιατι αρνεισθε την
    επαναλαμβανομενη αληθεια εχει μαλλιασει η γλωσσα του (αντιεξουσιαστης
    στην εξουσια)
    βασει Συνταγματος στην Δημοκρατια απορρεουν ολες οι εξουσιες απο
    τον ΛΑΟ
    αρα αυτος που ειναι εναντιον της (απολυτης) εξουσιας του λαου δεν ειναι
    αντιεξουσιαστης που υπεξαιρεσε την εξουσια απο τον νομιμο δικαιουχο (λαο)

    ο τυραννος ξερει καλυτερα απο οποιονδηποτε και τι λεει και τι κανει
    μηπως οι μωροι πρεπει για το κοινο καλο να αναζητηθουν μεταξυ ημων

    • Ηνιοχος avatar
      Ηνιοχος @ Ηνιοχος 11/09/2010 07:31:53

      Σας το φωναζω καθε μερα δυνατα ρε ζωντοβολα
      παναθεμα σας γιατι δεν καταλαβαινετε

      ΕΓΩ ΡΕΕΕΕ!!!!ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΣΑΣ ΠΗΡΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΣΑΣ ΑΝΗΚΕΙ

      ΛΑΟΣ=ΕΞΟΥΣΙΑ

      ΚΛΕΦΤΗΣ=ΑΝΤΙΕΞΟΥΣΙΑΣΤΗΣ

      ΑΝΤΙΕΞΟΥΣΙΑΣΤΗΣ ΣΤΗΝ ΕΞΟΥΣΙΑ=ΚΛΕΦΤΗΣ ΤΗΣ ΕΞΟΥΣΙΑΣ ΤΟΥ ΛΑΟΥ


      λολα να ενα μηλο λολα να ενα μηλο λολα να ενα μηλο

      Αννουλα βλεπεις το ειπα σε ποιο πανεπιστημιο περναω?

  22. klausevitz avatar
    klausevitz 11/09/2010 07:07:13

    Ζεί τίς αντιφάσεις του, χωρίς να τις καταλαβαίνει!
    Δηλώνει αντιεξουσιαστής και αντισυμβατικός, ενώ είναι
    και εξουσιαστής και απολύτως συμβατικός.
    Ανήκει στη χορεία των "στελεχών" της εικοσαετούς
    "παγκοσμιοποίησης" (1990-2010)...που τελειώνει με
    πάταγο και αμέτρητα θύματα. Στελεχών με ελλειπέστατη
    εγκύκλεια παιδεία,μονοδιάστατων,αποεθνικοποιημένων που
    υπακούουν σε πρόσκαιρες μόδες...η "νέα δεξιά" του τέλους
    του 20ου αιώνα, παρκαρισμένη απο αδράνεια στον 21ο!
    Οι παλαιοί συντηρητικοί, παρά την προφανή αντιδραστικότητα
    που τους χαρακτήριζε, είχαν κάτι να πούν και να ψελίσουν.
    Αυτά τα καινοφανή puppets δεν λένε τίποτε! Απολύτως!
    Αλλά...γιατί υπάρχει πάντα ένα αλλά...."έτσι που τάφτιαξαν
    οι σταλινικοί και οι ανανήψαντες σοσιαλδημοκράτες, θα
    λουστούμε για καιρό την... απρόσωπη υποκρισία", έλεγε με θλίψη
    ένας,μακαρίτης πιά, πείσμων αριστεριστής παλαιάς κοπής,..θειός μου!

  23. PELIAS avatar
    PELIAS 11/09/2010 10:22:47

    Σάββατο 11.9.2010 και ώρα γύρω στις 11 με 12,

    άγνωστος και λιαν ενθουσιώδης εκτόξευσε υπόδημα παλαιών δεκαετιών κατα του Γιωργάκη. Δέν έγινε γνωστό, άν το υπόδημα έκανε tete a tete με τον Γιωργάκη ή τον βρήκε στο μουστάκι κ.λ.π. Γνωστό έγινε μόνο ότι ο ενθουσιώδη εκτοξευτής συνελήφθη.

    Ίσως επειδή ο Γιωργάκης ζητάει και το άλλο υπόδημα ... Κρίσεως γαρ

    ΠΕΛΙΑΣ

  24. ΙΑΒΕΡΗΣ avatar
    ΙΑΒΕΡΗΣ 13/09/2010 11:34:31

    ΕΠΙΔΗ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΧΑΝΟΥΜΕ ΤΟ ΧΙΟΥΜΟΡ ΜΑΣ ΜΕΡΕΣ ΔΥΔΚΟΛΕΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ¨
    ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΤΟ ΡΩΤΗΣΕ "ΚΑΠΟΙΟΣ ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΟΣ"(sic)
    ΜΙΑ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΑΝΤΙΕΞΟΥΣΙΑΣΤΗΣ ΣΤΗΝ ΕΞΟΥΣΙΑ ΝΑ ΤΟΥ ΣΤΕΙΛΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΟ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟ ΑΠΟ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΖΗΜΙΕΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΓΙΝΕΙ ΑΠΟ ΑΝΤΙΕΞΟΥΣΙΑΣΤΕΣ??? ΝΑ ΤΟΥΣ ΠΛΗΡΩΣΕΙ!!