Ο Τσίπρας με την απομάκρυνση Βαρουφάκη ομολογεί την αποτυχία του
06/07/2015 11:06
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο Τσίπρας με την απομάκρυνση Βαρουφάκη ομολογεί την αποτυχία του

Ρίχνει το φταίξιμο της ρήξης με τους δανειστές στην «Ιφιγένεια» της κυβέρνησης και προσπαθεί να επανεκκινήσει τις διαπραγματεύσεις

Η αποτυχία της κυβέρνησης, η οποία επί πέντε μήνες προκάλεσε τεράστια οικονομική καταστροφή στη χώρα, αποδείχθηκε πλήρως με την αποπομπή Βαρουφάκη. Τον υπουργό της χαράς τον έδιωξαν, δεν έφυγε μόνος του και όποιος διαβάσει την ανακοίνωσή του θα καταλάβει ότι υπάρχει σοβαρό πρόβλημα στην κυβέρνηση.

Αλλά γιατί έπρεπε να περάσουν τόσοι μήνες δημιουργικής ασάφειας; Γιατί έπρεπε ο Βαρουφάκης να είναι ο μοιραίος άνθρωπος της Ελλάδας και να φέρει τη χώρα σε κατάσταση χρεοκοπίας; Γιατί έπρεπε να καταρρεύσουν οι συνομιλίες προκειμένου να καταλάβει ο κ. Τσίπρας ότι ο κ. Βαρουφάκης τον καθοδηγεί, τον ποδηγετεί και τον οδηγεί στη ρήξη με τους δανειστές και στην χρεοκοπία;

Γιατί έπρεπε να γίνει δημοψήφισμα και να διχαστεί ο ελληνικός λαός; Γιατί έπρεπε να καταλάβει τώρα ο κ. Τσίπρας ότι έπρεπε να κάνει συμβούλιο πολιτικών αρχηγών; Γιατί το Μαξίμου κατάλαβε τώρα που η ζημιά στην οικονομία είναι ανήκεστος ότι η διαπραγματευτική τακτική της κυβέρνησης είναι παντελώς λανθασμένη;

Και ποιος θα πληρώσει για την καταστροφή που προκάλεσε ο Βαρουφάκης και η παρέα του; Υπάρχουν άραγε ποινικές ευθύνες για τα όσα έγιναν τον τελευταίο καιρό;

Ο Τσίπρας με την απομάκρυνση Βαρουφάκη ομολογεί την αποτυχία του αλλά και προσπαθεί να διασώσει το πολιτικό του κεφάλαιο. Ρίχνει το φταίξιμο της ρήξης με τους δανειστές στην «Ιφιγένεια» της κυβέρνησης και προσπαθεί να επανεκκινήσει τις διαπραγματεύσεις.

Το καλό είναι ότι η κίνηση αυτή δείχνει ότι δεν θέλει να βγάλει τη χώρα από το ευρώ αφού ο κ. Βαρουφάκης με τις κινήσεις που έκανε έδειξε ότι είναι άξιος αρχηγός του λόμπι της δραχμής και καλός αντίπαλος του Λαπαβίτσα, του Λαφαζάνη και πολλών άλλων.

Το κακό είναι ότι σπαταλήθηκε πολύτιμος χρόνος με όλους αυτούς του κυβερνητικούς κλόουν και με όλο αυτό το επικοινωνιακό σόου του Βαρουφάκη και μετά από τόσο καιρό κατάλαβαν ότι ο άνθρωπος είναι εκτός τόπου και χρόνου.

Μήπως δεν είχαν προειδοποιήσει πριν από τις εκλογές του Ιανουαρίου να μη μπει υπουργός ο Βαρουφάκης; Δεν του είχαν πει του Τσίπρα να μη κάνει το λάθος να τον χρησιμοποιήσει; Μήπως δεν του είπαν να τον διώξει ακόμη και από τις πρώτες ημέρες όταν έβγαινε και έκανε «ουάου» ή όταν ικανοποιούσε το ναρκισσισμό του με συνεντεύξεις και φωτογραφήσεις; Μήπως δεν του είπαν να τον στείλει ξανά επισκέπτη στο πανεπιστήμιο του Τέξας όταν τα έκανε όλα μπάχαλο στη Ρίγα και τον απομόνωσαν, μαζί και την Ελλάδα;

Μήπως δεν του είχαν πει του πρωθυπουργού να τον στείλει στον αγύριστο όταν τον πέταξαν έξω από το Eurogroup πρόσφατα;

Έπρεπε να αρχίσει να κάνει δηλώσεις για παράλληλο νόμισμα για να καταλάβει το Μαξίμου ότι ο άνθρωπος χρήζει άλλης παρακολουθήσεως;

Μπορεί ο κ. Βαρουφάκης να εξεδιώχθη προκειμένου οι δανειστές να καθίσουν στο τραπέζι και να βρεθεί λύση, όμως, οι μεγαλύτερες ευθύνες βαραίνουν τον ίδιο τον κ. Τσίπρα. Ο οποίος πολύ σύντομα θα βρεθεί (και μην ξεγελαστεί με το «όχι») σε εξαιρετικά δύσκολη θέση. Η συμφωνία έρχεται και θα είναι βαριά…

Όσο για τον Βαρουφάκη, ας μη νομίζουμε ότι ξεμπερδέψαμε κι εμείς και η κυβέρνηση. Ο άνθρωπος είναι άρρωστος με τη δημοσιότητα και με τις κάμερες, θα συνεχίσει να μας ταλαιπωρεί πολύ καιρό. Αφού πρώτα βγάλει λεφτά από διαλέξεις και βιβλία. Όμως, ο κ. Τσίπρας μπορεί να τον βρει μπροστά του γιατί δεν αποκλείεται ο κ. Βαρουφάκης να ηγηθεί του λόμπι της δραχμής ή του… αντιμνημονιακού μπλοκ όταν ο πρωθυπουργός θα έρθει από τις Βρυξέλλες φέρνοντας μαζί του ένα νέο Μνημόνιο με την υπογραφή του.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Γιώργος avatar
    Γιώργος 06/07/2015 11:25:36

    R. Reagan If you want to mess up an economy, give it to a professor!…

  2. sad reality avatar
    sad reality 06/07/2015 13:00:42

    ξέρει το τι έχει να γίνει έτσι και βγούμε από ευρώ και με ταυτόχρονο κούρεμα καταθέσεων. για το καλό μας και το καλό του, ελπίζω να μην κάνει την υπέρτατη βλακεία

  3. iconology2009 avatar
    iconology2009 06/07/2015 13:58:32

    Και μόνο το γεγονός ότι μετά από έναν αδιαμφισβήτητο εκλογικό θρίαμβο ακολουθεί μια παραίτηση ενός εκ των πρωταγωνιστικών συντελεστών του θριάμβου, εικονογραφεί με τον πιο παραστατικό τρόπο το μέγεθος αλλά και το είδος της σχιζοφρένειας αυτού του από κάθε άποψη άστοχου, άγονου και τελικά ανεκδιήγητου "δημοψηφίσματος".

  4. Άλυτη Εξίσωση avatar
    Άλυτη Εξίσωση 06/07/2015 14:18:51

    Αν ο κ.Βαρουφάκης παρέμενε στη θέση του, θα αποτελούσε πολύ ''συμφέρουσα'' πρόφαση για τους δανειστές. Η κίνηση σωστή.

    • ουδέτερος avatar
      ουδέτερος @ Άλυτη Εξίσωση 06/07/2015 17:20:53

      εμένα με ενδιαφέρει να ξαναδώ τις τράπεζες κανονικά, να πληρώνεται η 3η ηλικία κανονικά, και φυσικά δεν δικαιούται κανένας πολιτικάντης να μου κουρέψει τα λεφτά μου στη τράπεζα. Ο Αλέξης δεν είναι συνδικαιούχος στο τραπεζικό μου λογαριασμό. Περιμένω ασφυξία για μήνες, ο κόσμος θα βαρυγκωμήσει. Ο Σαμαράς ασχετώς αν τον πήγαινες ή όχι, μπορεί να ισχυριστεί ότι επί των ημερών του λειοτυργούσε ομαλά το τραπεζικό σύστημα και οι ηλικιωμένοι έπαιρναν τις συντάξεις τους κανονικά.

      • Άλυτη Εξίσωση avatar
        Άλυτη Εξίσωση @ ουδέτερος 07/07/2015 08:24:38

        Σημασία έχει να μην ψευτοζεί σε ...ασφυξία ολόκληρη η Ελληνική κοινωνία και όχι μόνο κάποια ''μέρη'' της που αναφέρετε. Απ΄ότι φαίνεται, ακόμα και με τις Τράπεζες ανοικτές, με τον Τραπεζικό σας λογαριασμό ανέγκιχτο και την κατ΄επίφαση ....ηρεμία, το καζάνι έβραζε και βράζει. Άμεση ανασυγκρότηση και δυναμική επανεκκίνηση της παραγωγικής μας διαδικασίας απαιτείται. Αύξηση του μεγέθους της πίτας μας και όχι δανεικά ...φουσκωτικά για να κοροϊδευόμαστε. Όλα τα άλλα, είναι ασπιρίνες ενάντια σε λοιμώδη νόσο.

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ Άλυτη Εξίσωση 06/07/2015 19:19:45

      Αν ήταν το θέμα η πρόφαση θα την είχαν χρησιμοποιήσει εδώ και 5 μήνες...

      • Άλυτη Εξίσωση avatar
        Άλυτη Εξίσωση @ Γεώργιος Τ. 07/07/2015 08:27:37

        Eπί 5 μήνες προσπαθούσαν ν΄ απαλλαγούν από τον μόνο ΥΠΟΙΚ της Ε.Ε που προσέγγιζε τα θέματα με επιστημονικό τρόπο και υπογράμμιζε την αδιέξοδη και αντιευρωπαϊκή πολιτική της καταστροφικής λιτότητας. Μπορεί να ..απαλλάχτηκαν λοιπόν, αλλά επί τέλους η αλήθεια ειπώθηκε και η μικρότητά τους φωταγωγήθηκε.

        • iconology2009 avatar
          iconology2009 @ Άλυτη Εξίσωση 07/07/2015 09:26:08

          ! Εδώ γελάνε! Εσείς νομίζετε ότι ο επιστημονικός τίτλος σημαίνει αυτόματα και επιστημονική επάρκεια. Αν κάτι απέδειξε-και όταν λέμε απέδειξε το εννοούμε με την πλήρη σημασία της λέξης η περίπτωση Βαρουφάκη είναι ακριβώς αυτό: το απρόσφορο να διακηρύσσεις μια θεωρία και από την άλλη να την εφαρμόζεις -πολύ περισσότερο που αυτή η "θεωρία¨είναι τα θολά "νέφη" μιας ανερμάτιστης και ρηχής τηλεπερσόνας που ολοκλήρωσε τις εγκύκλιες "ακαδημαϊκές" της σπουδές, περιφερόμενη από καναλίου σε κανάλιον!

        • Γεώργιος Τ. avatar
          Γεώργιος Τ. @ Άλυτη Εξίσωση 07/07/2015 10:21:15

          Το αποτέλεσμα της πρακτικής Βαρουφάκη είναι υπέρ μας ή εναντίον μας; Όλοι εκ του αποτελέσματος κρίνονται σε θέματα που αφορούν την Πατρίδα. Τα υπόλοιπα είναι προφάσεις εν αμαρτίαι...

        • airman avatar
          airman @ Άλυτη Εξίσωση 07/07/2015 10:21:30

          "... προσέγγιζε τα θέματα με επιστημονικό τρόπο ..." Και έπεφτε μέσα στις προβλέψεις του!!! Και αυτό που δήλωνε ήταν δέσμευση!!! Και πάνω απ' όλα μετά το κλείσιμο των τραπεζών και τα Capital controls διάγει βίο λιτό!!!

  5. YPSIPYLH avatar
    YPSIPYLH 07/07/2015 09:37:17

    ΠΟΛΥ ΑΡΓΑ ΓΙΑ ΔΑΚΡΥΑ....ΑΛΕΞΗ...