#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
21/11/2012 16:59
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο Χρόνης Μίσσιος και το Χρόνιο Μίσος του ΚΚΕ



 

Οι απίθανοι τύποι του Ριζοσπάστη δημοσίευσαν τον εξής «επικήδιο», τον οποίον κατεβάζουν και ξανα-ανεβάζουν στην ιστοσελίδα τους... διαδοχικά:

 

«Απεβίωσε χτες, σε ηλικία 82 χρόνων, ο συγγραφέας Χρόνης Μίσσιος. Γεννημένος στην Καβάλα, από γονείς καπνεργάτες, έζησε τα παιδικά του χρόνια σε μια γειτονιά γεμάτη πρόσφυγες. Στα Γιαννιτσά, όπου τον στέλνει ο Ερυθρός Σταυρός, μαζί με άλλα παιδιά για να γλιτώσουν από την πείνα της Κατοχής, περνάει στο ΕΑΜ, ενώ πέρασε για λίγο και από το Δημοκρατικό Στρατό Ελλάδας. Με το έργο του βεβαίως στην πορεία δε στάθηκε στο πλευρό των λαϊκών αγώνων και της δράσης των κομμουνιστών, αφού δεν πίστευε στη διέξοδο της ταξικής πάλης, ενώ βρήκε «στέγη» στη λεγόμενη «ανανεωτική» Αριστερά.» (οι υπογραμμίσεις δικές μας)

 

Ούτε νεκρούς δεν τους αφήνουν να ησυχάσουν τους μη ορθοδόξους κομμουνιστές!

 

Δεξιός να πέθαινε, δεν θα έμπαιναν στον κόπο για τόσο απαξιωτικές κουβέντες...

 

Προσοχή όμως, γιατί οι «λαϊκοί αγώνες» (έτσι αγνοί και κομμουνιστικοί όπως τους εννοεί το ΚΚΕ) και η «δράση των κομμουνιστών» έχουν πέσει γύρω στο 4% κι οσονούπω ακόμα παρακάτω...

Σ.Μ.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 21/11/2012 17:06:20

    Μια ζωή μίζεροι και κομπλεξικοί.
    Τα ίδια έκαναν και με τα (κατά καιρούς) αστέρια τους, όπως: Μάρκο Βαφειάδη, Νίκο Ζαχαριάδη, Άρη Βελουχιώτη. κ.ά..
    Για αυτό είναι εκεί που είναι σε ποσοστά.

  2. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 21/11/2012 17:27:55

    Άχ, τι έχουν τα έρμα και ψοφάνε...

  3. maquis avatar
    maquis 21/11/2012 18:01:38

    Παραφράζοντας τον ίδιο τον Χρόνη Μίσσιο, ας πούμε για τον (κατ΄ εντολή) συντάκτη του Ριζ.: "Ξεκόλλα ρε.... τι σου ζητάνε;".

    • talos avatar
      talos @ maquis 21/11/2012 18:10:42

      best of the best!!!!!!!!!!

  4. Κώστας avatar
    Κώστας 21/11/2012 18:15:35

    Μια ζωή μίζεροι και οπισθοδρομικοί, ελπίζω την επόμενη φορά ο λαός να μην τους βάλει καν στο κοινοβούλιο!

  5. Σωτ Μητραλ avatar
    Σωτ Μητραλ 21/11/2012 18:17:47

    Μὲ τὸν ἥλιο τὰ βάζω, μὲ τὸν ἥλιο τὰ βγάζω...

  6. maquis avatar
    maquis 21/11/2012 19:48:13

    Το καλύτερο είναι εκεί που λέει "πέρασε για λίγο και απο το Δημοκρατικό Στρατό Ελλάδας", όπως λέμε "πέρασα για έναν καφέ". Επίσης πέρασε για λίγο και για μία εκτέλεση, αλλά δεν του έκατσε.

  7. Λαπίθης avatar
    Λαπίθης 21/11/2012 19:53:04

    Τι να πω!!
    Τάπαν όλα όλοι οι παραπάνω σχολιαστές.
    Θα πω μόνο πως ντρέπομαι που κάποτε οργανώθηκα σ αυτό το κόμμα.

    • tsechos avatar
      tsechos @ Λαπίθης 21/11/2012 20:33:44

      Πλύνε το στόμα σου πρώτα όταν μιλάς για το ΚΚΕ.Όλη η ντροπή δική σου.

      • Ραβινος avatar
        Ραβινος @ tsechos 21/11/2012 21:24:54

        Η μολυσματικη ασθενεια ΚΚΕ θελει απολυμανση οχι οι ασκουντες κριτικη στους κουμουνιστοσυμμοριτες !

    • εναςάσχετος avatar
      εναςάσχετος @ Λαπίθης 21/11/2012 20:49:16

      Και ο Μίσσιος, κάτι παρόμοιες ντροπές είχε όταν ζούσε και τώρα που πέθανε, μερικοί διαμαρτύρονται γιατί το ΚΚΕ δεν του έγραψε ωραίο επικήδειο.

  8. εναςάσχετος avatar
    εναςάσχετος 21/11/2012 20:43:53

    Με την λογική σας, ο Ριζοσπάστης θα έπρεπε να είχε αγιοποιήσει και τον Κύρκο όταν πέθανε.
    Το να λές για κάποιον, άλλα όταν ζει και άλλα όταν πεθαίνει, είναι απλώς υποκρισία!

    • Lakis avatar
      Lakis @ εναςάσχετος 21/11/2012 22:09:31

      Με την λογική σας, ο Ριζοσπάστης θα έπρεπε να είχε αγιοποιήσει και τον Κύρκο όταν πέθανε. Το να λές για κάποιον, άλλα όταν ζει και άλλα όταν πεθαίνει, είναι απλώς υποκρισία!

      Ενώ το να λες άλλα για το Πολυτεχνείο στην Πανσπουδαστική αμέσως μετά τα γεγονότα και άλλα τη μεταπολίτευση είναι ...συνέπεια.

      Ή το να λες άλλα για τον Στάλιν πριν το 20ο συνέδριο και άλλα μετά, επίσης συνέπεια.

      Ή το «γερμανοί αδέρφια μας» με το σύμφωνο Ρίμπεντροπ-Μολότοφ να το γυρνάς σε «αντίσταση στους γερμανούς» μόλις αλλάξει γνώμη η ΕΣΣΔ. Άλλη ...συνέπεια.

      Και από τον αγώνα ενάντια στον καπιταλισμό στην συγκυβέρνηση με τον Μητσοτάκη. Κορυφαία συνέπεια και αυτή.

      Στο Χρόνη Μίσσιο βρήκανε να εξαντλήσουν τη συνεπειά τους. Εκεί, εκεί, στην Β' Εθνική λοιπόν.

      Και δεν είπε κανείς να πουν «άλλα όταν ζεί και άλλα όταν πέθανε». Να αναγνώριζαν και στις δυο περιπτώσεις την αξία του, την αξιοπρεπειά του, την πορεία του, και το δικαιωμά του στη διαφωνία θα έπρεπε.

  9. Θthymios avatar
    Θthymios 21/11/2012 21:06:10

    Προσοχή όμως, γιατί οι «λαϊκοί αγώνες» (έτσι αγνοί και κομμουνιστικοί όπως τους εννοεί το ΚΚΕ) και η «δράση των κομμουνιστών» έχουν πέσει γύρω στο 4% κι οσονούπω ακόμα παρακάτω…
    χμμ... κι αν οι ΚουΚουΕδες εξωθήσουν ή με έξοδο της Γερμανίας ή με έξοδο της Ελλάδος, σε υποτίμηση τοΕυρώ, και πέσει ο Πούτιν, ίσως βγεί ο Ζουγκάνωφ!
    ο Παπανδρέου π.χ. (κατά Αρβανίτη, της Ε.Ρ.Τ.) θέλησε να "ρίξει" τις συντηρητικές κυβερνήσεις, κι έτσι να βγούν οι Σοσλιαδημοκράτες! και στην Γαλλία κι' ίσως και στην Ιταλία το πέτυχε!
    γιατί κι οι ΚουΚουΕδες να στερούνται φιλοδοξίας ή φαντασίας;

  10. deldio avatar
    deldio 22/11/2012 00:17:37

    Είναι ωραίο και συνάμα αρκετά διασκεδαστικό να βλέπεις έξαλλους αντικομμουνιστές να μοιρολογούν για αριστερούς που πέθαναν και δεν έτυχαν αναγνώρισης από το ΚΚΕ!!! Βελουχιώτης, Βαφειάδης κλπ, δηλ. αυτούς που οι ίδιοι όσο ζούσαν αποκαλούσαν "εαμοβούλγαρους", "συμμορίτες" και "σφαγείς". "Τιμούν τους πεθαμένους για να θάψουν τους ζωντανούς", έτσι δεν είχε αποκαλέσει αυτή τη γελοία και απύθμενη υποκρισία ο Χαρίλαος;

    • Θησειώτης avatar
      Θησειώτης @ deldio 22/11/2012 07:10:05

      Είναι το ανάλογο των νουθεσιών που κάνετε στην εκκλησία, τη στιγμή που δεν συμμετέχετε σε αυτή.

  11. deldio avatar
    deldio 22/11/2012 01:43:17

    Να προτείνετε στο ΚΚΕ από την επόμενη φορά να κηδεύουν τους πρώην συνοδοιπόρους ή συναγωνιστές τους που πεθαίνουν όπως οι γνωστοί-άγνωστοι ελλαδέμποροι πατριώτες, χριστιανοί νοικοκυραίοι: "Ο αποθανών ήταν καλός άνθρωπος, επιτυχημένος επαγελματίας, οικογενειάρχης και καλός χριστιανός, βοηθούσε τους απόρους, πίστευε σε όλα τα ιδανικά της φυλής και τηρούσε ευλαβικά το τρίπτυχο ΠΑΤΡΙΣ, ΘΡΗΣΚΕΙΑ, ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ". Αμήν.

    • Σωτ Μητραλ avatar
      Σωτ Μητραλ @ deldio 22/11/2012 13:15:41

      Ξέρεις, ἀνάμεσα στὸ «ὁ ἀποθανὼν ἦταν ἕνας γελοῖος τύπος» καὶ στὸ μεταθανάτιο γλείψιμο ὑπάρχουν ἐνδιαμέσως κάποιοι ἀναβαθμοί...

  12. Γεώργιος avatar
    Γεώργιος 22/11/2012 07:08:56

    Σε ένα κομμουνιστικό καθεστώς δεν κινδυνεύουν οι δεξιοί αλλά -όπως σωστά μαντεύουν κάποιοι-οι αριστεροί, γενικότερα οι κομμουνιστές. Το απέδειξε η επταετία των διώξεων επί Στάλιν(1931 1938). Κυνηγήθηκαν όλα τα στελέχη της λεγόμενης παλαιάς φρουράς, οι οποίοι είχαν λάβει μέρος στην επανάσταση του '17 και στον εμφύλιο του 1918-1921. Πλήθος τα στοιχεία συνηγορούν σε αυτό.

  13. Μυρριναίος avatar
    Μυρριναίος 22/11/2012 10:57:37

    Ξέρετε πως ανακοίνωσε , από το Βουκουρέστι τότε , ο ραδιοφωνικός σταθμός του ΚΚΕ τον θ΄΄ανατο του Κώστα Καραγιώργη , ηγετικής μορφής του ΚΚΕ αλλά και του ΔΣΕ ; " Το παλιόσκυλο ο Καραγιώργης ψόφησε" Στον Μίσσιο θα κολλούσαν οι σύντροφοι;

    • ΞΗΡΟΜΕΡΙΤΗΣ avatar
      ΞΗΡΟΜΕΡΙΤΗΣ @ Μυρριναίος 22/11/2012 12:18:01

      Είσαι ψεύτης...

  14. Παρατηρητής avatar
    Παρατηρητής 22/11/2012 12:31:32

    Τα συνηθισμένα καβγαδάκιa των "Κόκκινων" με τους "Ροζουλί". Εδώ ο κόσμος χάνεται και αυτοί δεν εννοούν να ξεκολλήσουν από τα αρχετυπικά τους μικρομαράζια. Είναι ματαιοπονία να πασχίζεις να βρεις ποιος έχει δίκιο και ποιος άδικο. Με το δικό του τρόπο ο καθένας, «βλάπτουν κ’ οι δύο την Ελλάδα το ίδιο», θα μπορούσαμε να πούμε παραφράζοντας τον ποιητή.

  15. Χαμγελα ρε , τι σου ζητανενε avatar
    Χαμγελα ρε , τι σου ζητανενε 22/11/2012 16:12:37

    O Χρονης Μισσιος ηταν ενας ο ανθρωπος ο οποιος δεν μπορουσε να ζει κατω απο καθοδηγηση , ενας Ανθρωπος που πιστευε στον Ανθρωπο , μπορουσε να δει περα απο την καθοδηγηση , ενα ελευθερο πνευμα ... αυτο δεν θα μπορεσουν να το του συγχερεσουν ποτε , δεν φοβοταν να πει την αληθεια ... δεν φοβηθηκε να δωσει το χερι του δεν σε εναν ''δηλωσια'' ... δεν φοβηθηκε να του δωσει φαγητο , οταν οι μεγαλοι καθοδηγητες τους προετρεπαν να τους αφησουν να πεθανουν ... δυστυχως ακομη υπαρχουν ''καθοδηγητες'' οχι μονο στο ΚΚΕ αλλα σε πολλα κομματα οπως και σε πολλες μορφες της κοινωνιας μας . Ανθρωποι που προτρεπουν στην ελευθερια της σκεψης θα ειναι ανεπιθυμητοι σε αυτους που καθοδηγουν και σε αυτους που εχουν επιλεξει ή αθελα να καθοδηγουνται .

  16. Ειλωτας avatar
    Ειλωτας 22/11/2012 18:23:09

    KKE ο εφιαλτης καθε φασιστα
    Το μονο τιμιο κομμα που σεβεται τον εργαζομενο
    Αρκετα το δουλεμα

  17. πατ avatar
    πατ 24/11/2012 14:57:17

    Με ενθουσιάσατε με τα σχόλιά σας,¨πέρασε και για μια εκτέλεση...¨,¨τι έχουν τα έμα και ψοφάνε..¨.Μπουνιά στο στομάχι μου η στάση τους.Καλή αντάμωση σε έναν σπουδαίο ,το Χρόνη Μίσσιο,που με συγκλόνισε όταν τον πρωτοδιάβασα,20 χρόνια πριν.

  18. Αλέξανδρος Βουγιουκλής avatar
    Αλέξανδρος Βουγιουκλής 25/11/2012 04:30:34

    Απορία αφελούς: γιατί οι σχολιαστές δεν δηλώνουν το πραγματικό τους όνομα;

  19. Πολυ Πλακα avatar
    Πολυ Πλακα 27/12/2012 22:22:53

    Μου φαινεται πολυ αστειο που καποιος κρινει το ΚΚΕ μονο απο εκλογικα του ποσοστα. Ποιος το κρινει αραγε ? Ο λεφτας , ο βολεμενος και αυτος που θελει να βγαλει απιστευτη βρωμα γιατι απλα δεν γουσταρει το ΚΚΕ οποτε ας βγαλουμε κριτηριο ποιοι και γιατι κανουν τετοια επιθεση. Τον τελευταιο καιρο τα ιδια πραγματα ακουω και πραγματικα βαρεθηκα , πειτε κατι αλλο , αλλα ακομα και εκει δεν μπορειτε γιατι ΑΠΛΑ ειχει αλλη προταση και δεν σας αρεσει..

  20. patrizia sirimarco avatar
    patrizia sirimarco 11/08/2013 11:25:52

    Αν είναι δυνατόν το παιδαρέλι που έγραψε στο Ρίζο να μπορεί να καταλάβει τι λέει ο Χρόνης και πως σκέπτεται. ...``Πέρασε για λίγο από τον Δ.Σ...`` Τι μαλακία θεέ μου. Ο Χρόνης με το έργο του και τη στάση ζωής του όλα αυτά τα χρόνια, είχε μεγαλύτερη απήχηση από τη νεκρή γλώσσα του ΚΚΕ, που επιτέλους πρέπει να καταλάβει, ότι ο ανθρώπινος νους δεν υποτάσσεται, δεν εγκλωβίζεται δε σταματά να δημιουργεί. Δυστυχώς για το ΚΚΕ και τους χιλιάδες συντρόφους που με αυταπάρνηση το ακολούθησαν και το ακολουθούν είχε πάντοτε έως σήμερα ηγεσία κατά πολύ κάτω των περιστάσεων. Το πρόβλημα όμως δεν ήταν και είναι η ανεπάρκειά τους, αλλά η μικροψυχία τους.

  21. ΛΑΜΠΡΟΣ avatar
    ΛΑΜΠΡΟΣ 26/09/2013 10:28:13

    ο μισσιος ηταν ανθρωπος ελευθερος στην σκεψη και στην ζωη κατι που απ τον περισσο δεν καταλαβαινουν.οταν δεχεται κριτικη το κκε πρεπει καπια στιγμη να κατσει και να σκεφτει τι του κατηγορουν και οχι κατευθειαν αρνηση.σας το λεω γιατι σεβομαι την ιστορις σας και τους ταξικους πολεμους που εχετε δωσει μεχρι το 74