#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
18/05/2010 12:54
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο Τόλης, η Άντζελα και η ΦΑΡΜΑ ΚΕΡΚΥΡΑΣ ΑΕ



Που βρίσκεται η αλήθεια για το χρέος στην Εφορία;

Τελευταία ακούμε ότι θα πάρει ο λαός τους πολιτικούς με τα... γιαούρτια. Αυτό που, όμως, δεν μπορούσαμε να φανταστούμε είναι πώς τα γιαούρτια μπορούν να «φάνε» μία υφυπουργό.

Η ιστορία της αποπομπής της Άντζελας Γκερέκου έχει πολύ ψωμί, βούτυρο και γάλα και σ' αυτήν εμπλέκονται τόσο ο Τόλης Βοσκόπουλος όσο και η οικογένεια της υφυπουργού.

Πριν από μια δεκαετία περίπου ιδρύθηκε στην Κέρκυρα, στο δήμο και στην περιοχή η εταιρεία ΦΑΡΜΑ ΚΈΡΚΥΡΑΣ ΑΕ η οποία εξελίχθηκε σε μια δυναμική τοπική βιομηχανία επεξεργασίας γάλακτος, γιαουρτιών και άλλων γαλακτοκομικών προϊόντων.

Επικεφαλής της βιομηχανίας αυτής ήταν ο αδελφός της πρώην υφυπουργού Τουρισμού, κ. Γιώργος Γκερέκος και κάποιος Οδυσσέας Τσάγκας.

Από πού βρέθηκαν τα χρήματα για να στηθεί η επιχείρηση είναι άγνωστο αλλά οι κακές γλώσσες λένε ότι τα έβαλε ο Τόλης.

Τα πρώτα χρόνια η εταιρεία πήγαινε πολύ καλά, τα προϊόντα της με μικρή διάρκεια ζωής διακινούνταν σε όλο το νησί και μάλιστα είχαν θορυβήσει ΦΑΓΕ και ΔΕΛΤΑ. Σε λίγα χρόνια τα κερκυραϊκά προϊόντα, με κυριότερο το βούτυρο Κέρκυρας, κατάφερε να μπει στα ράφια μεγάλων σούπερ μάρκετ της Αθήνας και να δημιουργηθεί κι ένα υποκατάστημα στην Αττική. Το γάλα ΦΑΡΜΑ έγινε γνωστό και είχε πολύ καλή πορεία στην αγορά.

Ύστερα από λίγα χρόνια, όμως, ο σκληρός ανταγωνισμός άρχισε να προκαλεί τριγμούς στην εταιρεία με αποτέλεσμα από το 2007 να αρχίσει να εμφανίζει ζημιές και να συρρικνώνεται. Πριν από 1,5 χρόνο η εταιρεία έβαλε λουκέτο, οι επικεφαλής της έψαξαν να βρουν στρατηγικό επενδυτή αλλά δεν τα κατάφεραν με αποτέλεσμα τα... γάλατα να μείνουν στα ράφια.

Η βιομηχανία μπήκε για τα καλά μέσα και σύμφωνα με πληροφορίες, μεγάλο μέρος των ανεξόφλητων χρεών που είχε ο κ. Βοσκόπουλος στην εφορία αφορούσε μη καταβολή ΦΠΑ για την συγκεκριμένη επιχείρηση.

Ο κ. Βοσκόπουλος με λίγα λόγια, προσπάθησε έστω και πίσω από άλλους να... δικαιολογήσει το όνομά του, να γίνει δηλαδή... Βοσκο-πουλο στην Κέρκυρα. Δεν τα κατάφερε αφού η οικογένεια της συζύγου του, κ. Γκερέκου, έριξε το πλοίο στα βράχια.

Το τελικό συμπέρασμα είναι ότι ο κ. Βοσκόπουλος δεν έμαθε από το πάθημά του με την πρώην γυναίκα του.

“Το δις εξαμαρτείν ουκ ανδρός σοφού” Τόλη

Ερώτηση προς το υπουργείο Οικονομικών: Όλα καλά με την εν λόγω εταιρεία;

ΣΧΟΛΙΑ

  1. El Gekko avatar
    El Gekko 18/05/2010 13:08:27

    Υποδειγματικό άρθρο !!!

    ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ

  2. ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ avatar
    ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ 18/05/2010 13:40:30

    Μπραβο Αntinews.Κρατα το θεμα ψηλα γιατι εχει ψωμι.Ερωτηση στο Οικονομικων;Αφου μελη της Γνωμοδοτικης επιτροπης που απερριψαν το αιτημα του τραγουδιστη για διαγραφη των προσαυξησεων τον Σεπτεμβρη του 2009,ειναι συμβουλοι του νυν οικονομικων, πως γινεται να μην εγινε κατι για την δημοσιοποιηση του θεματος 7 μηνες τωρα.

  3. GreenHorses avatar
    GreenHorses 18/05/2010 13:41:06

    Ο τι τραγικό πάει η πεπίτα ντι κορφού.

    • GreenHorses avatar
      GreenHorses @ GreenHorses 18/05/2010 13:47:28

      Εξαιρετικά αφιερωμένο...

    • Feax avatar
      Feax @ GreenHorses 18/05/2010 14:23:34

      Μα σε τι φταίμε εμείς οι σοβαροί κερκυραίοι. Οποιους "υπουργούς" εχει βγάλει το ΠΑΣΟΚ από το νησί μας, είτε εκλέγονται εδώ είτε στην Αθήνα, όλοι με σκάνδαλα ΗΤΑΝ μπερδεμένοι (ες)........ Λέω, καλά θα ήταν το ΠΑΣΟΚ να εγκαταλείψει το νησί μας ως πολιτικό κόμμα...... Αν εγκατέλειπε και την Ελλάδα τότε ακόμα καλύτερα.

  4. theagpar avatar
    theagpar 18/05/2010 14:03:42

    Να ρωτησεις ομως και τι γινεται με κατι ΑΕ οπως η ΑΕΚ που κατα δηλωση του τοτε προεδρου της Θεμιστοκλη Βανδη, συγνωμη Νικολαιδη, για κατι 120 εκατομμυρια € χρεη και μη αποδοση ΦΠΑ γιατι " ΑΕΚ εισαι", για την ΑΕ ΠΑΟΚ που χρωσταει 40 εκατομμυρια και ΦΠΑ δεν απεδιδε γιατι οπως λεει και ο προεδρος της Θοδωρης Λιλης, συγνωμη Ζαγορακης, "ΠΑΟΚ εισαι", και τα φεσια που ριχνουν ολες οι αλλες ΑΕ του ποδοσφαιρου και σαν μαλακες πανε οι ελληναραδες και τις πληρωνουν!

    • ΙΩΝΑΣ avatar
      ΙΩΝΑΣ @ theagpar 18/05/2010 15:11:04

      Ο ΠΑΟΚ ύστερα από διακανονισμό, πληρώνει κανονικά τα χρέη του προς το δημόσιο,ενώ τους τρίτους,τους έχει ήδη ξοφλήσει.

      • theagpar avatar
        theagpar @ ΙΩΝΑΣ 18/05/2010 16:48:00

        47 χαρτια ειναι φιλε. Ψαξε και θα τα δεις.
        Και διακανονισμος δεν υπαρχει.

      • christosgral avatar
        christosgral @ ΙΩΝΑΣ 18/05/2010 20:25:57

        Τά χρέη του ΠΑΟΚ προς τρίτους έχουν όλα είτε ρυθμιστεί είτε πληρωθεί. Τα χρέη του προς το δημόσιο ήταν περί τα 13 εκ. Δύο περίπου απ΄αυτά που είχαν βεβαιωθεί ρυθμίστηκαν με τον νόμο Ορφανού και πληρώνονται με δόσεις. Τα υπόλοιπα περίπου 11 εκκρεμούν στα δικαστήρια. Εμφανίζονται να είναι περί τα 35-40 γιατί απλούστατα δεν έχουν τελεσιδικήσει. Αν ο ΠΑΟΚ ήθελε θα μπορούσε να τα είχε και αυτά εντάξει στον νόμο Ορφανού και τότε θα ήταν 11 περίπου όπως προανέφερα. Σύνολο δηλαδή τα χέη του προς το δημόσιο από του δοτούς απατεώνες του ΠΑΣΟΚ (βλέπε Μπατατούδη) ήταν περί τα 13 εκ.

  5. ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ avatar
    ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ 18/05/2010 15:30:47

    Προφανώς τώρα βλέπουμε την κορυφή του παγόβουνου.Αυτού που ήθελε ν'αποφύγει ο καπετάνιος του Τιτανικού.Που με τούς αδέξιους χειρισμούς του και τις ακόμα πιό αδέξιες κοτσάνες που ξεφούρνιζε εις την Εσπερίαν,κατάφερε να μας οδηγήσει στο φιλόξενο λιμάνι του ΔΝΤ.Σας συλλυπούμαι κύριε 'κυκλάμινο' γιά τη συμφορά που σας βρήκε.Αλλά τι να κάνουμε; Ας προσέχατε.Και το χειρότερο: Ο κόλαφος ήρθε από εφημερίδα-τσανακογλύφτρα σας.Ετσι ξαφνικά.Τόσο ξαφνικά,που οι θεραπαινίδες σας στα βοθροκάναλα,οι φιλότιμες αυτές αδελφές του ελέους,δεν πρόκαναν κάν να συσκεφθούν.Δεν πρόκαναν να βρούν το απαραίτητο AJAX γιά τα τζάμια.Αυτό που όλα 'τα δικά σας' ,τα κάνει αόρατα.Παρηγορηθείτε κύριε υπουργέ μας,με την οδυνηρή σκέψη,πως τούτην την ώρα και ταυτόχρονα με σάς,ένα μπουκέτο από λαλακο-καμπουρο-οικονομείς και τρεμο-καψούλια,μαραίνεται στο πλαστικό του βάζο χωρίς νερό.Θρήνος και κοπετός ακούγεται από τα ρυπαρά τους θερμοκήπια.
    Μα το χειρότερο γιά σάς,κυκλάμινό μου,δεν είναι που θυσιάσατε την Ιφιγένεια.Είναι που ακόμη δεν σκεφθήκατε,σαν κεφαλή του Υπουργείου,να παραιτηθείτε .Μην μου ανησυχείτε καλέ μου.Κανείς δεν πρόκειται να σας ζητήσει αυτήν την επιβεβλημένη παραίτηση.Κανείς δεν θα σας ενοχλήσει.Διότι οι ...'απέναντι', εκτός του ότι δεν τα συνηθίζουν κάτι τέτοια από έλλειψη λαικισμού,αυτόν τον καιρό καθεύδουν.Ούτε όμως κι ο Βασιληάς σας, θα το ζητήσει.Γιατί εκτός του δράματος που ζεί,είναι κι ολότελα γυμνός.

    • ΒΡΑΧΟΣ avatar
      ΒΡΑΧΟΣ @ ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ 18/05/2010 16:06:12

      Το εφημερίδα-τσανακογλύφτρα, είναι όλα τα λεφτά...

      Ας πρόσεχαν...

    • nancy avatar
      nancy @ ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ 18/05/2010 17:39:12

      Καλέ Σπάρτακε!!!!

      Σε άλλο Blog βρίζετε τον Παπακ/νου.
      Δεν είμαστε καλά...

      • ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ avatar
        ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ @ nancy 18/05/2010 19:06:05

        Ποιόν Παπακ/νου;;;Εγώ γιά 'κυκλάμινο' μιλάω πάντα.Σε άλλα blogs δεν μπαίνω,άν κάπου είδατε κάτι,παρακαλώ ενημερώστε με.Θα πρόκειται προφανώς γιά κλοπή ψευδονύμου,ή γιά κλοπή σχολίου.Που σημαίνει,ότι κανένα απ'τα δύο δεν με αφορά.Οτι γράφω,το γράφω μόνο στα Αντινέα.Οσο γιά το' βρίζετε',καλή μου nancy,δεν είναι κάτι που συνηθίζω.Αν πάντως ξαναδιαβάσετε με προσοχή το σημερινό μου σχόλιο,γιά το 'cyclamen',θα διαπιστώσετε ότι το περιποιούμαι όπως κάθε φορά.Χωρίς εκπτώσεις.Σας καληνυχτίζω τώρα,γιατί μέσα στις κακές μου συνήθειες,είναι και η κατάκλιση πρίν τις δέκα μμ.

      • nancy avatar
        nancy @ nancy 18/05/2010 19:15:09

        (απάντηση για αύριο)

        Προφανώς είναι κλοπή σχολίου, απ όσο ξέρω οι χαρακτηρισμοί δεν σας ταιριάζουν, προφανώς μπήκε τίτλος στο σχόλιό σας. Ε αφού γράφετε ωραία..

      • ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ avatar
        ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ @ nancy 18/05/2010 19:23:10

        Δεν με βοηθήσατε όμως,nancy.Πού το διαβάσατε;
        Ούτε βέβαια σχολιάσατε ότι (όπως πάντα)έτσι και τώρα,το...περιποιήθηκα δεόντως,το άνθος.
        Γιά τα καλά σας,λόγια ευχαριστώ.Εσείς εκτός από ωραία,γράφετε κι έξυπνα.

      • nancy avatar
        nancy @ nancy 18/05/2010 19:34:35

        Θα προσπαθήσω να βρώ το σχόλιο να σας το στείλω. Δεν γράφει πουθενά το ψευδώνυμό σας μόνο τίτλος στον Παπ μπήκε. Καληνύχτα και στα 17!!

      • ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ avatar
        ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ @ nancy 18/05/2010 19:38:36

        Τελικά,nancy,ελύθη το μυστήριον.Το βρήκα μόνος μου.Δεν μου ήταν δύσκολο να εντοπίσω τον κλέφτη,γιατί τ'όχει ξανακάνει.Κι όχι μόνο με δικά μου σχόλια,αλλά και άλλων φίλων των Αντινέων.Μόνο που αυτή τη φορά,την πάτησε την μπανανόφλουθα το....sophistique blog.Εβαλε το σχόλιό μου ν'αφορά στον κο Γείτονα.Σε λάθος παραλήπτη δηλαδή.Αν έψαχνε λίγο περισσότερο το άτυχο....sophistique blog,(κι αφού φαίνεται πως θέλγεται από τα σχόλιά μου),θ'άβρισκε ΣΗΜΕΡΙΝΟ μου σχόλιο,φρέσκο-φρέσκο γιά τον κο Γείτονα.Αλλά....οία η μορφή του μπλογκάτορα ,τοιάδε και η επιμέλεια των τσιρακίων του.

      • nancy avatar
        nancy @ nancy 18/05/2010 19:42:11

        Χιχιχι

  6. ΒΡΑΧΟΣ avatar
    ΒΡΑΧΟΣ 18/05/2010 16:04:35

    Αυτό το γνωρίζουν οι αγαπητοί συνομιλητές;

    http://politikosafari.blogspot.com/2010/05/blog-post_1056.html

  7. sakis avatar
    sakis 18/05/2010 16:22:13

    όπως και νάχει η Ατζελα ήταν ότι καλύτερο είχε το παρόν υπουργικό συμβούλιο και την φάγανε απο ζήλια και λόγω του ότι τάραξε τα νερά στα ΕΤΑ κλπ λαμογιοφωλιές.
    Ατζελα σε αγαπάμε

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ sakis 18/05/2010 17:16:25

      Κανονικά θα έπρεπε να την πάρουν με τα γιαούρτια τη κομψευόμενη στοχάστρια πολιτικό.
      Εγώ πάντως αν της έριχνα ένα, θα προτιμούσα να το ρίξω μαζί με το κεσεδάκι... πήλινο όμως!

      • TopGunZ avatar
        TopGunZ @ Strange Attractor 18/05/2010 17:39:06

        Άλλωστε τόσα χρόνια με το έθιμο με τις στάμνες έχει εξοικιωθεί με τη ρίψη δοχείων πήλινης υπόστασης. Απλά το καθέτως θα γίνει οριζοντίως.

      • nancy avatar
        nancy @ Strange Attractor 18/05/2010 17:40:47

        Α ρε αθάνατε Λούκι Λούκ!

    • ΣΟΝ ΠΕΝ avatar
      ΣΟΝ ΠΕΝ @ sakis 18/05/2010 20:32:44

      Και την Τζούλια.

  8. sophie avatar
    sophie 18/05/2010 18:25:31

    Απόσπασμα από Financial Times

    Greece’s tourism minister was sacked on Monday after an Athens newspaper revealed her husband, a nightclub singer, owed more than €5m (£4.3m, $6.2m) in unpaid income tax.

    Πολύ μου άρεσε το "Nightclub singer"!!!!

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ sophie 18/05/2010 18:31:23

      Καμπαρετζής δηλαδή.

      • ΒΡΑΧΟΣ avatar
        ΒΡΑΧΟΣ @ Strange Attractor 18/05/2010 18:53:40

        Eργαζόμενος σε πολιτιστικό κέντρο, κατά τον συγχωρεμένο τον Γιαννόπουλο...

      • Ο Ιθαγενής avatar
        Ο Ιθαγενής @ Strange Attractor 18/05/2010 18:57:51

        Για αυτό η σύζυγος ήταν στο Πολιτισμού...

      • ΒΡΑΧΟΣ avatar
        ΒΡΑΧΟΣ @ Strange Attractor 18/05/2010 19:00:19

        Κατά μάνα, κατά κύρη κατά γιο και νοικοκύρη...

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ Strange Attractor 18/05/2010 20:36:28

        Δεν μεταφράζεται εύκολα το σκυλάς στα αγγλικά. Για αυτό τον λένε καμπαρετζή.

    • χελιδόνι avatar
      χελιδόνι @ sophie 18/05/2010 19:09:51

      Ο Independent αναφέρει πως ο Τόλης είναι ο έλληνας....Tom Jones!

      Μέχρι και που σηκώνει εθνική μήνυση για συκοφαντική δυσφήμιση του Τόλη!

      • nancy avatar
        nancy @ χελιδόνι 18/05/2010 19:39:43

        Και μήνυση να γινόταν, χελιδόνι, θα προλάβαιναν οι αντίδικοι?
        Πού να μπλέκεις τώρα..

      • αλλενάκι avatar
        αλλενάκι @ χελιδόνι 18/05/2010 20:49:50

        Delilah by Bruce Dickinson
        http://www.youtube.com/watch?v=IzE7k-mF_cw

  9. andr3as avatar
    andr3as 18/05/2010 18:34:37

    Πάντως το γάλα Φάρμα Κέρκυρας ήταν κατα τη γνώμη μου ένα απο τα τόπ 2 στην ελλάδα μαζί με αυτό της Αμερικάνικης Γεωργικής Σχολής.

  10. Μαυρη Αντιδραση avatar
    Μαυρη Αντιδραση 18/05/2010 19:27:11

    Ενα ερωτημα εχω μονο. τωρα που παραιτησαν τη Γκερεκου ΤΑ ΛΕΦΤΑ θα μπουν????

    • Ο Ιθαγενής avatar
      Ο Ιθαγενής @ Μαυρη Αντιδραση 18/05/2010 19:28:55

      Είπαμε : τα λεφτά υπάρχουν... τι θες τώρα να τα δεις ή να τα ψηλαφίσεις σαν άπιστος Θωμάς;

    • anonymous avatar
      anonymous @ Μαυρη Αντιδραση 18/05/2010 22:34:55

      Τα λεφτά τα οφείλει από το 93 που σκοτωνόταν με τη Τζούλια. Την Άντζελα τη γνώρισε μετά. Εκείνη την εποχή η Άντζελα είχε μια επαφή με τον καπετάνιο.

      Το πιθανότερο είναι ο Τόλης μετά το στραπάτσο με τη Τζούλια να μην έχει να τα καλύψει. Ζητάει να του διαγράψουν τα πρόστιμα να πουλήσει τα ακίνητα σε τιμές αγοράς, και όχι να τα βγάλουν σε πλειστηριασμό και τα σκοτώσουν για να καλύψει τα 3 από τα 5.

      Η άποψή μου είναι ότι θα έπρεπε να είχε κάνει τα κουμάντα του. Σήμερα έβγαζαν περιπτώσεις ανθρώπων που τους κρατούσαν για μερικές χιλιάδες Ευρώ και άλλοι για ΙΚΑ και τα συναφή είναι μέσα.
      Κατά η γνώμη μου οι νόμοι αυτοί που χώνουν τα φτωχαδάκια μέσα για ΙΚΑ κλπ. είναι άδικοι.

      Όμως από την άλλη θα μπορούσε στον καθένα να τύχει μια στραβή και να χρωστάει στο Δημόσιο από ΦΠΑ και άλλους φόρους μέχρι ΙΚΑ και να τρέχει.

  11. ΑΔΗΣ avatar
    ΑΔΗΣ 18/05/2010 19:29:47

    ΕΔΩ ΤΑ ΚΑΛΑ ΤΑ ΨΑΡΙΑ.
    http://seegreek.blogspot.com/2010/05/blog-post_2158.html

  12. Μαυρη Αντιδραση avatar
    Μαυρη Αντιδραση 18/05/2010 19:32:30

    Ε μια φωτογραφια εστω?

  13. Μαυρη Αντιδραση avatar
    Μαυρη Αντιδραση 18/05/2010 19:34:21

    Να τα βαλω σε ενα μικρο καδρακι για τις κρυες νυχτες του χειμωνα εστω..

  14. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 18/05/2010 19:36:37

    Σε καδράκι; άστο καλύτερα φίλε με αυτούς που μπλέξαμε βλέπω να σε κλείνουν μέσα γιατί έχεις πίνακα εκατομμυρίων στο τοίχο και να πηγαίνεις εσύ μέσα αντί για αυτούς...

  15. NONOS avatar
    NONOS 18/05/2010 20:02:56

    Κανα δυο μέρες θα παιξει και θα ξεχαστει ως συνηθως το θεμα οπως τοσα και τοσα αλλα, μεχρι να σκασει κατι αλλο ,και μεσα στον ορυμαγδο εχετε το νου σας μηπως περασουν κανα νεο μετρο νυχτα και μας βρουν μποσικους.
    Αν χρωστουσε ο Τόλης η "ευαίσθητη" κυρία του που απο ευθηξία και ευαισθησία για το κυρος της κυβερνησης παραιτηθηκε ,τόσα χρόνια δεν το γνωριζε,μαζί δεν εκανα φορολογικη δήλωση,μαζι δεν αγόραζαν τα σπίτια ,φορολογική ενημερωτητα ποτε δε χρειαστηκαν, ποιούς δουλευουν και ταιζουν παραμύθι.
    Ο κόσμος θα τους παρει με τις πετρες η καλύτερα με τα λαινια που πετούν απ τα παραθυρα τους καθε Πάσχα.

  16. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 18/05/2010 20:07:55

    Την βλέπω να τον χωρίζει τον Τόλη, και να παντρεύεται τον Τζον Τίκη που είναι πιο τίμιος, πιο ποιοτικός και είναι και 2 χρόνια μικρότερος του "ζαλισμένου". (Είναι μόλις 78!)

  17. χελιδόνι avatar
    χελιδόνι 18/05/2010 20:15:44

    Είδε κανείς το δικηγόρο του Τόλη στο Χατζηκοκό;
    Δεν το είδα, αλλά άκουσα΄, ότι έβγαλε επιταγές προς είσπραξη για Τόλη, που χειριζόταν η περίφημη πρώην σύζυγος Τζούλια...και τα αδέλφια της, για να μην ξεχνιόμαστε.
    Τι ακριβώς είναι αυτή η ιστορία, κατάλαβε κανείς;;;
    Από λάσπη, πάντως, καλά πήγαμε και για σήμερα.

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ χελιδόνι 18/05/2010 20:31:38

      Τόσο ο Τράγκας όσο και ο δικηγόρος προσπάθησαν να πείσουν ότι το δημόσιο οφείλει επιστροφές φόρων στον καθαρό βιοπαλαιστή Τόλη.

  18. Umberto Eco avatar
    Umberto Eco 18/05/2010 21:51:23

    Για ρίξτε μια ματιά κι εδώ (και ιδιαίτερα στην 5η ανακοίνωση με τον τίτλο "υπόθεση Γκερέκου-Τόλη").
    Βάζει την όλη υπόθεση κάτω από ένα εντελώς διαφορετικό πρίσμα,τη συνδέει με την αποπεμφθείσα Περιφερειάρχη Κερκύρας του ΠΑΣΟΚ Βάσω Αλεξανδρίδου κλπ.Αξίζει τον κόπο!

    http://athens.indymedia.org/front.php3?lang=el&article_id=1171012

  19. Ελληνας avatar
    Ελληνας 18/05/2010 21:53:01

    Πάντως, είναι πλήγμα για το υπουργικό συμβούλιο και το μέλλον της Ελλάδας η παραίτηση της Άντζελας. Καμμιά "σοφιστικέ" φωτογράφηση στο playboy θα κάνει?

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ Ελληνας 18/05/2010 22:45:08

      Με coach τη Ντούβλη.

  20. Φάντης Μπαστούνης avatar
    Φάντης Μπαστούνης 19/05/2010 06:56:38

    Ωραίο άρθρο...ιδιαίτερα εκεί που αναφέρει περί "κακών γλωσσών" ... τι να πω πολύ έγκυρη πηγή είναι αυτή....και επίσης ότι ο ΦΠΑ που χρώσταγε η ΦΑΡΜΑ έχει σχέση με τα χρέη του Τόλη.....ωχ το μάτι μου....
    Να δω πάντως εάν η Ε και οι άλλοι έχουν τα απίδια να βγάλουν στην φόρα και άλλους πολύ μεγαλύτερους από τον Τόλη....αλλά εκεί δεν τους παίρνει και κάνουν την κότα.......και ο νοών νοήτω.

  21. Λεφτά υπάρχουν avatar
    Λεφτά υπάρχουν 19/05/2010 09:04:00

    ΠΑΡΕΔΩΣΕ ΤΟΝ ΥΠΟΥΡΓΙΚΟ ΤΗΣ ΘΩΚΟ ΠΡΟΣ ΧΑΡΙΝ ΤΗΣ "ΣΥΜΒΟΛΙΚΗΣ" ΑΞΙΑΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΛΑΟ ...ΚΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΑΦΗΣΕΙ ΤΥΧΟΝ "ΛΑΣΠΕΣ" ΣΤΗΝ ΑΨΕΓΑΔΙΑΣΤΗ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΓΑΠ... Ο ΘΕΟΣ ΝΑ ΤΗΝ ΚΑΝΕΙ.....
    ΡΩΤΟΥΜΕ ......Η ΒΟΥΛΕΥΤΗΣ ΤΟΥ ΠΑΣΟΚ ΚΥΡΙΑ ΝΤΑΛΑΡΑ ΩΣ MANAGER ΤΟΥ ΓΝΩΣΤΟΥ ΤΡΑΓΟΥΔΙΣΤΗ ΓΙΩΡΓΟΥ ΝΤΑΛΑΡΑ... ΤΑΚΤΟΠΟΙΗΣΕ ΤΙΣ ΟΦΕΙΛΕΣ ΤΗΣ ΠΡΟΣ ΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ????
    Ή ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ ΚΑΠΟΙΑ 'ΡΥΘΜΙΣΗ" ΤΟΥΣ???
    ΕΤΣΙ ΡΩΤΑΜΕ!!!! ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΘΥΜΗΘΗΚΑΜΕ!!!...ΚΑΙ ΘΑ ΤΟ ΨΑΞΟΥΜΕ!!!
    ΠΡΟΣ ΧΑΡΙΝ ΒΕΒΑΙΑ ΤΗΣ "ΣΥΜΒΟΛΙΚΗΣ" ΑΞΙΑΣ.... ΚΑΙ ΕΠΕΙΔΗ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΕΙΜΑΣΤΕ ΛΑΟΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ FUN ΤΟΥ ΤΟΛΗ!!!..... ΚΑΙ ΤΟΥ ΓΙΩΡΓΟΥ ΒΕΒΑΙΑ.... ΤΟΥ ΝΤΑΛΑΡΑ ΕΝΝΟΟΥΜΕ ....ΕΤΣΙ??!!!

    από σίβυλλα

  22. ευτυχια avatar
    ευτυχια 20/05/2010 15:12:23

    τελικά ο Τόλης είναι συνέχεια θύμα φιλόδοξων γυναικών! Ομως το άρθρο μου δημιούργησε την εξής απορία:
    Ο Τόλης μετείχε στο μετοχικό κεφάλαιο?Ηταν Διευθύνων Σύμβουλος? Στην περίπτωση αυτή μπορεί να βεβαιώθηκε ΦΠΑ στο όνομά του απο "χρέη της εταιρείας, τότε όμως δεν θα υπήρχαν απλώς "φήμες" για χρηματοδότηση της εταιρείας απ τον Τόλη.Θα αναφερόταν επίσημα στο Καταστατικό και στο ΦΕΚ.Αν όμως "επικεφαλής" δηλ.Πρόεδρος ή Διευθύνων Σύμβουλος ήταν ο κ.Γκερέκος, σ αυτόν θα είναι βεβαιωμένα τα χρέη κι αυτός είναι υπόλογος , αν η εταιρεία για οποιοδήποτε λόγο έχει λυθεί.Αν υφίσταται, θα είναι στην εταιρεία.

  23. ευτυχια avatar
    ευτυχια 20/05/2010 15:52:50

    Οι Ελληνες έχουμε την τάση να υπεραπλουστεύουμε τα πράγματα.Απο την μαγκιά που ήταν το να κλέβεις την Εφορία πέρυσι, καταλήξαμε στο ότι όποιος χρωστάει στην Εφορία ειναι εγκληματίας και πρέπει να κρεμαστεί. Το θέμα των χρεών διαφόρων πολιτών προς την Εφορία δεν είναι καθόλου απλή υπόθεση. Κατά την διάρκεια της πρώτης Διακυβέρνησης ΠΑΣΟΚ, η Εφορία συχνά χρησιμοποιούνταν σαν μηχανισμός τρομοκρατίας και εξόντωσης επιχειρηματιών τόσο απο τους πολιτικούς αντιπάλους όσο κι απο ανταγωνιστές.
    Τα εξοντωτικά πρόστιμα έκλεισαν πολλές υγιέστατες επιχειρήσεις που θα μπορούσαν να διαπρέψουν στον Ευρωπαικό χώρο κι εμείς δεν θα είμασταν αποβιομηχανισμένοι και δημόσιοι υπάλληλοι. Το ΠΑΣΟΚ μισούσε την επιχειρηματικότητα. Προσωπικά γνωρίζω εταιρεία που ήταν ο μεγαλύτερος εξαγωγέας τυριού φέτας στην Ευρώπη κατά τα μαύρα εκείνα χρόνια, αλλά ο ιδιοκτήτης είχε την κακή συνήθεια να είναι δεξιός, περήφανος και αξιοπρεπής. Τον εκβίασαν κι όταν αυτός δεν μάσησε, του έστειλαν το ΣΔΟΕ, τον ρήμαξαν στα πρόστιμα (άδικα) και τον άφησαν να τρέχει στα Δικαστήρια για είκοσι χρόνια.Αποτέλεσμα: ο άνθρωπος πέθανε με τον καημό του, ο γιός του ακόμα πληρώνει και η Ελλάδα έχασε έναν αναντικατάστατο εξαγωγέα.Μπορώ να σας περιγράψω τουλάχιστον πενήντα τέτοιες περιπτώσεις δημιουργικών ανθρώπων που στεκόταν εμπόδιο στα σχέδια κάποιου πρασινοφρουρού και έπρεπε να εξοντωθούν.Πολύ συχνά και αργότερα, οι εφοριακοί για να σε αναγκάσουν να δωροδοκήσεις σου έβαζαν τρελλά πρόστιμα για να διαπραγματευτείς και να πάρουν αξιοπρεπή μίζα.Οταν δεν είχες ή δεν ήθελες να πληρωσεις, έτρεχες στα Δικαστήρια και συνήθως έκλεινες την επιχείρηση.Ετσι το ΠΑΣΟΚ διέλυσε την επιχειρηματικότητα και στρέβλωσε κάθε έννοια δικαίου κι αυτό έγινε φυσικά με φυσικούς αυτουργούς τους εφοριακούς.

  24. camus avatar
    camus 31/05/2010 20:17:48

    πληρώστε ηλίθιοι Έλληνες 1000.000 ευρώ γιατί μια ανώνυμη εταιρία (ΠΑΟΚ)
    θέλει να κάνει έργα στο γήπεδό της.Θυμίζω ότι χρωστάει στην εφορία αρκετά ακόμη.Υπουργοί τρέχουν να πείσουν τη διοίκηση του ΟΠΑΠ να πληρώσει.Να τα βάλετε από την τσέπη σας χουβαρντάδες. άι σιχτίρ.